شنبه, ۲۷ دی, ۱۳۹۹ / 16 January, 2021
هزینه زندگی
۱۳۹۹/۱۰/۱۷
داستانک
دزد و تربت ‌فروش از آیت‌الله سید احمد بهبهانى (ره) نقل شده است: «در کربلا حاج حسن نامى در بازار زینبیه، دکانى داشت که مهر و تسبیح مى‌ساخت و مى‌فروخت. معروف بود که حاجى تربت مخصوصى دارد و مثقالى یک اشرفى مى‌فروشد. روزى در حرم امام حسین (ع)، زائرى را دزد زد و پول‌هایش را برد. زائر خود را به ضریح مطهر چسبانده و گریه‌کنان مى‌گوید: «یا اباعبدالله، در حرم شما پولم را بردند، در پناه شما هزینه زندگی‌ام را بردند. به کجا شکایت ببرم؟» حاج حسن مزبور با دیدن این صحنه متأثر شده و با همین حال تأثر به خانه می‌رود. شب در خواب می‌بیند که در حضور سالار شهیدان است. به آقا می‌گوید: «از حال زائرتان خبر دارید آقاجان؟ دزد او را رسوا …
مجبور شدم موادفروشی کنم
۱۳۹۹/۱۰/۱۷ / موادفروشی / ورامین / نوجوان / 17ساله / فقر / اجبار
مجبور شدم موادفروشی کنم
او دیگر نمی‌توانست کار کند و من مجبور بودم هزینه زندگی را تأمین کنم. از همان بچگی کار می‌کردم. مادرم هم کار می‌کرد و سعی می‌کردیم هزینه زندگی را تأمین کنیم؛ اما هزینه زندگی ما به‌دلیل مشکل جسمی پدرم بیشتر شده بود.
۱۳۹۹/۱۰/۱۵
بیشترین هزینه زندگی کارگران چیست؟
یک فعال کارگری معتقد است اگر چارچوب ماده ۴۱ قانون کار به درستی اجرا و متناسب با شرایط اقتصادی کشور برای کارگران مزد تعریف شود، در افزایش قدرت خرید و کاهش هزینه‌های زندگی آنها اثرگذار است.به گزارش ایسنا، رحمت‌اله پورموسی اجرای ماده ۴۱ قانون کار را بهترین ملاک تعیین دستمزد کارگران عنوان کرد و گفت: از گذشته تا به امروز ماده ۴۱ قانون کار تنها مبنا و ملاک تعیین دستمزد کارگران بوده است لذا اجرای کامل قانون کمک می‌کند تا دستمزد کارگران به سمت واقعی شدن برود. علاوه بر اجرای ماده ۴۱ لازم است نرخ تورم سبد معیشت خانوارهای کارگری محاسبه و مدنظر قرار گیرد. در حال حاضر بیشترین هزینه سبد معیشت کارگران را مسکن و اجاره‌بها به خود اختصاص داده است. سبد هزینه کارگران شامل خوراک و پوشاک، مسکن، ایاب و ذهاب و درمان …
کرونا هزینه زندگی در شهرهای بزرگ دنیا را چقدر تغییر داد؟
۱۳۹۹/۱۰/۱۴ / هزینه / گرانی / افزایش قیمت / ویروس کرونا
کرونا هزینه زندگی در شهرهای بزرگ دنیا را چقدر تغییر داد؟
در سال جاری هنگ کنگ، زوریخ و پاریس با پشت سر گذاشتن سنگاپور و اوساکا توانستند به صدر فهرست گران‌ترین شهرهای دنیا صعود کنند؛ پاندمی کرونا موجب شد تا در نتیجه رکود و ضعف اقتصادی ارزش پول ملی خیلی از کشورها کاهش پیدا کند و در نتیجه هزینه زندگی در تعداد زیادی از کشورهای دنیا طی سال جاری دستخوش تغییر شد.
۱۳۹۹/۱۰/۱۴
همچنان در انتظار بهبود دریافتی
پروانه اشرفی‌گنجه‌ای| در این روزهای دلگیر کرونا بسیاری از همکاران بازنشسته ما پس از سال‌ها دوندگی برای طلب مطالبات و حقوق کافی برای تامین معاش به علت نبودن اراده و گوش شنوا برای اجابت آن، در حسرت رسیدن به حق مسلم خود از دنیا رفتند یا به‌ شدت افسرده شده‌اند، چراکه با حقوق در حد یک‌سوم و یک‌چهارم خط فقر و با وجود تورم افسارگسیخته که قیمت مواد خوراکی صد درصد و دارو و درمان با بیمه ناکارآمد بسیار بالاتر از ۱۰۰ درصد افزایش یافته، قادر به تامین این هزینه‌ها نبودند و دولت به جای فراهم کردن رفاه این قشر، با وعده وعید بی‌سرانجام یا مطرح کردن بازیچه‌ای به نام همسان‌سازی و وقت خریدن یا با دستکاری در قوانینی که ما خواهان اجرای آنها بوده‌ایم، اقدامی …
چرا جوانان ایرانی خانه والدین خود را ترک نمی‌کنند؟!
۱۳۹۹/۱۰/۱۰ / جوانان / قیمت مسکن / هزینه زندگی / بالارفتن سن ازدواج
چرا جوانان ایرانی خانه والدین خود را ترک نمی‌کنند؟!
نتایج بررسی آمار سال‌های ۱۳۶۳ تا ۱۳۹۵ نشان داد که در سال‌های اخیر فرزندان دختر و پسر تا سن بالاتری در خانه والدین خود می‌مانند. خانوارهای با سرپرست جوان کاهش یافته است. این بررسی‌ها نشان داد که هزینه‌های زندگی مستقل نقشی اساسی در تشکیل خانوارهای جدید توسط جوانان دارد.
تعیین دستمزدکارگران بر اساس مناطق و صنایع مشروط به تامین حداقل معیشت یک خانوار ۳.۳ نفری است
۱۳۹۹/۱۰/۱۰ / نرخ تورم / دستمزد / صنایع / قانون کار / حاتم شاکرمی / معاون روابط کار وزارت کار
تعیین دستمزدکارگران بر اساس مناطق و صنایع مشروط به تامین حداقل معیشت یک خانوار ۳.۳ نفری است
معاون روابط کار وزیر تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی گفت: حداقل مزد کارگران به هر شکلی که تعیین شود تابع نرخ تورم و هزینه زندگی است و حتما در تعیین دستمزد این دو معیار باید لحاظ شود و برای تامین حداقل معیشت یک خانوار ۳.۳ نفری کافی باشد.
محاسبه اقلام حیاتی سبد معیشت کارگر
۱۳۹۹/۱۰/۰۳ / دستمزد / سبد معیشت / کارگر / اجاره‌بهاء / حقوق و دستمزد / شورای عالی کار / نرخ تورم / کمک معیشتی / هزینه زندگی / کارفرمایان
محاسبه اقلام حیاتی سبد معیشت کارگر
دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران محاسبه تورم اقلام حیاتی و اساسی سبد معیشت کارگران را در تعیین دستمزد سال آینده خواستار شد و گفت: تا وقتی که دستمزد به کارگران قدرت خرید ندهد نمی تواند هزینه های زندگی آنها را جبران کند.
افزایش ۴۴ درصدی هزینه خانوار‌ها
۱۳۹۹/۱۰/۰۲ / تورم / هزینه زندگی / گرانی / مرکز آمار
افزایش ۴۴ درصدی هزینه خانوار‌ها
بررسی وضعیت گزارش تورمی آذرماه از این حکایت دارد که خانوار‌های ایرانی برای تهیه و تامین کالا و خدمات خود به طور متوسط نسبت به آذرماه سال گذشته ۴۴.۸ درصد بیشتر هزینه کردند.
روحانی: کمک معیشتی به کسانی تعلق می گیرد که حقوق ثابت ندارند
۱۳۹۹/۰۹/۲۹ / تامین مخارج زندگی / شرایط کرونا / کمک هزینه زندگی / معیشت مردم / یارانه معیشتی
روحانی: کمک معیشتی به کسانی تعلق می گیرد که حقوق ثابت ندارند
شفقنا- رییس جمهور، با اشاره به تلفیق مصوبه دولت با مصوبه مجلس برای پرداخت یارانه معیشتی، گفت: ما مصوبه دولت را با مصوبه مجلس شورای اسلامی تلفیق و هماهنگ کردیم تا بر اساس آن افرادی مانند مددجویان کمیته امداد...
گران‌ترین و ارزان‌ترین شهرهای بزرگ جهان
۱۳۹۹/۰۹/۲۷ / اینفوبازار / اینفوگرافیک / گران ترین شهرهای دنیا / هزینه زندگی / نرخ تورم
گران‌ترین و ارزان‌ترین شهرهای بزرگ جهان
واحد اطلاعات اکونومیست امسال نیز مانند سال‌های گذشته اقدام به رتبه بندی شهرهای بزرگ جهان از نظر هزینه‌های زندگی کرد که این رتبه بندی ۱۳۱ شهر در جهان را بر اساس داده‌های هزینه زندگی تا پایان ماه سپتامبر در بر می‌گیرد. شاخص قیمتی اکونومیست، متوسط قیمت‌ها در شهر نیویورک را معیار قرار می‌دهد و قیمت سایر شهرها را بر حسب عددی به نسبت آن نشان می‌دهد برای مثال عدد ۱۰۳ بیانگر آن است که متوسط قیمت‌ها در آن شهر سه درصد بیشتر از نیویورک است یا ۷۸ بدان معناست که متوسط قیمت‌ها در شهر فوق معادل ۷۸ درصد متوسط قیمت‌ها در نیویورک است.
گران ترین شهرهای جهان برای مهاجرین
۱۳۹۹/۰۹/۲۶ / هزینه زندگی / مهاجرت شغلی
گران ترین شهرهای جهان برای مهاجرین
هنگ کنگ بار دیگر گران ترین شهر برای شاغلین خارجی انتخاب شد.
شهرهای رکورددار کاهش هزینه زندگی در آمریکا را بشناسید
۱۳۹۹/۰۹/۲۳ / تورم / قیمت مسکن / اقتصادنیوز / یافته / حالی
شهرهای رکورددار کاهش هزینه زندگی در آمریکا را بشناسید
اقتصاد نیوز : در حالی که قیمت مسکن در شهرهای بزرگ نظیر نیویورک و سان فرانسیسکو افزایش یافته اما هزینه های زندگی در بسیاری از شهرها نسبت به سال قبل کمتر شده است. کالیفرنیا و آلاباما بیشترین تعداد نماینده را در رتبه بندی امسال دارند.
چه کسی پاسخگوی هزینه زندگی اصناف است/ دریافت حق بیمه و مالیات باید با توجه به شرایط موجود باشد
۱۳۹۹/۰۹/۱۶
چه کسی پاسخگوی هزینه زندگی اصناف است/ دریافت حق بیمه و مالیات باید با توجه به شرایط موجود باشد
نوده فراهانی، رئیس اتاق اصناف تهران اظهار کرد: تا وقتی که خودمان را جای صاحبان این کسب‌وکارها و اصناف نگذاریم نمی‌توانیم بفهمیم که چه مشکلاتی دارند. آقایان به راحتی می گویند در اصناف را ببندید. ببندیم اما چه کسی پاسخگوی هزینه زندگی آنها خواهد بود؟
نمی‌توانیم مردم را خانه‌نشین کرده و هزینه زندگی آنان را نپردازیم
۱۳۹۹/۰۹/۱۱ / وزارت بهداشت / اصفهان / چین / مجلس شورای اسلامی / کمیسیون فرهنگی / ستاد کرونا / حسین میرزایی
نمی‌توانیم مردم را خانه‌نشین کرده و هزینه زندگی آنان را نپردازیم
نماینده کمیسیون فرهنگی در کمیسیون اصل نود مجلس کرونا فقط بُعد بهداشت و درمان ندارد، گفت: نمی‌توانیم مردم را خانه‌نشین کرده و هزینه زندگی آنان را نپردازیم.
گزارش اکونومیست از شهرهایی با بالاترین هزینه ها؛ گران‌ مثل تهران
۱۳۹۹/۰۹/۱۱
گزارش اکونومیست از شهرهایی با بالاترین هزینه ها؛ گران‌ مثل تهران
اکونومیست هر ساله شاخصی با عنوان شاخص هزینه های زندگی معرفی می کند و شهرهای مختلف دنیا را برای مبنای این شاخص رده بندی می کند. در سال جاری هنگ کنگ گران ترین شهر دنیا برای زندگی بود و تهران رکورد بالاترین رشد شاخص هزینه زندگی طی یک سال را به خود اختصاص داد.
سرخط فارس| زندگی در تهران گرانتر از کدام شهرهاست؟
۱۳۹۹/۰۹/۰۵
سرخط فارس| زندگی در تهران گرانتر از کدام شهرهاست؟
در گزارش مجله اکونومیست در سال 2020 صدوسی‌ویک شهر در سراسر جهان از منظر هزینه زندگی در آن‌ها بررسی و رده‌بندی شده‌اند.
۱۳۹۹/۰۹/۰۳
«برگُزین» روزنامه‌های ایران
در این ستون ـ بی‌هیچ دخل و تصرفی ـ گزیده‌ای از مطالب روزنامه‌های سراسری کشور را، فردای انتشار می‌توانید مطالعه کنید.دنیای اقتصاد: شام آخر دولت‌های نفتیشام آخر دولت‌های نفتی عنوان گزارشی است با موضوع نشست جی ـ 20:دهه‌ها است که تولید‌کنندگان نفت در کشورهای عربی و خاورمیانه دچار سرگیجه اقتصادی بزرگی هستند. هرگاه قیمت‌های نفت کاهش می‌یابد، آنها تعهد می‌کنند که وابستگی اقتصاد خود به پترو دلار‌ها را کم کنند. اما در حقیقت اتکای شدید اقتصادی این کشورها به نفت باعث می‌شود قیمت‌های پایین نفتی امکان انجام اصلاحات جدی و پرهزینه را از آنان سلب کند. عربستان سعودی، به‌عنوان بزرگ‌ترین تولید‌کننده نفت در منطقه کماکان به جست‌وجوی کسب درآمدهای غیرنفتی خود ادامه خواهد داد. این کشور از ابتدای ماه جولای مالیات ارزش …
تظاهر به بارداری برای سرقت‌های سریالی
۱۳۹۹/۰۹/۰۱ / سرقت / جرم / پلیس
تظاهر به بارداری برای سرقت‌های سریالی
شاکی اظهار کرد: کبری گفت برای تأمین هزینه زندگی‌اش نیاز به کار دارد و حاضر است در خانه‌های مردم کارگری کند. من هم دلم برایش سوخت و او را به‌عنوان آشپز به خانه‌ام بردم. گاهی اوقات هم برای خودش یا بچه‌هایش لباس و مواد غذایی می‌خریدم. تا اینکه دو روز قبل کبری برای ناهار قورمه سبزی درست کرد و وقتی غذا را خوردم بیهوش شدم. الان هم فهمیدم پول و طلاهایم را سرقت کرده است.
افزایش قیمت‌ زیر سایه کرونا؛ از رکورد گرانی در پاریس و زوریخ تا جهش ۲۷ پله‌ای تهران
۱۳۹۹/۰۸/۲۹ / شهرهای گران جهان / کرونا
افزایش قیمت‌ زیر سایه کرونا؛ از رکورد گرانی در پاریس و زوریخ تا جهش ۲۷ پله‌ای تهران
در این رده بندی تهران، پرت و گوانگ‌ژو بزرگترین جهش را در جدول تعیین شاخص‌های هزینه زندگی در مقایسه با سال گذشته داشتند. با این‌ حال تهران در رتبه ۷۹ این جدول و پرت و گوانگ‌ژو به طور مشترک در جایگاه ۶۲ قرار گرفتند.
۱۳۹۹/۰۸/۲۹ / گران ترین شهر جهان / هزینه زندگی در کلانشهرها
تهران؛ هفتاد و نهمین شهر گران جهان
به گزارش ایسنا، واحد اطلاعات اکونومیست امسال نیز مانند سال های گذشته اقدام به رتبه بندی شهرهای بزرگ جهان از نظر هزینه های زندگی کرد که این رتبه بندی ۱۳۱ شهر در جهان را تا بر اساس داده های هزینه زندگی تا پایان ماه سپتامبر در بر می گیرد. واحد اطلاعات اکونومیست با اشاره به شیوع کرونا در جهان می نویسد: همه گیری کرونا تاثیر غیرقابل انکاری روی قیمت کالا و خدمات در سراسر جهان داشته است. 
۱۳۹۹/۰۸/۲۸ / احمد نادری / دولت دوازدهم / معیشت مردم
توئیت نماینده مجلس: بیچاره مردم
احمد نادری نماینده مجلس شورای اسلامی در توئیتی نوشت: «باز هم می گویم: دولت معیشت مردم را گروگان گرفته. بیش از یک ماه است که در مجلس به دنبال طرح معیشتی برای پرداخت کمک هزینه زندگی به افراد نیازمند هستیم و مخالف اصلی آن از اول دولت، و بهانه هم عدم وجود منابع بوده. امروز اما اعلام کرده اند که خودشان چنین پروژه ای دارند. بیچاره مردم.»
آیا صدای آهِ معلولان به دولت و مجلس می‌رسد؟
۱۳۹۹/۰۸/۲۸
آیا صدای آهِ معلولان به دولت و مجلس می‌رسد؟
هزینه زندگی معلولان قطع نخاعی بسیار زیاد است اما آیا کمک هزینه ای که به آنها داده می شود کفاف هزینه های زیاد آنها را می دهد؟
جزئیات انواع بازنشستگی تامین اجتماعی
۱۳۹۹/۰۸/۲۶
جزئیات انواع بازنشستگی تامین اجتماعی
بازنشستگی کارگران از جمله حقوق انسانی به شمار می رود که کارگر بر اساس سابقه کار یا سالخوردگی، با برخورداری از هزینه زندگی از ادامه انجام کار معاف می شود و به این اعتبار قرارداد وی نیز خاتمه می یابد. در ادامه مطلب به انواع بازنشستگی و شرایط بازنشستگی در قانون تامین اجتماعی اشاره شده است.
چند درصد هزینه های کارگران با دستمزد ۹۸ جبران شد؟
۱۳۹۹/۰۸/۲۶ / دستمزد / کارگران / سبد معیشت / وزارت کار، رفاه و تامین اجتماعی / حقوق و دستمزد / هزینه زندگی / یارانه / نرخ تورم / قانون کار / خانوار شهری
چند درصد هزینه های کارگران با دستمزد ۹۸ جبران شد؟
نتایج یک پژوهش نشان می دهد که حداقل دستمزد سالانه کارگران در سال ۹۸ نسبت به متوسط هزینه سالانه یک خانوار شهری ۳۸ درصد و یک خانوار روستایی ۶۹ درصد بوده است.
واکنش احساسی محمود فکری به خودکشی اسماعیل عابدی
۱۳۹۹/۰۸/۲۶ / اسماعیل عابدی / خودکشی / محمود فکری / استقلال
واکنش احساسی محمود فکری به خودکشی اسماعیل عابدی
سرمربی استقلال در فضای مجازی نوشت: شنیدم اسماعیل عابدی سال‌ها سرپرستی پدر و مادر بیمارش را بر عهده داشت و هزینه زندگی شش خواهر خود را تامین می‌کرد؛ دست آخر هم طاقتش طاق و توانش تمام شد.
ایران؛ خریدار رآکتورهای اتمی
۱۳۹۹/۰۸/۲۵
ایران؛ خریدار رآکتورهای اتمی
  علیرضا احمدی  سرازیر شدن درآمدهای نفتی به کشور که از اواخر سال1352 افزایش قابل‌توجهی داشت و به قول علی‌نقی عالیخانی سرگیجه‌آور بود، ایران را از یکی از کشورهای دریافت‌کننده کمک از بانک جهانی، به وام‌دهنده به این نهاد بین‌المللی تبدیل کرد. در 4فروردین در واشنگتن اعلام شد دولت ایران با امضای قراردادی، 200میلیون دلار به بانک جهانی وام داده، این در شرایطی بود که بانک مرکزی در بیست‌وهفتمین روز همین ‌ماه اعلام کرد هزینه زندگی در سال1352، 2/11درصد افزایش داشته است. از سوی دیگر با سیر صعودی قیمت نفت، …
اخبار« هفت عصر » ۱۸ آبان ۱۳۹۹
۱۳۹۹/۰۸/۱۸
اخبار« هفت عصر » ۱۸ آبان ۱۳۹۹
نجات ١٩٧ محکوم به اعدام از چوبه دار ، صادرات مرغ ممنوع شد،سامانه بارشی جدید به کشور می‌رسد،۶۰ میلیون ایرانی کارت کالابرگ الکترونیک دریافت می‌کنند،توزیع متادون در داروخانه‌های منتخب،هزینه زندگی در تهران ۱.۵ برابر دیگر استان‌هاست،۵۲ در صد در آمد های مالیاتی بردوش ساکنان تهران ،۷۰۱۷ هکتار از مناطق حفاظت شده در آتش سوخت ،سامانه جامع تجارت مرجع عرضه لاستیک‌های وارداتی،سرمایه‌گذاری ۱۴۵ میلیارد تومانی دراحداث بزرگترین گلخانه غرب کشور ،سرمایه گذاری ۱۱ هزار میلیارد ریالی در شهرک‌های صنعتی قزوین،مخابرات کردستان بیش از ۵۹۶ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری کرد، قیمت صادرات پوره سیب ۶ برابر یک بشکه نفت،اولین سخنرانی بایدن پس از پیروزی با دویدن آغاز شد،ترامپ بعد از اعلام شکست در انتخابات، از کاخ سفید به زمین گلف …
هزینه زندگی هر خانوار ایرانی به ۱۰ میلیون تومان رسید
۱۳۹۹/۰۸/۱۶
هزینه زندگی هر خانوار ایرانی به ۱۰ میلیون تومان رسید
دهقان کیا گفت: سبد هزینه خانوار که شامل؛ مسکن، خوراک، پوشاک، حمل و نقل، تحصیلات است تقریباً به ۱۰ میلیون تومان رسیده است.
پیشگام در همدلی
۱۳۹۹/۰۸/۱۱
پیشگام در همدلی
معصومه حق‌جو  این روزها شیوع کرونا صاحبان بسیاری از کسب و کارها را با مشکل اقتصادی مواجه کرده است. بسیاری از شغل‌ها مثل قبل فعالیت ندارند و برخی از شاغلان هم بیکار شده‌اند. با توجه به اینکه خود این همه‌گیری و رعایت مجموعه ضوابط بهداشتی هزینه‌ساز است، وضعیت نامناسب اقتصادی فشار مضاعفی به بسیاری از خانواده‌ها وارد کرده است. در این میان، برخی از خیّران هنوز هم برای رسیدگی به این افراد پیشگام هستند و گروهی از بانوان در محله ایرانشهر نیز اقدام به تهیه ارزاق، اقلام بهداشتی و کمک‌هزینه زندگی برای خانواده‌های …
تحمل کارگر ان مدت‌هاست تمام شده
۱۳۹۹/۰۸/۰۷ / کارگران / معیشت کارگران / هزینه زندگی / دولت / فقر / گرانی
تحمل کارگر ان مدت‌هاست تمام شده
علی خدایی؛ نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: تفریحات و سرگرمی تقریبا از سبد هزینه خانواده‌های کارگری حذف شده و اینها، هشدار‌های جدی برای جامعه است. متاسفانه این هشدار‌ها آنقدر ادامه داشت که به میزان دسترسی به مواد غذایی هم سرایت کرد. عجیب نیست با وجود آنکه به وفور درباره مضر بودن فست‌فود‌ها و سوسیس و کالباس صحبت می‌شود، هنوز مصرف سوسیس و کالباس در کشور ما آمار تصاعدی دارد که دلیلش جز فقر و ناتوانی از خرید محصولات غذایی سالم‌تر و با ارزش غذایی بالاتر نیست.
فاصله ۳۰ میلیون تومانی دستمزد و هزینه برای شهرنشینان
۱۳۹۹/۰۸/۰۶ / درآمد / دستمزد / هزینه زندگی / شهرنشینی / تورم
فاصله ۳۰ میلیون تومانی دستمزد و هزینه برای شهرنشینان
در برآورد‌های وزارت کار، نسبت حداقل حقوق سالانه یک کارگر به متوسط هزینه‌هایی که در یک‌سال دارد برای خانواده شهری ۳۸ درصد است. به بیان دیگر یک خانواده شهری اگر فقط بخواهد با حقوق زندگی خود را بگذراند، تنها ۳۸ درصد از هزینه‌هایش را می‌تواند پوشش دهد. این نسبت برای خانواده روستایی حدود ۷۰ درصد است.
قالیباف: کارگر مجبور است برای تامین معاش، ماهانه یک کالا از سبد مصرفی خانوار را حذف کند
۱۳۹۹/۰۷/۲۷ / محمدباقر قالیباف / بسیج کارگری / محمدباقر قالیباف / بسیج کارگری / رئیس مجلس شورای اسلامی / d
قالیباف: کارگر مجبور است برای تامین معاش، ماهانه یک کالا از سبد مصرفی خانوار را حذف کند
رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: این یک واقعیت تلخ است که رکوردشکنی‌های نگران‌کننده قیمت ارز و گرانی لجام‌گسیخته زندگی را بر مردم سخت کرده است. امروز یک کارگر برای تأمین هزینه زندگی خود مجبور است هر ماه یکی از اقلام سبد مصرف خانوار خود حذف کند.
هزینه ازدواج در ایران / شروع زندگی با وام ازدواج چقدر ممکن است؟
۱۳۹۹/۰۷/۲۰ / افزایش قیمت / افزایش هزینه / لوازم خانگی / هزینه زندگی / وام ازدواج / وام ازدواج 100 میلیونی
هزینه ازدواج در ایران / شروع زندگی با وام ازدواج چقدر ممکن است؟
زوجی قرار است به خانه بخت بروند و وام ازدواجش را هم گرفته است. فکر می‌کنید برای تامین وسایل اولیه زندگی‌اش این وام کافی است یا نه؟ در این گزارش قصد داریم این موضوع را بررسی کنیم که وام ازدواجش چقدر از هزینه‌های ازدواج را پوشش می‌دهد. نوشته هزینه ازدواج در ایران / شروع زندگی با وام ازدواج چقدر ممکن است؟ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
شکاف دستمزدها و هزینه ی معیشت/ حقوق ها تنها یک سوم هزینه ی زندگی را تامین می کنند
۱۳۹۹/۰۷/۱۳ / اقتصاد ایران / بحران اقتصادی ایران / بحران درآمد / بحران معیشت / حقوق شهروندی / دستمزدها / شکاف حقوق و هزینه / کرامت انسانی / معیشت کارگران / معیشت مردم
شکاف دستمزدها و هزینه ی معیشت/ حقوق ها تنها یک سوم هزینه ی زندگی را تامین می کنند
شفقنا- سبد ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومانیِ اسفندماه در شهریور با احتساب سهم مسکن به ۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و بدون آن به ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده است؛ هزینه خوراکی‌های خانوار به تنهایی در...
رقابت ناعادلانه افزایش حقوق و هزینه‌های زندگی
۱۳۹۹/۰۷/۱۲ / گرانی / کاهش قدرت خرید مردم / تورم / هزینه زندگی / اقتصاد ایران
رقابت ناعادلانه افزایش حقوق و هزینه‌های زندگی
بررسی قیمت خرده‌فروشی کالا‌ها نشان می‌دهد که برخی انواع حبوبات مثل عدس و لوبیا چیتی رشد بیش از صددرصدی را تجربه کرده‌اند و بیم آن می‌رود مردمی که به دلیل گرانی گوشت حبوبات را به سبد غذایی خود افزوده بودند، دیگر قادر نباشند از این محصولات استفاده کنند.
دولت همراهی نکند، کارت الکترونیکی شکست می خورد/ طرح کالا برگ الکترونیکی چهارشنبه در مجلس
۱۳۹۹/۰۷/۰۷
دولت همراهی نکند، کارت الکترونیکی شکست می خورد/ طرح کالا برگ الکترونیکی چهارشنبه در مجلس
سلیمی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: طرح ارایه کالا برگ الکترونیکی به ۶۰ میلیون جمعیت کشور با هدف جبران رشد قیمتها و کمک هزینه زندگی آنها در مجلس آماده شده و چهارشنبه هفته جاری مورد بررسی دقیق و موشکافی قرار می گیرد.
کدام گروه بازنشستگان مشمول همسان‌سازی می‌شوند؟ | جزئیات جدید از افزایش حقوق بازنشستگان
۱۳۹۹/۰۷/۰۲ / صندوق بازنشستگی / حقوق و دستمزد
کدام گروه بازنشستگان مشمول همسان‌سازی می‌شوند؟ | جزئیات جدید از افزایش حقوق بازنشستگان
طبق ماده ۹۸ قانون خدمات کشوری آمده است که چنانچه ضریب جدول مستخدمین رسمی شاغل تغییر یابد دولت مکلف است به نسبتی که هزینه زندگی موجب این تغییر شده است، ‌حقوق بازنشستگان و وظیفه‌ بگیران را ترمیم کند.
مقایسه هزینه زندگی در تهران و شهرهای مختلف جهان
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / اقتصاد مسکن / تهران / گرانی / هزینه خانوار تهران / هزینه زندگی
مقایسه هزینه زندگی در تهران و شهرهای مختلف جهان
هزینه مسکن بیشترین تاثیر را در هزینه زندگی تهران داشته، این هزینه با دیگر شهرهای منتخب جهان مقایسه شده است. نوشته مقایسه هزینه زندگی در تهران و شهرهای مختلف جهان اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
هزینه زندگی در تهران بیشتر از استانبول و باکو
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / استانبول / هزینه زندگی / باکو
هزینه زندگی در تهران بیشتر از استانبول و باکو
اقتصادنیوز : هزینه مسکن بیشترین تاثیر را در هزینه زندگی تهران داشته است.
۱۳۹۹/۰۶/۲۷
آقای روحانی زندگی مردم سخت است و سخت‌تر می‌شود
آقای روحانی! زندگی مردم سخت است و سخت‌تر می‌شود. هزینه زندگی هر روز بیشتر تنوره می‌کشد و گرانی که پایش را بر گلوی قشر ضعیف گذاشته هر ساعت فشارش را بیشتر می‌کند. قشر ضعیف هر روز نحیف‌تر می‌شود و قشر متوسط ضعیف‌تر. تاب و توان مردم مثل ساعت شنی، بی‌وقفه در حال فرو ریختن و لاغر شدن است و کسی چشم‌اندازی برای متوقف شدن این وضع نمی‌بیند.  آقای روحانی! این حرف‌ها برای خودمان تازگی ندارد. غرغرهایی است که بیست و چهاری داریم تکرارش می‌کنیم. اگر داریم شما را خطاب قرار می‌دهیم به خاطر این است که کار دیگری ازما ساخته نیست. به خاطر این است که نمی‌دانیم سرمان را باید به کدام طرف بگردانیم و با کی حرف بزنیم. آقای رییس‌جمهوری! ما نمی‌دانیم …
پژوهشگر امریکایی، باند فساد و فحشای ترامپ و همسرش را افشا کرد/ ملانیا هزینه زندگی اش را از طریق انتشار عکسهای برهنه اش درمی آورد
۱۳۹۹/۰۶/۱۹ / ملانیا ترامپ / دونالد ترامپ / فساد اخلاقی
پژوهشگر امریکایی، باند فساد و فحشای ترامپ و همسرش را افشا کرد/ ملانیا هزینه زندگی اش را از طریق انتشار عکسهای برهنه اش درمی آورد
مشرق نوشت:یک پژوهشگر آمریکایی با انتشار گزارشی در نشریه ایتالیایی «ایلفاروسولموندو» جزئیاتی از یک شبکه گسترده فساد و فحشا با مدیریت رئیس‌جمهور کنونی آمریکا و همسرش را فاش کرده است.
افرایش مهاجرت تهرانی‌ها به شهرهای پیرامون
۱۳۹۹/۰۶/۱۲
افرایش مهاجرت تهرانی‌ها به شهرهای پیرامون
جمالی نژاد، معاون عمرانی وزیر کشور گفت: مهاجرت در تهران به سمت شهرها و روستاهای پیرامون به دلیل افزایش هزینه زندگی بیشتر شده است.
اینفوگرافیک | بهترین و بدترین کشورها برای مهاجرت خانواده‌ها
۱۳۹۹/۰۵/۲۹
اینفوگرافیک | بهترین و بدترین کشورها برای مهاجرت خانواده‌ها
در شرایطی که در وضعیت اقتصادی بد بسیاری از کشورها، برخی به فکر مهاجرت هستند، بیزینس اینسایدر، رتبه بندی بهترین و بدترین کشورها برای خانواده ها براساس ۱۰۰۰ شاخص وزنی در شش سرشاخه اصلی «امنیت، هزینه زندگی، میزان شادی، نظام درمانی، کیفیت نظام آموزش و شاخص های کلان اقتصادی» برای ۳۸ کشور عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی را منتشر کرد./ منبع: ایسنا
هزینه زندگی کارگران در دوره کرونا افزایش یافته/ کارگران خواستار لغو موقتی‌سازی هستند
۱۳۹۹/۰۵/۲۸ / فقر ایرانیان / کرونا / معیشت کارگران / معیشت کارگران ایران / هزینه زندگی کارگران
هزینه زندگی کارگران در دوره کرونا افزایش یافته/ کارگران خواستار لغو موقتی‌سازی هستند
شفقنا- مطالبه اصلی کارگران از نمایندگان مجلس و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی آن است که موقتی‌سازی کارگران باید متوقف و لغو شود تا زندگی، اشتغال و معیشت کارگران بهبود یابد. ایلنا نوشت: فتح الله بیات (رئیس اتحادیه کارگران...
بچه‌دار شدن چقدر خرج روی دست زوج‌های جوان می‌گذارد؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۹ / اقتصاد خانواده / هزینه زندگی / درآمد خانوار
بچه‌دار شدن چقدر خرج روی دست زوج‌های جوان می‌گذارد؟
بررسی‌ها نشان می‌دهد خانواده‌هایی که فرزند دارند هزینه کمتری در بخش مسکن پرداخت می‌کنند و بخش بیشتری از درآمدشان صرف خرج‌های دیگر مثل خوراکی و پوشاک می‌شود. اطلاعات خام مرکز آمار می‌گوید خانواده‌های دو نفره اغلب اجاره‌نشین هستند و احتمال خانه‌دار بودن خانواده‌های سه نفره بیشتر است. این نشان می‌دهد زوج‌های ایرانی تا وقتی صاحبخانه نشده‌اند، به بچه‌دار شدن فکر نمی‌کنند
جیب‌خالی و سفره خالی‌تر؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / اینفوبازار / اینفوگرافیک / درآمد خانوار / معیشت خانوار
جیب‌خالی و سفره خالی‌تر؟
آمارهای بودجه خانوار تایید می‌کند که وزن کالاهای اساسی در مصرف گروه های ضعیف جامعه کاهش یافته است در این اینفو گرافیک به بررسی برآورد هزینه زندگی در تیرماه ۱۳۹۹پرداخته‌ایم.
حدیث روز/ چهار ویژگی روزی حلال در کلام امام رضا علیه السلام
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / حدیث روز / سخن امام رضا / روزی حلال / آرامش / سبک زندگی / خانواده / بیماری / سلامتی / کار و تلاش
حدیث روز/ چهار ویژگی روزی حلال در کلام امام رضا علیه السلام
هرکس به روزی حلال اندک خشنود باشد، هزینه زندگی‌اش سبک می شود و خانواده اش در نعمت خواهند بود. و خداوند، او را از بیماری و درمان دنیا آگاه می‌کند.
خرج زندگی در تیر ۹۹
۱۳۹۹/۰۵/۰۹ / هزینه زندگی / کالری / خرج زندگی / تورم
خرج زندگی در تیر ۹۹
دهک سوم روزانه ۱۹۳۴ کالری مصرف می‌کند. هر فرد برای تامین ۱۹۳۴ کالری در روز در تیر ماه ۹۹، نیاز به هزینه ۳۵۰ هزار تومان داشته است. با توجه به اینکه متوسط بعد خانوار در هر دهک متفاوت از دهک دیگر است، در نتیجه میانگین هزینه مورد نیاز هر خانوار برای حداقل‌های خوراکی متفاوت است. با این حال مطابق داده‌های مرکز آمار، میانگین بعد خانوار‌های کل کشور در محدوده ۳. ۳ نفر قرار دارد.
گرانی ۱۹ قلم کالای خوراکی در تیر ماه
۱۳۹۹/۰۵/۰۷ / افزایش قیمت / کالاهای اساسی / تورم / هزینه زندگی
گرانی ۱۹ قلم کالای خوراکی در تیر ماه
بررسی‌ها از وضعیت قیمت در ۲۴ قلم کالای خوراکی نشان می‌دهد که در تیر ماه امسال بیشترین افزایش قیمت مربوط به برنج خارجی با ۸۵ درصد افزایش است که به طور متوسط هر کیلو ۱۶ هزار و ۴۰۰ تومان قیمت خورده است، قیمت این کالا نسبت به خرداد ماه ۱۸.۲ درصد افزایش داشته است.
سوزن زدن هم هنر می خواهد + تصاویر
۱۳۹۹/۰۵/۰۱
سوزن زدن هم هنر می خواهد + تصاویر
سوزن‌دوزی، هنر دستان پرتوان زنان بلوچستانی است. هنر کهنی که علاوه بر زیبایی و نمود رنگ‌های شاد و زنده، هزینه زندگی خانواده‌های زیادی را در استان سیستان و بلوچستان فراهم می‌کند.
در ۵۰۰ روستای استان همدان نیازمند روحانی مستقر هستیم
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / استانی-فرهنگی و هنری
در ۵۰۰ روستای استان همدان نیازمند روحانی مستقر هستیم
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان اعلام کرد: سه عامل نبود خانه عالم به منظور استقرار، عدم تأمین هزینه زندگی طلاب در روستا و نبود امکانات برای حضور خانواده روحانیون در روستا باعث شده در ۵۰۰ روستای استان که نیازمند روحانی مستقر هستیم، فقط ۳۰۰ مُبلغ فعالیت داشته باشد.
هزینه خانوار کارگری چقدر شد؟
۱۳۹۹/۰۴/۱۰ / شورای عالی کار / ویروس کرونا / فرامرز توفیقی / نرخ تورم / نرخ سود بانکی / اخبار داغ
هزینه خانوار کارگری چقدر شد؟
رئیس کمیته دستمزد شورای اسلامی کار درباره هزینه زندگی کارگران گفت: میانگین هزینه سبد معیشت خانوار در حداقلی ترین حالت در سال ۹۹به ۶میلیون و ۴۰۰هزار تومان تا ۶میلیون و ۸۰۰هزار تومان رسیده است،فاصله بین هزینه و درآمد بسیار زیاد است.
۱۳۹۹/۰۴/۱۱
توسعه فضای مجازی نقش موثری در مقابله با کرونا داشته است
رئیس جمهوری گفت: استفاده از فضای مجازی در بخش‌های مختلف از جمله طرح غربالگری و امور آموزشی مدارس و دانشگاه‌ها کمک بزرگی به اجرای فاصله‌گذاری اجتماعی و مقابله موثر با کرونا کرده است.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز دوشنبه در نخستین جلسه شورای عالی فضای مجازی در سال جدید و پس از شیوع کرونا، از تلاش‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و مرکز ملی فضای مجازی و دیگر دستگاه‌ها مانند وزارت بهداشت و درمان و آموزش و پرورش برای ارائه خدمات بسیار ارزنده به مردم و جامعه در ایام مواجهه کشور با شیوع کرونا قدردانی کرد.رئیس جمهوری گفت: با الکترونیکی شدن بسیاری از خدمات، مانند پرداخت قبوض آب، برق و گاز و بیمه درمانی در وقت و هزینه زندگی مردم بهره‌وری خوبی انجام شده …
نبود نظام ارزیابی، رتبه تهران را کاهش داد
۱۳۹۹/۰۳/۳۱
نبود نظام ارزیابی، رتبه تهران را کاهش داد
محمد سرابی- خبر‌نگار «کیفیت زندگی نه در تهران و نه در هیچ‌یک از شهر‌های دیگر ایران به حد متوسط شهر‌های جهان نمی‌رسد. تهران نه‌تنها از معیار‌های مربوط به پایتخت‌ کشور‌های توسعه‌یافته جهان عقب‌تر است، بلکه در میان شهر‌های منطقه هم وضعیت نامطلوبی دارد»؛ این نتیجه گزارش 6‌ماه اول سال‌2020 در سایت‌numbeo.com است. سایت نامبئو اطلاعات خود را از منابع وسیعی به‌دست می‌آورد اما 3موضوع اصلی «هزینه زندگی، ایمنی و سلامت» مهم‌ترین معیار‌های آن هستند. این سایت مورد استناد برخی رسانه‌های جهانی قرار دارد اما چقدر …
کدام شهرها در لیست ارزانترین و گرانترین محل های اقامت برای مهاجرین هستند؟
۱۳۹۹/۰۳/۲۵
کدام شهرها در لیست ارزانترین و گرانترین محل های اقامت برای مهاجرین هستند؟
هزینه زندگی در شهرهای مختلف جهان برای مهاجرین ارزیابی شده و لیست های جالبی در این زمینه تهیه شده است.
هزینه زندگی در ارومیه کاهش یافت
۱۳۹۹/۰۳/۱۸
هزینه زندگی در ارومیه کاهش یافت
همراه با افتتاح هایپراستار ارومیه، فروشگاه مایلی ارومیه نیز در مجتمع سیتادیوم افتتاح شده و بهترین و با کیفیت ترین محصولات آرایشی بهداشتی را با قیمت مناسب به مشتریان عرضه می‌کند.
۱۳۹۹/۰۳/۱۴ / دستمزد کارگران
روند تغییر دستمزد کارگران در ۸ سال گذشته
به گزارش ایسنا، مطابق ماده ۴۱ قانون کار حداقل دستمزد کارگری بر اساس نرخ تورم و با توجه به هزینه زندگی یک خانوار کارگری مشخص می‌شود.  شورای عالی کار همه ساله موظف است میزان حداقل مزد کارگران را برای نقاط مختلف کشور و یا صنایع مختلف را با توجه به درصد تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی و وضعیت معیشت یک خانوار تعیین کند.
مقایسه حقوق کارگران با هزینه زندگی
۱۳۹۹/۰۳/۰۵
مقایسه حقوق کارگران با هزینه زندگی
بسیاری از کارگران مبلغ یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان را هم دریافت نمی‌کنند. اگر دریافتی کارگران را با حداقل هزینه‌ها که همان سبد معیشت ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومانی است مقایسه کنیم، متوجه سطح پایین درآمد این قشر و تفاوت فاحش هزینه و درآمدها می‌شویم.
هزینه یک خانوار شهری در تهران قدیم | ارزش پول و هزینه زندگی به روایت تاریخ
۱۳۹۹/۰۲/۳۰
هزینه یک خانوار شهری در تهران قدیم | ارزش پول و هزینه زندگی به روایت تاریخ
حسنعلی مهران یکی از روسای پیشین بانک مرکزی ایران در فصل ششم کتاب «هدف‌ها و سیاست‌های بانک مرکزی» به ارزش پول و تثبیت هزینه زندگی در تهران قدیم می‌پردازد که در این مطلب بخشی از آن را می‌خوانید.
۱۳۹۹/۰۲/۲۷
ابهام در افزایش حق مسکن کارگران
در حالی که قرار بود جلسه شورای عالی کار با دستور جلسه افزایش حق مسکن کارگران تشکیل شود، به دلیل برکناری رضا رحمانی وزیر صنعت و خالی بودن صندلی وی در این جلسه، نشست شورای عالی کار لغو شد، هرچند که نمایندگان کارگری از قبل نیز اعلام کردند به مانند مصوبه حداقل دستمزد، این بار نیز چیزی را اگر هم تصویب شود، امضا نخواهند کرد.به گزارش فرارو، کمال اطهاری پژوهشگر اقتصاد توسعه با تاکید بر اینکه در کشور برنامه جامع توسعه به هیچ عنوان وجود ندارد، گفت: زمانی شما می‌توانید انتظار داشته باشید که کارگران زندگی خوبی داشته باشند که بین عدالت و رشد اقتصادی یک رابطه هم‌افزا وجود داشته باشد، این در حالی است که در دهه‌های گذشته به هیچ عنوان این موضوع همزمان رخ نداده، از سویی نه در دولت و نه در بخش روشنفکری هیچ برنامه …
۱۳۹۹/۰۲/۲۳
شاعری تنها به کوچه سرو
خواندن برخی کتاب‌ها در پنجاه سال پیش، هزینه‌ای بسیار داشت و بابت خواندن این‌گونه کتاب‌ها صابون ساواک به تن می‌خورد، بازداشت و کتک فراوان خوردم بابت خواندن چند کتاب، یکی از این کتاب‌ها جنگ شکر در کوبا بود که ژان پل سارتر کتاب را نوشته بوده در باب فیدل کاسترو، و انقلاب کوبا و دیگری کتابی بود با نام شعر مقاومت فلسطین و در آن کتاب شعری با عنوان چریک‌های عرب بود از محمدعلی سپانلو که در کنار محمود درویش و دیگر شاعران فلسطینی در کتاب چاپ شده بود.  این اولین آشنایی من با نام محمدعلی سپانلو بود. روزی دیگر در همان سال‌ها فیلم ممنوع آرامش در حضور دیگران را در سینمای آزاد دیدم. فیلمی که سه شاعر در آن بازی داشتند، محمدعلی سپانلو و همسرش پرتو نوری‌علاء و منوچهر …
۱۳۹۹/۰۲/۲۲ / عربستان / نفت عربستان / تاثیر کرونا بر اقتصاد عربستان
عربستان یارانه ۲۶۷ دلاری کارکنان دولت را قطع می‌کند/ افزایش مالیات ارزش افزوده از ۵ به ۱۵ درصد
ایلنا: عربستان سعودی در پی کاهش قیمت جهانی نفت و رکود اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا، نرخ مالیات بر ارزش افزوده را سه برابر می‌کند و پرداخت کمک هزینه زندگی به…
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •