دوشنبه, ۲۰ مرداد, ۱۳۹۹ / 10 August, 2020
پرتاب ماهواره
۲۷ ساعت قبل
اینترنت ماهواره‌ای فیلترینگ را دور می‌زند؟
عمادالدین قاسمی‌پناه- خبر‌نگار  شرکت استار لینک به‌عنوان زیرمجموعه شرکت فضایی اسپیس‌ایکس روز جمعه ۵۷ماهواره کوچک دیگر را در ادامه مسیر پیشرفت پروژه اینترنت ماهواره‌ای خود به فضا پرتاب کرد. این پرتاب جدیدی در رقابت جهانی راه‌اندازی اینترنت ماهواره‌ای به‌حساب می‌آید. اسپیس‌ایکس قصد دارد تا سال۲۰۲۷ شبکه‌ای از ۴۲هزار ماهواره را در مدار پایینی زمین قرار دهد تا رؤیای اینترنت ماهواره‌ای سریع و ارزان را به حقیقت تبدیل کند. هم‌اکنون هم اینترنت ماهواره‌ای در جهان وجود دارد اما سرعت آن محدود و قیمت آن بسیار …
۲۷ ساعت قبل
اسپیس‌ایکس ۵۷ ماهواره اینترنتی به مدار زمین فرستاد
شرکت اسپیس‌ایکس ۵۷ ماهواره اینترنتی استارلینک همراه دو ماهواره مخصوص تصویربرداری از زمین را به فضا فرستاد. طی این عملیات یک موشک فالکون ۹ همراه ۵۷ ماهواره استارلینک و دو ماهواره «بلک اسکای گلوبال ارث» از مقر فضایی کندی به فضا پرتاب شد. قسمت اول موشک مذکور قبلا ۴ بار به فضا پرتاب شده بود و این پنجمین عملیات آن به حساب می‌آید. این دهمین عملیات پرتاب ماهواره‌های اینترنتی استارلینک از سال ۲۰۱۹ میلادی تاکنون به‌حساب می‌آید و در کل دوازدهمین عملیات فضایی اسپیس‌ایکس در سال ۲۰۲۰ است. این شرکت برای ارسال سریع ماهواره‌ها به فضا با ناوگانی از بوسترهایی استفاده می‌کند که قبلا به فضا ارسال و بازیافت شده‌اند.
چین یک ماهواره جدید راه‌اندازی کرد
۴۲ ساعت قبل / چین / ماهواره / سنجش / موشک / فضا
چین یک ماهواره جدید راه‌اندازی کرد
چین با موفقیت یک ماهواره جدید سنجش از راه دور را از مرکز پرتاب ماهواره «Jiuquan» به سمت مدار زمین پرتاب کرد.
پایان ملکه آسمان ها/بوئینگ ۷۴۷ از خط تولید خارج می شود   گالری
۴ روز قبل / بوئینگ / 747
پایان ملکه آسمان ها/بوئینگ ۷۴۷ از خط تولید خارج می شود گالری
شرکت هواپیماسازی بوئینگ به ساخت جامبو جت های ۷۴۷ خود پایان می دهد. این جت ها در دهه ۱۹۷۰ سفر هوایی را دموکراسی سازی کردند، اما از هواپیماهای نوین دو موتوره عقب ماندند. تولید این جت ها از سال ۲۰۲۲ به کلی متوقف می شود. این هواپیماهای بوئینگ در دوران اوج خود به «ملکه آسمان ها» مشهور بودند. بوئینگ ۷۴۷ اولین بار در ۹ فوریه ۱۹۶۹ به پرواز درآمد و در ماه ژانویه ۱۹۷۰ توسط شرکت هواپیمایی جهانی «پنَ آمریکن» در خدمات هوایی به کار گرفته شد. از نظر ایمنی، ۷۴۷ سابقه نسبتا خوبی دارد، اما در سال ۱۹۸۵ بدترین حادثه خود را پشت سر گذاشت: ۷۴۷ متعلق به خطوط هواپیمایی ژاپن سقوط کرد و ۵۲۰ نفر جان خود را از دست دادند. ناسا یک مرتبه از یک ۷۴۷ تغییر یافته برای حمل شاتل فضایی ۶۸ تنی و ریچارد برنسون میلیاردر نیز از یک ۷۴۷ …
ارسال نخستین ماهواره هواشناسی جهان به مدار طلوع خورشید
۴ روز قبل / چین / هواشناسی / ماهواره / فناوری
ارسال نخستین ماهواره هواشناسی جهان به مدار طلوع خورشید
سازمان علم و فناوری هوافضای چین در نظر دارد 2 ماهواره هواشناسی دیگر را در سال 2021 پرتاب کند؛ یکی از ماهواره‌های برنامه ریزی شده نخستین ماهواره هواشناسی جهان در مدار طلوع خورشید خواهد بود.
سفیر ایران: پتانسیل فراوانی در همکاری های هوا فضا با ⁧‫چین‬⁩ وجود دارد
۵ روز قبل / چین / محمد کشاورز زاده
سفیر ایران: پتانسیل فراوانی در همکاری های هوا فضا با ⁧‫چین‬⁩ وجود دارد
پکن- ایرنا- سفیر ایران در چین در واکنش به پرتاب آخرین ماهواره بیدو چین به فضا گفت: پتانسیل های فراوانی در همکاری های هوا فضا با ⁧‫چین‬⁩ وجود دارد.
آمازون برای رقابت با اسپیس ایکس ۱۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری می‌کند
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
آمازون برای رقابت با اسپیس ایکس ۱۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری می‌کند
آمازون توانسته از دولت ایالات متحده اجازه‌ی پرتاب ۳،۲۳۶ ماهواره را بگیرد تا بتواند بر سر ارائه‌ی خدمات اینترنتی با اسپیس ایکس رقابت کند.
دسترسی به اینترنت در نقاطی از زمین که از آن محرومند
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / پایگاه خبری سی‌نت / اینترنت رایگان / آمازون / ناسا
دسترسی به اینترنت در نقاطی از زمین که از آن محرومند
تهران- ایرنا- شرکت آمازون تاییدیه پرتاب بیش از ۳۲۰۰ ماهواره به مدار زمین با هدف ایجاد دسترسی بهتر به اینترنت را دریافت کرد. به گفته این شرکت ماهواره‌های جدید آمازون قادرند دسترسی به اینترنت را در نقاطی از زمین فراهم کنند که در حال حاضر از این امکان محروم هستند.
روسیه دو ماهواره به فضا فرستاد
۱۳۹۹/۰۵/۱۰
روسیه دو ماهواره به فضا فرستاد
شرکت دولتی روس کوسموس روسیه دست اندر کار امور فضایی این کشور از پرتاب دو ماهواره مخابراتی به فضا خبر داد. روسیه اکنون نزدیک به یکصد ماهواره پیرامون کره زمین دارد که کمتر از نیمی از آنها فعال هستند و هر سال چندین ماهواره به گروه ماهواره‌های روسیه در فضا اضافه می‌شود.
عکس روز| پرتاب از بایکونور
۱۳۹۹/۰۵/۱۰
عکس روز| پرتاب از بایکونور
موشک حامل پروتون-ام با بوستر Briz-M و دو ماهواره مخابراتی روسی «اکسپرس-۸۰» و «اکسپرس -۱۰۳» از سکوی پرتابی در پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان جدا می‌شود.
موشک ضامن معیشت
۱۳۹۹/۰۵/۰۹ / جبهه مقاومت / مصطفی تاجزاده / مدیترانه / اصلاح طلبان / کره شمالی / سوریه / دولت اصلاحات / مجلس شورای اسلامی / برجام / ایران
موشک ضامن معیشت
وقتی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، پروژه ناتمام پدر موشکی ایران، یعنی شهید حاج حسن طهرانی مقدم را به نتیجه رساند، و با پرتاب موفق ماهواره نور، دنیا و صاحبان تخصص و علم و دانش را شگفت زده کرد.
۱۳۹۹/۰۵/۰۹
شلیک بالستیک‌ها از اعماق زمین
شلیک موشک‌های زیرزمینی سپاه، پس از شهر موشکی و پرتاب نخستین ماهواره هوافضای سپاه، سومین دستاورد عمده نظامی آنها طی سال‌های اخیر بوده است. دومین روز از مرحله اصلی و نهایی رزمایش پیامبر اعظم(ص)14سپاه با پرتاب موشک‌های بالستیک این نیرو از دل زمین، جدید و اعجاب‌انگیز بود. نیروی دریایی و هوافضای سپاه روز سه‌شنبه هم توانسته بودند با انهدام اسکورت‌ها و پل فرماندهی یک ناوماکت آمریکایی در خلیج‌فارس، رزمایش پیامبر اعظم(ص)14را در کانون توجه‌ رسانه‌های داخلی و خارجی قرار دهند.  این رزمایش در منطقه عمومی خلیج‌فارس …
تمدید ۳ ساله امتیاز ایران برای قرارگیری ماهواره در فضا
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ / سازمان فضایی ایران / مرتضی براری / ارتباطات / ماهواره
تمدید ۳ ساله امتیاز ایران برای قرارگیری ماهواره در فضا
تهران- ایرنا- رئیس سازمان فضایی کشور اعلام کرد: ایران توانست برای سه سال دیگر امتیاز مدار فرکانسی در موقعیت ۴۳.۵ درجه شرقی برای پرتاب ماهواره را تمدید کند.
سرگردانی ماهواره جاسوسی صهیونیست‌ها در فضا
۱۳۹۹/۰۵/۰۶ / رژیم صهیونیستی / ماهواره اسرائیلی / ماهواره جاسوسی اسرائیل
سرگردانی ماهواره جاسوسی صهیونیست‌ها در فضا
یک منبع آگاه در گفتگو با فارس با اشاره به پرتاب ماهواره جاسوسی افق-۱۶ رژیم صهیونیستی در تاریخ ۱۶ تیرماه سال‌جاری، گفت: علیرغم اظهار نظر مقامات این رژیم درباره افق-۱۶ مبنی بر دریافت تصاویر باکیفیت، این ماهواره کاملا ناپایدار است و در حال چرخش با سرعت زیاد به دور خود است.
انگلیس: با تهدیدهای فضایی چین و روسیه مقابله می‌کنیم!
۱۳۹۹/۰۵/۰۵ / انگلیس / بن والس / چین / روسیه / فناوری فضایی / پرتاب ماهواره
انگلیس: با تهدیدهای فضایی چین و روسیه مقابله می‌کنیم!
وزیر دفاع انگلیس از بازنگری سیاست نظامی-امنیتی این کشور با هدف رقابت با چین و روسیه در عرصه فضایی خبر داد.
۱۳۹۹/۰۵/۰۴
مریخ نورد چین راهی مریخ شد
اولین ماموریت مریخی کاملا بومی چین ساعاتی پیش روانه سیاره سرخ شد. چین روز پنج‌شنبه دوم مرداد 1399 یک ماموریت مهم مریخی به نام Tianwen-1 را آغاز کرد که امیدوار است اولین فرود موفق این کشور در سیاره سرخ باشد. این نخستین ماموریت مستقل و کاملا بومی چین پس از تلاش چند سال پیش با روسیه برای رسیدن به مریخ است. این ماموریت موسوم به Tianwen-1 شامل یک مریخ‌نورد، یک فرودگر و یک مدارگرد است که همگی سوار بر موشک «Long March 5» از مرکز پرتاب ماهواره «ونچانگ» در جزیره هاینان چین با موفقیت پرتاب شدند.
۱۳۹۹/۰۵/۰۱
100ثانیه خبر
  پرتاب ماهواره نظامی کره با فالکون ۹ بامداد دیروز، شرکت «اسپیس‌ایکس» با موشک «فالکون۹» یک ماهواره نظامی کره‌جنوبی را به فضا پرتاب کرد. به گزارش وب‌سایت اسپیس‌فلایت، ماهواره‌ نظامی کره‌جنوبی، «آناسیس2» نام دارد و توسط بخش دفاعی و فضایی ایرباس ساخته شده است. آناسیس2 نخستین ماهواره‌ای است که برای دولت کره‌جنوبی پرتاب می‌شود و ارتباطات ایمن را برای ارتش این کشور فراهم می‌کند. پیش‌تر، ارتش این کشور برای ارتباطات خود به ماهواره‌های بین‌المللی و غیرنظامی متکی بود.   قطب‌نمای مغناطیسی سگ‌ها یک بیولوژیست …
۱۳۹۹/۰۵/۰۱
اسپیس ایکس رکورد جدید ثبت کرد
یک موشک فالکون ۹ که ۵۱ روز قبل کپسول کرودراگون را به فضا برده بود، اکنون برای ارسال ماهواره به مدار زمین استفاده شد و رکورد جدیدی ثبت کرد. به گزارش دیجیتال ترندز، شرکت اسپیس ایکس رکورد کوتاه‌ترین فاصله زمانی برای استفاده دوباره از یک موشک را ثبت کرد. بوستر موشک فالکون ۹ این شرکت روز گذشته پس از ۵۱ روز از مقر فضایی کیپ کاناورال همراه ماهواره‌ای برای کره‌جنوبی به فضا پرتاب شد. رکورد قبلی این شاخص به شاتل آتلانتیس ناسا تعلق داشت که در سال ۱۹۸۵ در فاصله زمانی ۵۴ روز دو بار استفاده شد. موشکی که در این ماموریت استفاده شد قبلا در ۳۰ مارس کپسول کرودراگون را همراه دو فضانورد به ایستگاه فضایی بین المللی برده بود. در این ماموریت فالکون نخستین ماهواره نظامی ‌کره جنوبی به نامAnasis-II را به فضا برد و سپس …
نخستین ماهواره نظامی کره جنوبی به فضا رفت
۱۳۹۹/۰۴/۳۱
نخستین ماهواره نظامی کره جنوبی به فضا رفت
شرکت خصوصی اسپیس ایکس با استفاده از موشک فالکون۹ خود یک ماهواره نظامی کره جنوبی را به فضا پرتاب کرد.
ماهواره پارس ۱ به پرتاب نزدیک‌تر شد
۱۳۹۹/۰۴/۲۹ / پژوهشگاه فضایی ایران
ماهواره پارس ۱ به پرتاب نزدیک‌تر شد
تهران - ایرنا - رئیس پژوهشکده سامانه‌های ماهواره گفت: آزمون‌های محیطی سامانه‌ایزولاتور طراحی شده برای مدل پیش‌پروازی ماهواره پارس۱ در پژوهشکده سامانه‌های ماهواره پژوهشگاه فضایی ایران با موفقیت به انجام رسید.
کره جنوبی اولین ماهواره نظامی خود را پرتاب می‌کند
۱۳۹۹/۰۴/۲۸ / کره‌ جنوبی / نظامی / ماهواره
کره جنوبی اولین ماهواره نظامی خود را پرتاب می‌کند
تهران-ایرنا- کره جنوبی فردا - یکشنبه - اولین ماهواره ارتباطاتی نظامی خود را از فلوریدا در آمریکا پرتاب می‌کند.
انفجار‌های اخیر چقدر روی برنامه‌های هسته‌ای ایران تاثیر می‌گذارد؟ / ادعای تحلیلگر اسرائیلی: ایران فقط ۳ ماه با غنی سازی ۹۰ درصدی فاصله دارد
۱۳۹۹/۰۴/۲۳
انفجار‌های اخیر چقدر روی برنامه‌های هسته‌ای ایران تاثیر می‌گذارد؟ / ادعای تحلیلگر اسرائیلی: ایران فقط ۳ ماه با غنی سازی ۹۰ درصدی فاصله دارد
فیشمان تحلیلگر مسائل نظامی اسرائیل خاطر نشان کرد که دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا بر این عقیده اند که ایران تنها سه ماه دیگر با رسیدن به هدف غنی سازی ۲۵ کیلوگرم اورانیوم تا ۹۰ درصد، فاصله دارد. وی افزود: باید در نظر داشت که دستاورد ایران در پرتاب ماهواره به فضا طی سال جاری، می‌تواند دلیلی باشد برای اثبات اینکه تهران می‌تواند موشک‌های بالستیکی داشته باشد که توان رسیدن به مسافتی حدود ۲۰۰۰ کیلومتر را نیز دارد.
دو ماهواره چین از بین رفتند
۱۳۹۹/۰۴/۲۲
دو ماهواره چین از بین رفتند
ماهواره‌بر تجاری چین موسوم به کوآیژو-۱۱ در نخستین پرتاب خود شکست خورد و در نتیجه آن دو ماهواره نیز از بین رفتند.
پرتاب ماهواره های استارلینک برای سومین بار لغو شد
۱۳۹۹/۰۴/۲۲ / شرکت اسپیس ایکس / ماهواره / اینترنت
پرتاب ماهواره های استارلینک برای سومین بار لغو شد
روز گذشته سومین عملیات پرتاب دهمین محموله ماهواره های اینترنتی استارلینک لغو شد.
اسرائیل برای رصد ایران، یک ماهواره جاسوسی به فضا پرتاب کرد
۱۳۹۹/۰۴/۱۶
اسرائیل برای رصد ایران، یک ماهواره جاسوسی به فضا پرتاب کرد
 اسرائیل روز دوشنبه خبر از پرتاب موفقیت آمیز یک ماهواره جاسوسی به فضا داد.
ارسال ماهواره جاسوسی اسرائیل به فضا برای پایش فعالیت‌های ایران! + جزئیات
۱۳۹۹/۰۴/۱۶
ارسال ماهواره جاسوسی اسرائیل به فضا برای پایش فعالیت‌های ایران! + جزئیات
رژیم صهیونیستی ادعا کرد، یک ماهواره جاسوسی به نام «افق ۱۶» را از پایگاهی در مرکز کشور با موفقیت به فضا پرتاب کرده است.
شکست ماموریت فضایی «راکت لب»/ آتش گرفتن موشک و ماهواره ها
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / فناوری فضایی / ماهواره / ایالات متحده آمریکا
شکست ماموریت فضایی «راکت لب»/ آتش گرفتن موشک و ماهواره ها
پرتاب راکت شرکت راکت لب به فضا به فاصله کوتاهی بعد از پرتاب با شکست مواجه شد و راکت و کل محموله آن از دست رفتند.
پرتاب موفقیت آمیز یک ماهواره به فضا توسط چینی‌ها
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ / چین / ماهواره
پرتاب موفقیت آمیز یک ماهواره به فضا توسط چینی‌ها
چین، دومین ماهواره از سری ماهواره‌های تحقیق و توسعه شیان-۶(Shiyan-۶ یا SY-۶) را به فضا پرتاب کرد.
نابودی ۷ ماهواره در پرتاب شرکت «راکت‌لب»
۱۳۹۹/۰۴/۱۶
نابودی ۷ ماهواره در پرتاب شرکت «راکت‌لب»
شرکت «راکت‌لب» اعلام کرد که بخش تقویت‌کننده موشک الکترون این شرکت از رساندن هفت ماهواره به مدار بازمانده است. روز شنبه شرکت «راکت لب» هفت ماهواره کوچک را برای رسیدن به مدار به فضا پرتاب کرد. ولی بخش تقویت‌‌کننده دو مرحله‌ای موشک موفق به رساندن این ماهواره‌ها به فضا نشد. این پرتاب از سایت پرتاب نیوزیلند شرکت راکت‌لب و در ساعت ۹:۱۹ شب به وقت نیوزیلند انجام شد. در ابتدا قرار بود این ماموریت جمعه انجام شود ولی به‌دلیل شرایط بد جوی به شنبه موکول شد. طی این ماموریت قرار بود هفت ماهواره تصویربرداری زمین از جمله پنج ماهواره شرکت «پلنت»، یک ماهواره برای شرکت کنون الکترونیک و یک ماهواره برای شرکت «این‌اسپیس میژن» به مدار زمین ارسال شوند. ولی بروز یک مشکل طی سوختن موتور مرحله دوم موشک منجر به از بین رفتن …
مأموریت «راکت لب» شکست خورد
۱۳۹۹/۰۴/۱۵
مأموریت «راکت لب» شکست خورد
سیزدهمین مأموریت شرکت فضایی «راکت لب» پس از پرتاب با مشکلاتی مواجه شد و محموله آن که 7 ماهواره بود، از دست رفت.
ماهواره جدید چین محیط فضا را مطالعه می‌کند
۱۳۹۹/۰۴/۱۵ / اخبار هوا و فضا / اخبار "چین"
ماهواره جدید چین محیط فضا را مطالعه می‌کند
چین امروز ماهواره دیگری به مدار زمین پرتاب کرد تا به‌واسطه آن امکان مطالعه دقیق محیط فضا فراهم شود.
۱۳۹۹/۰۴/۱۵
سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری انگلیس در حوزه فضایی
دولت انگلستان قصد دارد برای توسعه برقراری اتصال اینترنتی، مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار در شرکت «وان‌وب» سرمایه‌گذاری کند. دولت انگلستان به تازگی اعلام کرده در نظر دارد مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار روی پروژه شرکت «وان‌وب» (OneWeb) که در حوزه اکتشافات فضایی فعال است، سرمایه‌گذاری کند. شرکت «بهارتی اینترپرایز» (Bharti Enterprises) نیز که در زمینه مخابرات فعالیت دارد، ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه به این پروژه اختصاص خواهد داد. وان‌وب، یکی از چند شرکتی است که روی پروژه برقراری اینترنت از فضا کار می‌کند و برای این پروژه، مجموعه ماهواره‌هایی را به‌کار می‌گیرد تا اتصال اینترنتی را روی زمین برقرار کند. این شرکت در نظر دارد مجموعه‌ای از ۶۵۰ ماهواره را به فضا بفرستد تا پوشش اینترنتی را در ناحیه شمالگان برقرار کند. وان‌وب تاکنون …
آمریکا می خواهد ماهواره جاسوسی در مدار قرار دهد
۱۳۹۹/۰۴/۱۴
آمریکا می خواهد ماهواره جاسوسی در مدار قرار دهد
پرتابگر Minotaur-4 قرار است به منظور منافع آژانس اطلاعات ملی هوافضای ایالات متحده در تاریخ 15 ژوئیه با ماهواره مخفی به مدار زمین پرتاب شود.
پرتاب ماهواره جدید چین، فروش بلیط برای تماشای پرتاب‌های فضایی
۱۳۹۹/۰۴/۱۳ / ماهواره لیزری / چین / ایستگاه فضایی
پرتاب ماهواره جدید چین، فروش بلیط برای تماشای پرتاب‌های فضایی
پکن- ایرنا- همزمان با پرتاب یک ماهواره جدید چین به فضا، این کشور اعلام کرد امکان تماشای عملیات های پرتاب از فاصله ۳ کیلومتری برای مردم فراهم شده است.
ماهواره نیروی فضایی آمریکا با موفقیت به فضا پرتاب شد
۱۳۹۹/۰۴/۱۱ / فالکون 9 / اسپیس‌ایکس
ماهواره نیروی فضایی آمریکا با موفقیت به فضا پرتاب شد
شرکت "اسپیس ایکس" توانست با موفقیت ماهواره "GPS" نیروی فضایی آمریکا را به فضا ارسال کند.
پرتاب سومین ماهواره نسل جدید جی.پی.اس آمریکا به فضا
۱۳۹۹/۰۴/۱۱
پرتاب سومین ماهواره نسل جدید جی.پی.اس آمریکا به فضا
این ماهواره که GPS III SV۰۳ نام دارد، یک ساعت و ۲۹ دقیقه بعد از پرتاب در مدار طراحی شده خود مستقر شد؛
مردم منتظر خبرهای خوب در حوزه پرتاب ماهواره باشند
۱۳۹۹/۰۴/۰۹ / جبارعلی ذاکری / ماهواره / دانشگاه علم و صنعت
مردم منتظر خبرهای خوب در حوزه پرتاب ماهواره باشند
تهران- ایرنا- رییس دانشگاه علم و صنعت گفت: حدود ۱۲ تا ۱۳ سال است که در حوزه ماهواره تجربه کار داریم و مردم به زودی خبرهای خوبی را در این زمینه دریافت می‌کنند.
چین با پرتاب یک ماهواره دیگر سیستم ناوبری جهانی خود را تکمیل کرد
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ / اخبار "چین"
چین با پرتاب یک ماهواره دیگر سیستم ناوبری جهانی خود را تکمیل کرد
چین آخرین ماهواره از 30 ماهواره خود را به فضا فرستاد تا بتواند سیستم ناوبری جهانی اختصاصی خود را که رقیبی برای تکنولوژی آمریکایی GPS  محسوب می‌شود، تکمیل کند.
۱۳۹۹/۰۴/۰۵
جی‌پی‌اس اختصاصی چینی‌ها تکمیل شد
چین موفق شد با پرتاب آخرین ماهواره مورد نیاز برای تکمیل شبکه موقعیت‌یابی مکانی اختصاصی خود، شبکه یادشده موسوم به بیدو را تکمیل کند. چین از چند سال قبل در تلاش بود به‌منظور رفع وابستگی به شبکه موقعیت‌یابی جی‌پی‌اس آمریکا، نمونه داخلی و مستقل آن را راه‌اندازی کند. این هدف محقق شد و جایگزینی بیدو می‌تواند اقتدار فناورانه چین در سطح جهان را تثبیت کند. اولین تلاش‌های چین در این زمینه از اواخر دهه ۹۰ میلادی آغاز شد و نسخه اولیه سیستم بیدو از سال ۲۰۰۰ در دسترس قرار گرفت. پرتاب ماهواره‌های تازه چین به فضا با هدف تکمیل مرحله سوم بی‌دو صورت گرفت. این کشور اعلام کرده که به‌روزرسانی بعدی بی‌دو در سال ۲۰۳۵ صورت می‌گیرد. بی‌دو درحال‌حاضر کل جهان را پوشش می‌دهد و حدود ۷۰ درصد از گوشی‌های هوشمند در چین از آن …
نقشه راه توسعه ماهواره‌بر و ایستگاه‌های پرتاب بررسی شد
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / ماهواره / پرتاب ماهواره / مرتضی براری / سازمان فضایی ایران / شورای عالی فضایی
نقشه راه توسعه ماهواره‌بر و ایستگاه‌های پرتاب بررسی شد
نقشه راه توسعه ماهواره‌بر و ایستگاه‌های پرتاب در جلسه کمیسیون راهبردی شورای عالی فضایی بررسی شد.
رضایی: پراید و ماهواره، تصویر کاملی از دو نوع مدیریت در کشور است
۱۳۹۹/۰۴/۰۱ / پراید / پرتاب ماهواره ایران / محسن رضایی
رضایی: پراید و ماهواره، تصویر کاملی از دو نوع مدیریت در کشور است
به گزارش فارس، محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، عصر امروز (یکشنبه یکم تیرماه) در «سومین آیین ملّی بزرگداشت استاد تراز انقلاب اسلامی» که به مناسبت سالگرد شهادت شهید چمران و از سوی بسیج اساتید کشور برگزار شد، شهید چمران را یار فراموش‌نشدنی روزهای مظلومیت ملّت ایران دانست و گفت: ملت‌ها با اسطوره‌هایشان شناخته می‌شوند و نمادها و اسطوره‌ها، شناسنامه ملت‌ها هستند.
چین ماهواره جدیدی به فضا فرستاد / هدف: دیده‌بانی زمین
۱۳۹۹/۰۳/۲۹
چین ماهواره جدیدی به فضا فرستاد / هدف: دیده‌بانی زمین
چین یک ماهواره جدید دیده‌بانی زمین را از «مرکز پرتاب ماهواره ژیوکوان» در شمال غرب این کشور به فضا پرتاب کرد.
نقص فنی پرتاب ماهواره چینی را به تعویق انداخت
۱۳۹۹/۰۳/۲۷ / چین / ماهواره
نقص فنی پرتاب ماهواره چینی را به تعویق انداخت
پکن- ایرنا- مقامات چین امروز سه شنبه از تعویق پرتاب آخرین ماهواره متعلق به سامانه ناوبری بیدو این کشور به دلیل «مشکلات فنی» خبر دادند.
پرتاب آخرین ماهواره بیدو + ویدئو
۱۳۹۹/۰۳/۲۶
پرتاب آخرین ماهواره بیدو + ویدئو
با پرتاب آخرین ماهواره ناوبری بیدو در روز 18 ژوئن سیستم موقعیت یاب چین تکمیل خواهد شد.
فالکون ۹ سر وقت پرتاب شد
۱۳۹۹/۰۳/۲۵ / مدار پایین زمین / فضاپیما / ایالات متحده آمریکا / ماهواره / اسپیس ایکس
فالکون ۹ سر وقت پرتاب شد
تهران-ایرنا- راکت فالکون ۹ که حامل ۵۸ ماهواره استارلینک و سه ماهواره کوچک شرکت Planet Labs است روز گذشته (شنبه) سر وقت از فلوریدا در آمریکا به فضا پرتاب شد.
اسپیس ایکس دسته نهم استارلینک را به‌همراه سه ماهواره دیده‌بانی زمین پرتاب کرد
۱۳۹۹/۰۳/۲۴
اسپیس ایکس دسته نهم استارلینک را به‌همراه سه ماهواره دیده‌بانی زمین پرتاب کرد
با پرتاب دسته‌ی نهم استارلینک در بعدازظهر امروز، اسپیس ایکس شمار ماهواره‌های عملیاتی این منظومه را به عدد ۵۴۰ رساند و نخستین مأموریت هم‌سفر اشتراکی خود را نیز انجام داد.
فرمانده فضایی نیروی هوافضای سپاه: عمیات پرتاب ماهواره نظامی نور محرمانه بود / آمریکایی‌ها از این عملیات خبردار نشدند
۱۳۹۹/۰۳/۲۰
فرمانده فضایی نیروی هوافضای سپاه: عمیات پرتاب ماهواره نظامی نور محرمانه بود / آمریکایی‌ها از این عملیات خبردار نشدند
فرمانده فضایی نیروی هوافضای سپاه می گوید:یکی از دلایل عصبانیت آمریکایی‌ها همین بود که از عملیات پرتاب ماهواره توسط سپاه جا ماندند. دشمن ما ادعا می‌کند که بر همه امور مسلط است در حالیکه ما معتقدیم این ادعای گزاف بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد. بجز این ماجرای اخیر، در طول سال‌های گذشته کارهای بزرگ دیگری هم صورت گرفته که آنها هیچگاه خبردار نشدند.
۱۳۹۹/۰۳/۲۰
عصبانیت آمریکا از عملیات محرمانه سپاه
تسنیم/ فرمانده فضایی نیروی هوافضای سپاه می گوید:یکی از دلایل عصبانیت آمریکایی‌ها همین بود که از عملیات پرتاب ماهواره توسط سپاه جا ماندند.
ببیند | روایت ژنرال ترک از نبرد منطقه ای ایران و آمریکا
۱۳۹۹/۰۳/۱۹ / ایالات متحده آمریکا / ماهواره / ایران
ببیند | روایت ژنرال ترک از نبرد منطقه ای ایران و آمریکا
روایت ژنرال ترک از نبرد منطقه ای ایران و آمریکا: توانایی ایران در پرتاب ماهواره اسرائیل و آمریکا را خیلی ترسانده است.
نماینده روسیه در سازمان ملل: ایران حق دارد ماهواره به فضا پرتاب کند / اتهامات آمریکا
۱۳۹۹/۰۳/۱۶
نماینده روسیه در سازمان ملل: ایران حق دارد ماهواره به فضا پرتاب کند / اتهامات آمریکا "گمراه‌کننده" است
نماینده روسیه در سازمان ملل متحد نسبت تلاش‌های آمریکا برای گرفتن حق بهره‌برداری از فناوری صلح‌آمیز فضایی توسط ایران ابراز تاسف کرد.
ترکیه از ساخت نخستین ماهواره دیده‌بانی بومی خبر داد
۱۳۹۹/۰۳/۱۵ / ترکیه
ترکیه از ساخت نخستین ماهواره دیده‌بانی بومی خبر داد
تهران- ایرنا- مقامات ترکیه اعلام کردند که نخستین ماهواره دیده‌بانی بومی را سال آینده میلادی برای اهداف نظامی و غیرنظامی به فضا پرتاب خواهند کرد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •