یکشنبه, ۶ بهمن, ۱۳۹۸ / 26 January, 2020
عوامل طلاق
گزارشی از آخرین وضعیت آمار طلاق در ایران
رویداد 24 / ۱۱ ساعت قبل / اجتماعی
گزارشی از آخرین وضعیت آمار طلاق در ایران
نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد ۵ درصد از عوامل افزایش طلاق به زد و بند‌های برخی دلالان با بعضی از دفاتر ازدواج و طلاق مربوط می‌شود. زد و بند‌ها و تبانی‌هایی که امکان سازش و بازگشت به زندگی را در مدت زمان مشخص شده بعد از صدور حکم طلاق توافقی از زوجین می‌گرفت و به افزایش آمار طلاق منجر می‌شد.
  طلاق  آمار طلاق در ایران
روزنامه ابتکار / ۳ روز قبل / ...
‌ریشه طلاق دخالت‌های مادرشوهر است نه مشکلات اقتصادی
مدیر‌کل کمیته امداد استان اردبیل گفت: برخلاف تصور عمومی، ریشه طلاق مشکلات اقتصادی و معیشتی نیست بلکه دخالت مادرشوهر اصلی‌ترین عامل طلاق در اردبیل به شمار می‌رود.به گزارش ایسنا، حسین دشتی در حاشیه جلسه ستاد تسهیل ازدواج در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه اخیرا با تلاش کارشناسان و محققان علل و عوامل اصلی طلاق مورد بررسی و ارزیابی دقیق قرار گرفته است، اظهار کرد: در کنار دخالت مادرشوهر، اختلافات طبقاتی و فرهنگی، دعوا بر سر مسافرت‌های خارج از کشور و همچنین برخی چشم و هم‌چشمی‌ها علل طلاق در اردبیل بوده و جالب است مشکل اقتصادی و معیشتی در رده هشتم عوامل طلاق به شمار می‌رود. وی با یادآوری اینکه در پنج سال اول زندگی بیشترین آمار طلاق بین زوجین به ثبت‌ می‌رسد، خاطرنشان کرد: باید فکری به حال تحکیم بنیان خانواده …
فرزندان طلاق و زندگی در شرایط سخت
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / اجتماعی
فرزندان طلاق و زندگی در شرایط سخت
بروجرد - ایرنا - طلاق پدیده‌ای آسیب‎زا برای کودکان محسوب و گاه موجب افسردگی ‎می شود ، آندسته از فرزندانی که پدر و مادرشان از هم جدا می‎شوند، احساسات مختلفی را تجربه می‌کنند و سازگاری با وضعیت جدید برایشان سخت خواهد بود.
  عوامل طلاق  بروجرد  طلاق  پیامدهای طلاق  فرزندان طلاق
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / ...
وام «٣٠‌میلیون تومانی» انگیزه افزایش کودک همسری
این نگرانی پس از بعضی شائبه‌ها درباره احتمال افزایش وام ازدواج در لایحه بودجه ٩٩ مطرح شده است؛ شائبه‌ای که البته به واقعیت تبدیل نشد و دیروز خبر آمد براساس لایحه بودجه ٩٩، رقم وام ازدواج در ‌سال آینده، مانند ‌سال ٩٨،  ٣٠‌میلیون تومان خواهد بود. صحبت از کودک‌همسری و خطر افزایش چهاربرابری آن درحالی مطرح می‌شود که چندی پیش یک فوریت اصلاح ماده ١٠٤١ قانون مدنی یا همان کودک‌همسری بعد از رأی‌آوردن در مجلس در کمیسیون قضائی رد شد. طیبه سیاوشی، یکی از نمایندگان مجلس بود که در واکنش به این تصمیم کمیسیون قضائی توییت کرد:«متأسفانه طرح ما برای ممنوعیت ازدواج زیر ۱۳‌سال به‌طورکلی در کمیسیون قضائی مجلس رد شد، آن‌هم با وجود آنکه پیشتر یک فوریت طرح در صحن مجلس رأی آورده بود. دلایل مخالفان بیشتر مسائل فقهی و شرعی …
بازگشت به فرهنگ اصیل ایرانی می‌تواند یکی از عوامل کاهش طلاق باشد
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۲ / ...
بازگشت به فرهنگ اصیل ایرانی می‌تواند یکی از عوامل کاهش طلاق باشد
استاندار اردبیل گفت: بازگشت به فرهنگ اصیل ایرانی و بهره‌بردن از آموزه‌های دینی از جمله عوامل موثر در کاهش طلاق در بین خانواده‌ها است.
  استانی-اجتماعی  طرح کاهش طلاق  فرهنگ ایرانی‌اسلامی
طرح «حذف زندان برای مهریه» و چشم‌انداز نه چندان روشن زنان
ایرنا / ۱۳۹۸-۰۸-۱۸ / اجتماعی
طرح «حذف زندان برای مهریه» و چشم‌انداز نه چندان روشن زنان
مجلس شورای اسلامی به دلیل افزایش میزان طلاق در جامعه و به تبع آن بالا رفتن تعداد زندانیان مرد، به خاطر ناتوانی از پرداخت مهریه طرحی را با موضوع ممنوعیت زندان برای مهریه در دست بررسی قرار داده است که باید قبل از تصویب پیامدهای آن برای زنان جدی گرفته و در نسخه نهایی آن اعمال شود.
  عوامل طلاق  آمار طلاق  طرح حذف زندان برای مهریه  طلاق  مسائل و آسیب‌های اجتماعی در ایران
خوره مانور اشرافیگری بر زندگی مشترک در مازندران
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۴ / اجتماعی
خوره مانور اشرافیگری بر زندگی مشترک در مازندران
ساری - ایرنا - اگر چه طلاق یک پدیده اجتماعی چندعلتی است که نمی‌توان با برجسته کردن یک علت آن را تحلیل و ریشه‌یابی کرد، ولی می‌توان بر نقش برخی از عوامل در فراز و فرود این پدیده انگشت گذاشت، مانند مانور اشرافیگری که به اعتقاد استاد جامعه شناسی دانشگاه علمی کاربردی آمل در سال‌های اخیر تاثیر زیادی بر این پدیده داشت.
  عوامل طلاق  طلاق  آمل  مسائل و آسیب‌های اجتماعی در ایران
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۷/۲۲ / ...
طلاق عاطفی والدین، تهدیدی برای سلامت روان کودکان!
مائده اعتصامی*- طلاق عاطفی نوعی جدایی بین همسران است که نمود بیرونی چندانی ندارد و ممکن است بسیاری از خانواده‌ها از درون به آن دچار شده باشند. معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که رابطه ازدواج از کارکرد عاطفی خود خارج شده و علائق و هیجانات مثبت بین زوج از میان می‌رود و جای خود را به احساساتی مانند خشم، دلزدگی، خستگی، عدم علاقه، ناامیدی، سردی و حتی نفرت می‌دهد. این نوع از طلاق به‏تدریج اتفاق می‌افتد و در بیشتر مواقع زوج از بروز آن تا رسیدن به مراحل پیشرفته‌تر آگاه نیستند. در این موارد حتی مشاجره یا برخوردهای فیزیکی که ممکن است تصوّر برخی افراد از وجود مشکل در روابط باشد نیز مشاهده نمی‌شود که خود عامل سوءتفاهم از درک وجود مشکل در رابطه بین زوج است. معمولاً این نوع طلاق در جوامعی که به هر دلیل طلاق قانونی …
طلاق و تغییر نگرش‌ها
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۰۷ / اجتماعی
طلاق و تغییر نگرش‌ها
تهران- ایرنا- یک روانشناس گفت: اگر در گذشته طلاق به عنوان پدیده‌ای زشت شناخته می‌شد و خیلی سخت افراد به این مسأله تن داده و ازدواج را یک پیوند مستحکم الهی می‌دانستند، اکنون با تغییرات اجتماعی و فرهنگی نوع نگاه به مسأله طلاق نیز تغییر کرده و برای جامعه پیامدهایی در بر داشته است.
  عوامل طلاق  آمار طلاق  پیامدهای طلاق  علی فتحی آشتیانی