شنبه, ۱۶ فروردین, ۱۳۹۹ / 4 April, 2020
شهر خلاق
دیپلماسی شهری و فرهنگی از ویژگی‌های شهرهای خلاق است
دیپلماسی شهری و فرهنگی از ویژگی‌های شهرهای خلاق است
معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری سنندج، با اشاره به اینکه یکی از ویژگی‌های شهرهای خلاق، دیپلماسی شهری و فرهنگی است، گفت: ما زمانی کە بە شبکە شهرهای خلاق دنیا ملحق شدیم، پذیرفتیم آن چە داریم باید با دنیا بە اشتراک بگذاریم.
۱۳۹۹/۰۱/۰۸ / «سنندج»، «شهر خلاق موسیقی»
روی خط سینما
  پنجاه‌ویکمین دوره جشنواره بین‌المللی «ویزیون دورئل» از چهارم تا دوازدهم اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹ در شهر نیون سوئیس برگزار می‌شود و فیلم مستند «پروژه ازدواج» در بخش غیررقابتی «عرض‌های جغرافیایی» این رویداد معتبر اروپایی به نمایش درمی‌آید. هدف از برگزاری این بخش، نمایش فیلم‌های مستند خلاق و روز دنیاست.
۱۳۹۸/۱۲/۲۲
کرونا معرفی شهرهای خلاق فرهنگ و هنر را به تعویق انداخت
مراسم پایانی معرفی شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر به تعویق افتاد. به گزارش ایسنا، مراسم پایانی این رویداد که قرار بود اسفندماه برگزار شود، برای حفظ سلامت شهروندان و با توجه به تاکید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر اولویت سلامت جامعه در وضعیت کنونی منتفی شد. زمان برگزاری مراسم پایانی این رویداد سال ۱۳۹۸ اعلام خواهد شد.به گفته ابراهیم حیدری، دبیر شهرهای خلاق و فرهنگ و هنر، داوری مرحله اولیه‌ این رویداد بهمن‌ماه انجام شده است. در نخستین دوره برنامه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر، ۳۷۰ شهر مشارکت داشتند.فراخوان این رویداد نیمه تیرماه سال ۱۳۹۸ در ۹ حوزه فرهنگ و هنر منتشر شد. مجموعا ۲۴۰۰ ساعت کارگاه آموزشی برنامه‌ریزی فرهنگی برای ۱۲۰۰ نفر در سی و یک مرکز استان کشور با حضور سه نماینده از هر شهر برگزار شد. با آموزش …
۱۳۹۸/۱۲/۱۶
داوری ۲۷۰  شهر خلاق فرهنگ و هنر آغاز شد
داوری ۲۷۰ شهر خلاق فرهنگ و هنر آغاز شد
مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی‎های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از آغاز داوری‎های نخستین دوره برنامه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر خبر داد.
۱۳۹۸/۱۲/۰۱ / سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور / کمیسیون ملی یونسکو / ابراهیم حیدری
توسعه خلاقانه گردشگری و صنایع دستی در شب های فرهنگی نصف جهان در تبریز
بهروز راعی : مایه فخر ایران و جهان با پیوندهایی عمیق که تاریخ دو شهر را به هم گره زده است؛ اصفهان و تبریز، دو خواهرخوانده، دو کلانشهر که یکی را نیمه جهانش خوانند و دیگری را شهر اولین‌ها؛ و این نام چقدر بامسماتر می‌شود وقتی شمارش معکوس میزبانی تبریزی‌ها از نخستین برنامه شب‌های فرهنگی اصفهان از حالا آغاز شده است.بزم هنر و فرهنگ؛ گردهمایی نور و رنگ، موسیقی و نمایش، ادبیات و سینما، صنایع‌دستی و هنرهای تجسمی، به افتخار اصفهان و به میزبانی میهمان‌نوازانه تبریزی‌ها که قرار است گرما را به رگ شب‌های سرد و برفی زمستان تبریز بریزد.نخستین برنامه شب‌های فرهنگی اصفهان با چشم‌انداز اقامه گفت‌وگومندی بر اساس توسعه صنایع خلاق و گردشگری از ساعت 15 تا 21 روز پنجشنبه 24 بهمن ماه به همت معاونت فرهنگی شهرداری اصفهان …
۱۳۹۸/۱۱/۲۸
پایتخت به دست جوانان خلاق بهاری می شود
پایتخت به دست جوانان خلاق بهاری می شود
کارشناسان سازمان زیباسازی در سالهای اخیر برای شاداب سازی شهر تهران، دست همکاری به سوی هنرمندان رشته های مختلف هنری دراز کرده اند که نمونه این جلب مشارکت، گردهمایی ۲۱۰ هنرمند هنرهای تجسمی در خانه اتحادیه است. این اقدام از سوی اساتیدی چون «بهمن عبدی» استاد کاریکاتور و «بهرام کلهرنیا» استاد گرافیک، مورد استقبال و تقدیر قرار گرفته است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۰
معرفی رفسنجان به‌عنوان «شهر خلاق ایران در ترویج کتاب‌خوانی»
معرفی رفسنجان به‌عنوان «شهر خلاق ایران در ترویج کتاب‌خوانی»
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان گفت: در ششمین دوره انتخاب پایتخت کتاب ایران، رفسنجان به‌عنوان شهر خلاق ایران در ترویج کتابخوانی معرفی شد.
۱۳۹۸/۱۱/۱۹ / کتابخوانی / پایتخت کتاب ایران / اخبار فرهنگی و هنری - کرمان / استانی-فرهنگی و هنری
معرفی ششمین پایتخت کتاب ایران
ایرنا - تهران - ششمین آئین انتخاب پایتخت کتاب ایران، که با حضور سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سالن همایش‌های کتابخانه ملی برگزار شد، شیراز از میان حدود 170 شهر به عنوان پایتخت کتاب ایران انتخاب شد، شهر اوز، بم، رفسنجان و شهر ری به عنوان شهرهای خلاق معرفی شدند، همچنین 10 روستا به عنوان روستاهای دوستدار کتاب ایران معرفی شدند.
۱۳۹۸/۱۱/۱۹ / کتاب
«6+2» شاخص شهرهای توریست‌زا
«6+2» شاخص شهرهای توریست‌زا
مدیران چهار شهر خلاق اصفهان، سنندج، رشت و بندرعباس با حضور در گردهمایی فعالان توریستی، 8 شاخص و پیش‌شرط تبدیل شدن به یک شهر خلاق را مورد ارزیابی قرار دادند.
۱۳۹۸/۱۱/۱۴
اقدام خودسرانه برخی شهرها برای ثبت شهر خلاق/راه یونسکو را بروید
اقدام خودسرانه برخی شهرها برای ثبت شهر خلاق/راه یونسکو را بروید
معاون کمیسیون ملی یونسکو گفت: ۴ شهر ایران به عنوان شهر خلاق ثبت شده اند ولی ۱۳ شهر مجزا درخواست داده اند درحالی که یونسکو آنها را نپذیرفته واعلام کرده باید از طریق کمیسیون ملی اقدام کنند.
۱۳۹۸/۱۱/۱۳ / گردشگری / کمیسیون ملی یونسکو / یونسکو
ثبت جهانی شهرهای خلاق، رونق گردشگری به همراه نداشت
ثبت جهانی شهرهای خلاق، رونق گردشگری به همراه نداشت
مدیر کمیته آموزش کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی گفت: اگرچه ثبت جهانی شهرهای خلاق از سال ۲۰۱۵ با ثبت دو شهر اصفهان و رشت شروع شد اما تا کنون به توسعه گردشگری در این شهرها دست پیدا نکردیم.
۱۳۹۸/۱۱/۱۳ / گردشگری / سنندج / اصفهان
موزه صنایع‌دستی، لازمۀ شهر خلاق اصفهان
موزه صنایع‌دستی، لازمۀ شهر خلاق اصفهان
رئیس شورای هماهنگی سازمان‌های غیردولتی میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور گفت: اصفهان به‌عنوان شهر خلاق صنایع‌دستی در جهان شناخته‌شده و ضروری است که موزه صنایع‌دستی نیز داشته باشد.
۱۳۹۸/۱۱/۰۳ / استانی-فرهنگی و هنری / صنایع‌دستی / شهر خلاق / موزه
زنان سرپرست خانوار چقدر «گیل بانو» را می شناسند؟
زنان سرپرست خانوار چقدر «گیل بانو» را می شناسند؟
سایت یونسکو در بولتنی ویژه با عنوان «نواهای شهر» نگاهی به طرح ها و ایده های ابتکاری، جذاب و جالب توجه شبکه شهرهای خلاق افکنده و از پروژه «گیل بانو» که سال گذشته در رشت، شهر خلاق خوراک آغاز به کار کرده، هم در این گزارش نام برده است.
۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / استانی-اجتماعی / شهر خلاق / زنان سرپرست خانوار / رشت / کارآفرینی
سفر به اصفهان؛ شهر ثبت شده در شبکه خلاق یونسکو
سفر به اصفهان؛ شهر ثبت شده در شبکه خلاق یونسکو
اگر تا چندین سال پیش مردم اصفهان را با همان توصیف قدیمیِ اصفهان، نصف جهان می‌شناختند، حالا توصیف جدیدتری از اصفهان ارائه شده‌ که به خوبی بیان‌گر اهمیت این شهر مهم ایران است.
۱۳۹۸/۱۰/۳۰ / یونسکو / میدان نقش‌جهان / اصفهان
فرصتی که طبیعت به ما داد
برفی که دیروز در تهران بارید، به واقع فرصتی بود برای شادشدن شهر و تجربه «زندگی» در اوج روزهایی که خبرهای تلخی را شنیده بودیم و در کشاکش مشکلاتی که تهران و تهرانی‌ها با آن دست به گریبان هستند. شادی محسوسی که همه در آن سهیم بودند و ثابت کرد که یک برف ساده چقدر می‌تواند روح زندگی را در رگ‌های شهر تزریق کند. بارها گفته‌ایم که بزرگ‌ترین دارایی پایتخت، «طبیعت» آن است که متاسفانه از این ظرفیت، کمتر استفاده شده است. درحالی که تهران شهری است 4 فصل با رنگ‌های خدادادی و طبیعی که طبیعت آن را برای شهروندانش به یادگار گذاشته است. فرصتی بی‌نظیر برای عکاسان صاحب‌ذوق و هنرمندان خلاق تا در کنار مشکلات تهران، زیبایی‌هایش را نیز از دریچه لنزهای …
۱۳۹۸/۱۰/۳۰
غیبت کیهان کلهر در مراسم دریافت جایزه گلوبال فست
جایزه گلوبال فست‌ سال ۲۰۲۰ در بخش هنرمند ‌سال به کیهان کلهر آهنگساز و نوازنده سه‌تار و کمانچه رسید اما مراسم اهدای جایزه بدون حضور این موزیسین ایرانی برگزار شد. در صفحه اینستاگرام کیهان کلهر هم در این متن به نقل از برگزارکنندگان این جایزه منتشر شده است: «ما مفتخریم از سه هنرمند برتر در جشنواره جهانی فست ۲۰۲۰ تقدیر به عمل آوریم؛ کیهان کلهر، تام اشنابل و لیزا استنفورد برای مشارکت‌های منحصر‌به‌فرد، چشمگیر و انگیزشی شما در عرصه هنر از شما سپاسگزاریم. گلوبال فست باور دارد که موسیقی می‌تواند یک محرکه‌ به سوی جامعه‌ای باشد که تنوع فرهنگی را به‌عنوان منبع وحدت ارزش‌گذاری می‌کند. با انتقال موسیقی بین‌المللی به مرکز هنرهای نمایشی، گلوبال …
۱۳۹۸/۱۰/۲۷
ابتکار جالب آرایشگر برای بالابردن اعتماد به نفس کودکان
یک آرایشگر آمریکایی برای بالا بردن اعتماد به نفس کودکان هنگام آرایش، آنها را مجبور می‌کند با صدای بلند کتاب بخوانند.یک آرایشگر سیاه پوست در شهر پنسیلوانیا آمریکا برای بالا بردن اعتماد به نفس مشتریان کودک و نوجوان خود دست به ابتکار جدیدی زده است. این آرایشگر خلاق به مشتریان کم سن و سال خود پیشنهاد می‌دهد در حین کوتاه شدن موهایشان با صدای بلند چند صفحه‌ای کتاب بخوانند و در ازای اینکار ۳ دلار بگیرند. او معتقد است ۷۵ درصد از افراد بزرگسال دارای اعتماد به نفس کافی نیستند و از سخنرانی و صحبت در عموم می‌هراسند؛ بنابراین به کودکان این جسارت را می‌دهد تا مقابل دیگر مشتریان، بلندبلند کتاب بخوانند تا اعتماد به نفسشان بالا رود. کتاب‌هایی که در آرایشگاه قرار دارد اغلب کودکانه و از خیریه‌ها دریافت شده است.
۱۳۹۸/۱۰/۱۹
بندرعباس « شهر خلاق یونسکو »
بندرعباس چندی قبل به عنوان «شهر خلاق صنایع دستی» از سوی یونسکو انتخاب شد و اکنون به فاصله کمی از آن، نمایشگاه بزرگ صنایع دستی کشور با حضور ۳۱ استان به میزبانی این شهر برپا شده است. این نمایشگاه از ۸ دی ماه تا ۱۳ دی ماه از ساعت ۱۶ تا ۲۲ میزبان حضور مردم و علاقمندان است. هنرمندان ۳۱ استان کشور در قالب ۱۱۷ غرفه در این نمایشگاه آثار خود را در معرض دید عموم قرار داده‌اند./فارس-محمدرسول مرادی
۱۳۹۸/۱۰/۱۱
فرصت‌های بی‌بدیل برای بندرعباس و سنندج
فرصت‌های بی‌بدیل برای بندرعباس و سنندج
پیوستن شهر بندرعباس به شبکه شهرهای خلاق سازمان جهانی یونسکو و پلاک‌کوبی و ثبت آن به‌عنوان شهر خلاق جهانی، فرصتی است تا ظرفیت‌ها و مزیت‌های زیست خلاقانه فرهنگی، اجتماعی و هنری در این شهرمورد بررسی و بازنگری قرار گیرد و در نتیجه این واکاوی رهیافت‌های توسعه این ظرفیت‌ها و بالفعل کردن آنها در دستور کار مدیران منطقه‌ای و کشوری قرار گیرد.
۱۳۹۸/۱۰/۱۱
انسانی که خلاق نباشد،خلیفة ا...  نیست
انسانی که خلاق نباشد،خلیفة ا... نیست
محمدرضا اصلانی را باید یکی از میان‌رشته‌ای‌ترین هنرمندان و ادیبان کشورمان دانست. او که متولد سال 1322 هجری خورشیدی در شهر رشت است، با نگاه نو و تازه‌ای که داشت، به سرعت به یکی از موثران و فعالان موج نو شعر ایران در دهه چهل تبدیل شد.
۱۳۹۸/۱۰/۰۸
یلدای هنری
فاطمه امین‌الرعایادر این روزهای سرد پاییزی یکی از مکان‌هایی که می‌توان در آنها دیدارها را تازه کرد، گالری‌های هنری است. با این گعده‌های فرهنگی می‌توان رونقی هم به نمایشگاه‌های شهر داد و روح را با آثار هنری جلا بخشید.در هفته آتی بیش از 30 نمایشگاه هنری در تهران فعالیت خواهند کرد. در بررسی نمایشگاه‌های هنری این هفته نگاهی به برخی از این رویدادها خواهیم داشت.نمایشگاه گروهی چاپ‏دستی با گردآوری الهه مقدمی تحت عنوان «چاویک» از 29 آذر در نگارخانه «والی» کار خود را آغاز خواهد کرد. در بیانیه این نمایشگاه آمده است: «از ویژگی‌های هنر در عرصه معاصر، تنیدگی مدیوم‌های متفاوت برای بروز خلاق آن چیزی است که ویژگی انسان معاصر است. در این نمایشگاه مدیوم چاپ‌دستی به هر یک از ما کمک می‌کند که بیشتر به خود منشوری‌مان …
۱۳۹۸/۰۹/۲۹
موسیقی، شاخص همکاری ویژه بین اتریش و سنندج است
موسیقی، شاخص همکاری ویژه بین اتریش و سنندج است
سنندج - ایرنا - رایزن بازرگانی سفارت اتریش در تهران گفت: با توجه به اینکه سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی توسط یونسکو انتخاب شده است موسیقی این شهر می‌تواند شاخص ویژه همکاری بین طرفین باشد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / کردستان / سنندج / سفیر اتریش در ایران / موسیقی
سنندج پایتخت نوروز در ایران می شود
سنندج پایتخت نوروز در ایران می شود
شهردار سنندج، با اشاره به اینکه به دنبال این هستیم که سنندج پایتخت نوروز در ایران و قسمتی از آسیا شود، گفت: در دو سال گذشته نوروزهای متفاوتی در استادیوم ۲۵ هزار نفری شهر سنندج برگزار شده است.
۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / «سنندج»، «شهر خلاق موسیقی» / استانی-فرهنگی و هنری
نشست چهار شهر خلاق یونسکوی ایران برگزار می شود
نشست چهار شهر خلاق یونسکوی ایران برگزار می شود
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران گفت: نشست چهار شهر خلاق یونسکوی ایران در رشت، اصفهان، بندرعباس و سنندج برگزار می شود.
۱۳۹۸/۰۹/۱۹ / استانی-اجتماعی / شهرداری / گردشگری خوراک
تهران دو سال است که در بین ۵۰ شهر خلاق دنیا است
تهران دو سال است که در بین ۵۰ شهر خلاق دنیا است
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به پیشرفت‌های تهران در حوزه نوآوری گفت: تهران دو سال است که در بین ۵۰ شهر خلاق دنیا است.
۱۳۹۸/۰۹/۱۸
باید فکر بنیادین برای نجات فرش دستباف ایران اندیشید
باید فکر بنیادین برای نجات فرش دستباف ایران اندیشید
اصفهان- ایرنا- مشاور ارشد سازمان بین‌المللی یونسکو در ایران گفت: باید فکر بنیادین برای نجات فرش دستباف به عنوان هنر اصیل ایرانی و بخشی از میراث جهانی اندیشید چرا که صنایع دستی نفسی صادراتی دارد و در داخل نمی‌تواند دوام بیاورد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۴ / فرش / شهر خلاق / صادرات / صنایع دستی / اصفهان
با روند کنونی باید فاتحه صنایع داخلی را خواند
با روند کنونی باید فاتحه صنایع داخلی را خواند
مشاور یونسکو در ایران گفت: اصفهان دارای برند شهر خلاق است که به دنبال خود فرصت هایی ایجاد می کند، اما ما هستیم که باید فرصت مداری کنیم، درحالیکه با روندی که در پیش گرفته ایم باید فاتحه صنایع داخلی را خواند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۴ / استانی-اقتصادی / صنایع‌دستی / فرش دستباف
مهلت دریافت ایده‌ها در شبکه شهر خلاق رو به پایان است
مهلت دریافت ایده‌ها در شبکه شهر خلاق رو به پایان است
ایلنا: مهلت ارسال طرح‌ها و ایده‌ها به شبکه‌ شهر‌‌های خلاق فرهنگ و هنر، ۲۵ آذرماه به پایان می‌رسد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۳ / شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر / مهلت دریافت ایده‌ها در شبکه شهر خلاق رو به پایان است
شهردار رشت با نماینده تام الاختیار فرماندار بصره دیدار و گفت‌وگو کرد
حاج محمدی هنگام بازدید از نمایشگاه « صنایع غذایی، نان و شیرینی و نوشیدنی » با سیدجلال نعیم موسوی نماینده تام الاختیار فرماندار بصره عراق درباره همکاری های متقابل به بحث و تبادل و نظر پرداخت.ناصر حاج محمدی، در نخستین روز از نمایشگاه « صنایع غذایی، نان و شیرینی و نوشیدنی » در غرفه شهر خلاق خوراک شناسی رشت در دیدار با سیدجلال نعیم موسوی اظهارکرد: رشت از سال ۲۰۱۵‌ به عنوان شهرخلاق خوراک شناسی در یونسکو به ثبت رسیده است.وی در تشریح ظرفیت ها و توانمندی های رشت گفت: رشت بزرگترین ‌پارک جنگلی را متصل به خود دارد و سالانه ۳۰‌ میلیون گردشگر به این شهر سفر می کنند.شهردار رشت با اشاره به وجود اولین داروخانه، کتابخانه و تماشاخانه در این شهر خاطر نشان کرد: از این رو رشت به شهر اولین ها معروف و شناخته شده است.حاج …
۱۳۹۸/۰۹/۰۹
رشت باید گزارش فعالیت‌هایش را به یونسکو بدهد
رشت باید گزارش فعالیت‌هایش را به یونسکو بدهد
معاون ارتباطات و مشارکت‌های کمیسیون ملی یونسکو می‌گوید: از دفتر یونسکو در پاریس تذکری برای رشت با عنوان «شهر خلاق غذا» دریافت نکرده‌ایم. اما رشت امسال باید گزارشی از عملکرد چهارساله خود برای فعال و زنده نگه‌داشتن این عنوان به یونسکو ارائه دهد.
۱۳۹۸/۰۸/۲۸ / یونسکو / معاون ارتباطات و مشارکت‌های کمیسیون ملی یونسکو / شهر خلاق / رشت
توسعه نامتوازن نیروهای فرهنگی عامل اصلی توسعه نیافتگی شهرها
توسعه نامتوازن نیروهای فرهنگی عامل اصلی توسعه نیافتگی شهرها
مدیر بخش امور استان‌های معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از برگزاری کارگاه‌های آموزشی ایجاد شهرهای خلاق فرهنگ و هنر در استان‌های مختلف کشور خبر داد و گفت: عامل اصلی توسعه نیافتگی شهرها، توسعه نامتوازن نیروهای فرهنگی است.
۱۳۹۸/۰۸/۲۸ / استانی-فرهنگی و هنری / وزارت ارشاد / شهر خلاق
شهرهایی که ظرفیت‌های تاریخی دارند، به‌عنوان شهر خلاق انتخاب می‌شوند
شهرهایی که ظرفیت‌های تاریخی دارند، به‌عنوان شهر خلاق انتخاب می‌شوند
سیدعباس صالحی با بیان این‌که شهرهایی که ظرفیت‌های تاریخی دارند، به‌عنوان شبکه شهر خلاق انتخاب می‌شوند، تصریح کرد: رویکرد دیگر ما در این دوره عدالت جغرافیایی و آمایش است تا بودجه‌ها از مرکز به سمت استان‌ها و شهرستان‌ها بیش از گذشته جریان یابد.
۱۳۹۸/۰۸/۲۵
صادرات صنایع دستی اصفهان ۷۱ برابر شد
صادرات صنایع دستی اصفهان ۷۱ برابر شد
اصفهان- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان گفت: ارزش صادرات صنایع دستی این استان در چهار سال گذشته که از اعطای نام " شهر جهانی صنایع دستی " به آن می‌گذرد، ۷۱ برابر شده است.
۱۳۹۸/۰۸/۲۳ / شهر خلاق / صادرات / صنایع دستی / اصفهان / میراث فرهنگی / اروپا
بیش از ۳۰۰ شهر متقاضی پیوستن به شبکه شهر خلاق شدند 
بیش از ۳۰۰ شهر متقاضی پیوستن به شبکه شهر خلاق شدند 
بجنورد - ایرنا - مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور برنامه‌ریزی گفت: بیش از ۳۰۰ شهر در کشور برای اجرای اقدام‌های شهر خلاق و پیوستن به این شبکه اعلام آمادگی کرده‌اند.  
۱۳۹۸/۰۸/۲۲ / شهر خلاق / بجنورد / خراسان شمالی / فرهنگ و ارشاد اسلامی
جشنواره کدو در رشت
جشنواره کدو در رشت
ایرنا- رشت - کدو یکی از محصولات کشاورزی گیلان است که در اوایل پاییز به ثمر می رسد و در فصل های سرد از این محصول به عنوان خوراکی هایی مانند کدوی پخته شده،انواع نان و کیک،ترشیجات،لواشک استفاده می شود و به همین مناسبت جشنواره ای در شهر رشت شهر خلاق خوراک شناسی در ایران برگزار و تا بیست و ششم آبان ماه ادامه دارد.
۱۳۹۸/۰۸/۲۲
رونمایی از پوستر چهارمین جشنواره کدو
رشت احمدرضا مبرا: شهردار کلانشهر رشت در آیین رونمایی از پوستر چهارمین جشنواره کدو که به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت در تالار کفتگو برگزار شد، ضمن قدردانی از حضور مدیر شبکه شهرهای یونسکو، از انتخاب رشت برای مسند شهرداری، ابراز خرسندی کرد و اظهار داشت: این شهر سابقه فرهنگی فراوانی دارد و با توجه به پیوستن به شبکه شهرهای خلاق یونسکو، مدیریت در آن موجب مباهات است.ناصر حاج محمدی با بیان اینکه نباید از جنبه های مدیریت شهری که برند خلاق به آن تعلق گرفته است، غافل شد تاکید کرد: باید به تقویت جنبه های مختلف خلاق چنین شهری در راستای درآمد پایدار و رونق گردشگری پرداخت.وی با اشاره به برخی کم کاری های صورت گرفته پیرامون پیوستن به شبکه یونسکو افزود: رشت از سال ۲۰۱۵ به عنوان شهر خلاق ثبت …
۱۳۹۸/۰۸/۲۲
سنندج نیازمند تحول شهری با ایده‌های خلاقانه است
سنندج نیازمند تحول شهری با ایده‌های خلاقانه است
رییس سازمان دهیاری ها و شهرداری های کشور عنوان کرد: در شهر سنندج که شهری دارای اصالت و پیشینه تاریخی قوی است، هنوز جهش و تحول شهری صورت نگرفته است که تحقق این مهم نیازمند همدلی بیش از پیش شورا و شهرداری با اقدامات خلاق و نوآورانه است.
۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / مدیریت شهری / استانی-اجتماعی
کورسوی امیدِ موسیقی کردستان / صدیق تعریف از انتخاب سنندج به‌عنوان شهر خلاق موسیقی به «سازندگی» گفت
کورسوی امیدِ موسیقی کردستان / صدیق تعریف از انتخاب سنندج به‌عنوان شهر خلاق موسیقی به «سازندگی» گفت
سید علی‏اصغر در یکی از روستاهای نزدیک سنندج به نام صلوات‏آباد متولد شد. گویا همین چند سال قبل هم بود که در همان روستا مقبره‏ای برای این شخصیت هنری ساخته شد. او، هم‏دوره خوانندگانی همچون قمرالملوک وزیری، اقبال آذر و عارف قزوینی بود. سید علی‏اصغر، در دهه ششم قرن سیزدهم به دنیا آمد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۶ / صدیق تعریف / سنندج / شهر خلاق موسیقی / کردستان / سید علی اصغر
آن‌چه سنندج را جهانی کرد / شهر خلاق، موسیقی ماندگار (فیلم)
آن‌چه سنندج را جهانی کرد / شهر خلاق، موسیقی ماندگار (فیلم)
سنندج با اعلام سازمان یونسکو به عنوان شهر خلاق موسیقی در فهرست این سازمان ثبت جهانی شد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۳
شهردار سنندج: حفظ عنوان شهر خلاق موسیقی نیاز به حمایت رسانه‌ها دارد
شهردار سنندج: حفظ عنوان شهر خلاق موسیقی نیاز به حمایت رسانه‌ها دارد
سنندج - ایرنا - شهردار سنندج گفت: ثبت جهانی سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی از سوی سازمان فرهنگی یونسکو اتفاقی تاریخی برای کردستان است و رسانه‌ها، هنرمندان این عرصه و مسئولان اجرایی نقش بزرگی در پایداری نام این شهر در لیست آثار جهانی دارند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۳ / کردستان / سنندج / یونسکو / موسیقی
مانع هوشمندسازی شهرها
معاون انجمن بین‌‌المللی طراحان و برنامه‌ریزان شهری منطقه‌ای (ISOCARP) قطر با بیان اینکه کشورهایی همچون ایران و قطر به جای متکی بودن بر نفت باید به سمت اقتصاد دانش‌بنیان و خلاق حرکت کنند، گفت: ما هم‌اکنون در دوران پسانفت هستیم و اگر به سمت شهر پایدار حرکت نکنیم ستون اقتصادی‌مان...
۱۳۹۸/۰۸/۱۲
نگاهی گذرا به شهرهای خلاق ایران
نگاهی گذرا به شهرهای خلاق ایران
تهران-ایرنا- با افزوده شدن سنندج و بندرعباس به شبکه شهرهای خلاق، نماینده‌های ایران در این شبکه به چهار شهر رسید.
۱۳۹۸/۰۸/۱۲ / شهرهای خلاق فرهنگ و هنر / کردستان / یونسکو / صنایع دستی / هرمزگان / هنر / مدیریت شهری / گیلان / رشت / بندر عباس
آواهای کردی با محوریت سنندج از این پس بهتر شنیده می شود
آواهای کردی با محوریت سنندج از این پس بهتر شنیده می شود
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران گفت: خوشحالیم شهر سنندج که سرآمد موسیقی است شهر خلاق موسیقی شد و نغمه ها و آواهای کردهای عزیز ما با محوریت سنندج از این پس بهتر شنیده می شود.
۱۳۹۸/۰۸/۱۱ / «سنندج»، «شهر خلاق موسیقی» / استانی-فرهنگی و هنری
فیلم | دو شهر ایران در جمع شهرهای خلاق
فیلم | دو شهر ایران در جمع شهرهای خلاق
همشهری آنلاین: بندرعباس در حوزه‌ صنایع دستی و سنندج در زمینه موسیقی به شبکه شهرهای خلاق یونسکو پیوستند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۲
۴ شهر ایران به شبکه شهرهای خلاق جهان توسط یونسکو پیوست
سخنگوی وزارت امور خارجه از پیوستن چهار شهر کشورمان به شبکه شهرهای خلاق جهان توسط یونسکو خبر داد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۰ / شهر خلاق / شهر های خلاق جهان / موسوی سخنگوی وزارت امورخارجه
سنندج شهر خلاق موسیقی جهانی شد
سنندج شهر خلاق موسیقی جهانی شد
ثبت جهانی سنندج به‌عنوان اولین شهر ایران که عنوان شهرخلاق موسیقی را کسب کرد موجبات خرسندی همه دوستداران سربلندی ایران را فراهم ساخت.
۱۳۹۸/۰۸/۱۰ / «سنندج»، «شهر خلاق موسیقی» / استانی-فرهنگی و هنری
ایجاد شورای راهبری یونسکو برای شهرهای خلاق کشور
ایجاد شورای راهبری یونسکو برای شهرهای خلاق کشور
دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو خبر داد: با پیوستن دو شهر «بندرعباس» به عنوان «شهر خلاق صنایع دستی» و شهر «سنندج» به عنوان «شهر خلاق موسیقی» در بررسی‌های دوسالانه یونسکو به جمع «شهرهای خلاق جهانی»، دو شورای راهبری جدید در یونسکو شکل می‌گیرد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۰ / یونسکو / «بندرعباس»، «شهر خلاق صنایع دستی» / «سنندج»، «شهر خلاق موسیقی» / حجت‌الله ایوبی / دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو
عجیب‌ترین طراحی‌‌های خانه در جهان!
همواره انسان برای آسایش و راحتی خود و ساخت پناهگاه تلاش می‌کرده و توانسته است در طراحی خانه و پناهگاه خلاقیت‌های چشم‌نوازی را به خرج دهد. به گزارش خبرآنلاین، انسان‌های اولیه ابتدا غارها را به‌عنوان محل اقامت انتخاب کردند و سپس با استفاده از مصالح ابتدایی سرپناه‌هایی برای خود در بیرون از غارها ساختند. پس از مدتی و با پیشرفت تکنیک‌های معماری و کشف مصالح با استحکام بیشتر اقدام به ساخت قلعه‌ها کردند. به همین ترتیب پیشرفت علم معماری باعث به وجود آمدن خانه‌هایی مستحکم‌تر و ساخت شهر و سپس آپارتمان‌ها شدند. امروزه خانه‌هایی عجیب‌وغریب و با شکل و اندازه‌هایی غیر معمول ساخته می‌شود که آشنایی با آن‌ها و دلیل طراحی‌شان می‌تواند جالب‌ توجه باشد. برخی خانه‌های خود را به صورتی طراحی می‌کنند که نشان‌دهنده شخصیت …
۱۳۹۸/۰۸/۰۸
خانه‌ای با دیواری از گُل در شهر کویری اردکان
خانه‌ای با دیواری از گُل در شهر کویری اردکان
یک شهروند خوش ذوق و خلاق اردکانی در استان یزد سالیان سال است که دیوار خانه‌اش را با گل‌های زیبا تزئین می‌کند.
۱۳۹۸/۰۷/۲۳ / استانی-اجتماعی / اردکان / فضای سبز
هنر معلم تربیت دانش آموز خلاق است
هنر معلم تربیت دانش آموز خلاق است
عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: معلمان و تلاشگران این عرصه پرسشگری کودکان را محدود نکنند، چرا که هنر یک معلم تربیت دانش آموزانی خلاق و شجاع است.
۱۳۹۸/۰۷/۰۱
تمدید فراخوان شبکه شهرهای خلاق/ ۲۰۶ شهر اعلام آمادگی کردند
تمدید فراخوان شبکه شهرهای خلاق/ ۲۰۶ شهر اعلام آمادگی کردند
۲۰۶ شهر کشور برنامه‌های خود را برای پیوستن به شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر ارسال کرده‌اند.
۱۳۹۸/۰۶/۱۳ / ابراهیم حیدری / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / شورای برنامه ریزی
گزارش زومیت از نهمین رویداد صبح خلاق اصفهان
گزارش زومیت از نهمین رویداد صبح خلاق اصفهان
نهمین رویداد صبح خلاق اصفهان، یکم شهریور در سالن حکمت این شهر برگزار شد. زومیت به‌عنوان حامی رسانه‌ای، گزارشی از این رویداد تهیه کرده است.
۱۳۹۸/۰۶/۰۳
تمدید فراخوان کارگاه نمایش تئاترشهر تا یکم شهریور ۱۳۹۸
تمدید فراخوان کارگاه نمایش تئاترشهر تا یکم شهریور ۱۳۹۸
فراخوان اجرا/ پژوهش‌های کارگاه نمایشِ مجموعه تئاتر شهر برای دعوت مضاعف از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان خلاق حوزه تئاتر تا یکم شهریور سال جاری تمدید شد.
۱۳۹۸/۰۵/۲۷ / تمدید فراخوان کارگاه نمایش تئاترشهر تا یکم شهریور ۱۳۹۸ / آخرین فرصت برای حضور در رویدادهای «اجرایی/ پژوهشی» تئاتر شهر
دوران دفاع‌مقدس الگوی ارزشمند استفاده از راهکارهای خلاقانه و بومی است
دوران دفاع‌مقدس الگوی ارزشمند استفاده از راهکارهای خلاقانه و بومی است
معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور در دیدار صمیمی با امام جمعه شهر چابهار، خلاقیت‌ها و رشادت‌های دوران دفاع مقدس را یادآوری کرد و ارائه راهکارهای بومی برای حل مشکلات و پیشرفت به کمک جوانان خلاق را حائز اهمیت و حیاتی دانست.
۱۳۹۸/۰۵/۱۶ / سورنا ستاری / دفاع مقدس / چابهار / معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
جا به جایی ۱۳ میلیون مسافر در سال ۹۷
اصفهان –راعی : مدیرعامل سازمان حمل و نقل و پایانه های مسافربری شهرداری اصفهان با اشاره به عوارض ۵ درصدی که شرکت های مسافربری از مسافران دریافت می کنند، گفت: در سال گذشته حدود ۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان عوارض دریافت شده است.عباس محبوبی در بازدید خبرنگاران از سه پایانه مسافربری کاوه، صفه و جی، افزود: برنامه این سازمان حفظ و نگهداری و اداره امور پایانه ها، طرح توسعه و تجهیز پایانه ها و همچنین ایجاد فضای مناسب، خلاق و پویا با توجه به هنر ایرانی و اسلامی اصفهان است.وی با بیان اینکه در سال ۹۷ حدود ۱۳ میلیون مسافر از مسیر پنج پایانه مسافربری اصفهان با هزار و شش سرویس جابه‌جا شدند، گفت: در بخش معاینه فنی نیز در پایانه جی به بیش از ۳۸ هزار خودروی سواری خدمات ارائه شده است.مدیرعامل سازمان حمل و نقل …
۱۳۹۸/۰۵/۱۳
۴۴ کشور در جشنواره فیلم کودکان و نوجوانان اصفهان حضور دارند
اصفهان –راعی دبیر جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان گفت: ۴۴ کشور متقاضی اکران فیلم‌های تولیدی خود در حوزه کودکان و نوجوانان در سی و دومین دوره این جشنواره هستند.به گزارش خبرنگار ما از اصفهان،علیرضا تابش در نشست هم اندیشی مدیران، خبرنگاران و فعالان عرصه رسانه اصفهان با مدیران سی و دومین جشنواره ببن المللی فیلم کودکان و نوجوانان که درکتابخانه مرکزی اصفهان برگزارشد،افزود: فیلم‌های داخلی و خارجی این جشنواره در ۱۱ سالن سینما با ظرفیت ۲ هزار و ۴۰۰ صندلی که یکهزار و ۷۰۰ صندلی آن در محور فرهنگی چهارباغ قرار دارد اکران می‌شود.وی بیان کرد: به احتمال زیاد سینما بهمن در منطقه خوراسگان به فهرست سینماهای جشنواره افزوده خواهد شد.دبیر جشنواره بین المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان با اشاره به اینکه …
۱۳۹۸/۰۴/۲۴
بازدید رییس شورای شهر از کمیسیون ملی یونسکو در ایران
بازدید رییس شورای شهر از کمیسیون ملی یونسکو در ایران
ایلنا: رییس شورای شهر تهران و دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در دیدار با یکدیگر، بر همکاری‌های دوجانبه پیرامون مسائل مختلف شهری از جمله شهر خلاق و هوشمند تاکید کردند.
۱۳۹۸/۰۴/۱۶
گنبدکاووس تایید اولیه ثبت شهر خلاق یونسکو را کسب کرد
گنبدکاووس تایید اولیه ثبت شهر خلاق یونسکو را کسب کرد
گنبدکاووس - ایرنا - شهردار گنبدکاووس از کسب تاییدیه اولیه سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) در خصوص ثبت این شهر واقع در شرق گلستان به عنوان شهر خلاق ایران خبر داد.
۱۳۹۸/۰۴/۱۴ / گنبدکاووس / اجتماعی / مدیریت شهری
شهرداری های نواحی خلاق شوند بخشی از فربگی شهرداری کاهش می یابد
شهرداری های نواحی خلاق شوند بخشی از فربگی شهرداری کاهش می یابد
رئیس شورای شهر تهران گفت: شهرداری‌های نواحی باخلاق و با انعطاف، می‌تواند بخشی از نقیصه فربه بودن، کم تحرکی و خشکی عملکرد سازمان بزرگ شهرداری تهران را کاهش دهد.
۱۳۹۸/۰۴/۱۳ / محسن هاشمی / شهرداری تهران / رییس شورای شهر تهران
کتاب بخوانیم که بهتر بنویسیم
این کتاب‌ها برای آینده نوشته شده‌اند، راه‌هایی برای نوشتن، قصه‌ای از چگونه نویسنده شدن و چگونه هر ماجرای تلخ را قصه ساختن، این هفته برای نوشتن، کتاب بخوانید.به گزارش ایرنا، این هفته برای بچه‌ها که امتحانات مدرسه را به پایان برده‌اند پیشنهاد کتاب خوبی داریم، شاید برای آن دسته کودکان و نوجوانان دست به قلم، خواندن این کتاب می‌تواند اتفاق خوبی باشد. سری به سیاست زده‌ایم و داستان‌هایی سیاسی را بازخوانی کرده‌ایم، در آخر هم دخترک چهار ساله کرمانی ما را به دنیای نوشتن می‌برد و از روزگاری سخن می‌گوید که آینده او را ساخته است.اگر بچه‌ها هایکو بنویسندهایکو، نوعی شعرگفتار ژاپنی است که بیشترین مفاهیم را با کمترین کلمات بیان می‌کند، این فرم شعری در ژاپن آغاز شده و در کنار نقاشی‌های ژاپنی، مجموعه هنری زیبایی …
۱۳۹۸/۰۳/۲۵
شورای شهر رشت با سفر کارکنان شهرداری به ایتالیا مخالفت کرد
شورای شهر رشت با سفر کارکنان شهرداری به ایتالیا مخالفت کرد
فارس نوشت: در جلسه علنی شورای رشت، اعضای شورای شهر با سفر مدیران حوزه شهر خلاق خوراک رشت به کشور ایتالیا به‌منظور شرکت در سیزدهمین کنفرانس سالانه شهرهای خلاق یونسکو با هزینه 50 میلیون تومانی مخالفت کردند.
۱۳۹۸/۰۲/۳۱ / ایتالیا / شوراهای شهر / استان گیلان / شهرداری ها
آثار برگزیده جشنواره دایره خلاق به سطح شهر می‌آید
آثار برگزیده جشنواره دایره خلاق به سطح شهر می‌آید
معاون فنی سازمان زیباسازی گفت: برای نخستین بار آثار برگزیده مبلمان شهری در جشنواره دایره خلاق به صورت وسیع تکثیر و در شهر نصب می‌شود.
۱۳۹۸/۰۲/۲۵
داخل کارخانه یک بیلیون یوروی هواوی چه میگذرد؟
داخل کارخانه یک بیلیون یوروی هواوی چه میگذرد؟
رن ژنگفی بنیانگذار ۷۵ ساله هواوی همواره ایده یک محیط کاری خلاق و شبیه به یک شهر کوچک را در سر می‌پرورانده است.
۱۳۹۸/۰۲/۲۲
ششمین جشنواره تئاتر کلاسی خلاق با تلاش انجمن صنفی هنرمندان تئاتر شهر تهران
ششمین جشنواره تئاتر کلاسی خلاق با تلاش انجمن صنفی هنرمندان تئاتر شهر تهران
میرعلیرضادریابیگی که از رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی هنرمندان تئاتر شهر تهران است، دبیران ۴بخش ششمین دوره این جشنواره خلاق را معرفی کرده است.
۱۳۹۷/۱۲/۲۶
دزفول گرام، دومین رویداد سفر نگاری سال 97 به کار خود پایان داد
دزفول گرام، دومین رویداد سفر نگاری سال 97 به کار خود پایان داد
بزرگترین رویداد سفرنامه نویسی کشور در سال 97 که با هدف تولید محتوی خلاق و چابک با موضوع معرفی شهر دزفول آغاز شده بود ، عصر دیروز در تالار مهتاب این شهر، با معرفی نفرات برگزیده به کار خود پایان داد.
۱۳۹۷/۱۲/۲۵
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •