چهارشنبه, ۹ بهمن, ۱۳۹۸ / 29 January, 2020
دستاورد علمی
روزنامه ابتکار / ۲ روز قبل / ...
نقد منتقدان نظام
کورش الماسی- نکته‏ای غیر‏منطقی و غیر‏عقلانی در عرصه سیاسی وجود دارد. اینکه بسیاری از فعالان و نخبگان سیاسی، پیوسته به ناکارآمدی مدیریت کلان سیاسی اشاره می‏کنند و می‏گویند این ناکارآمدی نباید وجود داشته باشد. اما راهکار یا راهکارهایی برای اینکه این مشکلات چگونه باید حل و فصل شوند، ارائه نمی‏دهند. به عبارتی، برنامه عملی، واقع‏بینانه و مورد قبول عموم ارائه نمی‏شود. «نقد» بدیهیات سیاسی یا ناکارآمدی آشکار حاکمیت نه تخصص و نه هنر و توانایی و علم خاص می‏‏خواهد؛ بلکه «تغییر» روندها یا تاثیر‏گذاری بر نواقص و ناکارآمدی مدیریت کلان سیاسی هنر، تخصص و علم خاص می‏خواهد.تقریباً تمام نخبگان به‏ویژه نخبگان سیاسی پیوسته در مسیر رفتن به جلسه، ‏در جلسه یا قرار است در جلسه شرکت کنند. ظاهراً، نخبگان سیاسی آن‏قدر …
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۱/۰۱ / اقتصادی
کبوتر روباتیک
طراحی و ساخت یک روبات به شکل پرنده با بال‌های ثابت کار خیلی دشواری نیست اما ساخت روباتی با بال‌های انعطاف‌پذیر که حتی قابلیت بال زدن به شکل پرنده‌های طبیعی را نیز داشته باشد، بدون‌شک یکی از سخت‌ترین کارهای دنیا است. یک تیم تحقیقاتی به‌تازگی با تحقق این رویا و ساخت روباتی پرنده با نام «PigeonBot» توانسته‌اند به این دستاورد بزرگ دست پیدا کنند. اما ساخت بال‌های مشابه یک کبوتر واقعی برای یک روبات چگونه امکان‌پذیر است؟ البته که با استفاده از بال‌های واقعی کبوتر چنین چیزی ممکن می‌شود. این محققان که دستاوردهای خود را در مقاله علمی «Science Robotics» منتشر کرده‌اند، از پرهای طبیعی برای این روبات استفاده کرده‌اند.
درمان سرخ ناباروری؛ 
شانس باروری بعد از درمان آی‌وی‌اف با استفاده از سلول‌های بنیادی خون قاعدگی تا 50 درصد افزایش می‌یابد
سایر منابع / ۱۳۹۸-۱۰-۱۷ / بهداشت و سلامت
درمان سرخ ناباروری؛ شانس باروری بعد از درمان آی‌وی‌اف با استفاده از سلول‌های بنیادی خون قاعدگی تا 50 درصد افزایش می‌یابد
هفته گذشته اولین بانک سلول‌های بنیادی خون قاعدگی در کشور از سوی پژوهشگاه و مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا راه اندازی شد. این دستاورد بزرگ علمی و فناورانه در واقع درخشش دیگری در حوزه تحقیقات سلول‌های بنیادی در کشور و چشم‌اندازی روشن در درمان ناباروری زنان محسوب می‌شود که ما را به عنوان سومین کشور پیشرو (‌پس از آمریکا و هند‌) در زمینه ایجاد بانک سلول بنیادی خون قاعدگی مطرح می‌کند. آگاهی از جزئیات این اتفاق و اثرات مثبت آن در درمان ناباروری زنانه، ما را بر آن داشت در این باره پای صحبت‌های دکتر سیمین ظفردوست، جراح و فلوشیپ زنان، زایمان و ناباروری و عضو هیات علمی پژوهشگاه و مرکز ناباروری ابن‌سینا بنشینیم.
امکان ثبت اطلاعات عصبی با دستاورد محققان کشور فراهم شد
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / بهداشت و سلامت
امکان ثبت اطلاعات عصبی با دستاورد محققان کشور فراهم شد
محققان مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی کرمان با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری موفق به طراحی و تولید «میکروالکترود تنگستنی» برای ثبت اطلاعات عصبی شدند.
  دانشگاه علوم پزشکی کرمان  نورون
چین 2019، پیشرو در زمینه هوا فضا
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / بین‌المللی
چین 2019، پیشرو در زمینه هوا فضا
پکن- ایرنا- در حالی سال ۲۰۱۹ میلادی به پایان نزدیک می‌شود که می‌توان ده ها پیشرفت‌ و دستاورد علمی چین را در طول این سال فهرست کرد دستاوردهایی که هر کدام به نوبه خود مهم و با ارزش هستند.
  چین  هوا فضا  علم و فناوری
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / ...
گوشت مصنوعی، بزودی در سفره‌های مردم !
آفتاب یزد- گروه گزارش:‌ وزارت بهداشت ایران می‌گوید: با توجه به توسعه روز افزون جمعیت، بر روی پروژه گوشت مصنوعی بررسی‌هایی در حال انجام است. بنا به اعلام ایسنا، این گوشت پروژه‌ای است که قرار است تولید آن به شرکت‌های دانش بنیان سپرده شود و البته هنوز این پدیده جدید در مرحله بررسی و مطالعه برای تولید است.بررسی‌ها نشان می‌دهد مصرف گوشت در ایران طی یک سال و نیم اخیر با افزایش قیمت روبرو بوده و به همین خاطر بیشتر خانواده‌ها سرانه مصرف شان به شدت افت پیدا کرده است.چندی قبل بود که خبرگزاری فارس طی خبری اعلام کرد که سرانه مصرف گوشت قرمز در ایران به کمتر از 10 کیلو رسیده است که دلیل این امر کاهش تقاضا در بازار گوشت قرمز به واسطه کاهش توان خرید مردم بوده است. از سوی دیگر کمیابی منابع و افزایش جمعیت یکی …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / ...
برنامه های عبور موفق شرکت توزیع برق مازندران در گذر از پیک سال 99 بررسی شد
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق مازندران در جلسه تدوین و تبیین برنامه های عبور موفق این شرکت در گذر از پیک سال 99 گفت : گذر از پیک سال 98 یک دستاورد بزرگ بوده است که به عنوان برگ زرین در کارنامه صنعت برق کشور ثبت و ماندگار خواهد شد . رضا غفاری افزود : تشکیل مدیریت عالی سمت تقاضا ، شناسایی مولدهای خود تامین مشترکین و تهیه بانک اطلاعاتی مربوط به همکاران ، سمینار آموزشی برای سازمانهای برخوردار از دیزل ژنراتورها ، برگزاری سمینار آموزشی علمی کاربردی کیفیت توان در شبکه های توزیع ، ادامه پروژه های نصب سکسیونرها و تجهیزات فرمان از راه دور با سیستم مانیتورینگ جهت مدیریت بارهای غیرحساس و جایگاه‌های  CNG و شهرکهای صنعتی و شالیکوبی ها ، خرید و نصب کنتورهای فهام  ، کنترل و پایش برخط سقف پیک بار امورها ، پایش …
رونمایی از ۴۰ دستاورد فناورانه با حضور وزیر علوم و معاون علمی رییس‌جمهور
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / اقتصادی
رونمایی از ۴۰ دستاورد فناورانه با حضور وزیر علوم و معاون علمی رییس‌جمهور
فردا با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور از ۴۰ دستاورد فناورانه رونمایی می‌شود.
  پژوهش اثربخش، فناوری ارزش‌آفرین و رونق تولید  هفته پژوهش
۴۰ دستاورد فناورانه فردا رونمایی می شود
مهر / ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / فناوری
۴۰ دستاورد فناورانه فردا رونمایی می شود
با حضور وزیر علوم و معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری از ۴۰ دستاورد فناورانه رونمایی خواهد شد.
  سورنا ستاری  وزارت علوم تحقیقات و فناوری  منصور غلامی
پیشرفت‌های بهداشتی امکان بقای نوزادان نارس را افزایش داده است
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / اجتماعی
پیشرفت‌های بهداشتی امکان بقای نوزادان نارس را افزایش داده است
شیراز - ایرنا- رییس اداره سلامت کودکان و نوزادان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: رویکردهای همه جانبه‌نگر سلامت بر کاهش تولد نوزادان نارس تاکید دارد ، نوزادانی که در دهه‌های قبل به علت ناکافی بودن دستاورد علمی مراقبت‌های ویژه از بین می‌رفتند اما اکنون با پیشرفت‌های پزشکی و ایجاد راهکارهایی برای انتقال استاندارد این نوزادان در فواصل بین بیمارستانی امکان بقای آنان افزایش یافته است.
  سلامت  اختلال تکاملی نوزادان  بهداشت و درمان  وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی  بهداشت و سلامت
آمار مرگ و میر بیماران بیهوشی قلب/ وضعیت داروهای چینی
مهر / ۱۳۹۸/۰۷/۳۰ / بهداشت و سلامت
آمار مرگ و میر بیماران بیهوشی قلب/ وضعیت داروهای چینی
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به ارائه جدیدترین دستاورد های علمی در حوزه بیهوشی قلب، گفت: همه داروهای بیهوشی مصرفی در کشور، استاندارد بوده و جای نگرانی نیست.
  انجمن بیهوشی  علیرضا جهانگیری فرد  بیماری های قلبی و عروقی
الف / ۱۳۹۸/۰۷/۱۹ / فرهنگی و هنری
چگونه برای آزمون کارشناسی ارشد درس بخوانیم
برای اینکه آمادگی لازم را برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد را داشته باشیم باید فن هایی را آموزش ببینیم البته هر کسی راه و روشی برای خود دارد. با توجه به تحقیقات و دستاورد های علمی که در زمینه شیوه و عملکرد مغز انسان در یادگیری و آموزش مطرح شده، اما بسیاری تاکید بر شیوه هایی یادگیری شخصی خودشان دارند. در این مقاله میخواهیم شما را با چند روش آشنا کنیم تا کمکی برای شما در این آزمون سخت داشته باشیم.
  آزمون کنکور  کارشناسی ارشد  منابع آزمون کارشناسی ارشد  منابع کنکور ارشد
قطع وابستگی به تولیدات تجهیزات هواشناسی با تکیه بر توانمندی شرکت‌های دانش بنیان
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۷/۱۴ / اقتصادی
قطع وابستگی به تولیدات تجهیزات هواشناسی با تکیه بر توانمندی شرکت‌های دانش بنیان
ایلنا: محمد اسلامی در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکار مشترک بین معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری و وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: مهمترین دستاورد هوشمندسازی حمل و نقل…
  ارز  حمل و نقل  راه و شهرسازی  علمی و فناوری  هواشناسی
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸-۰۷-۱۳ / اقتصادی
فرار از واقعیت‌های حفظ ارزش پول ملی
محمدقلی یوسفی: ارقامی که نشان دهنده افزایش رشد پول ملی است، دستاورد مهمی نیست چراکه هیچ تاثیری در اقتصاد کشور نداشته و خبری از بهبود شرایط، افزایش تولید، افزایش قدرت خرید مردم و حفظ ارزش پول ملی نداشته است . به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه علامه، تولید در بدترین شرایط ممکن قرار دارد و هیچ سرمایه‌گذاری برای ورود به این بخش اقدام نمی‌کند و صنعت کشور هیچ دستاوردی را نداشته و از حداقل‌ها نیز جا مانده است.
ضرورت تقویت سرمایه فرهنگی در دانشگاه
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۶/۲۸ / اجتماعی
ضرورت تقویت سرمایه فرهنگی در دانشگاه
تهران- ایرنا- جایگاه علمی ایران بر اساس رتبه بندی یک نشریه علمی از نظر تولید مقاله در رتبه ۲۲ جهان قرار دارد ولی از نظر تعداد مقالاتی که به ‌دلیل نفی حقوق مالکیت معنوی در ژورنال‌ها از درجه اعتبار ساقط می‌شود، پس از چین در رتبه دوم قرار گرفته است.
  سرمایه فرهنگی  دستاورد علمی  آموزش  دانشگاه ها
درمان آرتروز مفصل زانو از طریق سلول‌های بنیادی/نوید برای درمان بیماری فلج مغزی
انتخاب / ۱۳۹۸/۰۶/۲۷ / بهداشت و سلامت
درمان آرتروز مفصل زانو از طریق سلول‌های بنیادی/نوید برای درمان بیماری فلج مغزی
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و بازرس یک شرکت دانش‌بنیان در مرکز رشد این دانشگاه، از دریافت مجوز دانش‌بنیان برای دستاورد درمان بیماری صعب‌العلاج آرتروز مفصل زانو از طریق تزریق سلول‌های بنیادی، از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خبر داد و گفت: در صدد هستیم دو بیماری لاعلاج از جمله فلج مغزی و بیماری ALS (اختلال در سیستم عصبی مرکزی) را نیز از طریق سلول‌های بنیادی درمان کنیم و در حال گذراندن فاز تحقیقاتی این موضوع هستیم.
۱۶ مدال دستاورد دانشجویان شریف از المپیاد علمی دانشجویی کشور
مهر / ۱۳۹۸/۰۶/۱۳ / علمی و آموزشی
۱۶ مدال دستاورد دانشجویان شریف از المپیاد علمی دانشجویی کشور
دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف موفق به کسب ۶ رتبه اول، ۶ رتبه دوم و ۴ رتبه سوم در بیست و چهارمین المپیاد علمی دانشجویی کشور شدند.
  دانشجویان  المپیاد علمی  دانشگاه صنعتی شریف
همکاری پزشکان ایرانی و آلمانی در شیراز و پیوند ساقه مغز
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۶/۱۲ / اجتماعی
همکاری پزشکان ایرانی و آلمانی در شیراز و پیوند ساقه مغز
شیراز-ایرنا-نخستین عمل جراحی کاشت ساقه مغز (ABI) با همکاری پروفسور Behr ازکشور آلمان و تیمی متشکل از پزشکان متخصص شیرازی در بیمارستان شهید چمران این شهر روز سه‌شنبه با موفقیت به پایان رسید.
  علوم پزشکی  دستاورد علمی  بهداشت و درمان  شیراز  زبان اشاره
غلامی: بستر ورود دستاوردهای علمی به عرصه تولید باید فراهم شود
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۶/۰۴ / علمی و آموزشی
غلامی: بستر ورود دستاوردهای علمی به عرصه تولید باید فراهم شود
ارومیه- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه باید بستر ورود دستاوردهای علمی و دانشگاهی به عرصه تولید فراهم شود، گفت: این امر حیاتی است و در صورت تحقق نیافتن آن، هیچ دستاورد علمی، اثر اجتماعی و اقتصادی نخواهد داشت.
  وزارت علوم تحقیقات و فناوری  ارومیه  دانشگاه ارومیه  منصور غلامی
روحانی از ۳ دستاورد جدید جهاد دانشگاهی رونمایی کرد
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۵/۱۶ / سیاسی
روحانی از ۳ دستاورد جدید جهاد دانشگاهی رونمایی کرد
رئیس‌جمهور از ۳ دستاورد جدید علمی جهاد دانشگاهی رونمایی کرد.
55 آنلاین / ۱۳۹۸/۰۴/۳۱ / ...
شعردرمانی در آمریکا
برخی معتقدند درمانگری می‌تواند بزرگ‌ترین دستاورد علمی ادبیات در عصر جدید باشد؛ در همین زمینه، شعردرمانی به مثابه درمانی نوپا برای بیماران افسرده در آمریکا آغاز شد و به نتایج مفیدی دست پیدا کرد.
کاهش افسردگی با شعر درمانی
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۴/۳۱ / اجتماعی
کاهش افسردگی با شعر درمانی
برخی معتقدند درمانگری می‌تواند بزرگ‌ترین دستاورد علمی ادبیات در عصر جدید باشد؛ در همین زمینه، شعردرمانی به مثابه درمانی نوپا برای بیماران افسرده در آمریکا آغاز شد و به نتایج مفیدی دست پیدا کرد.
  منطقه خراسان رضوی  شعر درمانی  افسردگی
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۴/۲۳ / ...
قوانین اجتماعی، ایمان و سیاست
کوروش الماسی* - اجازه دهید، «حداقل در ذهن»، ایران را فراجناحی و بدون اندیشه‌ها، اهداف و تمایلات غیر‏صادقانه تصور کنیم. دیگر با هیچ توجیه و تفسیری نمی‌توان انواع چالش‌های اجتماعی و ملی در عرصه‌های معیشتی، روابط خارجه، اقتصادی، فرهنگی، آموزش، بهداشت و درمان و... را توجیه یا انکار کرد. روی سخن به سوی نخبگانی است که صادقانه قلب‏شان برای ایران می‌تپد، آنهایی که یک دستاورد ملی در عرصه‌های ورزشی، دفاعی، علمی و... در گلو احساس گرفتگی و بغض می‌کنند، آنهایی که از ساقط کردن پهپاد متجاوزان به این آب و خاک کهن احساس غرور می‌کنند و آنهایی که همراه با درد و رنج طاقت‏فرسای بخش قابل توجهی از شهروندان در اقصی نقاط ایران‏زمین دردمندی دارند. در راستای نزدیک کردن اذهان دلسوزان و نخبگان وطن‏دوست با گرایش‏های گوناگون …
غلامی: جایگاه اول علم ایران در منطقه
فارس / ۱۳۹۸/۰۴/۱۷ / علمی و آموزشی
غلامی: جایگاه اول علم ایران در منطقه
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ایران در رتبه‌بندی علمی در منطقه جایگاه اول و در غرب آسیا جایگاه دوم را دارد که دستاورد دانشگاه‌ها در تولید علم است.
ایران؛ میزبان برنامه انتقال علم دانشگاهی به جامعه در جنبش عدم تعهدها
فارس / ۱۳۹۸/۰۳/۲۶ / علمی و آموزشی
ایران؛ میزبان برنامه انتقال علم دانشگاهی به جامعه در جنبش عدم تعهدها
رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور هدف از برگزاری کارگاه ترویج علم با حضور کشورهای جنبش عدم تعهد به میزبانی ایران را اشتراک تجربه در انتقال علم دانشگاهی به جامعه دانست و گفت: دانشگاه‌‌ها دستاورد علمی بسیاری داشته‌اند اما علم به اندازه‌ لازم در جامعه بهره‌برداری نشده است.
ویدئو / از تولید بلندترین صدای جهان تا دستاورد تازه در درمان سرطان
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۳/۰۲ / اجتماعی
ویدئو / از تولید بلندترین صدای جهان تا دستاورد تازه در درمان سرطان
دستاوردهای حوزه علم و فناوری دیگر محدود به کشف یک دارو یا ساخت یک ربات جدید نیست؛ حالا دانشمندان به دنبال صدای بلندتر، تاکسی‌های پرندة کارآمدتر و استفاده بیشتر از هوش مصنوعی در زندگی بشر هستند. گوشه‌هایی از این دستاوردها را در بسته اخبار علمی این هفته ببینید.
  الکتریکی  بلندترین  جهان  زلزله  سرطان  صدا  علم  فناوری
تلاش ۲۰ ساله محققان دانشگاه تهران در تولید ۸ رقم انگور بی‌دانه حبه درشت صادراتی
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۲/۲۱ / اقتصادی
تلاش ۲۰ ساله محققان دانشگاه تهران در تولید ۸ رقم انگور بی‌دانه حبه درشت صادراتی
عضو هیات علمی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران با بیان این‌که تلاش ۲۰ ساله محققان دانشگاه تهران در تولید ۸ رقم انگور بی‌دانه حبه درشت صادراتی با اسامی «پردیس»، «زرین»، «رخشا»، «الماس»، «یاقوت کبود»، «بی‌دانه سیاه»، «سروش» و «عقیق» به بار نشست، گفت: این دستاورد در نتیجه اصلاح انگور برای پیدا کردن ارقام جدید بی‌دانه درشت با کیفیت انبارمانی (قابلیت نگهداری در سردخانه) و حمل و نقل خوب حاصل شد.
  انگور  دانشگاه تهران  صادرات
انتخاب / ۱۳۹۸/۰۲/۰۷ / فرهنگی و هنری
چرا مردم خبرهای شبه علمی و شایعات رسانه‌ها درباره آنتن‌های موبایل را زود باور می‌کنند؟
حالا، اگر گوینده خبر تلویزیون بگوید «تحقیقات چندین ساله دانشمندان دانشگاه کرنل نشان می‌دهد هیچ ارتباطی میان امواج رادیویی متشعشع شده از آنتن‌های موبایل با انواع سرطان در انسان‌ها وجود ندارد»؛ شاید هیچ توجهی نکرده و حتی به ادامه خبر گوش نمی‌کنیم. هیچ انگیزه‌ای برای بازگو کردن این دستاورد علمی برای دیگران نداشته و ته دلمان آن را باور نداریم یا دوست نمی‌خواهیم باور کنیم!
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۱/۳۰ / علمی و آموزشی
سال جهانی جدول دوره ای عناصر
دانش‌های بنیادیایرنا نوشت: سازمان ملل متحد به مناسبت صد و پنجاهمین سالگرد جدول مندلیف، سال 2019 را «سال جهانی جدول دوره ای عناصر» نامگذاری کرده که این امر انجمن های علمی ایرانی را برآن داشت تا به پاس بزرگداشت این دستاورد علمی و معرفی آن در جای جای زندگی عموم مردم، برنامه های متنوعی را در این سال تدارک ببینند.
فعالیت انجمن های علمی در سال جدول تناوبی
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۱/۳۰ / علمی و آموزشی
فعالیت انجمن های علمی در سال جدول تناوبی
تهران- ایرنا- سازمان ملل متحد به مناسبت صد و پنجاهمین سالگرد جدول مندلیف، سال 2019 را «سال جهانی جدول دوره ای عناصر» نامگذاری کرده که این امر انجمن های علمی ایرانی را برآن داشت تا به پاس بزرگداشت این دستاورد علمی و معرفی آن در جای جای زندگی عموم مردم، برنامه های متنوعی را در این سال تدارک ببینند.
شرح  2500 سال جهان بینی علمی
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۱/۲۲ / اقتصادی
شرح 2500 سال جهان بینی علمی
علم دستاورد بسیار عظیم و گسترده بشریت است. در دوره مدرن به هیچ چیزی به اندازه علم توجه نکرده‌اند. امروزه سرنوشت همه چیز به علم گره خورده است: سیاست، دین، قدرت، زندگی، اختلاس، تحریم‌ها و.... اصلا آن‌چه انسان را از قرون وسطی به دوره مدرن کشاند علم و نگاه علمی بود. ویژگی این دوران، چه خوب و چه بد، همین است. از این رو، آموزش آن نیز در رأس همه برنامه‌های آموزشی و نظام‌های تعلیم و تربیت است.
تولید پرتوی X با انرژی بی‌نظیر
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۱/۲۰ / علمی و آموزشی
تولید پرتوی X با انرژی بی‌نظیر
عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد با همکاری تیم دانش‌آموزی دبیرستان شاهد فردوسی مشهد و پژوهش‌سرای رازی آموزش و پرورش ناحیه دو مشهد، موفق به کشف کاربرد جدیدی برای ترکیب پلی اکسومتالات‌ها بر پایه کگین شدند که یک دستاورد جدید در این زمینه محسوب می‌شود.
تحول در دنیای پزشکی با ۹ دستاورد نخبگان ایرانی خارج از کشور
مهر / ۱۳۹۸/۰۱/۰۷ / علمی و آموزشی
تحول در دنیای پزشکی با ۹ دستاورد نخبگان ایرانی خارج از کشور
نخبگان ایرانی هر ساله منشأ بسیاری از اکتشافات و ابداعات علمی در سراسر دنیا می شوند و دستاورهای آنان در جدیدترین عرصه های علم و تکنولوژی گره گشای مسائل و مشکلات زیادی است.
اقتصادنیوز / ۱۳۹۷/۱۲/۱۹ / اقتصادی
خطرات فلوراید برای سلامتی
اقتصادنیوز: بسیاری از مراکز تحقیقاتی علمی و بهداشتی دنیا، از افزودن فلوراید به آب با عنوان "یکی از 10 دستاورد بزرگ سلامت عمومی در قرن بیستم" یاد می‌کنند. با این وجود، اگرچه فلوراید به طور طبیعی و در مقادیر اندک در آب وجود داشته و می‌تواند در پوسته زمین نیز پیدا شود، اما افزودن آن به آب آشامیدنی با تصور تقویت دندان‌ها و جلوگیری از ایجاد حفره‌ها، می‌تواند یک عمل بسیار جنجالی و خطرناک به شمار آید.
فروردین ماه 98 دستاوردهای جدید علمی را به نمایش می گذاریم
ایرنا / ۱۳۹۷/۱۲/۱۸ / علمی و آموزشی
فروردین ماه 98 دستاوردهای جدید علمی را به نمایش می گذاریم
کرج - ایرنا - معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: بیستم فروردین ماه سال آینده تعداد قابل توجهی دستاورد های جدید علمی و پژوهشی را به نمایش خواهیم گذاشت.
ارائه دستاورد علمی نوین در حوزه معماری/ تلفیق علم و هنر با طراحی
مهر / ۱۳۹۷/۱۱/۲۹ / فرهنگی و هنری
ارائه دستاورد علمی نوین در حوزه معماری/ تلفیق علم و هنر با طراحی
مرضیه اله‌دادی گفت: ایجاد تعامل صحیح و مطلوب بین متخصصان و صنعت، بازنگری فرهنگ و هنر ایرانی در کشور با توجه به ارزش‌های اصیل فرهنگی از اهداف برگزاری دومین کنفرانس بین‌المللی طراحی است.