شنبه, ۱۳ اردیبهشت, ۱۳۹۹ / 2 May, 2020
سهام دولتی
مردم با آزادسازی سهام عدالت از منافع بنگاه‌های اقتصادی بهره‌ می‌برند
۴ ساعت قبل / تبریز / کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی / سهام عدالت / محمدحسین فرهنگی
مردم با آزادسازی سهام عدالت از منافع بنگاه‌های اقتصادی بهره‌ می‌برند
تهران- ایرنا- عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: با آزادسازی سهام عدالت مردم می‌توانند با صلاحدید خود از منافع بنگاه‌های اقتصادی دولتی که عمدتا از منابع عمومی شکل گرفته‌اند، بهره ببرند.
صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله(ETF) چیست؟
۴ ساعت قبل / بازار بورس / بازار سرمایه / بازار بورس
صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله(ETF) چیست؟
نگاهی به روش ارائه سهام شرکت‌های دولتی در بورس
امکان خرید سهام بانک‌‏ها و بیمه‌‏های دولتی به اپلیکیشن ست اضافه شد
۵ ساعت قبل / سیمرغ تجارت / سهام بانکی / اپلیکیشن
امکان خرید سهام بانک‌‏ها و بیمه‌‏های دولتی به اپلیکیشن ست اضافه شد
امکان خرید سهام بانک‏‌ها و بیمه‌‏های دولتی از طریق اپلیکیشن ست با ۲۰ درصد تخفیف، فراهم شد.
پذیره‌نویسی ETF دولتی چگونه انجام می‌شود؟
۶ ساعت قبل
پذیره‌نویسی ETF دولتی چگونه انجام می‌شود؟
پذیره‌نویسی ETF دولتی چگونه انجام می‌شود؟بانک‌‎های ملی، سپه، مسکن، کشاورزی، رفاه کارگران، ملت، تجارت، صادرات و قرض الحسنه مهر ایران از 14 تا ۳۱ اردیبهشت ماه، آماده پذیره‌نویسی متقاضیان خریداری واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) ویژه سهام دولتی هستند.
رئیس جمهور ایران: شرکت‌های نفتی و پتروشیمی کشور در بورس فعال‌تر شوند
۱۱ ساعت قبل
رئیس جمهور ایران: شرکت‌های نفتی و پتروشیمی کشور در بورس فعال‌تر شوند
حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در گفتگوی تلفنی با وزیر نفت این کشور با اشاره به ارائه سهام شرکت های دولتی ایران در بازار سرمایه با هدف تقویت بورس ، بر ضرورت حضور بیشتر و فعال‌تر شدن شرکت‌های نفتی و پتروشیمی در بورس تاکید کرد.
واگذاری به روش ETF حفظ مدیریت دولتی در عین تامین کسری بودجه است/  مشکل اهلیت خریدار حل نخواهد شد
۱۶ ساعت قبل / صندوق سرمایه گذاری ETF / صندوق قابل معامله(ETF) / مرکز پژوهشهای مجلس
واگذاری به روش ETF حفظ مدیریت دولتی در عین تامین کسری بودجه است/ مشکل اهلیت خریدار حل نخواهد شد
هدف دولت از واگذاری سهام در قالب صندوق‌های قابل معامله،تأمین سریع کسری بودجه و در عین حال حفظ مدیریت دولت بر این شرکت‌ها تا پایان دوره برنامه ششم توسعه است.
خشت کج واگذاری بزرگ
۲۲ ساعت قبل
خشت کج واگذاری بزرگ
پذیره‌نویسی نخستین صندوق قابل‌معامله در بورس موسوم به ETF دولتی از فردا آغاز می‌شود؛ عرضه بزرگی که در این فاز مربوط به سهام حوزه بانک و بیمه است. برآوردهای اولیه نشان از ارزش ۱۶ هزار میلیارد تومانی این فروش عمومی دارد که قرار است با ۲۰ درصد تخفیف به مردم واگذار شود. هرچند بهره‌مندی از موج رونق بازار سهام به لحاظ تامین مالی برای دولت و اقتصاد گام مهمی محسوب می‌شود و حتی می‌تواند به متعادل شدن بازار سهام کمک کند، اما نکته مغفول آن است که این نوع از واگذاری چه پیامدهایی برای حکمرانی شرکتی در آینده دارد. علی ابراهیم‌نژاد و مهدی حیدری در مقاله‌ای مفصل برای «دنیای‌اقتصاد» به بررسی اثرات نامطلوب این نوع از فروش سهام پرداخته‌اند. به عقیده این دو استاد دانشگاه، واگذاری بنگاه‌های دولتی به نهادهای شبه‌دولتی …
۲۵ ساعت قبل / بیژن زنگنه وزیر نفت / تامین مالی / حسن روحانی رئیس جمهور / وزارت نفت
دستور روحانی به زنگنه برای فعا‌ل‌تر شدن شرکت‌های نفتی در بازار سرمایه
به گزارش فارس، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور امروز جمعه در گفت و گوی تلفنی با بیژن زنگنه وزیر نفت با اشاره به ارائه سهام  شرکت های دولتی در بازار سرمایه با هدف تقویت بورس کشور، بر ضرورت حضور بیشتر و فعال تر شدن شرکت های نفتی و پتروشیمی در بورس  تاکید کرد.
۲۷ ساعت قبل
دستور بورسی رئیس جمهور به بیژن زنگنه
رئیس جمهوری در گفتگوی تلفنی با وزیر نفت با اشاره به ارائه سهام شرکت های دولتی در بازار سرمایه با هدف تقویت بورس کشور، بر ضرورت حضور بیشتر و فعال‌تر شدن شرکت‌های نفتی و پتروشیمی در بورس تاکید کرد.
۳۱ ساعت قبل / آزادسازی سهام عدالت / سهام عدالت
تاثیر آزادسازی سهام عدالت بر جیب مردم چیست؟
به گزارش ایسنا، وحید شقاقی شهری درباره تاثیر آزادسازی سهام عدالت بر اقتصاد و جیب مردم اظهار کرد: اکنون بازار سرمایه به سرعت در حال رشد کردن است و قیمت سهام با رشد بالایی مواجه شده است. بر اثر آزادسازی سهام عدالت مردم متوجه خواهند شد که سهامدار کدام بنگاه و شرکت دولتی هستند. قیمت این سهام هم که ۵۰۰ هزار تومان بود، اکنون چندین برابر شده است؛ یعنی زمانی که این سهم به مردم داده شود، آن ۵۰۰ هزار تومان شاید معادل ۱۰ میلیون تومان باشد. 
تحریم بورس ایران؛ شوخی یا جدی؟
۲ روز قبل / تحریم اقتصادی / بورس تهران / سازمان بورس و اوراق بهادار / سهام / ویروس کرونا
تحریم بورس ایران؛ شوخی یا جدی؟
دو تصمیم راهبردی دولت و نظام، یعنی عرضه «سهام شرکتهای بزرگ دولتی و سهام عدالت» باعث شد بازار بورس به مرکز ثقل اقتصاد ایران در سال ۹۹ تبدیل شود. به همین دلیل اکنون بخش عمده ای از بحث های اقتصادی در داخل و خارج به سمت وضع حال و آینده بورس ایران رفته است.
چرا دولت از بورس حمایت می‌کند؟
۲ روز قبل
چرا دولت از بورس حمایت می‌کند؟
این روزها بازار سرمایه ایران با تصمیمات جدید دولت و مسئولان اقتصادی در خصوص کاهش نرخ سود بانکها، عرضه سهام شستا به بورس، واگذاری باقیمانده سهام دولت در برخی شرکتهای دولتی و همچنین ابلاغ آزادسازی سهام عدالت که سه‌شنبه شب محقق شد، دستخوش اتفاقات تازه‌ای شده است.
۲ روز قبل
آزادسازی سودِ مردم
از زمان واگذاری سهام عدالت قریب به ۱۴ سال می‌گذرد. در دوران ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد، سهام ۴۹ شرکت صنعتی ایران به ۱۸ گروه که از مددجویان کمیته‌ امداد و سازمان بهزیستی تا بازنشستگان دستگاه‌های اجرایی و حتی برخی از کارگران را شامل می‌شد، واگذار شد. این اقدام هم در راستای خصوصی‌سازی و تحقق اصل ۴۴ قانون اساسی و هم برای کمک به اقشار فرودست و دهک‌های پایین‌تر جامعه صورت گرفت اما سود حاصل از آن و چگونگی واگذاری سهام و واریز سود سال‌ها مورد نقد و بحث بود. ۲۷ فروردین ‌ماه امسال که برای اولین ‌بار سهام هلدینگ شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی(شستا) به بورس عرضه شد و از این اقدام استقبال خوبی به عمل آمد، رییس‌جمهوری خبر داد که واگذاری‌های …
۲ روز قبل
بازار داغ شایعات علیه بورس
کیمیا نجفیبورس این‌ روزها رشد پرشتابی را در پیش گرفته و در ادامه رکوردشکنی‌ها به مرز کانال ۸۴۶ هزار رسید و بیش از هر زمانی شاهد صف‌نشینی در معاملات سهام است. شاخص با سرعتی چشم‌گیر در حال رشد بوده، در این میان کارشناسان نظرات متفاوتی را درخصوص روند بازار مطرح می‌کنند و سرمایه‏گذاران را بیش از هر زمان دیگری در بلاتکلیفی رها کرده است. تحلیل‌های متفاوت از وضعیت بازار وضعیت گنگ و مبهمی را برای سرمایه‌گذاران رقم زده است. از یک ‌سو برخی از کارشناسان معتقدند که رقم‏های ثبت شده در بازار دارای حباب بوده و سرمایه‌گذاران باید در روزهای پررونق بورس به فکر قرمز شدن شاخص باشند. این در حالی است که عده‌ای دیگر از تحلیلگران بر این باورند که بازار پتانسیل رشد بیشتر را دارد و خطری بازار را تهدید نمی‌کند. سردرگمی …
همه چیز درباره آزادسازی سهام عدالت/ قانونی که با چهار سال تاخیر اجرا شد!
۳ روز قبل / سهام عدالت / سود سهام عدالت / ندا جعفری
همه چیز درباره آزادسازی سهام عدالت/ قانونی که با چهار سال تاخیر اجرا شد!
روز گذشته مجوز فروش سهام عدالت داده شد و دولت از این طریق نیز می‌تواند بخشی از کسری بودجه خود را جبران کند و پرداخت‌هایی به دهک‌های نیازمند داشته باشد. سهام عدالت متعلق به شرکت خاصی نیست و مجموع سبد سهام در درصدی از ۶۰ شرکت دولتی تعریف شده‌است که سود و زیان شرکت‌های مذکور به‌صورت علی‌السویه بین سهامداران تقسیم می‌شود. طبق قانون، دولت باید سهام عدالت را از ابتدای سال ۹۵ آزاد می‌کرد.
۳ روز قبل
ضرورت عرضه بیشتر سهام شرکت‌ها و بنگاه‌های بزرگ در بورس
رئیس‌جمهوری روز گذشته در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، لزوم صرفه‌جویی همه دستگاه‌های دولتی و نیز ضرورت فروش اموال و املاک مازاد دستگاه‌ها را مورد تاکید قرار داد.به گزارش ایسنا،‌ حسن روحانی در این جلسه همچنین با اشاره به افزایش مشارکت عمومی در بازار بورس، خواستار عرضه بیشتر سهام شرکت‌ها و بنگاه‌های بزرگ در بورس شد.رئیس‌جمهوری همچنین با اشاره به اهمیت اتمام پروژه‌های بزرگ و نیمه‌تمام، تصریح کرد: باید اتمام پروژه‌های نیمه تمام که از پیشرفت بالای 80 درصد برخوردار هستند، با جدیت پیگیری شود.روحانی با تاکید بر حمایت بیشتر از حوزه تولید و صنعت، اظهار کرد: در شرایط کنونی تامین ارز برای کالاهای اساسی به ویژه دارو و نیازمندی‌های اساسی مردم و بخش تولید ضرورت دارد که مسئولان مربوطه باید با جدیت این امور …
۴ روز قبل / بانک های منتخب فروش سهام / بورس / صندوق سرمایه گذاری قابله معامله / صندوق واسطه گری مالی یکم / فروش سهام دولتی
بانک‌های منتخب برای عرضه در صندوق‌های ETF
به گزارش ایسنا، وزارت امور اقتصادی و دارایی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: بانک‌های ملی، سپه، مسکن، کشاورزی، رفاه کارگران، ملت، تجارت، صادرات و قرض الحسنه مهر ایران به عنوان بانک‌های منتخب از تاریخ ۱۴ لغایت ۳۱ اردیبهشت ماه، آماده پذیره نویسی متقاضیان خریداری واحدهای سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) هستند.
آغاز پذیره‌نویسی سهام شرکت‌های دولتی در ۹ بانک از هفته آتی
۴ روز قبل / تسهیلات بانکی / وزارت امور اقتصادی و دارایی
آغاز پذیره‌نویسی سهام شرکت‌های دولتی در ۹ بانک از هفته آتی
تهران- ایرنا- وزارت امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد: بانک‌های ملی، سپه، مسکن، کشاورزی، رفاه کارگران، ملت، تجارت، صادرات و قرض‌الحسنه مهر ایران به عنوان بانک‌های منتخب از ۱۴ اردیبهشت‌ماه، آماده پذیره‌نویسی متقاضیان خریداری واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) هستند.
صرفه‌جویی همه دستگاه‌های دولتی و فروش اموال و املاک مازاد دستگاه‌ها ضروری است/ اتمام پروژه‌های نیمه تمام با پیشرفت بالای 80 درصد، با جدیت پیگیری شود/تاکید بر ضرورت عرضه بیشتر سهام شرکت‌ها و بنگاه‌های بزرگ در بورس/ بررسی منابع و مصارف بودجه سال 1399 و روش‌های مولدسازی دارایی‌های دولتی
۴ روز قبل
صرفه‌جویی همه دستگاه‌های دولتی و فروش اموال و املاک مازاد دستگاه‌ها ضروری است/ اتمام پروژه‌های نیمه تمام با پیشرفت بالای 80 درصد، با جدیت پیگیری شود/تاکید بر ضرورت عرضه بیشتر سهام شرکت‌ها و بنگاه‌های بزرگ …
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، رئیس جمهور در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، لزوم صرفه‌جویی همه دستگاه‌های دولتی و نیز ضرورت فروش اموال و املاک مازاد دستگاه‌ها را مورد تأکید کرد.
۴ روز قبل
خبرخوان
جزییات عرضه سهام شرکت‌های دولتی در بورس
۴ روز قبل
آخرین اخبار از واگذاری‌ها
نخستین دوره از واگذاری سهام دولتی و خروج از بنگاه داری در حالی از هفته آینده یعنی 14اردیبهشت ماه با پذیره نویسی نخستین صندوق سرمایه گذار قابل معامله (ETF) مالی و بانکی آغاز خواهد شد که در این راستا رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی به ارائه توضیحات بیشتر پرداخت.
مسیر دشوار، اما روشن
۴ روز قبل
مسیر دشوار، اما روشن
نگاهی به نماگرهای بازار سرمایه از رشدهای سریع بازار در ماه‌ها و روزهای اخیر حکایت دارد. رسیدن ارزش بازار بورس به 2789 هزار میلیارد تومان و از سوی دیگر رشد قابل ملاحظه شاخص معاملات خرد،‌ نشان از جریان ورود گسترده نقدینگی به بازار سرمایه دارد که در کنار عدم جذابیت بازارهای موازی تشدید شده است. در این میان با توجه به روند کسری بودجه دولت که با توجه به مشکلات کاهش درآمدهای ناشی از صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی ناشی از تحریم‌ها و کاهش قیمت جهانی نفت و همچنین فشارهای ناشی از شیوع ویروس کرونا و تبعات آن بر اقتصاد جهانی بیش‌تر از میزان پیش‌بینی شده برآورد می‌شود، فروش سهام شرکت‌های دولتی در بازار سرمایه را به‌عنوان گزینه‌ای جذاب برای دولت مطرح کرده است اما در این میان،‌ برای برخورداری از اثرات مثبت اقتصادی …
ماموریت ممکن
۴ روز قبل
ماموریت ممکن
بحث پیرامون عرضه سهام دولتی در چند ماه اخیر به اوج خود رسیده و دولت قرار است همان‌گونه که در بودجه پیش‌بینی کرده بود، سهام باقیمانده خود را در قالب ETF به بازار عرضه کند.
اما و اگرهای قیمت‌گذاری
۴ روز قبل
اما و اگرهای قیمت‌گذاری
براساس پیش‌بینی‌های بودجه سال جاری، دولت عرضه گسترده سهام دولتی و واگذاری به بخش خصوصی را در دستورکار خود دارد. در این یادداشت تلاش می‌کنم با اختصار تمام به برخی از مهم‌ترین فرصت‌ها و مخاطراتی که این روند در برابر اقتصاد ایران قرار می‌دهد، بپردازم.
۴ روز قبل
ETFها در عرضه بزرگ
بحث پیرامون عرضه سهام دولتی در روزهای اخیر به اوج خود رسیده است، این در حالی است که روز یکشنبه گذشته شاهد اعلام رسمی وزارت اقتصاد برای واگذاری نخستین دوره از این سهام در قالب صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله ETF در بازار سهام بودیم.
دولت می تواند قیمت سهام ها را بالا ببرد؟
۵ روز قبل / دولت / خصوصی سازی / سهام / سهام عدالت / بورس تهران / شاخص / سازمان بورس و اوراق بهادار
دولت می تواند قیمت سهام ها را بالا ببرد؟
صالحی رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: چون دولت تنها فروشنده سهام های شرکت های دولتی است می تواند قیمت آن ها را تا ۵۰ درصد بالا ببرد اما هدف دولت از اینکار تنها تامین نقدینگی نیست.
جزئیات عرضه سهام شرکت‌های دولتی در بورس | امکان مشارکت با کد بورسی و کد ملی
۵ روز قبل
جزئیات عرضه سهام شرکت‌های دولتی در بورس | امکان مشارکت با کد بورسی و کد ملی
رئیس سازمان خصوصی‌سازی توضیحاتی در مورد عرضه نخستین صندوق ETF تحت عنوان واسطه‌گری مالی که شامل سه بانک و دو شرکت بیمه می‌شود، ارائه کرد.
کمین 8 میلیونی برای عرضه بزرگ
۵ روز قبل
کمین 8 میلیونی برای عرضه بزرگ
پرواز بورس در ارتفاعات در حالی ادامه یافت که این بار شاخص کل کمتر از نیم درصد تا ابرکانال ۸۰۰ هزار واحد فاصله دارد. این در شرایطی است که همین هفته پیش بود که بورس‌بازان ورود به ابرکانال ۷۰۰ هزار را جشن گرفته بودند. هرچند فشار عرضه‌ها در معاملات دیروز قوت گرفت، اما عطش خرید مانع از افت قیمت‌ها شد و تنها نتیجه این زد و خورد جابه‌جایی یک رکورد تاریخی دیگر در ارزش دادوستدها بود؛ به‌طوری‌که فقط در بورس بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان به‌صورت خُرد دست به دست شد. همزمان وعده عرضه سهام دولتی با تخفیف ۲۰ درصدی به واقعیت نزدیک‌تر شد. قرار است نخستین صندوق قابل معامله در بورس (ETF) مربوط به سهام بانک و بیمه دولتی از چهاردهم تا پایان اردیبهشت ماه پذیره‌نویسی شود. همه ایرانیان می‌توانند بدون نیاز به کد بورسی …
۱۳۹۹/۰۲/۰۷
16.5 هزار میلیارد تومان اموال دولت واگذار می‌شود
[شهروند] 16 هزار و 500 میلیارد تومان از دارایی‌های دولت از شنبه هفته آینده در در بورس واگذار می‌شود. این خبری است که فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد اعلام کرده و گفته است که این عرضه‌ها مربوط به باقیمانده سهام دولت در سه بانک تجارت، ملت و صادرات و شرکت‌های بیمه‌ای البرز و بیمه اتکایی امین است که قرار شده در قالب یک صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF) با عنوان«واسطه گری مالی یکم»، عرضه شود.  این واگذاری که در ادامه واگذاری های دولت در بازار سرمایه است، بدون نیاز به داشتن کد بورسی برای تمام ایرانی‌ها قابل خریداری است. بر اساس اطلاعیه‌هایی که سازمان بورس منتشر کرده است هر فرد دارای کد ملی می‌تواند تا سقف دو میلیون تومان پذیره نویسی …
رقم اولین عرضه صندوق ای‌تی‌اف در بورس اعلام شد
۱۳۹۹/۰۲/۰۷
رقم اولین عرضه صندوق ای‌تی‌اف در بورس اعلام شد
چهارشنبه گذشته رئیس جمهور از واگذاری سهام شرکت‌های مهم بیمه‌ای و بانکی در قالب صندوق «ETF» خبر داد. به گفته وزیر اقتصاد، اولین صندوق قابل معامله در بورس (ای تی اف) دولتی شامل سه بانک با ارزش ۱۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در بورس است.
سهام عرضه شده در قالب ETF تا ۲ ماه قابل معامله نیست
۱۳۹۹/۰۲/۰۷ / فرابورس / بورس تهران
سهام عرضه شده در قالب ETF تا ۲ ماه قابل معامله نیست
مدیریت نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس با تشریح جزئیات جدید از عرضه سهام دولتی اعلام کرد: در گام اول ۱۶ هزار و۵۰۰ میلیارد تومان اوراق به فروش می‌رسد.
سهام شرکت‌های دولتی در جیب مردم
۱۳۹۹/۰۲/۰۷ / بورس / وزیر اقتصاد / عرضه سهام شرکت‌های دولتی
سهام شرکت‌های دولتی در جیب مردم
وزیر اقتصاد روز گذشته بار دیگر آب پاکی را روی دست همه ریخت و باز هم بر اهمیت بازار سرمایه برای دولت و هدف دولت برای استفاده از این بازار جهت کنترل و هدایت نقدینگی به سمت تامین مالی بنگاه ها و به تبع آن کم رنگ شدن نقش بازارهای موازی تاکید کرد. بر این اساس قرار است دمانه بورس به شرکت های دولتی هم برسد و پرونده عرضه سهام این شرکت ها به طور جدی در دستور کار مسئولان قرار دارد.
۱۳۹۹/۰۲/۰۷
حفظ سرمایه‌های بین‌النسلی مزیت بورسی‌شدن شستا است
محمود ملکوتی‌خواه عضو هیات‌مدیره شستا با بیان اینکه گفته می‌شود می‌توانیم بورس را به دو بخش قبل و بعد از عرضه سهام شستا تقسیم کنیم، جمله کاملی نیست، گفت: به نظرم باید اقتصاد ایران را به دو بخش قبل و بعد از عرضه سهام شستا در بورس تقسیم کرد. به گزارش روابط‌عمومی شستا، این عضو هیات‌مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی، با تاکید بر سخنان رییس‌جمهور در خصوص الگوشدن شستا گفت: بورسی‌شدن شستا باعث ایجاد مدلی از شفافیت برای شرکت‌های وابسته به نهادهای عمومی و به نوعی باعث ایجاد روش و راهکاری جهت اجرا و پیاده‌سازی اصل 44 قانون اساسی شد. ملکوتی‌خواه گفت: با باور اینکه مشارکت مردم در اقتصاد و دورشدن از تصدی‌گری دولت با واگذاری شرکت‌های …
اعلام برنامه دولت برای عرضه‌ سریالی سهام
۱۳۹۹/۰۲/۰۷
اعلام برنامه دولت برای عرضه‌ سریالی سهام
به گفته وزیر اقتصاد عرضه سهام شرکت‌های دولتی و ابزارهای مالی جدید در بورس شتاب می‌گیرد.
جزئیات تازه درباره عرضه سهام دولتی/گام اول ۱۶هزار و ۵۰۰ میلیارد
۱۳۹۹/۰۲/۰۶ / محمد رضا معتمد / سازمان بورس و اوراق بهادار / فروش اموال مازاد دستگاه های دولتی
جزئیات تازه درباره عرضه سهام دولتی/گام اول ۱۶هزار و ۵۰۰ میلیارد
مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار با تشریح جزئیات جدید از عرضه سهام دولتی گفت: در گام اول ۱۶ هزار و۵۰۰ میلیارد تومان اوراق به فروش می‌رسد.
۱۳۹۹/۰۲/۰۶
اظهارات وزیر اقتصاد در نشست هم اندیشی با صاحب نظران بازار سرمایه:
وزیر امور اقتصادی و دارایی طی سخنانی در نشست هم اندیشی با صاحب نظران بازار سرمایه بر لزوم بهره برداری حداکثری از فرصت طلایی استقبال مردم از بازار سرمایه تاکید کرد.به نقل از روابط عمومی بانک رفاه دکتر فرهاد دژپسند در این جلسه که در محل وزارت اقتصاد برگزار شد، اظهار داشت: بازار سرمایه جایگاه ویژه ای در اقتصاد کشور پیدا کرده است، این بازار می تواند ضمن مردمی کردن اقتصاد، حجم نقدینگی موجود کشور را به سمت تامین مالی بنگاه ها هدایت نماید.وزیر اقتصاد با بیان اینکه امروز بازار سرمایه به مامن سرمایه های خرد مردم تبدیل شده است، گفت: از جمله آثار پایداری و روانی بازار سرمایه، تامین مالی مورد نیاز بنگاه های بزرگ مقیاس است.وزیر اقتصاد با اشاره به راهکارهای پیشنهادی تعمیق بازار سرمایه بر ضرورت بهبود زیر ساخت …
وزیر اقتصاد: عرضه ۱۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اموال دولتی از ۱۴ اردیبهشت در بورس
۱۳۹۹/۰۲/۰۷
وزیر اقتصاد: عرضه ۱۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اموال دولتی از ۱۴ اردیبهشت در بورس
وزیر امور اقتصادی و دارایی از عرضه به زودی ۱۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان باقیمانده سهام دولت در سه بانک (تجارت، ملت و صادرات) و دو شرکت بیمه‌ای (بیمه البرز و بیمه اتکایی امین) در قالب یک صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) با عنوان «واسطه گری مالی یکم»، خبر داد و شروع پذیره نویسی فروش واحد‌های این صندوق را از شنبه هفته آینده (۱۴ اردیبهشت) لغایت ۳۱ ماه جاری اعلام کرد.
۱۳۹۹/۰۲/۰۶ / فروش سهام شرکت های دولتی / فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد / واگذاری شرکت های دولتی
آغاز واگذاری ۵ شرکت دولتی به ارزش ۱۶ و نیم هزار میلیارد از شنبه
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، فرهاد فرهاد دژپسند در پایان نشست با فعالان بازار سرمایه در جمع خبرنگاران افزود: علاوه بر آماده سازی کار عرضه سهام این دو باشگاه بزرگ فرهنگی ورزشی، عرضه سهام چند پالایشگاه و بنگاه‌های بزرگ نیز در بورس در حال آماده شدن است که به نوبت در بورس پذیرش و عرضه خواهد شد.
زیرساخت عرضه سهام سرخابی‌ها تا مرداد آماده می‌شود
۱۳۹۹/۰۲/۰۶ / سهام استقلال و پرسپولیس / فرهاد دژپسند
زیرساخت عرضه سهام سرخابی‌ها تا مرداد آماده می‌شود
وزیر امور اقتصادی و دارایی در گفتوگو با باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: سهام‌های دولتی همچنان در قالب بورس عرضه خواهند شد و پیش بینی مطرح شده درباره افت بورس پس از یک ماه هم صحت ندارد.
پتروناس مالزی افزایش سود سهام برای کمک به بسته مشوق ضدکرونایی را بررسی می کند
۱۳۹۹/۰۲/۰۶ / ویروس کرونا / محی الدین یاسین / کوالالامپور
پتروناس مالزی افزایش سود سهام برای کمک به بسته مشوق ضدکرونایی را بررسی می کند
تهران – ایرنا – شرکت نفت دولتی "پتروناس" مالزی در حال بررسی افزایش سود سهام در سال جاری برای کمک به تامین مالی بسته مشوق ۶۰ میلیارد دلاری ضدکرونایی دولت است.
۱۳۹۹/۰۲/۰۴
آیا حواس‌تان هست؟
روز گذشته آقای روحانی رییس‌جمهور محترم به مردم وعده داد که «خبرهای خوبی از بورس در هفته آینده خواهند شنید.» و همزمان از عرضه اولیه سهام «شستا» تعریف و تمجید کرد و از استقبال مردم گفت و اینکه حضور مردم در بازار سرمایه «نشان از حرکت‌های خوب اقتصادی دارد.» این روزها اگر در تهران باشید، صف‌های طولانی در مراکز ارایه خدمات دولتی یا کارگزاری‌ها را می‌بینید که طولانی‌تر شده است. 
۱۳۹۹/۰۲/۰۴
بنیاد و ستاد در راه بورس
بهزاد رنجبر ـ روزنامه‌نگار شتاب رشد شاخص‌های بورس مسئولان را به تحرک واداشته است به‌طوری که به‌دنبال اعلام دولت برای عرضه 3صندوق بزرگ سرمایه‌گذاری در اردیبهشت ماه، در تازه‌ترین رویداد قرار است 3 نهادبزرگ شبه‌دولتی هم سهام شرکت‌های زیر مجموعه‌شان را وارد بورس کنند. همچنین مشخص شده است که مردم می‌توانند بدون داشتن کد سهامداری فقط از طریق کد ملی، یونیت‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری دولتی را بخرند. دیروز حسن روحانی رئیس‌جمهوری هم برای سومین بار از بورس حمایت کرد و گفت: خبر‌های خوبی برای بورس داریم. به‌گزارش …
۱۳۹۹/۰۲/۰۴
نسخه جدید خصوصی‌سازی دولتی آمد
رضا کربلایی ـ روزنامه‌نگار سازمان برنامه‌وبودجه از گزارشی تحقیقاتی با عنوان «صندوق ناشر» رونمایی کرده که شاید بتوان آن را نسخه‌ای از طرح و نقشه‌ راه جدید خصوصی‌سازی در دولت دانست؛ گزارشی که در یکی از واحدهای سازمان برنامه‌وبودجه تهیه ‌شده و البته این سازمان تأکید دارد این گزارش لزوماً نظر این سازمان نیست و تنها دیدگاه امور اقتصاد کلان این سازمان  را نمایندگی می‌کند. به گزارش همشهری، در بخشی از این گزارش که به‌احتمال ‌زیاد می‌تواند مبدأ تصمیم‌سازی‌ جدید دولت برای واگذاری سهام برخی شرکت‌ها و صنایع …
۱۳۹۹/۰۲/۰۴
واگذاری سهام خودروسازان به روش دولت
تمام راه‌های نرفته در خودروسازی این روزها به خصوصی شدن شرکت‌های خودروساز منتهی می‌شود. سال‌هاست که دولتمردان برای بهبود وضعیت صنعت خودرو کشور وعده واگذاری سهام خودروسازان به بخش خصوصی را می‌دهند، وعده‌ای که در هیچ دولتی عملی نشده است. اگرچه دولت سهام اندکی در دو شرکت خودروساز دارد با این حال با همان سهام کم که به سهام مدیریتی معروف است تصمیم‌گیر و سیاستگذار اصلی صنعت خودرو محسوب می‌شود. بر این اساس دولت با سهم اندک خود در ایران‌خودرو و سایپا بر این دو شرکت حکمرانی کرده و از تعیین قیمت‌ها گرفته تا عزل و نصب مدیران و اعضای هیات‌مدیره را به عهده دارد.
ببینید | جزییات شیوه جدید واگذاری سهام شرکت های دولتی
۱۳۹۹/۰۲/۰۲ / خصوصی سازی / سازمان خصوصی سازی / سازمان بورس و اوراق بهادار
ببینید | جزییات شیوه جدید واگذاری سهام شرکت های دولتی
علیرضا صالح، رییس سازمان خصوصی سازیدر گفتگوی با شبکه خبر گفت: در روش جدید واگذاری، شرکت‌های دولتی از طریق‌ ای تی اف (صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس) واگذار می‌شوند. برای اولین بار است که این روش به کار گرفته می‌شود و ما اجازه تاسیس صندوق را از مجلس گرفته ایم و مصوبات آن را هم هیئت وزیران تصویب کرده است و اساسنامه اش هم تصویب شده است.
۱۳۹۹/۰۲/۰۲ / پذیره نویسی صندوق های EFT / رئیس سازمان خصوصی سازی / کد بورسی
رئیس سازمان خصوصی سازی: پذیره نویسی در صندوق های ETF نیازی به کد بورسی ندارد
به گزارش مهر، علیرضا صالح، در گفتگو با شبکه خبر با اشاره به واگذاری شرکت‌های دولتی به روش ETF ، گفت: در روش‌های قبلی سهام را یا به صورت تدریجیب راساس قیمت تابلو بورس می‌فروختیم یا به صورت بلوک مدیریتی واگذار می‌کردیم اما در این روش دنبال این هستیم که بر اساس اهداف اصل ۴۴ قانون اساسی مالکیت در سطح عموم مردم به منظور تأمین عدالت اجتماعی را گسترش دهیم و مردم را به پس‌انداز و سرمایه‌گذاری برای بهبود درآمد تشویق کنیم.
جور کشی بودجه از نفت به سهام/ واگذاری ۱۷۴ هزار میلیاردی در راه است
۱۳۹۹/۰۲/۰۲
جور کشی بودجه از نفت به سهام/ واگذاری ۱۷۴ هزار میلیاردی در راه است
کاهش درآمدهای نفتی و لزوم تامین منابع از محل‌های دیگر موجب شده تا سهم واگذاری دارایی‌های مالی دولت به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرده و به ۱۷۴ هزار میلیارد تومان در سال جاری برسد، این رقم یک سوم منابع بودجه‌ای دولت برای خرج سالانه‌اش را تشکیل می‌دهد که خود نشان دهنده واگذاری‌های زیادی از سهام شرکت‌های دولتی و انتشار اوراق در بورس در سال جاری است.
۱۳۹۹/۰۲/۰۲
خصوصی‌سازی اموال دولتی چه بر سر اقتصاد می‌آورد؟
به گفته یک کارشناس اقتصادی عرضه سهام شرکت‌های دولتی منجر به درآمدزایی برای دولت، بهبود مدیریت و کاهش زیان‌دهی این شرکت‌ها، افشاگری اطلاعات شرکت‌های دولتی می‌شود که باید دقت کرد تا این خصوصی‌سازی باعث انحصارگرایی خصوصی نشود و نظارت‌های دولتی بر عملکرد آن‌ها وجود داشته باشد.به گزارش ایسنا، جعفر خیرخواهان درباره عرضه سهام شرکت‌های دولتی در بورس و تاثیرات این اقدام بر بازار سرمایه و اقتصاد کشور اظهار کرد: اکنون که وضعیت درآمدی دولت مناسب نیست و با کاهش درآمد مواجه شده، باید برای کسب درآمد اقدام کند که عرضه سهام شرکت‌های دولتی می‌تواند یکی از اقدامات موثر در این زمینه باشد. زیان‌دهی شرکت‌های دولتی، قیمت‌گذاری دولتی و مدیریت ضعیف در این شرکت‌ها که عملکرد آن‌ها را تحت تاثیر قرار داده را می‌توان از طریق …
دومین ابرکانال بورسی در ۱۸ روز معاملاتی
۱۳۹۹/۰۲/۰۲
دومین ابرکانال بورسی در ۱۸ روز معاملاتی
بورس تهران در جریان معاملات روز گذشته با جهش 18 هزار و 971 واحدی (معادل 73/ 2 درصدی) شاخص کل شاهد عبور این نماگر اصلی از مرز 700 هزار واحدی و شکسته شدن دومین ابرکانال در سال جدید بود. با این حساب رشد شاخص کل از ابتدای سال جاری و در 18 روز کاری به رقم خیره‌کننده 24/ 38 درصد رسید. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که تاکید شورای پول و اعتبار بر سختگیری درخصوص اعمال سیاست‌های محدودکننده نرخ سود سپرده‌ بانکی 15 درصدی از ابتدای اردیبهشت، نقش موثری در کاهش عرضه‌ها در بازار سهام و تقویت تقاضا در معاملات روزانه داشت. با تمام این تفاسیر، رشدهای بی‌وقفه قیمتی می‌تواند زمینه‌ساز اصلاح تدریجی قیمت‌ها با نزدیک شدن به عرضه سهام دولتی در قالب صندوق‌های ETF باشد.
عرضه سهام سازمان‌های توسعه‌ای در بورس کارشناسی نیست
۱۳۹۹/۰۲/۰۱
عرضه سهام سازمان‌های توسعه‌ای در بورس کارشناسی نیست
بازار سرمایه سال جاری را تحت‌تاثیر اخبار عرضه سهام شرکت‌های بزرگ دولتی آغاز کرد. براین‌اساس طبق گفته مسئولان وزارت اقتصاد قرار است از نیمه اردیبهشت این سهام به‌شیوه ETF به‌دست سهامداران برسد. حال پیش از آغاز عرضه‌‌‌همگانی سهام شرکت‌های دولتی، سهام شستا در اختیار بورس‌بازان قرار گرفت تا به‌عنوان بزرگترین عرضه اولیه تاریخ بورس لقب بگیرد.
۱۳۹۹/۰۲/۰۱
شرایط سرمایه‌گذاری در کانادا سخت می‌شود
دولت کانادا با هدف مقابله با شیوع کرونا سختگیری بیشتری بر سرمایه‌گذاری‌های خارجی اعمال خواهد کرد. به گزارش گلوب اند میل، دولت کانادا تصمیم گرفته است با هدف جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا و همچنین تحت کنترل درآمدن سهام شرکت‌های این کشور توسط خارجیان، قوانین سختگیرانه‌تری را در حوزه سرمایه‌گذاری خارجی وضع کند. بخشی از این محدودیت‌ها مربوط به بخش بهداشت و درمان خواهد شد تا از حفظ سلامتی شهروندان اطمینان حاصل شود. تا پیش از این، محدودیت‌های سرمایه‌گذاری خارجی در کانادا فقط مربوط به شرکت‌های دولتی یا شرکت‌های خصوصی پیمانکار در پروژه‌های دولتی بود؛ اما دولت قصد دارد محدودیت‌ها را به تمام شرکت‌ها صرف نظر از ارزش بازار آنها گسترش دهد. پیش از این، برخی از دیگر کشورها نظیر فرانسه، اسپانیا، آلمان و استرالیا …
چگونه مشارکت در عرضه های اولیه بورس، می‌تواند جایگزین یارانه شود؟
۱۳۹۹/۰۱/۳۱
چگونه مشارکت در عرضه های اولیه بورس، می‌تواند جایگزین یارانه شود؟
مهدی یوسفی: در صورت ایجاد زیرساخت های فنی و واگذاری درصد بیشتری از سهام شرکت ها و بنگاه‌ های دولتی و مشارکت تعداد بیشتری از افراد جامعه در فرایند اعطای سهام، گام مهمی در راستای بهره مندی عمومی برداشته می شود.
منع ورود نهادهای ناظر بعد از واگذاری؛ کارشناسان از تبعات واگذاری سهام هلدینگ‌های ایدرو و ایمیدرو در بورس می‌گویند
۱۳۹۹/۰۱/۳۱
منع ورود نهادهای ناظر بعد از واگذاری؛ کارشناسان از تبعات واگذاری سهام هلدینگ‌های ایدرو و ایمیدرو در بورس می‌گویند
دولت قصد دارد پس از عرضه شستا در بورس، سهام دو مجموعه بزرگ دیگر دولتی یعنی ایدرو و ایمیدرو را هم واگذار کند. آن‌طور‌که مهدی کرباسیان، مدیرعامل سابق ایمیدرو، به «شرق» می‌گوید: فقط واگذاری بخشی از سهام ایمیدرو این مجموعه را تبدیل به ساختاری خصولتی می‌کند و این مسئله سبب می‌شود اقدامات ایمیدرو از دید سازمان‌های ناظر خارج شود.
تخصیص حداکثر ۲ میلیون تومان سهام دولتی به هر کدملی
۱۳۹۹/۰۱/۳۱ / بورس / بازار سرمایه / قانون بودجه سال / کد ملی
تخصیص حداکثر ۲ میلیون تومان سهام دولتی به هر کدملی
بر اساس مصوبه هیات دولت، ‌ درباره عرضه سهام شرکت ها در قالب ETF، دو میلیون تومان به هر کد ملی تخصیص می‌یابد.
سهامداران، فروشنده این نمادها بودند
۱۳۹۹/۰۱/۳۱
سهامداران، فروشنده این نمادها بودند
امروز مطالبی همچون کدام نماد‌ها دست به افشای اطلاعات با اهمیت زدند؟، کاهش قیمت دلار در بازار آزاد، هسته معاملاتی چینی برای بورس تهران، تخصیص حداکثر ۲ میلیون تومان سهام دولتی به هر کدملی، راهکار مدیریت اختلالات بازار چیست؟، جزییات سود اعلامی ۹ شرکت، رشد اقتصادی آسیا به پایین‌ترین سطح ۶۰ ساله می‌رسد؛ در سایت نبض بورس قرار گرفته است.
۱۳۹۹/۰۱/۳۱
تعیین میزان وازیر سود سهام عدالت در تیرماه
رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفت: ساز و کار عرضه سهام از طریق صندوق معامله‌پذیر یا همان ETF از سوی شورای عالی بورس به هیئت وزیران ارسال شده‌ است و منتظر تصویب آن از سوی هیئت وزیران هستیم.به گزارش ایلنا، علیرضا صالح درباره نحوه واگذاری سهام شرکت‌های دولتی در قالب صندوق‌های معامله‌پذیر (ETF) اظهار کرد: سازوکار عرضه سهام از طریق صندوق معامله‌پذیر یا همان ETF از سوی شورای‌عالی بورس به هیئت وزیران ارسال شده‌است و منتظر توصیب آن از سوی هیئت وزیران هستیم. وی از تعیین تکلیف نحوه واگذاری‌ها از طریق ETF تا دو هفته آینده خبر داد و گفت: تا نهایت دو هفته دیگر هیئت وزیران درباره نحوه واگذاری از طریق صندوق‌های معامله‌پذیر تصمیم می‌گیرد. رئیس سازمان خصوصی‌سازی همچنین درباره تعیین میزان سود پرداختی سهام عدالت در سال …
سقف سرمایه‌گذاری اشخاص حقیقی در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشخص شد
۱۳۹۹/۰۱/۳۰ / صندوق‌های سرمایه‌گذاری
سقف سرمایه‌گذاری اشخاص حقیقی در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشخص شد
ایلنا: معاون اول رئیس جمهور، مصوبه ساز و کار نحوه اجرای واگذاری سهام شرکت‌های دولتی در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس را برای اجرا به وزارت امور…
فروش سهام دولتی در قالب صندوق سرمایه‌گذاری +سند
۱۳۹۹/۰۱/۳۰ / اسحاق جهانگیری / سهام / بورس / جهانگیری
فروش سهام دولتی در قالب صندوق سرمایه‌گذاری +سند
معاون اول رییس جمهور مصوبه هیات وزیران در مورد فروش سهام دولتی در قالب صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس موسوم به ETF را ابلاغ کرد.
حذف تصدی‌گری
۱۳۹۹/۰۱/۳۰
حذف تصدی‌گری
در میان توجه عمومی به اخبار کرونا به یک باره شاهد عرضه مقدار قابل توجهی از سهام شستا بودیم که مربوط به کارگران است و به نادرست گمان یا گفته می‌شود که در اختیار دولت باید باشد. البته از آنجا که مطابق این قاعده که خشت اول چون نهد معمار کج تا ثریا می‌رود دیوار کج؛ از همان اول خشت صندوق بیمه کارگران را با دولتی شدن کج نهادند و هر گاه خواستند و توانستند برای آن قانون نوشتند و به اموال کارگران دست‌اندازی کردند و یکی از صندوق‌های قدرتمند کشور به این روز انداخته شد. قرار است در کنار واگذاری سهام شستا، دولت نیز سهام قابل توجهی از اموال خود را در بورس عرضه کند. در این زمینه چند نکته قابل توجه است: ۱- هدف از خصوصی‌سازی چیست؟ اگر کسب پول برای تامین مخارج دولت و صندوق است در این صورت این کار افتخاری نیست …
۱۳۹۹/۰۱/۳۰
جزئیات واگذاری سهام دولتی در بورس
رئیس سازمان خصوصی‌سازی در تشریح جزئیات واگذاری سهام شرکت‌های دولتی، توضیح داد: ۱۸ شرکت در قالب سه صندوق ETF هستند که شامل بانک و بیمه، پالایشگاه و فلزات و خودرو می‌شوند. همچنین پیش‌بینی می‌شود تا اواسط اردیبهشت مجموعه ایمیدرو به‌صورت شرکت سهامی عام در بازار سرمایه پذیرش و کشف قیمت شود.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •