پنجشنبه, ۸ خرداد, ۱۳۹۹ / 28 May, 2020
طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان
بازگشت اجباری
۱۳۹۸/۱۲/۲۴
بازگشت اجباری
‏  [الناز محمدی] یک بار دیگر قرار است کودکان کار غیرایرانی از خیابان‌های تهران «جمع» شوند، اما این بار مقصد فرق می‌کند. این بار نه سه مرکز قرنطینه سازمان بهزیستی که مرزهای ایران منتظر رسیدن حدود 380 کودکی‌اند که قرار است آنها را از خیابان‌های تهران ببرند و به خیابان‌های هرات و دیگر ولایت‌های افغانستان برسانند؛ چه آنها را که خانواده‌هایشان را پشت سر گذاشته و به ایران آمده‌اند  و چه کودکانی که با پدر و مادرهایشان در ایران زندگی می‌کنند؛ شروع دوباره یک سفر خانوادگی. خبر در میان هراس کرونا گم شد و از پنجشنبه‌ای که گذشت، اضطراب دوباره به خانه‌های کودکان کار و خیابان بازگشته است؛ خانه‌هایی به وسعت خیابان‌های …
۱۳۹۸/۰۷/۳۰
مرحله اول جمع آوری کودکان کار به پایان رسید
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: مرحله اول طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان به اتمام رسیده و نتایج طرح مشخص کرد که ۹۰ درصد این کودکان ایرانی نیستند و بخشی نیز بی هویت هستند.
۱۳۹۸/۰۷/۲۱
کودکان کار دوباره خیابان‌ها را تسخیر کردند
طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان چندی پیش با حواشی بسیار اجرا شد. طرحی که مقرر بود کودکان را از خیابان‌ها به بستر خانواده هدایت کرده و شرایط استفاده آنها از حقوق انسانی کودکان را فراهم کند. برای رسیدن به این هدف گروهی از مجریان آن از هیچ اقدامی فروگذار نکردند و راهکارهایی نظیر اخذ حضانت کودک از خانواده و تحویل او به بهزیستی یا رد مرز کودکان خارجی را بارها و بارها بر زبان آوردند. اما آنچه این روزها بسیار به چشم می‌خورد افزایش تعداد کودکان کار خیابانی پس از اجرای این طرح است.
۱۳۹۸/۰۶/۲۸ / خشونت جنسی علیه کودکان / طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان / محمدرضا دهقانی سانیج / پیمان نامه حقوق کودک / منع کار کودکان در قانون کار / مقاوله نامه های منع کار کودک / آسیب های کار کودکان
کودکان کار، خشونت‌های جنسی و غیرجنسی را گزارش نمی‌دهند/ صدای اعتراض کودکان در خانه و خیابان شنیده نمی‌شود!
محمدرضا دهقانی سانیج بر این باور است که در زمینه دفاع از حقوق کودکان کار، ضعف‌های فرهنگی و اطلاع‌رسانی، همپای اجرای ناصحیح قانون، مشکل‌ساز شده است.
۱۳۹۸/۰۶/۰۵
هدف طرح ساماندهی کودکان‌کار کاهش حضور در خیابان و ساعات کار است/۸۰ درصد کودکان‌کار اتباع خارجی هستند
مدیرکل دفتر آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: آمار رسمی نشان داد حدود ۸۰ درصد کودکان کار اتباع خارجی هستند.
۱۳۹۸/۰۵/۲۱ / کودکان خیابانی
نهادها در طرح جمع آوری کودکان خیابانی منفعت خود را درنظر می‌گیرند
تهران- ایرنا- دبیر سابق مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک گفت: نهادها در طرح جمع آوری کودکان کار و خیابان منفعت خود و منفعت اداری را درنظرمی گیرند؛ حال آنکه در این ساماندهی باید حقوق و منفعت کودکان مورد توجه باشد.
۱۳۹۸/۰۵/۱۳
چرا طرح ناکامِ "ساماندهی کودکان کار و خیابان" که ۳۳ بار بدون موفقیت اجرا شده، تکرار می‌شود؟!
ایلنا: طیبه سیاوشی در تذکری کتبی به وزیر کشور از طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان انتقاد کرد.
۱۳۹۸/۰۵/۰۹ / دادگستری
هیأت بازرسی و نظارت بر اجرای طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان تعیین شد
تهران- ایرنا - معاون وزیر دادگستری و دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک از تعیین هیأت بازرسی و نظارت بر اجرای طرح ساماندهی کودکان و نوجوانان کار و خیابان خبر داد.
۱۳۹۸/۰۵/۰۷
کاهش تکدی گری با جمع آوری کودکان کار
جمع‌آوری ۳۶۰ کودک کار و خیابان که در طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان انجام شده است تأثیر مثبتی را به همراه داشته است و ۶۰ درصد تکدی گری را کاهش خواهد داد؛ بنابراین به دنبال ساماندهی آنها هستیم.
۱۳۹۸/۰۴/۲۹ / کودکان کار / بهزیستی
هیچ‌کس نمی‌پرسد چه ساختاری کودکان کار را بی‌سامان کرده است!
طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان و طرح‌هایی از این دست، بیشتر تبلیغاتی است و اثرات بسیار بدی بر این کودکان می‌گذارد. این رسما بازداشت کودکان و گروگان‌گیری آنهاست. من بسیار متاسفم که یک کلینیک مددکاری دستگیری کودکان را به عهده گرفته و از مردم می‌خواهم با مطالبه‌گری جلوی این طرح را بگیرند.
۱۳۹۸/۰۴/۲۸
عضویتمان از شبکه یاری لغو نشد، خودمان استعفا کردیم/ تعداد کودکان کار در خیابان‌ها افزایش داشته است
فاطمه اشرفی مدیر عامل انجمن حامی (سمن) که در آخرین موعد اجرای طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان در کنار سازمان‌های دولتی قرار گرفته است درباره دلایل خود برای این همکاری را تشریح می‌کند.
۱۳۹۸/۰۴/۲۷ / کودکان / فضای مجازی / استانداری تهران / کودک آزاری / کودکان خیابانی / قاچاق کودک
ماجرای رد کردن کودکان کار و خیابان افغانستانی از مرز چیست؟
برنا نوشت: معاون سیاسی و اجتماعی استانداری تهران در پاسخ به برخی خبرهای منتشر شده در رسانه ها و فضای مجازی در خصوص نحوه ساماندهی کودکان کار و خیابان و رد مرز کودکان افغانستانی گفت: اساس اجرای طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان بازگرداندن این کودکان به پدر و مادرانشان است و در خصوص کودکان افغانستانی نیز موضوع مطرح شده در خصوص رهاسازی آنها در مرز تکذیب می شود و این کودکان از سوی وزارت امور خارجه و سفارت افغانستان تعیین تکلیف می شوند.
۱۳۹۸/۰۴/۲۷ / کودکان کار و خیابان / فاطمه قاسم‌زاده / کودکان بی‌شناسنامه / شبکه یاری کودکان کار / کودکان زباله گرد / طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان / منع کار کودک در قانون کار / آیین نامه حمایت از حقوق کودکان / انجمن های حقوق کودک
کودکان در چرخه استثمار؛ از مافیای زباله تا کولبری/ قانون کار برای حمایت از کودکان، اصلاح شود
ایلنا: فاطمه قاسم زاده، بر ضرورت اصلاحات قانونی و تغییر نگاه غالب در پدیده کودکان کار، تاکید دارد؛ رئیس هیات مدیره شبکه یاری کودکان کار معتقد است؛ دستگیری، راه‌حل نیست.
۱۳۹۸/۰۴/۲۶
طرح‌های جمع‌آوری کودکان را جمع کنید!/ زمزمه‌های «ردِ مرز» نگران‌کننده است
ایلنا: شبکه یاری کودکان کار در بیانیه‌ای به طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان که با دستگیری کودکان در سطح خیابان‌ها گره خورده، اعتراض کرده است.
۱۳۹۸/۰۴/۲۵
کودکان کار اکثراً فاقد اسناد هویتی اند
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور از آغاز طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان خبر داد و گفت: بررسی‌ها در سطح تهران نشان می‌دهد که ۶۵ تا ۷۰ درصد کودکان کار و خیابان، اسناد هویتی ندارند.
۱۳۹۸/۰۴/۲۴
نیمی از کودکان کار خارجی جمع‌آوری شده اوراق هویتی ندارند
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به دور جدید اجرای طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان گفت: ۵۳ درصد از کودکان اتباع بیگانه‌ای که جمع‌آوری شده‌اند، فاقد اوراق هویتی هستند.به گزارش ایسنا، حبیب‌الله مسعودی فرید ضمن تشریح جزئیات طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان گفت: در تهران طی دو تا سه هفته گذشته حدود ۲۳۰ کودک جمع‌آوری شدند که از این تعداد ۵۳ درصد از اتباع بیگانه اوراق هویتی نداشتند. وی با بیان اینکه سیاست ما امروز بحث رعایت حقوق کودک است، اظهار کرد: همچنین رویکرد ما باید دوستدار کودک باشد. بنابراین مراکز سازمان بهزیستی، شهرداری، مرکز فوریت‌های اجتماعی و‌… باید شرایط استانداردی داشته باشد. طی هفته گذشته نیز دو مرکز در اختیار این سازمان‌ها برای اجرای طرح قرار گرفته است.معاون امور اجتماعی …
۱۳۹۸/۰۴/۱۹
ساماندهی ۲۳۴ کودک کار و خیابان در تهران
استاندار تهران با اشاره به طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان بیان کرد: از زمان آغاز این طرح تاکنون تعداد ۲۳۴ کودک که عمدتا از اتباع خارجی و توسط باندهای قاچاق از کشورهای همجوار به تهران قاچاق شده بودند، ساماندهی شدند.
۱۳۹۸/۰۴/۱۹
حذف صورت مسئله از خیابان‌های شهر!/ چرا طرح ساماندهی کودکان کار در ایران بی‌نتیجه می‌ماند؟
طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان یکی از راه‎‌های مقابله با آسیب های اجتماعی بوده که چند سالی است در حال اجراست، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد در اجرای این طرح، شرایط کودکان کار در نظر گرفته نشده است و معمولا به این اقدام بسنده شده که کودکان از خیابان‌ها حذف شوند و به محلی دیگر برده شوند، یعنی تنها صورت مسئله از خیابان‌ها پاک شده و برنامه‌ای بلندمدت برای آن وجود ندارد.
۱۳۹۸/۰۴/۱۴
کودکانی که به جرم فقر دستگیر می‌شوند! / روایتی دلخراش از بازداشت ۳ کودک کار در تهران
چند روزی است که طرح ساماندهی و دستگیری کودکان کار و خیابان اجرایی شده است طرحی که سی‌امین تجربه را پشت سر می‌گذارد و تا کنون پیامد مثبتی به دنبال نداشته است اجرای این چنین طرح‌هایی مجازات فقرا به جای ریشه کن کردن فقر است.
۱۳۹۸/۰۴/۱۳
طرح جمع آوری کودکان کار ۳۰ بار انجام شد و ۳۰ بار شکست خورد/ عضویت یک «سمن» از شبکه یاری لغو شد
طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان در حالی از اول تیر آغاز شد که این بار یک سمن و یک کلینیک مددکاری با اجرای این طرح همراه شدند، موضوعی که انتقادات زیادی را به دنبال داشت.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •