پنجشنبه, ۸ اسفند, ۱۳۹۸ / 27 February, 2020
اقتصاد ایران
هزینه هر روز تعطیلی برای اقتصاد کشور چقدر است؟
رویداد 24 / ۸ ساعت قبل / اقتصادی
هزینه هر روز تعطیلی برای اقتصاد کشور چقدر است؟
فعالان اقتصادی معتقدند زمانی که یک تعطیلی غیرمنتظره‌ اتفاق بیفتد و به تعطیلات عادی پیش‌بینی شده اضافه شود، بخشی از فعالیت اقتصادی در کشور مختل خواهد شد.
  ویروس کرونا  اقتصاد ایران
فروش آثار هنرمندان معاصر در نگارخانه لاله
همشهری‌آنلاین / ۱۱ ساعت قبل / اجتماعی
فروش آثار هنرمندان معاصر در نگارخانه لاله
نهمین نمایشگاه فروش آثار هنرمندان معاصر ایران با هدف رونق بخشیدن به اقتصاد هنر و تقویت بنیان های هنری شهر در نگارخانه لاله دایر شده است.
قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF تاثیر واقعی در اقتصاد ایران نخواهد داشت
ایسنا / ۱۲ ساعت قبل / سیاسی
قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF تاثیر واقعی در اقتصاد ایران نخواهد داشت
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: تفاوت چندانی در واقعیت اقتصاد ایران بین چیزی که قبلا مطرح کرده بودند و می گفتند ایران می تواند عضو کارگروه ویژه اقدام مالی باشد و اکنون نمی بینیم و این موضوع خیلی تاثیر واقعی در اقتصاد ایران نخواهد داشت زیرا قبلا آثار خود را گذاشته است.
  fatf  پورابراهیمی  اخبار اقتصادی - کرمان  استانی-اقتصادی
از «تعیین و ابلاغ حقوق صاحب منصبان نظامی» تا «رصد تراکنش های بانکی با مبالغ بالا»
تابناک / ۱۲ ساعت قبل / اقتصادی
از «تعیین و ابلاغ حقوق صاحب منصبان نظامی» تا «رصد تراکنش های بانکی با مبالغ بالا»
موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی هشتمین روز اسفند ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.
چرا دولت روحانی به ویروس تقلیل‌گرایی مبتلا شده است؟ /قرار گرفتن در لیست سیاه ‏FATF‏ با اقتصاد ما چه خواهد کرد؟ /چگونه باید برای ایجاد مجلس قوی سالم‌سازی کرد؟
تابناک / ۱۴ ساعت قبل / سیاسی
چرا دولت روحانی به ویروس تقلیل‌گرایی مبتلا شده است؟ /قرار گرفتن در لیست سیاه ‏FATF‏ با اقتصاد ما چه خواهد کرد؟ /چگونه باید برای ایجاد مجلس قوی سالم‌سازی کرد؟
تصمیمات مهم کمیته ملی کرونا، اولویت‌های مجلس جدید کدام است؟، نوشدارو پس از «لیست سیاه»، راهکار بانک مرکزی برای ‏کنترل و کاهش نرخ ارز چیست؟، ۶۰ لیتر سهمیه بنزین نوروزی و اصرار بر تجمیع یارانه ها، خوشحالی آمریکایی‌ها ازشیوع کرونا ‏درایران، کرونا با بازار‌های صادراتی ایران چه می‌کند؟، شانس بالای سندرز برای پیروزی، تماشای کشتار مسلمانان در هند، ‏لرستان دوباره گرفتار سیل شد و کمدی ۹۰ شبی تا اولین ۲۰۰ قسمتی تلویزیون از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و ‏تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است. ‏
روزنامه اعتماد / ۲۰ ساعت قبل / ...
همه علیه کرونا
این روزها یک بیماری ویروسی مساله مشترک همه است. از دولتمردان تا نظامیان از پزشکان تا شهروندان عادی یک نگرانی عمومی دارند و آن هم مقابله با «کرونا» است. بیماری ویروسی واگیرداری که اگرچه تنها ۲درصد از کسانی که به آن مبتلا می‌شوند در معرض جان ‌باختن قرار دارند اما سرعت انتشار و راه‌های واگیر آن باعث شده است که نه در ایران بلکه تمام جهان درگیرو‌دار راه‌های مقابله و مبارزه با آن باشند. در ایران نیز کرونا اگرچه به یک نگرانی عمومی تبدیل شده و از سیاست و بهداشت تا هنر و اقتصاد را تحت تاثیر خود قرار داده اما به نظر می‌رسد برای مقابله با آن عزم فراگیر و همگانی وجود دارد که تنها مختص به دولت به عنوان اولین متولی پیشگیری، مقابله و درمان نیست. کما اینکه فرمانده نیروی …
روزنامه اعتماد / ۲۰ ساعت قبل / ...
یارانه به تولیدکننده خارجی
بخش کشاورزی از نظر تامین غذایی کشور، اهمیت بسیار بالایی دارد و با توجه به اینکه حدود 30 درصد جمعیت کشور در روستاها زندگی می‌کنند، حدود یک‌سوم جمعیت کشور در بخش کشاورزی فعالیت می‌کنند و بیش از 9 درصد تولید ناخالص ملی و 19 درصد اشتغال کشور مربوط به بخش کشاورزی است، لذا باید توجه خاص و ویژه‌ای به زنجیره کشاورزی شود. بنابراین اهمیت ایجاد رونق در اقتصاد کشور از یک سو و دستیابی به اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی و صنایع غذایی از سوی دیگر، لزوم شناسایی چالش‌های این زنجیره و سپس راهکارهای مرتفع کردن آن را دو چندان می‌کند. همچنین تنوع نیازهای انسان و منابع غذایی در جهان به حدی است که مبادله کالا و خدمات را اجتناب‌ناپذیر کرده است اما جهت برنامه‌ریزی صادرات و واردات …
ضربه«اف‌ای تی اف» برپیکر اقتصاد ایران
دنیای اقتصاد / ۲۱ ساعت قبل / اقتصادی
ضربه«اف‌ای تی اف» برپیکر اقتصاد ایران
بازگشت دوباره ایران به لیست سیاه«اف‌ای تی اف»این هفته علاوه بر واکنش‌های زیادی که در فضای شبکه‌های اجتماعی برانگیخت، بازارهای طلا و ارز را هم تحت تاثیر خود قرار داد. کارگروه ویژه اقدام مالی درآخرین نشست خود طی بیانیه‌ای از کشورهای جهان خواست برای مصون نگه داشتن سیستم بانکی‌شان از خطر پولشویی و تامین مالی تروریسم در نقل و انتقالات مالی ایران، «اقدامات مقابله‌ای» به کار گیرند. بدان معنی که کشور‌ها در تبادلات مالی و بانکی با ایران باید حساسیت بیشتری به خرج دهند.
لیست سیاه FATF با اقتصاد ایران چه می‌کند؟
همشهری‌آنلاین / ۳۲ ساعت قبل / سیاسی
لیست سیاه FATF با اقتصاد ایران چه می‌کند؟
یک عضو اتاق بازرگانی تهران می‌گوید در شرایط فعلی و با توجه به تحریم‌های گسترده‌ای که آمریکا علیه اقتصاد ایران وضع کرده، ورود به لیست سیاه FATF، تاثیر منفی ناگهانی یا جدی بر کشور نخواهد داشت اما در بلندمدت نحوه حفظ ارتباط با این نهاد اهمیت فراوانی دارد.
اوضاع اقتصادی کشور چه خواهد شد؟
رویداد 24 / ۳۵ ساعت قبل / اقتصادی
اوضاع اقتصادی کشور چه خواهد شد؟
آینده وضعیت اقتصادی کشور چه خواهد شد؟ مقامات مسوول کشور چقدر به آینده اقتصاد ایران خوشبین هستند؟ آیا همه آنها چشم‌انداز اقتصاد ایران را امیدوارکننده توصیف می‌کنند؟
  اقتصاد ایران  اقتصاد کشور
ممنوعیت واردات تنها یک شوخی است
رویداد 24 / ۳۶ ساعت قبل / اقتصادی
ممنوعیت واردات تنها یک شوخی است
کالا بدون هیچ ثبت سفارشی به گمرک می‌آید و پس از آن، فقط چند ماه معطلی را تحمل می‌کند و سپس مقاومت دولت را می‌شکند و از گمرکات ترخیص می‌شود؛ این چرخه‌ای است که واردکنندگان به خوبی می‌شناسند.
  ترخیص کالا  کالاهای ممنوعه  اقتصاد ایران
شکست چین در مدیریت کرونا و شکست ایران در مدیریت اقتصاد
دیپلماسی ایرانی / ۳۷ ساعت قبل / سیاسی
شکست چین در مدیریت کرونا و شکست ایران در مدیریت اقتصاد
ضعف های ملت ها و رهبران آنها، خواسته و ناخواسته آشکار می شوند. رهبران ملت ها، خواه دمکراتیک و خواه استبدادی، اغلب در سخنرانی ها لاف دلیری می زنند و کارشناسی های تکنوکراتیک را به خورد مردمی می دهند که باوری به آنها ندارند. آنها ممکن است اقداماتی انجام دهند که حتی اگر خردمندانه یا حتی ضروری باشند، باز هم از سوی عموم مردم به عنوان اعترافات به شکست تلقی می شوند.
  ویروس کرونا  اقتصاد ایران  کمپین اعمال فشار حداکثری ترامپ علیه ایران  توافق با طالبان  شکست آمریکا در افغانستان
از «وزیر اقتصاد شدن دکتر تقی نصر» تا «ارسال نخستین محموله افغانستان به هند از مسیر چابهار»
تابناک / ۳۸ ساعت قبل / اقتصادی
از «وزیر اقتصاد شدن دکتر تقی نصر» تا «ارسال نخستین محموله افغانستان به هند از مسیر چابهار»
موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی هفتمین روز اسفند ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.
الف / ۳۹ ساعت قبل / اقتصادی
معادن طلای ایران را بشناسید
 به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، معدن نقش بسزایی در اقتصاد هر کشوری دارد که باید به آن توجه کرد. ایران یکی از کشورهایی است که معادن زیادی را داراست اما متاسفانه برخی از معادن آن مغفول مانده است در صورتی که اگر به آن توجه شود بسیار باعث رشد اقتصادی خواهد شد.
  معادن طلا  معدن طلای ایران
روزنامه اعتماد / ۴۴ ساعت قبل / ...
مهم‌ترین داروی ضد کرونا «اعتماد» است
علی ربیعی، سخنگوی دولت روز گذشته در نشستی با تولیدکنندگان اقلام بهداشتی و درمانی به مباحثی درباره ویروس کرونا و پیگیری‌ها و دستورات لازم برای رسیدگی به این موضوع پرداخت. به گزارش ایرنا، ربیعی گفت:«کاستی‌ها و مشکلاتی در مقابله با ویروس کرونا وجود دارد اما تا امروز در اطلاع‌رسانی با صداقت رفتار کردیم؛ شاید در روزهای آینده بمب‌های خبری از کشورهای منطقه شاهد باشیم، کشورهایی که در زمینه آمار مبتلایان پنهان‌کاری کرده بودند.» سخنگوی دولت در این نشست که در محل وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شده بود همچنین گفت:«کرونا یک مساله جهانی است و فقط مساله ایران نیست، این ویروس منطقه و جغرافیا نمی‌شناسد. امروز کرونا به یک مساله اجتماعی تبدیل شده است، روی اقتصاد …
روزنامه ابتکار / ۴۵ ساعت قبل / ...
تصمیم‏گیرندگان برای نپیوستن به FATF پاسخگوی افکار عمومی باشند
یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: با وجود اینکه تبعات نپیوستن به FATF به عهده تصمیم‏گیرندگان دراین‏باره است اما دولت نباید برای کاهش آثار تخریبی شرایط پیش آمده دست از تلاش بردارد.به گزارش ایسنا، مهدی مطهرنیا با اشاره به قرار گرفتن نام ایران در لیست اقدامات مقابله‌ای FATF و قطع همکاری‌های بانکی و مالی کشورهایی که تاکنون با ایران همکاری داشتند گفت: تصمیم گیرندگان درباره موقعیت ایران در FATF باید تبعات تصمیمات خود بر کشور و اوضاع بانکی و مالی را بپذیرند و پاسخگوی افکار عمومی باشند. در عین حال این به معنای آن نیست که بخش‌های مسئول در دولت دیگر دست از تلاش بردارند بلکه باید برای رسیدن به موقعیتی بهتر و ایجاد فضای مناسب تلاش کنند.وی درباره قطع تلاش دولت برای اقناع مخالفان FATF تصریح کرد: ناامیدی و کنار …
دنیای اقتصاد / ۴۵ ساعت قبل / اقتصادی
جزئیات رایزنی تجاری ایران و پاکستان
هیات اعزامی اتاق تهران که به سرپرستی مسعود خوانساری به همسایه شرقی (پاکستان) سفر کرده ‌است، قصد دارد طی دیدار و گفت‌و‌گو با صاحبان تجارت و کسب‌و‌کار کراچی و لاهور و نیز مقامات دولتی پاکستان در حوزه‌های اقتصادی، موانع و چالش‌هایی که بر سر راه تجارت دو کشور وجود دارد، شناسایی و طی مذاکره مستقیم با دست‌اندرکاران اقتصاد و تجارت این کشور، علاوه بر ارائه پیشنهادهای عملیاتی برای رفع این موانع، با دیدگاه طرف‌های خود نیز آشنا شود. به گزارش اتاق تهران، هیات مذاکره‌کننده ایران در نخستین دیدار خود، همراه با سرکنسول و رایزن بازرگانی ایران در کراچی نشست گفت‌و‌گو با طارق رفیع، بنیان‌گذار و مالک هلدینگ SIDDIQ SONS و یکی از کارآفرینان مطرح پاکستان پیرامون بررسی چالش‌های تجاری دو کشور را برگزار کرد.
تبعات محدودیت‌های ارزی
دنیای اقتصاد / ۴۵ ساعت قبل / اقتصادی
تبعات محدودیت‌های ارزی
در شرایط ویژه اقتصادی کشور، توسعه صادرات غیر نفتی نه تنها از جنبه ارزآوری حائز اهمیت است بلکه از نظر ایجاد اشتغال و رشد اقتصادی از اولویت ویژه‌ای برخوردار است. متولیان حوزه تجارت با آگاهی از این موضوع باید از سیاست‌های تشویقی اعمال شده در جهان آگاه باشند و با بهره‌گیری از تجارب سایر کشورها در این حوزه به تشویق و توسعه صادرات همت ورزند. ایران دارای پتانسیل‌های قوی در بخش‌های مختلف برای صادرات است که بخش نفت و فرآورده‌های آن و بخش فلزات اساسی سهم بالایی از صادرات را به خود اختصاص داده‌اند. اتکا به صادرات نفت خام بلای جان اقتصاد بوده و به همین دلیل است که تحریم‌ها به شدت اقتصاد کشور را زمین‌گیر ساخته و راه توسعه صادرات غیرنفتی را بسته و شیوه‌های تنوع‌سازی در محصولات صادراتی را محدود ساخته است. مشخصا …
تبعات اقتصادی ورود ایران به لیست سیاه  FATF
فرارو / ۲ روز قبل / سیاسی
تبعات اقتصادی ورود ایران به لیست سیاه FATF
پازوکی استاد دانشگاه گفت: کشور‌های دوست نیز که با ایران مراوده تجاری داشتند نیز به این توصیه کردند FATF را بپذیرد، اما الان روسیه، چین و ترکیه نیز با ایران مراوده‌ای نخواهند داشت و شرایط برای اقتصاد ایران به‌خصوص در زمینه تجارت خارجی بسیار سخت خواهد بود، چرا که امکان معامله و جابه‌جایی پول بسیار سخت خواهد بود و در این زمینه باید منتظر عواقب عدم نپیوستن به FATF بود.
  لیست سیاه FATF  مجمع تشخیص  اقتصاد ایران  تحریم بانکی  کنوانسیون پالرمو  سی اف تی  افزایش قیمت ارز
روزی که مهاتیر از سوی اعراب تحریم شد/آیا قلب اقتصاد آسیا از تپش افتاد؟
خبرآنلاین / ۲ روز قبل / بین‌المللی
روزی که مهاتیر از سوی اعراب تحریم شد/آیا قلب اقتصاد آسیا از تپش افتاد؟
نخست وزیر مالزی که یکی از حامیان ایران به حساب می آمد ظاهرا به اجبار از سمت خود استعفا داد و پادشاه این کشور نیز استعفای او را پذیرفت. رفتن او آیا به دلیل همسویی با مواضع ایران، ترکیه و قطر است؟ ایا بن محمد به سرنوشت حریری دچار شد؟
  ماهاتیر محمد  مالزی  آسیا  عربستان  ترکیه  قطر  سازمان همکاری اسلامی  ایران و ترکیه  ایران و قطر
‌چرا ما ایرانی‌ها این طوری شدیم؟
خبرآنلاین / ۲ روز قبل / ...
‌چرا ما ایرانی‌ها این طوری شدیم؟
بهمان بر نخورد. ناراحت نشویم. موضع نگیریم. تعصب به خرج ندهیم. دلگیر نشویم.تعارف که ندارد.واقعیت را قبول کنیم و به این سوال پاسخ گوییم:ما ایرانی ها چرا این طوری شدیم؟
  جامعه‌شناسی  مطالعات فرهنگی  ویروس کرونا  سیل  زلزله  اقتصاد ایران  فساد اقتصادی-مبارزه با مفاسد اقتصادی  مهدی بذرافکن
نامه نیوز / ۲ روز قبل / سیاسی
پیروزی اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری را از حالا باید حتمی دانست؟ / سرنوشت برجام و تنش بین ایران و آمریکا چه می‌شود؟
انتخابات، پیامد‌های احتمالی فراوانی برای اقتصاد ایران و خاورمیانه و همچنین، احتمالات مذاکره ایران با ایالات متحده در مورد امضای یک توافق هسته‌ای جدید، دارد. این در حالی است که اقتصاد ایران پس از خروج واشنگتن از برجام، در سال ۲۰۱۸، با دشواری‌های معیشتی گسترده‌ای مواجه شد. بویژه انکه تنش بین ایران و ایالات متحده از زمان ترور سردار سلیمانی افزایش یافته است.
«کرونا» و اقتصاد ایران
روزنامه تعادل / ۲ روز قبل / اقتصادی
«کرونا» و اقتصاد ایران
سرانجام ویروس کرونا به ایران هم رسید و موج گسترده‌ای از نگرانی کشور را فرا‌گرفت. در شرایطی که این ویروس در حال انتشار هرچه بیشتر است، نگرانی‌ها از پیامدهای اقتصادی آن، هر روز افزایش می‌یابد.
از «صدور فرمان نخست وزیری سیدضیاءالدین طباطبایی» تا «رسوب 800 تن روغن خوراکی در گمرکات»
تابناک / ۲ روز قبل / اقتصادی
از «صدور فرمان نخست وزیری سیدضیاءالدین طباطبایی» تا «رسوب 800 تن روغن خوراکی در گمرکات»
موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی ششمین روز اسفند ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.
معنای آمار کرونا در ایران چیست؟ /چالش‌های های مجلس یازدهم اصولگرا از دید روزنامه اصلاح طلب/چرا «حاشیه‌نشین‌ها» پای صندوق‌ها نیامدند؟
تابناک / ۲ روز قبل / سیاسی
معنای آمار کرونا در ایران چیست؟ /چالش‌های های مجلس یازدهم اصولگرا از دید روزنامه اصلاح طلب/چرا «حاشیه‌نشین‌ها» پای صندوق‌ها نیامدند؟
‏ سال ٩٩ شکست اقتصاد نفتی، تفاوت‌های پیشروی کرونا در ایران با سایر نقاط جهان، روزگار سخت مردم آذربایجان بعد از ‏زلزله‌های شدید، صدمه کسب و کار‌های ایرانی ار ویروس کرونا، کاسبی با جان مردم، اقرار‌های جدید در سومین جلسه دادگاه ‏روح الله زم، بودجه ٩٩ مردود شد، شرایط بیمارستان‌ها برای مقابله با کرونا، کرونا یقه بازار مسکن را گرفت، غزه؛ قربانی ‏بازی انتخاباتی نتانیاهو، کرونا را عقیدتی نکنیم و سپاهان- پرسپولیس جنجال داخلی خطر خارجی از مواردی است که موضوع ‏گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است. ‏
5 اولویت کاری مجلس آینده در حوزه اقتصاد
روزنامه فرهیختگان / ۲ روز قبل / اقتصادی
5 اولویت کاری مجلس آینده در حوزه اقتصاد
سیاح با بیان اینکه اقتصاد ایران آنقدر کار انجام‌نشده دارد که سخت است اولویت تعیین کنیم، گفت: «با وجود این از دیدگاه بنده فوری‌ترین اولویت‌ مجلس آینده مربوط به قانون مالیات است.
روزنامه اعتماد / ۲ روز قبل / ...
مجمع تشخیص مصلحت نظام پاسخگوی مردم باشد
محمود واعظی، رییس دفتر رییس‌جمهوری روز گذشته در جلسه توسعه و سرمایه‌گذاری استان فارس با اشاره به اینکه شرایط اجتماعی و سیاسی کشور بعد از انتخابات دوم اسفند تغییر خواهد کرد و شاهد فضای آرام‌تری در اداره امور کشور خواهیم بود، گفت: «به همه منتخبان مجلس شورای اسلامی در سراسر کشور تبریک می‌گویم . امروز همه باید به انتخاب مردم احترام بگذاریم و بنای دولت بر این است که همانطور که با مجلس فعلی همکاری و تعامل داشته با مجلس آینده نیز همین روند را با قوت ادامه دهد.» واعظی ادامه داد: «امروز همه قوا و نهادها هدفی جز خدمت به مردم، تامین امنیت و منافع کشور و برآورده کردن معیشت و رفاه مردم ندارند و تجربه نشان داده که نه دولت و نه سایر قوا و دستگاه‌ها به تنهایی نمی‌توانند …
روزنامه ابتکار / ۲ روز قبل / ...
از سیاسی‌کردن ویروس کرونا اجتناب کنید
سخنگوی دولت با بیان اینکه گروه‌ها از سیاسی‌کردن ویروس کرونا اجتناب کنند، گفت: جلسه ستاد مبارزه با بیماری کرونا فردا به ریاست رئیس‌جمهوری برگزار می‌شود.علی ربیعی روز دوشنبه در نشست خبری سخنگوی دولت درباره شیوع کرونا ویروس گفت: در شرایطی هستیم که همه باید در کنار یکدیگر و با همدلی کامل به مبارزه با این بیماری برخیزیم. همه باید در کنار وزارت بهداشت که امروز در خط اول مقابله با این مسئله هست قرار بگیریم. به پزشکانمان اعتماد کنیم. از همه احزاب، گروه‌ها و رسانه‌ها می‌خواهم از سیاسی کردن این موضوع اجتناب کنند. از مردم به جد درخواست داریم که همراهی با نظام سلامت ایران را بیش از هر دوره دیگری در زندگی روزمره و کنش اجتماعی خود قرار دهند.سخنگوی دولت گفت: متاسفانه شاهد برخی سوداگری های تلخ در خصوص لوازم …
روزنامه ابتکار / ۲ روز قبل / ...
مصون ماندن مَسکن از کرونا؟
کیمیا نجفیکرونا، تکراری‌ترین واژه‌ای که این‌روزها می‌شنویم. ترس از این ویروس واگیردار یکی از مهم‌ترین معضلاتی است که دست‌به گریبان جامعه و به خصوص دولت شده است. این ویروس اقتصاد چین و پس از آن اقتصاد بسیاری از کشورها را با مشکلات بی‌شماری روبه‌رو کرد، ایرلاین‌ها در سراسر دنیا و البته ایران از متضرر شدن خود می‌گویند، کارشناسان به تاثیر این ویروس بر روابط تجاری تاکید دارند و برخی‌ها هم به تاثیر آن بر بازارهای مالی اشاره می‌کنند. بنابراین در چنین شرایطی این نگرانی که ویروس واگیردار کرونا در پایان چه بر سر جامعه و اقتصاد می‌آورد با شدت بیشتری وجود دارد. در این میان نیز عده‌ای با استفاده از این جو روانی سعی در بر هم زدن آرامش برخی از بازارهای اقتصادی را دارند. از بازار خودرو گرفته تا بازار مسکن بازیچه …
روزنامه ابتکار / ۲ روز قبل / ...
بانک مرکزی به تخصیص ارز واردات برنج سرعت بخشد
دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران گفت: تعلل در تخصیص ارز برای واردات اقلام اساسی چون برنج، موجب آسیب دیدن امنیت غذایی کشور و ایجاد اختلال در ثبات بازار می‌شود.به گزارش ایسنا، مسیح کشاورز اظهار کرد: آنچه مسلم است در شرایط کنونی که کشور تحت تحریم‌های خصمانه قرار دارد، باید از ذخایر ارزی مراقبت کنیم، اما این موضوع باید در خصوص اقلام غیرضروری اعمال شود و نباید اجازه دهیم ذخایر کالای اساسی کشور آسیب ببیند.وی با بیان اینکه بارها رئیس کل بانک مرکزی و برخی دیگر از مدیران ارشد دولت از مناسب بودن وضعیت ذخایر ارزی کشور سخن گفته‌اند، مطرح‌کرد: با این وجود در زمان تامین ارز مورد نیاز واردات محصولی چون برنج که از سوی ستاد تنظیم بازار تصویب شده‌است، شاهد تعلل و تاخیر بدون دلیل هستیم.او با اشاره به اینکه به …
روزنامه ابتکار / ۲ روز قبل / ...
بانک‌ها موظف هستند به بهترین شکل، منافع ذی‌نفعان خود را تامین کنند
بانک‌ها وکیل هستند. سپرده‌های مردم را جذب می‌کنند، منابع را تجهیز می‌کنند و بر اساس مجوزهای قانونی از محل آنها سرمایه‌گذاری کرده و یا تسهیلات ارائه می‌کنند. طبق قانون مدنی وکیل امانت‌دار و موظف است که به بهترین شکل، منافع موکل خود را تامین کند.قاسمی مدیرعامل بانک‌پاسارگاد در ششمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی با عنوان نظام بانکی در خدمت تولید، در نشست ساز و کار تامین مالی بخش حقیقی اقتصاد توسط بانک‌ها، گفت: بر اساس ماده ۸ قانون عملیات بانکی بدون ربا، بانک‌ها می‌توانند در اقتصاد سرمایه‌گذاری مستقیم کنند اما نباید در کارهای مصرفی غیر ضروری و کارهای تشریفاتی و لوکس که برای اقتصاد ملی ارزش افزوده‌ای ایجاد نمی‌کند، وارد شوند. دولت نیز باید این چارچوب را هر ساله در برنامه‌های خود بگنجاند و در بودجه …
دنیای اقتصاد / ۲ روز قبل / اقتصادی
بورس بر فراز قله نیم میلیون
شاخص کل بورس تهران روز گذشته با ثبت رشد 4831 واحدی (معادل 97/ 0 درصد) از مرز 500 هزار واحد عبور کرد و در ارتفاع 503 هزار و 735 واحد ایستاد. با این حساب رشد نماگر اصلی بازار سهام از ابتدای سال 98 به مرز 182 درصد رسید. واکنش‌ سریع بازار ارز به قرارگیری ایران در لیست سیاه FATF و رشد سریع نرخ دلار در روزهای گذشته، با افزایش انتظارات تورمی سهم قابل توجهی از پول‌های سرگردان را به بورس هدایت کرده است. ساختار بازار سهام و تجربه رشد سریع قیمت‌ها در این بخش از اقتصاد کشور نوعی خوش‌بینی عمومی برای ورود نقدینگی بلاتکلیف به‌منظور حفظ قدرت خرید و احیانا سودآوری بیشتر از تورم احتمالی به وجود آورده‌ است. در همین ارتباط، همخوانی قابل تاملی میان رشد شاخص‌های سهام با صدور کدهای جدید بورسی مشاهده می‌شود؛ به‌طوری‌که …
دنیای اقتصاد / ۲ روز قبل / اقتصادی
افزایش تولید در سایپا
گروه خودروسازی سایپا، با تولید ۳۸۴ هزار و ۳۰۹ دستگاه خودرو از ابتدای امسال تا پایان بهمن‌ماه از میزان تولید سال گذشته خود در مدت مشابه عبور کرد. سایپا که در 11 ماهه سال گذشته، تعداد ۳۸۲ هزار و ۳۰۳ دستگاه خودرو تولید کرده بود، با عبور از این میزان در مدت مشابه در سال جاری توانست رکورد جدیدی را در زمینه تولید در شرایط تحریم و فشار حداکثری بر صنعت و‌ اقتصاد ایران به ثبت برساند.براساس این گزارش گروه سایپا همچنین با عبور از تولید سال گذشته خود موفق شد کاهش ٣٢ درصدی تولید در سه‌ماه نخست سال جاری را جبران کند، بنابراین بر مبنای این آمار، کاهش ۱۹ درصدی تولید در کل صنعت خودرو در گروه سایپا صورت نگرفته، بلکه گروه سایپا توانسته است در این مدت تولید خود را تا حدودی نیز افزایش دهد.با اجرای موفقیت‌آمیز سیاست …
سابقه تاریخی تفکرات پوپولیستی
دنیای اقتصاد / ۲ روز قبل / اقتصادی
سابقه تاریخی تفکرات پوپولیستی
سیاستمداران ایرانی سال‌هاست در تله تفکرات سوسیالیستی – پوپولیستی گرفتار هستند. حتی قبل از انقلاب نزدیکی شدید جریان فکری مدیریت ارشد کشور به غرب و دشمنی بنیادی با آموزه‌های مارکسیستی، نتوانست از اجرای شاید ناخواسته محورهای اصلی اقتصاد سوسیالیستی بکاهد. تمایلی که معلول غافلگیری مدیران اقتصادی کشور از نتیجه سیاست‌های اشتباه پولی بود که برای رهایی از انتقادات مردمی و به بهانه حمایت از اقشار ضعیف جامعه و بهبود عدالت اجتماعی در کشور ایجاد شده بود. اقتصاد به شدت دستوری و تلاش گسترده برای کنترل کل اقتصاد توسط بازوهای امینتی سیاسی، هرچند کاملا خلاف منویات اقتصاد آزاد بود، ولی در کشور پیاده‌سازی شد. فضای اقتصاد ایران از اوایل دهه 50 به سمت بسته‌تر شدن حرکت کرد و ارزش‌هایی مانند اهلیت و جهت‌گیری سیاسی کارآفرینان …
روزنامه شهروند / ۲ روز قبل / ...
نفت در منگنه
[امیر قاسمی]  «صورت‌مان را با سیلی سرخ نگه داشته‌ایم و وزارت نفت هیچ پولی ندارد.» این جمله‌ای است که بیژن زنگنه، وزیر نفت درباره وضع صنعت نفت ایران به خبرنگاران گفته و توضیح داده است که با افت سرمایه‌گذاری در صنعت نفت، تولید نفت روند کاهشی خواهد داشت. حالا با تحریم‌های سنگین علیه نفت ایران فروش نفت از روزانه 2‌میلیون و 700‌هزار بشکه به حدود یک‌پنجم رسیده و بر همین اساس تولید نفت نیز به‌شدت کاهش داشته است. نرسی قربان، تحلیلگر انرژی به «شهروند» می‌گوید که صنعت نفت ایران حالا به وضعیتی رسیده است که برای تجهیز و نگهداری چاه‌های نفت و حتی به‌روزرسانی و نوسازی تجهیزات استخراج نفت هم مشکل دارد. در همین حال صندوق …
مهار ویروس کرونا چه هزینه‌هایی به بار آورده است؟
خبرآنلاین / ۳ روز قبل / اقتصادی
مهار ویروس کرونا چه هزینه‌هایی به بار آورده است؟
با شیوع ویروس کرونا در موتور اقتصادی یکی از غول های اقتصادی دنیا اقدامات برای مهار این بیماری هزینه های اقتصادی زیادی به بار آورده است و از بسته شدن راه های ارتباطی می توان به عنوان اولین هزینه های ویروس کرونا یاد کرد.
  ویروس کرونا  کرونا در ایران  چین  ایران و چین  اقتصاد ایران  رشد اقتصادی  خودرو  خودروسازان  بازار خودرو  هیوندای
وقت را از دست ندهیم!
دیپلماسی ایرانی / ۳ روز قبل / سیاسی
وقت را از دست ندهیم!
پدرام سلطانی در یادداشتی می نویسد: شکی نیست که اقتصاد ایران، که چین شریک نخست تجاریش است، از شرایط اقتصاد این کشور تأثیرپذیر است. چین مقصد نخست صادرات نفت، پتروشیمی و مواد معدنی ایران است و به دلیل بحران موجود در چین در یک ماه گذشته قیمت این کالاها افت ۲۰-۱۰ درصدی داشته است. با فرض ثابت ماندن مقدار صادرات به چین، که البته چنین نیست، این افت به معنای کاهش درآمد ۵۰۰-۲۵۰ میلیون دلاری در ماه در صادرات ایران به این کشور است.
  ویروس کرونا  ایران و چین  اقتصاد ایران
تولید سایپا در ۱۱ ماهه ۹۸ از مدت مشابه سال گذشته عبور کرد/ تولید بیش از ۳۸۴ هزار دستگاه خودرو تا پایان بهمن ۹۸
ایلنا / ۳ روز قبل / اقتصادی
تولید سایپا در ۱۱ ماهه ۹۸ از مدت مشابه سال گذشته عبور کرد/ تولید بیش از ۳۸۴ هزار دستگاه خودرو تا پایان بهمن ۹۸
گروه خودروسازی سایپا همچنان به عنوان خودروساز اول کشور، با تولید ۳۸۴ هزار و ۳۰۹ دستگاه خودرو از ابتدای امسال تا پایان بهمن‌ماه از میزان تولید سال گذشته خود در مدت مشابه عبور کرد.
  اقتصاد ایران  خودرو  سایپا  صنعت  سیاست
وزیر دارایی فرانسه: کمک به لبنان را به اقدامات آمریکا علیه ایران پیوند نزنید
ایرنا / ۳ روز قبل / بین‌المللی
وزیر دارایی فرانسه: کمک به لبنان را به اقدامات آمریکا علیه ایران پیوند نزنید
تهران- ایرنا- «برونو لومیر» وزیر دارایی فرانسه با این ادعا که «فرانسه آماده کمک مالی به لبنان است»، خطاب به مقام‌های مالی گروه ۲۰ تاکید کرد، نباید کمک به لبنان برای بهبود اقتصاد آن را به اقدامات تحت رهبری آمریکا علیه ایران در منطقه پیوند زد.
  فرانسه  لبنان  ایالات متحده آمریکا  صندوق بین‌المللی پول  ریاض
پیامدهای ویروس کرونا بر اقتصاد ملی/ از هم‌اکنون تدبیر کنیم
مهر / ۳ روز قبل / اقتصادی
پیامدهای ویروس کرونا بر اقتصاد ملی/ از هم‌اکنون تدبیر کنیم
در طی دو هفته گذشته، با انتقال کرونا به ایران و شیوع آن در برخی از شهرهای کشور، این نگرانی را برای مدیریت کلان اقتصادی دو چندان می‌سازد.
  صندوق توسعه ملی  علاءالدین ازوجی  چین  ویروس کرونا
تقدیر مشاور وزیر اقتصاد از بانک ملی ایران در اجرای قانون خدمات رسانی به ایثارگران
مشرق / ۳ روز قبل / اقتصادی
تقدیر مشاور وزیر اقتصاد از بانک ملی ایران در اجرای قانون خدمات رسانی به ایثارگران
مشاور وزیر اقتصاد در امور ایثارگران از بانک ملی ایران به جهت رسیدگی به امور ایثارگران و فرزندان شهدا، حفظ ارزش های اسلامی و بهره برداری از الگوی به جای مانده از شهدا و ایثارگران تقدیر کرد.
سکان گردشگری ایران در دست «کرونا»؛ ووید 19 چه بر سر صنعتی که قرار بود گره‌گشای اقتصاد ایران باشد آورد؟
روزنامه ابتکار / ۳ روز قبل / اقتصادی
سکان گردشگری ایران در دست «کرونا»؛ ووید 19 چه بر سر صنعتی که قرار بود گره‌گشای اقتصاد ایران باشد آورد؟
«کرونا» پیش‌بینی‌های مسئولان برای بالا رفتن درآمد حاصل از گردشگری در ایران را با شکست روبه‌رو کرد. درآمدی که قرار بود جایگزین درآمد نفتی کاسته شده ایران به واسطه تحریم‌های آمریکا باشد. این درآمد اما تنها به واسطه تکیه بر جذب گردشگران خارجی به ایران امکان‏پذیر بود.
برای فردای تحریم
روزنامه تعادل / ۳ روز قبل / اقتصادی
برای فردای تحریم
اقتصاد ایران بیش از پیش به سمت بسته شدن حرکت می‌کند. گذشته از روند خارجی، روند مدیریت داخلی هم به گونه‌ای است که این نگاه بسته را تقویت می‌کند. در حالی که تحریم‌کنندگان معتقد هستند بسته شدن اقتصاد ایران باعث آسیب به کشور می‌شود، مدیران دولتی هم می‌گویند در شرایط تحریم باید اقتصاد را بسته‌تر کرد تا بتوان آن را مدیریت نمود و یک پارادوکس جالب در این کشمکش ایجاد شده است.
فعال شدن ژن مجاهدینی اصلاح‌طلبان پس از شکست انتخاباتی/ افتضاح فرهنگی مهناز افشار و ترانه علیدوستی؛ آنها کتاب نمی‌خوانند!
مشرق / ۳ روز قبل / سیاسی
فعال شدن ژن مجاهدینی اصلاح‌طلبان پس از شکست انتخاباتی/ افتضاح فرهنگی مهناز افشار و ترانه علیدوستی؛ آنها کتاب نمی‌خوانند!
یک چهره اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام، به تازگی سخنان مهمی را پیرامون FATF، "لیست سیاه" و میزان ارتباط اقتصاد ایران با این کارگروه مالی خارجی بیان کرده است.
  انتخابات مجلس یازدهم  گام اول  اصولگرایان  حسن روحانی  شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان  فتنه اقتصادی  وبلاگ مشرق  FATF  کنوانسیون پالرمو  حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم
از «انتصاب یک آمریکایی به سمت مدیریت گمرک ایران» تا «اختصاص 1.5 میلیون یورو برای تقویت بنیه دفاعی»
تابناک / ۳ روز قبل / اقتصادی
از «انتصاب یک آمریکایی به سمت مدیریت گمرک ایران» تا «اختصاص 1.5 میلیون یورو برای تقویت بنیه دفاعی»
موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی پنجمین روز اسفند ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.
وقتی می‌گویید سرمایه خارجی جذب کردیم باید مستندات را ارائه کنید
مشرق / ۳ روز قبل / اقتصادی
وقتی می‌گویید سرمایه خارجی جذب کردیم باید مستندات را ارائه کنید
وزیر اقتصاد اظهار کرده ‌است که در ۱۰ ماهه سال جاری، میزان سرمایه‌گذاری خارجی در ایران نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۰درصد افزایش داشته و به ۴/۵ میلیارد دلار رسیده است.
  مستند  سرمایه خارجی  جذب  اتاق بازرگانی ایران  روزنامه کیهان  امریکا  شورای امنیت  سوئیس  چین  اقتصاد
فرق بحران کرونا با سیل و زلزله چیست و اعتماد عمومی چه نقشی در کنترل آن دارد؟ /فرصت طلایی که از دست رفت/حامیان اصلاح‌طلبان به میدان نیامدند
تابناک / ۳ روز قبل / ...
فرق بحران کرونا با سیل و زلزله چیست و اعتماد عمومی چه نقشی در کنترل آن دارد؟ /فرصت طلایی که از دست رفت/حامیان اصلاح‌طلبان به میدان نیامدند
اعلام رسمی میزان مشارکت در انتخابات دوم اسفند، تشکر رهبر انقلاب از ملت ایران در پی امتحان بزرگ و مطلوب انتخابات، ‏کرونا با گرما می‌رود، در بیمارستان یافت‌آباد چه می‌گذرد، کرونا؛ بی مبالاتی انسان، انتقام طبیعت، آینده اقتصاد پس از قرار ‏گرفتن لیست سیاه‎ FATF، سندرز بدون توقف، در آستانه قرنطینه، احمدی نژادی‌ها در مجلس یازدهم، زلزله و خسارات آن در ‏آذربایجان غربی از موضوعاتی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است. ‏
روزنامه اعتماد / ۳ روز قبل / ...
کرونا؛ سنگ محک
ویروس کرونا در حال تبدیل شدن به سنگ محک و ابزار سنجشی برای میزان اعتماد و کیفیت کارآمدی موجود است. اجازه دهید که از وضعیت انتشار این ویروس که به صورت تصاعدی خواهد بود، کمک بگیریم و بگوییم که عوارض آن در جامعه و مدیریت کشور نیز تصاعدی است. این مساله و شاید بحران با پدیده‌ای مثل زلزله و حتی سیل فرق می‌کند، مواجهه با آن به یک سنگ محک کارآمدی نظام در حل مسائل جامعه تبدیل شده است. زلزله و سیل مناطق محدودی از کشور را دچار خود می‌کنند و سایر مناطق می‌توانند ضمن کمک به آنان، زندگی عادی خود را انجام دهند. ولی کرونا با وضعیت فعلی ایران که بسیاری از مناطق را از جنوب تا شمال درگیر خود کرده، متفاوت از حوادث و مصائب دیگر است. دیروز یکی از پزشکان معتبر کشور متنی را خطاب به بنده نوشت و طی …
تنگی نفس اقتصاد ایران با ورود کرونا
روزنامه توسعه ایرانی / ۳ روز قبل / اقتصادی
تنگی نفس اقتصاد ایران با ورود کرونا
پیامد ویروس چینی بر تجارت خارجی و بازارهای کشور
روزنامه ابتکار / ۳ روز قبل / ...
تحقق شکوفایی اقتصاد کشور با ترویج تفکر بسیجی
برات کریمی، مدیرعامل بانک دی در اولین جلسه با شورای بسیج پایگاه مقاومت بانک دی،تقویت و توسعه بسیج اقتصادی در شرایط کنونی را ضروری دانست.کریمی ضمن قدردانی از تلاش ها و اقدامات صورت گرفته در پایگاه بسیج بانک دی با استناد به فرمایشات رهبر کبیر انقلاب، حضرت امام خمینی(ره)، افرادی که در بسیج فعالیت می کنند را لشگر مخلص خدا دانست و گفت: بسیج، خانه انسان های آزاده و وارسته ای است که با عشق و تعهد به آن قدم گذاشته و هر اقدام و فعالیتی که انجام می دهند فقط برای رضای خدا و کمک به خلق خدا است.کریمی با اشاره به حضور بسیجی وار مردم ایران در مبارزات دوران شکوهمند انقلاب اسلامی و نیز در طول هشت سال جنگ تحمیلی، افزود: با نگاهی به تاریخ اسلام نیز می توان دریافت موفقیت های چشمگیر مسلمانان صدر اسلام به پشتوانه …
روزنامه ابتکار / ۳ روز قبل / ...
اقتصاد تهران در معرض تهدید
نگرانی صنوف غذاخوری در تهران از احتمال تعطیلی واحد‌های صنفی درپی گسترش ویروس کرونا در ایران، بیشتر به بروز مشکلات اقتصادی برمی‌گردد، چراکه این دسته از صنوف معتقدند، برای کنترل بیماری به جای تعطیلی واحد‌های صنفی باید موازین بهداشتی به طور صحیح فرهنگسازی و در نهایت اجرا شود.به گزارش اقتصاد ۲۴، با توجه به شیوع بیماری کرونا ویروس همه مردم به دنبال راه‌هایی برای نجات از این ویروس مرگبار هستند. اجرای توصیه‌های پزشکی و بهداشتی یکی از اقداماتی است که می‌تواند به طور حتم باعث کاهش درگیری مردم با این ویروس شود.نگرانی از تخریب و آسیب به بخش‌های مختلف اقتصادی پس از شیوع ویروس کرونا به یکی از دغدغههای مردم و مسئولان تبدیل شده است. هرچند بازار نفت، بازار سرمایه و بازار طلا هرکدام در ایران از شیوع ویروس کرونا …
بازارها  به هم ریخت / گزارش «سازندگی» از تاثیر قرار گرفتن نام ایران در لیست سیاه FATF
سازندگی / ۳ روز قبل / اقتصادی
بازارها به هم ریخت / گزارش «سازندگی» از تاثیر قرار گرفتن نام ایران در لیست سیاه FATF
24 ساعت بعد از قرار گرفتن نام ایران در لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی (FATF) بازارهای داخلی با افزایش ناگهانی قیمت‌ها روبه‌رو شدند تا اظهارنظرهای برخی مسئولان مبنی بر بی‌تاثیری این اتفاق در اقتصاد کشور، اشتباه از آب دربیاید.
هدف تورمی بانک مرکزی در 1399
دنیای اقتصاد / ۳ روز قبل / اقتصادی
هدف تورمی بانک مرکزی در 1399
معاون اقتصادی بانک مرکزی اعلام کرد که مطابق پیش‌بینی‌ها و با ادامه روند موجود، نرخ تورم در سال آتی به 20 درصد می‌رسد. عددی که پیش‌تر توسط رئیس‌کل بانک مرکزی نیز اعلام شده بود. از این‌رو، می‌توان هدف بانک مرکزی در مورد نرخ تورم در سال 1399 را 20 درصد در نظر گرفت. پیمان قربانی، معاون اقتصادی بانک مرکزی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، عوامل موثر بر نقدینگی و پایه پولی در تاریخ 50 ساله اخیر اقتصاد ایران را مرور کرد.
دنیای اقتصاد / ۳ روز قبل / اقتصادی
ارتقای استاندارد موتورهای دیزلی
مدیرعامل شرکت تحقیقات موتور ایران خودرو از ارتقای سطح آلایندگی موتورهای دیزل محصولات تجاری این شرکت خبر داد و گفت: موتور 355 که توسط ایدم با سطح داخلی سازی بالا تولید می‌شود، در اولویت ارتقای استاندارد آلایندگی قرار دارد.مهدی رجبعلی افزود: استفاده از سیستم‌های سوخت رسانی و پس پالایشی جدید در این موتور آلایندگی آن را به سطح استانداردهای مورد نظر خواهد رساند.وی اقتصاد استفاده از این موتور را بسیار بزرگ و قابل ملاحظه خواند و گفت: عدد توسعه این موتور با توجه به سودآوری تجاری آن ناچیز است؛ همچنین کالیبراسیون این موتور به سطح استاندارد یورو 5 نیازمند تجهیزات ویژه است.رجبعلی از همکاری با سه شرکت ایدم،‌ ایران خودرو دیزل و بازرسی کیفیت و استاندارد ایران برای کالیبراسیون و تست این موتور خبر داد و گفت: …
کرونا چقدر بر اقتصاد ایران اثرگذار خواهد بود؟
ارانیکو / ۳ روز قبل / اقتصادی
کرونا چقدر بر اقتصاد ایران اثرگذار خواهد بود؟
یک کارشناس مسائل اقتصادی می‌گوید: اثر ویروس کرونا بر اقتصاد ایران به دلیل بسته بودن آن، کمتر از سایر کشور‌هایی است که تبادلات تجاری بالاتری دارند.
شیوع کرونا در ایران چه تاثیری بر اقتصاد کشور بر جای می‌گذارد؟
رویداد 24 / ۴ روز قبل / اقتصادی
شیوع کرونا در ایران چه تاثیری بر اقتصاد کشور بر جای می‌گذارد؟
یک اقتصاددان معتقد است که قبل از ورود کرونا به ایران، می‌توانستیم موضوع شیوع کرونا در چین را به عنوان فرصتی برای خود تلقی کنیم.
  ویروس کرونا  ویروس کرونا در ایران
دهن کجی بورس تهران به لیست سیاه FATF/ درهم امارات گران‌تر از دلار ۴۲۰۰ شد/ رفت و برگشت سکه در مرز ۶ میلیون تومان/ کرونا در عرض دو ماه چند میلیارد دلار به اقتصاد چین ضرر زد؟
تابناک / ۴ روز قبل / اقتصادی
دهن کجی بورس تهران به لیست سیاه FATF/ درهم امارات گران‌تر از دلار ۴۲۰۰ شد/ رفت و برگشت سکه در مرز ۶ میلیون تومان/ کرونا در عرض دو ماه چند میلیارد دلار به اقتصاد چین ضرر زد؟
این پیمانه تیتر‌هایی همچون جزئیات فروش تعهدی در بورس، همتی: بانک مرکزی با هیجانات بازار، هیجانی برخورد نمی‌کند، متولدان جدید یارانه معیشت می‌گیرند، مرز ترکمنستان با ایران بسته شد، از سرگیری صادرات کالا به عراق از مرز چذابه، قیمت خودرو‌های سایپا در بازار امروز و تصویر هولناک خودروسازی در سال ۲۰۲۰ را در بر دارد.
نگذاریم جان مردم به لب برسد!
دیپلماسی ایرانی / ۴ روز قبل / سیاسی
نگذاریم جان مردم به لب برسد!
فاطمه شریفی در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: تصمیم این هفته اف‌ای‌تی‌اف و نیز تصمیم‌ برخی مسئولان درباره پیوستن یا ن‍پیوستن به دو کنوانسیون پالرمو و سی‌اف‌تی، ممکن است تصمیم‌هایی حقوقی باشند، ولی هر دوی آنها پیام‌های اقتصادی و سیاسی خواهند داشت که به قیمت بریدن نان مردم و رساندن جان به لبشان تمام می شود. با توجه به این مسائل مسئولان امر در این لحظه تاریخی باید بدانند که همه مردم ایران روی یک قایق نشسته اند و نباید بازی‌های سیاسی را در تصمیم‌گیری‌های کلان کشور وارد کنند، چرا که سرنوشت میلیون ها ایرانی به این مسئله گره خورده است.
  مقررات fatf  ایران و امریکا  اقتصاد ایران  ایران و اروپا  مجمع تشخیص مصلحت نظام
دلیل اصرار آمریکا بر FATF چیست؟
مشرق / ۴ روز قبل / سیاسی
دلیل اصرار آمریکا بر FATF چیست؟
با وجود تحریم‌های فراسرزمینی بانکی آمریکا و قطع ارتباطات رسمی بانکی و انجام عمده تعاملات ایران به روش‌های غیربانکی مانند صرافی، ورود به لیست FATF عملا اثر زیادی بر اقتصاد ایران نخواهد داشت.
  سردار حاج قاسم سلیمانی  سازمان ملل  فرهاد دژپسند  لیست سیاه FATF  FATF  تروریسم  وزارت خزانه‌داری آمریکا  آمریکا  وزارت خارجه آمریکا  اروپا
اقدام جدید FATF به سود اقتصاد ایران است/ اشتباه عجیب موافقان FATF
مهر / ۴ روز قبل / اقتصادی
اقدام جدید FATF به سود اقتصاد ایران است/ اشتباه عجیب موافقان FATF
تحلیلگر اقتصاد سیاسی معتقد است با ورود ایران به لیست سیاه FATF بازیگران غیر رسمی اقتصاد بین الملل راحت تر و به دور از ردیابی نهادهای تحریم کننده آمریکا، به مبادله با ایران می‌پردازند.
  حسین حاجیلو  کارگروه اقدام مالی  لیست سیاه  FATF  تحریم اقتصادی ایران
واکنش‌های ضد و نقیض به قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF
ایرنا / ۴ روز قبل / وبگردی
واکنش‌های ضد و نقیض به قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF
تهران-ایرنا- قرارگرفتن ایران در لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی FATF بار دیگر محفلی را برای بحث و مجادله درباره این نهاد مالی و تاثیرگذاری آن در عرصه اقتصاد مطرح کرده‌است. در حالی برخی صاحبنظران این اقدام را نامطلوب و مخرب با وضعیت اقتصاد ایران عنوان می‌کنند که گروهی دیگر بر بی اثر بودن این اقدامات در شرایط کنونی تاکید دارند.
  FATF  برجام  تروریسم  CFT  گروه تروریستی داعش  شورای عالی امنیت ملی  پولشویی  عربستان‌ سعودی
اقتصاد ایران در سال آینده به کدام سو می‌رود؟
ارانیکو / ۴ روز قبل / اقتصادی
اقتصاد ایران در سال آینده به کدام سو می‌رود؟
معاون اقتصادی بانک مرکزی با بیان این که متغیرهای کلان اقتصادی، حاکی از روند رو به بهبود اقتصاد کشور است گفت: روند کاهنده نرخ تورم و بهبود رشد اقتصادی غیرنفتی در سال آینده تداوم خواهد یافت و نرخ تورم در سال آینده به محدوده ۲۰ درصد تقلیل می یابد.
جهانگیری: اگر اقتصاد بزرگتر شود مردم احساس رفاه بیشتر خواهند داشت/ باید اقتصاد کشور از منابع نفتی منفک شود
الف / ۴ روز قبل / سیاسی
جهانگیری: اگر اقتصاد بزرگتر شود مردم احساس رفاه بیشتر خواهند داشت/ باید اقتصاد کشور از منابع نفتی منفک شود
به گزارش الف به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، معاون اول رئیس جمهوری، اسحاق جهانگیری در مراسم تجلیل از برگزیدگان بیست و هشتمین جشنواره دانشجوی نمونه، به کارهای بزرگی که دانشگاه‌های کشور در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی انجام داده اند اشاره کرد و گفت: امروز دانشگاه‌های ما رتبه نخست را در بین کشورهای اسلامی و منطقه دارا هستند.
  اسحاق جهانگیری  اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها  اقتصاد دانش‌بنیان  اقتصاد کشور  وضعیت اقتصاد ایران
لیست سیاه FATF را بی‌اهمیت جلوه ندهیم
ایرنا / ۴ روز قبل / سیاسی
لیست سیاه FATF را بی‌اهمیت جلوه ندهیم
تهران- ایرنا- جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از بازیگران پیشرو در غرب آسیا چاره‌ای جر تعامل پویا و مستمر با جهان ندارد و راه پیشرفت اقتصادی کشور از مسیر اتکا به توانمندی‌های داخلی ضمن دریافتن بازارها و بهره‌گیری از فرصت‌های جهانی می‌گذرد و اقتصاد کشورهای منزوی محکوم به شکست است.
  مجلس شورای اسلامی  FATF  تروریسم  CFT  پالرمو  مجمع تشخیص مصلحت نظام  پیدا و پنهان تصویب لوایح FATF
چشم انداز اقتصاد ایران در سال ۹۹؛ رشد اقتصاد غیرنفتی و افت تورم به ۲۰ درصد
تسنیم / ۴ روز قبل / اقتصادی
چشم انداز اقتصاد ایران در سال ۹۹؛ رشد اقتصاد غیرنفتی و افت تورم به ۲۰ درصد
معاون اقتصادی بانک مرکزی با بیان این که متغیرهای کلان اقتصادی، حاکی از روند رو به بهبود اقتصاد کشور است گفت: روند کاهنده نرخ تورم و بهبود رشد اقتصادی غیرنفتی در سال آینده تداوم خواهد یافت و نرخ تورم در سال آینده به محدوده ۲۰ درصد تقلیل می یابد.
تحریم‌های FATF تاثیری مستقیم بر اقتصاد کشورهای تنبیه‌شده می‌گذارد/ در مفاد کنوانسیون محرمانه بودن تمامی اطلاعات آمده است/ هر کشوری باید مکانیسمی برای حراست از داده‌هایش ارائه کند
ایلنا / ۴ روز قبل / سیاسی
تحریم‌های FATF تاثیری مستقیم بر اقتصاد کشورهای تنبیه‌شده می‌گذارد/ در مفاد کنوانسیون محرمانه بودن تمامی اطلاعات آمده است/ هر کشوری باید مکانیسمی برای حراست از داده‌هایش ارائه کند
استاد دانشگاه حقوق سوربایا گفت: تا جایی که می‌دانم، شماری معتقدند که اجرای FATF تاثیری بر اوضاع اقتصادی ایران نمی‌گذارد. با این خوانش مخالف هستم. تحریم‌های این سازمان تاثیری مستقیم بر اقتصاد کشورهای تنبیه‌شده می‌گذارد. این را در عمل می‌توان مشاهده کرد. FATF از اعضای خود می‌خواهد به قوانینی که در زمینه تحریم کشورهای خاطی تصویب کرده احترام بگذارند.
همزمانی انتخابات و تصمیم FATF یک تلنگر بود
دیپلماسی ایرانی / ۴ روز قبل / سیاسی
همزمانی انتخابات و تصمیم FATF یک تلنگر بود
محمد مهدی مظاهری در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: هر چند تحریم‌های گسترده و ظالمانه دولت آمریکا علیه کشورمان سبب می شود که این تصمیم تأثیر آنی بر اقتصاد ایران نداشته باشد و تکانه های شدیدی در وضعیت معیشتی مردم ایجاد نکند، اما طبیعتا همردیف شدن با کشورهای منزوی همچون کره شمالی، مسأله نویدبخشی برای اقتصاد و اعتبار جمهوری اسلامی ایران نیست.
  مقررات fatf  لیست سیاه fatf  بازگشت ایران به لیست سیاه fatf  ایران و امریکا  اقتصاد ایران  تحریم ایران
ایران باید همکاری‌های خود را با FATF متوقف کند
روزنامه فرهیختگان / ۴ روز قبل / اقتصادی
ایران باید همکاری‌های خود را با FATF متوقف کند
کارشناس اقتصاد سیاسی گفت: «امروز و درحالی‌که FATF «اقدامات متقابل» علیه ایران را فعال کرده است که ما تنها یکی، دو بند از 41 بند خواسته آنها را اجرا نکرده بودیم و لذا به‌دلیل همین اقدام باید ایران اجرای تمامی 39 بند قبلی را متوقف کند.
موج سازی روانی در بازار مالی ایران
روزنامه آفتاب یزد / ۴ روز قبل / اقتصادی
موج سازی روانی در بازار مالی ایران
درصد‌هارمونی اقتصاد کشور بر اثر جوسازی‌ها و موج سازی‌های روحی و روانی شکل می گیرد. افزایش قیمت ارز و دلار وسکه وطلا در روز گذشته به FATF نسبت داده می شود، در صورتی که آثار قرار گرفتن ایران در این لیست بعد از 6 ماه شکل می گیرد .
از «تصویب قانون دیوان محاسبات عمومی» تا «رد طرح برد-برد بنزین»
تابناک / ۴ روز قبل / اقتصادی
از «تصویب قانون دیوان محاسبات عمومی» تا «رد طرح برد-برد بنزین»
موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی چهارمین روز اسفند ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.
روزنامه اعتماد / ۴ روز قبل / ...
شرایط با ورود به «لیست سیاه» بدتر نمی‌شود
گروه اقتصادی|کارگروه ویژه اقدام مالی در جلسه روز جمعه خود، نام ایران را به فهرست سیاه خود بازگرداند. اگرچه پیش‌تر نیز این کارگروه بخش‌هایی از توصیه‌نامه‌های خود را علیه کشورمان فعال کرده بود اما اکنون ایران در کنار کره شمالی دو کشوری خواهند بود که تمامی ۱۹ توصیه اقدام متقابل علیه آن فعال خواهد شد؛ موضوعی که هرچند بر اتصال کشور به اقتصاد بین‌المللی اثرات منفی خواهد گذاشت اما براساس تحلیل‌های ارایه‌شده از سوی فعالان اقتصادی، در شرایط کنونی، این اقدام تاثیر جدی و فوری بر شرایط اقتصادی کشور نمی‌گذارد، زیرا با تداوم تحریم‌های یکجانبه امریکا، ارتباط اقتصاد ایران با بسیاری از بانک‌های بین‌المللی عملا متوقف شده و در چنین شرایطی لیست سیاه تاثیر مستقیمی …
روزنامه ابتکار / ۴ روز قبل / ...
آنچه انتظار بهارستان یازدهم را می‌کشد
مجلس یازدهم در حالی بخش بزرگی از منتخبان خود را شناخت که چالش‌های پیش‌روی قوه مقننه در چهار سال پیش‌رو از اقتصاد و معیشت مردم تا دیپلماسی و ارتباط با جهان گسترده و البته پیچیده است.یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی دوم اسفندماه برگزار شد و اسامی نمایندگان منتخب این دوره به تدریج در حال تکمیل است. گذشته از بحث‫ها درباره میزان استقبال و مشارکت در این انتخابات در مقایسه با انتخابات دیگر، مجلس آینده که بر اساس گمانه‌زنی‌ها و نتایج اعلام شده، یکدست اصولگرا خواهد بود برای مقابله با چالش‌های عدیده پیش‌روی کشور باید با حداکثر آمادگی و قدرت اجرایی و قانون‌گذاری وارد میدان شود تا با اجرای وعده‌های خود بتواند گرهی از مشکلات مردم باز کند.چالش‌های پیش ‌روی بهارستان بخشی از شعارها و وعده‌های راه‌یافتگان …
روزنامه ابتکار / ۴ روز قبل / ...
چگونه عادت به کتاب خواندن را در خود پرورش دهیم؟
کتاب خواندن قطعا یکی از لذت‌بخش‌ترین فعالیت‌های یک انسان در طول عمرش است. چه بسیار انسان‌‌هایی که از نعمت سواد محروم بودند و این لذت را درک نکردند.کتاب و کتابخوانی، فرصت‌آفرین است. شما را با واقعیت‌ها، تخیلات، تصورات، نگرش‌ها و ایدئولوژی‌های مختلف آشنا می‌کند و از فیزیک تا فلسفه و تاریخ، ذهن را پرورش می‌دهد. ذهن‌های خلاق، مدام مطالعه می‌کنند.برای خلاق بودن، باید زیاد مطالعه کرد و خوب مطالعه کرد. جامعه‌ای که کتاب نمی‌خواند، باید کل تاریخ را تجربه کند. کتابخوانی، یک سرمایه‌گذاری بلند‌مدت است. امروز کتابخوانی از طریق فایل‌های پی‫دی‫اف آسان شده است.فرهنگ کتابخوانی در هر جامعه‌ای که قوی باشد، اقتصاد و صنعت و فرهنگ قدرتمند دارد. این‌ واقعیت‌ها را از جامعه سوئد، آلمان، کانادا و ژاپن می‌توان به خوبی …
روزنامه ابتکار / ۴ روز قبل / ...
رانت‌خواران فولادی علیه سهامداران شرکت‌های بورسی
انجمن توسعه سرمایه‌گذاری حرفه‌ای ایران در نامه‌ای خطاب به معاون اول رئیس جمهوری و سه وزیر صمت، اقتصاد و رفاه، از تحرکات دلالان در بازار فولاد ابراز نگرانی کرده و این تحرکات را اقدامی در جهت تضعیف حقوق سهامدار و متعاقب آن مخالف سیاست‌های ماندگاری نقدینگی در بازار سرمایه کشور عنوان کرده است.به گزارش ایسنا، انجمن توسعه سرمایه‌گذاری حرفه‌ای ایران در این نامه آورده است: اقتصاد ایران در دو سال اخیر آماج شدیدترین تهاجم تحریمی تاریخ اقتصاد جهان قرار داشته است که با هدف به زانو درآوردن این مرز بوم به فعالان اقتصادی آن تحمیل شده است. در توصیف این شرایط جمله‌ای رساتر از تعبیر مقام معظم رهبری نیست که امروز عرصه‌ اقتصاد، به خاطر سیاست‌های خصمانه آمریکا، یک عرصه کارزار است. یک عرصه جنگ است، جنگی از نوع خاص. …
روزنامه ابتکار / ۴ روز قبل / ...
واکسینه شدن بازار بورس
کیمیا نجفیشاخص کل بازار سرمایه در دقایق ابتدایی معاملات روز شنبه، روندی متعادل داشت و روی محور ۴۷۸ هزار در حال حرکت بود اما ماجرا با ادامه پیدا کردن روز کمی متفاوت شد و پس از آن با سقوطی چشمگیر مواجه شد و تا رقم ۴۶۷ هزار واحد افت کرد. البته باید اشاره کرد که این افت ماندگار نبود و شاخص صعودی قابل توجهی را تجربه و در‫نهایت مرز ۴۸۱ هزار واحد را هم رد کرد.بازار بورس یکی از بازارهای اقتصادی است که بسیاری از صاحب‌نظران معتقدند از حساسیت بالایی برخوردار است. به عبارتی دیگر آنطور که گفته می‌شود این بازار می‌تواند با کوچک‌ترین اتفاق از خود واکنش نشان داده و مسیر حرکتی خود را تغییر دهد. البته واکنش بازار در روزهای اخیر خلاف این ادعا را ثابت کرده است. در اولین روز بازگشایی بورس پس از مشخص‌ شدن نتیجه نشست …
روزنامه ابتکار / ۴ روز قبل / ...
ویروس تحریم قبل از ویروس کرونا
میثم رادپور، کارشناس مسائل اقتصادی می‌گوید: اثر ویروس کرونا بر اقتصاد ایران به دلیل بسته بودن آن کمتر از سایر کشور‌هایی است که تبادلات تجاری بالاتری دارند. در ایران به دلیل تحریم‌ها از حجم مبادلات تجاری رسمی کاسته شده است و اقتصادی که به طور سیستماتیک مبادلات رسمی آن محدود است کمتر آسیب خواهد دید.به گزارش اقتصاد ۲۴، «کرونا به ایران آمد»؛ این خبر بدی بود که البته هراس آن همواره طی یک ماه اخیر با مردم ایران همراه بود، اما این ویروس که البته وحشت آن از خود آن کشنده‌تر است توانست اقتصاد بسیاری از کشور‌های دنیا را تحت تاثیر خود قرارپی شیوع ویروس کرونا دو تا پنج درصد در پایان سه ماهه اول ۲۰۲۰ کاهش خواهد یافت.هنوز برآورد دقیق آثار اقتصادی این ویروس غیرممکن است، اما یک رسانه دولتی در چین کرده است که …
روزنامه ابتکار / ۴ روز قبل / ...
اقتصاد کشور باید دانش‌بنیان شود
معاون اول رئیس‌جمهوری گفت: ایران به عنوان کشوری که منابع طبیعی و نفت دارد معروف شده است، واقعیت این است که شاید سرآمدترین سرمایه ایران جوانان هستند.به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری در بیست و هشتمین مراسم تجلیل از دانشجویان نمونه با تبریک به دانشجویان و اساتید دانشگاهی برای موفقیت در عرصه علم و دانش اظهار کرد: امروز برای ما روز ویژه‌ای است. مسائل متعددی است که باید درباره‌ آن صحبت کرد، از FATF و کرونا تا انتخابات، اما به علت کمبود وقت نمی‌شود به همه آن پرداخت.وی ادامه داد: در شرایط فعلی اقتصادی که شرایط پیچیده، دشوار و سختی است و شما حتما اطلاع دارید و من هم تلاش کردم همواره آن را ترسیم کنم که شرایط پیچیده یعنی چی؟ با تحریم آمریکا رو‫به‫رو هستیم که هدفشان این بوده که اقتصاد کشور را از هم بپاشانند، …
دنیای اقتصاد / ۴ روز قبل / اقتصادی
آسیب‌شناسی رانت در ایران و اقتصادهای شرق آسیا
بررسی و مقایسه نحوه توزیع رانت‌ها در اقتصاد ایران نسبت به اقتصادهای شرق آسیا نشان می‌دهد که توزیع رانت‌ها در اقتصاد ایران تفاوت‌های جدی با این اقتصادها داشته است. در حالی که توزیع رانت در اقتصادهای شرق آسیا، ابزارهایی مشخص برای تقویت و تسریع توسعه صنعتی بوده و عموما در جهت تقویت تولیدکنندگان و کمک به دستیابی آنها به بلوغ صنعتی برای رقابت در بازار جهانی مورد استفاده قرار گرفته است، در اقتصاد ایران، توزیع رانت‌ها بیشتر تابع الگوهای حامی‌پروری و تقویت گروه‌های ذی‌نفع بوده است.
دنیای اقتصاد / ۴ روز قبل / اقتصادی
اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم
قوانین مالیاتی در ایران به عقیده برخی کارشناسان دارای خلأ‌های متعددی است و اصلاح آن در این روزها که دولت کاهش شدید درآمدهای نفتی را تجربه می‌کند، امری لازم و ضروری است. این اتفاق باید سال‌ها پیش رخ می‌داد تا هم پایه‌های مالیاتی افزایش پیدا کند و هم شفافیت در اقتصاد را افزایش دهد. از سوی دیگر اینکه دولت‌ها در ایران از این پس باید با درآمدهای مالیاتی کشور را اداره کنند، آثار سیاسی و اقتصادی قابل توجهی خواهد داشت که در نهایت به توسعه سیاسی و اقتصادی کشور کمک شایانی می‌کند.
فرصت‌سوزی در بازار توریسم درمانی
دنیای اقتصاد / ۴ روز قبل / اقتصادی
فرصت‌سوزی در بازار توریسم درمانی
کشور مالزی، یکی از قطب‌های گردشگری سلامت در جهان، با ایجاد یک برند ملی به‌عنوان اتاق کنترل و توسعه گردشگری سلامت این کشور به ارائه راهکارهای کاربردی و اساسی در جهت توسعه این حوزه گردشگری و دستیابی به بازار جهانی گردشگری پرداخته که می‌تواند به عنوان نسخه‌ای جهت خنثی‌سازی تحریم در ایران مورد توجه قرار گیرد و با ایجاد تنها فرصت کشور در زمان تحریم‌ها به‌عنوان یک جایگزین قدرتمند اقتصاد نفتی مطرح باشد. باتوجه به اینکه ایران در حوزه درمانی از زیرساخت‌های لازم برخوردار است اما با 9 بازدارنده اصلی در حوزه گردشگری سلامت مواجه است که منجر به فرصت‌سوزی در بازار جهانی توریسم درمانی و جذب گردشگران به کشور شده است.
محدودیت‌های FATF شامل شرکت‌های سهامی عام نمی‌شود/ تاثیر تحریم‌ها را کاهش می‌دهیم/ فروش تعهدی امکان سودآوری در کاهش قیمت را فراهم می‌کند
ارانیکو / ۵ روز قبل / اقتصادی
محدودیت‌های FATF شامل شرکت‌های سهامی عام نمی‌شود/ تاثیر تحریم‌ها را کاهش می‌دهیم/ فروش تعهدی امکان سودآوری در کاهش قیمت را فراهم می‌کند
مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران گفت: معتقدم عدم تمدید فرصت الحاق ایران به FATF تاثیر قابل توجهی را در بورس نخواهد داشت چراکه سال‌هاست تحت این محدودیت‌های جهانی قرار داریم. فشار حداکثری در حوزه اقتصاد از قبل وجود داشته و راه‌هایی خواهیم یافت که آثار محدودیت‌ها را کم کند و هزینه این تحریم‌ها را کاهش دهد.
بازگشت به لیست سیاه FATF در نشستی به ریاست چین/ تاثیر این تصمیم بر اقتصاد ایران چیست؟
تابناک / ۵ روز قبل / اقتصادی
بازگشت به لیست سیاه FATF در نشستی به ریاست چین/ تاثیر این تصمیم بر اقتصاد ایران چیست؟
بعد از گذشت حدود ۳ و نیم سال از خروج ایران از فهرست سیاه FATF و شش بار تمدید مهلت ایران برای تصویب لوایح، سرانجام در روز گذشته مورخه ۲ اسفندماه ۹۸ دوباره ایران به لیست سیاه FATF بازگشت. این بازگشت به فهرست سیاه واکنش‌های متفاوتی را به همراه داشت.