پنجشنبه, ۱۳ آذر, ۱۳۹۹ / 3 December, 2020
برداشت محصول
نوبرانه طلای سرخ در سرزمین طلای سیاه
۱۳ ساعت قبل / وزارت جهاد کشاورزی / کهگیلویه وبویراحمد / گچساران
نوبرانه طلای سرخ در سرزمین طلای سیاه
گچساران- ایرنا - آذرماه امسال برای نخستین بار برداشت محصول زعفران مشهور به طلای سرخ در شهرستان گچساران انجام شد تا مردمان سرزمین طلای سیاه تجربه دلچسب برداشت برگ های ارغوانی این محصول را با تمام وجود حس کنند.
۱۳۹۹/۰۹/۰۳
جنجال بادمجان!
پخش تصاویری از توزیع بادمجان رایگان در بین اهالی روستاهای نظرآقا در بخش سعدآباد از توابع شهرستان دشتستان استان بوشهر روز شنبه به سوژه داغ شبکه‌های مجازی تبدیل شد. برخی از کاربران فضای مجازی، توزیع بادمجان را دور از شان مردم دانسته و این اقدام را نکوهش کردند و در مقابل افرادی هم بودند که چنین رفتارهایی را پسندیده دانسته خواستار ترویج آن شدند. به گزارش فرارو، پس‌از انتشار تصاویر از این حرف‌ها زیاد منتشر شد:"از سفره‌ انقلاب بادمجونش به ما رسید." یا "قرار بود نفت بیاد سر سفره ملت ولی بادمجان آمد." یا "خاویاراش واسه اوناس بادمجانش واسه ماست."فرد دیگری در بودجه تامین بادمجان تشکیک کرده و نوشته بود: «دوست دارم بدونم برا همین چهارتا بادمجان چقدر بودجه گرفتن...»یکی هم این اقدام را با پخش سیب زمینی در …
۱۳۹۹/۰۹/۰۲
برداشت پیاز از مزارع جوین
برداشت محصول پیاز در شهرستان جوین خراسان رضوی ۷۳ تن در هکتار است./محمد حشمتی
احداث گلخانه بهترین راهکار برای مقابله با معضل بیکاری است
۱۳۹۹/۰۸/۲۶ / کشاورزی / اشتغال / استان اردبیل / توسعه
احداث گلخانه بهترین راهکار برای مقابله با معضل بیکاری است
مدیرعامل شرکت شهرک های کشاورزی گفت:هیچ فعالیتی به اندازه کشت گلخانه ای برای رفع بیکاری مؤثر نیست هر گلخانه حداقل برای ۱۰ نفر اشتغال ثابت ایجاد می کند و برداشت محصولات گلخانه ای نیز برای ۲۰ تا ۳۰ نفر ایجاد اشتغال می کند.
۱۳۹۹/۰۸/۲۶
رشد ارزشی و وزنی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی
مدیرکل دفتر هماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: براساس آمارهای عملکرد صادرات ۷ ماهه منتهی به آبان‌ماه سال‌جاری، مجموع صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به لحاظ ارزشی 11 درصد و از نظر وزنی ۲۱ درصد رشد داشته است. به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، محمود بازاری با اشاره به این نکته که در 6 ماهه دوم هر سال با توجه به فصل برداشت محصولات اصلی، دوره رشد صادرات محصولات کشاورزی با ورود محصولات استراتژیک در حوزه خشکبار، میوه و تره‌بار و گیاهان دارویی آغاز می‌شود، اظهار کرد: طی ۷ ماهه سال‌جاری محصولات خشکبار، پروتئینی، شیرینی و شکلات و گل و گیاه رشد ارزشی داشته‌ و به لحاظ وزنی نیز تمامی محصولات کشاورزی و غذایی به جز …
نماینده مجلس: قانون خرید محصولات کشاورزی اصلاح شد
۱۳۹۹/۰۸/۲۴ / وزارت جهاد کشاورزی / مجلس شورای اسلامی / گندم / برداشت محصول / اختصاصی ایرنا / خرید تضمینی / دامغان / علی اکبر علیزاده
نماینده مجلس: قانون خرید محصولات کشاورزی اصلاح شد
سمنان-ایرنا- نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی گفت: طرح خرید محصولات کشاورزی با مشارکت کشاورزان برای قیمت‌گذاری توسط مجلس اصلاح شد.
متقاضیان کشت گلخانه در یزد ۴۹۰ میلیارد ریال وام دریافت کردند
۱۳۹۹/۰۸/۲۱ / برداشت محصول / یزد / اشتغال زایی / ابرکوه / اراضی کشاورزی
متقاضیان کشت گلخانه در یزد ۴۹۰ میلیارد ریال وام دریافت کردند
یزد - ایرنا - معاون بهبود و تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد، گفت: از هفت سال گذشته تاکنون برای ایجاد واحدهای گلخانه ای ۴۹۰ میلیارد ریال تسهیلات کم بهره به متقاضیان پرداخت شده است.
رونق تولید همراه با صرفه‌جویی، زیر سقف‌های شیشه‌ای
۱۳۹۹/۰۸/۲۱ / وزارت جهاد کشاورزی / جهش تولید / کشاورزی / فصلنامه علوم و فنون کشت های گلخانه ای / لرستان / سال ۹۹؛ سال جهش تولید
رونق تولید همراه با صرفه‌جویی، زیر سقف‌های شیشه‌ای
خرم‌آباد - ایرنا - کاهش آب‌های زیرزمینی در سال‌های اخیر و درآمد کم کشت‌های سنتی با روش‌های منسوخ‌شده آبیاری باعث شده است تا کشاورزان و سرمایه‌گذاران به فکر استفاده از روش‌های متفاوت کشت و برداشت محصول و درآمدزایی بیشتر با مصرف آب کمتر باشند.
برداشت محصول کوهی ونوشک
۱۳۹۹/۰۸/۲۰
برداشت محصول کوهی ونوشک
همزمان با آغاز فصل پاییز مصرف برخی محصولات و گیاهان کوهی مثل ونوشک در بین مردم استان ایلام رونق می‌گیرد.
برداشت زعفران در گیلان و کردستان
۱۳۹۹/۰۸/۱۹ / کردستان / برداشت محصول / زعفران / گل زعفران / گیلان
برداشت زعفران در گیلان و کردستان
ایرنا - زعفران که از آن به عنوان طلای سرخ یاد می شود، علاوه بر سودآوری خوبی که برای کشاورزان دارد فرصتی مناسب برای ایجاد اشتغال و درآمدزایی برای افراد جویای کار می باشد. زعفران از گیاهان دارویی است که اگر با شرایط منطقه‌ای سازگار باشد با کمترین هزینه و آب بری؛ تغییر و تحول اقتصادی محسوسی را برای منطقه ایجاد می‌کند. مصرف زعفران موجب افزایش ایمنی بدن، افزایش گردش خون، محافظت از سلامت قلب کنترل دیابت، کاهش اضطراب، تقویت قدرت استخوانی، بهبود عملکرد عصب، ضدافسردگی، جلوگیری از سرطان، درمان التهاب و کاهش درد وکاهش اختلالات معده می‌شود. تصاویر برداشت زعفران در استان گیلان و کردستان را نشان می‌دهد. عکاسان : ابوذر حمیدی جیرنده و سید مصلح پیرخضرانیان
سرما به ۷۵ درصد محصول گردو در دامغان خسارت زد
۱۳۹۹/۰۸/۱۹ / وزارت جهاد کشاورزی / برداشت محصول / کشاورزی / دامغان
سرما به ۷۵ درصد محصول گردو در دامغان خسارت زد
سمنان-ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی دامغان گفت: سرمای شدید هوا منجر به خسارت ۷۵ درصدی به باغ‌های گردو و کاهش ۲۵ درصدی برداشت این محصول در این شهرستان شد.
خرید توافقی دانه روغنی آفتابگردان و پیاز در میامی
۱۳۹۹/۰۸/۱۸
خرید توافقی دانه روغنی آفتابگردان و پیاز در میامی
سمنان- رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به آغاز برداشت محصول پیاز از مزارع استان به خصوص شهرستان میامی و بخش کالپوش، گفت: خرید توافقی دانه روغنی آفتابگردان و پیاز آغاز شده است.
آغاز برداشت چغندرقند از مزارع استان همدان
۱۳۹۹/۰۸/۱۵
آغاز برداشت چغندرقند از مزارع استان همدان
همدان - چغندرکاران استان همدان این روزها مشغول برداشت محصول خود هستند و رفته رفته تولیدات آنها روانه کارخانه های تولید قند و شکر می شود.
افزایش ۲۵ درصدی برداشت گردو در مراغه
۱۳۹۹/۰۸/۱۱ / استانی-شهرستانها / مراغه / برداشت محصول / محصولات کشاورزی / گردو
افزایش ۲۵ درصدی برداشت گردو در مراغه
معاون رئیس سازمان و مدیر جهادکشاورزی شهرستان ویژه مراغه با بیان این‌که در سال زراعی جاری حدود چهار هزار و ۴۰۰ تن  گردو در شهرستان تولید و برداشت شده است، گفت: این میزان در مقایسه با سال زراعی گذشته ۲۵ درصد افزایش داشته است.
برداشت جعفری گل درشت در مکزیک
۱۳۹۹/۰۸/۱۰ / برداشت محصولات کشاورزی / مکزیک / گل و گیاه / پوشش گیاهی
برداشت جعفری گل درشت در مکزیک
جعفری گل درشت در مکزیک بیشتر برای "عید مقدسان" تولید می شود. روز مردگان که یکی از سنتی‌ترین رسمیت‌ها محسوب می شود در طی دو روز اول ماه نوامبر برگزار می شود ، زمانی که مردم کسانی را که درگذشتند یاد می کنند.
پرتقال مازندران زودتر از فصل وارد بازار شد
۱۳۹۹/۰۸/۰۷ / برداشت محصول / مرکبات / مازندران
پرتقال مازندران زودتر از فصل وارد بازار شد
ساری - ایرنا - برداشت پرتقال از باغ‌های مرکبات مازندران امسال به خاطر شرایط خوب آب‌وهوایی یک هفته زودتر از موعد معمول سالانه آغاز شده است.
۱۳۹۹/۰۸/۰۶
کار صلواتی جهادگران در مزارع
مسئول گروه جهادی المهدی(عج) بلوک‌آباد شهرستان مراغه می‌گوید: اعضای این گروه جهادی علاوه بر کارهای عام المنفعه در فصل برداشت محصولات کشاورزی با تجهیزات شخصی خود به کمک مزرعه‌داران می‌روند و کار ۱۰ روز آنها را طی یک یا دو روز انجام می‌دهند.
۱۳۹۹/۰۸/۰۶
تولید انواع خودرو افزایشی شد
طبق آخرین آمار اعلام‌شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت، در 6 ماه نخست سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، در تولید بیشتر انواع خودروها، رشد تولید دیده می‌شود. در میان آمارها تنها میزان تولید اتوبوس، مینی‌بوس و ون با افت تولید ۱۰ درصدی مواجه شده‌ است. براساس گزارش عملکرد تولیدی انواع خودروها طی 6 ماه اول امسال، به ترتیب کمباین (ماشین‌های برداشت محصولات دانه‌دار کشاورزی)، وانت، انواع سواری و تراکتور رشد تولید و اتوبوس، مینی‌بوس و ون کاهش تولید داشته‌اند. در مدت مذکور سال‌جاری ۴۱۴ هزار و ۳۰۰ دستگاه خودرو سواری تولید شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۳۴۸ هزار و ۲۰۰ دستگاه بوده، رشد ۱۹درصدی را ثبت کرده است. همچون روال چند سال اخیر که آمار تولید وانت‌ها روندی مثبت داشته و همیشه افزایشی پیش …
خسارت ۳۰ درصدی  به طلای سبز اردکان/پیش‌بینی برداشت ۹۰۰۰ تن پسته خشک
۱۳۹۹/۰۸/۰۵ / استانی-اقتصادی / جهاد کشاورزی / پسته / اردکان
خسارت ۳۰ درصدی به طلای سبز اردکان/پیش‌بینی برداشت ۹۰۰۰ تن پسته خشک
مدیر جهاد کشاورزی اردکان با اشاره به کاهش ۳۰ درصدی برداشت محصول پسته از باغات این شهرستان به علت مخاطرات جوی، پیش‌بینی کرد که با این وجود امسال بیش از ۹۰۰۰ تن پسته خشک در اردکان تولید شود.
لزوم اعمال «تعرفه کاهش برق گرمسیری» در بادرود
۱۳۹۹/۰۸/۰۵ / تعرفه برق / استانی-سیاسی / کشاورزان / برداشت محصول / زیباسازی شهر
لزوم اعمال «تعرفه کاهش برق گرمسیری» در بادرود
نماینده مردم نطنز، قمصر و بادرود در مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از مهم‌ترین مشکلات شهری بادرود رعایت نشدن قانون تعرفه گرمسیری است به طوری که در کاشان و بخش کویرات به خوبی می‌توانند از تعرفه کاهش برق گرمسیری استفاده کنند، اما در بادرو این امکان وجود ندارد.
شورای ملی زعفران و تجار، زعفران کاران تربت‌حیدریه را همراهی نکردند
۱۳۹۹/۰۸/۰۵ / استانی-شهرستانها / زعفران / زعفران‌کاران / تربت حیدریه / خبرهای شهرستان تربت‌حیدریه
شورای ملی زعفران و تجار، زعفران کاران تربت‌حیدریه را همراهی نکردند
مدیر جهاد کشاورزی تربت‌حیدریه گفت: هر چند قبل از زمان برداشت محصول زعفران در شهرستان جلساتی برگزار و مقرر شد که محصول کشاورزان با قیمت بالا خریداری شود اما شورای ملی زعفران و تجار همراهی نکردند.
برداشت زرشک در خراسان جنوبی
۱۳۹۹/۰۸/۰۴
برداشت زرشک در خراسان جنوبی
این روز‌ها کشاورزان خراسان جنوبی مشغول برداشت محصول زرشک هستند و پیش بینی می‌شود امسال از حدود ۱۸ هزار هکتار سطح زیر کشت، بیش از ۲۲ هزار تن زرشک برداشت شود.
کنجد دانه ای کوچک اما پرخاصیت و بلند آوازه
۱۳۹۹/۰۸/۰۴
کنجد دانه ای کوچک اما پرخاصیت و بلند آوازه
برداشت محصول کنجد از مزارع استان بوشهر آغاز شد.
۴۲۰ تن گردو از باغ‌های پیرانشهر برداشت شد
۱۳۹۹/۰۸/۰۱ / برداشت محصول / کشاورزی / پیرانشهر
۴۲۰ تن گردو از باغ‌های پیرانشهر برداشت شد
ارومیه- ایرنا- رییس جهاد کشاورزی پیرانشهر گفت: طی سال زراعی جاری ۴۲۰ تن محصول گردو از باغ‌های این شهرستان برداشت شده که ۲۳ درصد بیشتر از سال گذشته بوده است.
آغاز برداشت محصولات گلخانه‌ای در سیستان و بلوچستان / تولید سالیانه بیش از ۴۷ هزار تن محصول
۱۳۹۹/۰۷/۳۰
آغاز برداشت محصولات گلخانه‌ای در سیستان و بلوچستان / تولید سالیانه بیش از ۴۷ هزار تن محصول
زاهدان - رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان وبلوچستان گفت: گلخانه داران سیستان و بلوچستان اولین محصول گلخانه‌ای این فصل را برداشت و روانه بازار مصرف کردند.
پیش بینی تولید ۲۸۰۰ تن
۱۳۹۹/۰۷/۳۰ / میوه به / نی‌ ریز / سرمازدگی / استانی-شهرستانها
پیش بینی تولید ۲۸۰۰ تن "به" در نی‌ریز
مدیر جهاد کشاورزی نی‌ریز با اشاره به شروع برداشت محصول «بِه» در سطح ۴۰۰ هکتار از باغ‌های این شهرستان، پیش بینی کرد که امسال بالغ بر ۲۸۰۰ تن از این محصول به بازار عرضه شود.
۱۳۹۹/۰۷/۲۹
برداشت انار از باغات «هورامان» کردستان (عکس)
برداشت انار در استان کردستان از اواسط مهر ماه در باغات هورامان آغاز و بیش از یک هزار بهره بردار کردستانی از ۴۷۸ هکتار انارستان خود برداشت  و پیش بینی می‌شود امسال هفت هزار و ۴۰۰ تُن انار برداشت و روانه بازار مصرف شود. بهره برداران همه ساله از ۱۵ مهر تا اواخر آبان در شهرستان‌های سروآباد، کامیاران و بانه اقدام به برداشت این محصول می‌کنند که در سال جاری تعدادی از بهره برداران برداشت محصول را کمی زودتر آغاز کرده‌اند. بیشترین باغات انار در روستا‌های هورامان همچون  ژیوار، بلبر، سلین و ناو قرار دارد و بیش از یک هزار و ۱۰۰ بهره بردار در این شهرستان مشغول برداشت و فروش این محصول هستند. از مهم‌ترین ارقام انار در باغات شهرستان می‌توان به ملس، رباب و ارقام بومی منطقه هورامان "یارالی" یا "که وه هه نار"، هه …
تصاویر | برداشت سنتی برنج در الموت
۱۳۹۹/۰۷/۲۹ / استان قزوین / برنج
تصاویر | برداشت سنتی برنج در الموت
از پیچ و خم جاده قزوین به سمت منطقه رودبار الموت که گذر می‌کنی اولین منظره‌ای که از دره روبرویت می‌بینی شالیزارهای حاشیه شاهرود است که هر ساله در اواخر بهار میهمان نشاء برنج می‌شوند و در اوایل پاییز وقت ثمرشان است و برداشت خوشه‌های طلایی. امسال با توجه به بارندگی خوب بهار کاشت نشاء برنج دیرتر از زمان همیشگی انجام و در نتیجه برداشت محصول نیز کمی دیرتر از زمان همیشگی انجام شد. منبع: مهر
محصول جالیزی خاص
۱۳۹۹/۰۷/۲۹
محصول جالیزی خاص
روزهای پایانی برداشت محصول جالیزی خاص سمنان نزدیک است و کشاورزانی که امسال ارقام جدید آن را کشت کردند، از تولید راضی هستند.
کشاورزان زنجانی ۷ هزار میلیارد تومان درآمد داشتند
۱۳۹۹/۰۷/۲۷
کشاورزان زنجانی ۷ هزار میلیارد تومان درآمد داشتند
زنجان- تاراسی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی زنجان با بیان اینکه استان تولید کننده ۶۱ نوع محصول کشاورزی است، گفت: مجموع در آمد کشاورزان استان از برداشت محصولات باغی و زراعی بیش از هفت هزار میلیارد تومان بوده است.
تولید بیش از 6000 تن
۱۳۹۹/۰۷/۲۷ / استانی-اقتصادی / بادام / برداشت محصول / کرمانشاه / باغ
تولید بیش از 6000 تن "بادام" از باغات کرمانشاه
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه از تولید بیش از شش هزار تن بادام از باغات استان خبر داد.
(تصاویر) دریاچه‌ای مملو از توت خرس!
۱۳۹۹/۰۷/۲۶ / کرنبری / کانادا / توت خرس
(تصاویر) دریاچه‌ای مملو از توت خرس!
کشت توت خرس در سراسر کانادا رایج است. برداشت محصول کرنبری بین دو مناسبت روز کارگر و جشن هالوین صورت می‌گیرد و اوج فصل خرید و فروش آن از ماه اکتبر تا پایان ماه دسامبر است.
گستره کشت گلخانه‌ای در جوین خراسان رضوی پنج برابر شد
۱۳۹۹/۰۷/۲۲ / وزارت جهاد کشاورزی / توسعه ایران / برداشت محصول / کشاورزی / اختصاصی ایرنا / جوین
گستره کشت گلخانه‌ای در جوین خراسان رضوی پنج برابر شد
سبزوار- ایرنا- سرپرست اداره جهاد کشاورزی جوین گفت: گستره سطح کشت به روش گلخانه‌ای در این شهرستان واقع در غرب خراسان رضوی ظرف هفت سال اخیر پنج برابر بیشتر شده است.
استفاده از فناوری‌نانو برای ازدیاد برداشت از مخازن گاز
۱۳۹۹/۰۷/۲۱ / ستاد توسعه فناوری نانو / برداشت محصول / سکوی گازی
استفاده از فناوری‌نانو برای ازدیاد برداشت از مخازن گاز
تهران- ایرنا - محققان با استفاده از فناوری‌ نانو سیالات هوشمندی ساختند که به ازدیاد برداشت از مخازن گاز کمک شایانی می‌کند. این فناوری قرار است درسال ۲۰۲۱ به‌صورت آزمایشی در دریای شمال استفاده شود.
یش‌بینی تولید ۶۵ هزار تن چغندر قند در مرودشت
۱۳۹۹/۰۷/۲۰ / چغندرقند / مرودشت / استانی-شهرستانها
یش‌بینی تولید ۶۵ هزار تن چغندر قند در مرودشت
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت با اشاره به شروع برداشت محصول چغندرقند در این شهرستان، پیش‌بینی کرد که امسال ۶۵ هزارتن از این محصول برداشت شود.
سیب درختی ‌روی دست باغداران نهاوندی ماند
۱۳۹۹/۰۷/۱۷
سیب درختی ‌روی دست باغداران نهاوندی ماند
همدان- شهرستان نهاوند در استان همدان با تولید سالانه ۴۰ هزار تن سیب درختی در کشور رتبه دار است اما امسال با شروع فصل برداشت محصول مشکلاتی گریبان باغداران را گرفته است.
پیش‌بینی باد و باران برای برخی استان‌ها
۱۳۹۹/۰۷/۱۶ / اخبار حوادث / هواشناسی / سازمان هواشناسی / هشدار / هشدار هواشناسی / برداشت / برداشت محصول / کشاورزی
پیش‌بینی باد و باران برای برخی استان‌ها
مدیر پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی فردا در مناطقی از کشور نظیر سواحل خزر، گلستان، دامنه جنوبی البرز و برخی استان‌ها بارش باران، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقت پیش‌بینی می‌شود.
بارش باران فردا در چندین استان/کشاورزان برداشت محصول را به تاخیر بیندازند
۱۳۹۹/۰۷/۱۶ / هواشناسی / صادق ضیائیان / هوای سرد / برف / رگبار باران / باران / باد / مدیر پیش‌بینی و هشدار سازم&#
بارش باران فردا در چندین استان/کشاورزان برداشت محصول را به تاخیر بیندازند
مدیر پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی فردا در مناطقی از کشور نظیر سواحل خزر، گلستان، دامنه جنوبی البرز در استان‌های تهران، قزوین، البرز و سمنان، اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، قم و خراسان رضوی بارش باران، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقت پیش‌بینی می‌شود.
برداشت سیب در هشترود آغاز شد
۱۳۹۹/۰۷/۱۶
برداشت سیب در هشترود آغاز شد
هشترود- مدیر جهاد کشاورزی هشترود از آغاز برداشت محصول سیب از سه هزار و ۳۵۰ هکتار باغ خبرداد.
پیش‌بینی افزایش برداشت محصولات باغی در استان مرکزی/اعتبار بلاعوض برای کشت گیاهان دارویی
۱۳۹۹/۰۷/۱۵ / استانی-اقتصادی / باغبانی / انگور / کشاورزی
پیش‌بینی افزایش برداشت محصولات باغی در استان مرکزی/اعتبار بلاعوض برای کشت گیاهان دارویی
مدیر باغبانی جهادکشاورزی استان مرکزی از پیش بینی افزایش ۱۰ درصدی برداشت محصولات باغی در استان خبر داد.
۱۳۹۹/۰۷/۱۵
ترکش‌های قره‌باغ بر سر روستاییان خداآفرین
تنش اخیر میان دو کشور آذربایجان و ارمنستان نه‌تنها برای شهروندان این دو کشور که حالا برای برخی ایرانیان ساکن در شهرهای مرزی نیز مشکلاتی به وجود آورده است. به‌گفته نماینده مردم کلیبر، خداآفرین و هوراند در مجلس در جریان تحولات قره‌باغ، ۱۵ راکت به شهر خداآفرین در مرزهای کشور برخورد کرده است. این درحالی است که به‌دنبال این وقایع و اثرات ناشی از درگیری آذربایجان و ارمنستان بر مناطق مرزی کشور  نایب رییس کمیسیون امنیت ملی به همراه جمعی از نمایندگان مجلس از شهرستان‌های خداآفرین در آذربایجان شرقی و پارس‌آباد اردبیل بازدید کردند.حسین حاتمی، نماینده مردم کلیبر، خداآفرین و هوراند در مجلس با اشاره به تبعات این تنش‌ها در مناطق مرزی مشترک با ایران گفته است که براساس بازدیدهای …
۱۳۹۹/۰۷/۱۴
جشن شکر گزاری در اتیوپی
جمعیت اتیوپی بسیار متنوع است و بیش از ۸۰ گروه قومی مختلف در این کشور زندگی می‌کنند، پس از ۱۵۰ سال در این منطقه به دلیل برداشت محصول یک جشنواره فرهنگی و قومیتی برگزار شده که صد‌ها هزار نفر در این جشن شکرگزاری شرکت کردند.
خروج باغداری مازندران از دسترس رویاپردازی دلالان
۱۳۹۹/۰۷/۱۴ / دلالان / مرکبات / مازندران / اراضی کشاورزی
خروج باغداری مازندران از دسترس رویاپردازی دلالان
ساری - ایرنا - باغداران مازندران که بیشترین میزان باغشان را مرکبات تشکیل می‌دهد ، برخلاف گذشته ، این روزها در آستانه قرار گرفتن در فصل برداشت محصول با حساب و کتاب دقیق هزینه تولید و سود منطقی حاضر به پیش‌فروش یکجای محصولشان می‌شوند ، وضعیتی که به اعتقاد کارشناسان و متولیان این بخش ناشی از آشنایی باغداران با مدیریت محصولات باغی در انبارداری فنی ، مقابله بموقع با آفات و کاهش ضایعات و مهم‌تر از همه پشتگرمی به سیاست های حمایتی دولت در سال‌های اخیر است.
اطلاعیه هواشناسی کشاورزی استان قزوین
۱۳۹۹/۰۷/۱۳ / استانی-اجتماعی / هواشناسی کشاورزی / هشدار
اطلاعیه هواشناسی کشاورزی استان قزوین
هواشناسی کشاورزی استان قزوین طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: کشاورزان نسبت به برداشت محصولات باغی علی‌الخصوص انگور، جمع‌آوری بارگاه‌های کشمش و تیزاب اقدام کنند.
برداشت برنج رتون از شالیزارهای مازندران آغاز شد
۱۳۹۹/۰۷/۱۰ / برداشت محصول / مازندران / برنج
برداشت برنج رتون از شالیزارهای مازندران آغاز شد
ساری - ایرنا - برداشت شالی رتون و یا " دونوج " مازندرانی از سطح حدود ۵۵ هزار هکتار شالیزارهای استان شد.
ورود نوبرانه زعفران به بازار/از شناسنامه دار کردن مزارع زعفران استقبال نشد
۱۳۹۹/۰۷/۰۹ / زعفران / خام فروشی زعفران
ورود نوبرانه زعفران به بازار/از شناسنامه دار کردن مزارع زعفران استقبال نشد
عضو هیات رییسه شورای ملی زعفران با اشاره به اینکه اوج برداشت محصول جدید زعفران در آبان ماه است ولی در حال حاضر به صورت نوبرانه وارد بازار شده، از عدم استقبال برای شناسنامه دار کردن مزارع زعفران خبر داد.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان: برداشت پسته دامغان کاملا سنتی انجام می‌شود
۱۳۹۹/۰۷/۰۹ / وزارت جهاد کشاورزی / مکانیزاسیون / انجمن پسته ایران / برداشت محصول / دامغان
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان: برداشت پسته دامغان کاملا سنتی انجام می‌شود
سمنان- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دامغان گفت: برداشت محصول پسته در این شهرستان مکانیزه نیست و کاملا به‌ صورت سنتی و دستی انجام می‌شود.
ورود دادستان بم برای برخورد با سارقان خرما
۱۳۹۹/۰۷/۰۶
ورود دادستان بم برای برخورد با سارقان خرما
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بم گفت: با توجه به اینکه شرق استان کرمان از قطب‌های مهم برداشت محصول خرماست، دستگاه قضایی با همکاری سایر نهادهای امنیتی و انتظامی در راستای حمایت از تولید به موضوع سرقت خرما ورود کرده است.
سال سخت
۱۳۹۹/۰۷/۰۵
سال سخت
مرضیه موسوی    کشاورزان و باغداران شمیرانات در حال برداشت محصولات خود هستند. امسال تعداد زیادی از درختان گیلاس لواسانات فرصتی برای زمین گذاشتن بار خود نداشتند و قیمت پایین خرید محصول سر زمین و هزینه بالای برداشت باعث شد تا برخی از باغداران قید گیلاس‌های درجه 2 و 3 خود را بزنند. کم شدن متراژ باغ‌ها، باغداری سنتی و هزینه‌های بالای آن، افزایش روزانه قیمت ملزومات باغداری از جمله سم و کود و... از دلایلی بود که باغداران را به ضرر اقتصادی کشاند و زحمت یک ساله آنها را بر باد داد. با این حال محصولات درجه …
قیمت نازل خرید محصول از کشاورز، رغبتی برای برداشت محصول باقی نگذاشته است
۱۳۹۹/۰۷/۰۲
قیمت نازل خرید محصول از کشاورز، رغبتی برای برداشت محصول باقی نگذاشته است
بدری، نماینده مردم اردبیل در مجلس نسبت به قیمت خریداری شده محصول از کشاورزان در حوزه انتخابیه اش انتقاد کرد و خواستار رسیدگی عاجل دولت به این موضوع شد.
سرمازدگی‌ برداشت بادام مهریز را نصف کرد
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / استانی-اقتصادی / جهاد کشاورزی / مهریز / بادام
سرمازدگی‌ برداشت بادام مهریز را نصف کرد
مدیر جهاد کشاورزی مهریز گفت: برداشت محصول بادام درختی از ۱۳۰ هکتار باغ‌های این شهرستان پایان یافت و میزان تولید به دلیل سرمازدگی در اوایل فصل بهار نسبت به پارسال به نصف کاهش یافت.
ویدئو / مشکلات نخل‌داران در شادگان خوزستان
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / برداشت خرما از نخلستان‌های شادگان / مشکلات کشاورزان خوزستانی / دلالی / نخلستان / منطقه خوزستان
ویدئو / مشکلات نخل‌داران در شادگان خوزستان
بیشتر تولیدات کشاورزان شادگان در استان خوزستان، خرما است. محصولی با ارزش غذایی بالا که در صورت توجه بیشتر، می‌تواند درآمد قابل توجهی نصیب کشور کند. شهریور زمان برداشت این محصول در جنوب ایران است و کشاورزان درحال برداشت محصول یکساله خود هستند، اما آن‌ها برای فروش محصول خود با مشکل مواجه هستند و از دولت درخواست مدیریت فروش این محصول را دارند تا دلالان ثمره کار آن‌ها از چنگشان درنیاورند. وضعیت آبرسانی به نخیلات نیز از دیگر مشکلات کشاورزان این منطقه است.
قریه گیلاس و گردو
۱۳۹۹/۰۶/۲۹
قریه گیلاس و گردو
مرضیه موسوی  تا چند دهه پیش «افجه» مهم‌ترین روستای منطقه لواسان به شمار می‌رفت و نخستین مدارس و نخستین خیابان‌های لواسان در این روستا شکل گرفت. افجه از معدود روستاهای شمیران است که با وجود نداشتن آب لوله‌کشی شهری، لوله‌کشی آب مستقلی دارد که با هزینه و تلاش اهالی روستا تهیه شده است و آب چشمه‌های بالادست کوه‌های شمیران را به این روستا منتقل می‌کند. تابستان‌های خنک روستا و کوچه‌باغ‌های سرسبزش، فصل برداشت محصولات باغی و کشاورزی مثل گیلاس، سیب، گردوو گندم است. در اغلب خانه‌های قدیمی این روستا آب قنات …
۱۳۹۹/۰۶/۲۸
برداشت لیمو ترش (عکس)
شهرستان رودان در استان هرمزگان با ۹ هزار و ۳۱۸ هکتار سطح زیرکشت، بیش از ۴۰ درصد از لیموترش کشور را تامین می‌کند و سالانه بیش از ۱۰۰ هزار تن محصول از باغ‌های این شهرستان برداشت و به بازار‌های داخلی و خارجی عرضه می‌شود. (لیموترش محلی) مکزیکن لایم، لیسبون، خارکل و پرشین لایم از ارقام لیموترش در شهرستان رودان، است. پیش بینی می‌شود امسال بیش از ۱۱۰ هزار تن لیموترش از سطح ۹ هزار و ۳۱۸ هکتار از باغ‌های این شهرستان برداشت و به بازار مصرف عرضه شود. برداشت محصول لیموترش در این شهرستان از خرداد ماه آغاز و تا مهرماه ادامه دارد. شهرستان رودان با بیش از ۱۲۴ هزار نفر جمعیت در ۹۰ کیلومتری شرق بندرعباس مرکز استان هرمزگان واقع شده است.
افزایش ۲۰ درصدی تولید لوبیا در مزارع چهارمحال و بختیاری
۱۳۹۹/۰۶/۲۷ / استانی-اقتصادی / منطقه چهارمحال و بختیاری / برداشت محصول / مزارع / لوبیا
افزایش ۲۰ درصدی تولید لوبیا در مزارع چهارمحال و بختیاری
معاون بهبود تولیدگیاهی سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری از افزایش بیش از ۲۰ درصدی تولید لوبیا در استان خبر داد و گفت:  پیش‌بینی می‌شود  از مزارع استان حدود ۱۷ هزار تن لوبیا برداشت شود.
آغاز برداشت خرما در قیروکارزین
۱۳۹۹/۰۶/۲۵ / استانی-شهرستانها / استان فارس / شهرستان قیروکارزین / برداشت خرما
آغاز برداشت خرما در قیروکارزین
مدیر جهادکشاورزی شهرستان قیروکارزین از آغاز برداشت محصول خرما از نخلستان‌های این شهرستان خبر داد و گفت: از اواخر شهریور، کار برداشت محصول خارک، رطب و خرما، آغاز می‌شود.
پیش بینی افزایش ۸۰۰۰تنی تولید لیمو ترش در کهگیلویه و بویراحمد
۱۳۹۹/۰۶/۲۴
پیش بینی افزایش ۸۰۰۰تنی تولید لیمو ترش در کهگیلویه و بویراحمد
یاسوج- رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهیلویه و بویراحمد گفت: با توجه به پیش بینی ها در سال جاری برداشت محصول در باغات لیمو ترش استان ۸۰۰۰تن افزایش خواهد داشت.
۱۳۹۹/۰۶/۱۸
برداشت انگور از تاکستان‌های خلیل‌آباد
همزمان با روزهای پایانی تابستان و نزدیک شدن به فصل پاییز برداشت محصول انگور از تاکستان‌های شهرستان خلیل‌آباد استان خراسان رضوی آغاز شده است. در این تاکستان‌ها انگورها به شیوه سنتی تبدیل به کشمش می‌شود./عکس: خبرگزاری میزان - رسول عزیزی
انار امسال سفره باغداران ساوه را رنگین می کند؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۸ / وزارت جهاد کشاورزی / ساوه / برداشت محصول / توسعه اقتصادی / توسعه روستایی
انار امسال سفره باغداران ساوه را رنگین می کند؟
ساوه - ایرنا- کمتر از یک ماه دیگر معروفترین برند انار کشور یعنی ساوه وارد چرخه مصرف می شود و این سرخ زیبا به روی هر عابری لبخند خواهد زد اما سئوال اینجاست که آیا باغداران از فروش محصول خود می توانند ضمن جبران هزینه ها، سفره خانواده های خود را بیارایند و لبخند رضایت بر لبانشان بنشیند؟
زیتون طارم در راه بازار
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ / استانی-شهرستانها / زنجان / طارم / زیتون
زیتون طارم در راه بازار
شمارش معکوس برای برداشت محصول زیتون در طارم که از نیمه دوم شهریورماه انجام‌ می‌شود، آغاز شده است.
دسترنجی که یک شبه بر باد می‌رود
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ / استانی-اقتصادی / منطقه چهارمحال و بختیاری / سرقت / محصولات کشاورزی / پلیس
دسترنجی که یک شبه بر باد می‌رود
با فرا رسیدن فصل بهار و تابستان زمان برداشت محصولات کشاورزی فرا می‌رسد، یکی از دغدغه‌های کشاورزان در این ایام محافظت از محصولات باغی و زراعی خود است، گاهی مشاهده می‌شود که تمام دسترنج یک‌‎ساله یک کشاورز یک شبه توسط سارقان بر باد می‌رود.
تولید محصولات گلخانه‌ای ۶ هزار فرصت شغلی در  یزد ایجاد کرد
۱۳۹۹/۰۶/۱۵ / توسعه ایران / برداشت محصول / یزد / اختصاصی ایرنا / اراضی کشاورزی / سال ۹۹؛ سال جهش تولید
تولید محصولات گلخانه‌ای ۶ هزار فرصت شغلی در یزد ایجاد کرد
یزد - ایرنا - مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی یزد گفت: در هفت سال فعالیت دولت تدبیر و امید علاوه بر مصرف بهینه آب و ارتقاء بهره‌وری، صرفه‌جویی و همچنین افزایش صادرات، زمینه اشتغال افزون بر ۶ هزار نفر در تولید محصولات گلخانه‌ای در استان فراهم شده است.
کشاورزان بعد از برداشت محصول، مزارع خود را آتش نزنند
۱۳۹۹/۰۶/۱۳ / استانی-اقتصادی / زنجان / کشاورزی / آتش سوزی
کشاورزان بعد از برداشت محصول، مزارع خود را آتش نزنند
رئیس جهادکشاورزی ابهر گفت: کشاورزان برای حفظ ماده آلی خاک زراعی به هیچ عنوان نباید بعد از برداشت محصول و کاه، مزراع خود را آتش بزنند.
ماشینی که میوه درختان را برداشت می کند
۱۳۹۹/۰۶/۱۲ / ماشین و نوآوری / کشاورزی / برداشت محصول
ماشینی که میوه درختان را برداشت می کند
ماشینی ساخته شده که هر بار می تواند ۳۰۰ کیلوگرم میوه را یکجا برداشت کند.
سطح گلخانه‌های کردستان ۲ برابر افزایش یافت
۱۳۹۹/۰۶/۱۲ / وزارت جهاد کشاورزی / کردستان / توسعه ایران / دولت تدبیر و امید / برداشت محصول / اختصاصی ایرنا / سامانه‌های آبیاری نوین و عبور از بحران خشکسالی
سطح گلخانه‌های کردستان ۲ برابر افزایش یافت
سنندج - ایرنا - رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: توسعه کشاورزی مبتنی بر تولید محصولات با مزیت (کشت گلخانه‌ای) و گسترش بازار این محصولات در دولت تدبیر و امید در دستور کار قرار گرفت و طی هفت سال سطح گلخانه‌های این استان شاهد رشد بیش از ۲ برابری بوده است.
طوفان به نخلداران جنوب کرمان خسارت وارد کرد
۱۳۹۹/۰۶/۰۸
طوفان به نخلداران جنوب کرمان خسارت وارد کرد
کرمان - طوفان شدید در جنوب کرمان موجب ریزش محصول خرما در زمان برداشت محصول شد.
کشاورزان طارمی چشم‌انتظار احداث واحدهای فرآوری
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ / استانی-اقتصادی / زنجان / گوجه فرنگی / طارم
کشاورزان طارمی چشم‌انتظار احداث واحدهای فرآوری
همه ساله با آغاز برداشت محصول، قصه پرغصه کشاورزی نیز شروع می‌شود، تراژدی تکراری که حکایت همه ساله کشاورزان است و گویا پایانی بر آن نیست.
کشاورزان کرمانی دلسرد از برداشت خرما/ محصول کشاورزان تضمینی خریداری شود
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ / کرمان / کشاورزان / برداشت خرما / معیشت کشاورزان / نخلستان های کرمان
کشاورزان کرمانی دلسرد از برداشت خرما/ محصول کشاورزان تضمینی خریداری شود
ایلنا: دبیر نظام صنفی کشاورزی کرمان گفت: افت شدید قیمت خرما، کشاورزان را نسبت به برداشت محصول دلسرد کرده است.
میانگین برداشت محصولات گلخانه ای استان تهران ۳ برابر کشور است
۱۳۹۹/۰۶/۰۳ / گلخانه
میانگین برداشت محصولات گلخانه ای استان تهران ۳ برابر کشور است
نماینده عالی دولت در استان تهران گفت: استان تهران در کشت گلخانه ای رتبه نخست کشور را با ۴ هزار هکتار اراضی گلخانه ای به خود اختصاص داده است و میانگین برداشت محصولات آن حدود ۳۲ تن در هر هکتار است که ۳ برابر کشور است.
برداشت یاقوت سرخ در روستای «ده‌حوض» ایذه
۱۳۹۹/۰۶/۰۱ / ایذه / اهواز
برداشت یاقوت سرخ در روستای «ده‌حوض» ایذه
ایرنا - اهواز - دشت سوسن نام منطقه ای وسیع است که روستاهای زیادی در آن جای گرفته است. زمین حاصلخیز، آب فراوان و اقلیم مناسب تمام شرایط را برای کشت و باغداری مردمان این دیار فراهم کرده است. روستای ده حوض در حدود ۳۰ کیلومتری مرکز سوسن (روستای ترشک) در مجاورت رودخانه‌ی کارون واقع شده است و دارای انارستان های با کیفیت ‌است. برداشت محصول انار در باغ‌های روستای زیبا و گردشگری ده‌حوض ایذه آغاز شده‌است، از این محصول برای تولید رب و ترشی انار استفاده می‌شود.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •