جمعه, ۱۵ فروردین, ۱۳۹۹ / 3 April, 2020
اصلاح قانون تجارت
یک اقتصاددان: باید یک اقتصادِ سازگار با کرونا طراحی و پیاده‌سازی شود/ لزوم اصلاح جدی قانون تجارت
یک اقتصاددان: باید یک اقتصادِ سازگار با کرونا طراحی و پیاده‌سازی شود/ لزوم اصلاح جدی قانون تجارت
یک استاد دانشگاه با اظهار تاسف از اینکه  قانون تجارت هنوز از اسنادی بحث می کند که دوره تاریخی آن سپری شده گفت: تعریف امضای الکترونیک و قانونی کردنش باید در حقوق تجارت پیش بینی شود.
۵ روز قبل /
لایحه «به اصطلاح حمایت از سهامداران خرد» نباید با این ایرادات و ابهامات تصویب شود!
لایحه «به اصطلاح حمایت از سهامداران خرد» نباید با این ایرادات و ابهامات تصویب شود!
لایحه اصلاح لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت مصوب ۱۳۴۷ به منظور حمایت از سهامداران خرد جهت طی تشریفات قانونی به مجلس شورای اسلامی ارسال شده است. اما با مداقه در لایحه مشاهده می‌شود برخلاف آنچه که ادعا شده حمایت‌های تمام و کمالی از سهامداران خرد نشده و ایراداتی بر آن وارد است.
۱۳۹۸/۱۱/۱۴ /
لایحه اصلاح قانون تجارت اعلام وصول شد
لایحه اصلاح قانون تجارت اعلام وصول شد
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، لایحه اصلاح قسمتی از قانون تجارت را اعلام وصول کرد.
۱۳۹۸/۱۱/۰۷ / مجلس شورای اسلامی / سازمان ملل متحد / شورای نگهبان /
اعلام وصول لایحه اصلاح قسمتی از قانون تجارت مصوب سال ۱۳۴۷ مبنی بر حمایت از سهامداران خرد
اعلام وصول لایحه اصلاح قسمتی از قانون تجارت مصوب سال ۱۳۴۷ مبنی بر حمایت از سهامداران خرد
یک عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی دو مورد اعلام وصول را قرائت کرد.
۱۳۹۸/۱۱/۰۷ /
ارسال لایحه حمایت از سهامداران خرد و اصلاح موادی از قانون تجارت به مجلس
ارسال لایحه حمایت از سهامداران خرد و اصلاح موادی از قانون تجارت به مجلس
رئیس جمهور لایحه حمایت از سهامداران خرد و اصلاح موادی از قانون تجارت را که با هدف ارتقا جایگاه ایران در نماگر حمایت از سهامداران خرد به عنوان یکی از نماگرهای ده­گانه شاخص سهولت انجام کسب و کار بانک جهانی در دولت به تصویب رسید برای طی مراحل قانونی به مجلس شورای اسلامی ارسال کرد.
۱۳۹۸/۱۰/۱۲ /
تغییر قانون تجارت نه تنها راه حل نیست، بلکه موجد مشکلات پیچیده تری خواهد شد
تغییر قانون تجارت نه تنها راه حل نیست، بلکه موجد مشکلات پیچیده تری خواهد شد
چند ماه پیش، سرانجام قانون تجارت ایران پس از مدت‌ها معطلی برای اصلاح و تعیین تکلیف در بهارستان راهی صحن علنی مجلس شد و در معرض رای نمایندگان مجلس قرار گرفت؛ اما به نظر می‌رسد، این لایحه که هنوز کامل بررسی نشده، مسترد خواهد شد.
۱۳۹۸/۱۰/۰۸ /
نوروزی: بعد از ۹۰ سال قانون تجارت را اصلاح کردیم
نوروزی: بعد از ۹۰ سال قانون تجارت را اصلاح کردیم
تهران- ایرنا- سخنگوی کمیسیون قضایی در مجلس شورای اسلامی گفت: ما تنها کمیسیون در مجلس بودیم که بعد از ۹۰ سال قانون تجارت را اصلاح کردیم.
۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / مجلس شورای اسلامی / وزارت کشور / رباطکریم / خراسان شمالی / مجلس خبرگان رهبری / حسن نوروزی / ثبت‌نام انتخابات مجلس یازدهم /
پیشنهاد افزایش سرمایه بانک ایران زمین به 42 هزار میلیارد ریال
هیات مدیره بانک ایران زمین به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت برای افزایش سرمایه پیشنهاد داد. به گزارش «دنیای اقتصاد» هیات‌مدیره بانک ایران زمین در متن پیشنهادی خود برای افزایش سرمایه آورده است: با عنایت به ماده 3 دستورالعمل مراحل زمانی افزایش سرمایه شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار مصوب 17 مهر ماه 1395هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار گزارش توجیهی هیات مدیره به منظور پیشنهاد افزایش سرمایه از مبلغ چهار هزار میلیارد ریال به مبلغ 42 هزار میلیارد ریال از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی برای اصلاح ساختار سرمایه و خروج از شمولیت ماده 141 اصلاحیه قانون تجارت که در تاریخ اول آبان ماه جاری به تصویب هیات‌مدیره رسیده و برای اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شده است. اظهارنظر …
۱۳۹۸/۰۹/۰۵ /
اما و اگرهای معافیت مالیاتی
همیشه این سوال مطرح بوده که با افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها، چه رخداد تاثیرگذاری از منظر بنیادی در شرکت‌ها صورت می‌گیرد؟ برخی به این موضوع معتقدند که در گام اول، ساختار مالی شرکت اصلاح می‌شود. آراستگی صورت‌های مالی برای برخی از شرکت‌ها که فعالیت عملیاتی‌شان سودآوری سابق را ندارد یا زیان انباشته سنگینی دارند و آنها را در مرز ورشکستگی قرار داده یا مشمول ماده 141 قانون تجارت شده‌اند، یکی از گزینه‌هایی است که مدیران بدون تردید به‌عنوان اولین گزینه به آن نگاه می‌کنند. در این شرایط، تصمیم‌گیری برای افزایش سرمایه با اهداف تجاری انجام نمی‌شود و مهم‌ترین دلیل اتخاذ چنین تصمیم‌هایی، جلوگیری از انحلال، افزایش سقف اعتباری شرکت و ادامه فعالیت به امید بهبود در شرایط اقتصادی و تغییر در نرخ‌های …
۱۳۹۸/۰۹/۰۴ /
بی‌توجهی به‌نظر بخش‌خصوصی در کتاب اول لایحه اصلاح قانون تجارت
رئیس کمیسیون حقوقی و حمایت‌های قضایی و مقرراتی اتاق ایران عنوان کرد: بررسی کتاب اول از لایحه اصلاح قانون تجارت درحالی کنار گذاشته ‌شده است که بخش‌خصوصی درباره این کتاب نظرات و پیشنهادهای خود را بیان کرده اما نظرات این بخش مورد بی‌توجهی قرار گرفته است. یکشنبه گذشته، نمایندگان مجلس در جریان جلسه علنی، ایرادات شورای نگهبان به برخی مواد لایحه تجارت را بررسی و آن را اصلاح کردند. بر این اساس، یک تبصره به ماده 279 و یک تبصره نیز به ماده 293 این لایحه الحاق شد. همچنین ماده ۳۱۹ این لایحه اصلاح و یک تبصره به آن الحاق شد.
۱۳۹۸/۰۹/۰۳ /
«رحمانی» و «دژپسند» به مجلس می‌روند/ بررسی مجدد طرح اصلاح قانون انتخابات
«رحمانی» و «دژپسند» به مجلس می‌روند/ بررسی مجدد طرح اصلاح قانون انتخابات
سوال از وزرای صنعت معدن و تجارت و اقتصاد و امور دارایی در دستور کار هفته جاری مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.
۱۳۹۸/۰۹/۰۲ / کمیسیون کشاورزی / دستور کار مجلس / فرهاد دژپسند /
رونق یا حبس تجارت؟
رونق یا حبس تجارت؟
لایحه اصلاح قانون تجارت در حالی به منظور تامین نظر شورای نگهبان اصلاح شد
۱۳۹۸/۰۸/۲۸ /
طرح تشکیل وزارت بازرگانی به کمیسیون اجتماعی ارجاع شد
نمایندگان مجلس با ارجاع طرح تشکیل وزارت بازرگانی به کمیسیون اجتماعی برای اصلاح بیشتر موافقت کردند. به گزارش «ایبنا» نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز گذشته با ارجاع طرح تشکیل وزارت بازرگانی به کمیسیون اجتماعی برای اصلاح و بررسی بیشتر با ۱۳۲ رای موافق، ۵۵ رای مخالف و دو رای ممتنع از مجموع ۲۲۲ نماینده حاضر در صحن علنی موافقت کردند. طرح تشکیل وزارت تجارت و خدمات بازرگانی در تاریخ ۳ مهرماه در صحن علنی مجلس شورای اسلامی تصویب شد؛ اما شورای نگهبان به آن ایراد شکلی گرفت. دلیل عدم تایید این طرح مغایرت تبصره یک این طرح با اصول ۸۵ و ۱۳۳ قانون اساسی عنوان شد. شورای نگهبان، وظایف وزارتخانه‌ها را یک امر تقنینی دانست که برعهده مجلس است. اما در تبصره یک طرح تشکیل بازرگانی تعیین این حدود حسب مورد به دولت واگذار …
۱۳۹۸/۰۸/۲۰ /
۱۷ سال برای بررسی یک قانون کافی نیست؟
یکی از مهمترین موضوعات اقتصادی این روزها که برخی کارشناسان و فعالان اقتصادی به شدت به آن معترض هستند، لایحه اصلاح قانون تجارت است. این لایحه جنجالی که از قدیمی‌ترین قوانین اقتصادی کشور نیز می‌باشد بین سه ضلع مجلس، دولت و بخش خصوصی مورد مناقشه است.
۱۳۹۸/۰۷/۲۶ /
مهر عدم تایید بر تجزیه صمت
شورای نگهبان طرح تشکیل وزارت تجارت و خدمات بازرگانی را تایید نکرد. سخنگوی شورای نگهبان در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» دلیل عدم تایید را مغایرت تبصره یک این طرح با اصول 85 و 133 قانون اساسی عنوان کرد. به گفته کدخدایی، وظایف وزارتخانه‌ها یک امر تقنینی است و برعهده مجلس است. اما در تبصره یک طرح تشکیل بازرگانی تعیین این حدود حسب مورد به دولت واگذار شده است که مغایر این دو اصل قانون اساسی است. به نظر سخنگو، با توجه به اینکه این لایحه مخالفتی با برنامه بالادستی ندارد و بار مالی آن را دولت برعهده گرفته، در صورت اصلاح تبصره یک، امکان تایید در شورای نگهبان را دارد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۲ /
درج قیمت در نانوایی‌ها الزامی شد
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران با بیان اینکه درج نرخ نان در همه نانوایی‌ها در قانون نظام صنفی وجود دارد و موضوع جدیدی نیست؛ از ابلاغ اطلاعیه اتحادیه نانوایان به نانوایی‌ها برای درج قیمت‌های جدید براساس اصلاح نرخ‌نامه خبر داد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۱ /
اعتراض جدید به شیوه اصلاح قانون تجارت
پس از اعتراض‌های اخیر پارلمان اقتصاد به روند تصویب کتاب اول قانون تجارت، در جدیدترین گام، مجمع کارآفرینان و انجمن‌های تخصصی با نگارش نامه‌ای به شورای‌عالی هماهنگی سران اقتصادی سران سه قوه و با بیان برخی ملاحظات، شیوه بازنگری قانون مزبور به شکلی فعلی را مورد انتقاد قرار دادند. مطابق اظهارات نمایندگان تشکل‌ها،تصویب لایحه تجارت با رویکرد فعلی حاکم بر آن، نمی‌تواند به اصلاح و کارآمدسازی فضای کسب‌وکار اقتصادی کشور منجر شود، بلکه حتی اجرای قراردادها را متزلزل خواهد کرد. از سوی دیگر، افزایش ریسک مبادلات به‌دلیل تفسیرپذیر بودن قانون، افزایش هزینه مبادله به ‌تبع افزایش ریسک مبادلات، ایجاد سونامی پرونده‌های قضایی به‌دلیل استفاده از عبارات مبهم و همچنین ایجاد آشفتگی در محیط کسب‌وکار به‌دلیل تغییر رویه‌ها، …
۱۳۹۸/۰۷/۱۷ /
ضرورت بازنگری و اصلاح قانون تجارت یا تغییر آن
ضرورت بازنگری و اصلاح قانون تجارت یا تغییر آن
به منظور راهبری بهتر و حل و فصل مسائل تجاری کشور، لازم است ضمن توقف فرآیند تصویب اصلاح قانون تجارت در مجلس، برای تدوین یک قانون تجارت مترقی و با کیفیت، نیازمند بهره‌مندی از نظرات خبرگان و ذی‌نفعان هستیم.
۱۳۹۸/۰۷/۱۶ / عباس آرگون / قانون / تجارت /
آغاز جلسه علنی مجلس/سوال از وزیر صنعت در دستور کار نمایندگان
شفقنا- وزیر صنعت، معدن و تجارت برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان در جلسه علنی امروز حضور پیدا می‌کند. جلسه علنی امروز دوشنبه مجلس شورای اسلامی به ریاست مسعود پزشکیان دقایقی پیش آغاز شد که دستور جلسه به شرح زیر است: ادامه رسیدگی به لایحه مالیات بر ارزش افزوده، طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات و آیین‌ دادرسی دیوان عدالت اداری، […]
۱۳۹۸/۰۷/۰۸ /
حضرت آیت الله سبحانی: وضعیت خصوصی سازی اصلاح شود
شفقنا- حضرت آیت الله العظمی سبحانی ضمن تاکید بر اصلاح وضعیت خصوصی سازی گفتند: قانون خصوصی سازی باید در جهت منافع ملی باشد. به گزارش شفقنا، مرجع تقلید شیعیان در دیدار وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به لزوم توجه به توانمندی های داخلی تصریح کردند: دولت باید از تولید ملی حمایت کند و مردم نسبت به مصرف کالای […]
۱۳۹۸/۰۷/۰۵ /
اصلاح لایحه قانون تجارت نیازمند دقت نظر کافی است
اصلاح لایحه قانون تجارت نیازمند دقت نظر کافی است
زنجان – ایرنا - عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران گفت: لازم است اصلاح لایحه قانون تجارت در مجلس شورای اسلامی، با وسواس و دقت نظر کافی از سوی قانون‌گذاران کشور مورد بررسی قرار گیرد.
۱۳۹۸/۰۷/۰۳ / مجلس شورای اسلامی / اتاق بازرگانی ایران / تجارت /
"لایحه تجارت" متناسب با نیازهای روز یا...؟
نمایندگان مجلس شورای اسلامی به شکل فشرده در حال بررسی اصلاح قانون تجارت هستند، اما مهم‌ترین سؤالی که مطرح می‌شود این است که قانون تجارت جدید متناسب با نیازهای روز تجاری کشور است یا خیر؟
۱۳۹۸/۰۷/۰۳ / لایحه تجارت / مجلس شورای اسلامی / منطقه اصفهان /
پاسخ به اعتراض‌های تجاری
پاسخ به اعتراض‌های تجاری
اولین پاسخ و واکنش رسمی از سوی بهارستان ‌نشینان، به انتقادهای فعالان بخش‌خصوصی درخصوص چگونگی و شیوه بررسی لایحه اصلاح قانون تجارت اعلام شد. در شرایطی که طی روزها و هفته‌های گذشته نمایندگان بخش‌خصوصی، تعجیل مجلس در اصلاح قانون تجارت را به‌طور گسترده مورد اعتراض قرار دادند و تصویب و اجرای آن را به ضرر اقتصاد و تجار کشور دانستند؛ اکنون معاون قوانین مجلس توضیحاتی را درخصوص ایرادهای وارده به نحوه اصلاح قانون مذکور ارائه کرده است.
۱۳۹۸/۰۷/۰۱ /
«نه» به جراحی سریع قانون تجارت
اعتراض‌ها به روند بررسی لایحه اصلاح قانون تجارت در مجلس بالا گرفته است.
۱۳۹۸/۰۶/۲۷ /
پاسخ صریح به رئیس اتاق بازرگانی: ۱۵سال وقت داشتید انتقادکنید
پاسخ صریح به رئیس اتاق بازرگانی: ۱۵سال وقت داشتید انتقادکنید
لایحه اصلاح قانون تجارت حالا چهار دوره مجلس شورای را به خود دیده است، هنوز نمایندگان دوره هفتم مجلس شورای اسلامی در مجلس بودند که پای این لایجه بهه پارلمان باز شد و حالا مراحل پایانی تعیین تکلیف را پشت سر می گذارد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / قانون تجارت / مجلس دهم /
2 برابر شدن پرونده‌ها با تصویب لایحه تجارت/ دفتر اقتصادی مرکز پژوهش‌ها را در اصلاح لایحه دخیل نکرده‌اند
2 برابر شدن پرونده‌ها با تصویب لایحه تجارت/ دفتر اقتصادی مرکز پژوهش‌ها را در اصلاح لایحه دخیل نکرده‌اند
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تاکید بر اینکه 41 ماده‌ای که در ابتدای لایحه تجارت آمده است مانند بمب در اقتصاد کشور انفجار ایجاد می کند، گفت:‌ اگر این قانون بخواهد نهایی و اجرایی شود پرونده‌های حقوقی کشور قطعا دو برابر خواهد شد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۵ /
حاجی‌دلیگانی: لایحه تجارت اقتصاد را منفجر می‌کند
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس معتقد است لایحه جدید تجارت مثل بمبی است که اقتصاد را منفجر می‌کند.
۱۳۹۸/۰۶/۲۵ / اصلاح قانون تجارت / الهیار ملکشاهی / حسینعلی حاجی دلیگانی / قانون تجارت / لایحه تجارت /
هشدار نسبت به تغییر قانونی که طوفان به پا می‌کند
با توجه به بررسی لایحه تجارت در مجلس و احتمال تصویب آن، یک اقتصاددان تاکید کرد که تغییر قانون تجارت ده‌ها برابر از بهبود فضای کسب و کار مهم‌تر است و این قانون حدود ۲۰ میلیون نفر را به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ بنابراین تغییرات سریع و بدون ملاحظه آن همچون طوفانی مخرب در فضای اقتصادی خواهد بود.
۱۳۹۸/۰۶/۲۵ / اصلاح قانون تجارت / قانون تجارت /
دهقان: قانون فعلی تجارت مربوط به حدود ۸۷ سال پیش است
عضو حقوقدان شورای نگهبان می‌گوید قانون تجارت فعلی مربوط به حدود ۸۷ سال پیش است و با توجه به تحولاتی که در عرصه تجارت دنیا رخ داده، ایران نیز نیازمند تغییر در قانون تجارت است.
۱۳۹۸/۰۶/۲۴ / اصلاح قانون تجارت / قانون تجارت / محمد دهقان /
تصویب فله‌ای در پارلمان
تصویب فله‌ای در پارلمان
قانون تجارت ایران که بیش از 85 سال از تدوین آن می‌گذرد و امروز دیگر پاسخگوی نیازهای روز اقتصاد کشور نیست، حدود 14 سال است که در انتظار تدوین نسخه جدید خود به مجلس و شورای نگهبان چشم دوخته است. از همان روزهای نخست که وارد اتاق بازرگانی شدم، بحث قانون تجارت در کشور مطرح بود. فعالان بخش‌خصوصی ضمن اینکه همواره اعتقاد داشتند قانون تجارت به اصلاح و بازنگری نیاز دارد و باید در قالب یک قانون جامع پی‌ریزی شود، همیشه براین باور بودند که این قانون باید در چارچوب یک کار کاملا کارشناسی، علمی و تجربی تدوین شود.
۱۳۹۸/۰۶/۲۴ /
ترویج اسناد غیررسمی در قراردادها
ترویج اسناد غیررسمی در قراردادها
قانون تجارت ایران در سال 1311 به تصویب رسیده و از آن زمان تاکنون به‌رغم تغییر و تحولات در عرصه بازرگانی بین‌المللی، همچنان بدون تغییر مانده است. در این میان بخش‌خصوصی به‌عنوان مهم‌ترین بازیگر این قانون، سال‌ها خواهان بازنگری اساسی در این قانون بوده است. اولین لایحه اصلاح قانون تجارت در سال 1384 تقدیم مجلس شد و در سال 1390 در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس تصویب شده و به شورای نگهبان ارسال شد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۴ /
نظم تجارت ایران در خطر
نظم تجارت ایران در خطر
قانون تجارت از قوانین بنیادی کشور است که چند دهه بدون تغییر باقی‌مانده. اما این روزها نمایندگان مجلس در حال تصویب لایحه اصلاح قانون تجارت هستند، آن هم با سرعت بسیار بالا، تا جایی که در ۲ ساعت ۱۰۹ ماده از این قانون را تصویب کردند. برخی کارشناسان و حقوقدانان نسبت به تغییر این قانون و اجرای به یکباره آن هشدار می‌دهند و معتقدند که قانون جدید نباید به صورت کامل اجرایی شود، زیرا نظم تجارت کشور را به هم می‌ریزد. آنها معتقدند قانون جدید باید به تدریج جایگزین قانون قدیمی شود.
۱۳۹۸/۰۶/۲۲ / تجارت / ایران /
تصویب یک لایحه ۳۰۰ ماده‌ای در چند روز!/ آخرین وضعیت لایحه تجارت
نایب رییس کمیسیون حقوقی و حمایت‌های قضایی اتاق بازرگانی ایران معتقد است که قانون تجارت جدید بسیاری از نظم‌های موجود در تجارت را به هم می‌ریزد و در صورت اصلاح نشدن آن، اقتصاد ایران با یک شوک جدی مواجه می‌شود.
۱۳۹۸/۰۶/۲۲ / لایحه تجارت / مجلس شورای اسلامی /
قانون تجارت بومی‌سازی نشده است
قانون تجارت بومی‌سازی نشده است
یک عضو اتاق بازرگانی تهران معتقد است اصلاح قانون تجارت که اخیرا در مجلس شورای اسلامی در دستور کار قرار گرفته، بومی‌سازی نشده و متناسب با فضای اقتصادی ایران نیست.
۱۳۹۸/۰۶/۲۱ / لایحه قانون تجارت /
تفسیرپذیری قوانین «مادر»؛ راه تزلزل در اقتصاد کشور
تفسیرپذیری قوانین «مادر»؛ راه تزلزل در اقتصاد کشور
هفته‌های اخیر مجلس شورای اسلامی در حال بررسی یکی از قوانین بنیادین اقتصاد کشور است. لایحه اصلاح قانون تجارت یکی از قوانین مادر در حوزه اقتصادی است که در صورت تصویب کامل تاثیرات زیادی بر فضای اقتصادی از جمله روابط اقتصادی می‌گذارد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۰ /
قانون تجارت باید تغییر کند/ لزوم مشورت با بخش خصوصی
قانون تجارت باید تغییر کند/ لزوم مشورت با بخش خصوصی
یک فعال اقتصادی معتقد است با توجه به اینکه برخی از ماده‌های قانون تجارت فعلی ایران به سال‌های بسیار دور برمی‌گردد، اصلاح این قانون باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن در دستور کار قرار بگیرد.
۱۳۹۸/۰۶/۱۹ / لایحه تجارت / اتاق بازرگانی ایران / قانون تجارت /
نامه اتاق بازرگانی تهران به شورای نگهبان در مورد لایحه تجارت
عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران ضمن انتقاد از لایحه قانون تجارت، از ارسال نامه‌ای توسط این اتاق به شورای نگهبان در اواخر هفته خبر داد و گفت: در این نامه اعلام خواهیم کرد که باید نظرات فعالان بخش خصوصی در لایحه قانون تجارت نیز اعمال شود.
۱۳۹۸/۰۶/۱۷ / اتاق بازرگانی تهران / اصلاح قانون تجارت / لایحه تجارت /
تشکل های منفعل و انتقاد بی ثمر از قانون تجارت
تشکل های منفعل و انتقاد بی ثمر از قانون تجارت
در این روزها شاهد انتقاد برخی از تشکل های زیر مجموعه اتاق های بازرگانی نسبت به اصلاح قانون تجارت هستیم؛ اصلاحیه که نیاز به آن دو دهه ای است، حس شده و هنوز در پیچ و خم های نظام قانون گذاری در گیر است. اما به محض اینکه این اصلاحیه به مراحل نهایی بررسی و تبدیل شدن به قانون نزدیک می شود، اعتراض ها بالا گرفته که چرا مجلس در این روند به نظر تشکل ها، پارلمان بخش خصوصی و... بی توجه بوده است!
۱۳۹۸-۰۶-۱۷ /
رکوردشکنی عجیب مجلس/ تصویب ۳۳۱ ماده قانون تجارت در ۱۰ دقیقه!
شفقنا- عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: متاسفانه ۳۳۱ ماده لایحه اصلاح قانون تجارت در مدت ۱۰ دقیقه در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس مصوب شده است. به گزارش تسنیم، حسینعلی حاجی دلیگانی در مصاحبه با رادیو با اشاره به تصویب ۱۰ دقیقه ای ۳۳۱ ماده لایحه اصلاح قانون تجارت در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس افزود: ضرورت داشت […]
۱۳۹۸/۰۶/۱۵ /
آینده اقتصاد در دست شورای نگهبان
آینده اقتصاد در دست شورای نگهبان
تهران- ایرنا- حتی نامه اتاق ایران برای اعاده لایحه قانون تجارت به کمیسیون قضائی مورد قبول علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، قرار نگرفت تا فرصتی برای اصلاح لایحه‌ای که به‌عنوان «قانونی التهاب‌زا» از آن یاد می‌شود، به وجود آید. بررسی در صحن علنی مجلس نیز مطابق آیین‌نامه داخلی مجلس با محدودیت‌هایی همراه است که اجازه تغییر در آن را نمی‌دهد.
۱۳۹۸/۰۶/۱۳ / مجلس شورای اسلامی / شورای نگهبان / تجارت /
ارسال اصلاحیه قانون مالیات بر ارزش افزوده طلا به مجلس
ارسال اصلاحیه قانون مالیات بر ارزش افزوده طلا به مجلس
مدیرکل صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: پیشنهاد اصلاح قانون مالیات برارزش افزوده طلا برای طرح به مجلس شورای اسلامی ارائه شده است.
۱۳۹۸/۰۶/۱۲ / مالیات بر ارزش افزوده طلا /
لاریجانی: لایحه تجارت در زمان دولت آقای خاتمی تدوین شد
شفقنا- رییس مجلس شورای اسلامی در صحن علنی مجلس گفت: بر روی لایحه تجارت کار زیادی انجام شده و در جلسات مختلف بر روی آن بحث شده بنابراین لایحه پخته‌ای است. حسینعلی حاجی‌دلیگانی در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی لایحه اصلاح قانون تجارت در بیان تذکری گفت: نماینده دولت در صحن علنی همیشه موافق صحبت می کند […]
۱۳۹۸/۰۶/۱۰ /
دوگانگی مجلس با جامعه
دوگانگی مجلس با جامعه
حاجی دلیگانی: نمایندگان اتاق بازرگانی و دولت تاکنون مخالفتی با مواد مصوب لایحه اصلاح قانون تجارت در مجلس نداشته اند. اما برخی مسئولان اتاق بازرگانی در بیرون از مجلس می گویند؛ما قبول نداریم.
۱۳۹۸/۰۶/۱۰ / مجلس شورای اسلامی / حسینعلی حاجی دلیگانی / علی لاریجانی /
نکات قابل تامل
مدتی است اصلاح ساختار نظام مالی کشور به حق بر سر زبان‏ها جاری است. بدون شک توفیق در این حوزه و بسط آن به اقتصاد خرد و کلان، سیاست‏های اعلی و ادنی و فرهنگ اسلامی-ایرانی، اقدامی ملی و در شان ملت ایران است. وقتی ملت و دولت از فسادهای گسترده، نابرابری، رشد منفی اقتصاد، فقر و تبعیض می‏نالند و حق هم دارند، یکی از ریشه‏های اوصاف نامیمون مذکور، سنگین وزن بودن دولت و حضور مداخله‏جویانه آن در اکثر سطوح و زوایای اقتصادی و اداری است. به جرئت می‏توان ادعا کرد در هیچ گوشه‏ای از دنیا خرید و فروش خودرو، ارز و سایر کالاها به شکل انحصاری در اختیار موسسات عمومی یا دولت‏ها نیست که عده‏ای برای رسیدن به منافع دنیوی و زودگذر با تبانی در نظام توزیع به نحوی اختلال به وجود بیاورند تا با سرنوشت نظامی بازی کنند که ثمره …
۱۳۹۸/۰۶/۱۰ /
تخت‌‌گاز به سوي افول اقتصاد
بخش اول لايحه اصلاح قانون تجارت در 331 ماده، در حالي تخته‌گاز پيش ‌مي‌رود كه تا ديروز در عرض دو روز، صد ماده از آن به تصويب رسيد. كارشناسان حقوقي و اقتصادي در جريان بررسي‌هاي شتاب‌زده و سرعت عمل عجيب نمايندگان مجلس در تصويب يكي از قوانين مادر كشور كه...
۱۳۹۸/۰۶/۰۵ /
بررسی قدیمی‌ترین لایحه اقتصادی در مجلس/ قانون تجارت نو می‌شود
بررسی قدیمی‌ترین لایحه اقتصادی در مجلس/ قانون تجارت نو می‌شود
رئیس کمیسیون ویژه اصل 44 گفت:‌لایحه اصلاح قانون تجارت که از زمان دولت اصلاحات به مجلس ارائه شده بود در صحن مجلس بررسی می‌شود و قانون 87 ساله تجارت جدید خواهد شد.
۱۳۹۸/۰۶/۰۳ /
قانون چک برگشتی نیازمند بازنگری دوباره است
قانون چک برگشتی نیازمند بازنگری دوباره است
قزوین – ایرنا –معاون طرح و برنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: قانون چک برگشتی در حوزه مربوط به صنایع نیازمند اصلاح و بازنگری دوباره است.
۱۳۹۸/۰۵/۲۳ / صنعت و معدن / رونق تولید / استان قزوین /
شرکت‌های وابسته به شهرداری تعیین‌تکلیف شود
معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورا و سرپرست معاونت توسعه منابع انسانی شهردار تهران گفت: یکی از موارد مهم در طرح اصلاح ساختار شهرداری، لزوم تعیین تکلیف شرکت‌های وابسته به شهرداری است. به گزارش خبرگزاری مهر، حامد مظاهریان گفت: شرکت‌ها باید مطابق با قانون تجارت و برای اهداف بازرگانی تشکیل شوند؛ اما در بسیاری از موارد، اقدامات حاکمیتی توسط این شرکت‌ها انجام می‌شود و نحوه اداره آنان همانند ادارات دولتی است.
۱۳۹۸/۰۵/۱۹ /
دیدار رهبر انقلاب با ائمه‌ جمعه‌ سراسر کشور/ واکنش وزیر ارتباطات به کم‌فروشی در بسته‌های اینترنتی/ صدور حکم سیدهادی رضوی/ تکذیب خبر صدور حکم اعدام و اتهام جاسوسی در پرونده معاون قالیباف
دیدار رهبر انقلاب با ائمه‌ جمعه‌ سراسر کشور/ واکنش وزیر ارتباطات به کم‌فروشی در بسته‌های اینترنتی/ صدور حکم سیدهادی رضوی/ تکذیب خبر صدور حکم اعدام و اتهام جاسوسی در پرونده معاون قالیباف
برگزیت هدایت‌کننده لندن به سوی واشنگتن، تهدید شرکت‌های اروپایی توسط سناتور آمریکایی برای ادامه تجارت با ایران، دیدار لاوروف و دیپلمات‌های اروپایی با محوریت برجام، واکنش وزیر ارتباطات به کم‌فروشی در بسته‌های اینترنتی، شکایت سازمان صهیونیستی از اینستکس، نگرانی سازمان ملل از ایجاد محدودیت برای ظریف در سفر به نیویورک، تلاش ناموفق هند برای یافتن جایگزین نفت ایران، انتخاب ۳ عضو حقوقدان شورای نگهبان، صدور حکم سیدهادی رضوی، تصویب دوفوریت لایحه اصلاح موادی از قانون بودجه ۹۸،‌ تکذیب خبر صدور حکم اعدام و اتهام جاسوسی در پرونده معاون قالیباف، صدور حکم پرونده پدیده شاندیز، دیدار رهبر انقلاب با ائمه‌ جمعه‌ سراسر کشور، بررسی گزینه‌های موجود اروپا برای نجات برجام، بخشی از اخبار مهم سیاسی امروز بود.
۱۳۹۸/۰۴/۲۶ /
برنامه ایران خودرو برای خروج ازشمول ماده141 قانون تجارت
برنامه ایران خودرو برای خروج ازشمول ماده141 قانون تجارت
قائم مقام ارشد گروه صنعتی ایران خودرو برنامه خروج این شرکت از شمول ماده 141 قانون تجارت و اصلاح ساختار مالی را اعلام کرد.
۱۳۹۸/۰۴/۲۴ /
زمان اصلاح مقررات صنعتی
زمان اصلاح مقررات صنعتی
سبک‌سازی و پالایش قوانین بخش صنعت و تجارت تا پایان تیرماه نهایی خواهد شد. طرح تنقیح قوانین با توجه به تفاهم‌نامه سه قوه به‌منظور پالایش قانون و مقررات در دستور کار بهارستان‌نشین‌ها قرار گرفت و بخش صنعت، ‌معدن و تجارت توانست اولویت اول پاکسازی قوانین را به خود اختصاص دهد. تورم قوانین و مقررات همواره یکی از چالش‌های اصلی بخش تولید و تجارت محسوب می‌شود، قوانین مزاحمی که فعالان اقتصادی از آنها همچون زنجیری یاد می‌کنند که به دست و پای تولید پیچیده شده است و حال نمایندگان مجلس سعی دارند تا پس از گذشت 113 سال از شروع قانون‌گذاری در کشور، سبک‌سازی و پالایش قوانین را در دستور کار قرار دهند تا به این طریق زمینه را برای باز کردن این زنجیر کهنه از دست و پای تولید و سایر بخش‌ها فراهم کنند.
۱۳۹۸/۰۴/۱۷ /
بررسی پیشنهاد شمول شهرک‌های صنعتی غیردولتی از مزایای بخش دولتی در کمیسیون امور زیربنایی دولت
بررسی پیشنهاد شمول شهرک‌های صنعتی غیردولتی از مزایای بخش دولتی در کمیسیون امور زیربنایی دولت
وزارت صنعت، معدن و تجارت به استناد قانون اجرای سیاست های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی و به منظور ایجاد زمینه رقابت عادلانه بخش های صنعتی دولتی و غیردولتی، پیشنهاد اصلاح آیین‌نامه های اجرایی قوانین «حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها» و «افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی» را با هدف شمول شهرک های صنعتی غیردولتی از مزایای بخش دولتی در خصوص «معافیت از پرداخت عوارض تغییر کاربری» و «محاسبه قیمت منطقه ای در واگذاری اراضی ملی» جهت سیر مراحل بررسی و تصویب هیئت وزیران ارائه نموده است.
۱۳۹۸/۰۴/۱۵ /
سود دلالان از کارت‌های بازرگانی یک بار مصرف
سرپرست سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه سال گذشته حدود 6400 کارت بازرگانی یک بار مصرف صادر و 4/ 5 میلیارد دلار صادرات توسط این کارت‌های یک بار مصرف انجام شده است، گفت: به ازای این حجم صادرات حدود 810 میلیارد تومان سود نصیب دلالان شده است. محمدرضا مودودی در پاسخ به این سوال که آیا ورود حق‌العمل‌کاران و دلالان به عرصه صادرات کشور را تایید می‌کند، گفت: این موضوع را من هم شنیده‌ام که یک عده سودجو وارد امر صادرات شده‌اند و با دریافت مبلغی از صادرکنندگان کالاهای آنها را صادر می‌کنند و به این ترتیب صادرکننده هم دیگر متعهد به بازگشت ارز حاصل از صادرات نیست و دارنده آن کارت بازرگانی یک بار مصرف باید در مقابل قانون پاسخگوی تعهد ارزی باشد. سرپرست سازمان توسعه تجارت بیان کرد: اگر هر دلال صادراتی در هر ماه …
۱۳۹۸/۰۴/۱۳ /
ترامپ در صحنه بین‌المللی فرد بی‌آبرویی است
معصومه معظمیمراسم روز ملی صنعت و معدن روز گذشته، با حضور برخی صنعتگران، وزرا و نمایندگان مجلس در سالن همایش‌های اجلاس سران برگزار شد. علی لاریجانی رئیس مجلس، رضا رحمانی وزیر صمت، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، امیرسرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع، غلامی وزیر علوم، همتی رئیس بانک مرکزی، امیری معاون پارلمانی دولت و بسیاری از نمایندگان مجلس و دیگر چهره های سیاسی و دولتی و صنعتگران در این همایش حضور داشتند و به بیان دغدغه‌های حوزه صنعت پرداختند.به گزارش «ابتکار» علی لاریجانی، رئیس مجلس در همایش روز ملی صنعت و معدن که در سالن همایش‌های تهران برگزار شد، با اشاره به حضور وزرا و مهمانان این برنامه گفت: «امروز جلسه باشکوهی برگزار شد که از نظر شکلی پیام مهمی دارد. حضور صنعتگران به همراه وزیر امور خارجه و معاون …
۱۳۹۸/۰۴/۱۲ /
انجمن سنگ آهن ایران درخواست‌های شش‌گانه‌ای را به وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد
انجمن سنگ آهن ایران درخواست‌های شش‌گانه‌ای را به وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد و با برآورده شدن این 6 درخواست می‌توان به آینده بخش معدن و سرمایه گذاری بخش خصوصی امید داشت.به گزارش ایلنا، انجمن سنگ‌آهن ایران با ارسال نامه‌ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت مهم‌ترین درخواست‌های این انجمن را در حوزه‌های تولید و صادرات اعلام کرد. بر اساس این گزارش: این انجمن از وزیر صمت درخواست کرد تا در ۶ محور، خواسته‌های این صنف را مورد توجه قرار داده و تصمیماتی در راستای تسهیل چالش‌های صادرات سنگ‌آهن اخذ کند. این شش حوزه مهم که دغدغه‌های اصلی اعضای انجمن سنگ‌آهن هستند، شامل: حقوق دولتی، عوارض صادراتی سنگ‌آهن دانه‌بندی و گندله، استفاده از مشارکت ذی‌نفعان اصلی در نظام تدبیر بخش معدن کشور، توسعه اکتشاف، مدیریت ارز …
۱۳۹۸/۰۴/۰۷ /
افزایش زمان تقسیط مالیات بنگاه‌های تولیدی از ۳ سال به ۵ سال
افزایش زمان تقسیط مالیات بنگاه‌های تولیدی از ۳ سال به ۵ سال
ایلنا: معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت از اصلاح ماده ۱۶۷ قانون مالیات‌های مستقیم و افزایش زمان تقسیط مالیات بنگاه‌های تولیدی از ۳ به ۵ سال خبر داد.
۱۳۹۸/۰۳/۲۷ /
لایحه «تجارت» بزودی نهایی می‌شود/ تلاش برای تشکیل سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی
لایحه «تجارت» بزودی نهایی می‌شود/ تلاش برای تشکیل سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی
رئیس کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس گفت: لایحه اصلاح قانون تجارت و طرح تشکیل سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی، در راستای کمک به رونق تولید، به زودی نهایی خواهد شد.
۱۳۹۸/۰۱/۲۸ /
طرح‌های مبارزه با فساد اقتصادی در سال ۹۸ نهایی می‌شود
طرح‌های مبارزه با فساد اقتصادی در سال ۹۸ نهایی می‌شود
عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس از تصمیم کمیسیون برای بررسی طرح‌های مبارزه با مفاسد اقتصادی و اصلاح قانون تجارت در سال ۹۸ خبر داد.
۱۳۹۸/۰۱/۱۸ /
برخی قوانین پاسخگوی نیاز امروز جامعه نیست
برخی قوانین پاسخگوی نیاز امروز جامعه نیست
تهران-ایرنا- رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: برخی قوانین موجود مانند قانون تجارت یا قانون آیین دادرسی پاسخگوی نیاز امروز جامعه نیست و باید اصلاح و به روز شود، قوه قضاییه در کنار مجلس باید این مشکل را مدنظر قرار دهد
۱۳۹۸/۰۱/۱۷ /
بانک تجارت بزرگترین شرکت بورسی شد
بانک تجارت بزرگترین شرکت بورسی شد
افزایش سرمایه بانک تجارت با هدف اصلاح ساختار مالی و خروج از شمولیت ماده ١٤١ لایحه قانونی اصلاح قانون تجارت با اکثریت آرا از سوی سهامداران این بانک به تصویب رسید.
۱۳۹۷/۱۲/۲۶ /
رای مثبت به افزایش سرمایه 203 درصدی بانک صادرات
افزایش سرمایه بانک صادرات ایران که با هدف اصلاح ساختار مالی و خروج از شمولیت ماده ١٤١ لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت به استناد معافیت مالیاتی مقرر در بند ز تبصره ١٠ از ماده واحده قانون بودجه سال ١٣٩٧ کل کشور صورت‌ خواهد گرفت، بخشی از برنامه‌های بلند مدت این بانک برای سودآوری در سال ٩٨ است که در کنار سایر برنامه‌های پیشین به صورت جدی از سوی مدیران بانک دنبال می‌شود.
۱۳۹۷/۱۲/۲۱ /
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •