جمعه, ۳ بهمن, ۱۳۹۹ / 22 January, 2021
کاهش ارزش ریال
۱۳۹۹/۱۰/۱۷
فاضلی، معاون مالی بانک: کاهش مطالبات از دولت کیفیت دارایی‌های بانک صادرات ایران را افزایش می‌دهد
معاون مالی بانک صادرات ایران از افزایش سود هر سهم (EPS) وبصادر به ٣٣٦ ریال در صورت‌های مالی حسابرسی شده شش ماهه اول سال ٩٩ خبر داد و از تاثیر مثبت مصوبه اخیر واگذاری سهام دولت به این بانک به عنوان اقدامی مثبت در افزایش کفایت سرمایه استقبال کرد. به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، احمد فاضلی گفت: اطلاعات صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای حسابرسی شده شش ماهه ۹۹ بر روی سامانه کدال قرار گرفت و خوشبختانه EPS بانک از عدد ٣ ریال در صورت‌های مالی شش ماهه و ١٣ ریال پایان سال ٩٨ به ٣٣٦ ریال برای هر سهم در پایان ٣١ شهریور سال ٩٩ افزایش یافته است. وی افزود: به این ترتیب کفایت سرمایه بانک صادرات ایران نسبت به پایان سال گذشته ٢.٧٨ درصدافزایش داشته وبا توجه به برنامه‌های عملیاتی …
قیمت میوه امروز 9 آذر 99 + جدول
۱۳۹۹/۰۹/۰۹ / انواع میوه / بازار میوه / قیمت میوه
قیمت میوه امروز 9 آذر 99 + جدول
نرخ برخی میوه‌ها در هفته‌های اخیر به سبب افزایش صادرات روندی صعودی طی کرده است. کاهش ارزش ریال باعث شده بازارهای صادراتی جذابیت بیشتری برای دلالان میوه داشته باشد. البته کشاورزان نیز نسبت به بالا رفتن هزینه‌های تولید اعتراض دارند. نوشته قیمت میوه امروز 9 آذر 99 + جدول اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
۱۳۹۹/۰۸/۱۷
نابخردی‌های رفتا‌ری در شوک‌های نفسگیر
اگر در بازار سهام فعال هستید، بورس قرمزپوش به شما چه احساسی می‌دهد؟ اگر درآمد کسب‌و‌کار شما به ریال است و معاملات شما به ریال انجام می‌شود، با دیدن افزایش نرخ ارز و کاهش ارزش ریال دچار چه احساسی می‌شوید؟ انسان امروزی گاهی اوقات برای چنین اتفاقاتی آماده نیست. به‌نظر می‌رسد این انسان برخی از اوقات تجربیات کافی را برای برخورد با این پیشامدها ندارد. یک راه‌حل معمول که اقتصاد رفتا‌ری برای پیشامدهایی که به نابخردی‌های انسان گره خورده است پیشنهاد می‌کند، آگاه شدن نسبت به این نابخردی‌هاست.
۱۳۹۹/۰۸/۱۷
آینده تورم نرخ ارز
در چند سال گذشته‌ اقتصاد‌ ایران روزهای سختی را پشت‌سر گذاشت. تحریم‌های ظالمانه و بی‌سابقه آمریکا علیه ایران باعث شد تا اقتصاد کشور به بحرانی‌ترین روزهای خود برسد. نرخ دلار از ابتدای تحریم‌ها تاکنون نزدیک به 10 برابر شد که این امر به معنی کاهش ارزش ریال و کوچک شدن سفره مردم بود.
دشمن خارجی به ما نگفته پراید بُنجل ۷ میلیونی را ۱۳۰ میلیون بفروشیم/ قالیباف: بورس تثبیت و قیمت دلار کاهشی می‌شود/ ۶۰ میلیون دلار اسکناس عرضه شد/ علت اصلی کاهش ارزش ریال چیست؟
۱۳۹۹/۰۷/۳۰
دشمن خارجی به ما نگفته پراید بُنجل ۷ میلیونی را ۱۳۰ میلیون بفروشیم/ قالیباف: بورس تثبیت و قیمت دلار کاهشی می‌شود/ ۶۰ میلیون دلار اسکناس عرضه شد/ علت اصلی کاهش ارزش ریال چیست؟
این پیمانه تیتر‌هایی همچون شاخص کل بورس منفی ماند، سهام عدالت چند میلیون تومان فروخته شد؟، قیمت دلار در صرافی‌های مجاز چقدر شد؟، قیمت‌گذاری دستوری فولاد لغو شد، منابع طرح تامین کالا‌های اساسی چیست؟، ممنوعیت واردات برنج برداشته شد، قیمت جدید مرغ برای مصرف کنندگان تعیین شد، طلای جهانی صعود کرد و واریز سهمیه بنزین آبان را در بر دارد.
ریزش کوه در مسیر گفتگوی کارگران با سیاست‌گذار/ چرا اجماع برای "خروج از بحران" خریدار ندارد؟
۱۳۹۹/۰۷/۳۰ / رسانه ها / رکود تورمی / گفت وگو / کاهش ارزش ریال / شکل گیری گفت و گو / موانع شکل گیری گفت و گو / سیاست‌های اقتصادی
ریزش کوه در مسیر گفتگوی کارگران با سیاست‌گذار/ چرا اجماع برای "خروج از بحران" خریدار ندارد؟
ایلنا: جامعه در روزهایی که کرونا به بازیگری موثر در تنطیم سیاست‌های اقتصاد تبدیل شده است، منتظر تحولاتی است که به شفافیت منتهی شوند و مسیر گفتگو را بازکند.
گزارش|درآمدهای ریالی با هزینه‌های دلاری؛ بی‌توجهی دولت کابل به مشکلات مهاجرین افغانستانی
۱۳۹۹/۰۷/۲۸ / اخبار "افغانستان" / مهاجرین افغانستانی
گزارش|درآمدهای ریالی با هزینه‌های دلاری؛ بی‌توجهی دولت کابل به مشکلات مهاجرین افغانستانی
همزمان با بحران کرونا و کاهش ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی، دولت افغانستان با دریافت هزینه‌های دلاری از مهاجرین افغانستانی بر مشکلات آن‌ها افزوده است.
تنور «ریال‌سوزی» چگونه سرد خواهد شد؟
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ / استانی-اقتصادی / تزریق ارز / قیمت دلار / کاهش ارزش ریال
تنور «ریال‌سوزی» چگونه سرد خواهد شد؟
این روزها و در پی تشدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران و تحریم ۱۸ بانک ایرانی، شاهد افزایش بیش از پیش نرخ ارز هستیم. کاهش منابع ارزی به دلیل اعمال این تحریم‌ها، احتمال پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا، هیجان مردم از اوج‌گیری بیشتر قیمت‌ها، کاهش ارزش نقدینگی‌های مردم و در نهایت سودجویی دلالان، تنور «ریال‌سوزی» را شعله‌ورتر ساخته و دلار از مرز روانی ۳۰ هزار تومان عبور کرده ‌است.
بررسی تاثیر تحریم‌ها و کرونا در کاهش ارزش ریال ایران
۱۳۹۹/۰۷/۲۰ / ایران / تحریم
بررسی تاثیر تحریم‌ها و کرونا در کاهش ارزش ریال ایران
ایلنا: اکونومیست در تحلیلی به کاهش ارزش ریال در ایران پرداخت.
افزایش قیمت سهام بورس؟
۱۳۹۹/۰۷/۱۳ / سهام / بورس / قیمت سهام
افزایش قیمت سهام بورس؟
یک کارشناس بورس گفت: احتمال اینکه باز هم ترامپ پیروز انتخابات باشد، بیشتر است؛ در نتیجه علائم موج جدید تورم در جامعه مانند بالا رفتن قیمت ارز و طلا کاملا مشهود است. با این تفسیر کاهش ارزش ریال و افزایش قیمت سهام در آینده نه چندان دور بسیار محتمل است.
جوکار: افزایش قیمت ارز در کشور نتیجه عدم نظارت و برنامه ریزی است
۱۳۹۹/۰۷/۱۲ / محمد صالح جوکار / رئیس کمیسیون شوراهای مجلس / مجلس شورای اسلامی / قیمت ارز
جوکار: افزایش قیمت ارز در کشور نتیجه عدم نظارت و برنامه ریزی است
رئیس کمیسیون شوراهای مجلس گفت: امروز ما شاهد افزایش قیمت ارز و کاهش ارزش ریال در کشور هستیم که این نتیجه عدم نظارت و برنامه‌ریزی در این حوزه است.
سوء تدبیر بورسی!
۱۳۹۹/۰۷/۰۶ / بورس / بازار سرمایه
سوء تدبیر بورسی!
آنچه در سال‌های اخیر سبب شده تا شاهد گسیل نقدینگی به سمت بازار اوراق بهادار باشیم، داغ شدن پول است که به سبب افزایش واهمه‌ها از کاهش ارزش ریال رخ داده است. این پدیده که در تمامی اقتصاد‌های تورمی امری معمول است، رفتار سرمایه‌گذار را به سمتی سوق می‌دهد که در عمل هر گزینه‌ای به جز نگه داشتن پول نقد، موقعیتی جذاب برای سرمایه‌گذاری خواهد بود.
۱۳۹۹/۰۷/۰۶
محدودیت جدید بورس
آنچه در سال‌های اخیر سبب شده تا شاهد گسیل نقدینگی به سمت بازار اوراق بهادار باشیم، داغ شدن پول است که به سبب افزایش واهمه‌ها از کاهش ارزش ریال رخ داده است. 
نقدینگی ۲.۲ هزار هزار میلیارد تومانی سیلاب بازار مسکن و ارز شد
۱۳۹۹/۰۶/۲۵
نقدینگی ۲.۲ هزار هزار میلیارد تومانی سیلاب بازار مسکن و ارز شد
خاندوزی، نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: سیلابی که در ماه های اخیر بازار دارایی از مسکن، ارز و خودرو گرفته تا اوراق بهادار را با خود برد، همان اژدهای نقدینگی ۲.۲ هزار هزار میلیارد تومانی است که زیر آفتاب انتظارات کاهش ارزش ریال بیدار شد و با سوءمدیریت دولت برخاست. آنچه اقتصاددانان زنهار می دادند، متاسفانه رخ داد.
سناریوهای حرکت بورس و بازارها
۱۳۹۹/۰۶/۱۵
سناریوهای حرکت بورس و بازارها
بورس تهران پس از آغاز موج کاهش ارزش ریال و تورم قیمت‌ها از زمستان ۹۶ تا ابتدای سال جاری دوره‌ای پررونق را گذراند.
۱۳۹۹/۰۶/۱۵
وضعیت بورس بعد از کاهش ارزش ریال
در بورس تهران به‌طور تاریخی در دو دهه اخیر، نسبت متوسط سود به قیمت سهام معادل ۱۴ درصد بوده است. با استفاده از مدل ارزش‌گذاری گوردون نیز می‌توان به محدوده نرخ مشابهی رسید.
بورس و بازارها به کدام سمت حرکت می‌کنند؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۵ / تورم / سهام / نرخ ارز
بورس و بازارها به کدام سمت حرکت می‌کنند؟
دنیای‌اقتصاد نوشت:بورس تهران پس از آغاز موج کاهش ارزش ریال و تورم قیمت‌ها از زمستان ۹۶ تا ابتدای سال جاری دوره‌ای پررونق را گذراند. در این فاصله زمانی، شاخص کل همگام با جهش ۴ برابری نرخ ارز در بازار آزاد، رشد بیش از ۵ برابری را به ثبت رساند که افزایشی متناسب با تعدیل ارزش پول ملی و رشد سودآوری شرکت‌ها بود.
صادرات ریالی شگرد جدید تجار خارجی؛ خرید به ریال فروش به دلار
۱۳۹۹/۰۶/۱۵
صادرات ریالی شگرد جدید تجار خارجی؛ خرید به ریال فروش به دلار
مشهد- کاهش ارزش ریال موجب شده تا در شرایط فعلی صادرکنندگان به عراق و افغانستان اقلام صادراتی‌شان به این دو کشور را به ازای دریافت ریال در درب کارخانه‌ به تجار عراقی و افغانی می‌فروشند و درنهایت تجار این دو کشور کالا را از کشور خارج می‌کنند.
۱۳۹۹/۰۶/۱۵
تحولات نظام ارزی راهگشای اقتصاد نیست
عضو هیئت علمی پژوهشکده پولی و بانکی معتقد است؛ اقتصاد کلان کشور به تحولات اساسی و ترمیم بسیاری از بخش‌ها نیاز دارد؛ اما هیچ گاه تحولات ارزی به تنهایی نمی‌تواند باعث اتفاق جدیدی در اقتصاد شود هرچند با ادامه شوک‌های حاصل از نوسانات نرخ ارز، سیگنال‌های منفی، اقتصاد را دچار سردرگمی بیشتر می‌کند.به گزارش اقتصاد۲۴، کارشناسان اقتصادی بر این باورند که شاید بعد از جهش‌های اخیر، قیمت ارز اندکی سیر نزولی بگیرد، اما تا زمانی که اصلاحات جدی در اقتصاد کشور صورت نگیرد و اشکالاتی مانند تورم بالا، بهره بالا، چند نرخی بودن ارز، قیمت‌های دستوری و مصنوعی و نرخ بالای بیکاری برطرف نشود، مسیر کاهش ارزش ریال و صعود نرخ ارز همچنان ادامه خواهد یافت. با هدف جامعیت بخشی به رونق تولید در ابعاد کلان، محور‌هایی همچون نظام …
نقش‌آفرینی حقوقی‌ها
۱۳۹۹/۰۶/۱۰
نقش‌آفرینی حقوقی‌ها
با آغاز کاهش ارزش ریال در ماه‌های انتهایی سال 1396، نگاه و تفسیر جامعه سرمایه‌‌‌‌گذاری در مورد چشم‌انداز تورمی و بنیان‌های اقتصادی دچار تحول شد و محاسبات حاکی از آن بود که قیمت‌های روز، ارزش دارایی‌ها را نمایندگی نمی‌کنند. این عوامل باعث رشد ارزش سهام و متعاقبا ارزش بازار شرکت‌ها و صنایع شد. در حالی که بازار سهام تا پاییز سال 98 با شیبی موجه روبه‌رو بود، اما توجه دولت به ظرفیت‌های تامین مالی بازار سرمایه و عزم دولت در جبران کسری بودجه از طریق واگذاری سهام در شرکت‌های بزرگ از زمستان 98 تا اوایل مرداد 99 شتاب این رشد را به گونه‌ای افزایش داد که بسیاری از اقتصاددانان آن را مطابق با واقعیت‌های اقتصادی نمی‌دانند. در حالی که معامله‌گران و سرمایه‌گذاران با توجه به رشد افسارگسیخته نقدینگی و ورود بدون …
تجارت پرسود ریال ایران و دلار آمریکا؛ در سلیمانیه چه خبر است؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۶ / دلار / ریال / سلیمانیه عراق / تجارت
تجارت پرسود ریال ایران و دلار آمریکا؛ در سلیمانیه چه خبر است؟
به دنبال کاهش ارزش ریال، بسیاری از عراقی‌ها نسبت به خرید آن اقدام کردند و تجارت ریال و دلار به عنوان یک گزینه مطلوب در شرایط مالی بحرانی کنونی مورد استقبال آن‌ها قرار گرفت.
۱۳۹۹/۰۵/۱۶ / بازار ارز سلیمانیه / سلیمانیه عراق
در سلیمانیه چه خبر است؟
به گزارش ایسنا، تجارت ارز و معامله دلار و ریال ایران در منطقه عراق کردستان یک تجارت بزرگ بوده است. با این حال با شیوع کرونا و بسته شدن مرزها، مبادلات ارزی بین دو کشور دچار مشکلاتی شده است. خبرگزاری فرانسه با این مقدمه راجع به بازار ارز سلیمانیه می نویسد: به دنبال کاهش ارزش ریال، بسیاری از عراقی ها نسبت به خرید آن اقدام کردند و تجارت ریال و دلار به عنوان یک گزینه مطلوب در شرایط مالی بحرانی کنونی مورد استقبال آن ها قرار گرفت. 
چرا اقتصاد ایران هرگز ونزوئلایی نمی‌شود؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۵
چرا اقتصاد ایران هرگز ونزوئلایی نمی‌شود؟
تهران- ایرنا- در مقاطع مختلف اوج‌گیری مشکلات اقتصادی از جمله کاهش ارزش ریال، برخی، انگاره ونزوئلایی شدن اقتصاد کشور را مطرح می‌سازند. از نگاه کارشناسان و صاحبنظران اما این دو کشور از جنبه‌های مختلفی چون شرایط ژئوپلیتیک، برخورداری از منابع طبیعی، میزان اثرگذاری، قدرت منطقه‌ای و همچنین ساختار اقتصادی نامشابهند و همسنجی آنها با یکدیگر علمی و منطقی نیست.
وقت مناسبی برای خرید طلا است؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / استانی-اقتصادی / کرمانشاه / طلا / دلار
وقت مناسبی برای خرید طلا است؟
یک کارشناس بازار طلا و سکه از افزایش تقاضا برای خرید طلای آب شده و سکه از سوی مردم خبر داد و دلیل آن را نگرانی از کاهش ارزش ریال عنوان کرد.
بحران پولی ایران
۱۳۹۹/۰۵/۱۳
بحران پولی ایران
روزنامه شیکاگو ساندی تریبیون در تاریخ 18می1930 (28اردیبهشت 1309)، در مطلبی با عنوان «توقف تجارت میان ایران و آمریکا به‌دنبال بحران کاهش ارزش واحد پول» به کاهش ارزش ریال در ایران پرداخت و نوشت: تجارت خارجی ایران به‌دلیل کاهش ارزش واحد پول، راکد شده است. این روزنامه نوشت، مسئله کاهش واحد پول ملی در ایران به‌ویژه بر تجارت این کشور با اروپا و آمریکا تأثیر گذاشته است. دولت ایران برای حل این مسئله اخیرا لایحه‌ای را به مجلس شورای ملی ارسال کرده. به موجب این لایحه دولت درخواست اصلاح سیاست‌ها در زمینه ضرب …
۱۳۹۹/۰۵/۰۸
چرا بورس کماکان پیشتازی می‌کند؟
بورس به بازاری جذاب تبدیل شده که میلیون‌ها ایرانی را تشویق به سرمایه‌گذاری در آن کرده است.به گزارش ایسنا، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران روز ۲۸ ژوئن با اشاره به خروج آمریکا از برجام و شیوع کرونا گفت: فشار اقتصادی از سال ۲۰۱۸ شروع شد و ما اکنون ما با فشار اقتصادی محسوسی مواجه هستیم.در طول دو هفته اخیر ارزش ریال در برابر دلار کاهش پیدا کرد. اوت سال قبل نرخ برابری دلار معادل ۱۱۱ هزار ریال بود اما اخیرا دلار از ۲۲۳ هزار ریال نیز عبور کرد. به گفته عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران، از زمان انقلاب سال ۱۹۷۹ تاکنون ارزش ریال در برابر دلار ۳۵۰۰ برابر کاهش یافته است. این کاهش ارزش ریال روی زندگی ایرانیان به ویژه طبقات پایین درآمدی تاثیر گذاشته است.در همین حال، شاخص بورس تهران در حال صعود سریع است و از …
۱۳۹۹/۰۴/۲۷
مـــــــرور
  به گفته دبیر اتحادیه طلا و جواهر تهران، افزایش نرخ ارز و قیمت‌های جهانی و کاهش ارزش ریال، عاملان افزایش ۳۵۰‌هزار تومانی قیمت سکه در طول یک هفته هستند و این درحالی است که هر قطعه سکه، با حباب یک‌میلیون تومانی دادوستد می‌شود.
حباب سکه چقدر است؟ | سکه در یک هفته چقدر گران شد؟ | برخی سکه و طلافروشی‌ها تعطیل کردند
۱۳۹۹/۰۴/۲۷
حباب سکه چقدر است؟ | سکه در یک هفته چقدر گران شد؟ | برخی سکه و طلافروشی‌ها تعطیل کردند
دبیر اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: افزایش نرخ ارز و قیمت‌های جهانی و کاهش ارزش ریال، عاملان افزایش ۳۵۰ هزار تومانی قیمت سکه در طول یک هفته هستند و این در حالی است که هر قطعه سکه، با حباب یک میلیون تومانی دادوستد می‌شود.
۱۳۹۹/۰۴/۲۷
هیئت‌های ارزی دوای درد سقوط ریال
استیو هانکه معتقد است تا زمانی که یک هیئت ارزی در ایران تشکیل نشود، بی ثباتی در پول ایران ادامه خواهد داشت.به گزارش ایسنا، طی روزهای اخیر نوسانات بازار ارز بار دیگر تشدید شده و ارزش ریال در برابر دلار آمریکا به پایین‌ترین سطح ثبت شده خود رسیده است. اگرچه درخصوص چرایی این اتفاق نظرات مختلفی بین اقتصاددانان وجود دارد اما سوال اصلی‌تر این است که چرا ارزش پول ملی در بحران‌ها دچار ریزش می‌شود و برای پرهیز از تکرار این اتفاق چه می‌توان کرد.در رابطه با وقایع اخیر، استیو هانکه، استاد اقتصاد کاربردی دانشگاه جان هاپکینز در بالتیمور آمریکا و یکی از متخصصان مطرح جهانی در حوزه هیئت‌های ارزی ( نهادی که وظیفه حفظ برابری ارزش پول ملی در برابر دیگر ارزها را بر عهده دارد) اظهار کرد: دلیل اصلی عملکرد ضعیف ریال …
محکومیت های پشت سر هم برای پرسپولیسی ها
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ / گابریل کالدرون (سرمربی) / پرسپولیس تهران
محکومیت های پشت سر هم برای پرسپولیسی ها
به گزارش "ورزش سه"، یک ماه و نیم پیش بود که بدهی پرسپولیس به مربیان و بازیکنان خارجی اش حدود 50 میلیارد تومان برآورد می‌شد اما کاهش ارزش ریال نسبت به ارزهای خارجی سبب شده حتی باوجود پرداخت بدهی فرناندو گابریل، رقم مطالبات خارجی ها تا حدود 70 میلیارد تومان افزایش یابد. این در حالی است که پرسپولیسی رقم درآمدزایی خود از طریق کارگزار اسپانسری تا سال آینده را 110 میلیارد تومان تخمین می‌زدند و در واقع اگر قرار به تصفیه حساب بدهکاران باشد، چیزی در خزانه پرسپولیس برای خرید بازیکن و پرداخت حقوق آن ها باقی نخواهد ماند.
۱۳۹۹/۰۴/۱۶
کاش برگردیم به پراید 13 میلیونی و دوباره شوکه شویم
نرخ دلار و سکه در بازار ارز با شتاب زیادی بالا می‌رود و اهالی توییتر فارسی که زندگی‌شان با این تغییرات دستخوش سختی‌های بیشتر می‌شود، روز یکشنبه را با رصد بازار و نوشتن درباره «دلار» و «سکه» گذراندند. هشتگ «دلار» و «سکه» داغ است و کاربران درباره کاهش ارزش ریال می‌نویسند و آنچه قرار است در روزهای آینده و از نظر اقتصادی در زندگی آنها رخ دهد و البته مثل همیشه شوخی و طنز را هم فراموش نمی‌کنند. آنچه می‌خوانید منتخبی از این توییت‌هاست:  «این‌قدر ارزش پول اومده پایین که دیگه به ریسکش نمی‌ارزه از جیب بابام دزدی کنم»، «دیگه دنبال قیمت دلار و سکه نباشید آذوقه جمع کنید»، « …
مسکن از تورم بالا رفت
۱۳۹۹/۰۴/۰۵
مسکن از تورم بالا رفت
احمد میرخدایی_روزنامه نگار هجوم نقدینگی، پیش‌خور کردن تورم، خرید از هراس کاهش ارزش ریال یا هر علت دیگری که به تحولات بازار مسکن اطلاق شود، باعث شده در ‌ماه گذشته میانگین قیمت مسکن در شهر تهران 12.1درصد رشد کند و به 19میلیون و 71هزار و 900تومان برسد. این رکوردشکنی در شرایطی رخ داده که دولت تمام توان خود را برای سامان‌دادن به بازار مسکن به‌کار گرفته و تلاش می‌کند مقدمات تولید انبوه مسکن را فراهم آورد؛ اما از آمارها چنین برمی‌آید که سرمایه‌گذاران آنقدر صبور نیستند که به‌واسطه احتمال افزایش عرضه مسکن …
روند بی‌سابقه قیمت سکه و طلا در ۵۰ سال اخیر
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / اقتصاد ایران / دلار / سکه / طلا
روند بی‌سابقه قیمت سکه و طلا در ۵۰ سال اخیر
نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران با بیان اینکه امروزه گران شدن طلا برای صنعت ما هیچگونه مزیتی ندارد گفت: طلا همچون سایر کالا‌هایی است که تا چندی پیش قیمت حداقل یک سوم قیمت امروز خود را داشت؛ لذا بیش از آنکه، این گران‌شدن به معنای افزایش قیمت آن کالا باشد، کاهش ارزش ریال است. یک کالا در طول یک سال نهایت ۵ الی ۱۰ درصد گران می‌شود؛ الباقی افزایش قیمت به سبب ضعیف شدن پول کشور ماست.
ببینید دلار داره همه‌مون رو می‌کشه پائین!
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / کاریکاتور / گرانی / ارز / افزایش قیمت
ببینید دلار داره همه‌مون رو می‌کشه پائین!
علی رادمند با انتشار کارتونی در صفحه اینستاگرامی خود به کاهش ارزش ریال در مقابل دلار و افزایش قیمت اجناس و کالاهای داخلی و خارجی در بازار ایران واکنش نشان داد.
۱۳۹۹/۰۲/۳۱
خداحافظی ایران با «پنجره جمعیتی»
زهرا داستانیچند سالی می‌شود که کارشناسان از پیری جمعیت ایران در سال‌های آینده خبر می‌دهند. جمعیتی که اکنون در بهترین حالت وضعیتش یا به اصطلاح جمعیت‌شناسان «پنجره جمعیتی» خود قرار دارد. با این حال، همین پنجره جمعیتی که بخشی از آن حاصل زاد و ولدهای مادران در دهه 60 بوده، کشور را با چالش‌های بی‌شماری روبه‌رو کرده، از کمبود شغل گرفته تا مشکل مسکن، ازدواج، مدرسه و... . با این حال، اما زمان زیادی باقی نمانده تا کشور با چالش جدیدتری یعنی افزایش شمار سالمندانی مواجه شود که بخش عظیمی از آن را متولدین دهه 60 تشکیل می‌دهند. علی‌رغم هشدارها اما مسئولان همچنان تلاش چشمگیری در این راستا انجام نداده‌اند.متولدین سال آخر دهه 60 در حال نزدیک شدن به 30 سال و متولدین سال‌های ابتدایی این دهه در حال نزدیک شدن به چهلمین …
۱۳۹۹/۰۲/۲۵ / بازار طلا / طلا
آیا افزایش قیمت‌ها تنور بازار طلا و سکه را داغ کرد؟
یکی از فعالان بازار طلا می‌گوید افزایش اخیر قیمت طلا در بازار نه ناشی از افزایش واقعی تقاضا بلکه بیشتر از کاهش ارزش ریال ناشی شده است و گرچه شرایط رکود بازار مانند یکی دو هفته قبل نیست، اما تقاضای بازار به طلای آب شده و سکه منحصر شده است.
۱۳۹۸/۱۲/۰۷
شاخص بورس حباب ندارد
یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه با وجود رشد پرشتاب این روزهای بازار سرمایه، شاخص بورس حباب ندارد، گفت: پیش‏بینی روند آن تا پایان سال و احتمال ادامه رشد بازار سرمایه وابسته به عوامل زیادی است که باید مورد بررسی قرار گیرند.به گزارش ایرنا، همایون دارابی کارشناس بازار سرمایه روز (سه شنبه) با اشاره به دلیل رشد فعلی و میزان ورود نقدینگی به بازار سرمایه گفت: اکنون بخش عمده‌ای از رشد بازار ناشی از فعل و انفعالاتی است که به دلیل ورود نقدینگی‌های کلان در بازار ایجاد شده است، با توجه به رشد نقدینگی و بروز تورم، همه بازارها در حال هماهنگ‌سازی خود با مسئله کاهش ارزش ریال هستند.وی با اینکه در چند روز اخیر همزمان با افزایش شاخص بورس، ارزش دلار، خودرو و مسکن هم با رشد همراه شده است، افزود: در همه بازارها …
۱۳۹۸/۱۱/۲۹
پیشنهاد سرمایه گذاری با پول کم: با زیر 5 میلیون کجا سرمایه گذاری کنیم؟
با گذشت زمان و کاهش ارزش ریال همه احساس نیاز به یک عرصه برای سرمایه گذاری می‌کنند و معمولا هم پس از مطالعه دست به کار می‌شوند. بهترین گزینه سرمایه گذاری کدام است؟
۱۳۹۸/۱۱/۲۷ / مجلس شورای اسلامی / بانک مرکزی / دولت / روحانی / تورم / افزایش قیمت
مقصر اصلی، افزایش لجام‌گسیخته قیمت‌ها
از زمستان ٩٦ و شروع بحران پولی و مالی در ایران و به‌تبع آن کاهش ارزش ریال در برابر دیگر ارزهای جهانی، نرخ کالا و خدمات نیز در کشور افزایش یافت.
۱۳۹۸/۱۱/۰۵
تب خام‏فروشی مواد معدنی در فقدان تکنولوژی
فعالان حوزه معدن معتقدند اگر زیر‏ساخت‌های تولید به‏ویژه تکنولوژی و صنایع فرآوری در زنجیره معدن کشور فراهم باشد، هیچ سرمایه ملی بدون سودآوری بالا (خام) از کشور خارج نمی‌شود.خام‏فروشی یا اقتصاد تک‏محصولی یکی از بزرگ‌ترین معایب و آفت‌های اقتصاد است. در سایه سنگین این رویه اشتباه چه بسیار فرصت‌های ناب اقتصادی که سوخت می‌شوند و ثمره حداقلی این تجارت نه‏تنها برای اقتصاد کشوری چون ایران درمانگر نیست؛ بلکه بستر ساز چالش‌های اقتصادی متعددی نیز خواهد بود.اما علل خام‏فروشی چیست؟ متاسفانه واژه خام‏فروشی در اقتصاد کشور، به‏ویژه در بخش معدن این روزها بر سر زبان‏ها افتاده و از زوایای متعددی قابل تامل و پیگیری است.فعالان بخش معدن معتقدند هر ماده‏ای که از معدن استخراج می‏شود دیگر واژه خام به آن اطلاق نمی‏شود، …
۱۳۹۸/۱۰/۲۷ / پول / ایران / بازار بورس
رونق شاخص بورس یا کاهش ارزش ریال؟ بورس مقصد پول‌های سرگردان شد
سرمایه‌های مردم به سمت بازار سهام یا همان بورس هدایت شده و این امر باعث شده بورس رونق بگیرد. اما آیا می‌توان رونق بورس را نشانه خوبی در اقتصاد ایران دانست؟ کارشناسان معتقدند یکی از دلایل رونق بورس، کاهش ارزش ریال است و این فاکتور مطلوبی به شمار نمی‌آید.
۱۳۹۸/۱۰/۰۲
دیدبانی در باشگاه
با تحریم‌ها و کاهش ارزش ریال انتظار می‌رفت ولخرجی‌ها متوقف شود. اما مشکلات اصلی در جای دیگری است. با کاهش شدید ارزش ریال در سال گذشته این امید وجود داشت که دست‌کم ریخت‌وپاش در فوتبال ایران هم از بین برود و هزینه‌های ارزی باشگاه‌ها کنترل شود و در استخدام بازیکنان و مربیان خارجی منطقی‌تر عمل شود. حتی فدراسیون فوتبال هم اعلام کرد که می‌خواهد اقداماتی انجام دهد و به‌عنوان نمونه جلوی برگزاری اردوهای خارجی را بگیرد.
۱۳۹۸/۰۹/۳۰ / دلار / قیمت ارز / ارزش ریال / کاهش ارزش ریال
سه‌گانه‌هایی که قیمت ارز را در کشور تعیین می‌کنند
محمد حسین ادیب در یادداشتی می‌نویسد: سه گانه ذخیره دلاری صرافی ها، بانک‌ها و بانک مرکزی در گذشته اجازه نمی دادند تا اخلالهای کوتاه مدت در نرخ ارز خود را نشان دهد و اکنون سه گانه بالا جایگزین سه گانه قبلی شده است لذا نوسان کوتاه مدت در عرضه دلار به بازار نمی تواند طول عمر داشته باشد. پتانسیل سه گانه جدید، کم قدرت تر از سه گانه قبل نیست. قدرت ۴۰ میلیارد دلار ارز خانگی، ۱۰۰ میلیارد دلار طلای خانگی و ۲۰۰ میلیارد دلار ثروت تجار منطقه، در تنظیم نرخ ارز را دست کم نگیرید.
۱۳۹۸/۰۹/۲۱ / برنامه بودجه / تحریم های آمریکا علیه ایران / مقابله با تحریم های آمریکا / کاهش ارزش ریال / تحریم صادرات نفت ایران
برنامه بودجه ایران برای مقاومت در برابر تحریم های آمریکا
حسن روحانی رئیس جمهوری ایران معتقد است که با برنامه بودجه جدید و وام ۵ میلیارد دلاری روسیه، امکان مدیریت اقتصاد تحت فشار تحریم های ایالات متحده وجود دارد؛ اما صندوق بین المللی پول به این مساله اشاره کرده که برای تراز بودجه لازم است که قیمت نفت به سه برابر سطح کنونی آن افزایش یابد.
۱۳۹۸/۰۸/۰۶ / کاهش ارزش ریال
اقتصاد ایران دوباره با افت ارزش ریال مواجه می‌شود؟
عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران در خصوص وضعیت اقتصادی ایران در آینده ای نزدیک گفت:" تورم پیش بینی شده برای سال ۹۸ معادل ۳۸ درصد، سال ۹۹ معادل ۲۹ درصد و سال ۱۴۰۰ معادل ۲۲.۷ درصد است."
۱۳۹۸/۰۸/۰۲
نقش ۴۲۰۰ در تلاطم ارزی
رئیس کل بانک مرکزی سیاست‌های معروف به ۴۲۰۰ را یکی از علل کاهش ارزش ریال شناسایی کرد. عبدالناصر همتی در گفت‌وگویی با «المانیتور» ریشه‌ جهش ارزی در سال گذشته را ناشی از تحریک انتظارات پیرامون تحریم‌های آمریکا دانست. از نظر همتی، علاوه بر این موضوع، محدودیت‌های تحمیل‌شده بر بازار حین...
۱۳۹۸/۰۸/۰۲
سیاست‌های معروف به ۴۲۰۰ یکی از علل کاهش ارزش ریال
رئیس کل بانک مرکزی سیاست‌های معروف به ۴۲۰۰ را یکی از علل کاهش ارزش ریال شناسایی کرد. عبدالناصر همتی در گفت‌وگویی با «المانیتور» ریشه‌ جهش ارزی در سال گذشته را ناشی از تحریک انتظارات پیرامون تحریم‌های آمریکا دانست.
۱۳۹۸/۰۷/۲۰
خروج از رکود در ۲۰۲۰
بانک جهانی پیش‌بینی کرد اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۰ میلادی از رکود خارج شود. براساس ارزیابی‌های این نهاد اگرچه در پایان سال ۲۰۱۹ اقتصاد ایران رشد منفی تجربه خواهد کرد و در مجموع سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ بیش از ۱۰ درصد حجم خود را از دست می‌دهد، اما می‌تواند اولین رشد مثبت خود پس از تحریم‌های اخیر را در سال آینده میلادی تجربه کند. پیش‌بینی بانک جهانی بر مبنای فروش و صادرات ۵۰۰ هزار بشکه نفت در روز بنا شده است و انتظار می‌رود در سال آینده میلادی(۲۰۲۰)، اقتصاد ایران به میزان ۱/ ۰ درصد منبسط شود. همچنین تخمین کارشناسان بانک جهانی نشان می‌دهد که اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۱ می‌تواند یک درصد رشد مثبت را در پیش داشته باشد که به معنای خروج کامل از رکود است. با وجود این، همچنان تورم در سطوح بالای ۲۰ درصد باقی خواهد …
۱۳۹۸/۰۶/۳۰
تاثیر رمزارز تلگرام در کاهش ارزش ریال/ پیشران‌های فناوری سیاست‌گذاران بانکی را غافلگیر می‌کند
یک کارشناس آینده‌پژوهشی گفت: در آینده نزدیک پیشران‌های فناوری و تحولات اجتماعی حاصل از شکاف نسلی موجب غافلگیری شدیدی در میان سیاستگذاران و مدیران بانکی کشور خواهد شد
۱۳۹۸/۰۵/۲۱ / اقلیم کردستان عراق / ویزا / گردشگری / برجام / تحریم
چرا کردهای عراق برای تعطیلات به ایران می‌آیند؟
کاهش ارزش ریال و برداشته شدن قانون لزوم دریافت ویزا سبب شده تا کردهای عراقی در سطحی گسترده به ایران سفر کنند.
۱۳۹۸/۰۵/۱۹ / اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی / پول
کسانی که باعث کاهش ارزش ریال شدند استغفار کنند
رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی گفت: حذف 4 صفر از پول ملی دولت نه قادر است مشکلی را بر طرف سازد و نه اینکه مشکل جدیدی به وجود آورد.
۱۳۹۸/۰۴/۱۶
بهزاد نبوی: باید با تمام قوا برای برگزاری انتخابات پرشور تلاش کنیم
فعال اصلاح‌طلب و نایب رئیس مجلس ششم با تاکید بر اینکه کماکان تنها را اصلاح‌طلبان حضور در صحنه است، گفت: به جای مایوس کردن مردم باید با تمام قوا تلاش کنیم در کشور انتخابات پرشور برگزار شود.به گزارش ایلنا، بهزاد نبوی عصر پنجشنبه در نشست «راه‌های برون‌رفت از وضعیت موجود» در دفتر حزب اتحاد ملت ایران اسلامی گفت: مسائل اقتصادی عمدتاً مرتبط با سیاست خارجی را مهم‌ترین چالش کشور می‌دانم همانطور که مسائل اقتصادی فعلی با سیاست خارجی منطبق است.شعار آوردن نفت سرسفره مردم و یارانه نقدی ارزش پول ملی را کاهش دادنبوی با اشاره به بالا رفتن جهش‌وار قیمت نفت تا سقف ۱۲۰ تا ۱۳۰ دلار در اواخر دولت اصلاحات و ابتدای دولت نهم گفت: با این درآمدهای افسانه‌ای می‌شد اقتصاد کشور را زیر و رو کرد. شعار آوردن درآمد نفت بر سفره …
۱۳۹۸/۰۴/۱۳
افزایش قیمت‌ها؛ چالش جدید بزرگترین پروژه محیط‌زیستی خاورمیانه
گروه ایرانشهر: دهه 90 به سال‌های پایانی خود نزدیک می‌شود و در هشتمین سال از این دهه هنوز بزرگترین پروژه محیط‌زیستی خاورمیانه که قرار بود در تهران اجرا و به بهره‌برداری برسد به پایان خود نزدیک نشده است. گرچه براساس افقی که برای این پروژه در سال‌های آغازین ترسیم شده بود باید با شروع سال 97 این طرح به پایان می‌رسید اما در آبان‌‏ماه سال 96، محمد پرورش، مدیرعامل وقت شرکت آب و فاضلاب استان از اجرایی شدن 73 درصد شبکه فاضلاب در این شهر خبر داد. با این حال اما اکنون مسئولان جدید شرکت فاضلاب از پیشرفت فیزیکی ۶۳ درصدی این پروژه خبر داده‌اند. گرچه از ابتدای شروع این طرح تامین بودجه از موانع اصلی پیش پا بود اما هر ساله با افزایش تورم و کاهش ارزش ریال در ایران این پروژه نیز با مشکلات مالی بیشتری روبه‌رو می‌شود. …
۱۳۹۸/۰۴/۰۱
تراپی؛ چطور از سایت‌های خارجی درآمد کسب کنیم؟
 با‌توجه‌به شرایط اقتصادی کشور و کاهش ارزش ریال، اکنون بهترین زمان برای کسب درآمد ازطریق ارائه‌ی خدمات به کشورهای دیگر است.
۱۳۹۸/۰۲/۱۲
کاهش ارزش ریال افزایش صادرات ایران را در پی دارد
اولین دوره ی همایش رسانه های نوین امروز 12 اردیبهشت ماه 1398 در ماهان استان کرمان برگزار شد.
۱۳۹۸/۰۱/۲۶
چرا اقتصاد ایران در سال گذشته آب رفت؟/ دلایل رشد منفی اقتصاد بررسی شد
یک اقتصاددان گفت: نوسانات شاخص های مختلف اقتصادی، شوک بازار ارز، کاهش ارزش ریال، تحریم و افزایش هزینه های تولید از جمله مهم ترین دلایل منفی شدن رشد اقتصادی در سال ۹۷ بود.
۱۳۹۸/۰۱/۲۶
دلایل بروز رشدمنفی اقتصاد/افزایش هزینه‌ها بازده اقتصادی را کم کرد
یک اقتصاددان گفت: نوسانات شاخص های مختلف اقتصادی، شوک بازار ارز، کاهش ارزش ریال، تحریم و افزایش هزینه های تولید از جمله مهم ترین دلایل منفی شدن رشد اقتصادی در سال ۹۷ بود.
۱۳۹۷/۱۲/۲۴
کاهش ارزش ریال در مقابل افزایش ارزش دلار و بازار کساد پت
شفقنا اقتصادی – یک‌ کارشناس انرژی گفت: پتروشیمی بوعلی سینا با گذشت حدود دو سال از آتش سوزی، عمده هزینه بیمه خود را دریافت کرد اما بازسازی را آغاز نکرده که این می تواند در تابستان تولید پت را دچار چالش کند. به گزارش شفقنا اقتصادی ، ۱۶ تیر ماه سال ۹۵ بود که آتش […]
۱۳۹۷/۱۱/۲۷
کاهش ارزش ریالی مستمری مددجویان به یک سوم
رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه مستمری مددجویان با توجه به تورم و کاهش ارزش پول ملی به یک سوم قبل کاهش یافته است، گفت: در سال آینده ۱۰ درصد قانون حمایت ازمعلولان اجرایی می‌شود.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •