سه شنبه, ۴ آذر, ۱۳۹۹ / 24 November, 2020
دامنه نوسان
اجماع علیه سرعت‌گیر بورس
۷ ساعت قبل
اجماع علیه سرعت‌گیر بورس
بازار سرمایه در پنجمین دهه از فعالیت خود همچنان به کودکی می‌ماند که از بدیهی‌ترین پیش‌شرط‌های بلوغ بی‌بهره مانده است. همین امر سبب شده است تا در تمام سال‌های گذشته بیش از آنکه شاهد توسعه این بازار باشیم، تنها شاهد افزایش رقم‌های شاخص کل و رشد تعداد فعالان بازار سهام بوده‌ایم. فقر سازوکارهای مسنجم و همزمان با آن محدودیت‌های خودساخته‌ای چون دامنه نوسان سبب شده است تا زمینه شکل‌گیری ابرنوسان‌ها چه در مسیر صعودی و چه نزولی فراهم شود. محدودیتی که در همان ثانیه‌های ابتدایی پیش‌گشایش، صف‌های خرید و فروش را سنگین کرده و نقدشوندگی بازار سهام را به شدت کاهش داده است. در این میان نظرسنجی کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران از مدیران این نهاد، حکایت از اجماع دسته‌جمعی به آثار نامبارک این محدودیت قدیمی و تمایل …
سهامداران دست از فروش کشیدند/دامنه نوسان ۱۰ درصدی می‌شود؟
۸ ساعت قبل / بورس تهران / سازمان بورس و اوراق بهادار / بورس
سهامداران دست از فروش کشیدند/دامنه نوسان ۱۰ درصدی می‌شود؟
شاخص بورس در جریان معاملات امروز دوشنبه ۳ آذر ۹۹، با رشد ۱۶ هزار و ۶۹۰ واحدی به یک میلیون و ۳۷۵ هزار و ۵۳۸ واحد رسید.
انجام معاملات الگوریتمی تخلف است/ بحث افزایش دامنه نوسان مطرح نیست
۸ ساعت قبل
انجام معاملات الگوریتمی تخلف است/ بحث افزایش دامنه نوسان مطرح نیست
خدابخش، مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس در خصوص شایعه افزایش دامنه نوسان گفت: از طرف سازمان بورس، شرکت بورس و نیز فرابورس پیشنهادی در جهت افزایش دامنه نوسان مطرح نشده است.
افزایش دامنه نوسان مطرح نیست/ معاملات الگوریتمی جز مواردی خاص ممنوع است
۱۴ ساعت قبل / بورس / شاخص بورس / بازار بورس / بورس تهران / فرابورس / سازمان بورس و اوراق بهادار / سازمان بورس / بورس کالا / اخبار بورس / بازار
افزایش دامنه نوسان مطرح نیست/ معاملات الگوریتمی جز مواردی خاص ممنوع است
مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس در سخنانی ضمن یان اینکه بحث افزایش دامنه نوسان تاکنون مطرح نشده است در بخش دیگری از سخنان خود گفت معاملات الگوریتمی به جز در موارد بازارگردانی ممنوع است.
۱۵ ساعت قبل
«بازار برتر» بورس راه اندازی می شود؟
اگر چه بورس تهران در خصوص در دستور کار قرارگرفتن بازار برتر شفاف سازی کرد اما حالا پاسخی دو پهلو در خصوص دامنه نوسان ۱۰ درصدی به این موضوع داده شده است.
افزایش دامنه نوسان و تشکیل بازار برتر بورس صحت دارد؟
۱۸ ساعت قبل / بازار سرمایه / بازار سهام / بورس / دامنه نوسان
افزایش دامنه نوسان و تشکیل بازار برتر بورس صحت دارد؟
برخی اخبار مبنی بر افزایش دامنه نوسان و تشکیل بازار برتر بورس در فضای مجازی مطرح شده اما آیا این موضوع صحت دارد؟ نوشته افزایش دامنه نوسان و تشکیل بازار برتر بورس صحت دارد؟ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
متن کامل دستورالعمل اجرایی بازار متشکل معاملات ارزی
۱۳۹۹/۰۸/۲۶ / بازار / ارز / ایران / مدیریت
متن کامل دستورالعمل اجرایی بازار متشکل معاملات ارزی
دستورالعمل اجرایی بازار متشکل ارزی در 23 ماده و 14 تبصره تدوین شده که به چارچوب و نحوه انجام معاملات، میزان خرید ارز توسط هر صرافی، دامنه نوسان، ساعت معاملات و مواردی از این دست پرداخته شده است.
۱۳۹۹/۰۸/۲۶
تکنیکال «تاپیکو» چه می گوید؟
تاپیکو روز گذشته بدون محدودیت دامنه نوسان بازگشایی و 8.5 درصد منفی شد. قیمت این سهم امروز نیز با 0.85 درصد منفی بسته شد. به لحاظ تکنیکال وضعیت این نماد چگونه است؟
گفتگو|برداشت غلط از
۱۳۹۹/۰۸/۲۶
گفتگو|برداشت غلط از "ونزوئلایی شدن" از دلایل هجوم به بورس بود/هیچ شرکت خوبی پشت درب بورس معطل نماند/بورس به مردم تضمین سود نداد/تغییر دامنه نوسان موافق و مخالف جدی دارد
رئیس هیئت مدیره بورس تهران با اشاره به اینکه، کنترل بازارها به همراه ترس از ونزوئلایی شدن و کرونا دلایل هجوم به بورس بود، گفت: هیچ شرکت خوبی پشت درب بورس معطل نمانده است.
وسپهر چگونه بازگشایی شد؟
۱۳۹۹/۰۸/۲۴ / بازار سهام / بورس / توقف نماد / وسپهر
وسپهر چگونه بازگشایی شد؟
نماد وسپهر که به دلیل افشای اطلاعات گروه بااهمیت الف متوقف شده بود بدون محدودیت دامنه نوسان بازگشایی شد. نوشته وسپهر چگونه بازگشایی شد؟ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
۱۳۹۹/۰۸/۱۹
«اُردر ترس»؛ ارمغان دامنه نوسان در بورس
«اُردر ترس» در واقع همان سفارش خرید و فروشی است که می‌تواند مسیر معاملاتی بازار را تغییر دهد.
۱۳۹۹/۰۸/۱۹
کمای معاملاتی در بورس
شاخص کل بورس دیروز 1/8 درصد دیگر نزول کرد و به محدوده ۲۷ خرداد رسید. هر چند به نظر می‌رسد سرعت اصلاح سهام کاهش یافته اما در حقیقت کُمای معاملاتی در کنار محدودیت حجم مبنا و دامنه نوسان مسبب آن بوده؛ جایی که ارزش معاملات خرد سهام به کمترین سطح در ۱۰ ماه اخیر رسیده و خریداری در بازار پیدا نمی‌شود. این در حالی است که در عمل الزام شرکت‌ها به بازارگردانی نیز تاثیر محسوسی بر روند حاکم بر قیمت‌ها نداشته و به نظر نمی‌آید بتواند تاثیری قابل توجه بر پایان این روند داشته باشد.
بازارگردان، الزامی برای تعادل بازار سرمایه
۱۳۹۹/۰۸/۱۴
بازارگردان، الزامی برای تعادل بازار سرمایه
تقی پور، مدیرعامل شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان گفت: امروزه بازارگردانی در بازارهای مالی دنیا یک الزام اساسی برای متعادل‌ کردن بازارهاست. افزایش نقدشوندگی، تحدید دامنه نوسان قیمت و تنظیم عرضه و تقاضای اوراق بهادار از جمله مزایای حضور بازارگردان در چرخه معاملات بازار است.
صعود‌های ناپایدار شاخص بورس
۱۳۹۹/۰۸/۱۲ / صعود / ناپایدار / شاخص بورس / بازار سهام / بازار بورس / بورس تهران
صعود‌های ناپایدار شاخص بورس
کم‌عمق بودن بازار، نبود سواد مالی میان فعالان بازار، غلبه ریسک‌های سیستماتیک بر عوامل غیرسیستماتیک و البته قوانین خودساخته‌ای همچون دامنه نوسان و حجم مبنا از مهم‌ترین دلایل شکل‌گیری رفتار توده‌وار در بورس تهران است.
۱۳۹۹/۰۸/۱۱
بازارگردانی همراه با ۲ برابر شدن دامنه نوسان
مدیرعامل هلدینگ مالی و سرمایه گذاری سینا با اعلام خبر تقاضای ۲ برابر شدن دامنه نوسان شرکت‌های بورسی و فرابورسی بنیاد مستضعفان، به موازات شروع بازارگردانی نماد‌های مذکور، جزئیات این اقدام جدید را تشریح کرد.
نسخه بسته محرک مالی آمریکا برای بازارها
۱۳۹۹/۰۸/۱۱ / ارز / دلار / ایالات متحده آمریکا / بورس تهران / انتخابات ریاست جمهوری امریکا
نسخه بسته محرک مالی آمریکا برای بازارها
تب بازارهای مالی در دو هفته اخیر اندکی کاهش و دامنه نوسانات کوچکتر شده است. آن چه بازارهای مالی ایران را به دلیل نداشتن انعطاف پذیری مناسب تحت تاثیر قرار داده است رویدادهای سیاسی است به ویژه کشور آمریکا که خروجش از برجام به شدت اقتصاد ایران را تحت تاثیر قرار داد.
اقدام جدید بنیاد مستضعفان برای بهبود نقدشوندگی سهام
۱۳۹۹/۰۸/۱۱
اقدام جدید بنیاد مستضعفان برای بهبود نقدشوندگی سهام
اسکندری، مدیرعامل هلدینگ مالی و سرمایه گذاری سینا با اعلام خبر تقاضای دو برابر شدن دامنه نوسان شرکت‌های بورسی و فرابورسی بنیاد مستضعفان، به موازات شروع بازارگردانی نمادهای مذکور، جزئیات این اقدام جدید را تشریح کرد.
۱۳۹۹/۰۸/۱۱
راهکارهای بهبود روند معاملات بورس کدامند؟
یک کارشناس بازار سرمایه راهکارهای ایجاد تعادل در بورس را شامل ۲ مولفه درونی و بیرونی دانست و گفت: از جمله عوامل تاثیر گذار بر نوسانات بورس می توان به تغییر دامنه نوسان، افزایش سقف اعتبار کارگزاری ها، تشویق سهانداران به حفظ سهام و ... اشاره کرد.
۱۳۹۹/۰۸/۱۱
دامنه نوسان و لغو معاملات صدای سهامداران را درآورد
رشد شاخص بورس بعد از مدت‌ها از جمله اتفاقات روز گذشته بود. اما اتفاقاتی که در فضای اقتصادی کشور می‌افتد و همچنین ماجراهایی که در بورس اتفاق افتاده و می‌افتد، باعث شده بود که رشد شاخص خیلی توجه کاربران را به خود جلب نکند. برای مثال باطل شدن معاملات کسعدی هم از جمله همین اتفاقاتی بود که درباره آن نوشتیم. اتفاقی که سوژه‌ روز گذشته کاربران شبکه اجتماعی توییتر بود و حتی در ساعاتی از روز کسعدی جزو هشتگ‌های پر استفاده توسط فعالان بازار سرمایه و بورس که در توییتر فعالیت دارند شد.
جدیدترین قیمت خودروهای وارداتی | چرا خودروهای خارجی با کاهش نرخ دلار ارزان نشدند؟
۱۳۹۹/۰۸/۰۹ / خودرو مدرن، لوکس و هوشمند
جدیدترین قیمت خودروهای وارداتی | چرا خودروهای خارجی با کاهش نرخ دلار ارزان نشدند؟
بسیاری از فعالان بازار خودرو انتظار ریزش قیمت خودروهای وارداتی را پس از نزولی شدن قیمت دلار در هفته گذشته داشتند، اما تحقیقات میدانی نشان می دهد که دامنه نوسان خودروهای خارجی در محدوده ۳ تا ۵ درصد باقی مانده است.
پیشنهاد یک کارشناس برای ایجاد تعادل در قیمت سهام
۱۳۹۹/۰۸/۰۹ / بورس / سازمان بورس و اوراق بهادار
پیشنهاد یک کارشناس برای ایجاد تعادل در قیمت سهام
ایرنا نوشت: ک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به نقش دامنه نوسان در اصلاح شاخص بورس و تاثیر منفی بر بازار سرمایه، گفت: یکی از نکات مثبت حذف دامنه نوسان و به تبع آن حذف صف‌های خرید و فروش، تعادل در قیمت‌ها و شروع روند صعودی بازار است.
تعادل در قیمت سهام با حذف دامنه نوسان در معاملات بورس
۱۳۹۹/۰۸/۰۹ / بازار سهام / ریزش شاخص بورس / رشد شاخص بورس / بورس / سازمان بورس و اوراق بهادار / بازار سرمایه / بازار بورس
تعادل در قیمت سهام با حذف دامنه نوسان در معاملات بورس
تهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به نقش دامنه نوسان در اصلاح شاخص بورس و تاثیر منفی بر بازار سرمایه، گفت: یکی از نکات مثبت حذف دامنه نوسان و به تبع آن حذف صف‌های خرید و فروش، تعادل در قیمت‌ها و شروع روند صعودی بازار است.
سه عامل کاهشی نشدن قیمت خودروهای وارداتی دربازار + جدول قیمت
۱۳۹۹/۰۸/۰۹ / خودرو / رشد / کاهش قیمت ها / واردات / قیمت دلار
سه عامل کاهشی نشدن قیمت خودروهای وارداتی دربازار + جدول قیمت
اقتصادنیوز : بسیاری از فعالان بازار خودرو انتظار ریزش قیمت خودروهای وارداتی را پس از نزولی شدن قیمت دلار در هفته گذشته داشتند، اما تحقیقات میدانی نشان می دهد که دامنه نوسان خودروهای خارجی در محدوده ۳ تا ۵ درصد باقی مانده است.
قیمت فروش سهام عدالت چقدر شد؟
۱۳۹۹/۰۸/۰۷
قیمت فروش سهام عدالت چقدر شد؟
امروز مطالبی همچون دلار ارزان شد، دلایل کاهش اخیر نرخ دلار از زبان یک اقتصاددان، شاخص کل یک کانال دیگر هم سقوط کرد، دامنه نوسان این نماد عرضه اولیه شده ده درصدی شد؟، تورم مسکن دوباره سه رقمی شد، با خاطیان بورس برخورد شود، سقوط داوجونز در معاملات دیشب، زمان واریز یارانه معیشتی آبان ماه اعلام شد، قیمت سکه کاهش یافت؛ در سایت نبض بورس قرار گرفته است.
دامنه نوسان این نماد عرضه اولیه شده ده درصدی شد؟
۱۳۹۹/۰۸/۰۷
دامنه نوسان این نماد عرضه اولیه شده ده درصدی شد؟
امروز بازار شاهد معاملات جالب در یک نماد عرضه اولیه شده بود و دامنه نوسان برای این عرضه اولیه گویا به ده درصد افزایش یافته است!
ضررهای سنگین سهامداران؛ آیا«دامنه نوسان» باید کاهش یابد؟
۱۳۹۹/۰۸/۰۶
ضررهای سنگین سهامداران؛ آیا«دامنه نوسان» باید کاهش یابد؟
ریزش بورس از 19 مردادماه سال جاری آغاز شد و این روند تاکنون ادامه داشته است و این ریزش بسیاری از سهامدارانی که در بازار ماندند را با ضرر و زیان های سنگینی مواجه کرده است. این ضررها به گونه ای بوده است که این روزها برخی پیشنهاد کاهش دامنه نوسان را در راستای کاهش ضرر و زیان ها داده اند. کارشناسان در این زمینه چه می گویند؟
متهم اصلاح فرسایشی بورس
۱۳۹۹/۰۸/۰۶ / اقتصاد / بازار بورس
متهم اصلاح فرسایشی بورس
۵۲ روز کاری است که سهام به حرکت در مسیر کاهشی ادامه می‌دهد و با وجود افت بیش از ۳۵ درصدی نماگر اصلی تالار شیشه‌ای، اما نقطه پایانی برای این جریان اصلاحی دیده نمی‌شود. همانند دوره صعود که بیش از یک‌سال به درازا کشید، اکنون اصلاح قیمت‌ها نیز فرسایشی شده است. در این میان محدودیت‌های خودساخته بازار سرمایه ایران، متهم اصلی زمانبر شدن ابرنوسان سهام است. دامنه نوسان محدودی که در همان ثانیه‌های ابتدایی پیش‌گشایش، صف‌های فروش را سنگین می‌کند و مجال خروج به سهامدارانی که تمایل به ماندن در این بازار را ندارند، نمی‌دهد. جایی که کل سرمایه حقیقی خارج‌شده از گردونه معاملات سهام در روزهای اصلاحی بورس تهران مساوی است با پولی که تنها در ۱۴ روز کاری (از ۳۰ تیر تا ۱۹ مرداد) جذب سهام شده بود. در این شرایط نه تنها …
چرا دامنه نوسان بورس تغییر نمی‌کند؟
۱۳۹۹/۰۸/۰۳ / بورس / شاخص بورس / بازار بورس / بورس تهران / فرابورس / سازمان بورس / سازمان بورس و اوراق بهادار / بورس کالا / اخبار بورس / بازار
چرا دامنه نوسان بورس تغییر نمی‌کند؟
روند بازار سهام نزولی است و برخی عقیده دارند دامنه نوسان باید کاهش پیدا کند تا زیان وارده بر سرمایه سهامداران کمتر شود. از سوی دیگر برخی هم پیشنهاد برداشته شدن سقف نوسان را مطرح می‌کنند.
قیمت سکه در میانه پاییز / روند بازار فلز گرانبهای داخلی چگونه است؟
۱۳۹۹/۰۸/۰۱ / بازار سکه / پیش بینی قیمت سکه / سکه / قیمت سکه
قیمت سکه در میانه پاییز / روند بازار فلز گرانبهای داخلی چگونه است؟
بازار سکه در حالی به استقبال میانه پاییز می رود که تحقیقات نشان می دهد شوک اخبار منفی بر بازار دامنه نوسان کمتری بر قیمت دارد و حساسیت قیمت سکه به دلار بیش از سایر متغیرها است. نوشته قیمت سکه در میانه پاییز / روند بازار فلز گرانبهای داخلی چگونه است؟ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
قیمت سکه در میانه پاییز | سکه به کانال ۱۳ میلیون تومان باز می‌گردد؟
۱۳۹۹/۰۸/۰۱ / قیمت طلا و فلزات گرانبها - ایران / سکه - قیمت
قیمت سکه در میانه پاییز | سکه به کانال ۱۳ میلیون تومان باز می‌گردد؟
بازار سکه در حالی به استقبال میانه پاییز می‌رود که تحقیقات نشان می دهد شوک اخبار منفی بر بازار دامنه نوسان کمتری بر قیمت دارد و حساسیت قیمت سکه به دلار بیش از سایر متغیرها است.
بررسی تاثیر انتخابات آمریکا بر بازارهای ایران/ اصلاح ساختاری بورس با حذف دامنه نوسان و حجم مبنا
۱۳۹۹/۰۷/۲۷
بررسی تاثیر انتخابات آمریکا بر بازارهای ایران/ اصلاح ساختاری بورس با حذف دامنه نوسان و حجم مبنا
بابایی زاده، کارشناس بازار سرمایه معتقد است دولت اگر دخالت نمی کرد شاهد این نوسانات به این شدت در بازار سرمایه نبودیم. در حالی که باید به جای این دخالتها، اصلاحات ساختاری را انجام بدهد.
۱۳۹۹/۰۷/۲۴
«برگُزین» روزنامه‌های ایران
در این ستون ـ بی‌هیچ دخل و تصرفی ـ گزیده‌ای از مطالب روزنامه‌های سراسری کشور را فردای انتشار می‌توانید مطالعه کنید.دنیای اقتصاد: کاهش دامنه نوسان در بازار دلا‌رروزنامه دنیای اقتصاد در تحلیلی به نوسان نرخ دلار در بازار پرداخته و خبر از کاهش دامنه نوسان دلار داده است:روز سه‌شنبه زمانی برای کوتاه شدن بازه نوسان دلار بود. اسکناس آمریکایی در این روز در دامنه‌ای ۲۰۰ تومانی تغییرات محدودی را به ثبت رساند؛ حال آنکه روز دوشنبه دامنه نوسان بازار بیش از هزار تومان بود. بازگشت آرامش به بازار در کانال ۳۱ هزار تومان تا حد زیادی ناشی از نوع قیمت‌گذاری صرافی‌های بانکی بود که قیمت فروش دلار خود را به بازار آزاد نزدیک کردند. این امر موجب شد انگیزه بازیگران رسمی برای عرضه ارز بیشتر شود. همچنین دیروز بازارساز اقدام …
کاهش دامنه نوسان در بازار دلا‌ر / آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 23 مهر
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ / بازار ارز / بازار دلار / قیمت دلار / قیمت دلار امروز / نرخ ارز
کاهش دامنه نوسان در بازار دلا‌ر / آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 23 مهر
روز سه‌شنبه زمانی برای کوتاه شدن بازه نوسان دلار بود. دیروز دلار در دامنه‌ای ۲۰۰ تومانی تغییرات محدودی را به ثبت رسان. اما آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز چقدر بود؟ نوشته کاهش دامنه نوسان در بازار دلا‌ر / آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 23 مهر اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
توصیه به خریداران خودرو/ پراید ۱۱۱ چقدر قیمت خورد؟
۱۳۹۹/۰۷/۲۲ / ارز / اقتصاد / پژو / خودرو / مصاحبه
توصیه به خریداران خودرو/ پراید ۱۱۱ چقدر قیمت خورد؟
اقتصاد نیوز : دامنه نوسان قیمت‎ها در بازار خودرو افزایشی محسوس را تجربه کرده است به طوری که قیمت ها در بازار امروز بازه ای ۳ تا ۵ میلیون تومنی را شاهد بود .
نردبان لرزان امنیت سرمایه‌گذاری
۱۳۹۹/۰۷/۲۰
نردبان لرزان امنیت سرمایه‌گذاری
میانگین شاخص امنیت سرمایه‌گذاری در سال 1398 نسبت به سال 1397 وضعیت مناسب‌تری را نشان می‌دهد. این شاخص بازتاب‌دهنده مهمی از محیط کسب‌وکار تلقی می‌شود. کاهش دامنه نوسانات متغیرهای کلان اقتصادی به ویژه «نرخ ارز» و «نرخ تورم» که در سال 1397 شدت گرفته بود، به عنوان نردبان ترقی شاخص امنیت سرمایه‌گذاری در سال گذشته شناسایی شده است.
شروط حذف دامنه نوسان
۱۳۹۹/۰۷/۱۹
شروط حذف دامنه نوسان
بورس اوراق بهادار تهران روزها و ماه‌های عجیبی را پشت‌سر می‌گذارد. بازدهی هر روز 5 درصد و بازدهی چندماهه گاه چند هزار درصدی در برخی از نمادها، رشد شدید و چندبرابری شاخص کل در عرض چند ماه و سقوط کم‌سابقه آن در یک زمان کوتاه، صف‌های سنگین خرید شرکت‌های با زیان انباشته در ماه‌های ابتدایی سال که قیمت سهام آنها را طی 2 تا 3 ماه چندین برابر کرده، افت شدید قیمت سهام بسیاری از شرکت‌ها در ماه‌های مرداد و شهریور (حتی شرکت‌هایی با بنیادهایی قوی) برخی از اتفاقاتی هستند که موجب نگرانی بسیاری از سهامداران شده‌اند. به همین علت، این روزها سهامداران بورس اوراق بهادار با سوالات زیادی درخصوص دلیل نوسانات ماه‌های اخیر بازار سرمایه و همچنین آینده این بازار مواجهند. البته ضمن اعتقاد به ذات نوسانی بازار سرمایه باید …
شاخص بورس، دوباره  ۵/ ۱ میلیونی شد
۱۳۹۹/۰۷/۱۶ / بازار بورس / بازار سهام / شاخص کل / بورس تهران / فرابورس / نوسان
شاخص بورس، دوباره ۵/ ۱ میلیونی شد
به اعتقاد صاحب‌نظران بازار سرمایه دوره اصلاح بازار سهام فرسایشی شده است، دامنه نوسان، حجم مبنا و سیاست‌های خلق‌الساعه متولیان بازار سرمایه نیز از دلایل اصلی این مهم به شمار می‌روند.
کاهش یا افزایش دامنه نوسان؛ موافقان: نقدشوندگی را افزایش می‌دهد/ مخالفان: باعث افزایش هیجان خواهد شد
۱۳۹۹/۰۷/۱۴
کاهش یا افزایش دامنه نوسان؛ موافقان: نقدشوندگی را افزایش می‌دهد/ مخالفان: باعث افزایش هیجان خواهد شد
برخی از کارشناسان معتقدند افزایش دامنه نوسان هم در شرایط اصلاح و هم رشد بازار بر روی روند بورس تاثیر مثبتی دارد چرا که قدرت نقدشوندگی در بازار را افزایش می‌دهد، اما نظر برخی دیگر این نیست.
۱۳۹۹/۰۷/۰۹
رصد جریان پول در بورس
شاخص سهام در حالی روز سه‌شنبه در تداوم مسیر نزولی خود به ابرکانال 4/ 1 میلیون واحد عقب‌ نشست که رصد ترافیک پول‌های ورودی و خروجی به گردونه معاملات سهام نشان می‌دهد با وجود عقب‌نشینی حدود 23 هزار میلیارد تومانی سرمایه‌گذاران خرد در 36 روز کاری گذشته اما با توجه به ورود بیش از 90 هزار میلیارد تومانی در چهار ماه نخست سال‌جاری، همچنان وزنه تغییر مالکیت به سمت حقیقی‌ها سنگین‌تر است. هرچند کنترل مقام ناظر با قوانین محدودکننده همچون حجم مبنا و دامنه نوسان مانع از خروج سریع نقدینگی از بازار سهام شد، اما سرمایه‌گذارانی هستند که در انتظار بازگشت مجدد رونق به تالار شیشه‌ای نشسته‌اند. در این مسیر دیروز همزمان با افت 5/ 1 درصدی شاخص، شاهد جابه‌جایی بیش از 1200 میلیارد تومان نقدینگی از سبد سهام حقیقی‌ها به …
10 تصمیم حاشیه‌ساز مقامات بورسی
۱۳۹۹/۰۷/۰۸ / آینده بورس / بازار سرمایه / بازار سهام / بورس
10 تصمیم حاشیه‌ساز مقامات بورسی
بازار سهام در پنج ماه اخیر بیشتر از کل دوره فعالیت خود رشد کرد اما رشد شارپی بازار بیشتر به دلیل لغو مصوبات کنترل رشد بازار از طریق حجم مبنا و دامنه نوسان بود و مقامات بورسی این دوره از اینگونه تصمیمات حاشیه‌ساز زیاد دارند. نوشته 10 تصمیم حاشیه‌ساز مقامات بورسی اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
واکنش سهامداران به توقف معاملات وبصادر / بازگشایی مثبت، معاملات را باطل کرد؟
۱۳۹۹/۰۷/۰۷ / بازار سرمایه / بازار سهام / بورس / نماد وبصادر
واکنش سهامداران به توقف معاملات وبصادر / بازگشایی مثبت، معاملات را باطل کرد؟
نماد «وبصادر» که به علت افشای اطلاعات بااهمیت گروه الف روز ۳۱ شهریور متوقف شده بود، دیروز بدون محدودیت دامنه نوسان بازگشایی شد اما پس از بررسی معاملات این نماد باطل شد. واکنش سهامداران به این موضوع چیست؟ نوشته واکنش سهامداران به توقف معاملات وبصادر / بازگشایی مثبت، معاملات را باطل کرد؟ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
احتمال ابطال معاملات نماد وبصادر
۱۳۹۹/۰۷/۰۶ / بورس / شاخص بورس / بازار بورس / بورس تهران / فرابورس / سازمان بورس / سازمان بورس و اوراق بهادار / بورس کالا / اخبار بورس / بازار
احتمال ابطال معاملات نماد وبصادر
نماد وبصادر که به علت افشای اطلاعات بااهمیت گروه الف متوقف شده بود امروز بدون محدودیت دامنه نوسان بازگشایی شد اما معاون بازار شرکت بورس از احتمال باطل شدن معاملات این نماد خبر داد.
۱۳۹۹/۰۷/۰۲
چرا مردم به بورس هجوم آوردند؟
کارشناسان معتقدند محدودیت دامنه نوسان به غیر از دامن زدن به پدیده صف‌نشینی و از بین بردن کارایی بورس، فضای تحلیلی بازار سرمایه را هم تخریب کرده است.
علت صف‌نشینی در بورس چیست؟
۱۳۹۹/۰۷/۰۲ / بورس / شاخص بورس / بازار بورس / بورس تهران / فرابورس / سازمان بورس / سازمان بورس و اوراق بهادار / بورس کالا / اخبار بورس / بازار
علت صف‌نشینی در بورس چیست؟
کارشناسان معتقدند محدودیت دامنه نوسان به غیر از دامن زدن به پدیده صف‌نشینی و از بین بردن کارایی بورس، فضای تحلیلی بازار سرمایه را هم تخریب کرده است.
نمادهای پالایشی بازگشایی می‌شوند
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / بورس / شاخص بورس / بازار بورس / بورس تهران / فرابورس / سازمان بورس / سازمان بورس و اوراق بهادار / بورس کالا / اخبار بورس / بازار
نمادهای پالایشی بازگشایی می‌شوند
در ادمه روند معاملات امروز بازار سهام نمادهای پالایشی که به دلیل بررسی و اصلاح قیمت خوراک متوقف شده بودند بدون محدودیت دامنه نوسان بازگشایی می‌شوند.
۱۳۹۹/۰۶/۲۸
چند راهکار برای جلوگیری از ریزش بورس؛ چند توصیه به سهامداران
یک تحلیلگر اقتصادی با بیان اینکه شرکت‌های بورسی می‌توانند با انتشار اوراق مشارکت شرکتی، در جهت توسعه و تامین منابع مالی خود گام بردارند، گفت: باید شرایط این اقدام برای آن‌ها فراهم شود، زیرا این اتفاق دو تاثیر مثبت در پی دارد که یک مورد آن، نرفتن شرکت‌ها به سمت بانک‌ها برای دریافت وام است که پول‌های بانکی را آزاد و فرصت بیشتری برای مردم در جهت اخذ وام ایجاد می‌کند. علاوه بر این، اوراق مشارکت شرکتی سودی بیشتر از سپرده‌های بانکی همراه با نوسانات کمتر دارد.به گزارش ایسنا، میثم هاشمخانی درباره وضعیت بازار سهام، اظهار کرد: منطقی است افرادی که وارد بورس می شوند، ریسکپذیر باشند و دارایی را وارد این بازار کنند که بتوانند روی آن ریسک کنند زیرا در صورتی که به این سرمایه نیاز داشته باشند، در شرایط نوسانی …
اختصاص ۵۰ میلیارد تومان منابع بازارگردانی برای نماد «فرابورس»
۱۳۹۹/۰۶/۲۵
اختصاص ۵۰ میلیارد تومان منابع بازارگردانی برای نماد «فرابورس»
احمدی، مدیرمالی فرابورس ایران از افزایش منابع بازارگردانی نماد معاملاتی «فرابورس» تا سقف ۵۰ میلیارد تومان خبر داد و گفت: فرابورس ایران با توجه به مصوبات سازمان بورس و اوراق بهادار و شورای عالی بورس با هدف تعادل‌بخشی به بازار، ارتقای نقدشوندگی، تحدید دامنه نوسان و تنظیم عرضه و تقاضای بازار تصمیم گرفته است منابع بازارگردانی نماد فرابورس را تا سقف ۵۰ میلیارد تومان افزایش دهد.
برداشتن دامنه نوسان اقدام مناسبی است/ گروه حمل و نقل گزینه صعود بعدی
۱۳۹۹/۰۶/۲۵
برداشتن دامنه نوسان اقدام مناسبی است/ گروه حمل و نقل گزینه صعود بعدی
جبل عاملی، کارشناس بورس معتقد است: محدودیت دامنه نوسان، می تواند بین شرکت های مختلف تقسیم بندی شود یعنی بر اساس ارزش معاملات شان و بر حسب سهام شناورشان، طبقه بندی شود.
اصلاح دامنه نوسان بورس به شرط تقویت بازارگردانی
۱۳۹۹/۰۶/۲۴ / بورس تهران / سازمان بورس و اوراق بهادار / بورس
اصلاح دامنه نوسان بورس به شرط تقویت بازارگردانی
مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: اصلاح دامنه نوسان از سوی نهاد ناظر بازار سرمایه در دستور کار قرار دارد اما برای تحقق آن باید بحث بازارگردانی تقویت شود.
مخالف حمایت دولت از بازار سرمایه هستم/ کند شدن روند بازار برای جلوگیری از زیان سرمایه‌گذاران
۱۳۹۹/۰۶/۲۳
مخالف حمایت دولت از بازار سرمایه هستم/ کند شدن روند بازار برای جلوگیری از زیان سرمایه‌گذاران
آرام، کارشناس بازار سرمایه می‌گوید برای اینکه ضرر کمتری متوجه سهامداران شود، پیشنهاد می‌شود به جای حمایت دولت از بازار سرمایه، حجم مبنا را افزایش و دامنه نوسان را کاهش دهد.
محدودیتهای جدید برای معاملات اوراق تسهیلات مسکن اعلام شد/ دامنه نوسان ثابت ماند
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ / بازار مسکن / دامنه نوسان / اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن / اوراق مسکن
محدودیتهای جدید برای معاملات اوراق تسهیلات مسکن اعلام شد/ دامنه نوسان ثابت ماند
فرابورس ایران محدودیت های جدید اوراق تسهیلات مسکن برای دو بانک دولتی را اعلام کرد.
نظر کارشناسان در مورد تغییر دامنه نوسان چیست؟
۱۳۹۹/۰۶/۲۲
نظر کارشناسان در مورد تغییر دامنه نوسان چیست؟
هفته های گذشته همزمان با التهابات بازار بورس و دغدغه سهامدارانی که سرمایه هایشان را از دست رفته می دیدند، زمزمه هایی مبنی بر افزایش دامنه نوسان از 5 درصد به 10 درصد به منظور تسریع در به تعادل رساندن بازار به گوش رسید. داستان افزایش دامنه نوسان به کجا رسید؟
«پالایشی یکم» جذاب‌تر از گذشته
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / پالایشی یکم / بورس / بازار سرمایه
«پالایشی یکم» جذاب‌تر از گذشته
پالایش نفت بندرعباس نیز اصلاحیه‌ای مبنی بر تعدیل سود ۷۲ درصدی داد و سود هر سهم خود در سه ماه ابتدای سال را از ۳۱۱ ریال به ۵۳۶ ریال رساند. پالایش نفت تبریز بیشترین درصد تعدیل را به نمایش گذاشت و سود هر سهم خود را از ۳۲۳ ریال به ۵۶۱ ریال (معادل ۷/ ۷۳ درصد) رساند. این گزارش‌های مثبت در حالی منتشر شده که توقف نماد‌های مذکور به دلیل انتشار اطلاعات بااهمیت گروه الف بوده و در نتیجه در بازگشایی بدون محدودیت دامنه نوسان معامله خواهند شد.
آینده بازار سهام چه می‌شود؟
۱۳۹۹/۰۶/۲۰ / توسعه اقتصادی / فرابورس / سهام بورس / شاخص کل بورس / ریزش شاخص بورس / رشد شاخص بورس / پرسش از خبر / بورس / بازار سرمایه
آینده بازار سهام چه می‌شود؟
تهران- ایرناپلاس- یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است اگر تصمیم‌های درستی مانند افزایش سهام شناور شرکت‌های دولتی زودتر اجرایی می‌شد، بازار به وضعیت کنونی دچار نمی‌شد. حال چه باید کرد؟ آیا اقداماتی همچون حذف دامنه نوسان در حال حاضر راهگشاست؟
دلیل اصلی انتشار گزارش الف نمادهای بورسی چیست؟
۱۳۹۹/۰۶/۲۰ / بازار سرمایه / دامنه نوسان / قیمت سهام / نمادهای بورسی
دلیل اصلی انتشار گزارش الف نمادهای بورسی چیست؟
شاخص‌های سهامی کشور همچنان در مدار نزولی نوسان می‌کنند. ۵۸ شرکت از ابتدای شهریور‌ماه تا‌کنون ۷۰ بار گزارش الف به بازار سهام ارائه کرده‌اند. نوشته دلیل اصلی انتشار گزارش الف نمادهای بورسی چیست؟ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
نگاه کوتاه مدت به بورس نگاهی انحرافی است
۱۳۹۹/۰۶/۱۹ / معاون وزیر اقتصاد و دارایی / فرهاد دژپسند / بازار سرمایه / دامنه نوسان
نگاه کوتاه مدت به بورس نگاهی انحرافی است
وزییر اقتصاد با بیان اینکه اگر به بورس به شکل کوتاه مدت نگاه کنیم حتما دچار اشکال و انحراف شده ایم، گفت: در برخی کشور ها تا ۳۰ درصد دامنه نوسان وجود دارد.
نماد دو شرکت شاخص‌ساز امروز باز نمی‌شود/ تعویق حذف دامنه نوسان
۱۳۹۹/۰۶/۱۸ / بازار سرمایه / بورس
نماد دو شرکت شاخص‌ساز امروز باز نمی‌شود/ تعویق حذف دامنه نوسان
مهدی افنانی، تحلیلگر بازار سرمایه درخصوص تاثیر افزایش دامنه نوسان می‌گوید: انتظار می‌رود تکلیف برخی از شرکت‌ها مشخص شود. اگر دامنه نوسان حذف شود احتمالا روی رقمی تثبیت می‌شوند و بازار نیز سریع‌تر به تعادل می‌رسد.
کارشناس ارشد ارزی: دلار در هفته‌های پیش رو روند نزولی خواهد داشت/ ریزش ۴۰ هزار واحدی شاخص بورس/ نماینده مجلس: نوسانات بورس طبیعی است مردم نگران نباشند/ دو عرضه اولیه در راه است
۱۳۹۹/۰۶/۱۷
کارشناس ارشد ارزی: دلار در هفته‌های پیش رو روند نزولی خواهد داشت/ ریزش ۴۰ هزار واحدی شاخص بورس/ نماینده مجلس: نوسانات بورس طبیعی است مردم نگران نباشند/ دو عرضه اولیه در راه است
این پیمانه تیتر‌هایی همچون دکتر رضایی: بازار هیجانی، نقدینگی رهاشده و ضرر بازیگران کم اطلاع!، شستا و خودرو فردا دامنه نوسان ندارند، جزئیات عرضه املاک در بورس کالا، قیمت دلار در صرافی‌های مجاز، سکه گران شد، یک دلار دیگر از قیمت نفت افتاد، افزایش اندک قیمت طلا در بازار جهانی و ثبت رکورد‌های جدید در بازار خودرو را در بر دارد.
دو نماد پرمخاطب بورس متوقف شد | شستا فردا دامنه نوسان ندارد
۱۳۹۹/۰۶/۱۷
دو نماد پرمخاطب بورس متوقف شد | شستا فردا دامنه نوسان ندارد
نهاد ناظر بازار اعلام کرد: نماد شستا به دلیل افشای اطلاعات با درجه اهمیت الف متوقف شده و معاملات آن مجددا از فردا سه‌شنبه ۱۸ شهریورماه بدون دامنه نوسان آغاز می‌شود.
نماد "شستا" و "خودرو" متوقف شد
۱۳۹۹/۰۶/۱۷ / بورس تهران / سازمان بورس و اوراق بهادار / بورس کالا / بورس / شستا
نماد "شستا" و "خودرو" متوقف شد
مهر به تقل از نهاد ناظر بازار نوشت: نماد شستا به دلیل افشای اطلاعات با درجه اهمیت الف متوقف شده و معاملات آن مجددا از فردا بدون دامنه نوسان آغاز می شود.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •