جمعه, ۱۶ خرداد, ۱۳۹۹ / 5 June, 2020
فلسفه
ضرورت تشریح کالبد دولت و کشف بیماری‌های آن
۵ ساعت قبل / نشر نی / توماس هابز / فلسفه سیاسی / بازار نشر / تازه های نشر
ضرورت تشریح کالبد دولت و کشف بیماری‌های آن
هابز در لویاتان با بهره‌برداری از تمثیل‌های اندام‌وار دولت را همچون انسان مصنوعی قلمداد می‌کند که دچار انواع بیماری‌ها می‌شود. یکی از علایق اصلی هابز تشریح کالبد دولت و بیماری‌های آن است.
نقد غرب یعنی حمله به مقدسات دیگران!
۱۵ ساعت قبل / رضا داوری اردکانی / فلسفه / دانشگاه تهران / غرب / مقدسات
نقد غرب یعنی حمله به مقدسات دیگران!
کانال تلگرامی ایبنا صحبت‌های دکتررضا داوری اردکانی استاد بازنشستهٔ گروه فلسفهٔ دانشگاه تهران را در رابطه با چرایی مقاومت برخی در شنیدن نقد به غرب را منتشر کرد.
داوری اردکانی؛ فیلسوفی که دغدغه جامعه‌ای آگاه دارد
۲۶ ساعت قبل / فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی / ابونصر فارابی / فلسفه / اردکان / رضا داوری اردکانی / شورای عالی انقلاب فرهنگی
داوری اردکانی؛ فیلسوفی که دغدغه جامعه‌ای آگاه دارد
تهران-ایرنا- «رضا داوری اردکانی» فیلسوفی دغدغه‌مند است که خود را در مواجهه با رویدادهای روز ایران و جهان قرار می‌دهد، وی همواره تلاش‌کرده جامعه‌ای آگاه بسازد.
رئیس انستیتو فلسفه روسیه: امام خمینی استقلال را معنی کرد
۲ روز قبل / روسیه / امام خمینی(ره) / سی و یکمین سالگرد هجرت آفتاب
رئیس انستیتو فلسفه روسیه: امام خمینی استقلال را معنی کرد
مسکو - ایرنا - رئیس انستیتو فلسفه روسیه گفت: امام خمینی(ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی، به جهانیان نشان داد که چگونه می شود یک کشور و ساختار حکومتی مستقل از دیگر قدرت های بزرگ جهان ساخت.
آثار امام‌ خمینی(ره) بیانگر شأن فقاهت ایشان است
۲ روز قبل / استانی-فرهنگی و هنری / سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) / امام خمینی (ره)
آثار امام‌ خمینی(ره) بیانگر شأن فقاهت ایشان است
یک پژوهشگر حوزه دین و فلسفه گفت: کتاب‌های تألیف شده و منتشر شده به علاوه کلاس‌های درسی امام خمینی(ره) نشان‌دهنده مقام و شأن فقاهت ایشان است.
مبارزه با نژادپرستی روایت مستند جدید «بروس لی»
۲ روز قبل / فلسفه / هالیوود / تولید
مبارزه با نژادپرستی روایت مستند جدید «بروس لی»
فارس نوشت: «بروس لی» برای استقرار ژانر هنرهای رزمی در جریان اصلی سینمایی آمریکا، موانع نژادی در هالیوود را درهم شکست. مستند جدید «ESPN» با عنوان «آب باش»(Be Water) بر این موضوع متمرکز است و زوایای تلاش‌های او را به تصویر می‌کشد.
سه اصل زندگی امام خمینی (ره)
۲ روز قبل / امام خمینی (ره) / عبدالحسین خسروپناه
سه اصل زندگی امام خمینی (ره)
استاد سرشناس فلسفه و عرفان با اشاره به سه رکن اساسی که منظومه فکری امام خمینی (ره) را تشکیل می‌دهد، گفت: امام را باید در مکتب و منظومه فکری ایشان بشناسیم. سه رکن اساسی "توحید، ولایت و عبادت" در زندگی امام جریان داشته است. این سه رکن در نظام معنوی، اخلاقی، رفتاری، علمی، اقتصای، سیاسی، مدیریت و سلامت و نظام‌های اجتماعی دیگر را شکل داده است. وقتی می‌گوییم انقلاب اسلامی باید به دنیا عرضه شود یعنی پیام عدالت خواهی امام را باید عرضه کنیم.
دیدن مسیح به‌چشم تاثیرگذارترین فیلسوف غرب/تلاش برای آشتی علم ودین
۳ روز قبل / فلسفه / نقد کتاب / عیسی مسیح / حضرت عیسی مسیح
دیدن مسیح به‌چشم تاثیرگذارترین فیلسوف غرب/تلاش برای آشتی علم ودین
نویسنده کتاب«فلسفه عیسی»در این‌اثر در پی زدودن چهره‌ای از مسیح است که چندقرن در غرب رواج داشته و او را پیامبری غیرمنطقی و عارف‌مسلک می‌داند. در حالی‌که او از استدلال و فلسفه بهره میبرده است.
عماد افروغ: مردم نظام و انقلاب را مقصر می‌دانند
۳ روز قبل / انقلاب اسلامی / حکومت اسلامی / عماد افروغ
عماد افروغ: مردم نظام و انقلاب را مقصر می‌دانند
یک جامعه شناس و استاد دانشگاه گفت: وضعیت امروز ما مثل شلوار چهل تیکه است. نگرش منظومه‌ای، مدیریت فقهی، دیالکتیکِ دلیل و علت، اقتصاد و فلسفه اقتصادی نظام، مبهم و نامشخص است و هر دولتی سر کار آمد به صورت کاریکاتوری سیاست‌هایی را دنبال کرد و تحویل دولت بعد داد و این چرخه تا امروز ادامه یافته است. چه کسی متضرر شد؟ مردم. وقتی مردم ضرر می‌کنند مقصر ضررشان را نظام و انقلاب می‌دانند و با عملکردی که در زندگی مسؤولان همچنان شاهد هستند چرا نباید پای نظام و انقلاب بنویسند؟
عده‌ای با پشتیبانی صوری از ولایت فقیه بارشان را بستند
۳ روز قبل
عده‌ای با پشتیبانی صوری از ولایت فقیه بارشان را بستند
یک جامعه شناس و استاد دانشگاه گفت: وضعیت امروز ما مثل شلوار چهل تیکه است. نگرش منظومه‌ای، مدیریت فقهی، دیالکتیکِ دلیل و علت، اقتصاد و فلسفه اقتصادی نظام، مبهم و نامشخص است و هر دولتی سر کار آمد به صورت کاریکاتوری سیاست هایی را دنبال کرد و تحویل دولت بعد داد و این چرخه تا امروز ادامه یافته است. چه کسی متضرر شد؟ مردم. وقتی مردم ضرر می‌کنند مقصر ضررشان را نظام و انقلاب می دانند و با عملکردی که در زندگی مسؤولان همچنان شاهد هستند چرا نباید پای نظام و انقلاب بنویسند؟
۳ روز قبل
ویترین سرمایه‌داری
به باور من اعتراضاتی که اکنون در امریکا علیه دولت بیان می‌شود، یک مساله عادی نیست، بلکه واکنش به یک رویه متداول و یک مشکل ریشه‌دار در فرهنگ و سیاست ایالات متحده امریکاست. نابرابری و تبعیض در ایالات متحده هم نسبت به زنان و هم نسبت به سیاهان و هم نسبت به اقلیت‌های قومی و اقلیت‌های ملی که از سایر کشورها می‌آمدند و غیراروپایی بودند، وجود داشت و وجود دارد. حکومت امریکا که یک نظام سرمایه‌داری است و بر اساس فلسفه وجود خود علاقه‌مند است که ویترین شیک و لوکسی را از خودش در دنیا ارایه کند، سعی کرده از دستاوردهای جهانی به نفع خودش و برای ترویج و تبلیغ خودش بهره‌برداری تبلیغاتی کند. پیشرفت‌هایی همچون نهادینه شدن حقوق بشر، احزاب، انتخابات، رسانه‌ها، آزادی …
مستند جدید «بروس لی» روایتی از مبارزه با نژاد پرستی هالیوود
۳ روز قبل / هالیوود
مستند جدید «بروس لی» روایتی از مبارزه با نژاد پرستی هالیوود
«ESPN» مستندی با عنوان «آب باش» تولید کرده که بر زندگی و فلسفه «بروس لی» که موانع نژادی هالیوود را درهم شکست، تمرکز دارد.
چرا در علوم انسانی رشد نداشته‌ایم؟
۴ روز قبل / فلسفه / علوم انسانی / یحیی یثربی
چرا در علوم انسانی رشد نداشته‌ایم؟
دانش و تکنولوژی و همه دستاوردهای دو سه قرن اخیر انسان باید در زمینه علوم انسانی قرار بگیرند و تکیه گاه آنها از علوم انسانی باشد.
دولت‌ها و مردم، دیکتاتوری ویروس و آینده جهان در گفت‌وگو با فیلسوف آلمانی
۴ روز قبل / فلسفه / فلسفه جدید / آلمان
دولت‌ها و مردم، دیکتاتوری ویروس و آینده جهان در گفت‌وگو با فیلسوف آلمانی
فیلسوف آلمانی اتفرید هوفه (Otfried Höffe) یکی از محققین و فیلسوفان مشهور آلمان است.
۴ روز قبل
بحران‌های جهانی و رفتارهای متفاوت فرهنگ‌ها
دومین نشست از سلسله نشست‌ بحران‌های جهانی و رفتارهای متفاوت فرهنگ‌ها به صورت مجازی برگزار می‌شود. به همت پژوهشکده فرهنگ معاصر پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و انجمن فلسفه میان فرهنگی ایران سلسله نشست‌های مجازی با موضوع بحران‌های جهانی و رفتارهای متفاوت فرهنگ‌ها برگزار می‌شود.  در دومین نشست از این سلسله نشست‌ها، حسین مصباحیان درباره موضوع « شرایط امکان مواجهه با بحران‌های تو در توی ملی و جهانی» و حورا زبرجدی درباره موضوع «مساله بحران و نورمالیزاسیون» سخنرانی می‌کنند.  این نشست روز سه‌شنبه ۱۳ خردادماه ساعت ۱۵ تا ۱۸ برگزار می‌شود.
۴ روز قبل
حرمت انسان و نیست‌انگاری
 تعلق خاطر من به حوزه‌ای از فلسفه غرب است که استاد مصطفی ملکیان رغبت و علاقه چندانی به آن ندارد. از این رو شاید در بادی امر چنین به نظر بیاید که ما دو بیگانه‌ایم اما این پنداشت درست نیست زیرا من آرا و اندیشه‌های او را تا حدی که با آنها آشنایم، می‌فهمم و مشی و منش و گفتار و کردار اخلاقی او را هم درک می‌کنم و هم تحسین. درد و دغدغه اصلی ملکیان «انسان بما هو انسان» است و در تزی که از آن دفاع می‌کند مهم‌ترین اصل «تقریر حقیقت و تقلیل مرارت» است: جستن حقیقت و بیان و اظهار آن، و کاستن از دردها و رنج‌های انسان‌ها واقعی و انضمامی. ملکیان به «انسان» معتقد است و یک بشردوست به شمار می‌آید. نمی‌خواهم بگویم …
۴ روز قبل
روشنفکر به مثابه دماسنج
تا قبل از سال 88 فقط یک‌ بار مصطفی ملکیان را در دانشگاه شیراز دیده بودم. سخنرانی‌ای درباره فلسفه هنر داشت و امروز که 14 سال از آن سخنرانی می‌گذرد تمام جزییاتش را از برم، حتی اولین سوالی که در باره «آن» در هنر از او پرسیدم. وقتی برای ادامه تحصیل به تهران آمدم اولین جایی که بعد از دانشگاه ثبت‌نام کردم، موسسه پرسش بود و کلاس‌های سه‌شنبه مصطفی ملکیان. همان سال بود که روند ایزوله کردن ملکیان و حذفش از نهادهای رسمی آکادمیک شروع شده بود. البته از قضا سرکنگبین صفرا فزود و در کنار معایبی که حذف ملکیان برای محیط دانشگاه داشت، فضای عمومی‌ هر روز بر شهرت و محبوبیت او افزود و اقبال به او مدام بیشتر شد.  باری هر سه‌شنبه حداقل یک ساعت زودتر از کلاس در …
۴ روز قبل
موضع حکیمانه
«خوب گفتی ولی بایستی باغ‌مان را بارور کنیم» این بند پایانی کتاب کاندید اثر ولتر است. کاندید خود جوانی است عاشق فلسفه که در نزد استاد شریف خود آقای پانگلوس به تحصیل فلسفه نیز کوشیده است در کاخ بارون دایی خود زندگی می‌کند. به این دلیل که عاشق دختر بارون می‌شود، از کاخ اخراج شده و پس از آن توفان حوادث بر سر او نازل می‌شود. از جنگ و خونریزی و آدم‌‌خواری گرفته تا شلاق خوردن و تجاوز و دزدی همین‌طور به جنگ‌های 7 ساله در میان ایالت‌های آلمان و همچنین زلزله لیسبن در 1755 نیز اشاره می‌کند. حوادث تاریخی این کتاب به شکلی آیرونیک و انتقادی در تقابل جدی با پیش‌فرض‌های پانگلوس است که به ‌شدت لایب نیتسی مشرب بوده و از این دنیا به عنوان …
۴ روز قبل
ماضی نه چندان بعید
 شصت‌وهشت‌سال پیش در چنین روزی، برابر یکم ژوئن 1952 میلادی، جان دیویی از شهیرترین فیلسوفان پراگماتیست (عملگرا) قرن بیستم در نیویورک درگذشت. نظرات دیویی در باب جامعه، سیاست و آموزش بحث‌های فراوانی را در جهان فلسفه به وجود آورد. تأکید او به‌عنوان یک فیلسوف عملگرا این بود که فلسفه را به صورت علم و نقشه‌ای برای زندگی درآورد. «زندگی خیلی پیچیده‌تر و متغیرتر از آن است که بشود فهرستی از قواعد برای آن تهیه کرد. ما باید بیاموزیم که هوشمندانه انتخاب کنیم. باید بیاموزیم که بین خواستن و خواستنی فرق بگذاریم. خواستن نقطه آغاز است و آنگاه پیش از تصمیم‌گرفتن باید درگیر کندوکاو نقادانه هوشمند بشویم. با پراگماتیکی عمل‌کردن ما پی می‌بریم که اگر قرار باشد …
شیری که همه ‌چیز را نابود کرد
۵ روز قبل / فلسفه / ولتر
شیری که همه ‌چیز را نابود کرد
ولتر در روزگار خود یک روشنفکر تمام‌عیار بود، سخت کار می‌کرد و می‌گفت: «اشتغال نداشتن به کار با زنده نبودن یکی است ... آن که می‌خواهد زندگی را در این جهان بر خود هموار کند باید تا آنجا که می‌تواند کار کند ... اگر نمی‌خواهید خودکشی کنید همیشه خود را به کاری سرگرم کنید.»
۵ روز قبل
از ادبیات، تاریخ و فلسفه به یک اندازه پرسش دارم
زهره حسین‌زادگان
۵ روز قبل
مرد ذوالابعاد فرهنگ
 اما وجهی از شخصیت حرفه‌ای او که بسیار اهمیت دارد و کمتر دیده شده، آشنایی‌اش با آثار خلاقه ادبی و هنری، خاصه ادبیات و سینماست. این در الگوی فرهنگ معاصر ما که سهم اهالی هنر و فلسفه از دستاوردهای یکدیگر در اغلب موارد سهم قابل اتکایی نیست، اهمیتی وی‍ژه دارد. گواه آشنایی ناچیز بسیاری از فلاسفه با ادبیات و نسبت دور قاطبه نویسندگان و شاعران با فلسفه، نام‌‌های زیادی است که خوشبختانه الزامی برای طرح‌شان ندارم؛ اما آنها که پای حرف‌های جمادی درباره کافکا، بکت، تارانتینو، هاینریش بل و... نشسته‌اند، می‌دانند که استناد به دانش و اشراف ادبی و هنری او تنها به ترجمه آثاری چون «نامه‌هایی به میلنا از فرانتس کافکا، سینما و زمان، یادبود ایوب در جهان کافکا» …
چپ‌های‌کم‌حرف فیلمساز می‌شوند
۵ روز قبل
چپ‌های‌کم‌حرف فیلمساز می‌شوند
بهنودآوند امینی_روزنامه نگار ژان پی‌‌یر و لوک داردن، به فاصله 3‌ سال از یکدیگر (ژان‌پی‌‌یر 1951و لوک 1954) در یکی از استان‌های فرانسوی‌‌زبان بلژیک به‌نام لیژ (محل وقوع بسیاری از قصه‌هایشان) به دنیا آمدند. بهنودآوند امینی_روزنامه نگار ژان پی‌‌یر در رشته ادبیات نمایشی تحصیل کرد و لوک، فلسفه خواند.پیش از ورود به سینمای قصه‌‌گو، نزدیک به 20سال در عرصه مستند‌سازی‌ تجربه‌‌اندوزی کردند. حاصل این سالیان، کارگردانی 6فیلم مستند و تاسیس یک کمپانی فیلمسازی به‌نام «Derive» بود که در تولید بیش از 60فیلم …
دو پارادایم در مدیریت بنادر
۵ روز قبل
دو پارادایم در مدیریت بنادر
در یک دسته‌بندی کلی دو نوع فلسفه در مدیریت بنادر وجود دارد: فلسفه آنگلوساکسون و فلسفه کانتیننتال یا فلسفه اروپایی که اغلب با عنوان کانتیننتال از آن یاد می‌شود.
انتشار مجموعه شعر و داستان از عباس مهیاد
۱۳۹۹/۰۳/۱۰ / ذهن / شعر / عشق / فلسفه / داستان
انتشار مجموعه شعر و داستان از عباس مهیاد
ایلنا: مجموعه شعر «تنهایی جمعی» و مجموعه داستان «داستان‌هایِ کوتاه درباره‌ی عشق های کوتاه» از عباس مهیاد منتشر شد.
۱۳۹۹/۰۳/۱۰
بیژن عبدالکریمی: جهان ما جای امنی برای زندگی نیست
نشست «بحران کرونا و آینده جامعه ایران» با سخنرانی بیژن عبدالکریمی، دانشیار فلسفه دانشگاه آزاد اسلامی و حسین صفرزاده، دکترای منابع انسانی به صورت مجازی برگزار شد. در این جلسه عبدالکریمی راجع به واکنش جامعه روشنفکری ایران نسبت به بحران کرونا سخنرانی کرد که گزارشی از آن از نظر می‌گذرد.  ما با یک حادثه تازه روبه‌رو هستیم و اینکه نتایج و پیامد‌های آن جامعه ما و جامعه جهانی را به کدام سمت و سو دارد می‌برد، قضاوتش دشوار است. درباره کرونا در همین ایام ادبیاتی شکل گرفت. می‌دانید که من دانش‌آموخته فلسفه هستم و بحث‌هایی که دنبال می‌کنم معمولا با حیات اجتماعی خیلی نسبت دارد و من از رهیافت خودم و از زاویه کلی‌تر به مساله نگاه می‌کنم. اگر …
۱۳۹۹/۰۳/۱۰
روزی، روزگاری، دیروز
بیست و چند سال قبل هنوز اینترنت نیامده بود؛ یعنی آمده بود اما فقط در کتابخانه دانشگاه‌های بزرگ در دسترس بود؛ جایی که برای ایجاد email باید می‌رفتی و «ثبت‌نام» می‌کردی؛ جایی که برای پیدا کردن جواب هر سوال ساده‌ای باید به آنجا می‌ر‌فتی؛ جایی که توی زندگی ما جوان‌های آن دوره خیلی اهمیت و اعتبار داشت و همزمان هم گوگل، هم ویکی پدیا و هم اینترنت ما بود. آن موقع علاوه بر اینترنت، خیلی چیزهای دیگر هم نبود؛ یکی‌اش انواع و اقسام کتاب‌های آموزش فلسفه به زبان ساده از قول «بِسی گاوه» و سایر حیوانات. همه ‌چیز جدی بود و به مدد بخت و اقبال شاید، هیچ‌ چیز شوخی و جلفی وجود نداشت. آن موقع اگر می‌خواستی بفهمی شوپنهاور چی می‌گوید، …
جدول زمانی آموزش تلویزیونی شنبه ۱۰ خرداد
۱۳۹۹/۰۳/۰۹ / شبکه آموزش / قرآن / فلسفه / برنامه درسی / دانش آموزان / صدا و سیما / ویروس کرونا / شبکه ۴
جدول زمانی آموزش تلویزیونی شنبه ۱۰ خرداد
جدول زمانی آموزش تلویزیونی دروس دانش‌آموزان از طریق شبکه آموزش و چهار سیما برای روز شنبه ۱۰ خرداد ۹۹ اعلام شد.
برگزاری مراسم بزرگداشت رحلت امام (ره) با سخنرانی رهبر انقلاب
۱۳۹۹/۰۳/۰۷ / رحلت امام خمینی / سخنرانی رهبر انقلاب / محمدعلی انصاری / مراسم ارتحال امام خمینی (ره) / مراسم بزرگداشت امام خمینی (ره)
برگزاری مراسم بزرگداشت رحلت امام (ره) با سخنرانی رهبر انقلاب
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، محمدعلی انصاری دبیر ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی (ره) در نشست خبری بزرگداشت مراسم رحلت امام خمینی (ره) اظهار کرد: فلسفه مراسم امروز در ابتدا فرصتی برای تبادل نظر درباره برگزاری مراسم روز چهارده خرداد در حرم مطهر امام با عنایت به دستورات و مراعات همه الزامات بهداشتی است.
فهم فلسفه به واسطه سینما در اندیشه دلوز
۱۳۹۹/۰۳/۰۷ / نشر بان / فرانسه / نقد فیلم / فلسفه
فهم فلسفه به واسطه سینما در اندیشه دلوز
پنجمین چاپ «مغز یک صفحه نمایش است» ژیل دلوز منتشر شد. دلوز فیلسوفی اساساً رادیکال و خلاق است که نگاهش به سینما تاثیر ماندگاری بر فهم سینما و همین‌طور فهم فلسفه به‌واسطه‌ سینما داشته است.
«فلسفه» را با زبانی ساده دریابید
۱۳۹۹/۰۳/۰۷ / فلسفه / کتاب «فلسفه»
«فلسفه» را با زبانی ساده دریابید
ایلنا: نشر نخستین کتاب «فلسفه» نوشته ویل باکینگام و دیگران را با ترجمه شهاب‌الدین عباسی روانه بازار کتاب کرد.
۱۳۹۹/۰۳/۰۷
حلال میثاقی، حرام عادل
رسول بهروش راستش اصلا از زیر و بم کنداکتور شبکه3 اطلاع نداریم، اما خب چیزی که به چشم می‌بینیم این است که هر روز هفته و هر ساعت از شبانه‌روز ممکن است محمدحسین میثاقی و فوتبال برترش روی آنتن باشند! یعنی شنبه و دوشنبه ندارد، عصر و غروب و شب هم ندارد، به اینکه لیگ باز است یا تعطیل هم ربطی ندارد. در هر صورت او هست و یک میهمان هم مقابلش نشسته که با هم در مورد هر مسئله بجا و بیجایی حرف می‌زنند؛ بدون اینکه مناسبت خاصی داشته باشد یا شبکه اصلا تعریف و فلسفه خاصی پشت این برنامه ببیند. آدم این رفتارها را …
معرفی برترین کتاب‌های فلسفه و روانشناسی اسفند ۹۸
۱۳۹۹/۰۳/۰۶ / کتاب / فلسفه / روانشناسی
معرفی برترین کتاب‌های فلسفه و روانشناسی اسفند ۹۸
فهرست برترین تازه‌های کتاب منتشرشده در اسفندماه ۱۳۹۸ در موضوعات «فلسفه و روانشناسی» با عنوان «اسفندنامه کتاب» منتشر شد.
ملاقات زیدان با فیلسوف مشهور
۱۳۹۹/۰۳/۰۶ / زین الدین زیدان / فلسفه / فوتبال
ملاقات زیدان با فیلسوف مشهور
مهر نوشت: «وقتی به فوتبال فکر می‌کنیم به چه فکر می‌کنیم» اثر سایمون کریچلی با ترجمه شایان صولتی منتشر شد. روایت کریچلی از فوتبال را شخصیت‌هایی چون زیدان، مارتین هایدگر و یورگن کلوپ پیش می‌برند.
وقتی هایدگر و زیدان یکجا جمع می‌شوند/کریچلی و بوطیقای فوتبال
۱۳۹۹/۰۳/۰۶ / انتشارات گوتنبرگ / زین الدین زیدان / هایدگر / فلسفه / فوتبال / تازه های نشر / بازار نشر
وقتی هایدگر و زیدان یکجا جمع می‌شوند/کریچلی و بوطیقای فوتبال
«وقتی به فوتبال فکر می‌کنیم به چه فکر می‌کنیم» اثر سایمون کریچلی با ترجمه شایان صولتی منتشر شد. روایت کریچلی از فوتبال را شخصیت‌هایی چون زیدان، مارتین هایدگر و یورگن کلوپ پیش می‌برند.
۱۳۹۹/۰۳/۰۶
کیمیای سعادت
  حکیم ابوحامد امام محمد غزالی طوسی به تصحیح آقایان فرید مرادی، پرویز بابایی   موسسه انتشارات نگاه ۱۳۸۹   بر پایه نسخه شادروان احمد آرام و نسخه شادروان سیدحسین خدیوجم کتاب عظیم اخلاقی کیمیای سعادت را همه فارسی‌زبانان بلکه اکثر مسلمانان می‌شناسند و کم و بیش از آن خوانده‌اند. امام محمّد غزالی ده‌ها کتاب و از جمله کتب «احیاءالعلوم‌الدین» به عربی و «کیمیای سعادت» را به فارسی تحریر فرموده تا راه سعادت و نجات را با عمل به اصول اخلاقی و دینی به مردم نشان دهد. کتاب احیاء به عربی و به وجهی مفصل و کیمیای سعادت به درخواست کتابخوانان فارسی‌دان با همان مضمون و به صورتی موجز نوشته شده. مضامین در چهار رکن اصلی یا ربع آمده‌اند: اول …
۱۳۹۹/۰۳/۰۶
کپسول‌های‌تان را همیشه شارژ نگه دارید
وجود خاموش‌کننده‌ها در تمامی مراکز و ساختمان‌ها برای کاهش ریسک خطر ضروری است، به طوری این روزها در بسیاری از مجتمع‌های مسکونی، تجاری، ادارات و... انواع خاموش‌کننده‌ها تعبیه شده‌اند. هرچند واقعیت این است که تعدادی کمی از افراد در استفاده از آن‌ مسلط هستند و چگونگی کارکردن با آن را در صورت وقوع حریق می‌دانند.سیدجلال ملکی در این باره اظهار کرد: فلسفه تجهیزات ایمنی و اطفایی، به‌ویژه خاموش‌کننده‌ها که قابل حمل هستند این است که در حریق‌های موضعی یا کوچک و در لحظات اولیه از آن‌ها برای اطفای حریق و جلوگیری از گسترش آتش‌ استفاده شود. وی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه درصد بسیار قابل توجهی از حریق‌ها از یک شعله کوچک آغاز می‌شود، گفت: حادثه پلاسکو با آن ابهت از یک اتصال برق کوچک شروع شد که اگر خاموش‌کننده‌ها …
کودکان چگونه فیلسوف می‌شوند؟
۱۳۹۹/۰۳/۰۴ / ادبیات کودک و نوجوان / شاعر کودک و نوجوان / فلسفه / پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
کودکان چگونه فیلسوف می‌شوند؟
تهران-ایرنا- یافتن استعدادهای کودکان یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های پدر و مادرهای نسل جدید است، حالا اگر استعداد فرزند شما در استدلال و فلسفه باشد، چگونه باید به او آموزش بدهید؟
لصفا به اندازه کافی شکست بخوریم!!
۱۳۹۹/۰۳/۰۴
لصفا به اندازه کافی شکست بخوریم!!
سلسله یادداشت‌های فرزندپروری با فلسفه رویکردی فلسفی و روانشناختی به موضوع فرزندپروری دارد. این نوشتار به موضوع نترسیدن از شکست خوردن اختصاص دارد.
کشف فلسفه اعمال عبادی، انسان را متوجه دستاورد آن می‌سازد
۱۳۹۹/۰۳/۰۴ / استانی-فرهنگی و هنری / ماه رمضان / عید فطر / رمضان
کشف فلسفه اعمال عبادی، انسان را متوجه دستاورد آن می‌سازد
یک استاد حوزه علمیه گفت: دانستن و کشف فلسفه اعمال عبادی ضروری است و باعث می‌شود که انسان متوجه دستاوردهای اعمال عبادی خود شود.
فلسطین، فدک امروز
۱۳۹۹/۰۳/۰۳ / بیت المقدس / اخبار "فلسطین"
فلسطین، فدک امروز
عضو هیئت علمی مؤسسه حکمت و فلسفه ایران طی یادداشتی نوشت بیش از آنکه خاک و تعداد مردم فلسطین اهمیت داشته باشد، آرمان این سرزمین است که برای ما ارزش دارد.
بسیاری از مناطق آزاد در سال‌های اخیر به گسترش قاچاق دامن زده‌اند
۱۳۹۹/۰۳/۰۳ / سرخس / شورای نگهبان / مجلس یازدهم / مازندران / اقتصاد مقاومتی / قانون اساسی / هادی طحان نظیف
بسیاری از مناطق آزاد در سال‌های اخیر به گسترش قاچاق دامن زده‌اند
تهران- ایرنا- عضو حقوقدان شورای نگهبان در بررسی لایحه ایجاد ۳ منطقه آزاد تجاری- صنعتی در این شورا گفت: بسیاری از مناطق آزاد متاسفانه در سال‌های اخیر به جای حرکت در راستای فلسفه وجودی‌شان به افزایش بی‌رویه کالا و گسترش قاچاق دامن زده‌اند.
«یک آدم نقاشی کن!» روایتی فلسفی است
۱۳۹۹/۰۳/۰۳ / کتاب کودک و نوجوان / فلسفه / کانون پرورش فکری / کتاب و ادبیات
«یک آدم نقاشی کن!» روایتی فلسفی است
«یک آدم نقاشی کن!»، جدیدترین اثر فریبا کلهر به بیان مفهومی فلسفی برای کودکان پرداخته است.
چرا عدالتخواهان تندرو از رئیسی حمایت نمی‌کنند؟/ یک مقام ارشد دولت: فهم فلسفه روز قدس برای جوانان سخت است!
۱۳۹۹/۰۳/۰۳ / سید ابراهیم رئیسی / قوه قضاییه / فساد / مبارزه با فساد / عدالت / فتنه اقتصادی / وبلاگ مشرق / روحانی / گرانی / روز قدس
چرا عدالتخواهان تندرو از رئیسی حمایت نمی‌کنند؟/ یک مقام ارشد دولت: فهم فلسفه روز قدس برای جوانان سخت است!
یکی از وزرای دولت اصلاحات در یادداشتی ضمن تقدیس اقدام منافقانه "تحریم انتخابات مجلس یازدهم از سوی جریان خاص"؛ زمزمه‌هایی را برای تکرار این رفتار در انتخابات سال 1400 نیز مطرح کرده است.
ربیعی: چرا نتوانستیم روز قدس را برای نسل‌های دهه شصت به بعد تبیین کنیم؟
۱۳۹۹/۰۳/۰۲
ربیعی: چرا نتوانستیم روز قدس را برای نسل‌های دهه شصت به بعد تبیین کنیم؟
سخنگوی دولت در یادداشتی به چرایی ثقیل شدن فهم فلسفه روز قدس نیز در میان نسل‌های جدید پرداخت.
فلسفه روز قدس، زنده نگه داشتن قضیه تاریخی فلسطین است
۱۳۹۹/۰۳/۰۲ / افغانستان / روز قدس / روز جهانی قدس در جهان / هراس جهانی از ویروس کرونا
فلسفه روز قدس، زنده نگه داشتن قضیه تاریخی فلسطین است
تهران- ایرنا- حجت‌الاسلام و المسلمین محمدفیاض ارزگانی گفت که فلسفه اساسی روز جهانی قدس که توسط حضرت امام خمینی (ره) نام گذاری شد، این است که فریاد مظلومیت و حق خواهی مردم فلسطین خاموش و ایده دفاع از قدس به فراموشی سپرده نشود.
آیت‌الله جوادی آملی: کار پهلوانانه ملاصدرا آزادسازی علم بود
۱۳۹۹/۰۳/۰۲ / ملاصدرا / فلسفه / شیراز / آیت الله العظمی جوادی آملی
آیت‌الله جوادی آملی: کار پهلوانانه ملاصدرا آزادسازی علم بود
شیراز- ایرنا- آیت‌الله عبدالله جوادی آملی از مراجع تقلید اظهار داشت: ملاصدرای شیرازی برای آزادسازی علم کوشش کرد و کار پهلوانانه‌اش این بود که علم را نه تنها از قلمرو اَعراض ۹ گانه به در آورد، بلکه از حوزه ماهیت آزاد کرد.
ویروسی بنام صهیونیست و استکبار از کرونا خطرناکتر است
۱۳۹۹/۰۳/۰۱ / روز قد س / ویروس صهیونیست
ویروسی بنام صهیونیست و استکبار از کرونا خطرناکتر است
به گزارش الف، حمیدرضا حاجی بابایی نماینده همدان در مجلس شورای اسلامی در آستانه روز قدس در بیانیه ای با بیان اینکه وحدت امت اسلامی، بسیج امکانات سیاسی و نظامی جهان اسلام برای آزادی فلسطین از اشغال رژیم منحوس صهیونیستی، زیر بنای فلسفه و تفکر نامگذاری روز قدس است، تصریح کرد: ایجاد ظرفیتهای جدید، برای حمایت از منافع جهان اسلام در مقابل فرهنگ اشغال و ترور و تجاوز رژیم اشغالگر قدس‌ و سردمداران آمریکایی صاحب تئوری معامله قرن و ترامپیسم حاصل بیداری ملت های مسلمان منطقه می باشد، که در نتیجه این تفکر پدیده آمده است.
آفاق فکرت در سپهر فطرت
۱۳۹۹/۰۳/۰۱
آفاق فکرت در سپهر فطرت
کتاب «آفاق فکرت در سپهر فطرت» دربرگیرنده گفت‌وگوی حامد زارع با غلامرضا اعوانی است. «آفاق حکمت در سپهر سنت» (گفت‌وگو با سیدحسین نصر)، «آفاق فلسفه در سپهر فرهنگ» (گفت‌وگو با رضا داوری اردکانی) و «آفاق معرفت در سپهر معنویت» (گفت‌وگو با غلامحسین ابراهیمی دینانی) کتاب‌هایی هستند که پیش‌تر در قالب گفت‌وگوهای حامد زارع از سوی انتشارات ققنوس منتشر شده‌اند. زارع درباره اعوانی می‌گوید: بدون‌ تردید اعوانی را باید در زمره چهره‌های حکمی و در ادامه نگرش و روش شیخ اشراق رتبه‌بندی کرد. اعوانی نه‌تنها به حقانیت …
۱۳۹۹/۰۲/۳۱
فیلسوف نخستین
   [امیر عربلو، نویسنده] سقراط را شاید بتوان یکی از خوش‌شانس‌ترین فلاسفه تاریخ نامید؛ زیرا اولا او بدون نوشتن کتاب مشهور شد. دوما اینکه شاگردی همچون افلاطون داشت! سقراط در فلسفه نقش کلیدی‌ای را ایفا می‌کند. او حدودا 470 ‌سال قبل از میلاد مسیح به دنیا آمد و در جوانی سرباز یونان شد. گفته می‌شود که شجاعت بسیار داشت و چهره‌اش بسیار بدتر از چیزی بود که کسی بتواند نگاهش کند. احتمالا به همین دلیل دشمن از او می‌ترسیده است؛ مخصوصا هنگامی که شب‌ها به آنها یورش می‌برد. حالا چند و چونش را دیگر نمی‌دانم. بعدها وقتی که از جنگ و جدل فیزیکی خسته شد، به سنگ‌تراشی روی آورد. ولی چون این کار زیر آفتاب و حوصله‌ سربر بود، دوباره به جنگ روی …
۱۳۹۹/۰۲/۳۱
تاریخ نگار
 ‏ 2447 سال پیش در چنین روزی، برابر 21 می 427 پیش از میلاد، افلاطون، اندیشمند بزرگ یونان باستان در آتن به دنیا آمد. اندیشه‌‏های افلاطون بیش از هر فیلسوف عهد باستان در شکل گرفتن افکار اندیشمندان قرون معاصر موثر بوده است. افلاطون، شاگرد سقراط، معلم ارسطو و بنیادگذار مدرسه‏ علوم، فلسفه و ادبیات بود. آثار او با فرم مناظره تنظیم شده‌اند که از مشهورترین آن‌ها می‏توان به «جمهوری»، «پوزش» و هم‏چنین «ذات عدالت» اشاره کرد. افلاطون عقیده داشت سران دولت‏‌ها باید فیلسوف باشند و فلسفه بدانند و همچنین نخبگان نیز باید دارای یکی از این سه خصلت هوشمندی، دلیری و زور بازو باشند.
عضو جبهه خلق برای آزادی فلسطین : فلسفه روز جهانی قدس مقاومت در برابر اشغالگران است
۱۳۹۹/۰۲/۳۱ / مقام معظم رهبری / ایالات متحده آمریکا / امام خمینی(ره) / قدس / جمهوری اسلامی / رژیم صهیونیستی / بیت المقدس / فلسطین / روز جهانی قدس در جهان
عضو جبهه خلق برای آزادی فلسطین : فلسفه روز جهانی قدس مقاومت در برابر اشغالگران است
غزه – ایرنا –« هانی الثوابته » عضو کمیته مرکزی جبهه خلق برای آزادی فلسطین تاکید کرد : فلسفه شکل گیری روز جهانی قدس مقاومت در برابر تمامی نقشه های رژیم اشغالگر قدس و تاکید بر ثابت و استوار ماندن حق و نابودی رژیم صهیونیستی است.
روحانی: به مرز مهار کرونا رسیدیم اما.../ظلم علیه فلسطین را نمی‌پذیریم
۱۳۹۹/۰۲/۳۱ / حسن روحانی / روز قدس / فلسطین / ویروس کرونا
روحانی: به مرز مهار کرونا رسیدیم اما.../ظلم علیه فلسطین را نمی‌پذیریم
رئیس‌جمهور گفت: فلسفه روز قدس این است که قدس فراموش نخواهد شد و فلسطین روزی آزاد می‌شود و ما نیز این ظلم و ستم را نمی پذیریم.
فلسطین روزی آزاد می‌شود/ همیشه با ستمگران در ستیز خواهیم بود
۱۳۹۹/۰۲/۳۱ / حسن روحانی / رئیس جمهور اسلامی ایران / هیئت دولت
فلسطین روزی آزاد می‌شود/ همیشه با ستمگران در ستیز خواهیم بود
رئیس‌جمهور گفت: فلسفه روز قدس این است که قدس فراموش نخواهد شد و فلسطین روزی آزاد می‌شود و ما نیز این ظلم و ستم را نمی پذیریم.
۱۳۹۹/۰۲/۳۱
سینما و بی‌پولی
دوست اهل سینمایی دارم که هر وقت صحبت بخش صنعتی و مالی فیلمسازی می‌شود به یاد خاطره‌ای از دوران دانشجویی‌اش می‌افتد و آن را برای ما بازگو می‌کند.  آن‌طورکه تعریف می‌کند، استاد یکی از کلاس‌ها که از قضای روزگار خانم بازیگری تحصیلکرده خارج بوده پس از ورود به کلاس نگاهی به شکل و شمایل و پوشش دانشجویان می‌اندازد و می‌گوید: به! شما هم که بی‌پول‌تر از من هستید! بعد هم فلسفه خودش را درباره ورود فقرا به سینما شرح می‌دهد و می‌گوید بی‌پول‌ها در نهایت تن به سازش می‌دهند و از اصول و هنر مورد نظرشان  پس می‌کشند. قصدم نقد صحبت‌های آن استاد نیست. در تاریخ سینما فیلمسازان زیادی داریم که به‌رغم تنگدستی …
۱۳۹۹/۰۲/۳۱
اقامه دعوا علیه لایو
اینکه به ازای هر انسان یک تریبون باشد اسمش آزادی است ولی اینکه هر کسی به خودش اجازه دهد در فضای لایو -پخش زنده-  اینستاگرام وقت دیگران را حتی در حد ورود و خروج بگیرد اسمش تعرض است. شاید انواع لایوهایی که هر لحظه در اینستاگرام اجرا می‌شود از گونه‌های جانوری ایران بیشتر باشد با اینکه ایران به تنهایی گونه‌های جانوری‌اش معادل قاره اروپاست. انواع لایو از ترمیم و تلطیف پوست و دوست در اینستاگرام موجود است. اما لایوهای هنری که بیشتر آموزش و گفت‌وگو است بعد از کرونا رونق گرفت. ما که زندگی‌مان هم لایو نیست و از ذخیره کودکی آپلود می‌کنیم شکر خدا حرفی برای گفتن در لایوهای هنرهای تجسمی هم نداشته‌ایم. البته چند روز پیش یکی از دوستان ناباب مِن باب رشته تحصیلی‌مان …
بازچاپ آثاری از اگزوپری و اقبال لاهوری
۱۳۹۹/۰۲/۳۰ / انتشارات امیرکبیر / کتاب و کتابخوانی / تجدید چاپ
بازچاپ آثاری از اگزوپری و اقبال لاهوری
چاپ شصت‌ونهم کتاب «شازده کوچولو» اثر آنتوان دوسنت اگزوپری با ترجمه محمد قاضی و چاپ هشتم «سیر فلسفه در ایران» اثر محمد اقبال لاهوری ترجمه امیرحسین آریان‌پور روانه بازار شد.
یک استاد حوزه: حفظ آثار ادیان دیگر، از وظایف حکومت اسلامی است
۱۳۹۹/۰۲/۳۰ / حوزه علمیه / یهودستیزی / مولانا / استر و مُردُخای / استر ومردخای
یک استاد حوزه: حفظ آثار ادیان دیگر، از وظایف حکومت اسلامی است
تهران-ایرناپلاس- به گفته رئیس دانشکده فلسفه دانشگاه ادیان و مذاهب، حفظ آثار مورد احترام ادیان دیگر، از وظایف حکومت اسلامی و از مسلمات حکومت دینی است و کسی در این مسئله تردیدی ندارد.
کیهان: موسوی خوئینی‌ها ماتریالیست و «چپ آمریکایی» تربیت می کرد / شاگردان او، با خاتمی برای اداره کشور پای یک سفره نشستند / خودِ خاتمی هم با تحصیل در رشته فلسفه جدید غرب، تحت تاثیر نظریات سکولاریستی‌ اندیشمندان غربی قرار گرفته بود
۱۳۹۹/۰۲/۲۹
کیهان: موسوی خوئینی‌ها ماتریالیست و «چپ آمریکایی» تربیت می کرد / شاگردان او، با خاتمی برای اداره کشور پای یک سفره نشستند / خودِ خاتمی هم با تحصیل در رشته فلسفه جدید غرب، تحت تاثیر نظریات سکولاریستی‌ اندیشمندان …
کیهان نوشت: در دهه چهل، زمانی که خاتمی در دانشگاه اصفهان به تحصیل فلسفه جدید غرب پرداخته بود و رفته رفته نظریات سکولاریستی‌اندیشمندان فلسفه غرب، ذهن مسبوق به روشنفکری او را بیشتر تحت تأثیر قرار می‌داد؛ خوئینی‌ها در مسجد جوزستان نیاوران، با تفسیر ماتریالیستی قرآن، شاگردانی را تربیت می‌کرد ...
ابوترابی: فلسفه روز قدس را از طریق فضای مجازی توسعه دهیم
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / القدس درب الشهداء / روز قدس / راهپیمایی روز قدس / ابوالفضل ابوترابی
ابوترابی: فلسفه روز قدس را از طریق فضای مجازی توسعه دهیم
یک عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان اینکه ما می توانیم ضمن حفظ فلسفه ارزشمند روز قدس پیام این مهم را در فضای مجازی و رسانه توسعه دهیم، عنوان کرد: همچنین می توانیم در این فرصت علت مبارزه با رژیم صهیونیستی را برای جوانان تبیین کنیم.
۱۳۹۹/۰۲/۲۹
سراب نقد در برهوت ذوق
گاهی کسانی تفکر را به ‌هیچ می‌انگارند و عینیت عقل را ناچیز می‌شمارند و با ذوق‌زدگی از حال و هوای خویش می‌نویسند؛ خشنود از تهییج عرفانی بی‌بنیان به دشمنی با تعقل می‌پردازند و با اندیشه خصومت می‌ورزند. چه بسا صفت اندیشمند را نیز یدک بکشند، اما دشمنان سرسخت اندیشه‌ورزی‌اند. معنویت‌گرایی بی‌اساس ایشان، دلخوش از خشنودی روان‌های مشتغل به عواطف زودگذر، عرصه را بر نقد عقلانی و مفاهیم عینی، بیش از پیش می‌بندد. در واقع، ایشان سخن را به سخره می‌گیرند و حقیقت را تفنن می‌انگارند، در حالی که از سرچشمه مفاهیم به جرعه‌ای بسنده کرده‌اند. با غفلت از موقعیت انسان و جایگاه تاریخی‌اش، بدون مطالعه کافی در باب جغرافیای مدرن …
حکمت خسروانی، در شعر خیام متجلی است
۱۳۹۹/۰۲/۲۸ / روز بزرگداشت حکیم عمر خیام / محمدجعفر یاحقی / نیشابور
حکمت خسروانی، در شعر خیام متجلی است
تهران- ایرنا- «محمدجعفر یاحقی»، استاد دانشگاه فردوسی با اشاره به آشنایی خیام با فلسفه‌های پیش و پس از اسلام گفت: حکمت خسروانی به عنوان مولفه فلسفه ایران پیش از اسلام در شعر خیام متجلی است.
خیام سبب جهانی شدن شعر فارسی و فرهنگ ایرانی شده‌ است
۱۳۹۹/۰۲/۲۸
خیام سبب جهانی شدن شعر فارسی و فرهنگ ایرانی شده‌ است
امروزه خیام بیشتر به دلیل رباعیاتی که از او باقی‌مانده و یا به او نسبت می‌دهند، شناخته شده‌ و شهرت جهانی یافته‌است. اما در گذشته او را بیشتر به دلیل آثار دیگری مانند تفسیرات نجومی، فلسفه و ریاضیات می‌شناخته‌اند.
توئیت سخنگوی وزارت امور خارجه درباره روز خیام
۱۳۹۹/۰۲/۲۸
توئیت سخنگوی وزارت امور خارجه درباره روز خیام
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به نقش خیام در ریاضیات، اخترشناسی و فلسفه خاطر نشان کرد که کمتر شاعری همانند او توانسته «با کم گویی و گزیده گویی» بیشترین اقبال جهانی را کسب کند.
۱۳۹۹/۰۲/۲۸ / دیوار بتنی / مشهد / معتادان متجاهر / سارقان
(تصاویر) معمای پشت این دیوارهای بتنی در مشهد
در انتهایی ترین جغرافیای محلات شهرک شهید رجایی و باهنر، دیوارهای بلندی قرار دارد که گفته می شود فلسفه وجودی اش جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز است. اما پشت این دیوارهای بتنی معتادان به راحتی تردد دارند اما تردد اهالی برای رسیدن به بخش های مختلف محل با اختلال مواجه شده است. سارقان از بالای این بلوکه ها به راحتی نیت سرقت خود را عملی می کنند و امنیت محل را با مخاطره مواجه می کنند و خلاصه اینکه بازی بچه ها تحت الشعاع وجود سرنگ های آلوده دپو شده در پشت دیوارهای بتنی قرار دارد. حرف اهالی اما چیز دیگری است؛ باید برای سر و سامان دادن به وضعیت نامناسب فعلی، صورت مسئله باید جور دیگری نوشته شود.
بازگشت سقراط منتشر شد
۱۳۹۹/۰۲/۲۸ / بازگشت سقراط / کتاب جدید فلسفه یو / افلاطون و
بازگشت سقراط منتشر شد
ایلنا: کتاب «بازگشت سقراط» 80 صفحه و به قیمت هجده هزار و پانصد تومان منتشر شد.
رباعیات خیام بیان‌گر یک بینش، فلسفه و تفکر است
۱۳۹۹/۰۲/۲۸ / استانی-شهرستانها / بزرگداشت خیام / بزرگداشت حکیم عمر خیام نیشابوری / حکیم عمر خیام نیشابوری / روز ملی خیام / نیشابور / خبرهای شهرستان نیشابور
رباعیات خیام بیان‌گر یک بینش، فلسفه و تفکر است
یک پژوهشگر ادبی گفت: خیام کسی است که با کمترین تعداد شعر توانسته بیشترین شهرت را در جهان داشته باشد، این که کسی بتواند با این تعداد، جایی در جهان برای خود پیدا کند، بسیار خاص است چرا که رباعیات خیام شعر نیست؛ بینش، فلسفه، تفکر و اندیشه است.
۱۳۹۹/۰۲/۲۸
گاه نقد
دومین شماره مجله «گاه نقد»، مجله تخصصی بررسی و نقد کتاب با موضوع «فلسفه و معنای زندگی»  منتشر شد. این ویژه‌نامه با هدف بررسی معانی گوناگون فلسفه زندگی و معنای آن در فرهنگ‌ها و بسترهای مختلف معرفتی و همچنین تاکید بر نبود معنای یکسان برای آنها، به ‌صورت تخصصی به موضوع «فلسفه و معنای زندگی» در بازار نشر ایران می‌پردازد. در همین راستا، نویسندگان این مجموعه به بررسی مصداقی آثار مهم منتشر شده در سال‌های اخیر می‌پردازند و سعی خواهند کرد به بیراهه‌های موجود در این آثار نیز اشاره کنند و توجهی بومی به این دانش داشته باشند. «گفتار»، «دیدار»، «زنهار»، «نقدوار»، «رهیار» …
۱۳۹۹/۰۲/۲۸
مورد عجیب آقای خیام
در سنت ادب فارسی، رباعی کوتاه‌ترین قالب شعری است. همین کوتاهی، برای رباعی یک‌جور تشخص و ویژگی آورده. توی ادبیات کلاسیک ما کارهای فوق‌العاده و حیرت‌انگیز کم نیست  اما رباعی چیز دیگری است. غزل‌های حافظ و سعدی (به قول صائب) آن‌قدر «بلند افتاده‌اند» که همه متفق‌القول شده‌ایم اوج شعر فارسی غزل است. اما وقتی شاعری بتواند توی دو بیت ، یک اثر عالی بسازد، تازه معلوم می‌شود عیارش چند است. خیام یکی از همین دست شاعران است. او فقط تعدادی رباعی اصیل دارد و یک قطعه عربی هفت، هشت بیتی. خیام با همین چند رباعی ساده دل ملتی را برده است. در مورد رباعیات خیام چند مساله عجیب وجود دارد؛ اول اینکه او اصلا خودش را به عنوان شاعر نمی‌شناخت و در ۱۳ …
۱۳۹۹/۰۲/۲۸ / بانک مرکزی / دین / سرمایه / فلسفه / قانون
ملاحظات بازپرداخت تسهیلات در شرایط کرونا
افرادی که تا قبل از این قراردادی با بانک برای دریافت تسهیلات منعقد کرده و حال می‌خواهند بدانند که آیا بازپرداخت تسهیلات آنها در شرایط کرونا به چه صورت خواهد بود، باید به هفت نکته مهم توجه کنند.
گفت و گو با جوان کانادایی که در ماه رمضان مسلمان شد
۱۳۹۹/۰۲/۲۷
گفت و گو با جوان کانادایی که در ماه رمضان مسلمان شد
گرگوری سودن معتقد است: « در همه کشورهای غربی بسیاری از مردم فاقد معنویت هستند و بسیاری از مردم در جستجوی آن به سرمی برند. به نظر می رسد فلسفه های شرقی نزد کسانی که به دنبال معنویت هستند، بسیار رایج است اما آنها لزوماً به خدای واحد اعتقاد ندارند. در کانادا تعداد قابل توجهی از افرادی که تغییر کیش داده اند و به دین اسلام گرویده اند، وجود دارد. اگر بتوانیم با جوانان به شکلی که آنها را جذب کند ارتباط برقرار کنیم، می توانیم آنها را به سمت اسلام راهنمایی کنیم. بنابراین، یک خلأ وجود دارد که می تواند با اسلام پر شود».
«گاه نقد» به خانه دوم رسید/بررسی فلسفه ومعنای زندگی در بازار کتاب
۱۳۹۹/۰۲/۲۷ / مجمع ناشران انقلاب اسلامی / نقد کتاب / فلسفه
«گاه نقد» به خانه دوم رسید/بررسی فلسفه ومعنای زندگی در بازار کتاب
دومین شمارۀ مجلۀ «گاهِ نقد»، مجلۀ تخصصی بررسی و نقد کتاب، این‌بار با موضوع «فلسفه و معنای زندگی» روی دکۀ روزنامه‌فروشی‌ها رفت.
نگاه جورج اورولی آمریکایی‌ها به امپراتوری خودساخته‌شان/ ممکن است دموکراسی از پوپولیسم سردر‌آورد/  قانون الزاما عدالت نیست
۱۳۹۹/۰۲/۲۷ / ایلنا / گفتگو با ایلنا / فلسفه سیاسی / صفحه اندیشه ایلنا / عدالت چیست / افلاطون و عدالت / افلاطون راست گرا بود؟ / افلاطون و جریان چپ / پروتاگوراس / پروتاگ.راس و افلاطون
نگاه جورج اورولی آمریکایی‌ها به امپراتوری خودساخته‌شان/ ممکن است دموکراسی از پوپولیسم سردر‌آورد/ قانون الزاما عدالت نیست
ایلنا: نائومی گولدر می‌گوید پس از بحران‌های اخیری که برگزیت و ترامپ بر سر جهان آورده‌اند، جا دارد به عدالتی بیندیشم که از باور مردم تعالی می‌جوید. گرچه قدرت سیاسی…
تاریخ اجتماعی معرفت منتشر شد
۱۳۹۹/۰۲/۲۷ / تاریخ اجتماعی معرفت / نشر کرگدن یا / نشر کرگدن / یاسر خوشنویس / معرفت شناس / فلسفه و ماشین چاپ
تاریخ اجتماعی معرفت منتشر شد
ایلنا: کتاب «تاریخ اجتماعی معرفت» از مجموعۀ مطالعات علم و فناوری نشر کرگدن، در ۴۰۰ صفحه و به بهای ۷۵,۰۰۰ تومان منتشر شد.
کرونا وضعیت دلخواه دولت‌هاست/ در مواجهه با کرونا حذف پارلمان به استبداد منجر می‌شود/ کدام دولت‌ها در مواجهه با بیماری موفق‌تر بودند؟
۱۳۹۹/۰۲/۲۷ / ایلنا / گفتگو با ایلنا / فلسفه و کرو / پارلمان و مشروعیت / حذف پارلمان در د / اندیشیدن در عصر بیماری / فسلسفه سیاسی قرنطینه / فلسفه سیاسی قرنطینه / قرنطینه و استبداد
کرونا وضعیت دلخواه دولت‌هاست/ در مواجهه با کرونا حذف پارلمان به استبداد منجر می‌شود/ کدام دولت‌ها در مواجهه با بیماری موفق‌تر بودند؟
ایلنا: استاد فلسفه حقوق در دانشگاه بریزبین استرالیا معتقد است باید در ایام کرونا مراقب بود تا سرشت عمل سیاسی نظیر تمامی اعمال اجتماعی ما که حالا غیراجتماعی و حتی…
۱۳۹۹/۰۲/۲۷
نسبت به ظلم حساس باشیم و آن را نپذیریم
رییس دستگاه قضا، سخنران مراسم شب بیست‌و‌یکم ماه مبارک رمضان در امامزاده صالح (ع) بود. مراسم شب‌ احیای امسال امامزاده صالح (ع) به‌دلیل شیوع کرونا بدون حضور مردم برگزار شد اما شبکه قرآن به ‌روال سال‌های قبل، این مراسم و سخنرانی سیدابراهیم رییسی را به‌طور زنده پخش کرد. رییس قوه قضاییه در بخشی از سخنان خود در این مراسم به تبیین سفارش امام علی (ع) درباره حمایت از مظلوم برابر ظالم پرداخت و ادامه داد: «بعضی می‌گویند چرا از فلسطین و لبنان و محرومان و مظلومان عالم طرفداری می‌کنید؟ باید گفت که این اصل راهبردی امیرالمومنین علی (ع) برای همه ماست.» به ‌گفته رییس قوه قضاییه، هرجا ستم و ستمگری است، باید نسبت به آن نفرت داشته باشیم و هرجا مظلومی مورد …
مدیریت دولتی با مالکیت خصوصی
۱۳۹۹/۰۲/۲۷
مدیریت دولتی با مالکیت خصوصی
روزگاری کوبا سمبل مارکسیسم مترقی بود. کشوری که خیابان‌های آن پر بود از ماشین‌های کلاسیک آمریکایی، اصولا کوبایی‌ها بهترین تعمیرکاران کادیلاک و پونتیاک قدیمی آمریکایی هستند. تا سال 2014 به‌مدت 55 سال واردات هر نوع خودرو به کوبا ممنوع بود. بعد ناگهان قانونی که روزی به‌عنوان یک اصل مترقی در فلسفه مارکسیستی کوبا مطرح بود یعنی جلوگیری از هر نوع وابستگی صنعتی و اقتصادی به دنیای خارج از مرزهای پیرامونی، شکست و هیچ‌وقت هم معلوم نشد تصمیم 55 سال ممنوعیت درست بود یا تصمیم آزادسازی واردات خودرو. اما آنچه بیش از هر چیز در این موضوع مهم جلوه می‌کند، این است که حتی ایدئولوژی مارکس که روزگاری مایه پز جوانان مدعی روشنفکری و ضد انقلاب صنعتی انگلیس بود نیز نتوانست در مقابل ریشه‌های توسعه اقتصادی دوام بیاورد.
فلسفه مشهورترین پیراهن فوتبال؛ آبی‌اناری
۱۳۹۹/۰۲/۲۵ / فوتبال / لالیگا / بارسلونا / پیراهن / لباس
فلسفه مشهورترین پیراهن فوتبال؛ آبی‌اناری
درباره فلسفه دو رنگ پیراهن تیم فوتبال بارسلونا، آبی و اناری ادعاهای زیادی مطرح است از سرقت از پیراهن یک باشگاه سوئیسی گرفته تا نبودن رنگهای کافی مدادرنگی در زمان طراحی پیراهن!
به بهانه روز بزرگداشت حکیم طوس ؛فردوسی و فلسفه
۱۳۹۹/۰۲/۲۵
به بهانه روز بزرگداشت حکیم طوس ؛فردوسی و فلسفه
به مناسبت ۲۵ اردیبهشت روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی، حسن بلخاری قهی رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و استاد دانشگاه تهران در یادداشتی با عنوان فردوسی و فلسفه، به جایگاه فلسفه در شاهنامه پرداخته است:
۱۳۹۹/۰۲/۲۵
پاسخ یورگن کلوپ به سخت‌ترین سوال جهان
یورگن کلوپ سرمربی لیورپول از بین کریستیانو رونالدو و لیونل مسی، ابرستاره آرژانتینی را انتخاب کرده و او را فوتبالیست بهتری می‌داند.به گزارش ورزش سه، سال‫ها است که رقابت بزرگ بین کریستیانو رونالدو و لیونل مسی بزرگ‫ترین دوئل دنیای فوتبال است و هر کس به فراخور سلیقه و فلسفه فوتبالی خود یکی از آنها را بزرگ‫ترین فوتبالیست زنده دنیا می‌داند. یورگن کلوپ سرمربی کاریزماتیک لیورپول هم حالا به خیل کسانی که نظرشان را در این باره علنی کرده‌‌اند پیوسته و می‌گوید با اینکه رونالدو را فوتبالیستی نزدیک به کامل می‌بیند ولی معتقد است جادوگر بارسلونا در مقایسه از او بالاتر می‌ایستد.‬‬‬کلوپ البته می‌گوید با اینکه مسی را به رونالدو ترجیح می‌‌دهد ولی در بزرگی هر دوی آنها در تاریخ فوتبال هیچ شکی ندارد. دو غولی که در بیش …
از شاملو تا سایه؛ نظر اوستا درباره شاعران امروز/ طوفان واژه‌های «تیرانا»
۱۳۹۹/۰۲/۲۴ / کتاب و ادبیات / سوره مهر
از شاملو تا سایه؛ نظر اوستا درباره شاعران امروز/ طوفان واژه‌های «تیرانا»
«تیرانا»، اثر متفاوت مهرداد اوستا، پس از چهار دهه بازنشر شد.اوستا در این اثر که مجالی است برای بیان اندیشه‌های درونی خود، بی آداب و ترتیب از موضوعات مختلف اعم از فلسفه و ادبیات گرفته تا موضوعات مرتبط با زنان، طبیعت، تصوف و ... سخن گفته است.
ترجمه‌ «تاریخ فلسفه» ویلیام ساهاکیان بدون‌لهجه انجام شد
۱۳۹۹/۰۲/۲۴ / فلسفه / ترجمه / نشر چشمه / چاپ دوم / تجدید چاپ / تاریخ فلسفه
ترجمه‌ «تاریخ فلسفه» ویلیام ساهاکیان بدون‌لهجه انجام شد
حمیدرضا بسحاق می‌گوید ترجمه کتاب «تاریخ فلسفه از آغاز تا امروز» اثر ویلیام ساهاکیان را بدون لهجه و انجام کارهایی که برخی مترجمان فلسفه انجام می‌دهند، به سرانجام رسانده است.
فراخوان مقاله برای همایش شمس و مولانا
۱۳۹۹/۰۲/۲۳ / خوی / آذربایجان غربی / مولانا / همایش بین المللی شمس / موسسه تاریخ حکمت و فلسفه در اسلام
فراخوان مقاله برای همایش شمس و مولانا
تهران- ایرنا- موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران از اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها، دانشجویان رشته زبان و ادبیات فارسی و سایر رشته‌های علوم انسانی دعوت کرد برای ششمین همایش بین‌المللی شمس و مولانا مقاله ارسال کنند.
موسوی مطلق: معنای قرآن سر گرفتن در شبهای قدر / امام عصر میزبان اصلی شب تقدیرات است
۱۳۹۹/۰۲/۲۳ / ماه مبارک رمضان / شب‌های قدر
موسوی مطلق: معنای قرآن سر گرفتن در شبهای قدر / امام عصر میزبان اصلی شب تقدیرات است
حجت‌الاسلام موسوی مطلق نکاتی درباره فلسفه قرآن سر گرفتن در شب قدر گفت.
کرونا و وادادگیِ جریانِ چپ‌
۱۳۹۹/۰۲/۲۳ / محمد مهدی اردبیلی / کرونا و فلسفه / آگامبن / کرونا و بحران چپ / کرونا و لیبرالیسم
کرونا و وادادگیِ جریانِ چپ‌
ایلنا: محمدمهدی اردبیلی (نویسنده، مترجم و استاد دانشگاه) معتقد است: تلفات جانی، عوارض جسمانی و حتی عواقب اقتصادیِ کرونا در برابر نتایج مخرب اجتماعی و فرهنگیِ آن…
ورای ظاهر غیرجانبدارانه
۱۳۹۹/۰۲/۲۳
ورای ظاهر غیرجانبدارانه
مرتضی کاردر ـ روزنامه‌نگار  چند سالی از ساخت فیلم «حیات شگفت‌انگیز احمد فردید» به تهیه‌کنندگی علی میرسپاسی و کارگردانی حامد یوسفی می‌گذرد اما حیات مستند برای تماشاگران ایرانی فیلم یکی دو هفته است که آغاز شده، یعنی از زمانی که فیلم در شبکه‌های اجتماعی ایرانی منتشر و محل بحث‌های گوناگون شده است. حالا بار دیگر پس از چند سال احمد فردید بحث اول جامعه اهل فلسفه ایران است و دوباره طرفدران و مخالفان او در دو جبهه روبه‌روی هم صف‌آرایی کرده‌اند. در صفحه‌ای که پیش روی شماست از چند منظر به مستند حیات شگفت‌انگیز …
حفظ کرامت محرومان بر خلاف آمریکا جزو فلسفه انقلاب اسلامی است
۱۳۹۹/۰۲/۲۲ / دانشگاه تربیت مدرس / سازمان بسیج اساتید / سازمان بسیج مستضعفان / کمیته امداد امام خمینی (ره) / ماه مبارک رمضان؛ روزگار کرونایی / کرونا و کسب‌وکارها: از دورکاری تا رونق آنلاین‌ها
حفظ کرامت محرومان بر خلاف آمریکا جزو فلسفه انقلاب اسلامی است
تهران- ایرنا- رییس بسیج اساتید کشور گفت: مساعدت رفاهی به محرومان نوعی انحراف از فلسفه سرمایه‌داری آزاد و لیبرال آمریکا محسوب می‌شود، درحالی‌که حفظ کرامت مستضعفین جزو فلسفه انقلاب اسلامی و عدول از آن نقض قانون اساسی است.
«آشنایی با اسپینوزا» به چاپ ششم رسید
۱۳۹۹/۰۲/۲۲ / فلسفه / ترجمه / اسپینوزا / نشر مرکز / تجدید چاپ
«آشنایی با اسپینوزا» به چاپ ششم رسید
کتاب «آشنایی با اسپینوزا» نوشته پل استراترن با ترجمه شهرام حمزه‌ای توسط نشر مرکز به چاپ ششم رسید.
لزوم‌حمایت از پارک‌های علم و فناوری در راستای تحقق جهش تولید
۱۳۹۹/۰۲/۲۲ / اقتصاد / صنعت / علم و فناوری / فلسفه / مشکلات
لزوم‌حمایت از پارک‌های علم و فناوری در راستای تحقق جهش تولید
امروز با توجه به صدماتی که در اثر تحریم های غیرقانونی خارجی و بحران غیرمترقبه کرونا بر پیکر اقتصاد و صنعت کشورمان وارده شده است، نقش پارک های علم و فناوری در زمینه خنثی کردن این مشکلات و تحقق برنامه جهش تولید می تواند نقشی بسیار ویژه و کلیدی باشد.
کانت نخستین اندیشمندی‌ست که می‌گفت جمهوری‌های عقلانی نمی‌توانند با هم بجنگند/ صلح جهانی و پایدار رویایی‌ لازم برای  سعادت بشر است
۱۳۹۹/۰۲/۲۲ / آزادی / کانت / کانت و فلسفه حقوق / کانت و فسلفه اخلاق / خود آیینی / کانت و مساله آزادی / فلسفه سیاسی کانت / ایده صلح جاویدان
کانت نخستین اندیشمندی‌ست که می‌گفت جمهوری‌های عقلانی نمی‌توانند با هم بجنگند/ صلح جهانی و پایدار رویایی‌ لازم برای سعادت بشر است
ایلنا: کوجسکو معتقد است تاریخ انسان تقلا برای رهایی از میل و نیل به خرد است. اما این سیر همیشه ناتمام باقی خواهد ماند. چرا که میل هرگز از اراده انسان حذف نمی‌شود. در…
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •