شنبه, ۴ بهمن, ۱۳۹۹ / 23 January, 2021
لغو برجام
واکنش مجدد روسیه به طرح مجلس درباره برجام: مسئولانه رفتار کنید و نرخ را بالا نبرید/نفوذی‌ها به دنبال لغو برجام هستند
۱۳۹۹/۰۹/۱۹ / ایران و روسیه / توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک برجام
واکنش مجدد روسیه به طرح مجلس درباره برجام: مسئولانه رفتار کنید و نرخ را بالا نبرید/نفوذی‌ها به دنبال لغو برجام هستند
ایرنا نوشت: سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه از احتمال نشست مشترک وزیران امور خارجه کشورهای عضو برجام(پنج کشور و جمهوری اسلامی ایران) خبر داد و با بیان اینکه برنامه زمانی آن درحال توافق است، گفت این نشست ممکن است در ماه جاری میلادی و قبل از پایان سال برگزار شود.
برجام در محاق؟!
۱۳۹۹/۰۹/۱۷
برجام در محاق؟!
از طرفی هم اروپایی‌ها خیال‌شان راحت شده ترامپ دیگر رئیس‌جمهور آمریکا نخواهد بود و بهرحال با آقای بایدن اشتراک نظر‌های فلسفی و سیاسی گسترده‌ای به‌طور سنتی دارند که موجب می‌شود در این مقطع به آمریکا نزدیک‌تر بشوند و حتی ممکن است که اقدام ایران را خارج از برجام و لغو برجام تفسیر کنند و به تحریک آمریکا یکی از سه کشور مکانیزم ماشه را فعال بکند. بدین‌صورت تحریم‌های پیشین و قطعنامه‌های قبلی شورای امنیت برمی‌گردد و تحریم‌هایی که الان وجود دارد وجهه قانونی و مشروع به خود می‌گیرد. در آن صورت آقای بایدن برای بازگشت به برجام دیگر به‌هیچ‌وجه عجله‌ای نخواهد داشت، چون تحریم‌هایی که لحاظ شده تحریم‌های قانونی است و اروپا هم با آمریکا همراهی می‌کند. من نمی‌گویم الزاماً این اتفاق می‌افتد، اما قانونی که تصویب شده …
رحیم‌پور: اگر سپاه قدس بپذیرد در هر عملیات انتقامی شرکت می کنم / ماجرای شکایت پسر حجاریان از نماینده مجلس / فرزند آیت‌الله مصباح: نیازمند توسلات و دعاهای مردم هستیم / پس لرزه ادعای فائزه هاشمی درباره خودرأی بودن خاتمی
۱۳۹۹/۰۹/۱۶
رحیم‌پور: اگر سپاه قدس بپذیرد در هر عملیات انتقامی شرکت می کنم / ماجرای شکایت پسر حجاریان از نماینده مجلس / فرزند آیت‌الله مصباح: نیازمند توسلات و دعاهای مردم هستیم / پس لرزه ادعای فائزه هاشمی درباره خودرأی …
رصد‌خانه «تابناک» خبر‌هایی از اخبار روز برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند، یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند. تیتر‌هایی مانند:رفتار عجیب مجلس در دعوت از وزارت خارجه برای طرح لغو برجام / تاسف معین برای جنبش دانشجویی و ... رصد‌خانه امروز تابناک را تشکیل می‌دهند.
رفتار عجیب مجلس در دعوت از وزارت خارجه برای طرح لغو برجام
۱۳۹۹/۰۹/۱۶ / برجام / صیانت / خطیب / نگرفته / ملاحظات
رفتار عجیب مجلس در دعوت از وزارت خارجه برای طرح لغو برجام
اقتصاد نیوز : سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت که در موضوع قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران نظرات و ملاحظات جدی وزارت امور خارجه مورد توجه قرار نگرفته است.
واکنش مرعشی به طرح اخیر مجلس: اگر قبل از برجام،اقتصاد ما رشد کرد بعد از لغو برجام هم رشد خواهد کرد
۱۳۹۹/۰۹/۱۳ / توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک برجام / مجلس یازدهم / حسین مرعشی
واکنش مرعشی به طرح اخیر مجلس: اگر قبل از برجام،اقتصاد ما رشد کرد بعد از لغو برجام هم رشد خواهد کرد
حسین مرعشی در روزنامه ایران نوشت:برای تصمیمی که در مجلس گرفته شده می‌توان سه فرض در نظر گرفت. فرض خوشبینانه این است که نمایندگان برای مواجهه با خواسته‌های احتمالی دولت بعدی امریکا برای بازگشت به برجام، در حال تدارک تدبیری هستند تا دست ایران هم برای شرط ‌گذاری متقابل خالی نباشد.
انتقاد روزنامه جمهوری اسلامی از طرح ضدبرجامی مجلس
۱۳۹۹/۰۹/۱۲ / روزنامه جمهوری اسلامی / برجام / لغو برجام / مجلس یازدهم / اصولگرایان
انتقاد روزنامه جمهوری اسلامی از طرح ضدبرجامی مجلس
روزنامه جمهوری اسلامی درباره طرح ضدبرجامی مجلس نوشت: اشتباه محض است که آقایان خیال کنند راه برای انتخابات ۱۴۰۰ هموار می‌شود برعکس با این اقدامات تلافی‌جویانه حتما موقعیت حداقلی فعلی را نیز از دست خواهند داد.
جهانگیری: دولت درباره مصوبه مجلس به آیت الله جنتی نامه نوشت
۱۳۹۹/۰۹/۱۲ / اسحاق جهانگیری / معاون رئیس جمهور / طرح لغو برجام / مجلس یازدهم
جهانگیری: دولت درباره مصوبه مجلس به آیت الله جنتی نامه نوشت
جهانگیری با بیان اینکه امروز درباره مصوبه مجلس در زمینه موضوع هسته‌ای بحث شد، اظهار کرد: من هم نامه دولت در این زمینه را برای آقای جنتی آماده کردم که راجع به همین مصوبه عصر دیروز مجلس است.
هایکو ماس: آلمان طرفدار حفظ برجام است
۱۳۹۹/۰۷/۰۸ / برجام / هایکوماس
هایکو ماس: آلمان طرفدار حفظ برجام است
وزیر امور خارجه آلمان گفت: لغو برجام ایران را یک گام به ساخت بمب اتمی نزدیک می‌کند و به همین دلیل است که ما به عنوان مشارکت‌کنندگان در برجام همچنان بر حفظ آن پافشاری می‌کنیم.
روزنامه آلمانی: انزوای آمریکا در سیاست‌های ضدایرانی/ ترامپ در دستیابی به اهداف مدنظر خود ناکام بوده است
۱۳۹۹/۰۶/۰۲ / برجام / دونالد ترامپ
روزنامه آلمانی: انزوای آمریکا در سیاست‌های ضدایرانی/ ترامپ در دستیابی به اهداف مدنظر خود ناکام بوده است
یک روزنامه آلمانی از انزوای آمریکا در پیشبرد سیاست‌های ضد ایرانی خود خبر داده و ترامپ را در دستیابی به اهداف مد نظر خود بعد از لغو برجام ناکام ارزیابی کرد.
۱۳۹۹/۰۶/۰۱ / فعالسازی مکانیسم ماشه / لغو برجام
کروز: از دولت ترامپ بابت برداشتن گام نهایی برای لغو برجام تقدیر می‌کنم
به گزارش فارس، «تد کروز»، نماینده جمهوری‌خواه مجلس سنای آمریکا در حساب کاربری خود در توئیتر از دولت «دونالد ترامپ» بابت برداشتن «گام نهایی برای لغو» توافق هسته‌ای برجام تقدیر کرد.
۱۳۹۹/۰۵/۰۱
مثل تموم عالم حال منم خرابه
امیر حسین ذاکری ‪-‬ *مثل تموم عالم حال منم خرابه، فکر نکنید این فقط قسمتی از یک ترانه قدیمی است؟ خیر، حال دنیا خرابه. حتی آنتونیو گوترش رئیس سازمان ملل گفته: "حال جهان خراب است" پس سخنانم را به حساب یاوه گویی یا ترانه خوانی مگذارید‌ای کژ اندیشان و جاهلان انجمن جفنگ نویسی...*مهم نیست ازکجا شروع شد مهم این است به کجاها که نکشید؟ به کجاها که سرایت نکرد؟ منظورم ویروس کرونانیست‌ای کج‌اندیشان؟ این ویروس گرانی از کجا شروع شد؟ از تحریم‌ها؟ لغو برجام؟ جنازه شدن برجام، از دسیسه چینی دلال‌ها؟ از بی‌خاصیتی کانال‌های مالی اروپا مثل اینستکس. از هر گورستانی که شروع شده کجا این گرانی‌ها به گور می‌پیوندد.کی گوربه‌گور می‌شود؟ "گرانیسم" از هر کجا که نشات گرفته باشد حیات مرا تهدید می‌کند. من زوال عقلم را هم تحت …
کالاهای تجملاتی یا تجملی شدن کالاهای مصرفی ؟!
۱۳۹۹/۰۴/۲۶
کالاهای تجملاتی یا تجملی شدن کالاهای مصرفی ؟!
روزنامه اینترنتی فراز: موضوع بحران ارزی پس از آن افزایش یافت که ترامپ در آمریکا بر اریکه قدرت ریاست جمهوری نشست و با اعمال تحریم های تازه و لغو برجام از سوی این رییس دولت ، بحران ارزی به تبع افزایش تحریم‌ها افزایش یافت. در نهایت یک سال و اندی بعد از افزایش تحریم‌ها بود که دولت و به تبع آن وزارت صمت کالاهای وارداتی را براساس ضرورت و اولویت واردات، گروه‌بندی کردند. در این گروه بندی و طبق اولویت، ۴ گروه کالایی شکل گرفت. گروه اول مربوط به کالاهای حیاتی و اساسی کشور بود که سابقه آن نشان می دهد ۱۸ میلیارد دلار نیاز ارزی در این بخش وجود دارد. گروه دوم دسته‌ای از کالاهای ضروری که نیاز به ۲۴ میلیارد دلار وارداتی دارد. همچنین گروه سوم کالاهای عادی است که حدود ۶ میلیارد دلار سابقه واردات سال ۹۸ این کالاها …
۱۳۹۹/۰۳/۳۱
بولتون: جانسون با خروج از برجام مخالفت چندانی نداشت
مشاور امنیت ملی پیشین آمریکا در کتاب جنجالی جدیدش نوشته است وزیر امور خارجه وقت انگلیس مخالفت چندانی با لغو برجام از سوی آمریکا نداشته و بر ضعف‌های آن تأکید داشته است.
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / طریف / لغو برجام
واکنش ظریف به تصویب قطعنامه شورای حکام علیه ایران
وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به تصویب قطعنامه ضدایرانی توسط تروئیکای اروپایی در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت که اروپایی ها اذعان دارند در مقابل زورگویی آمریکا ناتوان مطلق اند.
آیا پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت می‌رود؟
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / لغو برجام / شورای امنیت
آیا پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت می‌رود؟
متعاقب تصویب قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، احتمال ارجاع پرونده هسته‌ای به شورای امنیت سازمان ملل مطرح شده است.
۱۳۹۹/۰۱/۰۳
مهدی چمران: لغو برجام و استیضاح روحانی در مجلس آینده اتفاق نمی‌افتد/ هنوز برنامه‌‌ای برای انتخابات ریاست جمهوری نداریم/ اصلاح طلبان به انتخابات 1400 چشم دوخته‌اند
عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب گفت: معادلات انتخابات ریاست جمهوری خیلی به اقدامات و حرکت های دولت بستگی دارد. همچنین باید دید مجلس چه راه و روشی دنبال میکند و تا چه حد تأثیر گذار خواهد بود.
۱۳۹۸/۱۱/۰۳
ششمین دیدار بن علوی با ظریف در طی دو ماه/ بن‌علوی واسطه است
«بن علوی» وزیرخارجه عمان به تهران آمد تا برای ششمین بار در طی دو ماه با محمد جواد ظریف دیدار کند. به نظر می‌رسد این حجم از دیدار‌ها میان دو وزیر خارجه ـ هر قدر هم که به لحاظ سیاسی، نزدیک به یکدیگر باشند و یا صمیمیتی بین آنان وجود داشته باشد ـ کمی غیر عادی است. قاسم محب‌علی تحلیلگر مسائل بین‌المللی و مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت خارجه در گفتگو با دیدارنیوز درباره غیرطبیعی بودن دیدار‌های بن علوی و ظریف در طی دو ماه گذشته و همچنین احتمال ایفای نقش میانجی توسط وزیر امور خارجه عمان گفت: علاوه بر اینکه احتمال ورود پرونده ایران به شورای امنیت و لغو برجام از سوی این شورا وجود دارد که به دنبال آن بازگشت تحریم‌ها را باید انتظار کشید، از سوی دیگر با عنایت به تهدید رئیس‌جمهور و وزارت امور خارجه به خروج از …
۱۳۹۸/۱۰/۲۹ / خروج ایران از برجام / لغو برجام / محسن فخری زاده / مکانیسم ماشه / مکانیسم ماشه چیست
اسناد رسانه بریتانیایی درباره محسن فخری زاده پدر برنامه‌ هسته‌ای ایران/ مکانیسم ماشه به بهانه ساخت بمب اتم فعال شد؟ +تصاویر
دیلی میل انگلیس برای نخستین بار (به ادعای خودشان) اسنادی را علیه برنامه هسته‌ای ایران منتشر کرده و با نام آوردن از محسن فخری زاده مهابادی به عنوان پدر برنامه هسته‌ای ایران مدعی شده ایران به دنبال ساخت بمب اتم است. در روز‌های گذشته کشور‌های اروپایی عضو برجام رسما قاعده مکانیسم ماشه را در برابر ایران فعال کرده‌اند. این وضعیت نشان می‌دهد اروپایی‌ها شیب خروج از برجام را تند‌تر کرده‌اند.
۱۳۹۸/۱۰/۲۸ / ایران و عراق / وزیر خارجه اردن / وزیر خارجه عراق / تنش در منطقه / خروج آمریکا از برجام
وزیر خارجه عراق: لغو برجام از سوی واشنگتن منجر به تنش در منطقه شد
وزیر خارجه عراق با بیان اینکه تبدیل شدن عراق به میدان درگیری را نمی‌پذیریم تاکید کرد که خروج آمریکا از برجام منجر به ایجاد تنش در منطقه شد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۵
کارشناس آمریکایی: توافق تجاری انگلیس و آمریکا در گرو لغو برجام توسط لندن است
دستیار سابق مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت ممکن است لازم باشد که انگلیس پس از خروج از اتحادیه اروپا، برای دستیابی به توافق تجاری با آمریکا از برجام خارج شده و به کمپین فشار حداکثری بپیوندد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / فعال‌سازی مکانیسم ماشه
بازگشت به سیستم ماشه یا تهدید نمادین؟
فرانسه، آلمان و بریتانیا روزگذشته(سه‏‏‏شنبه) در گزارش به اتحادیه اروپا درباره آخرین تحولات مربوط به «برجام» از قصد خود برای به جریان انداختن «سیستم ماشه» خبر دادند. سه کشور اروپایی عضو گروه ۱+۴ هدف از این اقدام را نه لغو برجام، بلکه واداشتن تهران برای بازگشت به اجرای تعهدات برجامی‌اش اعلام کرده‌اند.
۱۳۹۸/۱۰/۲۴
جان کری: اروپا نباید تسلیم فشارهای آمریکا برای لغو برجام شود
وزیر امور خارجه سابق آمریکا برجام را قدرتمندترین، شفاف ترین و بهترین توافق هسته‌ای دنیا دانسته و تاکید کرد که اروپا نباید اجازه دهد یک دروغگو (ترامپ) این توافق را نابود کند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۳ / رویداد24 / لغو برجام / حسن روحانی / فیلم روز
روحانی: به هر قیمتی نگذاشتم ایران برجام را نقض کند +فیلم
رئیس‌جمهور در بیست و ششمین همایش ملی بیمه و توسعه با اشاره به توافق برجام گفت: من نگذاشتم ایران ناقض توافق باشد. فیلم سخنان روحانی را در ادامه ببینید.
۱۳۹۸/۰۸/۲۷
ایران حق لغو برجام را دارد/ تهران باید غنی‌سازی را با قوت ادامه دهد
رئیس سازمان اسلامی آرژانتین گفت: ایران تا کنون اقدامات بجایی انجام داده است و به عنوان کشوری مستقل حق دارد توافق هسته‌ای را به طور کلی لغو کند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۸
بازگشت به خطوط تولید؟
محصولاتی که پیش از این به‌طور رسمی اعلام شده بود به دلیل اعمال تحریم‌ها امکان ادامه تولید ندارند، بار دیگر بر خطوط تولیدی خودروسازان قرار گرفته‌اند. از سال گذشته همزمان با تحریم صنعت خودروی کشور، تولید بسیاری از محصولات مونتاژی خودروسازان که وابستگی زیادی به قطعات وارداتی داشتند، متوقف ماند. از جمله خودروهای فرانسوی و چینی که بخش زیادی از خطوط تولیدی خودروسازان را به خود اختصاص داده بودند. هر چند همزمان با لغو برجام، توسط رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا و پیش از اعمال رسمی تحریم‌های صنعت خودرو، تولید‌کنندگان کشور نسبت به واردات بسیاری از قطعات خودروهای مونتاژی اقدام کردند اما با اتمام قطعات مزبور تولید با مشکلاتی مواجه شد. آنچه مشخص است در مورد محصولات چینی عدم همکاری بانک کونلون و همچنین واهمه …
۱۳۹۸/۰۶/۲۰
جانشین موقت بولتون کیست؟ / مواضع کوپرمن در قبال ایران؛ از فعالیت علیه کارتر در جریان تسخیر سفارت آمریکا در تهران تا درخواست از اوباما برای لغو برجام در سال ۲۰۱۵
کوپرمن در سپتامبر ۲۰۱۵ نامه‌ای را که از سوی مرکز سیاست امنیتی تهیه شده بود، امضا کرد که در آن با توافق هسته‌ای ایران مخالفت و از اوباما خواسته شده بود که این توافق را لغو کند.
۱۳۹۸/۰۳/۱۶ / ایران و روسیه / منافع ملی / ایران و آمریکا / اسفندیار عبداللهی / محمود دهقان طزرجانی / تحریم ایران توسط آمریکا
روسیه خواهان لغو برجام است/ جمهوری اسلامی در نگاه به شرق باید تجدیدنظر کند
در خصوص برجام نیز باید گفت روسیه به هیچ وجه راضی نبود ما به اروپایی‌ها نزدیک شویم، مایل بودند که همان شش قطعنامه شورای امنیت در مورد ایران اعمال شود. روسیه بر این عقیده است که هرچه ایران ضعیف‌تر باشد و رابطه اش با اروپا و آمریکا کمتر باشد، مجبور است به سمت روسیه برود و این امری بدیهی است. من در مذاکرات برجام حضور داشتم، همیشه وزیر خارجه روسیه آخرین نفری بود که وارد جلسه و اولین نفری بود که از جلسه خارج می‌شد. بعد از اینکه برجام امضا شد خیلی با اکراه از آن حمایت کردند و مایل بودند که این قرار داد به هم بخورد، پس از خروج آمریکا از برجام، خوشحال‌ترین دولت، روسیه بود.
۱۳۹۸/۰۲/۲۲ / دیدارنیوز / محمدجواد ظریف / جان بولتون / برجام
ظریف: بولتون و تیم "ب" مدتها پیش نقشه لغو برجام را کشیده بودند فقط طرحشان شماره تلفن نداشت
وزیر امورخارجه کشورمان خطاب به رئیس جمهور آمریکا تصریح کرد که جان بولتون و همدستانش در "تیم ب" از گذشته به دنبال پیاده کردن نقشه خود برای ایران بوده‌اند با این تفاوت که در طرح آنها در آن زمان شماره تلفن داده نشده بود.
۱۳۹۸/۰۲/۲۲
خودرو در یک‌سالگی نقض برجام
خروج ایالات‌متحده آمریکا از توافق نامه برجام در شرایطی یکسالگی خود را پشت‌سر گذاشت که صنعت خودرو متاثر از بازگشت تحریم‌ها بار دیگر با چالش‌های فراوانی مواجه شد. هرچند تصور می‌شد که اجرای برجام و حضور سرمایه‌گذاران خارجی تا حدودی به بهبود زیرساخت‌های صنعت خودرو کمک کرده، با این حال لغو برجام گویای این واقعیت بود که خودروسازی ایران آسیب‌پذیرتر از آن است که با حضور یکی دو ساله سرمایه‌گذاران خارجی و عقد قراردادهای خودرویی بتواند بار بسیاری از مشکلات از جمله تحریم‌ها را به دوش کشد.
۱۳۹۸/۰۲/۱۲
فرانسوی‌های شکست خورده
شنیدن خبر افت فروش خودروسازان فرانسوی به‌خصوص در حوزه آسیا دور از ذهن نبود. با لغو برجام و پیش‌بینی خروج دو شرکت پژو و رنو از خودروسازی ایران افت فروش این دو فرانسوی محتمل به نظر می‌رسید. با این حال خودروسازان مطرح فرانسه که سابقه حضوری طولانی در بازار خودروی...
۱۳۹۸/۰۲/۱۱
نجات برجام و هزینه ای که باید اروپا بپردازد
تهران- ایرنا- با وجود پایبندی چند ساله تهران به توافق هسته ای اما حمایت های اتحادیه اروپا از آن همچنان در سطح سیاسی باقی مانده است در حالی که انتظار می رود رهبران بروکسل برای رهایی یافتن از تبعات شوم ناشی از لغو برجام، هزینه نجات آن را نیز بپردازند.
۱۳۹۷/۱۲/۱۵
وندی شرمن: لغو برجام تا زمانی که ایران به آن پایبند است اشتباه است
دیپلمات ارشد سابق آمریکا با اشاره به اینکه مسابقه تسلیحات جدیدی در دنیا در حال وقوع است، لغو برجام از طرف آمریکا را در حالی که ایران به آن پایبند است نادرست دانست.
۱۳۹۷/۱۱/۲۹
تحریم های ترامپ تامین تجهیزات پزشکی بیماران را سخت کرد
تهران- ایرنا- مدیرکل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو گفت: با لغو برجام و تحریم های ترامپ تامین تجهیزات پزشکی مورد نیاز بیماران سخت شده است. اکنون به دنبال کمک شرکت‌های تجهیزات پزشکی بخش خصوصی برای تأمین نیاز مراکز پزشکی هستیم و باید موانع ‏موجود در این زمینه برداشته شود.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •