سه شنبه, ۸ بهمن, ۱۳۹۸ / 28 January, 2020
کاخ نیاوران
ساعت کار موزه‌های کاخ نیاوران تغییر کرد
مهر / ۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / فرهنگی و هنری
ساعت کار موزه‌های کاخ نیاوران تغییر کرد
ساعت کار موزه‌های مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران از ابتدای بهمن ماه ۹۸ تا پایان سال جاری تغییر کرد.
  گردشگری  کاخ نیاوران  میراث فرهنگی
روزنامه اعتماد / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / ...
در میان اشک و خنده، شاه رفت شاه برای همیشه از ایران رفت
ساعت ۱۲ و ۸ دقیقه امروز شاه و شهبانو در میان بدرقه آقایان شاپور بختیار نخست‌وزیر، جواد سعید رییس مجلس، علیقلی اردلان وزیر دربار، معینیان رییس دفتر مخصوص، بدره‌ای فرمانده نیروی زمینی، نشاط فرمانده گارد جاویدان، قره‌باغی رییس ستاد بزرگ ارتشتاران و گروهی از شخصیت‌های مملکتی و نظامی فرودگاه تهران را به مقصد اسوان مصر ترک کردند. خبرگزاری پارس گزارش داد: «شاهنشاه و شهبانو پس از عزیمت از کاخ نیاوران مدتی در انتظار رای اعتماد مجلس شورای ملی ماندند تا آقای بختیار نخست‌وزیر به فرودگاه مهرآباد رفتند. شاهنشاه پس از اطلاع از رای اعتماد مجلس شورای ملی به دولت و مدتی مذاکره با نخست‌وزیر در میان فضای پرحزن و اندوه حاضران که اکثرا اشک‌های خود را از دیگران پنهان می‌داشتند، …
گرامیداشت ثبت جهانی دوتار به دلیل شهادت سردار سلیمانی لغو شد
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / ...
گرامیداشت ثبت جهانی دوتار به دلیل شهادت سردار سلیمانی لغو شد
معاون میراث‌ فرهنگی کشور از لغو برگزاری مراسم گرامیداشت ثبت جهانی مهارت ساختن و نواختن دوتار، که قرار بود امروز در مجموعه تاریخی -  فرهنگی نیاوران برگزار شود، به‌دلیل شهادت سردار قاسم سلیمانی خبر داد. به گزارش مهر، محمدحسن طالبیان، معاون میراث‌فرهنگی کشور، دیروز با اعلام این خبر گفت: در پی شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی و اعلام 3 روز عزای عمومی در کشور، مراسم گرامیداشت ثبت جهانی مهارت ساختن و نواختن دوتار که قرار بود شنبه در محل کاخ نیاوران برگزار شود، لغو شد. وی افزود: برگزاری این مراسم به زمان …
افتتاح نمایشگاه عکس «زیباست ایران و ایرانی»
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۱ / عکس
افتتاح نمایشگاه عکس «زیباست ایران و ایرانی»
ایرنا - تهران - نخستین نمایشگاه عکس های جواد قارایی با عنوان «زیباست ایران و ایرانی» عصر پنج شنبه با حضور جمعی از نمایندگان کشورهای خارجی و هنرمندان در تالار آبی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران افتتاح شد.البته مراسم افتتاح بازدید برای عموم فردا برگزار خواهد شد. علاقه‌مندان برای بازدید از نمایشگاه عکس «زیباست ایران و ایرانی» می‌توانند از ۲۳ تا ۲۷ آذرماه از ساعت ۱۰ تا ۱۸ به تالار آبی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران واقع در میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه کنند.
  نمایشگاه عکس  کاخ نیاوران  ایران
نشست معماری و شهرسازی معاصر ایران در کاخ نیاوران برگزار می‌شود
مهر / ۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / فرهنگی و هنری
نشست معماری و شهرسازی معاصر ایران در کاخ نیاوران برگزار می‌شود
همزمان با هفته پژوهش، نشست تخصصی معماری و شهرسازی معاصر ایران به همت مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران و با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام خمینی (ره) در این مجموعه برگزار می‌شود.
  معماری  کاخ نیاوران  میراث فرهنگی
کاخ گلستان و نیاوران روی تمبرهای شرکت پست جان گرفتند
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۷ / فرهنگی و هنری
کاخ گلستان و نیاوران روی تمبرهای شرکت پست جان گرفتند
بخشی از آثار شاخص هنری و تاریخی موزه‌های کاخ جهانی گلستان و مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران روی تمبر ثبت و ماندگار شدند.
  تمبر  مجموعه فرهنگی تاریحی نیاوران  مجموعه فرهنگی تاریخی کاخ گلستان
انتخاب / ۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / ...
یادداشت‌های علم، جمعه ۱۵ آذر ۱۳۵۳؛ نخست‌وزیر اسرائیل با شاه دیدار کرد، می‌خواست مرا ببیند اجازه نداشتم، وقت ندادم
تیمسار نصیری را به فرودگاه فرستاده و با گارد هم ترتیبات ورود او را به کاخ داده و پیشخدمت مخصوص هم در کاخ اختصاصی نیاوران گذاشته بودم (پیشخدمت بی‌سواد احمقی گذاشتم که اسحق رابین را نشناسد). گاهی هم احمق‌ها به درد می‌خورند! قرار بود دیشب برسد نیامده به علت بسته بودن فرودگان به علت برف زیاد و قرار بود صبح بیاید. ساعت ۹ و نیم وقتی برگشتیم، معلوم شد با یک ساعت تاخیر آمده و شرفیاب است. به هر صورت از ۱۱ تا یک و نیم بعدازظهر شرفیاب بود.
مریم حیدرزاده در کاخ نیاوران نمایشگاه نقاشی گذاشت
مهر / ۱۳۹۸/۰۹/۰۵ / فرهنگی و هنری
مریم حیدرزاده در کاخ نیاوران نمایشگاه نقاشی گذاشت
مریم حیدرزاده، ترانه‌ سرا و نقاش، ششمین نمایشگاه نقاشی‌ انفرادیش را با عنوان "پس از آن همه حسرت" جمعه هشتم آذر ماه در تالار آبی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران افتتاح خواهد کرد.
  میراث فرهنگی  مریم حیدرزاده  نقاشی
فرصتی مناسب برای یک تبادل فرهنگی
روزنامه ایران / ۱۳۹۸/۰۸/۲۲ / فرهنگی و هنری
فرصتی مناسب برای یک تبادل فرهنگی
تابلوهای سیاه رنگی که به توربافی‌های سفید و گرانبها مزین شده‌اند، بر دیوار تالار آبی کاخ موزه نیاوران چشم‌نوازی می‌کنند؛ تورهایی با تار و پود ظریف و نقش‌هایی زیبا. برخی به حالت شنل روی مانکن قرار گرفته‌اند و برخی هم به‌صورت دستمال تور یا به‌صورت تابلو روی دیوار رفته‌اند.
نمایشگاه دست‌بافته‌های سنتی روسیه در کاخ نیاوران افتتاح شد
مهر / ۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / فرهنگی و هنری
نمایشگاه دست‌بافته‌های سنتی روسیه در کاخ نیاوران افتتاح شد
نمایشگاه دست‌ بافته‌های سنتی روسیه به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزارت فرهنگ فدراسیون روسیه در چارچوب برنامه‌های روزهای فرهنگی روسیه در ایران، در تالار آبی کاخ نیاوران افتتاح شد.
  روسیه  کاخ نیاوران  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
«تور روسی» در کاخ نیاوران پهن شد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / فرهنگی و هنری
«تور روسی» در کاخ نیاوران پهن شد
تهران- ایرنا- همزمان با دومین روز هفته فرهنگی روسیه در ایران، نمایشگاه مجموعه‌ای از پارچه‌های توری کشور روسیه در کاخ موزه نیاوران به نمایش درآمد.
  رایزنی فرهنگی  روسیه  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  صنایع دستی  علی ‌اصغر مونسان  میراث فرهنگی  ایران
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۷/۲۳ / اقتصادی
بازدید رایگان جانبازان و معلولان از موزه‌های کشور
همزمان با روز ملی پارالمپیک، بازدید از موزه‌های کشور چهارشنبه ۲۴ مهرماه برای جانبازان و معلولان رایگان است. به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، براساس درخواست کمیته ملی پارالمپیک جمهوری اسلامی ایران و موافقت وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، بازدید از موزه‌های تحت پوشش این وزارتخانه و از جمله مجموعه نیاوران برای جانبازان و معلولان به همراه یک نفر از اعضای خانواده به‌صورت رایگان امکان‌پذیر است. عملیات احداث این کاخ به دستور محمدرضا پهلوی در سال ۱۳۳۷آغاز شد و با وقفه‌ای که در ساخت آن پیش آمد در سال ۱۳۴۶ به اتمام رسید. در زمان فتحعلی شاه قاجار کاخ کوچک‌تری در محل فعلی کاخ نیاوران قرار داشت که در زمان محمدرضا پهلوی تخریب و کاخ نیاوران به جای آن ساخته شد. این بنا با مساحتی در …
نمایشگاه عکس «کاخ­‌نشین» به گرجستان می‌رود
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۱۳ / فرهنگی و هنری
نمایشگاه عکس «کاخ­‌نشین» به گرجستان می‌رود
تهران-ایرنا- نمایشگاه عکس «کاخ­‌نشین» در برگیرنده مجموعه تصویری از کاخ نیاوران با مشارکت رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در گرجستان بر دیوار موزه تاریخ تفلیس به نمایش گذاشته می شود.
  عکاسی  هنرهای تجسمی  تفلیس
داستان یک تکیه ۱۵۰ ساله؛ از نخل‌گردانی تا مهم‌ترین تعزیه‌های عاشورایی
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۶/۲۱ / فرهنگی و هنری
داستان یک تکیه ۱۵۰ ساله؛ از نخل‌گردانی تا مهم‌ترین تعزیه‌های عاشورایی
ایلنا: تکیه نیاوران پس از تکیه دولت، یکی از قدیمی‌ترین تکیه‌‌های تهران است و هزار و ۵۰۰‌ مترمربع مساحت دارد. در تاریخ آمده که ناصرالدین ‌شاه از ابتدای سلطنتش به نیاوران علاقه داشت و بیشتر اوقاتش را آنجا می‌گذراند؛ روایت است، طی همان سال‌‌هایی که محرم با تابستان مصادف می‌‌شد و ناصرالدین شاه در کاخ صاحبقرانیه‌اش در نیاوران بود، این تکیه را بنا کرد. تکیه‌ای که «میرزامحمدباقر معین‌البکاء» از مهم‌ترین تعزیه‌گردان دوره قاجار، تعزیه‌اش را آنجا اجرا می‌کرد و هنوز هم گنبد سبز و سکوی تعزیه‌اش پابرجاست.
  عاشورا  محرم  ناصرالدین شاه  تعزیه  تکیه نیاوران  تکیه دولت  شب دهم  نخل‌گردانی  هاینریش بروگش
تکیه نیاوران
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۶/۱۶ / عکس
تکیه نیاوران
ایرنا - تهران - تکیه نیاوران با قدمتی در حدود 160 سال قدیمی‌ترین تکیه پا برجای تهران است.این تکیه به دستور ناصرالدین شاه قاجار و توسط استاد حسن خرپاکوب ساخته شده است. شاه قاجار که علاقه زیادی به برپایی مجالس تعزیه داشت و تکیه دولت که به فرمان او ساخته‌ شده زبانزد خاص و عام بود، دستور ساخت بنای تکیه نیاوران را در سال‌هایی که ایام محرم مصادف با تابستان می‌شد و او در کاخ صاحبقرانیه و نیاوران به سر می‌برد صادر کرد. مساحت تکیه 1500 مترمربع و مشتمل بر صحن میانی مستطیل شکل با گوشه‌های پخ شده است که در چهار ضلع آن طاق‌نماها و غرفه‌هایی، در دو طبقه ساخته شده‌اند. فضای میانی تکیه، در اصل روباز بوده و تنها به هنگام مراسم با چادر مسقف می‌شده که حدود نیم قرن پیش، با کمک افراد خیر و استادی استاد حسن‌ بخارا …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۶/۱۲ / ...
مروری بر روش «احیای کاشی معرق در طهران»
نشست تخصصی «احیای کاشی معرق در طهران» با همکاری انجمن مفاخر معماری ایران برگزار می‌شود.به گزارش مهر، در ادامه سلسله نشست‌های تخصصی انجمن مفاخر معماری ایران، سیصد و سی‌امین گفتمان هنر و معماری به موضوع «احیای کاشی معرق در طهران» اختصاص یافت.در این نشست حامد دریایی‏فرد و بهمن سلطان‏محمدی به عنوان سخنران در کنار محمد اسدی، دبیر پنل حضور خواهند داشت.کاشی معرق، حاصل کنار یکدیگر قرار گرفتن قطعه‌های تراشیده‏شده کاشی است. در این روش نقوش مختلف از رنگ‌های متفاوت تراشیده و در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و قطعاتی بزرگ را شکل می‌دهند که عموماً بر روی دیوار نصب شده و زینت‏بخش بنا می‌شود. این نقوش گاهی از نقش‌های گره‌کشی و گاهی از نقش‌های مختلف مانند گل و بوته، اسلیمی‌، ختایی یا خطوط مختلف تشکیل می‌شوند و زینت‏بخش …
55 آنلاین / ۱۳۹۸/۰۵/۲۸ / ...
تنها مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی به خوابگاه تبدیل شد
تنها مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی از ساختمان خود در کاخ نیاوران تخلیه و اثاث آن به خوابگاه دانشجویان میراث فرهنگی منتقل شد.
اپرای حلاج
مهر / ۱۳۹۸/۰۵/۲۸ / فرهنگی و هنری
اپرای حلاج
اپرای حلاج به نویسندگی، کارگردانی و خوانندگی پرواز همای از اول مرداد در کاخ نیاوران به روی صحنه رفته است.
  پرواز همای  موسیقی ایرانی  کاخ نیاوران
55 آنلاین / ۱۳۹۸/۰۵/۲۱ / ...
دو ساعت پر از آرامش با سماع اصیل ایرانی در کاخ نیاوران
ترکیبی از نوای دف، نی، تار و سه تار و حلاج که آن وسط می‌خواند: «یک نفر نان داشت اما بی‌نوا دندان نداشت، آن یکی دندان داشت اما نان نداشت...» به کاخ موزه نیاوران شور و حالی خاص داده بود.
سطح سلیقه پایین نیامده، موسیقی خوب نداریم
سایر منابع / ۱۳۹۸-۰۵-۱۹ / فرهنگی و هنری
سطح سلیقه پایین نیامده، موسیقی خوب نداریم
اپرای «حلاج» اثر «پرواز همای» این شب‌ها در کاخ نیاوران اجرا می‌شود و مورد استقبال مخاطبان و به‌طور خاص نسل جوان قرار گرفته است. همای پیش از این اپراهایی چون «موسی و شبان» و «عشق و عقل» را روی صحنه برده بود و حالا در این پروژه داستان «حسین منصور حلاج» را با همراهى بازیگران و نوازندگان روی صحنه برده است. او در این اثر از اشعار مولانا، عطار نیشابورى و حافظ استفاده‌ کرده و قطعات سروده خودش را نیز در کنار اشعار این بزرگان می‌خواند. همای، نویسنده، آهنگساز، خواننده نقش حلاج و کارگردان این اثر است و گروه «مستان» هم او را همراهی‌ می‌کند. با او درباره این اپرا و وضعیت کنونی موسیقی هم‌صحبت شده‌ایم.
ویژه‌برنامه سالروز صدور فرمان مشروطه در نیاوران برگزار شد
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۵/۱۵ / فرهنگی و هنری
ویژه‌برنامه سالروز صدور فرمان مشروطه در نیاوران برگزار شد
ویژه برنامه سالروز صدور فرمان مشروطه و واقعه فتح تهران همزمان با نمایش یکصد و ده سالگی تابلوی "فتح تهران" از آثار نمایشی کاخ صاحبقرانیه، با مشارکت انجمن دوستداران تهران در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران برگزار شد.
می‌خواستند آن را در گینس ثبت کنند، اما ...
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۵/۱۳ / فرهنگی و هنری
می‌خواستند آن را در گینس ثبت کنند، اما ...
فضای باغ باز است، تفاوت چندانی با ۱۱ سال قبل نکرده، وقتی که برف می‌بارید و اسفندیار رحیم‌مشایی - رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی -، «باغ کتیبه‌ها» را افتتاح کرد. حالا بعد از گذشت بیش از یک دهه، هنوز کتیبه‌های مولاژ شده در محوطه‌ی شرق کاخ نیاوران روی پای خود ایستاده‌اند، اما با یک تفاوت کوچک.
  باغ کتیبه‌ها  مجموعه فرهنگی کاخ نیاوران  سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری  مولاژ
از «فتح تهران» تا قول مدیرعامل صندوق احیاء
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۵/۱۲ / فرهنگی و هنری
از «فتح تهران» تا قول مدیرعامل صندوق احیاء
همزمان با سالروز صدور فرمان مشروطیت و واقعه فتح تهران، تابلو "فتح تهران" از آثار نمایشی کاخ صاحبقرانیه در کاخ اختصاصی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران بازنمایی شد و به دنبال آن، مدیرعامل صندوق احیا که در این بازدیدها عضو شورای شهر تهران و تیم‌اش را همراهی می‌کرد، اعلام کرد که با حفظ اصالت و شأن ابنیه تاریخی پایتخت، می‌توان آن‌ها را به مراکز دارای کارکرد مناسب نظیر مرکز فعالیت های فرهنگی، تبدیل کرد.
  تابلوی فتح تهران  مجموعه فرهنگی تاریحی نیاوران  صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی  تهرانگردی
تابلوی «فتح تهران» در کاخ اختصاصی نیاوران بازنمایی شد
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۵/۱۲ / فرهنگی و هنری
تابلوی «فتح تهران» در کاخ اختصاصی نیاوران بازنمایی شد
همزمان با سالروز صدور فرمان مشروطیتو واقعه فتح تهران، تابلوی «فتح تهران» از آثار نمایشی کاخ صاحبقرانیه باحضور احمد مسجدجامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران در کاخ اختصاصی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران بازنمایی شد.
میراث فرهنگی در خواب، آموزش‌اش در خوابگاه!
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸-۰۵-۰۷ / اجتماعی
میراث فرهنگی در خواب، آموزش‌اش در خوابگاه!
جای تابلوی دانشکده عالی میراث فرهنگی در کاخ نیاوران، یک قابِ خالی است؛ تلخ‌ترین قابی که دانشجویان این مرکز آموزشی تا امروز به چشم دیده‌اند. آنها چند روزی است که در ساختمان قدیمی خوابگاه دانشجویی‌شان شاهد اتفاقاتی عجیبند: همه وسایل دانشگاهشان (مرکز آموزش عالی میراث‌فرهنگی) را از ساختمان مدرسه پهلوی در کاخ نیاوران به خوابگاه آورده‌اند و ترم جدید باید در یکی از طبقات خوابگاه پسرانه بگذرد، اما برای آنها هیچ چیز به اندازه انحلال دانشگاه نگران‌کننده نیست.
  میراث    فرهنگی
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۵/۰۳ / ...
فقط سه بنای تاریخی تهران بیمه شده‌اند
معاون میراث فرهنگی کشور گفت: از بناهای تاریخی تهران سه بنای تاریخی کاخ گلستان، کاخ نیاوران و موزه ملی ایران بیمه شده‌اند.به گزارش مهر، محمدحسن طالبیان به مهر گفت: موضوع بیمه آثار تاریخی طرحی بود که در مجلس نوشته شد و ما به تدریج آن را انجام خواهیم داد منتها باید بودجه مربوط به آن در سازمان میراث فرهنگی پیش‌بینی شود. اگر سازمان برنامه و بودجه کمک‌مان کند می‌توانیم با شرکت‌های بیمه‌ای قرارداد ببندیم. وی با بیان اینکه این طرح کلی نوشته شده است، گفت: باید سازمان برنامه و بودجه این طرح را اول تایید کند. ما بیمه آثار را در‌ سایت‌های جهانی برای حضور گردشگران شروع کرده‌ایم ولی بیمه بنا را که اگر اتفاقی برایش افتاد چه کاری انجام شود تا به حال انجام نداده بودیم. به همین دلیل سه بنای تاریخی کاخ گلستان، …
اپرای حلاج به اجرای پنجاه و دوم رسید
تسنیم / ۱۳۹۸/۰۵/۰۲ / فرهنگی و هنری
اپرای حلاج به اجرای پنجاه و دوم رسید
پنجاه و دومین اجرای "اپرای حلاج" به نویسندگی، آهنگسازی و خوانندگی پرواز همای، در فضای باز کاخ موزه نیاوران برگزار شد.
اسرار همای در کاخ نیاوران هویدا شد/ قدردانی از مجری پیشکسوت
مهر / ۱۳۹۸/۰۵/۰۲ / فرهنگی و هنری
اسرار همای در کاخ نیاوران هویدا شد/ قدردانی از مجری پیشکسوت
پنجاه و دومین اجرای «اپرای حلاج» به نویسندگی، آهنگسازی و خوانندگی پرواز همای شامگاه سه‌شنبه ۱ مردادماه در محوطه حیات هنر مجموعه فرهنگی کاخ موزه نیاوران برگزار شد.
  پرواز همای  موسیقی ایرانی  کنسرت نمایش  کاخ نیاوران
کاخ اختصاصی مجموعه نیاوران روز ۱۶ تیر تعطیل است
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۴/۱۵ / فرهنگی و هنری
کاخ اختصاصی مجموعه نیاوران روز ۱۶ تیر تعطیل است
ایلنا: در ادامه اجرای پروژه شناسایی فون حشرات و مبارزه با آفات موزه‌ای مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، کاخ اختصاصی این مجموعه روز یکشنبه ۱۶ تیر تعطیل است.
از کشف یک غار تا باز شدن موزه ای برای پمپ بنزین
مهر / ۱۳۹۸/۰۴/۰۷ / فرهنگی و هنری
از کشف یک غار تا باز شدن موزه ای برای پمپ بنزین
کشف یک غار در زیرزمین خانه ای در کاشان، افتتاح موزه پمپ بنزین در دروازه دولت، ابلاغ حریم کاخ نیاوران و برگزاری اجلاس گردشگری در باکو از جمله خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.
  موزه  گردشگری  سازمان میراث فرهنگی و گردشگری
پرواز هُمای کاخ نشین شد/انتقاد از عدم همکاری سعدآباد
مهر / ۱۳۹۸/۰۴/۰۳ / فرهنگی و هنری
پرواز هُمای کاخ نشین شد/انتقاد از عدم همکاری سعدآباد
پرواز همای آهنگساز، خواننده و بازیگر اپرای حلاج پس از برگزاری اجراهای متعدد این پروژه نمایشی – موسیقایی این بار در مجموعه کاخ نیاوران تهران میزبان دوستداران موسیقی و نمایش خواهد بود.
  پرواز همای  موسیقی ایرانی  کاخ نیاوران  کنسرت موسیقی
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۴/۰۱ / ...
خاطره‌بازی به یاد چشم‌آذر
با توجه به جدول برنامه کنسرت‌های پایتخت در هفته پیش رو، مخاطبان موسیقی پاپ مخصوصاً دوستداران آثار ماندگار ناصر چشم‏آذر فقید هفته بسیار جذابی را در پیش دارند.هفته آینده از لحاظ سبک اجراهای زنده موسیقی به نسبت هفته‌های گذشته، موسیقی با‏کلام پاپ حضور پررنگ‌تری در سالن‌های کنسرت تهران دارند. برنامه اجراهای زنده امروز و هفته آینده پایتخت به شرح زیر خواهد بود: شنبه ۱ تیر امید حاجیلی در ساعت‌های ۳۰/۱۹ و ۱۵/۲۱ در سالن میلاد نمایشگاه کنسرت خواهد داشت. همچنین در این روز کنسرت عاشقانه‌های ناصر چشم‏آذر با صدای امیرعباس گلاب و مهدی یغمایی و حمید حامی در ساعت ۳۰/۲۱ در برج میلاد برگزار خواهد شد.یکشنبه ۲ تیر، محسن ابراهیم‌زاده برای دومین بار در هفته آینده در ساعت‌های ۳۰/۱۸ و ۳۰/۲۱ در برج میلاد به روی صحنه خواهد …
فارس من| برگزاری ضیافت افطاری لاکچری در کاخ نیاوران توسط دانشجویان
فارس / ۱۳۹۸/۰۳/۲۴ / اجتماعی
فارس من| برگزاری ضیافت افطاری لاکچری در کاخ نیاوران توسط دانشجویان
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص برگزاری مراسم افطاری دانشجویی در کاخ نیاوران، گفت: دانشگاه نقشی در برگزاری این افطاری نداشته است.
اعلام ساعت کاری کاخ های سعدآباد و نیاوران در روز قدس و عید فطر
مهر / ۱۳۹۸/۰۳/۰۸ / فرهنگی و هنری
اعلام ساعت کاری کاخ های سعدآباد و نیاوران در روز قدس و عید فطر
ساعت بازدید از موزه های مجموعه‌ فرهنگی تاریخی نیاوران در روز جهانی قدس و عید سعید فطر اعلام شد.
  کاخ سعد آباد  کاخ نیاوران  میراث فرهنگی
تقدیر از فیلم خاله قورباغه در هفته میراث فرهنگی و موزه ها
مهر / ۱۳۹۸/۰۳/۰۲ / فرهنگی و هنری
تقدیر از فیلم خاله قورباغه در هفته میراث فرهنگی و موزه ها
مراسم روز جهانی میراث فرهنگی و موزه ها توسط سازمان میراث فرهنگی در کاخ نیاوران برگزار شد در این برنامه از کارگردان فیلم خاله قورباغه به دلیل پرداختن به موضوع میراث فرهنگی تقدیر کردند.
  میراث فرهنگی  موزه  محمدحسن طالبیان  سازمان میراث فرهنگی و گردشگری
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۲/۳۰ / ...
گشتی در تونل تاریخ و تمدن به دور از سرطان
دیروز 31 دختر و پسر 2 تا 17 سال مبتلا به سرطان بیمارستان محک به همراه خانواده‌هایشان به موزه باستان‌شناسی کاخ نیاوران آمدند تا دور از فرآیند درمان، لحظاتی را به خوشی در گوشه‌ذهن‌شان ثبت کنند.تیغ آفتاب اردیبهشت ماه پهن شده روی حیاط اما باد خنکی که هر دم می‌وزد از تیزی گرما کم کرده است. بچه‌ها دست در دست خانواده‌هایشان، ذوق‌زده سر از پا نمی‌شناسند. حیاط کاخ جان می‌دهد برای عکاسی از یک روز خاطره انگیز.فرآیند سخت و طاقت‌فرسای درمان گرچه بخشی از کودکی آن‌ها را ربوده اما از این بچه‌ها، کودکانی سرسخت و امیدوار به آینده ساخته است. یکی از بچه‌ها دامن چین‌دار قرمز به تن کرده. لابه‌لای پرچین‌ها می‌دود و از شادی سرخوش است. مادرش می‌گوید: فکر کرده بود می‌خواهد به عروسی بیاید، به همین خاطر اصرار کرد این بلوز …
«نقشستان بلوچ، روایتی نو از نقش و سنت» در نیاوران برگزار می شود
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۲/۲۵ / فرهنگی و هنری
«نقشستان بلوچ، روایتی نو از نقش و سنت» در نیاوران برگزار می شود
تهران- ایرنا- به مناسبت روز جهانی موزه ها و هفته میراث فرهنگی، نمایشگاهی با عنوان «نقشستان بلوچ؛ روایتی نو از نقش و سنت» از 23 اردیبهشت تا 3 خرداد در کاخ اختصاصی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران برگزار می شود.
نمایشگاه باستان شناسی برای کودکان، نگاهی دیگر برگزار می شود
مهر / ۱۳۹۸/۰۲/۱۰ / فرهنگی و هنری
نمایشگاه باستان شناسی برای کودکان، نگاهی دیگر برگزار می شود
نمایشگاه مشارکتی مجموعه کاخ نیاوران و موزه ملی علوم و فناوری با عنوان باستان شناسی برای کودکان، نگاهی دیگر از ۱۴ تا ۲۴ اردیبهشت ماه در مجموعه نیاوران برگزار می‌شود.
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۱/۲۵ / اقتصادی
فعالیت شبانه دو موزه در آخرهفته‌ها
مدیر اداره کل موزه‌ها گفت: «براساس کلیت تصویب شده، دو موزه در تهران به‌صورت آزمایشی و به‌عنوان پایلوت بعد از پایان ماه رمضان، دو شب در هفته را تا پاسی از شب به بازدیدکنندگان سرویس می‌دهند.» محمدرضا کارگر تاکید کرد: «تاکنون کلیت طرح برای فعالیت شبانه موزه‌ها تایید شده است؛ اما نخست باید ساز و کار آن فراهم شود.» او با اشاره به اینکه سه کاخ موزه گلستان، نیاوران و سعدآباد و موزه ملی ایران، در حال حاضر آمادگی اجرایی شدن این طرح را دارند، بیان کرد: «با وجود این در نخستین قدم ابتدا دو موزه، به‌عنوان پایلوت و برای بررسی وضعیت در اولویت قرار می‌گیرند.» او همچنین از احتمال افزایش قیمت بلیت موزه‌ها در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: «این افزایش قیمت در دولت در دست بررسی است.»
شمار بازدیدکنندگان کاخ نیاوران به مرز ۸۱ هزار نفر رسید
مهر / ۱۳۹۸/۰۱/۱۹ / فرهنگی و هنری
شمار بازدیدکنندگان کاخ نیاوران به مرز ۸۱ هزار نفر رسید
۸۰ هزار و ۸۳۵ گردشگر طی ۱۶ روز فروردین، در آمار ورودی کاخ نیاوران ثبت شده و میزان گردش بازدید از پنج موزه فعال این مجموعه نیز تعداد ۳۳۳ هزار و ۹۶ نفر بازدید بوده است.
روزانه 8 هزار گردشگر از نوروزگاه شمال تهران بازدید کردند
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۱/۱۷ / اجتماعی
روزانه 8 هزار گردشگر از نوروزگاه شمال تهران بازدید کردند
تهران- ایرنا- به گفته معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک روزانه بیش از 8 هزار گردشگر در ایام نوروز از نوروزگاه شهرداری منطقه یک در کاخ موزه نیاوران بازدید کردند.
آثار عکاس ماکویی در کاخ نیاوران تهران به نمایش گذاشته شد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۱/۰۳ / فرهنگی و هنری
آثار عکاس ماکویی در کاخ نیاوران تهران به نمایش گذاشته شد
ارومیه - ایرنا - رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ماکو گفت: آثار عکاس ماکویی در نمایشگاه گروهی جمعی از عکاسان ایران در کاخ نیاوران تهران به نمایش درآمد.
کاخ نیاوران ۲۸ اسفند تا ساعت ۱۴ فعال است
مهر / ۱۳۹۷/۱۲/۲۷ / فرهنگی و هنری
کاخ نیاوران ۲۸ اسفند تا ساعت ۱۴ فعال است
مجموعه کاخ های نیاوران در روز سه شنبه ۲۸ اسفند ماه تا ساعت ۱۴ فعال است.
آفتاب نیوز / ۱۳۹۷/۱۲/۲۶ / سیاسی
رژه خودروهای تاریخی از کاخ سعدآباد تا کاخ نیاوران/تصاویر
صبح امروز یکشنبه، ۲۶ اسفند، ۶۰ دستگاه خودروی تاریخی در مجموعه فرهنگی - تاریخی سعدآباد در معرض دید عموم مردم و گردشگران قرار گرفت. این خودروها از مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد حرکت خود را آغاز کرده و با گذر از میدان تجریش، خیابان شهید باهنر به مجموعه نیاوران رسیدند.
ویدیو: چینی ها در کاخ نیاوران جشنواره عید بهار چینی را به خوبی برگزار کردند
55 آنلاین / ۱۳۹۷/۱۲/۱۱ / وبگردی
ویدیو: چینی ها در کاخ نیاوران جشنواره عید بهار چینی را به خوبی برگزار کردند
چینی ها در کاخ نیاوران جشنواره عید بهار چینی را به خوبی برگزار کردند و در مقابل چشمان مشتاق شهروندان تهرانی به اجرای رقص های اژدها و شیر و برنامه های دیگر پرداختند. این مراسم هر سال توسط سفارت چین برگزار می شود و همواره مورد استقبال علاقه مندان فرهنگ...
فرارو / ۱۳۹۷/۱۱/۲۴ / سیاسی
بختیار بی‌اختیار یا مختار
نهم دی‌ماه ۱۳۵۷ شاپور بختیار با محمدرضا شاه پهلوی به توافق رسید و مقام نخست‌وزیری را پذیرفت. بختیار دیدارش با شاه را در کاخ نیاوران برای پذیرش پست نخست‌وزیری، که با طعنه‌ای به او دربارۀ کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ همراه است، چنین بازگو می‌کند:
  شاپور بختیار  داریوش فروهر  صادق زیباکلام  کریم سنجابی  عباس امیرانتظام