جمعه, ۱ تیر, ۱۴۰۳ / 21 June, 2024
مجله ویستا

شورش در ناوشکن کین - The Caine Mutiny


شورش در ناوشکن کین - The Caine Mutiny
سال تولید : ۱۹۵۴
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : کلمبیا
کارگردان : ادوارد دمیتریک
فیلمنامه‌نویس : استنلی رابرتس و مایکل بلنکفورت، برمبنای نمایش‌نامه و رمانی نوشته هرمن ووک.
فیلمبردار : فرانتس پلانر.
آهنگساز(موسیقی متن) : ماکس استاینر.
هنرپیشگان : هامفری بوگارت، خوزه فرر، وان جانسن، فرد مک‌مورای، رابرت فرانسیس، می‌وین، تام تولی، ا.ج. مارشال، آرتور فرانتس و لی ماروین.
نوع فیلم : رنگی، ۱۲۵ دقیقه


جنگ جهانی دوم. "ناوبان دوم ویلی کیت" (فرانسیس)، "ستوان استیو ماریک" (جانسن) و "ستوان تام کیفر" (مک‌مورای) ابواب‌جمعی "ناوشکن کین" هستند که برای مأموریت‌های تخریبی و مین‌یابی اعزام می‌شود. "فیلیپ فرانسیس کوئیگ" برای مأموریت‌های تخریبی و مین‌یابی اعزام می‌شود. "فیلیپ فرانسیس کوئیگ" (بوگارت)، ناخدای تازه‌ ناوشکن است که بلافاصله پس از شروع کار، تسلطش را بر افرادش اعمال می‌کند و رفتارهائی عصبی از خود نشان می‌دهد. بین او و "ستوان ماریک" برخوردی پیش می‌آید و کار "ماریک" به دادگاه می‌کشد، و "ستوان‌بارنی گرین‌والد" (فرر) دفاع از او را به عهده می‌گیرد...
٭ اقتباس هیجان‌انگیزی از رمان پرآوازه‌ ووک که پیش از این برنده جایزه پولیتسر شده بود و در برودوی، نمایش آن، اجراهای موفقی داشت. متعلق به دوره مابعد مکارتی دمیتریک و از آثاری که او پس از دریافت دوباره اجازه کار روی پرده برد. منتقدان فیلم را در ردیف آثار اولیه دمیتریک (به لحاظ اهمیت نگاه شخصی) ارزیابی نمی‌کنند. امتیاز عمده کار بازی استادانه بوگارت است.