سه شنبه, ۲۹ مهر, ۱۳۹۹ / 20 October, 2020
برجام اروپایی
«ساعت صفر یکشنبه» چه اتفاقی رخ می‌دهد؟
۱۳۹۹/۰۶/۲۸ / مکانیزم ماشه / خروج آمریکا از برجام / تحریم های شورای امنیت / برجام اروپایی / تحریم های تسلیخاتی / فعال شدن مکانیزم ماشه / خصومت ایران و آمریکا / ترامپ و روحانی / ظریف و پمپئو
«ساعت صفر یکشنبه» چه اتفاقی رخ می‌دهد؟
امیرعلی ابوالفتح کارشناس مسائل بین الملل بیان داشت: در گذشته تحریم‌های سازمان ملل نسبت به تحریم‌های آمریکا جامعیت بیشتری داشت، اما الان این رویه از زمانی که ترامپ روی کار آمده برعکس شده و آمریکا تمامی جنبه‌های تحریمی را در نظر گرفته، بنابراین اگر مکانیزم ماشه فعال شود، اتفاقی از نظر اضافه شدن تحریم‌های جدید رخ نمی‌دهد، اما الان هزینه سیاسی و روانی این اقدام آمریکا بسیار زیاد است، بنابراین آن‌ها طی دو ماهه گذشته تلاش زیادی کردند، این مسئله از کانال شورای امنیت انجام شود، تا الزام آور باشد و آمریکا تحت فشار قرار نگیرد، اما این خواسته آن‌ها رخ نداد و حال آمریکا خود یه صورت یکجانبه دست به چنین کاری زده است.
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
آمریکا با زور و تطمیع به دنبال موافقت روسیه و چین با تحریم تسلیحاتی ایران است
یک کارشناس‌ مسائل سیاسی با بیان اینکه که آمریکا در زمینه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران تلاش می کند با مسکو و پکن وارد مذاکره شود گفت باید دید مسکو و پکن حاضر به مقابله با آمریکا در موضوع فروش تسلیحات به ایران هستند یا خیر؟مهدی مطهرنیا در گفت‫وگو با ایسنا در ارزیابی خود از تلاش آمریکا به منظور تمدید تحریم تسلیحاتی ایران گفت: آمریکا در برخورد با تهران در چارچوب فشار حداکثری تلاش می کند تا بگوید چالش ایران به دشمن برای نظم منطقه ای و نظام بین‫الملل بسیار جدی است.وی تصریح کرد: تمام تلاش امریکا در چند ساله اخیر اگر مرور شود به سهولت هویداست که آمریکایی ها گام به گام در پی ایجاد فشار بیشتر به تهران برآمده‫اند و تلاش دارند در راستای انفکاک میان جمهوری اسلامی ایران و جامعه جهانی در چارچوب کنش های سیاسی …
۱۳۹۹/۰۴/۰۷
ایران در برجام بماند
تحلیلگر مسائل سیاست خارجه با تاکید بر اینکه هر قطعنامه‌ای که علیه ایران صادر شود توسط روسیه و چین وتو می‌شود، گفت: ایران باید در برجام بماند. آمریکا با خروج از برجام به دنبال احیای فضای سخت سیاسی ایران پیش از برجام بود، اما سیاست متفاوت ایران قبال سیاست «در رد و تمنای برجام اروپایی‌ها» از نظر سیاسی آمریکا را منزوی و از نظر اقتصادی نیز شرکای اروپایی برجام را به کنشگری واداشت. اخیرا قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی‌با پیشنهاد سه کشور اروپایی از یک سو و مخالفت چین و روسیه از سوی دیگر با این اقدام آژانس بین‌المللی فضای جدیدی را در روابط ایران گشوده است.«نصرت‌الله تاجیک» تحلیل‌گر مسائل بین‌الملل درباره تصویب قطع‌نامه شورای حکام و اثر آن بر تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، گفت:‌ اروپا …
تاجیک: چین و روسیه هر قطعنامه‌ای علیه ایران را وتو می‌کنند
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ / ایران و برجام / قطعنامه شورای حکام
تاجیک: چین و روسیه هر قطعنامه‌ای علیه ایران را وتو می‌کنند
آمریکا با خروج از برجام به دنبال احیای فضای سخت سیاسی ایران پیش از برجام بود، اما سیاست متفاوت ایران قبال سیاست «در رد و تمنای برجام اروپایی‌ها» از نظر سیاسی آمریکا را منزوی و از نظر اقتصادی نیز شرکای اروپایی برجام را به کنشگری واداشت. اخیرا قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با پیشنهاد سه کشور اروپایی از یک سو و مخالفت چین و روسیه از سوی دیگر با این اقدام آژانس بین‌المللی فضای جدیدی را در روابط ایران گشوده است.
۱۳۹۸/۱۰/۲۹ / مکانیزم ماشه / فعال‌سازی مکانیسم ماشه / برجام
فعال بودن یا نبودن مکانیزم ماشه تفاوتی برای ایران ندارد
یک عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که در موضوع برجام اروپایی‌ها هیچ کاره بودند، گفت: اکنون هم با قاطعیت می‌گویم که اجرای مکانیزم ماشه تفاوتی برای ما ایجاد نمی‌کند.
۱۳۹۸-۰۷-۱۶
برجام اروپایی
اعلام مهلت یک ماهه فرانسه (اتحادیه اروپایی) به ایران و امریکا برای انجام مذاکره به عنوان ابزار برنامه «مهار اروپایی» در برابر سیاست ادامه کاهش تعهدات برجامی ایران و متقابلا تاکید ویژه رهبری بر ادامه کاهش تعهدات برجامی نشانگر آن است که «اراده ایرانی» فریب بازی‌های سیاسی کهنه شده غرب را نخواهد خورد.
۱۳۹۸/۰۶/۱۲
اروپا باید اینستکس را راه‌اندازی کند
یک عضو فراکسیون امید مجلس با تأکید بر اینکه برای حفظ برجام اروپایی‌ها باید به وعده‌های خود عمل کنند، گفت: باید از فرصت رایزنی‌ها استفاده شود تا اروپایی‌ها در عمل پای کار آمده و به وعده‌های خود عمل کنند.
۱۳۹۸/۰۶/۱۲ / گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران / فرانسه / اتحادیه اروپا / برجام
اروپایی‌ها از فرصت موجود برای اجرای تعهدات خود استفاده کنند
یک عضو فراکسیون امید مجلس با تأکید بر اینکه برای حفظ برجام اروپایی‌ها باید به وعده‌های خود عمل کنند، گفت: باید از فرصت رایزنی‌ها استفاده شود تا اروپایی‌ها در عمل پای کار آمده و به وعده‌های خود عمل کنند.
۱۳۹۸/۰۶/۱۱ / وزارت امور خارجه ایران / اتحادیه اروپا / انگلیس
«برگزیت سخت» نشانه‌ای برای شکست برجام اروپایی است/ گام سوم را با جدیت بیشتری برداریم
کارشناس مسائل بین الملل گفت:وقتی انگلیس به راحتی پیمان خود را با اتحادیه اروپا می شکند، طبیعی است که آن کشور نمی‌تواند به تعهداتش در برجام وفا کند و همین نشانه‌ای از شکست برجام اروپایی است.
۱۳۹۸/۰۵/۰۱ / خروج آمریکا از برجام / مجموعه سه گانه اروپایی / تعهد اروپا به برجام
کم‌کاری اروپا و مرگ بالینی برجام
یک رونامه مصری در یادداشتی با انتقاد از کشورهای اروپایی نوشت که بعد از خروج ترامپ از برجام اروپایی‌ها و خصوصا انگلیس، فرانسه و آلمان باید بطور جدی برای نجات آن تلاش می‌کردند اما متاسفانه عدم تلاش آنها منجر به مرگ بالینی برجام شده است.
۱۳۹۸/۰۴/۱۱
مرور برجام اروپایی؛ از وعده توخالی تا شروط طلبکارانه
اینستکس نه تنها مساله فروش نفت ایران را تضمین نمی‌کند، بلکه محدود به موارد غیرتحریمی آن هم غذا و دارو شده و در عمل صرفاً یک دفتر حسابداری بر مبنای عدم رابطه بانکی میان ایران و اروپا می‌باشد.
۱۳۹۸/۰۳/۲۰ / هایکو ماس / سفر وزیر خارجه آلمان به تهران / برجام اروپایی / حمایت آلمان از برجام
وزیر امور خارجه آلمان وارد تهران شد
وزیر خارجه آلمان بامداد دوشنبه (امروز) به منظور دیدار و گفت‌وگو با همتای ایرانی خود و همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهور وارد تهران شد.
۱۳۹۸/۰۲/۲۰
امام جمعه ایرانشهر:شیطنت‌های اروپاییان را باید با اقتدار پاسخ داد
زاهدان- ایرنا- امام جمعه ایرانشهر با اشاره به نامه رئیس جمهوری و شورای عالی امنیت ملی کشور به سران کشورهای اروپایی گفت: بعد از خروج آمریکا از برجام اروپایی ها یک سال وقت کشی کردند و هیچ دستاوردی برای کشور در این مدت بدست نیامده پس باید به این شیطنت ها با اقتدار پاسخ داد.
۱۳۹۷/۱۱/۲۳ / علی اکبر صالحی / ساز و کار ویژه مالی / ایران و اروپا / برجام اروپایی
صالحی خطاب به اروپا: قبل از آنکه دیر شود، به قول خود عمل کنید
اگر اعتماد از بین برود، همه بازی را خواهند باخت. ما به دنبال آن هستیم که همه در این میدان برنده باشند و با همکاری یکدیگر...
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •