سه شنبه, ۱۲ فروردین, ۱۳۹۹ / 31 March, 2020
کشورهای در حال توسعه
مجمع عمومی سازمان ملل: در بحبوبه ویروس کرونا تحریم‌ها علیه کشورهای آسیب‌پذیر لغو شود
رئیس مجمع عمومی سازمان ملل تاکید کرد: در بحبوبه پاندمی ویروس کرونا تحریم‌های که تاثیرات منفی بر کشورهای در حال توسعه دارند، باید لغو شوند.
۱۰ ساعت قبل / کروناویروس /
وزیر صمت: کالا به وفور در فروشگاه‌های سراسر کشور وجود دارد
به گزارش مهر به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، رضا رحمانی گفت: برخلاف تصاویر موجود از رفتارهای عجیب شهروندان کشورهای به اصطلاح توسعه یافته در هجوم به فروشگاه‌ها، هموطنان‌مان به تاسی از فرهنگ والای ایرانی و اسلامی خود، در کمال آرامش و متناسب با نیازهای خود در حال خرید به اندازه نیازشان هستند و اطمینان داریم که منابع ما نیز فراتر از نیازهای موجود است و با هیچ‌گونه کمبودی مواجه نخواهیم شد.
۳۸ ساعت قبل / تامین کالای اساسی / گوشت و مرغ / وزیر صنعت /
درخواست شاه سعودی از جهان در نشست جی 20
درخواست شاه سعودی از جهان در نشست جی 20
ایرنا نوشت: پادشاه عربستان در نشست آنلاین گروه ۲۰ از سران کشورهای عضو این گروه خواست برای مقابله با کووید۱۹ همکاری و سرمایه‌گذاری و به کشورهای در حال توسعه کمک کنند.
۴ روز قبل / سلمان‌ بن‌ عبدالعزیز - آل سعود / عربستان / گروه20 /
پادشاه عربستان خواستار همکاری جهانی برای مقابله با کرونا شد
پادشاه عربستان خواستار همکاری جهانی برای مقابله با کرونا شد
تهران- ایرنا- پادشاه عربستان در نشست آنلاین گروه ۲۰ از سران کشورهای عضو این گروه خواست برای مقابله با کووید۱۹ همکاری و سرمایه‌گذاری و به کشورهای در حال توسعه کمک کنند.
۴ روز قبل / عربستان سعودی / ملک سلمان / ریاض /
بودجه ۱۵۰ میلیارد دلاری برای مقابله با کرونا؛ بدهی کشورهای فقیر تعلیق شود
بودجه ۱۵۰ میلیارد دلاری برای مقابله با کرونا؛ بدهی کشورهای فقیر تعلیق شود
تهران- ایرنا- رئیس بانک جهانی از اختصاص ۱۵۰ میلیارد دلار کمک این بانک به کشورهای در حال توسعه برای مقابله و برون رفت از بحران همه گیری ویروس کرونا خبر داد و گفت: این مبلغ در یک بازه زمانی ۱۵ ماهه در اختیار کشورها قرار می گیرد.
۱۳۹۹/۰۱/۰۵ /
کرونا، چرا آمریکا متهم است؟
کرونا، چرا آمریکا متهم است؟
محسن پاک آیین در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی پیرامون اتهامات وارده به ایالات متحده در خصوص شکل گیری ویروس کرونا می نویسد: آمریکا که خود سازنده اصلی و توسعه دهنده سلاح‌های بیولوژیک بوده و متهم اول در زمینه اشاعه بیماری کروناست. در عین حال کاخ سفید با تبلیغات وسیع رسانه ای، سعی در بزرگ نمائی خطر دستیابی گروه‌های تروریستی از جمله القاعده به سلاح‌های بیولوژیکی و بکارگیری آنها علیه مردم دارد. این القائات درحالی صورت می پذیرد که گروه‌های تروریستی فاقد دانش و فناوری پیچیده برای تولید سلاح بیولوژیک هستند و بدون کمک کشورهای بزرگ هرگز نمی توانند آنها علیه اهداف مورد نظر بکار برند. یکی از احتمالات این است که گروه های تروریستی همچون القاعده یا داعش، به نیابت از آمریکا و با کمک این کشور، ویروس کرونا را …
۱۳۹۹/۰۱/۰۳ / محسن پاک آیین / مقام معظم رهبری / ویروس کرونا / بیوتروریسم /
بیوتروریسم علیه چین؛ از توطئه تا سلطه
امروزه چین رقیب سرسختی در موضوعات اقتصادی و صنعتی- نظامی در حوزه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برای غرب و به خصوص ایالات متحده امریکاست.
۱۳۹۸/۱۲/۲۸ / ایالات متحده / چین / روسیه / کشتی / کشورهای در حال توسعه /
کاهش 85 درصدی درآمد نفتی کشورهای درحال توسعه
دبیرکل اوپک و رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کردند که در صورت تداوم شرایط کنونی بازار نفت، درآمدهای حاصل از فروش نفت و گاز کشورهای در حال توسعه در سال ۲۰۲۰، ۸۵ درصد کاهش می‌یابد.به گزارش «شانا» به نقل از دبیرخانه اوپک، فاتح بیرول، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی و محمد سانوسی بارکیندو، دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) روز دوشنبه (۲۶ اسفندماه) در گفت‌وگویی تلفنی به بررسی وضع کنونی بازارهای جهانی نفت پرداختند. بارکیندو و بیرول از بحران شدید جهانی بهداشت ناشی از ویروس کرونا و آثار آن بر ثبات اقتصاد و بازار، به‌ویژه در کشورهای در حال توسعه، ابراز نگرانی کردند. دو طرف با استناد به تحلیل اخیر آژانس بین‌المللی انرژی با بررسی تاثیر این ویروس بر کشورهای آسیب‌پذیر درحال توسعه، اظهار کردند: در …
۱۳۹۸/۱۲/۲۸ /
عمران خان: کشورهای ثروتمند بدهی کشورهای فقیر را ببخشند/ بدترین کابوس علیه مسلمانان هند روی داده
عمران خان: کشورهای ثروتمند بدهی کشورهای فقیر را ببخشند/ بدترین کابوس علیه مسلمانان هند روی داده
نخست وزیر پاکستان نسبت به تاثیرات ویرانگر ویروس کرونای جدید بر اقتصادهای کشورهای در حال توسعه اظهار نگرانی کرده و به کشورهای ثروتمندتر هشدار داد خودشان را برای بخشودگی بدهی‌های کشورهای فقیرتر جهان آماده کنند.
۱۳۹۸/۱۲/۲۷ / کروناویروس / کرونا در جهان / عمران خان / خشونت علیه مسلمانان هند /
کشورهای در حال توسعه تا ۸۵ درصد از درآمد نفت و گاز خود را از دست می‌دهند
کشورهای در حال توسعه تا ۸۵ درصد از درآمد نفت و گاز خود را از دست می‌دهند
آژانس بین المللی انرژی و اوپک در یک بیانیه مشترک اعلام کردند اگر شرایط فعلی بازار ادامه یابد، درآمد نفت و گاز کشورهای در حال توسعه ۵۰ تا ۸۵ درصد در سال میلادی جاری کاهش می یابد
۱۳۹۸/۱۲/۲۷ /
درآمدهای نفتی کشورهای در حال توسعه در خطر کاهش ۵۰ تا ۸۵ درصدی
درآمدهای نفتی کشورهای در حال توسعه در خطر کاهش ۵۰ تا ۸۵ درصدی
آژانس بین المللی انرژی در بیانیه ای مشترک و البته نادر با اوپک اعلام کرد که در صورت تداوم شرایط کنونی بازار، درآمدهای نفتی و گازی کشورهای در حال توسعه در سال جاری ۵۰ تا ۸۵ درصد کاهش خواهد یافت.
۱۳۹۸/۱۲/۲۷ /
تولید کیت‌تشخیصی در فاز آزمایشی
تولید کیت‌تشخیصی در فاز آزمایشی
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از انعقاد ۸ قرارداد با شرکت‌های خصوصی و دانش‌بنیان برای تولید کیت‌های تشخیصی و تخلیص (خالص سازی) خبر داد و گفت: در حال حاضر بر روی یکی از داروهایی که در کشورهای چین و ژاپن برای مبتلایان به ویروس کرونا موثر بوده، متمرکز شده‌ایم و در حال مطالعه روی آن هستیم.
۱۳۹۸/۱۲/۲۶ /
تولید کیت‌تشخیصی در فاز آزمایشی/انجام مطالعه روی داروی چینی و ژاپنی موثر بر کرونا
تولید کیت‌تشخیصی در فاز آزمایشی/انجام مطالعه روی داروی چینی و ژاپنی موثر بر کرونا
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از انعقاد 8 قرار داد با شرکت‌های خصوصی و دانش بنیان برای تولید کیت‌های تشخیصی و تخلیص(خالص سازی) خبر داد و گفت: در حال حاضر بر روی یکی از داروهایی که در کشورهای چین و ژاپن برای مبتلایان به ویروس کرونا موثر بوده متمرکز شده‌ایم و در حال مطالعه روی آن هستیم.
۱۳۹۸/۱۲/۲۶ / کیت تشخیصی / ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی / دارو / کروناویروس / کرونا در جهان / همه_باهم_علیه_کرونا /
شطرنج نفت؛ بازی خطرناک عربستان و روسیه
شطرنج نفت؛ بازی خطرناک عربستان و روسیه
تهران - ایرنا - نیویورک تایمز در تفسیری روز یکشنبه نوشت: بازی خطرناک شطرنج عربستان و روسیه بر سر قیمت نفت، تولید کنندگان نفت در میان کشورهای در حال توسعه از جمله خود عربستان سعودی را با مشکل جدی مواجه کند.
۱۳۹۸/۱۲/۱۹ / روسیه / عربستان سعودی / نفت / نشست ۱۷۸ اوپک در وین /
وقتی که شفافیت قربانی تصمیمات عوام‌گرایانه می‌شود
وقتی که شفافیت قربانی تصمیمات عوام‌گرایانه می‌شود
شفافیت و مبارزه با فساد در تمامی کشورهای در حال توسعه امری مهم و حایز اهمیت است.
۱۳۹۸/۱۲/۱۹ / جنگ / دولت / قوانین و مقررات / کشورهای در حال توسعه / ونزوئلا /
توسعه شبکه ملی اطلاعات وظیفه مسوولان داخلی است
توسعه شبکه ملی اطلاعات وظیفه مسوولان داخلی است
تهران-ایرنا-معاون راهبری فنی مرکز ملی فضای مجازی درباره اهمیت شبکه ملی اطلاعات گفت: یکی از راه‌های درآمدزایی توسعه زیرساخت شبکه ملی اطلاعات است. تمامی کشورهای دنیا در حال توسعه این زیرساخت هستند و این امر مهم در کشور ما نیز باید توسط مسیولان داخلی انجام و راه نفوذ هر سیاست خارجی به آن بسته شود.  
۱۳۹۸/۱۲/۱۴ / عباس آسوشه / شبکه ملی اطلاعات / شورای عالی فضای مجازی کشور /
شهدای مدافع ملت
حدود یک هفته از انتخابات یازدهمین دوره مجلس گذشته ولی ترکیب پارلمان یازدهم و جدال‌های پیدا و پنهان منتخبان عمدتا اصولگرای این انتخابات با دولتی‌ها برخلاف انتظار تیتر نخست خبرگزاری‌ها نیست. این روزها کرونا و فتوحات روزانه‌اش اولین و آخرین خبری است که با جست‌وجو در شبکه‌های اجتماعی و خبرگزاری‌ها به آن برخواهید خورد و در این میان، کنار آنان که ماسک و لوازم بهداشتی و ضدعفونی‌کننده را در سایه ناکارآمدی‌های موجود در جامعه احتکار می‌کنند، هستند پزشکان و پرستارانی که در بیمارستان‌ها و آزمایشگاه‌های تعیین‌شده برای رسیدگی به بیماران مبتلا به این ویروس چینی، تا پای جان ایستاده و نامی از آنها در میان نیست؛ مگر زمانی که پزشکان یا پرستارانی همچون …
۱۳۹۸/۱۲/۱۰ /
پتروشیمی شازند در زمینه کاهش آلاینده ها می تواند یک الگو برای همه صنایع باشد
اراک ـ کمال‌آبادی: با حضور استاندار مرکزی و معاونین،ولدخانی مدیرعامل و جمعی از مسئولین استان مرکزی و شهرستان شازند پروژه جمع آوری بخارات هیدروکربنی شرکت پتروشیمی شازند با عنوان پروژه کهاب (VRU) افتتاح و به بهره برداری رسید.آقازاده پس از افتتاح پروژه جمع آوری بخارات هیدروکربنی و ضمن بازدید از روند اجرایی آن، از تلاش و توانمندی متخصصین شرکت به دلیل راه اندازی این پروژه مهم تقدیر و تشکر نمود.یکی از محصولات استراتژیک و ارزشمند پتروشیمی شازند که به طور متوسط روزانه حدود یک هزار تن تولید می شود ترکیبات هیدروکربنی از قبیل A92 A80, PGH, می باشد که درحال حاضر بخش عمده این محصولات به کشورهای منطقه صادر می گردد که محصولات یاد شده به صورت مایع و به وسیله تانکرهای حمل و نقل جاده ای بارگیری می شود. به هنگام …
۱۳۹۸/۱۲/۰۷ /
کشتی ۲۷۰۰ تنی در بندر دیر پهلو گرفت
مدیر اداره بندر و دریانوردی دیر گفت: نخستین کشتی ۲ هزار و ۷۰۰ تنی حامل کانتینر با بیش از ۲۰۰TEU و ۸۵ نگله بار سبک و سنگین در اسکله تجاری بندر دیر پهلو گرفت.به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر، فرهاد کاظمی اظهار داشت: این شناور به طول ۱۰۰ و عرض ۲۰ متر است که عملیات تخلیه آن در حال انجام است.وی بیان کرد: در بندر دیر با توجه به ایجاد زیرساخت مناسب توسط اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر قابلیت پهلودهی شناور تا آبخور پنج متر فراهم شده است.کاظمی ادامه داد: همچنین کلیه تجهیزات مورد نیاز جهت تخلیه بار در بندر دیر بار برای تخلیه شناورها فراهم شده است.وی اظهار داشت: بندر دیر یکی از بنادر مهم در امر صادرات به کشورهای حوزه خلیج فارس است که در سال جاری برای سهولت در امر تخلیه …
۱۳۹۸/۱۲/۰۷ /
آینده مالیات بر دارایی در ایران و جهان
با توجه به اینکه اصلاحات محدودی در حوزه مالیات بر دارایی در بین کشورها انجام شده،
۱۳۹۸/۱۲/۰۴ / ایران و جهان / بازی / درآمد / کشورهای در حال توسعه / مالیات /
ایجاد هاب قدرتمند منطقه‌ای به رهبری دانشگاه امیرکبیر در راستای توسعه تعاملات بین‌المللی
ایجاد هاب قدرتمند منطقه‌ای به رهبری دانشگاه امیرکبیر در راستای توسعه تعاملات بین‌المللی
رئیس دانشگاه امیرکبیر با بیان این که توسعه تعاملات بین‌المللی یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های این دانشگاه است، گفت: این دانشگاه پروژه ویژه‌ای را برای برقراری ارتباط مؤثر با کشورهای آسیایی و به‌ویژه کشور ترکیه در دستور کار خود قرار داده و ایجاد یک هاب قدرتمند منطقه‌ای به رهبری دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حال شکل‌گیری است.
۱۳۹۸/۱۲/۰۳ / دانشگاه امیرکبیر /
تلاش برای توسعه کشاورزی قراردادی
تلاش برای توسعه کشاورزی قراردادی
یکی از موضوعات مهم و اثرگذار در کشاورزی نوین که از ابتدای قرن21 در فضای اقتصادی کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه تکرار شده، کشاورزی قراردادی است.
۱۳۹۸/۱۲/۰۳ / ارز / کشاورزی / کشاورزی و منابع طبیعی / نخبگان / وزارت جهاد کشاورزی /
قاچاق حجم زیادی از داروهای ایرانی به کشورهای همسایه
قاچاق حجم زیادی از داروهای ایرانی به کشورهای همسایه
رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به برنامه‌ریزی‌های انجام شده در جهت توسعه تولید دارو و مواد اولیه دارویی درکشور و کاهش ارزبری در این حوزه، در عین حال کیفیت داروی ایرانی را مورد تاکید قرار داد و گفت: داروی ایرانی به لحاظ کیفیت کاملا قابل دفاع است، اما مسایل غیرعلمی و غیرکارشناسی مانع ثبت آن در برخی کشورها شده و به همین دلیل متاسفانه حجم زیادی از داروهایمان در کشورهای همسایه به صورت قاچاق استفاده می‌شود
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / سازمان غذا و دارو / داروی ایرانی /
مقابله با چالش‌های اقتصادی فقط با همکاری علمی و فناوری میسر است
مقابله با چالش‌های اقتصادی فقط با همکاری علمی و فناوری میسر است
تهران- ایرنا- مدیر اجرایی کمیسیون علم و فناوری برای توسعه پایدار در جنوب (کامسَتس؛ COMSATS) گفت: مقابله با چالش‌های اقتصادی – اجتماعی کشورهای در حال توسعه، فقط به واسطه دستیابی به همکاری در زمینه علوم و فناوری میسر است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۸ / جشنواره خوارزمی /
پایان عصر نفت؛ فریب یا واقعیت
عصر نفت ممکن است در بلندمدت یعنی تا ۳۰ سال دیگر به پایان خود نزدیک شود
۱۳۹۸/۱۱/۲۷ / جهان / کشورهای در حال توسعه / معاون / نفت / نفت و گاز /
سنای آمریکا تسهیلات ویژه کشورهای در حال توسعه را برای هند حذف کرد
سنای آمریکا تسهیلات ویژه کشورهای در حال توسعه را برای هند حذف کرد
اعضای سنای آمریکا به خارج شدن نام هند و 23 کشور دیگر از لیست کشورهای در حال توسعه رای مثبت دادند.
۱۳۹۸/۱۱/۲۶ /
سهم ۸ درصدی مالیات از تولید ناخالص داخلی / فاصله‌ای معنادار با کشورهای دیگر داریم
سهم ۸ درصدی مالیات از تولید ناخالص داخلی / فاصله‌ای معنادار با کشورهای دیگر داریم
رئیس کل سازمان امور مالیاتی گفت: در ایران سهم مالیات در تولید ناخالص داخلی ۸ درصد است، در حالی که این عدد در کشورهای در حال توسعه به ۱۴ تا ۱۵ درصد می رسد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۴ / تولید ناخالص داخلی / امیدعلی پارسا / مالیات / برنامه ششم توسعه /
الهام علی‌اف در راه تهران
جواد جهانگیرزاده سفیر ایران در جمهوری آذربایجان گفت: الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان در چند روز آینده به تهران سفر می‫کند.وی طی سخنانی در مراسم چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان افزود: الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان بر اساس دعوت رسمی دکتر حسن روحانی در راس هیئتی عازم تهران خواهد شد.دعوت از الهام علی اف رئیس جمهوری آذبایجان برای سفر رسمی به جمهوری اسلامی ایران در آبان ماه گذشته در جریان سفر روحانی به باکو برای شرکت در اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد انجام گرفته بود.به گزارش ایرنا، سفر رئیس جمهوری آذربایجان به ایران در شرایطی انجام می گیرد که مسئولان هر دو کشور عزم راسخ خود را برای توسعه روابط فی مابین در همه زمینه‌ها و در قالب روابط دو جانبه و …
۱۳۹۸/۱۱/۲۵ /
سیگنال‌هایی که ساخت پالایشگاه به دنیا می‌فرستد/ آیا ایران خروج از بازار نفت را پذیرفته است؟
سیگنال‌هایی که ساخت پالایشگاه به دنیا می‌فرستد/ آیا ایران خروج از بازار نفت را پذیرفته است؟
ایلنا: علاوه بر عراق یکی دیگر از کشورهایی که بازار ما را می‌گیرد روسیه با ظرفیت تولید 11 میلیون بشکه در روز است، بخشی از بازار ما هم دست عربستان افتاده است. مسلما…
۱۳۹۸/۱۱/۲۳ / رشد / سازمان های بین المللی / کشورهای در حال توسعه / مشکلات / تحریم ها /
جنگ تجاری ترامپ علیه 20 کشور
تازه‌ترین آمارهای تجاری آمریکا نشان می‌دهد که درآمدهای چند ده میلیارد دلاری دولت این کشور از محل تعرفه‌های جدید بر چین همچنان ادامه دارند. این جریان درآمدی به‌رغم آن است که به تازگی دو کشور برای حل تنش‌های تعرفه‌ای خود به توافق تجاری اولیه رسیده‌اند. بر اساس گزارش‌ها، از فوریه 2018، زمانی که جنگ‌تجاری میان آمریکا و چین آغاز شد تا پایان 2019، وزارت خزانه‌داری آمریکا بالغ بر 50 میلیارد دلار درآمد تعرفه‌ای داشته است. در همین راستا، ترامپ چند کشور را نظیر چین، سنگاپور، کره‌جنوبی و برزیل از فهرست امتیازدهی به کشورهای در حال توسعه خارج کرد تا با دست بازتری اعمال تعرفه علیه واردات آنها به آمریکا را کلید بزند. به گزارش خبرگزاری «بیزینس اینسایدر» این افزایش درآمدی در حالی است که غول‌های اقتصادی دنیا توانستند …
۱۳۹۸/۱۱/۲۳ /
در سال 2045 قدرت از غرب به شرق منتقل خواهد شد
در سال 2045 قدرت از غرب به شرق منتقل خواهد شد
کارشناسان معتقدند که در سال 2045 ، 60 درصد قدرت جهانی در اختیار کشورهای در حال توسعه خواهد بود، یعنی عملا قدرت از غرب به شرق منتقل خواهد شد. در یک دوره‌ی سی ساله سرعت رشد چین بر اساس GDP به شدت افزایش پیدا خواهد کرد و با توجه به ویژگی‌های سنتی مانند جمعیت و پهناوری چین را به نقطه کانونی این تحول تبدیل خواهد کرد.
۱۳۹۸/۱۱/۱۸ / چین / ایالات متحده آمریکا / روابط بین الملل / ایران و چین /
برای کردستان
زنان و جوانان ما عاملان توسعه هستند. منظور از توسعه هم توسعه پایدار و متوازن است و در توسعه‌های پایدار نه‌تنها توسعه در اکنون اهمیت دارد، بلکه منابعی را برای آیندگان باید در نظر گرفت و نقش زنان در این عرصه بسیار کلیدی و پررنگ است. مفهوم توسعه پایدار یک مفهوم فراگیر است و توسعه‌های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در آن می‌گنجد و ثابت شده است که هرچه زنان یک جامعه آگاه‌تر و توانمند‌تر باشند، ثمرات آن برای کل جامعه بیشتر خواهد بود. در حال حاضر برای سنجش وضعیت زنان، از شاخص‌هایی با عنوان شاخص‌های شکاف جنسیتی استفاده می‌شود. این شاخص‌ها که فاصله زنان و مردان در کشورهای مختلف را می‌سنجند، به چهار دسته تقسیم می‌شوند؛ بهداشت، آموزش، مشارکت …
۱۳۹۸/۱۱/۱۶ /
«جمهوریت» در اندیشه انقلاب اسلامی
«جمهوریت» در اندیشه انقلاب اسلامی
الهه کولایی _ استاد دانشگاه تهران انقلاب اسلامی سال 1357نه‌تنها در تاریخ تحولات ایران، بلکه در منطقه و جهان پدیده‌ای بی‌مانند بود؛ برای نخستین بار انقلابی به نام دین و با شعار ‌الله‌اکبر برای برپایی نظامی که پایه‌های قدرت خود را از یکسو جمهور مردم و از سوی دیگر، ارزش‌ها و آرمان‌های دینی اعلام می‌کرد، به رهبری امام خمینی(ره) توانست تجربه‌ای جدید را در مبارزات مردم کشورهای در حال توسعه به نمایش بگذارد. مردم ایران که کوشیدند تا از حق حاکمیت خود، حق تعیین سرنوشت خود و حاکم شدن بر سرنوشتشان در چارچوبی …
۱۳۹۸/۱۱/۱۶ /
سرمایه لزوما مهمترین نیاز یک اکوسیستم پویا نیست
سرمایه لزوما مهمترین نیاز یک اکوسیستم پویا نیست
تهران -ایرنا- معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به اینکه کشورهای درحال توسعه و کشورهایی که در حال گسترش همکاری فناوری هستند، سرمایه را مهمترین عامل برای اکوسیستم پویا می‌دانند گفت: سرمایه لزوما مهمترین نیاز یک اکوسیستم پویا نیست.
۱۳۹۸/۱۱/۱۵ / نشست سرمایه گذاریTIM / صندوق نوآوری و شکوفایی / سرمایه گذاری /
مقایسه سهم کارمندان ایرانی از بودجه با سایر کشورها
مقایسه سهم کارمندان ایرانی از بودجه با سایر کشورها
کارمندان دولت و بازنشستگان کشوری و لشکری حدود نیمی از هزینه‌های جاری دولت و ۳۲ درصد از بودجه عمومی سال آینده را به‌ خود اختصاص داده‌اند. سهم حقوق و مزایای کارمندان و بازنشستگان از پرداخت‌های عمومی دولت در کشورهای توسعه‌یافته نسبت به کشورهای در حال توسعه کمتر است.
۱۳۹۸-۱۱-۱۵ /
میزان واقعی هدر رفت آب در ایران چقدر است؟
میزان واقعی هدر رفت آب در ایران چقدر است؟
میزان هدر رفت واقعی آب در کشورمان در حالی در حد 11.8 درصد قرار دارد که بر اساس آخرین آمار بانک جهانی، میانگین آن در کشورهای در حال توسعه 16.1 درصد است.
۱۳۹۸/۱۱/۱۵ / مصرف آب / مشترکین پرمصرف /
تشخیص «کروناویروس» در کمتر از ۱۵ دقیقه
چینی‌ها اخیرا موفق به توسعه آزمایشی برای تشخیص «کروناویروس» شده‌اند که توسط آن می‌توانند در کمتر از ۱۵ دقیقه افراد مبتلا به این بیماری را شناسایی کنند.به گزارش ایسنا، اخیرا افراد برخی کشورهای جهان به ویروسی به نام «کروناویروس» مبتلا شده‌اند و این موضوع سبب هراس تمام افراد جهان شده است اما اکنون یک شرکت چینی ادعا کرده است کیت تست یا آزمایشی را توسعه داده است که در کمتر از ۱۵ دقیقه می‌تواند این بیماری را شناسایی کند.اخیرا افراد برخی مناطق کشور چین و برخی کشورهای دیگر به ویروسی به نام «کرونا» مبتلا شده‌اند و این ویروس به قدری خطرناک است که مقامات چین دستور قرنطینه چند شهر این کشور را صادر کرده‌اند. شیوع این بیماری در «ووهان»، ششمین شهر پرجمعیت چین بوده است.بنابر گزارش شین‌هوآ نت، پژوهشگران «موسسه …
۱۳۹۸/۱۱/۱۴ /
ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه
ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه
شماری از دانشمندان سیاسی دولت مدرن اولیه اروپایی را با جرمی سازمان‌یافته مورد مقایسه قرار داده‌اند. منظور آنها این است که حاکمان دولت‌ها به‌دنبال استفاده از تخصص‌شان در سازماندهی خشونت برای استخراج و ربودن منابع از بقیه جامعه هستند و این همان «رانت» است. برخی دیگر از نویسندگان هم از عبارت «دولت یغماگر» برای توصیف طیف وسیعی از رژیم‌های اخیر در کشورهای در حال توسعه استفاده می‌کنند. در یک دولت یغماگر، نخبگان مسوول تا جایی که در توان دارند به‌دنبال به یغما بردن بالاترین حجم از منابع از بطن جامعه و انتقال، هدایت و استفاده از آنها در راستای استفاده شخصی خود هستند.
۱۳۹۸/۱۱/۱۴ /
تامین منابع در عرضه اولیه
تامین منابع در عرضه اولیه
یکی از اصلی‌ترین کارکردهای بازار سرمایه تامین مالی شرکت‌های تولیدی، خدماتی و... است. در سال‌های گذشته انواع روش‌های تامین مالی مبتنی بر بدهی یا حقوق مالکانه از طریق بازار سرمایه کشور به کار گرفته شده و سالانه رشد قابل توجهی هم از جهت تنوع ابزارها و روش‌ها و هم از نظر حجم مبالغ تامین شده، صورت گرفته است. در حال حاضر تقریبا تمام تامین مالی مبتنی بر حقوق مالکانه از طریق افزایش سرمایه شرکت‌ها از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران موجود انجام می‌شود. این در حالی است که در اکثر کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه افزایش سرمایه شرکت از طریق انتشار سهام جدید و واگذاری آنها به همراه با صرف به سهامداران موجود یا سایر سهامداران صورت می‌گیرد. از طرف دیگر معمولا اولین حضور و عرضه اولیه سهام در بازارهای سرمایه …
۱۳۹۸/۱۱/۱۳ /
صادرات ۸۵ میلیارد دلار به کشورهای همسایه تا ۳ سال آینده/  ۱۱۸ میلیون یورو صرفه جویی ارزی در صنعت مخابرات
صادرات ۸۵ میلیارد دلار به کشورهای همسایه تا ۳ سال آینده/ ۱۱۸ میلیون یورو صرفه جویی ارزی در صنعت مخابرات
ایلنا: معاون وزیر صمت اظهار داشت: همکاران ما در سازمان توسعه تجارت در حال مطالعاتی مبتنی بر نیازهای کالایی در 15 کشور همسایه هستند. در حال حاضر صادرات ما به این…
۱۳۹۸/۱۱/۰۸ / دلار / صنعت / مخابرات / یورو / صرفه جویی ارزی /
راهبرد منطقه‌ای ایران و روسیه مدل موفقی است
رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار رئیس دومای دولتی فدراسیون روسیه، راهبرد مشترک ایران و روسیه در منطقه را مدلی موفق دانست.به گزارش ایسنا و به نقل از خانه ملت، علی لاریجانی بعدازظهر دوشنبه در دیدار ویچسلاو والودین، رئیس دومای دولتی فدراسیون روسیه، با ابراز خرسندی از حضور هیئت پارلمانی روسی در ایران بر ضرورت گسترش روابط پارلمانی دو کشور تاکید کرد.رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به همکاری موفق ایران و روسیه در مقابله با تروریسم منطقه‌ای ابراز امیدواری کرد همکاری پارلمانی دو کشور گسترش یابد.لاریجانی افزود: دو کشور ایران و روسیه برای تقویت روابط راهبردی عزم جدی دارند. رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به راهبرد مشترک ایران و روسیه در منطقه، آن را مدلی موفق برای امنیت پایدار توصیف و ابراز امیدواری کرد …
۱۳۹۸/۱۱/۰۹ /
چه عواملی باعث ابتلا به
چه عواملی باعث ابتلا به "سکته مغزی" می‌شوند؟
رئیس کنگره سکته مغزی ایران گفت: سکته مغزی دومین عامل مرگ‌ومیر در کشورهای در حال توسعه است؛ شناسایی عوامل خطر این بیماری، هزینه‌های کمتری نسبت به درمان آن دارد.
۱۳۹۸/۱۱/۰۶ / سلامت / سکته مغزی / فشار خون / دیابت / رژیم غذایی /
ارتباط افسردگی و بیماری قلبی
ارتباط افسردگی و بیماری قلبی
ایده غفور ـ  روانپزشک بیماری عروق کرونری قلب از بیماری‌های جدی و شدیداً رو به رشد است. امروزه این بیماری با رشد بسیار بالایی چه در کشورهای توسعه یافته و چه در کشورهای در حال توسعه همراه بوده است و به‌عنوان یکی از مهم‌ترین علل مرگ‌ومیر به شمار می‌آید. در سال 2013این بیماری به‌عنوان عامل اصلی مرگ‌و میر در دنیا شناخته شد که مسئول مرگ 17.3میلیون بیمار بوده است و پیش‌بینی می‌شود با رشد سریع این بیماری در سال 2030میزان مرگ‌ومیر در اثر این بیماری به بیش از23.6میلیون برسد. عمل جراحی بای پس عروق کرونر، …
۱۳۹۸/۱۱/۰۶ /
رشد اقتصادی مناطق مختلف جهان در سال ۲۰۲۰ چقدر است؟
رشد اقتصادی مناطق مختلف جهان در سال ۲۰۲۰ چقدر است؟
تهران- ایرنا- جدیدترین گزارش صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد که بیشترین رشد اقتصادی ۲۰۲۰ در کشورهای در حال توسعه و اقتصادهای نوظهور آسیایی رقم خواهد خورد.
۱۳۹۸/۱۱/۰۵ / رشد اقتصادی / صندوق بین‌المللی پول / صندوق بین المللی پول /
جایگاه معلولان روستانشین
آیا برنامه توانبخشی مبتنی بر جامعه به اهداف خود رسیده است؟! محور برنامه‌های توسعه اجتماعی و فقرزدا، تمرکز روی گروه‌های پایین‌دست اقتصادی جوامع از جمله آن گروه‌های اجتماعی است که به دلایل مختلف در معرض محرومیت‌های مضاعف و چندلایه اقتصادی هستند. حاشیه‌نشین‌های شهرها، روستانشینان، افراد دارای معلولیت، زنان و کودکان از مصادیق بارز این گروه‌ها هستند. در این میان برخی گروه‌ها واجد شرایط چندگانه محرومیت‌های اقتصادی و اجتماعی‌اند، مانند افراد معلول روستانشین که به دلیل محدودیت‌های جسمی و حسی خود محرومیت‌های چندلایه ترکیبی را متحملند. این شهروندان گذشته از تحمل تبعیض‌های مستقیم و غیرمستقیم اجتماعی ناشی از معلولیت خود شرایط مشابه محرومیت …
۱۳۹۸/۱۱/۰۲ /
حمایت دولت برای هموار کردن مسیر برای قطعه‌سازان یک ضرورت است
محسن بیگلری عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی از فعالیت‌ها، خطوط تولید، مراکز طراحی و تولید دستگاه‌های صنعتی شرکت صنایع تولیدی کروز بازدید به عمل آورد. در این بازدید سخا مدیرعامل این شرکت قطعه‌سازی و مدیران بخش‌های مختلف از فعالیت‌ها، مدیریت بهره‌وری و نظارت بر کیفیت در این شرکت توضیحاتی را به وی ارائه دادند.بیگلری در حاشیه بازدید از شرکت قطعه‌سازی کروز گفت: در گذشته صنعت قطعه‌سازی وابستگی بسیاری به کشورهای خارجی داشت که در حال حاضر با رسیدن به خودکفایی در قطعه‌سازی کروز، این میزان وابستگی کاهش یافته است. نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی افزود: کروز از سال 61 شروع به فعالیت کرده است و امروز بیش از 12هزار نفر در این مجموعه شاغل هستند و با وجود تحریم‌های ظالمانه …
۱۳۹۸/۱۰/۳۰ /
الزامات موفقیت بازار باز چیست
الزامات موفقیت بازار باز چیست
با توجه به مشخص نبودن میزان انتشار اوراق، نوع وثیقه‌گذاری بانک‌ها نزد بانک مرکزی و اثر سیاست بازار باز بر نرخ سود بانکی، کارشناسان ابهامات و نکات مختلفی را در خصوص عملیات بازار باز که قرار است از امروز به اجرا درمی‌آید مطرح کرده‌اند. مهم‌ترین سوال کارشناسان این است که آیا دولت قادر است بدهی خود به بانک‌ها را از طریق تهاتر اوراق بهادار تسویه کند ؟
۱۳۹۸/۱۰/۲۸ / بانک مرکزی / جامعه / دولت / کشورهای در حال توسعه / نرخ سود بانکی /
خلق ارزش به جای حیف و میل؛ دولت چگونه اموال و دارایی‌های دولتی را مدیریت می‌کند
خلق ارزش به جای حیف و میل؛ دولت چگونه اموال و دارایی‌های دولتی را مدیریت می‌کند
وجود منابع طبیعی در کشورهای در حال توسعه، به‌دلیل تسلط غیرمولدها و فساد اداری از یک سو و عدم راهبردهای توسعه‌ای و تفکر استراتژی توسعه اقتصادی، فروش منابع بین نسلی به وسیله‌ای برای پوشش مشکلات اقتصادی و سوءمدیریت دولت‌ها تبدیل شده است. کشور ما از این رویه خارج نیست در اقتصادهای وابسته به نفت، زمان کاهش درآمدهای نفتی مشکلات قابل توجهی در اداره امور برای مدیران دولتی نفتی به وجود می‌آید.
۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / تورم / درآمد / فساد اداری / کشورهای در حال توسعه / منابع طبیعی /
قزاقستان ریاست گروه «کشورهای محصور در خشکی» را عهده‌دار شد
قزاقستان ریاست گروه «کشورهای محصور در خشکی» را عهده‌دار شد
تهران – ایرنا – قزاقستان ریاست گروه کشورهای در حال توسعه محصور در خشکی (LLDC)‌را برای دوره ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱ بر عهده گرفت و نشست وزارتی این کشورها در امور تجاری خرداد ماه آینده در شهر نورسلطان ( آستانه پیشین) برگزار خواهد شد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / سازمان ملل متحد / قزاقستان /
«ابتکار» موضوع جانشینی هیثم بن طارق به جای سلطان قابوس را بررسی می‌کند
چالش‌های سلطان جدیدگروه ایران و جهان - پس از درگذشت سلطان قابوس پادشاه فقید عمان، اکنون تحلیلگران درخصوص جانشین او یعنی هیثم بن طارق گمانه‌زنی‌های مختلفی را مطرح می‌کنند. سلطان قابوس در طول پنجاه سال سلطنت خود بر عمان توانست کشورش را از انزوای کامل و فقر به یکی از وزنه‌های دیپلماتیک و اقتصادی خاورمیانه تبدیل کند؛ کشوری که نامش همواره در مدارا و تعامل با تمامی کشورها و نیز میانجی‌گری به منظور مهار تنش‌ها گره خورده است.حالا به نقل از خبرگزاری بلومبرگ، سلطان جدید عمان مسئولیت یک ملتی را عهده‌دار است که تنها در نیم قرن گذشته فقط یک حاکم را شناخته است؛ سلطان قابوس. اکنون هیثم بن طارق مسئولیت کشوری را پذیرفته که دیگر شبیه به زمان به قدرت رسیدن سلطان قابوس در 1970 نیست. با این حال اگر چه فقر و انزوا …
۱۳۹۸/۱۰/۲۴ /
عمان پساقابوس!
عمان پساقابوس!
«قابوس بن سعید بن تیمور آل سعید» ملقب به «سلطان قابوس» پادشاه عمان که طولانی‌ترین دوره پادشاهی در میان حکام کشورهای عربی را دارد، در سن 79 سالگی درگذشت. سلطنت عمان به دلیل همسایگی و برخی روابط و مناسبات تاریخی و اخیرا میانجیگری ایران و آمریکا از اهمیت خاصی در سیاست خارجی ایران برخوردار است و پیش‌بینی روزهای پساقابوس می‌تواند دستگاه دیپلماسی کشور را در تصمیم‌گیری و سیاستگزاری در مورد نحوه تعامل با این همسایه عرب‌زبان و در حال توسعه یاری کند.
۱۳۹۸-۱۰-۲۲ /
متولی جدید برای تجارت مرزنشینان
متولی جدید برای تجارت مرزنشینان
توجه به توسعه تجارت با اوراسیا و کشورهای همسایه این بار در جمع تعاونگران مورد تاکید وزیر صمت قرار گرفت. پیش از این، صادرکنندگان بخش‌خصوصی ماموریت داشتند تا ورود به بازار بزرگ اوراسیا و گسترش تجارت با همسایگان را مورد توجه ویژه قرار دهند و به این منظور بررسی این بازارها را در دستور کار قرار دهند. حال تعاونگران نیز به این گروه اضافه شده‌اند و باید برای ورود به این بازارها دست به کار شوند.
۱۳۹۸/۱۰/۲۲ /
تماس تلفنی نخست‌وزیر کانادا با روحانی
در پی سانحه اخیر سقوط هواپیمای اوکراینی در اطراف فرودگاه امام خمینی (ره) بر اثر خطای انسانی، نخست وزیر کانادا در تماسی تلفنی با رئیس‌ جمهوری اسلامی ایران، آخرین وضعیت بررسی‌ها درباره این حادثه را جویا شد. حسن روحانی در تماس تلفنی جاستین ترودو ضمن ابراز تاسف از حادثه سقوط هواپیمای خطوط هوایی اوکراین و کشته‌شدن مسافران این پرواز تصریح کرد:«تحقیقات مفیدی برای دستیابی به دلایل این حادثه انجام شده و بررسی‌های تکمیلی هم تا رسیدن به نتیجه نهایی با سرعت و دقت در حال انجام است. او افزود:«این سانحه برای مردم ایران و کانادا و ملت‌های دیگری که اتباع آنها در این هواپیما بودند دردناک و غم بزرگی بود.» رئیس جمهوری اظهار کرد:«از لحظات اول همه تلاش‌های خود …
۱۳۹۸/۱۰/۲۱ /
یادداشت/ پیام‌های رستاخیز مردم ایران و عراق
یادداشت/ پیام‌های رستاخیز مردم ایران و عراق
حضور گسترده در تشییع سردار سلیمانی نشان داد که پیوند بین مسلمین و کشورهای عضو جبهه مقاومت ناگسستنی است و دائماً در حال تقویت و توسعه است.
۱۳۹۸/۱۰/۱۸ /
حاشیه‌نشینی روایتی پر رنگ‌تر از متن
حاشیه‌نشینی روایتی پر رنگ‌تر از متن
سنندج - ایرنا - افزایش بی‌رویه مهاجرت روستاییان به شهرها و رشد شهرنشینی بویژه در سال‌های اخیر منجر به وجود معضلی با عنوان حاشیه نشینی شده، مساله‌ای که امروزه می‌توان از آن با عنوان بزرگترین معضل‌ شهری در کشورهای مختلف بویژه در حال توسعه از جمله ایران نام برد.
۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / آسیب های اجتماعی / کردستان / حاشیه نشینی / سنندج /
مثلث خطر اقتصاد جهان
مثلث خطر اقتصاد جهان
سه موسسه معتبر بین‌المللی «مودیز»، «گلدمن ساکس» و «اکونومیست» در گزارش‌های تحلیلی، مثلث خطر اقتصاد جهان را تشریح کردند. این موسسات «تنش‌های اخیر در خاورمیانه»، «انتخابات پیش روی آمریکا» و «تداوم تنش‌های تجاری آمریکا و چین» را به‌عنوان سه ریسک بزرگ در اقتصاد جهان عنوان کردند. در وجه نخست، تنش‌های اخیر خاورمیانه یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی است که می‌تواند علاوه بر نوسان در بازار نفت، صنعت بانکی و گردشگری دنیا را مورد تهدید قرار دهد و همچنین جریان تجاری و صادرات را در کشورهای در حال توسعه مختل کند. در وجه دوم، انتخابات پیش‌روی آمریکا می‌تواند با توجه به تضاد فکری دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه، دو قطبی سیاسی را در مجلس سنا و نمایندگان آمریکا تشدید کند و تحت تاثیر این شکاف سیاسی، فضای اقتصاد آمریکا و …
۱۳۹۸/۱۰/۱۸ /
دهه پیش‌رو متعلق به چین است
گروه جهان| دهه گذشته متعلق به چین بود و دهه پیش‌رو نیز همچنان متعلق به این کشور خواهد بود.
۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / جهان / چین / رقابت / کشورهای در حال توسعه / مایکروسافت /
مهم‌ترین مزیت راه‌اندازی شرکت‌های کارآفرین
مدیرکل توسعه کارآفرینی و بهره‌وری نیروی کار وزارت کار با اشاره به نقش کلیدی کارآفرینی و کسب‌وکارهای فناورانه نوپا در رشد اقتصادی، ایجاد اشتغال مولد و پایدار را از جمله مزایای راه‌اندازی بنگاه‌های کارآفرینی عنوان کرد.به گزارش ایسنا، رحیم سرهنگی با تاکید بر اهمیت کارآفرینی در توسعه و رشد اقتصادی کشورها، اظهار کرد: بسیاری از کشورهای در حال توسعه با استفاده از حداکثر امکانات و بهره‌برداری از ظرفیت کشور خود، آحاد جامعه را به سمت‌وسوی فعالیت‌های کارآفرینانه هدایت کرده‌اند. انقلاب کارآفرینی در حال حاضر از انقلاب صنعتی اهمیت بیشتری دارد و صاحب‌نظران و کارشناسان حوزه کارآفرینی معتقدند باید انقلاب کارآفرینی در کشور شکل بگیرد.وی به مزایای راه‌اندازی شرکت‌های کارآفرین اشاره کرد و گفت: یکی از محاسن و مزیت‌های …
۱۳۹۸/۱۰/۱۸ /
تجربه موفق فعالیت بخش خصوصی در شهرک‌های صنعتی کشور
تجربه موفق فعالیت بخش خصوصی در شهرک‌های صنعتی کشور
بررسی و مطالعه تطبیقی کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه در زمینه حکمرانی، حاکی از آن است که شناسایی قانونی و ایجاد نهادهای محلی ارائه‌کننده خدمات به شهروندان به ویژه نهادهای ارائه‌کننده خدمات تولید و توزیع نیروی برق، از عوامل بسیار مؤثر در توسعه کشورها است. امکانات محدود دولت‌ها در ارائه خدمات به شهروندان و نیز سرمایه‌گذاری‌های کلان مورد نیاز در حوزه صنایع خدمات عمومی از جمله مهم‌ترین دلایل نیاز به مشارکت شهروندان در برنامه‌های توسعه اقتصادی این بخش زیرساختی مهم و مولد است. تردیدی نیست هرچه مشارکت بخش خصوصی در سرمایه‌گذاری‌ها از طریق‌ مشارکت دادن آنها در اجرای طرح‌ها و پروژه‌های زیربنایی‌ بیشتر شود، برنامه‌های توسعه اقتصادی و اصلاح ساختار حکمرانی از طریق کاهش تصدی گری دولت و افزایش مشارکت …
۱۳۹۸/۱۰/۱۷ /
آخرین وضعیت تجارت ایران با اوراسیا
آخرین وضعیت تجارت ایران با اوراسیا
رییس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران گفت: تجارت برخی کالاها که کشورهای اوراسیا به آن نیاز ضروری دارند، بسیار روان شده و حجم مبادله آنها نسبت به گذشته در حال افزایش است، اما روند تجارت کالاهای دیگر همچنان کُند است.
۱۳۹۸/۱۰/۱۳ /
افت تولیدات صنعتی جهان در فصل سوم ۲۰۱۹
افت تولیدات صنعتی جهان در فصل سوم ۲۰۱۹
ارزیابی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد، رشد تولید صنعتی جهانی از سال 2018 در حال کاهش است
۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / پاکستان / جهان / چین / رشد / کشورهای در حال توسعه /
جنگ علیه شاسی‏بلندها به‌ صورت رسمی شروع شده است!
دولت‌ها در حال بررسی روش‌های بیشتر برای کاهش آلایندگی کربن هستند. فشار به خودروسازان برای تولید محصولات بهتر به‏ویژه خودروهای الکتریکی یکی از این روش‌ها محسوب می‌شود. مورد دیگر هم افزایش مالیات‌هاست؛ اما سوال این است: از چه چیزی باید مالیات گرفته شود و میزان درآمدزایی این روش چقدر خواهد بود؟ دولت فرانسه یکی از اولین دولت‌هایی است که پاسخ این سوال را داده است. بنا به گزارش بلومبرگ، پارلمان فرانسه قانون جدیدی را تصویب کرده که به موجب آن و با آغاز سال آینده خودروهایی با آلایندگی کربن دی‌اکسید فراتر از میزانی مشخص با جریمه‌ای 20 هزار یورویی روبه‏رو خواهند شد. این میزان مالیات یا جریمه قبلاً 12500 یورو بوده است. نیازی به گفتن نیست که خودروسازان از این قانون اصلاً استقبال نکرده‌اند و خب وضعیت بغرنج …
۱۳۹۸/۱۰/۱۳ /
آرامش تجاری و مقرراتی در کشور پس از تحریم ها برقرار شده است
آرامش تجاری و مقرراتی در کشور پس از تحریم ها برقرار شده است
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با بیان این که آرامش تجاری و مقرراتی در کشور پس از تحریم ها برقرار شده است گفت: در حال تلاش برای کاهش تعرفه واردات کشورهای همسایه برای آن دسته از کالاهای ایرانی که پتانسیل صادارت دارند هستیم.
۱۳۹۸/۱۰/۱۰ /
FATF ؛ پذیرش یا عدم پذیرش؟
FATF ؛ پذیرش یا عدم پذیرش؟
تا پایان آخرین مهلت ایران در پیوستن به FATF حدود یک ماه زمان باقی است. FATF تفاهمنامه‌ای بین‌المللی برای رشد و توسعه بین‌المللی و در برگیرنده مجموعه کشورهایی است که در سازمان جهانی توسعه همکاری‌های خود را آغاز کردند و برای تضمین تبادلات سالم مالی میان اعضا در جهت توسعه و رشد بین‌المللی لوایحی را در چارچوب یک قرارداد چندجانبه بین کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته در جهت توسعه بین‌المللی در عرصه جهانی به امضا رساندند
۱۳۹۸-۱۰-۰۸ /
فرش سبز پیش پای آینده انرژی
فرش سبز پیش پای آینده انرژی
اینکه در آینده چگونه قرار است انرژی مورد نیاز و رو به ازدیاد بشر تأمین شود،
۱۳۹۸/۱۰/۰۶ / انرژی / بخش حمل و نقل / خاورمیانه / سرمایه / کشورهای در حال توسعه /
بازدید استاندار گیلان از مراحل احداث پروژه راه آهن رشت –پیربازار – بندر کاسپین
استاندار گیلان وهیئت همراه با ورود به محدوده ساخت راه آهن رشت –پیربازار –بندر کاسپین ، از مراحل احداث این پروژه بازدید کرد و در جریان موانع و مشکلات پیش روی تکمیل آن قرار گرفت.در این بازدید که با حضور استاندر گیلان ،معاون امور عمرانی استانداری ، فرمانداررشت ،مدیرکل راه وشهرسازی وجمعی از مدیران دستگاههای اجرایی صورت گرفت، در نشستی مشترک، روند اجرایی ساخت راه آهن رشت- کاسپین وموانع ومشکلات آن مورد بررسی قرار گرفت.استاندارگیلان بازدید امروز را بررسی مشکلات فنی و پیگیری برای رفع آنها عنوان کرد وافزود:امیدواریم بر اساس برنامه ریزی های به عمل آمده در موعد مقرر بتوانیم این خط ریلی را به بهره‌برداری برسانیم .وی برنامه زمانبندی برای تکمیل مسیر رشت تا بندرکاسپین را پایان سال1399 عنوان کرد.استاندار گیلان …
۱۳۹۸/۱۰/۰۴ /
دشمنان ما مشتریان اطلاعات مهندسی زیرساختی کشور هستند
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تاکید بر اینکه دشمنان ما مشتریان اطلاعات مهندسی زیرساختی کشور هستند، اظهار کرد: پدافند غیرعامل باید به جای پیوست در ذات طرح‌های فنی و مهندسی به ویژه زیرساختی گنجانده شود.سردار جلالی در نشست هم‌‌اندیشی مجریان، ناظران و نمایندگان دستگاه‌‌های اجرایی مرتبط با پدافند غیرعامل با بیان اینکه موضوع نظام فنی مهندسی پدافند غیرعامل، نسبت به سایر موضوعات فنی مهندسی جوان است و نیازمند رشد و تعالی بیشتری دارد، اظهار کرد: استراتژیست‌های نظامی و سیاسی معتقدند که در هر عصر و دوره‌ای با توجه به رشد و ظهور فناوری‌ها و فرصت‎های جدید، زمینه برخی تهدیدات نیز فراهم می‎شود. هر عصر و دوره‌ای جنگ خاص خود را دارد. این تهدیدات هم شامل تهدیدات نظامی و سیاسی و هم تهدیدات فناوری و علمی است. …
۱۳۹۸/۱۰/۰۲ /
مشاغل آینده در کدام بخش خواهند بود؟
مشاغل آینده در کدام بخش خواهند بود؟
عمده‌فروشی، خرده‌فروشی و خدمات تعمیراتی از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۵ پیشران توسعه اشتغال در کشورهای در حال توسعه هستند.
۱۳۹۸/۰۹/۳۰ / مشاغل آینده / مشاغل پر طرفدار /
ابراز نگرانی ایران از فقدان تنوع قومی در دفتر مقابله با جرم سازمان‌ملل
ابراز نگرانی ایران از فقدان تنوع قومی در دفتر مقابله با جرم سازمان‌ملل
سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در یک سخنرانی از حضور کمرنگ کشورهای در حال توسعه در سطوح مدیریتی دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل متحد ابراز نگرانی کرد و خواستار ایجاد توازن جغرافیایی در میان کارکنان این نهاد شد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۸ /
بخش مهمی از منابع بانک‌ها به تولید اختصاص یافته است
مدیرعامل بانک صادرات ایران گفت: بانک‌ها از جمله بانک صادرات ایران بخش مهمی از منابع‌شان را به تسهیلات تولید اختصاص داده‌اند و به همین منظور از ابتدای سال جاری طرح «طراوت» در این بانک اجرا شده است. به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، حجت‌اله صیدی در گفت‏و‏گو با «روزنامه مستقل» اظهار کرد: این طرح هم برای تقویت تولید و هم برای تحریک تقاضای خرید ارائه شده و به دلیل اینکه امروز هم در بخش عرضه و هم در بخش تقاضا رکود وجود دارد، می‌تواند راه‏حل بسیار مناسب و درستی باشد اما با توجه به بزرگی اقتصاد کشور و فراوانی انتظارات،‌ کارهای برزمین‏مانده زیادی هم وجود دارد که امیدوارم بتوانیم در این زمینه‌ها هم گام‌های جدی برداریم.     صیدی در خصوص شفافیت عملکرد بانک صادرات ایران ابراز کرد: برای شفافیت عملکرد، …
۱۳۹۸/۰۹/۲۹ /
استعفای مسئولان در ایران؛ عذرخواهی یا فرار از مسئولیت؟!
استعفای مسئولان در ایران؛ عذرخواهی یا فرار از مسئولیت؟!
«استعفا.» واژهایی که در کشورهای توسعه یافته نماد بلوغ سیاسی و مسئولیت‌پذیری شخص استعفا‌کننده به شمار می‌آید. بسیارند استعفاهایی که شاید به دلایل کوچک از سوی مقامات بزرگ اعلام می‌شوند. بارها این قبیل استعفاها به عنوان یک الگوی عبرت آموز برای مسئولان کشورهای در حال توسعه مطرح می‌شود و اینکه آنچه باعث پیشرفت این ممالک جهان است همین حس مسئولیت پذیری است که با یک استعفا نماد پیدا می‌کند.
۱۳۹۸-۰۹-۲۷ /
کشورهای دنیا خواهان روابط نزدیک و خوب با ایران هستند
رئیس‌جمهوری در آغاز سفر به دو کشور مالزی و ژاپن گفت: سیاست نگاه به شرق و روابط نزدیک‌تر با کشورهای مهم آسیایی همواره جزو اهداف جمهوری اسلامی ایران بوده و سفر به کوالالامپور و توکیو که به دعوت مقام‌های ارشد این دو کشور انجام می‌گیرد، در راستای این سیاست تهران است.به گزارش ایسنا،‌ حسن روحانی روز سه شنبه در فرودگاه مهرآباد و در پاسخ به پرسشی درباره اهداف سفر به مالزی و ژاپن به خبرنگاران گفت: در مرحله نخست سفر که به دعوت آقای ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی انجام می‌گیرد، عمدتاً روابط چندجانبه دنیای اسلام مورد بررسی قرار می‌گیرد. روحانی با بیان این‌که این اجلاس مسبوق به سابقه است، گفت: در سال‌های پیش در سطح نخبگان و روشنفکران 5 اجلاس در همین ارتباط در مالزی برگزار شده است اما این اولین اجلاس در سطح …
۱۳۹۸/۰۹/۲۷ /
اتاق ایران | همکاری با فنلاند به افزایش دانش فنی تولید می‌انجامد
اتاق ایران | همکاری با فنلاند به افزایش دانش فنی تولید می‌انجامد
شفقنا اقتصادی – با توجه به اهمیت توسعه همکاری‌های تجاری ایران با کشورهای منطقه اسکاندیناوی، قرار شد در کنار فعالیت کمیته‌ها و اتاق‌های مشترک با کشورهای این منطقه، کمیته مشترک بازرگانی ایران و فنلاند نیز تأسیس شود. در سال ۲۰۱۸ حجم تجارت دو کشور ۱۷۰ میلیون دلار بود که در حال حاضر این رقم به […]
۱۳۹۸/۰۹/۲۶ /
مزایای استفاده از وب ‎سایت‎ های مسافرتی آنلاین
مزایای استفاده از وب ‎سایت‎ های مسافرتی آنلاین
ضریب نفوذ اینترنت در سال‎ های اخیر در همه کشورهای دنیا رشد زیادی داشته است. با توجه به آمارهای سال ۲۰۱۷، بیش از ۸۰٪ افراد در کشورهای توسعه یافته و بیش از ۴۰٪ افراد در کشورهای در حال توسعه از اینترنت استفاده می ‎کنند. بر اساس آمار وب‌ سایت internetworldstats.com، ایران در سال ۲۰۰۰ تنها ۲۵۰ هزار کاربر اینترنت داشت که این رقم در سال ۲۰۱۹ به حدود ۶۳ میلیون نفر و رشد ۲۵ هزار درصدی رسیده است.
۱۳۹۸/۰۹/۲۴ /
حضور کمرنگ کشورهای در حال توسعه در سطوح مدیریتی دفتر مقابله با جرم و‌ مواد مخدر سازمان ملل
حضور کمرنگ کشورهای در حال توسعه در سطوح مدیریتی دفتر مقابله با جرم و‌ مواد مخدر سازمان ملل
نماینده ایران در دفتر سازمان ملل در وین از حضور کمرنگ کشورهای در حال توسعه در سطوح مدیریتی دفتر مقابله با جرم و‌ مواد مخدر این سازمان ابراز نگرانی کرد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۲ /
شتاب پتروشیمی امیرکبیر بر ریل خودکفایی
شتاب پتروشیمی امیرکبیر بر ریل خودکفایی
رئیس مجتمع شرکت پتروشیمی امیرکبیر با تشریح اقدامات انجام شده در زمینه خودکفایی و ساخت داخل اشاره کرد و اظهار داشت: موضوع ساخت داخل به عنوان یک راهبرد ملی و پایدار همواره مورد توجه بوده است و به دلیل حساسیت امر، این موضوع می بایست به شکل دانش بنیان و پژوهش محور تلقی و پیگیری شود.
۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / پتروشیمی / جهان / کشورهای در حال توسعه / نیروی کار / جوان /
رئیس شورای رقابت دولت احمدی نژاد: دست کاری نرخ ارز رویه معمول کشورهای در حال توسعه است
رئیس شورای رقابت دولت احمدی نژاد: دست کاری نرخ ارز رویه معمول کشورهای در حال توسعه است
رئیس سابق شورای رقابت گفت: مداخله ارزی مستقیم رویه مرسوم تمام کشورهای در حال‌ توسعه است و بانک مرکزی باید مدیریت تقسیم منابع را در اختیار داشته باشد.
۱۳۹۸/۰۹/۲۰ /
تحصیلات آکادمیک خارجی ها در ایران به روایت آمار
تحصیلات آکادمیک خارجی ها در ایران به روایت آمار
یکی از مهم ترین سیاست‌های وزارت علوم توسعه تعاملات بین المللی در حوزه‌های مختلف علمی و آموزشی است و یکی از اولویت های برنامه‌های دولت یازدهم و دوازدهم که با جدیت دنبال شده است ،‌توسعه پذیرش دانشجوی خارجی است به طوری که در حال حاضر بالغ بر ۳۶ هزار دانشجوی خارجی از کشورهای مختلف به خصوص کشورهای مسلمان و همجوار در دانشگاه های داخلی مشغول تحصیل هستند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / تحصیلات تکمیلی / دانشجو / روز دانشجو / برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران / جامعه المصطفی العالمیه /
پوتین: توسعه نیروی فضایی آمریکا تهدیدی برای روسیه است
پوتین: توسعه نیروی فضایی آمریکا تهدیدی برای روسیه است
رئیس‌جمهوری روسیه با ابراز نگرانی از توجه آمریکا به حوزه "فضا" تاکید کرد، کشورهای پیشرو در جهان به سرعت در حال توسعه سیستم‌های فضایی مدرن نظامی و ماهواره‌های دو منظوره هستند و روسیه نیز باید همان کار را انجام دهد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۴ / پوتین / نیروی فضایی ارتش آمریکا /
موارد موثر برتعیین قیمت محصولات فولادی
موارد موثر برتعیین قیمت محصولات فولادی
در این مقاله سعی کردیم عوامل موثر برتعیین قیمت تیرآهن، میلگرد، لوله و ورق به عنوان بخشی از محصولات پرکاربرد مقاطع فولادی در کشورهای توسعه یافته یا در حال توسعه مورد بررسی قرار دهیم.
۱۳۹۸/۰۹/۱۰ / فولاد / قیمت سنگ آهن / صادرات سنگ آهن /
مسئولان ایرادها را بپذیرند!
مسئولان ایرادها را بپذیرند!
فناوری و تکنولوژی، جوامع کمتر توسعه یافته را از نظر ذهنی تغییر داده است و برهمین اساس جوامع جدید در حال شکل‌گیری است و واقعیت‌های موجود جوامع قابل کتمان نیست! و چه بپذیریم و چه نپذیریم ردّ پای جوامع توسعه یافته به‌عنوان یکی از آدرس‌های قابل باور در برابر دیدگان جوامع کشورهای کمتر توسعه یافته، یافت می‌شود.
۱۳۹۸-۰۹-۰۷ /
شورای امنیت باید اصلاح شود
نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: شورای امنیت با بحران اعتماد و مشروعیت مواجه است و باید اصلاح شود.مجید تخت‏روانچی تاکید کرد که اصلاح شورا صرفاً به معنی افزایش اعضای آن نیست و این موضوع نباید به خودی خود یک هدف قلمداد شود، بلکه باید وسیله‏ای برای نیل به هدف بزرگ‏تر، یعنی بهبود عملکرد این نهاد باشد. سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل که در نشست روز دوشنبه مجمع عمومی درباره اصلاحات شورای امنیت این سازمان سخنرانی می‏کرد، گفت: نگاهی گذرا به عملکرد شورا در گذشته و حال نشان می‏دهد که این نهاد، دموکراتیک، شفاف و پاسخگو نبوده و اقداماتش مبتنی بر قانون نیست؛ انتظارات ما را برآورده نمی‌کند و عملکردش در بسیاری از موارد غیرمنطبق با منشور ملل متحد و نیز فراقانونی است. در نتیجه، در حال …
۱۳۹۸/۰۹/۰۷ /
شورای امنیت با بحران اعتماد و مشروعیت مواجه است/ کرسی‌های کشورهای در حال توسعه بسیار کمتر از سهم متناسب آن‌ها است
نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: شورای امنیت با بحران اعتماد و مشروعیت مواجه است و باید اصلاح شود.
۱۳۹۸/۰۹/۰۵ /
دیدگاه روسیه درباره تعداد و ترکیب آینده شورای امنیت
دیدگاه روسیه درباره تعداد و ترکیب آینده شورای امنیت
معاون اول نماینده روسیه در سازمان ملل معتقد است، ترکیب اعضای شورای امنیت نباید بیشتر از حدود 20 نماینده افزایش یابد ولی ضروری است کشورهای در حال توسعه در آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین در این ارگان نماینده داشته باشند.
۱۳۹۸/۰۹/۰۵ /
دانش‌بنیان‌های ایرانی متخصصان خارجی را جذب می‌کنند
دانش‌بنیان‌های ایرانی متخصصان خارجی را جذب می‌کنند
مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به دنبال جذب متخصصان و فارغ‌التحصیلان کشورهای در حال توسعه در شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی است.
۱۳۹۸/۰۹/۰۵ /
روسیه: روابط دوجانبه با کشورهای اروپایی را به رابطه با این اتحادیه ترجیح می‌دهیم
روسیه: روابط دوجانبه با کشورهای اروپایی را به رابطه با این اتحادیه ترجیح می‌دهیم
مسکو - ایرنا - نخست وزیر روسیه اعلام کرد: برای مسکو مهم‌تر است که روابط دوجانبه خود با کشورهای عضو اتحادیه اروپا را گسترش دهد تا اینکه بخواهد با کل اتحادیه اروپا روابطی در حال توسعه داشته باشد.
۱۳۹۸/۰۹/۰۵ / روسیه / فنلاند / اتحادیه اروپا /
استان ایلام آماده سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی است
ایلام – خبرنگار ابتکار-مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق ایلام گفت: استان ایلام آماده سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی است و مسئولان استان نیز از سرمایه‌گذاران در این بخش استقبال می‌کنند.هادی شیرخانی اظهار داشت: سال گذشته 900 میلیارد ریال از محل منابع داخلی برای اصلاح، بهینه‌سازی و توسعه شبکه برق در این استان هزینه شد.وی رویکردهای اتخاذ شده برای دستیابی به هدف مهم کاهش اوج مصرف و عبور از تابستان امسال بدون قطع برق خانگی را تشریح کرد و گفت: با اتخاذ این تدابیر در زمان اوج پیک مصرف برق در تابستان امسال علاوه بر نبود خاموشی، به کشورهای همسایه نیز صادرات برق انجام شد.شیرخانی به بالاترین میزان مصرف برق در ایلام در سال جاری اشاره و تصریح کرد: بیشترین مصرف برق در 24 تیرماه به میزان 376 مگاوات به ثبت رسید و این …
۱۳۹۸/۰۹/۰۶ /
نخستین تندیس سیمین جایزه ملی کیفیت ایران
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نقش دانشگاه‌ها را در توسعه کشور خوب برشمرد و گفت: امروز در علوم جدید حرف برای گفتن داریم.به گزارش مهر، منصور غلامی عصر دوشنبه در جلسه شورای اداری مشترک شهرستان‌های نوشهر، چالوس و کلاردشت اظهار کرد: قبل از انقلاب اسلامی در حوزه آموزشی، پزشکی، صنایع و غیره وابسته به غرب و کارشناسان خارجی بودیم اما بعد از انقلاب اسلامی با نگاه جمهوری اسلامی، یکی ار راه‌های قطع تسلط بیگانگان، واگذاری امور به فرزندان کشور بوده است.وی افزود: مراکز آموزش عالی به سرعت در کشور توسعه یافت و امروز همه امور در دست فرزندان این آب و خاک است و علاوه بر اداره کشور، در کشورهای دیگر نیز کارهای مشاوره‌ای و تخصصی انجام می‌دهند و حداکثر مدیران حداکثر دوسوم مقاطع تحصیلی را در کشور گذرانده‌اند.وی با بیان …
۱۳۹۸/۰۹/۰۶ /
تصویب چند پروژه‌ جدید میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان ملل و سایر سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، از تصویب چندین پروژه جدید همکاری فنی میان جمهوری اسلامی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جریان اجلاس هفته گذشته شورای حکام آژانس خبر داد. کاظم غریب آبادی در این خصوص اظهار داشت: با تلاش‌های صورت گرفته و مذاکرات فنی میان سازمان انرژی اتمی کشورمان و آژانس، علاوه بر تداوم اجرای دو پروژه همکاری فنی در حوزه نیروگاهی و درمان سرطان برای سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱، چهار پروژه جدید همکاری فنی نیز برای دوره زمانی ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ برای کشورمان به تصویب رسید. بر اساس گزارش العالم غریب آبادی افزود: این پروژه‌ها که ارزش مالی اجرای آن‌ها بیش از یک میلیون یورو (تامین از سوی آژانس) خواهد بود، در حوزه‌های مختلف از جمله ارتقای ایمنی و بهره …
۱۳۹۸/۰۹/۰۵ /
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •