یکشنبه, ۳۰ شهریور, ۱۳۹۹ / 20 September, 2020
کتاب درسی
خبر خوش برای کتابفروشان/ سازمان پژوهش: بابی را برای همکاری در سال آینده باز می‌کنیم
۲ ساعت قبل / آموزش و پرورش / کتاب / پژوهش / دانش‌آموزان
خبر خوش برای کتابفروشان/ سازمان پژوهش: بابی را برای همکاری در سال آینده باز می‌کنیم
معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت: سال آینده از طریق سامانه فروش کتاب درسی، بابی را باز می‌کنیم تا همه کتابفروشی‌ها و فروشندگان لوازم‌التحریر که شرایط لازم را برای فروش کتاب دارند، مراجعه کنند.
لزوم بررسی حقوقی تعارض منافع
۲۷ ساعت قبل / سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی / کتاب های درسی
لزوم بررسی حقوقی تعارض منافع "تألیف کتاب کمک درسی توسط مؤلفان کتاب درسی"
سرپرست برنامه‌ریزی درسی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با اشاره به اینکه موردی از تعارض منافع ندیدم، درباره چرایی جلسه با ناشران کمک درسی توضیح داد.
فراز و نشیب چاپ و توزیع کتب درسی امسال/ کتاب درسی مبتنی بر کد ملی توزیع ‌شد
۲ روز قبل / آموزش و پرورش / دانش‌آموزان / پژوهش / کتاب‌های درسی / اسداله مرتضایی / معاون توسعه منابع و پ&#
فراز و نشیب چاپ و توزیع کتب درسی امسال/ کتاب درسی مبتنی بر کد ملی توزیع ‌شد
معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی به تشریح جزئیات چاپ و توزیع کتاب درسی سال تحصیلی جدید پرداخت و گفت: امسال کتب درسی مبتنی بر کد ملی توزیع شد.
۳ روز قبل
بچه‌های امروز، داستان‌های دیروز!
گروه فرهنگ و هنر – ادبیات، شعر و داستان همیشه یکی از شیرین‌ترین بخش‌های فرهنگ بوده، اما در مدرسه همه بچه‌ها عاشق زنگ ادبیات نیستند. کارشناسان معتقدند عدم تطابق محتوای کتاب‌های فارسی مدارس با محدوده سنی دانش‌آموزان می‌تواند در این امر موثر باشد.محتوای کتاب‌های فارسی در چند سال اخیر بسیار مورد انتقاد کارشناسان قرار گرفته است. از حذف کردن نام‌های بزرگ گرفته تا جایگزینی آن‌ها با افرادی نه‌چندان مطرح در ادبیات. به جز این موارد که گاهی بوی تغییرات سلیقه‌ای می‌دهد، کمتر تغییراتی در محتوای کتاب‌های فارسی مبتنی بر نظر کارشناسان و با توجه به مقتضیات سنی دانش‌آموزان اعمال شده است. شاید همین امر دلیل گریزان بودن برخی دانش‫آموزان از درسی شیرین مانند فارسی و ادبیات است. احمد اکبرپور، نویسنده ادبیات کودک و …
تغییرات کتب درسی از نگاه حجت‌الاسلام  والمسلمین ذوعلم/ تصویر کتاب درسی نباید با هنجارهای جامعه تعارض داشته باشد
۴ روز قبل / آموزش و پرورش / قرآن / کتاب / حجت‌الاسلام والمسلمین علی ذوعلم / رئیس سابق سازمان پژوهش و بر&#
تغییرات کتب درسی از نگاه حجت‌الاسلام والمسلمین ذوعلم/ تصویر کتاب درسی نباید با هنجارهای جامعه تعارض داشته باشد
رئیس سابق سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت: اصلاحات زیادی در کتاب درسی شده است حالا دو اصلاح خیلی برجسته شد. جالب است که از دو طیف متفاوت بود؛ بنده از اصلاح دو تصویر دفاع می کنم و باید اصلاح می شد اما اینکه درست اصلاح شده یا خیر، یک بحث دیگر است.
۴ روز قبل
مطالبه‌گری در دل خشونت علیه کودکان
هشتگ کتاب ریاضی سوم دبستان برای 24ساعت شبکه‌های اجتماعی را به انحصار خود درآورد و خیلی سریع فراموش شد. در این میان ایده‌ای مطرح شد که والدین عکس مریم میرزاخانی را روی جلد کتاب بچه‌‌های‌شان بچسبانند.  در حالی‌که با چسباندن عکس یک نابغه ریاضی روی جلد کتاب درسی هیچ چیز عوض نمی‌شود. بلکه در اینجا والدین و پرچمداران طوفان‌های هشتگی عقاید خود را به بچه‌ها تحمیل می‌کنندو در واقع والدینی که می‌خواهند فرزندی نابغه داشته باشند، رویای خود را به زور چسب روی کتاب بچه‌های‌شان می‌چسبانند و در حقیقت آنها عقاید، آرزوها و شکست‌های کودکی خودشان را به کودکان‌شان تحمیل می‌کنند و تنها تفاوت در این است که نام مریم میرزاخانی به …
خفگی ادبیات در فضای کتاب‌های درسی
۴ روز قبل / احمد اکبرپور / کتاب درسی / کتاب‌های درسی ادبیات / ادبیات کودک و نوجوان
خفگی ادبیات در فضای کتاب‌های درسی
احمد اکبرپور که معتقد است فضای تربیتی و آموزشی کتاب‌های درسی ادبیات، ذات ادبیات را خفه کرده است، از ضرورت وجود طنز در این‌ها کتاب‌ها می‌گوید.
تصمیمات عجیب و فاصله معنادار با واقعیت‌های جامعه
۵ روز قبل
تصمیمات عجیب و فاصله معنادار با واقعیت‌های جامعه
تحلیلگر محتوایی یا برنامه‌ریز درسی با استفاده از تحلیل محتوا می‌تواند پیام‌های نهفته در داستان‌های ساده یا متون کتاب درسی را با اهداف برنامه مورد مطالعه قرار داده و بدین‌وسیله گرایش‌ها و جانبداری‌های پنهان و آشکار در متون برنامه را تعیین کند. آموزش‌وپرورش یعنی آموزش در کنار پرورش و نمادهایی که میان نظام‌های آموزشی جهان مشترک است. در سال‌های اخیر تغییرات و حذفیات کتاب‌های درسی برای مدتی خبرساز شد تا حذف یا تغییری جدید دوباره بازار صحبت در این زمینه را داغ کند. تغییراتی که گاهی محتوای آموزشی را نشانه می‌رود، زمانی دیگر روی تغییر نمادها تمرکز دارد و گاهی هم به تغییرات پرورشی منجر می‌شود. تبدیل واژه‌های زیست‌شناسی یکی از این تغییرات بود که سروصدای بسیاری هم به پا کرد. محمدرضا نیک‌نژاد معتقد است نظام‌های …
۵ روز قبل / بازگشایی مدارس / کتاب درسی / وزارت آموزش و پرورش / محسن حاجی‌ میرزایی / بازگشایی مدارس و دانشگاه ها در سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰
عذرخواهی وزیر نشان داد صدای زنان در جامعه شنیده می‌شود
تهران- ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: عذرخواهی وزیر آموزش و پرورش در رابطه با حذف تصویر دختران از روی جلد کتاب ریاضی سوم دبستان نشان دهنده این است که صدای زنان و دختران در جامعه ما شنیده می شود.
۵ روز قبل
بچه‌ها کتاب‌های درسی را جدی می‌گیرند؟
در دوره دانش‌آموزی هرگز به جلد کتاب‌هایم خیره نمی‌شدم، اصلا چرا باید در عالم بچگی که این همه موضوع برای کنجکاوی وجود دارد، به جلد کتاب درسی خیره می‌شدم؟! فکر نمی‌کنم هیچ دانش‌آموزی به این مسائل توجه کند؛ این چیزها سرگرمی بزرگ‌ترهاست. ولی اگر این کتاب ریاضی سوم دبستان - که بحث برانگیز شده است - در دوره ما بود و من به آن خیره می‌شدم حتما برایم سوال می‌شد چرا این درخت میوه‌هایش به جای سیب و گلابی، عدد شده یا چرا نصف برگ‌های درخت سبز و نصف دیگر زرد است؟ چون این مسائل با همه تجربیات دم دستی من تضاد داشت و می‌توانست برایم سوال ایجاد کند وگرنه هیچگاه غیبت دختران پای درخت برای بچه‌ای سوال نمی‌شود، چون هیچ دانش‌آموزی کتاب پارسال …
۵ روز قبل
نقدی که نابجا نیست
در چند روز گذشته به لطف شبکه‌های اجتماعی، حذف دختران از طرح روی جلد کتاب ریاضی سوم دبستان تبدیل به دغدغه همگانی شد و موجی از انتقاد و اعتراض را به دنبال داشت. در این میان کثیری از «اولویت‌شناسان» دردمند پیدا شدند تا انسان‌های فاضلی باشند که سخاوتمندانه به افرادی که از نظرشان سطحی و دائما درگیر فانتزی‌اند، بیاموزند که آنچه شما دغدغه‌اش را دارید در بدبینانه‌ترین حالت چیزی نیست مگر امری یکسره عبث و بیهوده و در خوش‌بینانه‌ترین حالت حرف درستی که اگر گفتنش ضرر ندارد، ضرورتی هم ندارد. این متخصصان و معلمان اولویت‌شناسی، به ما می‌آموزند که آنچه ضرورت و اولویت دارد نه حذف کارتون دختران از روی جلد کتاب که بازماندن ۵۰۰هزار دانش‌آموز از تحصیل …
تولد «سنائی» با بیتی از سنایی
۵ روز قبل
تولد «سنائی» با بیتی از سنایی
  ندا زندی     در سال1327 بود که کار خرید و فروش کتاب را آغاز کرد؛ کتاب درسی می‌خرید، خوب‌ها و مستعمل‌ها را از هم جدا می‌کرد و با قیمت‌های متفاوت به دانش‌آموزان می‌فروخت. بازار خریدوفروش کتاب‌های درسی که سرد و بی‌رمق می‌شد، داوود رمضان‌شیرازی بساطش را در خیابان صوراسرافیل می‌گستراند و کتاب‌های تاریخی، اجتماعی و ادبی می‌فروخت. آشنایی با هدایت ارشادی (که متخصص نسخ خطی بود) و شراکت با او، فصل تازه‌ای در زندگی رمضان شیرازی رقم زد، اما به گفته امیرکاووس بالازاده در کتاب پنجم مجموعه «مشاهیر نشر کتاب …
آیت‌الله سبحانی: صحیفۀ سجّادیه در مدارس، دانشگاه‌ها و حوزه‌ها تدریس شود
۵ روز قبل
آیت‌الله سبحانی: صحیفۀ سجّادیه در مدارس، دانشگاه‌ها و حوزه‌ها تدریس شود
آیت‌الله سبحانی مرجع تقلید در پیامی گفت: کتاب صحیفه سجادیه یک کتاب درسی باشد، دعاهای مخصوصی از آن انتخاب و در مدارس، دانشگاه‌ها و حوزه‌ها تدریس شود.
رفتار متفاوت کمک‌درسی‌ها با شخصیت‌های ادبی
۱۳۹۹/۰۶/۲۴ / کتاب درسی / کتاب‌های درسی ادبیات / پرفروش‌ترین کتاب‌های کمک‌درسی / کتاب‌های کمک درسی
رفتار متفاوت کمک‌درسی‌ها با شخصیت‌های ادبی
در شرایطی که آموزش و پرورش تصویر دختران را از جلد کتاب درسی حذف می‌کند اما کتاب‌های کمک‌درسی که بازار را قبضه کرده‌اند، در این زمینه هم دنبال راه‌هایی برای جذب مخاطب هستند.
واکنش معاون دفتر روحانی به عذرخواهی وزیر آ.پ
۱۳۹۹/۰۶/۲۳
واکنش معاون دفتر روحانی به عذرخواهی وزیر آ.پ
معاون دفتر رئیس جمهوری با اشاره به حذف تصویر دختران از جلد کتاب درسی ریاضی پایه سوم دانش‌آموزان با تاکید بر اینکه قصور رخ داده در جلد ‎کتاب ریاضی، نه قابل توجیه است و نه قابل پذیرش، گفت: نه به عنوان یک مسئول دولتی که به عنوان یک پدر، پدر دختری دانش‌آموز، از عذرخواهی مسؤولانه‌ی وزیر آموزش و پرورش خوشحالم.
واکنش معاون اطلاع رسانی دفتر رییس جمهوری به حذف تصاویر دختران از کتاب درسی
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ / کتاب درسی
واکنش معاون اطلاع رسانی دفتر رییس جمهوری به حذف تصاویر دختران از کتاب درسی
​اقتصادنیوز :‌ معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهوری با بیان اینکه آنچه بر جلد کتاب ریاضی نقش بست نسبتی با نگاه دولت در حوزه‌ زنان ندارد، تاکید کرد: قصور رخ داده در جلد کتاب ریاضی سوم نه قابل توجیه است و نه قابل پذیرش؛ شایسته‌ترین کنش، همان عذرخواهی صریحی است که امروز وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد.
خوشحالی از عذرخواهی مسؤولانه‌ وزیر آموزش و پرورش
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ / پدر / دانش آموز / دانش آموزان / کتاب درسی / وزیر آموزش و پرورش
خوشحالی از عذرخواهی مسؤولانه‌ وزیر آموزش و پرورش
اقتصاد نیوز : معاون دفتر رئیس جمهوری با اشاره به حذف تصویر دختران از جلد کتاب درسی ریاضی پایه سوم دانش‌آموزان با تاکید بر اینکه قصور رخ داده در جلد ‎کتاب ریاضی، نه قابل توجیه است و نه قابل پذیرش، گفت: نه به عنوان یک مسئول دولتی که به عنوان یک پدر، پدر دختری دانش‌آموز، از عذرخواهی مسؤولانه‌ی وزیر آموزش و پرورش خوشحالم.
عذرخواهی بابت بی‌سلیقگی انجام‌ شده در کتاب ریاضی سوم دبستان
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ / محسن حاجی میرزایی / وزارت آموزش و پرورش / کتاب درسی
عذرخواهی بابت بی‌سلیقگی انجام‌ شده در کتاب ریاضی سوم دبستان
وزیر آموزش‌وپرورش با اشاره به طرح روی جلد کتاب ریاضی پایه سوم ابتدایی اظهار کرد: بابت بی‌سلیقگی انجام‌ شده در کتاب ریاضی سوم دبستان عذرخواهی کرده و آن را اصلاح می‌کنیم.
وزیر آموزش و پرورش: بخاطر حذف دختران از جلد کتاب ریاضی عذرخواهی می‌کنیم
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ / آموزش و پرورش / کتاب درسی
وزیر آموزش و پرورش: بخاطر حذف دختران از جلد کتاب ریاضی عذرخواهی می‌کنیم
یک بی‌سلیقگی در حذف تصویر دختران از کتاب سوم ابتدایی انجام شده است لذا از این بابت عذرخواهی می‌کنیم و آن را اصلاح می‌کنیم.
عضو شورای شهر: حذف تصاویر دختران از جلد کتاب‌های درسی برای مردم درگیری جدید ساخت
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ / شورای شهر تهران / شهرداری تهران / شهر تهران / ویروس کرونا / گرانی / کتاب درسی
عضو شورای شهر: حذف تصاویر دختران از جلد کتاب‌های درسی برای مردم درگیری جدید ساخت
تسنیم نوشت: نایب رئیس شورای شهر تهران به حذف تصویر قرآن کریم از یکی از کتاب‌های درسی مقطع اول دبستان واکنش نشان داد.
جلد کتاب ریاضی سوم دبستان سال آینده اصلاح می‌شود/ ممکن است سهل انگاری به دلیل حجم بالای کار بوده باشد
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ / تغییر کتاب درسی / آموزش و پرورش
جلد کتاب ریاضی سوم دبستان سال آینده اصلاح می‌شود/ ممکن است سهل انگاری به دلیل حجم بالای کار بوده باشد
رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ضمن مروری بر اقدامات تحولی این سازمان، به کار بر روی راهنماهای تحولی برنامه درسی اشاره کرد و گفت: این راهنماها در ۱۱ حوزه تربیت و یادگیری و بخش فنی و حرفه ای تولید می شوند و بهمن ماه نهایی می شوند و به اتمام می رسند.
توضیحات رئیس سازمان پژوهش درباره حذف تصویر قرآن و دختران از کتاب‌های درسی دبستان
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ / کتاب / کتاب درسی / وزارت آموزش و پرورش
توضیحات رئیس سازمان پژوهش درباره حذف تصویر قرآن و دختران از کتاب‌های درسی دبستان
تسنیم نوشت: رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به اینکه حذف تصویر قرآن و دختران در دوره ریاست قبلی سازمان پژوهش انجام شده است، گفت: تمام تلاشمان این است که برای سال آینده این موارد در کتاب‌های درسی دبستان اصلاح شود.
رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی: نباید عکس دختران از جلد کتاب ریاضی حذف می‌شد | فشاری روی مولفان کتاب درسی نبود
۱۳۹۹/۰۶/۲۳
رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی: نباید عکس دختران از جلد کتاب ریاضی حذف می‌شد | فشاری روی مولفان کتاب درسی نبود
رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی درباره حذف تصویر دختران از روی جلد کتاب ریاضی پایه سوم دبستان و حواشی ایجادشده گفت: نباید تصویر دختران از روی جلد کتاب ریاضی برداشته می‌شد. اصل کار را نمی‌پسندیم و از اینکه این کار باعث تاثر بخشی از جامعه ما شده، متاثرم.
چاپ ۹۹۲ عنوان کتاب درسی در تیراژ ۱۴ میلیون دانش‌آموز
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ / سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی / کتاب درسی / وزارت آموزش و پرورش / دانش‌آموزان
چاپ ۹۹۲ عنوان کتاب درسی در تیراژ ۱۴ میلیون دانش‌آموز
تهران- ایرنا- رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی گفت: امسال ۹۹۲ عنوان کتاب درسی در تمام پایه‌های تحصیلی در تیراژ ۱۴ میلیون دانش آموز آماده سازی و چاپ شده است.
تشریح فرایند تولید کتاب های درسی و اقدامات انجام شده
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ / حسن ملکی / وزارت آموزش و پرورش / کتاب درسی
تشریح فرایند تولید کتاب های درسی و اقدامات انجام شده
رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزش اهم اقدامات و چگونگی فرایند تولید کتاب های درسی را تشریح کرد.
نظام آموزشی و کتاب‌های درسی!
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ / سید جلال فیاضی / وزارت آموزش و پرورش / کتاب درسی
نظام آموزشی و کتاب‌های درسی!
طی روزهای اخیر تغییرات در طرح جلد برخی کتب درسی در فضای رسانه‌ای و مجازی بازتاب ها و واکنش‌های گسترده‌ای داشت.
۱۳۹۹/۰۶/۲۴
«واقعیت افزوده» کلاس‌های زمین‌شناسی را متحول خواهد کرد
یک تیم در دانشگاه «واشنگتن» نشان داده‌اند که با فناوری واقعیت افزوده(AR) چگونه می‌توان اجسام را در سطح مولکولی کاوش کرد و در عین حال به سیاره‌های دیگر سفر کرد و درواقع انقلابی در حوزه زمین شناسی ایجاد کرد.به گزارش ایسنا و به نقل از آی ای، شاید انیمیشن سفرهای علمی را که در آن یک معلم، دانش آموزان خود را سوار بر یک اتوبوس جادویی می‌کرد و به کاوش در دنیای علم می‌پرداختند، به خاطر داشته باشید. آنها با استفاده از آن اتوبوس جادویی به سفرهای باورنکردنی می‫رفتند و به عنوان مثال برای کشف رازهای بدن انسان در مقیاس مولکولی به داخل بدن یک فرد می‌رفتند یا با موشک‌های در حال پرتاب به فضا همراه می شدند و به منظومه شمسی سفر می‌کردند.اکنون در حالی که دانشجویان زمین شناسی برای اکتشاف ساختارهای سنگی قرار نیست …
۱۳۹۹/۰۶/۲۴
مشق بلاتکلیفی در هیاهوی سیاست...!!
رکسانا رضایی‪-‬ برای این انگشتان سیاه شده از کار و آغوز چه فرقی می‌کند روی جلد کتاب درسی‌اش عکس سارا باشد یا دارا؟برای لبهای خشکیده از بی‌آبی و گرسنگی کودک دبستانی که ماه هاست رنگ مرغ و گوشت به خود ندیده و یک شب سر سیر بر بالین نگذاشته مفهوم عدالت جنسیتی و بیرق‌های مشابهی که به وقت تسویه حساب به دست گرفته و بی‌توجه به اصل ماجرا بر سر و ریشه هم می‌کوبیم چیست؟ درد کودک دبستانی امروز بابایی است که با اسب رفت و بی‌جان بازگشت.درد کودک امروز فرصت کودکی کردن و آینده در غبار است.کاش آقایان به جای «آگراندیسمان» کردن یک عکس که البته حذف آن نیز عجیب و بهت‌آور به نظر می‌رسد کمی به فکر تامین حداقل‌های آموزشی و تربیتی و معیشتی باشند تا تبعیض از این جامعه رخت بربندد و دیگر هیچ کودکی برای دلوی آب دست و پا و …
«38 دانش‌آموز الشتری مبتلا به کرونا» به مدرسه نرفته بودند
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / کرونا / کرونا / دانش‌آموزان / آموزش و پرورش / سلامت / مدرسه / محمد محسن‌بیگی / مدیرکل دفتر سلام&#x
«38 دانش‌آموز الشتری مبتلا به کرونا» به مدرسه نرفته بودند
مدیرکل دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه ابتلای 39 دانش‌آموز الشتری به کرونا به مدرسه ارتباطی ندارد، گفت: 38 دانش‌آموز به مدرسه نرفتند و یک دانش‌آموز هم فقط برای گرفتن کتاب درسی به مدرسه مراجعه کرده بود.
ابتکار معلم دامغانی در بازگرداندن تصویر حذف شده قرآن به کتب درسی
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / دانش آموزان / قرآن / اداره کل آموزش و پرورش استان سمنان
ابتکار معلم دامغانی در بازگرداندن تصویر حذف شده قرآن به کتب درسی
دامغان- یک معلم ابتدایی در دامغان با ابتکاری در خور توجه و جالب تصویر قرآن حذف شده از کتاب درسی دانش‌آموزان را چاپ و به کتاب‌های درسی آنان بازگرداند.
وقتی کتاب درسی در صدر محافل می‌نشیند!
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / سند 2030 / نهج‌البلاغه / قرآن / محسن حاجی‌میرزایی / پیامبر / توییتر / آموزش و پرورش / محسن حاجی میرزایی / دانش آموزان / کتب درسی
وقتی کتاب درسی در صدر محافل می‌نشیند!
سال تحصیلی ۱۴۰۰ـ۱۳۹۹ یک هفته‌ای می‌شود که آغاز شده است؛ اما از همان روزهای اول و بعد از گذشت یک هفته از آغاز توزیع کتب درسی، ماجرای تصاویر برخی کتاب‌ها، صدرنشین برخی محافل شده است.
تصویر جلد کتاب ریاضی سوم ابتدایی اصلاح می‌شود
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / کتاب ریاضی / آموزش و پرورش / کتاب درسی
تصویر جلد کتاب ریاضی سوم ابتدایی اصلاح می‌شود
سرپرست معاونت برنامه‌ریزی درسی سازمان برنامه‌ریزی آموزشی گفت: با توجه به دستور وزیر آموزش و پرورش طراحی جلد کتاب ریاضی سوم دبستان اصلاح خواهد شد تا افراط و تفریطی در دیدگاه جنسیتی نسبت به دانش‌آموزان وجود نداشته باشد.
ببینید | گلایه‌های فردوس حاجیان از حذف عکس دختران از کتاب ریاضی و نام مولف
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / کتاب / دانش‌آموز / کتاب درسی
ببینید | گلایه‌های فردوس حاجیان از حذف عکس دختران از کتاب ریاضی و نام مولف
فردوس حاجیان از حذف عکس دختران از کتاب ریاضی و نام خودش به عنوان مولف این کتاب گلایه کرد. منبع: خبر فوری
چرا روحانی تنها مانده است؟ /اصلاح قانون انتخابات برای ۱۴۰۰ یا آینده ایران؟ /یادداشت معصومه ابتکار درباره نادیده گرفتن دختران در کتب درسی
۱۳۹۹/۰۶/۲۲
چرا روحانی تنها مانده است؟ /اصلاح قانون انتخابات برای ۱۴۰۰ یا آینده ایران؟ /یادداشت معصومه ابتکار درباره نادیده گرفتن دختران در کتب درسی
واکنش‌ها به جدایی جنسیتی درکتاب درسی، پرسش از اجباری‌شدن وکالت، پرواز ۶۰‌میلیون‌تومانی به استانبول!، عذرخواهی ‏متفاوت امام‌جمعه ملارد از وزیر بهداشت، دردسر‌های ریاست‌جمهوری بایدن برای پوتین، نباید به دایی احترام گذاشت؟، شلیک ‏موفق موشک ساحل به دریای «قادر»، ساز ناکوک انگلیسی؟، اصلاح مناقشه برانگیز به سبک مجلس یازدهم و عیارسنجی ‏حمایت‌ها از بورس از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است. ‏
۱۳۹۹/۰۶/۲۲
سینما حاضر، سینما غایب
سالن‌های خالی و پرده‌های تاریک. این روزها وقتی به سینما فکر می‌کنی جز همین تصویر چیز دیگری به ذهن نمی‌رسد. کرونا هر تجمعی را ممنوع کرده است. واقعیتی بدیهی و خسته‌کننده که باید منتظر پایانش ماند ولی پرسشی که آزار می‌دهد، این است اگر سالن‌های سینما پر شوند و دوباره پرده جان بگیرد، قرار است به تماشای چه چیزی بنشینیم؟ به تماشای کمدی‌های مبتذل دست چندم و آثاری که تنها یادی از موفقیت سینمای ایران در دهه‌های گذشته با خود دارند بی‌هیچ شباهتی. فیلم‌هایی ترس‌خورده از سانسور و توقیف که در آن زنان در برابر ظلم روزمره‌ای که بر آنها اعمال می‌شود، سکوت اختیار می‌کنند. در روز ملی سینمای سال ۹۹ و در دورانی که تحولات سیاسی و اتفاقات اجتماعی …
۱۳۹۹/۰۶/۲۲
جلد این کتاب از تصویر دختران محروم شده است!
حذف تصویر دختران از روی کتاب ریاضی سال سوم دبستان به اندازه کافی تعجب‌آور بود تا اینکه دلیلش باعث حیرت بیشترم شد؛ در ارتباط با تصویر روی جلد کتاب ریاضی سال سوم ابتدایی و ویرایشی که در این تصویر انجام شده است از آنجا که تصویر قبلی بسیار شلوغ بود و تعداد مفاهیم ریاضی مطرح شده در آن تصویر بسیار زیاد بود، پیشنهاد دوستانی که از منظرهای هنری، زیباشناسی و روانشناسی بخش‌های مختلف کتاب را بررسی می‌کنند بر این بوده که تصویر خلوت‌تر شود. این توضیح را در رسانه‌ها خواندم و تنها جمله‌ای که به ذهنم رسید، عذر بدتر از گناه!  یعنی برای خلوت شدن تصویر گرافیکی که باید توسط متخصصین امر آموزش و گرافیک با دقت طراحی شده باشد تنها راهی که به ذهنتان رسید، حذف دختران بود؟ با این توضیح …
کاریکاتورهایی درباره سانسور دختران از جلد کتاب درسی
۱۳۹۹/۰۶/۲۱
کاریکاتورهایی درباره سانسور دختران از جلد کتاب درسی
اطلاعیه آموزش‌وپرورش درباره حذف تصاویر دختران
۱۳۹۹/۰۶/۲۱ / کتاب درسی / آموزش و پرورش
اطلاعیه آموزش‌وپرورش درباره حذف تصاویر دختران
روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در خصوص اتفاقات اخیر کتاب‌های درسی اطلاعیه داد.
حاجی میرزایی: تغییرات کتابهای درسی باید با حساسیت رصد، اصلاح و گزارش شود
۱۳۹۹/۰۶/۲۰ / کتاب درسی / محسن حاجی‌ میرزایی / دانش‌آموزان
حاجی میرزایی: تغییرات کتابهای درسی باید با حساسیت رصد، اصلاح و گزارش شود
تهران - ایرنا - وزیر آموزش و پرورش در پیام توییتری نوشت: به رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ماموریت دادم تغییرات در شکل‌ و محتوای کتاب‌های‌ درسی را با حساسیت کامل رصد، اصلاح و گزارش نماید.
تولید محتوای کتاب های درسی با نگاه متعادل به جنسیت زن و مرد
۱۳۹۹/۰۶/۲۰ / سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی / کتاب درسی / دانش‌آموزان / بازگشایی مدارس و دانشگاه ها در سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰
تولید محتوای کتاب های درسی با نگاه متعادل به جنسیت زن و مرد
تهران- ایرنا- رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی گفت: برداشته شدن عکس دختران از جلد کتاب ریاضی سوم دبستان با نظر کارشناسان به منظور جلوگیری از شلوغی تصویر انجام شده است و سازمان پژوهش و برنامه ریزی درسی در تولید محتوای کتاب ها نگاهی متعادل به جنسیت زن و مرد دارد.
پاسخ به منتقدان حذف دانش آموزان دختر از جلد کتاب درسی / تصویر را خلوت تر کردیم !
۱۳۹۹/۰۶/۲۰ / کتاب درسی
پاسخ به منتقدان حذف دانش آموزان دختر از جلد کتاب درسی / تصویر را خلوت تر کردیم !
اقتصادنیوز: سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به نقد نسبت به کتاب فارسی اول و ریاضی سوم ابتدایی اطلاعیه ای را صادر کرد.
اطلاعیه آموزش و پرورش در پاسخ به نقد کتاب فارسی اول و ریاضی سوم ابتدایی
۱۳۹۹/۰۶/۲۰ / آموزش و پرورش / کتاب درسی
اطلاعیه آموزش و پرورش در پاسخ به نقد کتاب فارسی اول و ریاضی سوم ابتدایی
سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به نقد نسبت به کتاب فارسی اول و ریاضی سوم ابتدایی اطلاعیه ای را صادر کرد.
از ندید گرفتن کرونا تا تغییر عجیب جلد و محتوا‌های کتاب درسی!
۱۳۹۹/۰۶/۱۹
از ندید گرفتن کرونا تا تغییر عجیب جلد و محتوا‌های کتاب درسی!
در شرایطی که می‌بایست آموزش و پرورش به وظیفه اساسی و کلیدی خود در این برهه حساس بپردازد، ترجیح داده که همان عناوین درسی را به شیوه سابق تدریس کرده و به مسئولیتش در حوزه آموزش و حتی پرورش دانش آموزان پشت نماید. بی توجهی به تربیت دانش آموزانی که حالا گوشی‌های هوشمند به ابزار تحصیل شان تبدیل شده و سرگردانی در هزارتوی اینترنت، کار روزمره شان.
تاریخ ادبیات بچه‌ها را دیوانه کرده
۱۳۹۹/۰۶/۱۹ / کتاب‌های درسی ادبیات / غلامرضا بکتاش / بازگشایی مدارس در شرایط کرونایی / ادبیات کودک و نوجوان
تاریخ ادبیات بچه‌ها را دیوانه کرده
غلامرضا بکتاش معتقد است شعری که در کتاب درسی انتخاب می‌شود، باید شعر…
تغییرات عجیب طرح کتاب فارسی اول ابتدایی!+عکس
۱۳۹۹/۰۶/۱۸ / خانواده / رسانه / شکر / کتاب درسی / کتاب سال
تغییرات عجیب طرح کتاب فارسی اول ابتدایی!+عکس
اقتصادنیوز: جعفر محمدی در یادداشتی در عصرایران به تغییرات عجیب یک طرح درکتاب فارسی اول ابتدایی اشاره کرده است.
۱۳۹۹/۰۶/۱۸
جاخالی‌های زنگ «فارسی»!
گروه فرهنگ و هنر – امسال گرچه شکل سال تحصیلی با همه سال‌ها فرق می‌کند اما معضل محتوای کتاب‌های درسی، خصوصا ادبیات همچنان باقی است. سال‌ها است که کارشناسان از محتوای کتاب‌های فارسی گلایه‌مندند خصوصا که در چند سال اخیر تغییراتی اعمال شده که به گفته برخی کارشناسان نتایج مثبتی در پی نخواهد داشت.یکی از مهم‌ترین جنجال‌هایی که در این سال‌ها در خصوص کتاب‌های فارسی مدارس رخ داد، مربوط می‌شود به سال گذشته که خبر از حذف مطالبی از برخی بزرگان ادبیات مانند سایه، رهی معیری، شفیعی کدکنی، اخوان، غلامحسین ساعدی، بزرگ علوی، دولت‌آبادی، مشفق کاظمی، نیما یوشیج، خیام، مطالبی از مولوی (موسی و شبان)، سیاحت‌نامه ابراهیم‌بیگ و... می‌داد. رضا امیرخانی، علی سهامی، امیری اسفندقه، معصومه آباد، کیوان شاه‌بداغ‌خان، فاضل نظری، …
۱۳۹۹/۰۶/۱۸
انتقاد ترکیه از محتوای یک کتاب درسی در فرانسه
ترکیه از فرانسه بابت توزیع کتب درسی در دبیرستان‌های این کشور که شامل "پروپاگانداهایی از سازمان تروریستی یگان‌های محافظ خلق/پ.ک.ک" می‌شود، انتقاد کرد. به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری آناتولی، حامی آکسوی، سخنگوی وزارت خارجه ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: این کتاب درسی که گفته می‌شود از سوی یک انتشاراتی برای تدریس در دبیرستان‌های فرانسه منتشر شده، شامل اطلاعاتی درباره کردها با "خط مشی ایدئولوژی جدایی طلبی سازمان تروریستی پ.ک.ک/یگان‌های حفاظت خلق" است. وی ادامه داد: دیدگاه‌ها و هشدارها در بیانیه‌های پیشین ترکیه با توجه به حمایت فرانسه از این سازمان تروریستی که تهدیدی علیه امنیت ملی ترکیه است، هنوز دارای اعتبار هستند. تلاش‌های فرانسه برای ایجاد ترجیحات و اولویت‌های سیاست خارجی درباره مسائل مبتنی …
فروش اینترنتی کتب درسی، علت اصلی رکود بازار لوازم‌التحریر
۱۳۹۹/۰۶/۱۷ / لوازم التحریر / رکود / استانی-اقتصادی / کتاب درسی / فروش اینترنتی
فروش اینترنتی کتب درسی، علت اصلی رکود بازار لوازم‌التحریر
رئیس اتحادیه لوازم‌التحریر همدان با اشاره به رکود ۹۰ درصدی در بازار این صنف، فروش اینترنتی کتب درسی را علت اصلی این رکود دانست و گفت: در آینده‌ای نزدیک تعداد زیادی از واحدهای فروش لوازم‌التحریر تعطیل خواهند کرد و به خیل بیکاران همدان اضافه خواهد شد.
وزیر آموزش و پرورش: کلاس‌های حضوری بیشتر از ۳۵ دقیقه نباشد
۱۳۹۹/۰۶/۱۳ / وزارت آموزش و پرورش / مدرسه / کتاب درسی / معلم - معلمان
وزیر آموزش و پرورش: کلاس‌های حضوری بیشتر از ۳۵ دقیقه نباشد
تسنیم نوشت: وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه نمی‌توانیم آموزش دانش‌آموزان را تعطیل کنیم، گفت: کلاس‌های درس بیشتر از ۳۵ دقیقه نباشد.
«منطق یا فنّ اندیشیدن» چاپ شد/اثری که برای سه‌قرن کتاب درسی بود
۱۳۹۹/۰۶/۱۲ / فلسفه / ترجمه / دانشگاه کمبریج / آکسفورد / انتشارات ققنوس
«منطق یا فنّ اندیشیدن» چاپ شد/اثری که برای سه‌قرن کتاب درسی بود
کتاب «منطق یا فنّ اندیشیدن» نوشته آنتوان آرنو و پی‌یر نیکول با ترجمه علیرضا اسدی توسط انتشارات ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شد.
تولد سند تحول بنیادین، عملیاتی‌ترین اقدام در جمهوری اسلامی است
۱۳۹۹/۰۶/۱۱ / سند تحول بنیادین آموزش و پرورش / حسن ملکی / کتاب درسی
تولد سند تحول بنیادین، عملیاتی‌ترین اقدام در جمهوری اسلامی است
رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در سی‌وچهارمین اجلاس سراسری روسا و مدیران آموزش‌وپرورش سراسر کشور، تولد سند تحول بنیادین را عملیاتی‌ترین اقدام در جمهوری اسلامی دانست.
«هندبوک مداخله در بحران» برای دانشجویان علوم پزشکی تدوین می‌شود
۱۳۹۹/۰۶/۱۱ / مدیریت بحران / حسن زائری لطف / معاونت دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت / کتاب درسی / دانشجویان / دانشگاه های علوم پزشکی
«هندبوک مداخله در بحران» برای دانشجویان علوم پزشکی تدوین می‌شود
مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت گفت: به منظور انسجام‌بخشی تلاش‌های داوطلبانه دانشجویان برای مقابله با بحران‌ها «هندبوک مداخله در بحران» تدوین می‌شود.
فرصت ثبت سفارش کتاب‌های درسی باز هم تا آخر هفته تمدید شد
۱۳۹۹/۰۶/۱۰ / کتاب درسی / سال تحصیلی
فرصت ثبت سفارش کتاب‌های درسی باز هم تا آخر هفته تمدید شد
اسدالله مرتضایی معاون پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی درباره توزیع کتاب‌های درسی دانش‌آموزان اظهار کرد: توزیع کتاب‌های درسی مدت‌هاست که در حال انجام است و مرحله توزیع از مدرسه به دانش‌آموز از تاریخ ۲۵ مرداد ماه شروع شده و تا ۱۵ شهریور یعنی روز آغاز سال تحصیلی ادامه دارد.
نحوه توزیع کتب درسی در سال جدید تحصیلی
۱۳۹۹/۰۶/۱۰ / دانش آموزان / کتاب درسی / توزیع کتاب درسی / آموزش و پرورش
نحوه توزیع کتب درسی در سال جدید تحصیلی
تا پایان هفته سامانه ثبت سفارش برای ثبت و اصلاح اطلاعات باز است، ثبت سفارش و اصلاح اطلاعات از طریق سایت textbook.ir امکانپذیر است.
امروز آخرین مهلت ثبت‌نام کتاب‌های درسی/ بلاتکلیفی دانش‌آموزانی که در مدارس ثبت‌نام نکرده‌اند
۱۳۹۹/۰۶/۱۰ / کتاب درسی / ریاست سازمان پژوهش و برنامه ریزی / وزارت آموزش و پرورش
امروز آخرین مهلت ثبت‌نام کتاب‌های درسی/ بلاتکلیفی دانش‌آموزانی که در مدارس ثبت‌نام نکرده‌اند
امروز آخرین مهلت ثبت‌نام کتاب‌های درسی در سامانه مربوطه است و این در حالی است که امسال قرار است توزیع کتاب‌های درسی تنها از طریق مدارس صورت بگیرد اما هنوز برخی دانش‌آموزان ثبت‌نام نکرده‌اند.
«امروز» آخرین مهلت ثبت‌نام کتب درسی
۱۳۹۹/۰۶/۱۰ / آموزش و پرورش / ثبت نام کتاب درسی / کتاب‌های درسی
«امروز» آخرین مهلت ثبت‌نام کتب درسی
فارس نوشت: سال تحصیلی 1400ـ1399 قرار است از 15 شهریور آغاز شود؛ البته مدل آغاز سال تحصیلی بستگی به وضعیت کرونا در کشور دارد. به عبارت دیگری مناطقی که از نظر وضعیت کرونا، قرمز هستند، کلاس‌های درس به صورت مجازی برگزار می‌شود. در مناطق سفید، کلاس‌های درس به صورت حضوری و در مناطق زرد، ترکیب حضوری و مجازی است.
ببینید | بارگذاری کتب درسی در مقاطع مختلف در شبکه شاد در چه مرحله ای است؟
۱۳۹۹/۰۶/۰۷ / وزارت آموزش و پرورش / کتاب درسی / کتاب الکترونیکی
ببینید | بارگذاری کتب درسی در مقاطع مختلف در شبکه شاد در چه مرحله ای است؟
رضوان حکیم ‌زاده معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: برای ۳ ماه اول آموزش، همه محتوای درسی دوره ابتدایی و بیش از ۹۰ درصد محتوای دوره متوسطه در شبکه «شاد» بارگذاری شده‌ است.
۱۳۹۹/۰۶/۰۶
قرمزِ قرمز
آن طرف کوچه سه، چهار تا بچه توپ بازی می‌کنند. توپ‌شان می‌افتد توی حیاط مدرسه. قلاب می‌گیرند و از دیوار مدرسه بالا می‌روند. هرهر و کرکر راه انداخته‌اند. من و مدیر این طرف کوچه ایستاده‌ایم بالا سر کارگرهایی که زمین را می‌کنند. تا وسط کوچه را کنده‌ایم؛ اما هنوز لوله آب را پیدا نکرده‌ایم. تعمیرات می‌کنیم. مدرسه را برای نیمه شهریور آماده می‌کنیم. مجبوریم بوی ماه مهر را از شهریور بجوریم. هر چند شهریور بوی مهر ندارد. شهریور بوی تجدیدی و رفوزه‌گی می‌دهد. دو دانش‌آموز کلاس اولی آمده‌اند برای تجدیدی. مدیر و معاون آموزشی نیم ساعتی با آنها پرسش و پاسخ می‌کنند. بعد مدیر می‌گوید:«هر دو رفوزه‌اند. آماده رفتن …
یادداشتی بر ادبیّات کنکور ۹۹؛ پسرِ یَقطین
۱۳۹۹/۰۶/۰۴ / کنکور
یادداشتی بر ادبیّات کنکور ۹۹؛ پسرِ یَقطین
یک روزی می‌گفتم - بیست سال قبل از این - که: «این نشد آزمون» که: «این ساختار، خراب است.» که: «این ادبیّات، مزخرف است.» گفتند: «سخت می‌گیری.» گفتم: «سختش کرده‌اند با ندانم‌کاری.» گفتند: «کنکور است. باید سخت باشد.» گفتم: «اصلاً سخت. غلط چرا؟» گفتند: «حتماً دلیلی دارد که ما نمی‌دانیم!» گفتم: «این نمی‌تواند ملاک قبولی بشود.» گفتند: «باشد، ولی نباید گفت!» گفتم: «لااقل، از کتاب بدهند.» گفتند: «فقط که نباید کتاب درسی باشد!» گفتم: «حتّی واژه، املا؟» گفتند: «مگر چه قدر می‌گیرد طرّاح؟!» گفتم: «زحمت بچّه‌ها چه می‌شود؟» گفتند: «جوشِ دیگران را می‌خوری؟» گفتم: «بچّه‌های سال بعد که این‌ها را می‌بینند چه؟» گفتند: «کی یادش می‌ماند؟» گفتم: «سرنوشت چند صد هزار آدم؟» گفتند: «مدرک مهم نیست، انسانیّت مهم است!»
۱۳۹۹/۰۶/۰۴
قانون انگلیسی
کتاب حقوق جزایی انگلستان اثر کاترین الیوت و فرنسس کوئین، کتاب درسی به غایت سودمندی برای دانشجویان حقوق به‌ خصوص در سال‌های آغازین تحصیل در این رشته به شمار می‌رود. این کتاب با نثری روان و ساده، مبانی و مفاهیم حقوق جزا را با بهره‌گیری از حقوق انگلستان توضیح می‌دهد. اگرچه همان‌طور که ذکر شد این کتاب یک اثر درسی به شمار می‌رود اما با این وجود، مطالعه آن برای علاقه‌مندان به حوزه کیفری نیز خالی از لطف نخواهد بود. نثر قابل فهم این کتاب همراه با مثال‌های فراوان از آرای دادگاه‌های انگلستان همچنین روش آموزشی جالبی که نویسندگان این کتاب در نگارش اثر از آن استفاده کرده‌اند در کنار هم درک مفاهیم و اصول حقوق جزا را حتی برای خواننده غیرمتخصص نیز امکان‌پذیر …
۱۳۹۹/۰۶/۰۳
یک میلیون دانش‌آموز برای ثبت‌نام کتاب درسی اقدام نکرده‌اند
معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش گفت: ‌امسال همه دانش‌آموزان از مدرسه کتاب را دریافت می‌کند و هیچ منبعی دیگری برای تحویل کتاب درسی وجود ندارد. اسدالله مرتضایی، گفت: همه دانش آموزان باید برای دریافت کتب درسی ابتدا از طریق سامانه سناد و سپس در سامانه ثبت سفارش اقدامات لازم را انجام دهند. اکثریت دانش آموزان در سامانه ثبت سفارش کتاب درسی،‌ سفارشات خود را انجام داده‌اند اما یک میلیون دانش آموز دیگر باقی مانده‌اند. با توجه به اینکه ثبت نام کتب درسی در همه پایه‌ها تا ۱۰ شهریور مدت تمدید شده، دانش آموزان باید تلاش کنند تا در مدت باقیمانده نسبت به ثبت نام کتاب‌های خود اقدام کنند.
توزیع کتاب های درسی تا ۱۵ شهریور ادامه دارد
۱۳۹۹/۰۶/۰۳ / اسدالله مرتضایی / وزارت آموزش و پرورش / کتاب درسی
توزیع کتاب های درسی تا ۱۵ شهریور ادامه دارد
معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی از توزیع کتب درسی برای دانش آموزان متوسطه تا ۱۵ شهریور خبر داد.
مهلت ثبت نام کتب درسی در تمامی دوره‌های تحصیلی امروز پایان میابد
۱۳۹۹/۰۵/۳۱ / تقویم / دانش آموزان / کتاب درسی / مدرسه / سال تحصیلی
مهلت ثبت نام کتب درسی در تمامی دوره‌های تحصیلی امروز پایان میابد
ایلنا: ​مهلت ثبت سفارش کتاب های درسی دانش آموزان سال تحصیلی ۱۳۹۹ – ۱۴۰۰ که برای تمامی دوره های تحصیلی تا ۳۱ مردادماه تمدید شده بود امروز به پایان می رسد و دانش…
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •