جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Friday, 27 April, 2018

الفبای تفسیر آزمایش ادرار


الفبای تفسیر آزمایش ادرار
کلیه، کارخانه تصفیه بدن است. هر میلی‌متر از خون در روز چند بار از این کارخانه عبور می‌کند و فیلترهای تصفیه کننده یا همان گلومرول‌های کلیوی سموم، ذرات و املاح اضافه و مواد زاید حاصل از سوخت و ساز سلول‌ها را از خون جمع‌آوری می‌کنند و خون تازه و تمیز دوباره وارد چرخه گردش خون می‌شود اما این سموم چه می‌شوند؟ قسمت اعظم این مواد تصفیه شده مواد حاوی نیتروژنی هستند که از متابولیسم مواد غذایی به وجود آمده‌اند. آب یا مایع اضافی خون، سدیم و پتاسیم و مواد حاصل از تخریب اسیدهای آمینه بعد از جمع‌آوری به داخل حالب ترشح می‌شوند و حالب، مثل یک ناودان این مایع را به منبعی منتقل می‌کند تا بعد از رسیدن به مقدار مناسب تخلیه شوند. این منبع همان مثانه و مایع داخل آن هم همان ادرار است...
جستجو و تحقیق کارآگاهان و بازرسان را دیده‌اید؟ وقتی بخواهند در مورد اتفاقاتی که داخل یک کارخانه و یا حتی یک خانه رخ می‌دهد بررسی کنند، یکی از کارهای آنها تحقیق و بررسی فضولات کارخانه و یا سطل آشغال خانه‌هاست. مواد دور ریختنی، باقی‌مانده مواد غذایی، ضایعات تولید و چیزهایی مثل اینها می‌تواند تا حدودی به کارشناسان بگوید که داخل کارخانه چه خبر است. آنالیز ادرار در واقع مشابه همین کار است. تحلیل و بررسی محتویات ادرار برای تعیین وضعیت بدن و علی‌الخصوص کلیه‌ها و مجاری ادرار، از راه تفسیر این آزمایش انجام می‌شود. هر کدام از شما ممکن است در طول زندگی‌تان مجبور شوید چند بار آزمایش ادرار بدهید. خواندن مطلب زیر به شما کمک می‌کند تا حدودی از چگونگی تفسیر این آزمایش به ظاهر ساده سر در بیاورید.
● شرح آزمایش
به طور کلی بیش از ۱۰۰ تست آزمایشگاهی مختلف می‌توان روی ادرار انجام داد که هر کدام از آنها به منظور خاص و برای تعیین علت‌های مختلف بیماری‌های گوناگون انجام می‌شوند. بین این تست‌ها می‌توان آزمایش‌های بسیار اختصاصی را هم پیدا کرد که نیازمند دستگاه‌های پیشرفته و برای تعیین حالات بسیار خاصی از بعضی بیماری‌ها هستند اما آنالیز ادرار یا آزمایش ادرار که ساده‌ترین نوع آزمایش است معمولا برای عفونت‌های دستگاه ادرار (کلیه‌ها، حالب و مثانه)، تعیین وجود قند و ادرار در بیماران دیابتی، وجود سنگ کلیه، فشار خون بالا و بعضی بیماری‌های کلیوی و کبدی خاص انجام می‌شود. در بسیاری از بررسی‌های روتین هم آنالیز ادرار برای تعیین سلامت عمومی بدن درخواست می‌شود.
● اجزای مختلف تست ادرار
▪ رنگ (color): رنگ ادرار یکی از اجزای اصلی آنالیز ادرار است و بسته به شرایط مختلف بدن تغییر می‌کند. غلظت ادرار، میزان مایع بدن، رنگدانه‌های موجود در ادرار که از تخریب گلبول‌های قرمز و رنگدانه‌ای به نام اوروکروم به وجود می‌آیند و همچنین رژیم غذایی روی رنگ ادرار تاثیر دارند. بعضی بیماری‌ها هم رنگ ادرار را تغییر می‌دهند.
ـ حالت طبیعی: طیف رنگ زرد کمرنگ تا پررنگ
ـ حالت غیرطبیعی: ادرار قرمز رنگ می‌تواند به خاطر وجود خون در آن باشد. رنگ نارنجی می‌تواند به خاطر وجود ویتامین B اضافه در ادرار باشد. بعضی داروهای خاص مثل ریفامپین هم می‌توانند ادرار را نارنجی می‌کنند. رنگ نارنجی تیره تا قهوه‌ای ممکن است علامت بیماری‌های کبدی مثل زردی و یا رابدومیولیز (تخریب سلول‌های عضلانی) باشد. مصرف لبو و چغندر به ادرار رنگ صورتی ملایم می‌دهند. گاهی اوقات مصرف بعضی مواد خوراکی‌ حاوی رنگ‌های مصنوعی هم باعث تغییر رنگ ادرار می‌شوند. دیابت هم می‌تواند موجب تغییر رنگ ادرار شود. تعریق زیاد و از دست دادن مایع هم باعث می‌شود رنگ ادرار زرد تیره شود.
▪ شفافیت (Clarity)
ادرار به طور طبیعی شفاف است و باید بتوان از پشت شیشه‌ حاوی آن نوشته‌های یک متن را خواند اما مسایل مختلف باعث تغییر این حالت می‌شوند.
ـ حالت طبیعی: شفاف
ـ حالت غیرطبیعی: غیرشفاف
عفونت، چرک، باکتری‌های موجود در ادرار به خاطر عفونت‌ ادراری، کریستال‌ها، گلبول‌های قرمز خون، گلبول‌های سفید، اسپرم، قارچ، موکوس و یا حتی عفونت‌های انگلی می‌توانند باعث غیرشفاف شدن ادرار شوند البته بعضی مواقع در حالت‌های طبیعی و بدون بیماری‌ هم ممکن است ادرار غیرشفاف باشد. مصرف بعضی غذاهای حاوی چربی زیاد، فسفات یا اورات این حالت را ایجاد می‌کنند.
▪ بو (odor)
تعیین بوی ادرار هم یکی از اجزای تفسیر این آزمایش است. بوی طبیعی و معمول ادرار به خاطر وجود اسید وولاتایل است و بوی شبیه به فندق دارد اما مواد غذایی مختلف و بعضی بیماری‌ها این بو را تغییر می‌دهند.
ـ حالت غیرطبیعی: ادرار بیماران دیابتی معمولا بویی قوی و شیرین شبیه به بوی استن دارد. بوی شیرین و میوه‌ای هم گاهی از ادرار این بیماران به مشام می‌رسد. بوی بسیار بد ادرار نشان‌دهنده عفونت مجاری ادراری و وجود چرک در ادرار است. افرادی که ادرارشان بوی مدفوع می‌دهد ممکن است دچار فیستول روده به مثانه شده باشند. ادرار دارای بوی شربت افرا (بوی شبیه به چای شیرین) در بیماران فنیل کتون اوری دیده می‌شود. نارسایی کبدی هم باعث تغییر بوی ادرار می‌شود.
▪ وزن مخصوص ادرار (Specific Gravity)
وزن مخصوص ادرار که به شکل عدد بیان می‌شود معمولا حاصل اندازه‌گیری اجزای مختلف ادرار شامل مواد دفعی و املاح است. وزن مخصوص بالا نشان‌دهنده ادرار غلیظی شده است. از این عدد برای تعیین قدرت تغلیظ و ترشح کلیه‌ها استفاده می‌شود.
ـ حالت طبیعی: اعداد بین ۰۰۵/۱ و ۰۳/۱
ـ حالت غیرطبیعی: بیماری‌های کلیوی باعث کاهش وزن مخصوص ادرار می‌شوند. همچنین مصرف بیش از اندازه مایع هم باعث کاهش این عدد می‌شود. غلیظ شدن ادرار و کمبود مایع در بدن (هنگام روزه‌داری یا تعریق زیاد) وزن مخصوص را افزایش می‌دهد. عدد وزن مخصوص به تنهایی شاخص خوبی برای تعیین سلامت نیست و باید حتما در کنار دیگر اجزای آزمایش تفسیر شود. تب، استفراغ و اسهال باعث بالا رفتن و کاهش دمای بدن، ادرار زیاد و دیابت بی‌مزه باعث کاهش آن می‌شود.
▪ PH
مثل همه آزمایش‌های شیمیایی، PH نشان‌دهنده اسیدی یا باز بودن ادرار است. بعضی اوقات میزان اسیدی یا بازی بودن ادرار در روند درمان یک بیماری موثر است و پزشک ممکن است به شما آموزش دهد که میزان PH ادرارتان را تغییر دهید. میزان دفع املاح در ادرار و وجود یون هیدروژن PH ادرار را تعیین می‌کند. اسیدی یا باز بودن ادرار در شکل‌گیری بعضی سنگ های کلیه هم موثر است.
ـ حالت طبیعی: ۶/۴ تا ۸
ـ حالت غیرطبیعی: بعضی غذاها مثل مرکبات و یا لبنیات و همچنین بعضی داروها مثل آنتی‌اسیدهای معده روی PH تاثیر دارند. استفراغ، آلکالوز تنفسی، عفونت مجاری ادراری PH ادرار را بالا می‌برد و در دیابت، اسهال، گرسنگی طولانی‌مدت و هنگام خواب PH پایین می‌آید و ادرار اسیدی می‌شود.
▪ پروتئین
(Prt یا Protein) پروتئین از آن چیزهایی است که به طور طبیعی نباید در ادرار وجود داشته باشد و حضور آن در ادرار نشان‌دهنده یک حالت خاص و یا یک بیماری است.
ـ حالت طبیعی: منفی یا Negative یا میلی‌گرم۸۰-۵۰ در طول ۲۴ ساعت یا کمتر از ۲۵۰ میلی‌گرم در ۲۴ ساعت بعد از ورزش شدید
ـ حالت غیرطبیعی: آسیب‌های کلیوی، عفونت ادراری، فشارخون بالا، دیابت، بیماری لوپوس گلومر ولونفریت (یک بیماری کلیوی) و سرطان باعث ورود پروتئین به ادرار می‌شوند.
اگر چه باید توجه داشت تب، ورزش شدید و بارداری هم در حالت‌های طبیعی حضور پروتئین در ادرار یا پروتئینوری را به دنبال دارند. به طور کلی وجود پروتئین در ادرار جزو آن مواردی است که نیازمند توجه ویژه پزشک است چون ممکن است مشکلات جدی‌تری را به دنبال داشته باشد. پروتئینوری اصلی‌ترین علامت بیماری کلیوی است.
▪ گلوکز (Glucose)
گلوکز، قندی است که در خون وجود دارد و غذای اصلی سلول‌ها محسوب می‌شود. به طور طبیعی مقادیر بسیار اندکی از گلوکز در ادرار وجود دارد اما در شرایط عادی ادرار را عاری از گلوکز در نظر می‌گیرند. در صورت جمع‌آوری ۲۴ ساعته ادرار طبیعی ممکن است مقدار این ماده کمتر از ۵/۰ گرم باشد.
ـ حالت طبیعی: وجود ندارد
ـ حالت غیرطبیعی: تغذیه وریدی (مثلا در مورد بیماران بستری در ICU) می‌تواند باعث وجود گلوکز در ادرار شود. دیابت کنترل نشده هم باعث می‌شود مقدار زیادی گلوکز در ادرار وارد شود. آسیب غدد فوق کلیوی، آسیب کبدی، آسیب‌های مغزی، بعضی از مسمومیت‌ها و بعضی از انواع مشکلات کلیوی هم باعث گلوکزوری یا حضور گلوکز در ادرار می‌شوند. اگر چه مثل پروتئینوری، این حالت در زمان بارداری هم می‌تواند به وجود بیاید که طبیعی محسوب می‌شود.
▪ کتون (Ketone)
وقتی چربی‌ها در بدن شکسته می‌شوند و در جریان سوخت و ساز مصرف می‌شوند کتون‌ها به وجود می‌آیند. این کتون‌ها در ادرار ترشح می‌شوند. اما به طور طبیعی هیچ کتونی نباید در ادرار دیده شود و حضور آنها نشان‌دهنده این است که بدن به جای مصرف گلوکز از چربی‌ها استفاده می‌کند.
ـ حالت طبیعی: وجود ندارد
ـ حالت غیرطبیعی: دیابت کنترل نشده، رژیم بدون کربوهیدرات، گرسنگی شدید یا بیماری‌هایی مثل آنورکسیا و مصرف الکل باعث حضور کتون در ادرار می‌شوند. مصرف بیش از حد آسپیرین، استفراغ طولانی‌مدت و بیماری‌های تب‌دار در کودکان هم حضور کتون در ادرار را به دنبال دارند.
▪ کریستال (Crystals)
افراد سالم فقط مقدار بسیار کمی کریستال در ادرارشان وجود دارد. کریستال‌ها در واقع مقدمه تشکیل سنگ کلیه‌اند و از روی هم قرار گرفتن آنها سنگ‌های کلیوی تشکیل می‌شوند. نوع کریستال‌های ادرار با توجه به بیماری و PH ادرار فرق می‌کند.
ـ حالت طبیعی: کم یا وجود ندارد
ـ حالت غیرطبیعی: سنگ کلیه، عفونت‌های ادراری و بعضی داروها باعث رسوب املاح و تشکیل کریستال‌ها می‌شود.
▪ گلبول‌ سفید و قرمز (WBC, RBC)
گلبول‌های خونی به طور طبیعی در ادرار وجود ندارند. حضور آنها نشان‌دهنده هماچوری یا خون در ادرار است که به خاطر بیماری‌های مختلف به وجود می‌آید. وجود گلبول‌ سفید هم نشان‌دهنده عفونت ادراری است.
ـ حالت طبیعی: وجود ندارد یا حداکثرش بین ۰ تا ۴ گلبو‌ل‌سفید و کمتر از دو عدد گلبول قرمز
ـ حالت‌های غیرطبیعی: التهاب، عفونت، سنگ کلیه، تومور کلیوی و مثانه، ضربه به کلیه یا آسیب مجاری ادراری باعث وجود RBC در ادرار می‌شوند. WBCها یا گلبو‌های سفید هم موقع عفونت، بیماری لوپوس، عفونت ادراری و تومور مثانه در ادرار افزایش می‌یابند.
به غیر از موارد فوق، اجزای دیگری هم در آزمایش ادرار بررسی می‌شوند Castها که انواع مختلف دارند و در بیماری‌های مختلف به وجود می‌آیند. باکتری‌ها که حضور آنها هم با منفی، کم یا زیاد مشخص می‌شود و نشان‌دهنده عفونت ادرار است و در صورت لزوم برای تشخیص‌ نوع این باکتری‌ها باید آزمایش دیگری انجام داد که کشت ادرار می‌باشد.
● چه کسانی می‌خورد؟
توضیحات فوق تا حدودی معنی‌ کلمات موجود در جواب برگه آزمایش ادرار را مشخص می‌کند اما فراموش نکنید تفسیر این آزمایش فقط با دانستن جواب این اجزا و معنی انگلیسی آنها کافی نیست. تفسیر این‌‌ آزمایش و تعیین علت بیماری‌های احتمالی حتما باید با آزمایشات و معاینات مختلف دیگر توسط پزشک همراه باشد و آنالیز ادرار فقط مقدمه‌ای برای تعیین بیماری‌ها است.
● آزمایش‌های خانگی ادرار
بعضی از آزمایش‌های ادرار را می‌توان در خانه انجام داد. اساس اکثر این آزمایشات براساس خاصیت کروماتوگرافی یا صعود و تغییر رنگ مواد خاص موجود در یک مایع روی نوار آزمایش است. به همین دلیل رقیق بودن ادرار ممکن است باعث نتایج منفی کاذب شود. برای دیابتی‌ها هم نوارهای آزمایشی برای تعیین وجود گلوکز یا کتون در ادرار وجود دارد.
با توجه به پیشرفت این کیت‌ها و افزایش دقت آنها می‌توان تا حدود زیادی به خصوص در موارد مثبت به این آزمایش‌ها اعتماد کرد اما به هر حال آزمایش آنالیز ادرار برای تعیین پاسخ دقیق از همه این کیت‌ها دقیق‌تر است.
● چه نکاتی را باید قبل از آزمایش ادرار در نظر بگیریم؟
آزمایش ادرار بهتراست صبح‌ها انجام شود. از مصرف بعضی غذاهای خاص مثل لبو و چغندر، آسپارتات و هویج و شاه‌توت خودداری کنید. ایستادن زیاد قبل از انجام آزمایش و یا فعالیت شدید می‌تواند نتایج آزمایش را تغییر دهد. خانم‌ها اگر در زمان قاعدگی قرار دارند، بهتر است آزمایش انجام ندهند یا به پزشک اطلاع دهند. نیم تا یک ساعت قبل از انجام آزمایش مقداری آب بنوشید. مصرف بعضی داروهای خاص مثل اریترومایسین و کوتریموکسازول یا ویتامین C هم رنگ ادرار را تغییر می‌دهد. داروهای مصرفی خود را در صورت امکان و با مشورت پزشک قطع کنید یا به پزشک معالج اطلاع دهید. نمونه ادرار باید از وسط جریان ادرار تهیه شود. قبل از مصرف دستان خود را بشویید تا نمونه‌گیری تمیز انجام شود. به هیچ وجه داخل ظرف نمونه‌گیری را لمس نکنید. آلت تناسلی را تمیز کنید (خانم‌ها باید این کار را از جلو به عقب انجام دهند تا باکتری‌های مدفوع محل دفع ادرار را آلوده نکند) شروع به ادرار کردن کنید و بعد از چند لحظه نمونه را از وسط جریان جمع کنید. بعد از جمع‌آوری لبه ظرف را لمس نکنید و در آن را بگذارید و به مسوول آزمایشگاه بدهید. توجه داشته باشید که نمونه‌گیری باید بدون قطع شدن جریان ادرار انجام شود.


منبع : روزنامه سلامت

مطالب مرتبط

پزشکان در جعبه جادو

پزشکان در جعبه جادو
امروز هنرهای نمایشی زبانی بین‌المللی است. اکنون در عرصه پزشکی، بهداشت و سلامت با تربیت نیروی انسانی و چندتخصصی به حدی از بلوغ رسیده‌ایم که بتوانیم از روندهای بهداشتی و درمانی با شیوه‌های صحیح در فیلم‌ها استفاده کنیم. به این امید که در فیلم‌های آینده شاهد خطای کمتری در عرصه‌های پزشکی باشیم، نظر چند تن از همکاران را در مورد فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی سال‌های اخیر جویا شدیم...
به طور متوسط نیم ساعت در روز برای تماشای فیلم وقت می‌گذارم و آخرین فیلمی که دیده‌ام فیلم دکتر قریب بود. اما اگر بخواهیم روند برنامه‌های صدا و سیما را در خصوص فیلم‌های پزشکی سلامت در نظر بگیریم باید آن را مثبت بدانیم، اگر چه حرکت و شیب بسیار آهسته‌ای دارند. به نظر می‌رسد برنامه‌های پخش شده از صدا و سیما بیشتر حالت کنش و واکنش دارند و به دنبال طرح موضوعی در جهان و تحت تاثیر عوامل خارجی، صدا و سیما نیز مجبور شده واکنشی از خود نشان دهد و برنامه‌ریزی جدی در آنها مشاهده نمی‌شود. کارشناسی فیلم‌هایی که به موضوعات پزشکی می‌پردازد، بسیار ضعیف و غیرکارشناسی است و حتی در فیلم‌هایی که برحسب اتفاق یک موضوع پزشکی در آنها مطرح می‌شود، این مساله بسیار فاحش‌تر است. در بحث سلامت نیز به یاد نمی‌آورم که فیلمی با موضوع سلامت دیده باشم و بیشتر فیلم‌ها به درمان بیماری‌ها و مباحثی همچون پاتولوژی پرداخته است، در حالی که یکی از راه‌های آموزشی موثر سلامت به جامعه از طریق صدا و سیما است. در اغلب موارد آموزش‌ها در صدا و سیما تنها مشکل تئوری و گفتگو با کارشناسان را دارد (مانند نصحیت‌های کودکانه عمو پورنگ‌ و یا برنامه‌های صبحگاهی)، اما پرداختن به بحث سلامت و به صورت جدی و یا در قالب فیلم مشاهده نمی‌شود. رسانه‌ای مانند صدا و سیما باید از فرصت‌ها و صحنه‌های پزشکی برای ارایه یک روش آموزشی صحیح استفاده کند و روش‌های نادرست پزشکی را اصلاح کند. به عنوان مثال در فیلم دکتر قریب پس از شوک، آدرنالین و بی‌کربنات تزریق کردند و یا در بسیاری از فیلم‌ها دیده شده که پانسمان افراد با بتادین قرمز می‌شود، در حالی که از لحاظ پزشکی اگر زخمی خون‌ریزی داشته باشد نشان‌دهنده آن است که پانسمان به درستی انجام نشده است.
تجربه شخصی خودم و بسیاری از همکارانم که در برنامه‌های زنده صدا و سیما به عنوان کارشناس دعوت شده‌ایم نیز این است که این برنامه‌ها بسیار غیرمدون و بی‌برنامه طراحی شده و سوالات در لحظات آخر به صورت فی‌البداهه و یا با کمک خود کارشناس مطرح می‌شود، در حالی که این برنامه‌ها باید اهداف عینی داشته باشند. هر چند که در هیچ‌کجای دنیا، دعوت کارشناس به صدا و سیما و ذکر نام و مشخصات او در برنامه مرسوم نیست و این موضوع از لحاظ اخلاقی نیز با مشکل مواجه است. بنابراین یکی از ماموریت‌های صدا و سیما ارتقای سلامت و آگاهی جامعه است و این سازمان باید برای ساخت برنامه‌هایی با موضوع سلامت و پزشکی اهداف مشخصی داشته و از دقت، وقت، کار کارشناسی و صرف هزینه کافی استفاده کند.
عکس‌ها و سی‌تی‌های برعکس - علیرضا استقامتی - فوق‌تخصص غدد
به‌طور دقیق به یاد ندارم آخرین فیلمی که دیده‌ام چه بوده، اما فکر می‌کنم یک سال پیش بود. از برنامه‌های تلویزیون نیز گاهی استفاده می‌کنم، به خصوص برنامه ۹۰ را می‌بینم.
در خصوص ساخت فیلم با زمینه‌های پزشکی و سلامت باید بگویم که نفس عمل خوب است، اما به شرطی که بتواند آگاهی جامعه را ارتقا بخشد. برای این امر لازم است تا فیلم‌نامه‌ها از سوی متخصصان دیده شود و به‌طور قطع این کار باید از سوی چند متخصص صورت گیرد، چرا که اختلاف‌نظر در متخصصان نیز دیده می‌شود و لازم است آنچه مورد تایید است و نه آنچه مورد اختلاف است، مطرح شود.
به دنبال ساخت فیلم‌ها نباید پیام غلط به جامعه ارایه شود، چرا که باورهای غلط جامعه به راحتی اصلاح نمی‌شود. به عنوان مثال بدآموزی‌ها و نکاتی که از لحاظ پزشکی مناسب نیست باید از فیلم‌نامه‌ها حذف شوند. پرخوری‌ها، چیدن غذاهای حجیم، استفاده از فست‌‌فودها و نوشابه‌ها مواردی است که هیچ کدام در ساخت برنامه‌ها رعایت نمی‌شود. البته ما با وقت‌های محدودی که داریم، نمی‌توانیم تمام فیلم‌ها را ببینیم، اما آنچه تاکنون دیده‌ام، نکته برجسته‌ای نبوده و پیام قوی و مناسبی نیز در نداشته است. در فیلم‌هایی که در صحنه‌های بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها استفاده می‌شود، گاهی دیده شده که پزشکان حتی نمی‌توانند اصطلاحات و واژه‌های پزشکی را به درستی بیان کنند و یا عکس‌ها و CTها را برعکس می‌بینند.
همچنین اخلاق پزشکی باید در فیلم‌ها به درستی دیده شود. هر فیلمی که بخواهد شئونات پزشکی و قداست پزشکی را از بین ببرد و رابطه پزشک با بیمار یا پزشک با همکارانش را زیر سوال ببرد باید اصلاح شود و الگوهای منفی نباید به جامعه منتقل شود.
جراح مهم، جراح مغز و اعصاب مهم‌تر - دکتر مجید صادقی - روان‌پزشک
متاسفانه فیلم‌هایی که در ایران در زمینه پزشکی ساخته می‌شوند با واقعیت مطابقت ندارند و به نظر می‌رسد براساس تصورات ذهنی کارگردان و یا فیلم‌نامه‌نویس از پزشکان ساخته شده است. فیلم سازان باید واقعیات روزمره جامعه‌پزشکی را درک کرده و براساس نظرات کارشناسانه اقدام به تهیه فیلم نمایند. به قول یکی از همکاران «اگر بخواهند فردی را در فیلمی مهم جلوه دهند او را پزشک معرفی می‌کنند و اگر بخواهند او را بسیار مهم جلوه دهند، جراح و اگر بخواهند بسیار مهم‌تر جلوه دهند او را جراح مغز و اعصاب نشان می‌دهند.» در فیلم‌های ساخته شده به روان‌پزشکان و بیماران روان‌پزشکی بسیار با طنز و شوخی نگاه شده و بیماران را افرادی خشن، غیرعادی و بسیار پرخاشگر نشان می‌دهند که این امر موجب انگ خوردن به بیماران و ایجاد ذهنیت غلط در جامعه می‌شود. به نظر می‌رسد فیلم‌های ساخته شده در زمینه پزشکی جهت درستی ندارند و در آن حرمت پزشکان و بیماران و همچنین حقوق آنها رعایت نمی‌شود. در مقایسه با برخی فیلم‌های خارجی که در آنها روش‌های درمانی، کلام و معاینات پزشکی کاملا منطبق بر جنبه‌های واقعی پزشکی است، به گونه‌ای که حتی ممکن است اختلافات پزشکان، مشکلات مالی آنها و یا حتی فوت بیماران را نمایش دهند، اما این نمایش هرگز خارج از واقعیت نبوده است.
در میان فیلم‌های ایرانی برخی فیلم‌ها همچون اغما و یا پارک‌وی از اشتباهات فاحش‌تری نسبت به دیگر فیلم‌ها برخوردارند. به عنوان مثال در فیلم هم‌نفس ساخته مهدی فخیم‌زاده، تصویر ارایه شده از بیمار بسیار قابل قبول‌تر و واقعی‌تر است.سینما و تلویزیون تاثیر بسیاری در باور توده مردم داشته و باید تلاش شود که ذهنیت افراد جامعه خدشه‌دار نشود.
فیلم خوب نیازمند دقت، زمان، مطالعه و علاقه - دکتر حسن‌ خاجی - فوق‌تخصص گوارش و کبد
علاقه خاصی به سینما چهار دارم و آخرین فیلمی که دیده‌ام یک فیلم وسترن از سینما چهار بود. پرداختن به فیلم‌هایی در حوزه سلامت و با موضوعات پزشکی مستلزم کارشناسی‌های دقیق و موشکافانه‌ است و افرادی که می‌خواهند در این زمینه فیلم‌سازی کنند باید کارشناسان درستی در اختیار داشته باشند. امروزه دیده شده بسیاری از فیلم‌ها و پیام‌های آموزشی در زمینه‌های نظامی- انتظامی با حضور چند کارشناس ساخته می‌شود و بالطبع تاثیر مناسب خود بر جامعه را نیز به جای می‌گذارد.
ساخت فیلم‌های مناسبتی با موضوعات پزشکی به دلیل وقت کوتاهی که فیلم‌سازان در اختیار دارند و بعضی اوقات به دلیل صرف بودجه‌های اندک، نمی‌توانند پیام خود را به درستی به مخاطبان انتقال دهند. نمونه بارز آن نیز فیلم‌ اغما بود که موجب اعتراض بسیاری از پزشکان شد ظاهرا فیلم‌های خارجی با موضوعات پزشکی نسبت به فیلم‌های داخلی، به واقعیت‌های علمی نزدیک‌ترند و به لحاظ محیط، فضا و حتی بازیگران بسیار واقعی‌تر نشان داده می‌شوند. ذکر این نکته ضروری است که پرداختن به این موضوعات در ایران در ابتدای راه است و باید فرصت بیشتری به فیلم‌سازان برای پرداختن به این موضوعات داد، اما آنچه روشن است آنکه فیلم‌سازان باید دقت، زمان، مطالعه و علاقه خود را هم‌زمان برای ساخت مجموعه‌هایی با موضوعات پزشکی به کار گیرند. به عنوان مثال علی حاتمی که برای ساخت مجموعه‌هایش بسیار در تاریخ تحقیق می‌کند و شهرک سینمایی را بنا می‌کند که همواره بسیاری از فیلم‌سازان دیگر برای ساخت مجموعه‌های خود از آن بهره می‌برند.
پر اشتباه و غیرحرفه‌ای - دکتر شاهین مرآت - فوق‌تخصص گوارش و کبد
راستش را بخواهید به‌طور دقیق به یاد ندارم آخرین فیلمی که دیده‌ام چه بوده و به تازگی نیز علاقه‌مند به دیدن فیلم دعوت بودم، اما تاکنون فرصت نکرده‌ام. آنچه از فیلم‌ها در ایران در زمینه پزشکی به یاد دارم، ساخت فیلم‌هایی بسیار پراشتباه و غیرحرفه‌ای است که در مقایسه با فیلم‌هایی مانند پرستاران واقعا ضعیف ساخته شده‌اند.
صدا وسیما باید برای ساخت مجموعه‌های تلویزیونی خود از پزشک، پرستار و یا حداقل فردی که آشنا به مسایل پزشکی است مشورت بگیرد، چرا که به عنوان مثال مجموعه پرستاران به قدری دقیق و علمی ساخته شده که حتی ممکن است بتوانیم مواردی از آن یاد بگیریم؛ در حالی که مجموعه‌های ایرانی بسیار پرت و پراشتباه است و گاهی دیده شده بیماران در هنگام مراجعه به مراکز درمانی انتظار دارند همان‌گونه که در فیلم‌ها دیده‌اند رفتار شود، البته نمی‌توانم بگویم که هیچ کدام از فیلم‌ها منطقی نبوده، اما اشتباهات واضح و فاحش نیز در آنها بسیار دیده شده است.

وبگردی
تلگرام جایگزین داخلی ندارد / در پیام رسان داخلی در حال تکمیل پرونده احتمالی خود هستید !
تلگرام جایگزین داخلی ندارد / در پیام رسان داخلی در حال تکمیل پرونده احتمالی خود هستید ! - به فرض محال که اطلاعات مردم مورد سوءاستفاده کشورهای دیگر قرار بگیرد، برای‌شان پیامد امنیتی مستقیمی ندارد. بسیاری از کاربران ایرانی در تلگرام به دریافتن و فرستادن اخبار و طیفی از جوک‌ها (از سیاسی گرفته تا خانوادگی) می‌پردازند. این مسائل هم برای کشورهای دیگر اهمیتی ندارد (البته اگر از تحلیل محتوا و کاربردهای بعدی‌شان بگذریم) و نمی‌تواند پیامد مستقیمی برای کاربر ایرانی داشته باشد. اما همین اطلاعات چنانچه…
ماجرای انحصار عربستان بر روغن مایع ایران / تا 100 درصد پالم !
ماجرای انحصار عربستان بر روغن مایع ایران / تا 100 درصد پالم ! - روغن های نباتی را خوب بشناسید. سخنان یک تولید کننده سابق روغن نباتی.
آشغال‌سازها گرفتار خانم مدیر شدند
آشغال‌سازها گرفتار خانم مدیر شدند - رییس سازمان ملی استاندارد ایران مجددا با خودروسازان در ارتباط با رعایت استانداردهای ۸۵‌گانه خودرویی از ابتدای دی‌ماه سال جاری اتمام حجت کرد.
ایران نیاز به مردانی بزرگ و دانشمند دارد / چرا اینهمه انسانهای ...
ایران نیاز به مردانی بزرگ و دانشمند دارد / چرا اینهمه انسانهای ... - مرتضوی هیچ گاه قاضی و حقوق دان نبود و نباید کار قضایی انجام می‌داد. اما این ضعف ماست که چنین فردی در جایگاه بالایی قرار می‌گیرد. شگفتی من از قاضی مرتضوی و رفتار او نیست که چرا خودش را برای اجرای حکم خود به زندان معرفی نکرد. من رفتار او با زهرا کاظمی را دیده بودم.
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟ - بعد از انقلاب، به واسطه تنیده شدن حکومت و دین بسیاری از پست‌ها و سمت‌های سیاسی با هاله‌ای رو به رو شد که اجازه نمی‌داد صاحب آن منصب مورد نقد قرار بگیرد....
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!