سه شنبه, ۱۷ تیر, ۱۳۹۹ / 7 July, 2020
اینترنت ایران
بازگشت عادل فردوسی‌پور با ۹۰ جدید
۳ ساعت قبل / نود / عادل فردوسی پور
بازگشت عادل فردوسی‌پور با ۹۰ جدید
حالا او قصد دارد برنامه جدیدی را که می‌سازد، به فوتبال ایران اختصاص دهد؛ چیزی شبیه به همان کاری که در برنامه محبوبش در شبکه سه سیما می‌کرد. به عبارت ساده‌تر، عادل فردوسی‌پور قصد دارد شبیه‌ترین برنامه به ۹۰ را بر بستر اینترنت به دست مخاطبان برساند.
آغاز عصر ۵G
۱۶ ساعت قبل / محمد جواد آذری جهرمی / وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات / ویدیوژورنال
آغاز عصر ۵G
«محمدجواد آذری جهرمی» اعلام کرد نسل پنجم اینترنت به زودی به ایران می‌رسد.
گزارش تخلف ۲ اپراتور موبایل در گرانی اینترنت
۲۵ ساعت قبل / اینترنت ایرانسل / اینترنت همراه اول / بسته اینترنت / سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات / گرانی بسته اینترنت
گزارش تخلف ۲ اپراتور موبایل در گرانی اینترنت
بررسی‌ها نشان می‌دهد که برخی از بسته‌های اینترنت تا دو برابر نیز گران شده است. برای مثال بسته ۱۵ گیگابایتی که پیش از این ۳۷ هزار تومان بوده است، هم اکنون از لیست بسته یکی از اپراتورها حذف و بسته ۷.۵ گیگابایتی با قیمت ۳۷ هزار تومان جایگزین آن شده است.
ریزش یک‌میلیونی مشتریان اینترنت ثابت ایران در سال ۱۳۹۸؛ دلایل و مشکلات
۳۷ ساعت قبل
ریزش یک‌میلیونی مشتریان اینترنت ثابت ایران در سال ۱۳۹۸؛ دلایل و مشکلات
درحالی‌که استفاده از اینترنت ثابت در دنیا سهم بسیار بیشتری از اینترنت موبایل دارد، آمارهای مربوط به یک سال اخیر در ایران، از کاهش استفاده‌ی مردم از اینترنت ثابت پهن‌باند و گرایش به استفاده از اینترنت موبایل خبر می‌دهند.
از چه شرکتی سرور بورس بخرم؟
۲ روز قبل / بازار سرمایه / بازار سهام / بورس / سرور مجازی / عرضه اولیه
از چه شرکتی سرور بورس بخرم؟
سرور مجازی بورس، یک کامپیوتر ۲۴ ساعته روشن، در شهر تهران است که به یک اینترنت با فیبر نوری متصل است. شرکت‌های ارائه کننده این مدل سرور مجازی، به شما دسترسی می‌دهند که از هر نقطه از ایران به این سرورها متصل شوید و کمترین پینگ و بالاترین سرعت را به کارگزاری‌ها داشته باشید. نوشته از چه شرکتی سرور بورس بخرم؟ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
اینترنت 5G بالاخره به ایران رسید!
۳ روز قبل
اینترنت 5G بالاخره به ایران رسید!
اواخر بهمن ماه 97 بود که وزیر ارتباطات خبر از گسترش و بهبود کیفیت نسل سوم و چهارم شبکه‌های ارتباطی داد و اعلام کرد مقدمات ارائه اینترنت 5G در سال 98 آماده شده و قرار است اینترنت 5G با هدف توسعه زیرساخت‌های ارتباطی و توسعه برنامه‌های اقتصادی کشور راه‌اندازی شوند. یک مکانیزم ارتباطی قدرتمند و پر سرعت که قرار است نقش مهمی در اکوسیستم اینترنت اشیا بازی کند. اکنون پس از گذشت یک سال از این وعده وزیر ارتباطات در توییتی اعلام کرده تا شهریورماه دست‌کم پنج نقطه از تهران به اینترنت 5G دسترسی خواهند داشت.
واکنش نایب رئیس مجلس به ورود اینترنت G5 به ایران
۵ روز قبل
واکنش نایب رئیس مجلس به ورود اینترنت G5 به ایران
امیرحسین قاضی زاده نماینده مشهد و نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ایران با اشاره به مشکلات ارزی کشور خود از هزینه دولت برای واردات تجهیزات اینترنت نسل پنجم انتقاد کرد.
مشکل پینگ بازی‌های آنلاین  برطرف شد
۱۳۹۹/۰۴/۱۱
مشکل پینگ بازی‌های آنلاین برطرف شد
به گفته نایب‌رئیس هیات‌مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت، با تعمیر کابل دریایی قطع‌ شده در خلیج‌فارس، مشکل پینگ بازی‌های آنلاین برطرف شد. سجاد بنابی در توییتر نوشت: کابل دریایی قطع شده در خلیج‌فارس، تعمیر شد و به مدار بازگشت. مسیر ترانزیتی جنوب به شمال برقرار و کیفیت ارتباطات با همسایگان جنوبی که بر اثر قطع این فیبر نامناسب شده بود، مجددا از کیفیت مناسب برخوردار و مشکل بازی‌های آنلاین نیز برطرف شد. بنابی در توضیح این موضوع به «ایسنا» گفت: حدود یک ماه پیش فیبر دریایی مسیر بوشهر به سمت دوحه قطر قطع شده بود. این مسیر برای برقراری ارتباطات ایران با قطر و ترانزیت داده‌ جنوب به شمال استفاده می‌شود. این فیبر هم برای تامین بخشی از اینترنت کشور از مسیر قطر و هم برقراری ترانزیت قطر به اروپا استفاده می‌شود.
آمارها می‌گویند، اقتصاد دیجیتال ایران در مسیر صعودی
۱۳۹۹/۰۴/۱۰ / موبایل / کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل / ارتباطات / ایران / شبکه ملی اطلاعات / آنکتاد
آمارها می‌گویند، اقتصاد دیجیتال ایران در مسیر صعودی
تهران- ایرناپلاس- سرعت اینترنت موبایل در ایران براساس آمار وب‌سایت SPEEDTEST به ۲۸.۸۳ مگابیت بر ثانیه رسیده است؛ رقمی که موجب شده رتبه جهانی کشور در میان ۱۴۱ کشور ۴ پله صعود کند و به ۶۷ برسد. در حال حاضر رتبه ایران از نظر سرعت اینترنت موبایل از برخی کشورهای اروپایی مانند ایرلند و اکراین بهتر است.
۱۳۹۹/۰۴/۱۱
فراتر از فاجعه
بازه سه ماهه آبان تا دی 98 از پرحادثه‌ترین روزهای تاریخ معاصر ایران به شمار می‌رود؛ روزهایی که سلسله حوادث آن، که از جنس شدت اثرگذاری بر جامعه، قابل مقایسه با روزهای منتهی به انقلاب 57 و برخی مقاطع پس از انقلاب اسلامی، جنگ 8 ساله ایران و عراق و حوادث سال 88 هستند.در حالی که جامعه ایران هنوز از شوک ابعاد گوناگون حوادث پس از گرانی یک‫شبه بنزین در آبان 98 – با شکل اطلاع‌رسانی عجیب و نامطلوب دولت و اظهارات عجیب‌تر رئیس‌جمهوری مبنی بر آگاهی از ماجرا در صبح جمعه، یعنی فردای اعلام خبر – از اعتراضات خیابانی گرفته تا قطعی اینترنت و به دنبال آن، ترور سردار سپهبد قاسم سلیمانی و همراهانش، تشییع گسترده پیکر وی در چندین شهر کشور و البته حواشی آن، از جمله کشته‌شدن جمعی از هموطنان در کرمان به دلیل ازدحام در …
۱۳۹۹/۰۴/۰۹
درخواست ۱۷۵‌هزار مشترک برای ‏VDSL
به گفته مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل شرکت مخابرات ایران، تاکنون ۱۷۵‌هزار مشترک برای تبدیل ‏از اینترنت ‏ADSL‏ به ‏VDSL‏ اعلام نیاز کردند که این شرکت درحال فراهم کردن امکانات است تا بتواند ‏تجهیزات را برای آنها دایر کند.‏ به گزارش ایسنا، یکی از راه‌های افزایش سرعت اینترنت خانگی، جایگزینی ‏VDSL‏ به جای ‏ADSL‏ است. ‏با این کار، بدون اینکه تجهیزات مشترک عوض شود، می‌توان تجهیزات را با استفاده از فیبر نوری به ‏نزدیک کاربران و سپس سیم مسی برد، اما با این کار فاصله کاربر تا مرکز مخابراتی کاهش پیدا می‌کند ‏و می‌توان سرعت را تا ۷۰ مگابیت افزایش داد.‏ محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم بارها …
۱۳۹۹/۰۴/۰۹
نسل پنجم اینترنت همراه چه زمانی وارد ایران می‌شود؟ (فیلم)
نسوزیر ارتباطات درباره زمان ورود نسل پنجم اینترنت همراه به کشور، توضیح می دهد.
زمان ارائه اینترنت نسل پنجم در ایران اعلام شد
۱۳۹۹/۰۴/۰۸
زمان ارائه اینترنت نسل پنجم در ایران اعلام شد
محمد جواد آذری جهرمی: از همراه اول خواسته‌ام تا مردادماه امسال در پنج نقطه تهران اینترنت نسل پنجم را ارائه کند.
با مردم
۱۳۹۹/۰۴/۰۸
با مردم
 چرا هزینه‌های تلفن ثابت افزایش یافته است به‌عنوان شهروندی که مدام با اینترنت و تلفن سرکار دارم می‌خواهم از مخابرات سؤال کنم که کدامین خدمات خود را به کاربران درست ارائه می‌دهند که اکنون هزینه‌های تلفن ثابت را افزایش داده‌اند. اغلب خطوط حداقل در محل زندگی ما در بهترین حالت هم ناپایدار و دارای نویز هستند. دنیا بر مدار فیبرنوری، تماس تصویری رو تلفن‌ها و... حرکت می‌کند ولی در مخابرات ایران با وجود فیبر نوری، فقط سیستم‌های کنترل به‌روز شده و بستر همچنان قدیمی است و خدمات کاربردی و ارزشمند قابل تاملی …
سایه شوم کرونا بر کسب و کارهای اینترنتی/ دولت از فعالان فضای مجازی حمایت می‌کند؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ / رضا میرابریشمی / کسب و کار اینترنتی / ویروس کرونا
سایه شوم کرونا بر کسب و کارهای اینترنتی/ دولت از فعالان فضای مجازی حمایت می‌کند؟
سایه شوم ویروس کرونا، پس از فیلترینگ تلگرام و قطعی اینترنت به دلیل دیگری برای سرخوردگی و زیان بخشی از کسب وکار‌های اینترنتی در ایران تبدیل شده است. یک کارآفرین در عرصه کسب و کار‌های اینترنتی در گفتگو با رویداد۲۴ معتقد است که دولت باید در قبال خسارتی که به این مشاغل در دوران شیوع ویروس کرونا وارد شده است، امکاناتی از جمله تبلیغات رایگان در نظر بگیرد.
رتبه‌ ایران از نظر ارائه سرعت اینترنت در جهان
۱۳۹۹/۰۴/۰۴
رتبه‌ ایران از نظر ارائه سرعت اینترنت در جهان
ایران در رده شصت و هفتم رتبه‌بندی سرعت اینترنت قرار گرفت.
رتبه‌ جهانی کشورها در اینترنت اعلام شد | جدول رده‌بندی؛‌ جایگاه ایران را ببینید
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
رتبه‌ جهانی کشورها در اینترنت اعلام شد | جدول رده‌بندی؛‌ جایگاه ایران را ببینید
گزارش ماهانه اسپید تست از رتبه‌بندی سرعت اینترنت کشورهای مختلف نشان می‌دهد ایران با متوسط سرعت اینترنت موبایل ۲۸.۸۲ مگابیت در رتبه ۶۷ قرار دارد.
رتبه های جهانی ایران در اینترنت اعلام شد/ اینترنت موبایل ۶۷؛ اینترنت ثابت ۱۲۹
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / اینترنت / موبایل / اینترنت پرسرعت / ایران
رتبه های جهانی ایران در اینترنت اعلام شد/ اینترنت موبایل ۶۷؛ اینترنت ثابت ۱۲۹
گزارش ماهانه اسپید تست از رتبه بندی سرعت اینترنت کشورهای مختلف نشان می دهد ایران با متوسط سرعت اینترنت موبایل ۲۸.۸۲ مگابیت در رتبه ۶۷ قرار دارد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۲
بهارستان‌نشینان در روز حضور وزیر ارتباطات در صحن علنی، بیش از هر چیز از اینستاگرام گلایه کردند
فضای مجازی زیر تیغ مجلسگروه سیاسی: سیاستگذاری درباره فضای مجازی در ایران دچار سردرگمی شده است؛ از سویی رئیس‌جمهوری بارها شعار نرفتن دست دولت روی دکمه فیلترینگ را داده است و از سوی دیگر، فشارهای جریان‌های منتقد فضای مجازی، باعث ایجاد محدودیت‌ها و تهدیدهای پیاپی برای این عرصه شده و در شرایط خاص حتی کار به قطع اینترنت هم رسیده است. این در حالی است که از سوی دیگر، این جریان بر تقویت حضور افراد همفکر در این فضا اصرار دارد و حتی علی‌رغم فیلتر بودن برخی از شبکه‌های اجتماعی، حضور چهره‌های منتقد این فضا در همین شبکه‌های اجتماعی قابل تامل است! با این حال با حضور چهره‌هایی از جریان اصلی منتقد فضای مجازی در بهارستان، حالا این حوزه از دغدغه‌های جدید مجلس نشینان دوره یازدهم تبدیل شده و چالش‌های جدیدی را تجربه …
۱۳۹۹/۰۴/۰۲
سه انتقاد مجلس به سیاست ارتباطی
یکی از جدی‌ترین جلسات کاری مجلس جدید با دولت با محور بررسی سیاست‌های ارتباطی برگزار شد. برخی نمایندگان تولید محتوا در فضای مجازی را نگران‌کننده و مخالف اعتقادات عنوان کردند. برخی به روند توسعه اینترنت و نحوه استقرار شبکه ملی ارتباطات نقد داشتند. دست‌آخر برخی نگران خارجی‌های سهامدار استارت‌آپ‌ها بودند. محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات نیز در این جلسه تلاش کرد با ارائه آمار و ارقام از عملکرد وزارتخانه متبوع خود و دولت دفاع کند. او وعده داد، ایران ۱۸ ماهواره تا پایان سال تولید کند.
۱۳۹۹/۰۴/۰۱
خداحافظی تهرانی‌ها با قبض‌های تلفن زیر 16‌هزار تومانی
 [مهناز مهرداد] در روزهای گذشته اخباری مبنی بر افزایش حق اشتراک ماهانه تلفن ثابت منتشر شده و بدین ترتیب تنها هزینه اشتراک ماهانه تلفن ثابت در شهری مانند تهران به هشت‌هزار تومان رسیده است، این امر بدان معناست که دیگر در شهری مانند تهران باید با قبض‌های تلفن کمتر از 16‌هزار تومانی خداحافظی کرد؛ زیرا اگر مشترک حتی هیچ استفاده‌ای از تلفن ثابت نداشته باشد تنها برای حفظ حق اشتراک دو ماهه (مدت زمان صدور قبض یا صورتحساب) ملزم به پرداخت 16‌هزار تومان می‌شود. البته این رقم در روستاها، شهرهای کوچک و سایر کلانشهرهایی غیر از تهران متفاوت است و طبق آنچه در مجمع عمومی شرکت مخابرات ایران در روز شنبه سی‌ویکم خرداد ۱۳۹۹ مصوب شده، حق اشتراک ماهانه مشترکین تلفن ثابت در مناطق …
سرعت اینترنت ایران همچنان پایین تر از میانگین جهان
۱۳۹۹/۰۴/۰۱
سرعت اینترنت ایران همچنان پایین تر از میانگین جهان
متوسط سرعت اینترنت ایران همچنان از میانگین جهانی پایینتر است چنانچه متوسط سرعت اینترنت ثابت ایران در حدود 50مگابیت بر ثانیه با میانگین جهانی فاصله دارد.
سرعت اینترنت موبایل ایران ۱۲ پله صعود کرد
۱۳۹۹/۰۴/۰۱
سرعت اینترنت موبایل ایران ۱۲ پله صعود کرد
متوسط سرعت دانلود اینترنت موبایل در ایران تا ماه می سال جاری میلادی، ۲۸.۸۳ مگابیت‌برثانیه است که رتبه ایران را با ۱۲ پله صعود در مقایسه با ماه مارس سال ۲۰۲۰، به ۶۷ از میان ۱۳۸ کشور رسانده است.
۱۳۹۹/۰۳/۳۱
سهم 88 درصدی کاربران اینترنت موبایل
زمانی کاربران اینترنت ثابت بخش عمده کاربران اینترنت ایران را تشکیل می‌دادند و حالا سهم اینترنت همراه به 88 درصد کل اینترنت کشور رسیده است.
انحصار مخابرات در ارائه VDSL شکسته شد
۱۳۹۹/۰۳/۲۹ / شرکت مخابرات / اینترنت ثابت
انحصار مخابرات در ارائه VDSL شکسته شد
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: انحصار شرکت مخابرات ایران در ارائه خدمات اینترنت ثابت VDSL شکسته شد.
تقویت زیرساخت‌های آنلاین در اولویت نیست
۱۳۹۹/۰۳/۲۷
تقویت زیرساخت‌های آنلاین در اولویت نیست
یاسر سلیمانی  _ مدرس و پژوهشگر رسانه اینکه چرا زیرساخت‌های اینترنت و فضای مجازی در ایران فراهم نیست، مباحث زیادی را دربرمی‌گیرد. ما در این موضوع، با دو چالش مواجهیم؛ یکی اینکه بسترها و زیرساخت‌های استفاده از فضای مجازی را در کشور نداریم یا کم داریم یا به روز نیستند. دیگر اینکه فرهنگ استفاده از این امکانات را نیز فراهم نکرده‌ایم. فضای آنلاین برای درآمدزایی، اشتغال‌زایی و آموزش ظرفیت بسیار گسترده‌ای دارد. ولی بسیاری از مردم درباره آن آگاهی ندارند و استفاده آنها از اینترنت در پیش‌پا‌افتاده‌ترین حالت …
«انحصار» شرکت مخابرات ایران در ارائه‌ی خدمات اینترنت خانگی فیبر نوری و VDSL شکست
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / شرکت مخابرات ایران / اینترنت خانگی
«انحصار» شرکت مخابرات ایران در ارائه‌ی خدمات اینترنت خانگی فیبر نوری و VDSL شکست
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، از شکستن «انحصار» شرکت مخابرات ایران در ارائه‌ی خدمات اینترنت خانگی فیبر نوری و VDSL، خبر داد.
کاهش مشترکان اینترنت ثابت ایران طی یک سال
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / تلفن ثابت
کاهش مشترکان اینترنت ثابت ایران طی یک سال
تعداد مشترکان اینترنت پهن‌باند ثابت تا پایان سال ۱۳۹۸، ۹ میلیون است که نسبت به آمار ۱۰ میلیونی سال ۱۳۹۷، با کاهش مواجه شده است.
۱۳۹۹/۰۳/۲۶
راه‌اندازی سامانه ثبت‌نام غیرحضوری در اینترنت و همراه‌بانک مهر ایران
سرویس دریافت غیرحضوری نام کاربری و رمز عبور برای سامانه‌های اینترنت‌بانک و همراه‌بانک (نت وی) در راستای کاهش مراجعات مشتریان به‌ویژه در این روزهای سخت درگیری با بیماری کرونا، در بانک مهر ایران راه‌اندازی شد. به گزارش روابط‌عمومی بانک مهر ایران، این سرویس‌های غیرحضوری جهت سامانه‌های اینترنت‌بانک و همراه‌بانک از طریق آدرس http://ib.qmb.ir/netway/index قابل دسترسی است.تمامی مشتریان بانک می‌توانند از طریق سرویس‌های مذکور نسبت به دریافت نام کاربری و رمز عبور جهت فعال‌سازی اینترنت‌بانک و همراه‌بانک و همچنین در صورت فراموشی رمز، نسبت به دریافت رمز عبورجدید جهت سامانه‌های مذکور اقدام کنند.شایان ذکر است، عضویت مشتریان در چاپار یعنی فعال بودن سرویس پیامک مشتریان جهت استفاده از سرویس مذکور، در حال حاضر …
۱۳۹۹/۰۳/۲۶
سال جدید تحصیلی و شبکه آموزش و سامانه شاد
صادق پیرزادنیا *- با فراگیر شدن ویروس کرونا در ووهان چین و به تبع آن در کشور عزیزمان ایران هم با تاکید و اخطارهای جدی و مهم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر رعایت اصول بهداشت فردی و عمومی، ماندن در خانه، عدم رفتن به جاهای پرتردد و شلوغ، قطع درست زنجیره انتقال ویروس، رعایت فاصله ۱ و نیم تا ۲ متری افراد از هم درصورت مواجهه رودررو، شستن منظم و درست دست‫ها و خطوط کف دست، انگشت شصت و مچ دست به مدت۲۰ تا ۳۶ ثانیه طبق سفارش سازمان جهانی بهداشت، ضدعفونی دست‫ها با ژل و الکل اتانول و عدم مصرف همتایش متانول «الکل چوب» که صنعتی و به شدت سمی است و قربانیان بسیاری در کشور توامان با کرونا به علت بی‫توجهی و ناآگاهی گرفت به عنوان آموزگاری که سال‫هاست پای تخته سیاه گچ خورده و دود بخاری نفتی به شش‫هایمان …
۱۳۹۹/۰۳/۲۱
رشد 5/ 2 درصدی تعداد کاربران شبکه‌های اجتماعی در ایران
رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات اتاق بازرگانی با بیان اینکه تعداد کاربران شبکه‌های اجتماعی نسبت به سال گذشته 5/ 2 درصد رشد داشته گفت: سرعت اینترنت در ایران نسبت به کشورهای همتراز پایین‌تر است. محمدرضا طلایی در دهمین جلسه کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران با اشاره به شرایط و زیرساخت‌های موجود در بحث اینترنت کشور با توجه به تاکید دولت برای سوق پیدا کردن کشور به سمت دیجیتالی شدن گفت: در ایران از جمعیت حدود ۸۴ میلیون نفری، حدود ۵۹ میلیون کاربر اینترنت وجود دارد که این موضوع می‌تواند یک پتانسیل بسیار جدی برای توسعه فضای مجازی ایجاد کند. وی گفت: در شبکه‌های اجتماعی ایران طبق آمار حدود ۳۳ میلیون کاربر وجود دارد و رشد کاربران ایران به نسبت مدت مشابه در سال ۲۰۱۹ چیزی در حدود 5/ 2 درصد است. این …
۱۳۹۹/۰۳/۲۰
روستاهای کبودرآهنگ به اینترنت پرسرعت همراه اول متصل شد
همراه اول آخرین نسل از فناوری تلفن همراه را به تقاضای بازیگر سرشناس سینمای ایران، در روستای «چارلی» استان همدان پیاده‌سازی کرد. به گزارش اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، چند روز پیش، بعد از آیین افتتاح اتصال ١۵٨٧ روستای کشور به شبکه اینترنت پرسرعت همراه اول، پرویز پرستویی که در اذهان اغلب ایرانیان با عنوان حاج کاظم در فیلم آژانس شیشه‌ای نقش بسته است، در برنامه‌ تلویزیونی باغ رمضان درخواستی از اپراتور اول تلفن همراه مطرح کرد. این بازیگر پرافتخار سینمای ایران در واکنش به توسعه اینترنت پرسرعت همراه اول در دورترین نقاط کشور و سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته برای توسعه و تکمیل شبکه ملی اطلاعات توسط همراه اول، ابراز امیدواری کرد روزی روستای «چارلی» …
بررسی توسعه ۵میلیون پورت اینترنت پرسرعت
۱۳۹۹/۰۳/۲۰ / سازمان تنظیم مقررات رادیویی
بررسی توسعه ۵میلیون پورت اینترنت پرسرعت
جلسه هیات مدیره شرکت مخابرات ایران با حضور مهندس فلاح جوشقانی، معاونت وزیر و رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برگزار شد.
۱۳۹۹/۰۳/۱۹
عـــدد خــبــــر
2.5% رشد کاربران اینترنت در ایران طی یک‌سال گذشته [ایرنا] رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات اتاق بازرگانی گفت: «کاربران ایران نسبت به یک‌سال گذشته رشد ۲.۵‌درصدی داشتند، اما سرعت اینترنت در ایران نسبت به سایر کشورهای هم‌تراز، اندکی پایین است.» محمدرضا طلائی افزود: «در ایران از جمعیت حدود ۸۴‌میلیون نفری در حدود ۵۹‌میلیون کاربر اینترنت وجود دارد که این موضوع یک پتانسیل بسیار جدی را می‌تواند برای توسعه فضای مجازی ایجاد کند. در شبکه‌های اجتماعی ایران هم حدود ۳۳‌میلیون کاربر وجود دارد».
تعداد کاربران اینترنت در یک سال گذشته ۲.۵ درصد افزایش یافت
۱۳۹۹/۰۳/۱۹ / مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی / مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی / محمدرضا طلایی / سازمان فناوری اطلاعات / اتاق بازرگانی تهران
تعداد کاربران اینترنت در یک سال گذشته ۲.۵ درصد افزایش یافت
تهران- ایرنا- رییس کمیسیون فناوری اطلاعات اتاق بازرگانی گفت: کاربران ایران نسبت به یک سال گذشته رشد ۲.۵ درصدی داشتند، اما سرعت اینترنت در ایران نسبت به سایر کشورهای هم‌تراز، اندکی پایین است.
اقدامات مرکزی که ویلموتس را پیشنهاد داد!
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / مارک ویلموتس / تیم ملی فوتبال ایران / مهدی تاج
اقدامات مرکزی که ویلموتس را پیشنهاد داد!
با سرچ دادن نام مرکز فرهنگی ایران و هلند در اینترنت به اطلاعات زیادی درباره آن برنمی خورید اما خبرهای مختلفی درباره برگزاری برنامه‌های فرهنگی در هلند خواهید دید.
۱۳۹۹/۰۳/۱۷
چه کسانی از قاچاق فیلم سود می‌برند؟
بهناز شیربانی‌ماجرای قاچاق فیلم‌های سینمایی به‌ویژه در چند هفته گذشته شکل عجیبی پیدا کرده. حالا سرعت قاچاق و عرضه غیر‌قانونی فیلم‌های روز سینمای ایران به یک ساعت نکشیده، روی کانال‌های تلگرامی و شبکه‌های فارسی‌زبان است و ظاهرا سینماگران را هم از صرافت پیگیری خواسته‌های حداقلی انداخته است. اکران آنلاین فیلم‌های سینمایی در شرایطی که زمان مشخصی برای بازگشایی سینماها اعلام نشده، در‌حال‌حاضر تنها راه عرضه فیلم‌هایی است که مدت‌هاست در صف اکران مانده‌اند؛ اما طبعا در‌این‌میان بسیاری از سینماگران تا زمان نامشخص بازشدن سالن‌های سینما منتظر خواهند ماند تا از بازگشت سرمایه حداقلی ساخت فیلم‌شان مطمئن شوند. با‌این‌حال بعد از گذشت سه ماه از تجربه اکران آنلاین فیلم‌های سینمای ایران در دو پلتفرم عرضه فیلم نماوا …
نصب اولین سایت 5G در ایران تا یک ماه آینده
۱۳۹۹/۰۳/۱۷
نصب اولین سایت 5G در ایران تا یک ماه آینده
به گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، اولین سایت 5G تا چهار هفته دیگر در ایران نصب می‌شود. محمدجواد آذری‌جهرمی سال گذشته درباره اینترنت نسل پنج‌ گفته بود مقدمات پیاده‌سازی 5G در ایران انجام شده است و از اجرایی کردن اولین نسخه 5G و ارائه خدمات اینترنت نسل پنج، به‌عنوان یک مطالبه جدی و نیازمندی کسب‌وکارها در کشور خبر داده بود.
وزیر بهداشت: 90 درصد جمعیت شهرها هنوز به کرونا مبتلا نشده‌اند/برای شرایط ویژه‌تر آماده شویم
۱۳۹۹/۰۳/۱۳
وزیر بهداشت: 90 درصد جمعیت شهرها هنوز به کرونا مبتلا نشده‌اند/برای شرایط ویژه‌تر آماده شویم
آموزش مجازی توانست موثر باشد، اما مگر همه جای ایران مانند تهران است؟ در برخی نقاط دانش آموز به اینترنت و یا موبایل هوشمند دسترسی ندارد.از این رو باید از ظرفیت تابستان که گمان می‌رود ویروس در این فصل به سمت خاموشی حرکت خواهد کرد، استفاده کنیم
بهترین سایت‌های کاریابی ایران برای کارجو و کارفرما
۱۳۹۹/۰۳/۱۲
بهترین سایت‌های کاریابی ایران برای کارجو و کارفرما
هم‌اکنون که این مطلب را می‌خوانید، در فضای وب و اینترنت سایت‌های زیادی روی کار آمده‌اند که در زمینه‌ی کاریابی و استخدام فعالیت می‌کنند. سایت چراغ، نسل جدیدی از پلتفرم‌های استخدامی در ایران است که همواره می‌کوشد تا در زمره‌ی بهترین سایت‌های کاریابی ایران باشد و خدمات منحصر به فردی را به کاربرانش ارائه دهد.
راهنمای خرید مودم باسیم ارزان بازار ایران در سال 99
۱۳۹۹/۰۳/۱۲
راهنمای خرید مودم باسیم ارزان بازار ایران در سال 99
خرید یک دستگاه مودم پله اول برای اتصال به شبکه جهانی اینترنت است. اگر قصد دارید فقط یک دستگاه را به مودم وصل کنید، همچنین فکر می‌کنید امواج وایرلس برای سلامتی شما مضر است و ترجیح می‌دهید به ‌وسیله کابل شبکه به مودم خود متصل شوید نیازی نیست برای مودم‌های با قابلیت بالا هزینه کنید. در این مقاله به معرفی چهار مودم باسیم ارزان موجود در بازار ایران پرداختیم تا با مقایسه قابلیت‌های آن‌ها با کمترین هزینه بهترین انتخاب را داشته باشید.
۱۳۹۹/۰۳/۱۳
وزیر کشور ادعا کرد که در اعتراضات سال گذشته مقابله مسلحانه‌ای با مردم انجام نشده است
تخمین 200نفری کشته‌شدگان آبان 98 براساس سخنان رحمانی‌فضلیوزیر کشور با بیان اینکه دشمن دنبال ایجاد جنگ داخلی و سوری‌سازی ایران را داشت، گفت: همین روزها تعداد کشته‌های آبان اعلام می‌شود.به گزارش ایسنا، عبدالرضا رحمانی‌فضلی شنبه‌شب در برنامه «نگاه یک»، درباره زمان اعلام شدن ویروس کرونا، اظهار کرد: وزیر بهداشت در روز ۳۰ بهمن در دولت گزارش داد که دو مورد کرونا در قم گزارش شده است و ما هم در روز جمعه انتخابات را در پیش‌رو داشتیم. همان روز جلسه‌ای با وزارت بهداشت برگزار کردیم و آنها توصیه‌های از جمله حذف استامپ را مطرح کردند که ما هم آن توصیه‌ها در اجرای انتخابات را رعایت کردیم.وی با اشاره به حوادثی مثل اعتراضات آبان، تحریم‌ها، شهادت سردار سلیمانی و مشکلات اقتصادی پیش از انتخابات، افزود: انتخابات را …
پخش فیلم‌های برگزیده المپیاد فیلم‌سازی در اینترنت
۱۳۹۹/۰۳/۱۱ / فیلم کودک / بنیاد سینمایی فارابی / انجمن سینمای جوانان ایران
پخش فیلم‌های برگزیده المپیاد فیلم‌سازی در اینترنت
تهران- ایرنا- پخش فیلم‌های برگزیده سه دوره المپیاد فیلمسازی نوجوانان ایران در بستر اینترنت آغاز شد.
اظهارات مهم وزیر کشور درباره تعداد کشته شدگان حوادث آبان ماه ۹۸ /وقتی از طریق اینترنت آموزش نظامی می‌دادند، باید اینترنت قطع می‌شد
۱۳۹۹/۰۳/۱۱ / وزارت کشور / عبدالرضا رحمانی فضلی / تجمعات اعتراضی / اعتراضات مردمی به گرانی قیمت بنزین
اظهارات مهم وزیر کشور درباره تعداد کشته شدگان حوادث آبان ماه ۹۸ /وقتی از طریق اینترنت آموزش نظامی می‌دادند، باید اینترنت قطع می‌شد
ایسنا نوشت: وزیر کشور با بیان اینکه دشمن دنبال ایجاد جنگ داخلی و سپری سازی ایران را داشت، گفت: همین روزها تعداد کشته‌های آبان اعلام می‌شود.
۱۳۹۹/۰۳/۱۱
برای اینترنت خوب، سیم‌کارت کدام اپراتور را خریداری کنیم؟
سازمان تنظیم مقررات به صورت فصلی گزارش‌های مختلفی را در زمینه عملکرد اپراتور‌های سیار و ثابت ارایه می‌کند که حاوی اطلاعات بسیار کاملی در بخش‌های مختلف هستند. با کمک این گزارش‌های فصلی می‌توان به مقایسه عملکرد اپراتور‌ها پرداخت و اپراتور مناسب را برای استفاده‌ از خدماتش برگزید. اخیرا نیز گزارش فصل زمستان این سازمان منتشر شده که همانند گذشته حاوی اطلاعات جالبی است.  تا سه ماهه چهارم سال 98 مجموع مشترکان 3G و ۴G همراه اول نزدیک 34 میلیون مشترک بود که از این میزان 12 میلیون مشترک از شبکه 3G و 21 میلیون مشترک از شبکه 4G استفاده می‌کردند. از سوی دیگر ایرانسل با مجموع 31 میلیون مشترک در شبکه‌های 3G و ۴G بوده است. رایتل نیز مجموعا 3 میلیون مشترک …
۱۳۹۹/۰۳/۱۱
ابررایانه «سیمرغ» برای اینترنت اشیا
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر کاربرد ابررایانه «سیمرغ» را مربوط به سرویس‌های حوزه اینترنت اشیا و هوش مصنوعی عنوان کرد و گفت: در صورت تخصیص اعتبار، این پروژه وارد فاز اجرایی می‌شود. احمد معتمدی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، با اشاره به امضای توافق‌نامه میان دانشگاه صنعتی امیرکبیر و پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران برای ساخت «ابررایانه سیمرغ» گفت: جزئیات این پروژه هنوز نهایی نشده و تا زمانی که این توافق‌نامه به قرارداد تبدیل نشود، ابعاد آن مشخص نیست.
تب کرونا و مصرف چشمگیر اینترنت در مازندران
۱۳۹۹/۰۳/۱۰ / استانی-اجتماعی
تب کرونا و مصرف چشمگیر اینترنت در مازندران
با شیوع بیماری کرونا در کشور، اهمیت رعایت نکات بهداشتی دوچندان شده است و کماکان در خانه ماندن مهمترین راه مقابله با کرونا به  شمار می‌رود و با سخت شدن ارتباط حضوری، تقاضا جهت استفاده از شبکه اینترنت افزایش یافت و حفظ کیفیت خدمات اینترنتی یکی از مهمترین وظایف شرکت مخابرات ایران در این روزهای سخت بوده است. 
چرا بامداد امروز اینترنت ایران دچار مشکل شد؟
۱۳۹۹/۰۳/۰۷ / اختلال اینترنت / فناوری
چرا بامداد امروز اینترنت ایران دچار مشکل شد؟
ساعاتی پیش سازمان نت بلاکس از قطعی موقت اینترنت در ایران خبر داد.
از سختی های شرکت در کلاس غیرحضوری تا زمزمه ی برگزاری امتحانات حضوری
۱۳۹۹/۰۳/۰۷ / استانی-علمی و آموزشی / اخبار علمی - هرمزگان / کروناویروس
از سختی های شرکت در کلاس غیرحضوری تا زمزمه ی برگزاری امتحانات حضوری
خبرتعطیلی دانشگاه ها در اوایل اسفندسال۱۳۹۸ از طرفی نگرانی دانشجوها و خانواده هارا تا حدودی از بین برد، اما اقدام بعدی وزارت علوم در خصوص برگزاری کلاس ها به صورت مجازی اضطراب و نگرانی را در میان دانشجویان بالا برد. اگر استفاده از آموزش برخط در سایر کشورها اجرایی و عملی شد علت آن این بوده است که در آن ها دست کم محصّلان مشکلی با اینترنت نداشته اند اما آیا در ایران برقراری آموزش برخط تصمیم درستی بوده است؟ از طرفی امکانات زیرساختی شمال تا جنوب و شرق تا غرب کشورمان یکسان نبوده و از طرف دیگر این یک واقعیت است که نمی توان آموزش را تا زمان نامشخصی متوقف ساخت.
۱۳۹۹/۰۳/۰۷
سیحون همیشه معلم ماند
هوشنگ سیحون جزو معمارانی است که هر چه در معماری پیش رفت و به پختگی بیشتری رسید توجه‌اش به معماری تاریخی ایران بیشتر شد و این امر در کارهای‌شان نیز مشهود  است. مقبره‌ها و یادمان‌هایی که روی قبر بزرگان ادبی و علمی ایران طراحی کرد‌، مهم‌ترین یادگارهای هوشنگ سیحون است. این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که او در دوره‌ای به این مسیر پا گذاشت که جریان عمومی معماری به سمت معماری مدرن پیش می‌رفت و به آنچه به معماری گذشته بود توجهی نمی‌شد. البته معماران دیگری غیر از سیحون هم بودند که به این موضوع توجه نشان دادند اما در نهایت مسیری که او رفت منجر به جریانی شد که بعدها دیگر معماران ایرانی نیز در کارهای‌شان بروز دادند.  اما فراتر از کارهای ارزشمند …
۱۳۹۹/۰۳/۰۶
واگذاری فوری یک میلیون اشتراک اینترنت خانگی ارزان
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از واگذاری فوری یک میلیون اشتراک اینترنت خانگی با اولویت کسانی خبر داد که که «زودتر از طریق سامانه xdslplus ثبت‌نام کنند.» محمدجواد آذری جهرمی در یک پست اینستاگرامی ضمن اشاره به این موضوع که خواسته مردم از وزارت ارتباطات کاهش قیمت اینترنت است اعلام کرد: برای تحقق این درخواست، یک میلیون اشتراک خانگی، در مناطق شهری و روستایی آماده واگذاری است که پس از ثبت‌نام، اشتراک متقاضیان حداکثر در ۴۸ ساعت دایر خواهد شد. به گفته آذری جهرمی «طبیعتا برقراری اشتراک کسانی که سریع‌تر ثبت‌نام کنند در اولویت است اما یک میلیون اشتراک کافی نیست و فاز بعدی در شهریورماه واگذار خواهد شد. اولویت ۴ برابر شدن سرعت برای کسانی است که اینترنت خانگی داشته باشند.» …
۱۳۹۹/۰۳/۰۶
خوب بود، اما کاش بهتر بود
همایون شجریان چهارم خرداد، روز عید فطر کنسرت آنلاین برگزار کرد. این کنسرت با استقبال بالایی روبرو شد. کاربران توییتر فارسی هم درباره این کنسرت واکنش نشان دادند و از اشکالات و محاسن آن نوشتند. آنچه می‌خوانید  منتخبی از این توییت‌هاست. «از دیشب همینجور که دارم دوباره و دوباره کنسرت آنلاین همایون شجریان رو میبینم، برای بار هزارم به خودم میگم چجوری میشه یه آدم اینقدر خوب»، «حالا همه تا دیروز پشت سر همایون شجریان نماز میخوندن ولی الان همه شدن منتقد سر سخت که چرا با ایرانسل همکاری کردی. یا اینوری باشید یا اونوری»، «واقعا نمیتونم دِینی که این مرد بر گردن موسیقی ایران داره رو تو کلمات توصیف کنم. کاش راهی بود برای تشکر از همایون شجریان و صدالبته، محمدرضا شجریان... …
افزایش ۱۱۰ درصدی مصرف اینترنت در سال ۹۸
۱۳۹۹/۰۲/۲۹
افزایش ۱۱۰ درصدی مصرف اینترنت در سال ۹۸
مدیرعامل شرکت مخابرات ایران با اشاره به رشد ۱۵۵ درصدی ترافیک بین‌الملل و رشد ۲۱۰ درصدی ترافیک داخلی،گفت: به‌صورت روزانه، ۱۱۰ درصد افزایش مصرف اینترنت در سال ۹۸ توسط مشتریان مخابرات انجام شده است.
برنامه ریزی برای ایجاد ۵ میلیون خط VDSL با سرعت ۲۵ مگابیت
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / شرکت مخابرات ایران / اینترنت / شبکه ملی اطلاعات / سید مجید صدری
برنامه ریزی برای ایجاد ۵ میلیون خط VDSL با سرعت ۲۵ مگابیت
مدیرعامل شرکت مخابرات ایران گفت: برنامه ریزی برای سرمایه گذاری ۴۳۰۰ میلیارد تومانی در حوزه VDSL در جریان است تا بتوانیم ۵ میلیون پورت اینترنت را با سرعت ۲۵مگابیت در اختیار کاربران بگذاریم.
از پالایش اخبار کرونا تا مذاکره با صداوسیما برای پخش برنامه‌های زنده آموزشی
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / موزه ملی علوم و فناوری / روز جهانی موزه‌ها / همه_باهم_علیه_کرونا / کروناویروس
از پالایش اخبار کرونا تا مذاکره با صداوسیما برای پخش برنامه‌های زنده آموزشی
رئیس موزه ملی علوم و فناوری ایران درباره تصمیم‌گیری این موزه برای مذاکره با صداوسیما گفت: تصمیماتی مبنی بر مذاکره با صداوسیما وجود داشت که اگر امکانش باشد زمانی را در اختیار ما قرار دهند تا برنامه‌های آموزشی را به صورت تلویزیونی نیز ارائه کنیم، چون همه مردم به صورت یکسان به اینترنت دسترسی ندارند. بنابراین لازم است این برنامه‌های آموزشی را وارد تلویزیون کنیم. ان‌شاءالله مذاکراتمان را در این زمینه آغاز می‌کنیم تا اگر زمان مناسبی را در اختیارمان قرار دادند، به صورت زنده برنامه‌های آموزشی را از ساختمان مرکزی موزه پخش کنیم و این می‌تواند در کنار بقیه برنامه‌های آموزشی صداوسیما مفید باشد.
رتبه ۷۱ و ۱۴۱ ایران در اینترنت موبایل و ثابت/ میانگین سرعت جهانی و کشورهای صدرنشین
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / اینترنت / ایران / سنگاپور / کره جنوبی / کاربران اینترنت
رتبه ۷۱ و ۱۴۱ ایران در اینترنت موبایل و ثابت/ میانگین سرعت جهانی و کشورهای صدرنشین
آمار وب سایت «اسپید تست» نشان می دهد سرعت اینترنت موبایل و ثابت برخی کشورهای جهان از جمله ایران در آوریل ارتقا یافته است. سرعت اینترنت موبایل ایران۲۵.۲۴ مگابیت برثانیه بوده است.
۱۳۹۹/۰۲/۲۹
تداوم حیات تجارت سنتی پس از غلبه کرونا و اینترنت
کامل آرخی * - فضای پرتلاطم کسب و کار ایران، بعد از شیوع ویروس کووید19 و درس‫هایی که تغییر روند بازار مصرف‫کنندگان به کسب و کارها داد، موجب تقویت ضرورت برنامه‫ریزی بازاریابی شد. اما نکته‫ای که در میان خیل مقالات و محتواهایی که در این رابطه منتشر می‫شود، بسیار جدی به نظر می‫رسد،ترسی است که در اصناف سنتی نسبت به کسب و کارهای اینترنتی مدرن به وجود آمده است.جمله‫ای که امروز به کرات شنیده می‫شود این است که کسب و کارهای سنتی نابود خواهند شد و دنیای آینده متعلق به کسب و کارهای آنلاین است. فرضیه‫ای ناپخته که به خصوص پس از رشد استارتاپ‫هایی مانند دیجی کالا و اسنپ و غیره در ایران به پا شد و هر سال این گفتمان شتاب گرفت تا اینکه در فضای بحران کرونا، با تغییر ناگهانی فضای بازار و قرنطینه اجباری کسب و کارها، …
ثبت نام ۳۰۰ هزار نفر در تهران برای فعالسازی اینترنت VDSL
۱۳۹۹/۰۲/۲۶
ثبت نام ۳۰۰ هزار نفر در تهران برای فعالسازی اینترنت VDSL
پس از شیوع ویروس کرونا و ضرورت جلوگیری از حضور فیزیکی افراد در مراکز اداری، مجید صدری رئیس شرکت مخابرات ایران در برنامه‌های زنده هفتگی که در صفحه شخصی اینستاگرامی‌اش ترتیب می‌دهد به بررسی وضعیت مخابرات استان‌های مختلف کشور پرداخته و با فعالان این عرصه گفتگو می‌کند.
۱۳۹۹/۰۲/۲۲
مافیای اکران چه کسانی‌ هستند؟
درباره اکران اینترنتی فیلم‌ها یا نمایش فیلم‌ها به صورت آنلاین سال‌هاست در سینمای دنیا بحث می‌شود و گسترش شبکه‌هایی نظیر نت‌فلیکس (که تهیه بعضی از فیلم‌های مهم دنیا را بر عهده دارد و همزمان با اکران، فیلم‌های مربوطه را روی آنتن اینترنت هم می‌برد) این بحث را پیش آورده که شاید به زودی سینماهای سراسر دنیا از شکل کلاسیک خود (که مردم در سالن به تماشای فیلم می‌نشینند) خارج و اشکال دیگری را هم تجربه کنند. وقوع چنین فرضیه‌ای تخیلی به نظر نمی‌آمد چون گسترش تکنولوژی دیجیتال در سال‌های اخیر تبعاتی در پی داشته که لزوما مثبت نبوده است، نمونه آن هم خانه‌نشینی مردم است و اینکه اساسا مردم تنهاتر شده‌اند و با فضای مجازی ارتباط می‌گیرند …
۱۳۹۹/۰۲/۲۲
چند راهکار برای دورکاری
لیلا ضامنی|کسب و کارهای کوچک و متوسط از قربانیان بزرگ شیوع کرونا هستند و دورکاری راهکاری است که این روزها برای جلوگیری از این ضررها تجویز می‌شود. دورکاری نسخه‌ای است که به صورت گسترده در سراسر جهان تجویز شده و در عموم موارد جواب می‌دهد. از اداره کسب و کارها گرفته تا عقد قراردادهای تجاری بین‌المللی، از برگزاری تله-کنفرانس‌های علمی، سیاسی و اقتصادی گرفته تا کلاس‌های درس، از آموزش از راه دور تا جلسات تصمیم‌گیری هیات مدیره همگی در بستر اینترنت و با سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای نوین قابل انجام است. «علی قربانخانی» مشاور و مدرس مدیریت کسب و کار و تجارت بین‌الملل، مدرس سازمان مدیریت صنعتی، مرکز تحقیقات و توسعه صنعتی ایران و مدرس مرکز آموزش …
صداوسیما: باندهای فرکانسی بحث امنیت ملی است
۱۳۹۹/۰۲/۲۲
صداوسیما: باندهای فرکانسی بحث امنیت ملی است
چند ماهی است بحث توسعه اینترنت در ایران به آزادسازی فرکانس‌های مورد نیاز برای این توسعه که در اختیار صداوسیماست گره خورده است. در تازه‌ترین اظهارنظرات امیر حسن نافذ مدیر کل نظارت و طیف فرکانس صداوسیما در گفت‌وگویی با خبرگزاری مهر به برخی موارد مورد مناقشه در این زمینه پاسخ داده است که خلاصه‌ای از آن را می‌خوانید:
۱۳۹۹/۰۲/۲۱
سرعت اینترنت، معضل نابغه‌های شطرنج
[شهروند] در روزهای کرونایی جهان، یکی از تنها رشته‌هایی که به شکل جدیدی همچنان مسابقاتش در جریان است، شطرنج محسوب می‌شود. تمامی قهرمانان شطرنج جهان برای حضور در تورنمنت‌های آنلاین اعلام آمادگی کردند و تاکنون مسابقات زیادی با هیجانی قابل قبول برگزار شده است. سارا خادم‌الشریعه، یکی از نوابغ شطرنج ایران در بخش زنان که مدتی به خاطر اختلاف با رئیس سابق فدراسیون از تیم‌ملی دور شده بود، حالا تصمیم به بازگشت گرفته و می‌خواهد در چند تورنمنت سطح بالای شطرنج جهان شرکت کند. این قهرمان شطرنج ایران که سابقه قهرمانی در جهان را هم دارد، درباره دعوت فیده در مسابقات آنلاین برق‌آسا شرکت می‌کند و می‌گوید: «اینکه بعد از بازگشت دوباره به تیم‌ملی به حضور در مسابقات …
۱۳۹۹/۰۲/۲۲
خادم‌الشریعه: مشکلم برای مسابقات آنلاین، اینترنت است!
استاد بزرگ شطرنج بانوان ایران که پس از چندماه دوری تصمیم به بازگشت دوباره به تیم ملی گرفته در مورد آنچه باعث کناره‌گیری‌اش شد و برنامه پیش روی خود توضیح داد.
تصمیمی برای تغییر تابعیت نداشتم/ برای مسابقات دغدغه اینترنت دارم!
۱۳۹۹/۰۲/۲۱ / سارا خادم الشریعه / شطرنج / فدراسیون جهانی شطرنج / اینترنت
تصمیمی برای تغییر تابعیت نداشتم/ برای مسابقات دغدغه اینترنت دارم!
استاد بزرگ شطرنج بانوان ایران که پس از چندماه دوری تصمیم به بازگشت دوباره به تیم ملی گرفته در مورد آنچه باعث کناره‌گیری‌اش شد و برنامه پیش روی خود توضیح داد.
پدیده عصر کرونا
۱۳۹۹/۰۲/۲۱
پدیده عصر کرونا
پس از اعلام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر تعطیلی سالن‌های تئاتر، همه خیال می‌کردند کرونا مهمانی است مخصوص ایام پیشانوروز، روزهایی که همه درگیر و‌دار خرید عید بودند و کسی خیال نمی‌کرد تمام آن لذت‌های نوروزی یک‌باره رنگ درد به خود می‌گیرد. نمایش‌های کمدی به شکم خود صابون زده بودند که از شادخواهی مردم منتفع شوند و در قبال استقبال عموم، دو ساعت هیجان و سرگرمی دراماتیک به بیننده عرضه کنند؛ اما داستان به شکل دیگری روایت شد. کرونا برای ماندن آمده بود و سالن‌های تئاتر کماکان در تعطیلی بهاری آلوده به کرونا به سر می‌برند؛ اما تئاتر هنر زنده است و می‌تواند در اشکال مختلفی ظهور کند. نمونه ساده و معمولش فیلم‌تئاتر است. همراه با گروه‌های …
۱۳۹۹/۰۲/۲۱
سرعت اینترنت هنوز به قبل کرونا نرسیده است
به گفته رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، با شیوع کرونا و افزایش مصرف اینترنت در کشور، میانگین سرعت اینترنت موبایل که پیش از این حدود ۱۱ مگابیت‌برثانیه بود، به پنج مگابیت‌برثانیه رسید و اکنون با اقداماتی که انجام شده به حدود ۹مگابیت‌برثانیه رسیده که هنوز هم به سرعت قبل نرسیده است. سرعت اینترنت از مواردی است که همواره برای کاربران دغدغه بوده و یکی از فاکتورهای کیفی خدمات اینترنتی محسوب می‌شود. طبق آمار وب‌سایت Speedtest که شاخص‌های جهانی اینترنت را در کشورها بررسی می‌کند، در ماه ژانویه سال ۲۰۲۰، اینترنت موبایل ایران با متوسط سرعت دانلود 53/ 27 مگابیت‌برثانیه در رتبه ۷۰ قرار داشت، همچنین در بخش اینترنت پهن‌باند ثابت نیز ایران با متوسط سرعت دانلود 41/ 18 مگابیت‌برثانیه، جایگاه ۱۲۲ جهانی …
نقشه ماهواره‌ای شدت زلزله تهران
۱۳۹۹/۰۲/۱۹ / زلزله / اخبارزلزله / زلزله تهران / زمین لرزه / اخبار حوادث / حوادث / نقشه / پرتال سازمان زمین شناسی ایالات متحده / USGS / سازمان فضایی ایران
نقشه ماهواره‌ای شدت زلزله تهران
سازمان فضایی ایران نقشه ماهواره‌ای شدت لرزه حس شده از زلزله ۵.۱ ریشتری بامداد جمعه تهران را منتشر کرد. این نقشه، شدت لرزه را بر اساس اطلاعات ثبت شده از منابع جمع سپاری در اینترنت و USGS نشان می‌دهد.
سکانس ناتمام فرکانس‌های بی‌استفاده
۱۳۹۹/۰۲/۱۷
سکانس ناتمام فرکانس‌های بی‌استفاده
وزیر ارتباطات چندی پیش خاطرنشان کرد تا زمانی که باند فرکانسی ۷۰۰ و ۸۰۰ در اختیار صدا و سیما است ظرفیت شبکه و در نتیجه سرعت اینترنت افزایش نمی‌یابد. شیوع کرونا و تعطیلی اکثر کسب و کار‌ها همچنین الزام دانشجویان و دانش‌آموزان به شرکت در کلاس‌های آنلاین باعث افزایش مصرف اینترنت در ایران شد. از سوی دیگر نیاز به اتخاذ تدابیری برای سرگرم شدن افراد در خانه و جلوگیری از خروج آنها، کند بودن سرعت اینترنت در ایران را بیش از پیش به معرض نمایش گذاشت. همین امر سبب افزایش انتقادات از صدا و سیما شد.
۱۳۹۹/۰۲/۱۶
ایران؛ چالش مقابله با کرونا و اقدامات ضدحقوق بشری امریکا
«کووید-19» نه‌تنها همه وجوه زندگی فردی و اجتماعی را تحت‌تاثیر قرار داده و مدتی است تمام برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت دولت‌ها بر مدار آن می‌چرخد، سبک و سیاق تعامل‌ها و ارتباطات را نیز دستخوش تغییر و تحول کرده است. فرقی ندارد یک معاشرت معمول روزانه باشد یا یک تعامل دیپلماتیک؛ این روزها کروناست که برای هر ارتباطی قانون جدید  وضع می‌کند.  شیوع این بیماری دیپلماسی را نیز به مجاری مجازی برده‌، چه آنکه در هفته‌های اخیر رییس‌جمهوری با بسیاری از مقامات بلندپایه کشورهای مختلف به ‌صورت تلفنی گفت‌وگو کرد و از مدیریت این بحران سلامت تا شرایط تحریمی ایران و باقی مسائل  روز گفت.  اما این بیماری فراگیر که تقریبا …
ویدئو/ گوشه‌ای از تلاش معلمان در روزهای کرونایی
۱۳۹۹/۰۲/۱۵
ویدئو/ گوشه‌ای از تلاش معلمان در روزهای کرونایی
از اواخر بهمن سال ۹۸، با همه‌گیری ویروس کرونا تمام مدارس ایران تعطیل شده‌اند. از آن زمان یکی از مهمترین ابزار برای ادامه آموزش‌ها به دانش‌آموزان، استفاده از ابزارهای فضای مجازی و اینترنت است.
۱۳۹۹/۰۲/۱۴
کرونا و روز جهانی آسم
مصطفی معین؛ رییس انجمن آسم و آلرژی ایران و ریاست شورای عالی نظام پزشکی، به مناسبت روز جهانی آسم (در دوره پاندمی کرونا) با صدور پیامی به اهمیت توجه به اندام ریه در بدن انسان پرداخته است. او در این پیام تاکید کرده است: سالگرد روز جهانی آسم در سال ۱۳۹۹ با پاندمی کرونا همراه شده است که اندام ریه انسان را به عنوان اصلی‌ترین هدف مورد تهاجم و آسیب‌زایی قرار می‌دهد. هرچند با پیشرفت‌های پرشتاب علوم پزشکی و فناوری‌های تشخیصی- درمانی از جمله تولید واکسن‌ها و آنتی‌بیوتیک‌ها و تجهیزات آزمایشگاهی و بیمارستانی، شیوع و تلفات عفونت‌های حاد طی یکصد سال گذشته به تدریج کاهش یافت و ریشه کن شد، اما پاندمی کنونی نشان از آغاز چالش‌های بزرگ جامعه بشری با همه‌گیری‌های  ویروسی …
۱۳۹۹/۰۲/۱۴
اقتصاد مطبوعات در دنیا و ایران
شیوه ارایه برخی فعالیت‌ها با گذشت زمان جدید می‌شود اما این نمی‌تواند مانع کسب درآمد خبرنگاران شود. مساله این است که الان هزینه تولید بالا رفته است؛ یعنی اگر روزنامه‌ای دوهزار تومان گران شد، مردم عملا تیتر را نگاه می‌کنند و می‌روند. البته استفاده از روزنامه کاغذی هیچ‌وقت منسوخ نمی‌شود؛ چون به هرحال افرادی هستند که امکان استفاده از اینترنت یا دانش استفاده از اینترنت را ندارند و کسانی که از روی علاقه یا عادت نسخه کاغذی را ترجیح می‌دهند. باید توجه داشت که با توسعه روزنامه‌های آنلاین هزینه تولید پایین می‌آید؛ یعنی نشر روزنامه‌های آنلاین به اندازه روزنامه‌های کاغذی هزینه‌بر نخواهد بود و به این شکل مشکل کاغذ حل می‌شود اما برای …
۱۳۹۹/۰۲/۱۴
با افزایش ساعات کار کودکان و نوجوانان با گوشی‌های هوشمند کارشناسان نسبت به خطرات پیش روی آنها بیمناکند
معتادانِ مجازی زهرا داستانیاز زمانی که اینترنت و گوشی‌های هوشمند در نبود مدارس و کلاس‌های درس پای ثابت آموزش کودکان و نوجوانان را به خود اختصاص داده، زمان استفاده از گوشی‌های هوشمند‌ و وقت‌گذرانی در اینترنت و فضاهای مجازی بیشتر شده و حتی به شمار کاربران برخی از شبکه‌های اجتماعی افزوده است. طبق اعلام فیس‌بوک، تعداد کاربران این شبکه اجتماعی در بحران کرونا و قرنطینه رکورد جدیدی را ثبت کرده و با رشدی ۱۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۲.۶ میلیارد کاربر در ماه رسیده است. افزایش آمار کاربران شبکه‌های اجتماعی اما بسیاری را نگران از تبعات این همنشینی با شبکه‌های اجتماعی و اینترنتی کرده و از جمله آن جرایم سایبری و اعتیاد به فضای مجازی است که بسیاری ترک آن را سخت‌تر از ترک مواد مخدر می‌دانند.«فضای …
۱۳۹۹/۰۲/۱۳
فرصت جهش صادراتی
در حال حاضر کشورهای روسیه - بلاروس - قزاقستان- ارمنستان و قرقیزستان عضو این اتحادیه گمرکی هستند و کشورهای گرجستان، ازبکستان، مولداوی، اوکراین، پاکستان، ترکیه، چین‌ و ویتنام از درخواست‌کنندگان برای عضویت هستند این توافقنامه تجارت خارجی فرصتی است که باید به‌خوبی از آن استفاده کرد زیرا: 3.2 درصد تولید ناخالص داخلی جهان، 3.7 درصد تولید صنعتی جهان، 3.7 درصد از صادرات جهان و 2.3 درصد از واردات جهان متعلق به اوراسیا است. اوراسیا از نظر استخراج نفت، جایگاه اول دنیا و 14.6 درصد تولید جهانی را در اختیار دارد. در استخراج گاز، جایگاه دوم دنیا و 18.4 درصد تولید جهانی و در انرژی برق، جایگاه چهارم دنیا و 5.1 درصد تولید جهانی را در اختیار گرفته است. از نظر صنعتی نیز با 4.5 درصد تولید جهانی تولید …
۱۳۹۹/۰۲/۱۳
ملاحظاتی بر نمایش مجازی آثار تاریخی
شیوع ویروس کرونا در برخی موارد شبیه عدویی بوده که سبب خیر شده است. این بیماری اگرچه سخت‌ترین آسیب‌ها را به گردشگری ایران و جهان وارد آورده، اما در عین حال باعث شده توجه‌ها به سفرهای مجازی جلب شود؛ گونه‌ای از تورهای آنلاین گردشگری و گشت در اماکن تاریخی که اگرچه در ایران بسیار نوپاست، اما در جهان و به ویژه اروپا از سال‌ها قبل به دوستداران تاریخی و سفر ارایه می‌شود. در ایران هم چند روز پیش معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از آغاز طرحی با عنوان «۱۱ هزار کیلومتر مسیر در خانه» خبر داد که به موجب آن و با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و یک شرکت گردشگری کشور از روز 8اردیبهشت هر روز، یکی از ۲۴ اثر تاریخی ایران که ثبت جهانی …
تلاش بی حاصل مخالفین
۱۳۹۹/۰۲/۱۱
تلاش بی حاصل مخالفین
با شیوع ویروس کرونا و درخواست‌ها برای در خانه ماندن، اهمیت اینترنت و شبکه های اجتماعی بیش از پیش برای جامعه روشن شده است. در واقع به نظر می‌رسد آنچه باید بیش از پیش مورد توجه جامعه مدنی ایران قرار گیرد، تضمین و تثبیت چرخه گردش آزاد اطلاعات است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •