دوشنبه, ۷ بهمن, ۱۳۹۸ / 27 January, 2020
قرون وسطی
آتش زدن کتاب پزشکی یادآور دانش‌ستیزی قرون وسطی بود
مشرق / ۲ ساعت قبل / سیاسی
آتش زدن کتاب پزشکی یادآور دانش‌ستیزی قرون وسطی بود
آیت الله علی اکبر رشاد در ابتدای درس خارج فقه امروز صبح خود در حوزه علمیه امام رضا (ع) تهران گفت: آتش زدن کتاب پزشکی یادآور دانش‌ستیزی و دانشمندسوزی قرون وسطی بود.
  آیت الله رشاد  علوم انسانی اسلامی  آتش زدن کتاب
چرا امثال عباس تبریزیان،آیت الله می شوند و پرطرفدار؟
خبرآنلاین / ۳۳ ساعت قبل / سیاسی
چرا امثال عباس تبریزیان،آیت الله می شوند و پرطرفدار؟
محمد فاضلی عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی در روزنامه ایران نوشت:فردی، کتاب مشهوری در علم پزشکی را که به کتاب «هاریسون» مشهور است، در مراسمی به آتش کشیده و مدعی شده است با «طب اسلامی» از این دانش غربی رها می‌شویم. این اقدام سر و صدای زیادی به پا کرده و فریادهای بسیاری درباره خطر بازگشت به قرون وسطی به پا خاسته است.
  کتاب  روحانیت ، روحانیون ، طلاب
«هاریسون‌ گیت»؛ نگاهی ساختاری به کتاب‌سوزی
روزنامه ایران / ۳۹ ساعت قبل / اجتماعی
«هاریسون‌ گیت»؛ نگاهی ساختاری به کتاب‌سوزی
یک فردی، کتاب مشهوری در علم پزشکی را که به کتاب «هاریسون» مشهور است، در مراسمی به آتش کشیده و مدعی شده است با «طب اسلامی» از این دانش غربی رها می‌شویم. این اقدام سر و صدای زیادی به پا کرده و فریادهای بسیاری درباره خطر بازگشت به قرون وسطی به پا خاسته است.
عباس تبریزیان کیست؟/ از ادعای رشد انگشت قطع شده با عسل تا درمان اوتیسم با بخور حضرت مریم! + فیلم + جزییات
اعتماد آنلاین / ۲ روز قبل / بهداشت و سلامت
عباس تبریزیان کیست؟/ از ادعای رشد انگشت قطع شده با عسل تا درمان اوتیسم با بخور حضرت مریم! + فیلم + جزییات
انتشار ویدئویی در فضای مجازی از عباس تبریزیان در حال سوزاندن کتاب «اصول طب داخلی هاریسون» که یکی از منابع مهم علم پزشکی در دانشگاه‌ها محسوب می‌شود، برای مردم یادآور دوران قرون وسطی شده است. دورانی که به همین شکل، کتاب‌ها را می‌سوزاندند و آن را نوعی مقابله با خدا می‌دانستند. اما عباس تبریزیان کیست؟
زیباترین مکان های توریستی آذربایجان با تور باکو
ارانیکو / ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / اقتصادی
زیباترین مکان های توریستی آذربایجان با تور باکو
باکو پایتخت آدربایجان واقعاً یک شهر قدیمی است. درست در قلب این شهر قدیمی یک میدان بازار متعلق به قرون وسطی قرار دارد. اکنون این یک موزه در فضای باز است که یافته های باستان شناسی را به نمایش می گذارد. تور باکو به شما پیشنهاد می کند که حداقل یک ساعت اضافی را در خیابان های باریک پیچ در پیچ شهر قدیمی باکو اختصاص بدهید.
نظام بازار از عهد باستان تا دوران مدرن
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۱۲ / اقتصادی
نظام بازار از عهد باستان تا دوران مدرن
کلیت این کتاب جذاب و خواندنی پیگیری خط فکری و تاریخی رشد و توسعه نظام بازار در تمدن غرب از دوران باستان و قرون وسطی تا عصر مدرن است. کوشش اصلی نویسنده به نوعی بازخوانی تاریخ سرمایه‌داری از کندوکاو در دل اندیشه‌های متفکران مدافع و منتقد و مخالف این نظام است. به گفته جری مولر ایده نوشتن این کتاب در اواسط دهه 80 میلادی در ذهن وی شکل گرفت. درجایی‌که برخی از تیزبین‌ترین تحلیلگران جامعه معاصر موضوع پیامدهای اخلاقی، فرهنگی و سیاسی نظام سرمایه‌داری را در صدر اولویت‌های تحلیل و تفسیر فرهنگی قرار داده بودند. دعواهای فکری بر سر مسائل متعددی چون اینکه کانون گرم خانواده مورد هجوم جهان تجارت قرار گرفته است، اینکه فضایل مدنی درحال رنگ باختن است، اینکه فردگرایی و خودخواهی درحال نابود کردن هرگونه درکی از هدف …
روزنامه همدلی / ۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / ...
آغاز سال 2020 میلادی
همدلی| امروز 11 دی‌ماه مصادف با اول ژانویه سال 2020 میلادی است که مسیحیان سرتاسر جهان همزمان با آغاز سال نو میلادی، جشن سال نو را برگزار می‌کنند. جشنی که برای بزرگداشت سال نوی میلادی برگزار می‌شود جشن کریسمس یا نوئل است؛ جشنی که در آئین مسیحیت به مناسبت بزرگداشت زادروز عیسی مسیح برگزار می‌شود و ایامی ۱۲ روزه است که با سالروز میلاد حضرت عیسی مسیح در ۲۵ دسامبر (برخی مناطق شامگاه ۲۴ دسامبر) آغاز می‌شود و تا ۶ ژانویه یا روز خاج‌شویان ادامه دارد. خاج‌شویان یکی دیگر از جشن‌های آیین مسیحیت است که در آن پدیدار شدن خداوند را در قالب عیسی مسیح جشن می‌گیرند.نخستین جشن ثبت شده برای کریسمس در رم در سال ۳۳۶ میلادی صورت گرفت. در آغاز قرون وسطی، خاج‌شویان بر کریسمس سایه انداخت. این جشن با تاجگذاری کارل بزرگ …
واکنش علی مطهری به اظهارات سردار جعفری: نظر شما با نظر رهبری مغایر است
عصرایران / ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / سیاسی
واکنش علی مطهری به اظهارات سردار جعفری: نظر شما با نظر رهبری مغایر است
از نظر مبانی فکری همین که کسی قانون اساسی را قبول داشته باشد کافی است برای اینکه بتواند وارد مجلس شود و نیازی به تفتیش عقاید قرون وسطی در اروپا، نیست.
نامه مطهری به سردار جعفری: نظر شما با نظر رهبری مغایر است| کاسه داغ‌تر از آش نشویم| نیازی به تفتیش عقاید قرون وسطی نیست
آفتاب نیوز / ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / سیاسی
نامه مطهری به سردار جعفری: نظر شما با نظر رهبری مغایر است| کاسه داغ‌تر از آش نشویم| نیازی به تفتیش عقاید قرون وسطی نیست
نماینده مردم تهران در مجلس، در واکنش به اظهارات اخیر سردار جعفری گفت که اگر کسی قانون اساسی را قبول داشته باشد، همین مساله برای ورود به مجلس کافی است و...
  محمد علی جعفری  فرمانده سپاه  مطهری  شورای نگهبان
ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۹/۱۹ / بین‌المللی
ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشاانسانی تا انقلاب فرانسه
یکی از پرسش‌های فراتاریخی که اندیشمندانی مانند «ویکتوریا هویی» به آن پرداختند این است که چرا نظام دولتی چندقطبی چین در قرن سوم قبل از میلاد، در نهایت به یک امپراتوری بزرگ و واحد تبدیل شد؛ در حالی که در اروپا چنین نشد. نظام دولتی اروپا در حقیقت دوره‌ای از تحکیم یعنی از هویت‌های مستقل تقریبا ۴۰۰ ساله در پایان قرون وسطی تا حدود قرن بیستم در آغاز جنگ جهانی اول را پشت سر گذاشت. اما با وجود تلاش‌های فاتحانی مانند چارلز پنجمِ ‌هابسبورگ، لویی چهاردهم، ناپلئون و هیتلر، هیچ دولت مسلط و واحد اروپایی هرگز رخ ننمود. چند توضیح مقدور برای این مساله وجود دارد. اولین مورد قابل تاملی که در لیست قرار دارد جغرافیاست. مولفه دوم به فرهنگ مربوط است. مولفه سوم رهبری یا فقدان آن است.
جلوه‌های ویژه فصل دوم سریال وست‌ورد
تابناک / ۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / فیلم
جلوه‌های ویژه فصل دوم سریال وست‌ورد
سریال «دنیای غرب / وست ورد / Westworld» مجموعه تلویزیونی وسترن مهیج در سبک علمی–تخیلی است که توسط جاناتان نولان و لیزا جوی برای شبکه اچ‌بی‌او ساخته شد. این مجموعه براساس فیلمی با همین نام محصول 1973 است که نوشته و ساخته مایکل کرایتون، رمان‌نویس آمریکایی است. نولان علاوه بر همراهی جی. جی. آبرامز، برایان بورک، جری وینتراب و لیزا جوی به عنوان مدیر تولید، کارگردان قسمت آزمایشی این کار هم بود. فصل نخست این مجموعه تلویزیونی دارای ده قسمت است که نخستین قسمت آن در 2 اکتبر 2016 میلادی پخش شد. در نوامبر 2016، شبکه اچ‌بی‌او قرارداد ساخت فصل دوم این مجموعه تلویزیونی را تمدید کرد که دارای ده قسمت است. دو فصل این سریال با استقبال زیاد هواداران در سراسر دنیا مواجه شد. داستان این مجموعهٔ تلویزیونی در یک شهر …
چند کتاب تازه منتشر شد
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / فرهنگی و هنری
چند کتاب تازه منتشر شد
کتاب «شب دوازدهم» نوشته ویلیام شکسپیر با ترجمه میلاد میناکار، «پنجاه سال برنامه‌ریزی» با گردآوری هدی صابر، «بهترین باش» نوشته آندری سدنیف با ترجمه زهرا ابراهیمی و «عشق و ازدواج در قرون وسطی» نوشته ژرژ دابی با ترجمه مهدیه چراغیان منتشر شد.
  ویلیام شکسپیر  شب دوازدهم  پنجاه سال برنامه‌ریزی  بهترین باش  عشق و ازدواج در قرون وسطی
بررسی زندگی شهید راه علم/چرا دین و دانش در غرب مقابل هم ایستادند؟
مهر / ۱۳۹۸/۰۹/۱۱ / فرهنگی و هنری
بررسی زندگی شهید راه علم/چرا دین و دانش در غرب مقابل هم ایستادند؟
کندوکاو در زندگی اندیشمندانی چون «جوردانو برونو» و مطالعه کتاب‌هایی چون «پاپ و مرتد» دربردارنده پاسخ سوالاتی از این دست هستند که چرا علم و دین در تمدن غرب مقابل یکدیگر ایستادند.
  قرون وسطی  کشیشان کاتولیک  اروپا  رنسانس  نشر ثالث  ترجمه
آفتاب نیوز / ۱۳۹۸/۰۸/۲۵ / سیاسی
هشدار علامه طباطبایی درباره نفوذ اندیشه «حلول» از کلیسا به عالم اسلام
سروش محلاتی با اشاره به اینکه علامه طباطبایی ریشه مشکلات کلیسا در قرون وسطی را اعتقاد آن‌ها به حلول الهی در کلیسا می‌دانست، تصریح کرد: علامه معتقد است این اندیشه به صورت غیر مستقیم به عالم اسلام نیز رسوخ کرد.
  محمد سروش محلاتی  علامه طباطبایی  کلیسا  اسلام
تصاویر / ساختمانهایی جالب که بر روی پل ها بنا شده اند!
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / عکس
تصاویر / ساختمانهایی جالب که بر روی پل ها بنا شده اند!
در دوران قرون وسطی ساختن ساختمان برروی پل ها رواج داشت. اغلب این ساختمانها به تجار و مغازه داران اجاره داده می شد و مبلغی از پول اجاره صرف نگهداری از پلها می شد. امروزه تعداد کمی از این ساختمانهای روی پل باقی مانده اند. در ادامه تعدادی از آنها را می بینیم.
تصاویر / تختخواب جعبه ای محبوب در قرون وسطی!
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / عکس
تصاویر / تختخواب جعبه ای محبوب در قرون وسطی!
در اواخر قرون وسطی در اروپا نوعی تخت رواج یافته بود که در حقیقت یک تختخواب جعبه ای بود! در بسیاری از مناطق روستایی در اسکاتلند ، فرانسه ، هلند و انگلستان خوابیدن در این جعبه ها مرسوم بود. این تختخواب ها یک جعبه بزرگ چوبی بودند که با یک در چوبی یا پرده پوشانده می شدند. این جعبه ها جایی دنج ، امن ، خصوصی و برای محافظت از سرما و حیواناتی که ممکن بود وارد خانه شوند ،بودند.
آثار تاریخی یک کلیسا دزدیده شد
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۴ / فرهنگی و هنری
آثار تاریخی یک کلیسا دزدیده شد
کلیسای فرانسوی قرون وسطایی و ثبت‌شده در فهرست میراث جهانی یونسکو مورد حمله سارقان قرار گرفت.
  کلیسا  فرانسه  قرون وسطی
روزنامه همدلی / ۱۳۹۸/۰۸/۱۲ / ...
گذرگاه تاریخ
همدلی: امروز‌ ‌یکشنبه دوازدهم آبان 1398‌ است. با گذشت 228روز از سال خورشیدی جاری، 137روز به سال 1399باقی مانده است. سوم نوامبر 2019، 58روز تا آغاز سال 2020باقی ‌مانده است. روزی که قزوین به دستور شاپور یکم ایجاد شد1774سال پیش در چنین روزی-سوم نوامبر سال 245 میلادی- شاپور یکم شاه وقت ایران از دودمان ساسانی که در دوران زمامداری خود ایران را ابرقدرت اول جهان کرده بود، دستور بنای شهر قزوین را صادر کرد. به نوشته سایت نوشیروان کیهانی‌زاده، کار ایجاد این شهر سه سال طول کشید و در اکتبر (در جریان جشن‌های مهرگان) سال 248 میلادی پایان یافت. نام قزوین از طایفه‌ای به همین نام گرفته شده و یونانیان و رومیان باستان و اینک جهانیان دریای مازندران را به نام این طایفه دریای «کاسپین» می‌خوانند، زیرا که منطقه محل …
چرا اروپاییان قرون وسطی داخل جعبه می‌خوابیدند؟
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۰۸/۱۱ / فرهنگی و هنری
چرا اروپاییان قرون وسطی داخل جعبه می‌خوابیدند؟
در بیشتر تاریخ بشر، حریم خصوصی هنگام خواب یک مفهوم بیگانه بود. بسیاری از خانواده‌های فقیر در خانه‌های کوچکی زندگی می‌کردند که فقط از یک یا دو اتاق تشکیل شده بود.
دانشجویان جدید ایران‌شناسی جدیت گذشته را ندارند
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۰۸/۰۸ / ...
دانشجویان جدید ایران‌شناسی جدیت گذشته را ندارند
«پدرم بنگاه‌دار بود و مادرم زنی بسیار فعال و علاقه‌مند به دانش و مطالعه که خیلی به من کمک کرد تا وارد عرصه تحقیق شوم. دوره دبیرستانم را در شهر روورتو گذراندم و بعد هم در شهر ونیز فارغ‌التحصیل زبان و ادبیات فارسی شدم و دکترایم را هم در شهر ناپل و در زمینه ایران‌شناسی زیر نظر یکی از ایران‌شناسان بزرگ ایتالیایی به نام جراردو گنولی به پایان رساندم. او چند‌ سال پیش از دنیا رفت.» فورتی فارسی را به راحتی صحبت می‌کند، لهجه‌اش مانند همه کسانی است که زبانی جدید آموخته‌اند و حالا می‌خواهند از همه ظرافت‌شان برای عرضه‌اش استفاده کنند. چندبار پشت هم می‌گوید «خب» و بعد هم می‌خندد «یادگرفتن فارسی آسان بود؛ زبان‌های ما هم‌ریشه‌اند و برای همین راحت‌تر از زبان عربی توانستم زبان فارسی را یاد بگیرم». آن زمان که فورتی …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۷/۲۴ / ...
آتش‌سوزی کلیسای «نوتردام» سوژه سریال می‌شود
یک سریال درباره داستان آتش‌سوزی سال گذشته کلیسای قرون وسطی ‌نوتردام با استفاده از تحقیقات نشریه نیویورک‌تایمز درخصوص نحوه و علت این حادثه ساخته می‌شود.به گزارش ایسنا و به نقل از هالیوود ریپورتر، شرکت‌های فیلمسازی فرانسوی «‌پتی» و «وندام پیکچرز» به طور مشترک تهیه‌کنندگی این سریال را که برای مخاطبان بین‌المللی ساخته می‌شود، برعهده خواهند داشت. این سریال درام که هنوز نامی برایش در نظر گرفته نشده است،‌ اولین پروژه سریالی مشترک «پنی» و «وندام»‌ محسوب می‌شود.این مجموعه تلویزیونی روند اتفاقات پانزدهم آوریل وقتی زنگ هشدار آتش‌سوزی در کلیسای نوتردام به صدا درآمد را روایت خواهد کرد. تهیه‌کنندگان این سریال برای پوشش دادن وقایع و اقدامات قهرمانانه برای نجات کلیسا با نشریه نیویورک‌تایمز در ارتباط خواهند …
55 آنلاین / ۱۳۹۸/۰۷/۱۸ / ...
۱۲ مورد از عجیب‌ترین باورها و سنت‌های قرون وسطی
قرون وسطی از آن دوره‌های تاریخ بشر است که همواره با افسانه‌ها و حکایت‌های عجیبی از سنت‌ها و آداب و رسومش عجین بوده است.
فیلم | اگر شوالیه‌ها به‌جای اسب، دوچرخه داشتند
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۷/۱۱ / فیلم
فیلم | اگر شوالیه‌ها به‌جای اسب، دوچرخه داشتند
علاقمندان به تاریخ و دنبال کنندگان سنت و رسوم قرون وسطی در جریان جشنواره‌ای در برلین لباس شوالیه به تن کردند و با یکدیگر به نبرد پرداختند.
  آلمان