دوشنبه, ۳۰ دی, ۱۳۹۸ / 20 January, 2020
حضور ایران در اوراسیا
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / ...
بهره مندی فعالان اقتصادی و تجاری از فرصت حضور ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا
تبریز – ماهان فلاح: رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز با تاکید بر بهره مندی مناسب فعالان اقتصادی و تجاری کشور از فرصت حضور ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا، اظهار کرد: دستگاه دیپلماسی باید شرایط و بسترهای لازم برای حل مسائل و مشکلات پیش روی فعالان اقتصادی در سایر کشورها را فراهم آورد. یونس ژائله عواملی همچون عدم آشنایی فعالان اقتصادی و تجاری کشور با قوانین و مقررات کشورهای مقصد، عدم پشتیبانی مناسب دستگاه دپیلماسی از فعالان اقتصادی و تجاری، تعرض به منافع اقتصادی و تجاری فعالان اقتصادی ایران در خارج از مرزهای جغرافیایی و در بازارهای هدف را از جمله موارد و دلایل توسعه نیافتگی همکاری های دو جانبه با ارمنستان خواند و افزود: عوامل طرح شده از یک طرف و بی ثباتی در تصویب و اجرای قوانین …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۰۶ / ...
رشد ۱۱ درصدی صادرات ایران به چین
جدیدترین ارزیابی‌های ارائه شده از سوی رئیس سازمان توسعه تجارت نشان می‌دهد که صادرات ایران به چین در هشت ماهه ابتدایی امسال افزایش یافته است.به گزارش ایسنا، با وجود آنکه در ماه‌های گذشته ارزش صادرات غیرنفتی ایران به دلیل تغییر در قیمت پایه صادراتی گمرک کاهش پیدا کرده، چین به عنوان اصلی‌ترین شریک تجاری ایران توانسته جایگاه خود را حفظ کرده و حتی آمار عملکردش را افزایش دهد.در آماری که از تجارت شش و هفت ماهه ایران در سال ۹۸ منتشر شده بود، چین با صادرات بیش از ۲۵ درصد کالاهای وارداتی ایران و واردات بیش از ۲۵ درصد از کل صادرات غیرنفتی ایران، اصلی‌ترین شریک تجاری کشور به شمار می‌رود. روز گذشته حمید زادبوم رئیس سازمان توسعه تجارت اعلام کرد که صادرات ایران در هشت ماهه ابتدایی امسال از مرز ۲۷ میلیارد دلار …
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / اقتصادی
امضای تفاهم‌نامه هوایی میان ایران و ترکیه
تفاهم‌نامه همکاری دوجانبه ایران و ترکیه برای حضور در نمایشگاه‌های هوایی دوکشور بین نمایشگاه هوایی ایران و نمایشگاه هوایی اوراسیا به امضا رسید. به گزارش سرویس بین‌الملل خبرگزاری صداوسیما از آنکارا، براساس این تفاهم‌نامه، دو نمایشگاه بین‌المللی هوایی ایران و اوراسیا متعهد شدند برای حضور پررنگ شرکت‌های دانش بنیان، خصوصی و دولتی دو کشور تلاش کنند.
اتحادیه آمبودزمان‌های اوراسیا توسعه می‌یابد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / بین‌المللی
اتحادیه آمبودزمان‌های اوراسیا توسعه می‌یابد
مسکو - ایرنا - سومین نشست سالانه کشورهای عضو اتحادیه آمبودزمانهای اوراسیا با حضور نمایندگان ایران در مسکو برگزار شد و اعضا در آن بر توسعه این اتحادیه تاکید کردند.
  روسیه  ایران  ارمنستان
تمرین تجارت آزاد
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / اقتصادی
تمرین تجارت آزاد
آیا توافق‌نامه ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا مسیر ورود به تجارت آزاد ایران را تسهیل می‌کند؟ همانگونه که می‌دانیم یکی از عوامل عدم توسعه صادرات و حضور پررنگ کالاهای ایران در بازار کشورهای اوراسیا، بالا بودن تعرفه‌های گمرکی جهت واردات کالا به این اتحادیه بود که با امضای توافق‌نامه ایجاد یک منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا به‌صورت آزمایشی برای یک دوره سه ساله (قابل تمدید) با موافقت کشورهای عضو به تصویب رسید. توافق‌نامه ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا اولین تجربه جدی کشورمان جهت همگرایی اقتصادی با بلوک اقتصادی منطقه‌ای است. این موافقت‌نامه از 5 آبان 1398 وارد فاز اجرایی شد. بر اساس این موافقت‌نامه 862 قلم کالا از دو طرف، مشمول تجارت ترجیحی خواهند شد که 360 قلم آن ترجیحات اعطایی …
برگزاری پنجمین همایش استادان زبان فارسی و ایران‌شناسان روسیه
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۲ / سیاسی
برگزاری پنجمین همایش استادان زبان فارسی و ایران‌شناسان روسیه
پنجمین همایش سالانه استادان زبان فارسی و ایران‌شناسان روسیه و حوزه اوراسیا با حضور بیش از یکصد تن از ایران شناسان مناطق مختلف روسیه و نمایندگانی از قرقیزستان، قزاقستان، ارمنستان، تاجیکستان و حوزه بالتیک و نیز استادانی از کشورمان به دعوت سفارت کشورمان در مسکو برگزار شد.
  مهدی سنائی  روسیه
مطالعه برای افتتاح شعب در اوراسیا و دمشق آغاز شده است
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۹ / اقتصادی
مطالعه برای افتتاح شعب در اوراسیا و دمشق آغاز شده است
صبوری در پاسخ به دیگر سوال خبرنگار ایلنا در خصوص حضور در کشورهای همسایه گفت: با ایجاد تجارت ترجیحی بین ایران و اتحادیه اوراسیا و همچنین گسترش همکاری‌های ایران و سوریه این مجموعه مطالعات خود را برای حضور در دیگر کشورها آغاز کرده است. اما فعلا تا پایان سال جاری برنامه عملی برای افتتاح شعب خارجی نداریم.
فرصت طلایی صادرکنندگان برای حضور در بازار ۲۰۰ میلیون نفری اوراسیا
ارانیکو / ۱۳۹۸/۰۹/۰۴ / اقتصادی
فرصت طلایی صادرکنندگان برای حضور در بازار ۲۰۰ میلیون نفری اوراسیا
موافقت نامه تجاری ایران و اوراسیا فرصت مناسبی برای توسعه صادرات و رقابت در بازار‌های بین‌المللی و منطقه‌ای به شمار می‌رود.
تسهیل روند اجرایی موافقت‌نامه ایران و اوراسیا با حضور رئیس اتحادیه اقتصادی اوراسیا در تهران
فارس / ۱۳۹۸/۰۹/۰۳ / اقتصادی
تسهیل روند اجرایی موافقت‌نامه ایران و اوراسیا با حضور رئیس اتحادیه اقتصادی اوراسیا در تهران
معاون وزیر صمت با اشاره به حضور رئیس اتحادیه اقتصادی اوراسیا در همایش بزرگ اوراسیا گفت: با توجه به موافقت‌نامه موقت تجارت آزاد بین ایران و اوراسیا، حضور رئیس اتحادیه اقتصادی اوراسیا در تهران گام مهمی در تسهیل روند این موافقت‌نامه است.
حضور ظریف در دانشگاه اوراسیا شهر نورسلطان قزاقستان
فارس / ۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / بین‌المللی
حضور ظریف در دانشگاه اوراسیا شهر نورسلطان قزاقستان
وزیر امور خارجه ایران در دانشگاه اوراسیا شهر نورسلطان حضور یافت و در جمع دانشجویان و اساتید این دانشگاه به ایراد سخنرانی پرداخت.
اعطای عنوان
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / سیاسی
اعطای عنوان " پروفسور افتخاری" دانشگاه اوراسیای قزاقستان به ظریف
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که به قزاقستان سفر کرده است عصر دوشنبه در دانشگاه اوراسیا شهر نورسلطان ( آستانه ) حضور یافت.
  محمدجواد ظریف
چگونه از فرصت پیمان‌نامه اوراسیا برای بخش کشاورزی استفاده کنیم؟
ارانیکو / ۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / اقتصادی
چگونه از فرصت پیمان‌نامه اوراسیا برای بخش کشاورزی استفاده کنیم؟
کارشناسان معتقدند با توجه به تحریم‌ها و محدویت ایران برای حضور در پیمان‌های تجاری بین‌المللی، پیمان اوراسیا می‌تواند زمینه‌ساز حضور کشور ما در بازارهای بین المللی باشد. از میان 862 اقلام مشمول در موافقتنامه، ایران موفق شده است برای 98 کدتعرفه محصول کشاورزی و غذایی تخفیف بگیرد تا امکان تجارت آسان‌تر کنند. اما ظرفیت بخش کشاورزی ما برای حضور در پیمان‌نامه اوراسیا چقدر است و چگونه می‌توان از فرصت به وجود آمده برای بخش کشاورزی استفاده کنیم؟
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۸/۱۴ / ...
یک فرصت منحصر‏به‌فرد در انتظار اقتصاد ایران
رئیس اتاق بازرگانی ایران و روسیه معتقد است که پیوستن به اتحادیه اقتصادی اوراسیا می‌تواند برای اقتصاد ایران یک فرصت منحصر‏به‌فرد به وجود آورد که استفاده از آن منوط به فراهم کردن شرایط داخلی است.به گزارش ایسنا، هادی تیزهوش‌تابان اظهار کرد: در تجارت امروز، حضور در اتحادیه‌های تجاری بین‌المللی و منطقه‌ای برای کشورها اهمیت زیادی دارد و با توجه به حجم بالای تجارت میان کشورهای حاضر در یک منطقه، این حضور می‌تواند مقدمات افزایش صادرات و وسعت بخشیدن به بازارهای صادراتی را فراهم کند. به گفته وی، امروز اقتصاد ایران به سمت صادرات غیرنفتی در حال حرکت است و این برنامه نیاز به یک پیگیری جدی در بازارهای منطقه دارد و در این میان کشورهای اوراسیا می‌توانند برای ایران اهمیت زیادی داشته باشند. وی با بیان اینکه عضویت …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۷/۲۴ / ...
ضرورت توقف موقت برخی قوانین دست‏و‏پاگیر
رئیس اتاق ایران گفت: امروز نیازمند آن هستیم که برخی قوانین و مقررات که با وضعیت کنونی ما مطابقت ندارد برای مدت یک تا دو سال فریز شوند به عنوان مثال در برنامه چهارم توسعه سهم تسهیلات بانکی از بخش‌های مختلف برداشته شود مسائل دیگری مانند ممنوع‌الخروجی و چک برگشتی و ... از دیگر موارد است که با توجه به شرایط بحرانی اقتصاد کشور نیاز به توقف دارد.به گزارش ایلنا، غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران با تشکر از تعامل وزارتخانه با بخش خصوصی گفت: ما در این دو سال هر جا که خواستیم آقای وزیر حضور پیدا کردند و تعداد جلسات مشترک ما با بدنه وزارتخانه بسیار بیشتر از دوره‌های قبل شده است.وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش ادامه داد: با وجود رشد نقدینگی آمار اقتصاد کشور حاکی از این است که این نقدینگی کمتر در بخش تولید …
برنامه‌ریزی گمرک برای حضور فعال در اتحادیه اوراسیا
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۲ / اقتصادی
برنامه‌ریزی گمرک برای حضور فعال در اتحادیه اوراسیا
مدیرکل دفتر همکاری‌های بین‌الملل گمرک ایران از برنامه‌ریزی این سازمان برای کمک به توسعه روابط گمرکی و افزایش تعامل با اتحادیه اقتصادی اوراسیا خبر داد.
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۷/۲۰ / اقتصادی
پیش‌شرط‌های پیوستن به اوراسیا
روسای اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سراسر کشور در نشست شورای روسای اتاق‌های سراسر کشور در ارومیه، به بررسی وضعیت لایحه قانون مالیات ارزش افزوده و همچنین چگونگی حضور ایران در منطقه اوراسیا پرداختند.
آغاز مناسبات بااوراسیا از5 آبان/خنده، نشانه اعتماد بنفس و بهترین پاسخ به اصرار مذاکره با ترامپ
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۱۴ / سیاسی
آغاز مناسبات بااوراسیا از5 آبان/خنده، نشانه اعتماد بنفس و بهترین پاسخ به اصرار مذاکره با ترامپ
رییس دفتر رییس جمهور طی گفت‌وگویی اختصاصی با ایسنا ضمن تشریح دستاوردهای دو سفر اخیر رییس جمهور جهت حضور در اجلاس اوراسیا و مجمع عمومی سازمان ملل متحد ،عضویت در اتحادیه اوراسیا را فرصت بسیار خوبی برای تجار و بازرگانان کشور برشمرد و بهترین پاسخ به پیشنهاد و اصرار وزرای خارجه فرانسه و انگلیس برای دیدار با ترامپ را همان خنده‌ رییس‌جمهور دانست که نشانه اعتماد به نفس ملی و نماد شکست فشار حداکثری بر ایران بوده است.
  محمود واعظی رییس‌ دفتر رییس‌جمهور  مذاکره با آمریکا  سفر روحانی به نیویورک  اوراسیا
پیام  حضور ایران در اتحادیه اوراسیا  به غرب در شرایط تحریم
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۱۱ / سیاسی
پیام حضور ایران در اتحادیه اوراسیا به غرب در شرایط تحریم
یک کارشناس مسائل اوراسیا با اشاره به تلاش ایران جهت عضویت در اتحادیه اوراسیا اظهار کرد: همکاری ایران با این اتحادیه ا در شرایط تحریم مزیت‌ها و منافع قابل توجهی برای ایران به همراه خواهد داشت و این موضوع همراه با پیام‌های سیاسی جدی برای غرب است.
  شعیب بهمن  یک کارشناس مسائل روسیه  اتحادیه اقتصادی اوراسیا  تحریم
نگاه خاص روحانی و پوتین به یکدیگر
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۰۷/۱۰ / عکس
نگاه خاص روحانی و پوتین به یکدیگر
اجلاس سران اتحادیه اقتصادی اوراسیا با حضور سران کشور‌های روسیه، ارمنستان، قزاقستان، قرقیزستان، بلاروس و ایران در ایراوان برگزار شد.
ملاقات روحانی با پوتین و سخنرانی در ارمنستان
تابناک / ۱۳۹۸/۰۷/۰۹ / فیلم
ملاقات روحانی با پوتین و سخنرانی در ارمنستان
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی امروز در اجلاس اوراسیا در ارمنستان شرکت کرد. روحانی عصر سه شنبه پس از پایان اجلاس سران اتحادیه اوراسیا همراه با روسای عضو اتحادیه ونیز نخست وزیر سنگاپور و رئیس جمهور مولداوی، با توجه به اهمیت تقویت ظرفیت های حمل و نقل اتحادیه اوراسیا در جلسه ای با همین عنوان حضور یافت.در نهایت روئسای جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه عصر سه شنبه در ایروان پایتخت ارمنستان دیدار و درباره مهمترین مسایل دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی گفت و گو و تبادل نظر کردند. این رایزنی سیاسی و همچنین سخنرانی روحانی در ارمنستان را در تابناک می‌بینید.
تابناک / ۱۳۹۸/۰۷/۰۹ / ...
حضور‌روحانی‌در‌جلسه‌بررسی‌ظرفیت‌های‌حمل‌و‌نقل‌اوراسیا
رئیس جمهوری ایران با حضور در مرکز فناوری‌های نوین تومو ارمنستان در جلسه بررسی ظرفیت‌های حمل و نقل اوراسیا شرکت کرد.
اجلاس سران اتحادیه اقتصادی اوراسیا
مهر / ۱۳۹۸/۰۷/۰۹ / عکس
اجلاس سران اتحادیه اقتصادی اوراسیا
اجلاس سران اتحادیه اقتصادی اوراسیا با حضور سران کشورهای روسیه، ارمنستان، قزاقستان، قرقیزستان ، بلاروس و ایران در ایراوان آغاز شد.
  حسن روحانی  ولادیمیر پوتین  اتحادیه اقتصادی اوراسیا
شفقنا / ۱۳۹۸/۰۷/۰۹ / ...
روحانی در اجلاس اوراسیا: ایران از امضا کنندگان برجام انتظار دارد در راستای اجرایی شدن آن اقدام کنند/ استفاده ی آمریکا از دلار به عنوان یک سلاح، به تروریسم اقتصادی منجر خواهد ‌شد
شفقنا- رییس جمهوری اسلامی ایران در ادامه برنامه های خود طی سفر به ارمنستان سخنرانی خود در اجلاس سران اتحادیه اقتصادی اوراسیا را آغاز کرد. حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در اجلاس اتحادیه سران اقتصادی اوراسیا در ایروان پایتخت ارمنستان سخنرانی کرد. متن کامل سخنرانی رییس جمهور به شرح زیر است: «بسیار خوشحالم که فرصت تاریخی حضور در اجلاس بزرگ […]
توسعه و همگرایی؛ پیام حضور ایران در نشست سران اوراسیا
فارس / ۱۳۹۸/۰۷/۰۹ / بین‌المللی
توسعه و همگرایی؛ پیام حضور ایران در نشست سران اوراسیا
به اعتقاد کارشناس سیاسی روس، حضور رئیس جمهور ایران در نشست سران اتحادیه اقتصادی اوراسیا در «ایروان» پیام مثبتی برای توسعه این اتحادیه و همگرایی در فضای اوراسیا به همراه دارد.
حضورایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا در صورت برنامه ریزی صحیح، فرصتی تاریخی است
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۰۹ / سیاسی
حضورایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا در صورت برنامه ریزی صحیح، فرصتی تاریخی است
سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه همزمان با سفر رئیس جمهور روحانی به ارمنستان برای شرکت در اجلاس سران اتحادیه اقتصادی اوراسیا در یک رشته توییت نوشت: حضور در اتحادیه اقتصادی اوراسیا در صورت برنامه‌ریزی صحیح، فرصتی تاریخی است.
  حضور ایران در اوراسیا  سفر روحانی به ارمنستان  سفیر ایران در روسیه
گام بلند ایران در توسعه همکاری با همسایگان شمالی
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۷/۰۹ / بین‌المللی
گام بلند ایران در توسعه همکاری با همسایگان شمالی
سفیر ایران در مسکو حضور ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا را گامی بلند در مسیر توسعه همکاری‌های منطقه‌ای و تجاری با همسایگان شمالی و تحقق یکی از اهداف اصلی سیاست‌های کلان کشور برشمرد.
  مهدی سنایی راد  ارمنستان
روحانی: حضور در اوراسیا فرصت مناسبی برای تقویت مناسبات اقتصادی است
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۷/۰۹ / سیاسی
روحانی: حضور در اوراسیا فرصت مناسبی برای تقویت مناسبات اقتصادی است
روسای جمهور ایران و ارمنستان در دیداری دو جانبه با اشاره به اشتراکات تاریخی و فرهنگی دو ملت، تلاش روز افزون برای تحکیم و تعمیق روزافزون روابط و مناسبات تهران - ایروان را در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی مورد تاکید قرار دادند.
دیدارنیوز / ۱۳۹۸/۰۷/۰۸ / ...
روحانی با رئیس جمهوری ارمنستان دیدار کرد
رئیس جمهوری اسلامی ایران که جهت حضور در اجلاس سران اتحادیه اقتصادی اوراسیا که به ارمنستان سفر کرده است، با رئیس جمهوری این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.