سه شنبه, ۱۷ تیر, ۱۳۹۹ / 7 July, 2020
دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران
فاصله‌گذاری اجتماعی کِی تمام می‌شود؟
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / کروناویروس / همه_باهم_علیه_کرونا / موسسه ملی تحقیقات سلامت / دانشگاه علوم پزشکی تهران
فاصله‌گذاری اجتماعی کِی تمام می‌شود؟
محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران می‌گویند: مرور شواهد نشان می‌دهد که پیش بینی دقیقی از زمان پایان این بحران وجود ندارد. باید منتظر ماند و دید تا چه اندازه پیش‌بینی‌های مختلف به وقوع می‌پیوندد. برخی از پیش بینی‌ها حاکی از آن است که این ویروس به طور موقت در طول تابستان کاهش می‌یابد، اما در صورت عدم مداخله، دوباره در پاییز و زمستان بعدی به اوج خود می‌رسد و مدت زمان طولانی درگیری در جوامع ایجاد خواهد کرد.
۱۳۹۹/۰۳/۲۴
وبینار دانشگاه ساپینزای رم و انجمن ایرانشناسی
وبینار مشترک یک‌روزه گروه فرهنگ و زبان‌های دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران با دانشگاه ساپینزای رم و انجمن ایرانشناسی برگزار می‌شود. این برنامه سه‌شنبه 27 خرداد (16 ژوئن 2020) برگزار می‌شود. دانشگاه ساپینزای رم بزرگ‌ترین دانشگاه اروپا و در ایتالیا جایگاه نخست است و از دانشگاه‌های مهم برای تحصیل در ایتالیا به شمار می‌رود.  بخش اول برنامه به ریاست کارلو جوانی چرتی از ساعت 12 آغاز شده و شامل سخنرانی‌های مارکو مانچینی (استاد زبان‌شناسی تاریخی و زبان‌شناسی دانشگاه ساپینزای رم) درباره آثار دسته‌‏بندی ملکیت لایتجزی در هزوارش‏های زبان فارسی میانه، محمود جعفری دهقی (استاد فرهنگ و زبان‌های باستانی ایران، دانشگاه تهران) …
استاد دانشگاه تهران: گسست‌های بین نسلی در دوران پساکرونا بیشتر می شود
۱۳۹۹/۰۲/۳۱ / پساکرونا / خدایاری فرد / گسست بین نسلی
استاد دانشگاه تهران: گسست‌های بین نسلی در دوران پساکرونا بیشتر می شود
شفقنا- استاد دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران گفت: چالش‌های بین والدین به عنوان نسل قدیمی و فرزندان به عنوان نسل جدید یک گسل اجتماعی بوجود می‌آورده و در آینده بیشتر هم خواهد شد. به گزارش شفقنا از ایسنا،...
کرونا چه آینده‌ای را پیش‌روی ما گذشته است؟
۱۳۹۹/۰۲/۰۶ / ناصر فکوهی / ویروس کرونا / تجمعات اعتراضی / جامعه‌شناسی
کرونا چه آینده‌ای را پیش‌روی ما گذشته است؟
گفت وگوی دکتر ناصر فکوهی، استاد گروه انسان‌شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران با روزنامه شرق، حاوی نکات متفاوتی ست.
۱۳۹۹/۰۱/۲۴
«قالیباف» مدیرعامل سازمان بورس شد
با تصمیم شورای عالی بورس، حسن قالیباف اصل به عنوان مدیرعامل سازمان بورس و اوراق بهادار انتخاب و جایگزین شاپور محمدی شد. به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، حسن قالیباف اصل به عنوان مدیرعامل سازمان بورس و اوراق بهادار انتخاب و جایگزین شاپور محمدی شد که از پنجم مرداد ۹۵ تاکنون سکاندار این سازمان بود.  قالیباف در حال حاضر ریاست دانشکده علوم اجتماعی و اقتصادی دانشگاه الزهرا را برعهده دارد. وی همچنین  پیش از این مدیرعامل و عضو هیئت مدیره شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری امید، شرکت سرمایه‌گذاری ایرانیان، مدیر سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری بوعلی، کارشناس سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری تدبیر، کارشناس اعتبارات خارجی بانک توسعه صادرات ایران، کارشناس صادرات شرکت سیمان فارس و …
احمد نادری: پساکرونا احیاگر «غرب وحشی» و شروع دوران پست‌مدرنیسم واقعی است
۱۳۹۹/۰۱/۱۶ / اتحادیه اروپایی / غرب وحشی / امریکا / تهران / کرونا / ترامپ / جنگ جهانی دوم / دولت آمریکا / تایلند / پسا کرونا
احمد نادری: پساکرونا احیاگر «غرب وحشی» و شروع دوران پست‌مدرنیسم واقعی است
یک عضو هیئت علمی دانشگاه تهران معتقد است پیدایش ویروس کرونا و شیوع عالمگیر آن، نقطه عطفی در تاریخ تمدن مدرن و پدیده مدرنیته و شروع دوره پس از آن خواهد بود.
مردم به فکر سلامت خود باشند
۱۳۹۸/۱۲/۲۱ / کروناویروس / در خانه بمانیم
مردم به فکر سلامت خود باشند
یک استاد دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران گفت: از مردم خواهش می کنم به فکر سلامت خود باشند. ما با یک بحران مواجه بوده و به همکاری مردم نیازمندیم.
۱۳۹۸/۱۲/۱۱
کاهش ورودی افراد به زندان‌ها
رییس قوه قضاییه طی بخشنامه‌ای به مراجع قضایی سراسر کشور، دستوراتی را جهت پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در زندان‌ها صادر کرد. این بخشنامه که دیروز در رسانه‌ها منتشر شد، شامل 3 بند است؛ در بند اول این بخشنامه، رییس قوه قضاییه تاکید کرده است که «با رویکرد کاهش ورودی افراد به زندان‌ها از صدور قرارهای تامین منجر به بازداشت جز در موارد ضروری اجتناب گردد.» این در حالی است که در مدت اخیر و پس از انتخابات دوم اسفند ماه به‌‌رغم این توصیه که پیش‌تر نیز مطرح بود 3 فعال سیاسی و دانشجویی بازداشت شده‌اند. ضیا نبوی، دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه‌شناسی دانشگاه علامه طباطبایی و عضو انجمن اسلامی دانشجویان آزاداندیش دانشگاه علامه صبح سه‌شنبه ششم اسفندماه …
آینده اجتماعی ایران در دهه پنجم انقلاب اسلامی (خلاصه)
۱۳۹۸/۱۲/۰۴ / دانشگاه تهران / میزگرد ایرنا / نشست آینده اجتماعی ایران در دهه پنجم انقلاب
آینده اجتماعی ایران در دهه پنجم انقلاب اسلامی (خلاصه)
این نشست به همت خبرگزاری ایرنا، معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران، مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، انجمن جامعه‌شناسی دانشگاه تهران و انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی وارتباطات در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و در چهار پانل افتتاحیه، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی – اقتصادی برگزار شد. در این نشست جمعی از صاحب‌نظران علوم اجتماعی به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند.
تقابل جنگ و صلح در خاورمیانه
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / اسرائیل / خاورمیانه / فلسطین
تقابل جنگ و صلح در خاورمیانه
تهران - ایرنا-نشست "مساله‌ جنگ در خاورمیانه" عصر سه شنبه با حضور سه نفر از صاحبنظران و کارشناسان منطقه غرب آسیا در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی در تهران و با مشارکت شماری از دانشجویان برگزار شد.
بحران‌های اخیر و چالش‌های همبستگی در ایران امروز (2) - خلاصه
۱۳۹۸/۱۱/۲۹ / فرشاد مومنی / انجمن جامعه شناسی ایران / مقصود فراستخواه / تقی آزاد ارمکی
بحران‌های اخیر و چالش‌های همبستگی در ایران امروز (2) - خلاصه
نشست دوم برنامه بحران‌های اخیر و چالش‌های همبستگی در ایران امروز، به همت انجمن جامعه‌شناسی ایران در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد. در این برنامه دکتر مقصود فراستخواه، دکتر فرشاد مؤمنی و دکتر تقی آزاد ارمکی، صاحب‌نظران علوم اجتماعی و اقتصاد، به تشریح ریشه‌های شکل‌گیری اعتراضات اخیر و ارتباط آنها با مفهوم همبستگی و همچنین راه‌های برون‌رفت از این بحران‌ها پرداختند.
توسعه، حکمرانی خوب، اعتماد اجتماعی - خلاصه
۱۳۹۸/۱۱/۲۷ / اعتماد اجتماعی / انجمن جامعه شناسی ایران / انجمن جمعیت شناسی ایران / دانشگاه تهران
توسعه، حکمرانی خوب، اعتماد اجتماعی - خلاصه
در این نشست که به همت «انجمن جامعه شناسی ایران» و «انجمن جمعیت شناسی ایران» در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد، دکتر علی دینی ترکمانی به ارزیابی سطح اعتماد اجتماعی در جامعه ایران، تاثیر حکمرانی خوب بر آن و رابطه اعتماد اجتماعی با توسعه جوامع پرداخت.
نشست تبیین جهان مقاومت پس از شهادت سردار سلیمانی برگزار می شود
۱۳۹۸/۱۱/۱۰ / دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران / سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی / دانشگاه تهران
نشست تبیین جهان مقاومت پس از شهادت سردار سلیمانی برگزار می شود
نشست‌های اصحاب علوم انسانی در باب فهم و تبیین جهان مقاومت پس از شهادت سردار سلیمانی با عنوان «عقل سرخ» در دانشگاه تهران برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۱۱/۰۶
آموزش زیر فشار بودجه‌های غیر واقع بینانه
   [امیرحسین احمدی] لایحه بودجه؛ همان پرونده پر از اعداد و ارقامی که ابتدای زمستان هر سال رئیس‌جمهوری آن را به مجلس تقدیم می‌کند؛ لایحه‌ای که بیش از آنکه جدول ارقام و حساب‌کتاب‌ها باشد، پیش‌بینی سرنوشت تک‌تک کسانی است که در جغرافیای ایران زیست می‌کنند. پیش‌بینی اینکه یک معلم چطور در ‌سال آینده زندگی کند، یک دانش‌آموز چطور درس بخواند، یک کشاورز چقدر از برداشت محصولاتش سود کند بدون آنکه هر یک از آنان بتوانند در رقم‌زدن این سرنوشت دخالتی داشته باشند، چرا که ارقامند که چگونه زیستن را در یک‌ سال جبر می‌کنند. نگاهی دقیق‌تر به اعداد ریز و درشت و جداول کوتاه و بلند لایحه بودجه نشان می‌دهد منطقی پشت هر یک از آنها …
اعتراضات از کجا آمد و به کجا می‌‌رود
۱۳۹۸/۱۰/۱۰
اعتراضات از کجا آمد و به کجا می‌‌رود
گفت‌وگو و تحلیل درباره ریشه‌های اجتماعی و تاریخی حوادث آبان ماه همچنان در جریان است. آخرین آن‌ها، نشستی با عنوان «اعتراضات و ناآرامی‌های آبان‌ماه؛ ریشه‌ها و پیامدها» بود که به همت انجمن جامعه‌شناسی ایران و در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد.
تامین اجتماعی لطف نیست؛ تکلیف دولت است
۱۳۹۸-۰۹-۲۷
تامین اجتماعی لطف نیست؛ تکلیف دولت است
«علی حیدری» در همایش تأمین اجتماعی و حقوق شهروندی که در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد، با بیان اینکه براساس اصول قانون اساسی کشور، تأمین اجتماعی وظیفه حاکمیت و حق مردم است؛ یادآور شد: تأمین اجتماعی در تحقق حقوق شهروندی در طول زندگی آدمی و شرایط متعددی که در ادوار مختلف تجربه می‌شود، بسیار حائز اهمیت است و نظام تأمین اجتماعی باید حداقل حقوق فردی و اجتماعی را برای همه آحاد جامعه فراهم کند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۸
کلینیک‌ها معتاد را مشتری می بینند
نشست احساسات و روند ابژه‌سازی معتاد در دانشکده علوم اجتماعی با حضورجمعی ازاستادان دانشگاه و فعالان اجتماعی در حوزه اعتیاد در دانشگاه تهران برگزار شد. مهناز علیزاده، جامعه شناس و محقق اعتیاد در این نشست با بیان اینکه گفتمان‌های مسلط بر اعتیاد ایران از سال 1357 تاکنون به چند دسته تقسیم می‌شوند، توضیح داد: در سال‌های 1358 تا 1364 اعتیاد نوعی رفتار ضد انقلابی تصور می‌شد که استعمارگران برای نابودی اسلام و انقلاب اسلامی از آن حمایت می‌کنند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۷ / دانشگاه تهران / چاووشی / دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران / مارکس / علوم اجتماعی / مسئله علوم اجتماعی / محمد تقی چاوشی
نشست "مارکس و مسئله علوم اجتماعی ایران" برگزار می‌شود
ایلنا: نشست "مارکس و مسئله علوم اجتماعی ایران" در دانشکده علوم اجتماعی تهران برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۰۹/۱۵
جنگ یا صلح؛ کارکرد دوگانه رسانه
انجمن جامعه شناسی ایران روز سه شنبه دوازدهم آذر ماه در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران میزبان نشستی با موضوع «کارکردهای مثبت و منفی رسانه در فرایند صلح جویی» بود.
۱۳۹۸/۰۹/۱۱
مدرنیته همچون گذری ناتمام
گفتار حاضر، روایتی از سخنرانی مراد فرهادپور در جلسه پرشور و هیجان نقد و بررسی کتاب «نامیدن تعلیق» است که در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد. این کتاب که حاصل برنامه پژوهشی ابراهیم توفیق و همکاران است، اثری ارزشمند و متفاوت در زمینه جامعه‌شناسی تاریخی انتقادی در ایران است که شایسته است جداگانه و به تفصیل به آن پرداخت.
۱۳۹۸/۰۸/۱۹
جزئیات مجوزهای جدید نشریات دانشجویی دانشگاه تهران
۱۴ نشریه از ۱۷ نشریه مجوز گرفته در دانشگاه تهران مجوز انتشار الکترونیکی دارند و بیشترین تعداد درخواست مجوز هم مربوط به دانشکده علوم اجتماعی بوده است.
۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / دانشگاه واترلو کانادا / چالش هوش
آزمون بین‌المللی چالش هوش دانشگاه کانادا در ایران برگزار شد
تهران- ایرنا- کارشناس روابط عمومی انجمن ریاضی‌دانان جوان روز شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: این انجمن "آزمون بین‌المللی چالش هوش بیور" دانشگاه واترلو کانادا را دیروز جمعه با موضوعات ریاضی در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار کرد.
۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / چالش هوش بیور / ریاضی / _دانشگاه تهران
برگزاری آزمون بین‌المللی "چالش هوش بیور"/اعلام زمان نتایج آزمون
آزمون بین‌المللی چالش هوش بیور روز گذشته در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۲
سرنوشت علمی دانشجویان را با مسائل خارج از حوزه آموزش گره نمی‌زنیم/ فشار بیرونی بر اساتید فقط ادعاست
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران درباره تحصن سها مرتضایی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد دانشکده حقوق و علوم سیاسی این دانشگاه در اعتراض به عدم پذیرش در مقطع دکتری گفت: دانشگاه هیچ زمانی سرنوشت علمی دانشجویان را با مسائل دیگری خارج از حوزه آموزش و پژوهش گره نزده و نخواهد زد.
۱۳۹۸/۰۷/۲۱
بی‌اعتمادی به رسانه‌ها، حاصل بی‌اعتمادی به ساختار قدرت است
رشته روزنامه‌نگاری در ایران چه تاریخچه‌ای دارد؟اولین دوره‌های کوتاه‌مدت و فشرده آموزش روزنامه‌نگاری از سال 1318 و توسط سازمان پرورش افکار با حضور استادان خارجی که عمدتا انگلیسی و بعضا آمریکایی بودند، در ایران برگزار شد. بعد از چند سال، در اواخر دهه 20، دوره لیسانس این رشته در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران دایر شد، اما پس از چندی این دوره تعطیل و آموزش رسمی روزنامه‌نگاری متوقف شد. در سال 1346 دانشکده علوم ارتباطات تحت عنوان موسسه عالی مطبوعات و روابط عمومی در محل فعلی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی دایر شد. این موسسه یک دانشکده مستقل بود که به همت دکتر مصباح‌زاده، رئیس و صاحب وقت موسسه کیهان و با کمک استادانی که با بورس تحصیلی روزنامه کیهان، دکترای روزنامه‌نگاری را در دانشگاه‌های خارج …
۱۳۹۸/۰۷/۱۷
4700کودک زباله‌گرد در تهران زندگی می‌کنند
بیش از 4700کودک زباله‌گرد در تهران زندگی می‌کنند که 40درصد آنها تنها نان‌آور خانواده‌اند. این کودکان در معرض انوع بیماری‌های عفونی مانند هپاتیت و ایدز و بیماری‌های پوستی و مقاربتی قرار دارند. فعالان مدنی خواستار حمایت قانون از این کودکان فارغ از تابعیت ایرانی و یا افغانی‌اند.  به‌گزارش همشهری، نشست تخصصی آسیب‌شناسی زباله‌گردی در تهران در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد. ستار پروین، عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در این نشست گفت: زباله‌گردها جلوی صحنه هستند و در پشت …
۱۳۹۸/۰۷/۱۴
دفاع از ایران ریشه در اسطوره‌ها دارد/ زبان فارسی کمربند دفاعی ایران است/در فرهنگ ایرانی جنگ تنها با هدف دفاع است
ایلنا: نشست حماسه دفاع «از حماسه جنگ چالدران تا دفاع مقدس» چهارشنبه 10 مهر 1398 با همت نشریه وطن‌یولی در سالن استاد باستانی پاریزی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران با حضور ناصر تکمیل همایون پژوهشگر علوم اجتماعی و تاریخ‌دان، روح‌الله هادی، رئیس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران و سرتیپ دوم آزاده منصور کاظمیان برگزار شد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۷
یادداشت شفاهی| «پدیده اربعین»؛ گذار از دولت‌محوری وستفالیایی به سمت تمدن‌محوری
عضو هیئت علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران معتقد است که پدیده‌ی اربعین هم از تغییرات مهم در نظم جهانی تاثیر پذیرفته و هم بر روی آن متقابلاً یک تاثیر ویژه گذاشته است؛ اما به هرحال یک نماد از تغییر مهم در جهان است.
۱۳۹۸/۰۵/۳۰ / مسعود برومند / اعضای هیات علمی / دانشگاه تهران / وزارت علوم تحقیقات و فناوری / هیأت امنای دانشگاهها / بودجه پژوهشی / دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران / طرح های پژوهشی
رانت‌ پژوهشی؛ از ادعا تا واقعیت/ معاون وزیر علوم: فساد در پژوهش فراگیر نیست
برخی دانشگاهیان بر این باورند که طرح‌های پژوهشی بر اساس شایسته‌ سالاری در کشور توزیع نمی‌شود و بعضا با رانت های پژوهشی روبرو هستیم در حالیکه وزارت علوم فساد در پژوهش را فراگیر نمی داند.
۱۳۹۸/۰۵/۲۲
مدرسه تابستانی فلسفه و علوم اجتماعی ویژه دانش‌آموزان علوم انسانی
همشهری آنلاین: مدرسه تابستانی فلسفه و علوم اجتماعی ویژه دانش آموزان علوم انسانی شهریورماه در در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۰۵/۰۹
تبیین علل جامعه شناختی و آسیب های کاهش جمعیت و فرزندآوری در ایران؛ دکتر رسول صادقی در گفت وگو با شفقنا
شفقنا- دانشیار دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران معتقد است: کاهش میزان های باروری و به واسطه آن کاهش جمعیت می‌تواند نشان‌دهنده‌ تغییر نگرش و ارزش‌های مرتبط با فرزند و در مقابل معرف ارتقاء سایر ارزش‌های فردی و تقویت خواسته‌ها در بین افراد باشد. از این رو، کاهش باروری علاوه بر اثرپذیری از شرایط اقتصادی، می تواند بازتاب تغییرات فرهنگی جامعه […]
۱۳۹۸/۰۵/۰۸
مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران پس از 40 سال تغییر رویکرد داده است
رئیس مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران، گفت: این مؤسسه قبل از انقلاب بسیار تأثیرگذار بوده است که پس از انقلاب نقش دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران در این حوزه پررنگ‌تر شد و اکنون در دوره جدید فعالیت‌های مؤسسه به دنبال احیای جایگاه آن هستیم.
۱۳۹۸/۰۵/۰۸
ضرورت ایجاد حلقه اتصال بین فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی دانشگاه‌ها
رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران گفت: امروز نیاز به پژوهش درکنار آموزش ضروری است، بنابراین حلقه اتصال بین فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی باید ایجاد شود.
۱۳۹۸/۰۵/۰۶
مسأله کار کودکان نیست بلکه به کار گرفتن کودکان است
شفقنا- گفتار ماه دوم جامعه ­شناسی کودکی در دانشکده علوم اجتماعی برگزار شد. به گزارش شفقنا، در این نشست مریم شعبان، عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی و پژوهشگر جامعه شناسی کودکی، دکتر تقی آزاد ارمکی استاد گروه جامعه شناسی، فاطمه دانشور مدیرعامل موسسه خیریه مهر آفرین و فاطمه جعفری مددکار اجتماعی دانشگاه تهران حضور داشتند. مریم شعبان در ابتدای بحث […]
۱۳۹۸/۰۴/۳۰ / _دانشگاه تهران / دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران /  دکتر سهیلا صادقی فسایی
توضیح دانشگاه تهران در خصوص حاشیه‌های سخنرانی یک استاد
در پی انتشار اخباری مبنی بر محدودیت تدریس یک استاد دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران به دلیل طرح برخی انتقادات نسبت به دانشگاه، رییس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه همواه از طرح انتقادات در دانشگاه استقبال می کنیم، گفت: موضوع یاد شده، هیچ وجهی از واقعیت ندارد، این استاد در نیم‌سال اول تحصیلی سال های گذشته، ۷ واحد تدریس در دانشکده علوم اجتماعی داشتند و در نیم‌سال آینده هم به همین منوال است و ۷ واحد تدریس در مقاطع دکتری و کارشناسی به این استاد واگذار شده است.
۱۳۹۸/۰۴/۲۷ / آسیب های اجتماعی / اجتماعی
زیرساخت اجتماعی منجر به انسجام و همبستگی اجتماعی می‌شود
تهران- ایرنا- عضو هیات علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران گفت: زیرساخت اجتماعی به فضاها، برنامه‌ها و امکاناتی اشاره دارد که شهرها در اختیار انسان‌ها برای تعامل، گفت‌وگو، همکاری و شراکت قرار می‌دهند. پیامد مثبت این زیرساخت، انسجام و همبستگی اجتماعی و افزایش توسعه اقتصادی اجتماع محلی است.
۱۳۹۸/۰۴/۱۸
بررسی کتاب زنان در جهان دانشگاهی در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران
همشهری آنلاین: نشست بررسی و نقد کتاب «زنان در جهان دانشگاهی» ویراسته ربه‌کار راجرز و پاسکال مولینیه شنبه ۲۲ تیرماه در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۰۳/۳۰ / دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران / علی بهادری جهرمی / قوه قضاییه / وکالت
نخستین آزمون مشاوران خانواده مرکز وکلا برگزار می‌شود
رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه از برگزاری نخستین آزمون مرکز خانواده این نهاد همزمان در ۹ شهر در روز جمعه خبر داد.
۱۳۹۸/۰۳/۲۹
نمره شادی ایرانیان پایین‌تر از میانگین جهانی است
عضو هیات علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران گفت: بر اساس گزارش سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۶ ایران بین ۱۵۷ کشور در زمینه شادی و نشاط رتبه ۱۰۵ را دارد و نمره شادی ایرانیان ٨.٤ است که پایین تر از میانگین جهانی قرار دارد.
۱۳۹۸/۰۳/۲۱
نشست صلح و هنر
ایرنا - تهران - نشست صلح و هنر عصر سه شنبه با حضور « لوریس چکناواریان » موسیقی‌دان ، « یارتا یاران » شاعر و « طیبه محمد » مدیر موسسه صلح و دوستی در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد.
۱۳۹۸/۰۳/۰۱ / رسانه / موزه
موزه یک "رسانه" و "بازوی تربیتی" جدید در ادبیات مطالعات فرهنگی و ارتباطاتی جهان است
عضو هیات علمی گروه ارتباطات دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران با بیان این که موزه چنانچه معنای عام رسانه را در نظر گیریم، رسانه به حساب می‌آید، گفت: اگر رسانه را رسانه‌های جمعی در نظر گیریم، موزه رسانه نیست؛ چرا که در رسانه جمعی محتوای واحد تولید می‌شود، اما موزه‌ها به دنبال به نمایش گذاشتن اشیای یکسان نیستند.
۱۳۹۸/۰۳/۰۱ / علمی آموزشی / دانشگاه علوم پزشکی / تفاهم نامه / فنلاند
علوم پزشکی تهران با فنلاند همکاری های علمی خود را آغاز کرد
تهران- ایرنا - دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشکده بهداشت و علوم اجتماعی دانشگاه Tampere فنلاند با امضای تفاهم نامه، همکاری های علمی خود را آغاز کردند.
۱۳۹۸/۰۲/۱۸
دعوای سیدبشیر حسینی با مجری برنامه +فیلم
مجری برنامه عصر جدید در نشستی که در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شده بود خطاب به مجری برنامه گفت: حق نداری ورود کنی (به بحث من) ... دفعه بعد جلسه را بهم میریزم...
۱۳۹۸/۰۲/۱۶
جنجال دانشجویان در نشست عصر جدید با حضور احسان علیخانی +فیلم
روز گذشته در مراسمی که با حضور عوامل برنامه عصر جدید در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد، بر سر حمایت از خبرنگار بازداشتی به تنش کشیده شد.
۱۳۹۸/۰۲/۱۶
فیلم | جنجال و درگیری در نشست برنامه «عصر جدید»
مراسمی که روز گذشته با حضور عوامل برنامه عصر جدید در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد، بر سر حمایت از خبرنگار بازداشتی به تنش کشیده شد.
۱۳۹۸/۰۲/۱۵
عکس: حالت خاص احسان علیخانی در جلسه نقد و بررسی برنامه عصر جدید
نشست نقد و بررسی برنامه «عصر جدید» با حضور احسان علیخانی تهیه‌کننده و کارگردان برنامه عصر جدید و آریا عظیمی نژاد و سید بشیر حسینی داوران این برنامه تلویزیونی در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد.
۱۳۹۸/۰۲/۱۵
نبود نهادهای سنتی و عدم جایگزین‌های نوین حاشیه‌نشینان را بی‌پناه کرده است
ایلنا: نشست « فقر، نابرابری و حاشیه‌نشینی و بزرگداشت عمران صلاحی شاعر حاشیه‌نشین »عصر امروز -یکشنبه 15 اردیبهشت ماه- در تالار گفت وگوی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد.
۱۳۹۸/۰۲/۱۵
«ابعاد تامین مالی تلویزیون» زیر ذره بین کارشناسان
شفقنا رسانه-پنل بررسی ابعاد تامین مالی تلویزیون با حضور دکتر مهدی منتظر قائم هیئت علمی دانشگاه تهران،دکتر مهدی خویی استادیار جامعه شناسی دانشگاه علامه طباطبائی و سیاوش صلواتیان هیئت علمی دانشگاه صدا و سیما در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران با حضور جمع کثیری از دانشجویان برگزار شد. به گزارش شفقنا رسانه،مهدی منتظر قائم عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، در […]
۱۳۹۸/۰۲/۱۴
نشست فقر، نابرابری و حاشیه‌نشینی در دانشگاه تهران برگزار می‌شود
نشست فقر، نابرابری و حاشیه نشینی و بزرگداشت عمران صلاحی شاعر حاشیه نشین از سوی انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات و با همکاری مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران، دانشکده علوم اجتماعی و انجمن‌های محلی در دانشگاه تهران برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۰۲/۱۰
نکوداشت دکتر محمد میرزایی
ایرنا –تهران – دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران امروز میزبان مراسم نکوداشت دکتر محمد میرزایی جمعیت شناس استاد به نام این دانشگاه بود ، بزرگداشتی که با حضور بسیاری از استادان و اندیشمندان این حوزه برگزار شد.19*7
۱۳۹۸/۰۲/۰۳
شهید صدر پیشگام فقه نظامات است/ لزوم بازخوانی و درک اندیشه‌های شهید صدر
نشست بازخوانی اندیشه‌های اجتماعی شهید سیدمحمد باقر صدر از سلسله نشست‌های اندیشه اجتماعی متفکران مسلمان در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد.
۱۳۹۸/۰۲/۰۲
استاد دانشگاه تهران: روان شناسی بومی کشور در خطر است
تهران-ایرنا- عضو هیات علمی دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران گفت: روان شناسی بومی به میزان زیادی در خطر است و اکنون با برپایی مبانی روان شناسی اجتماعی باید کار حرفه ای در این جامعه کرد.
۱۳۹۸/۰۱/۲۰
"اندیشه‌ اجتماعی شهید صدر" در دانشگاه تهران بازخوانی می‌شود
سلسله نشست‌های بازخوانی اندیشه اجتماعی آیت‌الله محمدباقر صدر در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۱۲/۱۳
وقتی رسانه‌های فارسی زبان خارجی گروه مرجع مردم می‌شوند/ ابراهیم فیاض: مقصر صداوسیماست!
ابراهیم فیاض، استاد جامعه شناسی و عضو گروه مردم‌شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران اقدامات غلط صداوسیما باعث می‌شود رسانه‌های خارجی فارسی زبان برای طبقه تحصیل کرده ایرانی به گروه‌های مرجع تبدیل شوند.
۱۳۹۷/۱۲/۱۳
انتقاد یک جامعه‌شناس از “فرهنگ کازینویی” در صداوسیما
یک استاد جامعه شناسی و عضو گروه مردم‌شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران معتقد است اقدامات تبلیغاتی و درآمدزایی صداوسیما…
۱۳۹۷/۱۲/۱۳
محبیان: سیاسیون به جوانان بی‌اعتماد هستند/ ارمکی:در بخش‌ اقتصادی هیچ کار مهمی نمی‌کنیم
«ابعاد مختلف جوان‌گرایی در دستگاه‌های مختلف» با حضور تقی آزاد ارمکی جامعه‌شناس ایرانی و استاد دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و همچنین امیر محبیان روزنامه‌نگار سابق و مدرس فلسفه غرب در دانشگاه بررسی شد.
۱۳۹۷/۱۲/۱۲
صداوسیما متاسفانه با فرهنگ کازینویی در مسیر سقوط اخلاقی است/صداوسیما بود که پای سلبریتی‌ها را به زندگی مردم باز کرد و پای مردم را به زندگی سلبریتی‌ها/صداوسیما سلبریتی‌ها را آزاد و نخبگان را نابود می‌کند
ابراهیم فیاض، استاد جامعه شناسی و عضو گروه مردم‌شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران معتقد است اقدامات تبلیغاتی و درآمدزایی صداوسیما دارای تبعاتی اجتماعی است.
۱۳۹۷/۱۲/۱۲
ابراهیم فیاض: صداوسیما با فرهنگ کازینویی رو به سقوط اخلاقی است
ابراهیم فیاض، استاد جامعه شناسی و عضو گروه مردم‌شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران معتقد است اقدامات تبلیغاتی و درآمدزایی صداوسیما دارای تبعاتی اجتماعی است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •