سه شنبه, ۲۹ مهر, ۱۳۹۹ / 20 October, 2020
واردات انرژی
چرا آمریکا معافیت واردات انرژی عراق از ایران را تمدید کرد؟
۱۳۹۹/۰۷/۰۸ / انرژی برق / ایالات متحده آمریکا / پرسش از خبر / عراق / گاز / ایران
چرا آمریکا معافیت واردات انرژی عراق از ایران را تمدید کرد؟
تهران - ایرنا - دولت آمریکا اخیرا و بر خلاف سیاست فشار حداکثری علیه جمهوری اسلامی ایران معافیت واردات انرژی از ایران را به مدت ۶۰ روز دیگر برای عراق تمدید کرد و این کشور همچنان می‌تواند به واردات گاز و برق خود از ایران ادامه دهد.
۱۳۹۹/۰۷/۰۵
معافیت ۶۰ روزه عراق از تحریم‌های ایران تمدید شد
وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که معافیت از تحریم‌های ایران برای عراق به منظور واردات برق و گاز از ایران به مدت ۶۰ روز تمدید شده است. یک مقام وزارت خارجه آمریکا با اشاره به تمدید معافیت‌های ۶۰ روزه برای عراق گفت: این معافیت‌ها اطمینان می‌دهد که عراق نیازمندی‌های کوتاه مدت انرژی خود را تامین کرده در حالی که گام‌هایی در خصوص کاهش وابستگی‌اش به واردات انرژی از ایران اتخاذ می‌کند. وی ادامه داد: ما باور داریم که برای دولت عراق امکان‌پذیر است که در طی ۶۰ روز، اقداماتی معنی‌دار برای تقویت خودکفایی انرژی انجام دهد.
۱۳۹۹/۰۷/۰۴ / تمدید معافیت عراق / درخواست معافیت از تحریم ایران
تمدید دو ماهه معافیت عراق برای واردات انرژی ایران
به گزارش ایسنا، این معافیت به عراق اجازه می دهد به واردات انرژی از ایران با وجود تحریمهای آمریکا که پس از خروج از برجام علیه تهران وضع کرد، ادامه دهد.
وزیر دارایی عراق: توقف واردات انرژی از ایران برای بغداد صرفه اقتصادی ندارد
۱۳۹۹/۰۷/۰۳
وزیر دارایی عراق: توقف واردات انرژی از ایران برای بغداد صرفه اقتصادی ندارد
وزیر دارایی عراق درباره توقف واردات انرژی از ایران تاکید کرد که در زمان حاضر چنین کاری برای کشورش صرفه اقتصادی ندارد.
۱۳۹۹/۰۶/۱۵ / بازار انرژی / عباس ملکی / قیمت دلار / قیمت نفت / نفت برنت
نگاهی به بازار جهانی انرژی / بررسی وضعیت صادرات و واردات انرژی در آمریکا
دکتر عباس ملکی دانشیار سیاستگذاری انرژی - دانشگاه صنعتی شریف در گفتگویی ویدیویی با الف آخرین وضعیت بازار نفت و انرژی را تشریح کرد .
ترکیه با کشف میدان گازی جدید از واردات گاز ایران بی نیاز نمی‌شود/ احتمال درگیری نظامی برای منابع انرژی مدیترانه
۱۳۹۹/۰۶/۰۲
ترکیه با کشف میدان گازی جدید از واردات گاز ایران بی نیاز نمی‌شود/ احتمال درگیری نظامی برای منابع انرژی مدیترانه
پروفسور «حسین عسکری» معتقد است ذخائر گاز کشف شده توسط ترکیه قابل توجه نیستند و این کشور کماکان به واردات انرژی از ایران وابسته خواهد بود.
کاهش چشمگیر واردات انرژی ترکیه پس از کشف گازی
۱۳۹۹/۰۶/۰۲
کاهش چشمگیر واردات انرژی ترکیه پس از کشف گازی
وزیر انرژی ترکیه اظهار کرد کشورش انتظار دارد پس از کشف مهم گاز طبیعی در دریای سیاه و اکتشافات بیشتری که در منطقه دیگری در حال بررسی است، واردات انرژی ترکیه کاهش قابل توجهی پیدا خواهد کرد.
امیدواری ترکیه به کاهش واردات گاز پس از اکتشاف در دریای سیاه
۱۳۹۹/۰۶/۰۲
امیدواری ترکیه به کاهش واردات گاز پس از اکتشاف در دریای سیاه
اگر ترکیه بتواند ۲۳۰ میلیارد متر مکعب ذخایر گاز طبیعی اکتشاف شده در دریای سیاه را از نظر اقتصادی استخراج کند، وابستگی آن به واردات انرژی از روسیه، ایران و آذربایجان که سالانه ۴۱ میلیارد دلار برای کشور هزینه دارد کاهش می یابد.
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
ایران به دنبال دور زدن تحریم‌های آمریکا‎ ‎
  [ ‎ ‎کاوه افراسیابی ] اوایل ماه جاری میلادی، مقامات در دهلی نو با شوک گزارش‌های مربوط به اخراج هند از پروژه سرمایه‌گذاری کلیدی در ایران ‏به نفع چین، مواجه شدند. چشم‌انداز از دست رفتن نقش هند در پروژه خط ریلی  ایران (که بندر چابهار در حاشیه اقیانوس هند را ‏به شهر زاهدان در مرز افغانستان متصل می‌کند) در نتیجه ناتوانی در سرمایه‌گذاری، سوالاتی درباره اولویت‌های سیاست ‏خارجی در هند پیش آورده است. دیپلمات‌های این کشور که ظاهرا به اقدام تحریک شده‌اند، بلافاصله برای محافظت از منافع ‏هند در بندر چابهار ایران که در جاه‌طلبی‌های منطقه‌ای هند نقش مهمی دارد، گام برداشتند‎. با توجه به اینکه هند در همکاری کامل با …
دشمنان امریکا متحد هم می شوند
۱۳۹۹/۰۵/۰۹ / ایران و امریکا / ایران و چین / چین و امریکا / سند همکاری ایران و چین / سند همکاری 25 ساله ایران و چین
دشمنان امریکا متحد هم می شوند
در سال‌های اخیر همزمان با گرفتار شدن آمریکا در تنش‌های بی‌حاصل در خاورمیانه، چین فعالیت‌های اقتصادی، دیپلماتیک و حتی نظامی‌اش را در منطقه گسترش داده است. اهداف پکن آشکار اما گوناگون است: چین به دنبال تامین منافعش از جمله نیاز شدید برای واردات انرژی و مقاصدی برای مازاد سرمایه و نیروی کارش است.
کشف یک میدان جدید گازی در پاکستان
۱۳۹۹/۰۴/۲۷ / نفت / پاکستان / نفت و گاز / گاز طبیعی
کشف یک میدان جدید گازی در پاکستان
گروه مول، غول انرژی پاکستان، خبر کشف یک میدان جدید گازی در منطقه کوهات از خیبر پاختونخوا را اعلام کرد. این کشف می‌تواند وابستگی سنگین پاکستان به واردات انرژی را کاهش دهد. 
۱۳۹۹/۰۳/۱۹
واردات نفت چین11 میلیون بشکه افزایش یافت
اطلاعات گمرکی نشان می‌دهد واردات نفت خام چین در ماه مه تا 97/ 47 میلیون تن معادل 3/ 11 میلیون بشکه در روز افزایش یافته است. به گزارش بلومبرگ،نفت خام باعث بهبود واردات انرژی در چین شده است. واردات نفت خام چین به بالاترین حد رسیده و باعث رونق فعالیت‌های صنعتی و هزینه‌کرد مصرف‌کنندگان پس از برداشته شدن محدودیت‌های اعمال‌شده جهت جلوگیری از گسترش ویروس کرونا شده است. اطلاعات ردیابی کشتی‌ها نشان می‌دهد تعداد نفتکش‌هایی که ماه گذشته به چین رسیده‌اند به سطح قبل از آغاز همه‌گیری ویروس کرونا بازگشته است. محموله‌های نفتی که طی دوره قیمت پایین نفت تا 20 دلار در هر بشکه خریداری شده بود، به تدریج به چین می‌رسند. حداقل 20 نفتکش در ساحل شرقی چین منتظر تخلیه بارشان در اوایل همین ماه بوده‌اند. تقاضای نفت چین در …
القدس العربی: ایران و آمریکا چگونه بر سر تشکیل دولت جدید عراق به توافق رسیدند؟
۱۳۹۹/۰۲/۲۰
القدس العربی: ایران و آمریکا چگونه بر سر تشکیل دولت جدید عراق به توافق رسیدند؟
دولت مصطفی الکاظمی به موافقت دو دشمن لجوج، ایران و آمریکا دست یافت و حتی واشنگتن متعهد شد که معافیت واردات انرژی از ایران را به مدت ۱۲۰ روز دیگر برای عراق تمدید کند. در ادامه دولت‌های غربی دیگر نظیر بریتانیا و کانادا نیز از موضعگیری آمریکا تبعیت کردند و ایران، از طریق وزیر خارجه خود و سفیرش در بغداد، ایرج مسجدی، تشکیل دولت را به الکاظمی تبریک گفت.
عراق به واردات گاز از ایران ادامه خواهد داد
۱۳۹۹/۰۲/۱۳
عراق به واردات گاز از ایران ادامه خواهد داد
بنا به اعلام وزیر برق عراق، این کشور به واردات انرژی از ایران ادامه خواهد داد.
۱۳۹۸/۱۱/۱۹
روی موج کوتاه
احتمال تمدید معافیت‌های عراق برای واردات انرژی از ایران
۱۳۹۸/۱۰/۲۲
چین نفت و گاز خود را به روی شرکت‌های خارجی و خصوصی می‌گشاید
چین در آستانه امضای توافق تجاری محدود با آمریکا، اعلام کرد که بخش تولید و اکتشاف نفت و گاز خود را به روی شرکت‌های خارجی و خصوصی می‌گشاید.وزارت منابع چین اعلام کرد شرکت‌های دارای حداقل ۳۰۰ ملیون یوآن (۴۳ میلیون دلار) دارایی می‌توانند برای این منظور مجوز درخواست کنند. پیش از این تنها شرکت‌های دولتی واجد دریافت مجوز بودند. این تغییر رویکرد نشان‌دهنده تلاش چین برای توسعه تولید داخلی نفت و گاز و کاهش هزینه واردات انرژی است.
۱۳۹۸/۰۹/۲۰
راه فرار از واردات انرژی چیست؟
معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی توانیر گفت: تا سال ۱۴۱۷ ایران نیازمند ۶۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در بخش انرژی‌های نو است، این در حالی است که در همین مدت نباید از موضوع بهینه‌سازی هم غافل شود.
۱۳۹۸/۰۵/۲۱
طرح هند برای کاهش واردات انرژی به کمک روغن پخت و پز
سه شرکت بزرگ دولتی سوخت در هند، شرکت ملی نفت هند، شرکت بهارات پترولیوم و شرکت هیندوستان پترولیوم به دنبال استفاده از روغن پخت و پز و تبدیل آن به سوخت بیودیزل هستند.
۱۳۹۸/۰۳/۳۰
چین علیرغم تحریم‌های آمریکا به خرید گاز مایع ایران ادامه می‌دهد
چین که با تشدید جنگ تجاری، خرید گاز مایع ال‌پی‌جی از ایران را جایگزین گاز آمریکا کرده بود، حتی بعد از ممنوعیت تمام واردات انرژی از این کشور، به خرید خود ادامه داده است.
۱۳۹۸/۰۳/۲۵
آمریکا برای سومین بار با صادرات انرژی ایران به عراق موافقت کرد
یک مقام دولتی عراق گفت که آمریکا برای سومین بار معافیت عراق را در واردات انرژی از ایران برای مدت سه ماه تمدید کرده است.این تصمیم آمریکا به دنبال «مذاکرات طولانی» بغداد و واشنگتن صورت گرفت.
۱۳۹۸/۰۳/۱۳
سفیر عراق: به دنبال جایگزین برای انرژی ایران نیستیم
سفیر بغداد در تهران، اعلام کرد که عراق از آمریکایی‌ها درخواست کرده که معافیت‌های عراق از تحریم‌های آمریکا در مورد واردات انرژی از ایران ادامه پیدا کند زیرا واردات انرژی از ایران برای عراق به خصوص در فصل تابستان یک نیاز اساسی و فوری است اما هنوز طرف آمریکایی به این درخواست پاسخی نداده است.
۱۳۹۸/۰۲/۲۳
چرا هند باید کنار ایران بایستد؟
یک روزنامه هندی با اشاره به این که سیاست استقلال استراتژیک هند در پی تحریم های آمریکا دچار چالش شده است نوشت: هند باید واردات انرژی از ایران را افزایش دهد تا اطمینان این کشور را حفظ کند.
۱۳۹۷/۱۲/۰۲
موضع عراق برای خرید یا امتناع از خرید انرژی از ایران مشخص شد
اقتصانیوز: به گفته مقامات عراقی این کشور، به نهایی کردن توافقی نزدیک شده است که با کنار گذاشتن دلار، به او اجازه می‌دهد به رغم تحریم‌های آمریکا، به واردات انرژی خود از ایران ادامه دهد.
۱۳۹۷/۱۲/۰۲
عراقی‌ها به دنبال تجارت با ایران در سایه تحریم/ با حذف دلار به مبادلات ادامه می‌دهیم
یک مقام عراقی می‌گوید که این کشور، به نهایی کردن توافقی نزدیک شده است که با کنار گذاشتن دلار، به او اجازه می‌دهد به رغم تحریم‌های آمریکا، به واردات انرژی خود از ایران ادامه دهد.
۱۳۹۷/۱۲/۰۲
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه چهارشنبه تا صبح پنجشنبه
تهران-ایرنا-51 گروه آمریکایی خواستار بازگشت واشنگتن به برجام شدند،بغداد به واردات انرژی از ایران ادامه می دهد و ریابکوف:اینستکس امکان تجارت ایران با کشورهای دیگر را فراهم می کند ازمهمترین خبرهای 12 ساعت گذشته ایرنا بود.
۱۳۹۷/۱۲/۰۲
وزیر صنعت: یقیناً قیمت خودرو پایین می‌آید/ مرکز آمار: تورم به ۲۳.۵ درصد رسید/ معاون وزیر: مجوز واردات ۲۶۱ هزار تن گوشت دروغ است؛ قیمت گوشت تولید داخل ۸۰ هزار تومان/ حجتی: قیمت مرغ کاهش یافته است
این پیمانه تیتر‌هایی همچون شروع اسفند با اوج‌گیری سکه در بازار تهران، عرضه ۲۷۵ میلیون یورو در سه روز، بغداد به واردات انرژی از ایران ادامه می‌دهد، سیلو‌ها پر از گندم و انبار‌ها پر از آرد است، قیمت نفت با امید به متوازن شدن بازار ۲ درصد جهش کرد، قرارداد ۸۲ میلیارد دلاری چین با کویت برای ساخت شهر ابریشم، هزینه آب، برق و گاز مدارس دولتی رایگان شد و شروع سبز بورس در اولین روز از آخرین ماه سال را در بر دارد.
۱۳۹۷/۱۱/۲۳
ایستادگی عراق در برابر زورگویی ترامپ برای قطع واردات انرژی از ایران
دولت ترامپ عراق را برای توقف خرید انرژی از همسایه خود ایران تحت فشار…
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •