چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ / Wednesday, 14 November, 2018

میرزا حبیب‌الله قاآنی شیرازی


جنسیت: مرد
نام پدر: میرزا محمد علی
تخلص: قاآنی
تولد و وفات: (۱۲۲۳ - ۱۲۲۲ -۱۲۷۲ - ۱۲۷۰) قمری
محل تولد: ایران - فارس - شیراز
شهرت علمی و فرهنگی: حکیم و شاعر
ملقب به حسان‌العجم و مجتهدالشعراء. اصل او از طایفۀ زنگنه کرمانشاه بود. ابتدا حبیب تخلص می‌کرد ولی بعدها حسن علی میرزا شجاع‌السلطنه تخلص وی را به مناسبت آباقاآن میرزا ، فرزند خود ، قاآنی نهاد. در جوانی به خراسان سفر کرد و در مشهد مقدس به تحصیل علوم ادبی و عربی و حکمت الهی و هیأت و نجوم و زبان فرانسه پرداخت. سپس به تهران آمد و با آشکار شدن هنر وی در شاعری و سخنوری به دربار راه یافت. و از سوی فتحعلی‌شاه مجتهدالشعراء و از سوی محمدشاه حسان‌العجم لقب گرفت. در قصیده و ترکیب‌بند مهارت داشت. وی با فروغی بسطامی معاصر بود. در تهران درگذشت و مجاور قبر ابوالفتح رازی در آستانۀ حضرت شاه عبدالعظیم به خاک سپرده شد. از آثار وی: "دیوان" شعر ، حدود هفده هزار بیت ، در مدح پیامبر (ص) ائمه و شاهان؛ مقدمه‌ای بر "دیوان فریدون میرزا قاجار"؛ "قصاید قاآنی"؛ "گلستان قاآنی"؛ "پریشان‌نامه" ، در مقام معارضه با گلستان؛ رساله‌ای در "علم شانه‌بینی"؛ رساله‌ای در "هندسۀ جدید".

منبع : مطالب ارسالی

مطالب مرتبط

ابوالقاسم منصوربن حسن فردوسی

جنسیت: مرد
تولد و وفات: (۳۳۰ - ۳۲۹ -۴۱۶ - ۴۱۱) قمری
محل تولد: مشخص نیست.
شهرت علمی و فرهنگی: حکیم و شاعر
در قریۀ باژ از ناحیۀ طابران طوس در خانوادۀ دهقانی به دنیا آمد و در طوس نشو و نما یافت. وی در ابتدا زندگی مرفه و آسوده‌ای داشت ولی بر اثر گذشت زمان و صرف سرمایۀ خویش در راه اتمام "شاهنامه" و ضعف عمومی طبقۀ دهقانان ، در اواخر عمر تنگدست شد. فردوسی بر ادبیات عرب و فلسفه و کلام نیزتسلط داشت. وی سراسر عمر را در وطن خویش طوس گذراند و جزء یکی دوبار به سفر نرفت. او علاقۀ وافری به ایران و ایرانیان داشت لذا به محض آگاهی از کار ناتمام دقیقی طوسی که به‌کار نظم "شاهنامه" پرداخته بود. در صدد برآمد که آن را به انجام برساند. فردوسی در سرودن "شاهنامه" گذشته از روح وطن‌خواهی و احساسات میهنی ، کما بیش مشوّقاتی داشته است که بعضی از آنها را نام می‌برد. وی پس از ختم "شاهنامه" ، به احتمالی ، خود آن را از طوس به غزنین برد و به سلطان محمود تقدیم کرد ، تا هم از این راه آسایشی در اواخر زندگی خود بیابد و هم از رهگذر نام محمود و نفوذ او ، نثر کتاب وی با توفیق بیشتر همراه باشد و از گزند حوادث در امان بماند. ولی برخلاف انتظار او مورد توجه و محبت محمود قرار نگرفت. شاید به‌دلایل اختلاف مذهب شاعر و شاه و حسد و سعایت شاعران درباری بود که پادشاه غزنوی چنین رفتاری با شاعر نمود. فردوسی بعد از ملاقات محمود غزنوی عمر زیادی نکرد و زندگی را بدرود گفت. قبر وی در طوس مشهد است. او با سرودن "شاهنامه" زبان فارسی را مستحکم کرد و "شاهنامه" را شناسنامۀ قوم ایرانی قرار داد. "شاهنامه" حدود پنجاه هزار بیت و بزرگ‌‌‌‌‌ترین حماسۀ تاریخ بشر و یکی از گنج‌های پر ارزش فرهنگ و ادب فارسی است که در مدت سی سال سروده شده و بی‌شک اکثر منظومه‌های تاریخی و حماسی بعد از آن از "شاهنامه" متأثر شده‌اند. در مورد نام ، نام پدر ، کنیه ، لقب ، سال تولد و وفات وی در تذکره‌ها اقوال متفاوتی به چشم می‌خورد که به آوردۀ دکتر صفا کهن‌ترین قول همان است که ذکر شد.

وبگردی
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
ظریف: در کشور پولشویی وجود دارد؛ همه مخالفان FATF صادق نیستند
ظریف: در کشور پولشویی وجود دارد؛ همه مخالفان FATF صادق نیستند - صحبت های دکتر ظریف در گفتگو با خبر آنلاین.
رونمایی از کوچ عجیب برخی مدیران به شستا
رونمایی از کوچ عجیب برخی مدیران به شستا - بررسی کوچ برخی مدیران شرکت سایپا به شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی.
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
خود دانید و مملکت‌تان!
خود دانید و مملکت‌تان! - همه آفاق پر از فتنه و شر می بینم/ این جهان را پر از خوف و خطر می بینم/ دختران را همه جنگ است با مادر/ پسران را همه بدخواه پدر می بینم. او پس از خواندن شعر دستی به شانه وزیر می‌زند و می‌گوید: «خود دانید و مملکت‌تان!»
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است!
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است! - علیرضا زاکانی فعالی سیاسی مهمان برنامه«رو در رو» بود و در این برنامه واکنش تندی نسبت به حسین فریدون(برادر رئیس جمهور) نشان داد.
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.