شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ / Saturday, 21 July, 2018

اسرائیل و اعرابش


اسرائیل و اعرابش
انتخابات عمومی اسرائیل را باید تاریخی حساب کنیم، حتی پیش از آنکه دولت ائتلا‌فی جدید شکل بگیرد. این انتخابات نشانگر سقوط حزب کارگر بود، حزبی که حق دارد ادعا کند اسرائیل را بنیان گذاشته و مهم‌ترین نخست‌وزیران این رژیم، از دیوید بن گوریون گرفته تا گلدا مایر و اسحاق رابین، عضوش بوده‌اند. شیمون پرز از آخرین بازمانده‌های حزب کارگر قدیم است و جالب اینکه او چون حزب را ترک کرد توانسته رئیس‌جمهور شود. در حال حاضر سه حزب دست راستی بر صحنه سیاسی اسرائیل مسلط هستند: لیکود، کادیما (حزب انشعابی از لیکود که توسط آریل شارون بنیان گذاشته شد) و بالا‌خره اسرائیل بیت نو (حزب مهاجران روس.) اکثر تحلیلگران این روزها بر آینده روند صلح و تشکیل دو کشور اسرائیل و فلسطین متمرکز شده‌اند اما پرسشی بسیار عمیق‌تر و جدی‌تر بی‌پاسخ گذاشته شده است. این پرسش را آویگدور لیبرمن، برنده بزرگ انتخابات اسرائیل مطرح کرد. حزب اسرائیل بیت نو ۱۵ کرسی پارلمان را از آن خود کرد و در انتخابات سوم شد اما در سیستم سیاسی این رژیم قدرتی عظیم را به دست آورد. چه لیبرمن در دولت ائتلا‌فی باشد و چه نباشد او و مسائل مورد علا‌قه‌اش به مرکز صحنه سیاسی نقل مکان کرده‌اند. جهاد اسلامی اگرچه لیبرمن به‌شدت به جنبشهای فلسطینی مثل حماس و جهاد اسلامی حمله می‌کند اما هدف شماره یک او اقلیت اعراب اسرائیلی هستند. لیبرمن آنها را بدتر از حماس می‌داند. او حتی از اخراج صدها هزار نفر از اعراب اسرائیلی حرف می‌زند و می‌گوید دهکده‌های شمال اسرائیل، محل سکونت این اعراب اسرائیلی، را به کرانه غربی فلسطینی الصاق کنیم. از دید لیبرمن صدها هزار نفر دیگر از این اعراب اسرائیلی نمی‌توانند به الزامات مهمی پایبند باشند و می‌شود شهروندی اسرائیل را از آنها گرفت. منظور لیبرمن از این الزامات سوگند وفاداری به اسرائیل یا خدمت نظام وظیفه اجباری است. (اعراب اسرائیلی فعلا‌ از سربازی معاف هستند.) مارتین پرتز، عضو مجله نیوریپابلیک که یک صهیونیست دوآتشه و از مخالفان روند صلح به حساب می‌آید. لیبرمن را یک <نئو فاشیست و گانگستر واقعی> توصیف می‌کند. من به یاد نمی‌آورم که از زمان پایان جنگ جهانی دوم هیچ رژیمی که خود را لیبرال دموکراسی بخواند شهروندان خودش را اخراج و حقوق‌شان را سلب کند. ‌
اعرابی که امروز در اسرائیل زندگی می‌کنند فرزندان و نوادگان آن ۱۶۰ هزار عربی هستند که در مناطقی که در سال ۱۹۴۸ به اسرائیل تبدیل شد، ماندند. شمار آنها در حال حاضر به ۳/۱ میلیون نفر می‌رسد و این یعنی ۲۰ درصد جمعیت اسرائیل. متخصصان آمارگیری پیش‌بینی می‌کنند اعراب تا سال ۲۰۲۵ یک‌چهارم جمعیت اسرائیل را تشکیل دهند. به جز ماجرای معافیت نظامی، آنها در قانون اساسی از حقوق و مسوولیت‌هایی برابر برخوردارند اما در بخش‌های مختلف زندگی با تبعیض دست و پنجه نرم می‌کنند، به‌خصوص در حوزه‌های مهاجرت، مالکیت زمین، آموزش و اشتغال. تئودور اور، قاضی بازنشسته دیوان عالی اسرائیل در گزارشی رسمی در مورد انتفاضه دوم می‌نویسد: <این نابرابری در تحقیقات و آمارگیری‌های حرفه‌ای تایید شده است؛ قاضی‌ها به آن دامن می‌زنند و مصوبه‌های دولتی در جهت آن است. اگرچه اکثریت یهودی اسرائیل از این تبعیض زیاد باخبر نیست اما شهروندان عرب آن را کاملا‌ احساس می‌کنند و بر رفتارشان تاثیر می‌گذارد. این تبعیض را همه پذیرفته‌اند و این عامل اصلی اکثر ناآرامی‌ها است.> ‌
این احساس دوطرفه است. عزمی بشاره، عرب عضو سابق پارلمان اسرائیل (کنست)، پس از آنکه به خاطر سخنانش در حمایت از حزب‌الله به تلا‌ش برای ایجاد اغتشاش متهم شد، گفت: <مردمی که اینجا زندگی می‌کنند به اینجا مهاجرت نکرده‌اند، اینجا کشورشان است. ما شهروندی اینجا را پذیرفته‌ایم و قرار نیست کاری خلا‌ف امنیت انجام دهیم اما شما نمی‌توانید هر روز از من بپرسید آیا به اسرائیل وفادار مانده‌ام یا نه. من وقتی به تابعیت کشوری درمی‌آیم باید به قانون آنجا وفادار باشم نه به ارزش‌ها و ایدئولوژی‌های دولتی. همین که به قانون وفادار باشی کافی است.> اعراب دهه‌ها به قانون وفادار ماندند اما حالا‌ این وفاداری روزبه‌روز کمرنگ‌تر می‌شود. اعراب اسرائیلی - حتی آنهایی که مسیحی‌اند - دیگر به احزاب عمده اسرائیلی رای نمی‌دهند. با وجود استقبال اندک اعراب از انتخابات اخیر، احزاب عرب نتیجه تقریبا خوبی گرفتند و ۱۱ عضو خود را روانه کنست کردند. احزاب عرب هیچ‌گاه به دولت دعوت نمی‌شوند و این از تاثیر اعراب بر سیاست اسرائیل به‌شدت می‌کاهد.
اسرائیل باید بداند که سر و سامان دادن به رابطه‌اش با اعراب اسرائیلی بسیار مهم‌تر از جنگ لفظی با حزب‌الله یا ایران است. تل‌آویو باید تصمیم بگیرد که می‌خواهد چگونه با اعراب، در قلب اسرائیل، رفتار کند. سخنان تند لیبرمن در اسرائیل هوادارانی پیدا کرده است. بنیامین نتانیاهو اعراب اسرائیلی را به بمب ساعتی تشبیه کرده و افزایش جمعیت آنها را غیرقابل قبول خوانده است. بنی موریس، مورخ قبلا‌ صلح‌گرا، پنج سال پیش در مصاحبه با روزنامه‌ هاآرتص گفت که اسرائیل باید از خود در برابر اعرابی که درون مرزهایش هستند، محافظت کند: <آنها بالقوه ستون پنجم هستند. آنها هم از لحاظ امنیتی و هم از لحاظ آماری می‌توانند کشور را تضعیف کنند... اگر موجودیت اسرائیل به خطر بیفتد، اخراج آنها را می‌شود توجیه کرد.> و اعتقاد مردم به این سخنان هم برای دولت خطرناک است و هم برای اعراب اسرائیلی. انتخابات هفته گذشته باعث شد که این موضوع مهم دوباره در مباحثات سیاسی مطرح شود اما به هر حال یک نکته را نمی‌شود نادیده گرفت: آینده اسرائیل به سرنوشت اعراب اسرائیلی گره خورده است. ‌
‌ *فرید زکریا سردبیر نسخه بین‌المللی هفته‌نامه آمریکایی نیوزویک است. او در هندوستان و در خانواده‌ای مسلمان زاده شد. پدرش رفیق زکریا سیاستمداری برجسته بود و مادرش فاطیما ویژه‌نامه روزهای یکشنبه <تایمز آو ایندیا> را سردبیری می‌کرد. فرید زکریا دکترای علوم سیاسی‌اش را از دانشگاه ‌هاروارد و زیر نظر ساموئل‌هانتینگتون دریافت کرد. نشریه اسکوایر در سال ۱۹۹۹ نام او را در فهرست ۲۱۱ شخصیت مهم قرن بیست‌ویکم> قرار داد. از زکریا کتاب <آینده آزادی: اولویت لیبرالیسم بر دموکراسی> در ایران ترجمه شده و <جهان پساآمریکایی> نام کتاب تازه انتشاریافته او است. زکریا در انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری آمریکا از باراک اوباما حمایت کرد. ‌

فرید زکریا
ترجمه: کاوه شجاعی

منبع : روزنامه اعتماد ملی

مطالب مرتبط

حقی که نمی توان از آن گذشت

حقی که نمی توان از آن گذشت
در اولین جنگ صهیونیستی در سال ،۱۹۴۸ صهیونیست ها ۴/۷۷ هزار هکتاراز اراضی فلسطین را اشغال کردند و بیش از ۸۰۰ هزار فلسطینی را به زور از دیار خود آواره کردند و این عده به دیگر مناطق فلسطین مانند نوار غزه و کرانه باختری رود اردن پناه بردند. همچنین در پی جنگ ۱۹۶۷ اسرائیل باقی سرزمینهای فلسطین را نیز اشغال کرد که در نتیجه آن شمار زیادی از ساکنان کرانه غربی و نوار غزه به اردن پناه بردند. در حال حاضر به رغم همه جنگها و حملات زمینی و هوائی که بر ضد ملت فلسطین انجام شد و می شود و به رغم اشغال سرزمین فلسطین،هنوز هم ۸۸ درصد از ملت فلسطین در این سرزمین و سرزمینهای عربی زندگی می کنند که ۴۶ درصد از این عده هنوز در خاک اصلی فلسطین و ۴۲ درصد نیز در کشورهای عربی اطراف فلسطین یعنی لبنان،سوریه و اردن زندگی می کنند. از ۱۲ درصد باقیمانده حدود نیمی از آنها در دیگر کشورهای عربی و نیز در اروپا و آمریکا به سر می برند.
صهیونیستها در سال ۱۹۴۸ با زور اسلحه ساکنان ۵۳۰ شهر و روستا و قبیله را آواره و اراضی آنان را اشغال کردند. وسعت این اراضی تقریبا در حدود ۹۲ درصدکل مساحت فلسطین بود. همچنین صهیونیستها برای تسلط بر فلسطین به بیش از ۳۵ کشتار و قتل عام دست زدند. بر طبق آخرین آمارها ۹۵ درصد از روستاهای فلسطینی به سبب عملیات نظامی صهیونیست ها متروکه مانده است. آوارگان فلسطینی خواهان اجرای قطعنامه ۱۹۴ هستند که متضمن حق بازگشت آنان است و نیز خواهان اجرای فوری قطعنامه ۲۳۷ در مورد رانده شدگان فلسطینی هستند که بر اثر اجرای سیاستهای بی پروایانه و زورمدارانه اسرائیل در جهت خالی کردن فلسطین از صاحبان اصلی اش، از بازگشت به سرزمینشان محروم مانده اند.
این در حالی است که در بسیاری از طرحها و راه حلهائی که برای حل مساله فلسطین و صهیونیسم ارایه شد ، شکل و مضمونی به کار گرفته می شود که در آن از حل عادلانه مشکل آوارگان فلسطینی بحث می شود اما نه تنها هیچ صحبتی از قطعنامه ۱۹۴ یا قطعنامه ۲۳۷ نمی شود بلکه اسرائیل پیشاپیش طرفهای مذاکره و دست اندرکار را ملزم می کند که این حق آوارگان و نیز طرح برپائی دولت مستقل فلسطینی را کنار بگذارند و دست برداشتن از این دو حق را شرط اصلی خود برای پایان دادن به درگیری اعراب و اسرائیل مطرح می کند.
این بدان خاطر است که این موضوع مسئولیت حقوقی و اخلاقی اسرائیل را به عنوان یک رژیم غاصب اشغالگر ساقط نماید در حالیکه اساسا مشکل آوارگان فلسطینی برآمده از این رژیم اشغالگر است. هم اکنون ماجرای آوارگان فلسطینی جوهره اصلی کشمکش اعراب و اسرائیل است که در تمام مراحل این کشمکش نشانی از ماجرای آوارگان وجود ندارد. این ماجرا باید به شیوه ای همه جانبه و عادلانه و از طریق اجرای قوانین بین المللی در مورد حق بازگشت و حق دریافت غرامت حل و فصل شود. این اولین گام در راه برقراری امنیت و ثبات و شرط ضروری برای حل دیگر قضایاست.
● حق بازگشت و کوتاهی جامعه جهانی
در بحث از مساله پناهندگان فلسطینی و تحلیل علل و عوامل پدید آورنده مشکل پناهندگان، نباید از نقش جامعه جهانی که مهمترین مسوول این مشکل است غافل ماند. این جامعه جهانی بود که از طریق برافروختن آتش طمع صهیونیستها در فلسطین و تشویق آنان مقدمات این مشکل را فراهم کرد. علل و عوامل پناهندگی را می توان به دو عامل اساسی زیر منحصر کرد:
۱) تجاوز خارجی و اشغال یا جنگ های استقلال طلبانه و آزادی خواهانه که ملت ها بر ضد استعمار به راه انداختند. در شرایطی این چنین پناهندگان از کشورشان خارج می شوند اما مصمم به بازگشت هستند و حتی برای بازگشت مبارزه می کنند.
۲) پناهندگی ناشی از جنگ ها و درگیری های داخلی به دلایل نژادی، طایفه ای، گروهی، ایدئولوژیک و یا حوادث طبیعی و خشکسالی و گرسنگی یا فقر که موجب می شود افراد از آن فرار کنند. در این حالت کسی به فکر بازگشت نیست. پناهندگان فلسطینی به هر دو دلیل ناچار به پناهندگی شده اند. اسناد فراوانی وجود دارد که نقشه های صهیونیست ها را از کوچاندن اجباری فلسطینی ها برملا می کند. در این زمینه ادعاهای بی اساس صهیونیست ها از ادعای خروج آزادانه و اختیاری فلسطینی ها تا دعوت رهبران عرب از فلسطینی ها به خروج در نوسان است. اما حقیقت این است که فلسطینی ها با زور و اجبار از سرزمین خود رانده شده اند و هیچ گاه به میل خود از فلسطین خارج نشدند. از میان اقدامات و شیوه های صهیونیست ها در تخلیه خاک فلسطین می توان به مواردی از قبیل:
۱) ترورو هراس افکنی صهیونیستی
۲) از میان رفتن امنیت
۳) نبودن دستگاه امنیتی
۴) جنگ روانی
۵) شیوه ویران سازی خانه ها و تخریب املاک
۶) پاکسازی نژادی و. . اشاره کرد.
● پراکندگی پناهندگان فلسطینی
▪ پناهندگان در غزه
آنچه غزه را از دیگر مناطق متمایز می کند این است که بیشتر ساکنان آنرا پناهندگانی تشکیل می دهند که بیشتر آنها در اردوگاهها زندگی می کنند که این اردوگاهها یکی از شلوغ ترین و پرجمعیت ترین مناطق مسکونی جهان به شمار می رود. نتیجه این شلوغی را در مدارس وابسته به آژانس امداد می توان دید. در بیشتر اردوگاهها شبکه آب بهداشتی وجود ندارد و فاضلاب ها نیز در کانال های روباز جریان دارد. علاوه بر این بیشتر خیابانها و کوچه های این اردوگاه ها خاکی و آسفالت نشده است.
▪ پناهندگان در کرانه باختری
کرانه باختری مساحتی در حدود ۵۵۰۰کیلومتر مربع و جمعیتی در حدود ۸/۱میلیون نفر دارد که حدود ۵۶۲۷۳۷ نفر از این جمعیت را پناهندگانی تشکیل می دهند که بیشتر شان در اردوگاههای ۱۸گانه پناهندگان زندگی می کنند. دولت اسرائیل تمامی گذرگاههایی را که مناطق فلسطین را با اسرائیل مرتبط می سازد بسته است. از این رو ساکنان اردوگاههای کرانه باختری که بیشترشان در اسرائیل کار می کنند دچار رنج و زحمت زیادی شد اند. آموزش و پرورش در کرانه باختری دچار مشکلات خاص خود است. مهمترین این مشکلات افزایش جمعیت در کلاسهای درس است که گاهی تعداد دانش آموزان در یک کلاس به ۵۰نفر هم می رسد. وضعیت بهداشتی این منطقه نیز مانند دیگر مناطق اشغالی با مشکلات بزرگی همراه است که بزرگترین آن کمبود امکانات برای رسیدگی به شمار بزرگ بیمارانی است که به این مراکز مراجعه می کنند و تعدادشان حدود ۸۹بیمار در روز است.
▪ پناهندگان در کشورهای عربی لبنان
فلسطینی ها در مراحل متعددی به لبنان پناهنده شدند که اولین مرحله این درد و رنج پس از صدور قطعنامه تقسیم در ۲۹ نوامبر ۱۹۴۷ آغاز شد و باعث آواره شدن جامعه فلسطینی از دیار و میهن خود شد. در مهاجرت اول حداقل صد هزار فلسطینی به جنوب لبنان پناه آوردند. شماری از آنان در منطقه صور متمرکز شدند و اردوگاههای برج شمالی و رشیدیه به صورت مرکز انتقال آنان به دیگر اردوگاهها درآمد.
در سال ۱۹۵۶ بریتانیا و فرانسه و اسرائیل به مصر حمله کردند و نیروهای اسرائیلی غزه را اشغال نمودند. غزه در آن زمان زیر نظر و اداره دولت مصر قرار داشت. اسرائیلی ها در غزه دست به قتل عام زدند و همین موجب شد که شمار زیادی از ساکنان غزه بار دیگر به مصر و سوریه و بعضی از آنان از طریق دریا به لبنان پناهنده شوند. فلسطینی ها پس از پناهنده شدن به لبنان در اردوگاهها دچار تیره روزی و بدبختی بودند. این اردوگاهها بعدها به شکل مجموعه ای از زاغه ها و حلبی آبادها در آمدند. اکثر خانه های واقع در اردوگاهها از سنگ و حلبی و گل ساخته شده اند و از بهداشت کمی برخوردارند و در نتیجه این شرایط سخت، به افسردگی روانی و فروپاشی روحی و احساس بی پناهی دچار شده اند.
بیشتر پناهندگان فلسطینی از کشاورزان بودند که زمین برای آنان منشا بزرگی و غرور بود و حالا آن را از دست داده بودند. علاوه بر این در وضع فعلی باید در صف های طولانی منتظر کمک ها و امدادهای آژانس می ماندند که این خود ذلتی برای آنان و اهانتی به کرامت و غرورشان بود. دستگاه اداری و دولتی لبنان نیز اردوگاه ها را در محاصره شدیدی قرار داد چرا که در این اردوگاهها مجموعه انسانی بزرگی را می دید که می توانست در ساختار جمعیتی ، سیاسی و اقتصادی کشور تاثیر زیادی بگذارد که این امر برای دولت لبنان و هیات حاکمه آن در حکم خطر امنیتی بزرگی بود که دفع آن لازم می نمود) از این رو نظارت امنیتی شدیدی را از طریق دستگاه امنیتی لبنان به مورد اجرا گذاشت و این نظارت موجب بروز روابط دشمنانه میان ساکنان اردوگاه و دولت شد.
ـ سوریه
رابطه تاریخی میان سوریه و فلسطین، سوریه را محل مناسبی برای آوارگان فلسطینی سال ۱۹۴۸ قرار داد. سوریه به پناهندگان فلسطینی ، جز در پاره ای موارد مربوط به مالکیت ، حقوقی برابر با حقوق شهروندان سوری داده است. فلسطینی ها در سوریه حق مراجعه به دادگاه و دادخواهی و نیز حق گرفتن وکیل مدافع دارند. همچنین آزادند که در داخل سوریه به هر کجا مسافرت و یا نقل مکان کنند و یا اینکه مالک خودرو باشند و اساسا حقوق مدنی آنها در سوریه هیچ نقصی ندارد جز اینکه آنها نمی توانند نامزد انتخابات مجلس ملی و یا سایر شوراها بشوند البته در مورد سندیکاها اینطور نیست. زمانی که پناهندگان فلسطینی در سال ۱۹۸۴ با شماری در حدود نود تا صد هزار نفر به سوریه رو آوردند، کشور سوریه نه دچار نقصان در منابع طبیعی بود و نه دچار معضل بیکاری.
از آغاز مهاجرت فلسطینی ها به سوریه،مقامات سوری با این پناهندگان از جهت آزادی کار،مالکیت و نقل و انتقال و امثال آن مثل شهروندان سوری عمل کرده اند با این تفاوت که دولت سوریه به پناهندگان تابعیت نمی دهد و همین مشکلات سختی را در رابطه با مسافرت به خارج برای آنان ایجاد کرده است. در کل شرایط فلسطینی ها در سوریه به مراتب بهتر و به سامان تر از کشور لبنان بوده است.
ـ اردن
بیش از ۴۲ درصد از کل پناهندگان فلسطینی در اردن زندگی می کنند و این پناهندگان ۳۱ درصد از کل جمعیت اردن را تشکیل می دهند. در اردن برای پناهندگان فلسطینی ۱۰ اردوگاه وجود دارد که در آن حدود ۲۸۰هزار پناهنده زندگی می کنند. رژیم اردن کلیه فلسطینی ها را با اردنی ها برابر اعلام کرد تا یک هویت واحد پدید آید بدین معنا که تمامی حقوق و تکالیف شهروندی اردن برای همه بدون استثنا صدق می کند. فلسطینی ها به جامعه مدنی اردن پیوسته اند و شمار زیادی از انجمن ها، سندیکاها ،انجمن های فرهنگی، سیاسی و عملی را شکل دادند.
ـ عراق
وضعیت پناهندگان فلسطینی در عراق رنگی دیگر دارد و با دیگر پناهندگان متفاوت است. این تفاوت از زمانی که در ۱۹۴۸همه فلسطینی ها به دست اسرائیل آواره شدند آغاز می گردد. در آن زمان وسایل نقلیه ارتش عراق که مثل دیگر ارتش های عرب به بدترین شکل در جنگ شکست خورده بود از طریق مناطق شمالی فلسطین شماری از آوارگان را با خود به بغداد حمل کردند و آنان را در اماکن عمومی مثل مدرسه ها و کاروانسراها بدون هیچ توجه و مراقبتی و محروم از هر کمکی رها کردند.
نگاهی به وضعیت حقوقی و قانونی فلسطینی ها در عراق شاید این فکر را به ذهن انسان وارد کند که دولت عراق تا چه حد از مفهوم دولت قانونی به دور بوده است. گفتمان سیاسی اعلام شده برای چهل سال، گفتمان طرفداری بی قید و شرط از قضیه فلسطین بوده است اما در حالی که در عمل هر چه قید و بند است بر دست و پای فلسطینی ها در کار ، خانه و مسافرت و نیز تبعیض در رفتار می بینیم. یک کارگر فلسطینی در عراق یک کارگر خارجی با تمام جنبه های منفی اش تلقی می شود و فقط حق دارد سالی یک بار به مسافرت برود و حتی حق ندارد صندوق پستی داشته باشد.

وبگردی
ماجرای احسان علیخانی و  ثامن الحجج
ماجرای احسان علیخانی و ثامن الحجج - پنج ماه بعد از اعلام رسمی غیرقانونی بودنِ موسسه ثامن الحجج در آبان 1393، برنامه تحویل سال 1394 شبکه سوم سیما تحت عنوان «بهارنارنج» با تهیه کنندگی و به مدت هشت ساعت پخش شد و این بار به جای تبلیغ مستقیم ثامن الحجج، باشگاه فرهنگی و ورزشی ثامن الحجج تبلیغ شد! در این برنامه بارها از ابوالفضل میرعلی مدیرعامل موسسه ثامن الحجج با عنوان دکتر تقدیر به عمل آمد؛ دکتری که اکنون مشخص شده یک دیپلمه با سوابق مالی…
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
جزییاتی تکان‌دهنده از اقدامات موسسه ثامن‌الحجج
جزییاتی تکان‌دهنده از اقدامات موسسه ثامن‌الحجج - دو چهره مشهور تلویزیون نیز از مواهب موسسه ثامن الحجج بی نصیب نبوده‌اند. مؤسسه ثامن‌الحجج دو مبلغ ۱۸۰ میلیون‌تومانی و ۴۰۰ میلیون‌تومانی را به حساب «م.م» مجری یک برنامه تلویزیونی واریز می‌کند و عنوانی که روبه‌روی این اعداد در توضیح دلیل وجه ذکر شده، یک کلمه است؛ هدیه. اما رقم هدیه‌ای که آقای «م.م» به‌عنوان هدیه دریافت کرده، در مقابل تسهیلات دریافتی او از ثامن‌الحجج تقریبا ناچیز است.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
نمایش دستاورد آزادی و دموکراسی
نمایش دستاورد آزادی و دموکراسی - آقای مطهری بازیکنان آفریقایی تیم فرانسه را دیده ولی دورگه‌های تیم ملی خودمان را ندیده!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.
مائده‌ها و دلارهای رانتی
مائده‌ها و دلارهای رانتی - اشارت‌هایی که برخی نکات جالب توجهی دیگری در خصوص آن بیان می‌کنند، مثل مطرح شدن مساله مانتو‌های جلوباز و اشکالی که برخی مسئولان به آن وارد می‌دانند. موضوعی که موجب شد تا بعد از مدت‌های مدید و در شرایطی که بسیاری بر این باورند که شناسایی و مقابله با اخلال گران بازار می‌بایست در اولویت همه امور باشد، گشت‌های ارشاد به خیابان‌ها باز گردند.
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی  ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی !
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی ! - یکی از بحث های جنجالی دکتر فیاض در سال های اخیر اظهار نظر او در مورد وقوع بحران جنسی در ایران بوده است که حالا او معتقد است تبدیل به انقلاب جنسی شده است. با او در این زمینه مصاحبه مفصلی انجام دادیم که به زودی منتشر می شود. بخشی از این مصاحبه که درباره برنامه دورهمی است را تماشا کنید.
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری - وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به نمایش در آغوش کشیدن تیم ملی کروواسی توسط رئیس‌جمهور کشورشان،گفت: ایشان با یک حس مادرانه این کار را انجام داد و این آغوش، جنسی نبود، البته که پخش آن نباید انجام می‌شد.
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟ - احزاب و شخصیت‌ها - زندگی ساده آیت‌الله جنتی گرچه از ویژگی‌های مثبت شخصیت وی است اما نوع نگاهش به عرصه سیاسی و مصداق‌یابی های وی درخصوص افراد انقلابی انتقادهای زیادی را متوجه او می‌کند.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا - صحبت های تامل برانگیز آیت الله رودباری درمورد ربا در کشور
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند