پنج شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ / Thursday, 18 January, 2018

چهره اسرائیل نژادپرست


چهره اسرائیل نژادپرست
حزب راستگرای «یسرائیل بیت نو» (اسرائیل خانه ما) در انتخابات اخیر اسرائیل نتایج خوبی به دست آورد
اینکه این نتایج حاصل شرایط نابسامان ۲ حزب اصلی اسرائیل یعنی لیکود و کادیما بوده‌است موضوعی است که جای بحث جداگانه دارد. نکته اصلی اکنون این است که آویگدور لیبرمن، رهبر تندروی افراطی حزبی که از این نابسامانی بهره اصلی را برده، اکنون وزیر خارجه اسرائیل است. شعار تبلیغاتی او و حزبش برای این انتخابات این بود: بدون وفاداری، هیچ حقوق شهروندی وجود ندارد. سخنان تند و نژادپرستانه‌ای که لیبرمن گفته‌‌است حتی برای خود اسرائیلی‌ها هم نگران‌کننده است. او چهره اسرائیل نژادپرست در دنیای امروز است.مطلبی که می‌خوانید نوشته یک خبرنگار آمریکایی در وبلاگ‌ شخصی‌اش درباره لیبرمن و اسرائیل جدید است.
هنگامی که من۲دهه پیش به‌عنوان یک خبرنگار در سرزمین‌های اشغالی مستقر شده بودم، باورکردنی نبود که یک سیاستمدار اسرائیلی که آشکارا از پاکسازی قومی فلسطینیان از مناطق تحت کنترل رژیم صهیونیستی حمایت می‌کرد و اگر عرب‌های اسرائیل سوگند وفاداری نمی‌خوردند، آنها را به اجبار دوباره در کرانه باختری مستقر می‌کرد، بتواند در کابینه این رژیم بنشیند.
انتقادات آتشین فاشیست‌های رژیم صهیونیستی مانند میر کاهان که بر خلاف قانون بود به‌شدت از سوی مقامات اسرائیل محکوم شد و تحت تعقیب قرار گرفت.حزب منفور کاچ که متعلق به کاهان بود، از سوی ایالات متحده، کانادا و اتحادیه اروپا به‌عنوان یک سازمان تروریستی لقب گرفت و به‌علت تحریک نژاد پرستی در سال ۱۹۸۸ میلادی از سوی دولت رژیم صهیونیستی، فعالیت‌های این حزب غیرقانونی اعلام شد.
اسرائیل تغییر کرد و ویروس نژادپرستی توسط حزب کاهان که تبهکارانش متهم به ارتکاب قتل‌ها و کتک‌زدن ده‌ها نفر از فلسطینیان بی‌دفاع شده بودند، پخش شد. اعضای این حزب تظاهراتی را در سرزمین‌های اشغالی برپا کردند و فریاد مرگ بر عرب‌ها(!) در قالب انتخاب آویگدور لیبرمن وزیر امور خارجه جدید رژیم صهیونیستی به اسرائیل بازگشت. لیبرمن به‌طور آشکار و صریح خواستار ایجاد اسرائیلی بدون حضور عرب‌ها شده است.
از روزهای حضور حزب کارگر سوسیالیست که رژیم صهیونیستی را در سال ۱۹۴۸ تاسیس کرد و رهبران بسیاری مانند اسحاق رابین داشت که به‌طور جدی خواستار همزیستی مسالمت آمیز با فلسطینیان بود، انحراف زیادی دیده می‌شود.پلیدی اخلاقی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و لیبرمن منعکس‌کننده انحطاط اسرائیل است.حزب کارگر همانند رژیم صهیونیستی پوسته‌ای از بدنه قدیمی این رژیم است.حزب «اسرائیل خانه ما» لیبرمن با ۱۵ کرسی در کنست، احتمالا هنگامی که پایه قدرتش به اندازه‌ای قوی شود که او را به سوی دفتر نخست‌وزیری سوق دهد، دولت نتانیاهو را به زیر خواهد کشید. وی نمایانگر گونه جدیدی از یهودیان است.
لیبرمن محافظ سابق باشگاه شبانه که عضوی از حزب کاچ هم به شمار می‌رفت، در سال
۲۰۰۱ میلادی به‌دلیل کتک زدن یک پسر ۱۲ ساله گناهگار شناخته و از سوی یک دادگاه اسرائیلی محکوم شد. او به خاطر اتهام کلاهبرداری چند میلیون دلاری و پولشویی تحت بازرسی قرار دارد.شایعه‌هایی هم از ارتباط نزدیک لیبرمن با مافیای روسیه وجود دارد. او بی‌اعتنا به قانون بین‌الملل در شهرک‌های یهودی نشین نوکدیم در سرزمین‌های اشغالی زندگی می‌کند.
لیبرمن هم مانند کاهان، مرشد خود خواستار ریشه‌کنی فلسطینی‌ها از سرزمین‌های اشغالی است. هنگام بمباران گسترده غزه توسط رژیم صهیونیستی در ماه‌های دسامبر و ژانویه، لیبرمن اظهار داشت: اسرائیل باید به‌گونه‌ای با حماس بجنگد که ایالات متحده در جنگ جهانی دوم با ژاپن جنگید. وی با اشاره به حمله هسته‌ای آمریکا به هیروشیما و ناکازاکی اظهار داشت که اشغال ژاپن برای رسیدن به پیروزی امری غیرضروری بود. هنگامی که لیبرمن به مقام وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی برگزیده شد، اعلام کرد که معاهده صلح آناپولیس سال ۲۰۰۷ میلادی مرده است و دیگر وجود ندارد.
وی در سال ۲۰۰۴ میلادی گفت که ۹۰ درصد شهروندان فلسطینی ساکن سرزمین‌های اشغالی هیچ جایگاهی در آنجا ندارند.آنها می‌توانند بقچه‌های خود را بردارند و گم شوند. این اظهارات لیبرمن خشم و نفرت همگان را برانگیخته است، زیرا لیبرمن برخلاف فلسطینی‌ها که شناسنامه نسل‌های گذشته اجدادشان در منطقه مشخص و معلوم است، یک تازه وارد به شمار می‌رود. وی در سال ۱۹۷۸ میلادی از مولداوی به سرزمین‌های اشغالی مهاجرت کرد و لهجه غلیظ روسی خود را حفظ کرده است.
لیبرمن ۳ سال پیش به‌طور آشکار درباره اخراج گروهی از اعضای فلسطینی کنست پارلمان رژیم صهیونیستی خیالپردازی کرده بود.
وی در ماه می سال ۲۰۰۶ میلادی در سخنرانی خود از صحن کنست گفت: ما از رژیم صهیونیستی می‌خواهیم که آشکارا تمامی عوامل تحریک‌کننده و کسانی که با تروریسم همکاری می‌کنند و در این مجلس حضور دارند را به سزای اعمالشان برساند. این محاکمه در مورد کسانی که همچنان با حماس و حزب‌الله دیدار‌های ماهانه در لبنان برگزار می‌کنند و کسانی که روز استقلال این رژیم را نکبه یعنی روز فاجعه و بدبختی می‌نامند و پرچم‌های سیاه افراشته می‌کنند، باید اجرا شود.
لیبرمن افزود: جنگ جهانی دوم با محاکمه نورمبرگ پایان یافت. اعضای حزب نازی و حتی کسانی که با آنها همکاری می‌کردند، اعدام شدند.در میان آن افرادی مانند پیر لاوال، نخست‌وزیر دولت فرانسه در طول جنگ جهانی دوم قرار داشت که سپس اعدام شد و من امیدوارم این سرنوشت شامل حال تمام کسانی که در این مجلس هستند و با تروریست‌ها همکاری می‌کنند، بشود.
وی همچنین اظهار داشت: بمباران سد اسوان مصر باعث می‌شود تا بسیاری از مصریان جان خود را از دست بدهند. هنگامی که آریل شارون وزیر راه و ترابری رژیم صهیونیستی بود، صدها نفر از زندانیان فلسطینی را سوار بر اتوبوس‌ها کرد و آنها را در دریا غرق کرد.لیبرمن اخیرا به حسنی مبارک، رئیس‌جمهوری مصر که یکی از کشورهای عربی متحد اسرائیل به شمار می‌آید گفته که به جهنم برود و همراه با نتانیاهو از حملات هوایی گسترده به نیروگاه‌های هسته‌ای ایران حمایت کرده است.
احمد طیبی یک نماینده عرب در کنست، از جامعه بین‌المللی درخواست کرده است تا رژیم صهیونیستی را تحریم کنند؛ همانگونه که در مورد اتریش و هنگامی که یورگ هایدر، رهبر حزب راست افراطی، به دولت اتریش پیوست این اتفاق صورت گرفت. وی در این باره گفت: این درخواست عادلانه و منصفانه‌ای به‌نظر می‌رسد اما من فکر می‌کنم ریاکاری و استانداردهای دوگانه‌ای که روابط ما با خاورمیانه را مشخص می‌کند، به همراه حمایت‌های چاپلوسانه از لابی اسرائیل بر اوضاع حکمفرما باشد.نژادپرستی تا زمانی که به سوی عرب‌ها نشانه رفته است، نتوانسته وجدان ما را ناراحت کند یا جلوی حمایت ما از رژیم صهیونیستی را بگیرد.
در پی ترور رابین توسط یک یهودی افراطی که با حزب کاچ در ارتباط بود، رهبران اسرائیل هرگز نتوانستند باردیگر موضوع هم نشینی با فلسطینی‌ها را دنبال کنند. نخست‌وزیران رژیم صهیونیستی که پس از رابین روی کار آمدند، با زبان صلح سخن گفتند تا جامعه بین‌الملل و واشنگتن را آرام کنند، در حالی که آبادی‌های یهودی‌نشین در سرزمین‌های فلسطینی را با جدیت و قدرت گسترش دادند و نواحی وسیعی از کرانه باختری به همراه اکثر سفره‌های آبی را به محاصره درآوردند و مجموعه حملات بی‌رحمانه‌ای را بر ۵/۱ میلیون نفر از فلسطینیان در غزه تحمیل کردند.
بر اثر حملات وحشیانه رژیم صهیونیستی، قدرت فلسطینیان تحلیل رفت و ذخایر غذایی اندکی برای آنها باقی ماند، تا جایی که برای تامین مواد غذایی به سازمان ملل وابسته شدند. زندگی فلسطینیان توسط نیروهای اسرائیلی در محاصره قرار داشت و حملات رژیم صهیونیستی به کرانه باختری و غزه که به‌صورت گسترده صورت گرفت، آن منطقه را مانند زندانی متعفن برای فلسطینیان تبدیل کرد. این رژیم همچنین به سرعت تحویل کمک‌های غذایی را قطع و با استفاده از جت‌های جنگنده اف -۱۶ یا توپخانه سنگین خانه‌های سیمانی فلسطینیان را بمباران می‌کرد.
اعتقاد عمومی این مقام ارشد رژیم صهیونیستی مبنی بر کاربرد سیاست پاکسازی قومی و نژادی فلسطینیان، امری تهدید آمیز است. این نشانه‌ای از شباهت یکسان آن با رژیم آپارتاید قبلی در آفریقای جنوبی است. نژادپرستی که در محافل خصوصی مورد بحث و بررسی قرار گرفته و در جمع مردم محکوم شده، از سوی بسیاری از مقامات صهیونیستی مورد پذیرش قرار گرفته است.

ترجمه امید جعفرنژاد

منبع : روزنامه همشهری

مطالب مرتبط

جاسوس سابق، نخست وزیر آینده؟!


جاسوس سابق، نخست وزیر آینده؟!
ماه گذشته برای رژیم صهیونیستی ماه پر تنشی بود، انتخابات درون حزبی حزب کادیما برگزار شد و«زیپی لیونی» توانست در این انتخابات بر رقیب خود شائول موفاز غلبه کند و با این پیروزی مامور تشکیل کابینه جدید رژیم صهیونیستی شود.
وظیفه ای که به نظر می رسد لیونی در راه انجام آن با مشکلات متعددی مواجه باشد. زیرا از یک سو افراد سرشناس حزب کادیما از سمت خود کناره گیری کرده و احزاب دیگر نیز تمایلی برای حضور در دولت ائتلافی به رهبری لیونی ندارند.
از سوی دیگر ایهود باراک رئیس حزب کار و بنیامین نتانیاهو رئیس حزب لیکود، دو حزب رقیب کادیما، خواستار برگزاری انتخابات عمومی شده اند تا نخست وزیر جدید صهیونیستها از این طریق انتخاب شود.
پرسشی که در اینجا مطرح می شود این مورد است که لیونی با توجه به تجربیات خود در موساد در برابر این مشکلات چگونه عمل می کند و اینکه آیا شخصی که رئیسان سابق او از وی به عنوان یک مامور شایسته یاد می کنند آیا می تواند اسراییل در حال فروپاشی را از خطر سقوط نجات دهد؟ نکته ای که در این میان نباید آن را فراموش کرد این مسئله است که لیونی به غیر از زندگی فعلی خود در سالهای گذشته زندگی مخفیانه ای را نیز داشته، زندگی ای که اطلاعات چندانی درباره آن در دست نیست.
چگونه ممکن است زنی که زمانی به عنوان یکی از مامورین موساد در یکی از کشورهای اروپایی خدمت می کرد، هم اکنون تبدیل به رهبر جدید صهیونیست ها شده باشد. زیپی لیونی زمانی که اسراییل در حال مبارزه با گروه های فلسطینی در اروپا و همین طور تلاش برای از بین بردن فعالیت هسته ای عراق بود، در فرانسه به عنوان یک جاسوس فعالیت می کرد.
اگر نگاهی کوتاه همانند اپیزودی به مدت زمان یک چشم برهم زدن به زندگینامه نخست وزیر آتی رژیم اسراییل داشته باشیم این مسئله توجه ما را به خود جلب می کند: یک نیروی جوان و خطرناک که در یکی از مخوف ترین سرویس های مخفی جهان خدمت کرده است.
بخشی از فعالیت های موساد در اروپا درست زمانی که لیونی وارد این سرویس اطلاعاتی شد به شرح زیر است:
▪ جنگ زیرزمینی
ـ آوریل :۱۹۷۹ انفجار در صنایع تاسیساتCNIMدر«لا سینه سور مر » که منجر به منهدم شدن راکتور ساخته شده برای عراق شد. موساد مظنون به انجام این انفجار است.
- اکتبر :۱۹۸۰ انفجار یک دستگاه خودرو در نزدیکی پرستشگاه یهودیان پاریس که منجر به کشته شدن چهار نفر شد.
ـ ژوئن :۱۹۸۰ «یحیی المشهاد» رئیس برنامه هسته ای عراق ، در اتاق هتلی در پاریس به قتل رسید.
گمان می رود المشهاد قربانی یکی از عملیات های تروریستی گروه های ضربت موساد شده باشد.
درآن زمان مناخیم بگین نخست وزیر اسراییل به یک روزنامه نگار گفته بود که امیدوار است فرانسه درس های لازم را از ترور المشهاد گرفته و دیگر در اندیشه کمک به برنامه هسته ای عراق نباشد.
ـ ژوئن :۱۹۸۱ اسراییل راکتور هسته ای ساخته شده در عراق توسط فرانسه را بمباران کرد. در این بمباران یک دانشمند فرانسوی کشته شد. نقش موساد در این بمباران تقریبا محرز است.
ـ آگوست :۱۹۸۲ شش کشته و ۲۲ مجروح در جریان آتش گشودن پنج فرد مسلح به روی مردم به یک مکان یهودیان در پاریس. در این حمله از نارنجک نیز استفاده شد.
لیونی به عنوان شخصی که در آستانه نخست وزیری اسراییل قرار دارد سکوتی معنی دار درباره حضور خود در موساد که بخش عمده آن در پاریس و در اوایل دهه ۱۹۸۰ بوده اختیار کرده است.
بر همین اساس گزارش های موجود درباره وی، لیونی را از یک عامل فعال در ترور فعالان عرب در سراسر اروپا تا به عنوان مغز متفکری که راهکارهای مناسبی را برای عاملین موساد در خانه های امن پایتخت فرانسه آماده می کرد طبقه بندی کرده اند. به مانند هر یهودی ساکن سرزمین های اشغالی، لیونی در دوران جوانی برای گذراندن دوران سربازی به ارتش و زمانی که ۲۲ سال داشت به موساد پیوست.
لیونی در سال ۱۹۸۰ به موساد پیوست و در آن زمان این سرویس جاسوسی سرگرم شناسایی و ترور مبارزان فلسطینی بود و پس از آن موساد اقدام به جمع آوری اطلاعات درباره راکتور هسته ای عراق کرد و جنگنده های اسراییل در سال ۱۹۸۱ این راکتور را بمباران کردند.
نه تنها لیونی بلکه هیچ کدام از رابطان او حق ندارند تا درباره فعالیت چهارساله وی در موساد حرفی بزنند.
موساد جزئیات زیادی درباره لیونی منتشر نکرده اما یافته های روزنامه تایمز نشان می دهد که رهبر جدید حزب کادیما زمانی که به عنوان یک عامل جاسوسی در اروپا خدمت می کرده خطرات زیادی را به جان خریده است. به گفته «افراهیم هالوی» رئیس سابق موساد لیونی در یک واحد ویژه خدمت می کرد. او یک مامور قابل اعتماد بود که تمامی ویژگی های یک مامور ایده آل را داشت.
هالوی به دلایل امنیتی از بیان جزئیات درباره واحد تخصصی که لیونی از سال ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۴ در آن خدمت می کرد خودداری کرد.
اما با این وجود این نکته مشخص است که لیونی در آن سالها با عملیات های ترور فعالان فلسطینی و همچنین منهدم کردن تاسیسات هسته ای عراق در ارتباط بوده است.
به گفته یکی از ماموران سابق اطلاعاتی رژیم اسراییل، لیونی در سن ۲۲ سالگی و پس از آنکه دوره خدمت ملی خود را به اتمام رساند به استخدام موساد درآمد.
لیونی با یکی از دوستان دوران کودکی خود به نام میرا گال به استخدام موساد در آمد.
گال خود به مدت دو دهه در موساد فعالیت کرد و هم اکنون به عنوان رئیس دفتر لیونی در وزارت خارجه فعالیت می کند.
به گفته این مقام سابق موساد، همانند بسیاری از جاسوسان تازه کار، لیونی نیز باید دوره های آموزشی را سپری می کرد.
لیونی بخش زیادی از این دوره ها را در خانه های امنی که معمولا توسط واحدهای نظامی و جاسوسان قدیمی فعال در امر ترور در سراسر اروپا استفاده می شد پشت سر گذاشت و این نکته مشخص است که حضور در چنین مکانهایی خطرات خاص خود را دارد.
عامل موساد که در انگلیس متولد شده می گوید: من نمی گویم که لیونی مسئول خانه های امن موساد بوده، مردم فکر می کنند که مسئول خانه های امن بودن یک شغل ساده و بدون ریسک است در حالی که حقیقت چیز دیگری است. هر چند مردم اطلاعات زیادی درباره خانه های امن ندارند اما باید بگویم که این خانه های امن در پاره ای از اوقات تبدیل به مکانهای بسیار خطرناکی می شوند.
لیونی پس از پشت سر گذاشتن دوره کارآموزی به عنوان افسر عملیات های صحرایی مشغول پشت سر گذاشتن دوره های تخصصی شد.
او در این دوره ها نحوه یافتن و استخدام نیروهای جدید و همچنین نحوه جمع آوری اطلاعات در محیط های بسیار گسترده و در میان دشمنان زیاد اسراییل را فرا می گرفت.
لیونی زمانی مشغول فرا گرفتن این دوره ها شد که سازمان آزادی بخش فلسطینPLO دفتر خود را از بیروت متشنج به سواحل امن تونس منتقل کرده بود.
به گفته اریک دنس از ماموران سابق سرویس اطلاعاتی فرانسه، ورود لیونی به این مقطع همزمان با دوره ای بود که اسراییل با حملات گوناگون خود پیامهای سیاسی قوی را به گروه ها و کشورهای مختلف مخابره می کرد. از زمان جنگ شش روزه در سال ،۱۹۶۷ پاریس تبدیل به یکی از پایگاه های اصلی موساد شده بود که دلیل آن را می توان در این دو مورد جستجو کرد؛ اول آنکه موساد رابطه گسترده ای با سرویس های اطلاعاتی فرانسه داشت و دوم آنکه تعداد زیادی از فلسطینی ها در فرانسه اقامت داشتند.
آن دسته از عوامل موساد که در خارج از پاریس فعالیت می کردند در عملیات هایی چون ترور و بمب گذاری شرکت می کردند که هدف اغلب این عملیات ها گروه ها و چهره های فلسطینی بودند. البته ماموران موساد عملیات نفوذ در گروه های فلسطینی را نیز در دست اجرا داشتند. که از میان این افراد و گروه ها می توان به ایلیچ رامیرز سانچز با نامهای مستعار کارلوس و جکال و همچنین گروه ابو نیدال اشاره کرد.
این گروه مسئول قتل عام شش نفر در رستوران گلدنبرگ در منطقه رودس روزیرز در آگوست ۱۹۸۲ و بمب گذاری شهر پاریس در همان سال که منجر به کشته شدن پنج نفر شد، بود.
در آن زمان موساد دو پایگاه در پاریس داشت. این مطلب توسط روجر فالیگات نویسنده چندین کتاب درباره سرویس های اطلاعاتی ثابت شده، یکی از این پایگاه ها زیر پوشش فرانسه و دیگری تحت پوشش اروپای غربی فعالیت می کرد.
فالیگات در مصاحبه با تایمز می گوید: در آن روزها ( یعنی همزمان با آن ترورها ) من خبرهایی درباره ورود لیونی به موساد شنیده بودم. در آن دوره اسراییل تعداد زیادی زن را به استخدام خود درآورده بود.
استخدام این زنها فقط به دلیل خدمت آنها در ارتش نبود بلکه توانایی آنها در صحبت به زبانهای دیگر و قدرت تجزیه وتحلیل آنها یکی از دلایل اصلی استخدام آنها در موساد بود. زمانی که به نحوه خدمت لیونی در موساد نگاه می کنیم به این نتیجه می رسیم که او یک عامل سیاسی و تجزیه گر امور در موساد بوده است.
فعالیت موساد در فرانسه روی عقیم گذاشتن اقدامات صدام حسین برای توسعه یک زرادخانه هسته ای و خرید سوخت هسته ای برای تاسیسات هسته ای خود در منطقه اوسیراک در خارج از بغداد نیز متمرکز شده بود.
در ژوئن ۱۹۸۰ یک دانشمند هسته ای متولد مصر که در برنامه هسته ای عراق فعالیت می کرد در اتاق هتل محل اقامت خود در پاریس به قتل رسید. این عملیات تروریستی به عنوان یکی از کارهای عادی موساد شناخته شده بود.
یک ماه پس از این واقعه زنی که آن شب در هتل بود و صداهایی را از اتاق این دانشمند هسته ای شنیده بود در یک حادثه رانندگی کشته شد.
در آن زمان مناخیم بگین نخست وزیر اسراییل بود و پس از این دوقتل ابراز امیدواری کرد که فرانسه درسهای لازم را از این دو قتل گرفته باشد و در کمک های خود به عراق تجدید نظر کند.
درست یک سال بعد از این وقایع تاسیسات هسته ای عراق توسط بمب افکنهای اسراییل بمباران شد.
گزارشهای سرویس های اطلاعاتی فرانسه نشان می دهد که لیونی جزو گروهی بوده که در سال ۱۹۸۳ در پاریس عبدالرسول یکی از دانشمندان هسته ای عراق را در یک مراسم شام در پاریس مسموم کردند.
میرا گال درباره خاطرات خود از آن روزها می گوید: خطراتی که ما را تهدید می کرد قابل لمس بود.
اگر مرتکب اشتباهی می شدیم نتیجه آن بازداشت شدن بود که این بازداشت اثرات منفی سیاسی زیادی برای اسراییل در پی داشت.
● خطراتی که ماموران موساد در اروپا را تهدید می کرد
پس از آنکه گروه ابو نیدال با شلیک گلوله بر سر شلعوم آرگف سفیر اسراییل در لندن وی را به طور جدی مجروح کرده و پس از آنکه اسراییل حمله گسترده ای را به جنوب لبنان به منظور ریشه کن کردن سازمان آزادی بخش فلسطین آغاز کرد جدی تر شد.
هالوی در این مورد می گوید: این که کسی بتواند در آن موقعیت تصمیم درستی را اتخاذ کند نیازمند قضاوت صحیح و شجاعت بود. ممکن بود شما تمام گروه را به خطر بیندازید و یا اینکه درهای موقعیت های مختلفی که پیش از این وجود نداشتند را به روی گروه باز کنید.
اینها وظایفی بود که لیونی انجام می داد و من معتقدم که بر اساس همین تجربه ها لیونی شرایط لازم برای تشکیل دولت و رشد تل آویو را دارد.
هالوی برای این گفته های خود سال ۲۰۰۳ را زمانی که به عنوان مشاور امنیت داخلی اسراییل خدمت می کرده مثال می زند.
در آن زمان لیونی که به عنوان یک تحلیل گر در موساد خدمت کرده بود و تجاربی را در این زمینه به دست آورده بود به عنوان یکی از جوانترین اعضای کابینه وارد دولت شد و لیونی وارد کابینه آریل شارون شده و در تعیین چندین نفر از اعضای کلیدی پستهای امنیتی نقش به سزایی را ایفا کرد.
به گفته هالوی این نشان می هد که لیونی می داند چه کاری را انجام می دهد و هم اکنون او می خواهد برای خواسته های خود ایستادگی کند.
لیونی پس از آنکه موساد را ترک کرد مشغول تحصیل در رشته حقوق شد و این کار را تا اواخر دهه ۱۹۹۰ یعنی زمانی که وارد دنیای سیاست شد ادامه داد.
لیونی در اولین روزهای حضور خود در حزب لیکود به عنوان دستیار شارون- کسی که دارای سوابق جنگی و جنایت های زیادی بود و در سال ۲۰۰۱ به عنوان نخست وزیر رژیم صهیونیستی منصوب شد- فعالیت می کرد.
شارون پس از رسیدن به پست نخست وزیری، پست وزارت همکاری های منطقه ای را به لیونی داد، هر چند این پست، پست چندان با اهمیتی نبود، اما از فاصله سال ۲۰۰۱ تا ،۲۰۰۶ پست وزارت در هفت وزارتخانه اسراییل را تجربه کرد و در این سال ها با نشان دادن تمایلات و گرایش های آمریکایی خود توانست موقعیت خود در لیکود را ارتقا دهد.
زمانی که شارون در اواخر سال ۲۰۰۵ لیکود را ترک کرده و حزب کادیما را بنا نهاد، لیونی بدون هیچ درنگی از او تبعیت کرده و لیکود را ترک گفت. شش هفته بعد از تاسیس کادیما زمانی که شارون به واسطه یک سکته زمینگیر شد لیونی با وجود آن که از رقیبان اولمرت محسوب می شد، به حمایت از وی برخاست.
در نظر یهودیان جدایی لیونی از لیکود یکی دیگر از اقدامات برجسته او محسوب می شود اما خود لیونی در مصاحبه ای دلیل جدایی اش از لیکود را این گونه بیان می کند: دیگر نمی توانم در حزبی باقی بمانم که ایدئولوژی و قالب آن بر پایه کلمه نه شکل گرفته... لیکود می گوید نه فلسطین، نه این و نه آن اما من می گویم حد وسط این ها، حد وسط به معنای یک موقعیت میان حزب راست و چپ نیست بلکه به معنای اعتدال ایدئولوژی است.
لیونی که هم اکنون ۵۰ سالگی خود را تجربه می کند بسیاری از کلیشه ها و ساختارهای موجود در سرزمین های اشغالی را به چالش کشیده است.
کسی که در یک خانواده پنهان کار صهیونیستی رشد کرده و هم اکنون به مدافع طرح زندگی در کنار فلسطینی ها تبدیل شده، ایده اسراییل بزرگ را رها کرده و در عوض طرح دو کشور مستقل فلسطین و اسراییل در کنار یکدیگر را ترویج می کند.
کسی که زمانی به عنوان مامور مخفی موساد انجام وظیفه می کرد، امروز با رهبران کشورهای عربی دور یک میز نشسته و با روزنامه های عربی مصاحبه می کند!
هر چند که لیونی همواره مبادی آداب نبوده اما ترکیب ایده های قدیمی با واقعیت های موجود در عصر حاضر از او شخصیتی ساخته که مورد اطمینان اغلب یهودیان حاضر در سرزمین های اشغالی اعم از چپ یا راست گرا است.
لیونی هم اکنون خود را به عنوان رهبری می بیند که مسوولیت پذیر و آگاه است و اکنون که تمایل آمریکا برای رسیدن به صلح در خاورمیانه را می بیند از ایده تشکیل دو دولت مستقل حمایت می کند.
لیونی در یکی از سخنرانی های خود در ساختمان وزارت خارجه اسراییل گفته: حمایت از راه حل تاسیس دو کشور مستقل (فلسطین و اسراییل) ایده ای است که من با آن بزرگ شده ام، ایده ای که می گوید اگر خواهان زندگی در سرزمین خود هستید، نیازمند به پذیرش راه حل دو کشور مستقل هستید... یک کشور یهود... در حالی که به فلسطینی ها این امکان را می دهد تا با دستان خود، سرزمین خود را بسازند.
نتانیاهو درباره لیونی می گوید: او یک سخنران مادرزاد نیست، انگلیسی اش ایراد دارد و لهجه اسراییلی اش مصنوعی است و این در حالی است که او را در اغلب مجالس به عنوان یک انسان گوشه گیر مشاهده می کنیم.
اما لیونی در داخل و خارج از سرزمین های اشغالی جوایزی را نصیب خود کرده و این جوایز به دلیل تلاش های او برای دستیابی به صلح (!) به وی اهدا شده است، موردی که سیاستمداران اسرائیلی اهمیت چندانی برای آن قایل نیستند.
اما خود لیونی در این باره می گوید: برای من تنها انتخاب موجود تحقق بخشیدن به رویای شکل گیری اسراییل است، کشوری یهود که با دموکراسی و سایر ارزش ها آمیخته باشد، فکر می کنم این انتخاب درستی است اما این انتخاب هرگز انتخاب آسانی نیست و سختی هایی را برعهده دارد سختی هایی که سایر افرادی که از بیرون به قضیه نگاه می کنند، آن را درک نمی کنند، تحقق بخشیدن به این رویا نیازمند بازپس گیری سرزمین هایی است که یهودیان می گویند (ادعا می کنند) متعلق به آنهاست و هزاران سال در آن ساکن بوده اند.

وبگردی
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها - به‌جز وزارت ارشاد، هیچ‌یک از این 40 ارگان و نهاد در قبال میلیاردها تومان بودجه‌هایی که دریافت می‌دارند پاسخگو نبوده نیستند.
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار - ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی»
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی» - علی ربیعی وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی در گفت‌وگوی تلفنی با خانواده یکی از خدمه نفتکش «سانچی» اظهار همدردی کرد.
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی - توقف عملیات خنک سازی و مهار آتش در شب گذشته، موجب رسیدن آتش به مخازن سمت چپ کشتی و انفجارهای شدید صبح امروز شد که در نهایت پس از چند ساعت به غرق شدن کامل نفتکش ایرانی انجامید.
از «خس و خاشاک» دیروز تا «آشغال» امروز
از «خس و خاشاک» دیروز تا «آشغال» امروز - این اتفاق بیشتر از هر موضوع دیگری سبب شد تا مردم یاد خاطرات سال ۸۸ بیفتند؛ آن زمانی که یک فرد با به زبان آوردن سخنانی ناشایست و بدون تفکر، مردمی را که برای بیان خواسته‌های‌شان به خیابان‌ها آمده‌ بودند، خس و خاشاک خواند و سبب شعله‌ور شدن آتش شد.
عدالت با  6 دلار در سال!
عدالت با 6 دلار در سال! - فیلم - رضا رشیدپور در برنامه حالا خورشید با کنایه به واریز سود سهام عدالت گفت: به خارجی ها نگوییم این سود سهام عدالت ماست، بگوییم ما روز شش دلاری مزگان داریم.
تحقیری که در دنیا میشویم / نفتکش ایرانی خدمه ایرانی با پرچم پاناما
تحقیری که در دنیا میشویم / نفتکش ایرانی خدمه ایرانی با پرچم پاناما - اگر از همه این ابهامات در خصوص مالکیت این کشتی که بگذریم، مهم‌ترین سوالی که این روز‌ها مطرح است، به آتشی باز می‌گردد که ظاهرا قرار نیست خاموش شود و یک هفته است که می‌سوزد. حریقی که اگر نبود حادثه پلاسکو، ممکن بود آن را ناشی از بزرگ بودن سانچی و حجم زیاد بارش بدانیم یا برعکس، از ناتوانی اطفاکنندگان در این ماجرا گلایه سردهیم، اما حالا به شکل گیری ابهامی بزرگ‌تر منجر شده...
ورود بی‌چادر و باآرایش به این بیمارستان ممنوع است
ورود بی‌چادر و باآرایش به این بیمارستان ممنوع است - خانم مسئول انتظامات جلوی درمانگاه بیمارستان بقیه‌الله ایستاده، جلوی زنان مانتویی را می‌گیرد و با گرفتن کارت شناسایی به آنها چادر می‌دهد. خیلی از زنان اینجا قبل از ورود به بیمارستان مانتویی هستند اما با گذشتن از در ورودی چادری می‌شوند.
کسی به ایرانی ها اهمیتی نمی دهد
کسی به ایرانی ها اهمیتی نمی دهد - ممکن است دود وارد محیط ایزوله ای شود که احتمالا دریانوردان در آنجا حضور دارند، پرسیده ایم چرا نجاتشان تا این حد طولانی شده است؟ گفته می شود چینی ها کم کاری می کنند ناراحتم از اینکه وقتی کشتی چینی تصادف کرد همه سرنشینان آن سالم هستند اما کسی به ایرانی ها اهمیتی نمی دهد.
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت - رسانه های مطرح یونانی با انتشار تصاویری از رابطه عاطفی ملی پوش ایرانی باشگاه المپیاکوس با یک میلیاردر یونانی - آمریکایی پرده برداشتند و مدعی شدند این دو تصمیم خود را برای ازدواج قطعی کرده اند.
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟ - بخشی از تکثر مسئولیت های بعضی چهره‌های سیاسی به بی‌اعتمادی نظام به افراد کارآمد برمی‌گردد و علت دیگر این موضوع، اعتماد غیرمعقول به این افراد است. با این حال این افراد هرچقدر هم که توانمند باشند، از نظر روان شناسی و انسان شناسی در بخشی از مسئولیت های خود ناموفقند.
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود!
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود! - فیلم - حسین عطایی ۱۰ سال دارد و در حوزه طراحی مفهومی خودرو فعالیت می کند. او ۶ اختراع ثبت شده دارد، مدرسه نمی رود و از دو شرکت تسلا و ولوو دعوت به همکاری شده است. او مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه است. گفتگوی رضا رشیدپور با نابغه ١٠ساله طراحی خودرو را اینجا ببینید.
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت !
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت ! - تست برخورد جلوی خودرو با سرعت 50 کیلومتر در ساعت برای سمند TU5 ، توسط یکی از سازمانهای معتبر ارزیابی خودرو در انگلستان صورت گرفت.
کشور محل درمان آیت الله هاشمی شاهرودی مشخص شد (+عکس)
کشور محل درمان آیت الله هاشمی شاهرودی مشخص شد (+عکس) - سرانجام بعد از مدت ها سکوت درباره این که آیت الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی برای درمان به کدام کشور رفته است، خبرگزاری اهل بیت(ع) از درمان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در آلمان خبر داد و نوشت:
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه - این فیلم حواشی زیادی را در فضای مجازی به همراه داشته است.
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم - اولین قسمت از برنامه هاردتاک کاکتوس را با صحبت های جذاب نیوشا ضیغمی در مورد خانواده و همسرش ، ماجرای صحبت های جنجالی یک هواپیما ، 8 سال احمدی نژاد و ...
    پربازدیدها