یکشنبه, ۲۶ خرداد, ۱۳۹۸ / 16 June, 2019
مجله ویستا

فرمان حرکت فیلم


تجهيزات تله‌سينما معمولاً قادر به حرکت بلافاصلهٔ تصوير و صدا نيست. به‌طور مثال، براى استفاده از صدا به زمان کوتاهى بعد از حرکت فيلم احتياج است. با پيوند يک نوار علامت همگاهى (شماره‌دار) به ابتداى فيلم مى‌توان مطمئن شد که اولين قاب تصوير با صداى مناسب در زمان پيش‌بينى شده و بعد از عمل برش به فيلم ظاهر خواهد شد. شمارهٔ دلخواه نوار علامت همگاهى فيلم جلوى دريچهٔ تصوير دستگاه نمايش فيلم قرار مى‌گيرد، و کارگردان معمولاً با شمارهٔ خاصى (۴ تا ۸) قبل از برش به مجراى تصوير فيلم، فرمان حرکت فيلم را مى‌دهد. اين روش از برش تصوير به مجراى بدون تصوير و نامتعادل جلوگيرى مى‌کند. براى اطمينان از اينکه نمايش فيلم در شروع حرکت آن دچار وقفه نشود و يا بعد از اتمام رويداد پايان نگيرد، چند قاب تصوير اضافى (ايمني) از صحنه را در ابتدا و انتهاى تکه فيلم اضافه مى‌کنند، به‌عبارت ديگر همواره مقدارى از صحنه را در ابتدا و انتهاى يک فيلم باقى مى‌گذارند حتى اگر مورد استفاده قرار نگيرد.
چنان‌چه چند تکه فيلم به يکديگر متصل مى‌شوند، مى‌توانيد:
۱. نوار علامت سياه با طول زمان‌هاى مشخص بين آنها قرار دهيد: به اين صورت که بعد از اتمام هر تکه فيلم به صحنه استوديو برش شود در حالى‌‌که دستگاه نمايش فيلم هم‌چنان حرکت مى‌کند.
۲. از نوار علامت همگاهى شماره‌دار بين آنها استفاده کنيد و هر تکه فيلم را در نقطهٔ دلخواه به حرکت در آوريد.
۳. فيلم را در هز رمانى که مايل هستيد حرکت دهيد، سپس با ظاهر شدن تصوير به مجراى تصوير تله‌سينما برش کنيد.
با سنجش قبلى و زمان‌بندى دقيق طول فيلم، و آگاهى از مقاطع 'فرمان شروع' و 'فرمان پايان' امکان ميا‌ن‌گذارى دقيق فيلم در برنامهٔ تلويزيونى وجود خواهد داشت. بعضى اوقات نيز مقاطع دقيق ورود و خروج فيلم ميان‌نما که روى نوار ويدئو ضبط شده است، در خلال تدوين برنامهٔ تلويزيونى تعيين مى‌شود.
همچنین مشاهده کنید

 مرور روزنامه‌ها

سایت عصرایرانسایت رویداد 24روزنامه همشهریروزنامه دنیای اقتصادسایت سخت‌افزارمگ