دوشنبه, ۳۰ دی, ۱۳۹۸ / 20 January, 2020
هجرت
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۱۰/۱۶ / ...
نگاه ویژه به جایگاه و نقش مردم در نظام مردم‌سالاری اسلامی
پنجاهمین شماره نشریه «مهروماه» با محوریت همدلی و وفاق منتشر شد. در این شماره به موضوعاتی همچون اهمیت همدلی ملت و دولت، نگاه به جایگاه و نقش مردم در نظام مردم‌سالاری اسلامی و جایگاه ملت در اندیشه امام خمینی(ره) پرداخته شده است. در پنجاهمین شماره نشریه «مهروماه» آثار و گفتاری از استادان و نویسندگانی همچون رضا داوری اردکانی، سیدموسی دیباج، داریوش رحمانیان، یوسفعلی میرشکاک، ابراهیم شفیعی سروستانی، مصطفی عباسی‌مقدم، اصغر دادبه، مرتضی جوانعلی آذر، محمد آسیابانی، ملکه محمد علی‌پور و حسام آبنوس منتشر شده است.   کلمه نخست این ماهنامه نیز به قلم سردبیر با عنوان «مردم و وطن» منتشر شده است. نگارنده در این یادداشت به پیوستگی دو مؤلفه مردم و وطن می‌پردازد. …
جواد افشار: شاکله فیلم سینمایی حضرت معصومه (س) ‌در دوره زمانی هجرت ‌خواهد بود / پروژه ۱۴۰ بازیگر و ۷۰ لوکیشن دارد
تسنیم / ۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / فرهنگی و هنری
جواد افشار: شاکله فیلم سینمایی حضرت معصومه (س) ‌در دوره زمانی هجرت ‌خواهد بود / پروژه ۱۴۰ بازیگر و ۷۰ لوکیشن دارد
گروه استان‌ها ـ جواد افشار با بیان اینکه شاکله فیلم سینمایی حضرت معصومه (س) ‌در دوره زمانی هجرت ‌خواهد بود، گفت: این پروژه سینمایی ۱۴۰ بازیگر و ۷۰ لوکیشن دارد.
تصاویر / با این جاذبه مذهبی و توریستی نیشابور بیشتر آشنا شوید
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / عکس
تصاویر / با این جاذبه مذهبی و توریستی نیشابور بیشتر آشنا شوید
یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های مذهبی شهرستان نیشابور برای گردشگران، شهر «قدمگاه رضوی» است که در ۲۴ کیلومتری شرق نیشابور و در مسیر جاده نیشابور به مشهد در خراسان رضوی قرار گرفته است. قدمگاه نخستین منزل بعد از نیشابور در جاده تاریخی ابریشم بوده که در قرون پیشین به سبب فراوانی مسافران، زائرین و بازرگانان، بنا‌های عام المنفعه و حکومتی از جمله رباط، چاپارخانه و حمام نیز در این مکان وجود داشته است. اهمیت و اعتبار بنای مشهور به قدمگاه به مناسبت حضور حضرت شمس الشموس امام علی بن موسی الرضا (ع) در جریان هجرت تاریخی - سیاسی ایشان از مدینه به مرو می‌باشد. قدمگاه با طرحی چهار ایوانی و گنبد بلند بر روی آن و تزئینات کاشیکاری در سال ۱۰۲۰ هجری قمری به دستور شاه عباس صفوی بنا شده است. باغ قدمگاه، با توجه به اهمیت حضور …
اخبار کوتاه حوزه/ از برگزاری دوره پیشرفته زبان تا نمایشگاه دائمی گفتمان انقلاب در فیضیه
شفقنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / ...
اخبار کوتاه حوزه/ از برگزاری دوره پیشرفته زبان تا نمایشگاه دائمی گفتمان انقلاب در فیضیه
شفقنا- پذیرش طلاب در سطح ۴ مهدویت، برگزاری دوره رایگان آموزش گرامر پیشرفته زبان انگلیسی در مدرسه علمیه امام کاظم، پذیرش سطح ۳ تبلیغ ویژه طلاب هجرت و کرسی آزاداندیشی خانواده قرآنی از منظرتفسیر المیزان اخبار حوزه علمیه قم را تشکیل می دهند. پذیرش پژوهشگر مهدویت در سطح ۴ به گزارش شفقنا، مرکز تخصصی موعود حوزه علمیه قم از بین […]
  پژوهشگر مهدویت  طلاب هجرت  کرسی آزاداندیشی خانواده قرآنی  نمایشگاه دائمی گفتمان انقلاب اسلامی
تاریخ‌نگار
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۱۰/۰۵ / فرهنگی و هنری
تاریخ‌نگار
‏٨١‌ سال پیش در چنین روزی، برابر ٥ دی ١٣١٧ خورشیدی، بهرام بیضایی، سینماگر صاحب سبک و شهیر ایرانی در ‏تهران به دنیا آمد. پدر او میرزا نعمت‌الله ملقب به ذکایی بیضایی آرانی، تعزیه‌خوان و ازجمله شعرای بزرگ عصر خود بود. بیضایی بعد از کارگردانی «رگبار»، «غریبه و مه»، «کلاغ»، «چریکه تارا»، «مرگ یزدگرد»، ‏‏«باشو غریبه کوچک»، «شاید وقتی دیگر»، «مسافران»، «سگ‌کشی»، «وقتی همه خوابیم» و همچنین به روی صحنه‌‌بردن ٩ نمایش طی سال‌های ١٣٤٥ تا ١٣٨٩ خورشیدی، ایران را برای تدریس در دانشگاه استنفورد ترک کرد و به آمریکا رفت که این هجرت تا کنون ادامه داشته است.
شباهت امام زمان(عج) و عیسی مسیح(ع)
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / ...
شباهت امام زمان(عج) و عیسی مسیح(ع)
حضرت عیسی بن مریم(ع) پیامبر بزرگ الهی و اولوالعزم، در روز ۲۵ دسامبر سال اول میلادی، ۶۲۲ سال قبل از هجرت پیامبر بزرگ اسلام(ص)، در بیت لحم واقع در سرزمین فلسطین به دنیا آمده و نامش 25 بار در قرآن کریم آمده است.
  میلاد حضرت مسیح  یزد  استانی-اجتماعی  مسیحیان
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۱۰/۰۳ / ...
جان سخت ماییم نه بوریس ویلس
امیر حسین ذاکری ‪-‬ درجلسه موضوع تیتر چندی پیش آفتاب مطرح شد که نوشته بود: "صعود قیمتی لباس زمستانی برای مردمی که توان خرید ندارند" یا "سوز قیمت پوشاک بیش از سوز زمستان". یکی از اعضای جلسه گفت: چقدر دلم به درد آمد که فروشگاههای توزیع‌کننده پوشاک زمستانی قیمت‌های گزاف زده بودند، گزافی بدتر از گزاف گویی طنز نویسان و تریبون گزاف گویی شان، یکی از همکاران گفت: ولی واقعا سوز قیمت‌ها از سوز زمستان آزار دهنده تراست. اگر بدانی چه شب یلدایی برما گذشت. به قول مرحوم صبا که این شعر را شب یلدایی خوانده بود: "شیشه می‌در شب یلدا شکست – از غم هجرت دل شیدا شکست". زنم شب یلدا به خانه باباش هجرت کرد و دل شیدایم شکست. تهدیدم کرد تا پرنکردن یخچال و رفع تحریم یخچال از مواد غذایی، باز نمی‌گردد. یکی از همکاران گفت: ما …
فرزندان حضرت مسیح(ع) در میدان جهاد؛ به استقبال خجسته میلاد مبشر صلح ودوستی حضرت عیسی مسیح (ع)‌
روزنامه ایران / ۱۳۹۸/۱۰/۰۱ / فرهنگی و هنری
فرزندان حضرت مسیح(ع) در میدان جهاد؛ به استقبال خجسته میلاد مبشر صلح ودوستی حضرت عیسی مسیح (ع)‌
حضرت عیسی بن مریم(ع) پیامبر بزرگ الهی در روز ۲۵ دسامبر سال اول میلادی، ۶۲۲ سال قبل از هجرت پیامبر بزرگ اسلام(ص)، در بیت لحم واقع در سرزمین فلسطین به دنیا آمد. ماجرای تولد حضرت مسیح(ع) به‌صورت مفصل در قرآن در سوره آل عمران و سوره مریم بیان شده است. واژه عیسى اصل آن «یسوع» و به معنى نجات دهنده است.
برترین امامزاده‌ای که به ایران هجرت کرد
تسنیم / ۱۳۹۸/۰۹/۱۵ / فرهنگی و هنری
برترین امامزاده‌ای که به ایران هجرت کرد
حجت‌الاسلام عالی گفت که در رأس همه امامزاده‌هایی که به ایران آمدند، حضرت معصومه (س) بود.
شفقنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۰ / ...
سیدالکریم/ دلیل معادل سازی ثواب زیارت حضرت عبدالعظیم(ع) با ثواب زیارت امام حسین(ع) توسط امام هادی (ع) چیست؟
شفقنا – تسنیم نوشت: حجت الاسلام محمد تقدیری معاون امور روحانیان حوزه های علمیه آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) اظهار کرد: با توجه به آوارگی و شهادت سادات و شیعیان توسط متوکل عباسی، امام هادی (ع) به حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) دستور هجرت دادندو ایشان ری را انتخاب کردند . وی افزود: از آنجا که ری نخستین منطقه ای بود که […]
یادداشت| امام حسن(ع)؛ صلح یا قیام؟
تسنیم / ۱۳۹۸/۰۹/۰۲ / فرهنگی و هنری
یادداشت| امام حسن(ع)؛ صلح یا قیام؟
سال چهلم هجرت که امام علی(ع) به شهادت رسید امام‌حسن (ع) در مقابل معاویه قیام کرد اما به دلایلی مجبور به صلح شد و امام‌حسین (ع) نیز پس از شهادت برادرشان به مدت ۱۰ سال قعود داشتند و در سال ۶۱ علیه دشمن قیام کردند.
روایتی از خطر مشترک برای ایران و عراق در تازه‌ترین ماهنامه «سرو»
فارس / ۱۳۹۸/۰۸/۲۶ / فرهنگی و هنری
روایتی از خطر مشترک برای ایران و عراق در تازه‌ترین ماهنامه «سرو»
پانزدهمین شماره ماهنامه فرهنگی هنری «سرو» با طرح موضوعاتی نظیر تجلی گفتمان مقاومت در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، قصه‌های جنگ برای فرزندان ایران و دلایل هجرت امام از عراق با پاریس منتشر شد.
محسن هاشمی: گویی تقدیر الهی بود که آیت الله هاشمی، از نوجوانی تا حتی پس از رحلت، در جوار امام باشد
انتخاب / ۱۳۹۸/۰۸/۲۲ / ...
محسن هاشمی: گویی تقدیر الهی بود که آیت الله هاشمی، از نوجوانی تا حتی پس از رحلت، در جوار امام باشد
رئیس شورای شهر تهران گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی، از سن چهارده سالگی، همواره همجوار حضرت امام خمینی(ره) و با ایشان مأنوس بودند، بطوری که پس از هجرت به قم و دوران طلبگی در منزل مرعشی ها که در آن زمان نزدیک محل سکونت امام در قم بود ساکن شدند، پس از انقلاب هم در منطقه جماران، همسایه ایشان شدند و پس از رحلت نیز، در جوار امام(ره) در مرقد ایشان آرام گرفتند.وی افزود: گویی مشیّت و تقدیر الهی بود که ایشان از جوانی تا پایان عمر و پس از رحلت نیز در کنار امام باشد.
شفقنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۷ / ...
نگاهی اجمالی به دوران زندگی جناب عبدالمطلب
شفقنا -ویکی شیعه نوشت: به مناسبت وفات جناب عبدالمطلب ، چند خطی درباره ایشان میخوانیم: عبدالمطلب از قبیله قریش و فرزند هاشم است که بنی هاشم به او منسوب‌اند. نسب او به حضرت ابراهیم(ع) می‌رسد. مادرش سلمی دختر عمرو از طایفه بنی نجار خزرج است. بعد از هجرت حضرت رسول(ص) به مدینه، این خانواده از یاران او شدند. نام و […]
چرا امامزادگان در ایران زیادند؟
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۴ / فرهنگی و هنری
چرا امامزادگان در ایران زیادند؟
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان سمنان با اشاره به برخی تخریب‌های هدفمند در خصوص امامزادگان و بقاع متبرکه گفت: تعدد امامزادگان در ایران دلایل مختلفی داشته و یکی از مهمترین دلایل آن به بینش و دیدگاه امام رضا(ع) بعد از هجرت به خراسان برمی‌گردد.
  استانی-اجتماعی  امامزادگان و بقاع متبرکه  استان سمنان  ترویج فرهنگ وقف
چرا «هجرت» مبدأ تقویم در اسلام است؟
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۰ / فرهنگی و هنری
چرا «هجرت» مبدأ تقویم در اسلام است؟
تهران- ایرنا- مرحوم علی شریعتی در تحلیل اهمیت هجرت می‌پرسد این تامل برانگیز نیست که اسلام از میان بسیاری رخدادِ مهم مثل فتح مکه یا میلاد پیامبر (ص)، هجرت را مبدا تاریخ می‌کند؟ جز این است که اسلام می‌کوشد انسان و جامعه را با تشویق به هجرتِ انفسی و آفاقی، از رکود و توقف و انجماد و انحطاط برهاند؟
  علی شریعتی  هجرت  معرفی کتاب  هجری قمری  کتاب
زبان و ادب فارسی در هجرت  یکی از عاشق‌ترین حامیان خود به سوگ نشست
مهر / ۱۳۹۸/۰۸/۰۹ / فرهنگی و هنری
زبان و ادب فارسی در هجرت یکی از عاشق‌ترین حامیان خود به سوگ نشست
انجمن نقد ادبی ایران در پیامی درگذشت مظاهر مصفا را تسلیت گفت.
  تفرش  سعدی  ایران
دلایل هجرت پیامبر اسلام از مکه به مدینه
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۰۸ / ...
دلایل هجرت پیامبر اسلام از مکه به مدینه
امروز هشتم آبان ماه یکم ربیع الاول 1441 قمری مصادف با سالروز هجرت پیامبر گرامی اسلام از مکه به مدینه است که به دلیل اهمیت در اسلام به عنوان مبدأ تاریخ مسلمانان در دو تقویم هجری شمسی و هجری قمری منظور شده است.
  یزد  هجرت پیامبر(ص)  مکه و مدینه  استانی-فرهنگی و هنری  ربیع الاول
ایجاد
تسنیم / ۱۳۹۸/۰۸/۰۸ / فرهنگی و هنری
ایجاد "تمدن مهدوی" غایت "هجرت نبوی"
ایجاد بهترین تمدن عالم یا تمدن بزرگ اسلامی به امامت امام عصر (عج) از اهداف و غایت هجرت پیامبر اکرم (ص) بود.
آیت‌الله علی اصغر قاضی زاده درگذشت
فرارو / ۱۳۹۸/۰۸/۰۸ / سیاسی
آیت‌الله علی اصغر قاضی زاده درگذشت
وی متولد سال ۱۳۱۰ در قم بود که در سال ۱۳۵۴ به اراک هجرت کرد و با سکونت در این شهر، فعالیت‌های انقلابی در جهت اهداف امام خمینی را دنبال می‌کرد. وی همچنین مدیریت حوزه علمیه حاج محمد ابراهیم خوانساری اراک را به عهده داشت.
  علی اصغر قاضی زاده  اراک  حوزه علمیه
تداوم سکوت سیدعلی خمینی
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸-۰۸-۰۱ / سیاسی
تداوم سکوت سیدعلی خمینی
علی کوچولوی امام. خیلی وقت است دیگر از او خبری نیست. تقریبا از اواخرشهریورماه 97. یعنی حتی بیشتر از یکسال. او مدت‌هاست که هجرت کرده به نجف اشرف. می‌گویند هجرت برای همه ماهیتی انسان ساز دارد. می‌گویند شاید برخی هجرت‌ها آدم‌ها را شکوفاتر کند و فعال‌تر. اما عده‌ای‌ می‌گویند سیدعلی خمینی از وقت هجرتش تا به امروز عزلت نشین بوده و بی سروصدا(!) فقط شاید گهگاهی که مقامات ایران به عراق سفر می‌کنند، خبری و دیداری از آن‌ها با سید علی خمینی رسانه‌ای می‌شود.
اربعین و سجاده نشین سرخ عبادت
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۳۰ / اجتماعی
اربعین و سجاده نشین سرخ عبادت
تهران_ ایرنا_ اربعین روز بازگشت بیماران داغدار به کاشانه، روز رهایی از اسارت ها، روز گسستن غل و زنجیرها، هجرت از غربت و آوارگی و ساکن شدن در حریم امن دوست است.
  اربعین حسینی  جمعیت هلال احمر  مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر  اربعین ۹۸  سازمان امداد و نجات هلال‌ احمر  پیاده‌روی اربعین ۹۸
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۰۷/۲۸ / ...
مفسدین قبیله وحشی اند
امیر حسین ذاکری ‪-‬ اخیرا جناب احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت گفته‌اند: مفسدها آنقدر قوی شده‌اند که نمی‌توانیم با قوانین جاری با آنها مبارزه کنیم. فساد بیشتر از آن است که تصور می‌کردیم. در ذهنم به وی از قول یغما گلرویی گفتم: «تصور کن گر تصور کردنش سخته» در همین حین رفیق شفیق و همیشه در صحنه ذهنی من، سر و کله‌اش پیدا شد و طی تماسی گفت:‌ای وای ددم وای اگر با قوانین نمی‌شود با اینها مبارزه کرد با چه می‌شود با اینها مبارزه کرد؟ مفسدین قبیله وحشی‌اند. متمدن کردن اینان سخت است! چه کنیم که گورشان تا قبل اینکه گور امثال ما کنده نشده، کنده شود. کی فکرش را می‌کرد این همه فساد و مفسد و این همه بلا بدتر از بلایای طبیعی رو سرمون بریزه. بنده این چند خط را در تایید سخنان جناب توکلی به همه مردم خصوصا مفسد …
فیلم | حقایقی درباره اسماعیل فلاح گزارشگر اخبار و شایعه مهاجرتش به لندن
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۷/۲۴ / فرهنگی و هنری
فیلم | حقایقی درباره اسماعیل فلاح گزارشگر اخبار و شایعه مهاجرتش به لندن
یکی از خبرهای مهم صبح سه شنبه ۲۳ مهرماه ، خبر مهاجرت اسماعیل فلاح گزارشگر قدیمی واحد مرکزی خبر به لندن بود. او که سال‌ها از لندن گزارش‌هایی در نقد سیاست های دولت انگلیس فرستاده بود و در دوره احمدی‌نژاد گفته شده بود به خاطر فشارهای دولت انگلیس دو سال به او و خانواده‌اش اجازه سفر به تهران داده نشده، حالا چند سال بعد از پایان ماموریتش ، به انتخاب خود و خانواده در لندن هستند. او که مستند هجرت را درباره چالش‌های انتخاب برنامه‌ریزی نشده مهاجرت ساخته و از تلویزیون پخش شده، حالا شایعه شده به لندن مهاجرت کرده اگرچه خودش اصرار دارد سفرش ماموریتی کاری است اما هنوز رسما چنین چیزی از سوی خودش یا رسانه ملی اعلام نشده است. اگرچه فلاح گفته در این یکی دو روز یا بیانیه می‌دهد یا ویدئویی در این باره منتشر می‌کند.
  اسماعیل فلاح  سازمان صدا و سیما  واحد مرکزی خبر  مهاجرت
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۰۷/۱۷ / ...
مدرسی و هجرت وقفه‌اندازش
حسن میرعابدینی ـ نویسنده و منتقد ادبی تقی مدرسی در سال‌های دهه30 با «یکلیا و تنهایی او» مطرح شد؛ کتابی که قبل از «ملکوت» بهرام صادقی نوشته شد و مدرسی در آن به مفاهیم اسطوره‌ای پرداخت. این اثر شیوه جدیدی را در روایت داستان با ایجاد زبان آرکائیک و ارجاعاتی به متون کهن ایجاد کرد. زبان توصیفی و روایت منسجم موجب شد مدرسی با این کتاب بر فضای داستان آن دوره تاثیرگذار باشد. او با رمان «شریف جان، شریف جان» فضای رئالیسم جادویی را تجربه کرد. درواقع مدرسی پیش از انتشار رمان‌های رئالیست جادویی نویسندگان …
گزارش| چه کسی پیشنهاد هجرت امام خمینی از عراق به پاریس را مطرح کرد؟
تسنیم / ۱۳۹۸/۰۷/۱۳ / سیاسی
گزارش| چه کسی پیشنهاد هجرت امام خمینی از عراق به پاریس را مطرح کرد؟
۱۳ مهرماه امام خمینی عراق را به سمت پاریس ترک گفت. ابراهیم یزدی و نهضت آزادی همواره ادعا می‌کنند سفر ایشان به پاریس ابتکار آنها بوده است. گزارش تسنیم درباره این ادعای نهضت آزادی را می‌خوانید.