دوشنبه, ۵ آبان, ۱۳۹۹ / 26 October, 2020
مهرداد اسکویی
۴ روز قبل
اسکویی عکس‌ ۵ چهره ادبی را هم به مردم هدیه کرد
مهرداد اسکویی عکس‌های خود از پنج چهره‌ ادبی شامل هوشنگ ابتهاج، محمدرضا شفیعی کدکنی، احمد شاملو، سیمین بهبهانی و سیمین دانشور را به مردم ایران هدیه کرد. او پیشتر به دنبال درگذشت زنده‌یاد محمدرضا شجریان، استفاده از عکسی که سال‌ها پیش از این هنرمند فقید ثبت کرده بود را آزاد اعلام و آن را به مردم ایران اهداء کرده بود.به گزارش ایسنا، این هنرمند عکاس و مستندساز که از سال ۱۳۷۵ مشغول پروژه ثبت تصویر مفاخر فرهنگی، هنری و ادبی در اقصی نقاط کشور است و حاصل کارش را نیز تاکنون در قالب کتاب‌های مختلفی چاپ کرده است، روز دوشنبه (۲۸ مهرماه) در پیامی صوتی در برنامه «شب ادبیات» شبکه چهار تلویزیون این خبر را اعلام و اظهار کرد: پس از درگذشت آقای محمدرضا شجریان یکی از عکس‌های پرتره من از ایشان خیلی مورد استفاده مردم …
مهرداد اسکویی ۶ عکس خود را ملی اعلام کرد
۵ روز قبل / محمدرضا شجریان / مهرداد اسکویی
مهرداد اسکویی ۶ عکس خود را ملی اعلام کرد
ایلنا: مهرداد اسکویی (هنرمند عکاس و مستندساز) در پی استقبال مردم از اهدای عکس شجریان به آن‌ها، تصاویری از ۵ نفر از دیگر مفاخر را به مردم اهدا کرد.
سه مستند ساز ایرانی در جشنواره‌ بین‌المللی مستند آمستردام
۵ روز قبل / هلند / مستند / مهرداد اسکویی
سه مستند ساز ایرانی در جشنواره‌ بین‌المللی مستند آمستردام
تهران- ایرنا- جشنواره‌ بین‌المللی مستند آمستردام (ایدفا)، سه مستند ایرانی را در برنامه نمایش دوره جدید خود قرار داد.
«سایه‌های بی خورشید» بهترین مستند جشنواره راه ابریشم
۱۳۹۹/۰۷/۲۶ / جشنواره بین المللی راه ابریشم چین / مستند « سایه‌های بی‌خورشید
«سایه‌های بی خورشید» بهترین مستند جشنواره راه ابریشم
هیات داوران جشنواره فیلم «راه ابریشم چین» به ریاست اصغر فرهادی جایزه بهترین مستند این رویداد سینمایی را به «سایه‌های بی خورشید» ساخته مهرداد اسکویی اعطاء کردند. 
درباره اکبر عالمی
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ / مستندساز / دانشنامه / فرهنگستان هنر / فرهنگستان زبان و ادب فارسی / دانشگاه تربیت مدرس / سینما / مهرداد اسکویی / دانشگاه تربیت مدرس / انگلستان
درباره اکبر عالمی
تهران- ایرنا- اکبر عالمی استاد دانشگاه، مدرس و تحلیلگر سینما در حالی بر اثر ابتلا به ویروس کرونا درگذشت که جامعه منتقدان و دوستداران هنر هفتم به طور مستقیم یا غیرمستقیم خود را شاگرد و درس آموخته جلسات تحلیل فیلم او می‌دانند. این شیفتگی به اندازه‌ای بود که بسیاری از مخاطبان نسل‌های جدید، «سینما» را با برنامه هنر هفتم عالمی در اوایل دهه ۷۰ خورشیدی شناختند و مشتاقانه دنبال کردند.
مهرداد اسکویی: امروز،روز عزای شاگردان است
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ / درگذشت اکبر عالمی
مهرداد اسکویی: امروز،روز عزای شاگردان است
مهرداد اسکویی می گوید: به نوآمده‌های سینما حق می‌دهم که به نسل ما غبطه بخورند که استادانی چون اکبر عالمی، خسرو سینایی و منوچهر طیاب داشتیم.
«اکبر عالمی»، سرشار از شوقِ آموختن و آموزاندن بود
۱۳۹۹/۰۷/۲۳
«اکبر عالمی»، سرشار از شوقِ آموختن و آموزاندن بود
تهران- ایرنا- «اکبر عالمی»، در هفتادوپنج‌سالگی برای همیشه تنهایمان گذاشت. فردی که «مهرداد اسکویی»، مستندساز، در گفت‌وگو با ایرنا معتقد است ‌او سرشار از شوق آموختن و آموزاندن بود.
معلم سینما
۱۳۹۹/۰۷/۲۲ / سینما / علی اکبر عالمی / مهرداد اسکویی / ویدیوژورنال
معلم سینما
اکبر عالمی، مستندساز و معلم سینما امروز در گذشت.
«سایه‌های بی‌خورشید» برنده رقابت فیلم‌های ایرانی در ایتالیا
۱۳۹۹/۰۷/۲۲ / جشنواره اکنون خاورمیانه / مستند « سایه‌های بی‌خورشید
«سایه‌های بی‌خورشید» برنده رقابت فیلم‌های ایرانی در ایتالیا
مستتند «سایه‌های بی‌خورشید» ساخته مهرداد اسکویی، بهترین فیلم بخش ویژه سینمای ایران در جشنواره بین‌المللی فیلم «اکنون خاورمیانه» در کشور ایتالیا شد.
تا ابد آزاد است…
۱۳۹۹/۰۷/۲۱
تا ابد آزاد است…
 [ شهروند]  مهرداد اسکویی جوایز فراوانی در کارنامه خود دارد. فیلم «رؤیاهای دم صبح» او جایزه جشنواره فیلم ژنو، بوداپست کلرمون فران فرانسه و راه ابریشم چین و جشنواره‌های مستند آلمان، فرانسه، مراکش و آمریکا را به همراه داشت. آثار دیگرش هم بارها تقدیر شده و جوایز متعدد بین‌المللی برایش به ارمغان آورده. او از سال 1375 پروژه عکاسی از چهره‌های مشاهیر را کلید زد که یکی از محصولات این کار، عکسی مشهور از زنده‌یاد محمدرضا شجریان بود؛ همان عکسی که کاربران شبکه‌های اجتماعی این روزها بارها به اشتراک گذاشتند و همدردی خود را در سوگ ازدست‌دادن استاد آواز ایران اعلام‌کردند. این هنرمند عکاس و مستندساز در گفت‌وگویی با ایسنا اعلام کرد: «پس از استفاده …
۱۳۹۹/۰۷/۲۲
واکنش مهرداد اسکویی به استفاده پرشمار از یک عکس شجریان
مهرداد اسکویی هرگونه استفاده از عکسی را که سال‌ها پیش از محمدرضا شجریان گرفته بود، آزاد اعلام و آن‌را به مردم ایران اهداء کرد.این هنرمند عکاس و مستندساز، در گفت‌وگویی با ایسنا اعلام کرد: پس از استفاده‌ی پرشمار توسط مردم و رسانه‌ها از عکسی که از استاد شجریان گرفته بودم و در یکی از کتاب‌های مجموعه عکس‌هایم از مشاهیر (یاد و نگاه - ۱۳۷۹) نیز منتشر شده بود، و پس از آن‌که در جاهایی هم اعلام شد عکاس این عکس من هستم، با تماس‌ها و پیام‌های پرشماری مواجه شدم مبنی بر عذرخواهی، کسب اجازه، پیشنهاد پرداخت وجه یا حتی خرید حق استفاده از این عکس. از این رو از این جایگاه اعلام می‌کنم که استفاده از این عکس در بُعد ملی و بین‌المللی توسط هر فرد ایرانی، تا ابد، آزاد و بدون اشکال است. او همچنین درباره‌ی زمان گرفته …
تقدیر ویژه جشنواره مستند زاگرب از «سایه‌های بی خورشید»
۱۳۹۹/۰۷/۲۰ / جشنواره مستند زاگرب / مستند « سایه‌های بی‌خورشید
تقدیر ویژه جشنواره مستند زاگرب از «سایه‌های بی خورشید»
مستند «سایه‌های بی خورشید» ساخته مهرداد اسکویی، تقدیر ویژه هیات داوران شانزدهمین جشنواره فیلم های مستند زاگرب (زاگرب داکس) را دریافت کرد. 
تجربه فیلمساز ایرانی از سفر به زوریخ در دوران کرونایی
۱۳۹۹/۰۷/۱۱ / سینما / کروناویروس / مهرداد اسکویی / جشنواره فیلم زوریخ
تجربه فیلمساز ایرانی از سفر به زوریخ در دوران کرونایی
جشنواره، همیشه فرصتی است برای دیدار و گفت و گو، تبادل نظر و تجربیات ولی گاهی این ویژگی بیش از زمان‌های دیگر به چشم می‌آید؛ مانند تجربه حاضران در  شانزدهمین جشنواره فیلم زوریخ که این روزها بزرگترین دغدغه و دلمشغولی‌شان، آینده سینماست.
جزییات اهدای چهارمین نشان «عکس سال مطبوعاتی»/ وزن حوادث یکسان است
۱۳۹۹/۰۶/۱۹ / انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران / خانه هنرمندان ایران / محسن سلیمانی / حمید فروتن / مهرداد اسکویی / مهدی قاسمی / امیر نریمانی / عکس
جزییات اهدای چهارمین نشان «عکس سال مطبوعاتی»/ وزن حوادث یکسان است
جزییات برگزاری آنلاین و معرفی برگزیدگان چهارمین دوره اعطای نشان «عکس سال مطبوعاتی ایران» در نشست خبری ارائه شد.
در سوگ فرزند حقیقی ایران زمین که عاشقانه زیست
۱۳۹۹/۰۶/۰۵
در سوگ فرزند حقیقی ایران زمین که عاشقانه زیست
مهرداد اسکویی، منوچهر طیاب را دردانه نازنین ایران زمین و سرباز واقعی فرهنگ می‌داند که قلبش برای این «کهن بوم و بر» می‌تپیده است.
۱۳۹۹/۰۵/۱۴
دیالوگ
مهرداد اسکویی، مستندساز و شاگرد خسرو سینایی:  «سینایی از «قطار زمستانی» که سخن می‌گفت، چشمانش روشن‌تر می‌شد. انگار امید در جانش شعله می‌کشید اما نشد که بسازدش و همان‌طور که جسمش رو به ضعف و ناتوانی می‌رفت، امیدش هم به ساخت آن کمتر می‌شد. حالا دیگر این فیلم را در ذهن خود به جهانی دیگر برده است و این حسرتی بزرگ برای من و ماست. یک هنرمند در دو دهه پایانی زندگی‌اش به پختگی می‌رسد و کوله‌باری از تجربه دارد که می‌تواند آن را به خلق هنری تبدیل کند اما آن‌طور که باید از خسرو سینایی حمایت نشد و در حسرت فیلمی رفت که یک دهه آرزوی ساختنش را داشت.»
فکر «قطار زمستانی»، روشنش می‌داشت
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / خسرو سینایی / مهرداد اسکویی / فیلم قطار زمستانی / درگذشت خسرو سینایی
فکر «قطار زمستانی»، روشنش می‌داشت
"از «قطار زمستانی» که سخن می‌گفت، چشمانش روشن‌تر می‌شد. انگار امید…
قدر دوست و دوستی‌هایمان را بدانیم
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / خسرو سینایی / لوریس چکناواریان / مهرداد اسکویی
قدر دوست و دوستی‌هایمان را بدانیم
لوریس چکناواریان، هنرمند پیشکسوت آهنگساز و از دوستان نزدیک زنده یاد خسرو سینایی از دست دادن یک دوست ۶۰ ساله را تجریه دردناکی عنوان کرد و از این هنرمند فقید با عنوان یک شخصیت منحصر به فرد و یکی از اسطوره‌های سینمای ایران یاد کرد.
دو فیلم ایرانی به جشنواره «ملبورن ۲۰۲۰» راه یافتند
۱۳۹۹/۰۴/۲۸ / سعید روستایی / متری شیش و نیم / استرالیا / رویدادهای حوزه سینما / مهرداد اسکویی
دو فیلم ایرانی به جشنواره «ملبورن ۲۰۲۰» راه یافتند
تهران- ایرنا- فیلم سینمایی «متری شش و نیم» و مستند «سایه‌های بی خورشید» به نمایندگی از سینمای ایران در جشنواره بین‌المللی فیلم ملبورن امسال به نمایش درمی‌آیند.
هفدهمین جشن تصویر سال برندگان خود را شناخت
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ / شهرداری تهران / اتاق بازرگانی تهران / رخشان بنی اعتماد / مهرداد اسکویی
هفدهمین جشن تصویر سال برندگان خود را شناخت
تهران- ایرنا- هفدهمین جشن تصویر سال با وجود تغییراتی که تعطیلات فرهنگی کشور به دلیل شیوع ویروس کرونا به وجود آورد بعد از چندماه تاخیر با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد.
داوری آثار دو بخش جشن «تصویر سال» و «فیلم تصویر» انجام شد
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / جشن تصویر سال / احمد محیط طباطبایی / مهرداد اسکویی / علیرضا قاسم‌خان / شادمهر راستین / مرتضی پورصمدی / عکس
داوری آثار دو بخش جشن «تصویر سال» و «فیلم تصویر» انجام شد
جلسات داوری بخش «جوانان زیر ۲۵ سال» و مسابقه «چهل سال تهران» جشنواره تصویر سال برگزار شد و نتایج آن روز ۶ تیرماه اعلام می‌شود.
مهرداد اسکویی مهمترین جوایز جشنواره «کراکو» لهستان را به خود اختصاص داد
۱۳۹۹/۰۳/۱۸
مهرداد اسکویی مهمترین جوایز جشنواره «کراکو» لهستان را به خود اختصاص داد
مستند «سایه‌های بی‌خورشید» به کارگرانی مهرداد اسکویی جایزه بهترین کارگردانی و بهترین فیلم از نگاه هیات داوران دانش‌آموزی جشنواره «کراکو» لهستان را به خود اختصاص داد.
«ضیافت» ۲ هنرمند سینما و موسیقی در قرنطینه
۱۳۹۹/۰۲/۳۰ / تک آهنگ / مهرداد اسکویی / بردیا صدرنوری / موسیقی ایرانی / علیرضا بهرامی
«ضیافت» ۲ هنرمند سینما و موسیقی در قرنطینه
۲ هنرمند عرصه موسیقی و سینما در شرایط قرنطینه خانگی ۲ اثر موسیقایی-ادبی را تولید کرده و در اختیار علاقه‌مندان قرار دادند.
۱۳۹۹/۰۲/۱۴
شکوه نجم‌آبادی و حافظه مخدوش ما
درگذشت شکوه نجم‌آبادی، بازیگر تئاتر و سینمای ایران در رسانه‌های داخلی بازتاب چندانی نداشت. مهم‌ترین دلیل این موضوع شاید تغییر نسلی و رفت‌وآمدهای پی‌درپی خبرنگاران در حوزه هنرهای نمایشی ظرف بازه‌های زمانی کوتاه باشد که البته یکی از آسیب‌های جدی فعالیت خبرنگاری و روزنامه‌نگاری در کشور است. اتفاق غم‌انگیزتر زمانی رخ نشان می‌دهد که جست‌وجوی مجازی و اینترنتی هم آورده چندانی ندارد؛ نه یادداشتی درباره این بازیگر توانا به گفته هم‌نسلانش و نه تصویر و آرشیو درستی از آنچه به یادگار گذاشت و رنجی که برد. این آخری یعنی فقدان آرشیو قابل اتکا و اعتنا هم ضعف جدی دیگر حوزه هنرهای نمایشی است؛ گرچه هر چند سال یک‌ بار مدیری می‌آید و در همین باره …
جولان مستندهای ایرانی در مونیخ
۱۳۹۹/۰۲/۰۷ / آلمان / مستند / مهرداد اسکویی
جولان مستندهای ایرانی در مونیخ
تهران- ایرنا- سی و پنجمین جشنواره بین المللی مستند مونیخ در کشور آلمان ۳ فیلم ایرانی در برنامه نمایش خود قرار داد.
آغاز ثبت‌نام کارگاه‌های آموزشی آنلاین جشنواره طلوع پارس
۱۳۹۹/۰۱/۲۴ / بهروز افخمی / مهتاب نصیرپور / فیلم کوتاه / مهرداد اسکویی / مسعود احمدی
آغاز ثبت‌نام کارگاه‌های آموزشی آنلاین جشنواره طلوع پارس
تهران- ایرنا- ثبت‌نام کارگاه‌های آنلاین سومین جشنواره ملی فیلم کوتاه داستانی و مستند «طلوع پارس» آغاز شد.
«جایی برای فرشته‌ها نیست» و «پروژه ازدواج» راهی بلژیک شدند
۱۳۹۸/۱۲/۱۴ / مجید مجیدی / بلژیک / مستند / مهرداد اسکویی
«جایی برای فرشته‌ها نیست» و «پروژه ازدواج» راهی بلژیک شدند
تهران- ایرنا- مستندهای «جایی برای فرشته‌ها نیست» و «پروژه ازدواج» در دوازدهمین دوره جشنواره مستند «میلینیوم» بلژیک پذیرفته شدند.
تقدیر ویژه جشنواره آمریکایی از مستند مهرداد اسکویی
۱۳۹۸/۱۲/۱۱ / مستند « سایه‌های بی‌خورشید / جشنواره مستند «بیگ اسکای» آمریکا
تقدیر ویژه جشنواره آمریکایی از مستند مهرداد اسکویی
مستند «سایه‌های بی‌خورشید» به کارگردانی مهرداد اسکویی تقدیر ویژه شانزدهمین جشنواره بین‌المللی مستند «بیگ اسکای» آمریکا را دریافت کرد.
شانزدهمین فستیوال بین المللی فیلم مستند زاگرب از ۲۵ اسفند برگزار می‌شود
۱۳۹۸/۱۲/۰۷ / نروژ / زاگرب / مهرداد اسکویی
شانزدهمین فستیوال بین المللی فیلم مستند زاگرب از ۲۵ اسفند برگزار می‌شود
تهران- ایرنا- شانزدهمین فستیوال بین المللی فیلم مستند زاگرب ZagrebDox در روزهای ۲۵ اسفند ۹۸ تا ۲ فروردین ۹۹ برگزار می‌شود و آثار دو مستندساز ایرانی با ۱۱۰ اثر دیگر رقابت می‌کنند.
۱۳۹۸/۱۲/۰۴ / ژنو / مهرداد اسکویی / انگلستان
۳ فیلم ایرانی در جشنواره حقوق بشر ژنو
تهران- ایرنا- هجدهمین جشنواره فیلم حقوق بشر ژنو دو مستند و یک فیلم بلند ایرانی را در برنامه نمایش خود قرار داد.
۱۳۹۸/۱۲/۰۴ / مهرداد اسکویی / شهر قم / هیئت دولت / شهنام صفاجو / مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی
تلاش برای ارتقای سطح تولید فیلم مستند در استان قم
مدیران مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در دیدار با هیات مدیره خانه مستند قم تاکید کردند که تلاش برای ارتقای سطح تولید فیلم مستند در سطح استان از اهم وظایف خانه‌های مستند است.
۱۳۹۸/۱۱/۳۰
روی خط خبر
 سیف‌الله صمدیان جزئیات هفدهمین نمایشگاه تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر را تشریح کرد. این دوره که جمعه دوم اسفندماه با ‏نمایش فیلم آتابای نیکی کریمی افتتاح می‌شود، علاوه بر بخش‌های روتین نمایشگاه از فیلمی با بازی زنده‌یاد عباس کیارستمی نیز ‏رونمایی خواهد شد با نام «سوهانک» ساخته بهمن کیارستمی. رضا عابدینی، مسعود سپهر، فرزاد ادیبی، ‏مجتبی آقایی، کیارنگ علایی، آرش خاموشی،  کامبیز درم‌بخش، کیارش زندی، سیدمسعود شجاعی طباطبایی، رخشان بنی‌اعتماد، ‏مرتضی پورصمدی و مهرداد اسکویی تنها بخشی از داوران بخش‌های مختلف این رویداد هستند. ‏
۱۳۹۸/۱۱/۰۱ / احسان افشاریان / طاها ذاکر / فنلاند / مهرداد اسکویی / محسن صادقی / مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی / حضور هنر ایران در جهان
«روابط خانوادگی» در جشنواره فنلاندی به نمایش در می‌آید
مستند «روابط خانوادگی» به کارگردانی ناصر ضمیری در نوزدهمین دوره جشنواره مستند «هلسینکی- داک پوینت» در کشور فنلاند پذیرفته شد.
۱۳۹۸/۱۰/۳۰ / جشنواره مستند هلسینکی فنلاند (DOC POINT) / مهرداد اسکویی / مستندساز
مسترکلاس و مرور آثار مهرداد اسکویی در فنلاند
جشنواره بین‌المللی مستند هلسینکی فنلاند (DOC POINT) میزبان مروری آثار و مستر کلاس مهرداد اسکویی مستندساز ایرانی خواهد بود.
۱۳۹۸/۱۰/۱۸
مستند «عشق من ? تبریز» رونمایی شد/ روایتی از عکاس تبریزی
«عشق من تبریز» با حضور حنیف شهپرراد کارگردان و تهیه‌کننده مستند، محمدعلی جدید‌الاسلام، مهرداد اسکویی مستندساز و جمعی از علاقه‌مندان در فرهنگسرای ابن‌سینا رونمایی شد. 
۱۳۹۸/۰۹/۱۹ / جشنواره / سینما / جشنواره سینما حقیقت / مهرداد اسکویی
هیات داوران بخش «مسابقه بین‌الملل» سینماحقیقت معرفی شدند
تهران- ایرنا- شش داور از کشورهای ایران، بلژیک، کوزوو، چین و لهستان، 30 فیلم بخش مسابقه بین‌الملل سیزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت از 22 کشور جهان را داوری می‌کنند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۸
سینمای مستند و آزادی رابطه مستقیم دارند
 به‌عنوان یک پخش‌کننده بین‌المللی فیلم می‌توانید تحلیلی کلی از جایگاه جهانی سینمای مستند ایران ارایه دهید؟ سینمای مستند ما هم مثل سینمای داستانی افتخارآفرینی‌هایی داشته که آخرینش هم همین جوایزی است که مهرداد اسکویی و دو مستندساز دیگر از جشنواره ایدفا دریافت کردند. البته منظورم نه موفقیت‌های مقطعی که برآیند کلی حضور جهانی سینمای مستند است؛ مثلا در عرصه سینمای داستانی، ما از اواسط دهه شصت به این‌سو بعد از موفقیت‌های آغازین عباس کیارستمی و امیر نادری به‌طور مستمر در فستیوال‌ها درخشیده‌ایم، اما حداقل خاطره من چنین چیزی را در زمینه سینمای مستند به یاد ندارد. بحث موفقیت یا ناموفق‌بودن سینمای مستند را باید کمی تحلیلی‌تر نگاه کرد؛ چرا که این نوع سینما تا حد زیادی مدیون و مرهون شرایطی است که در آن تولید …
۱۳۹۸/۰۹/۱۳ / فرانسه / مهرداد اسکویی / ابراهیم مختاری / محمدرضا عابدی
برنامه زمان بندی فستیوال فیلم های ایرانی در ویتره اعلام شد
برنامه زمان بندی اولین دوره فستیوال فیلم های ایرانی در ویتره با عنوان «نسل نوین سینمای ایران» اعلام شد.
۱۳۹۸/۰۹/۱۳
نصرت کریمی درگذشت
نصرت کریمی هنرمند قدیمی سینما و تئاتر دیروز 12 آذر ماه در منزلش درگذشت مهرداد اسکویی داماد این هنرمند این خبر را تایید کرد و به ایسنا گفت: نصرت کریمی در سن 95 سالگی بر اثر کهولت سن درگذشت. وی ادامه داد: روز شنبه 16 آذر ماه مراسم تشییع این هنرمند برگزار خواهد شد که هنوز جزئیات آن مشخص نشده است.نصرت‌الله کریمی در اول دی‌ ماه 1303 در تهران متولد شد. وقتی تحصیلات ابتدایی را می‌گذراند، با اجرای تئاتر «روحوضی» آشنا و به تئاتر علاقه‌مند می‌شود. وی با دیدن فیلم‌های چارلی چاپلین به شدت تحت تاثیر او بود. همچنین در سال 1323 تحت تاثیر عبدالحسین نوشین و زیر نظر او به یادگیری تئاتر پرداخت. کریمی در سال 1320 در تئاترهای تهران، هنر، فرهنگ، فردوسی و سعدی به عنوان گریمور، بازیگر و کارگردان فعالیت‌هایی را ‌آغاز …
۱۳۹۸/۰۹/۱۲
نصرت کریمی درگذشت / برگزاری مراسم تشییع شنبه
نصرت کریمی هنرمند قدیمی سینما و تئاتر امروز 12 آذر ماه در منزل درگذشت. مهرداد اسکویی داماد این هنرمند این خبر را تایید کرد و گفت: نصرت کریمی در سن 95 سالگی بر اثر کهولت سن درگذشت
۱۳۹۸/۰۹/۱۱ / جشنواره بین‌المللی مستند آمستردام / برندگان ایدفا 2019 / مستند « سایه‌های بی‌خورشید / مهرداد اسکویی
آغاز و پایان جشنواره ایدفا با مستند ایرانی
جشنواره فیلم مستند ایدفا در حالی پس از ۱۲ روز به کار خود پایان داد که فیلم «سایه‌های بی‌خورشید» با قرار گرفتن در میان چهار فیلم برتر از میان برندگان جایزه جشنواره، یک اکران دیگر به‌عنوان آخرین نمایش این رویداد سینمایی به خود اختصاص داد.
۱۳۹۸/۰۹/۰۸ / جشنواره مستند آمستردام (ایدفا) / مهرداد اسکویی
تاریخ سازان ایرانی ایدفا چه گفتند؟
سی و دومین دوره جشنواره بین المللی فیلم مستند آمستردام (ایدفا)، به عنوان مهمترین رویداد رقابتی سینمای مستند در جهان، به گونه‌ای پیش رفت که سال تاریخ سازی برای سینمای ایران رقم خورد؛ اتفاقی که شاید تا سال‌ها، تکرار نشود.
۱۳۹۸/۰۹/۰۷ / سینمای مستند / فیلم مستند / سینمای ایران
یک پیام تبریک به سه مستندساز برگزیده‌ جشنواره ایدفا
مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، کسب سه جایزه بهترین کارگردانی، بهترین فیلم مستند نیمه‌بلند و بهترین اثر بخش کودکان و نوجوانان سی و دومین دوره‌ی جشنواره معتبر «ایدفا» را به مهرداد اسکویی، جلال وفایی و جعفر نجفی تبریک گفت.
۱۳۹۸/۰۹/۰۷
سه جایزه ایدفا برای سینمای مستند ایران | اسکویی بهترین کارگردان شد
سی و دومین جشنواره مستند آمستردام-ایدفا با اهدای جایزه بهترین کارگردان به مهرداد اسکویی برای «سایه‌های بی‌خورشید» به پایان رسید.
۱۳۹۸/۰۹/۰۷ / فیلم مستند / سینمای مستند / جشنواره‌های سینمایی
مهرداد اسکویی بهترین کارگردان «ایدفا» شد/ ۳ جایزه برای ایران
مهر نوشت: جشنواره مستند ایدفا در حالی دیشب به کار خود خاتمه داد که مستندسازان ایرانی یک شب به یادماندنی را پشت سر گذاشتند و سه جایزه این جشنواره را از آن خود کردند.
۱۳۹۸/۰۹/۰۷ / جشنواره فیلم مستند آمستردام (ایدفا) / برندگان ایدفا 2019 / مهرداد اسکویی
دست پر سینمای ایران از ایدفا
مراسم اعطای جوایز سی و دومین جشنواره بین‌المللی مستند آمستردام (ایدفا) با درخشش سینمای ایران و کسب سه جایزه برای سینماگران ایران برگزار شد. فیلم «سایه‌های بی خورشید» به کارگردانی مهرداد اسکویی که نماینده سینمای ایران در بخش رقابتی اصلی این رویداد معتبر سینمایی بود در نهایت جایزه بهترین کارگردانی جشنواره را کسب کرد.
۱۳۹۸/۰۹/۰۶ / مهرداد اسکویی
سینمای مستند ایران در آستانه تاریخ‌سازی
آیین اهدای جوایز ایدفا 2019 چهار روز مانده به پایان آن در حالی امشب برگزار می‌شود که سینمای مستند ایران با 3 فیلم شانس قابل ملاحظه‌ای برای توفیق دارد؛ ازجمله فیلم مهرداد اسکویی که ممکن است برخی از اولین‌ها را برای سینمای ایران به ارمغان بیاورد.
۱۳۹۸/۰۹/۰۴
درخشش مستند ایرانی در آمستردام/«سایه‌های بی‌خورشید» در صدر جدول منتقدان
درحالی که نیمی از زمان برگزاری ایدفا ۲۰۱۹ به عنوان مهمترین جشنواره فیلم‌های مستند جهان سپری شده است، در فاصله چندروزه از آیین معرفی برندگان آن، جدیدترین اثر مهرداد اسکویی، مشهورترین فیلم این دوره از جشنواره است.
۱۳۹۸/۰۹/۰۴ / مستند « سایه‌های بی‌خورشید / جشنواره بین‌المللی مستند آمستردام / ایدفا 2019 / مهرداد اسکویی
"یک پُرتره احساسی و تکان‌دهنده"
پس از نمایش مستند «سایه‌های بی‌خورشید» در افتتاحیه جشنواره ایدفا (۲۰۱۹)، دو نشریه اسکرین و سینمای اروپا در مطالبی جداگانه به جدیدترین ساخته‌ی جدید مهرداد اسکویی پرداختند.
۱۳۹۸-۰۹-۰۲
صدایی برای دختران بی‌صدا
سی‌ودومین جشنواره بین‌المللی مستند آمستردام در اقدامی کم‌سابقه با نمایش فیلمی از سینمای ایران، فعالیت خود را آغاز کرد که انگیزه‌ای شد تا نشریه معتبر ورایتی در گفت‌وگو با مهرداد اسکویی، سازنده این فیلم، از او درباره اهداف و انگیزه ساخت مستند «سایه‌های بی‌خورشید» بپرسد.
۱۳۹۸/۰۹/۰۳
نشریه «ورایتی» به گفت‌وگو با فیلمساز ایرانی نشست
سی‌ودومین جشنواره بین‌المللی مستند آمستردام در اقدامی کم‌سابقه با نمایش فیلمی از سینمای ایران، فعالیت خود را آغاز کرد و همین امر انگیزه‌ای شده است تا نشریه معتبر ورایتی در گفت‌وگویی با مهرداد اسکویی ـ سازنده این فیلم ایرانی ـ از او اهداف و انگیزه ساخت مستند «سایه‌های خورشید» را جویا شود.
۱۳۹۸/۰۹/۰۱ / سینمای ایران / سینمای مستند / فیلم مستند / جشنواره‌های سینمایی
افتتاح جشنواره مستند آمستردام با فیلمی از سینمای ایران
ایسنا نوشت: سی‌ودومین جشنوره فیلم مستند آمستردام (ایدفا) که به عنوان مهم‌ترین رویداد سینمای مستند شناخته می‌شود، در اقدامی بی‌سابقه فیلمی از ایران را برای افتتاحیه‌اش به نمایش گذاشت. بر این اساس مستند «سایه‌های بی‌خورشید» ـ ساخته مهرداد اسکویی ـ در مراسم افتتاحیه ایدفا در شهر آمستردام به نمایش گذاشته شد.
۱۳۹۸/۰۹/۰۱
صدای بی‌صداها | روایت اسکویی از سرنوشت دختران زندانی متهم به قتل
ششمین مستند مهرداد اسکویی در افتتاحیه سی و دومین جشنواره مستند آمستردام-ایدفا روی پرده رفت و تحسین مدیر هنری جشنواره، تماشاگران، کارشناسان و منتقدان را برانگیخت.
۱۳۹۸/۰۸/۳۰
یک فیلم کامل | تمجید مدیر هنری ایدفا از مستند زنانه اسکویی
سی و دومین جشنواره بین‌المللی مستند آمستردام (ایدفا) به عنوان یکی از مهم‌ترین رویدادهای سینمای مستند جهان شامگاه چهارشنبه با نمایش «سایه‌های بی‌خورشید» مهرداد اسکویی در هلند آغاز به کار کرد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۷ / سارا بهرامی / سینما / استرالیا
(تصویر) سارا بهرامی در مهمانی شام در استرالیا
جشنواره جهانی فیلم پارسی از ۱۳ تا ۱۷ آذر امسال در سینماپالاس سیدنی برگزار خواهد شد. فرنوش صمدی، مهرداد اسکویی و امین پلنگی، داوری جشنواره را برعهده دارند.
۱۳۹۸/۰۸/۰۴
دلایل عدم اکران فیلم «رویاهای دم صبح»
مهرداد اسکویی مستندساز گفت: من با ساخت فیلم‌هایم به‌دنبال تغییر هستم و بزرگ‌ترین دغدغه‌ام در این سال‌ها آینده بچه‌هایی بوده که در کانون اصلاح و تربیت بزرگ شده‌اند.
۱۳۹۸/۰۸/۰۴
دغدغه اسکویی برای بچه‌های کانون اصلاح و تربیت
مهرداد اسکویی که مستند «سایه‌های بی‌خورشید» را به زودی در جشنواره آمستردام رونمایی می‌کند، گفت:
۱۳۹۸/۰۷/۲۸ / پارسیان / جشنواره / سینما / مهرداد اسکویی
همکاری اسکویی و صمدی با جشنواره جهانی فیلم پارسی
تهران- ایرنا- فرنوش صمدی، مهرداد اسکویی و امین پلنگی فیلم‌های سه بخش جشنواره جهانی فیلم پارسی استرالیا را انتخاب می‌کنند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •