جمعه, ۴ بهمن, ۱۳۹۸ / 24 January, 2020
ادب فارسی
شیراز، مهد فرهنگ و تمدن
روزنامه همشهری / ۳۱ ساعت قبل / ...
شیراز، مهد فرهنگ و تمدن
نیکنام حسین‌پور ـ مدیرعامل ‌خانه کتاب شیراز به‌عنوان شهر مشاهیر ادبیات ایران با پیشینه‌ای عظیم درتاریخ و فرهنگ ایران‌زمین، جایگاه ویژه‌ای نزد ایرانی‌ها دارد. این شهر به‌عنوان یکی از پایتخت‌های تمدنی، فرهنگی و دینی در ایران شناخته شده است و دلیل آن وجود نقش‌آفرینان بزرگی در حوزه ادب و شعر فارسی، همچون حافظ و سعدی با آوازه جهانی و وصال و قاآنی و نیز فیلسوفان و اندیشه‌پردازان مطرحی همچون ملاصدرا و سیبویه است که پایه‌های ادب فارسی نه در شیراز، بلکه در ایران و جهان هستند. حافظ و سعدی و فرصت شیرازی …
روزنامه آفتاب یزد / ۲ روز قبل / ...
نود یا جهان آرا؛کدام محبوب هستند؟
آفتاب یزد- گروه شبکه: بر کسی پوشیده نیست که شبکه‌های اجتماعی به ویژه اینستاگرام، فرصتی تحت عنوان دیده‌شدن را نه تنها در اختیار کاربر می‌گذارد بلکه سبب می‌شود که بسیاری از برنامه‌های تلویزیونی در سراسر دنیا چه آنها که پرمخاطبند و چه آنها که کم مخاطب هستند،‌ دیده شود. در مورد برنامه‌های تلویزیونی معمولا به این صورت است که برشی از یک برنامه که برای کاربران جالب توجه به نظر می‌رسد، در شبکه‌های اجتماعی فراگیر می‌شود مخصوصا آن که ویدئوی انتشار یافته حاوی اظهارات عجیب مجری، کارشناس یا مهمان برنامه باشد. مثل برنامه‌های اخیر شبکه افق. البته برنامه‌هایی هم هستند که از محبوبیت به سزایی در میان مخاطبان برخوردارند از همین رو مخاطبانشان، برشی از آن برنامه را در فضای مجازی بازنشر می‌دهند. مثل برنامه نود عادل …
گونه زبان فارسی در فضای مجازی را به رسمیت بشناسیم
ایرنا / ۲ روز قبل / فرهنگی و هنری
گونه زبان فارسی در فضای مجازی را به رسمیت بشناسیم
تهران- ایرنا- استاد دانشگاه شهید بهشتی و مدیر گروه رایانه و زبان در فرهنگستان زبان و ادب فارسی با اشاره به اهمیت فضای مجازی، فرصت‌ها و تهدیدهای آن گفت: باید گونه زبان فارسی در این فضا را به رسمیت بشناسیم و برای ارتقای آن تلاش کنیم.
  غلامعلی حداد عادل  فرهنگستان زبان و ادب فارسی  ادبیات فارسی  فضای مجازی
شعرای نامی به تلویزیون می‌آیند/ راه اندازی گروه جدید معاونت سیما
مهر / ۲ روز قبل / فرهنگی و هنری
شعرای نامی به تلویزیون می‌آیند/ راه اندازی گروه جدید معاونت سیما
رئیس ستاد حفظ و ترویج زبان و ادب فارسی معاونت سیما از ساخت برنامه های تلویزیونی با موضوع زندگینامه و معرفی آثار مفاخر و شاعران نامی کشور خبر داد.
  شعر  ادبیات فارسی  مسعود احمدی افزادی  معاونت سیما
ایسنا / ۲ روز قبل / فرهنگی و هنری
ساخت برنامه برای شاعران نامی ایران
رئیس ستاد حفظ و ترویج زبان و ادب فارسی معاونت سیما از ساخت برنامه‌های تلویزیونی با موضوع زندگی‌نامه و معرفی آثار مفاخر و شاعران نامی کشور خبر داد.
  «پاسداشت زبان فارسی در تولیدات پویانمایی»
استفاده از واژه‌های جعلی در تلویزیون و واکنش فرهنگستان
خبرآنلاین / ۲ روز قبل / فرهنگی و هنری
استفاده از واژه‌های جعلی در تلویزیون و واکنش فرهنگستان
روزنامه خراسان نوشت: سوال محمدرضا یزدان‌پرست مجری برنامه «از من بپرس» از معاون رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی جنجالی شد.
  فرهنگستان زبان و ادب فارسی  زبان فارسی  تلویزیون
همشهری‌آنلاین / ۳ روز قبل / سیاسی
فیلم | سوال جنجالی مجری تلویزیون از معاون حداد عادل | ماجرای شگفتانه و ...
محمد رضا پزدان‌پرست مجری برنامه «از من بپرس» از معاون حداد عادل در فرهنگستان زبان و ادب فارسی جنجالی شد.
انتشار پنجمین جلد از دانشنامه زبان و ادب فارسی در شبه‌قاره
تسنیم / ۳ روز قبل / فرهنگی و هنری
انتشار پنجمین جلد از دانشنامه زبان و ادب فارسی در شبه‌قاره
فرهنگستان زبان و ادب فارسی پنجمین جلد دانشنامۀ زبان و ادب فارسی در شبه‌قاره را منتشر کرد.
غم از دست دادن عزیزان در حادثه هواپیما بسیار سنگین بود
مهر / ۴ روز قبل / اجتماعی
غم از دست دادن عزیزان در حادثه هواپیما بسیار سنگین بود
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی اظهار کرد: ضد انقلاب از حادثه سقوط هواپیما سوءاستفاده کرد و باید مسئولان امر ابعاد این حادثه را بررسی کنند.
  غلامعلی حدادعادل  سقوط هواپیمای اوکراینی  سمپاد  مراسم یادبود
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / ...
اختتامیه جایزه مهرگان به تعویق افتاد
دبیرخانه جایزه مهرگان با اعلام همدردی با مردم ایران، برگزاری مراسم پایانی این جایزه را به تعویق انداخت.به گزارش ایرنا، دبیرخانه جایزه مهرگان ادب و مهرگان علم از به تعویق افتادن مراسم نهایی اهدای جایزه و اعلام برگزیدگان تا زمان مهیا شدن فضای مناسب برای برگزاری این‏گونه رخدادهای شوق‌انگیز خبر داد.دبیرخانه جایزه مهرگان شرایط پرالتهاب و سخت این روزها، وقوع حوادث ناگوار و مکرر، اندوه و ناخشنودی گروه بزرگی از مردم خصوصاً اهالی علم، ادبیات و هنر را مهم‌ترین دلیل این تصمیم اعلام می‌کند.علیرضا زرگر، مدیر جایزه مهرگان از سوی خود، هیئت‌های داوری جایزه مهرگان و اعضای دبیرخانه ضمن ابراز تاسف عمیق و اظهار همدردی با خانواده انسان‌های بی‌گناهی که از آبان‌ماه تا امروز به دلیل سوءتدبیر و خطاهای پی‌درپی جان‏شان …
روزنامه همدلی / ۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / ...
خوانش شعری از سیدحمید حاجی سیدجوادی «از فردوسی تا فروغ»
حمیدرضا شکارسری‪-‬ «فردوسی، خیام، مولوی، سعدی، حافظ، چه شهر بی‌فروغی»*حتی در تئوری‌های آیینگی شعر که برآمده از دل نقد ادبی مارکسیستی هستند، بر ارزش زیباشناختی متن به مثابه اثری متمایز از واقعیت‌های برون متنی تاکید شده است. گئورگ لوکاچ متفکر مجارستانی یکی از متنفذترین منتقدان مارکسیست می‌گوید: «هر اثر ادبی، دنیای متعلق به خود را ایجاد می‌کند که منحصر به فرد و متمایز از واقعیت متعارف است». این مفهومی پارادوکسیکال است که از یک سو شعر می‌تواند و چه بسا باید بازتابنده واقعیت‌های برون‌متنی باشد و از سوی دیگر باید تمایز خود را با آن واقعیت‌های فرامتنی حفظ کند.شعر سیدحمید حاجی سیدجوادی حاصل تاثیر کنش و واکنشی واقعیت‌های اجتماعی و ادبیات است. شاعر اما یک مصلح اجتماعی و یک روشنفکر سیاسی – اجتماعی نیست، …
درباره عقلانیت و نگاه منطقی او
روزنامه ایران / ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / فرهنگی و هنری
درباره عقلانیت و نگاه منطقی او
‌در 8 آذر ماه 1342 با دکتر مهدی محقق ازدواج کردم. تاکنون راه بسیار طولانی‌ای در زندگی با او طی کردم. یکی از دلایل موفقیت هر دوی ما به‌شکل متقابل این بوده است که به‌همدیگر احترام زیادی گذاشته‌ایم وطی زندگی در مورد کارهایی که هر کداممان انجام می‌دادیم، سعی کردیم که بسیار مشوق هم باشیم. نه هرگز دکتر محقق به من گفتند چرا اینقدر درگیر دانشگاه و شورای کتاب کودک هستی؟ و نه من به ایشان گفتم که چرا درگیر انجمن ترویج زبان و ادب فارسی یا انجمن آثار و مفاخر فرهنگی هستی.
یک میلیون تومان هزینه ساخت هر واژه جدید 
روزنامه خراسان / ۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / فرهنگی و هنری
یک میلیون تومان هزینه ساخت هر واژه جدید 
نسرین پرویزی، معاون واژه‌گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی در برنامه تلویزیونی «از من بپرس» با رد هزینه 11 میلیون تومانی برای ساخت هر واژه جایگزین، قیمت تمام شده هر واژه تازه را یک میلیون تومان دانست.
هر واژه که فرهنگستان بسازد، چقدر آب می‌خورد؟
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۰۵ / فرهنگی و هنری
هر واژه که فرهنگستان بسازد، چقدر آب می‌خورد؟
نسرین پرویزی، معاون واژه‌گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی در پاسخ به پرسش مجری برنامه تلویزیونی «از من بپرس»، با رد هزینه ۱۱ میلیون تومانی برای ساخت هر واژه جایگزین، قیمت تمام شده هر واژه تازه را یک میلیون تومان دانست.
  فرهنگستان زبان و ادب فارسی  ادبیات  لایحه بودجه  بودجه 99
شعر طنز حداد عادل در خصوص آلودگی هوا
تسنیم / ۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / فرهنگی و هنری
شعر طنز حداد عادل در خصوص آلودگی هوا
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با در اختیار گذاشتن دست نوشته‌ای به برنامه صبح بخیر ایران از جدیدترین قطعه ادبی خود در خصوص آلودگی هوا رونمایی کرد.
شعر حدادعادل درباره آلودگی هوا/ ای خداوند! کرامت کن و بادی بفرست
فارس / ۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / اجتماعی
شعر حدادعادل درباره آلودگی هوا/ ای خداوند! کرامت کن و بادی بفرست
غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی که در مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز عضویت دارد، شعری با بن‌مایه‌های طنز درباره آلودگی هوا سروده که مورد توجه اهالی ادبیات قرار گرفته است.
دریچه‌های جدید از ادب آیینی در «جُنگ اشعار شیعی»
تسنیم / ۱۳۹۸/۰۹/۲۹ / فرهنگی و هنری
دریچه‌های جدید از ادب آیینی در «جُنگ اشعار شیعی»
کتاب «جُنگ اشعار شیعی» دریچه‌های جدید و در عین حال درخشانی از ادب آیینی در طول تاریخ ادب فارسی را برای اولین‌بار پیش روی مخاطب می‌گشاید.
آغاز به‌کار دبیرخانه‌ گردهمایی پانزدهم انجمن بین‌المللی ترویج زبان و ادب فارسی
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / ...
آغاز به‌کار دبیرخانه‌ گردهمایی پانزدهم انجمن بین‌المللی ترویج زبان و ادب فارسی
دبیرخانه‌ی پانزدهمین گردهمایی بین‌المللی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی در دانشکده‌ ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شهید چمران اهواز به طور رسمی آغاز به‌کار کرد.
  استانی-علمی و آموزشی  علمی و آموزشی-خوزستان
قدردانی از مترجمی ممتاز و معلمی عاشق؛ مجدالدین کیوانی
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / فرهنگی و هنری
قدردانی از مترجمی ممتاز و معلمی عاشق؛ مجدالدین کیوانی
تهران- ایرنا- اساتید زبان و ادب فارسی و مترجمان پیشکسوت در مراسم قدردانی از عمری تلاش مجدالدین کیوانی، استاد ادبیات فارسی، پژوهشگر و موسس دانشسرای عالی زاهدان، وی را مترجمی ممتاز و معلمی عاشق دانستند که در هر دو زمینه آثار و نتایج بابرکتی از خود برجای گذاشته است.
  موسسه خانه کتاب  زاهدان  ترجمه کتاب  دانشگاه ها
طفل یتیم رسم‌الخط فارسی!
روزنامه خراسان / ۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / فرهنگی و هنری
طفل یتیم رسم‌الخط فارسی!
تازه‌ترین ساخته سینمایی فریدون جیرانی، کارگردان کشورمان، از امروز در سینماهای کشور اکران می‌شود. نام این فیلم در پوستر اصلی آن با این رسم‌الخط عجیب آمده است: «آشفته‌گی»! با این که فرهنگستان زبان و ادب فارسی در هر دوره‌ای، جزوه‌ها و کتاب‌های رسم‌الخط رسمی زبان فارسی را منتشر می‌کند اما انگار چندان جدی گرفته نمی‌شود و هر بار شاهد هنرنمایی عده‌ای با این رسم‌الخط هستیم!
دانشنامه زبان و ادب فارسی فرهنگستان چگونه شکل گرفت؟
مهر / ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / فرهنگی و هنری
دانشنامه زبان و ادب فارسی فرهنگستان چگونه شکل گرفت؟
اسماعیل سعادت در یک برنامه رادیویی به بیان چگونگی شکل‌گرفتن دانشنامه زبان و ادب فارسی در فرهنگستان زبان و ادب فارسی و رسیدن تعداد مداخل آن به ۲۴۰۰ مدخل پرداخت.
  اسماعیل سعادت  ادبیات فارسی  رادیو گفتگو  فرهنگستان زبان و ادب فارسی
روزنامه همدلی / ۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / ...
«جرعه جام» احمد تمیم‌داری انتشار یافت
کتاب «جرعه جام» شامل مجموعه مقالات احمد تمیم داری، استاد دانشگاه علامه طباطبایی، در ۲۵۵ صفحه و بهای ۳۵ هزار تومان توسط نشر بایا منتشر شد. این کتاب مجموعه مقالات علمی- ادبی، احمد تمیم‌داری را در بر می‌گیرد.کتاب هشت مقاله را در بر دارد که با همکاری استادان و محققان جویای علم در پنج سال اخیر در مجله‌های علمی- پژوهشی به چاپ رسیده و پیرامون موضاعاتی از قبیل سبک‌شناسی، ادبیات تطبیقی و جامعه‌شناسی ادبیات نگاشته شده است. پاره‌ای از این مقاله‌ها که پیرامون ادبیات تطبیقی تالیف شده، بخشی از دغدغه و دلمشغولی نویسنده در حدود نیم قرن فعالیتش در عرصه ادبیات بوده است. همچنین مقاله‌ای با مضمون جامعه‌شناسی ادبیات در این مجموعه جای گرفته است که می‌تواند فتح بابی در مطالعات میان رشته‌ای به شمار آید، با نظر به اینکه …
پرفسور رضا نخستین عضو افتخاری فرهنگستان زبان و ادب فارسی است
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۰ / ...
پرفسور رضا نخستین عضو افتخاری فرهنگستان زبان و ادب فارسی است
پدر ویراستاری نوین ایران با بیان اینکه چهره های فرهیخته و فرهنگی بعد از انقلاب بیشتر مورد توجه قرار گرفتند، اظهار کرد: پرفسور رضا نخستین عضو افتخاری فرهنگستان زبان و ادب فارسی است و چهره ماندگار سال شد.
  درگذشت پرفسور فضل الله رضا  احمد سمیعی‌ گیلانی  فرهنگستان زبان و ادب فارسی  استانی - علمی دانشگاهی
انتقاد استاد ادبیات دانشگاه یزد از کم‌توجهی به فرهنگ و ادب استان
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۸ / فرهنگی و هنری
انتقاد استاد ادبیات دانشگاه یزد از کم‌توجهی به فرهنگ و ادب استان
یزد- ایرنا - یک استاد باسابقه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه یزد از آنچه "بی‌توجهی به فرهنگ و ادب این استان" خواند انتقاد کرد و گفت: آنطور که شایسته است به ادبیات و ادیبان خود بها نمی‌دهیم و این تاسف برانگیز است.
  یزد  شعر  شعر و ادب فارسی
جشنواره ملی «در امتداد فجر» برگزار شد
فارس / ۱۳۹۸/۰۹/۰۳ / فرهنگی و هنری
جشنواره ملی «در امتداد فجر» برگزار شد
همزمان با جشنواره شعر در امتداد فجر، جمعی از مدیران، پیشکسوتان ادب فارسی و شاعران کشوری و استانی، با آیت‌الله محمدرضا ناصری یزدی نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد دیدار کردند.
آیت‌الله رئیسی سخنران افتتاحیه پنجمین کنگره علوم انسانی اسلامی
فارس / ۱۳۹۸/۰۹/۰۳ / فرهنگی و هنری
آیت‌الله رئیسی سخنران افتتاحیه پنجمین کنگره علوم انسانی اسلامی
پنجمین کنگره علوم انسانی اسلامی فردا (یکشنبه سوم آذر ماه) با سخنرانی آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور و غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی افتتاح می‌شود.
فیلم | آمار شگفت انگیز جعلیات! از سر در فرهنگستان ادب تا کنسرت رضا گلزار و فرامرز اصلانی
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۹/۰۳ / فرهنگی و هنری
فیلم | آمار شگفت انگیز جعلیات! از سر در فرهنگستان ادب تا کنسرت رضا گلزار و فرامرز اصلانی
شاید حتی شنیدن این آمار از اشعار و جملات قصاری که به نام مولانا، قیصر امین پور ، سیمین بهبهانی و بسیاری از بزرگان ادب فارسی منتشر شده برای تان باور پذیر نباشد اما اتفاق عجیبی است که رخ داده!
  شبکه‌‌های اجتماعی  قیصر امین‌پور  سیمین بهبهانی  فرهنگستان زبان و ادب فارسی  کتاب درسی  محمدرضا گلزار
فیلم | مراسم شب فرهنگ و ادب فارسی در لهستان
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۳۰ / فیلم
فیلم | مراسم شب فرهنگ و ادب فارسی در لهستان
در مراسم شب فرهنگ و ادب فارسی که اختصاص به گرامیداشت حکیم عمر خیام نیشابوری داشت ؛ و با حضور جمعی از ایران شناسان در کتابخانه "پوداسکرازدامی" شهر ورشو برگزار شد ؛ لیدیا برزینسنکی پژوهشگر زبان فارسی به ارائه تحقیقات خود در خصوص زندگانی ؛ اشعار و نجوم عمر خیام پرداخت.
  عمر خیام نیشابوری  لهستان
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۰۸/۳۰ / ...
خداحافظی با مهندس وطن‌پرست
او پس از كسب مدرك دکترای خود در رشته مهندسی برق از دانشگاه پلی‌تکنیک نیویورک به ايران بازگشت و خدماتش به‌طور مداوم آغاز شد. رضا طي اين سال‌ها همواره با مراكز علمي بين‌المللي همكاري داشت. به گزارش ايرنا، او ‌سال ١٣٤٠ استاد میهمان دانشگاه پلی‌تکنیک زوریخ سوییس، ‌سال ٤٢-٤١ استاد میهمان دانشگاه فناوری سلطنتی دانشگاه کپنهاگ دانمارک و طی سال‌های ٥٧ -٤٢ استاد میهمان دانشگاه کلرادو در «بلدر» آمریکا و دانشگاه پاریس فرانسه بود، همچنین سال‌های ٤٦-٤٨ مديريت دانشگاه‌های صنعتی شریف و تهران را برعهده داشته است. يكي از تجربه‌هاي گران‌سنگ رضا به دوره خدمت او در قامت سفير ايران در يونسكو باز مي‌گردد كه طي سال‌هاي ٤٨ تا ٥٣ رقم خورد. پروفسور رضا از ‌سال ١٣٥٧  استاد دانشگاه‌های «کنکوردیا» مونترال در کبک کانادا و …
حداد عادل درگذشت فضل‌الله رضا را تسلیت گفت
مهر / ۱۳۹۸/۰۸/۳۰ / فرهنگی و هنری
حداد عادل درگذشت فضل‌الله رضا را تسلیت گفت
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی به مناسبت درگذشت فضل‌الله رضا پیام تسلیتی صادر کرد.
  پروفسور فضل الله رضا  غلامعلی حدادعادل  پیام تسلیت
شروع برنامه آموزشی تلویزیون برای زبان فارسی
تسنیم / ۱۳۹۸/۰۸/۲۷ / فرهنگی و هنری
شروع برنامه آموزشی تلویزیون برای زبان فارسی
"پارسی‌گویان" با تفاهمنامه فرهنگستان ادب و زبان فارسی و سازمان صداوسیما از تلویزیون پخش می‌شود.
روزنامه همدلی / ۱۳۹۸/۰۸/۲۲ / ...
گفت و گو با منوچهر آشتیانی، خواهر زاده نیما، در حال و هوای سرای سالمندان به مناسبت سالروز تولد پدر شعر امروز ایران:
نیما زمانه «ناجور» را شعر کرد شعر نیما زاده دوران مشروطه است، خود او نیز می گفت شعر من فرزند دوران مشروطه استهمدلی| رضا دستجردی: 21 آبان ماه سالگرد تولد نیمایوشیج، شاعر معاصر و پدر شعر فارسی نوین ایران است. نیمایوشیج با مجموعه تاثیرگذار «افسانه» که مانیفست شعر نو فارسی بود، در فضای راکد شعر ایران، انقلابی به پا کرد و آگاهانه تمام بنیادها و ساختارهای شعر کهن فارسی را به چالش کشید. به طوری که بسیاری از شاعران و منتقدان معاصر، اشعار نیما را نمادین می‌دانند و او را هم‌پایه شاعران سمبولیست به نام جهان می‌شناسند. همدلی به این مناسبت در گفت‌وگو با منوچهر آشتیانی، جامعه‌شناس که به دلیل مشکلات جسمی در آسایشگاه حضور داشت، به تبیین عمده وجوه فردی، خانوادگی و ادبی این شاهکار معاصر زبان و ادب فارسی پرداخته …
تغییر در اساسنامه فرهنگستان‌‌ها نباید در ثبات این نهاد خدشه وارد کند
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / اجتماعی
تغییر در اساسنامه فرهنگستان‌‌ها نباید در ثبات این نهاد خدشه وارد کند
جلسه بررسی اساسنامه فرهنگستان‌های کشور روز سه‌شنبه 98/8/14 به ریاست سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و با حضور رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم، سید علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی، حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی وعلیرضا اسماعیلی سرپرست فرهنگستان هنر در محل دبیرخانه شورا برگزار شد.
کاریکاتور / میزان شناخت دانش آموزان از مشاهیر!
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / عکس
کاریکاتور / میزان شناخت دانش آموزان از مشاهیر!
همه گیر شدن ترانه های زیرزمینی مبتذل در میان دانش آموزان مدارس و غفلت از آشنایی دادن آنها با مشاهیر شعر و ادب فارسی سوژه کارتونی است است نازنین جمشیدی در شهرونگ شد.
ببینید بچه‌های امروزی چقدر مشاهیر را می‌شناسند!
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / کاریکاتور / طنز
ببینید بچه‌های امروزی چقدر مشاهیر را می‌شناسند!
همه گیر شدن ترانه های زیرزمینی مبتذل در میان دانش آموزان مدارس و غفلت از آشنایی دادن آنها با مشاهیر شعر و ادب فارسی سوژه کارتونی است است نازنین جمشیدی در شهرونگ شد.
  کاریکاتور  دانش‌آموز  شاعر  نویسنده  ادبیات ایران
کتاب‌های درسی چه تصویری از ادبیات به نمایش می‌گذارند
فارس / ۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / فرهنگی و هنری
کتاب‌های درسی چه تصویری از ادبیات به نمایش می‌گذارند
همزمان با خبرهای جنجالی برخی رسانه‌ها و کنش‌های سیاسی یا غیرسیاسی آن‌ها پیرامون حذف آثار برخی شاعران و نویسندگان از کتاب‌های درسی، سایت شهرستان ادب در تازه‌ترین پرونده تخصصی و موضوعی خود، به نقد، تحلیل و بررسی محتوایی کتاب‌های فارسی مدارس پرداخته است.
حذف به قرینه ملی‌گرایی! / گزارش سازندگی از ماجرای حذف اشعار برخی بزرگان ادب فارسی از کتاب‌های درسی
سازندگی / ۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / اجتماعی
حذف به قرینه ملی‌گرایی! / گزارش سازندگی از ماجرای حذف اشعار برخی بزرگان ادب فارسی از کتاب‌های درسی
سازندگی گزارش می‌دهد؛ خبرسازی‌ها درباره حذف و اضافات کتاب‌‌های درسی ادبیات در مدارس با هدف ملی‌گرایی بوده یا تنها یک جابجایی ساده و قابل چشم‌پوشی است؟
  کتب درسی  ادب فارسی  حافظ  سعدی  هوشنگ ابتهاج  رهی معیری  محمدرضا شفیعی کدکنی  مهدی اخوان ثالث  غلامحسین ساعدی  بزرگ علوی
تیشه به ریشه زبان و ادب فارسی
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۷ / فرهنگی و هنری
تیشه به ریشه زبان و ادب فارسی
تهران- ایرنا- صداوسیما پس از انتقاد مقام معظم رهبری، کمیته‌ای برای حفظ، ترویج و پاسداشت زبان فارسی تشکیل داد اما این کمیته از ۳۱ اردیبهشت تاامروز دستاورد قابل‌توجهی در این امر جز پایش مجریان نداشته است.
  آموزش زبان فارسی  معاونت سیما  معاونت سیمای صداوسیمای جمهوری اسلامی
ویدیو/ بغض استاد شفیعی کدکنی برای هم‌قطار و دوست پنجاه‌ساله  اش شکست
انتخاب / ۱۳۹۸/۰۸/۱۶ / ...
ویدیو/ بغض استاد شفیعی کدکنی برای هم‌قطار و دوست پنجاه‌ساله اش شکست
دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی در آغاز جلسهٔ درس خود از استاد فقید دانشگاه تهران و شاعر و محقّق برجستهٔ روزگار ما دکتر مظاهر مصفا برای دانشجویان و علاقه‌مندان گفت: همهٔ حالات خصوصی او، خشمش، نفرتش، شادی‌هاش، غم‌هاش، اصیل و نجیب و ملّی بود. خیلی سخت است برای من!... دانشگاه تهران استاد بسیار برجسته و ممتاز و بی‌مانندی را از دست داد. زبان فارسی شاعر بزرگ و تراز اولی را در نوع خود از دست داد. حوزهٔ پژوهش‌‌های شعر فارسی و ادب فارسی محقّق بسیار بسیار برجسته‌ای را از دست داد. و جوانمردی و آزادگی یکی از مصادیق اجلی و اتمّ خودش را با فقدان ایشان از دست داد. باید برای بزرگداشت و تکریم او و معرفی فضیلت‌ها و ارزش‌های هنری او مجالسی در دانشگاه تهران تشکیل بشود و صاحب‌نظران هرکدام گوشه‌ای از چشم‌انداز‌ پهناور …
بغض شفیعی‌کدکنی در سوگ مظاهر مصفا ترکید
فرارو / ۱۳۹۸/۰۸/۱۶ / فرهنگی و هنری
بغض شفیعی‌کدکنی در سوگ مظاهر مصفا ترکید
کدکنی درباره حالات درونی مظاهر مصفا بیان کرد: «همه حالات خصوصی او خشم، نفرت، شادی و غم‌هایش اصیل، نجیب و ملی بود. برای من خیلی سخت است. به هر حال دانشگاه تهران استاد بسیار برجسته، ممتاز و بی‌مانندی را از دست داد، زبان فارسی شاعر بزرگ و تراز اولی را در نوع خود از دست داد؛ حوزه پژوهش‌های شعر فارسی و ادب فارسی محقق بسیار بسیار برجسته‌‍ای را از دست داد و جوانمردی و آزادگی یکی از مصادیق اجل و اتم خودش را با فقدان ایشان از دست داد.»
  مظاهر مصفا  شفیعی کدکنی  ادبیات
فرهنگستان و واژه‌های مصوب
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸-۰۸-۱۱ / فرهنگی و هنری
فرهنگستان و واژه‌های مصوب
فرهنگستان زبان و ادب فارسی نقش بسیار مهمی در پویایی و توانمندی زبان فارسی چه برای انتقال مفاهیم علمی و ادبی و چه روانسازی و ارتقای آن در سطوح مربوط به محاورات روزمره دارد. در طول تاریخ فعالیت این نهاد همواره فرهیختگان، ادیبان و زبان‌شناسان برجسته‌ای با آن همکاری داشته‌اند. امروز بسیاری از واژه‌های خوش‌آوایی که به‌جای معادل‌های فرنگی آن در زبان فارسی کاربرد دارند از مصوبات این فرهنگستان است.
تقدیر از سروش صحت به علت پاسداشت زبان فارسی
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۱ / فرهنگی و هنری
تقدیر از سروش صحت به علت پاسداشت زبان فارسی
تهران- ایرنا- «سروش صحت» مجری برنامه «کتاب‌باز» با انتخاب ستاد پاسداشت زبان و ادب فارسی معاونت سیما در سازمان صداوسیما جزء مجریان منتخب این حوزه در بازه زمانی تابستان شناخته و از وی تقدیر شد.
  شبکه نسیم  سروش صحت  معاونت سیمای صداوسیمای جمهوری اسلامی
مردم ایران نیاز به گفت‌وگو  دارند
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۰۹ / فرهنگی و هنری
مردم ایران نیاز به گفت‌وگو دارند
ساری - ایرنا - دکتر حسین معصومی همدانی از اعضای فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: در شرایط فعلی جامعه، مردم ایران نیاز دارند با هم گفت و گو کنند .
  مصلح‌الدین سعدی شیرازی  فرهنگستان زبان و ادب فارسی  حافظ  بابل
خاکسپاری مظاهر مصفا در حوالی زادگاهش
فارس / ۱۳۹۸/۰۸/۰۹ / فرهنگی و هنری
خاکسپاری مظاهر مصفا در حوالی زادگاهش
مظاهر مصفا، شاعر و پژوهشگر ادب فارسی که شامگاه چهارشنبه هشتم آبان درگذشت، در حوالی زادگاهش ـ تفرش ـ به خاک سپرده می‌شود.
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۰۸/۰۹ / اجتماعی
درگذشت «مظاهر مصفا» در سالگرد فوت شاگردش/ وزیر ارشاد تسلیت گفت
مظاهر مصفا شاعر و پژوهشگر ادب فارسی شب گذشته هشتم آبان‌ماه ۱۳۹۸ در سن ۸۷ سالگی درگذشت.
مظاهر مصفا به قله سپید و جاودان شعر و ادبیات فارسی پیوست
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۰۹ / فرهنگی و هنری
مظاهر مصفا به قله سپید و جاودان شعر و ادبیات فارسی پیوست
تهران - ایرنا - «سیدعباس صالحی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی توییتری درگذشت استاد مظاهر صفا، شاعر؛ ادیب؛ مصحح و از استادان به نام زبان و ادب فارسی را تسلیت گفت.
  مظاهر مصفا  مشاور وزیر فرهنگ  شعر  ادبیات
زبان و ادب فارسی در هجرت  یکی از عاشق‌ترین حامیان خود به سوگ نشست
مهر / ۱۳۹۸/۰۸/۰۹ / فرهنگی و هنری
زبان و ادب فارسی در هجرت یکی از عاشق‌ترین حامیان خود به سوگ نشست
انجمن نقد ادبی ایران در پیامی درگذشت مظاهر مصفا را تسلیت گفت.
  تفرش  سعدی  ایران
فیلم | طیبه ماهروزاده، همسر حدادعادل: مدرسه غیرانتفاعی زدیم چون مدرسه مناسب برای تحصیل پسرم نبود
خبرآنلاین / ۱۳۹۸-۰۸-۰۹ / اجتماعی
فیلم | طیبه ماهروزاده، همسر حدادعادل: مدرسه غیرانتفاعی زدیم چون مدرسه مناسب برای تحصیل پسرم نبود
دکتر طیبه ماهروزاده استاد دانشگاه الزهرا و همسر غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان ادب فارسی که یکی از مهمانان برنامه جدید زاویه شبکه ۴ درباره عدالت آموزشی بوده، در بخشی از حرف‌هایش با تاکید بر اینکه مخالف جدی مدارس غیر انتفاعی بوده، گفته است: «مدرسه غیرانتفاعی تاسیس کردیم چون وقتی پسرم به سن دبیرستان رسید و می خواست به رشته علوم انسانی برود، مدرسه مناسبی برایش وجود نداشت»
  غلامعلی حداد عادل  طیبه ماهروزاده
دیدارنیوز / ۱۳۹۸/۰۸/۰۴ / ...
حدادعادل: «نوآفرین» معادل استارتاپ است
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: «کمک نوآور» واژه مصوب فرهنگستان نبود و به اشتباه از قول بنده مطالبی را نقل کردند. فرهنگستان زبان فارسی به جای استارتاپ؛ نوآفرین، را مصوب کرده است.
برای نوشتن کتابم، 6 بار شاهنامه را خواندم
روزنامه خراسان / ۱۳۹۸/۰۸/۰۴ / فرهنگی و هنری
برای نوشتن کتابم، 6 بار شاهنامه را خواندم
گفت و گوی خراسان با دکتر سرامی، استاد ادب فارسی درباره چگونگی تألیف «از رنگ گل تا رنج خار»
فیلم | توضیحات حداد عادل درباره تغییر واژه‌های زیست شناسی
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۰۳ / فرهنگی و هنری
فیلم | توضیحات حداد عادل درباره تغییر واژه‌های زیست شناسی
همشهری آنلاین: حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی تاکید می‌کند که واژه‌های زیست شناسی را معلمان تغییر دادنده‌اند ...
توضیح فرهنگستان زبان درباره جنجال واژه معادل استارت‌آپ
فرارو / ۱۳۹۸/۰۸/۰۱ / سیاسی
توضیح فرهنگستان زبان درباره جنجال واژه معادل استارت‌آپ
در روزهای اخیر در فضای مجازی و برخی برنامه‌های تلویزیونی خبری منتشر شده است مبنی بر اینکه فرهنگستان زبان و ادب فارسی معادل «کمک‌نوآور» را برای واژۀ بیگانۀ استارتاپ (Startup) برگزیده است.
  فرهنگستان  استارت آپ  کمک نوآور
توضیح فرهنگستان زبان درباره واژه معادل استارت‌آپ / معادلِ مصوّب برای این واژۀ بیگانه «نوآفرین» و «شرکت نوآفرین» است
انتخاب / ۱۳۹۸/۰۷/۳۰ / ...
توضیح فرهنگستان زبان درباره واژه معادل استارت‌آپ / معادلِ مصوّب برای این واژۀ بیگانه «نوآفرین» و «شرکت نوآفرین» است
در روزهای اخیر در فضای مجازی و برخی برنامه‌های تلویزیونی خبری منتشر شده است مبنی بر اینکه فرهنگستان زبان و ادب فارسی معادل «کمک‌نوآور» را برای واژۀ بیگانۀ استارتاپ (Startup) برگزیده است. به اطلاع می‌رساند معادلِ مصوّب فرهنگستان برای این واژۀ بیگانه «نوآفرین» و «شرکت نوآفرین» است
اهدای یادبود سوگواری امام حسین (ع) به رییس گروه زبان فارسی دانشگاه ورشو
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۹ / سیاسی
اهدای یادبود سوگواری امام حسین (ع) به رییس گروه زبان فارسی دانشگاه ورشو
یک دمام به یادبود اعلان تعزیت ایام سوگواری امام سوم شیعیان اباعبدالله حسین علیه السلام به رئیس گروه مطالعات زبان و ادب فارسی دانشگاه ورشو اهدا شد.
حدادعادل: پیاده روی اربعین از زیباترین جلوه‌های دین است
فارس / ۱۳۹۸/۰۷/۲۴ / فرهنگی و هنری
حدادعادل: پیاده روی اربعین از زیباترین جلوه‌های دین است
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در بازدید از موکب اهالی هنر و رسانه در طریق الحسین، اربعین را از زیباترین جلوه‌های هنری دین دانست.
برگزاری دوره سیر تحول شعر معاصر فارسی در دانشگاه شریف
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۲ / ...
برگزاری دوره سیر تحول شعر معاصر فارسی در دانشگاه شریف
کانون شعر و ادب دانشگاه صنعتی شریف دوره سیر تحول شعر معاصر فارسی را برگزار می‌کند.
  دانشگاه شریف
گزارش نشست علمی بیست‌وسومین یادروز حافظ
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۰ / ...
گزارش نشست علمی بیست‌وسومین یادروز حافظ
برنامه‌های علمی بیست‌وسومین یادروز حافظ، با موضوع «حافظ و انسانِ دیروز و امروز»، با حضور صاحب‌نظران، اندیشمندان، حافظ پژوهان و علاقه‌مندان به شعر و ادب فارسی در مرکز اسناد و کتابخانه ملی برگزار شد.
  استانی-فرهنگی و هنری
روزنامه همدلی / ۱۳۹۸/۰۷/۲۰ / ...
بازمانده نسل بی تکرار
عادل جهان‌آرای-19مهر زادروز استاد دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی است. ایشان سال 1318 در کدکن نیشابور به دنیا آمدند. از سال 1348 تاکنون در حال آموزش و تدریس است و نیم‌قرن به صورت متوالی به ادبیات این سرزمین خدمت کرده است. نسلی که دکتر کدکنی به آن تعلق دارد، یک نسل تکرار نشدنی است و ایشان بازمانده نسلی است که امروز تاریخ این سرزمین از داشتن آن به خود می‌بالد. کسی که دکتر کدکنی را می‌شناسد، بی‌اغراق سر تعظیم در مقابل عظمت دانش و فروتنی او فرود می‌آورد. آنهایی که این شانس را داشتند تا در کلاس درس استاد محمدرضا شفیعی کدکنی بنشینند، حتما می‌دانند در کنار چه دریایی از دانش و دانایی، قطره‌هایی از علم او را در قدح هستی خود ریخته‌ و نوشیده‌اند. در باره ویژگی دکتر کدکنی دیدگاه دو تن از ادیبان و پژوهشگران نام‌آشنای …
درباره مصطفی مقربی| آغازگر ویرایش نوین دایره‌المعارف  
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۱۷ / فرهنگی و هنری
درباره مصطفی مقربی| آغازگر ویرایش نوین دایره‌المعارف  
تهران- ایرنا- مصطفی مقربی از جمله ادیبان و زبان شناسان معاصر شناخته می شود که با سال ها کوشش در فرهنگستان زبان و ادب فارسی توانست با نظریه پردازی در زمینه املای فارسی و خلق آثار شگرفی چون «غلط ننویسیم» گشاینده فصلی نوین در ادبیات فارسی شد.
  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  دانشگاه تهران  تهران  فرهنگستان زبان و ادب فارسی  مصطفی مقربی
به واژه استاندارد تابعیت ایرانی دادیم
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۷/۱۶ / اقتصادی
به واژه استاندارد تابعیت ایرانی دادیم
ایلنا: رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی اظهار داشت: کلمه استاندارد به عنوان یک واژه فارسی از سوی فرهنگستان ادب پذیرفته شده و اصطلاحا به آن تابعیت ایرانی داده شده است.
مثنوی، اشاره ای به عالم بالاست
روزنامه خراسان / ۱۳۹۸-۰۷-۱۶ / فرهنگی و هنری
مثنوی، اشاره ای به عالم بالاست
مراسم بزرگداشت مولانا، روزگذشته، در محل سالن اجتماعات بنیاد ایران شناسی برگزار شد. در این مراسم که جمعی از صاحب نظران و علاقه مندان به زبان و ادبیات فارسی و همچنین، دوستداران مولانا و آثار وی حضور داشتند، آیت ا... سیدمحمد خامنه ای، رئیس بنیاد ایران شناسی و دکتر غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان ادب فارسی سخنرانی کردند.
حدادعادل: تمام مثنوی، عشق‌نامه است/ عالَم مولانا نقطه مقابل تمدن غرب است
فارس / ۱۳۹۸/۰۷/۱۵ / فرهنگی و هنری
حدادعادل: تمام مثنوی، عشق‌نامه است/ عالَم مولانا نقطه مقابل تمدن غرب است
رئیس فرهنگستان شعر و ادب فارسی ضمن نگاهی به عالم مولانا آن را نقطه مقابل چیزی دانست که در تمدن غرب می‌بینیم.
نوشتن، آفریدن؛ کار قلم زنده نگه داشتن
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۱۱ / اجتماعی
نوشتن، آفریدن؛ کار قلم زنده نگه داشتن
تهران-ایرنا- شب انشا از سلسله شب‌های بخارا با حضور اساتید و صاحبنظران با پرداختن به موضوع انشا و موضوعاتی درباره نوشتن به ویژه زنده نگه داشتن به عنوان کار اساسی قلم و همچنین نوشتن؛ آفریدن و دیگر مسائل پیرامون این مهم، شبی دیگر را سپری کرد.
  احمد سمیعی  علی دهباشی  غلامعلی حداد عادل  قم  احمد سمیعی گیلانی  فرهنگستان زبان و ادب فارسی  هوشنگ مرادی کرمانی  کتاب  شب های بخارا
حفظ و ترویج زبان فارسی به شبکه آموزش رسید/ یک انتصاب جدید
مهر / ۱۳۹۸/۰۷/۱۰ / فرهنگی و هنری
حفظ و ترویج زبان فارسی به شبکه آموزش رسید/ یک انتصاب جدید
معاون سیما در حکمی مسعود احمدی افزادی را به ریاست ستاد حفظ و ترویج زبان و ادب فارسی منصوب کرد.
  شبکه آموزش  ادبیات فارسی  مسعود احمدی افزادی
رئیس شبکه آموزش مسئول حفظ و ترویج زبان فارسی شد
تسنیم / ۱۳۹۸/۰۷/۱۰ / فرهنگی و هنری
رئیس شبکه آموزش مسئول حفظ و ترویج زبان فارسی شد
معاون سیما در حکمی مسعود احمدی‌افزادی را به ریاست ستاد «حفظ و ترویج زبان و ادب فارسی» منصوب کرد.