پنجشنبه, ۸ آبان, ۱۳۹۹ / 29 October, 2020
فروش یورو
کاهش 1000 تومانی دلار و 700 هزار تومانی سکه
۲ روز قبل / بانک مرکزی / پتروشیمی / دلار / سنا / یورو
کاهش 1000 تومانی دلار و 700 هزار تومانی سکه
با کاهش دوباره نرخ دلار به کانال 28 هزار تومان، سکه نیز به کانال 13 میلیون تومان وارد شد. نرخ لحظه‌ای فروش دلار در سامانه سنا به 27980 تومان، خرید دلار 27550 تومان، نرخ فروش یورو 33100 تومان و خرید یورو 32590 تومان رسید.
کاهش بیش از ۲ هزار تومانی قیمت دلار در صرافی بانک ها
۱۳۹۹/۰۷/۳۰
کاهش بیش از ۲ هزار تومانی قیمت دلار در صرافی بانک ها
بر همین‌ اساس طی روز جاری قیمت فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها، ۳۲ هزار و ۶۰۰ تومان اعلام شده است. همچنین قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۳۰ هزار و ۵۷۰ تومان است.
علت ریزش عجیب دلار چه بود؟
۱۳۹۹/۰۷/۳۰ / دلار / عراق / دلار آمریکا / قیمت دلار در بازار آزاد / فروش یورو
علت ریزش عجیب دلار چه بود؟
اقتصاد نیوز : قیمت خرید دلار آمریکا در صرافی بانک ملی دیروز ۲۶,۰۲۰(بیست و شش هزار و بیست تومان) اعلام شد که نسبت به روز قبل از آن کاهش داشته است. بر این اساس قیمت خرید دلار آمریکا ۲۶,۰۲۰(بیست و شش هزار و بیست تومان) و قیمت فروش دلار آمریکا ۲۸,۴۵۰(بیست و هشت هزار و چهارصد و پنجاه تومان) اعلام شد.
۱۳۹۹/۰۷/۲۱
چگونگی قیمت ارز با تزریق روزانه ۵۰ میلیون دلار
[شهروند] آغاز عرضه روزانه ۵۰ میلیون دلار در بازار توسط بانک مرکزی و همچنین افزایش سقف خرید صرافی‌ها در بازار متشکل به ۵۰۰ هزار دلار، زمینه افزایش عرضه و به تبع آن افت قیمت‌ها را فراهم کرد، به طوری که نرخ دلار امروز (دوشنبه) نسبت به دیروز حدود یک‌هزار تومان کاهش یافته است.با تشدید نوسانات ارزی، بانک مرکزی برای مدیریت عرضه و تقاضا تصمیمی جدی اتخاذ و اعلام کرد که بر این اساس از امروز روزانه ۵۰ میلیون دلار اسکناس به بازار تزریق می‌شود و سقف خرید بانک‌ها و صرافی‌ها در بازار متشکل ارزی به ۵۰۰ هزار دلار افزایش می‌یابد. بر این اساس، در ساعت ۱۲ امروز (دوشنبه- بیست‌ویکم مهرماه) قیمت فروش دلار در صرافی‌ها با کاهش نسبت به نرخ‌های پایانی روز کاری قبل، ۳۰ هزار …
۱۳۹۹/۰۶/۱۹
پایان کار باندفروش ارز جعلی
6 عضو باندفروش 15‌هزار ارز جعلی درپایتخت به دام افتادند. متهمان 3‌میلیارد و 285‌میلیون ریال ارز خارجی جعلی به مالباخته فروخته بودند. در اوایل تیرماه ‌سال‌جاری مرد جوانی با مراجعه به دادسرای ناحیه سه تهران از شخصی به هویت فرشاد بابت فروش ارز (یورو) جعلی اعلام شکایت می‌کند.پرونده با موضوع جعل تشکیل و با دستور بازپرس دادسرا پرونده برای رسیدگی تخصصی در اختیار کارآگاهان اداره سیزدهم پلیس آگاهی قرار گرفت.شاکی با حضور در اداره سیزدهم به کارآگاهان گفت: «من برای تهیه ارز با کانال تلگرامی که در آن آگهی فروش یورو به مبلغ 217‌هزار ریال بود، آشنا شدم که فروشنده خود را فرشاد معرفی کرد، پس از توافق قرار شد 15‌هزار یورو برایم بیاورد.»شاکی ادامه داد: «فرشاد …
ماجرای فروش یوروی جعلی در تهران
۱۳۹۹/۰۶/۱۹
ماجرای فروش یوروی جعلی در تهران
ماموران پلیس یک باند فروش ارز جعلی را منهدم کردند.
قیمت دلار و یورو در صرافی ملی امروز چهارشنبه ۹۹/۰۶/۱۲ | قیمت ها ثابت ماند
۱۳۹۹/۰۶/۱۲ / بورس تهران / دلار / وزن / خرید دلار / فروش یورو
قیمت دلار و یورو در صرافی ملی امروز چهارشنبه ۹۹/۰۶/۱۲ | قیمت ها ثابت ماند
اقتصادنیوز: صرافی ملی امروز قیمت ها را تغییر نداد. دلار و یورو در صرافی ملی به ترتیب ۲۲,۹۰۰ و ۲۷,۱۰۰ تومان قیمت خورد.
قیمت ارز و دلار، امروز ۱۰ شهریور
۱۳۹۹/۰۶/۱۰
قیمت ارز و دلار، امروز ۱۰ شهریور
بهای ارزهای دلار و یورو امروز (دوشنبه) افزایش قیمت داشت و در تابلوی صرافی‌های بانکی قیمت فروش دلار ۲۳ هزار و ۱۵۰ تومان و فروش یورو ۲۷ هزار و ۲۵۰ تومان ثبت شد.
افزایش قیمت دلار در کانال ۲۳ هزار تومان
۱۳۹۹/۰۶/۱۰ / دلار / نرخ ارز / صرافی بانکی / یورو / سامانه نیما / سامانه سنا
افزایش قیمت دلار در کانال ۲۳ هزار تومان
تهران- ایرنا- بهای ارزهای دلار و یورو امروز (دوشنبه) افزایش قیمت داشت و در تابلوی صرافی‌های بانکی قیمت فروش دلار ۲۳ هزار و ۱۵۰ تومان و فروش یورو ۲۷ هزار و ۲۵۰ تومان ثبت شد.
۱۳۹۹/۰۶/۰۶ / ارز / خرید و فروش / دلار / سنا / یورو
افزایش قیمت ارز
گروه بانک و بیمه| روز چهارشنبه 5 شهریور 99، نرخ لحظه‌ای سامانه سنا برای خرید دلار 22900 و فروش دلار 23 هزار تومان، نرخ خرید یورو 27100 و فروش یورو 27200 تومان رسید.پس از گذشت یک هفته از ثبات قیمت خرید و فروش ارز در صرافی‌های بانکی،
تاثیر شیوع ویروس کرونا بر صنف طلا
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / ارز / دلار / سنا / ویروس / یورو
تاثیر شیوع ویروس کرونا بر صنف طلا
روز شنبه نرخ لحظه‌ای سامانه سنا برای خرید دلار به 19900، فروش دلار 21300، خرید یورو 23400 و فروش یورو 25100 تومان رسید.
۱۳۹۹/۰۴/۲۸
۲۲ هزار و ۹۵۰تومان قیمت دلار
قیمت دلار آمریکا (اسکناس) پنجشنبه ۲۶تیرماه ۱۳۹۹ در صرافی‌های بانکی برای فروش روی ۲۲ هزار و ۹۵۰ تومان ثابت ماند. البته نرخ خرید دلار اندکی افزایش یافت به طوری که صرافی‌های بانکی هر دلار را ۲۲هزار و ۵۰۰تومان خریداری می‌کردند. قیمت خرید و فروش یورو نیز ثابت ماند و قیمت خرید هر یورو (اسکناس) در صرافی‌های بانکی ۲۴هزار و ۵۵۰تومان و قیمت فروش آن ۲۵هزار و ۲۵۰تومان بود.
آخرین نرخ خرید و فروش دلار
۱۳۹۹/۰۴/۲۳
آخرین نرخ خرید و فروش دلار
نرخ خرید و فروش یورو نسبت به روز گذشته ۲۰۰ تومان با افزایش قیمت مواجه شده است. 
۱۳۹۹/۰۴/۲۳
دلار چقدر قیمت خورد؟
توسعه ایرانی-  در جریان معاملات دیروز بازار ارز، نرخ دلار و یورو در مقایسه با دیروز ۵۰۰ تومان افزایش یافته است.   صرافی‌های بانکی هر دلار آمریکا را به قیمت ۲۲ هزار و ۳۵۰ تومان می‌خرند و معادل ۲۲ هزار و ۵۵۰ تومان نیز فروختند و نرخ خرید و فروش دلار نسبت به دیروز به ترتیب ۴۰۰ و ۵۰۰ افزایش یافت.   همچنین، این صرافی‌ها هر یورو را معادل ۲۴ هزار و ۶۵۰ تومان می خریدند و به قیمت ۲۴ هزار و ۸۵۰ تومان نیز می‌فروختند که نرخ خرید و فروش یورو در مقایسه با شنبه ۵۰۰ تومان با افزایش قیمت مواجه شد.
اجرای طرح «پیش فروش یورو» چه تبعاتی برای اقتصاد خواهد داشت؟
۱۳۹۹/۰۴/۱۱ / بانک مرکزی / پایه پولی / پیش فروش یورو / فروش یورو / کامران ندری
اجرای طرح «پیش فروش یورو» چه تبعاتی برای اقتصاد خواهد داشت؟
ندری می‌گوید: به نظر من موثرترین روش این است که بانک مرکزی کف نرخ بهره را در بازار بین بانکی بالا ببرد که این خودش سیاستی انقباضی برای پایه پولی است، این روش را که بانک مرکزی بخواهد پیش فروش ارز و یورو داشته باشد را مناسب نمی‌بینم. نوشته اجرای طرح «پیش فروش یورو» چه تبعاتی برای اقتصاد خواهد داشت؟ اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
پیش‌ فروش یورو در بازار
۱۳۹۹/۰۴/۰۹ / بانک مرکزی / سامانه سنا / قیمت دلار / قیمت یورو / گواهی سپرده / نرخ ارز
پیش‌ فروش یورو در بازار
بانک مرکزی قرار است به‌زودی طرح گواهی سپرده یورویی را به شورای پول و اعتبار ببرد. در این طرح، افراد متقاضی گواهی معادل ریالی یورو را در زمان خرید می‌پردازند و در زمان سررسید نیز علاوه‌بر کسب یک سود مشخص می‌توانند با تضمین بانک مرکزی، یورو دریافت کنند. نوشته پیش‌ فروش یورو در بازار اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۴
دلار همچنان می‌تازد
در جریان معاملات دیروز بازار ارز، قیمت دلار و یورو باز هم صعودی ماند. صرافی‌های بانکی هر دلار آمریکا را به قیمت ۱۹ هزار و ۱۹۵ تومان می‌خرند و معادل ۱۹ هزار و ۲۹۵ تومان می‌خرند که نرخ خرید و فروش این نوع ارز در مقایسه با معاملات روز گذشته به ترتیب معادل ۶۹۵ و ۴۱۵ تومان افزایش یافته است. همچنین، این صرافی‌ها هر یورو را  نیز معادل ۲۱ هزار و ۲۹۵ تومان می‌خرند و به قیمت ۲۱ هزار و ۳۹۵ تومان می‌فروشند که نرخ خرید و فروش یورو را نسبت به دیروز به ترتیب ۶۹۵ و ۴۹۵ تومان افزایش داشته است. علاوه براین، امروز بانک‌ها نیز هر دلار آمریکا را به قیمت ۱۸ هزار تومان و هر یورو را معادل ۲۰ هزار تومان می‌خرند که در مقایسه با روز گذشته تغییری نداشته است.
آخرین قیمت طلا و ارز؛ سکه به رشدش ادامه داد
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / قیمت طلا / قیمت دلار
آخرین قیمت طلا و ارز؛ سکه به رشدش ادامه داد
امروز در بازار سکه و طلا در حالی شاهد افزایش قیمت خرید و فروش سکه بودیم که در جریان معاملات بازار ارز هم نرخ فروش دلار افزایش یافت، اما نرخ خرید و فروش یورو ثابت ماند.
دلار دوباره بالا رفت
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / قیمت دلار / نرخ ارز
دلار دوباره بالا رفت
در جریان معاملات امروز بازار ارز، نرخ فروش دلار افزایش یافت اما نرخ خرید و فروش یورو ثابت ماند.
یورو ماند، دلار رفت
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / قیمت دلار / ارز / یورو / نرخ خرید دلار بانکی
یورو ماند، دلار رفت
در جریان معاملات امروز بازار ارز، نرخ فروش دلار افزایش یافت اما نرخ خرید و فروش یورو ثابت ماند.
۱۳۹۹/۰۲/۱۶ / ارز / دلار / سنا / یوان / یورو
افزایش قیمت سکه و محدود شدن نوسانات جهانی طلا
نرخ لحظه‌ای خرید یورو در سامانه سنا به 17 هزار، فروش یورو 17100 تومان، خرید دلار 15500 و فروش دلار 15600 تومان رسید.
قیمت طلا، دلار، سکه و ارز امروز ۹۹/۰۲/۰۱|  دلار در صرافی‌های بانکی ۱۵ هزار و ۲۵۰ تومان اعلام شد
۱۳۹۹/۰۲/۰۱
قیمت طلا، دلار، سکه و ارز امروز ۹۹/۰۲/۰۱| دلار در صرافی‌های بانکی ۱۵ هزار و ۲۵۰ تومان اعلام شد
صرافی‌های بانک‌ها امروز دوشنبه قیمت دلار را برای فروش به مردم 15 هزار و 250 تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت 15 هزار و 150 تومان خریداری می‌کنند، بر همین‌ اساس طی روز جاری قیمت فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها 16 هزار و 650 تومان اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها 16 هزار و 550 تومان است.
۱۳۹۸/۱۱/۰۳ / قیمت دلار / صرافی ها / خرید و فروش یورو / بانک مرکزی / دلار
تازه‌هایی از نرخ ارز
امروز قیمت ارز مسافرتی و همچنین نرخ خرید و فروش ارز در صرافی‌ها اندکی افزایش یافت.
۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / دلار / قیمت دلار / بهای دلار / صرافی بانکی / دلار امریکا / یورو / قیمت یورو / قیمت دلار کاهش یافت / اسکناس یورو / قیمت دلار امریکا
قیمت دلار کاهش یافت
قیمت دلار آمریکا (اسکناس)، امروز یکشنبه ۱۵ دی ۹۸ در صرافی‌های بانکی با ۵۰ تومان کاهش نسبت به دیروز به ۱۳۳۳۰ تومان رسید.
۱۳۹۸/۰۹/۲۳
نرخ دلار و یورو در صرافی بانک‌ها اعلام شد
بر همین‌ اساس طی روز جاری قیمت فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها، ۱۴ هزار و ۲۰۰ تومان اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۱۴ و ۱۰۰ هزار تومان است.
۱۳۹۸/۰۹/۱۷ / دلار / یورو / صرافی / صرافی ها / کارت ملی
نرخ فروش یورو به نیمه کانال ۱۴هزار تومان رسید/ دلار در آستانه ۱۳ هزار تومان
ایلنا: صرافی‌های بانک‌ها از صبح امروز، هفدهم آذرماه، قیمت دلار را برای فروش به مردم، ۱۲ هزار و ۹۵۰ تومان اعلام کرده‌ بودند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت ۱۲…
۱۳۹۸/۰۹/۱۱ / رویداد24 / ارز / ارز مسافرتی / دلار / قیمت دلار / یورو / قیمت یورو / قیمت ارز در صرافی ها / خرید دلار / قیمت خرید یورو
ارز مسافرتی ۱۴ هزار تومان
بازار ارز که روز گذشته افت قیمت را تجربه کرده بود، امروز (دوشنبه) بار دیگر روند صعودی به خود گرفت و قیمت ارزهای مختلف در این بازار افزایش یافت.
۱۳۹۸/۰۹/۱۱
نرخ ارز در صرافی‌های بانکی | دلار ۱۵۰ تومان گران شد؛ نرخ فروش یورو ۱۳۷۵۰ تومان
صرافی‌های بانک‌ها از صبح امروز، یازدهم آذرماه، قیمت دلار را برای فروش به مردم، ۱۲ هزار و ۵۵۰ تومان اعلام کرده‌اند که نسبت به روز گذشته ۱۵۰ تومان افزایش داشته است.
۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / ارز مسافرتی
ارز مسافرتی را از صرافی‌ها بخرید
در حالی‌که طی دو سه روز اخیر نرخ فروش ارز مسافرتی در بانک‌ها در حال نزدیک شدن به صرافی‌ها بود، امروز دوباره قیمت فروش یورو در بانک‌ها به روند سابق بازگشت.
۱۳۹۸/۰۸/۱۳
باید از اینستکس قطع امید کرد
رئیس کنفدراسیون صادرات اظهار کرد: پنج کشور اصلی بازار صادراتی ما مانند سال گذشته است و فقط هند از آن خارج شده که این امر نشان دهنده این است که مقامات این کشور در بحث تحریم‌ها سخت‌گیری زیادی دارد.به گزارش ایلنا، در نشست خبری محمد لاهوتی رئیس کنفدراسیون صادرات ایران آخرین وضعیت روند صادراتی کشور و بازگشت ارز به کشور تشریح شد.لاهوتی گفت: ما برای اولین بار در 40 سال اخیر، در سال جاری شاهد بودیم که به نوعی ارز صادراتی غیرنفتی جایگزین ارز نفتی شد و واردات کشور از محل آن تامین شد. متاسفانه آمار صادرات و واردات کشور و برخی دیگر از شاخص‌ها با تاخیر منتشر می‌شود و برخی دیگر به طور کلی انتشار آن صورت نمی‌گیرد. بر همین اساس تحلیل وضعیت فعلی سخت است اما بنا بر همین اطلاعات موجود ما در صادرات به لحاظ وزنی …
۱۳۹۸/۰۷/۱۲ / سامانه نیما / بانک مرکزی / صادرات غیرنفتی
قیمت فروش دلار در سامانه نیما چقدر است؟
مهر نوشت: میانگین نرخ فروش دلار در بازار نیما، از ابتدای سال تا کنون ۱۰ هزار و ۷۳۰ تومان بوده است؛؛ ضمن اینکه میانگین نرخ فروش یورو در بازار ثانویه نیز ۱۱ هزار و ۷۳۱ تومان است.
۱۳۹۸-۰۶-۲۷
هشدار مجدد به خریداران طلای خام
روز سه شنبه 26 شهریور 98 و پس از تحولات سیاسی منطقه و عربستان، و همچنین شاخص بورس، قیمت ارز نسبت به روزهای گذشته اندکی با افزایش همراه بوده است. صرافی‌های مجاز بانک مرکزی نیز قیمت خرید دلار را ۱۱ هزار و ۳۰۰ تومان و قیمت فروش آن را ۱۱ هزار و ۴۰۰ تومان، قیمت خرید هر یورو را به قیمت ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان و فروش یورو را ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان اعلام کردند.
۱۳۹۸/۰۶/۰۳
یورو به کانال ۱۲ هزار تومان عقب‌نشینی کرد
ایلنا: از صبح امروز قیمت فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها، ۱۳ هزار تومان اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان است.
۱۳۹۸/۰۴/۰۱
افزایش بازگشت ارز صادراتی بدنبال کاهش فاصله نرخ‌های نیمایی و بازار آزاد
کاهش سه هزار تومانی فاصله نرخ ارز سامانه نیما با بازار آزاد از ابتدای امسال تاکنون، باعث افزایش انگیزه صادرکنندگان برای بازگرداندن ارز صادراتی و عرضه در این سامانه شده است.به گزارش ایرنا، وجود چندین نرخ برای ارز باعث بروز مشکلات و حتی فساد و سوءاستفاده‌هایی شده است؛ بنابراین کارشناسان توصیه می‌کنند که دامنه تفاوت نرخ برای انواع ارز در کشور کاهش یافته و در صورت امکان از بین برود.با توجه به شرایط خاص اقتصادی در کشور، اکنون امکان حذف ارزهای ۴۲۰۰ تومانی و نیمایی وجود ندارد، اما تلاش شده است که گستره توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی محدود شده و فاصله ارز نیمایی با نرخ بازار آزاد نیز کاهش یابد تا بدین ترتیب بازار ارز تا حد ممکن ساماندهی شود.بررسی‌ها نشان می‌دهد که در ماه‌های اخیر از یک سو نرخ …
۱۳۹۸/۰۲/۱۹
ادامه روند افزایش قیمت ارز، دلار ۳۶۰ تومان دیگر هم افزایش یافت
شفقنا اقتصادی_ صرافی بانک ملی امروز (پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸) در اولین به روزرسانی، قیمت خرید و فروش دلار را نسبت به قیمت دیروز، ۳۶۰ تومان افزایش داد. خرید دلار: ۱۵٫۱۵۰- فروش دلار: ۱۵٫۳۵۰ به گزارش شفقنا اقتصادی، قیمت خرید و فروش یورو …
۱۳۹۸/۰۲/۱۶
تب دلار خوابید
نرخ فروش یورو امروز نسبت به روز گذشته ثابت بود، اما دلار در صرافی‌ها با کاهش ۲۰۰ تومانی همراه شد.
۱۳۹۸/۰۲/۰۳
قیمت دلار، یورو و سایر ارزها امروز ۹۸/۲/۳ | رشد نرخ‌ها
اقتصادنیوز؛ امروز سه‌شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ نرخ ارزهای رایج با رشد نسبی همراه شدند. قیمت خرید و فروش دلار آمریکا در صرافی‌های بانکی ۱۳۷۵۰ و ۱۳۸۵۰ تومان و قیمت خرید و فروش یورو ۱۵۶۵۰ و ۱۵۷۵۰ تومان است. در بازار غیررسمی ذلار آمریکا در محدوده ۱۳۸۰۰ و ۱۳۹۰۰تومانی جابه‌جا شد.
۱۳۹۸/۰۱/۲۴
قیمت ارز در صرافی‌ها؛ قیمت دلار ثابت ماند
قیمت فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها، ۱۵ هزار و ۵۴۰ تومان اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۱۵ هزار و ۴۴۰ تومان است. قیمت فروش یورو نسبت به آخرین روز کاری هفته قبل تغییری نکرده است.
۱۳۹۸/۰۱/۲۲
۲۲ فروردین: قیمت فروش یورو مسافرتی۱۵۸۵۰ تومان
بازار مالیتسنیم نوشت:شعب منتخب بانکی امروز قیمت ارز مسافرتی را بدون کارمزد ۱۵ هزار و ۸۰۸ تومان اعلام کرده‌اند.
۱۳۹۷/۱۲/۲۹
دلار روی ۱۲هزار و ۸۹۰ تومان ماند/ نرخ انواع ارز در بازار آزاد
صرافی‌های بانک‌ ملی قیمت دلار را برای روز جاری همانند روز گذشته، ۱۲ هزار و ۸۹۰ تومان اعلام کرد. این صرافی‌ دلار را از مردم با قیمت ۱۲ هزار و ۸۴۰ تومان خریداری می‌کند.قیمت فروش یورو نیز بدون تغییر نسبت به روز گذشته ۱۴ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو نیز ۱۴ هزار و ۷۵۰ تومان است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •