یکشنبه, ۱۱ خرداد, ۱۳۹۹ / 31 May, 2020
زنبور عسل
۴۵ ساعت قبل
پرورش زنبور عسل در بجنورد
بجنورد با شرایط آب و هوایی مناسب و همچنین داشتن تنوع گیاهی متنوع، شرایط مناسبی را برای پرورش زنبور عسل در این منطقه فراهم کرده است./ ‎عکاس: پیمان حمیدی پور
ویدئو / از احتمال انتقال کرونا توسط راسو تا کشف حقه جدید زنبور
۳ روز قبل / زنبور عسل / راسو / بسته اخبار علم و فناوری / کرونا / کروناویروس
ویدئو / از احتمال انتقال کرونا توسط راسو تا کشف حقه جدید زنبور
در این شماره از بسته اخبار علم و فناوری ایسنا، خبرهایی درباره مدت زمان مصونیت انسان از ویروس کرونا به وسیله پادتن، احتمال انتقال ویروس کرونا توسط نوعی راسو، کشف حقه جدید زنبورهای عسل برای گل‌دهی زودترِ گیاهان و دو خبر دیگر را مرور می‌کنیم.
زنبورها گل‌ها را فریب می‌دهند
۴ روز قبل
زنبورها گل‌ها را فریب می‌دهند
کارشناسان حیات‌وحش رفتار جدیدی را در زنبورهای درشت (نوعی از زنبور که عسل کمتری تولید می‌کند) کشف کرده‌اند که نشان می‌دهد این حشرات برای سریع‌تر گل دادن گیاهان به‌کار می‌گیرند. به گزارش دیلی‌میل، یک مطالعه نشان داد زمانی که این زنبورها با کمبود گرده در گیاهان روبه‌رو می‌شوند با خوردن برگ‌های گیاه به آن صدمه می‌زنند و باعث می‌شوند گیاه سریع‌تر گل بدهد. با این حال کارشناسان نتوانستند خودشان نتایج مشابهی را از طریق صدمه زدن به برگ‌های گیاهان تکرار کنند و اظهار داشتند که در نیش زنبورها ویژگی خاصی وجود …
تولید یک هزار و ۲۴۷ تُنی عسل در استان تهران طی سال گذشته
۱۳۹۹/۰۳/۰۳ / کریم ذوالفقاری / سازمان جهاد کشاورزی استان تهران / زنبور عسل
تولید یک هزار و ۲۴۷ تُنی عسل در استان تهران طی سال گذشته
تهران- رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران از تولید یک هزار و ۲۴۷ تُنی عسل در این استان طی سال گذشته خبر داد.
سالانه بیش از ۴۳۰ تن عسل در رضوانشهر تولید می شود
۱۳۹۹/۰۳/۰۳ / رضوانشهر / زنبور عسل / زنبورداری / گیلان
سالانه بیش از ۴۳۰ تن عسل در رضوانشهر تولید می شود
رضوانشهر- ایرنا – مدیر جهادکشاورزی رضوانشهر گفت: این شهرستان با دارا بودن بیش از ۲۲ هزار کلنی کندوی عسل، سالانه حدود ۴۳۰ تن عسل مرغوب تولید و روانه بازار مصرف می کند.
امکان حضور زنبورداران در مراتع کشور
۱۳۹۹/۰۲/۳۱ / زنبور عسل
امکان حضور زنبورداران در مراتع کشور
مدیرعامل صندوق زنبورداری کشور از انعقاد تفاهم نامه مشترک با سازمان جنگل‌ها خبر داد و گفت: طی این تفاهم این امکان برای زنبوردارانی که سال‌ها منتظر ورود به مراتع کشور بودند، فراهم شد و سازوکارهایی نیز برای آن در نظر گرفته شد. در حقیقت زنبوداران به عنوان دیده‌بان های محیط زیست می توانند در مراتع حضور پیدا کنند تا ضمن گرده افشانی در این مراتع امکان تولید محصولات سالم را نیز داشته باشند.
تولید ۱۱۲هزارتن عسل در کشور/اجباری شدن استاندارد عسل در برنامه صنعت زنبورداری
۱۳۹۹/۰۲/۳۱ / زنبور عسل
تولید ۱۱۲هزارتن عسل در کشور/اجباری شدن استاندارد عسل در برنامه صنعت زنبورداری
مجری طرح ملی توسعه زنبورداری با اشاره به اینکه حدود ۱۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار کلونی در کشور وجود دارد و ۱۱۲هزار تن عسل در کشور تولید می‌شود، گفت: بهادادن به زنجیره تولید در بخش کشاورزی و اجباری شدن استاندارد عسل از برنامه‌های صنعت زنبورداری کشور است.
وزارت جهادکشاورزی خود را متعهد به حمایت از زنبورداری می داند
۱۳۹۹/۰۲/۳۱ / روز جهانی زنبور / وزارت جهاد کشاورزی / زنبور عسل
وزارت جهادکشاورزی خود را متعهد به حمایت از زنبورداری می داند
وزیر جهاد اعلام کرد: وزارت جهاد خود را متعهد به حمایت از فعالین بخش زنبورداری در رفع مشکلات و چالش‌ها و تسهیل و بهبود تولیدات آنها می‌داند.
۳ معجون زنبور عسل برای پیشگیری و درمان کرونا
۱۳۹۹/۰۲/۲۲ / زنبور عسل / ویروس کرونا / پیشگیری از کرونا / پارسی خبر
۳ معجون زنبور عسل برای پیشگیری و درمان کرونا
در کنار تلاش‌های فراوانی که برای مبارزه با کرونا صورت می‌گیرد، شاید کمتر کسی به نقش زنبور عسل در پیشگیری و درمان کرونا توجه کرده باشد. زنبور عسل به عنوان یک حشره اعجاب انگیز که محصولات و فراورده‌های آن از دوران باستان تا امروز، نقش عمده‌ای در درمان بیماری‌ها داشته اند؛ در شرایط کنونی نیز می‌توانند به عنوان یک منجی در مبارزه با این بیماری شناخته شوند.اگرچه صحبت از درمان کرونا با فراورده‌های زنبور عسل هنوز زود بوده و به نتایج علمی دقیق نیاز دارد؛ اما به صراحت می‌توانیم در مورد خواص برخی از فراورده‌های تولید شده توسط این حشره، برای پیشگیری از کرونا صحبت کنیم. با این حال به نظر می‌رسد بسیاری از این مواد طبیعی بتوانند در بهبود علائم کرونا نیز نقش داشته باشند.در ادامه تلاش شده تا به ۳ معجون تولید شدهن …
کوچ کُلنی‌های زنبور عسل به مناطق چهارمحال و بختیاری آغاز شد
۱۳۹۹/۰۲/۲۱
کوچ کُلنی‌های زنبور عسل به مناطق چهارمحال و بختیاری آغاز شد
شهرکرد - ایرنا - مدیر طیور و زنبور عسل سازمان جهادکشاوری چهارمحال و بختیاری از آغاز کوچ بهاره زنبورداران همراه با ۱۰۰ هزار کُلنی زنبور عسل از مناطق گرمسیری خوزستان، بوشهر و فارس به مناطق ییلاقی این استان خبر داد.
تولید سالیانه ۲۳۹ تن عسل در اسدآباد
۱۳۹۹/۰۲/۱۴ / استانی-شهرستانها / زنبور عسل / عسل / جهاد کشاورزی
تولید سالیانه ۲۳۹ تن عسل در اسدآباد
مدیر جهادکشاورزی شهرستان اسدآباد از تولید سالیانه ۲۳۹ تن عسل در این شهرستان خبر داد.
آغاز برداشت عسل بهاره در قیروکارزین
۱۳۹۹/۰۲/۱۲ / استانی-اقتصادی / زنبور عسل / کندو / فارس
آغاز برداشت عسل بهاره در قیروکارزین
مدیر جهاد کشاورزی قیروکارزین از آغاز برداشت عسل بهاره در این شهرستان خبر داد و گفت : عسل گیری از بالغ بر80 هزار کلنی زنبور عسل از اوایل اردیبهشت ماه آغاز شده و تا یکماه آینده ادامه دارد.
زنبوردار کار آفرین
۱۳۹۹/۰۲/۱۰
زنبوردار کار آفرین
کارآفرین نمونه سنندجی و مجری پرورش ملکه زنبور عسل با آموزش و ایجاد شغل برای افراد بیکار توانسته باعث مهاجرت معکوس آنان شود.
۱۳۹۹/۰۲/۰۸
دانش‌مان را بالا ببریم
گرچه افزایش توجه مردم به موضوع حیات‌وحش در جامعه شاهدی بر روند روبه‌رشد و ارتقای فرهنگ محیط زیستی در کشور است اما در این میان عدم آشنایی با تعاریف این حوزه، گاه قرائت‌های نادرستی را رقم می‌زند که می‌تواند به تهدیدی برای فرآیند مدیریت حیات‌وحش در آینده تبدیل شود. یکی از این موارد خلط مبحث در ارتباط با رویکرد جامعه نسبت به حیوانات وحشی، حیوانات اهلی و حیوانات نیمه‌وحشی است. برای بسیاری سوال است که آیا قورباغه یا گنجشک گونه‌های وحشی هستند؟ آیا دلفین‌های دلفاریوم در این دسته می‌گنجند یا نه؟ در تعاریف مرتبط با این موضوع آمده که حیوانات وحشی، جانورانی هستند که در انواع زیستگاه‌های مختلف روی سیاره زمین به ‌طور آزادانه و مستقل زندگی و تولید …
۱۳۹۹/۰۲/۰۷
کاربرد‌ها و فواید زهر زنبور عسل
احتمالاً همه شما نیش دردناک زنبور عسل را تجربه کرده اید. همانطور که می‌دانید زهر زنبور عسل علیرغم دردی که ایجاد می‌کند، می‌تواند بسیار مفید بوده و در درمان برخی بیماری‌ها کاربرد داشته باشد.
زنبورها به کمک گرده‌افشانی باغات و مراتع می‌روند
۱۳۹۹/۰۲/۰۲ / زنبور عسل / گرده افشانی / استانی-اقتصادی / مراتع / زنبورداران / جهاد کشاورزی
زنبورها به کمک گرده‌افشانی باغات و مراتع می‌روند
سرپرست مدیریت طیور، زنبورعسل و کرم ابریشم سازمان جهادکشاورزی استان همدان با بیان اینکه در این استان ۷۸۷ زنبوردار تحت پوشش بیمه قرار دارند، گفت: سال گذشته در استان همدان سه میلیون و ۴۷۷ هزار و ۹۷۹ کیلوگرم عسل تولید شده است.
تشخیص عسل طبیعی؛ ۸ دروغی که به شما گفته اند!
۱۳۹۹/۰۱/۲۳ / تولید عسل / روغن زیتون / زنبور عسل
تشخیص عسل طبیعی؛ ۸ دروغی که به شما گفته اند!
تشخیص عسل طبیعی سوالی پرتکرار ولی عموما بی پاسخ است، زیرا عسل طبیعی به دلیل خواص ویژه اش در بین مردم از قیمت نسبتا بالایی برخوردار است.
۱۳۹۹/۰۱/۱۹
محققان یک شرکت دانش‌بنیان اصفهانی برای اولین بار در کشور موفق به تولید تخم مرغ غنی شده با اسید فولیک به عنوان یک محصول فراسودمند و کاملا دانش‌بنیان شدند که مزایای قابل توجهی نسبت به قرص‌های اسید فولیک …
مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان مستقر در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان اظهارکرد: محصول تخم‌مرغ‌های غنی شده با اسید فولیک نتیجه چندین سال کار تحقیقاتی در مرکز تحقیقات کشاورزی اصفهان است که به مرحله تجاری‌سازی رسید. امروز نیز این نوع تخم مرغ در سطح استان اصفهان به تولید انبوه رسیده است.حامد عابدی حوزه فعالیت این شرکت را تحقیق و تولید فراورده های خاص و فراسودمند از منابع دام، طیور، زنبور عسل و ‌آبزیان معرفی کرد و در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: این تولیدات با توجه به کمبودهای تغذیه‌ای شایع در سطح جامعه و به ویژه گروه‌های آسیب پذیر طراحی و تولید می‌شوند. وی توضیح داد: تفاوت این تخم مرغ با مکمل‌های اسید فولیک یا قرص‌های آهن موجود در داروخانه این است که این نوع اسید فولیک با نام علمی فولات به گونه‌ای طراحی شده …
۱۳۹۹/۰۱/۱۹
تولید تخم مرغ غنی شده جایگزین مکمل اسید فولیک
محققان یک شرکت دانش‌بنیان اصفهانی برای اولین بار در کشور موفق به تولید تخم مرغ غنی شده با اسید فولیک به عنوان یک محصول فراسودمند و کاملا دانش‌بنیان شدند که مزایای قابل توجهی نسبت به قرص‌های اسید فولیک موجود در بازار دارد.مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان مستقر در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان اظهارکرد: محصول تخم‌مرغ‌های غنی شده با اسید فولیک نتیجه چندین سال کار تحقیقاتی در مرکز تحقیقات کشاورزی اصفهان است که به مرحله تجاری‌سازی رسید. امروز نیز این نوع تخم مرغ در سطح استان اصفهان به تولید انبوه رسیده است.حامد عابدی حوزه فعالیت این شرکت را تحقیق و تولید فراورده های خاص و فراسودمند از منابع دام، طیور، زنبور عسل و ‌آبزیان معرفی کرد و در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: این تولیدات با توجه به کمبودهای تغذیه‌ای شایع در …
آیا شکرک زدن عسل دلیل بر نامرغوبی آن است؟
۱۳۹۹/۰۱/۰۵ / عسل / زنبور عسل
آیا شکرک زدن عسل دلیل بر نامرغوبی آن است؟
رییس انجمن ملی زنبورداران و تولید کنندگان عسل ایران گفت که عسل طبیعی بعد از چندماه شکرک می زند و عسلی که شکرک نزند حتما به آن مواد نگهدارنده اضافه شده است.
هدیه زنبور‌ها به یک ساختمان مسکونی در آمریکا
۱۳۹۸/۱۲/۲۴ / پارسی خبر / سرگرمی / آمریکا / ایالت ویرجینیا / زنبور / عسل / هدیه / ساختمان مسکونی
هدیه زنبور‌ها به یک ساختمان مسکونی در آمریکا
یک کلونی از زنبور که در اتاق پذیرایی یکی از آپارتمان‌های ساختمانی در شهر ریچموند ایالت ویرجینیا لانه گزیده بودند بعد از اینکه از آنجا بیرون رانده شدند، ۴۵ کیلوگرم عسل برای صاحب خانه به جا گذاشتند.
۱۱۲ هزار تن عسل امسال در کشور تولید شد
۱۳۹۸/۱۲/۱۷ / مشیر غفاری / زنبور عسل / وزارت جهاد کشاورزی / تولید عسل
۱۱۲ هزار تن عسل امسال در کشور تولید شد
مجری طرح توسعه زنبورداری کشور گفت: سال گذشته حدود ۹۰ هزار تن عسل در کشور تولید شد و در سال جاری میزان تولید آن به ۱۱۲ هزار تن رسیده است.
دامپزشکی بیانه منسوب به شکارچیان را به رسمیت نمی‌شناسد
۱۳۹۸/۱۲/۱۲
دامپزشکی بیانه منسوب به شکارچیان را به رسمیت نمی‌شناسد
مدیرکل دفتر مبارزه با بیماری‌های طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم سازمان دامپزشکی اعلام کرد که سازمان دامپزشکی بیانه منسوب به شکارچیان را که گفته شده در تالاب میانکاله سم ریخته‌اند، به رسمیت نمی شناسد زیرا مدارک و مستندات دامپزشکی نشان دهنده تلفات پرندگان بر اثر سم بوتولیسم است.
ماهی قرمز سالم چه ویژگی‌هایی دارد؟
۱۳۹۸/۱۲/۱۰ / استانی-اجتماعی / ماهی قرمز
ماهی قرمز سالم چه ویژگی‌هایی دارد؟
مسئول اداره طیور، آبزیان و زنبور عسل دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: شهروندان قبل از خرید ماهی قرمز باید به ظاهر آن توجه کنند.
الهام از زنبورها برای هدایت پهپادها
۱۳۹۸/۱۲/۰۶
الهام از زنبورها برای هدایت پهپادها
زنبورها نه‌تنها بانمک و زیبا هستند بلکه می‌توانند برای از بین‌بردن بهترین گل‌های غنی از گرده، بسیار حرفه‌ای عمل کنند. حالا این زنبورهای کوچک در مرکز توجه 4.8 میلیون پروژه قرار گرفته‌اند تا پهپادها و خودروهای بدون راننده با الهام از آنها ساخته شوند. دیلی‌میل در گزارشی نوشته است: در یک آزمایش غیرمعمول، دانشمندان گیرنده‌های کوچک راداری را به صدها زنبور عسل چسباندند تا آنها را هنگام پرواز ردیابی کنند. پژوهشگران که با دقت خود را از نیش دردناک زنبورها دور نگه می‌دارند، آنها را در اتاق‌های واقعیت مجازی …
۱۳۹۸/۱۲/۰۴
مرگ ۵۲۰۰ پرنده مهاجردر گلستان
مدیرکل دفتر مبارزه با بیماری‌های طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم سازمان دامپزشکی کشور از تلفات 5 هزار و ۲۰۰ پرنده مهاجر در تالاب میانکاله - بخش استان گلستان - خبر داد.   علیرضا اکبرشاهی ایرنا گفت: بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که در بخش دیگری از تالاب میانکاله در استان گلستان تعدادی از مرگ‌ومیر پرندگان مهاجر صورت گرفته که به‌احتمال زیاد ناشی از سم بوتولیسم است. وی افزود: بخشی از این تلفات ممکن است مربوط به لاشه پرندگان مهاجر میانکاله در استان مازندران باشد که در اثر جریانات آبی به بخش دیگری از تالاب …
وزیر اقتصاد: بورس پناهگاهی برای نقدینگی های سرگردان/ علت اصلی افزایش قیمت‌ها در بازار خودرو/ ترس ژاپن از یوآن دیجیتال/ سهم ایران از بازار حلال جهان
۱۳۹۸/۱۱/۲۲
وزیر اقتصاد: بورس پناهگاهی برای نقدینگی های سرگردان/ علت اصلی افزایش قیمت‌ها در بازار خودرو/ ترس ژاپن از یوآن دیجیتال/ سهم ایران از بازار حلال جهان
این پیمانه تیتر‌هایی همچون فعلا هیچ قصدی برای افزایش قیمت CNG نداریم، داخلی سازی یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلاری کالاها، قیمت نفت خام و میعانات گازی تحویلی به پالایشگاه‌ها تعیین شد، بیش از ۳۷ تن موم زنبور عسل به کشور وارد شد، تحریم‌های آمریکا بر ضد ایران، هند را به خرید نفت روسیه سوق داد و غول نفتی روسیه زیر تیغ تحریم آمریکا را در بر دارد.
مرغ‌های البرز تریاکی نیستند!
۱۳۹۸/۱۱/۲۰ / استانی-اجتماعی / اداره بهداشت / دامپزشکی
مرغ‌های البرز تریاکی نیستند!
رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‎های طیور، آبزیان،  زنبور عسل و کرم ابریشم دامپزشکی البرز در خصوص خوراندن تریاک به مرغ‌های تولید شده در برخی مرغداری‌های کشور، گفت: تاکنون چنین موردی در البرز گزارش نشده است.
تولید عسل در استان سمنان افزایش یافت/ ایجاد ۱۰۰۰ شغل در زنبورداری
۱۳۹۸/۱۱/۱۵ / جهاد کشاورزی استان سمنان / عسل / مصطفی شاه حسینی / دامغان / حسن میرعماد
تولید عسل در استان سمنان افزایش یافت/ ایجاد ۱۰۰۰ شغل در زنبورداری
سمنان - نزدیک به ۶۰ هزار کلونی زنبور عسل در استان سمنان وجود دارد و آمارها نشان می‌دهد تولید عسل در استان افزایش داشته است.
این میزگرد کامتان را شیرین می‌کند
۱۳۹۸/۱۱/۱۴ / کرمانشاه / استانی-اقتصادی / عسل / زنبور عسل / کلونی زنبورعسل
این میزگرد کامتان را شیرین می‌کند
استان کرمانشاه پتانسیل و ظرفیت‌های زیادی خوبی در زمینه زنبورداری و تولید عسل دارد. این استان در کنار برخورداری از کوه‌ها و دشت های حاصلخیز، باغات سرسبزی هم دارد و اینها کرمانشاه را به یکی از استانهای مستعد در زمینه تولید عسل تبدیل کرده است.
صدای یک مومیایی ۳۰۰۰ هزار سال پس از مرگ شنیده شد
۱۳۹۸/۱۱/۰۵ / پرینتر سه بعدی / گاردین / زنبور عسل
صدای یک مومیایی ۳۰۰۰ هزار سال پس از مرگ شنیده شد
تهران- ایرنا- محققان انگلیسی با کمک پرینتر سه بعدی صدای یک مومیایی ٣ هزار ساله را بازیابی کردند.
عوامل بیماری لوک آمریکایی در زنبور عسل کشف شد
۱۳۹۸/۱۱/۰۵ / زنبور عسل / بیماری / استان البرز
عوامل بیماری لوک آمریکایی در زنبور عسل کشف شد
کرج - ایرنا - رییس بخش تحقیقات زنبور عسل، کرم ابریشم و حیات وحش موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: محققان این موسسه موفق به تشخیص مولکولی عوامل بیماری‌های باکتریایی، ویروسی، انگلی و قارچی زنبور عسل به نام «لوک آمریکایی» و « اروپایی» شدند.
محققان ایرانی موفق به تشخیص عوامل بیماری لوک آمریکایی شدند
۱۳۹۸/۱۱/۰۵ / استانی-علمی و آموزشی / لوک آمریکایی / زنبور عسل / دامپزشکی / مجتبی محرمی / موسسه رازی
محققان ایرانی موفق به تشخیص عوامل بیماری لوک آمریکایی شدند
رئیس بخش تحقیقات زنبور عسل، کرم ابریشم و حیات وحش موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، از تشخیص مولکولی عوامل بیماری‌های باکتریایی، ویروسی، انگلی و قارچی زنبور عسل از جمله بیماری شایع و خطرناک «لوک آمریکایی» و «لوک اروپایی» توسط محققان این‌موسسه خبر داد.
۱۳۹۸/۱۱/۰۵
عـــدد خــبــــر
80 دلار قیمت هر گرم زهر زنبور عباس کشاورز، سرپرست وزارت کشاورزی گفت صادرات یک گرم زهر زنبور ٨٠ دلار است و فروش آن، ارزش ۱.۵ بشکه نفت را دارد. او دراین‌باره به ایرنا گفت: « برخی محصولات بدون وجود زنبور بازدهی کافی ندارد، ازجمله محصول آفتابگردان بدون وجود زنبور بی‌حاصل است یا در محصول یونجه، زنبور عسل کمک می‌کند .باید دانش را به کالا تبدیل کنیم و به فکر خلق ثروت باشیم.»
توان صادرات 20 میلیون دلار زهر زنبور عسل در سال داریم/ ایجاد 60 درصد مشاغل خانگی بدون تسهیلات بانکی
۱۳۹۸/۱۱/۰۲
توان صادرات 20 میلیون دلار زهر زنبور عسل در سال داریم/ ایجاد 60 درصد مشاغل خانگی بدون تسهیلات بانکی
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی امروز در مراسم رونمایی از دستاوردهای صنعت زنبورداری گفت: توان صادرات سالانه 20 میلیون دلار از محل زهر زنبور وجود دارد.
هر گرم زهر زنبور ٨٠ دلار می ارزد
۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / عباس کشاورز / زنبور عسل
هر گرم زهر زنبور ٨٠ دلار می ارزد
تهران - ایرنا - سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: صادرات یک گرم زهر زنبور ٨٠ دلار است و از محل فروش آن، ارزش ۱.۵ بشکه نفت را دارد.
ایران رتبه سوم تولید عسل جهان را دارد
۱۳۹۸/۱۱/۰۲
ایران رتبه سوم تولید عسل جهان را دارد
رییس بخش تحقیقات زنبور عسل موسسه تحقیقات علوم دامی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به ظرفیت‌های بی‌بدیل کشور در زمینه صنعت زنبورداری عنوان کرد: ایران در بین ١٠ کشور برتر تولید کننده عسل دنیا، رتبه سوم را دارد.
سفیر اسلونی: علاقمند به تقویت همکاری‌ها با ایران در زمینه زنبورداری هستیم
۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / کرج / اسلوونی / زنبور عسل
سفیر اسلونی: علاقمند به تقویت همکاری‌ها با ایران در زمینه زنبورداری هستیم
کرج - ایرنا - سفیر اسلونی در ایران با اشاره به زمینه‌های مختلف همکاری‌های دوجانبه میان ۲ کشور گفت: علاقمند به تقویت همکاری‌ها در زمینه زنبورداری هستیم.
جهان بدون زنبور عسل بیشتر از ۴ سال دوام نمی‎‌آورد
۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / استانی-اقتصادی / فائو / آسیا / زنبور عسل
جهان بدون زنبور عسل بیشتر از ۴ سال دوام نمی‎‌آورد
دبیرعلمی دومین کنگره بین المللی و دهمین کنگره پژوهشی زنبور عسل گفت: زنبور عسل در تأمین یک سوم غذای انسان و تولید و پرورش  ۴۷ درصد محصولات کشاورزی دنیا اثرگذار است.
از الگوریتم طبیعی اقلیم درست استفاده نکرده‌ایم
۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / استانی-اقتصادی / مؤسسه تحقیقات علوم دامی کشور / زنبور عسل / تغییر اقلیم
از الگوریتم طبیعی اقلیم درست استفاده نکرده‌ایم
رئیس موسسه تحقیقات علوم دامی کشور گفت: کاهش منابع آبی زیرزمینی، خشک شدن تالاب‌ها و رشد  کانون‌های ریزگرد تنها بخشی از نتایج اقدامات نادرست انسان‌ها بوده است.
نماینده  فائو : ایران از کشورهای پیشرو در تولید عسل است
۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / زنبور عسل / فائو / استان البرز
نماینده  فائو : ایران از کشورهای پیشرو در تولید عسل است
کرج - ایرنا - نماینده سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در ایران با اشاره به ظرفیت های تولیدی کشورمان در زمینه صنعت زنبورداری گفت : جمهوری اسلامی ایران از کشورهای پیشرو جهان در بخش تولید عسل است.
قتل عام ۵۰۰ پرنده به‌خاطر یک مشت عسل
۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / محیط زیست / قم / زنبور عسل / حیات وحش
قتل عام ۵۰۰ پرنده به‌خاطر یک مشت عسل
قم ـ ایرنا ـ مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم گفت: یکی از کندوداران که در قم فعالیت می‌کند، برای رهایی از پرنده‌های زنبورخوار، اقدام به سمپاشی محیط کرده و موجب کشتار گسترده این پرندگان در محل شده است.
تلخ‌کامی عسل پشت درهای صادرات
۱۳۹۸/۱۰/۲۳ / وزارت جهاد کشاورزی / زنبور عسل / استان البرز
تلخ‌کامی عسل پشت درهای صادرات
کرج - ایرنا - رییس بخش تحقیقات زنبور عسل موسسه تحقیقات علوم دامی کشور با تاکید بر ضرورت اقدام لازم برای باز شدن راه صادرات عسل گفت: یکی از راهکارهای بهبود صادرات اجباری شدن استاندارد تولید محصول عسل است.
9 دسر ایرانی که باید آنها را بشناسید
۱۳۹۸/۱۰/۱۹ / جهان / زعفران / مغز / مواد غذایی / ماه مبارک رمضان
9 دسر ایرانی که باید آنها را بشناسید
دسر که در فرهنگ‌های آشپزی کشورهای سراسر جهان که معمولاً در پایان یک وعده غذایی مصرف می‌شود- به‌طور معمول جزو مواد غذایی شیرین می‌باشد. دسرهای مشترک غربی عبارت ان از: " کیک، کلوچه، میوه، ژله، بستنی، فالوده، پودینگ، ماست، بیسکویت، شیرینی، پای‌ها و آبنبات‌ها " تنوع دسرها را می‌توان در سراسر جهان یافت. اما در این مقاله قصد داریم به بهترین دسرهای ایرانی اشاره کنیم با ما همراه باشید. اولین دسرها آبنبات‌هایی بودند که از خرمای خشک و موم کندوی زنبور عسل ساخته شده بودند.
خواص باور نکردنی
۱۳۹۸/۱۰/۱۹
خواص باور نکردنی "بره موم" زنبور عسل!
بره موم زنبور عسل پس از محصول عسل و ژل رویال سومین فرآورده مهم زنبور عسل می‌باشد و سابقه‌ی استفاده از بره موم به ۳۰۰ سال پیش می‌رسد.
عسل کرمانشاه ساماندهی می‌شود
۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / کرمانشاه / عسل / زنبور عسل / دولت
عسل کرمانشاه ساماندهی می‌شود
کرمانشاه- ایرنا- زنجیره تولید عسل در استان کرمانشاه به منظور افزایش تولید این محصول و همچنین میزان اشتغالزایی حاصل آن ساماندهی خواهد شد.
پژوهشکده زنبورعسل حلقه واصله‌ای بین اتحادیه زنبوداران و متخصصین علمی است
۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / استانی-علمی و آموزشی / زنبور عسل
پژوهشکده زنبورعسل حلقه واصله‌ای بین اتحادیه زنبوداران و متخصصین علمی است
رئیس دانشگاه لرستان گفت: پژوهشکده زنبور عسل حلقه واصله‌ای بین اتحادیه زنبوداران و متخصصین علمی دانشگاه لرستان و کشور باشد تا مشکلات تولید این محصول مرتفع شود.
نگران شیوع آنفلوآنزای پرندگان نیستیم
۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / آنفولانزای مرغی / دامپزشکی
نگران شیوع آنفلوآنزای پرندگان نیستیم
آنفلوآنزای پرندگان مدیر کل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم سازمان دامپزشکی کشور گفت: آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان سال گذشته باعث معدوم سازی ۲۶ میلیون قطعه مرغ تخم گذار شد.
تولید بیش از یک کیلوگرم زهر شیرین در خراسان شمالی
۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / استانی-اقتصادی / زهر زنبورعسل / خراسان شمالی
تولید بیش از یک کیلوگرم زهر شیرین در خراسان شمالی
مدیر امور طیور، زنیور عسل و کرم ابریشم سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی از تولید یک کیلو و 132 گرم زهر زنبور عسل در این استان طی سال جاری خبر داد.
توزیع قرص ژل رویال در داروخانه ها طی آینده نزدیک
۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / استانی-اقتصادی / ژل رویال / زنبور عسل / کلونی زنبورعسل
توزیع قرص ژل رویال در داروخانه ها طی آینده نزدیک
مشاور معاون وزیر در امور تولیدات دامی از توزیع قرص ژل رویال در داروخانه ها طی آینده ای نزدیک خبر داد.
۱۳۹۸/۱۰/۰۴
نقد سیاست‌های مالیاتی
به موجب ماده 81 قانون مالیات‌های مستقیم درآمد حاصل از کلیه فعالیت‌های کشاورزی‌، دامپروری‌، دامداری‌، پرورش ماهی و زنبور عسل و پرورش طیور، صیادی و ماهیگیری‌، نوغان‌داری‌، احیای مراتع و جنگل‌ها، باغات ‌اشجار از هر قبیل و نخیلات از پرداخت مالیات معاف است. مضافا وفق مقررات ماده 141 همین قانون 100درصد درآمد حاصل از صادرات خدمات و کالاهای غیرنفتی و محصولات بخش کشاورزی و 20‌درصد درآمد حاصل از صادرات موادخام مشمول مالیات با نرخ صفر می‌شود.
ذوالفقاری: استان تهران قابلیت تامین عسل ایران را دارد
۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / استان تهران / کشاورزی / شهرستان دماوند / زنبور عسل / سازمان جهاد کشاورزی استان تهران
ذوالفقاری: استان تهران قابلیت تامین عسل ایران را دارد
تهران – ایرنا – رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران گفت: استان تهران با دارا بودن حدود ۵۰ هزار هکتار باغ و یک میلیون هکتار مرتع، می‌تواند نقش اساسی در تولید عسل ایران داشته باشد.
معاون استاندار تهران: صدور بخشنامه ها حال تولید را خراب می کند
۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / استان تهران / شهرستان دماوند / زنبور عسل
معاون استاندار تهران: صدور بخشنامه ها حال تولید را خراب می کند
تهران – ایرنا - معاون امور اقتصادی استانداری تهران با تاکید براینکه در تلاش هستیم تا موانع را برای تولیدکنندگان برطرف کنیم، گفت: صدور بخشنامه‌ها و آیین نامه های وقت و بی‌وقت از سوی گمرک و حوزه‌های مالیاتی و بازرگانی، حال تولید را خراب می‌کند.
آذربایجان‌شرقی، قطب تولید عسل
۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / آذربایجان شرقی / تبریز / کشاورزی / زنبور عسل
آذربایجان‌شرقی، قطب تولید عسل
تبریز-ایرنا- آذربایجان‌شرقی به عنوان یکی از تولیدکنندگان بزرگ و قطب محوری عسل در کشور، امسال با افزایش چشم‌گیر تولیدات خود، به برند اصلی کمیت و کیفیت این محصول گران‌قیمت تبدیل شده است.
۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / استانی-اقتصادی / مرغداری
بیش از  22 میلیون قطعه جوجه‌ریزی در مرغداری‌های استان مرکزی
رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور، آبزیان و زنبور عسل اداره کل دامپزشکی استان مرکزی گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 22 میلیون قطعه جوجه‌ریزی در واحدهای مرغداری استان صورت گرفته است.
۱۳۹۸/۰۹/۱۳ / استانی-اقتصادی / زنبور عسل / کلونی زنبورعسل
آذربایجان غربی با تولید بیش از 21 هزار تن عسل رکوردار تولید در کشور است
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: این استان با تولید بیش از 21 هزار تن عسل و داشتن بیش از یک میلیون و 345هزار کلنی زنبور عسل، امسال نیز مقام اول کشوری را از لحاظ تعداد کندو و تولید عسل به خود اختصاص داد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۱
بازار در اشغال عسل‌ تقلبی
استان البرز نیز قابلیت های اقلیمی مناسبی برای پرورش زنبور عسل دارد از طرفی علاقمندان به حرفه زنبورداری در این استان نیز زیاد هستند، اما فعالان این حوزه با مشکلات و چالش های زیادی مواجه هستند.
۱۳۹۸/۰۹/۰۶ / اتحادیه زنبورداران کشور / زنبور عسل / عسل / زنبورداران / کیفیت عسل
عسل‌ ۲۵ هزار تومان طبیعی و باکیفیت نیست
رئیس اتحادیه زنبورداران کشور گفت: اکنون قیمت تمام شده عسل خالص و طبیعی، کیلویی ۶۰ هزار تومان است و قیمت عسل خالص در خرده‌فروشی‌ها نباید از این میزان کمتر باشد و اگر باشد باید به کیفیت و خالص بودن آن‌ها شک کرد.
۱۳۹۸/۰۹/۰۴ / استانی-علمی و آموزشی / زنبور عسل / دانشگاه لرستان / المان / ایران
برگزاری همایش آشنایی با فرصت‌های تبادلات آکادمیک با کشور آلمان
همایش آشنایی اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی با فرصت‌های تبادلات آکادمیک با کشور آلمان، برگزار شد.
۱۳۹۸/۰۸/۲۸ / زنبور عسل / دانشگاه فناوری کالیفرنیا
ویدئویی جالب از حرکت زنبور به هنگام افتادن در آب
محققان آمریکایی یک ویدئو بسیار آهسته از حرکت بال‌های زنبور عسل به هنگام قرار گرفتن روی آب منتشر کردند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / زنبور عسل / پرورش زنبور عسل / حسگر
کنترل کندوی زنبور عسل بدون نیاز به بازکردن آن ممکن شد
زنبورداران برای کنترل شرایط کندوهای خود مجبور به باز کردن آنها هستند که این کار وقت گیر بوده و زنبورها را هم دچار استرس می کند، اما یک دستگاه جدید این مشکل را حل می کند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۷
انتقاد زنبورداران از اجباری شدن بیمه کلونی‌ها
مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران با انتقاد از اجباری کردن بیمه کلونی‌های زنبور عسل گفت: تفاهمنامه تدوین شده برای این منظور نیاز به اصلاحات جدی دارد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۶
ویدئو/ زهری که یک گرم آن از یک بشکه نفت گران‌تر است!
این روز‌ها زهر زنبور به طلای سفید معروف شده و بهای یک گرم زهر زنبور عسل صد دلار و یک بشکه نفت ۶۰ دلار است.
۱۳۹۸/۰۸/۱۴ / مریوان / کردستان / کشاورزی / زنبور عسل
۳۲۰۰ تشکل در حوزه زنان روستایی و عشایری کشور تشکیل شد
سنندج - ایرنا - مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مدیرکل دفتر توسعه فعالیت‌های کشاورزی زنان روستایی و عشایری گفت: هم اکنون سه هزار و ۲۰۰ تشکل در حوزه زنان روستایی و عشایر کشور با عناوین صندوق‌های خرد محلی تشکیل شده و فعالیت می‌کنند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۲ / استانی-شهرستانها / زنبور عسل / عسل / اشتغال / جهاد کشاورزی
رونق یک شغل شیرین
با توجه به بارش‌های فراوان در اواخر سال گذشته و ابتدای امسال و خنک شدن هوا، شرایط برای رویش گل‌ها و گیاهان در دشت‌ها و ارتفاعات شهرستان نهاوند مهیا شده و همین موضوع باعث شد که حرفه زنبورداری در نهاوند رونق گرفته و فعالان این عرصه شوق بیشتری به ادامه این شغل شیرین داشته باشند.
۱۳۹۸/۰۸/۰۶ / دفتر امور طیور / سرشماری زنبورداران / گلستان
رشد ۳۴ درصدی نگهداری کلنی زنبور عسل در گلستان
گرگان - ایرنا - مدیر امور طیور و زنبور عسل سازمان جهادکشاورزی گلستان گفت که بر اساس نتایج آمارگیری، تعداد کلنی‌های زنبور عسل این استان مهرماه امسال در مقایسه با دوره پیشین آمارگیری در سال ۹۶ حدود ۳۴ درصد بیشتر شد.
۱۳۹۸/۰۸/۰۳ / ناهید امیریان / محمدرضا علیمردانی / شبکه نسیم
هاچ زنبور عسل و بامزی در برنامه «چهل تیکه» امشب
ناهید امیریان دوبلور شخصیت های کارتونی مثل هاچ زنبور عسل، بنر و بامزی امشب مهمان برنامه «چهل تیکه» می‌شود.
۱۳۹۸/۰۷/۲۵ / استانی-اقتصادی / زنبور عسل / جهاد کشاورزی
پیش بینی افزایش ۵ درصدی کلنی های زنبور عسل
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی گیلان گفت: پیش بینی می شود، با توجه به شرایط مناسب جوی ۵ درصد افزایش تولید کلنی در استان داشته باشیم.
۱۳۹۸/۰۷/۲۳ / استانی-علمی و آموزشی / افتتاح / وزیر علوم، تحقیقات و فناوری / دانشگاه لرستان
افتتاح پژوهشکده زنبور عسل و مرکز تحقیقات بلوط دانشگاه لرستان
پژوهشکده زنبور عسل و مرکز تحقیقات بلوط دانشکده کشاورزی دانشگاه لرستان با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افتتاح شد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۲ / استانی-علمی و آموزشی / تراریخته / محصولات تراریخته
اقدام به کشت محصولات تراریخته بدون پشتوانه علمی درست نیست
دبیر انجمن زیست فناوری سلامت ایران گفت: تجربه جهانی در حوزه محیط زیست در زمینه اکوسیستم نشان داده که بسیاری از گونه‌های زنبور عسل در آمریکا با گسترش کشت تراریخته از بین رفته است، شاید بیش از۲۰ نوع علف مقاوم به سم یا ابر علف ایجاد شده است و بسیاری از گونه‌های حشرات، نسبت به سم مقاوم شده‌اند.
۱۳۹۸/۰۷/۱۷
مریوان میزبان نخستین جشنواره منطقه‌ای عسل
شهرستان مریوان پس از برگزاری 3 دوره موفق جشنواره استانی عسل، آبان امسال برای اولین بار میزبان جشنواره منطقه‌ای غرب و شمال ‌غرب کشور است. مدیر جهاد کشاورزی مریوان در گفت‌وگو با ایرنا اظهار کرد: این جشنواره ۱۳ و ۱۴ آبان سال جاری در این شهرستان و در جوار دریاچه زریبار با حضور تولیدکنندگان برتر عسل 7 استان کردستان، آذربایجان شرقی و غربی، زنجان، همدان، کرمانشاه و ایلام برگزار می‌شود. «سید عزیز هاشمی» اضافه کرد: نفرات برتر این جشنواره در 3 رشته بهترین تولید‌کننده کمی و کیفی عسل، ژل رویال و ملکه زنبور عسل …
۱۳۹۸/۰۷/۰۹ / وزارت جهاد کشاورزی / مواد اولیه دارو / کردستان / سرشماری زنبورداران / کشاورزی / علمی
ایران به دانش استخراج میلیتین دست می‌یابد
سنندج - ایرنا - وزارت جهاد کشاورزی با موسسه سرم‌سازی رازی تفاهم نامه انجام مطالعات زهرگیری زنبور عسل را برای استخراج ماده دارویی میلیتین امضا کرده‌ است و محققان کشور تا ۶ ماه دیگر به این دانش دست پیدا می کنند.
۱۳۹۸/۰۷/۰۶ / تبریز
دشواری‌های زنبورداری‎
ایرنا-تبریز- هرچند عسل نماد شهد و شیرینی است اما زنبورداران دشواری‌های زیادی برای برداشت عسل، مانند طی مسافت‌های بیش از یک هزار کیلومتر برای ییلاق و قشلاق کلنی‌های زنبور و سختی‌های ناشی از اقلیم را دارند.
۱۳۹۸/۰۷/۰۱ / استانی-اقتصادی / پلاک گذاری و هویت دار کردن دام‌ها / جهاد کشاورزی / زنبور عسل
10 درصد دام‌های همدان هویت‌دار شدند
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان همدان با اشاره به هویت‌گذاری دام‌های استان همدان، گفت: به علت عدم استقبال دامداران تنها 10 درصد از دام‌های استان هویت گذاری شده‌اند.
۱۳۹۸/۰۶/۲۹
حمله زنبور‌ها هواپیمای هندی را ۲ ساعت معطل کرد!
نشستن هزاران زنبور عسل روی پنجره سمت چپ کابین خلبان هواپیمای هندی در حال پرواز موجب بازگشت آن به فرودگاه و تاخیر دو ساعت و نیمه پرواز شد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۵ / جهاد کشاورزی / فرهاد مشیرغفاری / زنبور عسل / وزارت جهاد کشاورزی
سرشماری زنبورستان‌های کشور از ۶ مهر آغاز می شود
مجری طرح توسعه زنبورداری کشور گفت: زمان سرشماری زنبورستان‌ها از ۶ مهر آغاز می‌شود و در تاریخ اعلام شده برای سرشماری، کوچ زنبورستان‌ها ممنوع بوده و این ممنوعیت به استان‌ها ابلاغ شده است.
۱۳۹۸/۰۶/۱۷ / ام اس / دامپزشکی / فرآوری / زهر زنبورعسل
ضرورت جلوگیری از خام فروشی فرآورده‌های زهری زنبور عسل در کشور
زنبوردار و تولیدکننده دستگاه‌های هوشمند زهرگیر در ایران به خام فروشی در فرآوردهای زهری زنبور عسل اشاره کرد و افزود: این محصولات در حال حاضر به صورت خام به کشورهای اطراف صادر می‌شود اما امیدواریم روزی برسد که در ایران بتوانیم اجزای مورد نیاز زهر را از یکدیگر جداسازی کنیم و آن را به صورت فرآورده های دارویی به کل دنیا عرضه کنیم و این پتانسیل به دلیل تعداد بالای کلونی‌ها و زنبورداران کشور وجود دارد و با توجه به چهار فصل بودن کشور هر 12 ماه سال می‌توانیم زنبور پرورش دهیم.
۱۳۹۸/۰۶/۱۳ / ژل رویال
وقتی اکسیر جوانی، تولیدکنندگان آن را پیر می‌کند
‌ارزش افزوده بالای تولید ژل رویال زنبور عسل در بازارهای جهانی سبب شده تا ایران نیز تولید این محصول با ارزش را در دستور کار صنعت زنبورداری قرار دهد.
۱۳۹۸/۰۶/۱۳
تقویت صندوق های خردمحلی گره گشای معضل بیکاری دراستان چهارمحال وبختیاری هستند
شهرکرد-خبرنگارابتکار مولوی : مدیرصندوق کارآفرینی امید چهارمحال وبختیاری درجمع خبرنگاران گفت یکی از اقدامات صندوق کارآفرینی امید توانمندسازی صندوقهای خرد محلی می باشد که در این رابطه با همکاری مرکز جهاد دانشگاهی آموزش های لازم به متولیان آنها داده شده و پس از آن صندوق کارآفرینی امید با پرداخت تسهیلات 4 درصد به مدت چهارساله آنها را تقویت نموده است . ومیتوان درجهت رفع معضل بیکاری دراستان ازاین صندوقها نهایت استفاده را کرد مرتضی لیریائی اظهارداشت : بیشترین فعالیت این صندوق اجرای طرح اشتغال پایدار روستایی و عشایری است که از سال گذشته تا کنون 1111طرح از طریق سامانه کارا به این صندوق معرفی شده که در حال حاضر 320میلیارد ریال اعتبار در قالب 779 طرح به متقاضیان پرداخت گردیده که یک هزار و 77 نفر اشتغالزایی …
۱۳۹۸/۰۶/۱۰
عسل‌های تقلبی گران‌تر فروخته می‌شوند! ‏
قیمت عسل اصل کیلویی 50‌هزار تومان است، اما مردم برندهای تقلبی را بالاتر از 100 ‏هزار تومان می‌خرند. این موضوع را سعادت علی نیا، معاون تولیدات دامی جهاد کشاورزی خراسان ‏رضوی اعلام کرده است. محمدعلی کمالی، رئیس انجمن علمی زنبور عسل هم با تأیید این موضوع به ‏‏«شهروند» می‌گوید:« اتفاقا...
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •