یکشنبه, ۱۵ تیر, ۱۳۹۹ / 5 July, 2020
سوخت های فسیلی
سرعت گرم شدن قطب جنوب ۳ برابر بقیه جهان است
۵ روز قبل / قطب جنوب / گرما / تغییرات اقلیمی / سوخت های فسیلی
سرعت گرم شدن قطب جنوب ۳ برابر بقیه جهان است
بررسی جدید پژوهشگران نیوزیلندی نشان می‌دهد که قطب جنوب، سه برابر سریع‌تر از بقیه جهان در حال گرم شدن است.
شیرین کردن آب با کمک انرژی خورشیدی
۱۳۹۹/۰۲/۰۸ / آب / انرژی خورشیدی / تغییرات اقلیمی / سوخت های فسیلی
شیرین کردن آب با کمک انرژی خورشیدی
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، انرژی خورشیدی با کربن پایین را به عنوان یک منبع جایگزین مناسب برای شیرین کردن آب معرفی کردند.
پساکرونا و نگرانی‌های زیست محیطی در استان فارس
۱۳۹۹/۰۲/۰۷ / ویروس کرونا / دریاچه بختگان / اداره کل حفاظت محیط زیست فارس / فارس / کرونا و محیط زیست
پساکرونا و نگرانی‌های زیست محیطی در استان فارس
شیراز - ایرنا- شیوع بیماری کرونا موجب کاهش مصرف بسیاری از مواد مخرب محیط زیست از جمله بنزین و دیگر سوخت های فسیلی شد ، این موضوع در استان فارس با کاهش ۵۳ درصدی مصرف بنزین رویداد خوشایندی برای دوستداران محیط زیست قلمداد می‌شود ، اما دل نگرانی از فشار بر محیط زیست برای جبران کسادی کسب و کارها در دوران پسا کرونا دل مشغولی دیگر دوستداران محیط زیست است.
خداحافظی اتریش با نیروگاه‌های برق با سوخت فسیلی
۱۳۹۹/۰۱/۳۰ / انرژی برق / اتحادیه اروپا / اتریش
خداحافظی اتریش با نیروگاه‌های برق با سوخت فسیلی
تهران - ایرنا - اتریش به عنوان بخشی از طرح این کشور برای پایان دادن به سوخت های فسیلی در تولید انرژی تا سال ۲۰۳۰ میلادی، آخرین نیروگاه برق با استفاده از سوخت زغال سنگ خود را نیز تعطیل کرد.
اثر مثبت کرونا در کاهش انتشار کربن از سوخت فسیلی
۱۳۹۹/۰۱/۲۹ / تغییر اقلیم / کروناویروس / چین / اوپک / کرونا در جهان / سوخت های فسیلی
اثر مثبت کرونا در کاهش انتشار کربن از سوخت فسیلی
با اعمال محدودیت‌های بی سابقه در زمینه سفر، کار و صنعت به منظور کنترل شیوع ویروس کرونا، انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۰ بزرگترین کاهش تقاضای سوخت‌های فسیلی و در نتیجه کاهش انتشار جهانی کربن ثبت شود.
۱۳۹۸/۱۲/۲۶
۲۵ درصد از گوشت مورد نیاز کشور توسط عشایر تولید می‌شود
رئیس سازمان امور عشایر کشور گفت: ۲۵ درصد از گوشت مورد نیاز کشور (۱۹۰ هزارتن در سال) توسط عشایر تولید می‌شود.به گزارش ایلنا، کرمعلی قندالی با اشاره به جمعیت یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفری عشایر کشور (۲۱۳ هزار خانوار)، گفت: مساحت مراتع عرفی در اختیار عشایر حدود ۳۴ میلیون هکتار است و ۶۳ هزار و ۹۵۱ کیلومتر ایل‌راه عشایری، ۲۸ درصد دام سبک و ۴ درصد دام سنگین کشور در اختیار عشایر کشورمان قرار دارد.وی با اشاره به اینکه ۲۵ درصد از گوشت مورد نیاز کشور (۱۹۰ هزارتن در سال) توسط عشایر تولید می‌شود، ادامه داد: عشایر سالانه ۹.۵ میلیون راس دام به بازار عرضه می‌کنند.قندالی با بیان اینکه ۷۹۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی اعم از آبی و دیم در اختیار عشایر است، افزود: ظرفیت های قابل توجه‌ای در حوزه گیاهان دارویی و بوم‌گردی …
پیمان سبز اتحادیه اروپا ۱۱ میلیون شغل را تهدید می‌کند
۱۳۹۸/۱۲/۱۹ / تغییرات اقلیمی / اتحادیه اروپا / دی اکسید کربن
پیمان سبز اتحادیه اروپا ۱۱ میلیون شغل را تهدید می‌کند
تهران-ایرنا- اتحادیه‌های تجاری اتحادیه اروپا هشدار دادند که پیمان سبز برای کاهش وابستگی به سوخت های فسیلی ۱۱ میلیون شغل را در این اتحادیه به خطر می اندازد.
انرژی‌های تجدیدپذیر راهکاری برای کاهش مصرف گاز
۱۳۹۸/۱۱/۲۹
انرژی‌های تجدیدپذیر راهکاری برای کاهش مصرف گاز
انرژی‌های تجدیدپذیر به دلیل نیاز نداشتن به استفاده از گاز طبیعی و سایر سوخت های فسیلی در زمان‌هایی که مصرف گاز در بخش خانگی احتمال قطعی برق را به دنبال خواهد داشت، جایگزین مناسبی برای تداوم تامین برق پایدار است.
هشت میلیارد دلار ضرر روزانه مصرف سوخت‌های کثیف!
۱۳۹۸/۱۱/۲۳ / صلح سبز / سوخت های فسیلی / آلودگی هوا
هشت میلیارد دلار ضرر روزانه مصرف سوخت‌های کثیف!
صلح سبز در گزارشی اعلام کرد آلودگی هوای ناشی از سوزاندن سوخت‌های فسیلی هشت میلیارد دلار در روز ضرر اقتصادی به همراه دارد.
۱۳۹۸/۱۰/۱۶
رشد ۲۴ درصدی مصرف گاز طبیعی در آذربایجان شرقی
تبریز – لیلا پاشائی: مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه آذربایجان شرقی گفت: با بررسی آمار فروش گاز سی ان جی در جایگاههای عرضه سوخت استان شاهد رشد ۲۴ درصدی مصرف گاز طبیعی در آذرماه سال جاری نسبت به مدت مشابه ماه قبل از آن هستیم.علی روح اللهی افزود: اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت و اقبال مردم به سوخت پاک، موجب کاهش ۱۵ درصدی در مصرف فرآورده بنزین و افزایش میزان فروش گاز سی ان جی بیش از ۱۳ میلیون مترمکعب از ابتدای تغییر نرخ در منطقه آذربایجان شرقی شده است.وی تصریح کرد: سرمایه گذاری و توسعه جایگاههای عرضه سی ان جی و نیز استقبال از سوخت پاک بجای سوخت های فسیلی، علاوه بر کاهش آلودگی هوا در کلانشهرها در رشد اقتصادی و ارتقای سلامت جامعه نیز نقش موثری ایفا می کند. مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه …
طراحی و ساخت نانوکاتالیزور ناهمگن برای تبدیل روغن‌های گیاهی به سوخت بیودیزل
۱۳۹۸/۱۰/۰۱ / استانی-علمی و آموزشی
طراحی و ساخت نانوکاتالیزور ناهمگن برای تبدیل روغن‌های گیاهی به سوخت بیودیزل
استادیار شیمی دانشگاه پیام نور ایلام گفت: متاسفانه کشور ما از معدود کشورهایی است که بطور کامل از سوخت های فسیلی استفاده می‌کند در حالی که امروزه حتی کشورهای حوزه خلیج فارس هر چند با درصد پایین (۲%) از مخلوط بیودیزل با پترودیزل استفاده می‌کنند.
۱۳۹۸/۰۹/۳۰
سوخت های فسیلی باعث ۶ بیماری در کودکان
تحقیق تازه ای در دانشگاه کلمبیا در آمریکا تاثیرات آلودگی هوا ناشی از سوخت های فسیلی بر 6 بیماری در کودکان را نشان داده است.
۱۳۹۸/۰۹/۱۵
نروژ تولید در بزرگترین میدان نفتی غرب اروپا را افزایش می‌دهد
شرکت نفت دولتی نروژ با وجود تلاش سران جهان برای توقف روند گرم شدن جهان به خاطر سوخت های فسیلی تولید در بزرگترین میدان نفتی غرب اروپا را افزایش می‌دهد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۳
اعتیاد به سوخت های فسیلی اقیانوس ها را در مرز نابودی قرار داده است
گروهی از محققان بین المللی هشدار داده اند اقیانوس ها و دریاهای جهان به بزرگترین زباله دان گاز دی اکسید کربن مبدل شده اند و 50 برابر جو کره زمین این گاز را در خود جای داده اند.
۱۳۹۸/۰۸/۰۸
کشورهای جنوب شرق آسیا وارد کنندگان اصلی نفت جهان در سال های آتی
گزارش جدید و هشدارگونه آژانس بین المللی انرژی حاکی است کشورهای جنوب شرق آسیا در چند سال آینده احتمالا به وارد کنندگان اصلی سوخت های فسیلی از جمله نفت درجهان تبدیل خواهند شد که این مساله نه تنها بار مالی دولت ها را افزایش می دهد بلکه منجر به انتشار بیشتر گازهای آلوده کننده مشتق از کربن در این منطقه از جهان خواهد شد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۹ / معدن / حفاظت از محیط زیست / سوخت فسیلی / استرالیا
مهندسان استرالیایی طرح های ضد محیط زیستی را اجرا نمی کنند
ده ها سازمان فنی و مهندسی و هزاران مهندس استرالیایی تصریح کردند در اجرای طرح های توسعه استفاده از سوخت های فسیلی مشارکت نمی کنند.
۱۳۹۸/۰۷/۱۴ / استانی-اقتصادی / نیروگاه اتمی بوشهر / فارس
تولید سالانه نیروگاه اتمی بوشهر معادل ۱۱ میلیون بشکه نفت است
مدیر نیروگاه اتمی بوشهر گفت: تولید سالانه نیروگاه اتمی بوشهر معادل حدود ۱۱ میلیون بشکه نفت است که در کنار تولید برق قابل توجه و ایمن، مسئله عدم مصرف سوخت های فسیلی نیز در نظر گرفته می‌شود.
۱۳۹۸/۰۶/۲۶
اولین خانه موتوری برقی دنیا ساخته شد
همشهری آنلاین: خانه های موتوری که به خودروهای بزرگ مجهز به امکانات زندگی خانگی اطلاق می شوند، تا به امروز تنها با سوخت های فسیلی کار می کردند، اما سرانجام مدل برقی آنها هم تولید شد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۰
محدودیت‌های انرژی پاک
ایلنا: اگر احتیاط نکنیم مزارع انرژی های پاک می‌توانند به اندازه شرکت‌های سوخت فسیلی ویرانگر باشند و مسائلی مانند رشوه دادن به سیاستمداران، آلوده کردن اکوسیستم ها،…
۱۳۹۸/۰۶/۰۹ / محیط زیست / صنعت / چین / خودرو / آلودگی هوا
خودروهای برقی، امید چینی ها برای حفظ محیط زیست
پکن- ایرنا- دولت چین با هدف کاهش مصرف سوخت های فسیلی به ویژه بنزین و همچنین مبارزه با تغییرات اقلیمی، تولید و استفاده گسترده از خودروهای برقی را در دستور کار قرار داده است به طوری که شرکت های بزرگ و معتبر خودروسازی جهان هم در حال رقابت برای کسب سهم خود از این بازار بزرگ هستند.
۱۳۹۸/۰۶/۰۸
با جدیدترین خودرو خورشیدی «خودشارژ» جهان آشنا شوید+ تصاویر
 این روزها خودروهای مدرن به سمت کاهش مصرف سوخت های فسیلی و جایگزین کردن سوخت هایی مثل سوخت خورشیدی رفته اند. یکی از جدیدترین خودروهای خورشیدی نیز توسط گروه " سونو خودرو" در حال طراحی است.
۱۳۹۸/۰۵/۳۰
تغییرات آب و هوایی بزرگترین چالش غول نفتی عربستان
تهران- ایرنا- قدرت گرفتن جریان های حامی محیط زیست در حوزه انرژی و تلاش برای کنار گذاشتن سوخت های فسیلی و همچنین رونق گرفتن فناوری های سبز، چگونگی عرضه سهام بزرگ ترین شرکت نفتی عربستان (آرامکو) در بورس و سودآوری آن را با چالش جدی مواجه کرده است.
۱۳۹۸/۰۴/۳۱
خیز سنگاپور برای دستیابی به انرژی هسته ای
تهران- ایرنا- هشت سال پس از حادثه اتمی فوکوشیمای ژاپن که خسارات انسانی، مالی و زیست محیطی بسیاری در منطقه جنوب شرق آسیا برجای گذاشت، گزارش های رسانه ای حاکی از آن است که دولت شهر کوچک اما قدرتمند سنگاپور درجنوب شرق آسیا نیز مانند ۳۰ کشور دیگر جهان درصدد دست یافتن به انرژی اتمی و جایگزینی آن با انواع سوخت های فسیلی است.
۱۳۹۸/۰۴/۱۸ / ایران / پاکستان / ترکیه / چین / خاورمیانه / روسیه / ژاپن / عراق / عربستان / کره شمالی
راهبرد آمریکا فشار بر چین و روسیه از طریق تضعیف ایران است/ واشنگتن با چالش یک آسیای جدید مواجه شده/ رفتارهای ابتکاری آسیایی‌ها در نظام محاسباتی آمریکا نمی‌گنجد
ایلنا: شانا کوهن معتقد است که آمریکا با چالش مضاعفی در آسیا مواجه شده و تلاش می‌کند برای هرکدام از این چالش‌ها راهکارهای…
۱۳۹۸/۰۳/۱۰
فروش افزون بر۱۳ میلیارد متر مکعب گاز در استان
مدیر عامل شرکت گاز استان بوشهر از فروش ۱۳ میلیارد و ۳۶۶ میلیون مترمکعب گاز در استان طی سال گذشته خبر داد.مسلم رحمانی با اعلام خبر مذکور افزود : از این میزان ، بیشترین حجم گاز مصرفی متعلق به پتروشیمی ها می باشد که با مصرف ۹ میلیارد و ۳۹۹ میلیون مترمکعب ، ۷۰ درصد از گاز مصرفی استان را به خود اختصاص می دهند.وی در ادامه اضافه نمود: پس از پتروشیمی ها ، نیروگاه ها در جایگاه دوم از نظر حجم گاز مصرفی قرار داشته و مصرف کننده ۳ میلیارد و ۴۳۲ میلیون مترمکعب گاز هستند.مدیر عامل شرکت گاز استان بوشهر در همین رابطه افزود : هم اکنون کلیه نیروگاه های فعال استان از گاز طبیعی بعنوان سوخت مصرفی خود استفاده کرده که این امر علاوه بر کاهش هزینه ها موجب بهبود محیط زیست نیز می شود.رحمانی در همین رابطه بیان کرد: نیروگاه …
۱۳۹۸/۰۲/۲۹ / اقتصاد / منابع طبیعی / توزیع آبگرمکن خورشیدی / سمنان
220 آبگرمکن خورشیدی و تنورگازی بین روستاییان سمنان توزیع شد
سمنان- ایرنا- رئیس اداره حفاظت و حمایت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: 220 آبگرمکن خورشیدی و تنور گازی در بین روستاییان و بهره برداران عرفی عرصه های منابع طبیعی استان به دنبال اجرای طرح جایگزینی سوخت فسیلی توزیع شده است.
۱۳۹۸/۰۲/۲۸
دورنمای خودروهای برقی در جهان و ایران
تهران- ایرنا- امروزه با گسترش روز افزون استفاده از خودرو در صنایع مختلف، نیاز به منابع انرژی برای به حرکت در آوردن آنها به شدت احساس می شود. هم اکنون سوخت های فسیلی مهمترین منابع تأمین انرژی در دسترس هستند، اما به دلیل پایان پذیر بودن این منابع در سال های آینده و همچنین مسائل زیست محیطی مانند انتشار گازهای گلخانه ای که استفاده از منابع فسیلی بر جای می گذارند، امروزه صنایع مختلف به دنبال جایگزین کردن منابع و تکنولوژی های جدید تأمین انرژی هستند.
۱۳۹۸/۰۲/۱۵
شقاوت زیست محیطی در آلبرتا
اقتصادنیوز: جیمز هانسن دانشمند پیشین ناسا هشدار داده است که اگر نفت قیرماسه ها در آلبرتای کانادا به طور کامل مورد بهره برداری قرار گیرد، کار زمین به آخر خواهد رسید. او همچنین خواستار آن شده که مدیران عامل شرکت های سوخت فسیلی به جرم جنایات بزرگ علیه بشریت به دادگاه کشانده شوند.
۱۳۹۸/۰۱/۲۷
خسارات ملی ناشی از عدم تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی
احداث نیروگاه‌های گازی در سال های اخیر به صورت بی رویه و افسار گسیخته بدون اجرای بخش بخار و بازیافت حرارت دود خروجی، خسارات جبران ناپذیری را به کشور تحمیل کرده است. به ازای مصرف یک واحد سوخت در نیروگاه های گازی 70 درصد آن به صورت انرژی حرارتی با دمای بسیار بالا (520 درجه سانتی گراد) از اگزوز خارج می شود که علاوه بر آثار زیست محیطی مخرب سبب هدر رفت منابع سوخت های فسیلی می‌شود.
۱۳۹۸/۰۱/۲۶
استقبال جنوب شرق آسیا از انرژی پاک
تهران - ایرنا - شرکت های متولی تامین انرژی در جنوب شرق آسیا که از دیرباز به سوخت های فسیلی وابسته اند، برای تامین نیاز رو به رشد برق در این منطقه به سرعت در حال توسعه، به سمت انرژی های تجدیدپذیر روی آورده اند.
۱۳۹۸/۰۱/۲۱
کاهش مصرف 22 میلیون لیتری سوخت فسیلی در مازندران
ساری – ایرنا – بنا بر آخرین آمار شرکت پخش فرآورده های نفتی منطقه ساری، مازندران در سال 97 در مجموع 22 میلیون لیتر کمتر سوخت فسیلی مصرف کرد.
۱۳۹۸/۰۱/۱۹
استفاده از فناوری سه بعدی برای شناسایی ذخائر نفتی آلاسکا
شرکت بریتیش پترولیوم قصد دارد برای شناسایی منابع نفتی در آلاسکا از یک فناوری اکتشاف سه بعدی تازه استفاده کند و می گوید از این فناوری می توان برای یافتن انواع منابع سوخت های فسیلی استفاده کرد.
۱۳۹۸/۰۱/۱۰
مراسم ساعت زمین در عمارت شهرداری تبریز ‎
ایرنا- تبریز- مراسم ساعت زمین رویدادی بین المللی است که هر سال در آخرین شنبه ماه مارس به منظور فرهنگ سازی برای حفاظت از کره زمین و کاهش مصرف سوخت های فسیلی برگزار می شود.در این مراسم چراغ مکان ها و نمادهای شاخص و تاریخی شهرها به صورت همزمان به مدت یک ساعت خاموش می شوند.
۱۳۹۸/۰۱/۰۴
مصرف بی‌رویه سوخت و چاره‌ای به نام انرژی‌های پاک
ایرنا نوشت: روند فزاینده مصرف انرژی های فسیلی در کشورمان از یک سو و کم شدن تدریجی منابع این نوع انرژی معادله ای را رقم می زند که اگر به فکر راه حلی برای آن نباشیم، چالش زا خواهد بود؛ یکی از راه حل های این معادله، حرکت به سمت انرژی های تجدیدپذیراست.
۱۳۹۷/۱۲/۱۷
برق تجدیدپذیر در انگلیس تا 2030 از تولید سوخت فسیلی پیشی می‌گیرد
دولت انگلستان انتظار دارد به طرز قابل توجهی سهم تولید انرژی تجدیدپذیر را تا 2030 بالا ببرد و برای اولین بار در تاریخ انگلستان از تولید برق توسط سوخت های فسیلی پیشی بگیرد .
۱۳۹۷/۱۲/۱۵
توافق پاریس فرصتی برای توسعه تجدیدپذیرهاست/ سوخت‌های فسیلی دوست داشتنی، سد راه پاریس
از آنجایی که تفکر غالب در کشور، بهره گیری از سوخت های فسیلی است، در نتیجه از اجرایی شدن توافق پاریس واهمه وجود دارد.
۱۳۹۷/۱۱/۲۷
تجدیدپذیرها منبع اصلی تامین انرژی تا سال 2040/ سوخت‌های فسیلی به آهستگی از بازار درآمد کنار می‌روند
انرژی های تجدیدپذیر تا سال 2040به یکی از منابع اصلی تامین انرژی در جهان تبدیل و بیش از 30درصد برق جهان را تامین خواهند کرد، اتفاقی که باعث کنار رفتن سوخت های فسیلی از بازار درآمدهای جهان می‌شود.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •