یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ / Sunday, 21 January, 2018

اسرائیل و اعرابش


اسرائیل و اعرابش
انتخابات عمومی اسرائیل را باید تاریخی حساب کنیم، حتی پیش از آنکه دولت ائتلا‌فی جدید شکل بگیرد. این انتخابات نشانگر سقوط حزب کارگر بود، حزبی که حق دارد ادعا کند اسرائیل را بنیان گذاشته و مهم‌ترین نخست‌وزیران این رژیم، از دیوید بن گوریون گرفته تا گلدا مایر و اسحاق رابین، عضوش بوده‌اند. شیمون پرز از آخرین بازمانده‌های حزب کارگر قدیم است و جالب اینکه او چون حزب را ترک کرد توانسته رئیس‌جمهور شود. در حال حاضر سه حزب دست راستی بر صحنه سیاسی اسرائیل مسلط هستند: لیکود، کادیما (حزب انشعابی از لیکود که توسط آریل شارون بنیان گذاشته شد) و بالا‌خره اسرائیل بیت نو (حزب مهاجران روس.) اکثر تحلیلگران این روزها بر آینده روند صلح و تشکیل دو کشور اسرائیل و فلسطین متمرکز شده‌اند اما پرسشی بسیار عمیق‌تر و جدی‌تر بی‌پاسخ گذاشته شده است. این پرسش را آویگدور لیبرمن، برنده بزرگ انتخابات اسرائیل مطرح کرد. حزب اسرائیل بیت نو ۱۵ کرسی پارلمان را از آن خود کرد و در انتخابات سوم شد اما در سیستم سیاسی این رژیم قدرتی عظیم را به دست آورد. چه لیبرمن در دولت ائتلا‌فی باشد و چه نباشد او و مسائل مورد علا‌قه‌اش به مرکز صحنه سیاسی نقل مکان کرده‌اند. جهاد اسلامی اگرچه لیبرمن به‌شدت به جنبشهای فلسطینی مثل حماس و جهاد اسلامی حمله می‌کند اما هدف شماره یک او اقلیت اعراب اسرائیلی هستند. لیبرمن آنها را بدتر از حماس می‌داند. او حتی از اخراج صدها هزار نفر از اعراب اسرائیلی حرف می‌زند و می‌گوید دهکده‌های شمال اسرائیل، محل سکونت این اعراب اسرائیلی، را به کرانه غربی فلسطینی الصاق کنیم. از دید لیبرمن صدها هزار نفر دیگر از این اعراب اسرائیلی نمی‌توانند به الزامات مهمی پایبند باشند و می‌شود شهروندی اسرائیل را از آنها گرفت. منظور لیبرمن از این الزامات سوگند وفاداری به اسرائیل یا خدمت نظام وظیفه اجباری است. (اعراب اسرائیلی فعلا‌ از سربازی معاف هستند.) مارتین پرتز، عضو مجله نیوریپابلیک که یک صهیونیست دوآتشه و از مخالفان روند صلح به حساب می‌آید. لیبرمن را یک <نئو فاشیست و گانگستر واقعی> توصیف می‌کند. من به یاد نمی‌آورم که از زمان پایان جنگ جهانی دوم هیچ رژیمی که خود را لیبرال دموکراسی بخواند شهروندان خودش را اخراج و حقوق‌شان را سلب کند. ‌
اعرابی که امروز در اسرائیل زندگی می‌کنند فرزندان و نوادگان آن ۱۶۰ هزار عربی هستند که در مناطقی که در سال ۱۹۴۸ به اسرائیل تبدیل شد، ماندند. شمار آنها در حال حاضر به ۳/۱ میلیون نفر می‌رسد و این یعنی ۲۰ درصد جمعیت اسرائیل. متخصصان آمارگیری پیش‌بینی می‌کنند اعراب تا سال ۲۰۲۵ یک‌چهارم جمعیت اسرائیل را تشکیل دهند. به جز ماجرای معافیت نظامی، آنها در قانون اساسی از حقوق و مسوولیت‌هایی برابر برخوردارند اما در بخش‌های مختلف زندگی با تبعیض دست و پنجه نرم می‌کنند، به‌خصوص در حوزه‌های مهاجرت، مالکیت زمین، آموزش و اشتغال. تئودور اور، قاضی بازنشسته دیوان عالی اسرائیل در گزارشی رسمی در مورد انتفاضه دوم می‌نویسد: <این نابرابری در تحقیقات و آمارگیری‌های حرفه‌ای تایید شده است؛ قاضی‌ها به آن دامن می‌زنند و مصوبه‌های دولتی در جهت آن است. اگرچه اکثریت یهودی اسرائیل از این تبعیض زیاد باخبر نیست اما شهروندان عرب آن را کاملا‌ احساس می‌کنند و بر رفتارشان تاثیر می‌گذارد. این تبعیض را همه پذیرفته‌اند و این عامل اصلی اکثر ناآرامی‌ها است.> ‌
این احساس دوطرفه است. عزمی بشاره، عرب عضو سابق پارلمان اسرائیل (کنست)، پس از آنکه به خاطر سخنانش در حمایت از حزب‌الله به تلا‌ش برای ایجاد اغتشاش متهم شد، گفت: <مردمی که اینجا زندگی می‌کنند به اینجا مهاجرت نکرده‌اند، اینجا کشورشان است. ما شهروندی اینجا را پذیرفته‌ایم و قرار نیست کاری خلا‌ف امنیت انجام دهیم اما شما نمی‌توانید هر روز از من بپرسید آیا به اسرائیل وفادار مانده‌ام یا نه. من وقتی به تابعیت کشوری درمی‌آیم باید به قانون آنجا وفادار باشم نه به ارزش‌ها و ایدئولوژی‌های دولتی. همین که به قانون وفادار باشی کافی است.> اعراب دهه‌ها به قانون وفادار ماندند اما حالا‌ این وفاداری روزبه‌روز کمرنگ‌تر می‌شود. اعراب اسرائیلی - حتی آنهایی که مسیحی‌اند - دیگر به احزاب عمده اسرائیلی رای نمی‌دهند. با وجود استقبال اندک اعراب از انتخابات اخیر، احزاب عرب نتیجه تقریبا خوبی گرفتند و ۱۱ عضو خود را روانه کنست کردند. احزاب عرب هیچ‌گاه به دولت دعوت نمی‌شوند و این از تاثیر اعراب بر سیاست اسرائیل به‌شدت می‌کاهد.
اسرائیل باید بداند که سر و سامان دادن به رابطه‌اش با اعراب اسرائیلی بسیار مهم‌تر از جنگ لفظی با حزب‌الله یا ایران است. تل‌آویو باید تصمیم بگیرد که می‌خواهد چگونه با اعراب، در قلب اسرائیل، رفتار کند. سخنان تند لیبرمن در اسرائیل هوادارانی پیدا کرده است. بنیامین نتانیاهو اعراب اسرائیلی را به بمب ساعتی تشبیه کرده و افزایش جمعیت آنها را غیرقابل قبول خوانده است. بنی موریس، مورخ قبلا‌ صلح‌گرا، پنج سال پیش در مصاحبه با روزنامه‌ هاآرتص گفت که اسرائیل باید از خود در برابر اعرابی که درون مرزهایش هستند، محافظت کند: <آنها بالقوه ستون پنجم هستند. آنها هم از لحاظ امنیتی و هم از لحاظ آماری می‌توانند کشور را تضعیف کنند... اگر موجودیت اسرائیل به خطر بیفتد، اخراج آنها را می‌شود توجیه کرد.> و اعتقاد مردم به این سخنان هم برای دولت خطرناک است و هم برای اعراب اسرائیلی. انتخابات هفته گذشته باعث شد که این موضوع مهم دوباره در مباحثات سیاسی مطرح شود اما به هر حال یک نکته را نمی‌شود نادیده گرفت: آینده اسرائیل به سرنوشت اعراب اسرائیلی گره خورده است. ‌
‌ *فرید زکریا سردبیر نسخه بین‌المللی هفته‌نامه آمریکایی نیوزویک است. او در هندوستان و در خانواده‌ای مسلمان زاده شد. پدرش رفیق زکریا سیاستمداری برجسته بود و مادرش فاطیما ویژه‌نامه روزهای یکشنبه <تایمز آو ایندیا> را سردبیری می‌کرد. فرید زکریا دکترای علوم سیاسی‌اش را از دانشگاه ‌هاروارد و زیر نظر ساموئل‌هانتینگتون دریافت کرد. نشریه اسکوایر در سال ۱۹۹۹ نام او را در فهرست ۲۱۱ شخصیت مهم قرن بیست‌ویکم> قرار داد. از زکریا کتاب <آینده آزادی: اولویت لیبرالیسم بر دموکراسی> در ایران ترجمه شده و <جهان پساآمریکایی> نام کتاب تازه انتشاریافته او است. زکریا در انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری آمریکا از باراک اوباما حمایت کرد. ‌

فرید زکریا
ترجمه: کاوه شجاعی

منبع : روزنامه اعتماد ملی

مطالب مرتبط

یونسکو و سکوت در برابر جنایت علیه میراث بشریت‌


یونسکو و سکوت در برابر جنایت علیه میراث بشریت‌
صهیونیست‌ها دور تازه ای از اقدامات نژادپرستانه خود را برای هتک حرمت و تخریب مسجد الاقصی در حالی آغاز کرده‌اند که بتازگی سالگرد اقدام جنون‌آمیز صهیونیست‌های افراطی را در به آتش کشیدن این مسجد مبارک ، پشت سر گذاشتیم.
صهیونیست‌ها که در پی یافتن هیکل سلیمان و بناهای مورد ادعای خود از سال‌ها پیش به حفر تونل در اماکن مشرف به مسجد الاقصی اقدام کرده بودند ، اینک بی پرواتر از گذشته بر این اقدامات جنون آمیز دامن زده‌اند و با کندن تونل‌هایی عمیق و طولانی در باب المغاربه و نزدیکی دیوار غربی مسجد معروف به دیوار براق ، نخستین قبله مسلمانان جهان را در آستانه تخریب قرار داده‌اند ، چرا که این حفاری‌ها باعث سست شدن پی‌های مسجد و تخریب بافت تاریخی این بنای مبارک شده است.
این‌گونه اقدامات تاکنون با وجود اعتراض‌های گسترده محافل فکری و فرهنگی جهان اسلام و نیز هشدارهای بین‌المللی به رژیم اشغالگر ادامه داشته است و به نظر می‌رسد اسرائیل در شرایط کنونی که بحران های شدید داخلی ناشی از شکست های بین‌المللی را تجربه می‌کند ، نابود کردن نشانه‌های تعلق بیت‌المقدس به مسلمانان را برای تبدیل این شهر به پایتخت رژیم غاصب تحت حمایت نامزدهای ریاست جمهوری آینده آمریکا به عنوان راهی برای بازیابی ابهت از دست رفته برگزیده است.
در همین حال ، صهیونیست‌ها در اقدام دیگری با تهاجم به دفتر موسسه الاقصی در شهر «ام الفحم» در داخل اراضی موسوم به خط سبز ، این دفتر را تعطیل کردند و مدارک و اشیای تاریخی و نقشه و تصاویر و نوشته‌های ارزشمندی را درخصوص تاریخ مسجدالاقصی و جنایات اشغالگران به یغما بردند.
این اقدامات، نشان‌دهنده دور تازه‌ای از تلاش‌های این رژیم برای پیشبرد اهداف خود در پاک کردن نشانه‌های اسلامی‌ از مسجد الاقصی و مصادره تاریخ فلسطین پس از اشغال این سرزمین به‌منظور حل و فصل موضوع قدس به عنوان یکی از بحث برانگیزترین موضوعات جاری در بحران فلسطین از طریق اقدامات تخریبی است.
مسجد الاقصی که به تصریح قرآن مجید ، خود و پیرامونش از سوی خداوند کریم برکت داده شده است ، خط قرمز مسلمانان سراسر جهان است و هیچ مسلمانی نیست که در برابر هتک حرمت یا در بدترین وضعیت تخریب این بنای مبارک سکوت کند.
در این میان، یونسکو به عنوان پاسدار میراث تاریخی و بشری و سازمانی، باید به دور از مصلحت‌اندیشی‌های سیاسی از مواریث بشریت حمایت و به مسوولیت تاریخی خود در این خصوص عمل کند و با کنار گذاشتن سکوت منفعلانه خود در برابر تحرکات صهیونیست‌ها ، اقدامات عملی را برای تحت فشار قرار دادن آنها جهت پایان بخشیدن به اقدامات جنون‌آمیزشان، آغاز کند. بر این اساس، اعضای مسلمان این سازمان بین‌المللی باید بیش از گذشته به فعالیت خود سرعت و تحرک بخشند.

وبگردی
سلطان حاشیه از عکس مادرزنش رونمایی کرد!
سلطان حاشیه از عکس مادرزنش رونمایی کرد! - محسن افشانی بازیگر سینما و تلویزیون از جدیدترین عکس حاشیه ای خود با مادر زنش رونمایی کرد.
کتابت قرآن روی بدنه یک کاردستی کشتی و نامیدن آن به سفینة النّجاة !
کتابت قرآن روی بدنه یک کاردستی کشتی و نامیدن آن به سفینة النّجاة ! - گزارشی از تصویری که چند روز پیش توسط برخی در فضای مجازی با نام قرآن طلا انتشار یافت
سرگیجه پلاسکو
سرگیجه پلاسکو - وام ٣٠٠‌میلیون تومانی تبدیل به رویای آنها شده؛ داغ پلاسکو برای کسبه هنوز تازه است. وامی که بعد از سوختن پلاسکو در بوق و کرنا کردند، امروز فقط به یکی از ساکنان پلاسکو داده شده و سهم دیگر کسبه انتظار است.
عباس عبدی به سردارسلیمانی : جانفشانی‌ها تبدیل به سرمایه ملی نشده‌اند
عباس عبدی به سردارسلیمانی : جانفشانی‌ها تبدیل به سرمایه ملی نشده‌اند - یکی از موارد پیش‌آمده در این اعتراضات آتش‌زدن پرچم کشور بود که واکنش و تاسف بسیاری را برانگیخت؛ به طوری که مقام رهبری نیز به آن اشاره کردند. در آخرین واکنش‌ها...
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس - 38 شرکت که جزء بزرگترین کارتل های اقتصادی کشور هستند، متعلق به آستان قدس است. بنابراین آستان قدس کنونی، آستان قدسی نیست که حضرت امام در نامه خود از آن سخن گفته‌اند.
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها - به‌جز وزارت ارشاد، هیچ‌یک از این 40 ارگان و نهاد در قبال میلیاردها تومان بودجه‌هایی که دریافت می‌دارند پاسخگو نبوده نیستند.
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار - ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی»
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی» - علی ربیعی وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی در گفت‌وگوی تلفنی با خانواده یکی از خدمه نفتکش «سانچی» اظهار همدردی کرد.
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی - توقف عملیات خنک سازی و مهار آتش در شب گذشته، موجب رسیدن آتش به مخازن سمت چپ کشتی و انفجارهای شدید صبح امروز شد که در نهایت پس از چند ساعت به غرق شدن کامل نفتکش ایرانی انجامید.
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت - رسانه های مطرح یونانی با انتشار تصاویری از رابطه عاطفی ملی پوش ایرانی باشگاه المپیاکوس با یک میلیاردر یونانی - آمریکایی پرده برداشتند و مدعی شدند این دو تصمیم خود را برای ازدواج قطعی کرده اند.
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟ - بخشی از تکثر مسئولیت های بعضی چهره‌های سیاسی به بی‌اعتمادی نظام به افراد کارآمد برمی‌گردد و علت دیگر این موضوع، اعتماد غیرمعقول به این افراد است. با این حال این افراد هرچقدر هم که توانمند باشند، از نظر روان شناسی و انسان شناسی در بخشی از مسئولیت های خود ناموفقند.
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود!
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود! - فیلم - حسین عطایی ۱۰ سال دارد و در حوزه طراحی مفهومی خودرو فعالیت می کند. او ۶ اختراع ثبت شده دارد، مدرسه نمی رود و از دو شرکت تسلا و ولوو دعوت به همکاری شده است. او مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه است. گفتگوی رضا رشیدپور با نابغه ١٠ساله طراحی خودرو را اینجا ببینید.
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت !
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت ! - تست برخورد جلوی خودرو با سرعت 50 کیلومتر در ساعت برای سمند TU5 ، توسط یکی از سازمانهای معتبر ارزیابی خودرو در انگلستان صورت گرفت.
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه - این فیلم حواشی زیادی را در فضای مجازی به همراه داشته است.
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم - اولین قسمت از برنامه هاردتاک کاکتوس را با صحبت های جذاب نیوشا ضیغمی در مورد خانواده و همسرش ، ماجرای صحبت های جنجالی یک هواپیما ، 8 سال احمدی نژاد و ...
    پربازدیدها