پنجشنبه, ۹ بهمن, ۱۳۹۹ / 28 January, 2021
اقتصاد کشاورزی
محمودآباد در مسیر توسعه اقتصاد کشاورزی
۱ ساعت قبل / وزارت جهاد کشاورزی / کشت گلخانه ای / مکانیزاسیون / مازندران / شالیزار / محمودآباد / اراضی کشاورزی / برنج
محمودآباد در مسیر توسعه اقتصاد کشاورزی
ساری - ایرنا - سال‌های اخیر بویژه در دولت دوازدهم با اقداماتی نظیر تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی، مکانیزاسون و همچنین پرداخت تسهیلات توسعه و ارتقای کشاورزی محمودآباد، اعداد و ارقام نشان می‌دهند بار دیگر شاهد بازگشت این شهرستان در مسیر اقتصاد کشاورزی هستیم.
کارگاه آموزش نرم‌افزار Endnote برگزار می‌شود
۴ روز قبل
کارگاه آموزش نرم‌افزار Endnote برگزار می‌شود
انجمن علمی اقتصاد کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس کارگاه آموزش نرم‌افزار Endnote را برگزار می‌کند.
حمایت از پنبه کاران اصفهان افزایش برداشت «وش» را به دنبال داشت
۱۳۹۹/۱۰/۲۳
حمایت از پنبه کاران اصفهان افزایش برداشت «وش» را به دنبال داشت
اصفهان - مرتضوی، کارشناس مسائل اقتصاد کشاورزی گفت: حمایت از پنبه کاران استان اصفهان برداشت «وش» این محصول را در سال جاری در پی داشته است.
فرصتی برای مدیریت منابع  و حفاظت از محیط‌زیست
۱۳۹۹/۱۰/۲۲
فرصتی برای مدیریت منابع  و حفاظت از محیط‌زیست
فاطمه پاسبان_عضو هیأت علمی مؤسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی بازار دست‌اول و دوم، مکان‌هایی برای فروش کالا و محصول است که هر کدام مشتریان خودش را دارد. در بازار دست‌اول، کالای نو و استفاده‌نشده عرضه شده و در بازار دست‌دوم یا استوک کالاهایی عرضه می‌شود که حداقل یک‌بار استفاده شده باشد. در شرایط کنونی جهان، تجارت کالاهای دست‌دوم سرعت گرفته تا جایی که پیش‌بینی می‌شود تجارت این کالاها در آینده از دست اول پیشی بگیرد. خرید کالای دست‌دوم از نظر اقتصادی به سود خریدار است؛ چراکه …
میانگین رشد سالانه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی منفی ۱۰.۸ بوده است
۱۳۹۹/۱۰/۲۱
میانگین رشد سالانه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی منفی ۱۰.۸ بوده است
کیانی‌راد، رییس موسسه پژوهش های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه ‌روستایی وزارت جهاد کشاورزی گفت: میانگین رشد سالانه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی از سال ۹۰ تا ۹۸ در دوران تحریم های اقتصادی منفی ۱۰.۸ بوده است.
ضرورت استفاده از روش‌های مدرن در صنعت کشاورزی
۱۳۹۹/۱۰/۱۴ / وزارت جهاد کشاورزی / جهاد دانشگاهی پژوهشکده توسعه تکنولوژی / مکانیزاسیون / اقتصاد کشاورزی
ضرورت استفاده از روش‌های مدرن در صنعت کشاورزی
تهران- ایرنا- جواد رحیمی کارشناس کشاورزی در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: امروزه در جهان به ویژه در بخش صنعت کشاورزی تکنولوژی حرف اول را می‌زند و کشورهایی که بخواهند در عرصه اقتصاد موفق باشند، باید خود را به انواع روش‌های مدرن روز مجهز کنند.
۱۳۹۹/۱۰/۰۹
هلوکاست ویکتوریایی
دکتر محمدقلی مجد محقق ایرانی مقیم ایالات‌متحده امریکا متولد 1324 است. تحصیلاتش را در دانشگاه‌های سن اندریو (1970) و منچستر (1975) و کرنل (1978) با درجه دکترا به پایان برد و سپس در دانشگاه‌های مختلف امریکا، از جمله دانشگاه پنسیلوانیا، تدریس کرد. در این سال‌ها مقالات متعددی از مجد در نشریاتی چون مجله امریکایی اقتصاد کشاورزی، مجله مطالعات دهقانی، مجله بین‌المللی مطالعات خاورمیانه، مطالعات خاورمیانه و مجله خاورمیانه انتشار یافته است. دکتر مجد از سال 1999 به‌طور تمام وقت به تحقیق و تالیف در حوزه تاریخ معاصر ایران اشتغال دارد. کتاب‌های «سیاست تقسیم اراضی محمدرضا پهلوی، ایران دوران رضاشاه، غارت آثار باستانی ایران و قحطی بزرگ و نسل‌کشی در ایران «1919–1917» …
طرح تحقیقاتی راه اندازی گلخانه هوشمند جهاددانشگاهی تحولی در اقتصاد کشاورزی منطقه است
۱۳۹۹/۰۹/۱۸ / استانی-علمی و آموزشی / جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی
طرح تحقیقاتی راه اندازی گلخانه هوشمند جهاددانشگاهی تحولی در اقتصاد کشاورزی منطقه است
حجت الاسلام سید سلمان ذاکر نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی از دستاوردها و توانمندیهای پژوهشی و فناورانه جهاد دانشگاهی استان بازدید کرد.
تغییر الگوی مصرف
۱۳۹۹/۰۹/۱۸
تغییر الگوی مصرف
فاطمه پاسبان عضو هیأت علمی مؤسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی تورم و افزایش قیمت‌ها که بخش اعظم آن در نتیجه اقدامات و سیاستگذاری دولت‌هاست بر متغیرهای بسیاری ازجمله سبد غذایی و امنیت غذایی مردم یک کشور تأثیر‌گذار است. در چنین شرایطی خانوارهای شهری و روستایی در مواجهه با پدیده تورم که در کوتاه‌مدت به‌وجود می‌آید، امکان افزایش میزان درآمد ندارند و با کاهش قدرت خرید واقعی مواجه می‌شوند و به‌ناچار اقدام به حذف برخی از اقلام مصرفی در سبد خرید یا تغییر الگوی مصرفی می‌کنند. …
کارشناسان اقتصادی: سیستم تامین نهاده‌های دامی اشکال دارد/ دستگیری مافیا مشکلی را حل نمی‌کند
۱۳۹۹/۰۹/۱۶ / اقتصاد کشاورزی / بحران اقتصادی ایران / سیستم تامین نهاده‌های دامی / مافیای نهاده‌های دامی / مدیریت اقتصاد / نهاده‌های دامی
کارشناسان اقتصادی: سیستم تامین نهاده‌های دامی اشکال دارد/ دستگیری مافیا مشکلی را حل نمی‌کند
شفقنا- مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهادکشاورزی معتقد است؛ اینکه بگوییم بازار نهاده‌ها مافیا دارد و چند نفر را دستگیر کنیم، مشکلی را حل نمی‌کند و کسان دیگری جای آن‌ها را می‌گیرند سیستم تامین نهاده‌های ما اشکال دارد و...
معجزه اسید «انسپری» در اقتصاد کشاورزی ایران
۱۳۹۹/۰۹/۱۵
معجزه اسید «انسپری» در اقتصاد کشاورزی ایران
یزد- «کود انسپری تحولی شگرف در حوزه کشاورزی ایجاد می‌کند، استفاده از این کود برای جهش اقتصادی کشور و افزایش درآمد کشاورزان قابل توجه بوده و ضروری است تا این مهم به اطلاع دست‌اندرکاران حوزه کشاورزی برسد»، این مطلب، بخشی از یادداشت محمد مهدی دهستانی، دکترای فیزیولوژی گیاهی و کارشناس سرمایه‌گذاری سازمان جهاد کشاورزی یزد برای بازار است.
نه مالک، نه زارع
۱۳۹۹/۰۸/۲۴
نه مالک، نه زارع
  مسعود تافته   اجرای برنامه اصلاحات ارضی در دهه40 که پیش‌زمینه «انقلاب سفید» هم بود، تحول بزرگی در اقتصاد روستا و روستاییان به‌حساب می‌آمد، چراکه ساختار اقتصاد کشاورزی ایران را برهم زد، بدون اینکه جایگزین مناسبی ارائه کند. دراین دوره بخش کشاورزی نتوانست همپای صنعت و خدمات رشد کند. در این دهه 2برنامه عمرانی برای توسعه اقتصادی کشور طراحی و تصویب شد و درحالی‌که آمارهای مربوط به این برنامه‌‌ها از رشد مناسب اکثر بخش‌های اقتصادی کشور حکایت دارد، اما اعداد و ارقام مأیوس‌کننده‌ای را در بخش کشاورزی نشان …
بارورسازی اندیشه اقتصاد کشاورزی در مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی
۱۳۹۹/۰۸/۱۸ / استانی-اجتماعی / کشاورزی
بارورسازی اندیشه اقتصاد کشاورزی در مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی
رئیس مجمع نمایندگان خراسان جنوبی گفت: یکی از بهترین شرایط تولید، توجه به اقتصاد کشاورزی است که این امر در مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی استان دیده می‌شود.
صادرات محصولات کشاورزی چندین برابر درآمدهای نفتی عایدی خواهد داشت
۱۳۹۹/۰۸/۱۸ / استانی-اقتصادی / کشاورزی / صادرات محصولات کشاورزی / درآمدهای نفتی / امنیت غذایی / سیاست‌گذاری‌ها / برندینگ / صادرات محصولات باغی / گیاهان دارویی
صادرات محصولات کشاورزی چندین برابر درآمدهای نفتی عایدی خواهد داشت
رئیس موسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی وزارت جهاد کشاورزی گفت: باید نوع سیاست‌گذاری ما در خصوص محصولات کشاورزی و غذایی تغییر اساسی پیدا کند. شاید بهترین سیاستی که در حال حاضر بتوانیم اتخاذ کنیم این است که تولیدکنندگان انگیزه لازم برای ادامه تولید داشته باشند، همچنین از سرکوب قیمت‌ها برای تولیدکنندگان پرهیز شود.
۱۳۹۹/۰۸/۱۱
اتمام عملیات احداث پل شعیبیه - دیلم
مدیرکل راه و شهرسازی خوزستان از پایان عملیات اجرایی پل شعیبیه به دیلم خبر داد.رضا رضایی اظهارداشت: طول این پل ۱۶۲ متر و عرض آن ۱۳ متر است که ۱۹۰ میلیارد ریال هزینه ساخت آن از اعتبارات ملی تامین شد.وی ادامه داد: از نظر سازه‌ای عرشه پل دال‌بتنی و تیرها باکس فلزی هستند که یک‌هزار و ۲۰۰ تن وزن عرشه این پل است.مدیرکل راه و شهرسازی خوزستان اضافه‌کرد: پل شعیبیه به دیلم سه دهانه باکس فلزی به همراه ۲ دهانه ۴۵ متری کنار و یک دهانه ۷۲ متری وسط دارد.به گفته رضایی این پل ۵۲ شمع دارد که طول هرکدام ۳۵ متر است.وی با اشاره به اهمیت پدافندی پروژه پل شعیبیه – دیلم ، گفت: با توجه به اینکه در سیلاب فروردین ۹۸ استان خوزستان تنها راه ارتباطی جنوب به شمال از طریق مسیر اهواز- اندیمشک به خرم آباد مسدود شد لذا در آن ایام، …
پِکان، از مکزیک تا جنوب کرمان
۱۳۹۹/۰۷/۳۰ / وزارت جهاد کشاورزی / کرمان / کشاورزی / جیرفت / مکزیک
پِکان، از مکزیک تا جنوب کرمان
جیرفت - ایرنا - بحث کاشت گردوی گرمسیری پِکان که به درخت آمریکایی مکزیکی معروف است این روزها در فضای مجازی مطرح شده اما ببینیم با توجه به صادراتی بودن میوه بازارپسند آن، آیا ترویج پکان می‌تواند اقتصاد کشاورزی مناطق جنوبی کرمان را تکان دهد یا نه، پس در این گزارش با ما همراه باشید.
قطب تولید «رازیانه» و لازمه ای به نام برندسازی و فرآوری
۱۳۹۹/۰۷/۲۹
قطب تولید «رازیانه» و لازمه ای به نام برندسازی و فرآوری
همدان- « فروختن گیاه معجزه آسای رازیانه در گونی آن هم با قیمتی کم و بدون نام و نشانی از شهرستان رزن به دیگر کشورها یعنی یک جای کارمان اساسی می لنگد و باید فکری برای این محصول و البته چرخ های اقتصاد کشاورزی داشته باشیم»؛ این جملات بخشی از یادداشت شکیبا کولیوند کارشناس ارشد پژوهش اجتماعی برای بازار است که در ادامه می‌خوانید.
اقتصاد کشاورزی در سرزمین لوبیای ایران
۱۳۹۹/۰۷/۲۷
اقتصاد کشاورزی در سرزمین لوبیای ایران
لوبیا کاران خمینی، ابزارشان سنتی است، اما کشت و کارشان با اعتماد به یافته‌های علمی موجب تحول و خودکفایی در تولید ۱۰ رقم لوبیا شدند.
زنجیره پایدار برای توسعه کشاورزی
۱۳۹۹/۰۷/۱۳
زنجیره پایدار برای توسعه کشاورزی
مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران با هدف شناسایی و ارزیابی مشکلات حوزه کشاورزی و آسیب‌های احتمالی بر کسب‌وکارهای این بخش وضعیت اقتصاد کشاورزی ایران را مورد بررسی قرار داده است. این گزارش آسیب‌های احتمالی بر کسب‌وکارهای کشاورزی را پیش‌بینی کرده و پس از شناسایی و ارزیابی مشکلات موجود در این بخش، پیشنهادهایی را برای حل این مسائل ارائه کرده است.
نگاهی به رشته اقتصاد کشاورزی از گذشته تاکنون
۱۳۹۹/۰۷/۱۲ / استانی-علمی و آموزشی / رشته‌های دانشگاهی / کشاورزی / فارغ التحصیلان، رشته دانشگاهی، آینده شغلی
نگاهی به رشته اقتصاد کشاورزی از گذشته تاکنون
عضو هیات علمی گروه اقتصاد کشاورزی دانشگاه فردوسی گفت: رشته اقتصاد کشاورزی از گذشته تا کنون تغییرات قابل توجهی داشته و آن را به سمت توسعه پایدار و محیط‌زیست سوق داده‌ایم.
خرید تضمینی محصولات کشاورزی و چالش‌های پیش رو
۱۳۹۹/۰۷/۱۰ / مجلس شورای اسلامی / گندم / سازمان برنامه و بودجه / نرخ تورم / بانک مرکزی / خرید تضمینی / اقتصاد کشاورزی
خرید تضمینی محصولات کشاورزی و چالش‌های پیش رو
تهران- ایرناپلاس- خرید تضمینی گندم از کشاورزان و تعیین قیمت آن یکی از مسائل مهم کشور در حوزه اقتصاد کشاورزی است. قیمت پایین برای خرید گندم از کشاورزان، علاوه بر ایجاد فشار اقتصادی بر بسیاری از گندمکاران، کاهش تولید و افزایش واردات را به همراه دارد. اعلام قیمت‌های تضمینی خرید محصولات کشاورزی در زمان مناسب و تغییر نرخ متناسب با هزینه‌های تولید و نرخ تورم، بسیاری از چالش‌های این حوزه و همچنین مساله تخصیص ارز برای این محصولات را کاهش خواهد داد.
جشنواره فین‌تک فارم برندگان خود را معرفی کرد
۱۳۹۹/۰۷/۰۹ / بانک کشاورزی / مسابقه / اپلیکیشن موبایل
جشنواره فین‌تک فارم برندگان خود را معرفی کرد
سه طرح نوآورانه اقتصاد کشاورزی در اختتامیه جشنواره فین‌تک فارم به عنوان برندگان نهایی معرفی شد.
۱۳۹۹/۰۷/۰۱
تبریز در اقتصاد کشاورزی آذربایجان شرقی سهم بزرگی دارد
آذربایجان شرقی – فلاح: مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تبریز گفت: شهرستان تبریز یکی از شهرستان های فعال در بخش کشاورزی است.فرامرز افشانی با اعلام این مطلب عنوان کرد: برخلاف تصورات موجود و مبتنی بر این که تبریز، یک شهرستان صنعتی است اما این شهرستان یکی از شهرستان های فعال در بخش کشاورزی است و فعالیت های خوبی در این بخش دارد.وجود ۱۱۰ هزار هکتار اراضی ملی در تبریزوی در همین راستا، وجود ۱۱۰ هزار هکتار اراضی ملی و ۴۴ هزار هکتار اراضی کشاورزی در این شهرستان را از دلایل اظهارات خود خواند و ادامه داد: از این ۴۴ هزار هکتار اراضی کشاورزی، ۲۲ هزار هکتار دیمی و ۲۲ هزار هکتار آبی است که سه هزار و ۹۰۰ هکتار از این اراضی آبی، متعلق به باغ هاست.افشانی با تکیه بر رتبه های اول استانی این شهرستان در صنایع تبدیلی کشاورزی، …
دولت روحانی تنها یک بار قانون خرید تضمینی را درست اجرا کرد
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / دولت روحانی / گندم / بانک مرکزی / نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی / مهدی سروی / کارشناس اقتص
دولت روحانی تنها یک بار قانون خرید تضمینی را درست اجرا کرد
یک کارشناس اقتصاد کشاورزی گفت: دولت روحانی از سال ۹۲ تا ۹۹ تنها یک بار قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی را درست اجرا کرده است.
شهرک های صنعتی بزرگ با محوریت صنایع تبدیلی کشاورزی در گلستان ایجاد شود
۱۳۹۹/۰۶/۲۵
شهرک های صنعتی بزرگ با محوریت صنایع تبدیلی کشاورزی در گلستان ایجاد شود
گرگان- استاندار گلستان با اشاره به ظرفیت های کشاورزی در استان گفت: ایجاد شهرک های صنعتی در مقیاس بزرگ و با محوریت صنایع تبدیلی می تواند موجب رشد اقتصاد کشاورزی استان می شود.
عراق برای نخستین بار جو صادر می کند
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ / تجارت / اقتصاد کشاورزی / بغداد
عراق برای نخستین بار جو صادر می کند
بغداد - ایرنا - «محمد کریم»، وزیر کشاورزی عراق امروز (یکشنبه) اعلام کرد که کشورش پس از دهه ها برای نخستین بار آماده صادرات ۷۰۰ هزار تن محصول جو به خارج است.
تهدیدی که معیشت زعفران‌کاران را هدف گرفته است
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / وزارت جهاد کشاورزی / اسپانیا / ویروس کرونا / خام فروشی / صنایع تبدیلی / افغانستان / خراسان رضوی / خراسان جنوبی / اقتصاد کشاورزی / صادرات غیر نفتی
تهدیدی که معیشت زعفران‌کاران را هدف گرفته است
تهران- ایرناپلاس- تنها چهار کشور دنیا خریدار ۸۷ درصد زعفران صادراتی ایران هستند. زعفرانی که ۹۵ درصد محصول صادراتی آن با هدفی غیر از رسیدن به‌دست مصرف‌کننده نهایی، انجام می‌شود. محدود شدن بازارهای صادراتی زعفران به چند کشور خاص و صادرات فله‌ای، مخاطراتی برای این طلای سرخ ایران است که توسعه کشت آن در ۲۹ استان کشور، معیشت کشاورزان خراسانی را که به‌ زعفران به‌عنوان یکی از محصولات سازگار با اقلیم کم‌آب خود چشم امید داشتند، تهدید می‌کند.
آسیب‌پذیری گروه خدمات در برابر کرونا؛ مقاومت گروه کشاورزی
۱۳۹۹/۰۶/۱۵ / تسهیلات بانکی / ویروس کرونا / مرکز آمار ایران / بانک مرکزی / رشد اقتصادی / نفت / اقتصاد کشاورزی / اقتصاد کرونا
آسیب‌پذیری گروه خدمات در برابر کرونا؛ مقاومت گروه کشاورزی
تهران- ایرناپلاس- آمارهای رشد اقتصادی در بهار کرونایی امسال نشان می‌دهد گروه کشاورزی و صنعت بدون نفت، با رشد مثبت توانستند در مقابل آسیب‌های کرونا مقاومت کنند. با این حال، گروه خدمات با رشد منفی ۳.۵، بیشترین آسیب را از شیوع این ویروس دیده است. بخش عمده کسب‌وکارهای این بخش، مشمول تسهیلات ۵۰ هزار میلیارد تومانی دولت بوده‌اند.
کرونا به زندگی وزیر سابق کشاورزی سوریه پایان داد
۱۳۹۹/۰۶/۱۳ / ویروس کرونا / سوریه / آسیای غربی / اقتصاد کشاورزی
کرونا به زندگی وزیر سابق کشاورزی سوریه پایان داد
تهران - ایرنا - "احمد القادری" وزیر سابق کشاورزی سوریه امروز (پنجشنبه) در سن ۶۴ سالگی به دلیل ابتلا به بیماری کرونا درگذشت.
اقتصاد کشاورزی باید جایگزین اقتصاد نفتی شود
۱۳۹۹/۰۶/۱۲
اقتصاد کشاورزی باید جایگزین اقتصاد نفتی شود
علیزاده، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است که اقتصاد کشاورزی می‌تواند جایگزین اقتصاد وابسته به نفت شود.
کمک فائو به کشورها برای مدیریت آثار سوء شیوع کرونا بر کسب و کارهای کشاورزی
۱۳۹۹/۰۶/۱۱
کمک فائو به کشورها برای مدیریت آثار سوء شیوع کرونا بر کسب و کارهای کشاورزی
کیانی راد، رئیس موسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی از اعلام آمادگی فائو برای کمک به کشورهای عضو به منظور مدیریت آثار سوء شیوع بیماری کرونا (کووید_۱۹) بر کسب و کارهای کشاورزی خبر داد.
درآمدهای ارزی که براحتی از دست می‌رود
۱۳۹۹/۰۶/۱۱ / سازمان توسعه تجارت ایران / هفته دولت / خرما پیارم / خرما مضافتی / خام فروشی / صنایع تبدیلی / توسعه ایران / اقتصاد کشاورزی / خرما / صادرات غیر نفتی
درآمدهای ارزی که براحتی از دست می‌رود
تهران- ایرناپلاس- رهبر معظم انقلاب با تاکید بر جدیت کامل بر رفع موانع تولید، فرآوری نشدن برخی از محصولات تولیدی خاص در کشور از جمله زعفران و خرما را یادآوری و تصریح کردند در این زمینه کار جدی صورت گیرد. فرآوری محصولات از اصول اصلی تجارت با هدف درآمدزایی از صادرات غیرنفتی است.
از خودکفایی در کشاورزی تا ارائه بسته‌های صادراتی
۱۳۹۹/۰۵/۳۰ / استانی-اجتماعی / کشاورزی
از خودکفایی در کشاورزی تا ارائه بسته‌های صادراتی
رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: برای رفع دغدغه کشاورزان به دنبال فراهم کردن بسته‌های صادراتی، ترویج مردمی کردن اقتصاد کشاورزی، افزایش کیفیت محصولات تولیدی، تبدیل کار، تلاش و روحیه جهادی به گفتمان، جلوگیری از واردات و جلوگیری از قاچاق کالا هستیم.
پنجره ای جدید به روی صنعت پسته کرمان باز شد؛ گام بلند برای کشاورزی صادرات محور
۱۳۹۹/۰۵/۳۰ / پسته / صادرات پسته / انجمن پسته ایران / حسین رضایی
پنجره ای جدید به روی صنعت پسته کرمان باز شد؛ گام بلند برای کشاورزی صادرات محور
کرمان- برداشت پسته زودرس در اوج تقاضا و افت عرضه در بازار می تواند پنجره ای جدید در چشم انداز اقتصاد کشاورزی صادرات محور استان کرمان ایجاد کند.
روایت روستای بدون دود در مستند «دهپاک»
۱۳۹۹/۰۴/۲۳ / شبکه پنج سیما / سیگار / فیلم مستند
روایت روستای بدون دود در مستند «دهپاک»
مستند «دهپاک» با موضوع روستایی بدون دخانیات و فعال در اقتصاد کشاورزی، دوشنبه ۲۳ تیرماه ۱۳:۲۰ از شبکه پنج سیما پخش می‌شود.
آب‌هایی که در کشاورزی گِل می‌شوند
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ / صرفه جویی در آب / اقتصاد کشاورزی / بهره وری / وزارت نیرو
آب‌هایی که در کشاورزی گِل می‌شوند
تهران- ایرناپلاس- در حالی که بخش کشاورزی ۹۰ درصد آب مصرفی کشور را به‌خود اختصاص می‌دهد، خروجی این منابع آبی تا عملکردهای جهانی فاصله قابل توجهی دارد. در سطح جهان به‌ازای هر مترمکعب آب مصرف‌ شده در بخش کشاورزی بین ۲.۵ تا سه کیلوگرم محصول تولید می‌شود، اما در ایران با مصرف میزان آب مشابه، محصول تولیدی کمتر از یک کیلوگرم است.
۱۳۹۹/۰۳/۲۸
شغل جدید: تقلب رسان در آزمون‌های آنلاین!
آفتاب یزد- گروه شبکه: بازاره مکاره فضای مجازی هر روز موضوع تازه‌ای برای شگفت زده کردن افراد دارد. اتفاق‌ها و رویدادهایی را از طریق این فضا شاهد هستیم که حتی در ذهنمان هم آن‌ها را تصور نمی‌کردیم. مثلا شغل‌های عجیبی که از طریق این فضا به وجود آمده‌اند. شغل‌هایی که تعجب، خنده و انکار آن، اولین واکنشی است که نسبت به آنها داریم. اما وقتی با مستندات و مدارکی در خصوص این شغل‌ها روبه رو می‌شویم، متوجه می‌شویم که واقعیت دارند. جالب آنجاست که از در آمد خوبی هم برخوردارند. فقط کافی است هوش و استعداد خود را به کار گرفته و متناسب با هر شرایطی، شغلی مناسب با آن را از طریق فضای مجازی که همچون بنگاه اشتغالزایی عمل می‌کند، دست و پا کنید. از آنجا که کرونا باعث تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها شد و به دنبال آن آموزش آنلاین …
آتش زیرخاکستر!
۱۳۹۹/۰۳/۲۴ / استانی-اقتصادی / کروناویروس
آتش زیرخاکستر!
امنیت غذایی، یکی از مهم‌ترین مولفه‌هایی است که در اقتصاد کشاورزی همواره از آن صحبت به میان می‌آید و پس از وقوع یک بحران همچون شیوع ویروس کرونا، از اهمیت بیشتری نیز برخوردار می‌شود به طوری که امروز بسیاری از کارشناسان معتقدند اقتصاد کشاورزی مازندران گروگان این روزهای ویروس کرونا است و به یک آتش زیرخاکستر تبدیل شده است.
شلم شوربای تولید محصولات کشاورزی در نبود الگوی کشت مناسب
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / ارزش افزوده / میوه / تغییر کاربری اراضی / برنج / سیب زمینی / خرید تضمینی
شلم شوربای تولید محصولات کشاورزی در نبود الگوی کشت مناسب
تهران- ایرناپلاس- یک کارشناس اقتصاد کشاورزی، فقدان الگوی کشت را از عوامل مؤثر در کاهش سوددهی و حتی زیان‌ده بودن فعالیت‌های کشاورزی می‌داند و می‌گوید جای خالی صنایع تبدیلی و فرآوری و سیاست‌های نادرست تخصیص منابع مالی به بخش کشاورزی هم موجب می‌شود فعالان این بخش، با تغییر کاربری دست از کشاورزی بکشند و مجموعه این عوامل، تهدیدی برای امنیت غذایی کشور در بلندمدت خواهد بود.
۱۳۹۹/۰۳/۱۱
اثرگذاری صنعت نساجی در تولید ثروت
امروزه پس از اقتصاد کشاورزی، اقتصاد صنعتی و تولید انبوه، با ظهور انقلاب صنعتی نسل چهارم، نقش دانش در اقتصاد بسیار پررنگ‌تر دیده می‌شود. گزارش‌ها نشان می‌دهد کشورهایی مانند آلمان، کره‌جنوبی، آمریکا، انگلیس و فنلاند که سرمایه‌گذاری قابل توجهی بر اقتصاد دانشی داشته‌اند به رشد اقتصادی خوبی رسیده‌اند و در حال حاضر جزو کشورهای پویا و با رقابت‌پذیری بالا در اقتصاد جهانی هستند.
شکوفایی اقتصاد کشاورزی گلستان با تحقق کشاورزی دانش‌بنیان
۱۳۹۹/۰۲/۲۷ / استانی-سیاسی / کشاورزی / گلستان / صنایع تبدیلی
شکوفایی اقتصاد کشاورزی گلستان با تحقق کشاورزی دانش‌بنیان
منتخب مردم علی آبادکتول در مجلس یازدهم با تأکید بر اینکه باید کشاورزی از حالت سنتی خارج شود، گفت: با تحقق کشاورزی مبتنی بر دانش‌بنیان می‌توان اقتصاد کشاورزی استان را شکوفا کرد.
۱۳۹۹/۰۲/۱۴
رونق صنعت گیاهان دارویی در انتظار بخش خصوصی
 [امین شول سیرجانی ‏]  کشاورزی یکی از الگوهای مهم تأمین معیشت در حوضه آبریز دریاچه ارومیه است. تلاش‌های زیادی هم در سال‌های اخیر برای تغییر الگوی کشت محصولات کشاورزی شده است تا مصرف آب کاهش یابد. یکی از این الگوها کشت گیاهان دارویی است. حوزه‌ای جذاب که در سال‌های اخیر تحرک خوبی هم در کشور برای کشت و فرآوری محصولات آن انجام شده است. دکتر حسین زینلی، مجری طرح ملی گیاهان دارویی کشور در وزارت جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با روزنامه شهروند از اهمیت اقتصادی و کشاورزی کشت گیاهان دارویی در کشور سخن گفته است. او براساس تجربه بیست‌وچهار ساله‌اش در زمینه گیاهان دارویی، باور دارد که توجه جدی به این بخش و ایجاد تشکل‌های خصوصی قدرتمند می‌تواند هم یاریگر …
۱۳۹۹/۰۲/۰۸ / بورس اوراق بهادار / استانی-اقتصادی
تازه واردان بورس بخوانند
مدیر گروه اقتصاد کشاورزی دانشگاه کردستان گفت:جمعیت قابل توجهی در کشور وجود دارد که هیچ شناختی از بازار بورس ندارند و فقط از شنیده ها و اخبار متوجه افزایش شاخص شده و می گویند ما نیز می توانیم در مدت چند ماه پولمان را چند برابر کنیم که این موضوع می تواند بسیار خطرناک باشد.
۱۳۹۹/۰۲/۰۸
الگوی کشت، باید‌ها و نبایدها
روند کاهش یا افزایش عرضه محصولات کشاورزی و فراز و فرود‌های جهشی بهای آنها، از دیر باز به عنوان سیکلی معیوب در مناسبات تولید تا بازار مصرف وجود داشته است. چنین چرخه‌ای که در اقتصاد کشاورزی «منحنی تارعنکبوتی» نامیده می‌شود عمدتا متاثر از نقش‌آفرینی سیستم دلالی و فقدان هدایت کلان مدیریت کشاورزی در سمت و سو دادن به نظام کشت است. تنها در دهه اخیر شاهد مواردی از قبیل کاهش شدید قیمت سیب‌زمینی در سال 1388، گوجه فرنگی و هندوانه در سال‌های 94 تا 98 و افزایش قیمت پیاز در سال گذشته و... بوده‌ایم. شرایطی که گاه کشاورزان ناگزیر می‌شدند دسترنج و در حقیقت توان معیشتی خودرا به جای برداشت امحا کنند. از آنجا که دستگاه‌های متولی بخش کشاورزی، برنامه تولید، …
۱۳۹۹/۰۲/۰۶
در پساکرونا
رئیس موسسه پژوهش‌های اقتصاد کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در دوران پساکرونا، کشورها با کمبود مواد غذایی مواجه می‌شوند و این پتانسیل را ایجاد می‌کند که صادرات را افزایش دهیم.به گزارش خبرگزاری مهر، علی کیانی‌راد با اشاره به راهکارهای موجود برای توسعه صادرات در دوران پساکرونا گفت: شیوع کرونا موجب شده که بسیاری از کشورهای دنیا، صادرات و واردات محصولات غذایی را به شدت محدود کنند، اما به نظر می‌رسد ایران موقعیت خوبی در این زمینه دارد تا بتواند صادرات محصولات کشاورزی و غذایی را توسعه دهد. وی ادامه داد: در دوران پساکرونا، کشورها با کمبود مواد غذایی مواجه می‌شوند و این پتانسیلی را برای ما ایجاد می‌کند که بتوانیم صادرات خود را افزایش دهیم. این مقام مسئول ادامه داد: به احتمال زیاد در دوران پساکرونا، تقاضا …
۱۳۹۹/۰۲/۰۵ / علی کیانی راد / محصولات کشاورزی / صادرات محصولات کشاورزی
کمبود شدید موادغذایی دنیا در پساکرونا/ ایران قطب صادرات محصول شود
رئیس مؤسسه پژوهش‌های اقتصاد کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در دوران پساکرونا، کشورها با کمبود مواد غذایی مواجه می‌شوند و این پتانسیلل را ایجاد می‌کند که صادرات را افزایش دهیم.
۱۳۹۹/۰۲/۰۳
مدیران زن در مدیریت بحران کرونا عملکرد بهتری داشتند
سپیده اشرفی| تکانه‌های بحران کرونا به همه ‌جا کشیده شده است؛ از قیمت نفت امریکا که برای مدتی اندک منفی شد تا کسب‌ و کارهایی که یکی یکی تعطیل شدند. حتی برخی کافه‌ها برای جلوگیری از تعطیلی خود ناچار به روی آوردن به «نسیه معکوس» شدند و با عضو شدن در سایت‌های مربوطه دست کمک از مخاطبان‌شان گرفتند. زنان در این میان با توجه به مشکلاتی که پیش از این بحران نیز با آن روبه‌رو بوده‌اند، با مشکلات متفاوت‌تری مواجه شدند. برخی از مشاغل خانگی به کلی تعطیل و برخی دیگر با رکود مواجه شد. اگر از بخش تشدید خشونت خانگی و افزایش بار وظایف زنان در بحران کرونا بگذریم، موضوع زنان در اقتصاد این بار هم اهمیت خود را در این بحران نشان داد. کشورهایی همچون نیوزیلند و …
۱۳۹۹/۰۱/۳۱
حمله ویروسی به سبد معیشت کشاورزان
رضا کربلایی _ روزنامه‌نگار کرونا آینده کشاورزان را تیره و تار کرده تا جایی که یک گزارش تحقیقاتی نشان می‌دهد بر اثر شیوع کرونا، در بخش مصرف محصولات کشاورزی ایران 7.8درصد و در بخش صادرات دست‌کم 10درصد از ارزش بازار محصولات کشاورزان، آب خواهد شد. به گزارش همشهری، میزان خسارت وارد شده در اسفند سال گذشته، در پی شیوع کرونا، بر بخش کشاورزی ایران 3هزار و 950میلیارد تومان برآورد شده؛ این تازه یک روی داستان دراماتیک آینده اقتصاد کشاورزی در عصر کروناست و هنوز امیدواری زیادی به حمایت‌های دولتی محدود در برابر …
۱۳۹۹/۰۱/۲۶ / وزارت جهاد کشاورزی
واردات ۹.۳ میلیارد دلار محصول کشاورزی در سال ۹۸
تهران - ایرنا - رییس موسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی، گفت: ۱۴ میلیارد دلار در سال گذشته صرف واردات کالاهای اساسی شد که از این میزان ۹.۳ میلیارد دلار مربوط به بخش کشاورزی بوده است.
۱۳۹۹/۰۱/۲۳ / وزارت جهاد کشاورزی
راهبردهای وزارت جهاد کشاورزی برای تحقق شعار «جهش تولید»
رئیس موسسه پژوهش های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی گفت: وزارت جهاد کشاورزی دو راهبرد کاهش واردات به منظور صرفه جویی ارزی و توسعه صادرات محصولات برای جایگزین کردن ارز حاصل از صادرات نفت را برای امسال در دستور کار قرار داده است.
۱۳۹۹/۰۱/۲۳ / وزارت جهاد کشاورزی / سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی
کاهش واردات و توسعه صادرات راهبردی برای تحقق سال جهش تولید
تهران - ایرنا - رییس موسسه پژوهش های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی وزارت جهاد کشاورزی گفت: دو راهبرد کاهش واردات به منظور صرفه جویی ارزی و توسعه صادرات محصولات برای جایگزین کردن ارز حاصل از صادرات نفت را برای امسال در دستور کار قرار دارد.
۱۳۹۹/۰۱/۱۸ / علی کیانی راد / وزارت جهاد کشاورزی / ارز دولتی
اختصاص ارز دولتی به کالای نهایی، حمایت درستی از مصرف کننده نیست
رئیس مؤسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی گفت: اختصاص ارز دولتی به کالای نهایی شیوه حمایتی مناسبی از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان نیست.
۱۳۹۹/۰۱/۱۶ / خشکسالی / فقر / کشاورزی / کمال اطهاری / ورشکستگی صندوق های بازنشستگی / توسعه روستایی / اقتصاد ایران در سال 99 / نظام حمایت‌‌‌های اجتماعی / بیمه های روستایی و شهری / اقتصاد کشاورزی
نظام حمایت‌‌‌های اجتماعی ایران جزیره‌ایِ و ناکارآمد عمل می‌کند/ صندوق‌های بازنشستگی و بیمه‌‌ای به سمت ورشکستگی کامل می‌روند/ بزرگترین پایگاه‌های فقر در کشور روستاها هستند
ایلنا: یک اقتصاددان گفت: در ایران، نظام جزیره‌ایِ بسیار ناکارآمدی را برای حمایت‌‌‌های اجتماعی تعریف کرده‌‌ایم؛ نظامی که از رشد اقتصادی و توسعه به دور مانده و…
۱۳۹۸/۱۲/۱۳
تغییر روش تامین مالی بخش کشاورزی از بانک محور به بورس محور
تامین بسنده و بهنگام مالی در اقتصاد کشاورزی ایران به‌ویژه در بزنگاه تحریم؛ مهم‌ترین عامل پیشبرد اهداف برنامه ای و موتور پیشرانه توسعه بخش کشاورزی است.
۱۳۹۸/۱۲/۱۲
تامین مالی بورس‌محور در بخش کشاورزی
تامین بسنده و بهنگام مالی در اقتصاد کشاورزی ایران به‌ ویژه در بزنگاه تحریم، مهم‌ترین عامل پیشبرد اهداف برنامه‌ای و موتور پیشرانه توسعه بخش کشاورزی است. کشاورزی ایران، بنا به سنت مالوف در تامین منابع مالی خود عمدتا متکی بر سیستم بانکی (به‌ویژه بانک کشاورزی با تامین حدود 74 درصد از منابع)، استفاده از تسهیلات آن و همواره بر منابع سرمایه‌ای و غیر‌سرمایه‌ای بودجه‌ای و یارانه‌های دولتی تکیه کرده است. اگرچه طی سال‌های اخیر، تسهیلات پست‏بانک، واحدهای اعتباری تعاون روستایی، صندوق کارآفرینی امید، صندوق تعاون روستایی ایرانیان، شرکت مادرتخصصی، صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری کشاورزی، صندوق‌های تامین مالی خرد و بخشی از منابع صندوق‌های …
۱۳۹۸/۱۲/۱۰
صنعت آبزیان زیر ذره‌بین
امروز بزرگ‌ترین چالش نه‌تنها در صنعت آبزیان، بلکه در بخش اقتصاد کشاورزی، خُرد بودن واحدها و تولیدات است. مطابق با ارزیابی‌ها، در حوزه آبزیان تعداد بهره‌برداران بسیار زیاد است و این موضوع باعث شده که تولیدات یونیک و یکنواختی وجود نداشته باشد. این معضل سبب شده مشکلاتی برای بازاریابی و صادرات محصولات آبزیان به‌وجود آید. آمارها نشان می‌دهد درحال‌حاضر 120 میلیون تن تولید در بخش کشاورزی کشور انجام می‌شود؛ در این میان سهم صنعت آبزیان از این میزان، یک میلیون و 200 هزار تن است که می‌توان گفت سهم تولید حوزه آبزیان حدود یک درصد است. همچنین بررسی‌ها حاکی است ارزش صادرات بخش کشاورزی حدود 6 میلیارد دلار است که سهم بخش آبزیان از این میزان، 600 میلیون دلار برآورد می‌شود.
۱۳۹۸/۱۲/۰۶
خروشچف بعد از استالین
استالین، زمستان 1953 از دنیا رفت. برخی به درستی می‌گویند در یک ربع قرن حکمرانی او، روسیه از یک کشور عقب‌مانده با اقتصاد کشاورزی به کشوری قوی و صنعتی تبدیل شد و در جنگ سرد به هماوردی با امریکا برخاست و حتی به آن سطح از دانش رسید که برنامه‌های فضایی را با موفقیت به اجرا بگذارد و انسان به فضا بفرستد. اما این فقط بخشی از واقعیت بود، نه همه آن. سه سال بعد از مرگ او اعضای ارشد حزب کمونیست شوروی برای برگزاری بیستمین کنگره خودشان (14 تا 25 فوریه 1956) در مسکو دور هم جمع شدند و آنجا بود که نیکیتا خروشچف، جانشین استالین در سخنرانی خود به آن بخش دیگر واقعیت اشاره کرد. گفت ما استالین را چنان بالا بردیم که دیگر دست خودمان هم به او نمی‌رسید؛ به آنجا رسیده بود که می‌پنداشت همه‌چیز …
۱۳۹۸/۱۱/۱۵
ملخ‌های صحرایی در راه ایران
 فاطمه عباسی ـ خبرنگار یکی از خطراتی که این روزها اقتصاد کشاورزی استان های جنوبی کشور را تهدید می کند، هجوم دوباره ملخ های صحرایی به زمین های کشاورزی و مراتع است. هجوم ملخ‌ها به کشور اتفاق تازه‌ای نیست و در گذشته نیز رخ داده است، اما آنچه این‌بار هجوم این آفات را تبدیل به تهدید جدی برای تولید بخش کشاورزی کشور کرده، همزمانی آن با سیل و بارندگی‌های اخیر در استان‌های جنوبی است. مراتع سر سبز جنوب که در این فصل شاهد بارندگی های خوبی هم بوده اند بستر مناسبی برای نیاز غذایی این آفت سیری ناپذیر است که …
۱۳۹۸/۱۰/۲۹ / سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور / دانشگاه تهران / مهارت اموزی / استان البرز
رییس سازمان فنی و حرفه‌ای: اقتصاد کشاورزی در کشور مغفول مانده است
کرج - ایرنا - معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رییس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور گفت: اقتصاد کشاورزی در کشور مغفول است زیرا هیچ شبکه ای را به صورت ملی در کشور برای حمایت از تولید به خصوص در عرصه کشاورزی و دامی نداریم.
۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / استانی-اقتصادی / اقتصاد غیرنفتی / بانک جهانی / رشد اقتصاد ایران / رشد اقتصادی / درآمد نفتی / درآمد غیرنفتی / ایران / اقتصاد کشاورزی محور / اقتصاد گردشگری
رشد اقتصاد غیر نفتی ایران فراتر از پیش‌بینی بانک جهانی می‌شود؟
بانک جهانی در آماری که به تازگی منتشر کرده مدعی شده است که اقتصاد ایران در سال 2020 از رشد منفی خارج خواهد شد سایت معتبر اقتصادی بلومبرگ نیز معتقد است بخش غیرنفتی اقتصاد ایران در حال بازیابی بوده و رشد پیدا کرده است اما آیا این پیش‌ بینی‌ها تحقق یافتنی است.
۱۳۹۸/۱۰/۲۳
انتقاد وزیر کشاورزی از نحوه پرداخت یارانه نان
اعطای یارانه نان از یک‌سو موجب افزایش ضایعات نان است و از سوی دیگر امکان افزایش قیمت گندم را متناسب با هزینه تولید با مانع و محدودیت مواجه ساخته است.  به‌گزارش خبرنگار ما، دیروز همایش اقتصاد گندم از تولید تا مصرف، توسط مؤسسه برنامه‌ریزی و اقتصاد کشاورزی و با همکاری هیأت علمی دانشگاه‌های کشور با هدف تحلیل ابعاد مختلف مسائل گندم، آرد و نان در وزارت کشاورزی برگزار شد. وزیر کشاورزی در پیامی به این همایش ضمن اعلام مطلب فوق گفت: چون دولت، بار یارانه نان را به دوش می‌کشد، در پرداخت یارانه با محدودیت بودجه …
۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / استانی-علمی و آموزشی
کشاورزی سنتی نمی‌تواند تامین کننده امنیت غذایی باشد
رئیس موسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی وزارت جهاد کشاورزی گفت: کشاورزی سنتی و غیر فناورانه نمی‌تواند تامین کننده فراهمی غذای کافی، سلامت و در نهایت امنیت غذایی باشد.
۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / وزارت جهاد کشاورزی / عباس کشاورز / پارس آباد مغان / استان اردبیل
طرح آبیاری مدرن مغان، تحولی مهم در استان اردبیل ایجاد می‌کند
اردبیل- ایرنا- سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: طرح آبیاری مدرن پایاب سد خداآفرین در منطقه مغان، تحولی مهم در تولید و اقتصاد کشاورزی استان اردبیل ایجاد می‌کند.
۱۳۹۸-۱۰-۰۳
دخل و خرج کشاورزان نمی‌خواند؛ آمارهای رسمی از دشوارشدن تدریجی حال اقتصاد کشاورزی حکایت دارد
هزینه تولید محصولات کشاورزی در مناطق روستایی ایران در حال افزایش است. با وجود رشد قیمت فروش محصولات کشاورزی تولید شده در تابستان امسال نسبت به تابستان پارسال، کشاورزان روستایی ایران همچنان با مشکلات معیشتی مواجه‌اند؛ نخستین نشانه این وضع را می‌توان در سبقت نرخ تورم روستایی نسبت به تورم مناطق شهری در ماه‌های اخیر جست‌وجو کرد
۱۳۹۸/۱۰/۰۳ / استانی-اقتصادی / اقتصاد دانش بنیان / کشاورزی
اقتصاد دانش بنیان سهم مهمی از تولید است + ویدیو
رییس انجمن علمی اقتصاد کشاورزی ایران گفت: اقتصاد دانش بنیان، سهم مهمی از تولید ما است که موجب عرضه چند برابر محصولات کشاورزی می‌شود.
۱۳۹۸/۱۰/۰۳
تهدید امنیت غذایی با تشکیل وزارت بازرگانی/ دولت با احیای وزارت بازرگانی دنبال خریدن زمان است
استادیار پژوهشی موسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی معتقد است تشکیل وزارت بازرگانی مشکلاتی را در بخش تولید و زنجیره ارزش ایجاد می‌کند و برخلاف ساختار تشکیلاتی عمده کشورهای بزرگ دنیاست.
۱۳۹۸/۰۹/۱۷ / اقتصاد / بودجه / شاخص / کشاورزی / برنامه ریزی
بودجه سال ۹۹ و دغدغه‌های آن
ایلنا: استاد موسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی معتقد است؛ بودجه­‌ریزی بدون هدف مطابق با سند توسعه کشور، جز اتلاف منابع و دور شدن کشور از…
۱۳۹۸/۰۹/۰۹ / توسعه پایدار / استانی-اقتصادی
توسعه پایدار به تمام بهره برداران، نسل های بعدی و ایجاد درآمد توجه می‌کند
مدیر گروه اقتصاد کشاورزی دانشکده کشاورزی دانشگاه کردستان، با اشاره به اینکه توسعه پایدار به تمام بهره برداران، نسل های بعدی و ایجاد درآمد توجه می‌کند، گفت: اگر اثرات بلند مدت را مورد توجه قرار ندهیم در راستای توسعه پایدار حرکت نکرده ایم.
۱۳۹۸/۰۹/۰۴ / وزارت جهاد کشاورزی / حسین شیرزاد
انعقاد تفاهم‌نامه سه جانبه بین ایران و مرکز توسعه روستایی سیرداپ
تهران- ایرنا مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران از انعقاد تفاهم‌نامه سه‌جانبه با مرکز توسعه روستایی یکپارچه آسیا و اقیانوسیه (سیرداپ) و موسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی، اقتصاد کشاورزی خبرداد.
۱۳۹۸/۰۹/۰۴
۷ نقد وارد به سیاست افزایش قیمت بنزین و طرح معیشت خانوارها
استاد موسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی معتقد است؛ بهتر است با مردم صادق بود و گفتار علمی داشت و اجازه داد مردم در فضای بدون اتهام نظرات خود را بیان کرده و اقتصاددانان بی­‌طرف وارد گفتگو با مردم شوند تا بهترین ارهکارها استخراج شود و عملیاتی شود.
۱۳۹۸/۰۸/۲۵ / وزارت جهاد کشاورزی / عبدالمهدی بخشنده
کشاورزان نیازمند نگاه حمایتی دولت هستند
تهران - ایرنا - رئیس موسسه پژوهش های اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی گفت: نگاه تمام حمایتی دولت از تولیدکنندگان بخش کشاورزی الزامی است و نباید دولت از تولیدکننده و مصرف کننده برابر حمایت کند.
۱۳۹۸/۰۸/۲۵
نیازمند سیاست‌های حمایتی متعدد جهت جلوگیری از شوک در قیمت نان هستیم
رئیس مؤسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی گفت: در آمریکا 20 ابزار حمایتی برای گندم وجود دارد که تعدد این سیاست‌ها موجب شده وقتی یارانه نان یا سوخت آزاد می‌شود دچار شوک نمی‌شوند که تمام دستاوردها و سیاست‌های قبلی نیز زیر سؤال نرود.
۱۳۹۸/۰۸/۲۵ / اصغر نورالله زاده / علی کیانی راد / اشتغال روستایی / خرید تضمینی / خرید گندم / صندوق کارآفرینی امید
تاوان حمایت از مصرف‌کننده را نباید تولیدکنندگان بدهند
رئیس مؤسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی با بیان اینکه بهای حمایت از مصرف‌کننده را نباید تولیدکننده بدهد، گفت: پس از کشف نفت در کشور، دچار نفرین منابع شده‌ایم.
۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / استانی-اقتصادی / واردات برنج / منطقه مازندران / حمایت از تولید داخلی
وارداتی که تولید داخلی را به کام مرگ می‌کشاند
عضو هیئت علمی گروه اقتصاد کشاورزی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری گفت: واردات برنج خارجی در بلند مدت فرهنگ غذایی ایجاد کرده و سلیقه غذایی را تغییر می‌دهد و زمانی فاجعه خواهد شد که به عادت مصرفی گرایش پیدا کند بنابراین با ادامه این روند، مرگ صنعت تولید برنج در کشور را شاهد خواهیم بود چراکه این امر برای مافیای برنج سود آور است.
۱۳۹۸/۰۷/۲۵
کتاب جامعه و بازار در عصر ناصری برای چاپ دوم رونمایی شد
بنیاد نشر تاریخ، از آخرین کتاب دکتر فیاض زاهد با عنوان" جامعه و بازار در عصر ناصری" که به چاپ دوم رسیده است رونمایی کرد. این کتاب که توسط فیاض زاهد و هدی موسوی نوشته شده پس از یکسال به چاپ دوم رسید. در آیین رونمایی از این کتاب که در خانه فرهنگی وارطان برگزار شد اساتیدی چون دکتر منصوره اتحادیه، دکتر سعید لیلاز و دکتر نعمت احمدی نسب سخن گفتند. کتاب به تحلیل ساختار روابط اجتماعی و اقتصادی ایران در عصر ناصرالدین شاه قاجار می‌پردازد.از آنجا که این دوره از تاریخ ایران منشا تحولات بزرگی از جمله انقلاب مشروطیت است، نویسندگان به باز نمایی و تحلیل این حوزه می‌پردازند.مسائل بازار، سکوکات و مضروبات،تجارت داخلی و خارجی، معماری بازارهای ایران،تیپ شناسی اجتماعی، اقتصاد کشاورزی، موضوع امتیازات اقتصادیو پویش‌های …
۱۳۹۸/۰۷/۲۳ / استانی-اقتصادی / منطقه چهارمحال و بختیاری / اقتصاد کشاورزی / چرخه تولید
اقتصادی شدن کشاورزی؛ نیازمند تکمیل زنجیره تولید
حوزه کشاورزی، حوزه ای است که به دلیل درون‌زا بودن، اقتصاد مقاومتی را در دل خود لحاظ کرده لذا اگر حوزه صنعتی و خدماتی نیز دچار مشکل شود حوزه کشاورزی می تواند روی پای خود بایستد و به اقتصاد کشور کمک کند.
۱۳۹۸/۰۷/۲۱
یادداشت|وقتی نگاه از بالا به مزرعه جواب عکس می­‌دهد
تجربه اقتصاد کشاورزی ایران نشان داده است که نگاه از بالا به پایین نمی­تواند منجر به ایجاد تغییرات واقعی در سطح مزرعه شود.
۱۳۹۸/۰۷/۱۰ / استانی-اقتصادی-گردشگر / صنعت توریسم / جهاد کشاورزی
اگروتوریسم حلقه مفقوده اقتصاد کشاورزی گیلان
رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: گردشگری بر مبنای اگروتوریسم حلقه مفقوده اقتصاد کشاورزی شهرستانهای گیلان است.
۱۳۹۸/۰۵/۱۶ / کشت برنج در مازندران
آفتی به نام "خرده مالکیتی" در صادرات برنج مازندران
یک کارشناس اقتصاد کشاورزی گفت: در شرایط کنونی و با زمین های کشت کوچک نمی توان صادرات خوبی داشت بلکه باید فراتر از این ها گام برداشت و اتحادیه ای از کشاورزان برنج را در مازندران ایجاد کرد تا علاوه بر سودآوری،اشتغالزایی نیز انجام گیرد.
۱۳۹۸/۰۴/۳۱ / استارت آپ‌ها / منطقه یزد
انتخاب یزد به عنوان پایلوت طرح استفاده از استارتاپ‌های اقتصاد کشاورزی
عضو هیات مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور از انتخاب استان یزد به عنوان یکی از استان‌های پایلوت و پیشرو برای اجرای طرح استفاده از استارتاپ‌ها در زمینه اقتصاد کشاورزی خبر داد.
۱۳۹۸/۰۴/۲۴
عضو دائمی کمیسیون هیات امنای موسسه پژوهش‌ها منصوب شد
تهران - ایرنا - با حکم وزیر جهادکشاورزی، «حسین شیرزاد» به عضویت کمیسیون دائمی هیات امنای موسسه پژوهش های برنامه ریزی ، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی کشور منصوب شد.
۱۳۹۸/۰۴/۱۷ / منطقه مازندران / صنایع تبدیلی
ارزش افزوده صنایع تبدیلی با صنایع پتروشیمی برابری می‌کند؟
استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه علم و فناوری مازندران گفت: راه اندازی صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی در روستاها عاملی برای توسعه است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •