دوشنبه, ۱۸ فروردین, ۱۳۹۹ / 6 April, 2020
خبر دروغ
فعال سازی اینترنت رایگان صحت دارد؟
۲ روز قبل / اینترنت رایگان / ویروس کرونا
فعال سازی اینترنت رایگان صحت دارد؟
چند رسانه معتبر امروز خبر از اینترنت رایگان به کاربران دادند، اما مشاور مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت که شایعه از قول او نقل شده بود، این مساله را تکذیب کرد و گفت: تمام خبر دروغ است.
تاخیر در زمان انجام معاملات بورس از روز شنبه، دروغ ۱۳ بود
۳ روز قبل
تاخیر در زمان انجام معاملات بورس از روز شنبه، دروغ ۱۳ بود
ایرنا نوشت: مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران گفت: خبر تاخیر در زمان انجام معاملات بورس صحت ندارد و سهامداران می‌توانند از روز شنبه طبق روال عادی به معاملات خود بپردازند.
سختگیری شدید هند و تایلند برای کسانی که دروغ اول آوریل منتشر کردند
۴ روز قبل / ویروس کرونا / دروغگویی
سختگیری شدید هند و تایلند برای کسانی که دروغ اول آوریل منتشر کردند
بی بی سی خبر داد:در بسیاری از کشورها رسم است که روز اول آوریل مردم دروغی باورپذیر به‌هم بگویند و به اصطلاح همدیگر را سر کار بگذارند.
علوی: شاید دروغ سیزده است / تکذیب خبر جریمه سه باشگاه ایرانی توسط فیفا 
۵ روز قبل / استقلال تهران / پرسپولیس تهران / امیر مهدی علوی / تراکتور / فدراسیون فوتبال
علوی: شاید دروغ سیزده است / تکذیب خبر جریمه سه باشگاه ایرانی توسط فیفا 
سخنگوی فدراسیون فوتبال اعلام کرد که جریمه سنگین فیفا برای سه باشگاه ایرانی صحت ندارد.
وزارت آموزش و پرورش: خبر تعطیلی مدارس تا پایان اردیبهشت دروغ است
۱۳۹۹/۰۱/۱۱
وزارت آموزش و پرورش: خبر تعطیلی مدارس تا پایان اردیبهشت دروغ است
وزارت آموزش‌ و پرورش خبر تعطیلی مدارس تا اردیبهشت را تکذیب کرد و هرگونه تصمیم گیری در این زمینه به عهده ستاد ملی مبارزه با کرونا است.
اسماعیلی: خبر دستگیری پرستار قلابی صحت ندارد
۱۳۹۸/۱۲/۲۷ / غلامحسین اسماعیلی / دستگاه قضائی / قوه قضاییه / آمریکا
اسماعیلی: خبر دستگیری پرستار قلابی صحت ندارد
سخنگوی قوه قضائیه گفت: آن کلیپ مدعی پرستاری نیز بررسی شد و این فرد عضو جامعه پرستاری نبود و محتوای مطلب دروغ بود. فرد شناسایی شده و تحت تعقیب است و خبر دستگیری‌اش صحت ندارد.
افزایش ساعت کار فروشگاههای استان تهران
۱۳۹۸/۱۲/۲۵ / ویروس کرونا / استان تهران / تهران / اخبار کرونا / مبارزه با کرونا / فروشگاه / فروشگاه های زنجیره ای / استاندار تهران
افزایش ساعت کار فروشگاههای استان تهران
استاندار تهران از افزایش ساعت کار فروشگاههای استان تهران خبر داد و گفت: شایعه قرنطینه پایتخت یک دروغ بزرگ است.
ماجرای کرونای محمود صادقی/رونمایی ربیعی از دروغ بزرگ در روزهای کرونایی/دولت روحانی؛ یک چالش تئوریک برای نئولیبرالیسم
۱۳۹۸/۱۲/۲۵ / بسته خبری ویژه الف / مرور اخبار سیاسی روز
ماجرای کرونای محمود صادقی/رونمایی ربیعی از دروغ بزرگ در روزهای کرونایی/دولت روحانی؛ یک چالش تئوریک برای نئولیبرالیسم
هر روز اخبار مهمی در رسانه ها در حوزه های مختلف منتشر می شود. بعضاً این اخبار توسط خبرگزاری ها و رسانه ها مورد توجه قرار می گیرد و تحلیل می شود اما ممکن است برخی از اخبار چندان دیده نشود. الف در نظر دارد بسته خبری ویژه ای را منتشر نماید که اخبار مهم آن روز به صورت خلاصه جمع آوری شده و مخاطبان می توانند برای اطلاع کامل تر درباره آن موضوع به اصل خبر مراجعه کنند.
۱۳۹۸/۱۲/۲۵
ربیعی :تهران قرنطینه نمی‌شود
در پی انتشار خبر قرنطینه شهر تهران، سخنگوی دولت و استانداری تهران این خبر را تکذیب کردند. سخنگوی دولت اعلام کرد که هرگونه شایعه درباره قرنطینه تهران یک دروغ بزرگ است. به گزارش «ایسنا»؛ علی ربیعی با اعلام این مطلب افزود: «هیچ تغییری در ساعات کار فروشگاه‌ها، مغازه‌ها، نانوایی‌ها و دیگر مشاغل ضروری صورت نخواهد گرفت. ساعات کار برخی مشاغل به تناسب نیازهای مردم نیز ممکن است افزایش یابد.» او همچنین خاطرنشان کرد: برخی درصدند با ترویج شایعات، استرس و دغدغه‌های مردم را بیشتر کنند. امین بابایی، مدیرکل روابط عمومی استانداری تهران نیز به «ایلنا» گفت: «انتشار هر خبری مبنی بر قرنطینه تهران کذب محض است و هیچ شخصی غیر از مسوولان ستاد ملی و استانی کرونا …
قرنطینه تهران تکذیب شد
۱۳۹۸/۱۲/۲۴ / استانداری تهران / قرنطینه تهران / کرونا / ویروس کرونا در تهران
قرنطینه تهران تکذیب شد
امین بابایی در گفت‌ وگو با تسنیم با اشاره به انتشار خبری با عنوان  "استان تهران قرنطینه شد" اظهار کرد: این خبر کاملاً کذب و دروغ است ضمن اینکه انتظار ما که بارها نیز تأکید شده اینست که مردم اخبار را از رسانه‌های رسمی پیگیری کنند.
۱۳۹۸/۱۲/۲۴
پیروزی یعنی یک باک بنزین 1000تومانی
هفته اول اردیبهشت98بود که شایعه افزایش قیمت بنزین شنیده شد. ماجرا وقتی جدی‌تر شد که خبرگزاری تسنیم نوشت: بنزین از 12 اردیبهشت 2500می‌شود. باوجودی که شرکت پالایش بلافاصله این خبر را تکذیب کرد و نماینده‌های مجلس هم این تکذیب را تأیید کردند و وزیر نفت هم گفت: سهمیه‌بندی بنزین دروغ است و وزارت کشور هم موضوع را تکذیب کرد و... بازهم هیچ‌چیز، جای حس پیروزی از پر کردن یک باک با بنزین 1000تومانی را در روز 11 اردیبهشت نمی‌گرفت. جایگاه‌های سوخت در این روز ازدحامی ترسناک را تجربه کردند؛ انگار قحطی در راه باشد.
خبر دروغ درباره کرونا باز نشر ندهیم
۱۳۹۸/۱۲/۱۸ / خبر دروغ درباره کرونا باز نشر ندهیم
خبر دروغ درباره کرونا باز نشر ندهیم
ایلنا: محمد خدادی معاون مطبوعاتی خواستار عدم انتشار دورغ و شایعه درباره کرونا شد .
۱۳۹۸/۱۲/۱۳
راست و دروغ پیشگویی‌های «سیمپسون‌ها»
این روزها ویدیویی درباره پیشگویی‌های سریال انیمیشن «سیمپسون‌ها» در فضای مجازی دست به دست می‌شود. از ساعت مچی هوشمند و خریدن کمپانی فاکس توسط دیزنی تا پیش‌بینی ریاست‌جمهوری ترامپ و شیوع ویروس کرونا. البته داغ‌ترین‌شان ویروس کرونا است چون ما کتاب‌هایی را هم گشته‌ایم و در آنها هم مواردی را دیده‌ایم که از شیوع این ویروس خبر داده‌اند! اما همین‌جا خیال‌تان را راحت کنم که هنوز هیچ نویسنده‌ای در دنیا ادعا نکرده است که برای خلق دنیای داستانی‌اش از گوی بلورین برای آینده‌نگری و پیشگویی استفاده نمی‌کند.
آخرین حرف‌های نماینده آستانه اشرفیه/ مسئولان درباره زمان شیوع کرونا دروغ گفتند؟ +فیلم
۱۳۹۸/۱۲/۱۱ / ویروس کرونا / ویروس کرونا در ایران
آخرین حرف‌های نماینده آستانه اشرفیه/ مسئولان درباره زمان شیوع کرونا دروغ گفتند؟ +فیلم
حرف‌های نماینده آستانه اشرفیه در بیمارستان نشان می دهد وی پیش از برگزاری انتخابات ۲ اسفند بستری شده بود! دیروز خبر فوت این نماینده بخاطر کرونا در رسانه ها منتشر شد.
۱۳۹۸/۱۲/۱۱
ویروس مهلک شایعه
مدرسه‌ها تعطیل هستند و خیابان‌های رشت و لنگرود خلوت. شیوع کرونا در کشور عامل شکل‌گیری این تناقض نبود، بلکه «میان تعطیلی مدرسه‌ها» و «خیابان‌های خلوت رشت و لنگرود» جای یک جمله دیگر خالی است: «شایعه»؛ تعطیلی مدارس در هفته گذشته خانواده‌های بسیاری را عازم گیلان و مازندران کرد، شیوع کرونا در گیلان بالا رفت و حالا خیابان‌های رشت و گیلان در سکوت فرو رفته‌اند و هرازچندگاهی صدای بلند آژیر آمبولانس به گوش می‌رسد و دیگر هیچ. رساتر از صدای آژیر صدای شایعات است، شایعاتی که اواخر هفته گذشته با انتشار چند دقیقه فیلمی منتسب به حفر گور برای دفن برادران موسیقیدان لنگرودی منتشر شد. یکی از اقوام این دو برادر به «اعتماد» …
۱۳۹۸/۱۲/۰۷
ماجرای کلاهبرداران ویروس مرموز
[شهروند] ماجرای ویروس مرموز در کشور به کلاهبرداری و سرقت افراد سودجو کشیده شد. توییت یک روزنامه‌نگار خبر از دست به کارشدن تبهکاران برای دزدی به بهانه تست کرونا می‌داد. «متأسفانه عده‌ای شیاد و کلاهبردار به اتفاق چند خانم مجهز به ماسک و دستکش به بهانه تست کرونا با نامه جعلی از وزارت بهداشت به ساختمان‌های مسکونی مراجعه می‌کنند و به شکل غافلگیرانه با مواد بیهوشی ساکنان را بیهوش و اقلام ارزنده را به سرقت می‌برند.» موضوعی که بلافاصله واکنش وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی را به همراه داشت و آنها اعلام کردند که چیزی به نام تست کرونا جلوی درِ منازل وجود ندارد. در ابتدا علیرضا وهاب‌زاده، مشاور مطبوعاتی وزیر بهداشت در توییتر خود نوشت: «به هیچ‌وجه …
پلیس تهران: بیش از ۵ میلیون ماسک احتکاری کشف و ۳ شایعه پراکن دستگیر شدند
۱۳۹۸/۱۲/۰۶
پلیس تهران: بیش از ۵ میلیون ماسک احتکاری کشف و ۳ شایعه پراکن دستگیر شدند
فرمانده انتظامی تهران بزرگ (فاتب) از کشف بیش از پنج میلیون ماسک بهداشتی احتکار شده و بازداشت سه نفر از کسانی خبر داده که در فضای مجازی اقدام به رعب و وحشت در جامعه در باره شیوع ویروس کرونا از طریق انتشار خبرهای دروغ در فضای مجازی می کردند.
معاون وزیر بهداشت: دروغ می گویند 50 نفر از کرونا نمرده اند!
۱۳۹۸/۱۲/۰۵
معاون وزیر بهداشت: دروغ می گویند 50 نفر از کرونا نمرده اند!
معاون کل وزارت بهداشت خبر فوت ۵۰ نفر در قم بر اثر ابتلا به کرونا را تکذیب کرد. او گفت: اگر تعداد فوت شدگان قم نصف یا حتی یک چهارم این عدد هم باشد، استعفا می‌دهم .
معرکه زشت شبکه‌های اجتماعی؛ باز هم اخبار دروغ در مورد استاد شجریان فضای رسانه‌ای کشور را ملتهب کرد
۱۳۹۸-۱۲-۰۴
معرکه زشت شبکه‌های اجتماعی؛ باز هم اخبار دروغ در مورد استاد شجریان فضای رسانه‌ای کشور را ملتهب کرد
برخی رسانه‌ها در بعضی از مواقع بدون آنکه صحت و سقم خبری را بررسی کنند، با انتشار آن موجب به وجود آمدن شایعاتی می‌شوند که جبران ناپذیر است. در چنین شرایطی در واقع رسانه‌ها سرعت را فدای دقت می‌کنند مخصوصا آنکه نمی‌خواهند از فضای مجازی که سرعت انتقال خبر در آن بسیار بالاست، عقب بمانند.
۱۳۹۸/۱۲/۰۴
معرکه زشت شبکه‌های اجتماعی
آفتاب یزد- گروه شبکه: برخی رسانه‌ها در بعضی از مواقع بدون آنکه صحت و سقم خبری را بررسی کنند، با انتشار آن موجب به وجود آمدن شایعاتی می‌شوند که جبران ناپذیر است. در چنین شرایطی در واقع رسانه‌ها سرعت را فدای دقت می‌کنند مخصوصا آنکه نمی‌خواهند از فضای مجازی که سرعت انتقال خبر در آن بسیار بالاست، عقب بمانند. مثل عملکردشان در ماجرای انتشار وضعیت سلامتی استاد محمد رضا شجریان، خسرو آواز ایران که بیانگر ضعف رسانه‌ای و علمی برای انتشار خبر است. ماجرا از این قرار است که استاد محمدرضا شجریان بر اثر وخامت بیماری به بیمارستان جم در تهران منتقل می‌شود. گویا جمعه شب یک منبع موثقی به رسانه‌ها اعلام می‌کند که استاد شجریان در گذشته است. رسانه‌ها هم بدون آنکه تحقیقی درباره درستی خبر داشته باشند به سرعت آن را پوشش …
ببینید | پزشک استاد شجریان به مردم مضطرب جلوی بیمارستان جم : دروغ نمی‌گوییم؛ ایشان زنده است
۱۳۹۸/۱۲/۰۳ / محمدرضا شجریان / بیمارستان جم / موسیقی سنتی
ببینید | پزشک استاد شجریان به مردم مضطرب جلوی بیمارستان جم : دروغ نمی‌گوییم؛ ایشان زنده است
جمعیت مضطرب زیادی جلوی بیمارستان جم جمع شدند تا از حال استاد آواز ایران محمدرضا شجریان مطلع شوند و این شایعه که خبر فوت شان پنهان شده را برایش پاسخ بیایند. تیم پزشکان معالج او خیلی صریح توضیحاتی را برای این افراد بیان کردند. از وخامت حال استاد و تنفس ایشان با دستگاه و ...
۱۳۹۸/۱۲/۰۳
هراس جمعی از کرونا
زهرا داستانیپس از انتشار خبر ابتلای 2 فرد به کروناویروس جدید در قم و ثبت اولین فوتی‌ها، ساعتی بعد از آن موج نگرانی از شیوع این بیماری در ایران افزایش یافت. نگرانی‫ای که با اعلام رسمی ثبت ابتلای 18 مورد جدید تا عصر روز جمعه به صورت قطعی و براساس شواهد آزمایشگاهی و فوت 4 نفر دو چندان شد. حالا با وجود آنکه کووید 19 از قم آغاز شده اما براساس آخرین موارد شناسایی شده و اخبار رسمی، موارد ابتلا به این ویروس در تهران، گیلان و اراک نیز مشاهده شده است. البته در میان خبرها سخنی از شهر بابل نیز به میان آمد اما کمی بعد توسط مسئولان تکذیب شد.از روز چهارشنبه که کروناویروس جدید با نام کووید 19 با اعلام رسمی مبتلایان به آن در ایران توسط مسئولان وزارت بهداشت به صورت رسمی به خبرها باز شد، تا به امروز این بیماری …
همایون شجریان: به شایعات توجه نفرمایید/ بیمارستان جم: ایشان در حال حاضر بستری هستند
۱۳۹۸/۱۲/۰۲ / ایران / بیمارستان / محمدرضا شجریان / مشهد / استاد
همایون شجریان: به شایعات توجه نفرمایید/ بیمارستان جم: ایشان در حال حاضر بستری هستند
ایلنا: خبر درگذشت محمدرضا شجریان بار دیگر تکذیب شد. داود گنجه‌ای این خبر را دروغ اعلام کرد.
ابزارهای جدید توییتر برای مقابله با نشر دروغ و اخبار جعلی
۱۳۹۸/۱۲/۰۲
ابزارهای جدید توییتر برای مقابله با نشر دروغ و اخبار جعلی
وبسایت توییتر خبر داده است که برای مقابله با نشر دروغ و اخبار جعلی در این شبکه اجتماعی ابزارهای تازه‌ای را در دست آزمایش دارد.
وزیر خارجه چین اتهامات آمریکا علیه کشورش را دروغ دانست
۱۳۹۸/۱۱/۲۷
وزیر خارجه چین اتهامات آمریکا علیه کشورش را دروغ دانست
وزیر خارجه چین با رد همه انتقادهای مقامات آمریکایی علیه کشورش، با توجه به رویکرد یکجانبه گری ایالات متحده از تمایل پکن برای مناسبات تنگاتنگ‌تر با اروپا خبر داد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۴
از روز مادر تا نارنجک چهارشنبه‌سوری
فریبا خانی 1. به خانه آمدم کوله‌ام را انداختم روی جا‌کفشی. وسط سالن دراز کشیدم، شما گفتی از چه ناراحتم؟ راستش می‌خواستم شما را بپیچانم. گفتم: «از انتخاب دراگان اسکوچیچ که سر مربی تیم ملی فوتبال ایران شده است!» دروغ ضایعی بود؛ اما فکر کردم چون می‌دانی روی فوتبال خیلی حساسم، دروغم را باور می‌کنی؛ اما تو که از آن‌هایش نیستی... فکر می‌کنم تو یک پهپاد حساس جست‌و‌جوگر داری که از صبح تا شب ما را دنبال می‌کند و تمام دل‌نگرانی و خرابکاری‌های ما را به تو خبر می‌دهد. بچه که بودم فکرمی‌کردم کلاغ خبرچین این …
پزشک ستاره فرانسوی پاسخ می دهد/ شش ماه دوری دمبله از میادین دروغ است؟
۱۳۹۸/۱۱/۲۳ / بارسلونا / عثمان دمبله
پزشک ستاره فرانسوی پاسخ می دهد/ شش ماه دوری دمبله از میادین دروغ است؟
پس از اعلام این خبر که عثمان دمبله شش ماه به دور از میادین خواهد ماند شایعاتی مبنی بر دورغ بودن این ادعا مطرح شد.
(ویدئو) اولین جلسه دادگاه روح الله زم
۱۳۹۸/۱۱/۲۱ / جلسه دادگاه / روح الله زم / دستگیری
(ویدئو) اولین جلسه دادگاه روح الله زم
دادگاه رسیدگی به پرونده «روح الله زم» در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران و به ریاست قاضی صلواتی ساعت ۸ صبح امروز (دوشنبه ۲۱ بهمن ماه) برگزار شد. روح‌الله زم شهریور ماه سال ۱۳۵۲ در تهران وبه دنیا آمد. او فرزند حجت الاسلام محمدعلی زم است. روح الله زم یک برادر به نام محمدامین و دو خواهر دیگر نیز دارد. او در سال‌های اخیر مدیر کانال تلگرامی آمد نیور بوده است. روح الله زم ۲۲مهر ۱۳۹۸ توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران دستگیر شد. براساس خبر صداوسیما، متن کیفر خواست شامل ۱۷ بند اتهامی است. افساد فی الارض، جاسوسی برای اسرائیل و فرانسه، همکاری با آمریکا، مشارکت در نشر اطلاعات طبقه بندی شده، انتشار خبر‌های دروغ درباره مقامات جمهوری اسلامی ایران از جمله اتهامات وی است.
شاید راست از دروغ نمایان شود
۱۳۹۸/۱۱/۲۱
شاید راست از دروغ نمایان شود
[نسرین ظهیری] توریست‌ها نیستند. توریست‌های همیشگی نیستند. هیچ جهانگردی میدان نقش‌جهان را سیر نمی‌کند و هیچ نگاهی از دیدن گنبد شیخ لطف‌الله آشفته و حیران نمی‌شود. اسب‌ها خمیازه می‌کشند و درشکه‌ران‌ها ورودی میدان نقش‌جهان را می‌پایند و در انتظار مشتری خسته و کلافه‌اند. تاریخ در این میدان کساد شده است.  تنها ابرهای خاکستری، گنبد شیخ‌لطف‌الله را بغل کرده‌اند. داربست‌ها نیمی از گنبد را خط‌خطی کرده‌اند. با این همه، گنبد شیخ‌لطف‌الله که باشی، درحال مرمت هم زیبایی. باشکوه و اجتناب‌ناپذیر. چون عروسی زیبا و دلپذیر زیر دست مشاطه‌گر هرچه مشاطه می‌کند، زیباتر از اصل خودش نمی‌شود. …
راست و دروغ مرغ‌های تریاکی؛ در حالی خبر مرغ‌های تریاکی در رسانه‌ها پیچیده است که رئیس سازمان دامپزشکی کشور از تکذیب آن سر باز زده ولی مسئولین در خصوص شفاف‌سازی این مسئله روزه سکوت گرفته‌اند
۱۳۹۸-۱۱-۲۰
راست و دروغ مرغ‌های تریاکی؛ در حالی خبر مرغ‌های تریاکی در رسانه‌ها پیچیده است که رئیس سازمان دامپزشکی کشور از تکذیب آن سر باز زده ولی مسئولین در خصوص شفاف‌سازی این مسئله روزه سکوت گرفته‌اند
طیور و محصولات آن در سبد کالاهای خوراکی ما ایرانی‌ها از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و مرغ یکی از موارد پرطرفدار و پرمصرف صنعت غذایی کشور به حساب می‌آید. چند وقت پیش بود که خبر مرغ‌های تریاکی در رسانه‌ها حسابی سر و صدا کرد و توجه‌ها را تا مدتی به سمت خود جلب کرد.
۱۳۹۸/۱۱/۱۶
غیر از «زم» ۵ نفر دیگر بازداشتند
سخنگوی قوه قضائیه گفت: در پرونده روح‌الله زم، مدیر کانال تلگرامی «آمدنیوز»، غیر از خود متهم اصلی، ۵ نفر دیگر بازداشتند و درمورد آنها کیفر‫خواست صادر نشده و شاید چند روز دیگر نسبت به این افراد هم کیفرخواست صادر شود و به پرونده اصلی ملحق شود.‬وی افزود: افراد زیاد دیگری در پرونده مطرح‌اند. کار تحقیقات و بررسی و راستی‫آزمایی اسناد و مدارک و اظهارات متهم ردیف اول بررسی می‫شود که این اسناد چقدر منطبق بر واقعیت است. البته برخی افراد در فرآیند رسیدگی خود معرف و خوداظهاری داشتند و با اظهار ندامت، برخی ارتباطات خود را بیان کردند که به لحاظ پشیمانی آنها حتما اقدامات قانونی مراعات می‫شوند اما گروهی دیگر هم کسانی‫اند که هنوز تحقیقات درموردشان انجام می‫شود.‬‬‬‬‬اسماعیلی درباره علنی بودن دادگاه گفت: این موضوع …
۱۳۹۸/۱۱/۱۵
سید حسن خمینی در دیدار با مدیران صداوسیما: دروغ، حیثیتی را برای کسی باقی نمی‌گذارد/ماجرای توقیف منزل یک مداح در ارتباط با پرونده طبری چه بود؟/وزیر احمدی‌نژادی: خبر نداشتم در لیست پایداری هستم/سخنگوی کمیسیون …
رصد‌خانه «تابناک»، خبر‌هایی از اخبار روز برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند، یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند. تیتر‌هایی مانند: مکارم شیرازی: نباید به‌خاطر چند خشک‌مقدس از فناوری‌ روز چشم پوشی کرد/چرا قالیباف با وجود پرونده اقتصادی تایید صلاحیت شد؟/مصباح یزدی: امروز بسیاری التماس می‌کنند تا در میان آن‌ها حاضر شویم و... رصد‌خانه امروز تابناک را تشکیل می‌دهند.
هشدار سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ | سازمان هواپیمایی آگاهانه دروغ گفته است | مدعی‌العموم ورود کند
۱۳۹۸/۱۱/۱۵
هشدار سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ | سازمان هواپیمایی آگاهانه دروغ گفته است | مدعی‌العموم ورود کند
سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با بیان اینکه پخش صدای خلبان هواپیمای آسمان، صراحتا نشان می‌دهد سازمان هواپیمایی از دلایل وقوع حادثه خبر داشته است خواستار ورود مدعی‌العموم و شورای عالی امنیت ملی به تناقض‌گویی‌ها درباره سقوط هواپیمای اوکراینی و همچنین عدم توقف پروازهای چین شد.
اسماعیلی: تأیید حکم اعدام یک جاسوس آمریکا/ آزادی عیسی شریفی دروغ است
۱۳۹۸/۱۱/۱۵
اسماعیلی: تأیید حکم اعدام یک جاسوس آمریکا/ آزادی عیسی شریفی دروغ است
سخنگوی قوه قضائیه از تأیید حکم اعدام امیر رحیم‌پور به اتهام جاسوسی برای آمریکا خبر داد.
سخنگوی قوه قضائیه شایعه اخیر درباره قائم مقام قالیباف را تکذیب کرد: آزادی عیسی شریفی دروغ است
۱۳۹۸/۱۱/۱۵
سخنگوی قوه قضائیه شایعه اخیر درباره قائم مقام قالیباف را تکذیب کرد: آزادی عیسی شریفی دروغ است
سخنگوی قوه قضائیه در مورد آخرین وضعیت عیسی شریفی و اخباری که درباره آزاد شدن وی به گوش می‌رسد نیز گفت: خبر آزادی این فرد دروغ است و به کسانی که چنین اخباری را منتشر می‌کنند توصیه می‌کنیم که صحت خبر مورد نظرشان را پیش از انتشار بسنجند.
جنگ روانی ترامپ
۱۳۹۸/۱۱/۰۷
جنگ روانی ترامپ
به نوشته روزنامه معتبر واشنگتن پست، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا از ابتدای ورود به کاخ سفید تاکنون قریب به 17هزار دروغ و ادعای واهی مطرح کرده است. یکی از جدیدترین دروغ‌های ترامپ در توییتی که روز گذشته به فارسی هم منتشر شد، آمده است: «وزیر امور خارجه ایران می‌گوید ایران خواستار مذاکره با ایالات متحده است اما می‌خواهد که تحریم‌ها برداشته شود». ترامپ منبع این خبر را فاکس نیوز، یکی از شاخص‌ترین رسانه‌های ضد‌ایرانی در آمریکا عنوان کرده است.
تا دیشب می‌گفتند محال است به دوبی برویم ولی الان می‌گویند خبر خوش/ اگر من نمی‌آمدم 1.5 میلیون یوروی دی‌بیاسی را از کجا می‌آوردید؟/ تا می‌توانستند  دروغ گفتند و شعار دادند و هوادار را فریب دادند/  با یک دست کت‌وشلوار به باشگاه آمدند و پولدار رفتند
۱۳۹۸/۱۱/۰۳
تا دیشب می‌گفتند محال است به دوبی برویم ولی الان می‌گویند خبر خوش/ اگر من نمی‌آمدم 1.5 میلیون یوروی دی‌بیاسی را از کجا می‌آوردید؟/ تا می‌توانستند دروغ گفتند و شعار دادند و هوادار را فریب دادند/ با یک …
ایلنا: سرمربی استقلال مطالب تندی علیه مدیریت باشگاه مطرح کرد.
راهکارهای اصلاح خط مشی رسانه ملی
۱۳۹۸/۱۱/۰۳ / رسانه ملی / شیر / قانون / کودکان / لایحه
راهکارهای اصلاح خط مشی رسانه ملی
اوایل هفته، ‌خبری در میان مردم می‌پچید مبنی بر اینکه شیر‌های کشور آلوده به آفلاتوکسین است که سرطان‌زاست و نباید آن را نوشید. منبع این خبر جایی نبود صدا و سیمای کشور. هر چند که مسوولان به سرعت وارد ماجرا شدند و آن را تکذیب کردند اما معلوم نیست که انتشار این خبر دروغ تا چه اندازه بر تولید و درآمد کارخانجات تولید لبنی و نیز دامداران کشور اثر منفی خواهد گذاشت.
ترامپ؛ ۱۶ هزار دروغ در سه سال
۱۳۹۸/۱۱/۰۱ / دونالد ترامپ / ایالات متحده آمریکا
ترامپ؛ ۱۶ هزار دروغ در سه سال
تهران – ایرنا – دونالد ترامپ که امروز وارد چهارمین سال دوره ریاست جمهوری خود می‌شود، طبق تحقیقات انجام شده، در سه سال اخیر، بیش از « ۱۶ هزار حرف غیرواقع، دروغ یا گمراه کننده» بر زبان رانده است.تارنمای خبری آمریکایی «هیل» (the hill) روز سه شنبه با انشار این خبر نوشت: ترامپ در مدت سه سال ریاست جمهوری خود ۱۶ هزار و ۲۴۱ حرف غیرواقع، دروغ و یا گمراه کننده گفته است.
پدافند موردنیاز ما مقابل تشدید عملیات روانی
۱۳۹۸-۱۱-۰۱
پدافند موردنیاز ما مقابل تشدید عملیات روانی
حتما شما هم این روزها با اخباری مواجه شده‌اید که ظاهری مدافعه‌گرانه از ایران دارد؛ اما خیلی زود مشخص شده که آن خبر دروغ بوده است. منظورم تحلیل‌های غلط برخی کارشناسان بر اساس داده‌های اشتباه نیست، درباره خبرپردازی‌های دروغین سخن می‌گویم.
چرا ترامپ درباره تلفات عین‌الاسد دروغ گفت؟/ آزمون شفافیت شورای نگهبان/ واکنش کدخدایی به انتقاد لاریجانی از ردصلاحیت نمایندگان
۱۳۹۸/۱۰/۲۹ / بسته خبری ویژه الف / مرور اخبار سیاسی روز
چرا ترامپ درباره تلفات عین‌الاسد دروغ گفت؟/ آزمون شفافیت شورای نگهبان/ واکنش کدخدایی به انتقاد لاریجانی از ردصلاحیت نمایندگان
هر روز اخبار مهمی در رسانه ها در حوزه های مختلف منتشر می شود. بعضاً این اخبار توسط خبرگزاری ها و رسانه ها مورد توجه قرار می گیرد و تحلیل می شود اما ممکن است برخی از اخبار چندان دیده نشود. الف در نظر دارد بسته خبری ویژه ای را منتشر نماید که اخبار مهم آن روز به صورت خلاصه جمع آوری شده و مخاطبان می توانند برای اطلاع کامل تر درباره آن موضوع به اصل خبر مراجعه کنند.
سهیل مهدی: امیدوارم خبر سلب امتیاز میزبانی از ایران دروغ باشد/ حریفان از آمدن به ورزشگاه‌های ایران هراس دارند
۱۳۹۸/۱۰/۲۷
سهیل مهدی: امیدوارم خبر سلب امتیاز میزبانی از ایران دروغ باشد/ حریفان از آمدن به ورزشگاه‌های ایران هراس دارند
سرپرست کمیته مسابقات سازمان لیگ در مورد شرایط مسابقات و شایعه سلب امتیاز میزبانی از تیم‌های ایرانی در آسیا صحبت کرد.
شب پشت شیشه ‌ماه ندارد، مسافران!
۱۳۹۸/۱۰/۲۶
شب پشت شیشه ‌ماه ندارد، مسافران!
من هم مثل شما این روزها شنیدن را باور ندارم و گفتن را از یاد برده‌ام وقتی پرنده در آسمان بی‌بال‌ و پر می‌شود. من هم مثل شما خبر دارم، قلم، راه نرفته از جان تهی و کلمات نحیف و بی‌مفهوم شده است وقتی دروغ راست راست راه می‌رود و کاغذ در حسرت کلمات نیک‌اندیش، روسیاه شده است.
پشت پرده اخبار جعلی در حمایت از نظام
۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / جام جهانی / فوتبال اروپا
پشت پرده اخبار جعلی در حمایت از نظام
حتما شما هم این روزها با اخباری مواجه شده‌اید که ظاهری مدافعه‌گرانه از ایران دارد؛ اما خیلی زود مشخص شده است که آن خبر دروغ بوده است.
مسوولیت پنهانکاری درباره سقوط هواپیما با کیست؟
۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / سقوط هواپیما / هواپیمای اوکراینی / عباس عبدی
مسوولیت پنهانکاری درباره سقوط هواپیما با کیست؟
رسانه‌ها می‌توانند نظرات مسوولان را نقل کنند ولی هنگامی که به نام رسانه چیزی را می‌گویند باید مسوولیت‌پذیری آن را نیز داشته باشند. بنابراین آقای ربیعی دروغ نگفته ولی ناقل این خبر بوده و مساله درباره این مورد خاص حل است ولی پس از این دیگر نمی‌تواند پیش از حل اعتبار منابع خبری‌اش، نقش سخنگویی موثری را ایفا کند در غیر این صورت از این پس آگاهانه متهم به این نقل‌ها خواهد شد و نمی‌تواند ادعای بی‌تقصیری اخیر را دوباره تکرار کند.
۱۳۹۸/۱۰/۲۵
اگر اشیای بازمانده زبان داشتند...
حسین علیزاده به بهانه انتشار تصویر جامانده از بقایای قربانیان بویینگ 737 و کتاب آموزش ابتدایی سه‌تار در میان آنها دل‌نوشته‌ای برای این واقعه منتشر کرد: «پاره ‌پاره ‌شدن کتابی که رنگ قرمز داشت، پاره ‌پاره ‌شدن دل‌های ماست. پاره پاره شدن دل‌های بازماندگان فاجعه‌ای ا‌ست که خود خبر از فجایع دیگر دارد. شاید اگر اشیای بازمانده عزیزان قربانی زبان بازمی‌کردند زودتر از هر کسی با صداقت و بدون دروغ تمام واقعیت را بازگو می‌کردند. غم و اندوه آن‌قدر سنگین است که زبان از بیان آن قاصر است. حسین علیزاده دی 1398.» گفته می‌شود این کتاب متعلق به سام ذکایی از قربانیان بویینگ 737 بوده است که به‌تازگی آموزش سه‌تار را آغاز …
۱۳۹۸/۱۰/۲۴
ما دروغ نگفتیم
سخنگوی دولت گفت: اقدام روز شنبه ستاد کل نیروهای مسلح در صدور بیانیه‌ای که با صداقت و مسئولیت‌پذیری این حادثه را بر عهده گرفتند و اعلام کردند که ناشی از یک خطای انسانی بوده، قابل تقدیر و شروع خوبی است که قطعا با شفافیت تا انتها ادامه خواهد یافت.به گزارش ایسنا،‌ علی ربیعی سخنگوی دولت در ابتدای نشست خبری این هفته اظهار کرد: حادثه هواپیمای اوکراینی و کشته شدن ۱۷۶ مسافر این هواپیما که عمده آنها هموطنان ایرانی و سایرین نیز از همنوعان ما بودند، دل‌های ما را غمگین کرد و از آن غم‌انگیزتر و مصیبت‌بار‌تر این بود که بعد از تقریبا سه روز با خبر شدیم که این هواپیما درنهایت تاسف با آتش پدافند خودی ساقط شده است و این دردی مضاعف بر دل‌های ما نهاد.سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: انتقادات زیادی در این روزهای غم‌انگیز …
ربیعی: حتی رئیس جمهور از علت سقوط هواپیما اطلاع نداشت
۱۳۹۸/۱۰/۲۳
ربیعی: حتی رئیس جمهور از علت سقوط هواپیما اطلاع نداشت
سخنگوی دولت ایران، علی ربیعی در مورد حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی گفت که دولت دروغ نگفت بلکه هیچکس و حتی رئیس جمهور از جریان خبر نداشتند.
ادامه واکنش‌ها به کتمان خبر اصابت موشک به هواپیمای اوکراینی؛ اشتباهات جگرسوزتان را تکرار نکنید
۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / سقوط هواپیمای اوکراینی / سپاه
ادامه واکنش‌ها به کتمان خبر اصابت موشک به هواپیمای اوکراینی؛ اشتباهات جگرسوزتان را تکرار نکنید
آیت‌الله جوادی آملی، معتقد است که «ناامنی جامعه فقط با درگیری نظامی نیست خبر دروغ جامعه را ناامن می‌کند.»
جعبه سیاه خبر؛ روحانی و ربیعی از ماجرای سقوط هواپیما خبر داشتند؟
۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / عباس عبدی / سقوط هواپیمای اوکراینی / دولت روحانی / سپاه
جعبه سیاه خبر؛ روحانی و ربیعی از ماجرای سقوط هواپیما خبر داشتند؟
بعدازظهر جمعه بود که آقای ربیعی زنگ زد. پس از یک احوالپرسی کوتاه گفت: نظرت چیه؟ چه کار کنم؟ گفتم: درباره چی؟ گفت: کل ماجرا دروغ است و آبروی من رفته است....
احتمال استعفای بهاره آروین از عضویت شورای شهر/ امیدی به اصلاح دروغ و پنهان کاری نداریم
۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / شورای شهر تهران / استعفای بهاره آروین
احتمال استعفای بهاره آروین از عضویت شورای شهر/ امیدی به اصلاح دروغ و پنهان کاری نداریم
بهاره آروین عضو شورای اسلامی شهر تهران در کانال تلگرامی خود از احتمال استعفای خودش از عضویت در شورای شهر تهران خبر داد.
یاسر هاشمی: پنهانکاری حقیقت تلخ هواپیمای اوکراینی، شلیک به اعتماد ملی بود/ اگر نگویم خبر شهادت حاج قاسم بیشتر از داغ پدرم بود، اما مانند خبر ناگهانی ارتحال آیت الله هاشمی، در این مصیبت سوختم/ هیچ چیز جایگاه سردار سلیمانی را در دل‌ها نمی‌کاهد، او به حق سردار دلهاست/وحدتی می‌تواند کشور را از تنگنا‌ها عبور دهد که افراطیون و تفریطیون، دست از خود حق پنداری‌ها بردارند/ اقلیت نباید با دروغ و پنهانکاری، ذائقه مردم را تلخ کنند
۱۳۹۸/۱۰/۲۲
یاسر هاشمی: پنهانکاری حقیقت تلخ هواپیمای اوکراینی، شلیک به اعتماد ملی بود/ اگر نگویم خبر شهادت حاج قاسم بیشتر از داغ پدرم بود، اما مانند خبر ناگهانی ارتحال آیت الله هاشمی، در این مصیبت سوختم/ هیچ چیز جایگاه …
یاسر هاشمی با بیان این جمله که " وحدت مد نظر دلسوزان واقعی اسلام و انقلاب اسلامی، برپایه اعتدال و میانه روی است،" ، گفت: وحدتی می تواند کشور را از تنگناها عبور دهد که افراطیون و تفریطیون، دست از خود حق پنداری ها بردارند و در کنار مردم به سوی تعالی و آرامش حرکت کنند.
آشنا: ما گول خوردیم!
۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / حسام‌الدین آشنا / سقوط هواپیمای اوکراینی
آشنا: ما گول خوردیم!
حسام‌الدین آشنا در توییتی نوشت: «آنچه خبر می‌پنداشتند دروغ بود. آنچه دروغ می‌پنداشتند خبر بود. ما -را - گول خوردیم. امان از پنهانکاری».
۱۳۹۸/۱۰/۲۲
اتهامی که استقلال پاسخی برایش ندارد
[شهروند] با اینکه ماجرای آندره‌آ استراماچونی و باشگاه استقلال تمام شده، اما به نظر می‌رسد بازشدن بحث در یک برنامه تلویزیونی بار دیگر موجی از انتقادها را به سمت باشگاه آبی‌پوش پایتخت برد. جمعه‌شب برنامه ورزش از نگاه دو درحالی روی آنتن شبکه دوم سیما رفت که یوسف دانشیار مترجم و همکار استراماچونی روی نیمکت استقلال صحبت‌هایی را به نقل از مربی ایتالیایی مطرح کرد. حرف‌هایی تکان‌دهنده که نشان می‌دهد استراماچونی خشمگین از اتفاقات روزهای گذشته در پی اثبات برخی شیطنت‌ها در ماجرای قطع همکاری‌اش با استقلال است. دانشیار به نقل از استراماچونی گفت: «از اینکه شنیدم با ایجنتم قرار مذاکره گذاشتند، خنده‌ام گرفت. چطور ممکن است ایجنت من بدون هماهنگی بخواهد …
۱۳۹۸/۱۰/۲۳
زخمی دوباره به اعتماد عمومی
خطای انسانی بی‌تردید در هر حادثه ای رخ می‏دهد. حتی وقتی یک هواپیما سقوط می‌کند ممکن است بر اثر خطای انسانی رخ داده باشد. بنابراین اصل موضوع اگرچه دردناک است، اما رخ دادن آن محال نیست. اما این خطای انسانی زمانی تبدیل به خطاهای غیرقابل پذیرش می‌شود که نوع مواجهه با آن حادثه، افکار عمومی را به سمت خشم و بی‏اعتمادی سوق دهد. موضوعی که بارها توسط کارشناسان به آن پرداخته شده است؛ فاصله‏ای است که تصمیم‏گیران از بدنه اجتماعی گرفته‏اند و بدون در نظر گرفتن مقتضیات اجتماعی در شرایط بحرانی، قدرت تشخیص منافع آنی جامعه را فراموش می‌کنند. بی‏تردید وقوع چنین حادثه‏ای اگر از ابتدا به جای اصرار بر انکار، موکول به تحقیقات کارشناسی می‌شد و در نهایت بعد از سپری‏شدن یک زمان منطقی اصل واقعه به مردم اطلاع‏رسانی می‏شد، …
4 نکته درباره سخنان سردار حاجی زاده: چه کسی خبر دروغ شلیک کروزهای آمریکا را داده بود؟
۱۳۹۸/۱۰/۲۱
4 نکته درباره سخنان سردار حاجی زاده: چه کسی خبر دروغ شلیک کروزهای آمریکا را داده بود؟
طبق اعلام مقامات دولتی، حتی رئیس جمهور که رئیس شورای عالی امنیت ملی نیز هست، در جریان ماجرا نبوده است که واقعاً نمی توان توجیهی برای آن داشت.
سیاوشی: اگر مردم محرم بودند به آنان دروغ نمی‌گفتند
۱۳۹۸/۱۰/۲۱
سیاوشی: اگر مردم محرم بودند به آنان دروغ نمی‌گفتند
نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی از بررسی موضوع حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی در جلسه فردا یکشنبه ۲۲ دی ماه مجلس شورای اسلامی خبر داد.
واکنش زیباکلام به خبر اصابت موشک به هواپیمای اوکراینی | آمریکایی‌ها اعتراف کردند؛ ما به عالم و آدم دروغ گفتیم
۱۳۹۸/۱۰/۲۱
واکنش زیباکلام به خبر اصابت موشک به هواپیمای اوکراینی | آمریکایی‌ها اعتراف کردند؛ ما به عالم و آدم دروغ گفتیم
صادق زیباکلام در صفحه توییتر خود به خبر تایید اصابت موشک به بویینگ ۷۳۷ واکنش نشان داد و نوشت: شرایطی که هواپیمای اوکراین مورد هدف قرار گرفت بی‌شباهت با وضعیت ایرباس ما نبود...
خبر ریزش تونل جیرفت- کرمان و کشته شدن ۳۰ نفر در این سانحه کذب است + فیلم
۱۳۹۸/۱۰/۲۱ / ترافیک / مدیریت بحران / سانحه / ریزش تونل / سازمان راهداری
خبر ریزش تونل جیرفت- کرمان و کشته شدن ۳۰ نفر در این سانحه کذب است + فیلم
ایلنا: مدیر کل دفتر مدیریت بحران سازمان راهداری گفت: خبر ریزش تونل اسفند در مسیر جیرفت- کرمان دروغ است.
تکذیب خبر حملات هوایی به مناطقی در مرز سوریه و عراق
۱۳۹۸/۱۰/۲۱
تکذیب خبر حملات هوایی به مناطقی در مرز سوریه و عراق
یک منبع امنیتی عراقی خبر بمباران مناطقی در مرزهای عراق و سوریه را تکذیب و تاکید کرد آمریکا و رژیم اسرائیل با هدف تنش‌آفرینی به پخش خبرهای دروغ می‌پردازند.
۱۳۹۸/۱۰/۲۱
صلح‏بانان کذایی کاخ سفید
طاهر جمشیدزاده- زمانی که دوربین‏های جهان پس از حمله قاطع و دقیق سپاه مقتدر جمهوری اسلامی ایران، در پاسخ به انتقام ترور شهید سپهبد سردار سلیمانی به مقر نیروهای آمریکایی در پایگاه عین‏الاسد در بغداد، روی چهره دونالد کلوزآپ کردند و در پشت سر او با کمانه نور به شیوه فیلم‏های سینمایی هالیوود باز شد و حلقه یاران او در پنتاگون و کاخ سفید پشت سرش ایستادند. دکوپاژ و میزانسن خوب چیدمان شده بود و با دستپاچگی و آشفتگی که در میمیک صورت او هویدا و آشکار بود، به مردم کشورش اطمینان داد که کسی از نیروهای شما صدمه و آسیب ندیده و در سلامت هستند. می شد کذایی بودن ادعایش را تشخیص داد و آنگاه با تلاشی مذبوحانه از صلح دم زد و از مصالحه با ایران و آغوش باز آمریکا برای صلح گفت که روز بعدش نیوزویک خبری بر روی خروجی خود …
۱۳۹۸/۱۰/۲۱
ضرورت بررسی دقیق و سریع علت حادثه
سخنگوی دولت درباره سقوط هواپیمای اوکراینی بیانیه‌ای صادر کرد.در این بیانیه آمده است :ضمن ابراز تسلیت مجدد دولت جمهوری اسلامی ایران به خانواده‌های داغ‌دیده حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی ذکر چند نکته ضروری است: اکنون سازمان هواپیمایی کشوری جمهوری اسلامی ایران کمیته بررسی سانحه را بر اساس مقررات ایکایو تشکیل داده است و با شفافیت، دقت و سرعت تمام، با حضور و مشارکت کارشناسان از همه کشورهای مرتبط، این سانحه هوایی را از همه جوانب فنی و اجرایی بررسی و به طور کامل اطلاع‌رسانی خواهد کرد. طبق قواعد بین‌المللی، سازمان هواپیمایی کشوری از کشوری که سانحه در آن رخ داده است (ایران)، از کشوری که صادر‌کننده گواهینامه صلاحیت پرواز است (اوکراین)، مالک هوایپما (اوکراین)، کارخانه سازنده هواپیما (بوئینگ) و کارخانه سازنده …
دقت در اطلاع‌رسانی و اعتبار رسانه‌ها
۱۳۹۸/۱۰/۲۱
دقت در اطلاع‌رسانی و اعتبار رسانه‌ها
در مورد مخاطبان و عدم‌توانایی بسیاری از آنان در تشخیص خبر دروغ از واقعی هم باید بگویم که آنها در این زمینه مقصر نیستند و این رسانه‌ها هستند که باید اخبار معتبر و درست را منتشر کنند. از سویی باید سازوکاری برای رصد دقیق رسانه‌های ایران از طریق انجمن‌های صنفی حرفه‌ای تعریف شود تا آنها با امتیازدهی و تذکر به رسانه‌ها بتوانند رتبه حرفه‌ای رسانه‌ها را مشخص کرده و به مخاطب در پیگیری اخبار درست کمک کنند.
۱۳۹۸/۱۰/۲۰
واکنش مایکل مور به «انتقام سخت» ایران
در واکنش به پاسخ کوبنده ایران به آمریکا، مایکل مور مستند‏ساز آمریکایی، از آغاز قصاص از سوی ایران خبر داد و از ترامپ خواست به ماجرا خاتمه دهد.به گزارش مهر، مایکل مور مستندساز سرشناس آمریکایی که پیش از این نیز در سلسله توئیت‌هایی نسبت به اقدام تروریستی دولت آمریکا در به شهادت رساندن سردار حاج‏قاسم سلیمانی، واکنش‌های تندی انتقادی نشان داده بود، پس از حمله بامداد امروز ایران به پایگاه آمریکایی «عین‌الاسد» در عراق، در توئیتی نوشت: قصاص از سوی ایران آغاز شده است. برای پسران و دختران‌مان در نیروهای مسلح دعا می‌کنم که حال‏شان خوب باشد. من اعتماد و انتظار دارم که ایران به وعده خود عمل کند و هیچ غیرنظامی آمریکایی را نکشد. اهداف آن‌ها باید سربازان، رهبران نظامی و منتخب ما و زیرساخت‌های سایبری ما باشد.»وی …
بعیدی نژاد: تیتر نشریه تایمز انگلیس درباره ایران دروغ است
۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / بعیدی نژاد / توییتر / انگلیس / اخبار دروغ
بعیدی نژاد: تیتر نشریه تایمز انگلیس درباره ایران دروغ است
بعیدی نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن خبر کاهش شمار کارکنان سفارت انگلیس در تهران و بغداد را تکذیب کرد.
واکنش سفیر ایران به دروغ پردازی روزنامه انگلیسی
۱۳۹۸/۱۰/۱۶ / حمید بعیدی نژاد
واکنش سفیر ایران به دروغ پردازی روزنامه انگلیسی
سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن اقدام روزنامه انگلیسی تایمز در نشر اکاذیب و خبر جعلی آن را مبنی بر «هشدار ایران نسبت به قتل نیروهای انگلیس» محکوم کرد.
ایسوس سریع‌ترین مانیتور جهان را با نرخ نوسازی ۳۶۰ هرتز معرفی کرد
۱۳۹۸/۱۰/۱۶
ایسوس سریع‌ترین مانیتور جهان را با نرخ نوسازی ۳۶۰ هرتز معرفی کرد
سال گذشته، شایعه شده بود ایسوس اولین‌بار مانیتورهایی با نرخ نوسازی ۳۶۰ هرتز را معرفی کرده است؛ اما این خبر دروغ آوریل بود که اکنون به واقعیت پیوسته است.
۱۳۹۸/۱۰/۱۰
طالبان قصد اعلام آتش‌بس در افغانستان را ندارد
گروه طالبان روز گذشته با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که در جریان مذاکرات صلح با آمریکا قصد برقراری آتش‌بس در افغانستان را ندارند و تنها به کاهش سطح خشونت‌ها اقدام خواهند کرد.به گزارش یورونیوز، در این اطلاعیه تصریح شده که بحث و گفت‌وگو میان دو طرف درمورد عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از افغانستان ادامه دارد ولی این گروه شبه‌نظامی هیچ برنامه‌ای برای برقراری آتش‌بس ندارد.اطلاعیه گروه طالبان خاطرنشان کرده که طرف آمریکایی تنها درخواست کاهش سطح خشونت‌ها را ارائه کرده که توسط سران این گروه مورد بررسی قرار گرفته ولی برخی رسانه‌ها به دروغ از پذیرش آتش‌بس توسط طالبان خبر دادند.آمریکا و طالبان بیش از یک سال است که مذاکرات صلحی را آغاز کرده‌اند که در‌نهایت قصد دارد به ازای عقب‌نشینی نیروهای ایالات متحده از …
روحانی عذر بدتر از گناه می‌آورد/ حجاریان: دروغ باعث سلب اعتماد مردم شده است/ آیا فضای مجازی منشأ اغتشاشات آبان‌ماه بود؟
۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / بسته خبری ویژه الف / مرور اخبار سیاسی روز
روحانی عذر بدتر از گناه می‌آورد/ حجاریان: دروغ باعث سلب اعتماد مردم شده است/ آیا فضای مجازی منشأ اغتشاشات آبان‌ماه بود؟
هر روز اخبار مهمی در رسانه ها در حوزه های مختلف منتشر می شود. بعضاً این اخبار توسط خبرگزاری ها و رسانه ها مورد توجه قرار می گیرد و تحلیل می شود اما ممکن است برخی از اخبار چندان دیده نشود. الف در نظر دارد بسته خبری ویژه ای را منتشر نماید که اخبار مهم آن روز به صورت خلاصه جمع آوری شده و مخاطبان می توانند برای اطلاع کامل تر درباره آن موضوع به اصل خبر مراجعه کنند.
بهت از دروغ بزرگ؛ 228 هزار میلیارد تومان کسری بودجه!؟
۱۳۹۸/۱۰/۰۹
بهت از دروغ بزرگ؛ 228 هزار میلیارد تومان کسری بودجه!؟
رئیس دیوان محاسبات کشور با رد کسری عجیب و غریب 228 هزار میلیارد تومانی که از سوی برخی جریان‌های سیاسی مطرح شده است، اعلام کرد که حداکثر کسری بودجه سال آینده 55 هزار میلیارد تومان است.شنبه شب عادل آذر با حضور در برنامه «تیتر امشب» شبکه خبر تحلیل‌های خود را به‌عنوان رئیس دیوان محاسبات کشور در خصوص لایحه بودجه 1399 اعلام کرد که تفاوت بسیار زیادی با آنچه منتقدان می‌گویند دارد.
جدایی بزرگان،علما و مراجع از قرآن ممکن نیست
۱۳۹۸/۱۰/۰۵ / آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی
جدایی بزرگان،علما و مراجع از قرآن ممکن نیست
آیت الله مکارم شیرازی در پیامی به همایش ملی دیدگاه های علوم قرآنی مرحوم آیت الله العظمی فاضل لنکرانی عنوان کرد: از باب روشنگری و خبر رسانی صحیح در مقابل دروغ ها و تهمت های دشمنان لازم است هر سال این همایش به عنوان یکی از بزرگان شیعه تشکیل و تکرار شود.
۱۳۹۸/۱۰/۰۵
تکرار انتشار خبر دروغ درباره FATF
کارشناسان و صاحبنظران در آن مقطع تاکید کردند که افشای اطلاعات صرافی‌ها برای آوردن ارز به داخل کشور از طریق سیستم بانکی و پرکردن فرم مربوط به مبارزه با پولشویی که در قالب FATF مطرح است منجر به مسدود شدن کانال‌های ارزی خارج از کشور می‌شود.
۱۳۹۸/۱۰/۰۴
واکنش بعیدی نژاد به خبر رویترز درباره تعداد کشته شدگان حوادث آبان ۹۸
سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن گفت: خبرگزاری رویترز در سال‌های اخیر سیاستی بر اساس پیش‌داوری و دروغ را علیه ایران و جریان مقاومت در منطقه به اجرا در آورده است.
رویترز از مریم رجوی خبر دروغ خورد/ گزارشی که 4 منبع مجهول‌الهویه داشت!
۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / رویترز / مسعود رجوی / گروهک منافقین / تجمعات اعتراضی / اعتراضات مردمی به گرانی قیمت بنزین
رویترز از مریم رجوی خبر دروغ خورد/ گزارشی که 4 منبع مجهول‌الهویه داشت!
میزان نوشت: فیک‌نیوز و دروغ بزرگی که ابتدا از زبان سرکرده گروهک تروریستی منافقین پیرامون تعداد کشته‌شدگان اغتشاشات آبان خارج شده بود، این بار از سوی رویترز منتشر شد تا مانور و هجمه‌های خبری و سیاسی روی آن صورت گیرد و پازل جنگ روانی علیه ایران و تهدید امنیت روانی مردم ایران تکمیل شود.
۱۳۹۸/۱۰/۰۴
منبع خبر رویترز مریم رجوی بود
فیک‌نیوز و دروغ بزرگی که ابتدا از زبان سرکرده گروهک تروریستی منافقین پیرامون تعداد کشته‌شدگان اغتشاشات آبان خارج شده بود، این بار از سوی رویترز منتشر شد تا مانور و هجمه‌های خبری و سیاسی روی آن صورت گیرد و پازل جنگ روانی علیه ایران و تهدید امنیت روانی مردم ایران تکمیل شود.
روایت بعیدی‌نژاد از دروغ پردازی اخیر رویترز
۱۳۹۸/۱۰/۰۳
روایت بعیدی‌نژاد از دروغ پردازی اخیر رویترز
سفیر ایران در لندن عنوان کرد: اینکه یک رسانه خارجی بدون داشتن خبرنگار و اطلاعات دست اول در محل، بتواند ادعای دستیابی به آماری از قربانیان حوادث اخیر در ایران داشته باشد محل سؤال است، به ویژه از سوی رویترز که دفترش به دلیل همین سیاست جعل خبر چند سال پیش در ایران بسته شد.
خبرگزاری میزان: مریم رجوی منبع خبر رویترز درباره کشته‌شدگان حوادث اخیر بود
۱۳۹۸/۱۰/۰۳
خبرگزاری میزان: مریم رجوی منبع خبر رویترز درباره کشته‌شدگان حوادث اخیر بود
فیک‌نیوز و دروغ بزرگی که ابتدا از زبان سرکرده گروهک تروریستی منافقین پیرامون تعداد کشته‌شدگان اغتشاشات آبان خارج شده بود، این بار از سوی رویترز منتشر شد تا مانور و هجمه‌های خبری و سیاسی روی آن صورت گیرد و پازل جنگ روانی علیه ایران و تهدید امنیت روانی مردم ایران تکمیل شود.
واکنش سخنگوی سپاه به یک خبر کذب
۱۳۹۸/۱۰/۰۲
واکنش سخنگوی سپاه به یک خبر کذب
سردار شریف با تکذیب برخی شایعات در خصوص شهادت سردار حاجی زاده در سوریه، گفت::دشمنان آمال و آرزو‌های باطل و شوم خود را در شایعه پراکنی و دروغ پردازی‌های رسانه‌ای دنبال می‌کنند.
واکنش سخنگوی سپاه به یک خبر کذب/ سردار شریف: دشمنان آرزوهای باطل خود را با شایعه دنبال می‌کنند
۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / سردار حاجی زاده / سردار رمضان شریف / شایعه شهادت سردار حاجی زاده / فرماند هوا فضای سپاه
واکنش سخنگوی سپاه به یک خبر کذب/ سردار شریف: دشمنان آرزوهای باطل خود را با شایعه دنبال می‌کنند
سردار شریف با تکذیب برخی شایعات در خصوص شهادت سردار حاجی زاده در سوریه، گفت :دشمنان آمال و آرزوهای باطل و شوم خود را در شایعه پراکنی و دروغ پردازی های رسانه ای دنبال می کنند.
امام جمعه موقت تهران: خدا کند دروغ باشد که خبر نداشتید/ بینید از یک «خبر نداشتم» چه فاجعه‌ای به وجود آمد و چه خون ها به ناحق ریخته شد
۱۳۹۸/۰۹/۲۲
امام جمعه موقت تهران: خدا کند دروغ باشد که خبر نداشتید/ بینید از یک «خبر نداشتم» چه فاجعه‌ای به وجود آمد و چه خون ها به ناحق ریخته شد
آیت‌الله موحدی کرمانی گفت: مسئولان گوشتان باز باشد چه می‌گویید. خیال کردی حال که مسئولیتی داری کسی هستی. وای بر آن کسی که فکر کند کسی هست. 
وزیر دفاع آمریکا: به اندازه کافی در خاورمیانه نیرو و امکانات نظامی داریم
۱۳۹۸/۰۹/۱۶
وزیر دفاع آمریکا: به اندازه کافی در خاورمیانه نیرو و امکانات نظامی داریم
شفقنا- وزیر دفاع آمریکا گفت کشورش به اندازه کافی در خاورمیانه توانمندی دارد. به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از رویترز، پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر اعزام ۱۲ هزار نیروی جدید به خاورمیانه برای مقابله با تهدیدات ایران، مقامات آمریکایی از جمله ترامپ رییس جمهور این کشور این خبر را جعلی و دروغ خواندند. حالا مارک اسپر رییس […]
فیلم | بازنشر سخنرانی رهبر انقلاب درباره نفوذ دشمن به تریبون مجلس شورای اسلامی، بعد از ۴ سال
۱۳۹۸/۰۹/۱۲ / آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب / انتخابات مجلس یازدهم
فیلم | بازنشر سخنرانی رهبر انقلاب درباره نفوذ دشمن به تریبون مجلس شورای اسلامی، بعد از ۴ سال
سایت رهبر انقلاب شب گذشته بخش‌هایی از یکی از سخنرانی های قدیمی آیت الله خامنه‌ای درباره نفوذ دشمن به مجلس شورای اسلامی را پخش کرد و اشاره ایشان به سخنرانی نماینده ای از تریبون مجلس را باز نشر داد . جایی که ایشان می‌گویند: در همین مجلس شورای اسلامی مگر ندیدید آقایی گفت این ها ده ، ۱۳ سال است به دنیا دروغ می گویند ایشان بیان این جمله را مصداق دروغ و نفوذ دشمن به مجلس دانسته بودند. بازنشر این ویدئو بی ارتباط به آغاز ثبت نام نامزدهای نمایندگی مجلس و ضرورت ایجاد مجلسی کارا نیست. وقتی این سخنرانی در سال ۱۳۹۴ از سوی رهبر انقلاب انجام گرفت، واحد مرکزی خبر گزارشی تهیه کرد و نماینده مورد نظر را احمد شیرزاد نماینده اصفهان در مجلس ششم معرفی کرد که در نطقی چنین مسائلی را در سال ۱۳۸۲ در مجلس شورای اسلامی …
فیلم | دلار یازده‌هزار تومانی بودجه ۹۹؟ همتی: دروغ است!
۱۳۹۸/۰۹/۱۱ / دلار / لایحه بودجه / بانک مرکزی
فیلم | دلار یازده‌هزار تومانی بودجه ۹۹؟ همتی: دروغ است!
عبدالناصر همتی به شایعه دلار یازده هزار تومانی در بودجه 99 واکنش نشان داد و این خبر را بی‌اساس دانست.
لاریجانی: برای ریاست جمهوری برنامه ای ندارم / خانه نشین نخواهم شد / اگر اندازه اوباما عقل داشته باشند می‌توانند مسئله را با ایران حل کنند / تغییر مواضع من نسبت به دوران صداوسیما؟ طبیعتا در برخی سطوح مسائل را به گونه دیگری دیدم / شورای سران سه قوه، موقت و فقط برای بحران فعلی است / چند روز قبل اجرا، به تمام نمایندگان خبر طرح بنزینی را گفتم / مدرس را هم به انگلیسی بودن متهم می‌کردند
۱۳۹۸/۰۹/۱۰
لاریجانی: برای ریاست جمهوری برنامه ای ندارم / خانه نشین نخواهم شد / اگر اندازه اوباما عقل داشته باشند می‌توانند مسئله را با ایران حل کنند / تغییر مواضع من نسبت به دوران صداوسیما؟ طبیعتا در برخی سطوح مسائل …
رییس مجلس شورای اسلامی گفت: کسانی که با دروغ و افترا قصد فضاسازی دارند دلسوز ملت نیستند آنهم وقتی با دشمن بدسگالی مواجه هستیم که دنبال تخریب و مساله سازی در کشور هستیم خیلی باید مراقب باشیم.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •