دوشنبه, ۶ بهمن, ۱۳۹۹ / 25 January, 2021
تالاب میانکاله
همه چیز درباره «افت سطح تراز آب خزر»
۳ روز قبل / خاورمیانه / دریاچه ارومیه / دریای خزر / تالاب میانکاله
همه چیز درباره «افت سطح تراز آب خزر»
مجری طرح بین‌المللی اثر نوسانات دریای خزر گفت: وقتی مشکلی در دریای خزر وجود دارد باید آگاهی‌رسانی در آن صورت گیرد.
تالاب میانکاله مازندران
۴ روز قبل
تالاب میانکاله مازندران
تالاب بین المللی میانکاله در استان مازندران در ۲۵ کیلومتری شمال شهرستان بهشهر واقع شده است. این تالاب یکی از زیستگاه‌های مهم و با ارزش پرندگان مهاجر آبزی و تعدادی پرندگان بومی است، میانکاله هرساله میزبان پرندگان مهاجر است و به همین دلیل به بهشت پرندگان شهرت دارد.
۶۰ هزار حلقه چاه آب غیرمجاز در مازندران فعال است
۵ روز قبل / سازمان حفاظت محیط زیست / مازندران / تالاب میانکاله
۶۰ هزار حلقه چاه آب غیرمجاز در مازندران فعال است
ساری-ایرنا- مدیرکل محیط‌زیست مازندران از فعالیت ۶۰ هزار حلقه چاه آب غیرمجاز و فاقد پروانه در این استان خبر داد.
تشکیل کانون ریزگردها در مازندران
۵ روز قبل / استانی-اجتماعی / کانون ریزگرد
تشکیل کانون ریزگردها در مازندران
مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران گفت: هم اکنون کانون ریزگردها در مازندران تشکیل شده و ۲۵درصد خلیج گرگان و تالاب میانکاله در ضلع غربی شهرستان‌های گلوگاه و بهشهر کاملا خشک شده است.
تصاویر| پرندگان زیبای تالاب میانکاله
۱۳۹۹/۱۰/۲۸
تصاویر| پرندگان زیبای تالاب میانکاله
تالاب بین المللی میانکاله در استان مازندران در ۲۵ کیلومتری شمال شهرستان بهشهر واقع شده است.
تلاش برای تداوم حیات تالاب
۱۳۹۹/۱۰/۲۱
تلاش برای تداوم حیات تالاب
  فرزاد سپهر       در کنار برنامه ملی نهضت سبز، با اختصاص بودجه‎‌‎ای 6میلیون دلاری از سوی سازمان ملل، حفاظت ویژه از 4تالاب ایران آغاز شد. دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی، تالاب میانکاله در مازندران، تالاب دشت ارژن و دریاچه پریشان در فارس و تالاب خوران یا حرا در هرمزگان برای حفاظت در این برنامه قرار گرفتند. به‌گفته معاون وقت سازمان حفاظت محیط‎‌‎‌زیست همچنین تالاب انزلی به‌دلیل اهمیت جهانی قرار است در این طرح قرار بگیرد. مهندس انوشیروان نجفی، حفاظت و مراقبت از تالاب‎‌‎ها را یکی از شاخصه‎‌‎های توسعه …
بلاتکلیفی بودجه‌ای میانکاله در کشمکش‌های اداری
۱۳۹۹/۱۰/۱۷ / آتش سوزی / سازمان مدیریت بحران کشور / استانداری مازندران / مازندران / اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران / تالاب میانکاله
بلاتکلیفی بودجه‌ای میانکاله در کشمکش‌های اداری
ساری – ایرنا - تأمین تجهیزات مقابله با آتش‌سوزی در میانکاله که طی سال‌های اخیر بارها درباره آن اظهار نظرهای مختلفی شده و مسئولان متعددی نیز بر آن تأکید کرده‌اند، بین کش و قوس‌های اداری در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته و مسئولیت آن به توپی تبدیل شده که دائم به زمین ادارات مختلف پرتاب می‌شود.
۱۳۹۹/۱۰/۱۶
تبادل آبی با خزر برای حفظ میانکاله و خلیج گرگان
تبادل آبی با دریای خزر مهم‌ترین اقدام برای حفظ تالاب میانکاله و خلیج گرگان است. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، احمدرضا لاهیجان‌زاده، معاون محیط‌زیست دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: وضعیت انتقال آب از رودخانه‌ها به تالاب و خلیج گرگان در فصل شروع بارندگی بهتر شده است، بنابراین ورودی آب از این طریق با توجه به بارندگی‌های نسبتاً خوب پاییز گذشته بیشتر شده است و با ادامه این روند شرایط بهتری رقم خواهد خورد. مهر و اوایل آبان هرسال کمترین میزان آب در تالاب دیده می‌شود و آن را دچار خشکیدگی می‌کند، برآورد‌های …
زندگی هنوز در میانکاله جریان دارد!
۱۳۹۹/۱۰/۰۹ / استانی-اجتماعی / تالاب میانکاله
زندگی هنوز در میانکاله جریان دارد!
با وجود خبرهای بدی که از سال گذشته از تالاب میانکاله می رسید و مرگ هزاران پرنده مهاجر در آن خبر داغ رسانه ها شده بود اما امسال گویا تا کنون هیچگونه تلفات غیرعادی پرندگان مهاجر آبزی در این تالاب مشاهده نشده و زندگی در آن به طور عادی ادامه دارد.
جهانگیری: اقتصاد دریامحور زمینه اشتغال و توسعه را فراهم می‌آورد
۱۳۹۹/۱۰/۰۲ / مجلس شورای اسلامی / دولت تدبیر و امید / آزادراه تهران شمال / مازندران / بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی / تالاب میانکاله / اسحاق جهانگیری / گلستان
جهانگیری: اقتصاد دریامحور زمینه اشتغال و توسعه را فراهم می‌آورد
تهران- ایرنا- معاون اول رییس جمهوری، اقتصاد دریامحور زمینه اشتغال و توسعه اقتصادی را فراهم می‌آورد و گفت: توسعه زیرساخت‌های گردشگری مازندران متناسب با جمعیت گردشگران این استان ضروری است.
دستگیری قاچاقچی لاشه بیش از 40 پرنده مهاجر در میانکاله
۱۳۹۹/۰۹/۲۴ / شکارفروشی / شکار / سازمان محیط زیست / پرنده / بحران های محیط زیست
دستگیری قاچاقچی لاشه بیش از 40 پرنده مهاجر در میانکاله
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان مازندران از دستگیری قاچاقچی لاشه بیش از 40 قطعه پرنده مهاجر در تالاب میانکاله خبر داد.
۱۳۹۹/۰۹/۲۳
مرگ تدریجی خلیج گرگان
شهروندآنلاین: خزر نوسان تراز آب را در سال‌های اخیر تجربه کرد. سال 1978 میلادی بود که خزر تصمیم به پیشروی گرفت و ترازش حدود دوونیم متر بالا آمد اما 17سال بعد  تصمیم خزر بر این شد تا حدود یک متر و 50سانتی‌متر از سطح تراز آبی‌اش را کاهش دهد؛ نوساناتی که حالا بر حیات خلیج گرگان و تالاب میانکاله تأثیر گذاشته است.
احتمال خشک شدن کامل خلیج گرگان تا یک دهه آینده
۱۳۹۹/۰۹/۲۲ / سازمان حفاظت محیط زیست / دریای خزر / تالاب میانکاله / خلیج گرگان / تخریب محیط زیست / آهنگ حیات
احتمال خشک شدن کامل خلیج گرگان تا یک دهه آینده
تهران - ایرنا - مجری طرح بین‌المللی اثر نوسانات دریای خزر بر محیط‌زیست مناطق ساحلی گفت: اگر روند پسروی آب دریای خزر به همین روال ادامه یابد ارتباط آبی خلیج گرگان و خزر تا سال ۱۴۰۲ کاملا قطع می‌شود و با این شرایط خلیج گرگان تا یک دهه آینده به طور کامل خشک خواهد شد.
استاندار خواستار مشارکت جوامع محلی‌ در حفاظت از تالاب‌های مازندران شد
۱۳۹۹/۰۹/۱۱ / استانداری مازندران / احمد حسین زادگان  / تالاب میانکاله
استاندار خواستار مشارکت جوامع محلی‌ در حفاظت از تالاب‌های مازندران شد
ساری- ایرنا - استاندار مازندران گفت: استفاده از ظرفیت های شهرستانی و منطقه‌ای ، بویژه جوامع محلی می‌تواند به ساماندهی و توسعه پایدار تالاب‌ها در حوزه زبست‌محیطی استان کمک قابل توجه ای کند .
سالانه ۵.۵ تن سرب وارد تالاب میانکاله می‌شود
۱۳۹۹/۰۹/۰۹ / پرندگان / تالاب / جانوران / جهان / زیست محیطی
سالانه ۵.۵ تن سرب وارد تالاب میانکاله می‌شود
دریای خزر که عنوان بزرگ‌ترین دریاچه جهان را یدک می‌کشد و برای همین از آن به عنوان دریایاد می‌کنند چند سالی است
پرنده‌نگری غیرحرفه‌ای ؛ مزاحمت برای زیست طبیعی پرندگان
۱۳۹۹/۰۹/۰۶ / گردشگری / سازمان حفاظت محیط زیست / بندرانزلی / روز جهانی پرندگان مهاجر / سرخرود / مازندران / تالاب میانکاله / روز ملی پرنده نگری / نابودی پرندگان
پرنده‌نگری غیرحرفه‌ای ؛ مزاحمت برای زیست طبیعی پرندگان
ساری – ایرنا – پرنده‌شناس برجسته کشور معتقد است که برای رونق پرنده‌نگری در کشور باید به آموزش تورگردان‌ها، تغییر روش مقابله با شکار، ایجاد سایت‌های مناسب پرنده‌نگری و استفاده از مشارکت مردم در حفاظت از پرنده‌ها و ترویج پرنده‌نگری بهره گرفت.
راهکار مبارزه با صید و قاچاق بی رویه پرندگان چیست؟
۱۳۹۹/۰۹/۰۳ / سازمان حفاظت محیط زیست / اختصاصی ایرنا / تالاب میانکاله / نابودی پرندگان / آهنگ حیات
راهکار مبارزه با صید و قاچاق بی رویه پرندگان چیست؟
تهران - ایرنا - عضو کمپین پرواز گفت: در حل مشکل صید بی‌رویه پرندگان مهاجر فریدونکنار خواسته ما فراتر از قانون نیست، نمی‌خواهیم سازمان محیط‌زیست حرکت عجیبی انجام دهد، در این زمینه قانون وجود دارد، فقط می‌گوییم اجرای آن به شکل تار عنکبوتی نباشد که برخی از آن عبور کنند اما عده‌ای گرفتار شوند.
پرندگان مهاجر قربانی بی‌تدبیری سازمان‌های متولی؟
۱۳۹۹/۰۸/۱۸ / مرگ پرندگان در میانکاله / بوتولیسم / سازمان دامپزشکی / سازمان محیط زیست ایران
پرندگان مهاجر قربانی بی‌تدبیری سازمان‌های متولی؟
تالاب میانکاله زمستان سال گذشته نقطه پایان سفر بیش از ۴۳ هزار پرنده مهاجری شد که برای زمستان‌گذرانی به این منطقه مهاجرت کرده بودند.این اتفاق منجربه طرح فرضیه های متفاوتی درباره علت تلفات بی سابقه این پرندگان شد و در نهایت سازمان دامپزشکی بوتولیسم را علت این حادثه اعلام کرد.با توجه به کوچ پرندگان مهاجر به میانکاله برای زمستان گذرانی در سال جاری نگرانی هایی درباره احتمال تکرار اتفاق مشابه وجود دارد. در این بین برخی کارشناسان ضمن تشکیک درباره علت مرگ و میر پرندگان مهاجر در سال گذشته معتقدند که سازمان محیط زیست باید در مازندران بیش از پیش قوانین مربوط به ممنوعیت فروش گوشت پرندگان وحشی را اجرا کند.
ثروت طبیعی ایرانیان دود می شود و به هوا می رود/ این بار میانکاله سوخت!
۱۳۹۹/۰۸/۱۷ / آتش سوزی در میانکاله / آتش سوزی میانکاله / تالاب میانکاله / ثروت طبیعی ایرانیان / محیط زیست
ثروت طبیعی ایرانیان دود می شود و به هوا می رود/ این بار میانکاله سوخت!
شفقنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران با اشاره به آتش‌سوزی‌های اخیر در میانکاله گفت: تا الان پانزدهمین آتش‌سوزی را در منطقه طی سال جاری داشتیم که بیش از ۳۵۰ هکتار آن هم در طول این مدت سوخت و اینها در...
کلانتری خواستار بررسی دقیق دلایل پسروی دریای خزر شد
۱۳۹۹/۰۸/۱۰ / سازمان حفاظت محیط زیست / عیسی کلانتری / تالاب میانکاله / خلیج گرگان
کلانتری خواستار بررسی دقیق دلایل پسروی دریای خزر شد
تهران - ایرنا - رییس سازمان حفاظت محیط زیست خواستار مطالعه دقیق و جامع بر دلایل پسروی آب دریای خزر و سناریوهای پیش رو ناشی از اثرات این پسروی شد.
۱۳۹۹/۰۷/۲۹
فرود فلامینگوها زیر سایه خاطرات تلخ بوتولیسم در میانکاله
فلامینگوها به عنوان پرشمارترین پرندگان مهاجر زمستان‌گذران در حالی امسال بار دیگر در تالاب بین‌المللی میانکاله استان مازندران فرود آمده‌اند که خاطره تلخ تلفات چند ده هزاری این گونه بر اثر آنچه که مسمومیت غذایی یا «بوتولیسم» نامیده شد در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.کارشناسانی که تلفات فلامینگوها را در منطقه مورد بررسی قرار دادند، اعلام کردند که تلفات این گونه پرنده به خاطر مسمومیت ناشی از دو میکروب «کلوستریدیوم» و «بوتولینیوم» بوده است که بیماری بوتولیسم یا همان مسمومیت طبیعی را ایجاد می‌کند.به اعتقاد این کارشناسان با توجه به اینکه آب تالاب میانکاله به خاطر خشکسالی‌های چند سال قبل راکد و باتلاقی شده بود همین شرایط منجر به تولید سم …
یک قلاده فک خزری از تور ماهیگران در میانکاله نجات یافت
۱۳۹۹/۰۷/۱۹ / دریای خزر / اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران / تالاب میانکاله
یک قلاده فک خزری از تور ماهیگران در میانکاله نجات یافت
ساری - ایرنا - یک قلاده فک خزری که در تور ماهی‌گیری صیادان گرفتار شده بود با کمک مرکز درمانی- تحقیقاتی فک خزری نجات یافت و پس از اطمینان از سلامتی در ساحل میانکاله رهاسازی شد.
کند شدن اجرای طرح احیای تالاب بین‌المللی میانکاله
۱۳۹۹/۰۷/۰۸ / سازمان حفاظت محیط زیست / مازندران / تالاب میانکاله
کند شدن اجرای طرح احیای تالاب بین‌المللی میانکاله
ساری - ایرنا - در حالی طرح احیاء تالاب بین‌المللی میانکاله در استان مازندران آخرین سال خود را براساس برنامه پنج ساله تنظیمی سازمان محیط‌زیست سپری می‌کند که عدم تخصیص بموقع اعتبار و تحقق حق‌آبه سبب شده است تا این طرح از پیش‌بینی‌ها عقب افتاده و با کندی پیش برود.
آتش انسانی دوباره به جان تالاب میانکاله افتاد
۱۳۹۹/۰۷/۰۲
آتش انسانی دوباره به جان تالاب میانکاله افتاد
ساری-ایرنا- بخشی از اراضی انارستان پناهگاه حیات وحش و تالاب بین المللی میانکاله در شرق استان مازندران ظهر امروز چهارشنبه به دلیل خطای انسانی دچار آتش‌سوزی شد.
نخستین گروه از پرندگان مهاجر زمستانی مهمان طبیعت مازندران شدند
۱۳۹۹/۰۶/۳۰ / سازمان حفاظت محیط زیست / مازندران / تالاب میانکاله
نخستین گروه از پرندگان مهاجر زمستانی مهمان طبیعت مازندران شدند
ساری - ایرنا - رییس اداره حیات وحش اداره‌کل محیط‌زیست مازندران گفت که نخستین گروه از پرندگان مهاجر زمستان‌گذران وارد آببندان‌ها و تالاب‌ها بویژه تالاب بین‌المللی میانکاله در شرق استان شده‌اند.
اجرای طرح گردشگری آشوراده با مفاد کنوانسیون تنوع زیستی در تضاد است
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ / سازمان حفاظت محیط زیست / مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی / تالاب میانکاله / آشوراده
اجرای طرح گردشگری آشوراده با مفاد کنوانسیون تنوع زیستی در تضاد است
تهران- ایرنا- دفتر مطالعات زیربنایی مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی در بررسی کارشناسی بهره‌برداری از منطقه حفاظت شده آشوراده به عنوان منطقه گردشگری، با توجه به اقلیم آسیب‌پذیر این منطقه، اجرای طرح گردشگری مذکور را مخالف قوانین و ضوابط مربوطه ارزیابی کرد.
۱۳۹۹/۰۶/۲۳
مرکز پژوهش‌های مجلس: اجرای طرح گردشگری آشوراده غیرقانونی است
مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی به بررسی کارشناسی بهره‌برداری از منطقه حفاظت‌شده آشوراده به‌عنوان منطقه گردشگری پرداخت و اعلام کرد: اجرای طرح گردشگری مذکور، مخالف قوانین و ضوابط مربوطه است. به گزارش ایسنا، دفتر مطالعات زیربنایی این مرکز در گزارشی با عنوان «بررسی کارشناسی بهره‌برداری از منطقه حفاظت‌شده آشوراده به‌عنوان منطقه گردشگری» آورده است: جزیره آشوراده و تالاب میانکاله از باارزش‌ترین زیست‌بوم ‌شمال کشور است که به‌علت تنوع گونه‌های جانوری و گیاهی بعضاً منحصربه‌فرد به‌عنوان پناهگاه حیات‌وحش ثبت …
عکاس ایرنا مازندران نشان عکس سال مطبوعاتی ایران را کسب کرد
۱۳۹۹/۰۶/۲۱ / عکاسی / مازندران / اختصاصی ایرنا / تالاب میانکاله
عکاس ایرنا مازندران نشان عکس سال مطبوعاتی ایران را کسب کرد
ساری - ایرنا - عکاس خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) استان مازندران برنده چهارمین دوره نشان عکس سال مطبوعاتی ایران در بخش محیط زیست شد.
۱۳۹۹/۰۵/۲۷
خشکیدگی میانکاله و خلیج گرگان در چالش پسروی خزر
 زهرا رفیعی- خبرنگار میانکاله و خلیج گرگان با پسروی آب دریای خزر که فرایندی طبیعی است، کم‌کم رو به خشکیدگی خواهند رفت و به گفته کارشناسان، هرگونه تلاش برای انتقال آب دریا به این تالاب بیهوده و همراه با اتلاف منابع مالی است. برنامه 5ساله حفاظت از تالاب میانکاله‌ ماه قبل در ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب‌های کشور تدوین و برای اجرا به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ شد. در برنامه‌های کم هزینه‌ای که برای نجات میانکاله قرار است اجرایی شود، انجام مطالعات و اجرای عملیات تسهیل ارتباط بین دریا و خلیج گرگان پیش‌بینی …
آتش سوزی در میانکاله
۱۳۹۹/۰۵/۲۶ / آتش‌نشانی / آتش سوزی / تالاب میانکاله
آتش سوزی در میانکاله
ایرنا - ساری - اراضی پناهگاه حیات وحش و تالاب بین‌المللی میانکاله در شرق مازندران امروز (یکشنبه) برای نهمین بار طی سال جاری دچار آتش سوزی شد.
عامل انسانی، مهم‌ترین دلیل کاهش سطح تراز آب خزر/ تغییر کاربری موجب افت کیفیت آب تالاب‌ها شد
۱۳۹۹/۰۵/۲۵ / دریای خزر / کشورهای ساحلی دریای خزر / سید معصومه بنی هاشمی / تالاب انزلی / منطقه ولگا / مرکز ملی مطالعات دریای خزر / وزارت راه و شهرسازی / رودخانه ولگا / خلیج فارس
عامل انسانی، مهم‌ترین دلیل کاهش سطح تراز آب خزر/ تغییر کاربری موجب افت کیفیت آب تالاب‌ها شد
بنی هاشمی سرپرست مرکز ملی مطالعات دریای خزر می‌گوید: در حال حاضر تراز آب حدود منفی ۲۷ است در حالیکه در سال ۵۶ سطح تراز آبی به منفی ۲۸، رسیده بود. چیزی که ما در خلیج گرگان، تالاب میانکاله و انزلی ‌می‌بینم، دلیلش متفاوت بودن کاربری‌ها و میزان…
بازگشت جوجه فلامینگوها
۱۳۹۹/۰۴/۲۸ / سازمان حفاظت محیط زیست / تالاب میانکاله / بارش برف / بارش باران / روز جهانی تالاب / ویدیوژورنال
بازگشت جوجه فلامینگوها
اردیبهشت ماه امسال شاهد تولد دوباره جوجه فلامینگوها در تالاب شادگان بودیم. امسال ۵۰ تالاب اصلی کشور ۴۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش آبگیری داشتند.
تلفات پرندگان مهاجر در خلیج گرگان تکرار می‌شود؟
۱۳۹۹/۰۳/۲۶ / استانی-اجتماعی / مرگ پرندگان در میانکاله / پرندگان مهاجر / گلستان / تالاب میانکاله / خلیج گرگان / محیط زیست گلستان
تلفات پرندگان مهاجر در خلیج گرگان تکرار می‌شود؟
مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان معتقد است: برقراری تبادل آب بین خلیج گرگان و دریای خزر و افزایش کیفیت آب در خلیج کمک می‌کند که دیگر پدیده «بوتولیسم» در خلیج گرگان و تالاب میانکاله که سال گذشته باعث مرگ‌ومیر بیش از ۴۳ هزار پرنده مهاجر آبزی شد، اتفاق نیافتند.
۱۳۹۹/۰۳/۱۱
پژوهشگران کجا هستند؟
ابتدا چند خبر را که در ماه‌های اخیر منتشر شده مرور کنیم:  1- تلف شدن پرندگان مهاجر تالاب میانکاله استان مازندران. سازمان حفاظت محیط زیست، طرفداران محیط زیست، فعالان اجتماعی، شکارچیان، مردم محلی، رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران روایت‌های متفاوتی را بیان می‌کنند.  2- دختربچه‌ای در یکی از شهرستان‌های استان ایلام به دلیل آنچه فقر مطلق و محرومیت مضاعف خانواده عنوان می‌شود دست به خودکشی می‌زند. عضوی از یک خانواده تحت پوشش سازمان بهزیستی. در حالی که ابعاد اتفاق هنوز به درستی روشن نشده، مواجه می‌شویم با انبوهی از اظهارنظرها و تحلیل‌هایی از سر دلسوزی از طرف همه اقشار و گروه‌های جامعه.  3_در خبر دیگری مطلع می‌شویم مادر و پسری …
۱۳۹۹/۰۱/۱۶ / محیط زیست / تلف شدن پرندگان میانکاله / تالاب میانکاله / زیست بوم
تاثیر تلف شدن پرندگان در میانکاله بر مهاجرت مجدد آنها به کشور
یک کارشناس مدیریت حیات وحش با اشاره به تلف شدن بیش از 40 هزار پرنده مهاجر در میانکاله گفت: امکان دارد این حادثه شوک به پرندگان وارد کرده باشد اما یک شوک به مجموعه یک گونه پرنده نبوده‌ است.
۱۳۹۹/۰۱/۰۵ / سازمان حفاظت محیط زیست / سیل / نابودی پرندگان / تخریب محیط زیست / جنگل های هیرکانی
محیط زیست ایران در سال 98
محیط‌زیست ایران در سال 1398 روزهای تلخ و شیرینی را تجربه کرد، سالی که با سیل‌های پراکنده شروع شد، با ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی به میانه رسید و با مرگ تلخ پرندگان در تالاب میانکاله به پایان رسید.
۱۳۹۸/۱۲/۲۱
۲ خبر از سینمای مستند|پروژه ازدواج در "ویزیون دورئل" سوئیس/ افشای راز مرگ پرندگان تالاب میانکاله
مستند "مرگ در میانکاله" حقایق پنهانی از تلف شدن بیش از ۳۰ هزار پرنده مهاجر در تالاب میانکاله را به تصویر می‌کشد.
۱۳۹۸/۱۲/۲۱ / احمد شفیعی / سازمان محیط زیست / سینمای مستند
راز مرگ پرندگان میانکاله کشف می‌شود/ روایتی از مستندسازان
«مرگ در میانکاله» که به فاجعه محیط زیستی تلف شدن بیش از ۳۰ هزار پرنده مهاجر در تالاب میانکاله می پردازد، آماده نمایش شد.
۱۳۹۸/۱۲/۲۱ / ایران / پرنده / تالاب / طبیعت / محیط زیست
فراز و نشیب طبیعت در سال پرتنش
سال 98 برای محیط‌زیست ایران آمیخته‌ای از فراز و نشیب بود، از ورود شیر ایرانی بعداز 80 سال به کشور تا تلف شدن هزاران گونه پرنده مهاجر در تالاب میانکاله که هنوز هم دلیل قطعی آن مشخص نیست.
۱۳۹۸/۱۲/۱۲
دامپزشکی بیانه منسوب به شکارچیان را به رسمیت نمی‌شناسد
مدیرکل دفتر مبارزه با بیماری‌های طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم سازمان دامپزشکی اعلام کرد که سازمان دامپزشکی بیانه منسوب به شکارچیان را که گفته شده در تالاب میانکاله سم ریخته‌اند، به رسمیت نمی شناسد زیرا مدارک و مستندات دامپزشکی نشان دهنده تلفات پرندگان بر اثر سم بوتولیسم است.
۱۳۹۸/۱۲/۱۲
ماجرای دنباله دار کشتار پرندگان تالاب میانکاله/ نامه شکارچیان صحت دارد؟
تاکنون شمار تلفات پرندگان در تالاب میانکاله به ۲۷ هزار بال رسیده است. بیش از یک ماه از تلفات دردناک پرندگان در میانکاله می‌گذرد و علی‌رغم اعلام پایان یافتن این تلفات، اما داستان، همچنان ادامه دارد. به تازگی متنی در فضای مجازی منتشر شده است که در آن شکارچیان شهرستان گلوگاه و بهشهر با صراحت به کشتار بی رحمانه هزاران پرنده مهاجر در تالاب میانکاله با ریختن سم، اعتراف نموده و محیط زیست را به ادامه این جنایت تهدید کرده‌اند. بسیاری از کارشناسان، نامه منتشره با نام شکارچیان را کذب می‎دانند و معتقد هستند که غیر ممکن است شکارچیان بتوانند عامل این کشتار باشند. علیرضا هاشمی پرنده‌شناس و کارشناس محیط‌زیست در گفتگو با دیدارنیوز معتقد است که این نامه، کذب است و می‌گوید: بخش دولتی از این پاس کاری‌ها بدش نمی‌آید …
۱۳۹۸/۱۲/۱۱
سرنخ های تازه از میانکه، انتقام انسان از انسان؟
گروه جامعه: شیوع ویروس کووید 19 که این روزها بیشتر از آن با نام «کرونا» یاد می‌کنند، باعث شده است که اخبار بسیاری از ماه‌ها و روزهای اخیر در حاشیه قرار گیرند. از زلزله در آذربایجان غربی و سیل در استان‌هایی همچون لرستان در روزهای اخیر گرفته تا اعلام آمار نهایی کشته‌شدگان اعتراضات آبان ماه و عمل به اطلاعیه ستاد مشترک نیروهای مسلح درباره ساقط کردن هواپیمای اوکراینی و البته ماجرای جعبه سیاه این هواپیما و غرامتی که ایران باید به قربانیان این حادثه پرداخت کند در زمره این اخبارند. با این حال یک ماجرای تلخ دیگر نیز می‌رفت که به فراموشی سپرده شود، اما یک نامه باعث شد باز هم مورد توجه قرار گیرد؛ زمستان سیاه پرندگان تالاب میانکاله.اوایل بهمن ماه امسال بود که اخباری از مرگ گسترده پرندگان در سواحل گلوگاه …
۱۳۹۸/۱۲/۱۰
رویداد
در پی انتشار بیانه منسوب به شکارچیان و اعتراف به مسموم‌کردن تالاب میانکاله شکایت محیط‌زیست مازندران از شکارچیان [شهروند]  «ما شکارچیان این منطقه با تزریق سم به سطح دریا و مراتع میانکاله هشداری جدی به مسئولان دادیم تا دست از این‌گونه رفتار خود بردارند وگرنه با عواقب بدتری روبه‌رو خواهند شد.» این بخشی از بیانیه‌ای است منسوب به شکارچیان شرق مازندران که در آن به طور ضمنی کشتن پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله ناشی از تزریق عمدی سم به این تالاب اعلام شده است. از اواخر دی ماه تاکنون بیش از 20‌هزار پرنده مهاجر وحشی در این نقطه از مازندران تلف شده‌اند و بر اساس اعلام سازمان دامپزشکی این تلفات به دلیل سم بوتولیسم بوده است. در حالی که پیش‌ از این …
۱۳۹۸/۱۲/۰۹ / استانی-اقتصادی / مرگ پرندگان در میانکاله / بندرترکمن / پرندگان مهاجر
نقش تغییر اکوسیستم آبی و خاکی تالاب میانکاله در مرگ‌ومیر پرندگان مهاجر
مدیرکل دامپزشکی استان گلستان با اشاره به مرگ‌ومیر پرندگان مهاجر آبزی در غرب تالاب میانکاله و در ادامه در شرق این تالاب، گفت: آنچه به‌طور قطع مشهود است مهم‌ترین عامل مستعدکننده این رخداد، تغییر شرایط اکوسیستم آبی و خاکی در تالاب میانکاله است.
۱۳۹۸/۱۲/۰۸ / اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران / تالاب میانکاله / چالش در میانکاله
بیانیه منصوب به شکارچیان در مازندران کار دستشان داد
ساری-ایرنا- بیانیه منصوب به شکارچیان منطقه شرق مازندران که در آن به طور ضمنی کشتن پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله را ناشی از تزریق عمدی سم به این تالاب اعلام کردند، باعث شکایت محیط‌زیست از این شکارچیان شده‌است.
۱۳۹۸/۱۲/۰۷ / تالاب میانکاله / تلفات پرندگان در میانکاله
کشف راز مرگ مشکوک ۲۰ هزار پرنده مهاجر در میانکاله
به گزارش فارس، بیش از یک ماه از تلفات دردناک پرندگان در میانکاله می‌گذرد و علی‌رغم اعلام پایان یافتن این تلفات اما همچنان ادامه دارد، از یک ماه گذشته تاکنون، ده‌ها هزار پرنده‌ مهاجر که برای زمستان‌گذرانی، تالاب میانکاله در شرق استان را انتخاب کرده بودند، تلف شده‌اند‌ و این در حالیست که بررسی و نمونه‌گیری از لاشه پرندگان بیانگر وجود سم بوتولیسم به‌عنوان علت اصلی این مرگ و میرهای دسته‌جمعی بوده است.
۱۳۹۸/۱۲/۰۷ / سازمان محیط زیست / کنوانسیون رامسر / اداره کل محیط زیست مازندران / میانکاله
میانکاله در محاق/همه تهدیدها علیه بهشت محیط زیست ایران
یک فعال محیط زیست ضمن برشمردن ارزش‌های تالاب میانکاله که نه تنها عضو کنوانسیون رامسر، بلکه ذخیره‌گاه زیست‌کره هم هست، تهدیدهای پرشمار علیه این تالاب ارزشمند را برشمرد.
۱۳۹۸/۱۲/۰۶ / مازندران / تالاب میانکاله / نابودی پرندگان / چالش در میانکاله
نفس‌های آخر سم بوتولیسم در بخش مازندرانی میانکاله
ساری- ایرنا- کاهش محسوس و به حداقل رسیدن تلفات پرندگان مهاجر در بخش مازندرانی تالاب بین‌المللی میانکاله نشان می‌دهد که کارایی سم بوتولیسم به عنوان عامل تلفات با توجه به سرما و بارندگی‌های اخیر تقریبا از بین رفته است.
۱۳۹۸/۱۲/۰۴
احتمال مرگ بیش از ۵۰۰۰ پرنده در گلستان بر اثر بوتولیسم
مدیرکل دفتر مبارزه با بیماری‌های طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم سازمان دامپزشکی گفت: احتمالا مرگ بیش از ۵۰۰۰ پرنده در تالاب میانکاله در استان گلستان بر اثر سم بوتولیسم است.
۱۳۹۸/۱۲/۰۳
قاچاقچیان در شکار لاشه های میانکاله
تالاب میانکاله ی بهشهر سالیانه در فصل سرما پذیرای تعداد زیادی از پرندگان مهاجر است.
۱۳۹۸/۱۲/۰۳
5200 پرنده در گلستان تلف شد
مدیرکل دفتر مبارزه با بیماری های طیور، زنبورعسل و کرم ابریشم سازمان دامپزشکی کشور از تلفات پنج هزار و 200 پرنده مهاجر در تالاب میانکاله - بخش استان گلستان - خبر داد.
۱۳۹۸-۱۲-۰۱
حقیقت مرگ پرندگان میانکاله را مخفی نکنید ‌
در شرایطی تلاب میانکاله بعد از مرگ بیش از 15‌هزار پرنده مهاجر قرنطینه اعلام شد که این اقدام دیرهنگام مصداق شعر «نوشدار بعد از مرگ سهراب» است. قرق کردن تالاب میانکاله اقدامی مقطعی و دیرهنگام است و راه را برای فعالیت غیرقانونی گروه‌های متخلف بازتر از گذشته می‌کند. در چند روز اخیر 500 پرنده دیگر در میانکاله تلف شده‌اند
۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / مرگ پرندگان / تالاب میانکاله
مرگ ۸۰۰ پرنده مهاجر طی ۴۸ ساعت در خلیج گرگان
داستان مرگ پرندگان مهاجر که از اوایل بهمن ماه در شبه جزیره میانکاله استان مازندران آغاز شده بود، اکنون به شرق خلیج گرگان نیز کشیده شده و خبر‌ها حکایت از آن دارد که در ۴۸ ساعت گذشته لاشه ۸۰۰ قطعه انواع پرنده مهاجر از این منطقه جمع‌آوری شده است.
۱۳۹۸/۱۱/۳۰ / سازمان حفاظت محیط زیست / تالاب میانکاله / خلیج گرگان / گلستان / چالش در میانکاله / پرندگان مهاجر
شرق خلیج گرگان درگیر مرگ پرندگان مهاجر شد
گرگان- ایرنا- داستان مرگ پرندگان مهاجر که از اوایل بهمن ماه در شبه جزیره میانکاله استان مازندران آغاز شده بود، اکنون به شرق خلیج گرگان نیز کشیده شده و خبرها حکایت از آن دارد که در ۴۸ ساعت گذشته لاشه ۸۰۰ قطعه انواع پرنده مهاجر از این منطقه جمع‌آوری شده است.
۱۳۹۸-۱۱-۲۹
سم بوتولیست همه دلیل مرگ 15 هزار پرنده در میانکاله نبود/ پشت پرده تغییرات معنادار ساختار تالاب از تابستان 98 چیست؟
کمیته مشورتی تالاب میانکاله با انتشار بیانیه‌ای، به طور مفصل و کاملاً علمی، به بررسی علت انتشار سم بوتولیست و مرگ 15 هزار پرنده در تالاب میانکاله پرداخت و نتیجه این یافته‌های علمی را در اختیار «اعتمادآنلاین» قرار داد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۹
معاهده‌های زیست‌محیطی بین‌المللی جنبه اجرایی ندارند | محدود کردن صدور پروانه شکار؛ راه نجات محیط‌زیست
خبر تلف شدن هزاران پرنده مهاجر در تالاب میانکاله هفته‌هاست که به موضوع اصلی اخبار زیست‌محیطی رسانه‌ها تبدیل شده، اما نکته‌ای که در هیچ‌کدام از این اخبار به آن پرداخته نشد، واکنش نهادهای بین‌المللی به این اتفاق است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۸ / قرنطینه میانکاله / محیط زیست / تالاب میانکاله
قرنطینه کل منطقه میانکاله تا اطلاع ثانوی
رئیس سازمان دامپزشکی کشور اعلام کرد کل منطقه میانکاله تا اطلاع ثانوی قرنطینه است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۸
مرگ 30‌هزار پرنده مهاجر ‏
   [مهتاب جودکی] | یک ماه و 10 روز است که پرندگان مهاجر تالاب میانکاله مشغول مردن‌اند. فعالان محیط‌‏زیست می‌گویند تا امروز باید شمار لاشه‌ها به 25‌هزار قطعه رسیده باشد و سازمان دامپزشکی می‌گوید این ‏آمار به 30‌هزار لاشه هم خواهد رسید. این سازمان یک هفته پس از وقوع این تلفات غیرعادی، بوتولیسم را ‏دلیل قطعی مرگ مهاجران اعلام کرد و با وجود انتقادهای بسیار و طرح فرضیات مختلف، سر حرفش ایستاد. ‏حالا گروهی از فعالان و متخصصان داوطلب با عنوان «کمیته مشورتی» با انتشار گزارشی، از نتایج سه هفته ‏پایش میدانی، مشاهدات و اندازه‌گیری‌های صحرایی‌شان برای روشن شدن علت این عارضه گفته‌اند و به ‏پافشاری سازمان دامپزشکی …
۱۳۹۸/۱۱/۲۷
علت مرگ پرندگان میانکاله را لاپوشانی کرده‌اند؛ شیوه دفن هم فاجعه بود | ۱۷ هزار پرنده در کمتر از یک ماه مُردند
اسماعیل کهرم فعال محیط زیست گفت: عنوان کردن سم بوتولیسم برای مرگ و میر پرندگان تالاب میانکاله، بهانه‌ای برای فرار از پاسخگویی در مورد مرگ این پرندگان است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۷ / میانکاله / پرندگان مهاجر
اما و اگرهای تلف شدن پرندگان میانکاله
چندی پیش بیش از ۱۰ هزار قطعه و به روایتی بیش از ۲۰ هزار قطعه پرنده در تالاب میانکاله تلف شد و سازمان دامپزشکی علت آن را سم بوتولیسم اعلام کرد اما برخی شواهد، اما و اگرهایی را در زمینه علت این میزان مرگ و میر به وجود آورده است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۶
شکارچیان متخلف 5محیط‌بان مازندرانی را مضروب کردند
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست مازندران با اعلام مصدوم شدن چهار محیط‌بان شهرستان بهشهر در درگیری با متخلفان شکار غیرمجاز گفت: یک محیط‌بان نیز در شهرستان سوادکوه مصدوم شد. حسینعلی ابراهیمی به مهر گفت: شکارچیان در محدوده بندرگز در خلیج گرگان با حمله به محیط‌بان‌ها 4محیط‌بان را مصدوم کردند و متواری شدند. وی افزود: نیروهای یگان حفاظت محیط‌زیست شهرستان بهشهر مستقر در پناهگاه حیات‌وحش میانکاله با یک دستگاه قایق موتوری در حال پایش و جمع کردن لاشه‌های پرندگان تلف شده در تالاب میانکاله بودند که با دریافت گزارش حضور …
۱۳۹۸/۱۱/۲۶
مدیرانی که با سمن‌های محیط‌زیستی دیدار نکنند برکنار می‌شوند
عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست اعلام کرد: مدیران کل استان‌هایی که با سمن‌ها دیدار و تبادل نظر منظم نداشته باشند، برکنار خواهند شد. به گزارش ایسنا، اظهارات کلانتری در دیدار با هیأت مدیره شبکه سمن‌های محیط‌زیست و منابع طبیعی اعلام شده است. کلانتری در این دیدار با اشاره به تلفات پرندگان در تالاب میانکاله و نقش قانونی سازمان دامپزشکی کشور گفت: سازمان دامپزشکی تنها مرجع تشخیص بیماری‌های حیات‌وحش و حیات اهلی است که علت تلف شدن پرندگان در میانکاله را سم بوتولیسم عنوان کرد. سازمان حفاظت محیط‌زیست …
۱۳۹۸/۱۱/۲۵ / بسته اخبار اجتماعی ایسنا
بحرانِ "برف" در اضطرارِ "کرونا"
تحریریه اجتماعی ایسنا در هفته اخیر هرچند در تب و تاب پیگیری اخبار "برف" و "کرونا" گذشت؛ اما آمادگی دستگاه‌های خدمت‌رسان در راهپیمایی ۲۲ بهمن‌ماه، علت حذف انتگرال از کتب دانش‌آموزان، پرداخت عیدی بازنشستگان و معلمان، ماجرای تالاب میانکاله و ژئوپارک قشم نیز از جمله اخبار پرمخاطب در هفته‌ای که گذشت، بود.
۱۳۹۸/۱۱/۲۱ / عیسی کلانتری / سازمان محیط زیست / محیط زیست
ببینید | افشاگری عیسی کلانتری درباره علت تلف‌شدن پرندگان در میانکاله مازندران
عیسی کلانتری، رییس سازمان حفاظت محیط زیست صبح امروز (۱۹ بهمن) در یک برنامه تلویزیونی در مورد علت مرگ پرندگان در میانکاله گفت: وارد نشدن آب به تالاب میانکاله سبب تولید سم بوتولیسم و مرگ پرندگان شده است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •