دوشنبه, ۲۰ مرداد, ۱۳۹۹ / 10 August, 2020
صادرکنندگان
جزئیات طرح فروش اوراق نفت/  سکه و ارز بدهید، نفت بخرید
۱۵ ساعت قبل / اوراق فروش نفت / پته نفتی / روحانی / گشایش اقتصادی / گشایش اقتصادی هفته آینده
جزئیات طرح فروش اوراق نفت/ سکه و ارز بدهید، نفت بخرید
سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی می‌گوید: به احتمال قوی وعده گشایش اقتصادی رئیس جمهور پیشنهاد حسین مرعشی برای فروش اوراق نفت است که در جلسه با رییس جمهور برای تامین منابع جهت اجرای پروژه‌های عمرانی ارایه شد. نوشته جزئیات طرح فروش اوراق نفت/ سکه و ارز بدهید، نفت بخرید اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
بزرگ‌ترین صادرکنندگان خودرو کدام کشورها هستند؟
۱۹ ساعت قبل
بزرگ‌ترین صادرکنندگان خودرو کدام کشورها هستند؟
۷۵۸.۴ میلیارد دلار خودرو در سال ۲۰۱۹ در جهان صادر شده و بدین ترتیب، خودرو دومین محصول با ارزش صادراتی در جهان بوده است. این رقم اگرچه در مقایسه با سال ۲۰۱۵ به میزان ۱۱.۸ درصد افزایش یافته اما در مقایسه با سال قبل آن ۲.۴ درصد کاهش داشته است.
وضعیت کارت‌های یکبار مصرف بازرگانی ساماندهی شود
۲۳ ساعت قبل / ﺻﻨﺪﻭﻕ ﺿﻤﺎﻧﺖ ﺻﺎﺩﺭﺍﺕ ﺍﻳﺮﺍﻥ / وزارت صنعت معدن و تجارت / اتاق اصناف ایران
وضعیت کارت‌های یکبار مصرف بازرگانی ساماندهی شود
تهران- ایرنا- مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات گفت: حل و فصل مشکل کارت‌های یکبار مصرف بازرگانی که علاوه بر کاهش ارزش صادرات خشکبار ایران موجب خانه‌نشین شدن صادرکنندگان واقعی حوزه خشکبار شده، طبق نظر تخصصی تشکل‌ها و اعمال نظر سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت ساماندهی شود.
پیشروی میزان صادرات از واردات کالا در مبادلات تجاری استان سمنان
۲۷ ساعت قبل / توسعه صادرات / اتاق بازرگانی سمنان / واردات کالا / تراز تجاری ایران
پیشروی میزان صادرات از واردات کالا در مبادلات تجاری استان سمنان
سمنان- دبیر اتحادیه صادرکنندگان استان سمنان از پیشروی میزان صادرات از واردات کالا در مبادلات تجاری استان در بهار سال جاری خبر داد و گفت: در این مدت صادرات کالا به ارزش ۳۳ میلیون دلار و واردات کالا به ارزش ۷.۶ میلیون دلار گزارش‌شده است.
۳۷ ساعت قبل
زیان هزارمیلیارد تومانی واردکنند گان برنج
فرخنده رفائی_خبرنگار نوسان نرخ ارز در 2 سال اخیر کشور را در شرایط اقتصادی ویژه‌ای قرار داده و تغییر سیاست‌های ارزی به‌منظور کنترل منابع موجود، فعالان اقتصادی را با چالش‌های فراوانی مواجه کرده است. بسیاری از بخش‌های تولیدی برای تامین مواداولیه به واردات وابسته‌اند و بسیاری از اقلام اساسی کشور بدون تخصیص ارز برای تامین نهاده‌ها با کمبود و افزایش قیمت مواجه شده‌اند. شرایط جدید، حتی صادرکنندگان را نیز با مشکلات جدیدی روبه‌رو کرده و آنها که تا دیروز به‌دلیل شرایط خاص ناشی از تحریم و نبود امکان تبادلات …
۳۷ ساعت قبل
تداوم مشکلات واحدهای تولید سیگار
در میانه تیر ماه رئیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی از عدم‌تخصیص ارز برای واردات مواد اولیه این صنعت طی سه ماه گذشته خبر داد و گفت که این مساله باعث شده تولید هشت واحد از ۱۵ واحد تولید محصولات دخانی متوقف شود. او همچنین هشدار داده بود که ادامه این وضعیت و عدم‌تخصیص ارز به مواد اولیه این صنعت تا یک ماه بعد می‌تواند همه واحدهای تولیدی را به تعطیلی بکشاند.
آخرین وضعیت ارزهای برنگشته و متخلفان ارزی
۴۳ ساعت قبل / ارز / افزایش قیمت دلار / دلار / متخلفان ارزی
آخرین وضعیت ارزهای برنگشته و متخلفان ارزی
در حالیکه پیش از این قوه قضائیه به برگشت ارزهای صادراتی ورود کرده بود، اکنون رئیس کل بانک مرکزی خبر داده که در طول فرصت داده شده به صادرکنندگان معادل ۲.۵ میلیارد دلار از ۲۷ میلیارد دلار ارزهای برنگشته به کشور، بازگردانده شده‌اند. همچنین، در حال حاضر برخی از ۲۵۰ نفری که در این زمینه متخلف شناخته شده‌اند در بازداشت به سر می‌برند. نوشته آخرین وضعیت ارزهای برنگشته و متخلفان ارزی اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
موجودی حداقلی، کارخانه‌های فولادی را تا مرز تعطیلی می‌کشاند/ قیمت‌گذاری فروسیلیس فرمولیزه شود
۳ روز قبل
موجودی حداقلی، کارخانه‌های فولادی را تا مرز تعطیلی می‌کشاند/ قیمت‌گذاری فروسیلیس فرمولیزه شود
ایران به عنوان یکی از بزرگترین صادرکنندگان فروسیلیس در منطقه بشمار می آید و طی سال‌های گذشته نیز تولیدات قابل قبولی عرضه و به کشورهایی همچون ترکیه، هند و کشورهای اروپایی صادرات داشته اند؛ اما نکته اینجاست این ماده معدنی که در تولید و ساخت محصولات فولادی و ریخته گری از اهمیت بالایی برخوردار است؛ آیا به دست مصرف کنندگان داخلی می‌رسد و آنها مشکلی برای تامین این ماده معدنی ندارند؟
۱۰ درصد اعتبارات توسعه زیرساخت مرزها باید به کرمانشاه اختصاص یابد
۳ روز قبل / استانی-اقتصادی / کرمانشاه / صادرات / مرز
۱۰ درصد اعتبارات توسعه زیرساخت مرزها باید به کرمانشاه اختصاص یابد
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه با بیان اینکه نباید اجازه بدهیم صادرکنندگان احساس کنند هیچکس حامی آنها نیست، گفت: صادرات مقوله شوخی‌برداری نیست.
آیا انفجار بیروت تاثیری در روابط تجاری ایران و لبنان دارد؟
۴ روز قبل
آیا انفجار بیروت تاثیری در روابط تجاری ایران و لبنان دارد؟
مدیرکل دفتر عربی آفریقایی سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: با توجه به اینکه محصولاتی مانند پسته و فرش از جمله مهمترین کالاهای صادراتی کشور به لبنان محسوب می‌شود، این انتظار می‌رود که صادرکنندگان این نوع محصولات بتوانند از سایر مسیرها مانند خطوط هوایی بتوانند به صادرات خود به لبنان ادامه دهند.
۴ روز قبل
مشکلات انتقال پول برای بازنگرداندن ارز صادراتی بهانه‌ است
عضو هیئت رییسه اتاق بازرگانی ایران و عراق با بیان اینکه در سال جاری صادرات کالا از ایران به عراق در مقایسه با سال گذشته بیش از 20 درصد افزایش یافته است، اظهار کرد: اگر امکان نقل و انتقال پول وجود نداشت این میزان افزایش رخ نمی‌داد.به گزارش ایلنا، یوسف باپیری با اشاره به اینکه مرزهای اقلیم کردستان همواره باز بوده و صادرات به سایر بخش‌های عراق هم از طریق آن صورت گرفته است، افزود: خوشبختانه در سال جاری علی‌رغم مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا روند صادرات کالا از ایران به عراق متوقف نشد و افزایش 20 درصدی داشت.وی همچنین در خصوص اینکه مشکلات ناشی از نقل و انتقال پول مانع رفع تعهد صادراتی صادرکنندگان شده است گفت: البته تحریم‌ها موجب محدودیت شدید در روابط بانکی و مبادلات رسمی شده‌اند اما اینکه بگوییم نمی‌شود …
زنگ خطر سیاسی‌کاری در ماجرای ارزهای صادراتی
۴ روز قبل / مجلس شورای اسلامی / یحیی آل اسحاق / صدا و سیما / توییتر / اتاق بازرگانی ایران / عبدالناصر همتی / بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران / قوه قضاییه
زنگ خطر سیاسی‌کاری در ماجرای ارزهای صادراتی
تهران- ایرنا - طی روزهای اخیر با وجود جدیت بانک مرکزی در پیگیری مساله بازگشت ارزهای حاصل از صادرات و ارائه توضیحاتی در خصوص نحوه تنبیه صادرکنندگان متخلف، ابهامات و گمانه‌هایی از سوی برخی چهره‌های سیاسی علیه اقدامات بانک مرکزی مطرح شده که ورود سیاست به این موضوع را هشدار می‌دهد.
تلاش برای ارتقای صادرات از خوزستان به روسیه
۴ روز قبل
تلاش برای ارتقای صادرات از خوزستان به روسیه
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان با اشاره به مشکلات برخی صادرکنندگان خوزستانی در صادرات به روسیه گفت: تلاش‌های بسیاری برای ارتقای صادرات به کشور روسیه در طول سال‌های گذشته انجام شده است و همچنان نیز در تلاش هستیم که این میزان صادرات ارتقاء یابد.
بی‌تاثیری رفع تعهد ارزی بر کاهش صادرات
۵ روز قبل / حمید زادبوم / سازمان توسعه تجارت ایران / رفع تعهد ارزی
بی‌تاثیری رفع تعهد ارزی بر کاهش صادرات
زادبوم، معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: اینکه گفته شود موضوع رفع تعهد ارزی باعث کناره‌گیری صادرکنندگان از موضوع صادرات و کاهش صادرات شده است، کاملا غلط است.
انتقاد شدید از کاهش صادرات پسته ایران
۵ روز قبل / استانداری کرمان / محمدجواد فدایی / پسته
انتقاد شدید از کاهش صادرات پسته ایران
کرمان- استاندار کرمان با اشاره به کاهش شدید صادرات پسته، گفت: علیرغم اینکه قول داده شده بود صادرکنندگان بتوانند ارز صادراتی‌شان را در قالب واردات مواد اولیه واحدهای تولیدی به کشور بازگردانند، این روند متوقف شده است.
۵ روز قبل / اقتصاد / بازار ارز / قوه قضائیه / بانک مرکزی
حمله به متخلفان ارزی؛ دولت متهم به پنهانکاری شد
افزایش شدید قیمت ارز در چند ماه اخیر اوضاع اقتصادی را به شدت متلاطم کرده و قیمت کالا‌ها را افزایش داد. این وضعیت باعث انتقادات شدید دولت از برخی صادرکنندگان شد، دولت می‌گوید ۲۷ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات به کشور بازنگشته است. انتقادات از صادرکنندگان تا جایی بالا گرفت که حسن روحانی رییس جمهور گفت صادرکنندگانی که ارز را وارد بازار نکند "خائن" هستند.
تناقض در آمارهای دادستانی تهران و بانک مرکزی / چه مقدار ارز صادراتی به کشور بازگشته است؟
۵ روز قبل / دادستانی تهران / قوه قضائیه
تناقض در آمارهای دادستانی تهران و بانک مرکزی / چه مقدار ارز صادراتی به کشور بازگشته است؟
آمارهای اعلامی از سوی دادستان تهران و یک مدیرکل بانک مرکزی در خصوص مقدار ارز بازگشتی صادرکنندگان در بازه زمانی تعیین‌شده تا 31 تیرماه، دچار تناقض فاحش است.
۵ روز قبل
شناسایی و انهدام شبکه اخلال‌گر بازار ارز توسط وزارت اطلاعات
روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت اطلاعات در اطلاعیه ای از شناسایی و انهدام شبکه اخلال گر بازار ارز خبر داد . روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت اطلاعات اعلام کرد: با اقدامات اطلاعاتی و عملیاتی سربازان گمنام امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، شبکه متخلف ارزی که با اغفال برخی افراد و سوء استفاده از کارت های بازرگانی آنان، حدود یک میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات مربوطه را در اختیار گرفته و در موارد غیرمجاز مصرف و منجر به اتلاف سرمایه ارزی کشور شده شناسایی و با هماهنگی دستگاه قضایی، اعضای اصلی شبکه و تعدادی از مرتبطین شبکه مذکور در استان خراسان رضوی بازداشت شدند.  همچنین با وجود گستردگی تخلفات و بررسی اسناد توقیفی، تحقیقات تکمیلی ادامه داشته و احتمال افزایش قابل ملاحظه ارقام تخلفات ارزی شبکه …
۵ روز قبل
تجارت پشت مرز کرونا
کیمیا نجفیبسته شدن مرزها و کاهش چشم‌گیر مبادلات تجاری به دلیل شیوع ویروس کرونا از جمله مشکلاتی است که کشور طی ماه‌های اخیر با آن مواجه بوده و چالش‌های زیادی را برای صادرکنندگان به وجود آورده است. با شیوع ویروس کرونا از کشور چین و همه‌گیر شدن کشورهای دیگر به این ویروس، فعالیت‌های اقتصادی کشورهای مختلف تحت‌الشعاع قرار گرفته و کاهش حجم مراودات تجاری را به دنبال داشته است. ایران نیز از این قاعده مستثنی نبود. از اواخر سال گذشته با توجه به شیوع کرونا بسیاری از مرزهای ایران بسته و به صورت غیر فعال بودند، البته به مرور زمان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برخی از مرزها شروع به بازگشایی کردند اما مدتی نگذشت که برخی از آنها مجدد بسته شد. طبق بررسی-ها مرز میرجاوه، بازرگان، مرز باشماق، شیخ صله و هابور باز بوده، …
۵ روز قبل
بازگشت ارز حاصل از صادرات بهبود یافت
مدیر اداره صادرات بانک مرکزی بیان کرد: آمارها نشان می‌دهد روند بازگشت ارز حاصل از صادرات بهبود یافته است. به گزارش ایلنا، صمد کریمی گفت: بر اساس بسته جدیدی که بانک مرکزی ابلاغ کرده آمارها نشان می‌دهد روند بازگشت ارز حاصل از صادرات بهبود یافته است. ۲۵۰ فردی که به قوه قضائیه معرفی شدند، هیچ ارزی از صادراتشان به کشور بازنگردانده‌اند و شرکت‌های تولیدی نیز نیستند. به شرکت‌های تولیدی برای بازگرداندن ارز حاصل از صادراتشان برای کمک به تولید کشور فرصت داده‌ایم. وی با بیان اینکه انتظار داریم امسال ارز بیشتری وارد چرخه اقتصادی کشور از صادرات شود، گفت: با بررسی آمار صادرات تا ۳۱ تیر ۹۹ گروه‌های جدیدی که تخلف ارزی دارند به قوه قضائیه معرفی می‌کنیم. دو هزار و ۳۸۶ صادرکننده از ۲۲ فروردین ۹۷ تا ۳۱ خرداد ۹۹ هفده …
۵ روز قبل
خبر مهم وزیر اقتصاد برای جاماندگان سهام عدالت
وزیر اقتصاد با رد موضوع جاماندگان سهام عدالت گفت: از نظر قانون افراد مدنظر پوشش داده شده‌اند ضمن اینکه از نظر دارایی‌هایی که بتوانیم این کار را انجام دهیم محدویت داریم زیرا آن زمان این حجم واگذاری نشده بود.فرهاد دژپسند در نود و هفتمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی گفت: عملکرد مثبت در مقررات زدایی و بهبود کسب و کار در سایه همراهی دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی اتفاق افتاد که بنا داریم در تعمیق بخشی به بازار سرمایه نیز از این ظرفیت بخش خصوصی استفاده کنیم.به گزارش خبرآنلاین، وی اضافه کرد: بعد از اینکه در سال ۹۴ قانون رفع موانع تولید، مواردی را برای اجرا مشخص کرد امسال توانستیم بخشی از آن را اجرایی کنیم که مهم‌ترین آن پنجره فیزیکی شروع کسب و کار است. این کار ابتدا در تهران و سپس در استان‌های …
بخش خصوصی با 50 شرکت وارد بورس می‌شود
۵ روز قبل / ارز / بخش خصوصی / دولت / رسانه / سرمایه
بخش خصوصی با 50 شرکت وارد بورس می‌شود
اگر جلسات شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در حوزه بازگشت ارز صادرکنندگان به نتیجه‌ای نمی‌رسد،
قالیباف تاکید کرد: عزم و همدلی ملی راهکار مدیریت عرصه تجارت خارجی کشور
۵ روز قبل / صادرکنندگان / رییس مجلس شورای اسلامی / محمدباقر قالیباف
قالیباف تاکید کرد: عزم و همدلی ملی راهکار مدیریت عرصه تجارت خارجی کشور
نشست مشترک مسوولان اقتصادی با رییس مجلس و روسای کمیسیون های اقتصادی برگزار شد.
اجبار صادرکنندگان به تحویل ارز صادراتی زیر قیمت بازار، دلیل التهابات اخیر ارزی
۵ روز قبل / اجبار صادرکنندگان / ارز صادراتی زیر قیمت بازار / ارزش پول ایران / اقتصاد ایران / التهابات اخیر ارزی / تحویل ارز صادراتی
اجبار صادرکنندگان به تحویل ارز صادراتی زیر قیمت بازار، دلیل التهابات اخیر ارزی
شفقنا- نایب رئیس مجلس گفت: اجبار صادرکنندگان به تحویل ارز صادراتی به بانک مرکزی زیر قیمت بازار یکی از دلایل اصلی التهابات اخیر ارزی است. سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نایب رییس مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود در فضای...
طراحی تفاهم نامه صادراتی بین بازرگانان فارس و عراق
۱۳۹۹/۰۵/۱۴ / استانی-اقتصادی / صادرکنندگان / خلیج فارس / عراق / فارس
طراحی تفاهم نامه صادراتی بین بازرگانان فارس و عراق
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس از طراحی تفاهم نامه صادراتی بین بازرگانان این استان و فعالان اقتصادی عراق خبر داد.
بانک مرکزی: معرفی سری جدید صادرکنندگان متخلف به قوه قضائیه/۲۵۰ صادرکننده‌ای که معرفی کردیم یک دلار هم برنگردانده بودند
۱۳۹۹/۰۵/۱۴
بانک مرکزی: معرفی سری جدید صادرکنندگان متخلف به قوه قضائیه/۲۵۰ صادرکننده‌ای که معرفی کردیم یک دلار هم برنگردانده بودند
مدیر اداره صادرات بانک مرکزی گفت: دو هزار و ۳۸۶ صادرکننده از ۲۲ فروردین ۹۷ تا ۳۱ خرداد ۹۹ ، هفده و هفت دهم میلیارد یورو به چرخه اقتصادی برنگردانده اند.
فارس به صادرکنندگان آلومینیوم پیوست
۱۳۹۹/۰۵/۱۴ / استانی-سیاسی / صادرکنندگان / فارس / دولت / آلومینیوم
فارس به صادرکنندگان آلومینیوم پیوست
استاندار فارس با اشاره به قرار گرفتن نام فارس در لیست صادرکنندگان آلومینیوم، بر لزوم تلاش برای امیدبخشی به جامعه با هدف کاستن از مشکلات تاکید کرد.
صادرات کشورها به خاطر شیوع کرونا کاهش یافت/ رفع تعهد ارزی تاثیری بر کاهش صادرات  ندارد
۱۳۹۹/۰۵/۱۴ / کرونا / کرونا / صادرات / حمید زادبوم / رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران / تعهد ارزی صادرکنند
صادرات کشورها به خاطر شیوع کرونا کاهش یافت/ رفع تعهد ارزی تاثیری بر کاهش صادرات ندارد
رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه صادرات کشور مانند سایر کشورها متاثر از شیوع ویروس کرونا کاهش یافت، گفت: اینکه گفته شود موضوع رفع تعهد ارزی باعث کناره گیری صادرکنندگان از موضوع صادرات و کاهش صادرات شده است، کاملا غلط است.
۱۳۹۹/۰۵/۱۴
آخرین جزییات پیگیری رفع تعهد ارزی/ معرفی صادرکنندگان متخلف به عنوان قاچاقچی ارز
بانک مرکزی طی اطلاعیه‌ای در خصوص نحوه پیگیری برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد کشور اعلام کرد عدم بازگشت ارز با تشخیص و اعلام بانک مرکزی به قوه قضایه در حکم قاچاق ارز بوده و باید با متخلفین برخورد قضایی صورت گیرد.
۲۰ میلیارد ارز بازنگشته دست دولتی‌هاست!
۱۳۹۹/۰۵/۱۴ / دادگستری / دستگاه قضائی / مقام معظم رهبری / آل اسحاق / آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی / قوه قضائیه / اتاق بازرگانی / بانک مرکزی / دستگاه قضا / قانون تجارت
۲۰ میلیارد ارز بازنگشته دست دولتی‌هاست!
چندی پیش به دنبال جهش نرخ ارز تا مرز ۲۶ هزار تومان، مقامات دولتی عنوان داشتند که ۲۷ میلیارد دلار از تعهدات ارزی فعالان بخش خصوصی در سال‌های ۹۷ و ۹۸ اجرایی نشده است.
صادرات بیش از پیش سیاسی شد
۱۳۹۹/۰۵/۱۴
صادرات بیش از پیش سیاسی شد
ارز صادراتی در دست صادرکنندگان یکبار مصرف
۱۳۹۹/۰۵/۱۴
از صادرات
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می‌گوید، با تشدید فشارها بر صادرکنندگان بخش خصوصی، تعدادی از تولید کنندگان در ماه‌های گذشته، عطای صادرات را به لقایش بخشیده‌اند.به گزارش ایسنا، حمیدرضا صالحی اظهار کرد: امروز شرایط کشور بسیار دشوار و پیچیده است. از سویی دولت برای مدیریت اقتصادی نیاز به ارز دارد و از سوی دیگر بخش خصوصی برای صادرات و بازگرداندن ارز با مشکلات و دغدغه‌های جدی رو به روست. تنها راهکار عبور از این شرایط این است که دو طرف موقعیت یکدیگر را درک کنند و با توجه به شرایط تصمیم بگیرند. اینکه همه فشار را بر گردن بخش خصوصی بیندازیم، قطعا راه به جایی نخواهد برد.وی با بیان اینکه نباید این‌طور القا شود که صادرکنندگان امکان بازگشت ارز را دارند اما بنا به صلاحدید شخصی این کار را نمی‌کنند، بیان …
بدهکاران ارزی معرفی شدند
۱۳۹۹/۰۵/۱۴
بدهکاران ارزی معرفی شدند
هشدارهای یک‌ماه اخیر دولت نسبت به متخلفان ارزی، درنهایت با پیگیری قوه قضاییه به انتشار اسامی آنها انجامید. البته به گفته رئیس قوه قضاییه تنها 25درصد اسامی منتشر شده‌اند و دولت نام شرکت‌های عمده متخلف نفتی و پتروشیمی را از قلم انداخته است. این فهرست در اختیار وزیر دادگستری قرار گرفته است. علی ربیعی، سخنگوی دولت در نشست خبری 17تیرماه خود گفته بود: «از سال۹۷ تاکنون ۲۷میلیارد دلار ارز باید از طریق صادرکنندگان به کشور بازمی‌گشت که تاکنون بازگردانده نشده است.» رئیس سازمان بازرسی کل کشور در جلسه روز سه‌شنبه …
۱۳۹۹/۰۵/۱۴
نهادهای وابسته به دولت ارزهای صادراتی را برنمی‌گردانند
رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق گفت: برخی معتقدند بخش عمده‌ای از صادرکنندگان که هنوز ارزهای صادراتی را به کشور بازنگردانده‌اند جزو نهادهای وابسته به دولت هستند و به همین دلیل نیز اسامی آنها اعلام نمی‌شود. یحیی آل‌اسحاق درخصوص چرایی عدم بازگشت ارزهای صادراتی به کشور توسط صادرکنندگان اظهار کرد: این موضوع دلایل متعددی دارد که بخشی از آن به سوءاستفاده عده‌ای از صادرکنندگان مربوط می‌شود، ولی بخش دیگر ناشی از مسائل و مشکلات اقتصادی و تحریم‌هاست که صادرکنندگان متعهد با این مشکلات همراه شده‌اند.
۱۳۹۹/۰۵/۱۴
ضرورت رفع موانع توسعه صادرات پسته
رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران ضمن تاکید بر اهمیت جایگاه پسته در سبد صادراتی کشور به‌عنوان مهم‌ترین قلم صادراتی بخش کشاورزی، رفع موانع و توسعه صادرات این محصول را نیازمند نگاه ملی دستگاه‌های اجرایی و بخش غیردولتی دست اندرکار صادرات دانست. به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم در جلسه میز ملی صادرات پسته که با هدف آسیب‌شناسی چالش‌ها و موانع صادرات این محصول برگزار شد، ضمن مهم خواندن اقدامات هماهنگ و تعامل میان دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی با هدف صیانت از تولیدات ملی و محصولات استراتژیک نظیر پسته، اظهار داشت: رویکردها در حوزه مدیریت صادرات و واردات باید به سمت ایجاد انگیزه برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان متعهد به منافع و مصالح ملی سوق یابد.
هشدار بانک مرکزی به صادرکنندگان / معرفی ۲۵۰ صادرکننده به مقام قضایی
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / ارز / بانک مرکزی / حواله ارزی / صادرات / قوه قضائیه
هشدار بانک مرکزی به صادرکنندگان / معرفی ۲۵۰ صادرکننده به مقام قضایی
بانک مرکزی اطلاعیه‌ای در مورد نحوه پیگیری برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد کشور صادر کرد. نوشته هشدار بانک مرکزی به صادرکنندگان / معرفی ۲۵۰ صادرکننده به مقام قضایی اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
پیامدهای حذف پیمان سپاری ارزی برای اقتصاد ایران
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / سید یاسر جبرائیلی / اقتصاد ایران / صادرات پسته / اقتصاد
پیامدهای حذف پیمان سپاری ارزی برای اقتصاد ایران
برداشتن پیمان‌سپاری ارزی، یعنی ملزم نبودن صادرکنندگان به بازگرداندن ارز به چرخه اقتصاد کشور. و وقتی ارز به چرخه اقتصاد بازنگردد، صادرات اگر هزار درصد هم رشد کند، تفاوتی در زندگی مردم ایجاد نخواهد کرد.
آل اسحاق: بازگشت ارز صادراتی «سیاسی» شد
۱۳۹۹/۰۵/۱۳
آل اسحاق: بازگشت ارز صادراتی «سیاسی» شد
رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق گفت: برخی معتقدند بخش عمده‌ای از صادرکنندگان که هنوز ارز‌های صادراتی را به کشور بازنگردانده‌اند جزء نهاد‌های وابسته به دولت هستند و به همین دلیل نیز اسامی آن‌ها اعلام نمی‌شود.
۱۳۹۹/۰۵/۱۳
صادرات و این همه چالش
امروزه حال صادرات مانند سایر بخش‌های اقتصادی کشور حال و روز خوش و مساعدی نیست و بخش صادرات کشور نیز متاثر از 3 مقوله مهم با محدودیت و تنگنای شدید مواجه است که استمرار آن می‌تواند تبعات سنگین اقتصادی بیشتری در پی داشته باشد این 3 عامل عبارتند از تحریم‌های اقتصادی که مساله جدیدی نیست و تقریبا به شکل‌های مختلف طی سالیان گذشته همواره پیش روی کشور و بازرگانان و تجار وجود داشته اما طی 3 سال اخیر فشارهای مضاعف بر تراکنش‌های مالی، مساله را پرریسک‌تر و غامض‌تر کرده است. مساله دوم شرایط کرونایی به وجود آمده از اسفند سال گذشته که تقریبا سراسر دنیا را متاثر کرده و این تاثیر علاوه بر شکل و الگوی مصرف بر امکان و نحوه صادرات به ویژه با عدم امکان جابه‌جایی و حمل کالا نیز …
۱۳۹۹/۰۵/۱۳
تشکیل کارگروه تجارت کالاهای پزشکی توسط ایران و کره جنوبی
خبرگزاری یونهاپ به نقل از مقامات وزارت خارجه این کشور از توافق مقامات کره جنوبی و ایران برای تشکیل کارگروه تجارت کالاهای پزشکی خبر داد. این منبع روز یکشنبه اعلام کرد که مذاکرات میان تهران و سئول در سطح مدیران کل و در مورد چگونگی مطابقت تقاضای ایران برای دارو و تجهیزات پزشکی با آنچه صادرکنندگان کره جنوبی می‌توانند ارایه دهند انجام شده است. گزارش حاکی است نخستین دور این مذاکرات به احتمال زیاد اوایل ماه آینده برگزار می‌شود. یونهاپ اضافه کرده است که دو طرف طی مذاکرات مجازی سطح بالاتری که اوایل هفته جاری برگزار شد در مورد تشکیل این کارگروه به توافق رسیدند. به گفته این منبع، در مذاکرات دوجانبه، طرف ایرانی ابراز امیدواری کرده است چند صد میلیون دلار از محصولات کره جنوبی خریداری کند. این گزارش …
۱۳۹۹/۰۵/۱۳
خروج بی‫سر و صدای سوداگران از بازار ارز
رصد تحولات اخیر بازار ارز نشان می‌دهد، برخلاف هفته‌های گذشته، دیگر از صف‌های طولانی متقاضیان خرید ارز در مقابل صرافی‌ها خبری نیست و همچنین پدیده کارت‌های ملی اجاره‌ای برای دریافت ارز سهمیه‌ای نیز جذابیت خود را از دست داده است که این موضوع می‌تواند نشانه خروج آرام سوداگران از بازار ارز و متعادل شدن قیمت‌ها در روزهای آتی باشد.به گزارش ایرنا، بازگشت ۲.۵ میلیاد دلار ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما تنها طی ۱۰ روز ابتدایی ماه مرداد، واقعیتی است که رئیس جمهوری چهارشنبه گذشته آن را اعلام کرد. اهمیت این عدد زمانی بیشتر می¬شود که بدانیم که پس از پایان ضرب الاجل بانک مرکزی برای صادرکنندگان متخلف، این آمار، امید بازگشت تعادل و آرامش به بازار ارز را بیش از پیش تقویت می‫کند. همچنان نمی¬توان شرایط حاکم بر …
۱۳۹۹/۰۵/۱۳
تحرک کره‌ای‌ها برای پرداخت بدهی‌ها
کره‌جنوبی می‌گوید با ایران برای فیصله دادن به اختلاف 2کشور بر سر مسائل مالی یک راه‌حل پیدا کرده است. روز گذشته خبرگزاری یونهاپ کره به نقل از مقامات وزارت خارجه این کشور از توافق مقامات کره‌جنوبی و ایران برای تشکیل کارگروه تجارت کالاهای پزشکی خبر داد که براساس آن مذاکرات میان تهران و سئول در سطح مدیران کل و در مورد چگونگی مطابقت تقاضای ایران برای دارو و تجهیزات پزشکی با آنچه صادرکنندگان کره‌جنوبی می‌توانند ارائه دهند، انجام شده است. این ادعا در حالی مطرح شده است که هفته قبل سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت …
بازار بکر و بزرگ فاوا در کشورهای کمتر توسعه‌یافته
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / افغانستان / سوریه / قرقیزستان / آسیای میانه
بازار بکر و بزرگ فاوا در کشورهای کمتر توسعه‌یافته
تهران - ایرنا - عضو انجمن ناشران دیجیتال در توضیح فعالیت‌های صادرکنندگان ایرانی در بازارهای منطقه و جهان گفت: فکر می‌کنم در کشورهای کمتر توسعه‌یافته که فناوری در آن چندان نفوذی ندارد، موفقیت شرکت‌های فناوری اطلاعات ایرانی ساده‌تر است.
برنامه جدید بانک مرکزی برای کنترل تورم و بازار ارز
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / بازار ارز / بانک مرکزی / سامانه نیما / عملیات بازار باز / کنترل تورم
برنامه جدید بانک مرکزی برای کنترل تورم و بازار ارز
بانک مرکزی در چارچوب جدید سیاست‌گذاری پولی مبتنی بر عملیات بازار باز به صورت دوره‌ای و منظم اقدامات انجام گرفته در این راستا را به اطلاع عموم می‌رساند، همچنین به منظور ایجاد تعادل در بازار ارز، به صادرکنندگان تا پایان ۳۱ تیر ۹۹ مهلت داد تا ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه نیما عرضه کنند. نوشته برنامه جدید بانک مرکزی برای کنترل تورم و بازار ارز اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
وضعیت صادرکنندگان دوباره بررسی می‌شود؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / صادرات / ارز / سازمان توسعه تجارت
وضعیت صادرکنندگان دوباره بررسی می‌شود؟
با به پایان رسیدن تیر ماه ۹۹ که از سوی بانک مرکزی، به عنوان آخرین مهلت ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان اعلام شده بود، حالا سازمان توسعه تجارت اعلام آمادگی کرده که به مشکلات صادرکنندگان ورودی دوباره داشته باشد.
صادرکنندگان می‌توانند به بازگشایی شریان‌های مهم ورود کالا و ارز کمک کنند
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / حمید رضا صالحی / اتاق بازرگانی تهران / ارز صادراتی
صادرکنندگان می‌توانند به بازگشایی شریان‌های مهم ورود کالا و ارز کمک کنند
صالحی، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران معتقد است براساس منطق و اصول حرفه‌ای، صادرکنندگان باید ارز خود را به کشور بازگردانند.
۸۰ واحد راکد به چرخه تولید باز می‌گردد/ مشکلاتی که گمرک برای صادرکنندگان ایجاد می‌کند
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / سازمان صنعت،معدن و تجارت البرز / رامین ربیعی / تسهیلات بانکی / ستاد تسهیل و رفع موانع تولید / بانک ها / چرخه تولید
۸۰ واحد راکد به چرخه تولید باز می‌گردد/ مشکلاتی که گمرک برای صادرکنندگان ایجاد می‌کند
کرج- البرز سه هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی دارد که ۴۲۷ واحد آن به دلایل مختلف راکد یا نیمه راکد هستند و طبق پیش بینی و تلاش سازمان صنعت، معدن و تجارت البرز تا پایان سال ۸۰ واحد به چرخه تولید باز خواهد گشت.
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / وزارت صنعت / فولاد مبارکه اصفهان / حمیدرضا عظیمیان
وزارت صمت قدردان تلاش صادرکنندگان است
به گزارش روابط عمومی وزارت صمت، حسین مدرس خیابانی، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در دیدار با هیئت‌رئیسۀ اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با تقدیر از تلاش صادرکنندگان گفت: صادرکنندگان در شرایط حساس کنونی اقدام به صادرات و تأمین نیاز‌های ارزی کشور می‌کنند و این یک اقدام ستودنی است.
اطلاعیه مهم درباره پیمان سپاری ارزی
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / ارز صادرکنندگان / بازگشت ارز حاصل از صادرات / سازمان توسعه تجارت
اطلاعیه مهم درباره پیمان سپاری ارزی
سازمان توسعه تجارت ایران از صادرکنندگانی که مشکل رفع تعهد ارزی دارند خواسته است تا با مستندات و مدارک خود به این سازمان برای حل مشکل مراجعه کنند. نوشته اطلاعیه مهم درباره پیمان سپاری ارزی اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
بهره‌برداری از ریخته‌گری و شمش فاز ۲ فولاد کاوه جنوب کیش
بهره‌برداری از فاز دوم فولاد‌سازی شرکت فولاد کاوه جنوب کیش با ظرفیت تولید سالانه 2/ 1 میلیون تن در سال با موفقیت انجام شد. به گزارش روابط عمومی هلدینگ کاوه پارس با بهره‌برداری کامل از این خط، ظرفیت تولید شرکت به 4/ 2 میلیون تن شمش در سال ارتقا یافته و شرکت فولاد کاوه جنوب کیش به یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان شمش فولادی در کشور تبدیل شده است. شرکت فولاد کاوه جنوب کیش از شرکت‌های وابسته به بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و هلدینگ کاوه پارس است که در بازار اولیه بورس اوراق بهادار تهران است. فاز دوم شرکت فولاد کاوه جنوب کیش بدون حضور کارشناسان خارجی و با تکیه بر توان داخلی به بهره‌برداری رسید.
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
عدم بازگشت 5 میلیارد یورو توسط 75 صادرکننده
نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: نزدیک به 5 میلیارد یورو از عدم بازگشت ارزهای صادراتی کشور در سال‌های 97 و 98 فقط از ناحیه 75 صادرکننده صورت گرفته است. احسان خان‌دوزی با اشاره به نوسانات ارزی در کشور اظهار کرد: بنا به اجماع نظر کارشناسان و سیاست‌گذاران اقتصادی یکی از بهترین نقاط هدایت و ثبات در اقتصاد ایران مسأله بازار ارز است. به عبارتی اگر تمرکز بانک مرکزی فقط روی صادرکنندگان بزرگی که ارز خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برنگردانده‌اند، قرار گیرد می‌تواند بخش زیادی از نیازهای دوره کوتاه مدت کشور را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تأمین کند.
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
عـــدد خــبــــر
235٪ افزایش صادرات پسته دبیرکل انجمن پسته ایران: صادرات پسته به خارج کشور ۲۳۵درصد افزایش یافت.حسین رضایی گفت: «از فروردین تا تیرماه امسال ۳۵‌هزار تن پسته به کشورهای خارجی صادر شده که به ترتیب 2600، ۹۲۰۰، ۹۸۰۰ و ۱۴‌هزار و ۱۴۰ تن صادرات پسته از ایران به خارج  انجام شد.»او افزود: «در این بازه چهار ماهه با برداشتن پیمان‌سپاری ارزی پسته و خرما صادرکنندگان به میدان آمدند و توانستند صادرات پسته را به خوبی انجام دهند.»رضایی اضافه کرد: «کرونا دلیل اصلی کاهش صادرات و مشکلات عرصه پسته نیست، هر چند مصرف این محصول در دنیا پایین آمده است، اما اگر قانون به خوبی اجرا شود، در بدترین شرایط هم می‌توان پسته را صادر کرد، به‌طوری که در فروردین تا تیرماه …
ناگفته‌های فعالان اقتصادی سمنان با نمایندگان/ تولید در شرایط خاص قوانین خاص می‌خواهد!
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / استانی-اقتصادی / مجلس شورای اسلامی / نماینده سمنان / اتاق بازرگانی / همه_باهم_علیه_کرونا
ناگفته‌های فعالان اقتصادی سمنان با نمایندگان/ تولید در شرایط خاص قوانین خاص می‌خواهد!
شماری از فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان و صادرکنندگان استان سمنان در بحبوبه توأمان فشار حداکثری و معضلات ناشی از کروناویروس، مشکلات و موانع پیش روی فعالیت‌های تولیدی و تجاری را با شماری از نمایندگان استان در میان گذاشتند.
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
تسهیل صادرات خدمات فنی و مهندسی به عراق و سوریه
رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به اهمیت بازارهای عراق و سوریه برای صادرکنندگان خدمات و کالا، بر اراده این سازمان جهت تسهیل تجارت با این کشورها و رفع موانع پیش رو تاکید کرد.
کاهش قدرت رقابت کالای ایرانی در بازار صادراتی
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / صادرات / کالای ایرانی / بازار جهانی
کاهش قدرت رقابت کالای ایرانی در بازار صادراتی
با افزایش قیمت تمام‌شده کالا، حاشیه سود تولیدکنندگان و صادرکنندگان نیز کاهش می‌یابد. روی کاغذ، ممکن است که بالا رفتن قیمت صادراتی کالا‌ها سود بیشتری برای صادرکننده داشته باشد. اما در یک بازه زمانی میان مدت و بلندمدت، افزایش قیمت کالای صادراتی در بازار جهانی و صادراتی، منجر به رویگردانی خریداران و انتخاب کالا‌های هم‌رده و با کیفیت یکسانی خواهد شد که از قیمت پایین‌تری نیز برخوردارند.
روحانی: بانک مرکزی پیشنهادات لازم برای پشتیبانی مالی غیرتورمی از پروژه‌های در حال اجرا را ارائه کند
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / بانک مرکزی / حسن روحانی / عبدالناصر همتی
روحانی: بانک مرکزی پیشنهادات لازم برای پشتیبانی مالی غیرتورمی از پروژه‌های در حال اجرا را ارائه کند
به گزارش الف، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی، رئیس جمهور، روز جمعه در گفتگو با رئیس کل بانک مرکزی، پس از توضیحات عبدالناصر همتی در جریان جزئیات روند تامین ارز کالاهای اساسی و ضروری، قرار گرفت و گفت: اقدامات بانک مرکزی در استفاده از روش‌های متنوع برای تامین ارز مورد نیاز واردات کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید، با هماهنگی صادرکنندگان و واردکنندکان و سایر دستگاه‌ها، در خنثی سازی تحریم‌های غیرقانونی آمریکا مؤثر است و باید پیگیری شده و تداوم یابد.
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
استان مرکزی حائز کسب رتبه شایستگی در بین استان‌های کشور در مقوله صادرات است
اراک ـ کمال‌آبادی: رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک بر کنترل نرخ ارز توسط دولت به منظور رونق بیش از پیش اقتصاد کشور و استان تاکید کرد.منوچهر توسطی در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان مرکزی در اراک، اظهار کرد: استان مرکزی حائز کسب رتبه شایستگی در بین استان‌های کشور در مقوله صادرات است که دستیابی به این مهم نتیجه حمایت استانداری بوده است.وی ادامه داد: در حال حاضر بدبینی نسبت به صادرکنندگان ایجاد شده که باید برطرف شود و این مهم جز با روشن شدن مسیر شفاف انتقال ارز برطرف نخواهد شد.رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک افزود: نوسانات ناشی از نرخ ارز باعث دور شدن تولیدکنندگان از برنامه‌ریزی دراز مدت شده است به طوری که به ناچار مجبورند تولید را متوقف و با تعدیل نیرو …
ارزهای صادراتی در مسیر بازگشت به کشور
۱۳۹۹/۰۵/۱۰ / نرخ ارز / اتاق بازرگانی ایران / توسعه صادرات / ستاد هماهنگی اقتصادی دولت / عبدالناصر همتی / صادرات غیر نفتی
ارزهای صادراتی در مسیر بازگشت به کشور
تهران- ایرنا - کارشناسان معتقدند بازگشت ارزهای صادراتی می‌تواند نابسامانی‌ها و مشکل عرضه در بازار ارز را حل می‌کند، اما هنوز برخی صادرکنندگان ارز خود را به کشور بازنگردانده‌اند.
صندوق ضمانت صادرات بدنبال ایجاد ۲۱ کارگزاری در استان‌های کشور است
۱۳۹۹/۰۵/۰۹ / سیستان و بلوچستان / ﺻﻨﺪﻭﻕ ﺿﻤﺎﻧﺖ ﺻﺎﺩﺭﺍﺕ ﺍﻳﺮﺍﻥ / اتاق بازرگانی ایران / توسعه صادرات
صندوق ضمانت صادرات بدنبال ایجاد ۲۱ کارگزاری در استان‌های کشور است
زاهدان- ایرنا- مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات ایران گفت: این صندق در تلاش برای ایجاد ۲۱ کارگزاری در استان‌های کشور برای کاهش ریسک صادرکنندگان در شرایط تحریم است.
لیلاز:ایران از زمان حمله مغول تا امروز تحت چنین فشار اقتصادی نبوده است
۱۳۹۹/۰۵/۰۹ / سعید لیلاز / اقتصاد ایران / تحریم اقتصادی
لیلاز:ایران از زمان حمله مغول تا امروز تحت چنین فشار اقتصادی نبوده است
ایران نوشت: سعید لیلاز، اقتصاددان با بیان اینکه کشور ایران از زمان حمله مغول تاکنون تحت چنین فشار اقتصادی نبوده است از لزوم تعهد صادرکنندگان به بازگشت ارزهای صادراتی گفت و تاکید کرد: صادرکنندگان اگر ارزهای خود را به چرخه اقتصادی برنگردانند نباید از احترام و همدلی دم بزنند و اگر واقعا دغدغه ایران و ایرانی را دارند باید نسبت به رفع تعهدات ارزی خود تعهد داشته باشند.
گوسفند قربانی کیلویی چند؟
۱۳۹۹/۰۵/۰۹ / استانی-اقتصادی / گوسفند زنده / گوسفند قربانی / قیمت / کرمانشاه
گوسفند قربانی کیلویی چند؟
نایب رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان دام زنده کرمانشاه، قیمت هر کیلوگرم گوسفند زنده در آستانه عید قربان را بین 40 تا 42 هزار تومان اعلام کرد.
۱۳۹۹/۰۵/۱۰
کالاهای مورد نیاز مردم به وفور وجود دارد
رئیس‌جمهوری تاکید کرد که کالاهای مورد نیاز مردم به وفور وجود دارد و در اختیار آنها است.حسن روحانی در جلسه هیئت دولت گفت: صبح چهارشنبه وزیر بهداشت نامه‌ای فرستاده و خواسته در روز عید قربان که برادران اهل تسنن مراسم مفصل‌تری را برگزار می‌کنند پروتکل‌ها را رعایت کنند تا بیماری بیشتر نشود. وی افزود: این ایام ایامی است که برابر توطئه‌های بدخواهان قوی‫تر می‌شویم. آنان می‌خواستند اقتصاد ما را به هم بریزند تا نتواند کار خود را ادامه دهد و فکر می‌کردند ظرف چند ماه می‌توانند این کار را انجام دهند و تورم سه رقمی در کشور ایجاد کنند. روحانی تاکید کرد: امروز کالاهای مورد نیاز مردم در اختیار آنان است و وفور وجود دارد اما در کنار آن باید اقداماتی برای قیمت‌گذاری بهتر انجام دهیم.رئیس‌جمهوری با بیان اینکه تولیدکنندکان …
۱۳۹۹/۰۵/۰۸
4 پیشنهاد برای عبور از ناکجاآباد ارزی
عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می‌گوید، سیاست‌های غلط و اصرار بر شیوه‌های تنبیهی، کشور را به ناکجاآباد ارزی می‌برد. محمدرضا نجفی‌منش در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اصرار بانک مرکزی بر برخورد قاطع با صادرکنندگان، بیان کرد: «صادرکنندگان همان‌طور که در سال‌های گذشته نشان داده‌اند تمام تلاش خود را برای بازگشت ارز به کشور به کار بسته و همین مسیر را نیز ادامه داده‌اند اما با وجود این به دلیل مشکلات حاصل از تحریم و شیوع کرونا کار در ماه‌های گذشته دشوارتر از قبل شده است.»او ادامه داد: «صادرکنندگان درخواست کردند بانک مرکزی با درک شرایط یا به آنها مهلت بیشتری بدهد یا شرایط بازگشت ارز را تسهیل کند که متأسفانه با هیچ‌یک …
تعطیلی ۱۰ روزه مرز شلمچه / هشدار به صادرکنندگان کالاهای فاسدشدنی
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ / استانی-اقتصادی / اخبار اقتصادی - خوزستان / منطقه آزاد اروند / مرز شلمچه / صادرات / صادرات به عراق
تعطیلی ۱۰ روزه مرز شلمچه / هشدار به صادرکنندگان کالاهای فاسدشدنی
معاون سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد اروند با اشاره به بسته شدن مرز شلمچه به درخواست عراق به مدت ۱۰ روز از صادرکنندگان خواست امور تجاری خود را با توجه به این وقفه زمانی هماهنگ کنند.
سیگنال‌های حسن روحانی برای بازار ارز / ۲٫۵ میلیارد دلار در ۱۰ روز عرضه شد
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ / بازگشت ارز حاصل از صادرات / حسن روحانی / رئیس جمهور / سامانه نیما
سیگنال‌های حسن روحانی برای بازار ارز / ۲٫۵ میلیارد دلار در ۱۰ روز عرضه شد
رئیس جمهور گفت: براساس گزارشی که بانک مرکزی امروز به من داده در ۱۰ روز گذشته صادرکنندگان خوب ما و شرکت‌های بسیار مقید که عمدتا فولاد و پتروشیمی هستند، ۲و نیم میلیارد دلار ارز را در طول ۱۰ روز گذشته عرضه کردند. پس می‌بینیم که بسیاری ازشرکت‌ها خوشبختانه ارز را به درستی به سامانه نیما برمی‌گردانند و در عرضه نیاز کشور قرار می‌دهند. نوشته سیگنال‌های حسن روحانی برای بازار ارز / ۲٫۵ میلیارد دلار در ۱۰ روز عرضه شد اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
احتمال ریزش ارز در هفته آینده وجود دارد / شرط ثبات قیمت دلار
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ / ارز / ارز صادرکنندگان / بازار ارز / ثبات ارز / دلار / ریزش ارز / ریزش دلار / شرط ریزش ارز
احتمال ریزش ارز در هفته آینده وجود دارد / شرط ثبات قیمت دلار
مرتضی عزتی، کارشناس اقتصادی، در توضیح وضعیت احتمالی نرخ ارز در هفته آینده عنوان می‌کند: احتمالا این هفته نرخ ارز کمی پایین‌تر بیاید. البته مشروط به این که عوامل موثر بر بازار به شکل فعلی بماند و تغییر نکند. نوشته احتمال ریزش ارز در هفته آینده وجود دارد / شرط ثبات قیمت دلار اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
روحانی: در ۱۰ روز گذشته ۲ و نیم میلیارد دلار ارز به بازار تزریق شد
۱۳۹۹/۰۵/۰۸
روحانی: در ۱۰ روز گذشته ۲ و نیم میلیارد دلار ارز به بازار تزریق شد
حسن روحانی رئیس جمهور گفت: در ۱۰ روز گذشته صادرکنندگان و شرکت‌های مقید که بیشتر فولاد و پتروشیمی هستند، ۲/۵ میلیارد دلار ارز عرضه کردند.
روحانی: زندگی مردم در حد ضرورت به خوبی اداره شد/ صادرکنندگان در ده روز اخیر ۲.۵ میلیارد دلار ارز را بازگرداندند
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ / روحانی / رئیس جمهوری
روحانی: زندگی مردم در حد ضرورت به خوبی اداره شد/ صادرکنندگان در ده روز اخیر ۲.۵ میلیارد دلار ارز را بازگرداندند
رییس جمهوری با بیان اینکه دشمن نتوانسته صادرات ما را متوقف کند، گفت: در دو سال و چند ماه اخیر روز‌های سختی را پشت سر گذاشتیم، اما اساس کشور و نظام و زندگی مردم در حداقل نیاز مردم و ضرورت مردم به خوبی اداره شد. امروز کالای اساسی در اختیار مردم است و کالای مورد نیاز وفور وجود دارد.
بانک‌ها سلطان اصلی ارز و طلا/ فلج شدن سیستم پس‌انداز با رشد لحظه‌ای قیمت‌ها/ اپیدمی افزایش نرخ ارز پر استرس‌تر از کرونا
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ / گزیده روزنامه های اقتصادی / مسکن / قیمت ارز و سکه / قیمت طلا / بانک ها / خودرو
بانک‌ها سلطان اصلی ارز و طلا/ فلج شدن سیستم پس‌انداز با رشد لحظه‌ای قیمت‌ها/ اپیدمی افزایش نرخ ارز پر استرس‌تر از کرونا
بانک مرکزی می‌خواهد همه مشکلات ارزی را روی سر صادرکنندگان خراب کند، بذر ناترازی در ترازنامه بانک‌ها و بورس املاک؛ راه یا چاه؟، سایر موضوعات اقتصادی مهم امروز روزنامه‌ها است.
سود
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ / رانت قیر / فراورده های نفتی
سود "قیر رایگان" به جیب چه کسانی می‌رود؟
حامد حسینی، نایب‌رئیس اول اتحادیه صادرکنندگان فراورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی ایران: در مقابل نفعی که این طرح برای تولیدکنندگان قیر با مصرف داخلی دارد، در نظرگرفتن قیر رایگان، می‌تواند بازار صادراتی را به علت افت قیمت، دچار چالش کند و در این شرایط بیشترین نفع را خریداران خارجی خواهند برد.
۱۳۹۹/۰۵/۰۸
ارزش پول ملی قربانی مسابقه صرافی‌های خارجی و صادرکنندگان سودجو
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، بر ضرورت مقابله با اقدامات صرافی‌های خارجی و برخی صادرکنندگان سودجو که در پی کاهش ارزش پول ملی هستند، تاکید کرد.به گزارش اسلنا، جعفر قادری با بیان اینکه ارز حاصل از صادرات باید به خزانه برگردد، گفت: عدم بازگشت ارزهای حاصل از صادرات به کشور اقدامی در راستای کاهش ارزش پول ملی است.نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در جریان جنگ اقتصادی هر تلاشی که از ناحیه دشمن امکان پذیر باشد، انجام می‌دهد از این رو باید اقدامات متقابلی برای خنثی سازی این دست فعالیت‌ها انجام شود، افزود: متاسفانه اکنون شرایط نابرابری ایجاد شده و دشمنان در پی صدمه به ارزش پول ملی ما هستند.قادری با تاکید بر اینکه یکی از دیگر علل کاهش ارزش پول ملی مربوط به ساختار وابسته …
بخشنامه جدید سازمان امور مالیاتی برای صادرکنندگان/ دو راهکار برای رفع تعهد ارزی صادرکنندگان
۱۳۹۹/۰۵/۰۷ / ارز / بانک مرکزی / مالیات / صادرکنندگان / قانون بودجه
بخشنامه جدید سازمان امور مالیاتی برای صادرکنندگان/ دو راهکار برای رفع تعهد ارزی صادرکنندگان
ایلنا: ورود ارز به صورت اسکناس به داخل کشور بدون محدودیت مطابق با ضوابط و مقررات ، توسط اشخاص حقیقی و حقوقی تا پایان سال ۹۹ مجاز است.
تشکیل کمیته اقدام ارزی برای رسیدگی به تخلفات صادرکنندگان در بازگشت ارز
۱۳۹۹/۰۵/۰۷ / سازمان توسعه تجارت / صادرات غیر نفتی
تشکیل کمیته اقدام ارزی برای رسیدگی به تخلفات صادرکنندگان در بازگشت ارز
معاون وزیر صمت از تشکیل کمیته اقدام ارزی به منظور رسیدگی به عدم بازگشت ارز صادرکنندگان ، و انجام اقدامات لازم در این زمینه خبر داد.
۱۳۹۹/۰۵/۰۷
قاچاق سیگار 98 درصد افزایش یافته است
جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که تولید سیگار در دو ماهه اول امسال ۲۷.۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته و در پی آن برآورد قاچاق سیگار تقریبا دو برابر شده است. بر اساس این آمار در دو ماهه اول امسال شش میلیارد و ۷۰ میلیون نخ سیگار تولید شده که نسبت به تولید هشت میلیارد و ۴۲۰ میلیون نخ در دو ماهه اول سال گذشته ۲۷.۹ درصد کاهش داشته است. در پی این کاهش تولید و با توجه به اینکه میزان مصرف در دو ماه ۱۰ میلیارد و ۸۳۰ میلیون نخ برآورد شده، برآورد قاچاق سیگار هم تقریبا دو برابر شده، به ‌طوری که برآورد قاچاق سیگار با ۹۷.۵۱ درصد افزایش، از دو میلیارد و ۴۱۰ میلیون نخ سیگار در دو ماهه اول سال قبل به چهار میلیارد و ۷۶۰ میلیون نخ سیگار در مدت مشابه …
سقف ۵۰۰ هزار دلاری برای کسانی که برای اولین بار صادرات می‌کنند
۱۳۹۹/۰۵/۰۷ / ارز حاصل از صادرات / تعهد ارزی / صادرکنندگان
سقف ۵۰۰ هزار دلاری برای کسانی که برای اولین بار صادرات می‌کنند
سرپرست وزارت صمت گفت: صادرکنندگانی که برای اولین بار اقدام به صادرات می‌کند، تنها مجازند تا در سقف ۵۰۰ هزار دلار صادرات داشته باشند و تنها پس از رفع تعهد ارزی، می‌توانند مجددا صادرات کنند. نوشته سقف ۵۰۰ هزار دلاری برای کسانی که برای اولین بار صادرات می‌کنند اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •