شنبه, ۱۸ مرداد, ۱۳۹۹ / 8 August, 2020
گورستان
جلوه‌های ویژه فیلم فرشته جنگ
۳۸ ساعت قبل
جلوه‌های ویژه فیلم فرشته جنگ
فیلم سینمایی «آلیتا: فرشته جنگ / Alita: Battle Angel» به کارگردانی رابرت رودریگز محصول سال 2019 است. در سال 2563، سیصد سال پس از اینکه سیاره زمین در جنگی تحت عنوان «سقوط» یا «جنگ بزرگ»، که با مریخ داشت ویران شد، دکتر دایسون ایدو باقی مانده یک سایبورگ مؤنث مثله شده، اما دارای مغز سالم انسان را در گورستان زایدات پیدا می‌کند. ایدو بدن جدیدی را به مغز پیوند می‌زند و نام او را به یاد بود دختر مرحومش «آلیتا» می‌گذارد. آلیتا بدون هیچ خاطره‌ای از گذشته‌اش بیدار می‌شود و پس از گذشت چند روز با دکتر چیرن، همسر سابق ایدو ملاقات می‌کند و همچنین با هیوگو آشنا می‌شود، پسری که آرزوی رفتن به شهر آسمانی «زالم» را دارد. هیوگو موتوربال را به آلیتا معرفی می‌کند، یک مسابقه ورزشی سلطنتی که توسط گلادیاتورهای سایبورگ …
تخریب گورستان قدیمی برای احداث بزرگراه در قاهره
۴ روز قبل / قاهره / احداث بزرگراه
تخریب گورستان قدیمی برای احداث بزرگراه در قاهره
دولت مصر به منظور احداث یک بزرگراه در پایتخت در حال تخریب یک قبرستان قدیمی است که بخشی از یک اثر تاریخی ثبت شده در فهرست جهانی میراث یونسکو به نام شهر مردگان به شمار می رود. برای اجرای این پروژه شهرسازی چندصد قبر متعلق به یکصد سال گذشته تخریب شده اند.
۴ روز قبل
جنازه یک زن در مراسم تشییع زنده شد
جنازه زن سالمند در گورستان دو بار تکان خورد.
2بار زنده شدن متوفی در مراسم تشییع
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
2بار زنده شدن متوفی در مراسم تشییع
ماتابلند: زن سالمندی در یکی از روستاهای زیمبابوه در مراسم تشییع خود 2بار زنده شد. به‌گزارش اسپوتنیک و به گفته او یکی از خویشاوندان این زن که در شهر ماتابلند‌شمالی دفن شد درست هنگام انتقال به گورستان یک‌بار تکان خورده است و بعد از چند دقیقه پزشکان دوباره مرگ او را اعلام کرده‌اند؛ اما دوباره هنگامی که می‌خواسته‌اند او را در قبر بگذارند جسد یک‌بار دیگر تکان می‌خورد و به همین دلیل خویشاوندان او برای دفن این زن چند روز مردد بوده‌اند.
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
مقبره شاهزادگان صفوی
یکی از بناهای تاریخی ناشناخته اصفهان در خیابان کاشانی درست در مرکز شهر قرار دارد، جایی که مدفن جمعی از شاهزادگان گمنام صفوی است.ماجرای این بقعه تاریخی به یکی از شب‌های ماه رجب سال ۱۰۴۱ قمری، یعنی ۴۰۰ سال پیش بر می‌گردد که جنایتی بزرگ و بهتر است بگوییم قتل عام دسته جمعی در اصفهان رخ داد که حتی در سفرنامه‌هایی مانند شاردن نیز به آن اشاره شده است، شبی که شاهزاده‌های ناکام صفوی توسط شاه صفی قتل عام شده و در گورستانی قدیم به خاک سپرده شدند. هنوز هم بقایای کوچکی از این گورستان در اصفهان و در جوار یک امامزاده در خیابان کاشانی اصفهان به نام «ستی فاطمه» وجود دارد که متأسفانه به فراموشی سپرده شده و به انبار تبدیل شده است.ستی فاطمه در گذشته یک قبرستان قدیمی بوده است، در زمانهای قدیم اغلب گورستان‌های اصفهان …
مرز پرگهر
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / استان گلستان / ترکمنستان / خراسان شمالی / سواحل دریای خزر / گورستان
مرز پرگهر
شمال استان گلستان و بخشی از خراسان شمالی را دشت وسیعی به مساحت تقریبی ۴۰۰ کیلومتر دربرگرفته است.
۱۳۹۹/۰۵/۱۰
تسلا تنها با نگاه!
از این داستان‌ها در ایام کرونا زیاد شنیده و خوانده‌ایم؛ از این تنها ماندن‌های پس از مرگ عزیز، از این خلأ مطلق پرناشدنی و از سوگواری در تنهایی. برای خانواده تنها ماندن در این لحظات سوگواری به طرزی باورنکردنی دشوار است، اینکه باید از هم دور بمانند و درست در همین لحظات که به آغوش یکدیگر نیاز دارند تنها با نگاهی از دور می‌توانند یکدیگر را تسلا دهند. این واقعا یک موقعیت دیوانه‌کننده است.ابتلا به کروناویروس، ابتدای تنهایی است؛ آغاز مسیری دشوار که آخرش به نقطه‌ای دور و تنها، ختم می‌شود، نقطه‌ای که آخرین بدرقه و ملاقات کنندگانش، ماموران کفن و دفنی هستند که خود قبول کرده‌اند در کاری پرمخاطره، مشارکت داشته باشند. گورستان بهشت احمدی شهر شیراز، آخرین منزلگاه بیماران مبتلا به کروناست که براثر این بیماری جان …
درباره مردِ نجیب و قهرمانِ محجوب سینمای ایران
۱۳۹۹/۰۵/۱۰ / سینمای ایران / هادی اسلامی
درباره مردِ نجیب و قهرمانِ محجوب سینمای ایران
در گورستان تاریخی ابن‌بابِوِیه شهر ری، در جوارِ آرامگاهِ عالم بزرگِ شیعه، حضرت شیخ صدوق یا همان محمد بن علی بن حسین بن موسی بن بابویه قمی (م. سده چهارم هجری)، کمی آن‌سوتر از مزار عارفِ بزرگ، شیخ رجبعلی خیاط (نکوگویان)، سنگ قبری است که رویش نوشته شده: «جاودانگی ویژه خداوند است؛ با نام نیک می‌توان جاوید ماند. پدری صمیمی و مهربان، همسری فروتن و فداکار، آموزگار صمیمیت و راستی، زنده‌یاد روان‌شاد هادی اسلامی، هنرمند وارسته و متعلّق به مردم آرمیده است. ۱۷ آبان ۱۳۱۸ – ۹ مرداد ۱۳۷۲».
۱۳۹۹/۰۵/۱۰
ایران زیباست؛ ترکمن صحرا
شمال استان گلستان و بخشی از خراسان شمالی را دشت وسیعی به مساحت تقریبی ۴۰۰ کیلومتر در بر گرفته است. این دشت که از سواحل دریای خزر در بندر ترکمن و از غرب به شرق گسترده شده، از شمال به کشور ترکمنستان و از شرق به خراسان و منطقه نیمه‌خشک بجنورد و دره‌گز و از جنوب به کوهپایه‌های جنگلی البرز شمالی محدود است. وجود عوارض زمین شناسی فوق العاده، گل فشانها، شوره زارها، پستی ها و بلندی ها، دره های خاکی، آب بندانها و سدهای طبیعی، تپه های کوچک و بزرگ، رودخانه باستانی و کهن اترک همچنین مراتع سبز در مقابل زمین های خشک و بی علف باعث شده اکوسیستم عجیب منطقه در گوشه و کنار خود در این وسعت عظیم جلوه ای خاص از قدرت لایتناهی خداوند را به تصویر بکشد. وجود آثار تاریخی مختلف که در راس آن میتوان از بلندترین برج آجری …
افشاگری مدیر آستان شیخ صدوق از مافیای فروش قبر در پایتخت
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ / آستان شیخ صدوق / ابن بابویه / سید علی علامه / مافیای فروش قبر
افشاگری مدیر آستان شیخ صدوق از مافیای فروش قبر در پایتخت
شفقنا- ابن بابویه نخستین گورستان شهرری و دومین گورستان بزرگ تهران است؛ مکانی که بسیاری از مشاهیر ایران در آن مدفون هستند و براساس برخی مستندات تاریخی، بنای نخست این گورستان به دوران سامانیان باز می‌گردد؛ اما به دلیل...
۱۳۹۹/۰۵/۰۷
جشن شصت و هفتمین سالگرد آتش بس بین دو کره
رهبر کره شمالی مراسم شصت و هفتمین سالگرد پایان جنگ دو کره را با حضور در یک گورستان جنگی و اهدای تپانچه به افسران ارتش جشن گرفت.
سلطان قبر هم رونمایی شد!
۱۳۹۹/۰۵/۰۷
سلطان قبر هم رونمایی شد!
ابن بابویه نخستین گورستان شهرری و دومین گورستان بزرگ تهران است؛ مکانی که بسیاری از مشاهیر ایران در آن مدفون هستند و براساس برخی مستندات تاریخی، بنای نخست این گورستان به دوران سامانیان باز می‌گردد؛ اما به دلیل وقوع سیلی تاریخی، بخش اعظمی از فضا‌های آن تخریب شد.
۱۳۹۹/۰۵/۰۶ / ابن بابویه / آرامستان / تهران / شهر ری
(تصاویر) آرامستان ابن بابویه
آرامستان ۱۴ هکتاری «ابن بابویه» نخستین قبرستان شهر ۸ هزار ساله ری و دومین گورستان تهران است که بسیاری از علما، مشاهیر و رجال سیاسی ایران در آن دفن شده‌اند. نام این مکان تاریخی و فرهنگی برگرفته از نام محمدبن بابویه مشهور به شیخ «صدوق» از فقها و دانشمندان شیعه است که بقعه متبرک این محدث بزرگ در این آرامستان قرار دارد.
تصاویر | تدفین قربانیان کرونا در گورستان وادی السلام نجف
۱۳۹۹/۰۵/۰۶
تصاویر | تدفین قربانیان کرونا در گورستان وادی السلام نجف
گورستان وادی السلام در حومه شهر نجف جایی است که هر بخش تاریخ معاصر عراق به گونه‌ای در آن دیده می‌شود و امروز نوبت ثبت تاریخ قربانیان کرونا در آن است.
تجلیل رهبر کره شمالی از افسران ارتش با اهدای تپانچه
۱۳۹۹/۰۵/۰۶ / کره‌ جنوبی / کره ‌شمالی / شبه جزیره کره / کیم جونگ اون
تجلیل رهبر کره شمالی از افسران ارتش با اهدای تپانچه
پکن- ایرنا- «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی همزمان با شصت و هفتمین سالگرد پاپان جنگ کره (۱۹۵۰ -۱۹۵۳) ضمن حضور در یک گورستان دوران جنگ، با اهدای تپانچه هایی با نام «کوهستان پکتو» از سربازان و افسران ارتش این کشور تجلیل کرد.
تپانچه، هدیه کیم جونگ اون به افسران ارتش
۱۳۹۹/۰۵/۰۶ / کره شمالی / کیم جونگ اون
تپانچه، هدیه کیم جونگ اون به افسران ارتش
رهبری کره شمالی مراسم شصت و هفتمین سالگرد پاپان جنگ کره را با حضور در یک گورستان جنگی و اهدای تپانچه به افسران ارتش جشن گرفت.
تصاویر | سنگ‌قبرهای منحصر به فرد گورستان ۲۰۰ ساله ارامنه
۱۳۹۹/۰۵/۰۵
تصاویر | سنگ‌قبرهای منحصر به فرد گورستان ۲۰۰ ساله ارامنه
۱۷ گورستان مخصوص ارامنه چهارمحال و بختیاری در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است اما این دو گورستان یعنی سیرک و معموره از زیبایی و جلوه خاص‌تری نسبت به سایر گورستان‌های ارامنه در این استان برخوردار هستند. گورستان ارامنه روستای سیرک سابقه‌ای حدود ۲۰۰ سال و گورستان روستای معموره حدود ۱۱۰ سال قدمت دارد.
نفس تنگ گورستان‌های تاریخی تبریز زیر خاک پارک‌ها و مدرسه‌ها
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ / استانی-فرهنگی و هنری / گورستان تاریخی / پارک / مدرسه
نفس تنگ گورستان‌های تاریخی تبریز زیر خاک پارک‌ها و مدرسه‌ها
شاید پیدایش گورستان‌های تاریخی به اندازه پیدایش حیات انسان قدمت داشته باشد، گورستان‌های هر منطقه، بخشی از ابعاد هویتی و فرهنگی آن منطقه بوده و مطالعه آن می‌تواند اطلاعات زیادی را از معماری و تاریخ گرفته تا فرهنگ و هنر و باورهای مردم منطقه به ما بدهد، اما نبود سیاست‌های مدون در این خصوص سبب شده است تا گورستان‌های تاریخی با سرپوشی تحت عنوان «گورستان متروکه» به پارک و یا مدرسه تبدیل شوند.
احتمال توقف ساخت و ساز‌های گورستان ابن بابویه/ سنگ قبر‌های قدیمی سرجای خود بازگردانده خواهند شد
۱۳۹۹/۰۵/۰۲
احتمال توقف ساخت و ساز‌های گورستان ابن بابویه/ سنگ قبر‌های قدیمی سرجای خود بازگردانده خواهند شد
معاون میراث فرهنگی تهران اعلام کرد: این احتمال وجود دارد که برای انجام کار‌های کارشناسی و مستندنگاری‌های لازم، کار در گورستان ابن بابویه متوقف شود سپس به صورت کتبی اعلام خواهیم کرد که آیا اجازه ادامه کار به پیمانکار داده می‌شود یا خیر.
۱۳۹۹/۰۵/۰۲ / قبرستان خارجی ها / باغ قلهک
(عکس) اینجا متفاوت‌ترین قبرستان خارجی‌ها است؛ قبرستانی در قلب تهران
یکی از متفاوت‌ترین گورستان‌هایی که در تهران وجود دارد، گورستان متفقین یا گورستان دولت واقع در باغ قلهک و متعلق به سفارت انگلیس در تهران است که امکان بازدید عموم از این منطقه وجود ندارد و تنها برخی تور‌های تهرانگردی و با گرفتن مجوز قادر خواهند بود تا از این منطقه بازدید کنند.
ویدئو / همسطح‌سازی، اسم رمز تخریب «ابن بابویه»؟
۱۳۹۹/۰۵/۰۱ / ابن بابویه / شهر ری / میراث فرهنگی / آثار تاریخی / سازمان اوقاف
ویدئو / همسطح‌سازی، اسم رمز تخریب «ابن بابویه»؟
آرامگاه شیخ صدوق در شهرری که کم‌کم به قبرستانی بزرگ تبدیل شد، در تاریخ بخاطر حوادثی مثل حمله مغول بارها تخریب شد و سالها زیر خاک ماند. با تبدیل زمین‌های منطقه به کشتزار و یافتن جسد سالم شیخ صدوق در یک سرداب که ۸۰۰ سال قبل‌تر دفن شده بود، مقبره احداث و محوطه دوباره به گورستان تبدیل شد. کم‌کم نشانه‌های قدیمی‌ترِ دفن مردگان در قرون اولیه اسلام در اطراف مقبره حذف شد اما گویا باید این قبرستان (ابن‌بابویه) باز طعم تغییر و تخریب را بچشد و این بار متولیان، برای آسایش مردگان، در محوطه تغییراتی بدهند و علاوه بر از بین بردن سنگ قبرهای تاریخی، اصالت چندصدساله را از بین ببرند؛ این‌بار برای همسطح‌سازی قبور!
۱۳۹۹/۰۴/۳۱
رویداد
اعتراض به تخریب قبور تاریخی ابن‌بابویه [شهروند]  عضو کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران، به تخریب قبور تاریخی گورستان ابن‌بابویه اعتراض کرد. به گزارش مهر، حجت نظری در واکنش به این اقدامات گفت: «در سایر کشورها ساماندهی آرامستان‌های قدیمی انجام می‌شود اما تخریبی صورت نمی‌گیرد و می‌بینیم که با دقت سنگ‌های قبور قدیمی را نگهداری کرده و اگر لازم به جابه‌جایی آنها به موزه باشد، برای حفظ بافت و هویت تاریخی قبرستان مذکور، سنگ‌هایی شبیه به سنگ قبل را طراحی کرده و مجدداً روی قبر می‌گذارند و سنگ‌ها را به واسطه قدمت‌شان حفاظت می‌کنند و اگر قرار باشد برنامه ساماندهی در آرامستان‌های تاریخی کشور نیز انجام شود، باید از این …
عکس روز| گورهای جانباختگان کرونا
۱۳۹۹/۰۴/۳۱
عکس روز| گورهای جانباختگان کرونا
گورهای جانباختگان کرونا در گورستان در شهر ماناوس در برزیل.
میراث فرهنگی مجوز یکسان سازی قبور ابن بابویه را داده است
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / میراث فرهنگی / قبرستان / قبرستان ابن بابویه
میراث فرهنگی مجوز یکسان سازی قبور ابن بابویه را داده است
یکسان سازی قبور در گورستان ابن بابویه ادامه دارد ضمن اینکه سنگ‌های جدید جای سنگ‌های تاریخی را می‌گیرد مجوز این اقدامات را اداره کل میراث فرهنگی استان تهران درسال ۹۷ داده بود.
۱۳۹۹/۰۴/۳۱
تخریب گورستان‌های تاریخی
خاطرم هست حدود 25 سال پیش بود که داستان تخریب در گورستان امام‌زاده صالح، گورستان مشاهیر تاریخ معاصر کشور آغاز شد. آن روزها من در میراث ‌فرهنگی مشغول به کار بودم و در آن زمان چنین‌ رفتارهایی با قدرت تمام در امام‌زاده صالح رخ داد. بعد از آن نوبت به امام‌زاده قاسم رسید. آن زمانی که می‌خواستند، ایوان زیبا و پرتزیین مرقد مشیرالدوله را تخریب کنند، متولی وقت امام‌زاده صالح به من می‌گفت که لازم نیست «خودم را این ور و آن ور بزنم»، میراث کاری نمی‌تواند بکند و به هر حال آن مقبره تخریب خواهد شد و چنین هم شد. مقبره مشیرالدوله، عمارت جبهه غربی امام‌زاده صالح و مقبره سپهدارتنکابنی همگی تخریب شدند و همان طور که متولی وقت امام‌زاده به من گفته …
این سید، مستحق طعن طاعنان نیست...
۱۳۹۹/۰۴/۳۱
این سید، مستحق طعن طاعنان نیست...
چهارشنبه گذشته سعید خال، سرپرست گورستان بهشت‌زهرا، به‌مناسبت پنجاهمین سال تاسیس این سازمان، مراسمی را برگزار کرد تا دستاوردهای نیم قرن فعالیت این سازمان را بگوید و ویژگی‌های کار شبانه‌روزی پرسنل خدوم این سازمان از قبرکن و تطهیرگر تا مدیران و کارمندان این گورستان را - به‌ویژه در هنگامه وزش توفان کرونا - تشریح کند و از خدمات این زحمتکشانی که به چشم نمی‌آیند اما کاری بسیار صعب و طاقت‌فرسا، هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روحی برعهده دارند، تقدیر کند تا شاید قوت قلب و روحیه‌ای باشد برای کسانی که گمنام زحمت …
تصاویر ۱۰ گورستان عجیب دنیا و داستان‌ جالب آنها
۱۳۹۹/۰۴/۳۰
تصاویر ۱۰ گورستان عجیب دنیا و داستان‌ جالب آنها
گورستان‌ها ممکن است برای بسیاری تداعی‌گر مکان‌هایی ترسناک و تاریک باشند. اما با وجود چنین ذهنیتی، گورستان‌هایی در جهان وجود دارند که به دلایل مختلف جذابیت بسیاری دارند.
هموطنان ارامنه ایی که سفر کرده اند
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ / بروجن / گورستان / شهرکرد / چهارمحال وبختیاری / ارامنه
هموطنان ارامنه ایی که سفر کرده اند
شهرکرد- ایرنا- رییس گروه حفظ و احیای اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری گفت: ۱۷ گورستان متعلق به هموطنان ارامنه‌ای که در طول تاریخ از نقاط دیگر کشور به این چهارمحال و بختیاری سفر کردند، در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.
گورستان ارامنه سیرک و معموره
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ / چهارمحال وبختیاری
گورستان ارامنه سیرک و معموره
ایرنا - شهرکرد - با این که تمامی ارامنه روستاهای سیرک و معموره چهارمحال و بختیاری هم‌اکنون به نقاط دیگر ایران و کشورهای خارجی مهاجرت کرده‌اند، اما گورستان هایی از زمانی که آن ها در این مناطق ساکن بوده اند به یادگار مانده است. وجود حجاری و سنگ تراشی خاص بر روی سنگ قبرها باعث به وجود آمدن یادگاری بی‌نظیر از این مردمان شده و جلوه خاصی از هنر دست به وجود آورده است.با توجه به اینکه ۱۷ گورستان مخصوص ارامنه چهارمحال و بختیاری در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است اما این دو گورستان یعنی سیرک و معموره از زیبایی و جلوه خاص‌تری نسبت به سایر گورستان‌های ارامنه در این استان برخوردار هستند. گورستان ارامنه روستای سیرک سابقه ای حدود ۲۰۰ سال و گورستان روستای معموره حدود ۱۱۰ سال قدمت دارد.
داستان اولین نفری که در بهشت زهرای تهران دفن شد/ به خانواده اولین متوفی پیکان هدیه شد؟
۱۳۹۹/۰۴/۲۸ / بهشت زهرا / دفن در بهشت زهرا / مراحل دفن در بهشت زهرا / هزینه تدفین
داستان اولین نفری که در بهشت زهرای تهران دفن شد/ به خانواده اولین متوفی پیکان هدیه شد؟
مهین‌دخت پس از مرگ پدر با سازمان بهشت زهرا تماس می‌گیرد که مراحل دفن اولین ساکن این گورستان شکل می‌گیرد: «سال‌هاست از آن روز می‌گذرد، اما هنوز آن روز تلخ را به‌خوبی به یاد دارم. یک ماشین بنز مشکی پر از گل، جنازه پدرم را از مسگرآباد به بهشت زهرا (س) برد و با تشریفات خاصی او را به خاک سپردند. بعد‌ها در نشریات زیادی مثل توفیق نوشتند: «به بازماندگان اولین نفری که در بهشت زهرای تهران دفن شده باشد، یک پیکان هدیه می‌دهند»؛ اما این تنها شایعه‌ای بود که دهان به دهان بین مردم چرخید».
۱۳۹۹/۰۴/۲۵
کشف عجیب گورستان 100 ساله!
در کلیرواترهایتز فلوریدا، شایعات دیرینه‌ای پخش شده بود مبنی بر اینکه گورستانی گمشده متعلق به سیاه پوستان آمریکا وجود دارد که در هنگام نقل ‌مکان کلیسای باپتیست سنت متیو در دهه 1950 به حال خود رها شده است. به‌گزارش خبرآنلاین، هنگامی‌که باستان‌شناسان از رادار زمین برای نفوذ رصد مکانی که قبلاً قبرستان کلیسا بود استفاده کردند، به آن‌ها ثابت شد که این شایعات درست بوده و اکنون این مکان به یک پارکینگ روباز تبدیل ‌شده که متعلق به کمپانی فرنک‌کروم است.
نباید اساتیدی که رویکرد انتقادی دارند را بایکوت کنیم/ سیستم ارتقای اساتید در ایران از بزرگترین باندهای فساد است/ موانع ساختاری پژوهشگاه‌ها را تبدیل به گورستان کرده‌اند/ تا وزارت علوم استقلال دانشگاه را به رسمیت نشناسد، قدمی جلو نمی‌رویم
۱۳۹۹/۰۴/۲۴
نباید اساتیدی که رویکرد انتقادی دارند را بایکوت کنیم/ سیستم ارتقای اساتید در ایران از بزرگترین باندهای فساد است/ موانع ساختاری پژوهشگاه‌ها را تبدیل به گورستان کرده‌اند/ تا وزارت علوم استقلال دانشگاه را …
ایلنا: دانشیار جامعه‌شناسی در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی می‌گوید: فروریختن مفهوم نورمالیته بزرگترین تحول عصر ماست و ما را وارد دوران پساجدید کرده است. این…
کشف ۲ کارگاه اشکانی در تپه تاریخی اشرف اصفهان
۱۳۹۹/۰۴/۲۳ / اصفهان / میراث فرهنگی / تاریخ / باستان شناسی / گردشگری و میراث فرهنگی نصف جهان
کشف ۲ کارگاه اشکانی در تپه تاریخی اشرف اصفهان
اصفهان- ایرنا- بعد از آنکه در عملیات نجات بخشی آثار تپه اشرف اصفهان در مسیر لوله گذاری آب گورخمره‌ها و شواهد یک گورستان اشکانی بدست آمد، حالا هیات کاوش در گمانه پنجاهم این عملیات به سازه‌های ۲ کارگاه اشکانی رسیدند که به دلیل قرارگیری وسعت این آثار در فضای سبز شهرداری و زیر خیابان مشتاق فقط بخش‌هایی از آن قابل پاکسازی است.
۱۳۹۹/۰۴/۲۱
زندگی ژان کالون
درباره‌اش می‌گویند که قرون وسطایی‌تر از هر متفکر قرون وسطی بود و یگانه شرط رستگاری روح انسان را در ترک کامل دنیا می‌دید. اما کلیسای کاتولیک و تفسیر رسمی از آموزه‌های مسیح را به چالش کشید و به یکی از مهم‌ترین مصلحان دینی تاریخ تبدیل شد. ژان کالون (John Calvin) سال 1509 میلادی در چنین روزی در نوایون به دنیا آمد که آن زمان یکی از اسقف‌نشین‌های فرانسه محسوب می‌شد.  پدرش منشی اسقف بود، اما گویا بعدها به دلایلی تکفیر و از کلیسا اخراج شد و حتی عده‌ای با دفن او در گورستان مسیحیان مخالفت کردند. اما خود ژان به دستور پدر برای تحصیل به پاریس رفت و پس از آن هم مدتی در اورلئان حقوق خواند. سختکوش و جدی بود و به جز الهیات و مذهب، به ادبیات هم علاقه شدیدی …
اصرار محیط زیست به انتقال گورستان زباله‌های پایتخت
۱۳۹۹/۰۴/۲۱ / پایتخت / زباله / شهرداری تهران / گورستان / محیط زیست
اصرار محیط زیست به انتقال گورستان زباله‌های پایتخت
انتقال مرکز دفع پسماند آرادکوه به عنوان یکی از بزرگ‌ترین سایت‌های پسماند خاورمیانه این روزها محل اختلاف اداره کل محیط زیست و شهرداری تهران است چراکه شهرداری این کار را علمی نمی‌داند اما محیط زیست پیگیر انتقال این مرکز است.
کشف گورستانی بزرگ در مجموعه‌ مسجد صفی رشت
۱۳۹۹/۰۴/۱۹ / گورستان / رشت
کشف گورستانی بزرگ در مجموعه‌ مسجد صفی رشت
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان با بیان اینکه، مسجد صفی رشت در بافت تاریخی رشت قرار دارد، تصریح کرد: قتل و دفن امانی صفی میرزا، فرزند شاه عباس یکم صفوی از جمله مهم‌ترین وقایع تاریخی مرتبط با مکان مسجد صفی رشت است.
حفاظت از تپه تاریخی اشرف اصفهان، نیازمند حمایت مسوولان
۱۳۹۹/۰۴/۱۰ / شهرداری اصفهان / اصفهان / تاریخ / باستان شناسی / گردشگری و میراث فرهنگی نصف جهان
حفاظت از تپه تاریخی اشرف اصفهان، نیازمند حمایت مسوولان
اصفهان- ایرنا- بعد از رسیدن به یک چاه سنگی ساسانی، دو گورخمره و احتمال رسیدن به گورستان اشکانی در تپه اشرف اصفهان فقط در مدت زمان کوتاه گمانه‌زنی‌ها و روشن شدن اهمیت این محوطه، شهردار اصفهان وعده داد به نجات این تپه تاریخی می‌آید، این در حالی است که با کمبود بودجه‌های باستان‌شناسی تاکنون هیچ اقدامی در عملی شدن همیاری دو نهاد میراث فرهنگی و شهرداری اصفهان انجام نشده است.
سرنوشت غسالخانه تاریخی قبرستان «عمو زین‌الدین» چه خواهد شد؟
۱۳۹۹/۰۴/۱۰ / استانی-فرهنگی و هنری / میراث فرهنگی / گورستان / گورستان تاریخی
سرنوشت غسالخانه تاریخی قبرستان «عمو زین‌الدین» چه خواهد شد؟
تغییر کاربری گورستان عموزین‌الدین از سال‌ها پیش مطرح بود و عملی کردن این ایده نیاز به تایید مراجع شرعی و قانونی داشت. اکنون با گذشت حدود دو سال از زمزمه‌های تغییر کاربری، تبدیل این گورستان به خیریه سرای سالمندان با تصمیم شهرداری تبریز و اداره کل امور اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی رو به اجرایی شدن است.
معبدی ۱۲ هزار ساله در کنار گورستان تاریخی
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ / استانی-فرهنگی و هنری
معبدی ۱۲ هزار ساله در کنار گورستان تاریخی
معبد "قدمگاه" با قدمتی 12 هزار ساله در کنار یک گورستان تاریخی مربوط به دوره صفوی واقع شده و جزو اماکن مهم تاریخی در شهرستان آذرشهر محسوب می‌شود.
گورهای خاص پیشاتاریخی برای آدم‌های خاص/ هنوز اثری از محل سکونت افراد نیست
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / گورستان / باستان‌شناس / مهریز یزد / جامعه باستان‌شناسی ایران / آذرمیدخت اسفندیاری / مرکز باستان‌شناسی ایران / پایگاه میراث‌فرهنگی مهریز / کاوش
گورهای خاص پیشاتاریخی برای آدم‌های خاص/ هنوز اثری از محل سکونت افراد نیست
ایلنا: گفتگو با باستان‌شناسی که نخستین بار کاوش‌هایی را در مهریز یزد آغاز نمود و ضمن بررسی و کاوش‌هایی که طی پنج فصل به همراه تیمیش انجام داد، چشم انداز تازه‌ای از…
قیام شیخ محمد خیابانی و اخراج خانواده سلطنتی از تبریز
۱۳۹۹/۰۴/۰۳ / اجتماعی و اقتصادی / انگلیس / خانواده / گورستان / موزه
قیام شیخ محمد خیابانی و اخراج خانواده سلطنتی از تبریز
امروز من رسماً به همه جهانیان اعلام می‌کنم ما علیه این حکومت که قرارداد خانمان‌برانداز وثوق‌الدوله و انگلیس را منعقد کرده قیام کرده‌ایم و چون تبریز که محل نشو و نمای آزادی خواهان است،
لواسان در رسانه‌ چگونه بازنمایی می‌شود؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۲ / گورستان / تخلفات مالی / لواسان / ویلاسازی
لواسان در رسانه‌ چگونه بازنمایی می‌شود؟
تهران- ایرنا- باغ‌شهر لواسان واقع در شمال‌شرقی تهران، طی چند سال اخیر به سوژه رسانه‌ها تبدیل شده و مسائل‌ مربوط به آن از دستگیری مدیران شهری و ساخت ویلاهای لاکچری گرفته تا مهمانی‌های شبانه و آرامستان‌هایش به شیوه ای خاص در افکار عمومی بازنمایی می شود اما به راستی این محتواهای رسانه‌ای تا چه حدی با واقعیت همراه است؟
درآمد میلیاردی ترکیه از «مولانا» و سرنوشت تلخ گورستان منتسب به «شمس» در تبریز
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / استانی-فرهنگی و هنری / گورستان / میراث فرهنگی / تاریخ / بافت تاریخی
درآمد میلیاردی ترکیه از «مولانا» و سرنوشت تلخ گورستان منتسب به «شمس» در تبریز
نام «حضرت مولانا» از زبان ترک‌ها نمی‌افتد و هنوز هم به اندازه زمان حیاتش نه تنها در ترکیه و ایران، بلکه در دنیا معروف است، اما رفتار ما با مشاهیر و آثار باقی مانده از آن‌ها چگونه است؟، بی‌تفاوتی به مفاخر و آثار تاریخی باعث شده است تا گورستان منتسب به سوخته جانی به نام شمس معروف به گورستان گجیل و مقبره‌العرفا سرنوشت تلخی پیدا کند.
احتمال کشف حلقه مفقوده باستان‌شناسی تپه اشرف اصفهان/ آیا گورستان گمشده پیدا شده است؟
۱۳۹۹/۰۳/۲۷ / گورستان / سفال / اشکانیان / باستانشناسی / خمره / محوطه باستانی / کشف سفال / ایلخانیان / تپه اشرف اصفهان / گور خمره
احتمال کشف حلقه مفقوده باستان‌شناسی تپه اشرف اصفهان/ آیا گورستان گمشده پیدا شده است؟
ایلنا: پس از کشف گور خمره در تپه اشرف اصفهان این احتمال می‌رود که گورستان این محوطه پیدا شده باشد و به نوعی حلقه مفقوده این محوطه باستانی بدست آمده باشد.
کشف یک گور دسته جمعی در دوران حکومت پیشین سودان
۱۳۹۹/۰۳/۲۷ / سودان / سرباز / گورستان / کشته
کشف یک گور دسته جمعی در دوران حکومت پیشین سودان
تهران- ایرنا- دادستان عمومی سودان از کشف یک گور دسته جمعی در شرق خارطوم پایتخت این کشور خبر داد که گفته می شود مربوط به اجساد دانشجویانی است که در سال ۱۹۹۸ در پی تلاش برای فرار از یک اردوگاه آموزشی در جریان خدمت سربازی به قتل رسیدند.
(ویدیو) ماجرای قبرستان لاکچری لواسان
۱۳۹۹/۰۳/۲۵
(ویدیو) ماجرای قبرستان لاکچری لواسان
اخیرا تصاویری از یک قبرستان لاکچری در لواسان منتشر شده است که جنجال‌های فراوانی به پا کرده است. این فیلم قبرهای اشرافی در این گورستان است.
فیلم | پشت پرده عجیب قبرهای اشرافی لواسان
۱۳۹۹/۰۳/۲۵
فیلم | پشت پرده عجیب قبرهای اشرافی لواسان
اخیرا تصاویری از یک قبرستان لاکچری در لواسان منتشر شده است که جنجال‌های فراوانی به پا کرده است. این فیلم قبرهای اشرافی در این گورستان است.
داستان گورستان جنجالی لواسان؛ هر قبر ۲۲۰ میلیون تومان، اگر پارتی نداشتند ۴۰۰ میلیون!
۱۳۹۹/۰۳/۲۵ / قبر / گورستان / لواسان / گورستان گلندوک
داستان گورستان جنجالی لواسان؛ هر قبر ۲۲۰ میلیون تومان، اگر پارتی نداشتند ۴۰۰ میلیون!
می‌گویند قبر مرده‌شان را قبل از ماجراهای کرونا با هزار چک و چانه زدن و رابطه جورکردن خریده‌اند به قرار ۲۲۰ میلیون تومان که اگر پارتی نداشتند باید ۴۰۰ میلیون...
داستـــان گـــورِ گـران، گورستان جنجالی لواسان
۱۳۹۹/۰۳/۲۴ / لواسان / شهرداری لواسان / ساخت و سازهای غیرمجاز در لواسان
داستـــان گـــورِ گـران، گورستان جنجالی لواسان
می‌گویند قبر مرده‌شان را قبل از ماجراهای کرونا با هزار چک و چانه زدن و رابطه جورکردن خریده‌اند به قرار ۲۲۰ میلیون تومان که اگر پارتی نداشتند باید ۴۰۰ میلیون تومان می‌خریدند.
(تصاویر) اعتراض به طرح تخریب قبرستان یافا
۱۳۹۹/۰۳/۲۴ / فلسطین / یافا / قبرستان / اسرائیل / رژیم صهیونیستی
(تصاویر) اعتراض به طرح تخریب قبرستان یافا
اهالی شهر اشغالی یافا در فلسطین اشغالی در اعتراض به طرح تخریب یک قبرستان اسلامی قدیمی الاسعاف، تظاهرات کردند. رژیم صهیونیستی تخریب این گورستان را به بهانه ساخت پناهگاهی برای آوارگان آغاز کرده است.
۱۳۹۹/۰۳/۲۲ / اداره کل اوقاف و امور خیریه / استان تهران / خانواده / فضای مجازی / گورستان
فروش قبر با نرخ‌های نجومی در جنوب تهران صحت ندارد
رییس اداره اوقاف شهرستان ری با رد فروش قبر با قیمت‌های چند صدمیلیون تومانی در بقاع متبرکه جنوب تهران گفت:
۱۳۹۹/۰۳/۲۱ / استانی-اجتماعی / دریاچه زریبار
تبدیل یکی از بزرگترین رویشگاه های زاگرس به گورستان زباله های شهری
مدیرکل محیط زیست استان کردستان با اشاره به وضعیت ایستگاه تحقیقاتی گاران که یکی از رویشگاه های مهم زاگرس به شمار می رود و اکنون به گورستانی انبوه از زباله های شهری مبدل شده است گفت: بحث پسماند معضلی اساسی در حوزه محیط زیست بوده و استان کردستان هم از این امر مستثنی نیست.
عکس | جورج فلوید با کالسکه اسب‌دار به خانه ابدی رفت
۱۳۹۹/۰۳/۲۱
عکس | جورج فلوید با کالسکه اسب‌دار به خانه ابدی رفت
مراسم تشییع جنازه جورج فلوید در کلیسای شهر زادگاهش هیوستن برگزار و تابوت طلایی او با یک کالسکه اسب‌دار تا گورستان بدرقه شد.
مجوزی برای اجرای لوله گذاری در عرصه گورستان تاریخی حاجی‌آباد صادر نکردیم
۱۳۹۹/۰۳/۲۱ / استانی-فرهنگی و هنری / اخبار فرهنگی و هنری - هرمزگان
مجوزی برای اجرای لوله گذاری در عرصه گورستان تاریخی حاجی‌آباد صادر نکردیم
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان گفت: در صیانت از میراث تاریخی، فرهنگی و طبیعی با کسی تعارف نداریم.
شناسایی یکی از توسعه‌یافته‌ترین فرهنگ‌های عصرمفرغ قدیم در  قم
۱۳۹۹/۰۳/۲۰ / قم / تپه یوسف خان خاوه / گورستان تاریخی
شناسایی یکی از توسعه‌یافته‌ترین فرهنگ‌های عصرمفرغ قدیم در قم
«کاوش‌های باستان‌شناسی در گورستان «یوسف خان» در خاوه قم، به شناسایی یکی از توسعه یافته‌ترین فرهنگ‌های عصرمفرغ قدیم جنوب غرب آسیا که به فرهنگ «کورا _ ارس» یا «ماورائ قفقاز قدیم» موسوم است، منجر شد.»
شناسایی فرهنگی از عصرمفرغ قدیم جنوب غرب آسیا
۱۳۹۹/۰۳/۲۰
شناسایی فرهنگی از عصرمفرغ قدیم جنوب غرب آسیا
تهران -ایرنا- باستان شناس پژوهشکده باستان شناسی گفت: کاوش های باستان شناسی در گورستان یوسف خان خاوه قم، به شناسایی یکی از توسعه یافته‌ترین فرهنگ‌های عصرمفرغ قدیم جنوب غرب آسیا که به فرهنگ کورا _ ارس یا ماورای قفقاز قدیم موسوم است، منجر شد.
۱۳۹۹/۰۳/۱۹ / تپه تاریخی / کرمانشاه / استانی-فرهنگی و هنری
زخم کلنگ سودجویان بر پیکر میراث 7000 ساله روانسر
تپه‌های سه گانه "موسایی" با هفت هزار سال قدمت، یکی از باستانی‌ترین آثار بجای مانده از تاریخ در منطقه اورامانات هستند. تپه‌هایی که به دلیل مجاورت با گورستان قدیمی کلیمیان منطقه به موسایی شهره شده‌اند و یک تپه بزرگ با ارتفاع حدود 20 متر و دو تپه کوچک‌تر را شامل می‌شوند که در مساحتی دوهکتاری قرار گرفته‌اند.
پیکر دبیرکل سابق جهاد اسلامی در گورستان شهدای یرموک به خاک سپرده شد
۱۳۹۹/۰۳/۱۸ / اخبار "فلسطین"
پیکر دبیرکل سابق جهاد اسلامی در گورستان شهدای یرموک به خاک سپرده شد
جنبش جهاد اسلامی فلسطین اعلام کرد که پیکر دبیرکل سابق این جنبش در گورستان شهدای یرموک دمشق به خاک سپرده شد.
بلاتکلیفی گورستان متروکه اهر و مشکلاتی که برای شهروندان ایجاد کرده است
۱۳۹۹/۰۳/۱۸ / استانی-اجتماعی / گورستان / ساماندهی
بلاتکلیفی گورستان متروکه اهر و مشکلاتی که برای شهروندان ایجاد کرده است
بعد از اقدام به ساماندهی گورستان متروکه منطقه بهار(نادر قوجا) شهر اهر از حدود سه سال پیش و با گذشت زمان کوتاهی، به دلایل نامعلوم، این گورستان به حال خود رها شد و در حال حاضر مشکلات و معضلاتی را برای اهالی منطقه به‌وجود آورده است.
گورستان پرحاشیه
۱۳۹۹/۰۳/۱۱
گورستان پرحاشیه
سید مرتضی احمدپور _ تبریز – خبرنگار  ساکنان خیابان‌های امامیه و منظریه تبریز سال‌هاست که نمای بیرونی خانه‌هایشان قبرستانی متروکه است. قبرستانی که با همه احترام اهالی محل به آن اما به دلیل انجام نشدن طرح‌های ساماندهی، زندگی را برای ساکنان حومه سخت کرده است؛ چرا که این روزها گورستان متروک امامیه به لانه‌ای برای جانوران موذی و مکانی برای شب‌گذرانی‌های معتادان و اراذل در لابه‌لای قبور و مقبره‌ها تبدیل شده است. مدت‌هاست که به‌جز محدود کردن تردد به گورستان، اقدام دیگری از سوی مسئولان برای ساماندهی آن …
مراسم هفتم رومینا اشرفی در روستای سفید سنگان تالش (عکس)
۱۳۹۹/۰۳/۱۰
مراسم هفتم رومینا اشرفی در روستای سفید سنگان تالش (عکس)
زن و مرد روستا به گورستان آمده بودند و همراه مادر رومینا مویه می‌کردند. خانواده‌ ای که حالا قصاص پدر را می‌خواستند.
مراسم هفتم رومینا بر سر مزارش
۱۳۹۹/۰۳/۱۰
مراسم هفتم رومینا بر سر مزارش
گورستان بهشت فاطمیه در روستای سفید سنگان، جایی میان تالش و آستارا جمعه نهم خرداد ۱۳۹۹ به عزای هفتم رومینا اشرفی نشست. دختری که پدرش به خاطر آنچه که غیرت و مسائل ناموسی می‌نامید، سر دخترش را با داس برید. زن و مرد روستا به گورستان آمده بودند و همراه مادر رومینا مویه می‌کردند. خانواده‌ ای که حالا قصاص پدر را می‌خواستند.
عکس آگهی فوت صادق هدایت
۱۳۹۹/۰۲/۲۸
عکس آگهی فوت صادق هدایت
صادق هدایت نویسنده و مترجم ایرانی در ۱۹ فروردین سال ۱۳۳۰ در پاریس خودکشی کرد و چند روز بعد در قطعهٔ ۸۵ گورستان پر-لاشز به خاک سپرده شد.
۱۳۹۹/۰۲/۲۷
حفر هزاران قبر جدید در پایتخت شیلی با افزایش شیوع کرونا!
مقام‌های شیلی اعلام کردند که در پی افزایش موارد ابتلا به کرونا، هزاران قبر جدید در گورستان اصلی پایتخت حفر شده است. به گزارش فرانس ۲۴، هفته جاری میزان ابتلا به ویروس «کووید ۱۹» در شیلی افزایش یافت و دولت را ناگزیر به قرنطینه اجباری ساکنان شهر سانتیاگو پایتخت این کشور واقع در آمریکای جنوبی کرد. روزانه بین ۳۵۰ تا ۵۰۰ مورد ابتلا به کرونا در شیلی به ثبت می‌رسید، تا اینکه این میزان در پایان هفته افزایش یافت و روز چهارشنبه ۲۶۰۰ مورد و روز پنجشنبه نیز همین تعداد ثبت شد. رییس گورستان اصلی پایتخت شیلی گفت: ما این لحظه تاریخی را درک می‌کنیم و به قبرهای بیشتری نیاز داریم، زیرا دیدیم که چه اتفاقی در دیگر کشورها رخ داد. حدود دو هزار قبر جدید در این گورستان برای مقابله با پیامدهای …
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •