یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ / Sunday, 17 February, 2019

آخرین اخبار سرویس علم و فناوری

نتایج بدون آزمون دوره کاردانی دانشگاه آزاد اعلام شد
نتایج بدون آزمون دوره کاردانی دانشگاه آزاد اعلام شد - نتایج دوره کاردانی پیوسته و ناپیوسته بر اساس سوابق تحصیلی نیمسال دوم ۹۸-۹۷ دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد.
ارائه دستاوردهای علمی نوین در حوزه معماری/تلفیق علم و هنر با طراحی
ارائه دستاوردهای علمی نوین در حوزه معماری/تلفیق علم و هنر با طراحی - دبیر اجرایی دومین کنفرانس بین‌المللی طراحی با اشاره به ارائه دستاوردهای علمی نوین در حوزه معماری داخلی در این کنفرانس، گفت: ایجاد تعامل صحیح و مطلوب بین متخصصان و صنعت، بازنگری فرهنگ و هنر ایرانی، همچنین ترویج فرهنگ کاربرد معماری و طراحی داخلی در کشور با توجه به ارزش‌های اصیل فرهنگی از اهداف برگزاری دومین کنفرانس بین‌المللی طراحی است.
منتخب اخبار فضایی روزهای گذشته از نگاه "اسپیس"
منتخب اخبار فضایی روزهای گذشته از نگاه "اسپیس" - پایگاه خبری "اسپیس"، منتخبی از اخبار فضایی برتر روزهای اخیر را منتشر کرد.
هوای تمام شهرهای بزرگ در شرایط پاک و قابل قبول قرار دارد
هوای تمام شهرهای بزرگ در شرایط پاک و قابل قبول قرار دارد - تهران - ایرنا - مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست گفت: هوای تمام کلانشهرها، شهرهای صنعتی و پرجمعیت در شرایط پاک و سالم قرار دارند.
ابداع رباتی که به جای دانش آموز غایب به مدرسه می‌رود!
ابداع رباتی که به جای دانش آموز غایب به مدرسه می‌رود! - محققان نروژی به تازگی رباتی ساخته‌اند که جایگزین دانش‌آموزان در مدرسه می‌شود تا اگر دانش‌آموزی نتوانست در مدرسه حاضر شود، از دروس خود عقب نماند.
شناسایی "رودخانه‌ای" مملو از ستاره در آسمان
شناسایی "رودخانه‌ای" مملو از ستاره در آسمان - ستاره‌شناسان "رودخانه‌ای از ستارگان" را شناسایی کرده‌اند که بخش اعظمی از آسمان را پوشانده است و شامل حداقل ۴۰۰۰ ستاره است که زمان تشکیل آنها به حدود یک میلیارد سال گذشته باز می‌گردد.
شاخص‌های ارزیابی فعالیت‌های بین‌المللی پارک‌ها و پژوهشگاه‌ها اعلام شد
شاخص‌های ارزیابی فعالیت‌های بین‌المللی پارک‌ها و پژوهشگاه‌ها اعلام شد - رئیس مرکز مطالعات و همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم از اعلام شاخص‌های ارزیابی فعالیت‌های بین‌المللی پارک‌های علم و فناوری و پژوهشگاه‌ها و دانشگاه‌ها خبر داد و گفت: این شاخص‌ها در قالب‌های مختلف در اختیار دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی قرار گرفته است و ارزیابی و رتبه‌بندی‌های ما از این مراکز بر اساس شاخص‌های اعلامی صورت خواهد گرفت.
شرکت چینی در پی ساخت ۵ مدل تلفن تاشو
شرکت چینی در پی ساخت ۵ مدل تلفن تاشو - به نظر می رسد شرکت چینی «تی سی ال» قصد دارد ۵ مدل تلفن تاشو بسازد. چهار مدل آن در حقیقت نسخه های مختلف یک دستگاه هستند اما مدل پنجم به یک دستبند شبیه ساعت هوشمند تبدیل می شود.
هفته آگاهی از مغز در سراسر کشور برگزار می شود
هفته آگاهی از مغز در سراسر کشور برگزار می شود - هفته آگاهی از مغز با هدف شناخت از مغز و بیماری های مغزی در سراسر کشور به مدت یک هفته برگزار می شود.
فعالیت‌های علم و فناوری مهمترین مسیر تعاملات کشورهای جهان در دنیای امروز
فعالیت‌های علم و فناوری مهمترین مسیر تعاملات کشورهای جهان در دنیای امروز - رئیس دانشگاه تهران فعالیت‌های علم و فناوری را مهمترین مسیر توسعه تعاملات بین‌المللی در دنیای امروز دانست و گفت: اگر می‌خواهیم به صلح و آرامش دست یابیم، این امر با توجه به تعاملات علمی بین‌المللی محقق خواهد شد.
دفترچه راهنمای آزمون ارشد علوم پزشکی ۹۸ منتشر شد/ آغاز ثبت نام از ۳۰ بهمن
دفترچه راهنمای آزمون ارشد علوم پزشکی ۹۸ منتشر شد/ آغاز ثبت نام از ۳۰ بهمن - دفترچه راهنمای آزمون ارشد علوم پزشکی ۹۸ منتشر شد و بر این اساس ثبت نام از ۳۰ بهمن ماه آغاز می‌شود و تا ۱۶ اسفند ماه ۹۷ ادامه دارد.
با تغییر محتوای آموزشی، مدارس را با نشاط کنیم
با تغییر محتوای آموزشی، مدارس را با نشاط کنیم - تهران-ایرنا- عضو شورای عالی آموزش و پرورش گفت: باید به دور از باورهای کلیشه ای، نگاه تجاری،کنکورگری و با تغییر محتوای آموزشی، مدارس را با نشاط کنیم که این امر با حضور معلمان بصیر، توانمند و خوشرو امکان پذیر است.
پیشنهادهای صریح رئیس جهاد دانشگاهی در خصوص بیانیه گام دوم انقلاب
پیشنهادهای صریح رئیس جهاد دانشگاهی در خصوص بیانیه گام دوم انقلاب - رئیس جهاد دانشگاهی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران مدعی نه شرقی و نه غربی بودن، باید دارای اقتدار اقتصادی و دفاعی دانش‌بنیان متکی بر توان ملی باشد، حالا چرا برنامه‌ریزی در جهت تحقق این اهداف نمی‌کنیم. ظاهراً تجربه‌های تاریخی برای ما مفید نبوده و حتماً باید رفتن به راه غلط را هم تجربه کنیم و هزینه‌های زیادی تحمل کنیم تا متوجه ضرورت رفتن در راه درست شویم، البته اگر فرصت داشته باشیم.
توسعه پچ پوستی نوین برای نظارت بر سلامتی
توسعه پچ پوستی نوین برای نظارت بر سلامتی - دانشمندان اخیراً فناوری‌های بسیاری مبتنی بر گرافین توسعه داده‌اند و هدف این فناوری‌ها، تبدیل تلفن‌های همراه به دستگاه‌های ارتقا دهنده کیفیت زندگی افراد است.
اعزام نفر اول مسابقه "دانش مغز" به کره
اعزام نفر اول مسابقه "دانش مغز" به کره - در مراسم ویژه‌ "هفته‌ آگاهی از مغز" که از چهارم تا دهم اسفند ماه برگزار می‌شود، از نفرات برتر مرحله اول مسابقه "دانش مغز" تقدیر می‌شود.
در جذب دانشجویان خارجی خوب عمل نکردیم/ضرورت تأسیس شعبه‌های دانشگاه‌های خارجی در کشور
در جذب دانشجویان خارجی خوب عمل نکردیم/ضرورت تأسیس شعبه‌های دانشگاه‌های خارجی در کشور - وزیر علوم با تاکید بر این که در جذب دانشجویان خارجی خوب عمل نکردیم و ایران اولویت اول این دانشجویان برای تحصیل نیست، گفت: در حال حاضر اغلب دانشجویان خارجی در رشته‌های تخصصی نظیر ایران شناسی و اسلام شناسی تحصیل می‌کند این در حالی است که دانشگاه‌های ما ظرفیت پذیرش دانشجو در اکثریت رشته‌های علمی را دارند.
«پردیس مغزمن» با حضور معاون اول رییس جمهور راه اندازی می شود
«پردیس مغزمن» با حضور معاون اول رییس جمهور راه اندازی می شود - تهران-ایرنا- «پردیس مغز من» به عنوان بزرگترین موزه شناخت مغز در هفته آگاهی از مغز ( از چهارم تا دهم اسفند ) با حضور معاون اول رییس جمهور در باغ کتاب راه اندازی می شود.
ظرفیت های ذاتی هرمزگان به کمک حوزه دانش بنیان شکوفا می شود
ظرفیت های ذاتی هرمزگان به کمک حوزه دانش بنیان شکوفا می شود - تهران – ایرنا -معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت:استان هرمزگان دارای ظرفیت‌های ذاتی متعددی از جمله دریا و صنایع وابسته بی شماری است که شکوفایی آن نیازمند بهره گیری از توان حوزه دانش بنیان و استارتاپ ها است.
همسان‌سازی حقوق اساتید وزارتخانه‌های علوم و بهداشت را باجدیت پیگیری می‌کنم
همسان‌سازی حقوق اساتید وزارتخانه‌های علوم و بهداشت را باجدیت پیگیری می‌کنم - وزیر علوم با تاکید بر اینکه موضوع همسان سازی حقوق اعضای هیات علمی دانشگاههای دو وزارتخانه علوم و بهداشت را با جدیت پیگیری می‌کنم، گفت: فعلاً خبر مثبت یا منفی در این خصوص ندارم.
ساخت "پروتز آناتومیک سر رادیوس"برای پایداری آرنج
ساخت "پروتز آناتومیک سر رادیوس"برای پایداری آرنج - پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد با استفاده از مهندسی بازسازی سه بعدی و سی‌تی اسکن در بالین برای نخستین بار موفق به طراحی و ساخت پروتز آناتومیک سر رادیوس شدند.
پردیس «مغز من» ۸ اسفند رسما افتتاح می‌شود
پردیس «مغز من» ۸ اسفند رسما افتتاح می‌شود - پردیس «مغز من» در باغ کتاب تهران با حضور معاون اول رئیس‌جمهور اسفندماه افتتاح رسمی می‌شود.
نجات کودکان از بیماری های مرگبار با لیزر و هوش مصنوعی
نجات کودکان از بیماری های مرگبار با لیزر و هوش مصنوعی - بیل گیتس با یادآوری این موضوع که ناتوانی روش های درمانی متعارف به مرگ دهها میلیون نفر در عرض چند ماه خواهد انجامید، از ابداع روش های جدیدی در این زمینه سخن گفت.
پژوهش باید بر اساس نیاز بومی تعریف شود/اقتصاد دانش‌بنیان، شکوفاکننده ظرفیت‌های بومی هرمزگان است
پژوهش باید بر اساس نیاز بومی تعریف شود/اقتصاد دانش‌بنیان، شکوفاکننده ظرفیت‌های بومی هرمزگان است - معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با بیان اینکه تعامل دانشگاه و جامعه باید دوسویه و مساله‌محور باشد، اظهار کرد: اقتصاد دانش‌بنیان، شکوفاکننده ظرفیت‌های بومی استان است و کسب‌وکاری که بر مبنای این اقتصاد شکل بگیرد، توسعه درون‌زا را به ارمغان می‌آورد.
۲۲ پروژه‌ تحقیقاتی مشترک میان دانشگاههای ایران و اتحادیه اروپا / ضرورت شکل‌گیری دیپلماسی علمی
۲۲ پروژه‌ تحقیقاتی مشترک میان دانشگاههای ایران و اتحادیه اروپا / ضرورت شکل‌گیری دیپلماسی علمی - رییس دانشگاه علم و صنعت از انعقاد ۲۲ پروژه‌ تحقیقاتی مشترک میان دانشگاههای ایران با اتحادیه اروپا خبر داد و گفت‌: در اردیبهشت ماه سال آینده دانشگاه علم و صنعت میزبان دانشگاه های بزرگ آلمان به منظور توسعه روابط علمی خواهد شد.
ساخت توربین بادی محور عمودی برای استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر
ساخت توربین بادی محور عمودی برای استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر - محققان دانشگاه ارومیه به دانش فنی طراحی و ساخت توربین بادی محور عمودی با روتور V شکل در راستای بهره‌گیری از انرژی‌های تجدیدپذیر دست یافتند.
سرپیچی برخی دانشگاه‌ها از قوانین/امکان تمدید مهلت ثبت‌نام جذب هیات علمی
سرپیچی برخی دانشگاه‌ها از قوانین/امکان تمدید مهلت ثبت‌نام جذب هیات علمی - رئیس مرکز جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم با تاکید بر اینکه برخی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی از قوانین این مرکز در زمینه جذب هیات علمی سرپیچی می کنند،‌ گفت: فقط هیأت‌های اجرایی دانشگاه‌ها می‌توانند در خصوص تأیید یا عدم تأیید فردی به عنوان هیأت علمی پاسخ رد یا قبول بدهند و نظر کارگروه‌های علمی و عمومی در این زمینه صرفاً استشاره‌ای است و گروه‌ها و دانشکده‌ها هم جایگاهی در رسیدگی به فرایند جذب ندارند.
عکاسی،رصد پیشرفته و کلاسیک اجرام سماوی در ماراتن مسیه 97
عکاسی،رصد پیشرفته و کلاسیک اجرام سماوی در ماراتن مسیه 97 - تهران- ایرنا- هجدهمین دوره ماراتن مسیه 16 و 17 اسفند جاری در شهرستان زواره استان اصفهان میزبان علاقمندان اجرام سماوی و ستارگان آسمانی خواهد بود.
تولید بزرگترین هواپیمای دنیا متوقف می‌شود
تولید بزرگترین هواپیمای دنیا متوقف می‌شود - شرکت ایرباس اعلام کرد در پی لغو سفارش کشور امارات برای تولید چند فروند هواپیمای A380 که بزرگترین "هواپیمای مسافربری" دنیا محسوب می‌شود، تولید این هواپیما را به کلی متوقف می‌کند.
شوک فرهنگی به دانشجویان خارجی در ایران
شوک فرهنگی به دانشجویان خارجی در ایران - مدیر دفتر بین‌الملل دانشگاه الزهرا (س) با بیان این که دانشجویان خارجی در دانشگاههای داخل ایران با شوک فرهنگی مواجه می‌شوند، گفت: انتخاب دانشجوی پشتیبان از همان بدو ورود دانشجویان خارجی می‌تواند کمک زیادی به این افراد در عرصه های مختلف فرهنگی، آموزشی و اجتماعی کند؛ امری که در دانشگاه الزهرا (س) محقق شده است.
ساخت نوعی عدسی با کاربرد در صنایع دفاعی کشور
ساخت نوعی عدسی با کاربرد در صنایع دفاعی کشور - پژوهشگران دانشگاه ارومیه به دانش فنی طراحی و ساخت عدسی‌های پراشی مبتنی بر تیغه منطقه‌ای فرنل و غربال فوتونی دست یافتند.