چهارشنبه, ۲۶ شهریور, ۱۳۹۹ / 16 September, 2020
اقتصاد جهانی
شهرها؛ متضرر اصلی اقتصادی کرونا
۲۹ ساعت قبل / اقتصاد / کرونا
شهرها؛ متضرر اصلی اقتصادی کرونا
اقتصادنیوز :‌ بانک جهانی تخمین می‌زند که اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۰ با وجود سطح تاریخی هزینه‌های دولت‌های ملی، ۵.۲ درصد منقبض شود و از آنجایی که شهرها ۸۰ درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی را تشکیل می‌دهند، متحمل بار اصلی این ضرر می‌شوند.
هشدار سازمان ملل از احتمال اضافه شدن 176 میلیون نفر به قشر فقیر جهان
۲ روز قبل / سازمان ملل / اقتصاد / فقر / ویروس کرونا
هشدار سازمان ملل از احتمال اضافه شدن 176 میلیون نفر به قشر فقیر جهان
سازمان ملل هشدار داد افت اقتصاد جهانی ناشی از شیوع ویروس کرونا از سال 1930 تاکنون بی‌سابقه بوده ومی‌تواند به فقیر شدن صدها میلیون در جهان منجر شود.
تقاضای جهانی برای نفت از این بالاتر نمی‌رود
۲ روز قبل / تقاضا برای نفت / کرونا در جهان / شرکت BP
تقاضای جهانی برای نفت از این بالاتر نمی‌رود
طبق جدیدترین گزارش دورنمای انرژی بلندمدت شرکت BP، تقاضای جهانی برای نفت ممکن است به پیک خود رسیده باشد، زیرا پاندمی کووید ۱۹ باعث کندی رشد اقتصاد جهانی و تسریع گذار به سوی سوختهای پاکتر شده است.
۲ روز قبل
اوپک 60ساله شد؛تولدت مبارک OPEC
بیایید فرض کنیم اوپک را نداشتیم. آنگاه دنیا بدون وزنه مهمی که تعادل و ثبات در بازار نفت را تضمین می‌کند، چه می‌کرد؟ ویروس ناچیز کووید-19 سریع‌ترین، صحیح‌ترین و رساترین پاسخ را به این سوال می‌دهد. زمانی که شیوع بیماری کرونا، قیمت نفت سبک امریکا را به منفی 37 دلار در هر بشکه (37- دلار) رساند، زمانی که اقتصاد جهانی در آستانه متلاشی شدن بود، کدام سازمان به کمک اقتصاد شتافت، تا قیمت نفت اصلاح شود، تا شرکت‌های بزرگ نفتی دنیا فرونپاشند و صدها هزار نفر دیگر بیکار نشوند؟ رییس‌جمهور بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا، با رهبران کدام سازمان تماس گرفت تا صنعت و اقتصاد کشورش را نجات دهد؟ پاسخش یک کلمه است: «اوپک». ویروس بسیار کوچک کووید-19 به سادگی نشان داد که جهان بدون …
سایه سیاه کرونا بر اقتصاد جهانی
۴ روز قبل / هند / ویروس کرونا / روسیه / ایتالیا / رکود / سازمان تجارت جهانی / آلمان / ایران
سایه سیاه کرونا بر اقتصاد جهانی
تهران- ایرنا- در حالی که اکثر کشورهای جهان به سبب شیوع بیماری کرونا با بحران شدید مالی دست و پنجه نرم می کنند و رشد اقتصادی آنها با کاهش روبرو شده است، اما اقتصاد چین به عنوان دومین اقتصاد جهان پس از چند ماه رکود، بار دیگر در مدار افزایشی قرار گرفته است.
پیش بینی طلای ۲۳۰۰ دلاری برای دی ماه
۴ روز قبل
پیش بینی طلای ۲۳۰۰ دلاری برای دی ماه
به دنبال عدم اتخاذ اقدامات محرک اقتصادی بیشتر از سوی بانک مرکزی اروپا و دولت آمریکا قیمت طلا روز جمعه شاهد کاهش بود اما با توجه به نگرانی ها در مورد روند کند ترمیم اقتصاد جهانی قیمت فلز زرد شاهد افزایش هفتگی ۰.۴ درصدی بود.
ناامنی غذایی، تهدید کننده اقتصاد جهانی است/ راه حل های فناورانه راهی برای برون رفت از این چالش
۴ روز قبل
ناامنی غذایی، تهدید کننده اقتصاد جهانی است/ راه حل های فناورانه راهی برای برون رفت از این چالش
در حالی که پیش از کرونا ویروس، ناامنی غذایی و سوء تغذیه جامه جهانی را تهدید می کرده است، اما این همه گیری به افزایش این چالش در نقاط مختلف جهان منجر شده است؛ به طوری که حتی کشورهای پیشرفته هم از این مشکل در امان نیستند.
کرونا کسری بودجه آمریکا را به ۳ تریلیون دلار رساند
۴ روز قبل / ویروس کرونا / وزارت خزانه داری آمریکا / ایالات متحده آمریکا / هراس جهانی از ویروس کرونا
کرونا کسری بودجه آمریکا را به ۳ تریلیون دلار رساند
تهران- ایرنا - به دنبال شیوع ویروس کرونا و تاثیر آن بر اقتصاد جهانی، وزارت خزانه داری آمریکا روز جمعه اعلام کرد که کسری بودجه این کشور از سه تریلیون دلار گذشته است.
درختی حیرت انگیز که چهل نوع میوه می دهد! +عکس
۵ روز قبل / اقتصاد / داووس / زمین / قانون / نیویورک
درختی حیرت انگیز که چهل نوع میوه می دهد! +عکس
اقتصادنیوز : یک کشاورز آمریکایی و دانشیار دانشگاه «سراکیوس» نیویورک، درختی را بار آورده که چهل نوع میوه تولید می‌کند و آن را در انجمن اقتصاد جهانی در داووس سوئیس معرفی کرد.
قیمت جهانی طلا صعودی است
۵ روز قبل / بازار طلا و ارز / سکه و طلا / بازار جهانی طلا
قیمت جهانی طلا صعودی است
تسنیم به نقل از رویترز نوشت: در حالی که ارزش دلار بار دیگر افزایش یافته ات، قیمت طلا پس از افزایش قابل توجه در جلسه قبل، امروز شاهد کاهش بود هرچند که تردید ها در مورد ترمیم سریع اقتصاد جهانی سبب شد تا طلا همچنان در مسیر رشد هفتگی باقی بماند.
۱۳۹۹/۰۶/۲۰
زیان 15 تریلیون دلاری آمریکا از تعطیلی مدارس
«سازمان همکاری‌و توسعه اقتصادی» در تازه ترین ارزیابی خود هشدار داده است تعطیلی مدارس و اخلال در تحصیل دانش آموزان می‌تواند رشد اقتصادی جهان را در مابقی قرن بیست‌ویک حدود 5/ 1 درصد کاهش دهد. این کاهش در آمریکا به معنی زیان اقتصادی بیش از 15 هزار میلیارد (تریلیون) دلار خواهد بود. در مقاله‌ای که روز سه‌شنبه این سازمان منتشر کرد، نشان داده شده است که چطور از دست رفتن یک سوم از زمان سال تحصیلی دانش‌آموزان می‌تواند بر چشم انداز بلندمدت اقتصاد جهانی اثر بگذارد.
۱۳۹۹/۰۶/۱۹
سقوط قیمت نفت
همزمان با عقب‌نشینی قیمت جهانی نفت تا مرز ۴۰ دلار، قیمت نفت سنگین ایران نیز به پایین‌ترین حد در ۸۶ روز گذشته رسید. قیمت هر بشکه نفت سنگین ایران (پایه سبد نفتی اوپک) در جریان مبادلات بازار‌های نفت به ۳۷.۵ دلار تنزل کرد که پایین‌ترین نرخ در نزدیک به سه ماه گذشته است.قیمت نفت سنگین ایران آخرین‌بار در جریان معاملات پانزدهم ژوئن (بیست‌وششم خرداد) کمتر از ۳۷ دلار قیمت خورده بود. بهای نفت سنگین ایران بیست‌وهفتم آوریل گذشته (هشتم اردیبهشت) به قیمت ۱۰ دلار و ۳۷ سنتی رسید که پایین‌ترین قیمت در ۲۲‌ سال گذشته است. این درحالی بود که هر بشکه نفت سنگین ایران در هفته نخست‌ سال جاری میلادی به بالای ۶۰ دلار رسیده بود.هر چند محمدباقر نوبخت، معاون رئیس‌جمهوری …
چهار ریسک پیش‌روی تجارت جهانی
۱۳۹۹/۰۶/۱۹
چهار ریسک پیش‌روی تجارت جهانی
اگر سال 2020 میلادی همین امروز به پایان برسد، هنوز این سال پتانسیل رقابت برای یکی از بدترین دوران‌ اقتصاد جهانی در طول تاریخ را دارد. با این وجود تحلیل‌گران بر این باورند که سه ماه و نیم باقی‌مانده از سال 2020، آنقدر نااطمینانی پیش‌ روی خود دارد که می‌تواند جایگاه سال‌جاری را در رده‌بندی بدترین سال اقتصاد دنیای مدرن بهبود ببخشد. یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که در دوره همه‌گیری کرونا دچار آشوب و بحران شد تجارت جهانی بود و ماه‌های پیش‌رو همچنان مستعد اتفاقاتی است که می‌توانند سبب وخامت بیشتر اوضاع این بخش شوند.
کرونا تا چه سالی می‌ماند؟ |  ۳۵ هزار میلیارد دلار ؛ خسارتی که کرونا می‌زد
۱۳۹۹/۰۶/۱۸
کرونا تا چه سالی می‌ماند؟ | ۳۵ هزار میلیارد دلار ؛ خسارتی که کرونا می‌زد
«پیش از به اتمام رسیدن سال جاری میلادی چه اتفاق بد دیگری ممکن است برای اقتصاد جهانی رخ دهد؟» عنوان مطلبی است که بلومبرگ به تازگی منتشر کرده و در آن از اتفاقاتی که می‌تواند برای اقتصاد جهانی تهدید باشد، نوشته است.
۱۳۹۹/۰۶/۱۸
اقتصاد جهانی به این زودی‌ها به دوران پیش از کرونا بازنمی‌گردد
مدیرعامل دویچه بانک آلمان هشدار داد که ممکن است روند بهبود اوضاع اقتصاد جهانی و بازگشت آن به شرایط پیش از کرونا بیشتر از چیزی که قبلا تصور می‌شد، طول بکشد. کریستین سوینگ، مدیرعامل دویچه بانک آلمان، هشدار داد که بازگشت اقتصاد جهانی به دوران پیش از کرونا و بهبود آن ممکن است بسیار بیشتر از آن چیزی که قبلا تصور می‌شد، طول بکشد. او طی سخنرانی در اجلاس بانکی در فرانکفورت گفت: «رسیدن اقتصاد جهانی به شرایط پیش از شیوع کرونا سخت است و خیلی زمان خواهد برد. این اتفاق نَه امسال رخ خواهد داد، نَه سال آینده.» مدیرعامل دویچه بانک آلمان گفت: «بخشی از حوزه‌های اقتصادی با تمام ظرفیت خود کار نمی‌کنند و تعدادی از این حوزه‌ها با 70 تا 90درصد ظرفیت خود مشغول به فعالیت هستند. …
بازار نفت بین کندی اقتصادی و ذخایر عظیم گیر افتاد
۱۳۹۹/۰۶/۱۷ / تقاضا برای نفت / قیمت نفت / آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) / ویروس کرونا
بازار نفت بین کندی اقتصادی و ذخایر عظیم گیر افتاد
یک مقام آژانس بین المللی انرژی (IEA) اعلام کرد احتمالا کندی چشمگیری در انتظار اقتصاد جهانی نیست اما ذخایر عظیم و ابهامات در خصوص تقاضای چین، بر دورنمای احیای بازار نفت در بحبوحه ادامه شیوع ویروس کرونا سایه انداخته است.
۱۳۹۹/۰۶/۱۷
تقویت مهارت هدف‌گذاری برای تیم‌‌ در شرایط ابهام
درحالی که محققان و شرکت‌های داروسازی برای رسیدن به واکسن کووید-19 به‌شدت در رقابت هستند، اقتصاد جهانی همچنان در تقلای به دست آوردن موقعیتی جدید است. هر خبر خوبی که می‌شنویم، با نشانه‌ای از ضعف اقتصادی در جای دیگر همراه است و پرسش‌هایی را در مورد بقای بلندمدت برخی شرکت‌ها و صنایع مطرح می‌کند.
گریز از بدبختی با نوآوری
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ / توسعه / اقتصاد / اقتصاد جهانی / آسیا
گریز از بدبختی با نوآوری
محمد فاضلی در یادداشتی می نویسد: نوآوری بازارآفرین اما کاملاً متفاوت است. هِنری فورد در اوایل قرن بیستم خودرو فورد مدلی تی را به بازار عرضه کرد و ضمن ایجاد تحول در صنعت خودرو، صنعت فولاد، پلاستیک، جاده‌سازی، مسکن و ... را تغییر داد. اَپل این کار را با اولین مدل آیفون انجام داد، ماکارونی ایندومی در نیجریه و لوازم خانگی گالانز در کل جهان با اجاق‌های مایکروویو. توسعه بعدی مدل‌های اپل، گالانز یا خودروهای فورد بعدی هم همه تداوم‌بخش و متکی بر نوآوری کارآیی‌بخش بوده‌اند.
ارزانی دلار چه سودی دارد؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۴ / ارزش دلار / قیمت دلار / کاهش ارزش دلار / نرخ برابری ارز
ارزانی دلار چه سودی دارد؟
گروهی از تحلیلگران بر این باروند که کاهش ارزش دلار می‌تواند خطری بزرگ برای اقتصاد جهانی حداقل در کوتاه‌مدت باشد، اما در میان اقتصادهای توسعه‌یافته، کاهش ارزش دلار تا زمانی که تبدیل به یک روند دائمی نشود، می‌تواند تاثیرات مثبت جهانی نیز در پی داشته باشد. نوشته ارزانی دلار چه سودی دارد؟ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
پکن جایگاه خود را به عنوان شریک نخست تجاری تهران حفظ کرده است
۱۳۹۹/۰۶/۱۳ / ایران و چین / چین / توافق ۲۵ ساله ایران و چین
پکن جایگاه خود را به عنوان شریک نخست تجاری تهران حفظ کرده است
چانگ هوآ سفیر چین در ایران در یادداشتی با عنوان «الگوی جدید توسعه در چین و فرصت‌های ایجاد شده برای اقتصاد جهانی» به دوستی عمیق و پایدار دو ملت‌ اشاره و تاکید کرد: پکن همچنان جایگاه خود را به عنوان شریک نخست تجاری تهران حفظ کرده است.
فرصت و تهدید نزول دلار
۱۳۹۹/۰۶/۱۳
فرصت و تهدید نزول دلار
بسیاری از تحلیلگران کاهش ارزش دلار را به سود تجارت جهانی و در نهایت به سود اقتصاد جهانی می‌دانستند. ارزش شاخص دلار آمریکا از ماه آوریل تاکنون بیش از 9 درصد کاهش پیدا کرده است و طبق نظر کارشناسان انتظار می‌رود طی پنج سال آینده ارزش مهم‌ترین ارز اقتصاد جهان بین 15 تا 20 درصد کاهش پیدا کند. اما با این وجود گروهی از تحلیلگران بر این باروند که کاهش ارزش دلار می‌تواند خطری بزرگ برای اقتصاد جهانی حداقل در کوتاه‌مدت باشد. بر خلاف کاهش ارزش دلار در برابر ارز اقتصادهای توسعه‌یافته، ارزش این ارز در برابر ارز اقتصادهای در حال توسعه و بازارهای نوظهور از ابتدای شیوع کرونا افزایش پیدا کرده است. موضوعی که به نظر تحلیلگران و نهادهای مختلف از جمله صندوق بین‌المللی پول می‌تواند تهدید بزرگی برای تجارت بین‌المللی …
افت فروش تویوتا
۱۳۹۹/۰۶/۱۳
افت فروش تویوتا
شرکت تویوتا موتورز ژاپن اعلام کرد که فروش ماه آگوست این خودروساز در ایالات‌متحده با افت 23 درصدی نسبت به همین ماه در سال 2019 مواجه شده است. بر این اساس، توقف دوماهه تولید خودرو در بهار برای کاهش شیوع کرونا و نیز فضای تردید در مورد زمان بهبود اقتصاد جهانی، مهم‌ترین عوامل برای افت فروش تویوتا در ایالات‌‌متحده اعلام شد. این پنجمین ماه کاهشی فروش محصولات تویوتا در ایالات‌‌متحده بود. از اوایل ماه مه سال جاری، با جهانی شدن شیوع کرونا و رشد موارد ابتلا، بسیاری از شرکت‌های خودروسازی وادار شدند در راستای اجرای مقررات قرنطینه دولتی برای مهار شیوع این بیماری، کارخانه‌ها را تعطیل کنند و در برخی از کشورها این محدودیت‌ها تا چند ماه ادامه یافت. از سوی دیگر هنوز مشخص نیست که بهبود تقاضا برای خودرو چه زمانی …
زیان بی‌سابقه خطوط هوایی ایتالیا با محدودیت‌های سفری کرونا
۱۳۹۹/۰۶/۱۲ / ویروس کرونا
زیان بی‌سابقه خطوط هوایی ایتالیا با محدودیت‌های سفری کرونا
شرکت هواپیمایی آلیتالیا در نیمه اول سال جاری میلادی و همزمان با اجرای محدودیت های سفر درپی شیوع ویروس کرونا و رکود اقتصاد جهانی متحمل ضرر بی سابقه ای شد.
کووید - سیتی
۱۳۹۹/۰۶/۱۲
کووید - سیتی
با بررسی تأثیر کووید-19 بر کلان شهرها، به این نتیجه می رسیم که حوادث اصلی هنوز در پیش است. معلوم نیست که این شهرها به عنوان قطب مرکزی اقتصاد جهانی زنده بمانند یا خیر.
رکورد‌های منفی اقتصاد کشور / ایران در تورم چهارمِ دنیا، اولِ منطقه + جدول
۱۳۹۹/۰۶/۱۲ / اقتصاد ایران / اقتصاد جهانی / تحلیل اقتصاد ایران / تورم ایران / نقدینگی
رکورد‌های منفی اقتصاد کشور / ایران در تورم چهارمِ دنیا، اولِ منطقه + جدول
روزنامه فرهیختگان نوشت: «سال ۶۰ حدود پانصد»، «سال ۷۰ حدود ۳ هزار»، «سال ۸۰، حدود ۳۲ هزار»، «سال ۹۰ حدود ۳۵۰ هزار»، « سال ۹۹ حدود ۲۷۰۰ هزار» و سال ۱۴۰۰ احتمالا ۳۰۰۰... . کنار هریک از اینها «هزار میلیارد تومان» را بنویسید. اینها موجودی پول اقتصاد ایران یا همان نقدینگی در ۴۰ سال اخیر هستند. اگر من و شما یک اسکناس صد تومانی چاپ کنیم و به دام بیفتیم احتمالا ۵ تا ۲۰ سال حبس در انتظارمان خواهد بود چراکه جعل پول برای شهروندان جرم بسیار سنگینی دارد. اما اگر من و شما پشت میز ریاست بانک مرکزی یا بانک‌ها و موسسات اعتباری یا حتی سازمان برنامه‌وبودجه بنشینیم وضع کمی فرق می‌کند. به‌طوری که می‌توانیم روزی ۲۵۰۰ هزار …
عربستان دارنده بالاترین سرعت ۵G جهان
۱۳۹۹/۰۶/۱۱
عربستان دارنده بالاترین سرعت ۵G جهان
شیوع کووید ۱۹و احساس نیاز به سرعت بالاتر اینترنت به منظور نجات اقتصاد جهانی و رفاه مردم دنیا، نگاه‌ها را به سوی فناوری۵G سوق داده است. تکنولوژی که انتظار می‌رود تا سال ۲۰۳۵ بیش از ۱۳تریلیون دلار یعنی معادل ۵درصد درآمد جهان را به خود اختصاص دهد و ۲۲.۳میلیون شغل جدید ایجاد کند اما شرط اصلی تحقق این درآمدزایی، رسیدن به سرعت بالا و پایدار۵G است. به همین دلیل سرعت این فناوری مورد بررسی مؤسسات پژوهشی مختلف قرار گرفته که یکی از آنها مؤسسه Opensignal است.
روز قرمز بورس‌های جهانی
۱۳۹۹/۰۶/۱۱ / اقتصاد جهانی / بورس جهانی / بورس‌های دنیا
روز قرمز بورس‌های جهانی
به گزارش ایسنا به نقل از بلومبرگ، شاخص های بورسی جهان کماکان با نوسانات بالایی مواجه هستند اما با بازگشت نسبی آرامش در بین معامله گران، ریزش های دو ماه اخیر تقریبا جبران شده و شاخص ها به بالاترین سطوح پنج ماه اخیر خود رسیده اند. ریچارد کلاریدا، قائم مقام رئیس بانک مرکزی آمریکا گفته است هدف گذاری جدید سطوح تورمی به معنای عدول از تعهد این بانک به استحکام بخشی به بازار کار نخواهد بود. اکنون شمار بیشتری از معامله گران منتظر کاهش بیشتر نرخ بهره در آمریکا و قرار گرفتن آن در محدوده منفی هستند.
۱۳۹۹/۰۶/۱۰
نگرانی پوتین از وضعیت اقتصادی جهان
رئیس جمهور روسیه گفت: در سناریو خوش بینانه اقتصاد جهانی بین پنج تا شش درصد کوچک خواهد شد.
یادداشت فرید زکریا درباره عواقب تحریم‌ها بر موقعیت
۱۳۹۹/۰۶/۱۰ / دونالد ترامپ / تحریم های ایران / اخبار "آمریکا"
یادداشت فرید زکریا درباره عواقب تحریم‌ها بر موقعیت "ابرقدرتی" آمریکا
فرید زکریا تحلیلگر مسایل سیاست خارجی آمریکا طی یادداشتی در واشنگتن پست هشدار داده است که استفاده بیش از پیش تحریم‌ها باعث می‌شود تا منافع واشنگتن در خطر قرار بگیرد و کشورهای بیشتری به دنبال جایگزینی برای سلطه دلار بر اقتصاد جهانی باشند.
نقش چین در جلوگیری از فروپاشی همکاری‌های اقتصادی جهان
۱۳۹۹/۰۶/۰۹ / چین و امریکا / جنگ تجاری چین و آمریکا / اقتصاد جهانی
نقش چین در جلوگیری از فروپاشی همکاری‌های اقتصادی جهان
آمریکا در توافق جامع و مترقی شراکت ترانس پاسیفیک حضور ندارد، چراکه دولت ترامپ از شکل پیشین آن، یعنی «پیمان ترانس پاسیفیک» خارج شد. هند نیز درست قبل از انعقاد این توافق از آن خارج شد. عدم حضور هند و آمریکا، اهرم محکمی در اختیار چین قرار داده است، زیرا چین بافاصله زیاد، بزرگ‌ترین اقتصادی است که اکنون بر منطقه شرق آسیا متمرکزشده است.
چین نخستین اقتصادی که از کرونا عبور کرد
۱۳۹۹/۰۶/۰۹ / اقتصاد جهانی / تاثیرات اقتصادی کرونا / چین / رشد اقتصادی
چین نخستین اقتصادی که از کرونا عبور کرد
جدیدترین بررسی‌های اتاق بازرگانی تهران، نشان می‌دهد که در ماه‌های گذشته، چین که به عنوان نخستین کشور با این ویروس درگیر شد، توانسته بخشی از خسارت‌ها وارده آمده به اقتصاد خود را جبران کند و بار دیگر به حرکت خود در نمودار‌های پیش از کرونا نزدیک شود.
کرونا تولید فولاد را در جهان کاهش داد
۱۳۹۹/۰۶/۰۶
کرونا تولید فولاد را در جهان کاهش داد
تهران- ایرنا- سال ۲۰۲۰ در حالی آغاز شد که به زعم کارشناسان اقتصادی پیش‌بینی می‌شد به سبب امضای «فاز اول» توافق تجاری آمریکا و چین مبنی بر پایان‌دادن به جنگ تجاری میان دو کشور، فشار سنگین ناشی از جنگ تجاری و تعرفه‌ای فزاینده این دو کشور بر بازار کالاهای صنعتی و محصولات فلزی، همانند سایر بازارها برطرف شود و روزهای خوبی در انتظار اقتصاد جهانی باشد.
سقوط آزاد دلار در راه است؟
۱۳۹۹/۰۶/۰۶ / دلار آمریکا / ارزش دلار / اقتصاد جهانی
سقوط آزاد دلار در راه است؟
به عقیده شماری از تحلیل گران ارزی، اگرچه امکان ریزش دلار در ماه‌های آینده بالا است، اما این ارز به عنوان ارز اصلی جهانی در موقعیت مستحکم تری از آن قرار دارد که انتظار سقوط آزاد آن را داشت.
کرونا و چالش دانشجویان مهاجر
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ / ویروس کرونا / مدارس / بنیاد ملی نخبگان / آموزش مجازی
کرونا و چالش دانشجویان مهاجر
تهران- ایرنا - بحران کرونا علاوه بر متوقف کردن اقتصاد جهانی‌، نظام آموزشی کشورهای درحال توسعه و توسعه یافته را با چالشی اساسی روبرو کرده است و ۱.۵ میلیارد دانش آموز و دانشجو در جهان دیگر نمی توانند سرکلاس حاضر شوند.
وضع دلار در ماه‌های پیش رو چه طور خواهد بود؟
۱۳۹۹/۰۶/۰۴ / ارزش دلار / دلار آمریکا / اقتصاد جهانی
وضع دلار در ماه‌های پیش رو چه طور خواهد بود؟
یوناس گولترمان- کارشناس ارشد مسایل اقتصادی در موسسه کپیتال اکونومیکس در خصوص آینده دلار گفت: سهم دلار از ذخایر ارزی جهانی در سال‌های اخیر کاهش یافته و آمار‌های صندوق بین المللی پول نیز تاییدکننده این مساله است. بحران کرونا به مشکلات دلار دامن زده و به نظر می‌رسد فشار روی این ارز در سطح بالایی باقی مانده، اما صحبت از سقوط آزاد دلار قطعا اغراق آمیز است.
۹۰ درصد مجوزهای بخش تولید، زائد است/ بودجه شرکتهای دولتی معلوم نیست کجا خرج می شود
۱۳۹۹/۰۶/۰۴
۹۰ درصد مجوزهای بخش تولید، زائد است/ بودجه شرکتهای دولتی معلوم نیست کجا خرج می شود
معینی که دکترای مهندسی صنایع از استرالیا دارد، بر این باور است که اقتصاد ایران در اقتصاد جهانی ادغام نشده و در نتیجه باید راه حل خاص خودش را در حوزه اقتصادی داشته باشد
۱۳۹۹/۰۶/۰۲
زمین خواهد سوخت!‏
[ترجمه فرشاد رضایی] نِیومی کلاین، روزنامه‌نگار کانادایی که بیشتر به‌دلیل‌ نقدهایش بر جهانی‌سازی ‏شرکتی مشهور شده از فعالان بزرگ سیاسی ضدجهانی‌سازی نئولیبرالی است و خواهان تغییر آن ‏به گونه‌ای است که اثرات زیان‌بار اقتصادی، سیاسی و محیط‌زیستی آن حذف شود. او در‌سال ۲۰۰۰ ‏کتاب «بدون مارک» را منتشر کرد که به جنبش ضد جهانی‌سازی تبدیل شد. او در این کتاب، فرهنگ ‏مصرفی برندمحور و عملکرد شرکت‌های بزرگ را مورد حمله قرار داده ‌است. کتاب دیگر او «دکترین ‏شوک: ظهور سرمایه‌داری فاجعه» در جدول آثار پرفروش نیویورک تایمز قرار گرفت و «نه به لوگوهای ‏تجاری» با اشاره به عصر شکل‌گیری برندها …
۱۳۹۹/۰۶/۰۲ / اقتصاد ترکیه / اقتصاد جهانی / اقتصاد ونزوئلا
کدام کشورها بدترین عملکرد اقتصادی ماهانه را داشتند؟
به گزارش ایسنا، شیوع کرونا پیامدهای غیر قابل انکاری روی نرخ ارز و تورم در بسیاری از کشورها داشته است با این حال وضعیت برای شماری از کشورها به مرحله بحران نیز رسیده است. استیو هانکه- استاد اقتصاد دانشگاه جان هاپکینز به معرفی پنج کشوری پرداخته است که بدترین عملکرد را طی ماه گذشته داشته اند:
۱۳۹۹/۰۶/۰۲
امیدواری جزئی به تجارت و تولید در فصل سوم
تجارت کالایی جهان احتمالا شدیدترین سقوط تاریخی خود را در فصل دوم 2020 تجربه کرد. این را جدیدترین «سنجه تجارت کالایی سازمان تجارت جهانی» موسوم به بارومتر تجارت که اطلاعات لحظه‌ای از روندهای تجارت جهانی ارائه می‌کند،‌ می‌گوید. در‌حالی‌که زیرشاخص‌های این سنجه از امیدواری جزئی برای تجارت و تولید جهان در فصل سوم حکایت دارد، اما به اعتقاد «سازمان تجارت جهانی» هر نوع رونق در اقتصاد جهانی با نااطمینانی‌های بسیار بالایی مواجه است، بنابراین نمی‌توان از احتمال بروز سناریوی رشد اقتصادی L-شکل به جای رونق V-شکل پس از بیماری صرف‌نظر کرد.
اعداد و ارقام اقتصادی در هفته پایانی مرداد ۹۹
۱۳۹۹/۰۶/۰۱ / اقتصاد جهانی / بانک جهانی / اقتصاد ژاپن / نرخ بیکاری / اقتصاد آمریکا
اعداد و ارقام اقتصادی در هفته پایانی مرداد ۹۹
نرخ رشد اقتصادی ژاپن و منطقه یورو در سه‌ماهه دوم سال جاری میلادی، رکوردشکنی شرکت اپل، رقم جدید بدهی بخش دولتی در انگلیس و نرخ بیکاری جوانان در آمریکا جزو مهم‌ترین آمارهای اقتصادی و تجاری منتشر شده طی این هفته بوده‌اند.
پیش‌­بینی بیل‌ گیتس از آینده کرونا
۱۳۹۹/۰۶/۰۱ / بیل گیتس / اقتصاد جهانی / کرونا در جهان
پیش‌­بینی بیل‌ گیتس از آینده کرونا
بیل گیتس می‌گوید: تمامی کشور‌ها به جز ایالات‌متحده باید به این موضوع بیندیشند که چرا قادر نبودند به سرعت پول لازم را به کرونا تخصیص دهند. برای نمونه بریتانیا به تدریج پول‌های لازم را تخصیص داد و آلمان نیز تلاش‌هایی کرد، اما ایالات‌متحده به‌رغم تمامی ناکارآمدی‌ای که در زمینه کرونا داشت، اما از نظر مالی توان لازم را داشت که ما بتوانیم در مقیاس جهانی با این چالش مواجه شویم.
افزایش نابرابری اقتصادی به دنبال پاندمی ها می آید
۱۳۹۹/۰۶/۰۱ / پیامد اقتصادی کرونا / اقتصاد جهانی / توزیع نابرابر درآمد
افزایش نابرابری اقتصادی به دنبال پاندمی ها می آید
همه گیری کرونا آسیب زیادی به اقتصادهای دنیا وارد کرد و آسیا هم از این قاعده مستثنی نبود.پیش بینی می شود به دلیل این پاندمی ، نابرابری اقتصادی در آسیا افزایش یابد و سرمایه ها به طمع کسب سود بیشتر از بازار آسیا خارج شود.
زیان نیم میلیارد دلاری  صنعت توریسم ایران  در ۴ ماه!
۱۳۹۹/۰۶/۰۱ / پیامد اقتصادی کرونا / اقتصاد جهانی / صنعت توریسم
زیان نیم میلیارد دلاری صنعت توریسم ایران در ۴ ماه!
صنعت توریسم اصلی ترین قربانی همه گیری کرونا است. در چهار ماه اول امسال صنعت توریسم دنیا ۱۹۵ میلیارد دلار از درآمد بالقوه خود را از دست داد و به تعبیر دیگر زیان درآمدی ۱۹۵ میلیار دلاری را متحمل شد. امریکا بزرگترین سهم از این زیان را داشت.
تشدید شوک تقاضا در بازار جهانی نفت
۱۳۹۹/۰۵/۳۱ / ویروس کرونا / بحران مالی / ایالات متحده آمریکا / نفت / سقوط بی‌سابقه بهای نفت ؛ اقتصاد جهان زیر سایه کرونا
تشدید شوک تقاضا در بازار جهانی نفت
تهران- ایرنا - به دنبال شیوع بیماری مرگبار کرونا که آینده اقتصاد جهانی را در هاله‌ای از ابهام فرو برده، ‌ تبعات این بحران به بازار نفت نیز کشیده شده است.
شرط اول خصوصی سازی،سودآوری صنعت ورزش است
۱۳۹۹/۰۵/۳۱ / اقتصاد جهانی / خصوصی سازی / اقتصاد ورزش
شرط اول خصوصی سازی،سودآوری صنعت ورزش است
در شرایطی که خصوصی سازی باشگاه های ورزشی در دنیا قدمت زیادی دارد، در کشورهای در حال توسعه سابقه طولانی برای این روند دیده نمی شود و دلیل آن هم سهم پایین صنعت ورزش در اقتصاد کشور و غیر سودآور بودن آن در مقایسه با سرمایه گذاری های دیگر است.
آیا دنیا به پایان جهانی سازی و برون سپاری تن می دهد؟
۱۳۹۹/۰۵/۳۱ / اقتصاد جهانی / پیامد اقتصادی کرونا / اقتصاد آمریکا / اقتصاد چین
آیا دنیا به پایان جهانی سازی و برون سپاری تن می دهد؟
همه گیری کرونا در زنجیره عرضه کالاها در دنیا اختلال ایجاد کرد و دلیل این مساله برون سپاری کارخانه های تولیدی و صنعتی غربی و فعالیت آنها در بازارهای ارزان تر کشورهای در حال توسعه بود. حال در موردکارایی این سیاست به دیده تردید نگریسته می شود.سوال…
اگر واکسنی برای کرونا تولید نشود؛ چه کنیم؟
۱۳۹۹/۰۵/۳۱ / اقتصاد جهانی / واکسن کرونا / پیامد اقتصادی کرونا
اگر واکسنی برای کرونا تولید نشود؛ چه کنیم؟
این روزها تمامی خبرها حول تولید واکسن و احتمال عرضه آن در انتهای سال جاری است . اما سوالی که وجود دارد این است که شانس دنیا در تولید واکسن کرونا چقدر است و اگر واکسنی برای این ویروس تولید نشود، زندگی ما چگونه خواهد بود؟
کاهش ۸.۷ درصدی درآمدهای دولتی چین
۱۳۹۹/۰۵/۳۰ / وزارت دارایی چین / اقتصاد چین / اقتصاد جهانی
کاهش ۸.۷ درصدی درآمدهای دولتی چین
درآمدهای دولتی چین در بازه زمانی ژانویه تا جولای۲۰۲۰ نسبت به سال گذشته با کاهش ۸.۷ درصدی روبرو شده است.
قیمت دلار در بازار‌های جهانی امروز ۲۹ مرداد ۹۹؛ دلار به کف ۲۷ ماهه رسید
۱۳۹۹/۰۵/۲۹ / اقتصاد جهانی / شاخص دلار / قیمت دلار
قیمت دلار در بازار‌های جهانی امروز ۲۹ مرداد ۹۹؛ دلار به کف ۲۷ ماهه رسید
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارز‌های جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با ۰.۶ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۲.۲۹۳ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۱۰۸ دلار اعلام شد.
چرا دنیا به پول های کاغذی پشت کرد؟
۱۳۹۹/۰۵/۲۹ / اقتصاد جهانی / پیامد اقتصادی کرونا / ارز دیجیتال
چرا دنیا به پول های کاغذی پشت کرد؟
ارز دیجیتال را می توان، پول رایج سالهای آینده دانست و چین هم در این زمینه سرمایه گذاری های زیادی کرده است تا در جریان میزبانی المپیک زمستانه در سال ۲۰۲۲، احتمال انتقال ویروس ها و بیماریها از طریق پول های کاغذی از بین برود.
ملی گرایی در عرضه واکسن، دنیا را با بحران بزرگتری روبرو می کند
۱۳۹۹/۰۵/۲۹ / اقتصاد جهانی / واکسن کرونا / سازمان بهداشت جهانی
ملی گرایی در عرضه واکسن، دنیا را با بحران بزرگتری روبرو می کند
در این روزهای پر تنش که دنیا در حال تولید واکسن است، ملی گرایی در عرضه واکسن می تواند تلاش های دنیا در ایمن سازی انسانها در برابر ویروس را بی نتیجه کند. به همین دلیل است که شماری از شرکتهای داروسازی قراردادهایی با کشورهای مختلف منعقد کرده اند…
بیت‌کوین نمی‌تواند به واحد پولی تبدیل شود
۱۳۹۹/۰۵/۲۹ / بانک مرکزی فرانسه / بیت کوین / اقتصاد جهانی / فرانسه
بیت‌کوین نمی‌تواند به واحد پولی تبدیل شود
یکی از سیاستگذاران بانک مرکزی فرانسه با «افسانه و ارز جعلی» خواندن بیت کوین، گفت که این رمزارز برای اینکه در آینده به پول رایج تبدیل شود، هیچ شانسی ندارد زیرا معیارهای پول فعلی را برآورده نمی‌کند.
کرونا با اقتصاد دنیا چه کرد؟/ چین تنها کشور دارای رشد مثبت
۱۳۹۹/۰۵/۲۹ / اقتصاد جهانی / پیامد اقتصادی کرونا / رکود اقتصادی / اقتصاد چین
کرونا با اقتصاد دنیا چه کرد؟/ چین تنها کشور دارای رشد مثبت
اقتصاد دنیا سال ۲۰۲۰ را با بحران های زیادی شروع کرد. بحران هایی که برای پشت سر گذاشتن آنها شاید سالها زمان مورد نیاز باشد. در میان این دوره پر از بحران که تمامی کشورهای صنعتی تشدید رکود در فصل دوم را شاهد بودند، ارزش تولید ناخالص داخلی چین با نرخ دور رقمی رشد کرد.
کرونا و درس‌هایی که اقتصاد ایران گرفت
۱۳۹۹/۰۵/۲۹ / پیامد اقتصادی کرونا / اقتصاد ایران / تاثیرات کرونا بر بازارهای اقتصادی / اداره کل امور اقتصادی و دارایی خراسان رضوی
کرونا و درس‌هایی که اقتصاد ایران گرفت
مشهد- ویروس کرونا با تبدیل‌شدن به یک ویروس همه‌گیر جهانی، پیامدهای اقتصاد بسیاری در پی داشته و لذا انتظار می‌رود تا اقتصاد جهانی سال ۲۰۲۰ را با یک رکود قابل‌توجه سپری کند اما آن روی سکه این بیماری درس‌های عبرت‌آمیزی هم برای اقتصاد ما به همراه داشته است.
۱۳۹۹/۰۵/۲۹
خدا ترامپ را لعنت کند که این همه گرفتاری درست کرد
سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی معتقد است که سخت‌ترین تحریم‌ها در تاریخ از سوی ترامپ متوجه جمهوری اسلامی ایران شده است. به گزارش ایرنا، حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی با اشاره به شرایط اقتصادی پیش روی کشور، اظهار داشت: تحریم‌های جدید ایران، تحریم‌های ظالمانه‌ای است که منشاء آن آمریکایی‌ها هستند و خدا، ترامپ را لعنت کند که این همه گرفتاری درست کرد. این تحریم‌ها، بی‌سابقه‌ترین تحریم‌هایی است که در جهان اعمال شده است. این تحریم حتی از تحریم نفت در مقابل غذای دوره صدام حسین در عراق هم شدیدتر است.وی تاکید کرد: در زمان تحریم‌های قبلی که مسبب آن شورای امنیت بود، می‌ترسیدیم که مرحله بعد از آن، نفت در مقابل غذا باشد. صادرات نفت ما در دوره قبلی تحریم‌ها، هیچ گاه از یک میلیون بشکه در روز کمتر نشد. …
رکود کرونایی؛ راه رهایی کجاست؟
۱۳۹۹/۰۵/۲۹
رکود کرونایی؛ راه رهایی کجاست؟
اوضاع در اقتصاد جهانی به قدری جدی است که می توان آن را "رکود" توصیف کرد - رکود کرونایی.
ضرر ۲۱ میلیارد دلاری بزرگترین صندوق ثروت ملی جهان
۱۳۹۹/۰۵/۲۸ / پیامد اقتصادی کرونا / صندوق ثروت ملی / اقتصاد جهانی / نروژ
ضرر ۲۱ میلیارد دلاری بزرگترین صندوق ثروت ملی جهان
با افت ارزش بورس و هلدینگ‌های املاک و مستغلات در جریان پاندمی کرونا، صندوق ۱.۱۵ تریلیون دلاری ثروت ملی نروژ، در نیمه نخست سال با ضرر ۱۸۸ میلیارد کرونی (۲۱.۲۷ میلیارد دلار) مواجه شد.
۵ شانس اصلی دنیا در تولید واکسن کرونا
۱۳۹۹/۰۵/۲۸ / اقتصاد جهانی / واکسن کرونا / اقتصاد بریتانیا / ایالات متحده آمریکا / چین
۵ شانس اصلی دنیا در تولید واکسن کرونا
دنیا منتظر عرضه واکسنی است که به این بحران سلامتی و اقتصادی در دنیا پایان دهد. واکسنی که جهان را به سمت روزهای پر رونق قبلی هدایت کند. پنج شرکت واکسن سازی در دنیا موفقیت زیادی در تولید واکسن داشته اند و تمامی آنها اعلام کرده اند که نتایج سومین…
رمزارز ملی؛ گام بلند چین برای پایان سلطه دلار
۱۳۹۹/۰۵/۲۸ / دلار / تحریم / اختصاصی ایرنا / چین / مزرعه بیت کوین / برنامه جامع همکاری ایران و چین، حدس‌ها و ابطال‌ها / لغو معافیت های تحریمی برجام
رمزارز ملی؛ گام بلند چین برای پایان سلطه دلار
تهران- ایرنا- بانک مرکزی چین اعلام کرده است که می‌خواهد نمونه رمزارز ملی خود را که چندوقت پیش در مبادلات اقتصادی برخی شهرهای این کشور به صورت آزمایشی به کار گرفته شده بود، توسعه دهد. با توجه به ماهیت بین‌المللی ارزهای رمزدار سؤال این است که آیا نمونه چینی می‌تواند به سلطه دلار در اقتصاد جهانی پایان دهد و مهمتر از آن آمریکا را در موضوع تحریم‌ها خلع سلاح کند؟
یارانه مستقیم کرونا را حذف، در آموزش سرمایه گذاری کنید
۱۳۹۹/۰۵/۲۸ / اقتصاد جهانی / پیامد اقتصادی کرونا / اقتصاد آمریکا / بسته حمایتی
یارانه مستقیم کرونا را حذف، در آموزش سرمایه گذاری کنید
بحث بر سر بسته تازه حمایت مالی بین کنگره دو دولت امریکا بالا گرفته است. برخی بر این باورند تاثیر تزریق های اولیه روی اقتصاد چشمگیر نبوده است و دلیلی برای ادامه اجرای این طرح نیست. اما موسسه مک کینزی پیشنهاد کرده است به جای تزریق به اقتصاد و…
سومین مقصد دانشجویان جهان دروازهایش را دو هفته دیگر می گشاید
۱۳۹۹/۰۵/۲۸ / اقتصاد جهانی / پیامد ویروس کرونا / بسته شدن مرزها / استرالیا / سنگاپور / فرودگاه ملبورن / فرودگاه سیدنی / صنعت تحصیلات تکمیلی / تحصیل در استرالیا
سومین مقصد دانشجویان جهان دروازهایش را دو هفته دیگر می گشاید
استرالیا سومین مقصد دانشجوهای خارجی در دنیا است و صنعت تحصیلات تکمیلی در این کشور بالغ بر ۴۰ میلیارد دلار ارزش دارد. بسته شدن مرزها آسیب زیادی به این صنعت وارد کرد ولی اخیرا استرالیا اعلام کرده است از اوایل سپتامبر مرزهای خود را به روی دانشجویان…
چین استفاده آزمایشی از یوان الکترونیک را شروع کرد
۱۳۹۹/۰۵/۲۷ / اقتصاد جهانی / ارز دیجیتال / چین / پیامد اقتصادی کرونا / بانک مرکزی کشور چین / یوان الکترونیک
چین استفاده آزمایشی از یوان الکترونیک را شروع کرد
تاثیر دنیای تکنولوژی در نظام بانکی و پولی دنیا بسیار بزرگ است و همه گیری کرونا هم سرعت رخنه تکنولوژی به این صنعت را افزایش داد. حال پروژه ارزهای دیجیتال در دنیا به سرعت جریان یافته است. پروژه ای که اگر به ثمر نشیند، می تواند سازوکار مالی دنیا…
هزینه اقتصادی کرونا دو برابر جنگ جهانی دوم
۱۳۹۹/۰۵/۲۷ / پیامد اقتصادی کرونا / اقتصاد جهانی / زیان اقتصادی / جنگ جهانی دوم
هزینه اقتصادی کرونا دو برابر جنگ جهانی دوم
در صورتی که تا ۱۰۰ روز دیگر تولید در دنیا در سطح کنونی بماند، هزینه اقتصادی ناشی از همه گیری کرونا در جهان به بیش از ۳۰ هزار میلیارد دلار می رسد که دو برابر هزینه ناشی از جنگ جهانی دوم و سه برابر هزینه ایجاد شده در اثر رکود بزرگ دهه ۱۹۲۰ است.
۱۳۹۹/۰۵/۲۷
کرونا ۲ برابر جنگ جهانی به اقتصاد دنیا خسارت می‌زند
موسسه بین‌المللی و تحقیقاتی مکنزی پیش‌بینی کرد که اگر در طول شیوع ویروس کرونا اختلال در تولید کشورها حداقل 100 روز ادامه داشته باشد، می‌تواند در کل 30 تریلیون دلار به اقتصاد جهانی خسارت وارد کند. این پیش‌بینی هشدار‌دهنده توسط موسسه مکنزی همراه با بررسی سناریوهای فاجعه‌آمیز مختلف در جهان مانند درگیری‌های نظامی، حملات سایبری و اختلافات تجاری انجام شده است. این شرکت مشاوره امریکایی به صورت فرضی طیف گسترده‌ای از حالات ممکن و پیامدهای آنان را بر کل اقتصاد جهانی تحلیل کرده است. بر اساس این پیش‌بینی، وقوع یک جنگ جهانی می‌تواند تقریبا 15 تریلیون دلار خسارت اقتصادی به همراه داشته باشد در حالی که شیوع ویروس کرونا می‌تواند موجب خسارت سرسام‌آور …
بیکاری یک پنجم افراد خوداشتغال در سرزمین‌های اشغالی
۱۳۹۹/۰۵/۲۶ / بیکاری / پیامد اقتصادی کرونا / رژیم صهیونیستی / اقتصاد جهانی
بیکاری یک پنجم افراد خوداشتغال در سرزمین‌های اشغالی
به نوشته روزنامه تایمز آو تاکنون ۷۸۸ هزار نفر یا ۱۹.۳ درصد از افراد شاغل در سرزمین‌های اشغالی کار خود را از دست داده اند.
بانک مرکزی کنگو نرخ بهره را به بیش از ۲ برابر افزایش داد
۱۳۹۹/۰۵/۲۶ / بانک مرکزی کنگو / تورم / اقتصاد جهانی
بانک مرکزی کنگو نرخ بهره را به بیش از ۲ برابر افزایش داد
به دنبال افت ارزش ارز و افزایش فشارهای تورمی، سیاست‌گذاران پولی جمهوری دمکراتیک کنگو نرخ بهره پایه بین بانکی این کشور را به بیش از دو برابر افزایش دادند.
گرمایش زمین، تهدیدی جدی برای امنیت غذایی دنیا
۱۳۹۹/۰۵/۲۶ / اقتصاد جهانی / گرمایش زمین / کشاورزی / فائو
گرمایش زمین، تهدیدی جدی برای امنیت غذایی دنیا
تغییرات جوی و گرمایش زمین از مهمترین خطراتی است که دنیا را تهدید می کند. این بحران می تواند تولید محصولات کشاورزی را کم کند و کیفیت مواد غذایی را نیز تقلیل دهد. در نتیجه سلامت انسانها و بقای آن روی کره زمین تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.
مرزهای اندونزی تا زمان کشف واکسن به روی توریستها بسته است
۱۳۹۹/۰۵/۲۶ / اقتصاد جهانی / اندونزی / صنعت توریسم / واکسن کرونا
مرزهای اندونزی تا زمان کشف واکسن به روی توریستها بسته است
با وجود اینکه صنعت توریسم، نقش بزرگی در اقتصاد اندونزی دارد ولی مقامات این کشور به این نتیجه رسیده اند که هزینه توقف صنعت توریسم تا کشف واکسن کرونا کمتر از بازشدن مرزها و افزایش شمار مبتلایان است. به همین دلیل رسما اعلام کردند توریستها زمانی…
نرخ تورم سالانه زیمبابوه به حدود ۸۴۰ درصد رسید
۱۳۹۹/۰۵/۲۶ / زیمباوه / نرخ تورم / آفریقای جنوبی / اقتصاد جهانی
نرخ تورم سالانه زیمبابوه به حدود ۸۴۰ درصد رسید
نرخ تورم سالانه زیمبابوه در ادامه مشکلات اقتصادی دنباله‌دار این کشور در ماه جولای، تقریبا به ۸۴۰ درصد رسید.
آمریکای لاتین تا انتهای فصل اول سال ۲۰۲۱ واکسینه می شود
۱۳۹۹/۰۵/۲۶ / اقتصاد جهانی / واکسن کرونا
آمریکای لاتین تا انتهای فصل اول سال ۲۰۲۱ واکسینه می شود
دانشگاه آکسفورد یکی از شانس های دنیا برای دریافت واکسن کرونا است. واکسن تولیدی توسط این دانشگاه از نظر علمی پیشگام است و در مراحل اول و دوم آزمایشهای بالینی موثر بوده است. حال قرار است بعد از تایید این واکسن، تولید و عرضه برای بازار آمریکای…
بازارساز به دلار استراحت داد/ جزئیات مالیات خریداران سکه در سال ۹۸/ انتقاد عضو شورای عالی بورس از برخی کارگزاران بورس/ بورسی‌ها فردا در انتظار بازار سبز باشند یا قرمز؟
۱۳۹۹/۰۵/۲۵
بازارساز به دلار استراحت داد/ جزئیات مالیات خریداران سکه در سال ۹۸/ انتقاد عضو شورای عالی بورس از برخی کارگزاران بورس/ بورسی‌ها فردا در انتظار بازار سبز باشند یا قرمز؟
این پیمانه تیتر‌هایی همچون بورس قرمز ماند، پیش بینی تحلیلگران جهانی از قیمت طلا، افت طرح‌های مصوب در هیأت سرمایه گذاری خارجی، مازاد تجاری منطقه یورو افزایش یافت، اوپک برآورد تقاضای نفت در سال ۲۰۲۰ را کاهش داد، چین پیشران توسعه اقتصاد جهانی در پساکرونا و انتقاد یک نماینده از افزایش قیمت مرغ در بازار را در بر دارد.
سیاستهای خصمانه امریکا علیه  ایران ریشه نفتی دارد
۱۳۹۹/۰۵/۲۵ / اقتصاد جهانی / بازار نفت / کشورهای نفت خیز
سیاستهای خصمانه امریکا علیه ایران ریشه نفتی دارد
با وجود اینکه در این سالها بارها در مورد ضرورت کاهش استفاده از نفت در اقتصاد دنیا صحبت شده است ولی به نظر می رسد این منبع انرژی اهمیت زیادی برای امریکا دارد و تمامی سیاستهایش در قبال کشورهای خاورمیانه با هدف تصاحب منابع نفتی این منطقه است.
جهش اخیر قیمت فولاد، چه بر سر صنعت خودروسازی خواهد آورد!
۱۳۹۹/۰۵/۲۵
جهش اخیر قیمت فولاد، چه بر سر صنعت خودروسازی خواهد آورد!
فولاد و خودرو، دو صنعت بنیادین در اقتصاد جهانی و به‌ویژه در اقتصاد ملی ایران هستند که هر تغییر یا رویدادی در یکی از آن‌ها، باعث تحول در دیگری می‌شود؛ بنابراین خودروسازی یکی از صنایع وابسته به فولاد محسوب می‌شود. انواع فولاد به‌ویژه ورق‌های فولادی مانند ورق روغنی به دلیل استحکام بالا، جزو مواد اولیه مهم در ساخت خودرو بوده و صنعت خودرو به‌شدت از نوسان بازار فولاد متأثر است.
تلاش رسانه ای امریکا برای بقا دلار در مراودات تجاری
۱۳۹۹/۰۵/۲۵ / اقتصاد جهانی / پیامد اقتصادی کرونا / ارزش دلار / اقتصاد آمریکا
تلاش رسانه ای امریکا برای بقا دلار در مراودات تجاری
جهان در چالشی بزرگ قرار دارد و افت ارزش دلار بر این چالش افزوده است. برخی نگران هستند کاهش ارزش دلار در بازار، بازار پولی دنیا را نیز به مخاطره بیاندازد ولی کارشناسان این نگرانی را بی مورد می دانند.
قدم های پولادین هند در جای پای چین
۱۳۹۹/۰۵/۲۵ / اقتصاد جهانی / صنعت فولاد / اقتصاد هند / اقتصاد چین
قدم های پولادین هند در جای پای چین
آسیا سهم بزرگی از بازار فولاد دنیا را دارد. دو کشور چین و هند سهم زیادی در این بازار دارند ولی رشد سریع صنعت فولاد چین طی دو دهه اخیر این کشور را به الگویی برای هند تبدیل کرده است. الگویی که می تواند زمینه را برای قدرتمندتر شدن صنعت فولاد هند فراهم کند.
سبقت دوباره چین از آمریکا در فهرست ۵۰۰ شرکت برتر جهان
۱۳۹۹/۰۵/۲۴ / چین / ایالات متحده آمریکا / اقتصاد جهانی
سبقت دوباره چین از آمریکا در فهرست ۵۰۰ شرکت برتر جهان
فهرست جدید ۵۰۰ شرکت بزرگ جهان از حیث درآمد از سوی نشریه فورچون منتشر شد که براساس آن شرکت‌های چینی از لحاظ تعداد برای دومین سال متوالی از آمریکا پیشی گرفتند.
برزیل بزرگترین صادرکننده گوشت منجمد در دنیا
۱۳۹۹/۰۵/۲۴ / اقتصاد جهانی / بازار گوشت / کشاورزی / زنجیره تأمین مواد غذایی
برزیل بزرگترین صادرکننده گوشت منجمد در دنیا
ارزش بازار صادرات گوشت در دنیا بالغ بر ۵۱ میلیارد دلار است که ۲۱.۷ درصد از این بازار به صادرات گوشت های منجمد اختصاص دارد. برزیل بزرگترین صادرکننده گوشت منجمد در جهان است.
امیدواریهای دیار ژرمن؛ اقتصاد بدون ترس از کرونا  از دی ماه
۱۳۹۹/۰۵/۲۴ / اقتصاد جهانی / واکسن کرونا / آلمان
امیدواریهای دیار ژرمن؛ اقتصاد بدون ترس از کرونا از دی ماه
در روزهایی که تردید در مورد کارایی واکسن روسی بالا گرفته است، مقامات دولت آلمان از عرضه واکسن قابل اعتماد کرونا در سال جاری خبر می دهند.واکسنی که می تواند دنیا را از بحران کنونی نجات دهد و چرخ های اقتصاد را به گردش در بیاورد.
شکر پر حاشیه  صادرات هم می شود! /  جایگاه ۱۰۵  ایران درمیان صادرکنندگان شکر به رغم واردات سنگین!
۱۳۹۹/۰۵/۲۳ / اقتصاد جهانی / کشاورزی / شکر / ایران / برزیل / صادرات / تایلند / اتحادیه بنکداران مواد غذایی تهران / باربادوس
شکر پر حاشیه صادرات هم می شود! / جایگاه ۱۰۵ ایران درمیان صادرکنندگان شکر به رغم واردات سنگین!
شکر یکی از محصولات کشاورزی ارزشمند است که کشورهای مختلف در صادرات آن فعال هستند. ایران در این عرضه صادرات شکر جایگاه ۱۰۵ را در میان ۲۰۰ کشور دارد و در سال قبل تنها ۲۶۹ هزار دلار از صادرات این محصول درآمد داشته است.
روسیه اطلاعات مربوط به واکسن را تا ۲۰ روز دیگر ارایه می دهد
۱۳۹۹/۰۵/۲۳ / اقتصاد جهانی / واکسن کرونا / روسیه
روسیه اطلاعات مربوط به واکسن را تا ۲۰ روز دیگر ارایه می دهد
در شرایطی که واکسن روسیه تایید شده ولی هنوز انتقادهای زیادی به این واکسن وارد است که مقامات روسیه آن ها را بی پایه و اساس می دانند. وزیر بهداشت روسیه انتقاد در مورد عدم عرضه اطلاعات را انتقادی منطقی می داند و اعلام ظرف ۲۰ روز آینده اطلاعات…
غرب بازار فولاد  را به چشم بادامی های شرقی  تحول داده است
۱۳۹۹/۰۵/۲۳ / اقتصاد جهانی / صنعت فولاد / چین
غرب بازار فولاد را به چشم بادامی های شرقی تحول داده است
رشد تولید فولاد در کشور چین در این روزها به تهدیدی جدی برای دنیای غرب تبدیل شده است. این کشور نیمی از فولاد دنیا را تولید می کند و در کشورهایی که دارای ذخایر بالای نیکل هستند فعالیت می کند. آیا غرب برای تامین فولاد مورد نیازش به چین وابسته خواهد…
قیمت جهانی طلا امروز ۹۹/۰۵/۲۳|افزایش دوباره قیمت طلا به بالای ۱۹۰۰ دلار
۱۳۹۹/۰۵/۲۳
قیمت جهانی طلا امروز ۹۹/۰۵/۲۳|افزایش دوباره قیمت طلا به بالای ۱۹۰۰ دلار
در حالی که دلار تضعیف شده و نگرانی ها در مورد اختلال در روند ترمیم اقتصاد جهانی سبب افزایش تقاضا برای خرید طلا شده است، قیمت فلز زرد امروز افزایش داشت و در بالای رقم ۱۹۰۰ دلار تثبیت شد.
نشانه ای از احیای اقتصاد امریکا نیست
۱۳۹۹/۰۵/۲۲ / اقتصاد جهانی / پیامد اقتصادی کرونا / نشریه اشپیگل / ویروس کرونا / نیویورک تایمز
نشانه ای از احیای اقتصاد امریکا نیست
کارشناسان بر این باورند اقتصاد دنیا تنها در صورتی می تواند دوباره رشد کند که اقتصاد امریکا نیز رشد کند و مصرف کنندگان این کشور به بازار باز گردند، اما در واقع نشانه ای هم از احیای اقتصاد آمریکا دیده نمی شود.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •