پنجشنبه, ۱۶ مرداد, ۱۳۹۹ / 6 August, 2020
شورای پول و اعتبار
ممنوعیت دریافت سود مرکب براساس ابلاغ بانک مرکزی
۱۸ ساعت قبل / استاد دانشگاه / بانک مرکزی / چک / شورای پول و اعتبار / قوه قضاییه
ممنوعیت دریافت سود مرکب براساس ابلاغ بانک مرکزی
احمد توکلی، رییس هیات‌مدیره سازمان مردم نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت، در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت:
قدردانی دیده‌بان شفافیت از قوه قضاییه برای تقویت تولید و مبارزه با رباخواری
۳۲ ساعت قبل / شورای پول و اعتبار / سازمان دیده بان شفافیت و عدالت / قوه قضاییه
قدردانی دیده‌بان شفافیت از قوه قضاییه برای تقویت تولید و مبارزه با رباخواری
تهران- ایرنا- سازمان مردم نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت در بیانیه‌ای از حرکت ضدربای قوه قضاییه در جهت احیا و تقویت تولید و مبارزه با رباخواران بانکی قدردانی کرد و این تحول بزرگ را به رییس قوه قضاییه، دادستان کل و تولیدکنندگان تبریک گفت.
بانک ملی ایران تسهیلات پرداختی به مشتریان را بلوکه نمی‌کند
۲ روز قبل / ایران / جمهوری اسلامی ایران / سرمایه / شورای پول و اعتبار / معاون
بانک ملی ایران تسهیلات پرداختی به مشتریان را بلوکه نمی‌کند
معاون اعتباری و بانکداری شرکتی بانک ملی ایران تاکید کرد که واحدهای این بانک، به هیچ عنوان بخشی از تسهیلات اعطایی به مشتریان را بلوکه نمی‌کنند.
بازی با نرخ سود بانکی با هدف تامین بودجه انجام شد
۳ روز قبل
بازی با نرخ سود بانکی با هدف تامین بودجه انجام شد
شیوا نوروزی_روزنامه نگار 24تیر امسال شورای پول و اعتبار تشکیل جلسه داد و درباره تغییر نرخ سود بانکی تصمیم مهمی گرفت؛ این شورا ضمن موافقت با پیشنهاد بانک مرکزی برای افزایش نرخ سود بانکی، سقف نرخ سود سپرده‌های بانکی (دو ساله) را 18درصد تعیین کرد. افزایش نرخ سود به 18درصد درحالی در شورای پول و اعتبار به تصویب رسید که در فروردین امسال، شبکه بانکی کشور تصمیم گرفته بود که سقف نرخ سود سپرده‌های بانکی به 15درصد محدود شود. شورای پول و اعتبار در راستای دستیابی به هدف حفظ ارزش پول ملی با پیشنهاد بانک مرکزی …
۳ روز قبل
چراغ‌سبز به حفظ قدرت خرید مردم در انتشار اوراق ودیعه
شورای فقهی بانک مرکزی در جلسه دیروز خود علاوه بر به رسمیت شناختن اوراق ودیعه بانک مرکزی، سقف نرخ سود این اوراق را نیز تعیین کرد. به گزارش «اقتصادنیوز» مدتی پیش بانک مرکزی از انتشار اوراق ودیعه دو ساله خبر داده بود. براساس خبر مذکور به شورای پول و اعتبار پیشنهاد شده بود که 50 هزار میلیارد تومان اوراق ودیعه با سررسید دو ساله توسط بانک مرکزی منتشر شود.
بانک مرکزی برای کنترل تورم چه کرد؟
۴ روز قبل / بانک مرکزی / سامانه نیما / شورای پول و اعتبار / خبرآنلاین / تورم
بانک مرکزی برای کنترل تورم چه کرد؟
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در چارچوب جدید سیاست‌گذاری پولی مبتنی بر عملیات بازار باز در راستای کنترل تورم و دستیابی به هدف تورمی، تحولات و اقدامات انجام شده را تشریح کرد.
پرداخت تسهیلات مستأجران «کمک ودیعه مسکن» بزودی آغاز می‌شود/ اعتبار تخصیصی ۲۰ هزار میلیارد تومان است
۴ روز قبل / بانک مرکزی / روابط عمومی / شورای پول و اعتبار / مسکن / وزارت راه و شهرسازی
پرداخت تسهیلات مستأجران «کمک ودیعه مسکن» بزودی آغاز می‌شود/ اعتبار تخصیصی ۲۰ هزار میلیارد تومان است
ایلنا: رییس کل بانک مرکزی، اعلام کرد: تسهیلات کمکی به مستأجران، تحت عنوان تسهیلات «مرابحه خرید کالا وخدمات» به محض اعلام مشخصات اشخاص واجد شرایط از سوی وزارت راه و…
۴ روز قبل / ایران / تلویزیون / دولت / شورای پول و اعتبار / کانادا
اخبار
طبق تصمیم جدید وزارت دارایی کانادا، هر تراکنشی با مبدا، مقصد یا ارتباط با ایران، صرف‌نظر از مقدار آن تراکنشی پرریسک ارزیابی خواهد شد.
۴ روز قبل
نرخ های جدید سود سپرده‫های بانک ایران زمین
بر اساس مصوبه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با هدف حفظ ارزش پول ملی و حصول به نرخ تورم و ایجاد ثبات در نظام پولی و مالی کشور نرخ جدید سود سپرده‫های سرمایه‫گذاری در بانک‫ها اعلام شد.بانک ایران زمین بر اساس مصوبه بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار در‫خصوص سقف نرخ سود علی‌الحساب سپرده‌های سرمایه‌گذاری نرخ جدید سود سپرده های بانکی خود را اعلام کرد.نرخ سود سپرده‫های سرمایه‫گذاری در بانک ایران زمین به شرح زیر است:سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه مدت عادی ۱۰ درصدسپرده سرمایه‌گذاری کوتاه مدت ویژه سه ماهه ۱۲ درصدسپرده سرمایه‌گذاری کوتاه مدت ویژه شش ماهه ۱۴ درصدسپرده سرمایه‌گذاری با سررسید یک سال ۱۶ درصد و نرخ سود سپرده سرمایه‌گذاری با سررسید دو سال نیز ۱۸ درصد است.سقف نرخ سود علی‌الحساب سپرده‌های سرمایه‌گذاری که …
فارس من| بررسی بازگشت واحدهای تولیدی به مالکان قبلی با دریافت 5 درصد قیمت روز تملک
۵ روز قبل / تولید / واحدهای صنعتی / بانک ملی / قیمت / میثم زالی / دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید
فارس من| بررسی بازگشت واحدهای تولیدی به مالکان قبلی با دریافت 5 درصد قیمت روز تملک
دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید از بررسی موضوع استرداد واحدهای تملک شده به مالکان قبلی با اخذ 5 درصد از اصل، سود و خسارت با نرخ سود شورای پول و اعتبار خبر داد و گفت: این مسئله در جلسه آینده ستاد مطرح و در مورد آن تصمیم گیری می شود.
چند متر خانه با وام مسکن در ارزان‌ترین منطقه تهران می‌توان خرید؟ / شورای پول و اعتبار از کاهش ارزش وام مسکن خبر دارد؟
۱۳۹۹/۰۵/۰۹
چند متر خانه با وام مسکن در ارزان‌ترین منطقه تهران می‌توان خرید؟ / شورای پول و اعتبار از کاهش ارزش وام مسکن خبر دارد؟
طبق آخرین گزارش منتشر شده پیرامون مسکن، متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در تیرماه سال جاری در شهر تهران به ۲۰ میلیون و ۹۱۰ هزار تومان رسیده است؛ بنابراین برای خرید یک واحد ۵۰ متری به صورت متوسط حدود یک میلیارد و ۴۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان پول نیاز است.
نامه رییس اتاق بازرگانی خطاب به رییس قوه قضاییه
۱۳۹۹/۰۵/۰۹
نامه رییس اتاق بازرگانی خطاب به رییس قوه قضاییه
غلامحسین شافعی مراجع قضایی از صدور حکم مازاد بر مصوبات بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار قدردانی کرد. بر اساس اعلام مرکز رسانه قوه قضاییه نامه شافعی به بخشنامه‌ای اشاره دارد که اخیرا از سوی رییس قوه قضائیه صادر شده و در آن خطاب به مراجع قضایی سراسر کشور،…
تقدیر رئیس اتاق بازرگانی از رئیسی درباره خودداری قوه قضائیه از صدور حکم مازاد بر مصوبات بانک مرکزی
۱۳۹۹/۰۵/۰۹ / اتاق ایران / قوه قضائیه
تقدیر رئیس اتاق بازرگانی از رئیسی درباره خودداری قوه قضائیه از صدور حکم مازاد بر مصوبات بانک مرکزی
غلامحسین شافعی با ارسال نامه‌ای به سید ابراهیم رئیسی از ابلاغ بخشنامه اخیر این قوه در مورد خودداری مراجع قضایی از صدور حکم مازاد بر مصوبات بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار قدردانی کرد.
۱۳۹۹/۰۵/۰۷
تا سیستم بانکی اصلاح نشود، مملکت اصلاح نخواهد شد
عضو کمیسیون صنایع مجلس گفت: تا ساختار بانکی کشور همین باشد، مملکت اصلاح نمی‌شود. بیش از ۹۰ درصد مشکلات اقتصادی کشور در بانک‌ها است. ما باید قوانینی را تنظیم کنیم که بانک‌ها جرات بنگاه‌داری نداشته باشند.به گزارش اقتصاد۲۴، چند سالی بود که بانک مرکزی سود سپرده‌های بانکی را کاهش داده بود و همین امر باعث شد تا اکثر سپرده‌گذاران پول‌های خود را از بانک خارج و در بازار‌های دیگر سرمایه‌گذاری کنند که بعضا سودهای این بازارها باعث ایجاد سفته-بازی در بازارهای اقتصادی کشور شده بود. چند روزی است که شورای پول و اعتبار تصمیم به افزایش چند درصدی سود‌های بانکی آورده تا شاید سپرده‌گذاران حاضر شوند به مانند گذشته، نقدینگی خود را به‌سمت بانک‌ها سوق دهند، زیرا بانک‌ها زمانی می‌توانند تسهیلات ارائه دهند که از نقدینگی …
۱۳۹۹/۰۵/۰۶
بانکداری اسلامی بر سر دو راهی
کیمیا نجفی«بانکداری اسلامی» از جمله مسائلی است که از گذشته تا کنون مورد بحث و بررسی بسیاری قرار گرفته و به گفته بسیاری از کارشناسان آنطور که به نظر می‌رسد هنوز تا رسیدن به بانکداری اسلامی راه درازی در پیش داریم. بانکداری اسلامی، نوعی بانکداری یا فعالیت بانکی است که با احکام اسلام، به‌ویژه از دید نفی رباخواری همخوانی دارد و در قالب اقتصاد اسلامی تعریف می‌شود. بسیاری از کشورهای جهان حتی کشورهای اسلامی بانکداری ربوی دارند اما در ایران پس از انقلاب تلاش‌های بسیاری شد تا بانکداری در مسیر نظام اقتصاد اسلامی قرار بگیرد، اما به اعتقاد بسیاری از صاحب‌نظران اقتصاد اسلامی، این حرکت هنوز به مقصد خود نرسیده و با گذشت سالیان سال این نظام هنوز در میانه راه است.احیای بانکداری اسلامی از جمله مسائلی است که بسیاری …
۱۳۹۹/۰۵/۰۳
ثبت‌نام از امروز آغاز می‌شود
[شهروند] از امروز ثبت‌نام تسهیلات کمک‌ودیعه مسکن آغاز خواهد شد و آن‌طور که وزیر راه و شهرسازی گفته اولویت پرداخت ‏این تسهیلات با خانواده‌های پنج‌نفره، زوج‌های تازه ازدواج کرده و مستأجران تحت پوشش نهادهای حمایتی است.‏ بر اساس اطلاعیه وزارت راه و شهرسازی، متقاضیان واجد شرایط می‌توانند از ساعت ۱۰ صبح روز شنبه چهارم مرداد با ‏ارسال کد ملی سرپرست خانوار به شماره ٣٠٠٠٧٣٦٤٠از طریق تلفن همراه شخصی خود، نسبت به ثبت‌نام اولیه دریافت این ‏تسهیلات اقدام کنند. مهلت ثبت‌نام در ساعت ۲۴ روز پنجشنبه نهم مردادماه به اتمام خواهد رسید.روز گذشته وزیر راه و شهرسازی از آغاز ثبت‌نام تسهیلات کمک‌ودیعه مسکن از روز شنبه به مستأجران خبر داد و گفت:   …
گزارش وزیر راه از آمار خانه‌های خالی در کشور
۱۳۹۹/۰۵/۰۲ / اتوبان کرج / شورای پول و اعتبار / محمد اسلامی / طرح دوفوریتی / شورای پول واعتبار / بانک مرکزی / وزیر راه / قزوین / مجلس / ایران
گزارش وزیر راه از آمار خانه‌های خالی در کشور
وزیر راه با بیان اینکه بر اساس آمار مرکز ایران بیش از ۲ میلیون خانه خالی در کشور وجود دارد، گفت: از صاحبان خانه‌های خالی دعوت کردیم تا آن را در پروژه اقدام ملی مسکن عرضه و به مردم واگذار کنند.
تامین یک‌سوم از اعتبار وام ودیعه مسکن از ذخیره قانونی بانک‌ها
۱۳۹۹/۰۵/۰۲ / شورای پول و اعتبار / نرخ اجاره بها / وزارت راه و شهرسازی / عبدالناصر همتی / اینستاگرام / بازار مسکن
تامین یک‌سوم از اعتبار وام ودیعه مسکن از ذخیره قانونی بانک‌ها
تهران- ایرنا- رئیس کل بانک مرکزی از تامین یک سوم از اعتبار وام ودیعه مسکن از محل ذخیره قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی خبر داد و ‌گفت: با توجه به محدودیت‌هایی که کرونا به سیستم بانکی تحمیل کرده، ‌ امکان اختصاص بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای این وام ممکن نبود.
۱۳۹۹/۰۵/۰۲
استقبال از ممانعت صدور حکم مازاد بر مصوبات پولی
غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران با ارسال نامه‌ای به سیدابراهیم رئیسی، رئیس قوه‌قضائیه از ابلاغ بخشنامه اخیر این قوه در مورد خودداری مراجع قضایی از صدور حکم مازاد بر مصوبات بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار قدردانی کرد.
قدردانی رئیس اتاق بازرگانی از رئیس قوه قضائیه به دلیل حمایت از تولید و رونق کسب‌وکار
۱۳۹۹/۰۵/۰۱
قدردانی رئیس اتاق بازرگانی از رئیس قوه قضائیه به دلیل حمایت از تولید و رونق کسب‌وکار
رئیس اتاق بازرگانی ایران با ارسال نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه از ابلاغ بخشنامه اخیر این قوه در مورد خودداری مراجع قضایی از صدور حکم مازاد بر مصوبات بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار قدردانی کرد.
منحنی افزایشی نرخ سود
۱۳۹۹/۰۵/۰۱ / اوراق دولتی / بورس تهران / اقتصاد ایران
منحنی افزایشی نرخ سود
برخی همخوانی نرخ سود سپرده‌ها با بازار اوراق را ملاک تصمیم شورای پول و اعتبار مطرح می‌کردند. اکنون با توجه به فضای فعلی، به نظر می‌آید نرخ سود سپرده‌های بانکی دچار عقب‌ماندگی شده است؛ علاوه بر این با توجه به نرخ تورم هدف، سود ۱۶ درصدی یکساله برای سپرده‌ها، نمی‌تواند هدف قبض نقدینگی را برای سیاستگذار پولی به ارمغان آورد. از این‌رو، کارشناسان معتقدند سیاست‌گذار باید با رصد تحولات در بازارها، دست به بازتنظیم نرخ‌ها بزند.
۱۳۹۹/۰۵/۰۱
دولت باید موتور‌های رشد نقدینگی را خاموش کند
یک کارشناس اقتصادی می‌گوید: در این شرایط اقتصادی چرا باید یک شخص بخواهد برای مصون ماندن ارزش دارایی خود اوراق ودیعه دو ساله از بانک مرکزی خریداری کند؟ در حالی که برای حفظ دارایی خود در این شرایط گزینه‌های بیشتری دارد که می‌تواند از تورم عقب نماند.طی روزهای اخیر معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت: این بانک در راستای مدیریت رشد نقدینگی و کنترل تورم در نظر دارد اوراق ودیعه با سررسید ۲ ساله منتشر کند و براین اساس پیشنهاد یاد شده در شورای پول و اعتبار برای بررسی و اخذ مصوبه لازم طرح خواهد شد.به گزارش اقتصاد۲۴، پیمان قربانی در توضیح این خبر اعلام کرد، هر ۱۰۰ هزار میلیارد ریال انتشار اوراق ودیعه، رشد پایه پولی و نقدینگی را به میزان ۲.۸ واحد درصد کاهش خواهد داد.وی همچنین با اشاره به هدف از انتشار اوراق ودیعه …
نرخ‌های جدید سود بانکی ابلاغ شد | جزئیات سود انواع سپرده‌ها
۱۳۹۹/۰۴/۳۱
نرخ‌های جدید سود بانکی ابلاغ شد | جزئیات سود انواع سپرده‌ها
سقف‌های جدید نرخ سود علی‌الحساب سپرده‌های سرمایه‌گذاری بانکی، توسط شورای پول و اعتبار تعیین شد.
سود سپرده ۲ ساله ۱۸ درصد شد
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / نرخ سود بانکی / سپرده بانکی / بانک مرکزی / شورای پول و اعتبار
سود سپرده ۲ ساله ۱۸ درصد شد
سقف های جدید نرخ سود علی الحساب سپرده‌های سرمایه گذاری به بانک ها ابلاغ شد.
شما نظربدهید/ ارزیابی شما از تاثیر افزایش نرخ سود بانکی بر سبد سرمایه‌گذاری‌ها چیست؟
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / نرخ سود بانکی / بانک مرکزی / شورای پول و اعتبار
شما نظربدهید/ ارزیابی شما از تاثیر افزایش نرخ سود بانکی بر سبد سرمایه‌گذاری‌ها چیست؟
نرخ سود بانکی با تصمیم شورای پول و اعتبار برای سپرده های یک ساله به ۱۶ درصد و برای سپرده های دو ساله به ۱۸ درصد افزایش یافت .
از سوی بانک مرکزی؛ 
نرخ‌های جدید سود سپرده بانکی به بانک‌ها ابلاغ شد
۱۳۹۹/۰۴/۳۱
از سوی بانک مرکزی؛ نرخ‌های جدید سود سپرده بانکی به بانک‌ها ابلاغ شد
بانک مرکزی مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار برای افزایش سقف نرخ سود علی الحساب سپرده‌ها را به بانک‌ها و مؤسسات اعتباری ابلاغ کرد.
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / جهان / خرید و فروش / دولت / شورای پول و اعتبار / کشورهای در حال توسعه
اوراق ودیعه، ابزار نوین سیاست‌گذاری پولی
اوراق ودیعه یکی از جدیدترین نوآوری‌های نظام بانکی کشور در راستای طراحی ابزارهای منطبق با شریعت جهت سیاست‌گذاری پولی با هدف لنگر کردن انتظارات محسوب می‌شود.
چرا منتقدان دیروز رشد نقدینگی و التهابات ارزی روزه سکوت گرفته‌اند؟ + جدول
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ / نهاوندیان / دولت روحانی / اخبار داغ / حسن روحانی / محمد باقر نوبخت / شورای پول و اعتبار / هدفمندی یارانه ها / دولت یازدهم / محمد نهاوندیان / اتاق بازرگانی ایران
چرا منتقدان دیروز رشد نقدینگی و التهابات ارزی روزه سکوت گرفته‌اند؟ + جدول
نهاوندیان که در ۷ سال اخیر جزو حلقه نزدیکان حسن روحانی بوده، ایراداتی را نسبت به سیاست‌های اقتصادی دولت قبل مطرح می‌کرد، که موارد بدتر از آن در دولت فعلی رخ داده است.
رییس قوه قضاییه: بنای دستگاه قضایی بر صدور رای بر مبنای شرع و قانون است/ ناظم بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار است ما هم تضمین آن هستیم
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ / بانک مرکزی / بنای دستگاه قضا / رییس قوه قضاییه / رییسی
رییس قوه قضاییه: بنای دستگاه قضایی بر صدور رای بر مبنای شرع و قانون است/ ناظم بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار است ما هم تضمین آن هستیم
شفقنا- رییس قوه قضاییه گفت: رای اخیر دیوانعالی کشور مبنی بر بازپس گیری منابع طبیعی تصاحب شده در گلستان توسط دادگستری در سه دهه قبل، این پیام را دارد که در حفظ حقوق عامه خط قرمز نداریم. به گزارش مرکز رسانه...
در حفظ حقوق عامه خط قرمز نداریم/ آشفتگی در اعطای تسهیلات باید رفع شود
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ / بانک مرکزی / شورای پول و اعتبار / دستگاه قضایی / سید ابراهیم رئیسی
در حفظ حقوق عامه خط قرمز نداریم/ آشفتگی در اعطای تسهیلات باید رفع شود
رییس قوه قضاییه گفت: رای اخیر دیوانعالی کشور مبنی بر بازپس گیری منابع طبیعی تصاحب شده در گلستان توسط دادگستری در سه دهه قبل، این پیام را دارد که در حفظ حقوق عامه خط قرمز نداریم.
تحمیل ۳۰۰ هزار میلیارد بدهی به دولت بعدی عاقلانه نیست
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ / دولت یازدهم / شورای پول و اعتبار / دولت / دولت روحانی / اصلاح‌طلبان / بدهی دولت
تحمیل ۳۰۰ هزار میلیارد بدهی به دولت بعدی عاقلانه نیست
روزنامه اقتصادی وابسته به طیف اصلاح‌طلبان معتقد است دولت روحانی تعهدات مالی سنگین برای دولت بعد از خود برجای می‌گذارد.
۱۳۹۹/۰۴/۲۹ / پول / دولت / سنا / شورای پول و اعتبار / قوانین و مقررات
قانون پولی و بانکی کشور
قانون پولی و بانکی کشور تیر ۱۳۵۱ در مجلس بیست و سوم شورای ملی و همچنین مجلس سنا به تصویب رسید.
۱۳۹۹/۰۴/۲۹
بی رمقی بانک‌ها در جذب نقدینگی
کیمیا نجفیاگر نگاهی به وضعیت بازارهای اقتصادی در ماه‌های اخیر داشته باشیم خواهیم دید که نوسان و جهش قیمت مهمان این‌روزهای بازارها بوده و هنگامی که علت نوسانات را جویا می‌شویم تحلیلگران نظرات متفاوتی را برای شرایط پیش آمده مطرح می‌کنند. در این میان افزایش نقدینگی از مهم‌ترین دلایلی است که کارشناسان به آن اشاره دارند، آنها معتقدند جریان نقدینگی روند افزایشی به خود گرفته و باید برای کنترل آن به دنبال راهکار مناسبی بود. افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی از جمله راهکارهایی است که برخی‌ از کارشناسان مطرح می‫کنند. به گفته آنها افزایش نرخ سود سپرده می‌تواند مانعی برای حرکت نقدینگی به سوی بازارهای مالی باشد.درپی التهاب بازارهای اقتصادی و رشد نقدینگی، اخیرا شورای پول و اعتبار تصمیم به افزایش نرخ سود سپرده‌گذاری …
نظام بانکداری ایران نیازمند تحول بنیادین در نگرش اهدافی و رفتار اقتصادی است
۱۳۹۹/۰۴/۲۷ / قانون اساسی / شورای نگهبان / انقلاب اسلامی ایران / انقلاب‌اسلامی / آمریکا / بوشهر / شورای پول و اعتبار / مقام معظم رهبری / قانون اساسی / آیت الله رییسی
نظام بانکداری ایران نیازمند تحول بنیادین در نگرش اهدافی و رفتار اقتصادی است
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر در پیامی تحت عنوان پیام آدینه به برخی از مسائل مهم استان و کشور پرداخت.
رویکرد جدید قوه قضائیه اثربخشی تلاش‌های مجلس را افزایش داده است
۱۳۹۹/۰۴/۲۷
رویکرد جدید قوه قضائیه اثربخشی تلاش‌های مجلس را افزایش داده است
نماینده ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار در نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه بیان داشت: رویکرد جدید قوه قضائیه، اثربخشی تلاش های مجلس، شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی را افزایش داده است.
افزایش نرخ سود بانکی نقدینگی را به بانک‌ها نمی‌برد
۱۳۹۹/۰۴/۲۷ / نرخ سود سپرده‌های بانکی / شورای پول و اعتبار / بانک مرکزی / نقدینگی / بانک ها
افزایش نرخ سود بانکی نقدینگی را به بانک‌ها نمی‌برد
درپی افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی، دبیر کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی گفت: در مصوبه جدید شورای پول و اعتبار، فقط زمان سپرده‌ها به سه و شش ماه و دو سال تغییر کرده است. آنجاکه نرخ سود سپرده‌ها افزایش قابل توجهی پیدا نکرده نمی‌توان انتظار داشت که این امر موجب هدایت نقدینگی‌های سرگردان به بانک‌ها شود و تا زمانی که مشکل تورم حل نشود، افزایش سود سپرده‌های بانکی نمی‌تواند در هدایت نقدینگی‌های سرگردان به بانک‌ها تاثیرگذار باشد.
تقدیر عضو ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار از حجت الاسلام رئیسی
۱۳۹۹/۰۴/۲۶ / محمدحسین حسین‌زاده / سیدابراهیم رئیسی
تقدیر عضو ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار از حجت الاسلام رئیسی
حجت الاسلام حسین زاده بحرینی طی نامه ای خطاب به حجت الاسلام رئیسی، بابت صدور بخشنامه اخیر دستگاه قضا مبنی بر برخورد با بانک های تخطی کننده از مصوبات شورای پول و اعتبار تقدیر و تشکر کرد.
قدردانی یک نماینده از ‌بخشنامه اخیر رییس قوه قضاییه در مورد بانک‌ها
۱۳۹۹/۰۴/۲۶ / قوه قضاییه / شورای پول و اعتبار / محمدحسین حسین زاده
قدردانی یک نماینده از ‌بخشنامه اخیر رییس قوه قضاییه در مورد بانک‌ها
نماینده ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار از بخشنامه اخیر رییس قوه قضاییه در مورد منع صدور حکم به نفع بانک‌هایی که سود و جرائم غیرمتعارف و بعضاً مرکب از مشتریان خود اخذ کرده‌اند، سپاسگزاری کرد.
۱۳۹۹/۰۴/۲۷
پاتک سوم به نقدینگی
طبق اعلام پیمان قربانی، این بانک قصد دارد مجوز انتشار ۵۰ هزار میلیارد تومان اوراق را از شورای پول و اعتبار کسب کند. در صورت موافقت شورا، این حجم از اوراق ودیعه می‌تواند به میزان ۱۴ درصد از سرعت رشد نقدینگی بکاهد. اوراق جدید با هدف صیانت وجوه از نرخ تورم طراحی شده است.
۱۳۹۹/۰۴/۲۷
انتشار اوراق ودیعه ۲ ساله با هدف کنترل تورم
معاون اقتصادی بانک مرکزی از پیشنهاد این بانک برای انتشار اوراق ودیعه با سررسید ۲ ساله به منظور مدیریت رشد نقدینگی و کنترل تورم خبر داد.به گزارش ایرنا، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در راستای مدیریت رشد نقدینگی و کنترل تورم در نظر دارد اوراق ودیعه با سررسید ۲ ساله منتشر کند. پیمان قربانی، معاون اقتصادی بانک مرکزی اعلام کرد: این پیشنهاد در شورای پول و اعتبار برای بررسی و اخذ مصوبه لازم طرح خواهد شد و هر ۱۰۰ هزار میلیارد ریال انتشار اوراق ودیعه، رشد پایه پولی و نقدینگی را به میزان ۲.۸ واحد درصد کاهش خواهد داد.قربانی همچنین توضیح داد: ابعاد فقهی انتشار اوراق یاد شده، قبلاً در شورای فقهی بانک مرکزی به تصویب رسیده و در مهر سال ۱۳۹۷ نیز مجوز قانونی لازم از شورای عالی هماهنگی اقتصادی اخذ شده است.
۱۳۹۹/۰۴/۲۵
شورای پول و اعتبار، نرخ‌ سود سپرده‌های بانکی را افزایش داد
سقف جدید نرخ سود علی‌الحساب سپرده‌های سرمایه‌گذاری بانکی از سوی شورای پول و اعتبار تعیین شد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، شورای پول و اعتبار روز سه‌شنبه در یکهزار و دویست و نود و هفتمین جلسه خود به ریاست «عبدالناصر همتی» و در راستای دستیابی به هدف حفظ ارزش پول ملی با پیشنهاد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در خصوص افزایش تنوع سپرده‌های بانکی موافقت کرد. علاوه بر این، شورای پول و اعتبار سقف نرخ سود علی‌الحساب سپرده‌های سرمایه‌گذاری را به شرح زیر تعیین کرد:  سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه مدت عادی: ۱۰ درصد ،  سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه مدت ویژه سه ماهه: ۱۲ درصد، سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه مدت ویژه شش ماهه: ۱۴ درصد، سپرده سرمایه‌گذاری …
۱۳۹۹/۰۴/۲۵ / اوراق ودیعه / بانک مرکزی
بانک مرکزی ۱۰ هزار میلیارد تومان اوراق ودیعه منتشر می‌کند
به گزارش فارس به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، پیمان قربانی اظهار داشت: بانک مرکزی در راستای مدیریت رشد نقدینگی و کنترل تورم در نظر دارد اوراق ودیعه با سررسید 2 ساله منتشر کند و لذا این پیشنهاد برای بررسی و تصویب در شورای پول و اعتبار مطرح شده و مصوبه لازم طرح اخذ خواهد شد.
«حفظ ارزش پول ملی» در برابر «دلار بیست و چند هزار تومانی» با تصمیم جدید شورای پول و اعتبار امکان پذیر است؟!
۱۳۹۹/۰۴/۲۵
«حفظ ارزش پول ملی» در برابر «دلار بیست و چند هزار تومانی» با تصمیم جدید شورای پول و اعتبار امکان پذیر است؟!
آیا تصمیم روز گذشته شورای پول و اعتبار به ریاست دکتر همتی رئیس کل بانک مرکزی، باعث فروکش کردن التهاب در بازار ارز می‌شود و دلار از روند رو به رشد عقب نشینی می‌کند یا خیر؟! رقابت سپرده‌های بانکی با نرخ‌های جدید در برابر سرمایه گذاری در بازار سرمایه و سایر بازارها، به کدام سو خواهد رفت؟  
گام ریشه‌ای برای حل مشکلات تولید/ درب دستگاه قضایی به روی بانک‌های متخلف بسته شد
۱۳۹۹/۰۴/۲۵ / شورای پول و اعتبار / عملیات بانکی / دستگاه قضائی / سید ابراهیم رئیسی / اخبار داغ
گام ریشه‌ای برای حل مشکلات تولید/ درب دستگاه قضایی به روی بانک‌های متخلف بسته شد
قوه قضاییه از این پس به شکایات مطرح شده از سمت بانک‌ها و موسسات اعتباری که به دریافت سود و جریمه تسهیلات، بیشتر از نرخ اعلام شده توسط بانک مرکزی رسیدگی نخواهد کرد.
چرا سپرده‌ مدت‌دار بانکی بازگشت؟
۱۳۹۹/۰۴/۲۵ / بانک مرکزی / نرخ سود بانکی / شورای پول و اعتبار
چرا سپرده‌ مدت‌دار بانکی بازگشت؟
معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی در نظر دارد ۵۰ هزار میلیارد تومان اوراق ودیعه منتشر کند که انتشار کل این مبلغ می تواند ۱۴ واحد درصد رشد نقدینگی را کاهش دهد.
پیشنهاد انتشار اوراق ودیعه ۲ ساله بانک مرکزی / شورای پول و اعتبار تصمیم خواهد گرفت
۱۳۹۹/۰۴/۲۵ / پیمان قربانی / بانک مرکزی / شورای پول و اعتبار / اوراق ودیعه / نقدینگی
پیشنهاد انتشار اوراق ودیعه ۲ ساله بانک مرکزی / شورای پول و اعتبار تصمیم خواهد گرفت
معاون بانک‌مرکزی گفت: این بانک درجهت مدیریت رشد نقدینگی وکنترل تورم در نظر دارداوراق ودیعه باسررسید۲ساله منتشر کندو این پیشنهاد در شورای پول واعتبار برای بررسی و اخذ مصوبه لازم طرح خواهد شد.
سود سپرده های جدید بانکی اعلام شد + میزان درصد سود
۱۳۹۹/۰۴/۲۵
سود سپرده های جدید بانکی اعلام شد + میزان درصد سود
افزایش نرخ‌ های سود توسط شورای پول و اعتبار تصویب شد.
نرخ‌های سود سپرده افزایش یافت/ احیای سپرده 2 ساله با نرخ سود 18 درصد
۱۳۹۹/۰۴/۲۴
نرخ‌های سود سپرده افزایش یافت/ احیای سپرده 2 ساله با نرخ سود 18 درصد
سقف های جدید نرخ سود علی الحساب سپرده‌های سرمایه‌گذاری بانکی توسط شورای پول و اعتبار تعیین شد.
نرخ جدید سود بانکی تصویب شد/ اعلام جزییات
۱۳۹۹/۰۴/۲۴ / نرخ سود بانکی / سپرده بانکی / بانک مرکزی
نرخ جدید سود بانکی تصویب شد/ اعلام جزییات
سقف جدید نرخ سود علی الحساب سپرده‌های سرمایه‌گذاری بانکی از سوی شورای پول و اعتبار تعیین شد.
افزایش نرخ‌ سود توسط شورای پول و اعتبار تصویب شد
۱۳۹۹/۰۴/۲۴ / شورای پول و اعتبار
افزایش نرخ‌ سود توسط شورای پول و اعتبار تصویب شد
تهران-ایرنا- سقف جدید نرخ سود علی الحساب سپرده‌های سرمایه‌گذاری بانکی از سوی شورای پول و اعتبار تعیین شد.
سقف‌های جدید نرخ سود علی‌الحساب سپرده‌های بانکی اعلام شد/ سود سپرده کوتاه مدت عادی؛ ۱۰ درصد
۱۳۹۹/۰۴/۲۴ / بانک مرکزی / عبدالناصر همتی / سپرده های بانکی
سقف‌های جدید نرخ سود علی‌الحساب سپرده‌های بانکی اعلام شد/ سود سپرده کوتاه مدت عادی؛ ۱۰ درصد
سقف های جدید نرخ سود علی الحساب سپرده‌های سرمایه‌گذاری بانکی توسط شورای پول و اعتبار تعیین شد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •