سه شنبه, ۶ آبان, ۱۳۹۹ / 27 October, 2020
جنگ نیابتی
باخت آمریکا در خاورمیانه با ترور سردار شروع شد
۱۳۹۹/۰۷/۲۷ / ترور سردار سلیمانی / سیاست آمریکا در خاورمیانه / مناظره انتخابات امریکا / انتخابات ریاست جمهوری امریکا / حمایت آمریکا از عربستان / جنگ نیابتی در خاورمیانه
باخت آمریکا در خاورمیانه با ترور سردار شروع شد
ترور سردار سلیمانی هیچ نتیجه ای در جهت منافع آمریکا نداشت و تنها دیدگاه جهانی به این کشور را خدشه دار کرد. با این حال، به نظر می رسد که حزب مخالف درباره جزئیات اتفاقاتی که به ترور انجامید و به طور کلی درباره نقش آمریکا در خاورمیانه، به طور عجیبی سکوت کرده است.
چرا دستیابی به صلح در قره باغ-ناگورنو دشوارتر شده است؟
۱۳۹۹/۰۷/۲۶ / ناگورنو ـ قره باغ / مناقشات قره باغ-ناگورنو / جمهوری آذربایجان و ارمنستان / صلح مینسک / دیپلماسی چندجانبه
چرا دستیابی به صلح در قره باغ-ناگورنو دشوارتر شده است؟
نگاه کردن به درگیری های جدید در ناگورنو-قره باغ که از ۲۷ سپتامبر شروع شده به چشم یک درگیری ساده بر سر اراضی بین دو ملت، یک اشتباه اساسی خواهد بود. چنین کاری به معنای دست کم گرفتن تحولات شدید در این درگیری ها از آغاز آنها در سال ۱۹۸۸ و آتش بس شش سال بعد از آن، در پی ترکیبی از عناصر است که سطح جدیدی از درگیری بین المللی را بازتاب می دهند. درگیری در حال تبدیل شدن به یک جنگ نیابتی مشابه بحران های دیگر مانند سوریه و لیبی است که روسیه و ترکیه در آنها بر سر نفوذ با یکدیگر رقابت می کنند.
رونمایی از نسخه جدید جنگ‌های نیابتی در معرکه قره‌باغ؛ طراح کیست و هدف کجاست؟
۱۳۹۹/۰۷/۱۶ / جنگ نیابتی / درگیری آذربایجان و ارمنستان / قره باغ
رونمایی از نسخه جدید جنگ‌های نیابتی در معرکه قره‌باغ؛ طراح کیست و هدف کجاست؟
چنانچه شواهد میدانی نشان می‌دهد، استقرار تروریست‌های تکفیری در طول نوار مرزی ترکمنستان، آذربایجان، ازبکستان، جنوب شرقی تاجیکستان و شمال شرقی افغانستان در نزدیکی مرزهای چین، به عنوان بخشی از برنامه‌ محاصره استراتژیک چین، روسیه و ایران و دامن زدن به جنگ‌ها و تنش‌های نیابتی در این مناطق انجام می‌شود.
گاردین: امارات حفتر را از طریق پایگاه‌های هوایی مصر مسلح می‌کند
۱۳۹۹/۰۷/۱۶ / امارات / ترکیه
گاردین: امارات حفتر را از طریق پایگاه‌های هوایی مصر مسلح می‌کند
یک تحقیقات مشترک از سوی گاردین دریافته، ترکیه و امارات متحده عربی به طور منظم و هر چه فاحش‌تری به نقض تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه لیبی پرداخته و به جنگ نیابتی در این کشور که باعث دوری از راه حل‌های سیاسی شده، دامن زده‌اند.
مقام یمنی عربستان و امارات را به جنگ نیابتی از سوی رژیم صهیونیستی متهم کرد
۱۳۹۹/۰۷/۰۲ / محمد عبدالسلام / رژیم صهیونیستی / فلسطین / عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی خیانت به فلسطین
مقام یمنی عربستان و امارات را به جنگ نیابتی از سوی رژیم صهیونیستی متهم کرد
تهران- ایرنا- سخنگوی جنبش انصارالله یمن و رییس هیات مذاکره کننده این کشور گفت: مادامی که رژیم های سعودی و امارات به نیابت از رژیم صهیونیستی می جنگند و میلیون ها دلار بجای آن هزینه می کنند، این رژیم هرگز وارد هیچ جنگی در منطقه نخواهد شد.
چرا ایران به دنبال توسعه موشکی و نفوذ نیابتی در منطقه است؟
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / رفتارهای منطقه ای ایران / برنامه موشکی ایران / سیاست خارجی ترامپ / تحریم تسلیحات متعارف / جنگ نیابتی
چرا ایران به دنبال توسعه موشکی و نفوذ نیابتی در منطقه است؟
دولت ترامپ که در تلاش برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت شکست خورده، اکنون به دنبال استفاده از ساز و کار «بازگشت سریع» تحریم های سازمان ملل آمده در برجام است که می تواند به اعمال مجدد همه تحریم های چند جانبه پیش از سال ۲۰۱۵ بینجامد. از سوی دیگر، ترامپ ظاهرا به دنبال توافق جدیدی با ایران است که هم مانع دستیابی آن به سلاح هسته ای شود و هم برنامه موشکی این کشور را محدود کند و هم به قطع پشتیبانی ایران از نیروهای نیابتی در منطقه بینجامد. اما در این راستا هیچ توجهی به انگیزه ایران برای توسعه برنامه موشکی یا حمایت از نیروهای منطقه ای ندارد. انگیزه رهبران ایرانی بقا در خاورمیانه بی ثبات است. تجارب تاریخی و ژئوپلیتیک در منطقه دلیل اصلی پشت شیوه رفتاری ایران هستند.
«رویای آمریکایی» به چاپ سوم رسید/تفسیر جنگ نیابتی آمریکا با ایران
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / نشر 27 بعثت / گلعلی بابایی / تجدید چاپ / صدام حسین / ایالات متحده امریکا
«رویای آمریکایی» به چاپ سوم رسید/تفسیر جنگ نیابتی آمریکا با ایران
کتاب «رویای آمریکایی» نوشته گلعلی بابایی توسط نشر ۲۷ بعثت به چاپ سوم رسید.
امریکا باید به جنگ های نیابتی پایان دهد
۱۳۹۹/۰۶/۱۵ / ایالات متحده امریکا / خاورمیانه / جهان عرب / امریکا و خاورمیانه / سوریه / عراق / لیبی / یمن / جنگ یمن / عربستان سعودی
امریکا باید به جنگ های نیابتی پایان دهد
شرکای امنیتی آمریکا در منطقه، بویژه پادشاهی های خلیج فارس، کاستی های رویکرد خودشان در جنگ نیابتی را دریافته اند. در پی سرنگونی برخی دولت های منطقه در بهار عربی، قطر، امارات و عربستان سعودی، ناپایداری منطقه را فرصتی دیدند تا به نفوذ بیشتری دست یابند و رژیم های مخالف خود را با رژیم های دلخواه جایگزین کنند. اما آنچه (از رویکرد نیابتی این دولت ها) حاصل شد، نه یک پیروزی سریع در سوریه و لیبی بلکه گیر افتادن دولت های عربی خلیج فارس در باتلاق هایی پیچیده بود بی آنکه امیدی به پیروزی باشد.
۱۳۹۹/۰۶/۱۰
نوبت مصالحه ملی است
ما در کنار نقارها، این همبستگی مدنی را داریم و در ملیت نیز روزهایی هست که همه یک تن می‌شویم. حتی زندانیان اوین هم برای تیم ملی همین کشوری که زخم‌شان کرده؛ هورا می‌کشند. ما در این موقعیت سخت نیازمند ساخت سیاست بر اساس همبستگی هستیم. اگر شجاعت آن را داشته باشیم که در برابر این آرمان از پیش‌فرض‌های مندرس سیاست و قضاوت‌های تند و آتش به دهانی گذر کنیم و به خاطر میهنی که درد می‌کشد، دستکش سیاه «اغیار دیدن» برادران خویش را برکنیم. میهن ما یوسفی در این منطقه پربلاست. با اختلاف یا بدخواهی و تندخویی و عدم بخشش؛ آن را به دهان گرگ‌های دم چاه نیندازیم. وقتش رسیده است که ده سال دیگر را ببینیم.‌ کودکان‌مان و آمار و امید این یوسف در نزدیکی زندان تهمت‌ها …
روابط اسرائیل - امارات و تدام جنگ لیبی
۱۳۹۹/۰۶/۰۸ / مناقشات فلسطین و اسرائیل / اختلافات بلوک های قدرت در خاورمیانه / توافق اسرائیل و امارات / انتخابات ریاست جمهوری امریکا / سیاست خارجی آمریکا / سیاست خارجی ترامپ
روابط اسرائیل - امارات و تدام جنگ لیبی
توافق بین اسرائیل و امارات متحده عربی که رئیس جمهوری آمریکا با خوشحالی آن را اعلام کرده، اختلافات منطقه ای میان پادشاهی های سنتی و رقبای آنها را تثبیت خواهد کرد و در همین حال، گروه های تحت حمایت آنها به جنگ نیابتی بر سر غنایم از لیبی تا یمن ادامه خواهند داد.
نقشه جدید پاکستان، تهدید علنی هند با محور کشمیر است/ اسلام‌آباد جنگ نیابتی را کلید خواهد زد
۱۳۹۹/۰۵/۱۷ / پاکستان / طالبان / کشمیر / هند / دهلی / اسلام‌آباد / عمران خان / تحریک طالبان پاکستان / جیش المحمد / لشگر طیبه
نقشه جدید پاکستان، تهدید علنی هند با محور کشمیر است/ اسلام‌آباد جنگ نیابتی را کلید خواهد زد
ایلنا: تحلیلگر ارشد مسائل شبه‌قاره گفت: پاکستان معتقد است که هند در حال تغییر اقلیم کشمیر است و به همین دلیل قصد دارد تا دهلی‌نو را به صورت غیرمستقیم مورد هدف قرار ده…
دموکرات‌ها درباره ایران تفاوت ماهوی با ترامپ ندارند
۱۳۹۹/۰۵/۰۶ / داعش / سردار حاج قاسم سلیمانی / دولت ترامپ / ایسا / دولت اوباما / ترامپ / جنگ نیابتی / سوریه / عراق / مذاکرات هسته‌ای
دموکرات‌ها درباره ایران تفاوت ماهوی با ترامپ ندارند
در حالی که دموکرات‌ها بر طلبکاری‌های فرابرجامی از ایران تأکید دارند، برخی محافل داخلی اصرار دارند موضع این حزب و نامزد آن در انتخابات آمریکا را تحریف کنند.
هشدار ارتش آمریکا: روسیه در حال ارسال تجهیزات نظامی بیشتر به لیبی است
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ / لیبی / روسیه / آمریکا
هشدار ارتش آمریکا: روسیه در حال ارسال تجهیزات نظامی بیشتر به لیبی است
ارتش آمریکا، روسیه را به تأمین سلاح‌های بیشتر، سیستم‌های دفاع هوایی و مزدور در خط مقدم لیبی به منظور شکل دادن به نتیجه جنگ نیابتی افزایش یافته، در این کشور آفریقای شمالی متهم کرد.
۱۳۹۹/۰۵/۰۴
ماجراجویی نظامی خطرناک مصر در لیبی
پس از سرنگونی معمر قذافی در لیبی در 2011 به کمک نیروهای ناتو، این کشور عملا صحنه یک جنگ داخلی بین دو بخش شرقی و غربی شد. پس از شش سال جنگ داخلی، با درگیر شدن نیروهای خارجی، این درگیری‌های نظامی به جنگ نیابتی تبدیل شد. ترکیه که از دولت وفاق ملی مورد حمایت سازمان ملل در طرابلس پشتیبانی می‌کند، از پاییز 2019 نیروهای نظامی خود شامل نیروهای مخالف سوریه و ترک را به همراه تجهیزات نظامی در لیبی مستقر کرده است.  مصر که تا کنون در جنگ داخلی در لیبی یک نقش خنثی داشت اما چندی است سخن از دخالت در لیبی می‌کند و پارلمان هم چراغ سبز به او نشان داده است. انتظار می‌رود این اقدام مصر موجب تشدید تنش در منطقه شود. این موضوع موجب خواهد شد که مصر و ترکیه که از متحدان نزدیک امریکا هستند، در …
دکترین جنگ نیابتی آمریکا عامل ترویج تروریسم در خاورمیانه
۱۳۹۹/۰۴/۱۵ / پاکستان / تروریسم / اعراب / خاورمیانه / ایالات متحده آمریکا
دکترین جنگ نیابتی آمریکا عامل ترویج تروریسم در خاورمیانه
اسلام‌آباد - ایرنا - یک تحلیلگر ارشد پاکستانی، دکترین جنگ‌های نیابتی آمریکا را عامل اصلی صدور تروریسم، تخریب و طرح تجزیه کشورها در خاورمیانه دانست و گفت: سیاست آغشته به تروریسم آمریکا ایده فروپاشی دولت و کشورها را در سطح منطقه‌ای و بین المللی ترویج می‌دهد.
لیبی: طعم دلچسب نفت و جنگ نیابتی قدرت‌ها
۱۳۹۹/۰۴/۰۷
لیبی: طعم دلچسب نفت و جنگ نیابتی قدرت‌ها
نفت، این کالای وسوسه انگیز منازعات از خاورمیانه را به شاخ آفریقا کشانده است. نیروهای روسیه وارد بزرگترین میدان نفتی لیبی شدند تا بتوانند مانع پیشروی ترکیه در خاک این کشور شوند. از سویی مصر هنوز وعده خود را برای تقابل نظامی با ترکیه عملیاتی نکرده است و از سوی دیگر فرانسه، آلمان و ایتالیا نوک نیزه نقد خود را به سوی اردوغان گرفته‌اند.
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
ادامه از صفحه اول
جنگ نیابتی در لیبی
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
جنگ نیابتی در لیبی
واقعیت این است آنچه در یک‌سال اخیر در لیبی رخ داده است چیزی جز یک جنگ نیابتی نبود. خلیفه حفتر در یک سال گذشته با ادعای تصرف طرابلس و تشکیل یک حکومت واحد در سراسر لیبی، بعد از تصرف شرق این کشور، لشکرکشی به غرب و پایتخت را آغاز کرد. از همان زمان که این عملیات شروع شد، قاهره و آنکارا عملا وارد یک جنگ نیابتی با یکدیگر شدند. نیروهای خلیفه حفتر از سوی مصر حمایت می‌شوند، آموزش‌های نظامی و تسلیحات از طریق مصر به آنها می‌رسد و  در برابر نیروهای وابسته به دولت وفاق ملی هم از سوی ترکیه حمایت می‌شوند. در ماه‌های گذشته ترکیه حمایت خود را از دولت وفاق ملی به مرحله اعزام مستقیم ارتش ترکیه به خاک لیبی رسانده است. خلیفه حفتر از فروردین ماه گذشته تا فروردین ماه امسال، با …
گورهای جمعی در لیبی؛ بازتکرار جنایات گروههای تروریستی
۱۳۹۹/۰۳/۲۴
گورهای جمعی در لیبی؛ بازتکرار جنایات گروههای تروریستی
تهران- ایرنا- رسانه های بین المللی اخیرا از کشف 11 گور جمعی در نزدیکی طرابلس پایتخت لیبی خبر دادند که حاکی از عمق فجایع ناشی از جنگ نیابتی در این کشور طی هشت سال گذشته است.
نکونام - مجیدی؛ جنگ نیابتی
۱۳۹۹/۰۳/۲۱ / استقلال / فولاد خوزستان / فرهاد مجیدی / جواد نکونام / ویژه
نکونام - مجیدی؛ جنگ نیابتی
جواد نکونام و فرهاد مجیدی به رغم اینکه چهره‌های مطرحی در فوتبال ما محسوب می‌شوند، رویارویی‌های زیادی با همدیگر نداشته‌اند.
جنگ نیابتی هند و پاکستان، خطری برای صلح افغانستان
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / سازمان ملل متحد / پاکستان / افغانستان / شبکه حقانی / روزنامه نگار / القاعده / ایالات متحده آمریکا / وزارت خارجه پاکستان
جنگ نیابتی هند و پاکستان، خطری برای صلح افغانستان
کابل - ایرنا - اتهامات جدید هند و پاکستان علیه یکدیگر مبنی بر حمایت از گروه‌های تروریستی در افغانستان، نگرانی‌ها در رابطه با خطر مواجهه با صلح این کشور را افزایش داده است.
آمریکا: تجربه سوریه در لیبی درحال تکرار است
۱۳۹۹/۰۳/۰۹
آمریکا: تجربه سوریه در لیبی درحال تکرار است
معاون وزیر خارجه آمریکا بدون اشاره به دخالت‌های آمریکا و نیز طرفداری این کشور از یکی از طرف‌های درگیر در لیبی نسبت به جنگ نیابتی و وخامت اوضاع در این کشور هشدار داد.
برایان‌هوک: هدف دولت ترامپ کشاندن ایران به میز مذاکره است / اشتیاق تهران برای جنگ نیابتی در خاورمیانه کاهش یافته
۱۳۹۹/۰۳/۰۲
برایان‌هوک: هدف دولت ترامپ کشاندن ایران به میز مذاکره است / اشتیاق تهران برای جنگ نیابتی در خاورمیانه کاهش یافته
نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران گفت که هدف از سیاست فشار حداکثری واشنگتن علیه ایران و کشاندن ایران به پای میز مذاکره است. وی که با مجله «فارین پالیسی» مصاحبه می‌کرد مدعی شد که اخیرا اشتیاق ایران برای جنگ نیابتی در خاورمیانه کاهش یافته و این موضوع به خصوص پس از مرگ ۷ هزار نفر در ایران به دلیل ویروس کرونا بوده است.
تحلیلگر سابق پنتاگون: هدف واشنگتن از احیای داعش/ آمریکا مقابل ایران کاری از پیش نخواهد برد
۱۳۹۹/۰۲/۱۶ / اخبار "آمریکا" / داعش / اخبار "عراق"
تحلیلگر سابق پنتاگون: هدف واشنگتن از احیای داعش/ آمریکا مقابل ایران کاری از پیش نخواهد برد
تحلیلگر سابق پنتاگون در گفتگو با یک رسانه عربی اظهار داشت که آمریکا با احیای داعش در عراق به دنبال راه‌اندازی یک جنگ نیابتی در منطقه است.
تحریف مکتب سلیمانی ممنوع
۱۳۹۹/۰۲/۰۸ / سردار حاج قاسم سلیمانی / تحریف / محمد جواد ظریف / رضا سراج
تحریف مکتب سلیمانی ممنوع
در سوی دیگر شاهد روند امنیت آفرین و دیپلماسی اقتدار بودیم که با هدف امنیت آفرینی پیش‌دستانه در مقابله با تهدیدات جنگ نیابتی، حفظ و توسعه عمق راهبردی ایران و گسترش فرهنگ مقاومت در منطقه عملیاتی شد.
پای قضات آمریکایی به دعوای ترامپ و فرمانداران کشیده شد
۱۳۹۹/۰۲/۰۱ / ویروس کرونا / دونالد ترامپ / ایالات متحده آمریکا / هراس جهانی از ویروس کرونا
پای قضات آمریکایی به دعوای ترامپ و فرمانداران کشیده شد
تهران– ایرنا– همه‌گیری ویروس کرونا در آمریکا که سبب رکودزنی در افزایش شمار جان‌باختگان به بیش از ۴۰ هزار نفر شده، سبب تنش‌ها و جنگ نیابتی بین دونالد ترامپ و فرمانداران آمریکا بر سر رفع قرنطینه شده و این روند اکنون به قضات آمریکایی نیز کشیده شده است.  
جنگ نیابتی ترامپ با فرمانداران ایالت‌ها بر سر رفع قرنطینه
۱۳۹۹/۰۱/۳۱ / ویروس کرونا / جنگ نیابتی / دونالد ترامپ / قرنطینه / هراس جهانی از ویروس کرونا
جنگ نیابتی ترامپ با فرمانداران ایالت‌ها بر سر رفع قرنطینه
تهران– ایرنا– دونالد ترامپ که هرگز تصور نمی‌کرد ویروس کرونا به خاک آمریکا رسیده و این کشور را به کانون نخست بیماری در جهان تبدیل کند، برای احیای «اقتصاد» دچار بحران شده‌ای که آن را برگ برنده تمدید حضور در کاخ سفید می‌داند، با مخالفت‌ فرمانداران برخی ایالت‌ها مواجه شده و تلاش دارد از طریق معترضان به پا خاسته علیه قرنطینه، با فرمانداران مخالفش به جنگ نیابتی بپردازد.
احتمال رویارویی تهران و اسلام آباد
۱۳۹۸/۱۲/۲۴ / توافق طالبان و امریکا / افغانستان / هزاره ها / ایران و طالبان / مذاکرات ایران و طالبان / ایران و پاکستان / پاکستان و طالبان
احتمال رویارویی تهران و اسلام آباد
خروج آمریکا می‌تواند بار دیگر ایران و پاکستان را در رویارویی مستقیم با یکدیگر قرار دهد. بازگشت ایران و پاکستان به جنگ نیابتی پیش از ۲۰۰۱ در افغانستان، برای تهران ناخوشایند و بدبیاری بزرگی خواهد بود.
۱۳۹۸/۱۲/۲۴
عراق سفرای آمریکا و انگلیس را احضار کرد
در پی حمله هوایی آمریکا به پایگاه‌های حشد شعبی و ارتش عراق، وزیر خارجه این کشور دیروز سفرای آمریکا و انگلیس را در بغداد احضار کرد. به گزارش ایسنا، محمد الحکیم، وزیر خارجه عراق، دیروز نشست فوق‌العاده‌ای با حضور نمایندگان و مشاوران این وزارتخانه تشکیل داد تا اقدامات درباره این حمله آمریکا را بررسی کند. او همچنین سفرای آمریکا و انگلیس را برای توضیح درباره این حمله احضار کرد. پیش از این هم عضو پارلمان عراق از آغاز جمع‌آوری امضاهای نمایندگان با هدف برگزاری جلسه فوق‌العاده و اتخاذ موضع قاطع و روشن در قبال نقض‌های حاکمیت عراق به وسیله آمریکا خبر داده بود. دفتر ریاست‌جمهوری عراق هم در بیانیه‌ای اعلام کرد که حمله آمریکا به پایگاه‌های عراق نقض حاکمیت ملی است. …
رسانه پاکستانی: حضور ترکیه در سوریه غیرضروری است
۱۳۹۸/۱۲/۱۳ / پاکستان / سوریه / ترکیه / جنگ پشت دیوارهای ادلب سوریه / منازعه جدید نظامی ترکیه و سوریه
رسانه پاکستانی: حضور ترکیه در سوریه غیرضروری است
اسلام آباد - ایرنا - روزنامه پاکستانی «دیلی تایمز» با انتشار مقاله ای با اشاره به اینکه " حضور ترکیه در سوریه غیرضروری است" ،نوشت: ترکیه باید دست از پشتیبانی شورشیان و جنگ نیابتی در ادلب سوریه بردارد، زیرا سبب تشدید درگیری ها، تلفات سنگین انسانی و آوارگی بیشتر غیرنظامیان خواهد شد.
۱۳۹۸/۱۲/۱۲
جنگ نیابتی با مرزبانان اروپا
جنگ در استان ادلب سوریه میان نیروهای ارتش سوریه و ارتش ترکیه ابعاد تازه‌ای پیدا کرده است. صبح یکشنبه برخی منابع محلی از هدف قرار گرفتن یک جنگنده ارتش سوریه بر فراز استان ادلب خبر دادند. ساعتی بعد سانا، خبرگزاری رسمی دولت سوریه خبر داد که دو جنگنده نیروی هوایی ارتش سوریه بر فراز ادلب هدف حمله «نیروهای تروریستی ترکیه» قرار گرفته‌اند، اما توانسته‌اند با موفقیت به پایگاه‌های خود بازگردند. به نوشته این خبرگزاری یک پهپاد ترکیه بر فراز ادلب، توسط پدافند هوایی ارتش سوریه سرنگون شده است. درگیری‌ها در ادلب در شرایطی ادامه پیدا می‌کند که یک مرکز مشاوره نظامی ایران در سوریه، به‌شدت به ترکیه هشدار داده است که حملات خود را به نیروهای مقاومت و مستشاران ایرانی متوقف …
سراج: با جنگ نیابتی در لیبی مخالفیم/ متجاوز و حامیانش باید محاکمه شوند
۱۳۹۸/۱۲/۰۵ / لیبی
سراج: با جنگ نیابتی در لیبی مخالفیم/ متجاوز و حامیانش باید محاکمه شوند
نخست وزیر دولت وفاق ملی لیبی امروز (دوشنبه) هدف قرار دادن مناطق غیرنظامی و فرودگاه‌های این کشور را محکوم و خلیفه حفتر، فرمانده نیروهای موسوم به ارتش "ملی" لیبی را "جنایتکار جنگی" توصیف کرد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۴
ترامپ پس از ترور سردار سلیمانی یک جنگ نیابتی جدید علیه ایران به راه انداخته / حملات هوایی اسرائیل در سوریه بخشی از این جنگ است / این حملات دامن روسیه را هم گرفته / پوتین با یک تلفن، می‌تواند بخشی از جنگ …
از زمانی که ترامپ تصمیم به صدور دستور ترور سردار قاسم سلیمانی و ابو مهدی المهندس را گرفت، پیش بینی کردیم که ایالات متحده قصد اعلان جنگ علیه ایران را دارد و تاکید نمودیم که این جنگ، ضرورتا در داخل ایران بوقوع نمی پیوندد و ممکن است ایالات متحده در میدانهای مختلف محور مقاومت، وارد جنگ با ایران شود؛ که این میادین، عبارتند از: عراق، سوریه، یمن، فلسطین و لبنان.
۱۳۹۸/۱۱/۱۶ / آمریکا / جنگ / دونالد ترامپ / خاورمیانه / ترور سردار سلیمانی
نیویورک‌تایمز: ترامپ با ترور سردار سلیمانی، جبهه جنگ تازه‌ای را گشوده است
"دالیا داسا کایه" کارشناس مسائل ایران در موسسه "رند" می‌گوید: "گسترش تنش در ماه گذشته با پایان نرسیده است به طور خاص اکنون ما شاهد عبور از مرحله جنگ نیابتی بین ایران و امریکا به مرحله احتمال بروز درگیری مستقیم میان آن دو کشور هستیم. واقعیت آن است که حضور نظامی بیشتر در چنین شرایطی سبب گسترش دامنه منازعه...
۱۳۹۸/۱۱/۰۱ / دیدبان حقوق بشر سوریه / سوریه / لیبی
دیدبان حقوق بشر سوریه: ترکیه  همچنان مسلحان سوری را به لیبی می برد
شفقنا-دیدبان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که ترکیه همچنان مزدوران سوری را به لیبی می برد و تا الان ۲۸ نفر از آنها کشته شده اند. به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از اسکای نیوز، ترکیه خود را وارد یک جنگ نیابتی دیگر این بار در قاره آفریقا و کشور لیبی کرده است. دولت رجب طیب اردوغان در کنار […]
۱۳۹۸/۱۰/۲۰ / لیبی / گروه های تروریستی / جنگ
آیا لیبی به سوریه دیگری تبدیل شده است؟ تشدید جنگ نیابتی
تحولات لیبی کشوری واقع در شمال آفریقا پس از تسلط نیروهای ژنرال حفتر بر شهر راهبردی سرت و پس از انتشار گزارشهایی مبنی بر اعزام تروریستها از ادلب به لیبی روند پرشتابی پیدا کرده است.
۱۳۹۸/۱۰/۱۹
مسرور بارزانی: شرایط منطقه در آستانه انفجار است
نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق با هشدار نسبت به اینکه درحال حاضر شرایط در آستانه انفجار است، تأکید کرد: «عراق نباید در معرض جنگی نیابتی و سرنوشتی نامعلوم قرار بگیرد.»به گزارش ایسنا، مسرور بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق در پیامی خطاب به افکار عمومی عراق و این اقلیم اظهار کرد: «اخیرا شرایط بسیار خطرناکی در منطقه و عراق ایجاد شده است، به شکلی که از هر طرف خطر بزرگی احساس می‌شود. در این شرایط باید برای دستیابی به راه‌حل‌هایی، تحت‌تأثیر احساسات قرارنگرفت و در سایه اقدامات بی‌فایده و ناکارآمد به ندای عقل و منطق گوش‌سپرد.»مسرور بارزانی گفت: «درحال حاضر شرایط در آستانه انفجار است، به شکلی که مشکلات به هم پیچیده و از کنترل خارج …
۱۳۹۸/۱۰/۱۸
اردوغان: 35 نظامی ترک در لیبی مستقر شده‌اند/ اجازه نمی‌دهیم منطقه میدان "جنگ نیابتی" شود
رئیس جمهور ترکیه امروز چهارشنبه اعلام کرد که این کشور در راستای اجرای مصوبه پارلمان در خصوص حضور نظامی در لیبی 35 نظامی ترک را به این کشور اعزام کرده است.
۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / بارزانی / جنگ نیابتی / خاورمیانه / سرنوشت نامعلوم خاورمیانه / شرایط جنگی در منطقه / عراق / نخست وزیر اقلیم کردستان عراق
 بارزانی: عراق نباید در معرض جنگی نیابتی و سرنوشتی نامعلوم قرار بگیرد/ شرایط منطقه در آستانه انفجار است
شفقنا- نخست وزیر اقلیم کردستان عراق با هشدار نسبت به اینکه در حال حاضر شرایط در آستانه انفجار است، تاکید کرد: عراق نباید در معرض جنگی نیابتی و سرنوشتی نامعلوم قرار بگیرد.  مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان...
۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / دولت وفاق ملی لیبی / ترکیه
هشدار کارشناسان نسبت به مداخله ترکیه در لیبی و تکرار سناریوی سوریه
کارشناسان هشدار دادند، تصمیم ترکیه برای تایید استقرار نیرو در لیبی خطر تبدیل شدن بحران این کشور شمال آفریقا به یک جنگ نیابتی به سبک سوریه میان قدرت‌های منطقه‌ای شامل روسیه را به دنبال دارد.
۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / ایاد علاوی / عراق
ایاد علاوی: نباید فرزندان عراق قربانی جنگ نیابتی شوند
شفقنا-نخست وزیر سابق عراق نسبت به بیشتر شدن قربانیان جنگ نیابتی در این کشور هشدار داد. به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از منابع عراقی، ایاد علاوی نخست وزیر سابق عراق گفت:چنانچه یک تصمیم کلی براساس حاکمیت مطلق عراق گرفته نشود همچنان فرزندان عراق قربانی جنگ ها و درگیری ها نیابتی خواهند بود. رهبر ائتلاف ملی عراق ادامه داد: […]
۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / جنگ نیابتی / حمله هوایی آمریکا به حشد شعبی / سی ان ان / کتائب حزب الله
سی ان ان: حملات هوایی آمریکا طرفدار ایران را در پارلمان عراق تشویق خواهد کرد
شبکه خبری سی ان ان با اشاره به حملات اخیر آمریکا به مواضع کتائب حزب الله در عراق و سوریه هشدار داد حملات هوایی آمریکا  بلوک های طرفدار ایران را در پارلمان عراق تشویق خواهد کرد تا دوباره برای خروج نیروهای آمریکایی از عراق اعمال  فشار کنند. 
۱۳۹۸/۱۰/۰۹
ورود ایران و آمریکا به فازی جدید از تنش ها؟ / وقوع جنگ نیابتی بین تهران و واشنگتن چقدر جدی است؟
کارشناس مسائل عراق بر این باور است که جنگ نیابتی در چند وقت اخیر و در شرایط کنونی، میان تهران و واشنگتن در عراق وجود دارد و نمی‌توان این مساله را انکار کرد. در یک سو، نیروهای سیاسی نزدیک به آمریکا حضور دارند و در سوی دیگر نیروهای نظامی و سیاسی نزدیک به ایران حضور دارند. این رقابت در تمامی سال‌های پس از 2003 تا کنون وجود داشته اما اینکه این رقابت به جنگی فراگیر در این کشور تبدیل شود، بعید به نظر می‌رسد.
۱۳۹۸/۱۰/۰۹
«رای الیوم»: وقوع جنگ نیابتی بین ایران و آمریکا بعید نیست!
براساس اتهامات آمریکا، حمله اخیر به K1 از نظر زمانبندی، به احتمال زیاد، توسط نیروهای وابسته به ایران انجام شده و یک پیام هشدار مهم برای واشنگتن است، مبنی بر اینکه دست از ادامه دخالتها در مسائل داخلی عراق بردارند.
۱۳۹۸/۰۹/۲۶
سردار ایزدی درباره حوادث آبان ماه: اردوغان به‌صورت غیرمستقیم به ما اعلام کرد که دشمنان در ایران برنامه دارند
فرمانده قرارگاه جنگ‌های نوین ستادکل نیروهای مسلح گفت: استعمار نو با به‌وجود آوردن داعش، جنگ نیابتی خارجی را برای ما ایجاد کرد اما انقلاب اسلامی در آن پیروز شد و حالا دشمن نسبت به ایجاد جنگ نیابتی داخلی اقدام کرده است.
۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / داعش / ایران و آمریکا / پدافند غیرعامل / سپاه پاسداران
روایت مقام بلندپایه نیروهای مسلح از جنگ نیابتی آمریکا در داخل کشور/ سردار جلالی: نباید فراموش کنیم علت اصلی همه مشکلات ما آمریکا است
ایسنا نوشت: فرمانده قرارگاه جنگ‌های نوین ستادکل نیروهای مسلح گفت: استعمار نو با به‌وجود آوردن داعش، جنگ نیابتی خارجی را برای ما ایجاد کرد اما انقلاب اسلامی در آن پیروز شد و حالا دشمن نسبت به ایجاد جنگ نیابتی داخلی اقدام کرده است.
۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / انقلاب اسلامی / سردار ایزدی
سردار ایزدی: دشمن دنبال ایجاد جنگ نیابتی داخلی است
فرمانده قرارگاه جنگ‌های نوین ستادکل نیروهای مسلح گفت: استعمار نو با به‌وجود آوردن داعش، جنگ نیابتی خارجی را برای ما ایجاد کرد اما انقلاب اسلامی در آن پیروز شد و حالا دشمن نسبت به ایجاد جنگ نیابتی داخلی اقدام کرده است.
۱۳۹۸/۰۸/۰۳ / روسیه / ایالات متحده امریکا / امریکا و روسیه / جنگ نیابتی
جنگ نیابتی، استراتژی مدرن قدرت های بزرگ
ایالات متحده و روسیه در درگیری های مسلحانه مدرن ترجیح می دهند از دور دستی برآتش داشته باشند. واشنگتن و مسکو برای جلوگیری از برخورد مستقیم قدرت ها، از توانایی های خود برای هماهنگی اقدامات دولت ها و نیروهای تحت کنترل استفاده می کنند. این اتفاق در سوریه، اوکراین، یمن، لیبی و بسیاری از کشورهای جهان رخ می دهد و این به روندی تعیین کننده در مرحله ای جدید از رقابت جهانی مبدل شده است.
۱۳۹۸/۰۷/۲۸
آتلانتیک: آمریکا چه درسی از استراتژی نظامی ایران می تواند بگیرد؟
آمریکایی ها و ایرانی ها در واقع نگرش مشابهی نسبت به جنگ نیابتی دارند، زیرا به خوبی از این واقعیت آگاه هستند که مداخله نظامی مستقیم هزینه مالی و جانی زیادی را به هر دوطرف تحمیل خواهد کرد. در نتیجه، تهران و واشنگتن به جای اعزام سربازان خود به جنگ های زمینی فرسایشی تصمیم گرفتند که با شرکای محلی خود همکاری کنند.
۱۳۹۸/۰۷/۲۰ / ایران و عربستان سعودی / ایالات متحده امریکا / ایران و امریکا / حمله به آرامکو / خاورمیانه / جنگ های خاورمیانه / جنگ نیابتی
جنگ های ناخواسته: چرا خاورمیانه بیش از همیشه ملتهب است؟
اگر چه تنش زدایی در خاورمیانه به تنهایی از عهده آمریکا بر نمی آید اما حداقل کاری که واشنگتن می تواند انجام دهد این است که بدون رها کردن متحدان و شرکای منطقه ای خود از دادن چک سفید به آنها یا کمک به آنها برای اقدامات جنگجویانه پرهیز کند. این یعنی پایان بخشیدن به حمایت از جنگ یمن و سوق دادن متحدان به سوی آتش بس؛ این یعنی پایان دادن به اقدامات ویرانگر علیه اقتصاد ایران، بازگشت به توافق هسته ای و سپس گفت وگو پیرامون توافقی جامع تر؛ این یعنی توقف کارزار تنبیهی علیه فلسطینی ها و بررسی راه های تازه برای پایان دادن به اشغالگری اسرائیل؛ این یعنی توقف فشار به بغداد برای انتخاب ماندن در کنار تهران یا واشنگتن، این یعنی تشویق ایران و عربستان سعودی برای ایجاد اعتمادسازی.
۱۳۹۸/۰۷/۱۹ / ایران / عربستان / جنگ نیابتی / یمن / دیپلماسی / سیاست
جزئیات پیام سعودی‌ها به ایران و میانجی‌گری عمران‌خان
جزئیاتی از پیام سعودی‌ها به ایران و میانجی‌گری عمران خان بین تهران -ریاض از زبان سخنگوی دولت منتشر شده است.
۱۳۹۸/۰۷/۱۹ / عربستان / آرامکو / نفت / یمن / جنگ نیابتی
حمله آرامکو چند میلیارد دلار به عربستان ضرر زد؟
اطلاعاتی که تحلیلگران و مشاوران به اوپک ارائه داده اند نشان می‌دهد تولید نفت عربستان حدود ۱.۳ میلیون بشکه در روز در ماه سپتامبر نسبت به ماه قبل از آن کاهش یافته است.
۱۳۹۸/۰۷/۱۵ / ترامپ / خاورمیانه / جنگ نیابتی / ایران / سوریه / روسیه
ترامپ: باید از جنگ‌های بی‌پایان مسخره خارج شویم!
رئیس‌جمهور آمریکا گفت: ما در جایی می‌جنگیم که در جهت منافع‌مان باشد، فقط برای پیروزی می‌جنگیم. ترکیه، اروپا، سوریه، ایران، عراق، روسیه و کرد‌ها باید شرایط و اینکه می‌خواهند با داعشی‌های دستگیر شده در همسایگی‌شان چه کنند.
۱۳۹۸/۰۷/۱۴ / خاورمیانه / ایران / آمریکا / جنگ / تسلیحات نظامی / توافق هسته ای / برجام / موشک / نفت / تنگه هرمز
مرگبارترین تسلیحات استراتژیک ایران در جنگ احتمالی با آمریکا چه هستند؟
ایران دارای موشک‌های زمین به هوا در ارتش و سپاه است. این دو نیروی نظامی ایران در کنار یکدیگر می‌توانند به مقابله با تهدید امریکا بپردازند.
۱۳۹۸/۰۷/۱۰
۴ رکن استراتژی جدید آمریکا در سوریه
آمریکا جهت تحقق منافعش در سوریه راهبردهای متنوعی از جمله جنگ نیابتی، تغییر نظام سوریه و از بین بردن زیرساخت‌های اقتصادی، نظامی و سیاسی و تجزیه فرقه‌ای کشور را دنبال کرده است.
۱۳۹۸/۰۷/۰۸ / عراق / ایران / اسرائیل / عربستان سعودی / ایالات متحده امریکا / مقتدی صدر / هادی عامری / عادل عبدالمهدی / ایران و عراق
اسرائیل تعادل قدرت را در عراق به هم زده است
مقامات عراق به طور فزاینده نگران تبدیل شدن این کشور به صحنه جنگ نیابتی اسرائیل و ایالات متحده علیه ایران هستند و با توجه به اینکه دولت ترامپ از اقدامات متحد اسرائیلی خود در ایجاد مناقشات جدید در منطقه مانع نشده، مقامات در بغداد تهران را متحد قابل اعتمادتری یافته اند.
۱۳۹۸/۰۷/۰۴ / اختصاصی خبرورزشی / پرسپولیس / سپاهان / پرسپولیس و سپاهان
روزنوشت| جنگ نیابتی امیر و کالدرون
سپاهان و پرسپولیس این‌بار، در ورزشگاه آزادی، حریف همند و به هیچ روی از دیدار ذوب‌آهن و استقلال هم به آسانی و با بی‌تفاوتی، نباید گذشت!
۱۳۹۸/۰۷/۰۴ / عراق / برهم صالح / جنگ / جنگ نیابتی
برهم صالح: عراق سکوی پرتاب برای حمله و تجاوز نیست
رئیس جمهور عراق با هشداردهی نسبت به خطر بروز یک جنگ جدید در خاورمیانه تأکید کرد که عراق نباید از سوی کشورهای همسایه خود به یک تعارض پرهزینه دیگر کشیده شود.
۱۳۹۸/۰۷/۰۳
سید حسن نصرالله: طبق سنت‌ الهی، رژیم سعودی رفتنی است
دبیرکل حزب‌الله گفت: چیزی تحت عنوان جنگ نیابتی میان ایران و عربستان در منطقه وجود ندارد. سعودی همواره حتی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی با گروه‌های مقاومت دشمنی می‌کرد و زمانی که انقلاب اسلامی ایران پیروز شد و جمهوری اسلامی به مسائل امت اسلامی و عربی اهتمام ورزید، دشمنی سعودی با آن آغاز شد. واقعیت این است.
۱۳۹۸/۰۶/۲۰ / آنگلا مرکل
مرکل: جلوی جنگ نیابتی در لیبی گرفته شود/آماده بریگزیت نامنظم هستیم
صدراعظم آلمان امروز (چهارشنبه) با تاکید بر اینکه برلین برای جلوگیری از وقوع جنگ نیابتی در لیبی به سهم خود ایفای نقش خواهد کرد، هشدار دارد شرایط در این کشور شمال آفریقا خطر بی‌ ثبات‌سازی کل آفریقا را به دنبال دارد.
۱۳۹۸/۰۶/۱۱
رای الیوم: ائتلاف سعودی در جنگ یمن برنده نخواهد شد حتی اگر صد سال به طول انجامد
شفقنا- رای الیوم نوشت: بیشتر تحولات پرونده جنگ یمن برعکس خواسته ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در جریان است؛ پس از خروج تدریجی امارات از این کشور و شعله ور شدن جنگ نیابتی میان عربستان و امارات در عدن، اکنون خبرها از جنایت ائتلاف سعودی در شهر ذمار واقع در جنوب صنعا حکایت دارد؛ جایی که در پی حمله جنگنده […]
۱۳۹۸/۰۶/۰۷
تحولات سریع جنگ نیابتی امارات و عربستان در جنوب یمن؛ عدن تحت کنترل دو طرف
تحولات جنگی نیابتی امارات و عربستان سعودی در جنوب یمن بسیار سریع است. کمتر از 24 ساعت بعد از آنکه دولت مستعفی یمن (متحد عربستان) اعلام تسلط بر عدن کرد، جدایی‌طلبان متحد امارات، کنترل بخشی از آن را پس گرفتند.
۱۳۹۸/۰۶/۰۷
حمله جنگنده‌های امارات به نیروهای دولت خودخوانده «منصور هادی» در جنوب یمن
در اتفاقی نادر در بحبوحه جنگ نیابتی ابوظبی و ریاض، جنگنده‌های اماراتی با حمله به نیروهای دولت مستعفی یمن (متحد عربستان) در شهر عدن، دهها نفر را را کشتند یا زخمی کردند.
۱۳۹۸/۰۶/۰۶
عضو حماس خبر «العربیه» درباره هشدار قاهره را تکذیب کرد
یکی از اعضای حماس اعلام کرد، خبر برخی رسانه‌ها مبنی بر هشدار مصر به این جنبش درباره «جنگ نیابتی به نفع ایران و حزب‌الله»، صحت ندارد.
۱۳۹۸/۰۶/۰۴ / حسین علایی / رژیم صهیونیستی اسرائیل / خبرآنلاین
پشت پرده ادعای اسرائیل درباره بمباران مواضع سپاه در سوریه از زبان سردار علایی
جماران نوشت: سردار علایی گفت: اسرائیل به بهانه انجام عملیات پیش دستانه به دنبال شروع یک جنگ نیابتی به منظور وادار کردن آمریکا به افزایش فشار به ایران است. اسرائیل حس می کند که ایران در وضعیت فعلی تخاصم با آمریکا به دنبال افزایش تنش در منطقه نیست و از هر اقدامی که به جنگ منجر شود اجتناب می کند و بنابراین، بهترین زمان برای حمله به مواضع سازمان ها و جریانات طرفدار ایران در کشورهای منطقه است.
۱۳۹۸/۰۶/۰۲ / حشد الشعبی / عراق / اسرائیل / ایران / جنگ نیابتی / آمریکا / داعش
انفجارهای مرموز در زرادخانه‌های حشد الشعبی و چند پرسش| اسرائیل به دنبال تحریک ایران؟
"مهندس" انفجارهای اخیر در زرادخانه‌ها و تاسیسات حشد الشعبی از جمله در اردوگاه اشرف و آمرلی را محکوم کرد و امریکا را مقصر اصلی در این‌باره دانست. با این...
۱۳۹۸/۰۶/۰۱
اعلام جنگ اسرائیل علیه عراق/سرنگونی یک هواپیمای جاسوسی در عراق از سوی حشدالشعبی / آغاز دوباره جنگ نیابتی بین ریاض و ابوظبی/ بررسی پیشنهاد فرانسه در مورد برجام از سوی ایران
اعلام جنگ اسرائیل علیه عراق، آغاز دوباره جنگ نیابتی بین ریاض و ابوظبی، بررسی پیشنهاد فرانسه در مورد برجام از سوی ایران و هشدار آمریکا برای کمک به نفتکش ایرانی از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به سرنگونی یک هواپیمای جاسوسی در عراق از سوی حشدالشعبی نیز اشاره کرد.
۱۳۹۸/۰۶/۰۱
ورود آمریکای لاتین به جنگ نیابتی بین ایران و آمریکا / آرژانتین وارد جبهه آمریکا شد؛ ممکن است برزیل و پاراگوئه نیز همین راه را بروند / ونزوئلا، بولیوی و اکوادور در جبهه ایران
آمریکا در چند دهه گذشته حضور شبکه های حزب الله در آمریکای لاتین را به عنوان یکی از تهدیدات امنیتی مهم توصیف کرده است. دولت آمریکا به طور ویژه بر روی فعالیت های مالی این گروه در آرژانتین، پاراگوئه و برزیل تمرکز کرده بود. ایران در دهه های اخیر روابط خوبی با دولت های چپ گرا در آمریکای لاتین از جمله دولت مورالس در بولیوی، دولت رافائل کورئا در اکوادور و دولت کریستینا فرناندز در آرژانتین برقرار کرده بود. اما به قدرت رسیدن سیاست مداران راست گرا در منطقه مانع بزرگی برای گسترش نفوذ تهران ایجاد کرد.
۱۳۹۸/۰۶/۰۱ / امارات متحده عربی / جنگ یمن / عربستان سعودی
آغاز دوباره جنگ نیابتی بین ریاض و ابوظبی
درگیری‌های جدید بین «شورای انتقالی جنوب» یمن با دولت منصور هادی به رغم سفر اخیر هیأت این شورا به عربستان سعودی، در استان شبوه (جنوب) آغاز شد.
۱۳۹۸/۰۵/۲۹
شمخانی: در خیابان‌های تهران قدم بزنید؛ خواهید دید که مردم ما چقدر بانشاط هستند/ امضای برجام اقدام اشتباهی بود
دبیر شورای عالی امنیت ملی به ان. بی. سی نیوز گفت که اگر آمریکا و ایران وارد درگیری نظامی شوند ایران ابزارهای متعددی در اختیار دارد، از جمله جنگ نیابتی.
۱۳۹۸/۰۵/۲۹ / شمخانی
شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!|در خیابان‌های تهران قدم بزنید، خواهید دید که مردم ما چقدر بانشاط هستند!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی
«علی شمخانی» نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی در مصاحبه‌ای با شبکه «ان. بی. سی نیوز» تاکید کرد سیاست‌های آمریکا، ایران را به زانو در...
۱۳۹۸/۰۵/۲۴
شرافت انسانی در قربانگاه یمن
عملیات توفان قاطع ائتلاف عربی به رهبری عربستان به جای دو هفته، اکنون چهار‏سال و نیم است که از زمین و آسمان مشغول کشتار و ویران کرده یمن به عنوان فقیرترین کشور عربی است. حالا پس از چهار سال جنگ خانمانسوز که هزاران کشته و میلیون‌ها آواره برجا گذاشته و تقریباً تمامی زیر‏ساخت‌های یمن را نیز تخریب کرده، امارات و عربستان به عنوان متحدان اصلی این جنگ نابرابر در عدن به جان هم افتاده‌اند.از ماه‌ها قبل زمزمه‌های خروج نیروهای اماراتی از یمن مطرح بود، تا اینکه طبق آمارهای رسمی مشخص شد که تقریباً نیمی از نظامیان امارات در حال خروج از یمن هستند. از سوی دیگر در حالی که با این اقدام امارات گمانه‌زنی‌ها در خصوص تضعیف و یا حتی فروپاشی ائتلاف عربی به گوش می‌رسد، اوایل این هفته پس از چهار روز نبرد سنگین میان شبه‏نظامیان …
۱۳۹۸/۰۵/۲۱ / عربستان سعودی / یمن / انصارالله / عدن / عبدربه منصور هادی
عدن به صحنه جنگ صوری عربستان و امارات تبدیل شده است/جنگ نیابتی، پوششی برای تجزیه یمن
ایلنا: کارشناس مسائل سیاسی و رسانه‌ای منطقه تاکید کرد: اختلاف ریاض و ابوظبی در یمن بسیار جدی است اما جنگ در عدن به ویترین…
۱۳۹۸/۰۵/۲۰
سازمان ملل: 40 غیرنظامی در درگیری‌های «عدن» کشته شدند
سازمان ملل در گزارشی از کشته شدن 40 غیرنظامی و زخمی شدن 260 نفر دیگر در جنگ نیابتی عربستان و امارات در شهر «عدن» که از چهارشنبه گذشته آغاز شده است، خبر داد.
۱۳۹۸/۰۵/۲۰
رأی الیوم: جنگ در عدن، سعودی اماراتی است
روزنامه فرامنطقه‌ای رأی الیوم در سرمقاله خود نوشت جنگ نیابتی میان امارات و عربستان در شهر عدن در جنوب یمن موید این است که ائتلاف آنها به دشمنی تغییر کرده و انصارالله برنده این وضعیت است.
۱۳۹۸/۰۵/۲۱
امارات عدن را تصرف کرد
سرانجام چهار روز پس از شروع جنگ نیابتی عربستان و امارات، کاخ «معاشیق» مقر دولت عبد ربه منصور هادی ریٔیسجمهوری دولت مستعفی یمن، دیروز سقوط کرد.به گزارش فارس، خبرگزاری رویترز گزارش داد که کاخ «معاشیق» مقر دولت مستعفی یمن به ریاست عبد ربه منصور هادی در چهارمین روز درگیریهای عدن (جنوب یمن) سقوط کرد. رویترز به نقل از منابع محلی در عدن نوشت، کاخ ریاست جمهوری «معاشیق» به تصرف«شورای انتقالی جنوب یمن» (تحت حمایت امارات) درآمده است. شورای انتقالی اکنون این کاخ را الیمامه نامیده است. پایگاه خبری الیمن العربی هم دراین رابطه گزارش داد که نیروهای «شورای انتقالی جنوب یمن» که تحت حمایت امارات قراردارند، عصر روز شنبه پس از درگیری چند روزه با عناصر وابسته به دولت مستعفی یمن (تحت حمایت عربستان)، موفق شدند …
۱۳۹۸/۰۵/۱۹
یمن| تشدید جنگ نیابتی در نزدیک کاخ عدن/ سکوت عبدربه منصور و عربستان
منابع خبری از تشدید درگیری‌ها بین شبه نظامیان دولت عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی یمن و شبه نظامیان شورای انتقالی جنوب و مورد حمایت امارات خبر دادند.
۱۳۹۸/۰۵/۱۹
ابراز نگرانی سازمان ملل از جنگ نیابتی جدید در یمن
دبیرکل سازمان ملل از جنگ نیابتی عربستان و امارات در جنوب یمن که از چهارشنبه گذشته آغاز شده و دهها کشته و زخمی برجای گذاشته، ابراز نگرانی کرد.
۱۳۹۸/۰۵/۱۹
رای الیوم: امارات و عربستان به سمت دشمنی و جنگ نیابتی می روند
تهران - ایرنا - روزنامه "رای الیوم" در واکنش به درگیری ها در جنوب یمن میان نیروهای وابسته به عربستان و امارات و گزارش ها درباره تصمیم ریاض درباره گفت و گو با نیروهای "انصارالله" یمن نوشت: ابوظبی در تلاش برای جدا کردن جنوب و کنترل آن توسط نیروهای وابسته به خود است و تحولات به سمت دشمنی میان عربستان و امارات و جنگ نیابتی پیش می رود.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •