سه شنبه, ۱۳ خرداد, ۱۳۹۹ / 2 June, 2020
ملاصدرا
جایگاه ملاصدرا همچون دکارت و اسپینوزا است
۱۳۹۹/۰۳/۰۲ / ملاصدرا / حسن فتحی / سریال روشن‌تر از خاموشی / نکوداشت ملاصدرای شیرازی
جایگاه ملاصدرا همچون دکارت و اسپینوزا است
حسن فتحی همزمان با نکوداشت این فیلسوف ایرانی، پیامی را منتشر و تاکید…
اندیشه ملاصدرا مبتنی بر قرآن، برهان و عرفان است
۱۳۹۹/۰۳/۰۲ / ملاصدرا / آیت‌الله جوادی آملی / آیت‌الله لطف‌الله دژکام / کوروش کمالی سروستانی
اندیشه ملاصدرا مبتنی بر قرآن، برهان و عرفان است
مدیر دانشنامه فارس در آیین یادروز ملاصدرای شیرازی، سعادت نهایی انسان در اندیشه ملاصدرا را قرب الهی خواند که عقل نظری راه وصول به آن است.
۱۳۹۹/۰۳/۰۲ / استانی-فرهنگی و هنری / ملاصدرا / آیت الله جوادی املی / مدرسه خان شیراز
بزرگداشت صدرالمتالهین در محل تدریسش
آیین گرامی‌داشت مقام صدرالمتالهین، ملاصدرا، فیلسوف و حکیم شیرازی با حضور نماینده ولی فقیه در فارس، شهردار شیراز و با پیام آیت‌الله جوادی آملی در مدرسه خان شیراز برگزار شد.
اول خرداد ماه ؛ روز بزرگداشت ملاصدرا
۱۳۹۹/۰۳/۰۲ / ملاصدرا / شیراز
اول خرداد ماه ؛ روز بزرگداشت ملاصدرا
ایرنا - شیراز - مراسم بزرگداشت ملاصدرا شامگاه پنج شنبه در مدرسه خان شیراز برگزار شد. اول خرداد یاد روز «صدرالدین محمد بن ابراهیم قوام شیرازی» معروف به ملاصدرا، فیلسوف و عارف بزرگ شیعه و بنیان گذار حکمت متعالیه است . شهرت صدرای شیرازی در دوران حیات ، طالبان حکمت را به مدرسه خان آورد و بزرگان مانند «ملا محسن فیض کاشانی» و «ملا عبدالرزاق لاهیجی» در این مکان نزد وی تلمذ می کردند.
آیت‌الله جوادی آملی: کار پهلوانانه ملاصدرا آزادسازی علم بود
۱۳۹۹/۰۳/۰۲ / ملاصدرا / فلسفه / شیراز / آیت الله العظمی جوادی آملی
آیت‌الله جوادی آملی: کار پهلوانانه ملاصدرا آزادسازی علم بود
شیراز- ایرنا- آیت‌الله عبدالله جوادی آملی از مراجع تقلید اظهار داشت: ملاصدرای شیرازی برای آزادسازی علم کوشش کرد و کار پهلوانانه‌اش این بود که علم را نه تنها از قلمرو اَعراض ۹ گانه به در آورد، بلکه از حوزه ماهیت آزاد کرد.
به بهانه بزرگداشت مردی که در تبعید ابدی بود
۱۳۹۹/۰۳/۰۱ / استانی-اجتماعی / ملاصدرا / نادر ابراهیمی
به بهانه بزرگداشت مردی که در تبعید ابدی بود
سمیه بکشلو، مدیر سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی قزوین در یادداشتی که با نگاه به «کتاب مردی در تبعید ابدی» اثر «نادر ابراهیمی» به مناسبت اول خرداد بزرگداشت ملاصدرای شیرازی نوشته و آن را در اختیار ایسنا قرار داده است می‌نویسد:
نقش عرفان در ذهن و زبان صدر المتألهین شیرازی
۱۳۹۹/۰۳/۰۱ / استانی-فرهنگی و هنری / ملاصدرا
نقش عرفان در ذهن و زبان صدر المتألهین شیرازی
ملاصدرا با مطالعه و تسلط بر منابع و مآخذِ مهمِ عرفانی و پذیرش و پردازشِ بسیاری از نظرات و آراء عرفا و حُکمای الهی توانست تلفیقی منطقی و معقول و مبتکرانه در یک نظامِ جامعِ فکری ارائه دهد.
درباره ملاصدرا
۱۳۹۹/۰۳/۰۱ / جلال الدین آشتیانی / شیعه / ملاصدرا / اصفهان
درباره ملاصدرا
تهران- ایرنا- ملاصدرا از جمله فیلسوفانی به شمار می‌رود که در جریان تفکر فلسفی در جهان اسلام، ایده و سخنانی جدید را مطرح کرد. قدرت نظام فلسفی این اندیشمند چنان بود که تا به امروز بیشترین طرفدار را میان علاقه‌مندان به علوم فلسفی به خود اختصاص داده است.
۱۳۹۹/۰۲/۲۸
صدای استان‌ها
   سرانه پایین فضای سبز در خرم‌دره مردم خرم‌دره با مشکل کمبود پارک مواجه هستند. مسئولان بارها وعده‌ داده‌اند که اطراف سد خلیف‌هلو به مکان تفریحی و گردشگری تبدیل می‌شود، اما همچنان خبری نیست. یک شهروند از زنجان     نبود مسیر عابر پیاده در برخی خیابان‌های اصلی شهر قزوین در مناطق ملاصدرا و پونک، مسیر عابرپیاده تعریف نشده است و مردم برای تردد در مسیرهای ماشین‌رو دچار مشکل هستند. کشاورز از قزوین    بوی ناخوشایند جوی‌ها بوی ناخوشایند جوی‌ها و فاضلاب بسیار آزاردهنده است. این وضعیت در شب‌های تابستان …
بازگشت سامورایی‌ها به تلویزیون
۱۳۹۹/۰۲/۱۴ / ژاپن / جنگ جهانی / جنگجویان کوهستان / اوشین / ملاصدرا / سعید شیخ زاده / رزیتا یاراحمدی دوبله / بوعلی سینا / تاکاکو ماتسو / هیروشی آبه
بازگشت سامورایی‌ها به تلویزیون
دو برادر که قهرمانان ملی ژاپن و از فرماندهان نظامی ژاپن هستند و رشادت و راهکارهای آنها باعث می‌شود ژاپن برای ۳ دهه قدرت بی‌رقیب جنوب و شرق آسیا باشد.
اولین ساعات ورود سکاندار سازمان بورس به ملاصدرا/سهامداران از رئیس جدید چه می‌خواهند؟
۱۳۹۹/۰۱/۲۴ / حسن قالیباف اصل / سازمان بورس و اوراق بهادار / بورس تهران / فرهاد دژپسند / شاپور محمدی / شورای عالی بورس / حسین سلاح ورزی
اولین ساعات ورود سکاندار سازمان بورس به ملاصدرا/سهامداران از رئیس جدید چه می‌خواهند؟
حسن قالیباف اصل، رئیس جدید سازمان بورس، تا ساعتی دیگر روانه ساختمان ملاصدرا خواهد شد تا رسما، مدیریت خود بر یکی از پررونق‌ترین و در عین حال پرالتهاب‌ترین بازارهای کشور را آغاز کند.
۱۳۹۸/۱۲/۲۷
جراح قلابی زیبایی در مطبش دستگیر شد
معاون نظارت بر اماکن عمومی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ از دستگیری زنی که خود را پزشک جراحی زیبایی معرفی کرده و حتی اقدام به انجام عمل جراحی هم کرده بود، خبر داد.سرهنگ نادر مرادی دراین‌باره گفت: روز یکشنبه ماموران معاونت نظارت بر اماکن عمومی پلیس پایتخت از فعالیت غیرقانونی زنی جوان در پوشش پزشک در حوالی خیابان ملاصدرا با خبر شده و رسیدگی به موضوع را در دستور کار خود قرار دادند. وی با بیان اینکه ماموران با اطمینان از صحت گزارش مذکور و با اخذ مجوز قضایی برای دستگیری این زن وارد عمل شدند، گفت:  ماموران با حضور در مطب متهم  که در یک مجتمع پزشکی قرار داشت او را دستگیر و به مقر انتظامی منتقل کردند. همچنین در بررسی‌های ماموران مشخص شد، زن جوان خود را پزشک و جراح زیبایی معرفی کرده و با جعل سربرگ معاونت …
سال آینده و ضرورت رهایی از دور باطل
۱۳۹۸/۱۲/۲۶
سال آینده و ضرورت رهایی از دور باطل
قاعده و موضوع ابطال «دور باطل» یکی از قواعد اصلی و اساسی در اثبات مسایل بنیادین فلسفی، الهیاتی و کلامی است که تمام فلاسفه و متکلمان در آثار مهم خود برای آن فصل جداگانه‌ای در نظر گرفته‌اند، از جمله فارابی، ابن سینا، فخر رازی، عضدالدین ایجی، ملاصدرا و دیگران.
پلمب مجدد یک رستوران هنجارشکن در خیابان ملاصدرا
۱۳۹۸/۱۲/۲۱
پلمب مجدد یک رستوران هنجارشکن در خیابان ملاصدرا
معاون نظارت بر اماکن عمومی پلیس امنیت تهران بزرگ از پلمب مجدد یک رستوران هنجارشکن در خیابان ملاصدرا خبر داد.
۱۳۹۸/۱۲/۱۰
بورس لوله و اتصالات
   اگر با مشاغل مرتبط با لوله‌کشی ساختمان مرتبط هستید یا اینکه قصد خرید انواع لوله و اتصالات برای انجام تعمیرات منزل یا محل کارتان را دارید، توجه داشته باشید که در تهران علاوه بر خیابان بنی‌هاشم و ابتدای خیابان امام‌ خمینی می‌توانید برای خرید این اقلام راهی راسته بازار خیابان ملاصدرا شوید.   در بورس فروش لوله و اتصالات خیابان ملاصدرای تهران انواع لوله و اتصالات مانند لوله‌های گالوانیزه، لوله‌های آهنی، چدنی، پلاستیکی و... عرضه می‌شود اما اگر دغدغه قیمت خرید این اقلام از راسته بازار مذکور را دارید …
آفاق فکرت در سپهر فطرت کتاب شد
۱۳۹۸/۱۲/۰۴ / ابن عربی / دانشگاه شهید بهشتی / ملاصدرا / سید حسین نصر / حامد زارع / فلسفه / دانشگاه تهران / موسسه تاریخ حکمت و فلسفه در اسلام / دانشگاه تهران / غلامحسین ابراهیمی دینانی
آفاق فکرت در سپهر فطرت کتاب شد
تهران-ایرنا- آفاق فکرت در سپهر فطرت، چهارمین کتاب از مجموعه آفاق اندیشه، در گفت‌وگو با فیلسوفان معاصر ایرانی، به زندگی و اندیشه غلامرضا اعوانی می‌پردازد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۸
هزینه خرید مسکن در منطقه ملاصدرا چقدر است؟
میزان نوشت: برای خرید واحد ۶۸ متری ۳ سال ساخت، در ملاصدرا، به سرمایه ۲ میلیارد و ۳۸۰ میلیون تومانی نیاز است.
چهلم سردار دل‌ها در دانشگاه سیستان‌وبلوچستان برگزار شد
۱۳۹۸/۱۱/۲۱ / دانشگاه سیستان و بلوچستان / مراسم چهلمین روز شهادت سردار قاسم سلیمانی
چهلم سردار دل‌ها در دانشگاه سیستان‌وبلوچستان برگزار شد
مراسم چهلمین روز شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی، امروز دوشنبه، ۲۱ بهمن‌ماه با حضور جمعی از مقامات استانی و اساتید دانشگاه در تالار ملاصدرا دانشگاه سیستان‌وبلوچستان برگزار شد.
حضور هلدینگ ملاصدرا در سیزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته
۱۳۹۸/۱۱/۲۰
حضور هلدینگ ملاصدرا در سیزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته
دلایل حضور در نمایشگاه در گذر زمان تغییرکرده است چرا که مطالبات مردم از نمایشگاه‌ها در گذر زمان دست خوش تغییراتی شده است.
محبت و شهادت‌طلبی فرمانده
۱۳۹۸/۱۱/۲۰
محبت و شهادت‌طلبی فرمانده
شهید حاج‌قاسم سلیمانی به‌عنوان یک فرمانده نظامی و شخصیتی که از ابتدای انقلاب دارای مسئولیت و فرماندهی بوده است، براساس نظر ملاصدرا همواره آماده شهادت بود.
بررسی اندیشه‌های فلسفی ملاصدرا در دانشگاه تهران
۱۳۹۸/۱۱/۰۶ / باشگاه دانشجویان ایسنا / انجمن علمی فلسفه و حکمت اسلامی دانشگاه تهران / شرح و توضیح کتاب الشواهدالربوبیه / ملاصدرا مسئله معاد جسمانی را چگونه حل می‌کند؟
بررسی اندیشه‌های فلسفی ملاصدرا در دانشگاه تهران
انجمن علمی فلسفه و حکمت اسلامی دانشگاه تهران، سلسله جلسات شرح و توضیح کتاب الشواهدالربوبیه ملاصدرا را برگزار می‌کند.
۱۳۹۸/۱۱/۰۵
بازداشت خواننده لس‌آنجلسی در سفره‌خانه
خواننده لس‌آنجلسی وقتی نتوانست در تهران مجوز اجرای برنامه دریافت کند، تصمیم به خوانندگی در سفره‌خانه‌های تهران گرفت تا اینکه در حال اجرای موسیقی زنده دستگیر شد. به گزارش همشهری، چند روز قبل گزارشی در اختیار مأموران نظارت بر اماکن عمومی قرار گرفت که نشان می‌داد یک خواننده لس‌آنجلسی معروف به سامان در سفره‌خانه‌ای حوالی خیابان ملاصدرا به‌صورت غیرمجاز و بدون مجوز‌های لازم قانونی اقدام به اجرای موسیقی زنده می‌کند. ظاهرا این خواننده با مالک سفره‌خانه قرارداد بسته و برخی از شب‌ها به آنجا می‌رفت و به اجرای …
شیراز، مهد فرهنگ و تمدن
۱۳۹۸/۱۱/۰۳
شیراز، مهد فرهنگ و تمدن
نیکنام حسین‌پور ـ مدیرعامل ‌خانه کتاب شیراز به‌عنوان شهر مشاهیر ادبیات ایران با پیشینه‌ای عظیم درتاریخ و فرهنگ ایران‌زمین، جایگاه ویژه‌ای نزد ایرانی‌ها دارد. این شهر به‌عنوان یکی از پایتخت‌های تمدنی، فرهنگی و دینی در ایران شناخته شده است و دلیل آن وجود نقش‌آفرینان بزرگی در حوزه ادب و شعر فارسی، همچون حافظ و سعدی با آوازه جهانی و وصال و قاآنی و نیز فیلسوفان و اندیشه‌پردازان مطرحی همچون ملاصدرا و سیبویه است که پایه‌های ادب فارسی نه در شیراز، بلکه در ایران و جهان هستند. حافظ و سعدی و فرصت شیرازی …
فراخوان مقاله بیست‌وچهارمین همایش ملاصدرا
۱۳۹۸/۱۰/۲۵ / ابن عربی / ملاصدرا / بنیاد حکمت اسلامی صدرا / همایش
فراخوان مقاله بیست‌وچهارمین همایش ملاصدرا
تهران- ایرنا- بنیاد حکمت اسلامی صدرا بر آن است تا بیست و چهارمین همایش از سلسله همایش‌های بزرگداشت حکیم ملاصدرا را با موضوع «فلسفه و هنر» برگزار کند.
بررسی نقش عوامل فردی و درونی خشونت در خانواده و مسئله فرهنگ
۱۳۹۸/۱۰/۱۸ / نهج البلاغه / ملاصدرا / إیران / فلسفه / خشونت / موسسه مرکز فقهی ائمه اطهار (ع ) قم / رضا داوری اردکانی / خشونت علیه زنان / وزارت اطلاعات
بررسی نقش عوامل فردی و درونی خشونت در خانواده و مسئله فرهنگ
فرهنگ یک ملت، با رشد آن در ارتباط است
۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / آیت الله العظمی محقق داماد / ملاصدرا / فرهنگی / موسسه خانه کتاب ایران / ابوعلی سینا / فلسفه
فرهنگ یک ملت، با رشد آن در ارتباط است
تهران- ایرنا- عضو پیوسته فرهنگستان علوم، گفت: فرهنگ یک ملت، با رشد آن در ارتباط است و فرهنگ معلوماتی است که آن‌ها از طریق آداب و رسوم دارند.
۱۳۹۸/۱۰/۰۷
نمایش 10 فیلم منتخب در جشنواره آسوریک
جدول نمایش آثار در شصت و چهارمین جشنواره منطقه‌ای فیلم کوتاه سینمای جوان اعلام و براساس جداول منتشره ۱۰ فیلم منتخب سی و ششمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران در جشنواره آسوریک اکران می‌شوند.به گزارش روابط عمومی شصت و چهارمین جشنواره منطقه‌ای فیلم کوتاه سینمای جوان، جدول نمایش آثار در این رویداد فرهنگی هنری منتشر شد و ده فیلم منتخب سی و ششمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران در جشنواره آسوریک اکران می‌شوند. بر این اساس، فیلم‌ها دوشنبه ۹ دی‌ تا چهارشنبه ۱۱ دی‌ هر روز در سینما اشراق، سینما هلال و تالار ملاصدرا در زاهدان نمایش داده می‌شود. فیلم‌های کوتاه «جونده »، «دابُر» و «نهایت راحتی» منتخب سی و ششمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران است که در روز اول جشنواره آسوریک نمایش داده خواهد …
انتشار چاپ دهم «شواهد الربوبیه» ملاصدرا با حواشی ملاهادی سبزواری
۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / موسسه بوستان کتاب / ملاصدرا / سید جلال الدین آشتیانی / بازار نشر / تازه های نشر
انتشار چاپ دهم «شواهد الربوبیه» ملاصدرا با حواشی ملاهادی سبزواری
دهمین چاپ کتاب «الشواهد الربوبیة» اثر ملاصدرا، حواشی ملاهادی سبزواری و تحقیق سیدجلال الدین آشتیانی توسط موسسه بوستان کتاب منتشر شد.
خسروپناه: حکمت متعالیه ملاصدرا ظرفیت امتداد سیاسی و اجتماعی دارد
۱۳۹۸/۱۰/۰۲
خسروپناه: حکمت متعالیه ملاصدرا ظرفیت امتداد سیاسی و اجتماعی دارد
گرچه فلسفه اسلامی با حکمت صدرایی در طول ۴۰۰سال گذشته رابطه بسیار اندکی با سیاست برقرار کرده است اما باید با پژوهش‌های اساسی و دقیق علمی ظرفیت فلسفه صدرا در سیاست را امتداد بدهیم.
۱۳۹۸/۰۹/۱۷
ثبتواره بزرگ هلدینگ ملاصدرا؛ ثبت شرکت و ثبت برند تا ۴۰ درصد تخفیف
هلدینگ ملاصدرا با بیش از چهل سال تجربه درزمینه‌ی ثبت شرکت، ثبت برند، ثبت طرح صنعتی و سایر خدمات ثبتی و حقوقی و با بهره‌مندی از وکلا و کارشناسان مجرب تلاش کرده تمامی نیازهای ثبتی و حقوقی هم‌وطنان گرامی را در دوازده کشور و تمام مراکز استانی کشور عزیزمان برطرف کند.
۱۳۹۸/۰۹/۰۳ / استانی-اجتماعی / تحول علوم انسانی
احیای «همایش ملاصدرا» توسط مرکز ترویج علوم انسانی
همایش ملاصدرا که آخرین بار در سال ۹۴ برگزار شده بود پس از ۴ سال توسط «مرکز ترویج علوم انسانی» با رویکرد تقویت و آشنایی بیشتر معلمان و دانش‌آموزان به رشته‌های علوم انسانی جانی دوباره گرفت.
۱۳۹۸-۰۸-۱۸ / شورای شهر / شهرداری / ایرنا پلاس / ملاصدرا / تهران / میدان ونک / دانشگاه الزهرا / دولت / قوه قضاییه / ونک
ادامه حاشیه‌ها در زمین‌های قلب تهران؛ دانشگاه الزهرا از اهالی ده‌ونک اجاره می‌خواهد
ده‌‏ونک؛ روستایی در قلب تهران. محله‏‌ای است وامانده بین سنت و مدرنیسم. معابر تنگ و باریک؛ خانه‌‏های فرسوده و رو به ویرانی با مردمانی سالخورده. مردم کوچه‌‏هایش همدیگر را می‌‏شناسند و از کار و بار هم خبر دارند. مناسبات‏شان هنوز بر مناسک روستایی است. گویی زمان برای ساکنان ده‏‌ونک نزدیک به یک قرن است که متوقف شده؛ چنان که برای لحظاتی فراموش می‌‏کنی که اینجا منطقه سه پایتخت است.
۱۳۹۸-۰۸-۱۸
دوست داریم در تخیل زندگی کنیم
بنده قصد شرح دادن اصطلاح عالم خیال را از نگاه فلسفه ندارم، اینکه مثلا ابن عربی یا ملاصدرا درباره آن چه می‌گویند. همین طور، قصد ندارم در باره عالم تخیل در ادبیات صحبت کنم. آن هم موضوعی است که مثل اولی، هزاران صفحه درباره آن نوشته شده است. بلکه بحثم این است که مردم ما، دوست دارند با پرهیز از تعقل و تجربه، تصوراتی برای خود بسازند، میان مفاهیم خیالی، سامانه‌ای از نظم و نسق پدید آورند، و از آنها در زندگی بهره و امورشان را پیش ببرند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۲ / ملاصدرا / ثبت برند / کسب و کار
چرا برند ثبت کنیم؟
در زمان‌های گذشته کسب‌وکارهای مختلفی مانند امروز وجود نداشت. افراد در هر زمینه‌ی کاری تعداد محدودی گزینه برای انتخاب داشتند.
۱۳۹۸/۰۸/۱۲ / محیط زیست / سازمان حفاظت محیط زیست / خشکسالی / دریاچه بختگان / سد درودزن / سد ملاصدرا / فارس
دریاچه بختگان و حقابه‌ای که باز هم آب رفت
شیراز - ایرنا- تعیین حقابه برای تالاب‌ها و دریاچه‌های فارس اکنون محدود به دریاچه بختگان شده است ، این در حالی است که تالاب های کمجان ، کافتر ، پریشان ، ارژن و سایر دریاچه‌ها و تالاب‌ها در تب خشکسالی می سوزند، حرف و حدیث پیرامون رها کردن حقابه بختگان نیز در سال‌های گذشته ارقام مختلفی را بازگو کرده و از ۸۰۰ میلیون متر مکعب تا ۴۰ میلیون متر مکعب متغیر بوده است ، اما در عمل حقابه بختگان هر سال آب می رود.
۱۳۹۸/۰۸/۰۸ / استانی-اجتماعی / رهاسازی بخشی از آب سد درودزن / بختگان
حق‌آبه بختگان از سد درودزن رهاسازی می‌شود
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای فارس با اشاره به انتقال آب از سد ملاصدرا به سمت سد درودزن، طی روزهای آینده خاطرنشان کرد: حق‌آبه تالاب بختگان به میزان ۴۰ میلیون مترمکعب به زودی رهاسازی خواهد شد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۸ / مکتب فلسفی اصفهان / شیخ بهایی / صفویه / ملاصدرا / خبرگزاری مهر / میرداماد
کتاب «حکمت ایرانی در معماری اسلامی» منتشر شد
کتاب «حکمت ایرانی در معماری اسلامی؛ از آغاز تا پایان عصر صفوی» نوشته فرزانه فرشید نیک، از سوی انتشارات پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات منتشر شد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۰ / سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی / مدرسه / وزارت آموزش و پرورش
مرگ مدرسه؛ تکرار انحراف از اصالت خود
برخلاف فلسفه غرب که بر محور دکارت می‌چرخد و بر دوگانگی تکیه دارد، فلسفه ملاصدرا بر وحدت در عین کثرت تاکید کرده است. در تبیین مدرسه و دلایل کارکرد و یا فقدان کارایی مدرسه، مشغول شدن بر دوگانگی‌هایی مانند مرگ مدرسه و یا حیات مدرسه موجب هدر دادن زمان می‌شود که در شرایط کنونی برای نظام آموزش و پرورش مقوله ای ارزشمند به حساب می‌آید.
۱۳۹۸/۰۷/۲۰ / تازه های نشر / ابن عربی / پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی / ملاصدرا / ابوعلی سینا / عرفان
آثار تازه نشر پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی معرفی شد
تهران- ایرنا- «ازدواج موقت»،‌ «غار آبی»، «حکیم همه‌دان»،‌ «دین و تکامل»،‌ «نظریه فطرت در تفسیر فلسفه و عرفان اسلامی» و «خداشناسی عرفانی در کتاب و سنت» ۶ کتاب جدید پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و کانون اندیشه جوان است.
۱۳۹۸/۰۷/۱۸ / استان هرمزگان / روز بهره وری و بهینه سازی مصرف - روز بزرگداشت ملاصدرا / سازمان ملی بهره وری ایران / فاطمه پهلوانی / جمشید انصاری
لزوم ارتقا بهره‌وری در بنگاه‌های اقتصادی کشور
تهران- ایرنا- رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران در بازدید از بنگاه‌های اقتصادی استان هرمزگان بر انجام اقدامات بهره‌ورانه دستگاه‌ها و بنگاه‌های اقتصادی برای افزایش بهره‌وری تاکید کرد.
۱۳۹۸/۰۷/۰۹ / انتشارات پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی / ملاصدرا / تفسیر قرآن / قرآن کریم / معاد / قیامت / پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی / مطالعات قرآنی
آدمی چون گیاه در رستاخیز بازسازی می‌شود
تهران-ایرنا- یکی از مولفان کتاب «با قرآن تا رستاخیز» در تبیین نظریه خود درباره رستاخیز گفت: خداوند بر اساس علم و کتابِ حفیظ اطلاعات را حفظ و بر اساس همان اطلاعات دوباره ما را در رستاخیز بازسازی می‌کند. به قول قرآن ما در «کتاب حفیظ» می‌مانیم. بازسازی انسان همان است که در طبیعت می‌بینیم. همانگونه که بر اساس اطلاعات، گیاهان و جانوران بازسازی می‌شوند.
۱۳۹۸/۰۷/۰۷
آیا ایرانیان دچار یاس اجتماعی هستند؟
نظام دانشگاهی ما یک نظام بیمار است نه به خاطر این که ملاصدرا تدریس نمی‌کنند بلکه به خاطر این‌که دانشگاه‌های ما مستقل نیستند. از انقلاب فرهنگی به بعد ما دیگر دانشگاه مستقل نداشتیم، دانشگاه مستقل یعنی دانشگاهی که سیاستمدار از آن سوال و مساله می‌پرسد و دانشگاه او را راهنمایی می‌کند ولی وقتی سیاستمدار تعیین می‌کند که چه کارشناسی باید هیات علمی باشد و کدام نباشد چه پایان‌نامه‌ای برداشته شود و کدام نشود که با اعمال بودجه‌‌بندی و غیره می‌تواند اینکار را انجام دهد، دانشگاه دیگر دانشگاه نیست و تولید علم ندارد.
۱۳۹۸/۰۷/۰۶
پلیس به گستاخی و تیراندازی سارق مسلح پایان داد
معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ گفت: پلیس به گستاخی و تیراندازی سارق مسلح در محدوده خیابان ملاصدرا پایان داد.
۱۳۹۸/۰۷/۰۱ / جهانگیرخان قشقایی / ملاصدرا / اصفهان / انجمن آثار و مفاخر فرهنگی
جهانگیرخان قشقایی وظیفه اول فیلسوف را تهذیب اخلاق می‌دانست
تهران- ایرنا- منوچهر صدوقی‌سُها، پژوهشگر فلسفه و عرفان و نویسنده، به نقل از جهانگیرخان قشقایی گفت: کسی که می‌خواهد تحصیل فلسفه کند اول باید به تهذیب اخلاق بپردازد. می‌گوید اگر فقیهی شُرب خمر کند هیچ کس نخواهد گفت این نتیجه فقاهت اوست، اما اگر حکیمی چنین کاری کند خواهند گفت این از نکبت حکمت است
۱۳۹۸/۰۷/۰۱
مدیرعامل بانک صادرات: تعیین اهداف و مقاصد عالی، قدم اول رسیدن به موفقیت است
مدیرعامل بانک صادرات ایران در مراسم روز بازگشایی مدارس، در جمع دانش‌آموزان دبیرستان شاهد ملاصدرا منطقه هشت تهران، زنگ آغاز سال تحصیلی جدید را به صدا درآورد و طی سخنانی بر تعیین اهداف و مقاصد عالی توسط دانش‌آموزان برای فتح قله‌های پیشرفت کشور تأکید کر
۱۳۹۸/۰۶/۲۸ / ملاصدرا / ثبت تغییرات شرکت / کسب و کار
کاری که نکوست از ثبتش پیداست
در زمان‌های قدیم مردم برای انجام معاملات از کالا بجای پول استفاده می‌کردند. به‌مرورزمان کاغذ و بعد اسکناس به‌صورت امروزی جای کالا در تبادلات را گرفت.
۱۳۹۸/۰۶/۲۳ / تصادفات رانندگی
تصادف دو دستگاه اتوبوس بی‌آرتی در بزرگراه چمران
باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: برخورد دو دستگاه اتوبوس بی آر تی در ایستگاه ملاصدرا در بزرگراه چمران موجب ترافیک سنگین و مسدود شدن راه سایر اتوبوس‌ها شد.
۱۳۹۸/۰۶/۱۷ / رسول جعفریان / امام حسین (ع) / عاشورا / ملاصدرا صدرالمتألهین
ملاصدرا چه کسی را قاتل امام حسین(ع) می‌داند؟
یکی از رسائل ملاصدرا، رساله سه اصل است که در آن، همزمان متشبّهان به علم و صوفیان بازیگر را نقد می کند.
۱۳۹۸/۰۵/۲۰
بزرگترین جشنواره تخفیفی کشور در حوزه ثبتی و حقوقی
هلدینگ ثبتی، حقوقی و تبلیغاتی ملاصدرا بزرگترین جشنواره تخفیفی تابستانه خود را به نام ثبتواره عید تا عید در تابستان 1398 آغاز کرد.
۱۳۹۸/۰۵/۰۵
حضرت آیت الله سبحانی: فلاسفه اسلامی معتقد به معاد جسمانی عنصری هستند
شفقنا- حضرت آیت الله العظمی سبحانی با اشاره به شبهه گروهی از شیعه پیرامون اعتقاد فلاسفه به معاد روحانی گفتند: قرآن کریم بر معاد جسمانی عنصری اصرار دارد و فلاسفه اسلامی همچون ابن سینا، حکیم سبزواری و ملاصدرا بر این اعتقاد هستند هرچند گروهی از فلاسفه به معاد روحانی معتقدند. به گزارش خبرنگار شفقنا، مرجع تقلید شیعیان در پنجمین جلسه […]
۱۳۹۸/۰۴/۰۷ / آیت الله شهید بهشتی / جامعه شناسی / فقه میان‌فرهنگی / محمد مجتهد شبستری / سیدمحمد خاتمی / ابراهیم فیاض / ملاصدرا / امام موسی صدر / شهید باهنر
آیت‌الله بهشتی پروژه‌ای ناتمام است
«اگر آیت‌الله بهشتی می‌بود شاید بسیاری از تندروی‌های بعد از انقلاب اتفاق نمی‌افتاد و هیچ جنگی بین سوسیالیسم و اسلام شکل نمی‌گرفت.»
۱۳۹۸/۰۳/۲۲
تیمچه بزرگ قم مرمت می شود
شفقنا- مدیرکل میراث فرهنگی استان قم از مرمت تیمچه بزرگ قم واقع در راسته بازار نو با اعتباری حدود ۶۰۰ میلیون ریال خبر داد. به گزارش شفقنا، حمید یزدانی از اتمام مرمت خانه تاریخی ملاصدرا که در بارندگی های نوروز امسال دچار آسیب شده بود، خبر داد و گفت: این عملیات جهت رفع رطوبتهای نزولی و رفع آسیبهای ناشی از […]
۱۳۹۸/۰۳/۲۲ / میراث فرهنگی / ملاصدرا / قم
خانه تاریخی ملاصدرا در قم مرمت شد
قم - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم گفت: خانه تاریخی ملاصدرا در بخش کهک این استان که در بارندگی‌های نوروز امسال دچار آسیب شده بود مرمت شد.
۱۳۹۸/۰۳/۱۹ / رهاسازی آب برای کشت برنج / سد ملاصدرا
رهاسازی بیش از ٣٥ میلیون مترمکعب آب برای کشت برنج در فارس
استاندار فارس اعلام کرد که ٣٥ تا ٤٠ میلیون مترمکعب آب برای کشت برنج در سطح پنج هزار هکتاری استان از سد ملاصدرا رهاسازی خواهد شد.
۱۳۹۸/۰۳/۱۴ / منطقه خراسان رضوی
نشست تخصصی« ظرفیت تمدنی حکمت و فلسفه صدرایی» برگزار شد
مدیر گروه مفاخر اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: امام خمینی (ره) بعد از ملاصدرا تاثیرگذارترین فرد در ترویج حکمت صدرایی بوده است، اگر در اندیشه ملاصدرا حکمت متعالیه یک اندیشه بود و در نظام جامعه به آزمایش گذاشته نشد، بعد از انقلاب تفکرات ایشان به عنوان محور اندیشه‌های عقلانیت حاکم بر نظام درآمد و در ابعاد گوناگون به پاسخگویی روی آورد.
۱۳۹۸/۰۳/۱۳
تهران| 4 مصدوم بر اثر سقوط تاورکرین در کارگاه ساختمانی + تصاویر
سخنگوی آتش‌نشانی تهران از سقوط تاورکرین در کارگاه ساختمانی در خیابان ملاصدرا و مصدومیت چهار نفر خبر داد.
۱۳۹۸/۰۳/۱۳ / اورژانس / حادثه / سخنگوی آتش‌نشانی تهران / سقوط / شهرداری تهران
سقوط جرثقیل ٣٠متری در یک کارگاه ساختمانی
سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از سقوط یک دستگاه تاورکرین (جرثقیل برج) در یک کارگاه ساختمانی واقع در خیابان ملاصدرا تهران خبر داد.
۱۳۹۸/۰۳/۰۲
مراسم یادروز حکیم ملاصدرا
ایرنا-شیراز- آیین یادروز حکیم صدرالدین محمد بن ابراهیم قوام شیرازی معروف به ملاصدرا و صدرالمتالهین در مدرسه خان شیراز برگزار شد، مدرسه ای تاریخی که حدود 4 قرن قبل، ملاصدرا در آن تدریس می کرد./عکس:رضا قادری
۱۳۹۸/۰۳/۰۱ / فرهنگی / فلسفه / حکمت متعالیه / ملاصدرا
رئیس بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی: آینده متعلق به حکمت متعالیه است
شیراز- ایرنا- رئیس بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسرا با بیان اینکه آینده متعلق به حکمت متعالیه است، گفت: آینده همچنین متعلق به ملاصدرا این شخصیت متعال است که با بال و پر گشودن در ساحت اندیشه، بساط علم را به گونه‌ای دیگر رقم زد.
۱۳۹۸/۰۳/۰۱ / فرهنگی / شورای اسلامی / زاد روز ملاصدرا / شیراز
غربت فیلسوف در زادگاهش
شیراز - ایرنا - یکم خرداد روز بزرگداشت ملاصدرا نام نهاده شده است؛ اما امروز - اول خرداد 98 - در شیراز زادگاه این استاد فلسفه هیچ اثری از روز بزرگداشت این فیلسوف نبود.
۱۳۹۸/۰۳/۰۱ / ملاصدرا صدرالمتألهین / فلسفه / عرفان اسلامی
۵ سال ممنوعیت‌ از کار و انزوای اجتماعی که موجب شکوفایی یک فیلسوف شد
اول خرداد مصادف با سالروز تولد ملاصدرا، دانشمند و فیلسوف ایرانی قرن یازدهم هجری قمری است که ارائه اندیشه های جدیدش موجب شد او را از کار و تدریس ممنوع کنند.
۱۳۹۸/۰۳/۰۱ / فرهنگی / روز بزرگداشت ملاصدرا / حکمت و فلسفه / اندیشه ملاصدرا
ملاصدرا، احیاگر اندیشه فلسفی
شیراز- ایرنا- نخستین روز خرداد را با نام حکیم صدرالمتالهین ملاصدرای شیرازی می‌شناسند. فیلسوفی حکیم که نام شیراز از منظر‌های گوناگون با او گره خورده است.
۱۳۹۸/۰۲/۳۱ / حکمت متعالیه / صدر‌المتأهلین / ملاصدرا
فیلسوف و دانشمندی که در ریاضت شکوفا شد
فردا، اول خرداد مصادف با سالروز تولد ملاصدرا، دانشمند و فیلسوف ایرانی قرن یازدهم هجری قمری است. صدرالدین محمدبن ابراهیم قوام شیرازی معروف به مُلاصَدرا و صدرالمتألهین، نه فقط در علوم اسلامی بلکه در نجوم، ریاضیات نظری، مهندسی، معماری و پزشکی نیز استاد بود و آثار او تلفیقی از هزار سال تفکر و اندیشه اسلامی پیش از زمان او به حساب می‌آید.
۱۳۹۸/۰۲/۱۸
40 اثر تاریخی قم در بارندگی شدید فروردین ماه آسیب دید
قم- ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم با اشاره به آسیب 40 اثر تاریخی قم در بارندگی های شدید فروردین ماه امسال گفت: خانه تاریخی ملاصدرا واقع در شهر کهک این استان از جمله آثار تاریخی است که در این بارندگی ها آسیب دیده و مرمت آن آغاز شده است.
۱۳۹۸/۰۲/۱۲ / علی مطهری / شهید مظهری / روز معلم
علی مطهری: در مورد شهید مطهری کوتاهی شد
نایب رییس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از صحبت‌های خود، با اشاره به ویژگی‌های تفکری و مطالعاتی شهید مطهری، تاکید کرد: شهید مطهری هیچ گاه فلسفه زده نشد و از تعصب فرقه‌ای و تعصب گروهی پیروی نکرد. ایشان هیچ گاه عرفان زده و کلام زده نشدند، چرا که روح علمی داشتند و به دنبال کشف حقیقت بودند، البته ایشان به برخی از فلاسفه مانند ملاصدرا انتقاداتی را وارد می‌دانستند.
۱۳۹۸/۰۲/۰۲
فعالیت های علمی پژوهش سرای ملاصدرا کرج شاخص است
کرج - ایرنا - مدیرکل آموزش و پرورش البرز ، فعالیت های علمی و تحقیقاتی ، پژوهش سرای ملا صدرا کرج را در سطح کشور الگو و شاخص توصیف کرد.
۱۳۹۸/۰۱/۲۳
استخدام کارشناس حقوقی در هلدینگ ملاصدرا
هلدینگ ملاصدرا واقع در تهران به همکاری رده شغلی زیر نیازمند است.
۱۳۹۸/۰۱/۲۳
دعوت به همکاری کارمند روابط عمومی با سابقه کار مرتبط در تهران
هلدینگ ملاصدرا در تهران استخدام می نماید:
۱۳۹۸/۰۱/۱۷
شیراز نماد انسانیت
باران کماکان می‌بارد، همدلی ادامه دارد، مهربانی کماکان جاری است، جلوه‌ای از رحمانیت انسانی در فارس؛ زادگاه تمدن ایرانی در سایه سار منشور کوروش و شعر حافظ و سعدی و فهم فلسفی ملاصدرا جلوه گر است. همه شهر‌ها و روستا‌ها در طول مسیر‌های ورودی و خروجی، سفره مهربانی در این سال نگرانی و سخت آراسته اند و هزاران نفر از مردم مهربان فارس آغوششان باز است تا مهربانی را تقسیم کنند و غمی را از چهره غمناکی بزدایند و آرامشی را به هموطنی هدیه کنند. اخلاق زنده است، حافظ و سعدی نمرده اند و انسانیت چه زیباست.
۱۳۹۸/۰۱/۱۴
پارک مشاهیر اصفهان
ایرنا- اصفهان- پارک مشاهیر صفوی با هدف آشنایی نسل جوان با شخصیت های فرهنگی و مذهبی دوره صفوی در ورودی میدان امام خمینی(ره) ایجاد شده است. سردیس رجال دوره صفویه نظیر ملاصدرا و شیخ بهایی در این پارک نصب شده و این بزرگان با روش‌های جدید و زبان گویا به
۱۳۹۸/۰۱/۰۷
چرا تخت جمشید بر اثر سیل آسیب ندید/ترک‌های نقش رستم بیشتر شد/وضعیت پل‌ زاینده رود نگران کننده است
یک مسؤل میراث فرهنگی از پایش آثار تاریخی و فرهنگی در استانهای کشور، در پی بارش شدید باران و سیل خبر داد و گفت: پل افرینه در آب غرق است، همچنین بخشی از دیوار بزرگ گرگان آسیب دیده است و خانه رهبری و خانه ملاصدرا در قم دچار آسیب شده است.
۱۳۹۷/۱۲/۲۳
استخدام کارمند حسابداری جهت شرکت ملاصدرا در تهران
شرکت ملاصدرا واقع در تهران جهت تکمیل کادر خود به همکاری رده شغلی زیر نیازمند است
۱۳۹۷/۱۱/۲۳
برخی سدهای بزرگ ایران کمتر از ۴۰ درصد آب ذخیره دارند
در حال حاضر هفت استان خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، فارس، کرمان، هرمزگان، یزد و اردبیل به طور متوسط بین ۱۰ تا ۵۰ درصد بارندگی‌های کمتری را نسبت به مدت متوسط بلندمدت تجربه می‌کنند و حدود ۴۰ درصد از سدهای بزرگ همچون زاینده‌رود، شهید رجایی، دوستی و ملاصدرا کمتر از ۴۰ درصد آب ذخیره شده دارند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •