سه شنبه, ۲۹ مهر, ۱۳۹۹ / 20 October, 2020
جواد طوسی
آوینی، سکون و رکود جامعه امروز را برنمی‌تابید
۱۳۹۹/۰۶/۲۱ / جواد طوسی / دفاع مقدس / اختصاصی ایرنا / مستند / شهید سید مرتضی آوینی
آوینی، سکون و رکود جامعه امروز را برنمی‌تابید
تهران - ایرنا - منتقد نام‌آشنا و مدیر پیشین انجمن منتقدان خانه سینما با اشاره به آنکه هر چه از تاریخ انقلاب جلوتر آمدیم در نوعی رفتارشناسی سلبی و نه ایجابی قرار گرفته‌ایم گفت: این خود جای خالی امثال شهید آوینی را بیشتر بازتاب می‌دهد و اگر امروز آوینی در میان ما بود نمی‌توانست شرایط سکون، رکود و رخوت جامعه امروزمان را تاب بیاورد.
۱۳۹۹/۰۶/۲۰
این عشق به سینما...
همراه با گفتار و نوشتارهایی از: فرهاد توحیدی - شادمهر راستین جواد طوسی -مهدی کرم‌پور -بهروز غریب‌پور -محمدعلی سجادی
کرونا حریف جشنواره‌ها و رویدادهای فرهنگی نمی‌شود
۱۳۹۹/۰۵/۲۷ / وزارت ارشاد / جواد طوسی / ویروس کرونا / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران / سیروس الوند / فضای مجازی / پوران درخشنده
کرونا حریف جشنواره‌ها و رویدادهای فرهنگی نمی‌شود
تهران- ایرناپلاس- رویدادهای فرهنگی شکل تازه‌ای به خود گرفته‌اند. جشنواره‌ها که فرصت دورهمی هنرمندان و ارائه آثارشان بود به اجبار، آنلاین برگزار می‌شوند. اتفاقی که به استمرار جشنواره‌ها و تعطیل نشدن آنها کمک می‌کند و مانع دلسرد شدن و انزوای هنرمندان می‌شود.
قلندر گمشده در پهنه تاریخ
۱۳۹۹/۰۵/۲۲
قلندر گمشده در پهنه تاریخ
زهرا رستگارمقدم فردا تولد علی حاتمی است. به سراغ جواد طوسی رفته‌ایم تا با نگاه عدالت‌یاب خود، این‌همه سهل‌انگاری درباره علی حاتمی را در زمانه‌اش و نسبت به آثارش در بوته نقد بگذاریم و از او بخواهیم درباره نادیده گرفتن چنین کارگردانی در سینمایی که تا این اندازه مدیون اوست با ما صحبت کند.  این را می‌دانیم که علی حاتمی در زمان حیاتش کمتر قدر دید. اما با توجه به سبک و سیاق حاتمی در فیلمسازی که مورد قبول مخاطب امروز نیز هست، چرا بسیاری از آثار او در اکران عمومی شکست خوردند؟  اگر شکل‌گیری و دوام …
۱۳۹۹/۰۵/۰۷
یکی از دَرِ سینما خونی بیرون رفت
جواد طوسی
۱۳۹۹/۰۴/۲۴
حدیث نفس یک فیلمساز روشنفکر
[شهروند] چندوقتی می‌شود که فیلم «حکایت دریا»، آخرین ساخته بهمن فرمان‌آرا به صورت آنلاین اکران شده است. فیلمی که پیش از اکران مدت چهار‌سال با موانع و چالش‌های پرشماری در راه نمایش عمومی مواجه بوده؛ و همین هم نمایش آنلاین آن را اتفاقی کنجکاوی‌برانگیز و جذاب کرده- مثل تمام فیلم‌های فیلمسازان نسل اول که هنوز مشغول فعالیت هستند و هربار نمایش فیلم‌هایشان اتفاقی یکه و یگانه در سینمای ایران به شمار می‌آید.«حکایت دریا» حکایت نویسنده‌ای است که در دنیای ذهنی خود و با چالش‌ها و دشواری‌هایی که او را احاطه کرده‌اند، ‏روزگار می‌گذراند؛ نویسنده معروفی که روان و شخصیتش به کلی فرو پاشیده و فرجامش به ‏بستری‌شدن …
ثبت‌نام در «جشنواره آنلاین فیلم کوتاه کشف استعداد» رایگان شد
۱۳۹۹/۰۴/۲۱ / جواد طوسی / آتیلا پسیانی / مهتاب کرامتی / فیلم کوتاه / پوران درخشنده / سیروس الوند / شهرام اسدزاده
ثبت‌نام در «جشنواره آنلاین فیلم کوتاه کشف استعداد» رایگان شد
دبیر نخستین دوره از «جشنواره آنلاین فیلم کوتاه کشف استعداد» از رایگان شدن ثبت نام و حضور در این جشنواره خبر داد.
مهتاب کرامتی و آتیلا پسیانی دنبال کشف استعداد
۱۳۹۹/۰۴/۱۰
مهتاب کرامتی و آتیلا پسیانی دنبال کشف استعداد
تهرا- ایرنا- سیروس الوند، پوران درخشنده، مهتاب کرامتی، آتیلا پسیانی و جواد طوسی به عنوان هیئت گزینش و داوری نخستین دوره جشنواره ملی فیلم کوتاه آنلاین استعدادهای جوان را کشف می‌کنند.
زمانه آقا، زمانه! 
۱۳۹۹/۰۴/۰۱ / نقد فیلم / جواد طوسی / بهمن فرمان آرا
زمانه آقا، زمانه! 
پس از یک وقفه طولانی در فعالیت فیلمسازی بهمن فرمان‌آرا، حدیث نفس او در شروع کارش در یک دوران گذارِحساس در «بوی کافور عطر یاس» (۱۳۷۹ )، جملاتی از این دست بود: «هراس من از مرگ نیست، هراس من از بیهوده زیستنه/ وقتی فیلمساز فیلم نسازه یا نویسنده‌ای ننویسه، این خودش یک نوع مُردنه».
۱۳۹۹/۰۳/۲۷
یارب مباد کس را مخدومِ بی‌عنایت
جواد طوسی
۱۳۹۹/۰۲/۳۱
هر دو چشمش فتنه عشاق بود
جواد طوسی
۱۳۹۹/۰۲/۲۰
اهمیت اصغر فرهادی بودن
خسرو دهقان،هوشنگ گلمکانی، احمد طالبی‌نژاد، جواد طوسی، شهرام جعفری‌نژاد مهرزاد دانش ،رضا درستکار
۱۳۹۸/۱۱/۲۳
جشنواره ای متوسط با داوران محافظه کار
‏  [پولاد امین]  اعلام نامزدهای بخش‌های مختلف جشنواره فیلم فجر یک بار دیگر بحث‌های همه‌ساله را درباره چگونگی داوری‌های ‏جشنواره فیلم یادآوری کرد. انتقادهایی که بیشتر به نگاه غیرسینمایی جشنواره در قبال فیلم‌ها و فیلمسازان ناظر است. ‏در داوری‌های امسال اگرچه بالانشینی فیلم شنای پروانه با دوازده نامزدی تا حدی شائبه نگاه خطی جشنواره در انتخاب فیلم‌ها را ‏کمرنگ جلوه می‌دهد، اما نامزدی‌های پرتعداد فیلم‌هایی مانند درخت گردو با ۱۱ نامزدی، خورشید با ۱۰ نامزدی و روز صفر با ۹نامزدی نشان می‌دهد که در اکثر موارد در بر همان پاشنه همیشگی‌اش می‌چرخد، هم‌چنان‌که بالانشینی فیلم خروج با پنج‌نامزدی نیز از ‏نکات …
۱۳۹۸/۱۱/۲۰
خونبهای خاک
جواد طوسی- روزنامه‌نگار  چقدر فیلم ساختن در روزگار این‌ریختی، به «حال و روز» آدم بستگی دارد؛ آن‌هم آدمی با خصوصیات مسعود کیمیایی که عادت ندارد نسبت به دنیای مؤثر خود بی‌تفاوت باشد. اگر در این مواجهه و تأثیرپذیری دستت باز باشد و لکنت بیان پیدا نکنی و دل و دماغ داشته باشی، می‌توانی به تعادل میان فرم و محتوا برسی، در غیر این صورت با کمرنگ‌شدن خط قصه، موقعیت‌های جذاب تنها پل ارتباطی با تماشاگر هستند. کیمیایی در فیلم‌هایی چون «قیصر»، «داش‌آکل»، «خاک» و «سرب»، هم در خط قصه و هم ایجاد موقعیت‌های پرکشش …
۱۳۹۸/۱۱/۱۶
شور زندگی در عکسی سیاه‌وسفید
مهرنوش سلماسی- روزنامه‌نگار قرارمان برای دیدار با مسعود کیمیایی ساعت 5/7 عصر است. به خانه کیمیایی می‌رسیم. حامد خورشیدی نیم‌ساعت زودتر از ما رسیده و عکس‌هایش را هم گرفته. جواد طوسی هم هست. دیوار خانه منقش به تابلوهای علیرضا اسپهبد و آیدین آغداشلو است و ما دقیقا روبه‌روی تابلوی معروفی از آغداشلو می‌نشینیم. مقابل چهره خون‌آلود فرامرز قریبیان که دهانش با پارچه‌ای سفید پوشانده شده و گل‌سرخی و چاقویی در بالای سرش به چشم می‌خورد؛ تابلویی که روی جلد یکی از چاپ‌های مکرر رمان «جسد‌های شیشه‌ای» رفت و کیمیایی …
۱۳۹۸/۱۰/۲۵
نمردیم و «گوله» هم خوردیم؛ گفت‌وگو با جواد طوسی، منتقد سینما درباره مرگ‌آگاهی قهرمانان سینمای کیمیایی
آیا باید قهرمان بود تا قهرمان ساخت؟ این امر تجویزی نیست و شاید چندان نتوان با پایه‌های عقلی و منطقی به آن استناد کرد اما نمی‌توان این مسئله را هم نادیده گرفت که تنها روح آزاده یک هنرمند قادر است درکی از قهرمان و قهرمان‌‌سازی داشته باشد؛ شخصیتی که فکر می‌کند، تصمیم می‌گیرد و حتی در جایگاهی قائم‌به‌ذات می‌تواند مرگ‌آگاه باشد و نقطه پایان را خود برای خودش برگزیند؛ نقطه‌ای که در طول داستان زندگی‌اش با پیروی از عاطفه و اخلاقی انسانی به آن دست یافته.
۱۳۹۸/۰۹/۲۳
نصرت به توان دو
جواد طوسی
۱۳۹۸/۰۹/۱۸ / جواد طوسی / خانه سینما / مسعود کیمیایی / سینما
فیلم «گوزن‌ها» جنسی متفاوت از مستندگرایی است
تهران- ایرنا- منتقد پیشکسوت سینما، فیلم «گوزن‌ها» را جنس متفاوتی از واقع‌گراییِ دانست و گفت: نوع مستندگرایی موجود در این فیلم با شیوه‌های متداول در زبان مستند هم‌خوانی ندارد که یکی از اصلی‌ترین جذابیت‌های آن به شمار می‌آید.
۱۳۹۸/۰۹/۱۸ / مسعود کیمیایی / جواد طوسی / خانه سینما
روزی که مردم هیجان‌زده، فرامرز قریبیان را روی دست بلند کردند و در خیابان‌ها گرداندند
جواد طوسی، منتقد سینما در نشست نمایش و نقد و بررسی فیلم «گوزن‌ها» در خانه سینما، از روزی گفت که تماشاگران نخستین نمایش این اثر مسعود کیمیایی در قبل از انقلاب، فرامرز قریبیان را روی دست بلند و در خیابان‌ها مشایعت کردند.
۱۳۹۸/۰۹/۰۳
عذرخواهی «هفت» از هنرمندان، به جای مردم
حواشی برنامه هفته گذشته «هفت» همچنان ادامه دارد. در این برنامه فیلم «مطرب» ساخته مصطفی کیایی و سریال نمایش خانگی «مانکن» کاری از حسین سهیلی‌زاده مورد نقد و بررسی قرار گرفت و مسعود فراستی، جواد طوسی و محمدتقی فهیم، درباره این آثار انتقادهای تندی را مطرح کردند. مسعود فراستی در بخشی از نقد خود، به مخاطبان هم توهین کرد و تماشاگران «مطرب» را لمپن دانست، که این موضوع واکنش تند پرویز پرستویی را برانگیخت.
۱۳۹۸/۰۸/۱۱ / جواد طوسی / برنامه هفت / خانه پدری / مسعود فراستی / فیلم خانه پدری
فیلم | جواد طوسی در برنامه هفت: عیاری کارگردان سریال‌تان است، به او می‌گویید جنایتکار؟
جواد طوسی منتقد برنامه میز نقد برنامه هفت به دفاع از فیلم خانه پدری و نقد سیاست تلویزیون درباره برنامه هفت پرداخت و گفت خبرنگار تلویزیون از او درباره این فیلم پرسیده است نظرتان درباره این جنایت فرهنگی چیست؟
۱۳۹۸/۰۸/۱۱ / برنامه هفت / خانه پدری / فیلم خانه پدری / سینمای ایران / مسعود فراستی / جواد طوسی
منتقدان توقیف «خانه پدری» در برنامه «هفت»
در تازه‌ترین قسمت از برنامه «هفت» مسعود فراستی که خودش از منتقدان فیلم «خانه پدری»‌ است، از توقیف این فیلم انتقاد کرد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۲ / نمایش طوفان در شهر ما
«سندی از یک دوران سپری شده»
سالن سیف‌الله داد خانه سینما، شامگاه یک‌شنبه بیست و یکم مهرماه شاهد نمایش نسخه‌ی ترمیم شده‌ی «طوفان در شهر ما» (ساخته‌ی زنده‌یاد ساموئل خاچیکیان) و سپس نقد و بررسی این فیلم با حضور جواد طوسی و تهماسب صلح‌جو بود.
۱۳۹۸/۰۶/۰۶
رده‌بندی سنی جلوی اصلاحیه‌های سلیقه‌ای را می‌گیرد
سعید ابوطالب و جواد طوسی درباره رده‌بندی سنی فیلم‌های سینمایی که به تازگی اجرایی شده واکنش‌های متفاوتی داشتند.
۱۳۹۸/۰۵/۱۵
خسرو دهقان رئیس انجمن صنفی منتقدان سینما شد
خسرو دهقان رئیس هیئت مدیره انجمن منتقدان و نویسندگان سینما شد. به گزارش ایسنا به نقل از روابط‏عمومی خانه سینما، کامران ملکی، بازرس انجمن صنفی منتقدان و نویسندگان آثار سینمایی اعلام کرد: در اولین نشست هیئت مدیره این نهاد صنفی و در یک تعامل و تفاهم صمیمانه، هریک از اعضا در مسئولیت‌های داخلی انجمن قرار گرفتند. بر اساس این تعامل، خسرو دهقان به اتفاق آرا ریاست هیئت مدیره انجمن را به عهده گرفت و جواد طوسی در این دوره ترجیح داد به عنوان نایب‌رئیس انجمن در کنار خسرو دهقان قرار گیرد.
۱۳۹۸/۰۵/۱۰ / مسعود کیمیایی / موزه سینما / فیلم سینمایی / کارگردان سینما / فریدون جیرانی / جواد طوسی
اهدای یادگارهای حضور مسعود کیمیایی در سینمای ایران به موزه سینما
مسعود کیمیایی در جشن زادروز ۷۸ سالگی‌اش در موزه سینما، اعلام کرد که یادگارهای خود از ۵۵ سال حضور در سینمای ایران را به موزه اهدا می‌کند.
۱۳۹۸/۰۵/۱۰ / مسعود کیمیایی / داریوش مهرجویی / کارگردانان سینمای ایران / فرهاد عشوندی
فریاد من و کیمیایی زنده‌ایم مهرجویی را شنیدید؟
جان کلام بی‌تردید همان خاطره‌ای بود که هوشنگ گلمکانی درمراسم تولد مسعود کیمیایی تعریف کرد: «آمد دفترمان، جواد طوسی هم بود، گفت تقریبا همه این تکه کلام‌هایی که ورد زبان‌تان است، تکه تکه‌های فیلم‌های من است، آن وقت نشستید اینجا فحشم می‌دهید.»
۱۳۹۸/۰۵/۰۹ / سیمین بهبهانی / شهرام ناظری / مستند در آستانه بامداد / محمود دولت آبادی / احمد شاملو
شعر شاملو در تایید انسان است
تهران- ایرنا- جواد طوسی درباره مستند «در آستانه بامداد»، درباره زندگی و شعر احمد شاملو، آن را تعاملی در تکثرگرایی مستندسازی دانست. 
۱۳۹۸/۰۵/۰۶ / مسعود کیمیایی / جواد طوسی
چرا مسعود کیمیایی فیلمساز مهمی است؟
«بخش پررنگی از هویت‌مندی مسعود کیمیایی در «سینما و ادبیات» را در کلام و ادبیات و واژگان منحصر به فرد او و شیوه دیالوگ‌نویسی‌اش می‌توان سراغ گرفت.»
۱۳۹۸/۰۴/۲۹ / فیلم کار کثیف / فرهنگسرای ارسباران / مسعود فروتن / جواد طوسی / اکبر معززی / لوون هفتوان / پدرام شریفی / مهران نائل / خسرو معصومی / رضا فیاضی
اکران و نقد «کار کثیف» در فرهنگسرای ارسباران
فیلم سینمایی «کار کثیف» به کارگردانی خسرو معصومی در فرهنگسرای ارسباران اکران و نقد و بررسی می‌شود.
۱۳۹۸/۰۴/۱۸
جنجال جدید فراستی/ توهین مسعود فراستی درباره قوم بلوچ چه بود؟
بیایید شماری از میهمانان برنامه هفت را در یکی دو ماه اخیر با هم مرور کنیم: دکتر سعید الهی، دکتر مجید اسلامی (با آن منتقد سابقه‌دار فرق دارد)، دکتر زهرا محمودی، محمدرضا مقدسیان، خسرو نقیبی، محمدتقی فهیم، امیررضا مافی و جواد طوسی. این‌ها افرادی هستند (غیر از دست‌اندرکاران فیلم‌ها) که در یکی دو ماه اخیر در برنامه هفت حضور داشته‌اند.
۱۳۹۸/۰۴/۱۷ / کامبیز نوروزی / خانه تئاتر / کاوه رضوانی راد / خانه موسیقی / جواد طوسی / خانه سینما / حمیدرضا نوربخش / موسیقی ایرانی / قطب الدین صادقی / تئاتر ایران
اسامی «سارقان هنری» را هم منتشر کنید/ نه اهل قانون هستیم نه اخلاق
نشست حقوقی «سرقت هنری و بررسی حقوقی مالکیت فکری آثار هنری» با حضور جمعی از حقوقدانان و هنرمندان در سالن اجتماعات خانه موسیقی ایران برگزار شد.
۱۳۹۸/۰۴/۱۶ / نشست سرقت هنری / کپی رایت / حقوق مالکیت فکری در آثار هنری / مالکیت معنوی
مردم ما نمی‌دانند دانلود آهنگ نوعی سرقت است
نشست «سرقت هنری» با محوریت موضوع بررسی حقوق مالکیت فکری در آثار هنری با سخنرانی کاوه رضوانی‌راد وکیل دادگستری، قطب‌الدین صادقی کارگردان تئاتر، جواد طوسی منتقد سینما و قاضی بازنشسته دادگستری محمدحسین کیانی و کامبیز نوروزی حقوقدان عصر یکشنبه، ۱۶ تیر در خانه موسیقی ایران برگزار شد.
۱۳۹۸/۰۴/۱۳ / عباس کیارستمی / جواد طوسی
از پشت عینک دودی
«مرگ عباس کیارستمی هنوز برایم از جهات مختلف سوال‌برانگیز است. هنرمندی با انگیزه و ذهن سیال و شاعرانه که همچنان به دنبال دریچه‌های تازه و متفاوت بود، چرا باید این‌گونه با اعمال شاقه از دنیا برود؟ او که در شماری از فیلم‌هایش با «مرگ» برخوردهای منحصر به فرد داشت، خودش قافیه را به مرگ می‌بازد. در «زندگی و دیگر هیچ» و «باد ما را خواهد برد»، نگاهی خیام‌گونه به مرگ دارد و در «طعم گیلاس» با مرگ شوخی و طنازی می‌کند و برای زنده‌به‌گور شدن دنبال یک مجری به‌دردبخور می‌گردد!»
۱۳۹۸/۰۳/۰۵ / مسعود کیمیایی / جواد طوسی / فرامرز قریبیان / محمدمهدی دادگو / کانادا
بزرگداشت مسعود کیمیایی در کانادا برگزار شد/ اکران «قهرمان آخر»
مراسم شب سینمای مسعود کیمیایی با نمایش مستند «قهرمان آخر» بامداد امروز یکشنبه پنج خردادماه در کانادا برگزار شد.
۱۳۹۸/۰۲/۲۹ / مسعود کیمیایی / جواد طوسی / حضور هنر ایران در جهان
مراسم شب سینمای مسعود کیمیایی در تورنتو برگزار می‌شود
مستند «قهرمان آخر» روز شنبه چهارم خرداد و در کشور کانادا در قالب برنامه شب سینمای مسعود کیمیایی به نمایش در می‌آید.
۱۳۹۸/۰۱/۱۳
در مقوله فرهنگ و هنر، در حال آزمون و خطا هستیم/ بخش خصوصی کارآمد، عاملی برای جسارت سینماست/ سینما در وضعیت توام با افراط و تفریط است
جواد طوسی در ارزیابی عملکرد وزارت ارشاد گفت: بیشتر فعالیت‌های وزارت ارشاد، به خصوص در سینما، تابع سیاست‌های کوتاه‌مدت دائم در تغییر بوده است. با آمدن یک مدیر، حرف‌های خوشبینانه‌ای در آغاز گفته شده اما در شکل عملی و اجرایی، محل بحث و تردید است. به همین خاطر، در حال حاضر با وضعیت ناخوشایندی در فرهنگ و هنر روبه‌رو هستیم.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •