شنبه, ۲۷ دی, ۱۳۹۹ / 16 January, 2021
اقیانوس اطلس
نفت‌کش حامل بنزین ایران برای ونزوئلا از سواحل آفریقا عبور کرد
۱۳۹۹/۱۰/۱۳ / تانکر ترکرز
نفت‌کش حامل بنزین ایران برای ونزوئلا از سواحل آفریقا عبور کرد
ایلنا: شرکت ردیابی نفت‌کش‌ها (تانکر ترکرز) اعلام کرد که یک نفت‌کش حامل بنزین ایران برای ونزوئلا از سواحل آفریقا رد شده و به زودی وارد اقیانوس اطلس می‌شود.
کشف ۱۲ گونه جدید که در عمق اقیانوس اطلس
۱۳۹۹/۱۰/۱۱ / کشف / اکتشاف / اقیانوس اطلس / گونه جدید / مرجان
کشف ۱۲ گونه جدید که در عمق اقیانوس اطلس
محققان هشدار می‌دهند که موجودات تازه کشف شده ممکن است در معرض خطرات ناشی از تغییرات آب و هوا باشند. دی اکسید کربن جذب شده توسط اقیانوس باعث اسیدی شدن آب آن شده و به ویژه باعث خوردگی اسکلت‌های مرجانی می‌شود.
اعجاز قرآن درباره دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس
۱۳۹۹/۱۰/۰۹ / قرآن و عترت / اهل بیت علیهم السلام / حدیث / درسهایی از قرآن / قرآن کریم / تفسیر قرآن
اعجاز قرآن درباره دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس
اشاره قرآن کریم به مرز موجود میان دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس و همچنین دریای بالتیک و دریای شمالی ازجمله اعجاز علمی کلام وحی محسوب می‌شود.
افزایش رویارویی ناتو با روسیه در ۲۰۲۰
۱۳۹۹/۱۰/۰۸ / روسیه / جهان در سال ۲۰۲۰ / ناتو / اتحادیه اروپا / پرواز / اقیانوس اطلس / سازمان پیمان آتلانتیک شمالی / ایالات متحده آمریکا / ۲۰۲۰ و مهمترین تحولات بین المللی و منطقه ای
افزایش رویارویی ناتو با روسیه در ۲۰۲۰
تهران – ایرنا – سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روز دوشنبه اعلان کرد که فعالیت های نظامی روسیه در آسمان کشورهای عضو این نهاد نظامی در سال روبه پایان (۲۰۲۰) نسبت به سال پیش از آن، افزایش اندکی یافته است.
۲۰۲۰؛ سال اوج اختلاف میان اروپا و آمریکا
۱۳۹۹/۱۰/۰۸ / آنگلا مرکل / تحولات جهان و منطقه / فرانسه / جهان در سال ۲۰۲۰ / اتحادیه اروپا / ایالات متحده آمریکا / آلمان / انگلستان / ۲۰۲۰ و مهمترین تحولات بین المللی و منطقه ای
۲۰۲۰؛ سال اوج اختلاف میان اروپا و آمریکا
تهران- ایرنا- در سال که پایانش با پایان دور ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ مصادف شده، اختلافات گسترده میان اروپا و آمریکا بر سر مسائلی مانند ناتو، جنگ تجاری دو سوی اقیانوس اطلس، مسائل مطرح در شورای امنیت، خروج یکجانبه دولت ترامپ از توافق های بین‌المللی و ... تاحد بی سابقه ای افزایش یافت.
ویدئو/ تصویربرداری هوایی از کوه یخی که در اقیانوس اطلس جنوبی دو تکه شد
۱۳۹۹/۱۰/۰۷
ویدئو/ تصویربرداری هوایی از کوه یخی که در اقیانوس اطلس جنوبی دو تکه شد
بایدن مسیر سختی برای احیای اعتماد اروپا در پیش دارد
۱۳۹۹/۱۰/۰۱ / اروپا / آمریکا / جوبایدن / رئیس جمهور آمریکا / سیاست خارجی آمریکا
بایدن مسیر سختی برای احیای اعتماد اروپا در پیش دارد
ولفگانگ ایسینجر، رییس کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: متاسفانه در طول سال‌های گذشته در همکاری‌های دو سوی اقیانوس اطلس، اعتماد از دست رفته زیادی انباشته شده است. به اعتقاد من هیچ کس به اندازه بایدن برای استفاده از فرصت بالقوه پیش رو، تواناتر نیست. او روابط شخصی بسیار قوی با رهبران اروپایی دارد. نمی‌توانم تصور کنم کسی بهتر از او بتواند مساله اعتماد میان اروپا و امریکا را حل کند.
ضرر حوادث طبیعی به صنعت بیمه
۱۳۹۹/۰۹/۲۹ / بیمه حوادث / حوادث طبیعی / حوادث جاده ای / حوادث غیر مترقبه
ضرر حوادث طبیعی به صنعت بیمه
مؤسسه سوئیفت RE امروز گزارش داد که حوادث طبیعی که طی سال جاری در اقصا نقاط جهان رخ داده است، ۷۶ میلیارد دلار به شرکت‌های بیمه‌ای در سراسر جهان ضرر زده است. در سال جاری شاهد وقوع گسترده آتش‌سوزی در مناطق مختلفی از آمریکا و همچنین وقوع توفان‌های سهمگین در اقیانوس اطلس بوده‌ایم. این موسسه می‌گوید: میزان خسارت‌های پرداخت شده از سوی شرکت‌های بیمه در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد افزایش یافته است و رقم خسارت‌های پرداخت‌شده در سال گذشته ۵۴ میلیارد دلار بوده است. این موسسه همچنین گفته که ۷ میلیارد دلار خسارت پرداخت شده مربوط به حوادثی بوده است که عوامل انسانی بوده است. این شرکت گفته؛ سال ۲۰۲۰ شرکت‌های بیمه در جهان ۸۳ میلیارد دلار در مجموع ضرر کردند که از این نظر از سال ۱۹۷۰ تاکنون پنجمین سال با …
جدیدترین تصویر هابل از سیاره نپتون
۱۳۹۹/۰۹/۲۷ / تصویر / سیاره نپتون / هابل / جدیدترین
جدیدترین تصویر هابل از سیاره نپتون
در این تصویر یک طوفان تاریک عظیم در نزدیکی بخش بالایی مرکز سیاره مذکور قابل مشاهده است که این طوفان وسعت بیشتری از اقیانوس اطلس دارد.
۱۳۹۹/۰۹/۲۶
تقویم تاریخ
نابغه نظامی و جهانگشای پرتغالی 505 سال پیش، برابر با شانزدهم دسامبر 1515 میلادی، آلفونسو آلبوکرک، سیاح و دولتمرد پرتغالی در هند درگذشت. از او به خاطر استراتژی‌های موفقیت آمیزش به عنوان نابغه نظامی یاد می‌شود. آلبوکرک یک نجیب‌زاده پرتغالی بود که فعالیت‌های نظامی و اجرایی او، موقعیت دولت پرتغال را در اقیانوس هند بیش از پیش تثبیت کرد. او عقیده داشت باید تمامی راه‌های آبی دریایی به اقیانوس اطلس، دریای سرخ، خلیج فارس و اقیانوس آرام را ببندد تا آنجا را تحت سلطه پرتغال درآورد. نویسنده‌ شهیر، پرکار و پرفروش 55 سال پیش، برابر با شانزدهم دسامبر 1965 میلادی، ویلیام سامرسِت موآم، نویسنده شهیر انگلیسی در فرانسه درگذشت. موآم از جمله پرکارترین رمان‌نویسان قرن بیستم است …
(تصاویر) تماشای خورشید گرفتگی کامل در آرژانتین و شیلی
۱۳۹۹/۰۹/۲۵ / خورشیدگرفتگی / آرژانتین / شیلی / کسوف
(تصاویر) تماشای خورشید گرفتگی کامل در آرژانتین و شیلی
خورشید گرفتگی روز دوشنبه از اقیانوس آرام آغاز شد و پس از طی کردن کشور‌های شیلی و آرژانتین در آمریکای جنوبی، گرفت کامل در آب‌های اقیانوس اطلس به پایان رسید.
برجام و مصائب وابستگی اروپا به آمریکا
۱۳۹۹/۰۹/۱۶ / برجام / ناتو / اتحادیه اروپا / ایالات متحده آمریکا
برجام و مصائب وابستگی اروپا به آمریکا
تهران- ایرنا- شکاف در دو سوی اقیانوس اطلس در دولت ترامپ به طور قابل ملاحظه‌ای به دلایل مختلفی از اختلاف در برجام گرفته تا بازتعریف ناتو و روابط دوجانبه تعمیق یافته‌است به طوری که سران بروکسل تصمیم به جداسازی راه خود از آمریکا حتی در مسائل سیاسی- امنیتی گرفته‌اند.
افتتاح نخستین میدان زیر اقیانوس جهان
۱۳۹۹/۰۹/۱۶
افتتاح نخستین میدان زیر اقیانوس جهان
فناوری ساخت تونل‌های زیر آب در جهان به‌تدریج فراگیرتر می‌شود. در همین نزدیکی ما یعنی شهر استانبول ترکیه تونل اوراسیا آخرین موردی است که امکان حمل‌ونقل از زیر آب را فراهم کرده است. اکنون اما قرار است به‌زودی تونلی در دانمارک افتتاح شود که شامل نخستین میدان زیر اقیانوس جهان هم می‌شود. به گزارش بی‌بی‌سی، این تونل زیر آبی که جزایر Streymoy و Eysturoy را به هم وصل می‌کند ۱۱ کیلومتر طول دارد و زیر اقیانوس اطلس با فناوری جدید راهسازی ساخته شده است. بخش مورد توجه رسانه‌ها اما در این تونل میدانی است که مانند …
۱۳۹۹/۰۹/۱۲
اصل مونرو و امریکای امپریالیست
برای پاسخ دادن به این پرسش که «دولت امریکا از چه زمانی به دولتی امپریالیست تبدیل شد؟» باید به سال 1823، به دوره ریاست‌جمهوری جیمز مونرو برگردیم. او در آن سال و درست در چنین روزی پیامی به کنگره کشورش فرستاد و در آن اعلام کرد هر نوع دخالت دولت‌های اروپایی چه در امور مهاجرنشین‌های قاره امریکا و چه هر جای دیگری از این قاره، از نظر دولت ایالات متحده اقدامی خصمانه تلقی خواهد شد. چرا او چنین اعلامیه‌ای صادر کرد؟ زیرا در آن زمان بخش‌هایی از قاره امریکا، متاثر از انقلاب‌های مردمی ضد اسپانیایی‌های استعمارگر به ناآرامی کشیده شده بود و اسپانیایی‌ها هم قدرت سرکوب این شورش‌ها را نداشتند. چون زور اسپانیایی‌ها به ساکنان مستعمرات‌شان نمی‌رسید، …
احتمال آغاز واکسیناسیون کرونا در برخی کشورها از ماه آینده
۱۳۹۹/۰۹/۱۰ / ویروس کرونا
احتمال آغاز واکسیناسیون کرونا در برخی کشورها از ماه آینده
ایسنا نوشت: اولین واکسن کروناویروس در مسیر تزریق بین المللی طی چند هفته آینده قرار دارد و مقامات بهداشتی کشورهای هر دو سوی اقیانوس اطلس اطمینان دارند که واکسیناسیون قبل از پایان سال آغاز خواهد شد.
درخشش اقیانوس اطلس از منظر فضا
۱۳۹۹/۰۹/۰۹ / ناسا / ایستگاه فضایی بین المللی
درخشش اقیانوس اطلس از منظر فضا
ناسا اخیرا در حساب کاربری خود در اینستاگرام تصویری زیبا از اقیانوس اطلس منتشر کرد.
۱۳۹۹/۰۹/۰۷
خلیج فارس را تبدیل به دریای وحدت و اقتدار امت های اسلامی می کنیم
امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران به مناسبت روز نیروی دریایی ارتش، پیامی صادر کرد.به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی ارتش متن پیام به این شرح است: این روزها در آستانه روز نیروی دریایی و سالروز عملیات پرافتخار مروارید هستیم و باید از قهرمانان پرافتخاری سخن بگوییم که تکلیف مداری را خوب می‌شناختند و با وجود کمی تعدادشان، به مصاف دشمن رفتند و فتحی ماندگار در دریا آفریدند.پیروزی در عملیات مروارید و انهدام و اخراج همیشگی نیروی دریایی دشمن از دریا که طی این عملیات و با محوریت قهرمانان جاویدالاثر ناو پیکان و پیشتازی تکاوران دریایی رخ داد، تمام راهبرد دشمن را در هم شکست و اصلی‌ترین اهداف راهبردی ارتش بعث عراق را که خروج از خفگی ژئوپلتیک بود از دشمن گرفت.نیروی دریایی …
نیروی دریایی در مقابله با دشمن مقتدرانه و پرافتخار ظاهر شده است
۱۳۹۹/۰۹/۰۵ / نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران / اقیانوس اطلس / سبلان / منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار / عراق / سید امیر موسوی / فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران / خلیج فارس
نیروی دریایی در مقابله با دشمن مقتدرانه و پرافتخار ظاهر شده است
تهران-ایرنا- فرمانده کل ارتش در پیامی با تبریک روز نیروی دریایی گفت: دریا، جایی است که دشمن اوج قدرت و راهبرد نظامی‌اش را در آن تدوین کرده و به کار گرفته و نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، در جایی که دشمن سعی در قدرت‌نمایی دارد، مقتدرانه و پرافتخار ظاهر شده است.
دشمن اگر مستی کند و راهش کج شود، ضربتی توفانی دریافت می کند
۱۳۹۹/۰۹/۰۵ / سواحل مکران / نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران / اقیانوس اطلس / امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی / عراق
دشمن اگر مستی کند و راهش کج شود، ضربتی توفانی دریافت می کند
فرمانده کل ارتش گفت: امروز ملت بزرگ ایران خرسندند که اگر دشمن به خیال توان دریایی‌اش مستی کند و راهش کج شود، ضربتی توفانی از عزیزان نیروی دریایی راهبردی ارتش دریافت خواهد کرد.
اروپا خواستار اتحاد قوی با آمریکا شد
۱۳۹۹/۰۹/۰۴
اروپا خواستار اتحاد قوی با آمریکا شد
شارل میشل رئیس شورای اروپا در تماسی تلفنی با جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا خواستار بازسازی «یک اتحاد قوی میان دو سوی اقیانوس اطلس» شد.
اسپانیا برای ۷ هزار  پناهجو، پناهگاه ایجاد می کند
۱۳۹۹/۰۹/۰۱ / پناهنده / اتحادیه اروپا / مهاجرت / اقیانوس اطلس / لاس پالماس / مادرید
اسپانیا برای ۷ هزار پناهجو، پناهگاه ایجاد می کند
تهران- ایرنا- دولت اسپانیا برای بخشی از پناهجویان جزایر قناری در شمال آفریقا تعداد ۷ هزار چادر برای اسکان موقت برپا کرد.
دورترین جزیره جهان؛ بزرگ‌ترین پناهگاه آبزیان
۱۳۹۹/۰۹/۰۱ / دورترین / جزیره / جهان / اقیانوس اطلس / بزرگترین / آبزیان / پناهگاه
دورترین جزیره جهان؛ بزرگ‌ترین پناهگاه آبزیان
این منطقه فرادریایی بریتانیا که در فاصله مساوی بین آفریقای جنوبی و برزیل قرار دارد در پی پیوستن به برنامه دولت بریتانیا موسوم به «کمربند آبی» است که هدف از آن ایجاد چهار میلیون کیلومترمربع زیستگاه طبیعی دریایی در سراسر مناطق فرادریایی است.
تصاویری از زیبایی‌های ایالت مریلند
۱۳۹۹/۰۸/۳۰
تصاویری از زیبایی‌های ایالت مریلند
اقتصادنیوز؛ مریلند معروف به سرزمین خط کهن و ایالت آزاد، یکی از کوچکترین و در عین حال پرجمعیت ترین ایالت های آمریکا است. این ایالت کوچک از سواحل شنی در امتداد اقیانوس اطلس و خلیج چساپیک، تا شهر بالتیمور و مناطق روستایی غرب آن، دارای زیباییهای فراوان است. در ادامه برخی از مناظر طبیعی مریلند، گونه‌های حیات وحش و مردمانی که این ایالت را خانه خود می‌دانند آمده است.
طوفان شدید آیوتا در آمریکای مرکزی
۱۳۹۹/۰۹/۰۱
طوفان شدید آیوتا در آمریکای مرکزی
آیوتا که چندین هفته است آمریکای مرکزی را درگیر کرده به سیزدهمین طوفان فصل طوفان‌های سال ۲۰۲۰ در شمال اقیانوس اطلس تبدیل شده است. این طوفان که آمریکای مرکزی را فلج کرده جان برخی از مردم را گرفته و بسیاری دیگر را آواره و سرگردان کرد.
پمپئو همچنان دست و پا می‌زند
۱۳۹۹/۰۸/۲۷ / فرانسه / سازمان ملل متحد / افغانستان / لبنان / جمهوری آذربایجان / ایالات متحده آمریکا / خاورمیانه / لیبی / ایران / ژان ایو لودریان
پمپئو همچنان دست و پا می‌زند
تهران – ایرنا – در حالیکه تلاش‌های ۴ ساله دولت تحت حاکمیت دونالد ترامپ برای اجرای طرح فشار حداکثری علیه جمهوری اسلامی ایران ناکام مانده و شکست خورده است ، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در آخرین روزهای عمر دولت این کشور به فرانسه رفت تا علیه ایران و حزب الله فعالیت کند.
۱۳۹۹/۰۸/۲۷
فرصت‌ها و تهدیدهای پیش روی تهران
آفتاب یزد ـ رضا بردستانی: اگرچه همچنان نتیجه ی انتخاباتِ سوم نوامبر 2020 ریاست جمهوری ایالات متحده ی آمریکا، رسماً اعلام نشده است اما تلویحاً باید پذیرفت«دونالد ترامپ» برای ترم دومِ در کاخِ سفید ماندن، نتوانست علی رغم پشتیبانی 70 و چندمیلیونی، حائز نمره ی قبولی شود و این یعنی بسیاری از تعاملات جهانِ پیش‌رو از ژانویه ی 2021 باید بر اساس انگاره‌های سیاسی و فضای ذهنی «جوبایدن» طراحی و عملیاتی شود. آفتاب یزد در این زمینه بدون ورود به «دوگانه ی مذاکره و عدم مذاکره» و نیز بدون توجه به برخی هیاهو افکنی‌های صورت پذیرفته در جامعه ی ملتهب و کرونا‌ زده‌ای که دچار تصمیم‌گیری زدگی شده است؛ صرفاً و در گفتگو با کارشناسان و آگاهان روابط بین‌الملل و متخصصان سیاست خارجی به دنبال گره گشایی از چالش‌های پیش روی دستگاه …
اسب‌ها به اندازه انسان از ضربه شلاق درد می‌کشند
۱۳۹۹/۰۸/۲۵ / سوارکاری / اقیانوس اطلس / ایالات متحده آمریکا / روزنامه دیلی میل / حقوق حیوانات
اسب‌ها به اندازه انسان از ضربه شلاق درد می‌کشند
تهران-ایرنا- نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که اسب‌ها زمانی که شلاق می‌خورند به اندازه انسان‌ها از ضربه شلاق درد می‌کشند.
زنگنه:تحریم‌های آمریکا مقابله با کرونا در ایران را دشوار کرد
۱۳۹۹/۰۸/۲۲ / برجام / کرونا / بیژن نامدار زنگنه / دونالد ترامپ / اقیانوس اطلس / چین / دولت آمریکا / ایالات متحده آمریکا / نفت / گاز
زنگنه:تحریم‌های آمریکا مقابله با کرونا در ایران را دشوار کرد
تهران- ایرنا- وزیر نفت با اشاره به اینکه تحریم‌های آمریکا علیه ایران و محروم کردن ایران از درآمدهای نفتی سبب شد کشورمان در مقابله با کرونا با مشکل روبه‌رو شود، گفت: معتقدم دولت آمریکا مسوول کشته شدن روزانه ۴۰۰ نفر از مردم ایران به‌دلیل همه‌گیری ویروس کروناست.
پیروزی بایدن بازارهای سهام را سبزرنگ کرد
۱۳۹۹/۰۸/۱۹ / بانکوک / دونالد ترامپ / تایپه / ایالات متحده آمریکا / سئول / بمبئی / بازار سرمایه / سنگاپور / هنگ کنگ / سیدنی
پیروزی بایدن بازارهای سهام را سبزرنگ کرد
تهران – ایرنا - به گزارش امروز خبرگزاری فرانسه، پس از آنکه جو بایدن خود را پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا معرفی کرد، شک و تردیدها کنار رفت و بازارهای جهانی با رونق روبرو شدند.
کرونا در دو سوی آتلانتیک؛ تشدید قرنطینه در اروپا، واکسیناسیون اجباری در برزیل
۱۳۹۹/۰۸/۱۲ / لیسبون / فرانسه / اسپانیا / ایتالیا / پرتغال / قرنطینه / چین / آنتونیو کوستا / ایالات متحده آمریکا / مادرید
کرونا در دو سوی آتلانتیک؛ تشدید قرنطینه در اروپا، واکسیناسیون اجباری در برزیل
تهران - ایرنا - محدودیت‌های جدید در اروپا به دنبال آغاز موج دوم کرونا گسترده‌تر می‌شود؛ به دنبال فرانسه، که از جمعه گذشته قرنطینه مجدد یک ماهه برای این کشور اعمال شده، از امروز آلمان، بلژیک و اتریش هم به قافله کشورهای اروپایی که برای دومین بار قرنطینه سراسری وضع کردند، می‌پیوندند و در آن سوی اقیانوس اطلس، در بزریل معترضان در مخالفت با واکسیناسیون اجباری دست به تظاهرات زدند.
۱۳۹۹/۰۸/۱۱
بازی انگلیس و هلند در زمین شاه‌عباس!
دورانی که از آن صحبت می‌کنیم، دوران آغاز رقابت‌های استعماری میان دولت‌های اروپایی است. مدتی پیش از آن‌که شاه عباس قدرت خود را در ایران تثبیت کند، نبرد‌های بزرگ دریایی در اقیانوس اطلس میان ناوگان کشور‌های اروپایی آغاز شده بود.
۱۳۹۹/۰۸/۱۱
بخش اعظم عوامل شکل‌گیری بحران‌ها ناشی از نقش‌آفرینی قدرت‌های خارجی است
امیر سرلشکر موسوی در سی و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در «وبینار مبانی و چالش‌های دینی و معنوی در مواجهه با بلایا و مصائب» گفت: جهان اسلام در جغرافیای وسیعی گسترش یافته است و از کرانه‌های اقیانوس اطلس تا جنوب غربی آسیا و از شمال شرقی آسیای مرکزی تا جنوب شرق قاره کهن ادامه می‌یابد.به گزارش روابط عمومی ارتش، امیر سرلشکر سیدعبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران افزود: ظرفیت‌های عظیم معنوی، مادی و انسانی که در ۵۷ کشور اسلامی قرار گرفته از جنبه‌های فرهنگی و تاریخی، جغرافیایی، ژئوپلیتیک، سیاسی، اقتصادی و دفاعی موقعیت ممتازی را نصیب مسلمانان کرده است. سرلشکر موسوی گفت: باتوجه به راهبردهای قدرت‌های استکباری و سیاست‌های نادرست برخی از کشورهای اسلامی امروز جهان اسلام با بحران‌های …
تغییر جغرافیای سیاسی در «منطقه گسترده دریای سیاه»
۱۳۹۹/۰۸/۱۰ / ترکیه / دریای سیاه / روسیه / روسیه و ترکیه / گاز / کشف گاز
تغییر جغرافیای سیاسی در «منطقه گسترده دریای سیاه»
شهره پولاب در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: ترکیه در میان کشورهای حاشیه این دریا یعنی روسیه، رومانی، بلغارستان، اوکراین، گرجستان دارای موقعیت منحصر به فردی است زیرا دارای سواحل طولانی در بخش جنوبی این دریا بوده و همچنین با داشتن حق حاکمیت بر تنگه های بسفر و داردانل که عامل اتصال دریای سیاه و مدیترانه بوده، قادر است تا به آبهای اقیانوس اطلس و دیگر آبهای باز جهان دسترسی داشته باشد. این موقعیت جغرافیایی خاص به همراه بزرگترین اکتشاف گازی در تاریخ کشور ترکیه تاییدی قوی است بر ادعای اردوغان مبنی بر اینکه "دری از ثروتی بی نظیر به روی کشورش گشوده شده است". 
فرمانده ارتش: قدرت‌های خارجی عامل بحران‌های منطقه هستند
۱۳۹۹/۰۸/۱۰ / خاورمیانه / سرلشکر موسوی / فرمانده ارتش
فرمانده ارتش: قدرت‌های خارجی عامل بحران‌های منطقه هستند
به گزارش مهر، امیر سرلشکر موسوی در سی و چهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی در «وبینار مبانی و چالش‌های دینی و معنوی در مواجهه با بلایا و مصائب» گفت: جهان اسلام در جغرافیای وسیعی گسترش یافته است و از کرانه‌های اقیانوس اطلس تا جنوب غربی آسیا و از شمال شرقی آسیای مرکزی تا جنوب شرق قاره کهن ادامه می‌یابد.
"تعداد زیردریایی‌های روسیه در اقیانوس اطلس باعث تعجب انگلیس شد"
۱۳۹۹/۰۸/۰۶ / انگلیس / روسیه
"تعداد زیردریایی‌های روسیه در اقیانوس اطلس باعث تعجب انگلیس شد"
منبع نیروی دریایی انگلیس اعلام کرد: "تعداد زیردریایی‌های روسی که به اقیانوس اطلس شمالی وارد می‌شوند حیرت انگیز است."
پیشروی گردباد «زِتا» به سوی خاک آمریکا
۱۳۹۹/۰۸/۰۶ / طوفان / اقیانوس اطلس / ایالات متحده آمریکا
پیشروی گردباد «زِتا» به سوی خاک آمریکا
تهران – ایرنا –گردباد «زتا»Zeta که پس از بارش باران و وزش باد شدید در شبه جزیره یوکاتان مکزیک، به طوفان استوایی تبدیل شد، پس از گذر از خلیج مکزیک و تقویت دوباره، سواحل شمالی آمریکا در خلیج مکزیک را در روزهای آینده درخواهد نوردید.
بازپرد‌‌اخت بد‌‌هی 173ساله ایرلند‌‌ی‌ها
۱۳۹۹/۰۸/۰۱
بازپرد‌‌اخت بد‌‌هی 173ساله ایرلند‌‌ی‌ها
یوتا: شهروند‌‌ان ایرلند‌‌ی برای بازپرد‌‌اخت بد‌‌هی ۱۷۳‌ساله خود‌‌ به بومیان آمریکا تا به حال 6میلیون د‌‌لار پول جمع‌آوری کرد‌‌ند‌‌. به گزارش ایند‌‌یپند‌‌نت، شهروند‌‌ان ایرلند‌‌ که اقیانوس اطلس میان آنها و بومیان آمریکا قرار د‌‌ارد‌‌ به جبران همبستگی‌ای که بومیان آمریکا د‌‌ر جریان قحطی بزرگ سیب‌زمینی د‌‌ر د‌‌هه۱۸۴۰ با آنان نشان د‌‌اد‌‌ند‌‌، کمک‌های مالی خود‌‌ را به‌سوی مرد‌‌م این ناحیه سرازیر کرد‌‌ند‌‌.
رکوردشکنی دمای آب‌های اقیانوس اطلس
۱۳۹۹/۰۷/۲۹ / اقیانوس اطلس / گرما / دما / گرمایش زمین / رکوردشکنی / افزایش
رکوردشکنی دمای آب‌های اقیانوس اطلس
درجه دما از حداقل قرن پانزدهم به این سو پیوسته افزایش یافته است. این افزایش در چند قرن اخیر رشد بی‌سابقه داشته است، چنان که ده‌سال گذشته گرم‌ترین زمان در ۲۹۰۰ سال گذشته بوده است.
گرمای کنونی اقیانوس اطلس طی ۲۹۰۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است
۱۳۹۹/۰۷/۲۸
گرمای کنونی اقیانوس اطلس طی ۲۹۰۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است
داده‌های مربوط به رسوبات دریا و دمای آب نشان می‌دهد که گرمای اخیر اقیانوس اطلس که عمدتا ناشی ‌از تغییرات اقلیمی است، طی ۲۹۰۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده.
چرا انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا برای آلمان بسیار مهم است؟
۱۳۹۹/۰۷/۲۵ / انتخابات آمریکا / انتخابات ۲۰ ۲۰ / آلمان
چرا انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا برای آلمان بسیار مهم است؟
نوربرت روتگن، رئیس کمیته امور خارجه آلمان، یکی از نامزد‌هایی است که امیدوار است جای خانم مرکل را در سال آینده بگیرد. او می‌گوید "چهار سال ریاست جمهوری ترامپ به این معنی بوده که همه چیز ابه شکلی بنیادین زیر سوال رفته است. وجود ناتو، پیش‌بینی پذیری سیاست خارجی آمریکا. این دوره ریاست جمهوری گسستی است که از جنگ جهانی دوم ندیده‌ایم. "او مانند بسیاری دیگر در برلین نگران است که یک دوره دیگر ریاست جمهوری دونالد ترامپ، صدمات جبران ناپذیری به روابط این دو کشور دو سوی اقیانوس اطلس بزند.
حیات وحش آفریقا در قاب 4K
۱۳۹۹/۰۷/۲۳
حیات وحش آفریقا در قاب 4K
آفریقا یا اِفریقا دومین قاره پهناور جهان (پس از آسیا، و دومین؛ در متد قاره آمریکای شمالی/ قاره آمریکای جنوبی، پس از آسیا)، است. این قاره از شمال به دریای مدیترانه، از شمال شرق به کانال سوئز و دریای سرخ، از شرق به خلیج عدن، از جنوب شرق به اقیانوس هند، و از غرب به اقیانوس اطلس محدود می‌شود. آفریقا در دو سوی خط استوا قرار گرفته و نواحی اقلیمی مختلفی را در بر می‌گیرد؛ آفریقا تنها قاره‌ای است که از منطقه معتدله شمالی تا منطقه معتدله جنوبی امتداد یافته‌است (با فرض در نظر نگرفتن قاره پیوسته آمریکا). به دلیل فقدان بارش‌های منظم طبیعی و آبیاری، و نیز تاحدودی عدم وجود سیستم‌های توده‌ای یخ یا سفره‌های زیرزمینی کوهستانی، هیچگونه اثر معتدل‌کننده طبیعی بر اقلیم به استثنای نزدیک سواحل در آن وجود ندارد. در مرکز …
۱۳۹۹/۰۷/۲۲
کاهش تعرفه‌ها در راستای حل اختلافات ایرباس - بوئینگ
رئیس تجارت اتحادیه اروپا از ایالات متحده می‌خواهد تعرفه‌ها را در راستای حل اختلافات بین ایرباس - بوئینگ کاهش دهد. به گزارش «ایبِنا» به نقل از رویترز، رئیس تجارت جدید اتحادیه اروپا به ایالات متحده گفته که تعرفه بیش از ۷ میلیارد دلار از محصولات اتحادیه اروپا را پس بگیرد یا خواستار حل و فصل اختلافات در مورد ایرباس اس‌ای و شرکت بوئینگ از طریق پرداخت عوارض اضافی برای صادرات به اروپا شود. دومبروسکیس، رئیس جدید تجارت اتحادیه اروپا گفت: ترمیم روابط بین اقیانوس اطلس مهم‌ترین اولویت اتحادیه اروپا است و ایالات متحده باید تعرفه‌های مربوط به ایرباس خود را به‌عنوان اقدامی جهت اعتماد‌سازی پس بگیرد. وی گفت: البته اگر ایالات متحده تعرفه‌های خود را پس نگیرد، ما چاره‌ای نداریم که تعرفه‌های خود را معرفی کنیم. واشنگتن …
۱۳۹۹/۰۷/۱۶
تاریخ بی‌رحم انسان
«ولع مقدس» داستان یک زخم چرکین است؛ زخم چرکینی که در تاریخ بشریت ثبت شده و راه گریزی از آن نیست و انسان تا ابد این داغ ننگ را بر پیشانی خودش دارد. رمانی که به تاریخ برده‌داری در دنیا پرداخته است و به روایت زندگی خدمه‌ای می‌پردازد که در یک کشتی، مشغول تجارت انسان‌هایی همانند خودشان هستند. حمل‌ونقل و فروش برده‌های بخت‌برگشته‌ای که داغ بردگی بر پیشانی دارند و با این داغ قدم به دنیای نو و جدیدی می‌گذارند که جز محنت و رنج، ارمغان دیگری برای‌شان ندارد. کشتی‌هایی که از لیورپول به سواحل غربی آفریقا اسلحه می‌برند و این اسلحه‌ها را در ازای برده می‌فروشند. بعد برده‌ها را سوار کشتی می‌کنند و از اقیانوس اطلس به جاهای …
۱۳۹۹/۰۷/۰۹
اعزام سه تانکر حامل سوخت ایرانی به کاراکاس
به‌رغم تهدیدهای آمریکا، همکاری دو کشور ایران و ونزوئلا در عرصه سوخت همچنان ادامه دارد. یک تانکر حامل سوخت ایران وارد آب‌های ونزوئلا شده است و دو تانکر دیگر در مسیر مشابهی به سوی ونزوئلا در حرکت هستند. به گزارش شهروند آنلاین ،ایران برای ارسال سوخت‌های موتوری و بنزین، سه تانکر به سوی ونزوئلا اعزام کرده است. نفتکش فارست با پرچم ایران روز دوشنبه ۲۸ سپتامبر (هفتم مهر) دقایقی پس از ساعت ۱۲ ظهر به وقت گرینویچ وارد آب‌های ونزوئلا شده است. خبرگزاری رویترز به نقل از اطلاعات ناظر بر ردیابی نفتکش‌ها “رفینیتیو آیکن” خبر از ورود نفتکش فارست به آب‌های ونزوئلا داده است. این خبرگزاری حمل سوخت توسط این تانکر به آب‌های ونزوئلا را نشانه گسترش مناسبات بازرگانی و همکاری‌های …
عامل ذوب شدن یخ‌های قطب شمال شناسایی شد
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ / گرمایش زمین / قطب شمال / کوه یخ / فنلاند
عامل ذوب شدن یخ‌های قطب شمال شناسایی شد
دانشمندان با بررسی نحوه ذوب یخ‌های قطب شمال برای اولین بار به این نتیجه رسیده‌اند که علت این مساله گرم شدن آب‌های عمق اقیانوس اطلس است.
گرمای خورشید تایتانیک را ذوب کرد!
۱۳۹۹/۰۶/۲۹
گرمای خورشید تایتانیک را ذوب کرد!
مترجم: فرشته کیانی| به گزارش دیلی میل، به گفته هواشناس مستقر در ایالات متحده، کشتی‌ای که هفته پیش شب‌هنگام در اقیانوس اطلس حرکت می‌کرد، تحت تأثیر  aurora borealis (نور طبیعی که در آسمان آشکار می‌شود و حاصل اختلال در میدان مغناطیسی زمین است ) قرار گرفت. این نور به دلیل اثر متقابل شعاع خورشید بر ذرات باردار جو بوده است.
توفان «سالی»؛ در جنوب شرق آمریکا وضعیت اضطراری اعلام شد
۱۳۹۹/۰۶/۲۶ / دونالد ترامپ / اقیانوس اطلس / ایالات متحده آمریکا
توفان «سالی»؛ در جنوب شرق آمریکا وضعیت اضطراری اعلام شد
تهران- ایرنا- در پی بروز توفان سالی در برخی مناطق جنوب شرقی آمریکا، دونالد ترامپ رییس جمهوری این کشور وضعیت اضطراری اعلام کرد.
سوپرایز اکتبر و چالش های سخت تر پیش روی ایران
۱۳۹۹/۰۶/۲۵ / ایران و امریکا / مکانیسم ماشه / سورپرایز اکتبر / انتخابات ریاست جمهوری امریکا / دونالد ترامپ / ایران و اروپا / اروپا و امریکا / ایران و اروپا و امریکا
سوپرایز اکتبر و چالش های سخت تر پیش روی ایران
جلال خوشچهره در یادداشتی می نویسد: مشکل ترامپ در مقابله با تهران، انزوای دولت او نزد متحدان اروپایی آمریکاست. اگرچه متحدان دو سوی اقیانوس اطلس شمالی در‌باره ایران اختلاف اصولی ندارند و هر دو سوی اقیانوس هدف مشترکی را دنبال می‌کنند، اما رویکرد یکجانبه‌گرای ترامپ موجب رنجش و عدم همراهی نه تنها اروپائیان بلکه اکثریت اعضای جامعه بین‌المللی با سیاست‌های او شده است. همین مهم فرصت لازم را برای تهران در کارزار دیپماتیک فراهم کرد که در دو مقطع، تلاش دولت ترامپ را علیه خود در شورای امنیت سازمان‌ملل متحد ناکام کند. 
۱۳۹۹/۰۶/۲۵
تری فاکس، پای مصنوعی و ماراتن امید
اگر روز یکشنبه به سایت گوگل سر زده باشید حتما متوجه تغییر لوگوی این موتور جست‌وجو شدید. در صفحه اصلی سایت گوگل یک نقاشی به چشم می‌خورد که در آن جوانی با یک پای مصنوعی در حال حرکت کنار دریا و تپه‌های سرسبز است در حالی که خورشید با قدرت می‌تابد؛ یک تصویر شاد و امیدوارکننده. درست مثل مرد جوانی که در تصویر دیده می‌شود، درست مثل ‌تری فاکس.  شاید خیلی از کاربران اینترنت وقتی با تصویر فوق در صفحه گوگل مواجه شوند آن را به عنوان یک نقاشی ساده در‌نظر بگیرند و از کنارش عبور کنند اما واقعیت این است که مرد داخل تصویر یکی از تاثیرگذارترین و الهام‌بخش‌ترین ورزشکاران کشور کانادا و جهان به حساب می‌آید. ‌تری فاکسی که در ۲۳ سالگی به خاطر ابتلا به سرطان …
۱۳۹۹/۰۶/۲۵
سورپرایز اکتبر
«سورپرایز اکتبر» ‌می‌تواند‌ هر‌گمان را در‌باره ابتکار «دونالد‌ترامپ» برای تغییر اوضاع رقابت انتخاباتی به‌نفع او دربر‌گیرد؛ اما نمی‌توان تشدید «فشار‌حداکثری» علیه تهران را به‌عنوان اصلی‌ترین احتمال نادیده گرفت. از این‌رو تهران طی روزها و هفته‌های آینده با چالش‌های سخت‌تر از گذشته روبرو خواهد بود. هدف‌ترامپ، پیروزی در انتخابات نوامبر است. او برای جلب اکثریت آرا نیازمند دستاورد قابل فروش نزد آمریکائیان است.سورپرایز اکتبر یک سنت به نسبت قدیمی در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست. رقیبان به‌ویژه رئیسان جمهور این کشور که برای باردوم خود را نامزد انتخابات می‌کنند، پیش از سوم نوامبر (13آبان) که روز برگزاری انتخابات است، در ماه اکتبر (‫شهریورـ مهر) برای پیشی گرفتن از رقیب انتخاباتی خود، سیاست یا …
رویترز مدعی شد؛ حرکت دو نفتکش‌ حامل سوخت ایران به سمت ونزوئلا
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / ونزوئلا / آمریکا / نفتکش / رویترز / سوخت ایران / دماغه امید نیک
رویترز مدعی شد؛ حرکت دو نفتکش‌ حامل سوخت ایران به سمت ونزوئلا
رویترز اعلام کرد بر اساس اطلاعات یک موسسه ردیابی کشتی، دو نفتکش حامل سوخت ایران در حال دور زدن شبه جزیره "دماغه امید نیک" در جنوبی ترین نقطه قاره آفریقا و حرکت به سمت اقیانوس اطلس با پرچم ایران هستند.
۱۳۹۹/۰۶/۱۹
تلاقی منافع هند و چین درتهران
دید و بازدید مقام‌های سیاسی، اقتصادی و نظامی کشورها تا امری بدیهی و طبیعی به نظر می‌رسد. مقام‌های کشورها اغلب برای توسعه و ارتقای روابط‌شان و گاهی اوقات برای حل چالش‌هایی که در روابط‌شان با طرف مقابل وجود دارد، وارد گفت‌وگوها و دیدارهای دوجانبه می‌شوند. اگر بخواهیم که ساده و بسیط به موضوع نگاه کنیم، سفر وزیر خارجه و وزیر دفاع هند به ایران می‌تواند در چارچوب همکاری‌های سیاسی و دفاعی موجود میان دو کشور انجام شده ‌باشد، اما اگر بخواهیم که این سفرها را در چارچوب تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی درنظر بگیریم، آنگاه سفرها هم اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و هم با واقعیت‌های بیشتری مطابقت پیدا می‌کند. واقعیت این است که امروزه یک بازی …
۱۳۹۹/۰۶/۱۶
تغییر مصرف جهانی انرژی از سمت اقیانوس اطلس به سمت هند و اقیانوس آرام
[امیل آودالیانی] پکن و تهران درحال آماده‌سازی توافقی بیست‌وپنج ساله در حوزه  اقتصادی و امنیتی هستند تا براساس آن پکن 400‌میلیارد دلار در ایران سرمایه‌گذاری کند. لازم نیست که به بررسی جزئیات توافقنامه پیشنهادی بپردازیم، اما لازم و در عین حال ارزشمند است تا پیشینه ژئوپلیتیکی و تاریخی که دو کشور را به سمت یکدیگر سوق داده است، بررسی کنیم. هنگامی که این سند موقت فاش شد، بسیاری از تحلیلگران ابراز داشتند که چین و ایران به دلیل افزایش فشار آمریکا اکنون به یکدیگر نزدیک‌تر شده‌اند. این فرضیه قابل قبول است، اما در عین حال اتفاقات بیشتری در جریان است. این توافقنامه بیانگر یک واکنش منطقی نخبگان سیاسی ایران به تغییر نظم ژئوپلیتیکی در اوراسیاست و این تغییر چیزی نیست جز ظهور …
۱۳۹۹/۰۶/۱۵
مستأجران عجیب‌وغریب کاخ سفید
[شهروند] آبان ماه امسال، انتخابات ریاست‌جمهوری در ایالات‌متحده برگزار می‌شود و مردم آمریکا بین ترامپ جمهوریخواه و بایدن دموکرات یکی را به‌عنوان چهل‌وششمین رئیس‌جمهوری کشورشان انتخاب خواهند کرد. در مطلب پیش‌رو به اطلاعات جالبی درباره برخی از روسای جمهوری ایالات متحده طی 220‌سال گذشته اشاره شده است که شما را به مطالعه آن دعوت می‌کنیم. جورج واشنگتن: با وجود اینکه جورج واشنگتن نخستین میلیونر آمریکایی‌تبار بود، اما در‌ سال 1789 برای مراسم تحلیف ریاست ‌جمهوری‌اش مجبور شد 1500 دلار قرض کند! جان آدامز: جان آدامز نخستین رئیس‌جمهوری‌ است که پسرش هم بعدها رئیس‌جمهوری شد. توماس جفرسون: جفرسون بعد از اینکه کتابخانه‌ کنگره …
اسپیس ایکس ماهواره برای آرژانتین به فضا ارسال کرد
۱۳۹۹/۰۶/۱۰ / اقیانوس اطلس / فضا / ایالات متحده آمریکا / خبرگزاری یونایتدپرس / اسپیس ایکس
اسپیس ایکس ماهواره برای آرژانتین به فضا ارسال کرد
تهران- ایرنا- شرکت فضایی سپیس ایکس بامداد امروز (دوشنبه)، سه ماهواره از جمله یک ماهواره برای سازمان فضایی آرژانتین به فضا ارسال کرد.
رویترز: یک کشتی با پرچم ایران یک محموله آلومینا در ونزوئلا بارگیری کرد
۱۳۹۹/۰۶/۰۸ / اقیانوس اطلس / کاراکاس / ونزوئلا / اعزام پنج نفتکش ایرانی به ونزوئلا
رویترز: یک کشتی با پرچم ایران یک محموله آلومینا در ونزوئلا بارگیری کرد
تهران- ایرنا- رویترز در گزارشی نوشت، یک کشتی با پرچم ایران یک محموله «آلومینا» (اکسید آلومینیوم) را در ونزوئلا بارگیری کرده است اما مشتری یا مقصد آن برای این خبرگزاری مشخص نیست.
۱۳۹۹/۰۶/۰۵
نامدار در آسمان و زمین
چهل‌وشش ‌سال پیش درچنین روزی، برابر بیست‌وششم آگوست 1974میلادی، چارلز اگوستوس لیندبرگ، هوانورد شهیر آمریکایی در 72سالگی درگذشت. نام لیندبرگ بیش از هرچیز با عمل متهورانه او یعنی نخستین پرواز بدون توقف بر فراز اقیانوس اطلس پیوند خورده است. صبح روز بیستم می‌1927 میلادی، لیندبرگ با هواپیمای یک‌نفره خود از نیویورک برخاست و با عبور از عرض 5‌هزارو 800 کیلومتری اقیانوس اطلس پس از ٣٣ساعت پرواز، در پاریس بر زمین نشست. او پس از این پرواز به یک قهرمان تبدیل شد و تا مدت‌ها نام و عکسش در صفحه نخست روزنامه‌ها جای داشت. لیندبرگ که دارای ارتباطات نزدیک با صنایع هوافضای آلمان نازی بود؛ ازجمله سرشناس‌ترین مخالفان ورود ایالات متحده به صحنه جنگ جهانی دوم به شمار می‌رفت، …
۱۳۹۹/۰۶/۰۵
ظرفیت بازدارندگی استراتژیک ایران
  [شارل أبی نادر ] این نخستین‌بار نیست که تهران از سلاح‌ها و ظرفیت‌هایش در زمینه موشک‌های بالستیک یا پهپاد‌ها رونمایی می‌کند، اما اهمیت و حساسیت رونمایی از دو موشک شهید حاج‌قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس، در پیام‌های متعددی نهفته است که به این شکل ایران قصد رساندن آنها را داشت. محدوده استفاده از موشک «ابومهدی» را می‌توان تا اقیانوس اطلس در نزدیکی ونزوئلا امتداد داد. رزمایش نظامی اخیر تهران را از یک سو می‌توان نظامی، دفاعی و استراتژیک و از سوی دیگر بازدارنده دانست. این نخستین‌بار نیست که تهران از سلاح‌ها و ظرفیت‌هایش در زمینه موشک‌های بالستیک یا پهپاد‌ها رونمایی می‌کند، پیام اولی که می‌توان …
گردش در ساحل جریکواکوارا
۱۳۹۹/۰۶/۰۴
گردش در ساحل جریکواکوارا
«جریکواکوارا / Jericoacoara» یک ساحل زیبا در ایالت «سئارا / Ceará» در شمال شرقی برزیل است. سئارا از شمال با اقیانوس اطلس، از شرق با ایالت‌های ریوگرانده دو نورتی و پاراییبا، از جنوب با پرنامبوکو، و از غرب با پیائویی همجوار است. در ساحل جریکواکوارا در قاب 4K گردش می‌کنید.
مجازات  صنایع غذایی و آشامیدنی آمریکا با تعرفه ترامپ
۱۳۹۹/۰۶/۰۴
مجازات صنایع غذایی و آشامیدنی آمریکا با تعرفه ترامپ
نماینده تجارت ایالات متحده آمریکا از کاهش تعرفه بر کالاهای اروپایی خودداری نموده این در حالی است که این اقدام به صنایع غذایی و آشامیدنی های آمریکا آسیب جدی وارد نموده و روابط بین اقیانوس اطلس را تخریب می کند.
پیامهای تهران در رونمایی از دو موشک «حاج قاسم» و «ابو مهدی» / موشک «حاج قاسم» تمام اسرائیل را پوشش می‌دهد / محدوده استفاده از موشک «ابومهدی» را می توان تا اقیانوس اطلس در نزدیکی ونزوئلا امتداد داد
۱۳۹۹/۰۶/۰۴
پیامهای تهران در رونمایی از دو موشک «حاج قاسم» و «ابو مهدی» / موشک «حاج قاسم» تمام اسرائیل را پوشش می‌دهد / محدوده استفاده از موشک «ابومهدی» را می توان تا اقیانوس اطلس در نزدیکی ونزوئلا امتداد داد
این نخستین بار نیست که تهران از سلاح‌ها و ظرفیتهایش در زمینه موشک‌های بالستیک یا پهپاد‌ها رونمایی می‌کند، اما اهمیت و حساسیت رونمایی از دو موشک شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابو مهدی المهندس، در پیام‌های متعددی نهفته است که به این شکل ایران قصد رساندن آن‌ها را داشت.
کشف یک پدیده غیر عادی بر فراز کره زمین
۱۳۹۹/۰۵/۳۰
کشف یک پدیده غیر عادی بر فراز کره زمین
ناسا نسبت به افزایش روز افزون ناهنجاری در میدان مغناطیسی برفراز آمریکای جنوبی و بخش جنوبی اقیانوس اطلس که بر داده های ماهواره ای و کار رایانه ها تأثیر می گذارد، هشدار داده است.
۱۳۹۹/۰۵/۲۹
تماشای نهنگ از نزدیک
گردشگران از نزدیک شاهد شنای نهنگ در سواحل شبه جزیره والدز در آرژانتین هستند.شبه جزیره والدز در سواحل اقیانوس اطلس در شمال شرقی ایالت چوبوت آرژانتین قرار دارد، در این شبه جزیره جریان‌های گرم برزیل و جریان‌های سرد جزیره مالویناس به هم برخورد می‌کنند و بهترین شرایط را برای زندگی نهنگ ها به وجود می‌آورد.
اقیانوس اطلس حاوی ۲۰۰ میلیون تن آلودگی پلاستیکی است
۱۳۹۹/۰۵/۲۹ / دریا / اقیانوس اطلس / انگلیستان
اقیانوس اطلس حاوی ۲۰۰ میلیون تن آلودگی پلاستیکی است
تهران-ایرنا- یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که اقیانوس اطلس حاوی ۲۰۰ میلیون تن آلودگی میکروپلاستیکی است که این میزان ۱۰ برابر بیشتر از میزانی است که پیش از این تصور می‌شد.
تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او
۱۳۹۹/۰۵/۲۷
تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او
تغییر و تحول سیاسی در نتیجه پیوندهای شیلی با اروپا فرارسید. در دهه ۱۸۴۰، اروپا در یک جوش و خروش انقلابی بود و ایده‌هایی که الهام‌بخش شورشیان بود از سراسر اقیانوس اطلس شروع به پیشروی در شیلیِ اروپامحور کرد؛ ایده‌های مدرن و ایده‌های روشنگری، ایده‌هایی که در ویرانگرترین شکل‌شان اقتدار مذهب و نقش کلیسای کاتولیک را به چالش می‌کشیدند. در شیلی، همچون اروپای قرون وسطی، مقام‌های کلیسایی مبنا و اساس کل نظام فئودالی بودند و قوانین و سنت‌های این کشور را با مرجعیت اخلاقی و فکری خود تهیه می‌کردند. از زمان استقلال شیلی، شیلیایی‌هایی وجود داشتند که اغلب به شمال و به نمونه مترقی ایالات‌متحده نظر داشتند که مداخله کلیسا در امور داخلی کشورشان را زیر سوال می‌برد. اما ایده‌های سکولار هم با یک پرسش عمیق به شیلی پیشکش …
پرواز بر فراز جزایر فارو
۱۳۹۹/۰۵/۲۶
پرواز بر فراز جزایر فارو
«جزایر فارو / جزایر فاروئه / Føroyar / Færøerne / Faroe Islands» نام جزایر هجده‌گانه‌ای است که به عنوان یکی از منطقه‌های خودگردان دانمارک شناخته می‌شود. این مجمع‌الجزایر در شمال اروپا و منطقه اسکاندیناوی، بین دریای نروژ و اقیانوس اطلس شمالی، تقریباً در فاصله‌ای برابر از ایسلند، نروژ و بریتانیا واقع شده‌است و پایتخت آن توشهاون می‌باشد. این مجمع الجزایر در سال 1814 از نظر سیاسی از نروژ جدا شد و از سال 1948 به‌ صورت استانی خودمختار از پادشاهی دانمارک درآمد. آن‌ها در طی این چند سال مسئولیت بیشتر مسایلشان را در دست گرفته‌اند و به‌ جز دفاع (اگرچه دارای نگهبان ساحلی محلی هستند)، امور خارجی و دستگاه قضائی که بر عهده دانمارک است. فارو روابط نزدیک و سنتی‌ای با ایسلند، شتلند، اورکنی، جزایر هبرید بیرونی …
مأموریت موفق قایق روباتیک
۱۳۹۹/۰۵/۲۶
مأموریت موفق قایق روباتیک
یک قایق انگلیسی به‌تازگی نمایش چشمگیری از آینده عملیات دریایی روباتیک را ارائه داد. به گزارش بی‌بی‌سی، کشتی بدون سرنشین (USV) «مکسلایمر» یک ماموریت 22روزه را برای نقشه‌برداری از منطقه‌ای در کف اقیانوس اطلس به پایان برده است. شرکت بین‌المللی SEA-KIT که کار ساخت این قایق را برعهده داشته است، کلیه مسیر حرکت آن را از طریق ماهواره از پایگاه خود در تولس‌بری در شرق انگلستان هدایت کرد. بخشی از هزینه‌های این ماموریت توسط آژانس فضایی اروپا تأمین شده است. قایق‌های روباتیک نوید یک تغییر چشمگیر را در نحوه کار …
۱۰ واقعیت باورنکردی در مورد مثلث برمودا
۱۳۹۹/۰۵/۲۵
۱۰ واقعیت باورنکردی در مورد مثلث برمودا
مثلث برمودا کجاست؟ مثلث برمودا ناحیه‌ای بدنام در غرب اقیانوس اطلس شمالی است که به فعالیت‌های فراهنجار و مافوق طبیعی مشهور شده است.
۱۳۹۹/۰۵/۱۵ / ایران و ونزوئلا / ونزوئلا
از تاسیس کارخانه تا فروشگاه زنجیره‌ای/ آیا ونزوئلا، برای ایران سرزمین فرصت‌هاست؟
کشتی‌های ایرانی در حالی که با تحریم‌های همه جانبه آمریکا محاصره شده‌اند راهشان را به سمت آب‌های اقیانوس اطلس باز کرده اند. ماه گذشته خبر حرکت ۹ کشتی ایرانی با بار نفت و این ماه خبر محموله مواد غذایی ایرانی به سمت ونزوئلا خبرساز شد. فروشگاه اتکا متعلق به وزارت دفاع، اولین شعبه خود را در کاراکاس بازگشایی کرد. رویداد۲۴ در گزارش خود رابطه ایران و ونزوئلا را بررسی کرده تا این بدانیم که آیا تاسیس فروشگاه‌های زنجیره‌ای یا راه‌اندازی کارخانه در ونزوئلا برای ایران راهگشاست.
موافقان تعویق کنکور تضمین می‌دهند کرونا تا چند ماه دیگر تمام شود؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / آزمون سراسری / شازند / اقیانوس اطلس / مجلس یازدهم / چین / نماینده مجلس شورای اسلامی / محمود احمدی بیغش / وزارت علوم / وزارت اطلاعات / شکل گیری مجلس یازدهم
موافقان تعویق کنکور تضمین می‌دهند کرونا تا چند ماه دیگر تمام شود؟
تهران- ایرنا- عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از نمایندگان خواست از مصاحبه‌های متناقض درباره کنکور پرهیز کنند و سپس پرسید: آنهایی که به بهانه شیوع کرونا در پی تعویق کنکور هستند تضمین می‌دهند کرونا تا چند ماه دیگر تمام شود؟
دراگون در مسیر بازگشت به خانه
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / دراگون / اسپیس‌ایکس / ایستگاه فضایی بین المللی
دراگون در مسیر بازگشت به خانه
فضاپیمای کرو دراگون که حامل دو فضانورد آمریکایی است اکنون از ایستگاه فضایی بین المللی جدا شده و در حال آماده شدن برای فرود در اقیانوس اطلس است.
گوگل کابل جدیدی برای ارتباط ایالات متحده، بریتانیا و اسپانیا در اقیانوس اطلس نصب می‌کند
۱۳۹۹/۰۵/۰۸
گوگل کابل جدیدی برای ارتباط ایالات متحده، بریتانیا و اسپانیا در اقیانوس اطلس نصب می‌کند
پروژه کابل زیراقیانوسی گوگل به‌نام گریس هاپر برای ارتباط بهتر دیتاسنترهای آتی شرکت در اسپانیا با دیتاسنترهای مستقر در بریتانیا و ایالات متحده اجرا می‌شود.
گوادلوپ در قاب 4K
۱۳۹۹/۰۵/۰۷
گوادلوپ در قاب 4K
«گوادلوپ / گوادولوپ / Guadeloupe» مجمع‌الجزایری واقع در غرب اقیانوس اطلس در دریای کارائیب، جنوب مونتسرات و شمال دومینیکا است. این مجمع‌الجزایر یکی از شهرستان‌های فرادریایی فرانسه به‌شمار می‌رود. مجع‌الجزایر گوادلوپ برای اولین بار توسط کریستوف کلمب در سال 1493 میلادی کشف کرد و آن را «کاروکرا / Karukera» یا جزیره آبهای زیبا نامید. کنفرانس گوادولوپ در این مجمع‌الجزایر برگزار شد. این مجمع‌الجزایر بخشی از آنتیل کوچک است. مساحت گوادلوپ 1628 کیلومتر مربع و شهر «باس-تر / Basse-Terre» پایتخت آن است. گوادلوپ را از نمای نزدیک در قاب 4K می‌بینید.
توفان هانا، محکی برای مدیریت بحران ترامپ در شرایط کرونا
۱۳۹۹/۰۵/۰۷ / ویروس کرونا / طوفان / اقیانوس اطلس / ایالات متحده آمریکا / مکزیک / هراس جهانی از ویروس کرونا
توفان هانا، محکی برای مدیریت بحران ترامپ در شرایط کرونا
تهران – ایرنا – توفان هانا اولین آزمون بزرگ از زمان اعمال وضعیت اضطراری در شرایط کروناست که شهرهای مرزی تگزاس – مکزیک را درهم کوبیده است.
۱۳۹۹/۰۵/۰۶
تصاویر: طوفان در تگزاس - اعلام وضعیت هشدار
نخستین طوفان سال ۲۰۲۰ در اقیانوس اطلس، ایالت تگزاس کرونا زده را فرا گرفت.اولین طوفان فصلی آتلانتیک ۲۰۲۰ (هانا) به مناطق جنوبی تگزاس امریکا رسید و خساراتی زیادی وارد کرد. ایالت تگزاس که درگیر شمار بالای مبتلایان کرونایی است حالا باید به خسارات طوفان فکر کند. نخستین طوفان سال ۲۰۲۰ در اقیانوس اطلس، ایالت تگزاس کرونا زده را فرا گرفت.اولین طوفان فصلی آتلانتیک ۲۰۲۰ (هانا) به مناطق جنوبی تگزاس امریکا رسید و خساراتی زیادی وارد کرد. ایالت تگزاس که درگیر شمار بالای مبتلایان کرونایی است حالا باید به خسارات طوفان فکر کند.
توفان هانا بخش‌هایی از تگزاس را زیر آب برد
۱۳۹۹/۰۵/۰۵ / اقیانوس اطلس / ایالت تگزاس / توفان / اقیانوس آرام / ایالات متحده آمریکا
توفان هانا بخش‌هایی از تگزاس را زیر آب برد
تهران – ایرنا- فصل جدیدی از توفان‌های موسمی اقیانوس اطلس با ورود چرخند هانا به ایالت کرونا زده تگزاس آمریکا آغاز شد.
سنگال از نمای نزدیک
۱۳۹۹/۰۵/۰۲
سنگال از نمای نزدیک
«سنگال / Senegal» با نام رسمی جمهوری سنگال کشوری است در غرب آفریقا. پایتخت سنگال شهر داکار نام دارد و از شهرهای مهم آن می‌توان به توبا، تیئس، امبور،‌ دیوربل، فاتیک و کائولاک اشاره کرد. جمهوری سنگال با 196712 کیلومتر مربع مساحت در آفریقای غربی و در حاشیه اقیانوس اطلس، میان گینه بیسائو و موریتانی واقع شده‌است. 192 هزار کیلومتر مربع از این سرزمین را خشکی و 4712 کیلومتر مربع از آن را آب فراگرفته‌است. سنگال سرزمین کم ارتفاعی است که بخش اعظم آن را علفزارهای ساوان و استپ می‌پوشاند. آب و هوای این سرزمین در سواحل و نواحی مرتفع معتدل ولی در استپ‌ها گرم و خشک است. بلندترین نقطه سنگال در منطقه «نپن دیاخا» حدود 581 متر ارتفاع دارد. شمال و شمال شرق این کشور به خاطر نزدیکی با صحرای بزرگ آفریقا نیمه بیابانی …
آیا قطب‌های مغناطیسی زمین درحال جابه‌جایی هستند؟
۱۳۹۹/۰۵/۰۲
آیا قطب‌های مغناطیسی زمین درحال جابه‌جایی هستند؟
در جنوب اقیانوس اطلس، منطقه‌ای با رفتار مغناطیسی عجیب وجود دارد که پژوهشگران ارتباط احتمالی آن را با پدیده‌ی وارونگی میدان مغناطیسی زمین مورد بررسی قرار داده‌اند.
مهندسی بی‌نهایت: کانال پاناما؛ آبراه حیاتی اقیانوس اطلس و آرام
۱۳۹۹/۰۴/۱۸
مهندسی بی‌نهایت: کانال پاناما؛ آبراه حیاتی اقیانوس اطلس و آرام
کانال پاناما یکی از آبراه‌های مهم جهان است که بسیاری از محموله‌های عظیم تجاری ازطریق آن بین اقیانوس‌های اطلس و آرام جابه‌جا می‌شود.
۱۳۹۹/۰۴/۱۸
چرخش اروپا به سوی شرق
ائتلاف میان واشنگتن و اروپا اگرچه برای مدت بیش از ۷۰ سال به ‌عنوان یک بنیاد و اساس محکم برای ثبات اروپا ایفای نقش کرده و پشتوانه‌ای برای ارزش‌های نظام غرب تحت رهبری آمریکا بوده است، اما اکنون به نظر می‌رسد که مناسبات دیرین بین دو سوی اقیانوس اطلس در حال بازنگری و در آستانه دگرگونی‌های قابل توجه است.به گزارش سی‌ان‌ان، به نظر می‫رسد در سال جاری میلادی، مناسبات میان دو سوی اقیانوس اطلس در مسیر بازنگری‌های جدی قرار گرفته است.پیش‫تر در هفته جاری، اتحادیه اروپا از گنجاندن نام آمریکا در فهرست «کشورهای امن» خودداری کرد، این بدان معناست که از مسافران آمریکایی در کشورهای عضو این اتحادیه برای آینده‫ای قابل پیش‫بینی استقبال نخواهد شد که دلیل آن شمار بالای مبتلایان به کرونا در ایالات متحده است. این یکی از …
گسست در مناسبات دو سوی آتلانتیک؛ چرخش اروپا بسوی ابرقدرت شرق
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / انتخابات ۲۰۲۰ / اتحادیه اروپا / دونالد ترامپ / ایالات متحده آمریکا / توافق اقلیمی پاریس
گسست در مناسبات دو سوی آتلانتیک؛ چرخش اروپا بسوی ابرقدرت شرق
تهران – ایرنا – ائتلاف میان واشنگتن و اروپا اگرچه برای مدت بیش از ۷۰ سال به‌عنوان یک بنیاد و اساس محکم برای ثبات اروپا ایفای نقش کرده و پشتوانه‌ای برای ارزش‌های نظام غرب تحت رهبری آمریکا بوده است، اما اکنون به نظر می‌رسد که مناسبات دیرین بین دو سوی اقیانوس اطلس درحال بازنگری و در آستانه دگرگونی‌های قابل توجه است.
پرواز هواپیماهای ضد زیردریایی روسیه در مناطق شمالی اروپا
۱۳۹۹/۰۴/۱۴ / اخبار "روسیه"
پرواز هواپیماهای ضد زیردریایی روسیه در مناطق شمالی اروپا
سه هواپیمای ضد زیردریایی توپولف متعلق به ناوگان دریای شمال روسیه با همراهی چند جنگنده میگ، روز جمعه پرواز برنامه ریزی شده‌ای را بر فراز دریای بارنتس، دریای نروژ و شمال شرقی اقیانوس اطلس انجام دادند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •