جمعه, ۲۰ تیر, ۱۳۹۹ / 10 July, 2020
سوگواری
هشدار رئیس‌جمهور درباره موج جدید کرونا و دو خطر بزرگ | محدودیت‌های هوشمندانه و متناسب با علل شیوع در هر منطقه اجرا شود
۱۴ ساعت قبل
هشدار رئیس‌جمهور درباره موج جدید کرونا و دو خطر بزرگ | محدودیت‌های هوشمندانه و متناسب با علل شیوع در هر منطقه اجرا شود
رئیس جمهور به کمیته‌های امنیتی و اجتماعی ستاد ملی مبارزه با کرونا دستور داد با رایزنی و مشورت دستگاه‌های مرتبط دستورالعمل‌های دقیق و شفاف برای برگزاری مراسم عزاداری و سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در ماه محرم را طراحی و تدوین کنند.
روحانی: کمیته های اجتماعی - امنیتی و درمان، دستورالعملهای دقیق و شفاف، برای ماه محرم به ستاد ملی مبارزه با کرونا ارائه کنند
۱۴ ساعت قبل
روحانی: کمیته های اجتماعی - امنیتی و درمان، دستورالعملهای دقیق و شفاف، برای ماه محرم به ستاد ملی مبارزه با کرونا ارائه کنند
رئیس جمهور با اشاره به تجربه موفق برگزاری مراسم شب های قدر در ماه مبارک رمضان، کمیته های اجتماعی - امنیتی و درمان را موظف کرد با رایزنی و مشورت دستگاه های مرتبط دستورالعملهای دقیق و شفاف برای برگزاری مراسم عزاداری و سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین(ع)در ماه محرم را طراحی و تدوین کرده و برای تصویب به ستاد ملی مبارزه با کرونا ارائه کنند.
دستور روحانی درباره برگزاری مراسمات عزاداری محرم
۱۴ ساعت قبل
دستور روحانی درباره برگزاری مراسمات عزاداری محرم
رئیس جمهور به کمیته‌های امنیتی و اجتماعی ستاد ملی مبارزه با کرونا دستور داد با رایزنی و مشورت دستگاه‌های مرتبط دستورالعمل‌های دقیق و شفاف برای برگزاری مراسم عزاداری و سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در ماه محرم را طراحی و تدوین کنند.
چالش‌های سوگواری خانواده‌های داغدار کرونایی
۴۱ ساعت قبل
چالش‌های سوگواری خانواده‌های داغدار کرونایی
معاون درمان وزارت بهداشت، گفت: کرونا در عین حال که یک تهدید است اما فرصتی برای جبران خیلی از عقب ماندگی‌ها است.
رفتن بدون خداحافظی!
۵ روز قبل / سوگ کرونا / ویروس کرونا / سوگواری / بیماری / کودکان
رفتن بدون خداحافظی!
در دوران مقابله با کرونا و حفظ فاصله گذاری فیزیکی امکان برگزاری مراسم بزرگداشت متوفیان به شکل معمول امکان پذیر نیست، از همین‌رو سوگواری و تحمل اندوه از دست دادن عزیزان دشوارتر ازهمیشه است. شاید بزرگسالان به طریقی این کمبود‌ها را تحمل کنند، اما کودکان به خداحافظی درخور با فرد متوفا احتیاج دارند. در شرایطی که مراسم سوگواری برگزار نشود افراد خانواده به خصوص کودکان و نوجوانان امکان بروز احساسات را نمی‌یابند، پس باید به طریقی فرصت خداحافظی مناسب برای کودکان ایجاد شود.
عکس| واکنش هنرمندان به درگذشت سیروس گرجستانی
۱۳۹۹/۰۴/۱۳ / سیروس گرجستانی / هنرمندان / بازیگران سینما و تلویزیون
عکس| واکنش هنرمندان به درگذشت سیروس گرجستانی
«سیروس گرجستانی»، بازیگر سینما و تلویزیون آنقدر در میان هنرمندان و مردم محبوب بود که حالا هر کدام به شکلی و بعضی در صفحه‌های خود در اینستاگرام برایش سوگواری کردند.
سوگواری همکاران سیروس گرجستانی در رثای او
۱۳۹۹/۰۴/۱۲ / رضا عطاران / درگذشت / جواد عزتی / هنرمندان / اینستاگرام / مهتاب کرامتی
سوگواری همکاران سیروس گرجستانی در رثای او
تهران- ایرنا- «سیروس گرجستانی»، بازیگر سینما و تلویزیون آنقدر در میان هنرمندان و مردم محبوب بود که حالا هر کدام به شکلی و بعضی در صفحه‌های خود در اینستاگرام برایش سوگواری کردند.
سوگ غریبانه در سایه شوم کرونا
۱۳۹۹/۰۴/۱۱ / سوگواری / کروناویروس / استانی-اجتماعی
سوگ غریبانه در سایه شوم کرونا
غم از دست دادن عزیزان همیشه غمی تلخ و جانسوز بوده و هست، اما کرونا با آمدنش با تغییر شیوه سوگواری‌ها و خاکسپاری‌ها این داغ و حسرت فراموش نشدنی کوچ به یکباره عزیزان را برای خانواده‌های داغدیده دوچندان کرده است.
یک مداح بازداشت شد
۱۳۹۹/۰۴/۰۸
یک مداح بازداشت شد
مداح و مرثیه‌سرای یک مجلس سوگواری در شهرستان لالی به دلیل به توجهی به دستورالعمل‌های بهداشتی در ایام شیوع کرونا بازداشت شد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۴
رویداد
مدیر واحد خدمات حمایتی محک مطرح کرد: چگونگی سوگواری در جهان پس از کرونا [شهروند]  این روزها که شیوع ویروس‌کرونا امکان برگزاری مراسم‌ ازجمله مراسم و آیین‌های سوگواری به دلیل رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی را سخت کرده است، نگرانی از ناتمام‌ماندن عزاداری و سوگ برای بازماندگان، احتمال ایجاد آثار مخرب و گاهی غیرقابل جبران روحی و روانی در افراد را بالا می‌برد. بهناز آسنگری، مدیر واحد خدمات حمایتی موسسه محک با تجربه سال‌ها حمایت روانی و مددکاری از خانواده‌هایی که با بیمارى سرطان فرزندشان دست‌وپنجه نرم می‌کنند و بعضی هم کودکان‌شان را از دست داده‌اند، از راه‌حل‌های موثر همدلی در دنیای امروز می‌گوید. او  به تأثیرات ناشی از …
فضای مجازی فرصتی برای همدردی و سوگواری در دوران کرونا
۱۳۹۹/۰۴/۰۴
فضای مجازی فرصتی برای همدردی و سوگواری در دوران کرونا
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان با تأکید بر استفاده خانواده‌های متوفی از امکانات و ارتباطات مجازی در قالب صوتی و تصویری با اقوام و آشنایان به صورت روزانه، گفت: نوشتن افکار و احساسات مختلف در مورد فرد از دست رفته و خاطرات او در کنار تمرین‌های آرام‌سازی در تسهیل روند سوگواری کمک کننده است.
(تصاویر) سوگواری برای ریشارد بروکس؛ جوان سیاه‌پوست آمریکایی
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / سیاهپوستان / جورج فلوید / آتلانتا هاوکس / آمریکا / نژادپرستی
(تصاویر) سوگواری برای ریشارد بروکس؛ جوان سیاه‌پوست آمریکایی
مراسم وداع با جنازه جوان سیاه‌پوست آمریکایی که با شلیک پلیس آتلانتا کشته شد در کلیسای باپتیست ابننزر آتلانتا برگزار شد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۱
سوگواری برای جوان دلیری که به دلیل سوختگی در پی آتش سوزی در جنگل‌های گچساران جان باخت
البرز فدایی زاگرس شدآفتاب یزد- گروه شبکه: همه از او و فداکاری بی‌مثالش حرف می‌زنند. کسی که سوخت و بی‌جان شد تا زاگرس بماند. داستان قهرمانانه‌اش در فضای مجازی که حالا سیاه پوش اوست در حال چرخیدن است. به احترامش کلاه از سر برداشته‌اند و غمگینانه برایش سوگواری می‌کنند. این ناجی زاگرس، «البرز زارعی» نام دارد و قصه جوانمردی‌اش از این قرار است؛ زمانی که آتش به جان جنگل‌ها و مناطق منطقه «دیل» در شهرستان گچساران می‌افتد، داوطلبانه راهی این منطقه می‌شود تا تن درختان و مراتع گر گرفته از آتش را خاموش کند آنهم بدون ترس و با دستان خالی. البرز به همراه دوستانش مشغول خاموش کردن آتشی می‌شوند که دو دامدار به خاطر اختلاف بر سر چرای دام آن را رقم زده بودند اما در محاصره آتش قرار می‌گیرند، به صخره‌ای پناه می‌برند، …
تصاویر: سوگواری امام صادق (ع)
۱۳۹۹/۰۳/۲۸
تصاویر: سوگواری امام صادق (ع)
مراسم عزاداری شب شهادت امام صادق (ع) با سخنرانی حجت الاسلام موسوی مطلق و مدیحه سرایی سیدمجید بنی فاطمه، سه‌شنبه ۲۸ خرداد ۹۹ و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در هیئت ریحانه‌الحسین (س) برگزار شد. پس از شیوع ویروس کرونا در کشور، بسیاری از آئین های ملی و مذهبی از جمله هیئات مذهبی لغو شدند. هیئت ریحانه‎الحسین (س) پس از برگزاری مراسم های سه شب قدر و موفقیت در اجرای آن، تصمیم گرفت در شب شهادت امام صادق (ع) هشتمین امام شیعیان، مراسم عزاداری این شب را با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار کند.
سومین حرم اهل بیت در سوگ شهادت رئیس مکتب جعفری
۱۳۹۹/۰۳/۲۸ / امام صادق / شیعه / امام جمعه شیراز / شیراز / هیأت عزاداری
سومین حرم اهل بیت در سوگ شهادت رئیس مکتب جعفری
شیراز-ایرنا- شیراز سومین حرم اهل بیت در ایران اسلامی به مناسبت شهادت امام جعفر صادق (ع) میزبان آئین‌های سوگواری در رثای رئیس مکتب جعفری بود.
عزاداران کرونایی هنوز در مرحله انکار هستند/ مانع از گریه کردن نشویم
۱۳۹۹/۰۳/۲۷ / استانی-اجتماعی / کروناویروس / همه_باهم_علیه_کرونا / سوگواری
عزاداران کرونایی هنوز در مرحله انکار هستند/ مانع از گریه کردن نشویم
یک روانشناس گفت: بسیاری از افراد در ایام کرونایی در مرحله انکار قرار گرفته اند، زیرا جسد و تدفین را ندیدند و عزاداری جمعی انجام ندادند و تسلیت اطرافیان را دریافت نکردند.
۱۳۹۹/۰۳/۲۵
مدیر خدمات حمایتی موسسه محک:
آثار سوگِ ناتمام در دوران کرونا می‌تواند اختلالات روانى ایجاد کنداثرات مخرب و گاه غیرقابل جبران پاندمی کرونا و به‌ویژه تاثیر عدم برگزاری مراسم سوگ برای درگذشتگان در دوران فاصله‌گذاری اجتماعى بر ناتمام ماندن عزاداری و سوگ برای بازماندگان از نکات مهمی است که باید در این زمانه مورد توجه قرار گیرد. بهناز آسنگری، مدیر خدمات حمایتی موسسه محک با تجربه سال‌ها حمایت روانی از خانواده‌هایی که با بیمارى سرطان فرزندشان دست و پنجه نرم مى‌کنند و برخی نیز کودکان‌شان را از دست داده‌اند، در این گفت‌وگو از دید روان‌شناسی به موضوع «اختلال سوگ» پرداخته است. -شیوع بیماری کرونا، چطور به بروز پدیده‌ای به عنوان اختلال سوگ در جامعه دامن می‌زند؟یکی از شایع‌ترین اختلالات برای بازماندگان بعد از بروز بلایای طبیعی که دامنه …
۱۳۹۹/۰۳/۲۴
مرگ در محدوده چاه نفتی شماره ۱۹
گروه اجتماعی| سال‌هاست که وقتی سازمان پزشکی قانونی دلایل مرگ در محیط کار را اعلام می‌کند، در گزارش‌ها یا از زبان مسوولانش تکرار می‌شود که «سقوط از بلندی مهم‌ترین علت فوت کارگران به حساب می‌آید». اصابت جسم سخت، برق‌گرفتگی، ریزش معدن و ساختمان و ... این فهرست همین‌طور ادامه پیدا می‌کند. هر سال شاید جای یکی، دو مورد از این عوامل که با عنوان «مرگ و میر ناشی از حوادث کار» شناخته می‌شوند، تغییر کند. اما اینکه عکس و فیلم و خبر برسد از کارگری که خودش را در یکی از این روزهای داغ خرداد خوزستان، در پس‌زمینه‌ای از لوله‌ها و تاسیسات میدان نفتی هویزه حلق‌آویز کند را دیگر نمی‌شود در این دسته‌بندی‌ها …
در خلوت سوگواری می‌کنند تا دیگران سلامت بمانند
۱۳۹۹/۰۳/۲۱ / استانی-شهرستانها / کروناویروس / کرونا / مقابله با کرونا / سوگواری
در خلوت سوگواری می‌کنند تا دیگران سلامت بمانند
شیوع کرونا شرایط سختی برای همه به وجود آورده است، همه ما هنگام شادی و غم کنار یکدیگر جمع می‌شدیم اما امروز حتی برای ابراز همدری با بازماندگان نمی‌توان به راحتی ارتباط برقرار کرد؛ بسیاری از کسانی که عزیزانشان را از دست دادند، به احترام سلامت کسانی که دوستشان داشتند؛ از خود گذشتند تا اطرافیانشان در امان بمانند، سوگواری و عزاداری در خلوت را بر تجمع ترجیح دادند تا سوگ دیگری در پیش نباشد، حتی برخی هزینه مراسم را در امور خیریه صرف کردند.
۱۳۹۹/۰۳/۲۱
پرونده مفتوح انهدام یک هواپیما
صبح روز چهارشنبه، هجدهم دی‌ ماه برای ایرانیان سراسر دنیا روز عجیبی بود؛ پرواز ایران- اوکراین که از فرودگاه امام خمینی به پرواز درآمده بود، لحظاتی بعد سقوط کرد و تمامی 176 سرنشین آن جان باختند. از همان روز نخست گمانه‌زنی‌ها درباره چرایی سقوط این هواپیما آغاز شد؛ ویدیوهای منتشر شده در فضای مجازی که از لحظه وقوع حادثه حکایت داشت همچنین حفره‌های ایجاد شده در بدنه هواپیمای ساقط شده، نشانه‌هایی بود از احتمال اصابت موشک به این هواپیما. موضوعی که ابتدا از سوی مسوولان هواپیمایی و دیگر مسوولان کشور تکذیب شد. با این همه اظهارات شامگاه پنجشنه نخست‌وزیر کانادا که اعلام کرد «شواهد نشان می‌دهد که این هواپیما توسط یک موشک ایرانی ساقط شده است» تردیدها درباره این …
(ویدئو) گریه شهردار مینیاپولیس پای تابوت جورج فلوید
۱۳۹۹/۰۳/۱۸ / جورج فلوید / تشییع جنازه / شهردار / مینیاپولیس / آمریکا / سوگواری
(ویدئو) گریه شهردار مینیاپولیس پای تابوت جورج فلوید
جیکوب فری شهردار مینیاپولیس در ایالت مینه سوتا که از ابتدای قتل جورج فلوید بر سر برگزاری اعتراضات مردمی با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا درگیری لفظی پیدا کرده بود در پای تابوت جورج فلوید در مراسم تشییع جنازه گریه کرد. در این مراسم که در دانشگاه نورث سنترال در شهر مینیاپولیس برگزار شد بر روی تابوت فلوید عبارت کنایه‌ آمیز حالا می‌توانم نفس بکشم نوشته شده بود.
تعویض پرچم گنبد حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / حضرت عبدالعظیم حسنی / حسن مجتبی / تعویض پرچم
تعویض پرچم گنبد حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)
همزمان با ایام رحلت حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) پرچم گنبد منور حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) به نشانه ایام سوگواری تعویض شد.
(تصاویر) سوگواری بر گرد تابوت زرین جورج فلوید
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / جورج فلوید / تشییع جنازه / سیاهپوستان / مینیاپولیس / آمریکا / نژادپرستی / تابوت
(تصاویر) سوگواری بر گرد تابوت زرین جورج فلوید
حاضران، به احترام جورج فلوید 8 دقیقه و 46 ثانیه سکوت کردند، یعنی برابر زمانی که پلیس این قربانی 46 ساله را دست بسته بر زمین خوابانیده بود.
«زانو از گردن ما بردارید»؛ آغاز سوگواری بر تابوت جورج فلوید در مینیاپولیس
۱۳۹۹/۰۳/۱۶
«زانو از گردن ما بردارید»؛ آغاز سوگواری بر تابوت جورج فلوید در مینیاپولیس
صدها تن از جمله شخصیت‌های نامدار آمریکایی شامگاه پنجشنبه، در مینیاپولیس، بر گرد تابوت زرّین جورج فلوید حاضر شدند تا ضمن سوگواری برای وی، صدای اعتراض خود را نسبت به پایمال شدن حقوق سیاهان و اقلیّت‌های قومی آمریکا به گوش جهانیان برسانند.
کرونا و سوگ ابراز نیافته
۱۳۹۹/۰۳/۱۴ / کرونا / رفتار مومنانه و همدلانه ایرانیان در روزگار کرونا
کرونا و سوگ ابراز نیافته
تهران- ایرنا- «احمد برجعلی» رییس دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبایی می‌گوید: زمانی که افراد امکان ابراز ناراحتی و سوگواری نداشته باشند، دچار نوعی سوگ پیچیده‌ می‌شوند؛ شرایطی که در آن عملکرد و فعالیت‌های روزمره افراد دچار اختلال می‌شود و مشکلات روحی و روانی بسیاری برای آنها پیش می‌آید.
معضل
۱۳۹۹/۰۳/۰۵ / ویروس کرونا / سلامت / افسردگی
معضل "سوگ ابراز نیافته" خانواده قربانیان کرونا
یک مشاور خانواده با بیان اینکه سوگواری باید به میزان متعادل و متناسب و در زمان خودش اتفاق بیفتد، علائم افسردگی و مدت‌زمان طبیعی برای سوگواری افرادی که در دوران کرونا عزیزان خود را از دست داده‌اند را تشریح کرد.
غمِ از دست‌دادن عزیزان در روزهای کرونا؛ علائم افسردگی چیست؟
۱۳۹۹/۰۳/۰۵ / ویروس کرونا
غمِ از دست‌دادن عزیزان در روزهای کرونا؛ علائم افسردگی چیست؟
یک مشاور خانواده با بیان اینکه سوگواری باید به میزان متعادل و متناسب و در زمان خودش اتفاق بیفتد، علائم افسردگی و مدت‌‌زمان طبیعی برای سوگواری افرادی که در دوران کرونا عزیزان خود را از دست داده‌‌اند را تشریح کرد.
نحوه برخورد با کودکان در سوگواری‌ها
۱۳۹۹/۰۳/۰۱ / تربیت فرزند / پارسی خبر / سبک زندگی / سوگواری
نحوه برخورد با کودکان در سوگواری‌ها
متخصص روانشناسی کودک و نوجوان گفت: زمانی که کودک با مرگ یکی از افراد نزدیک مواجه می‌شود ممکن است در بهت فرو رود و سکوت کند، سوالات زیادی درباره‌ی آن بپرسد و هیجاناتی از خود نشان دهد که در این مواقع باید به او اجازه داده شود تا به تخلیه‌ هیجانات خود بپردازد.
۱۳۹۹/۰۲/۲۷
مواجهه با فقدان
از دست دادن عزیزان، یکی از مهم‌ترین رویدادها در طول زندگی و رویارویی با آن از دشوارترین وظایف است. در حقیقت از دست دادن، تجربه گریزناپذیری است که ما انسان‌ها با بالاتر رفتن سن‌مان به ‌طور قطع آن را لمس می‌کنیم. این روزها شیوع ویروس کرونا، تجربه وداع با عزیزان از دست ‌رفته را دشوارتر و گونه جدیدی از سوگواری را ایجاد کرده است که به‌نوبه خود آثار و پیامدهای منفی قابل توجهی بر داغداران بر جای می‌گذارد. تجربه‌ای که از آن تحت عنوان سوگ ابراز نشده، یاد می‌شود و در حقیقت همان احساس فقدان بدون فرصت سوگواری علنی و بهره‌مندی از حمایت دیگران است که می‌تواند فرآیند سوگ را عمیقا مختل کند. طی کردن این فرآیند به‌ شیوه‌های مرسوم در فرهنگ‌های …
۱۳۹۹/۰۲/۲۷
کاهش قیمت بازار با روند افزایشی تیراژ تولید
مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو گفت: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده از ابتدای سال و تولید روزانه بیش از دوهزار دستگاه از محصولات ایران‌خودرو، قیمت‌های بازار در چند روز اخیر کاهش چشمگیری یافته و با ادامه تولید و عرضه، این روند همچنان تداوم خواهد یافت.به گزارش ایسنا، فرشاد مقیمی ضمن تسلیت ایام سوگواری شهادت امام علی(ع) و شب‌های قدر با بیان اینکه در سال جهش تولید تمام اقدامات لازم برای تحقق این موضوع انجام شده است، از تولید ۵۶ هزار و ۹۳۱ دستگاه خودرو تا روز ۲۶ اردیبهشت خبر داد و گفت: عزم مجموعه ایران خودرو در مسیر برنامه‌ریزی برای تحقق هدف تولید ۵۰۰ هزار دستگاه خودرو در سال جاری قرار دارد. وی افزود: تا روز ۲۶ اردیبهشت افزایش ۶ درصدی در تعداد تولید نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته‌ایم.مقیمی از اجرای …
حال و هوای کادر درمان و بیماران در شب قدر
۱۳۹۹/۰۲/۲۶
حال و هوای کادر درمان و بیماران در شب قدر
کادر درمان بیمارستان ها در کنار بیماران و همراهانشان با شب زنده داری و خواندن دعا ، در شب شهادت مولا علی علیه السلام ، سوگواری کردند .
بازگشت
۱۳۹۹/۰۲/۲۶ / جامعه / ناصر محمدخانی / شهلا جاهد
بازگشت "شهلا جاهد" و شکستن بغص "ناصر محمدخانی"
سخنان قاضی جابری مورد توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها قرار گرفت. دوباره نام شهلا جاهد همسر موقت ناصر محمدخانی به رسانه‌ها بازگشت. بسیاری در شبکه‌های اجتماهی برایش سوگواری کردند. آن‌ها معتقدند که شهلا رازی داشته که به خاطر عشقش به ناصر محمدخانی افشا نکرده است.
۱۳۹۹/۰۲/۲۶
چگونه به سوگواران کرونایی کمک کنیم؟/ تفاوت سوگ ناشی از کرونا
عدم آگاهی در ایام کرونایی و از دست دادن عزیزان بار روانی زیادی برای اطرافیان و خانواده سوگوار فراهم می کند، چه اینکه اگر بدانیم چطور سوگواری کنیم ، مطمئنا فشار روانی کمتری را تحمل خواهیم کرد.
شب قدر در مشهد مقدس
۱۳۹۹/۰۲/۲۶
شب قدر در مشهد مقدس
مشهد مقدس در ایام سوگواری حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام عزادار است. امسال مردم شب قدری متفاوت را تجربه می‌کنند.
آیین‌ سوگواری شب شهادت امیر المومنین (ع) در پاکستان برگزار شد
۱۳۹۹/۰۲/۲۶ / پاکستان / شهادت حضرت علی
آیین‌ سوگواری شب شهادت امیر المومنین (ع) در پاکستان برگزار شد
اسلام‌آباد - ایرنا - آیین‌های مذهبی دومین شب از لیالی قدر و همچنین سوگواری شب شهادت مظلومانه مولای متقیان حضرت امام علی علیه السلام با حضور شیعیان و پیروان اهل‌بیت عصمت و طهارت در شهرهای مختلف پاکستان برگزار شد.
عبور کامیون‌ و خودرو سنگین در شب‌های قدر در تهران ممنوع است
۱۳۹۹/۰۲/۲۵
عبور کامیون‌ و خودرو سنگین در شب‌های قدر در تهران ممنوع است
همچنین سهولت مراجعه کنندگان به مساجد برای مناجات و سوگواری علی ابن ابی‌طالب (ع) و برگزاری مراسم شب های قدر در ساعات مجاز اعلام شده را دارد و نیروهای پلیس راهور در آماده باش کامل خواهند بود.
فرآیند سوگواری و راه‌های مواجهه با آن در ایام کرونا
۱۳۹۹/۰۲/۲۵ / استانی-اجتماعی / روانشناس / همه_باهم_علیه_کرونا / زنجان / سوگواری
فرآیند سوگواری و راه‌های مواجهه با آن در ایام کرونا
یک روانشناس گفت: فرآیند سوگواری دارای مراحل شک یا انکار و انزوا، حسرت، افسردگی، خشم و قبول مسئله است.
ویژه برنامه‌های رادیو در شب‌های قدر
۱۳۹۹/۰۲/۲۳ / رادیو / شهادت حضرت علی
ویژه برنامه‌های رادیو در شب‌های قدر
تهران- ایرنا- در ایام شب‌های قدر و سوگواری حضرت علی(ع) ویژه برنامه‌های «باغ ارغوان»، «عشق نام دیگر توست»،  «همای رحمت»، « نورباران»،  «دور عاشقان»، « به نام عشق» و  «محراب تا معراج» از رادیو ایران پخش می‌شوند.
نمایشگاه مجازی جلوه امیرالمومنین برگزار می‌شود
۱۳۹۹/۰۲/۲۳
نمایشگاه مجازی جلوه امیرالمومنین برگزار می‌شود
به مناسبت ایام سوگواری شهادت حضرت علی (ع) و همزمانی این ایام با هفته میراث فرهنگی، نمایشگاه مجازی «جلوه امیرالمومنین در آثار نقاشی پشت شیشه» از تاریخ ۲۵ اردیبهشت‌ برگزار می‌شود.
روایت همسر مؤسس دکتر سلام از مبارزه با کووید ۱۹ ؛ غربت سوگواری در شهر وحشت‌زده
۱۳۹۹/۰۲/۲۲ / ویروس کرونا / خانواده / تاب آوری / افسردگی
روایت همسر مؤسس دکتر سلام از مبارزه با کووید ۱۹ ؛ غربت سوگواری در شهر وحشت‌زده
تهران- ایرناپلاس- به نظر می‌رسد در مواجهه با کرونا یک بعد ماجرا فراموش شده است. خانواده‌هایی که یک و حتی چند نفر از اعضایشان را در اثر کرونا از دست دادند و غیر از غم فراق و سوگواری غریبانه باید با جامعه‌ای روبه‌رو شوند که از آنها فراری است.
با کودکان در سوگواری چگونه رفتار کنیم؟
۱۳۹۹/۰۲/۲۱ / ویروس کرونا / بیمارستان امام حسین / روان درمانی
با کودکان در سوگواری چگونه رفتار کنیم؟
تهران- ایرنا- فوق تخصص روانپزشکی کودکان و نوجوانان بیمارستان امام حسین(ع) در خصوص نوع رفتار با کودکان در سوگواری و غم، گفت: در فقدان‌ها و بحران‌ها بر احساسات کودکانمان سرپوش نگذاریم و اجازه دهیم آنها احساسات خود را آشکار کنند.
کیفیت دوفضایی سوگواری در عصر دیجیتال
۱۳۹۹/۰۲/۲۱ / پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات / فیس بوک
کیفیت دوفضایی سوگواری در عصر دیجیتال
تهران- ایرنا- سوگواری نیز مانند دیگر عرصه‌های تجربه دچار کیفیتی دوفضایی در عصر دیجیتال شده‌است که به مدد فناوری‌های ثبت و بایگانی، این کردار اجتماعی فرهنگی را واجد جنبه‌های نمایشی، عادتی و آیینی می‌سازد.
۱۳۹۹/۰۲/۲۰
سوگواری‌های انجام نشده
زندگی آدمی با تولد آغاز می‌شود و با مرگ پایان می‌پذیرد، این ساده‌ترین و در عین حال، پیچیده‌ترین حقیقتی است که همگان از آن اطلاع دارند. هر موجود جانداری و از جمله ما انسان‌ها، چه از روی غریزه و چه از روی آگاهی تلاش می‌کنیم زمان زنده ماندن و زندگی را افزایش دهیم و مرگ را به تاخیر اندازیم اما دیر یا زود این مهمان ناخوانده در هر خانه‌ای را خواهد زد. با وجود اینکه ما نسبت به مرگ خود و دیگران آگاهی داریم و می‌دانیم که بالاخره اتفاق خواهد افتاد ولی باز هم، از دست دادن نزدیکان و عزیزان، از بزرگ‌ترین آلام زندگی هر فرد است. در این روزهای کرونا زده، نگرانی از جان خویش و دیگران، زندگی همه ما را دستخوش استرس و هراس کرده است. اما روزگار بر آنها که عزیزی را در این …
در سوگ پرستاران
۱۳۹۹/۰۲/۱۹ / عکس روز / تصاویر روز / ویروس کرونا
در سوگ پرستاران
در تصاویر روز عکس‌های گریه و ناراحتی اعضای کادر درمان را در سوگواری همکاران کرونایی‌شان ببینید.
کودکان و تجربه سوگ
۱۳۹۹/۰۲/۱۷ / استانی-اجتماعی / سوگواری / همه_باهم_علیه_کرونا / کودکان
کودکان و تجربه سوگ
عضو هیئت علمی گروه روانشناسی دانشگاه فردوسی گفت: در شرایط سوگ رفتار اشتباه والدین باعث می‌شود کودک وضعیت پرفشار و اذیت‌کننده‌ای را تجربه کند.
۱۳۹۹/۰۲/۱۷
من از یادت نمی‌کاهم
درخت زیتون تلخ از آن درخت‌هایی نیست که بار و بر بدهد و محصولش بشود مثل زیتون‌هایی که در حد فاصل منجیل و رودبار زیر چراغ‌های الوان زیتون‌فروش‌ها برق می‌زنند. درخت زیتون تلخ زود قد می‌کشد و سبز می‌ماند و می‌گویند، گل‌های بنفش زیبایی می‌دهد. آستانه اشرفیه حالا زیتون‌زار کوچکی دارد در حاشیه حشمت‌رود با صد نهال زیتون تلخ که هنوز مانده تا به گل بنشینند اما به جای گل، نام و تصویر یکی از ساکنان شهر از تن باریک هر نهال آویخته شده. هر یک از این نهال‌ها تبدیل به یادبود یکی از شهروندان آستانه اشرفیه شده‌اند که در اسفند و فروردین غمبار این شهر، جان‌شان را از دست دادند و خانواده‌های‌شان نتوانستند آن طور که رسم است برای‌شان …
حمایت روان‌شناختی از بازماندگان اپیدمی کرونا
۱۳۹۹/۰۲/۱۷
حمایت روان‌شناختی از بازماندگان اپیدمی کرونا
مهناز عبدی ـ روانپزشک این روزها، روزهای سختی است. شیوع ویروس کرونا وضعیت معمول زندگی را تغییر داده است. برخی، روزهای تلخ‌تری داشته‌اند. آنهایی که عزیزانی را از دست دادند و نتوانستند به شیوه معمول سوگواری و یا حتی از عزیزشان خداحافظی کنند. مرگ به‌علت کرونا، شرایطی را برای نزدیکان آنها فراهم کرده که به سادگی قابل باور نیست. نداشتن امکان ملاقات و تدفین با پروتکل‌های بهداشتی و بدون جمعیت تشییع‌کننده، مسائلی است که شاید به سادگی نتوان آن را تحمل و از آن عبور کرد و اما در این شرایط چگونه به کم کردن …
اصرار برخی گروههای مذهبی پاکستان برای برگزاری آئین سوگواری در رمضان
۱۳۹۹/۰۲/۱۶ / ویروس کرونا / پاکستان / ماه مبارک رمضان؛ روزگار کرونایی / هراس جهانی از ویروس کرونا
اصرار برخی گروههای مذهبی پاکستان برای برگزاری آئین سوگواری در رمضان
اسلام‌آباد - ایرنا - همزمان با آغاز دهه دوم ماه مبارک رمضان و نزدیک شدن به لیالی قدر و ایام سوگواری شهادت امیرالمومنین علیه السلام که در پاکستان به «یوم علی» معروف است، شیعیان این کشور اعلام کردند که مانند هر سال آیین‌های عزاداری بدون هیچ گونه مانع و با رعایت کامل تمهیدات ضدکرونایی در سراسر پاکستان برگزار خواهد شد. 
آداب و رسوم یزدی ها در ماه مبارک رمضان
۱۳۹۹/۰۲/۱۱
آداب و رسوم یزدی ها در ماه مبارک رمضان
یزدی‌ها به برپایی مراسم‌های مذهبی با شور و شکوه بسیار معروفند. آنها با شرکت در مراسم کلوخ‌اندازون به استقبال رمضان می‌روند، در ایام سوگواری حضرت علی(ع) نخل می‌گردانند و در روز بیست و هفتم آیین‌های بسیار به پا می‌کنند.
۱۳۹۹/۰۲/۱۰
غریبانه‌ترین سوگ در کنار مردم
‏  [ملیحه محمودخواه] کنار پیکر پدرش ایستاده است، آن هم با فاصله چندمتری با خواهر و برادرانش که تنها تشییع‌کنندگان پیکر پدر بودند؛ تنها خودشان هستند و این داغ ناگهانی. این روزها بیش از 5‌هزار و 900 خانواده این شرایط سخت را تجربه کرده و تصویر تنهایی خود را در سوگ  عزیزان‌شان دیده‌اند. کرونا علاوه بر اینکه عزیزشان را گرفته، فرصت سوگواری هم به آنها نداده و این تجربه‌ای تلخ است؛ خاکسپاری عزیزان بدون برگزاری مراسم یا تشییع جنازه. مدتی است سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر دست به کار شده و تلاش می‌کند با برگزاری مراسم سوگواری مجازی برای خانواده‌هایی که بر اثر کرونا یکی از عزیزان‌شان را از دست داده‌اند در غم آنها شریک شود و تا حد امکان از اندوه‌شان …
9 پیامد کرونا بر جهان آینده / مناسبات مردم و دولت‌ها، پس از کرونا چه سمت و سویی پیدا می‌کند؟
۱۳۹۹/۰۲/۰۹
9 پیامد کرونا بر جهان آینده / مناسبات مردم و دولت‌ها، پس از کرونا چه سمت و سویی پیدا می‌کند؟
محمد خادمی: در عصر پساکرونا دولت‌ها با شهروندان مطالبه‌گری روبرو خواهند بود که از بیماری‌های گسترده روانی ناشی از سوگواری فروخفته عزیزانشان، قرنطینه خانگی، فاصله گذاری اجتماعی طولانی مدت و استرس بیماری و مرگ رنج می‌برند و خشمگین از ما‌ل‌باختگی و ورشکستگی، دولت‌ها را نخستین مسئول همه این مصائب می‌دانند.
۱۳۹۹/۰۲/۰۷
مرگ و سوگ در کرونا
نشست آنلاین «مرگ و سوگ در کرونا» با سخنرانی مرتضی کریمی برگزار می‌شود. این روزها با شیوع ویروس کرونا در جهان‌، بیش از گذشته مردم درگیر مقوله مرگ هستند و آن را به خود نزدیک‌تر احساس می‌کنند. علاوه بر آن سوگواری برای درگذشتگان جدا از آنکه از بیماری کرونا یا بر اثر سایر عوامل فوت کرده باشند، نسبت به گذشته کاملا تغییر  یافته است. از مراسم‌های خاکسپاری با حضور جمعیت‌های بزرگ خبری دیگر نیست و همه در خلوت به عزاداری مشغولند. «مرگ و سوگ در کرونا» عنوان نشستی است که مرتضی کریمی، دکترای انسان‌شناسی در لایو اینستاگرام خود به آن می‌پردازد و تلاش می‌کند ابعاد مختلف آن را برای علاقه‌مندان  توضیح دهد.  جلسه نخست این …
ناگفته‌هایی درباره «مرگ عزیزان» در دوران کرونا
۱۳۹۹/۰۲/۰۸ / کرونا / مرگ عزیزان
ناگفته‌هایی درباره «مرگ عزیزان» در دوران کرونا
«۲۰ اسفندماه ۹۸ شاهد مرگ مظلومانه و غریبانه پدرم بودم. در تمام عمرم انقدر غمگین نبودم. پدرم هیچ مراسمی نداشت و من نتوانستم با خانواده‌ام سوگواری کنم و آنها را در آغوش بکشم. من تجربه فوت مادرم را هم داشته‌ام؛ خیلی دردناک بود اما قضیه درباره پدرم خیلی فرق می‌کرد. درگذشت پدرم بدون مراسم ترحیم و تدفین برایم غیر قابل درک بود.»
آموزش آنلاین را به نمایش کمدی تبدیل نکنید!
۱۳۹۹/۰۲/۰۶
آموزش آنلاین را به نمایش کمدی تبدیل نکنید!
این یک قاعده زندگی است که هرجا سخن از کارهای محیرالعقول و غیرعادی درمیان است، یک جای کار می‌لنگد. به این خبر دقت کنید: «با اینکه خبر مرگ ناگهانی نوجوانش را به او دادند خانم معلم هرمزگانی حاضر نشد کلاس مجازی خود را ترک کند. او با چشم‌هایی اشک‌بار اما با صلابت و استوار آن روز کلاس و تدریس مجازی خود را به پایان رساند و بعد از تدریس خود بود که عازم سوگواری و خاک‌سپاری جوانش شد».
۱۳۹۹/۰۲/۰۶
لکسس GS پیش از مرگ سیاه‌پوش شد!
لکسس برای سدان دیفرانسیل عقب خود در ایالات‌متحده نسخه ویژه تولید محدودی به نام Black Line ارائه کرده است. این می‌تواند به ‌نوعی مراسم سوگواری برای مرگ GS باشد؛ زیرا لکسس گفته است که تولید این خودرو در آگوست امسال پایان خواهد یافت. به گفته این شرکت، در بخش سدان‌ها که فروش آن‌ها رو به کاهش است، GS طی چند سال گذشته فروش بسیار پایینی داشته است.نسخه Black Line که بر اساس مدل GS350 F Sporساخته شده، در بیرون به تریم مشکی براق در جلوپنجره، قاب آینه‌های جانبی و اسپویلر لبه در صندوق مجهز شده است. این GS ویژه همچنین روی رینگ‌های مشکی‌رنگ پنج پره دوتایی قرار گرفته و برای بدنه آن ‌هم دو رنگ سفید اولترا و خاویاری در نظر گرفته شده است.در داخل GS Black Line نیز چرم قرمزرنگی در غربیلک فرمان، کنسول مرکزی و رودری‌ها …
برگزاری مراسم سوگ آنلاین برای متوفیان تهرانی
۱۳۹۹/۰۲/۰۳ / سوگواری / محمدرضا جوادی یگانه
برگزاری مراسم سوگ آنلاین برای متوفیان تهرانی
ایلنا: معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با اشاره به اینکه در شرایط بحران کرونا یکی از اولویت های شهرداری تهران ایجاد بستری برای همدردی با سوگواران و خانواده…
مساجد و حسینیه‌های تهران برای سوگ آنلاین آماده می‌شوند | همراه با مداح، قاری و سخنران
۱۳۹۹/۰۲/۰۳
مساجد و حسینیه‌های تهران برای سوگ آنلاین آماده می‌شوند | همراه با مداح، قاری و سخنران
معاون شهردار تهران با اشاره به شرایط بحران کرونا، ایجاد بستری برای همدردی با سوگواران و خانواده‌های داغدار متوفیان را ضروری دانست و از طراحی ساز و کار برگزاری مراسم سوگواری به صورت آنلاین خبر داد.
۱۳۹۹/۰۲/۰۲
فرهنگ مراسم سوگواری مجازی را گسترش دهیم
[یونس قیصی‌زاده| دانشجوی دکترای روانشناسی] احتمالا در این روزهای تلخ، تصویر تشییع‌جنازه مظلومانه درگذشتگان را دیده‌اید که به دلیل شیوع کرونا و رعایت نکات ایمنی و بهداشتی با حضور خانواده به خاک سپرده می‌شوند و بازماندگان نالان از این مصیبت با چشمان گریان به تنهایی خانه پناه می‌برند. نه از مراسم ختم خبری هست و نه از همدردی حضوری و ابراز تأسف دوستان و نزدیکان و امکان برگزاری سنت‌های فرهنگی عزاداری در ایران. به‌طور متوسط ماهانه حدود ٣٠‌هزار نفر درکشور فوت می‌کنند و خانواده‌های بسیاری را دچار غم و اندوه می‌کنند، بنابراین می‌توان گفت که در این مدت شیوع کرونا ده‌ها ‌هزار خانواده بدون برگزاری مراسم سوگواری، تنها در از دست‌دادن …
۱۳۹۹/۰۲/۰۱
دنیای رنگی در خانه ماندن
  [راضیه زرگری]  حضور فیزیکی محدودیت یا ممنوعیت دارد؛ اما حمایت و تسهیلگری جوانان هلال‌احمر تعطیل نمی‌شود؛ تلفن را برمی‌دارند، به خانواده‌هایی که اعضای مبتلا یا از دست‌رفته از طریق ویروس کرونا دارند، زنگ می‌زنند و همدردی و دلجویی می‌کنند؛ همین چند جمله از طریق امواج مخابرات دلگرمی و قوت قلب برای آنهایی است که شاید این روزها تنهاترین باشند. تیم‌های حمایت روانی این روزها از فضای مجازی و ظرفیت‌های شگفت‌انگیزش برای در کنار مردم‌بودن بیشترین استفاده را می‌کنند؛ مراسم سوگواری مجازی از طریق لایو اینستاگرام ترتیب می‌دهند تا خانواده‌هایی که نمی‌توانند سوگواری و مراسم عزاداری داشته باشند، احساس تنهایی نکنند. طرح ملی بشردوستانه …
خاکسپاری غریبانه؛ تدفین در دوران ویروس کرونا + عکس
۱۳۹۹/۰۲/۰۱ / ویروس کرونا در ایران / ویروس کرونا
خاکسپاری غریبانه؛ تدفین در دوران ویروس کرونا + عکس
شاید تمام دلخوشی یک خانواده داغدار، وداع با عزیز سفر کرده باشد، اما فاصله و دوری از عزیزان که سوغات ویروس کرونا است، این روز‌ها راه و روش سوگواری و عزاداری‌هایمان را هم تغییر داده است. تصاویر این گزارش حاوی خلوت‌ترین و تنهاترین روز‌های آرامستان وادی رحمت تبریز و چگونکی تدفین و خاکسپاری افرادی است که در اثر ویروس کرونا فوت کرده‌اند.
تصاویر | غریبانه‌ترین خداحافظی
۱۳۹۹/۰۱/۳۱
تصاویر | غریبانه‌ترین خداحافظی
شاید تمام دلخوشی یک خانواده داغدار، وداع با عزیز سفر کرده باشد اما فاصله و دوری از عزیزان که سوغات کرونا است، این روزها راه و روش سوگواری و عزاداری‌هایمان را هم تغییر داده است. تصاویر این گزارش حاوی خلوت‌ترین و تنهاترین روزهای آرامستان وادی رحمت تبریر و چگونکی تدفین و خاکسپاری افرادی است که در اثر کرونا فوت کرده‌اند. وداعی تلخ و غم انگیز.
خاکسپاری غریبانه
۱۳۹۹/۰۱/۳۱
خاکسپاری غریبانه
شاید تمام دلخوشی یک خانواده داغدار، وداع با عزیز سفر کرده باشد، اما فاصله و دوری از عزیزان که سوغات کرونا است، این روزها راه و روش سوگواری و عزاداری‌هایمان را هم تغییر داده است. تصاویر این گزارش حاوی خلوت‌ترین و تنهاترین روزهای آرامستان وادی رحمت تبریر و چگونکی تدفین و خاکسپاری افرادی است که در اثر کرونا فوت کرده‌اند.
خانواده های عزادار از کرونا در خانه سوگواری کنند/ شرایط بحرانی را بپذیرید
۱۳۹۹/۰۱/۳۱ / استانی-اجتماعی / کروناویروس / همه_باهم_علیه_کرونا
خانواده های عزادار از کرونا در خانه سوگواری کنند/ شرایط بحرانی را بپذیرید
یک روانشناس، با تاکید بر لزوم انجام سوگواری در داخل خانه و بین اعضای خانواده، عنوان کرد: صحبت کردن با اطرافیان و دوستان خیلی تسکین دهنده است و در این روزها ارتباط تلفنی برقرار کردن با خانواده های عزادار توصیه می شود.
۱۳۹۹/۰۱/۳۱
سیاه و سفیدهای دوران پساکرونا
جهان پساکرونا را باید با شماری از آسیب‌های روحی نظیر دلمردگی و خودبیماری‌انگاری در نظر آوریم و این در حالی است که تقویت همدلی و همبستگی و برخی رویدادها همچون آشتی با کتاب نیز از دستاوردهای اثربخش این جهان خواهد بود. آثار و نتایج گذار از کرونا به‌طور حتم با مدت‌زمان اتمام و چگونگی مخاطره تغییر می‌یابد. به عبارت دیگر میزان اتلاف انرژی براساس مدت‌زمان گذار از یک مخاطره و به دنبال آن آثار و تبعات آن نیز تغییر می‌کند، اما یکی از آثار و نتایج شیوع ویروس کرونا در کشور افزایش شمار جانباختگان است. این اتفاق با توجه به عدم برگزاری مراسم ختم و سوگواری و همراهی و مساعدت خویشاوندان (به جهت جلوگیری از شیوع بیماری) بی‌شک سبب افسردگی، دلمردگی و کاهش امید به زندگی می‌شود. همچنین …
مرگ بر اثر ویروس کرونا؛ هراس از مرگ بی ارج و قرب
۱۳۹۹/۰۱/۳۰ / ویروس کرونا / کرونا
مرگ بر اثر ویروس کرونا؛ هراس از مرگ بی ارج و قرب
این روز‌های سخت و سیاه کرونایی سپری خواهد شد، اما آنچه خواهد ماند، خاطره مرگ غریبانه عزیزانی است که دوست داشتند، مرگ و سوگواری درست داشته باشند.
هراس از مرگ بی‎ارج و قرب / آسیب‌های روانی مرگ کرونایی را بیشتر دریابیم
۱۳۹۹/۰۱/۳۰
هراس از مرگ بی‎ارج و قرب / آسیب‌های روانی مرگ کرونایی را بیشتر دریابیم
قادر باستانی: این روز‌های سخت و سیاه کرونایی سپری خواهد شد، اما آنچه خواهد ماند، خاطره مرگ غریبانه عزیزانی است که دوست داشتند، مرگ و سوگواری درست داشته باشند. سالمندانمان را دریابیم، راحت درباره مرگشان صحبت نکنیم و از هر وسیله‌ای برای آرامش و نشاط آن‌ها فروگذار نکنیم. یادمان نرود، همه ما روزی سالمند خواهیم شد و اکنون هر چه می‌کنیم، فرزندانمان با ما خواهند کرد.
با محدودیت‌های سوگواری برای کرونایی‌ها چه کنیم؟
۱۳۹۹/۰۱/۳۰ / مشرق نیوز / ویروس کرونا / آمار مبتلایان به کرونا
با محدودیت‌های سوگواری برای کرونایی‌ها چه کنیم؟
به محضی که فرد از مرگ عزیزش آگاه می‌شود فرآیند سوگواری به شکلی درونی آغاز می‌شود. اما تاخیر در سوگواری می‌تواند پیامدهای روانی بسیاری داشته باشد.
۱۳۹۹/۰۱/۳۰
1290 نفر دیگر در ووهان فوت‌شده‌اند!
مقامات ووهان واقع در مرکز چین جایی که نخستین بیمار مبتلا به کرونا در آنجا شناسایی شد روز گذشته (جمعه) بعد از هفته ها، آمار مربوط به مرگ و میر و همچنین تعداد مبتلایان در این شهر را اصلاح کردند تعداد فوتی ها با افزایش ۱۲۹۰ نفری به سه هزار و ۸۶۹ تن و تعداد مبتلایان هم با افزایش ۳۲۵ نفری به ۵۰ هزار و ۳۳۳ تن رسید. به گزارش شینهوا بر این اساس، آمار قربانیان کرونا در چین که برای هفته‌ها ثابت و حدود ۳۳۰۰ نفر بود روز گذشته (جمعه) با افزایش ۱۲۹۰ نفر به ۴۶۰۰ تن رسید. ستاد فرماندهی پیشگیری و مهار بیماری ویروس کرونا در شهر ووهان در مورد دلایل اصلاح آمار این شهر ۱۱ میلیون نفری با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: در آغاز شیوع بیماری، شمار مبتلایان به سرعت افزایش یافت و سبب بروز کمبود منابع پزشکی و درمانی شد …
۱۳۹۹/۰۱/۲۷
«دیپلماسی ماسک» چینی
محمدرضا ستاریدو ماه قبل وقتی چین در اوج همه‌گیری ویروس کرونا قرار داشت، برخی از کارشناسان این موضوع را برای شی جین پینگ و حزب کمونیست این کشور چالشی سخت تصور می‌کردند که ممکن است به اعتبار رهبری این کشور آسیب‌های فراوانی وارد کند. اما امروز وقتی که قرنطینه شهر ووهان تمام شده و از میزان ابتلا و مرگ و میر کرونا در چین کاسته شده است، شی جین پینگ رئیس جمهوری این کشور به عنوان یک رهبر نیرومند و پیروز به جهانیان معرفی می‌شود. رهبری که حتی اروپا و آمریکا نیز اکنون خواستار کمک گرفتن از وی برای مهار ویروس کرونا در کشورهای خود هستند.چرنوبیل چینیبنابر گزارشی که مجله فارین افرز آمریکا به قلم «یان ژونگ هوانگ» در این مورد منتشر کرده است: در ابتدای امر کمتر کسی چنین چرخشی را برای دولت پکن تصور می‌کرد. دولتمردان …
کمک به کودکان داغدیده از کرونا
۱۳۹۹/۰۱/۲۶
کمک به کودکان داغدیده از کرونا
متأسفانه از اواخر سال گذشته تاکنون تعداد زیادی از هموطنانمان به دلیل ابتلا به ویروس کرونا داغدار عزیزانشان شده‌اند و در این بین کودکانی هم هستند که والدین خود را از دست می‌دهند، لذا ضروری است ضمن سوگواری و ابراز اندوه از کودکان غافل نشده و آنها را مورد بی‌توجهی قرار ندهیم.
۱۳۹۹/۰۱/۲۶
کسادی روزنامه‌ها در رونق‌کرونا
هیچ کس نیست که بگوید از شیوع ویروس کرونا تاثیری نپذیرفته باشد. تکلیف آنها که به این ویروس مبتلا شدند مشخص است؛ اگر در جدال با آن مقاومت کرده باشند اینک از روایت تنگی‌نفس، درد قفسه سینه، ناتوانی در دم و بازدم عمیق، تب و لرز و... هم ابا دارند و خاطره جدال با این بیماری را نمی‌خواهند مرور کنند. آنها که عزیزشان را بر اثر ابتلا به این ویروس از دست‌ داده‌اند، نتوانسته‌اند سوگواری کنند و دلی پر از اندوه دارند. آنها که شغلشان روزمزدی بوده نفسشان به شماره افتاده است. دیگران که کارگران رستوران و فست‌فودها بوده‌اند مدت‌هاست چشم‌ انتظار آمدن مشتری مانده‌اند و نمی‌دانند آیا بار دیگر هم مردم برای صرف غذا به بیرون از خانه خود می‌آیند و در صف‌های …
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •