دوشنبه, ۳۰ دی, ۱۳۹۸ / 20 January, 2020
علوم اعصاب
مرکز رشد و شتاب دهنده علوم اعصاب در علوم پزشکی ایران ایجاد شود
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / فناوری
مرکز رشد و شتاب دهنده علوم اعصاب در علوم پزشکی ایران ایجاد شود
رئیس انجمن علوم اعصاب ایران با تاکید بر عمومی سازی علوم نوروساینس پیشنهاد داد در راستای اقدامات فناورانه، مرکز رشد و شتاب دهنده علوم اعصاب در دانشگاه علوم پزشکی ایران ایجاد شود.
  محمدتقی جغتایی  مغز  علوم اعصاب  دانشگاه علوم پزشکی ایران
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / ...
توسعه انسولین از زرده تخم‏مرغ
پژوهشگران موسسه علوم اعصاب و سلامت روان فلوری استرالیا اخیرا موفق به توسعه انسولین از زرده تخم‏مرغ شده‌اند. به گزارش ایسنا وبه نقل از گیزمگ، پژوهشگران استرالیایی در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه انسولین از زرده تخم‏مرغ شده‌اند که می‌تواند روزی به عنوان درمانی ارزان‌تر و امن‌تر برای بیماران مبتلا به دیابت مورد استفاده قرار گیرد. دیابت نوعی اختلال ناتوان‏کننده است که در سراسر جهان ۳۸۰ میلیون نفر را تحت تاثیر قرار داده است. یکی از مشکلات آن این است که بیماران می‌بایست به طور مداوم قند خون خود را مورد بررسی قرار دهند.در حال حاضر، پمپ‌های انسولین هورمون‌های مهمی که بدن به آنها نیاز دارد را ارسال می‌کنند، اما به دلیل ترکیبی که با نام فیبریل شناخته می‌شود نیاز به تعویض منظم دارند. این ترکیبات طی یک یا …
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۱۰/۲۰ / بهداشت و سلامت
حذف تومورهای مغزی با استفاده از دستگاه ساخت متخصصان ایرانی
مدیر گروه جراحی مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: با خریداری دستگاه نوروناویگیشن ساخت متخصصان ایرانی، برداشتن تومورهای مغزی با روشهای نوین و پیشرفته برای نخستین بار در شمال شرق کشور میسر شد.
۲ پژوهشکده
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / بهداشت و سلامت
۲ پژوهشکده "چشم" و "علوم اعصاب" ایجاد شود
در چهل و پنجمین جلسه شورای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بر ایجاد پژوهشکده چشم و پژوهشکده علوم اعصاب تاکید شد.
  علوم اعصاب  چشم  دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / ...
چگونه بعضی استرس‌ها می‌توانند برای‌مان مفید باشند؟
استرس و اضطراب اغلب به عنوان نوعی احساس منحصراً منفی شناخته می‌شود: کار‌های روی هم انبار شده و مشکلات خانوادگی و برنامه‌‌ کاری شلوغ ما را تحت فشار قرار می‌دهند و از نفس می‌اندازند. کتلین گانسرت، استاد روان‌شناسی اظهار می‌کند: زمانی مردم مضطرب می‌شوند که احساس کنند کار‌ها و وظایفی که باید انجام دهند از میزان وقت و توانایی آن‌ها بیشتر است. روان‌شناسان دو نوع مختلف اضطراب را شناسایی کرده‌اند: استرس خوب و بد. استرس بد همان اضطراب منفی است که باعث ایجاد حس پریشانی و تسلیم می‌شود. اما استرس خوب نوعی اضطراب مثبت است که باعث فعالیت و سازندگی می‌شود.استرس مزمندر واقع پاسخی روانی یا فیزیولوژیکی به یک واقعه‌ استرس‌زای درونی یا بیرونی است که به طول می‌انجامد و طبق نظر انجمن روان‌شناسان با تغذیه‌ ناسالم، …
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / علمی و آموزشی
" میکرو الکترود تنگستنی " توسط محققان ایرانی طراحی و تولید شد
تهران- ایرنا- محققان مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی کرمان با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری موفق به طراحی و تولید «میکروالکترود تنگستنی» برای ثبت اطلاعات عصبی شدند.
  علوم اعصاب  فناوری نانو  بیماری
امکان ثبت اطلاعات عصبی با دستاورد محققان کشور فراهم شد
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / بهداشت و سلامت
امکان ثبت اطلاعات عصبی با دستاورد محققان کشور فراهم شد
محققان مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی کرمان با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری موفق به طراحی و تولید «میکروالکترود تنگستنی» برای ثبت اطلاعات عصبی شدند.
  دانشگاه علوم پزشکی کرمان  نورون
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / ...
بلای خاکستری
‏   [زهرا جعفرزاده] جهش ژنی، تخریب سلولی، اختلال در اکسیژن‌رسانی به قلب و مغز، کبد و کلیه و آسیب‌رسیدن به کیسه‌های هوایی و تأثیر بر سیستم اعصاب مرکزی تنها بخشی از بلایی است که آلودگی هوا بر سر ما و به‌طور ویژه گروه‌های حساس می‌آورد. ذرات معلق 2.5 میکرون منجر به آزادشدن رادیکال‌هایی می‌شوند که این رادیکال‌ها تأثیر مستقیمی بر سلول‌ها می‌گذارند و آنها را از حالت طبیعی خارج می‌کنند؛ سرطان ریه یکی از نتایج این اتفاق است. ذرات معلق منجر به افت عملکرد مغز می‌شوند و تفکر، تمرکز و دقت را کند و گاهی هم با ایجاد اختلال بر سیستم اعصاب محیطی، عملکرد دست‌ها و پاها را ضعیف می‌کنند. در فرآیند تخریب قلب سهم قابل توجهی دارد؛ …
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / ...
سگ‌ها هم می‌توانند بشمارند؟
یافته‌های پژوهشگران دانشگاه اموری آمریکا نشان می‌دهد که اگرچه سگ‌ها نمی‌توانند مانند انسان‌ها اعداد را بشمارند اما اگر غذای کم یا اضافه در ظرفشان گذاشته شود، یا تعداد برخی اشیا کم و زیاد شود آن را تشخیص می‌دهند به این معنا که قدرت درک کمیت‌ها را دارند.  به‌گزارش روزنامه کانادایی «نشنال‌پست»، در این تحقیق، گرگوری برنز، از محققان علوم اعصاب دانشگاه اموری به‌همراه ۵نفر از همکارانش ترکیبی از ۱۱نژاد مختلف سگ را مورد بررسی قرار دادند تا ببینند که آیا بخش خاصی از مغز این سگ‌ها به اعداد حساس است یا خیر. …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۰۶ / ...
نقشه‌برداری از بخش تصمیم‌گیری در مغز
پژوهشگران سوئدی در بررسی جدیدی توانستند نقشه بخشی از مغز را تهیه کنند که در تصمیم‌گیری و گسترش اعتیاد نقش دارد.به گزارش ایسنا و به نقل از وبسایت رسمی موسسه کارولینسکا، پژوهشگران سوئدی موفق شده‌اند گام دیگری به سوی درک نحوه عملکرد بخشی از مغز بردارند که در تصمیم‌گیری و رشد اعتیاد در سطح مولکولی مغز نقش دارد.پژوهشگران موسسه کارولینسکا در بررسی خود روی موش‌ها، به نقشه‌برداری از سلول‌ها و بافت‌های مغز پرداختند و توانستند شکل‌گیری بخش‌های گوناگون جسم مخطط یا استریاتوم را نشان دهند. شاید این نقشه مولکولی بتواند به درک بهتر سامانه پاداش مغز کمک کند.استریاتوم، بخش داخلی مغز است که به تنظیم عملکردهای مرتبط با پاداش، انگیزه و عملکردهای حرکتی می‌پردازد. این بخش، نقش مهمی در تصمیم‌گیری و رشد اعتیادهای گوناگون …
تفاوت مغز نوجوانان مبتلا به امراض روحی با مغز افراد سالم
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / علمی و آموزشی
تفاوت مغز نوجوانان مبتلا به امراض روحی با مغز افراد سالم
مطالعه اخیر دانشمندان علوم اعصاب دانشگاه "آلبرتا"(University of Alberta) کانادا نشان داده است مغزهای نوجوانانی که با مشکلات روحی روانی روبرو هستند ممکن است با همسالانی که از نظر روحی سالم هستد، متفاوت باشد.
  مغز  افسردگی
چند روش برای خواب راحت
انتخاب / ۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / بهداشت و سلامت
چند روش برای خواب راحت
بی‌خوابی اختلالی فراگیر است که برخی از ما به اشتباه برای درمانش به مصرف دارو، رو می آوریماگر بخواهیم از نظر فنی به این موضوع بپردازیم که آیا هر چه کار بیشتری از مغزمان بکشیم، انرژی بیشتری مصرف می کنیم ؟ جواب مثبت است اما به گفته کلود مسیر استاد روان شناختی و علوم اعصاب کانادا آن چه به عنوان یک کار ذهنی «دشوار» شمرده می شود بین افراد متفاوت است .
علوم اعصاب شناختی میان دانش‌آموزان گسترش یافت
فارس / ۱۳۹۸/۰۹/۳۰ / علمی و آموزشی
علوم اعصاب شناختی میان دانش‌آموزان گسترش یافت
با حمایت ستاد توسعه علوم وفناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری "پردیس مغز" من در مجموعه باغ کتاب ایجاد و راه اندازی شد. مجموعه‌ای جذاب که دانش‌آموزان و عموم مردم با فعالیت‌های مغز به طور عملی در آن آشنا می‌شوند.
همگرایی فناوری‌ها برای ساخت نانوالکترودهای چاپی
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۳۰ / علمی و آموزشی
همگرایی فناوری‌ها برای ساخت نانوالکترودهای چاپی
تهران- ایرنا- پروژه NanoEDGE BMBF که به رهبری موسسه فرانهوفر در حال انجام است از همگرایی حوزه‌های نانومواد، مهندسی پیشرفته و علوم اعصاب برای تولید الکترودهای چاپی به کمک نانوذرات استفاده می‌کند.
  ستاد توسعه فناوری نانو
توانمندی‌های داخلی حوزه علوم اعصاب تقویت می‌شود
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۸ / علمی و آموزشی
توانمندی‌های داخلی حوزه علوم اعصاب تقویت می‌شود
هشتمین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی به منظور انتقال یافته‌ها و ایجاد فرصت‌های علمی و تخصصی در این حوزه با حضور جمعی از مسئولان حوزه‌های پزشکی، دانشگاهی و تحقیقاتی با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری در مرکزهمایش‌های بین‌المللی رازی درتهران گشایش یافت.
  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری  علوم اعصاب
رتبه اول ایران در منطقه در تولید مقالات علوم اعصاب
مهر / ۱۳۹۸/۰۹/۲۸ / فناوری
رتبه اول ایران در منطقه در تولید مقالات علوم اعصاب
قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: رتبه ایران در حوزه علوم اعصاب (نوروساینس) از نظر تعداد مقاله ۱۹ و در استنادات ۲۷ است، جایگاه کشور در منطقه از نظر تعداد مقالات اول است.
  علوم اعصاب  مغز  محمدتقی جغتایی  شاهین آخوندزاده
بیماری «آلزایمر» سومین علت مر گ در ایران
فارس / ۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / اجتماعی
بیماری «آلزایمر» سومین علت مر گ در ایران
رئیس انجمن علوم اعصاب ایران با بیان اینکه آلزایمر تبدیل به سومین علت مرگ در کشور ما شده است، گفت: روزانه ۴۰۰ نفر در کشور دچار سکته مغزی می‌شوند.
ایران رتبه برتر «علوم اعصاب» در منطقه را دارد
فارس / ۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / اجتماعی
ایران رتبه برتر «علوم اعصاب» در منطقه را دارد
قائم مقام معاونت تحقیقات وزارت بهداشت گفت: ایران رتبه نخست رشته علوم اعصاب در منطقه را دارد.
روزانه ۴۰۰ نفر در کشور دچار سکته مغزی می شوند
مهر / ۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / بهداشت و سلامت
روزانه ۴۰۰ نفر در کشور دچار سکته مغزی می شوند
رئیس انجمن علوم اعصاب ایران، از افزایش بار بیماری های مرتبط با اعصاب و مغز خبر داد.
  علوم اعصاب  محمدتقی جغتایی  سکته مغزی
دولت ها باید برای رشته علوم اعصاب پول خرج کنند
مهر / ۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / بهداشت و سلامت
دولت ها باید برای رشته علوم اعصاب پول خرج کنند
قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، با اشاره به اهمیت رشته علوم اعصاب در تشخیص و درمان بیماری ها، گفت: برای پیشرفت در این حوزه، دولت ها باید پول خرج کنند.
  شاهین آخوندزاده  علوم اعصاب  وزارت بهداشت
نقش علوم اعصاب در تشخیص بیماری ها/ارتباط عفونت و آلزایمر
مهر / ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / بهداشت و سلامت
نقش علوم اعصاب در تشخیص بیماری ها/ارتباط عفونت و آلزایمر
دبیر علمی هشتمین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی، گفت: حوزه علوم اعصاب در سال های گذشته منجر به کشفیات زیادی در بیماری ها شده است.
  علوم اعصاب  پیمان حسنی ابهریان  آلزایمر
واقعیت هایی درباره کالری سوزی فعالیت های مغزی
انتخاب / ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / بهداشت و سلامت
واقعیت هایی درباره کالری سوزی فعالیت های مغزی
آیا هرچه مغز را بیشتر به کار بگیریم ، انرژی بیشتری از دست می دهد و کالری بیشتری می سوزاند؟اگر بخواهیم از نظر فنی به این موضوع بپردازیم که آیا هر چه کار بیشتری از مغزمان بکشیم، انرژی بیشتری مصرف می کنیم ؟ جواب مثبت است اما به گفته کلود مسیر استاد روان شناختی و علوم اعصاب کانادا آن چه به عنوان یک کار ذهنی «دشوار» شمرده می شود بین افراد متفاوت است .
انجام کارآزمایی‌های بالینی برای کاربردی کردن سلول‌های بنیادی در درمان فلج مغزی
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / بهداشت و سلامت
انجام کارآزمایی‌های بالینی برای کاربردی کردن سلول‌های بنیادی در درمان فلج مغزی
رییس ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از انجام کارآزمایی‌های بالینی برای کاربردی کردن سلول‌های بنیادی در حوزه اعصاب و نورولوژی خبر داد و گفت: تاکنون تاییدیه‌ سازمان غذا و دارو برای آن دریافت نشده است.
  سلولهای بنیادی  فلج مغزی  سلول‌های خون‌ساز  ستاد توسعه سلول‌های بنیادی
افزایش توجه با کنترل امواج مغزی
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / علمی و آموزشی
افزایش توجه با کنترل امواج مغزی
دانشمندان علوم اعصاب موسسه "ام.آی.تی" با رهبری "یاسمن باقرزاده" دانشمند ایرانی در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند افراد می‌توانند امواج مغزی خود را به منظور ارتقای توجه کنترل کنند.
  مغز  توجه
نشانگرهای اختلالات روان در زنان خانه‌دار ایرانی بیشتر است
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۴ / بهداشت و سلامت
نشانگرهای اختلالات روان در زنان خانه‌دار ایرانی بیشتر است
تهران- ایرنا- عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی ایران گفت: نشانگرهای اختلالات اعصاب و روان مانند افسردگی در بیشتر نقاط دنیا در زنان شاغل بیشتر از زنان خانه‌دار است اما در ایران برعکس است که نشان می‌دهد محیط خانه احتیاج به یک اصلاح اساسی دارد.
  اختلالات اضطرابی  اختلالات روان  سلامت زنان  فرهنگستان علوم پزشکی
ارائه دستاوردهای فنی متخصصان حوزه علوم اعصاب در یک رویداد علمی
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۲ / بهداشت و سلامت
ارائه دستاوردهای فنی متخصصان حوزه علوم اعصاب در یک رویداد علمی
رییس هشتمین کنگره بین‌المللی علوم اعصاب پایه و بالینی گفت: به منظور معرفی توانمندی‌ها در زمینه طراحی و ساخت سیستم‌ها، برای نخستین بار دستاوردهای فنی و تکنولوژیکی محققان و متخصصان حوزه علوم اعصاب دراین رویداد علمی ارائه و معرفی می‌شود.
  علوم اعصاب  علوم شناختی
سردرد شایعترین علت مراجعه سرپایی به درمانگاه‌های مغز و اعصاب
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۳ / بهداشت و سلامت
سردرد شایعترین علت مراجعه سرپایی به درمانگاه‌های مغز و اعصاب
ساری - ایرنا - متخصص مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: سردرد شایعترین علت مراجعه سرپایی به درمانگاه‌های مغز و اعصاب به شمار می‌آید که باید برای کاهش این مشکل سبک زندگی را تغییر داد.
همکاری‌های ایران و برزیل در علوم شناختی شتاب گرفت
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۵ / علمی و آموزشی
همکاری‌های ایران و برزیل در علوم شناختی شتاب گرفت
پژوهشگران ایران و برزیل در حوزه‌های هوش مصنوعی، بررسی کارکردهای شناختی و علوم اعصاب همکاری‌های مشترک دارند.
  ایران و برزیل  علوم شناختی
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۸/۲۴ / ...
آخرین وضعیت درمانی «میثم زارع» از زبان پزشک معالجش
پزشک و مسئول تیم توان‌بخشی میثم زارع، دارنده مدال برنز کشتی آزاد نوجوانان جهان و نقره آسیا که به دلیل تصادف رانندگی دچار ضایعه نخاعی شده و برای ادامه امر درمان به تهران منتقل شده است را تشریح کرد.به گزارش ایسنا، سید مجید اخوان حجازی، ضمن تشریح آخرین وضعیت میثم زارع، کشتی‌گیر کرمانشاهی ضمن بیان اینکه اقدامات درمانی، ارزیابی‌های پزشکی و اقدامات مورد نیاز بیمار بعد از آسیب نخاعی انجام شده و مشاوره‌های لازم برای جراحی اعصاب و روانپزشکی، مشاوره‌های تغذیه و رژیم درمانی، جراحی ارتوپد و... نیز در اختیار او گذاشته شده است گفت: درمان این بیمار و توانبخشی وی برای ۳ دوره ۲۱ روزه در بیمارستان ادامه خواهد داشت. وی گفت: این کشتی‌گیر ۲۶ مهرماه امسال به دنبال حادثه رانندگی و تصادف از ناحیه ستون فقرات گردنی آسیب …
تولد نوزاد پس از ٩٢ روز کمای مادر
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۰۸/۲۲ / ...
تولد نوزاد پس از ٩٢ روز کمای مادر
مهدی به‌زودی به خانه می‌رود آن‌طور که معاون درمان دانشگاه علوم‌پزشکی کاشان به «شهروند» می‌گوید مهدی نوزاد تازه‌متولدشده به‌زودی از بیمارستان مرخص می‌شود و مادر جوان این نوزاد هم به احتمال زیاد و در صورت ادامه همین روند و زندگی نباتی باید به خانه منتقل شود، چراکه علم پزشکی در این شرایط نمی‌تواند کمک چندانی به بهبود وضع بیمار کند: «مادر این نوزاد زندگی نباتی دارد، زندگی نباتی هم اساسا با مرگ‌مغزی متفاوت است، درواقع بیمار بدون هیچ دستگاه و وسیله‌ای زنده است، اما هیچ واکنش و ارتباطی با دنیای اطرافش ندارد. این نوع بیماران چون به مراقبت خاصی نیاز ندارند، معمولا پس از مدتی از بیمارستان مرخص‌می‌شوند.» به گفته محمدحاجی جعفری دلیل اصلی بستری طولانی‌مدت این زن جوان کمک به وضع حمل کم‌خطر و سالم به دنیا آمدن …
اجرای سه طرح پژوهشی علوم شناختی بین ایران و برزیل
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۱ / علمی و آموزشی
اجرای سه طرح پژوهشی علوم شناختی بین ایران و برزیل
تهران- ایرنا- با رایزنی‌های مستمر علمی و تحقیقاتی میان ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی و بنیاد تحقیقاتی سائوپائولوی برزیل(FAPESP) ، اکنون سه طرح پژوهشی مشترک در حوزه هوش مصنوعی، بررسی کارکردهای شناختی و علوم اعصاب میان پژوهشگران و اساتید ایران و برزیل با پیشرفت پنجاه درصد در حال اجرا است.
  ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی  همکاری علمی  برزیل
بیماری‌های تکامل سیستم عصبی با نشانگرهای زیستی پیش‌بینی می‌شود
مهر / ۱۳۹۸/۰۸/۲۱ / فناوری
بیماری‌های تکامل سیستم عصبی با نشانگرهای زیستی پیش‌بینی می‌شود
محققان حوزه علوم اعصاب شناختی در جستجوی نشانگرهای زیستی هستند که بتوان بر مبنای آنها روند تکامل مغز و شبکه‌های مربوط به شکل‌گیری زبان و گویش را بررسی کرد.
  علوم شناختی  مغز و اعصاب  دانشگاه فردوسی مشهد  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
جراح ایرانی‌تبار در آمریکا ایمپلنت‌های مغزی را برای ترک اعتیاد آزمایش می‌کند
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / علمی و آموزشی
جراح ایرانی‌تبار در آمریکا ایمپلنت‌های مغزی را برای ترک اعتیاد آزمایش می‌کند
نخستین کارآزمایی بالینی در آمریکا برای استفاده از ایمپلنت‌های مغزی برای کاهش میل به مواد بیماران دچار اعتیاد شدید به شبه‌افیونی‌ها به همت دکتر علی رضایی، استاد برجسته علوم اعصاب در حال انجام است.
55 آنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۱۵ / ...
اولین عمل کاشت الکترود در مغز برای ترک اعتیاد توسط دانشمند ایرانی
محققان موسسه علوم اعصاب راکفلر و دانشکده پزشکی دانشگاه وست ویرجینیا به سرپرستی دکتر "علی رضایی" برای نخستین بار در آمریکا از کاشت الکترود در مغز یک بیمار مبتلا به اعتیاد به مشتقات تریاک برای تحریک عمیق مغزی و در نهایت ترک اعتیاد استفاده کردند.
اعطای بورس تحقیقاتی دانشگاه مونستر آلمان به 6 دانشجوی برگزیده دانشگاه علوم پزشکی مشهد
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۳ / علمی و آموزشی
اعطای بورس تحقیقاتی دانشگاه مونستر آلمان به 6 دانشجوی برگزیده دانشگاه علوم پزشکی مشهد
رییس دپارتمان علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی مشهد از اعطای بورس تحقیقاتی دانشگاه مونستر آلمان به 6 تن از دانشجویان برگزیده این دانشگاه خبر داد.
  استانی - علمی دانشگاهی  دانشگاه علوم پزشکی مشهد
پیشگیری از آلزایمر با سبک زندگی سالم
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۳ / ...
پیشگیری از آلزایمر با سبک زندگی سالم
پزشک متخصص مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: سبک زندگی سالم روشی مؤثر در پیشگیری از آلزایمر است.
  استانی-علمی و آموزشی  آلزایمر
مسابقه دانش آموزی Brain Bee برگزار می‌شود
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۱ / علمی و آموزشی
مسابقه دانش آموزی Brain Bee برگزار می‌شود
تهران- ایرنا- ششمین دوره مسابقات دانش‌آموزی "دانش مغز" Brain Bee ویژه دانش‌آموزان متوسطه در زمینه علوم اعصاب با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی اواخر آذرماه امسال در سراسر کشور برگزار می‌شود.
  ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی
کمک به رفع مشکلات سلامت با استفاده از دانش علوم اعصاب
مهر / ۱۳۹۸/۰۸/۰۸ / بهداشت و سلامت
کمک به رفع مشکلات سلامت با استفاده از دانش علوم اعصاب
رئیس هشتمین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی، استفاده از دانش علوم اعصاب برای کمک به رفع مشکلات حوزه سلامت را موثر دانست.
  محمدتقی جغتایی  علوم اعصاب  مغز و اعصاب
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۰۸/۰۸ / ...
اهمیت تشخیص بیماری صرع
آفتاب یزد - نجمه حمزه نیا : تعداد زیادی از افراد در کشور مبتلا به صرع هستند. پیامدهای جسمی، روانی و اجتماعی بیماری صرع کیفیت زندگی بیماران مبتلا را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. خودمدیریتی عاملی مهم در فرآیند درمان و کنترل بیماری صرع است که می‌تواند بر کیفیت زندگی بیماران نیز تاثیر زیادی بگذارد. از آنجائى‌که تشخیص صرع اغلب تنها بر پایه شواهد بالینى است و نمی‌توان بدون مراجعه به پزشک در ابتلای افراد به این بیماری اظهارنظر کرد زیرا برخی بیماری‌های دیگر نیز وجود دارد که با این بیماری اشتباه گرفته می‌شود و حتی می‌تواند حیات فرد را به مخاطره بیندازد بدین خاطر تشخیص‌های افتراقی برای مبتلایان به صرع پایدار بسیار بااهمیت است. با توجه به اهمیت موضوع آفتاب یزد در این باره با دکتر غلامرضا زمانی، فوق تخصص …
کنگره بین‌المللی جراحان مغز و اعصاب ایران در کاشان آغاز شد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۰۱ / بهداشت و سلامت
کنگره بین‌المللی جراحان مغز و اعصاب ایران در کاشان آغاز شد
کاشان- ایرنا- کنگره بین‌المللی انجمن جراحان مغز و اعصاب ایران روز چهارشنبه در آیینی به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی کاشان آغاز به کار کرد.
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۰۷/۲۹ / بهداشت و سلامت
آلزایمر درمان قطعی ندارد
پزشک متخصص مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: درمان قطعی برای مبتلایان به آلزایمر وجود ندارد و دارو درمانی، از افزایش علایم پیشگیری و سیر بیماری را کندتر می کند.
روان پزشکی دچار بحران و آشفتگی هویتی است
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۳ / اجتماعی
روان پزشکی دچار بحران و آشفتگی هویتی است
تهران - ایرنا - دبیر علمی همایش روان‌پزشکان ایران گفت: روان‌پزشکی در روایت کلان دچار بحران و آشفتگی هویت در سطح جهانی است و با قوت گرفتن علوم اعصاب در دنیا، بیم آن می‌رود که روان‌پزشکی دچار مشکل شود.
  انجمن روانپزشکی کودک و نوجوان ایران
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۷/۲۳ / ...
کشف پروتئینی که درد را زیاد می‌کند!
دانشمندان پروتئینی را در مغز کشف کرده‌اند که موجب حفظ و ازدیاد درک دردهای مزمن و آسیب‌های عصبی و التهابی پس از آن می‌شود.به گزارش ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، طبق تحقیقات انجام شده در مدرسه آیکان در بیمارستان مونت سینا، پروتئینی به نام RGS4که تنظیم کننده سیگنالینگ پروتئین G است، نقش برجسته‌ای در حفظ حالات درد طولانی مدت دارد و ممکن است یک هدف نویدبخش برای درمان شرایط درد مزمن باشد.این کشف ممکن است به پزشکان کمک کند بتوانند جلوی پیشرفت دردهای حاد، یعنی شرایطی که بیماران نه تنها درد را حس می‌کنند، بلکه تعدادی از علائم ناتوان‏کننده از نقص حسی گرفته تا افسردگی و از بین رفتن انگیزه را تجربه می‌کنند.انتقال از درد حاد به مزمن با سازگاری‌های بی‌شماری در سلول‌های ایمنی، گلیال و نورونی همراه است که …
انتظار بالای والدین؛ از دلایل اضطراب دوران کودکی
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۲ / ...
انتظار بالای والدین؛ از دلایل اضطراب دوران کودکی
پزشک متخصص اعصاب و روان و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: بسیاری از اضطراب های دوران کودکی به دلیل انتظارات بالای والدین و احساس گناه کودکان از برآورده نشدن انتظارات والدین است.
  استانی-علمی و آموزشی  اضطراب کودکان  سلامت روان
خراسان شمالی با کمبود تخت‌های بیمارستانی اعصاب و روان مواجه است
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۲ / ...
خراسان شمالی با کمبود تخت‌های بیمارستانی اعصاب و روان مواجه است
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی از کمبود تخت های بیمارستانی اعصاب و روان در این استان خبر داد.
  استانی-اجتماعی  بیماران اعصاب و روان  تخت بیمارستانی  بیمارستان امام رضا
تیم‌های برتر مسابقات علوم اعصاب شناختی دانش‌آموزی معرفی شدند
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۰ / علمی و آموزشی
تیم‌های برتر مسابقات علوم اعصاب شناختی دانش‌آموزی معرفی شدند
تیم‌های برتر مسابقات ملی علوم اعصاب شناختی دانش‌آموزی با حضور مشاور عالی معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور در امور علوم شناختی انتخاب و معرفی شدند.
  علوم شناختی
بورس تحقیقاتی دانشگاه مونستر آلمان
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۱۷ / علمی و آموزشی
بورس تحقیقاتی دانشگاه مونستر آلمان
رییس دپارتمان علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی مشهد از اعطای بورس تحقیقاتی…
  بورس تحقیقاتی  آلمان  دانشگاه علوم پزشکی مشهد