یکشنبه, ۴ اسفند, ۱۳۹۸ / 23 February, 2020
مهاجرت پرندگان
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۱/۲۰ / ...
راه های کنترل آفلاتوکسین شیر در آذربایجان شرقی بررسی شد
تبریز – فلاح: راهکارهای کنترل آفلاتوکسین شیر خام در اداره کل دامپزشکی آذربایجان شرقی بررسی شد.مدیرکل دامپزشکی استان آذربایجان شرقی گفت: صاحبان صنایع و دستگاه‌های متولی با وجود مشکلات همه تلاش شان این است تا شیر سالم و بهداشتی برای مصرف کنندگان تامین کنند.امیرحسین بهداد با بیان اینکه استانداردهای ما در بحث آفلاتوکسین شیر خام در کشور 5 برابر سخت گیرانه تر از استانداردهای آمریکا است، خاطرنشان کرد: در زمینه سلامت شیر خام 530 بازدید و 120 مورد آزمایش صورت گرفت که نشان دهنده پایین تر از حد مجاز بودن آفلاتوکسین در شیرهای خام بوده است.وی ادامه داد: یکی از مهمترین اقدامات دامپزشکی استان در بحث کنترل بیماری ها این است که تمام کانون های بیماری ها در طول سالهای اخیر روند کاهشی داشته است از جمله بحث بیماری …
ویدئو / مهمانان کوچک، جاذبه این فصلِ شیراز
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۱/۱۵ / فرهنگی و هنری
ویدئو / مهمانان کوچک، جاذبه این فصلِ شیراز
در ماه‌های سرد سال، پرندگان «کاکایی سرسیاه» از مناطق سردسیر مانند سیبری به شیراز پرواز می‌کنند. این مهمانان از اواسط پائیز تا اوایل بهار در این منطقه حضور دارند و سپس به زیستگاه خود بازمی‌گردند. این پرنده‌ها معمولا در طول سواحل، لنگرگاه‌ها، مسیر رودخانه‌ها، کنار دریاچه‌ها و گاه در کشتزارها و دور از آب‌های وسیع دیده می‌شوند. این روزها حضور این پرندگان کوچک بر سطح رودخانه خشک شیراز به یک جاذبه گردشگری تبدیل شده است.
  مهاجرت پرندگان  منطقه فارس  شیراز
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۱/۰۹ / ...
پرواز مرگ بر فراز میانکاله
گروه جامعه: عکس‌های آخرالزمانی هستند. پرندگان مرده، خفته بر روی آب یا غلطیده در گل و لای ساحل. یک، دو، سه،... جسد ده‌ها، صدها و هزاران پرنده در آب‌های میانکاله دیده شده است. رویدادی تلخ که سوال‌های بی‏پاسخ درباره دلیل آن باعث شده است بر مرموز بودن ماجرا و نگرانی‌های حاصل از آن افزوده شود.میانکاله، تالابی است در نزدیکی بهشهر در شرق استان مازندران که نه تنها زیستگاه بومی گونه‌های مختلف جانوری از جمله پرندگان است، که هر ساله در فصل سرما میزبان پرندگان مهاجر بسیاری محسوب می‌شود که این تالاب را به عنوان مقصد نهایی یا استراحتگاه بین راهی برای مهاجرت انتخاب می‌کنند.تالاب بین‌المللی میانکاله با احتساب پناهگاه حیات وحش حدود ۶۸ هزار هکتار مساحت دارد که افزون بر ۴۰ هزار هکتار از این مساحت را تالاب بین‌المللی …
تهران در قرنطینه
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۱۱/۰۶ / ...
تهران در قرنطینه
هوشنگ صدفی ـ روزنامه‌نگار چند مرگ مشکوک بیمارانی در بیمارستان‌های خصوصی و دولتی تهران، بالاخره قفل زبان تکذیب و تأیید مقامات بهداشتی کشور را شکست و به‌ناچاراعتراف کردند مهاجرت پرندگانی از کشورچین به تالاب دوقوزآباد درحاشیه جنوب تهران، موجب سرایت بیماری تنفسی به شکارچیان پرندگان مهاجر شده است. چند روزی است شایعاتی بر سر زبان‌ها جاری است که بیماری چینی به همراه تاجران چینی به شهر تهران هم سرایت کرده است. البته مقامات مسئول تلاش داشتند مانع از انتشار چنین اخباری درفضای مجازی، مطبوعات و رسانه‌ها شوند …
قوهای تالاب سرخرود مازندران‎
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۱/۰۵ / عکس
قوهای تالاب سرخرود مازندران‎
ایرنا-ساری- قوهای فریاد کش هر ساله از آذر ماه پس از طی هزاران کیلومتر پرواز، به تالابهای مازندران مهاجرت کرده که تالاب سرخرود در حوالی شهرستان فریدونکنار در این استان یکی از مهمترین مقاصد این پرندگان زیبا می باشد. قوهای مهاجر با گرم شدن هوا در اواخر بهمن، برای تخم گذاری و جوجه آوری به زادگاه خود باز می‌گردند.
عکس های منتخب روز/ کیفیت عالی تصاویر «ایسنا» از مهاجرت پرندگان به بندرعباس
شفقنا / ۱۳۹۸/۱۱/۰۲ / ...
عکس های منتخب روز/ کیفیت عالی تصاویر «ایسنا» از مهاجرت پرندگان به بندرعباس
شفقنا رسانه_این روزها بخش مهمی از اطلاعات مخاطبان از گوشه و کنار دنیا به واسطه تصاویر است به همین خاطر نقش عکاسان در تبادل تصاویر اهمیت زیادی دارد. عکاسان خبری مانند روزنامه نگاران وظایف مهمی در انتقال عکس هایشان دارند. یکی از مهم ترین ویژگی های یک عکس خبری خوب این است که واقعیت صحنه را به مخاطب بگوید و […]
  عکس های منتخب روز
پرندگان ۳۰ زیستگاه آذربایجان‌غربی سرشماری می‌شوند
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۷ / علمی و آموزشی
پرندگان ۳۰ زیستگاه آذربایجان‌غربی سرشماری می‌شوند
مهاباد- ایرنا- رییس اداره نظارت بر حیات وحش حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی گفت: در قالب طرح سرشماری زمستانی، پرندگان آبزی و کنارآبزی در ۳۰ زیستگاه استان سرشماری می‌شود.
  مهاجرت پرندگان  محیط زیست  آذربایجان غربی
(ویدئو) بی خانمانی پرندگان مهاجر با خشکی زاینده رود
فرارو / ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / فیلم
(ویدئو) بی خانمانی پرندگان مهاجر با خشکی زاینده رود
پرندگان این روز‌ها زمستان را در رودخانه خشک زاینده رود سپری می‌کنند. قطع جریان آب در رودخانه زاینده رود زندگی پرندگان مهاجر را مختل کرده است. پرندگانی که قرار بود در مسیر مهاجرت خود زمستان را در زاینده رود سپری کنند، در وسط فصل مهاجرت بی خانمان شده و مجبور به تغییر مسیر می‌شوند. این پرندگان مهاجر به امید گذراندن فصل زمستان هزاران کیلومتر پرواز کردند تا به رودخانه زاینده‌رود برای تامین غذا برسند، اما با خشکی این رودخانه حیران و سرگردان شده‌اند.
  پرنده مهاجر  زاینده رود  بی آبی  خشک شدن  بی خانمان
تخلفات در بازار فروش پرندگان - فریدونکنار مازندران (عکس)
عصرایران / ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / اجتماعی
تخلفات در بازار فروش پرندگان - فریدونکنار مازندران (عکس)
دامگاه شیوه‌ای ازصید پرندگان وحشی است که هرساله با شروع فصل مهاجرت (شش ماهه دوم سال) در استان مازندران به ویژه در حاشیه شهر فریدونکنار به انجام می‌رسد؛ دامگاه در واقع شالیزار‌های برنجی است که در پاییز و زمستان به آب بسته می‌شود و توسط شکارچیان دان پاشیده می‌شود تا پرندگان مهاجر در آن فرود آیند. در مرحله اول صیادان جا‌هایی را برای اردک‌های تربیت‌شده آماده و درست می‌کنند، اردک‌های محلی تربیت‌شده مرغابی‌های وحشی را گمراه می‌کنند و آن‌ها را به داخل دامگاه می‌کشانند و صیادان بوسیله تور‌هایی که از قبل آماده دارند مرغابی‌ها را صید می‌کنند. 
تصاویر / ماجرای میهمانانی که به اسارت گرفته می شوند!
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / عکس
تصاویر / ماجرای میهمانانی که به اسارت گرفته می شوند!
دامگاه شیوه‌ای ازصید پرندگان وحشی است که هرساله با شروع فصل مهاجرت (شش ماهه دوم سال) در استان مازندران به ویژه در حاشیه شهر فریدونکنار به انجام می‌رسد؛ دامگاه در واقع شالیزار‌های برنجی است که در پاییز و زمستان به آب بسته می‌شود و توسط شکارچیان دان پاشیده می‌شود تا پرندگان مهاجر در آن فرود آیند. در مرحله اول صیادان جا‌هایی را برای اردک‌های تربیت‌شده آماده و درست می‌کنند، اردک‌های محلی تربیت‌شده مرغابی‌های وحشی را گمراه می‌کنند و آن‌ها را به داخل دامگاه می‌کشانند و صیادان بوسیله تور‌هایی که از قبل آماده دارند مرغابی‌ها را صید می‌کنند.برخی از تورهای هوایی غیرمجاز توسط اداره محیط زیست نیز جمع آوری شده است. سپس این پرندگان در بازار فروش پرنده‌های شکاری در فریدونکنار عرضه می‌شوند. اگرچه سازمان محیط …
مهاجران قطبی به خاش رسیدند
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / اجتماعی
مهاجران قطبی به خاش رسیدند
پرندگان مهاجر قطبی با توجه به فراهم بودن شرایط زیست‌گونه‌های منحصر به‌فرد جانوری، شهرستان خاش در استان سیستان و بلوچستان را برای زمستان‌گذرانی انتخاب کردند. علیرضا عرب، رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست استان سیستان و بلوچستان، با اعلام این خبر به ایرنا گفت: سدهای مهران، کرغانشور، شوگه و محمدی در کنار ۲۶حوضچه آبی در شهرستان خاش بهترین محل برای زیست انواع گونه‌های جانوری و جذب پرندگان مهاجر هستند. او افزود: انواع اردک و فلامینگو، حواصیل، چنگر، کاکائی، اگرت و پرندگان آبزی و کنار آبزی با مهاجرت به نقاط خوش …
پرندگان مهاجر قطبی در خاش زمستان گذرانی می‌کنند
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / علمی و آموزشی
پرندگان مهاجر قطبی در خاش زمستان گذرانی می‌کنند
زاهدان- ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست خاش سیستان و بلوچستان گفت: انواع پرندگان مهاجر قطبی با توجه به فراهم بودن شرایط زیست گونه‌های منحصر بفرد جانوری این شهرستان را برای زمستان گذرانی برگزیده‌اند.
  مهاجرت پرندگان  محیط زیست  سیستان و بلوچستان  خاش
غاز پیشانی سفید بزرگ مهمان زیستگاه‌های شرق تهران شد
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۵ / علمی و آموزشی
غاز پیشانی سفید بزرگ مهمان زیستگاه‌های شرق تهران شد
تهران- ایرنا- رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: در پایش های زیست محیطی کارشناسان، غاز پیشانی سفید بزرگ در زیستگاه های شرق استان مشاهده شد.
  مهاجرت پرندگان  استان تهران  اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران
واکسن آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در آذربایجان شرقی تأمین شده است
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / ...
واکسن آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در آذربایجان شرقی تأمین شده است
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی آذربایجان شرقی گفت: بیش از چهار میلیون دز واکسن آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان تأمین شده و با توجه به شروع فصل سرما و مهاجرت پرندگان وحشی، از مرغدارانی که مرغ تخم‌گذار، پولت و مرغ مادر نگهداری می‌کنند درخواست می شود در اسرع وقت نسبت به واکسیناسیون طیور پرورشی خود اقدام کنند.
  استانی-اقتصادی  آنفلوآنزای پرندگان  واکسن
تصاویر / مهاجران جزیره کیش!
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۰۹/۳۰ / عکس
تصاویر / مهاجران جزیره کیش!
در فصل زمستان پرندگان مهاجر از جمله خانواده کاکایی، پرستو‌های دریایی، حواصیل، پرندگان شکاری از جمله دلیجه معمولی، دلیجه کوچک، لیل، بحری به جزیره کیش مهاجرت می‌کنند. با توجه به گردشگری بودن جزیره، حضور گونه‌های مختلف پرندگان مهاجرمی تواند صحنه‌های بی نظیر و جذابی برای گردشگران خلق کند. تاکنون بیش از ۲۱۰ گونه پرنده در جزیره مشاهده و ثبت شده است که بخش اعظم آن را گونه‌های مهاجر تشکیل می‌دهند و تنها بخش کوچکی از آن‌ها بومی کیش می‌باشند.
حرف‌های خوش از پرندگان مهاجر ناخوش فریدونکنار
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / علمی و آموزشی
حرف‌های خوش از پرندگان مهاجر ناخوش فریدونکنار
ساری - ایرنا - شورای اداری فریدونکنار امروز یکشنبه در حالی با خبرهای خوش مسئولان شهرستان از عدم وجود آنفلوانزای نوع پرندگان سپری شد که در چند متر آن‌طرف‌تر از ساختمان محل شورا، صدای بلند چوب حراج بر پیکر بی‌جان پرندگان مهاجر شنیده می‌شد.
  مهاجرت پرندگان  شکار پرندگان  جلسه شورای اداری  مازندران  فریدونکنار
تابناک / ۱۳۹۸/۰۹/۲۲ / ...
صحنه‌هایی زیبا از مهمانان پروازی دریاچه چیتگر تهران!
پرندگان مهاجر هر سال در فصل زمستان از شمال سیبری و اروپای شرقی به تالاب‌های استان فارس و خوزستان مهاجرت می کنند.حوزه آبگیر دریاچه شهدای خلیج فارس (چیتگر) اکوسیستم جدیدی برای پرندگان مهاجر از جمله «کاکایی» تبدیل شده است. از آنجایی که تهران مسیر مهاجرت این پرندگان است، معمولاً اطراف رودخانه کن، می‌توان آنها را مشاهده کرد. اما با ساخت این دریاچه مصنوعی هرسال بر تعداد آنها افزوده می شود.
پرندگان مهاجر دریاچه چیتگر
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۱ / عکس
پرندگان مهاجر دریاچه چیتگر
ایرنا - تهران - پرندگان مهاجر هر سال در فصل زمستان از شمال سیبری و اروپای شرقی به تالاب‌های استان فارس و خوزستان مهاجرت می کنند.حوزه آبگیر دریاچه شهدای خلیج فارس (چیتگر) اکوسیستم جدیدی برای پرندگان مهاجر از جمله «کاکایی» تبدیل شده است. از آنجایی که تهران مسیر مهاجرت این پرندگان است، معمولاً اطراف رودخانه کن، می‌توان آنها را مشاهده کرد. اما با ساخت این دریاچه مصنوعی هرسال بر تعداد آنها افزوده می شود.
  مهاجرت پرندگان  دریاچه چیتگر
تله های شکار کابوس پرندگان مهاجر پارک ملی بوجاق
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۹ / ...
تله های شکار کابوس پرندگان مهاجر پارک ملی بوجاق
رئیس اداره پارک ملی بوجاق گفت: با توجه به آغاز فصل مهاجرت پرندگان،تعداد قابل توجهی تله های شکار پرندگان جمع آوری شد.
  استانی-اجتماعی  شکار
افزایش دمای زمین موجب کاهش جثه پرندگان می‌شود
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۴ / علمی و آموزشی
افزایش دمای زمین موجب کاهش جثه پرندگان می‌شود
تهران – ایرنا - محققان دانشگاه میشیگان با تجزیه و تحلیل حجم زیادی از اطلاعات در رابطه با اندازه جثه پرندگان دریافتند پرندگان آوازخوان مهاجر با افزایش دمای زمین، کوچکتر می‌شوند.
  گرمایش زمین  مهاجرت پرندگان  گرمایش جهانی
هوای پرندگان مهمان شهرمان را داشته باشیم
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۶ / علمی و آموزشی
هوای پرندگان مهمان شهرمان را داشته باشیم
تهران- ایرنا- همزمان با فصل پاییز و آغاز سفر پرندگان به تالاب‌ها و آبگیرهای استان تهران، همه باهم در کنار محیط بانان شهرمان بسیج شویم تا آب در دل این مهمانان تکان نخورد و خاطره خوشی به یادگار تا اوج آسمان ببرند.
  مهاجرت پرندگان  استان تهران  تالاب  اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران  پرندگان مهاجر
تصاویر | مهاجرت پرندگان به تالاب عشق آباد
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۹/۰۵ / عکس
تصاویر | مهاجرت پرندگان به تالاب عشق آباد
سالانه بیش از ۵ میلیون پرنده مهاجر مسیر ۵۰۰۰ هزار کیلومتری را از شمال اروپا و آسیا طی کرده و میهمان آب‌های ایران می‌شوند.
  پرنده
تصاویر | «خلیج فارس» میزبان پرندگان مهاجر
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۲۵ / عکس
تصاویر | «خلیج فارس» میزبان پرندگان مهاجر
سواحل خلیج فارس زیستگاه پرندگانی چون پلیکان، اگرت، حواصیل و غیره است که هر ساله در پاییز به این زیستگاه‌ها مهاجرت می کنند.
  پرندگان مهاجر  خلیج فارس  پرندگان
نخستین گروه پرندگان مهاجر وارد تالاب‌های بین‌المللی گنبدکاووس شدند
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۵ / علمی و آموزشی
نخستین گروه پرندگان مهاجر وارد تالاب‌های بین‌المللی گنبدکاووس شدند
گنبدکاووس - ایرنا - رییس اداره حفاظت محیط زیست گنبدکاووس اعلام کرد که نخستین گروه پرندگان مهاجر از مناطق سردسیر بویژه سیبری روسیه وارد سه تالاب بین‌المللی آلماگل، آلاگل و آجی گل، سد دانشمند و برخی آب‌بندان‌های محلی مناطق شمالی این شهرستان شدند.
  مهاجرت پرندگان  گنبدکاووس  تالاب
۲ هزار پرنده مهاجر در آبگیرهای گچساران فرود آمدند
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۲ / علمی و آموزشی
۲ هزار پرنده مهاجر در آبگیرهای گچساران فرود آمدند
گچساران- ایرنا- رئیس اداره حفاظت محیط زیست گچساران گفت: ۲ هزار پرنده مهاجر امسال در آبگیرها و سواحل رودخانه‌های این شهرستان فرود آمدند.
  مهاجرت پرندگان  محیط زیست  گچساران  پرنده شکاری
پیشقراولان قوهای فریادکش به تالاب‌های مازندران رسیدند
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / علمی و آموزشی
پیشقراولان قوهای فریادکش به تالاب‌های مازندران رسیدند
ساری- ایرنا- نخستین گروه از قوهای فریادکش به عنوان پیشقراولان این گونه از پرندگان مهاجر وارد تالاب سرخرود و ازباران در مرکز و میانکاله در شرق مازندران شدند.
  مهاجرت پرندگان  اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران
آغاز مهاجرت پرندگان به شادگان/ورود سالانه ۱۱۰ گونه پرنده به تالاب
مهر / ۱۳۹۸/۰۸/۱۶ / اجتماعی
آغاز مهاجرت پرندگان به شادگان/ورود سالانه ۱۱۰ گونه پرنده به تالاب
شادگان- رئیس اداره حفاظت محیط زیست شادگان با اشاره به آغاز مهاجرت پرندگان به تالاب‌ این شهرستان، گفت: سالانه ۱۱۰ گونه پرنده به شادگان مهاجرت می کنند.
  شادگان  محیط زیست خوزستان  مهاجرت پرندگان  تالاب شادگان
تالاب میقان اراک و ظرفیتی به نام اکوتوریسم پرنده نگری
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۵ / علمی و آموزشی
تالاب میقان اراک و ظرفیتی به نام اکوتوریسم پرنده نگری
اراک - ایرنا - تالاب میقان اراک یکی از زیستگاه‌های مهم پرندگان بین‌المللی است که هر ساله در فصل برگ‌ریزان درختان پذیرای شمار زیادی از گونه‌های مختلف پرندگان به ویژه درناهای خاکستری است که این مهم بسترساز اکوتوریسم پرنده نگری است.
  مهاجرت پرندگان  گردشگری  محیط زیست  اراک  استان مرکزی  تالاب میقان اراک
افزایش گشت‌های کنترلی رودخانه‌های کهگیلویه و بویراحمد با ورود پرندگان مهاجر
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۴ / ...
افزایش گشت‌های کنترلی رودخانه‌های کهگیلویه و بویراحمد با ورود پرندگان مهاجر
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد گفت: همزمان با مهاجرت پرندگان آبزی و کنار آبزی به رودخانه‌های استان گشت های کنترلی حریم رودخانه‌ها افزایش یافته است.
  استانی-اجتماعی  محیط زیست  پرندگان مهاجر  کهگیلویه و بویراحمد  آنفلوانزای فوق حاد پرندگان
تالاب «کانی‌برازان» مهاباد میزبان ۲۸۰۰ خوتکای مهاجر
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۳ / علمی و آموزشی
تالاب «کانی‌برازان» مهاباد میزبان ۲۸۰۰ خوتکای مهاجر
مهاباد- ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: نخستین دسته از خوتکاهای مهاجر به تعداد بیش از ۲ هزار و ۸۰۰ بال وارد تالاب بین‌المللی «کانی‌برازان» این شهرستان شدند.
  مهاجرت پرندگان  محیط زیست  مهاباد
فرود بیش از ۱۶۰۰ قطعه غاز خاکستری در تالاب «کانی‌برازان» مهاباد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۲ / علمی و آموزشی
فرود بیش از ۱۶۰۰ قطعه غاز خاکستری در تالاب «کانی‌برازان» مهاباد
مهاباد- ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: بیش از یکهزار و ۶۰۰ قطعه غاز خاکستری طی روزهای اخیر وارد تالاب بین‎‌المللی «کانی‌برازان» این شهرستان شدند.
  مهاجرت پرندگان  محیط زیست  مهاباد  آذربایجان غربی
مهاجرت زودهنگام پرندگان سرزمین‌های سردسیر به خوزستان
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۰۶ / ...
مهاجرت زودهنگام پرندگان سرزمین‌های سردسیر به خوزستان
کارشناس مسئول حیات وحش محیط طبیعی اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان از پیش‌بینی افزایش یک و نیم برابری مهاجرت پرندگان مهاجر سرزمین‌های سردسیر به تالاب‌های خوزستان خبر داد.
  استانی-اجتماعی  اخبار اجتماعی - خوزستان  محیط زیست  پرندگان مهاجر
تالاب‌های نقده میزبان هزاران قطعه فلامینگو
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۰۵ / علمی و آموزشی
تالاب‌های نقده میزبان هزاران قطعه فلامینگو
مهاباد - ایرنا - رییس اداره حفاظت محیط زیست نقده گفت: بیش از چهار هزار قطعه فلامینگو در تالاب‌ها و آبگیرهای این شهرستان مشغول استراحت و تغذیه هستند.
  نقده  مهاجرت پرندگان  محیط زیست  تالاب
آذربایجان‌غربی یکی از مسیرهای هفتگانه پرندگان مهاجر در کشور است
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۰۳ / علمی و آموزشی
آذربایجان‌غربی یکی از مسیرهای هفتگانه پرندگان مهاجر در کشور است
مهاباد- ایرنا- رییس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی گفت: این استان به دلیل دارا بودن ۷۰ زیستگاه آبی یکی از مسیرهای مهم هفتگانه مهاجرت پرندگان در کشور به شمار می رود.
  مهاجرت پرندگان  محیط زیست  آذربایجان غربی
تحویل پرنده شکاری مصدوم به محیط زیست غرب گلستان
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۰۱ / علمی و آموزشی
تحویل پرنده شکاری مصدوم به محیط زیست غرب گلستان
گرگان - ایرنا - رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرهای بندرترکمن و گمیشان از تحویل یک بهله پرنده شکاری مصدوم و کم‌رمق از نوع دلیجه به محیط زیست غرب گلستان خبر داد و با اشاره به آغاز فصل مهاجرت پرندگان آبزی به زیستگاه‌های منطقه از شهروندان خواست در صورت مشاهده پرندگان آسیب دیده، موضوع را از طریق تلفن ۱۵۴۰ به این اداره اطلاع دهند.
  محیط زیست  گلستان  حیات وحش
بازگشت آخرین بازمانده
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۹ / فیلم
بازگشت آخرین بازمانده
تک درنای سیبری برای دوازدهمین سال مهمان ایران شد. این درنا که آخرین بازمانده از درناهای غربی سیبری لقب گرفته صبح روز دوشنبه در تالاب فریدونکنار فرود آمد تا زمستان را در ایران بگذراند. نام او را امید گذاشته‌اند و هر سال فرودش در ایران خبرساز می‌شود. او ۵۰۰۰ کیلومتر از سیبری تا فریدونکنار را تنها پرواز می‌کند و به سنبلی از امید برای طبیعت و حیات‌وحش ایران بدل شده است
  مهاجرت پرندگان  محیط زیست  فریدونکنار  حیات وحش  ایران
موسیقی پاییزی پرندگان در تالاب‌های گلستان
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۹ / علمی و آموزشی
موسیقی پاییزی پرندگان در تالاب‌های گلستان
گرگان - ایرنا - آرام آرام با سرد شدن هوا در نیمکره شمالی، پرندگان مهاجر ساکن در صحرای سیبری مسیر زیستگاه‌های آبی گلستان را در پیش گرفته و با لانه گزینی در تالاب‌ها، آب بندان‌ها و سدهای این استان حیات را تداوم بخشیده و گاه و بیگاه با نغمه های خود، سمفونی عاشقانه‌ای را برای ساکنان حاشیه این مناطق می‌نوازند.
  مهاجرت پرندگان  تالاب  گلستان  حیات وحش
طرح ممنوعیت شکار پرندگان مهاجر در مازندران از حرف تا عمل
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۸ / علمی و آموزشی
طرح ممنوعیت شکار پرندگان مهاجر در مازندران از حرف تا عمل
ساری-ایرنا- اگرچه همساله در آستانه فصل مهاجرت میلیونی پرندگان مهاجر زمستان‌گذر به استان مازندران ، محیط‌زیست طرح ممنوعیت شکار را مطرح می‌کند، ولی تجربه چند سال اخیر نشان داده این طرح همچنان با واقعیت‌های موجود همخوانی ندارد.
  محیط زیست  شکار پرندگان  مازندران
خوتکاها وارد ورامین شدند
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۵ / علمی و آموزشی
خوتکاها وارد ورامین شدند
تهران- ایرنا- همزمان با سرد شدن هوا پیشقراولان پرندگان مهاجر از جمله گونه آبزی خوتکا وارد بخش‌های جنوبی شهرستان ورامین در استان تهران شدند.
  مهاجرت پرندگان  محیط زیست  تالاب بند علیخان  ورامین  استان تهران
سد شهید شاهچراغی دامغان استراحتگاه پرندگان مهاجر
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۵ / علمی و آموزشی
سد شهید شاهچراغی دامغان استراحتگاه پرندگان مهاجر
سمنان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: سد شهید شاهچراغی دامغان تنها آبگیر استان محسوب می‌شود که پرندگان مهاجر در طول مسیر مهاجرت در این آبگیر به طور موقت برای استراحت توقف می‌کنند.
  محیط زیست  مهاجرت  علمی  پرنده شکاری
آغاز گردهمایی درناهای خاکستری در تالاب میقان اراک/پرنده‌نگری در تالاب
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۳ / ...
آغاز گردهمایی درناهای خاکستری در تالاب میقان اراک/پرنده‌نگری در تالاب "مجوز لازم" شد
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: علاقمندان به پرنده‌نگری در تالاب میقان اراک باید مجوز دریافت کنند.
  تالاب میقان  مهاجرت پرندگان  درنا  پرنده نگری  استانی-اجتماعی
شکار پرندگان مهاجر گیلان توسط شکارچیان غیرمجاز
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۱۷ / ...
شکار پرندگان مهاجر گیلان توسط شکارچیان غیرمجاز
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گیلان گفت: تعدادی از شکارچیان به صورت غیرمجاز اقدام به شکار پرندگان مهاجر کردند که با برخورد قاطع ماموران یگان حفاظت محیط زیست مواجه شدند.
  استانی-اجتماعی  مهاجرت پرندگان  شکارچی غیرمجاز
تالاب‌های چالدران تنها زیستگاه جوجه‌آوری «دُرنا» در ایران است
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۱۶ / علمی و آموزشی
تالاب‌های چالدران تنها زیستگاه جوجه‌آوری «دُرنا» در ایران است
مهاباد- ایرنا- رئیس اداره حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی گفت: تالاب‌های «ناور» و «پیراحمدکندی» در شهرستان چالدران تنها زیستگاه جوجه‌آوری «دُرنا» در ایران است.
  مهاجرت پرندگان  محیط زیست  آذربایجان غربی
رژیم مهاجرتی پرندگان تحت تاثیر خشک شدن تالاب‌ها
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۷/۱۰ / علمی و آموزشی
رژیم مهاجرتی پرندگان تحت تاثیر خشک شدن تالاب‌ها
تهران- ایرنا- ایران به عنوان شروع گهواره تمدن و هلال حاصلخیز دارای اقلیم متنوعی است از این رو همیشه کریدور مهم و اصلی مهاجرت پرندگان از شمال زمین به مناطق معتدل جنوبی‌تر بوده اما چند سالی است با خشک شدن تالاب‌ها و از بین رفتن برخی زیستگاه‌ها این روند طبیعی تا حدودی دچار اختلال شده و رژیم مهاجرتی پرندگان را تحت تاثیر قرار داده است.
  مهاجرت پرندگان  محیط زیست  تالاب
وضعیت سبز استان سمنان در آستانه کوچ مسافران گرمسیر
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۶/۱۳ / ...
وضعیت سبز استان سمنان در آستانه کوچ مسافران گرمسیر
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری سمنان از وضعیت سبز این استان در آستانه فصل کوچ پرندگان مهاجر خبر داد.
  مهاجرت پرندگان
مسابقه عکاسی از پرندگان ۲۰۱۹
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۰۵/۳۱ / عکس
مسابقه عکاسی از پرندگان ۲۰۱۹
علاقه اولیه به تماشای پرندگان به دلیل زیبایی شناسی نه استفاده های دیگر(مثلا غذا) در اواخر قرن ۱۸ مشاهده شد. نخستین بار این واژه در سال ۱۸۹۱ به طور رسمی استفاده شد. پرندگان به دلیل در دسترس و همه جا بودن ابزاری مفید برای آگاهی درباره محیط زیست ، توجه به محیط و شکنندگی اکوسیستم ها هستند. تورهای تماشای پرندگان بخشی از صنعت توریسم است که در بسیاری از نقاط جهان به راه می افتند و علاقه مندان خاص خود را دارد که برای تماشای مهاجرت دسته جمعی پرندگان و یا مشاهده نمونه های نایاب ، تماشای شیوه رفتاری آنها سفر می کنند. بخشی از تماشای پرندگان به عکاسی می رسد و مسابقات مختلف بین المللی که در این زمینه برگزار می شود. در مسابقه عکاس ۲۰۱۹ پرندگان ، عکسهای بسیاری هیئت داوری را مجذوب خود کرد اما برنده نهایی «کارون …
تالاب های نقده اکوسیستم کم نظیر برای پرندگان بومی و مهاجر
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۲/۳۱ / علمی و آموزشی
تالاب های نقده اکوسیستم کم نظیر برای پرندگان بومی و مهاجر
ارومیه- ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست نقده گفت: تالاب های نقده از اکوسیستم های کم نظیر آبی کشور بویژه برای مهاجرت فصلی گونه های مختلف پرندگان و تخمگذاری و جوجه آوری آنها محسوب می شود.
  علمی آموزشی  تالاب های نقده  اکوسیستم  آذربایجان غربی
انتخاب / ۱۳۹۸/۰۲/۲۳ / اجتماعی
پیدا شدن یک پرنده منقرض شده پس از ۱۳۶ هزار سال
حدود ۱۳۶ هزار سال پیش، یک پرنده ناتوان در پرواز در جزیره‌ای در اقیانوس هند منقرض شد و حالا هزاران سال بعد دوباره بازگشته است. ۱۳۶ هزار سال پیش سطح دریا بالا آمد و جزیره به طور کامل غرق شد و این پرندگان از بین رفتند. بنابراین تصور می‌شد که این گونه منقرض شده است. حدود ۱۰۰ هزار سال پیش این جزیره به دلیل عصر یخبندان دوباره از زیر آب بیرون آمد. سپس یک گونه از این پرندگان از ماداگاسکار دوباره به این جزیره مهاجرت کردند و یک بار دیگر دچار فرگشت شدند و قابلیت پرواز خود را از دست دادند.
فرصت میزبانی پرندگان را از ایران نگیریم
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۲/۲۱ / ...
فرصت میزبانی پرندگان را از ایران نگیریم
یکی از علل مهاجرت پرندگان به ایران وجود زیستگاه‌ها و آب‌گاه‌های مناسب است که هرساله جمع کثیری از مهاجران عرض‌های شمالی را میزبانی می‌کنند، بر همین اساس باید از تخریب این زیستگاه‌ها جلوگیری کرد.
  پرندگان مهاجر  منطقه مرکزی
مهاجران تالاب را بشناسیم
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۱/۲۶ / ...
مهاجران تالاب را بشناسیم
مهاجران و ساکنین پناهگاه حیات وحش تالاب کجی نمکزار نهبندان از جمله پرندگان استان هستند که مهاجرت راهی برای غلبه بر تغییر وضع آب و هوای زیستگاه‌های مناسب برای زندگی و تولیدمثل است.
پرندگان زمستان گذر در شیروان به سیبری مهاجرت کردند
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۱/۱۷ / علمی و آموزشی
پرندگان زمستان گذر در شیروان به سیبری مهاجرت کردند
بجنورد- ایرنا- رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل محیط زیست خراسان شمالی گفت: پرندگان زمستان گذر سد بارزوی شهرستان شیروان در چند روز گذشته به سیبری مهاجرت کردند.
موردی از بیماری آنفلوآنزای مرغی در زنجان مشاهده نشد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۱/۱۷ / اجتماعی
موردی از بیماری آنفلوآنزای مرغی در زنجان مشاهده نشد
زنجان - ایرنا - رئیس محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: مهاجرت معکوس پرندگان مهاجر غیر بومی از زنجان به زیستگاه های اصلی رو به پایان است و تاکنون موردی از بیماری آنفلوآنزای مرغی (فوق حاد پرندگان) در میان این پرندگان مشاهده نشده است.